Etiketler

Rahip Andrea Santoro ölümünün 5'inci yıldönümünde anıldı

Trabzon'da 5 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Sancta Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santoro, ölüm yıldönümünde hayatını kaybettiği kilisede düzenlenen ayinle anıldı. Rahip Santoro için hayatını kaybettiği Sancta Maria Kilisesi'nde gerçekleştirilecek ayin ve anma törenine Santoro'nun kız kardeşi Maddelana Santoro ile Türkiye'deki Katolik kiliselerinden ve Roma'dan gelen bazı din adamları ile az sayıda cemaat katıldı...Santoro'yu tabancayla öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan lise öğrencisi 16 yaşındaki O.A., Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargı sürecinin sonunda toplam 18 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.  

"Ermeniler kendileriyle aynı fikirde olmayanları 'şeytan' sanıyor"

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “Önyargı, Aldatma ve Ermeni Sorunu” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan İrlanda asıllı Amerikalı Profesör Justin McCarthy, burada yaptığı konuşmasında, “Ermeniler, kendileriyle aynı fikirde olmayan herkesin ‘Şeytan’ olduğunu düşünüyor. Bu çok aptalca” dedi.

Dink soruşturmasında skandal

Dink cinayetinde AİHM'e rağmen şaşırtan karar. Sahteci polislere soruşturma yok. Sahteci polislere yine soruşturma yok Dink cinayetini önceden haber veren Trabzon Emniyeti yazısına rağmen gerekli araştırmayı yapmayan ve sahte raporla yapmış gibi gösteren 5 polisle ilgili soruşturma kararı mahkemeden döndü.

«Hraparak»: Ana Taht, Diyasporadaki kiliselerin finansmanına el uzatmak mı istiyor?

Gazete, kısa bir süre önce Fransa’nın farklı kentlerinde faaliyet gösteren Ermeni Apostolik Kiliseleri mütevelli heyetleri üyelerinin, Ermeni Kilisesinin Fransa Diyakosluğu  ruhani önderi Başepiskopos Norvan Zakaryan’a açık bir mektup yazdığını bildirmekte… Özellikle Etchmiatsin tarafından, halihazırda işleyen düzeni değiştirme ve yerel cemaat kurumları tarafından kiliselerin yönetilmesi yerine bunların Etchmiatsin ve Katolikos tarafından yönetimi getirilmek istenmekte. Kurul üyeleri mektupta, benzeri yönetim prosedürünün çokları için anlaşılmaz bir durum olduğunu beyan etmekteler.  Fransa Ermenilerinin ikinci kaygısı ise, Aziz Etchmiatsin’in Diyasporadaki kiliselerin finansmanına el uzatma ve bunları kendisinin yönetmeyi istemesi. Ancak Fransa’daki Ermeni kiliseleri, kilise mütevelli heyetleri tarafından yönetilmekte.
 

Türkiye'de soykırımı anmak

Dilek Kurban
'Yahudi soykırımının 66 sene sonra da olsa Türkiye'de nihayet anılmış olması başlı başına olumlu bir gelişme. Törende Musevi cemaati adına konuşan Süzet Sidi haklı: Holokost asla unutulmamalı. Ama böyle değil.'.. Bu topraklarda, soykırım dendiğinde akla ilk gelen Holokost olmamıştır hiçbir zaman. Bizim için bu kelime, 1915 meselesi ile eşanlamlı olagelmiştir. 1915’te yaşananları soykırım olarak adlandırdığımız için değil, ‘birileri’ bunu böyle kabul etmemiz konusunda uğraş verdiği için. Bu kelimenin bu topraklarda mümkün olduğunca az dile getirilmesini istediğimiz için, diğer bütün soykırımlar gibi Holokost’a da mesafeyle yaklaşmışız, kayıtsız kalmışızdır. 27 Ocak’ta Neve Şalom’da düzenlenen anma töreni, devletin Yahudi soykırımına ilişkin mesafeli tavrında bir değişiklik olmaya başladığının işareti olarak görülebilir.

İsveç’in geri adımı Ermenileri kızdırdı

Sefa KAPLAN
İsveç hükümetinin 1915’te yaşanan Ermeni trajedisini ‘soykırım’ olarak tanımlayan metni resmi internet sitesinden kaldırması, Ermeni Diasporası’nın tepkisine sebep oldu.

K. E.İ. Ö. otoyol projesi

7 bin kilometrelik otoyolun bir bölümü İstanbul, Samsun, Trabzon, Edirne’den geçecek. Örgüt üyesi Azerbaycan ise tarihi otoyol projesine Ermenistan nedeniyle şartlı imza koydu. Azerbaycan, otoyolun kendi topraklarından geçen güzergâhlar ve ulaştırma açısından, Ermenistan topraklarının başlangıç, varış veya transit konumda olması durumunda mutabakattan imzasını çekecek.

7 Şubat'ta Hrant'ın mahkemesine çağrı

 Hrant Dink cinayeti davası 7 Şubat'ta İstanbul Beşiktaş Adliyesi'nde görülecek. Cinayetin üzerinden dört yıl geçti. Dava üç tetikçiyle sınırlandırılırken "öldür" emri verenler serbest. 7 Şubat'ta Hrant için adalet isteyenler sokağa çıkıyor. 

Azerbaycan'la Dayanışma Grubu‚ İran Büyükelçiliği'ne Siyah Çelenk Bıraktı

Azerbaycan'la Dayanışma Grubu'na üye yaklaşık 100 kişi, sabah saatlerinde İran’ın Ankara Büyükelçiliği önünde toplandı. Ellerinde Türk ve Azeri bayrakları bulunan ve 'Iran içişlerimize karışma', 'Azerbaycan İran olmayacak' yazılı dövizler taşıyan grup, 'Karabağ Türk’tür, Türk kalacak' seklinde sloganlar attı. Azerbaycan'la Dayanışma Grubu adına bir basın açıklaması yapan Enver Türkoğlu, İran’ın, Azerbaycan’ın topraklarını işgal eden Ermenistan'a askeri, ekonomik ve siyasal desteğini her geçen gün artırarak sürdürdüğünü belirterek, İran’ın bu tutumundan cesaret alan Ermenistan’ın işgalini devam ettirdiğini ve Müslüman Azeri Türklerinin kanını dökmeyi sürdürdüğünü söyledi.

Almanya'daki Müslümanların Haklarının Korunması İçin Cemaat Kütüğü Sistemi

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Almanya'da yaşayan Müslümanların güç birliği yapmaları ve haklarını aramalarını daha da kolaylaştırması için cemaat kütüğü çalışmalarına başladı. DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi Ayten Kılıçarslan, Almanya'da İslam dininin resmen bir din statüsünde tanınması, camilerin kilise ve havralar gibi mabet muamelesi görmesi ve imamların papazlar ve hahamlarla aynı konumda olmasının yanı sıra Müslüman çocukların okullarda Federal Anayasa'da belirtilen şartlara dayalı bir İslam Din Dersi verilmesini sağlamak için bu adımı attıklarını söyledi..   

İznik Ayasofya kilise mi oluyor?

MHP Bursa Milletvekili Hamit Homriş, İznik Ayasofya Camii'nin Kültür Bakanlığı tarafından "Ayasofya Kilisesi ve Konsül Sarayı' olarak tahsis edilmesini soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Alexander Arzumanyan: Mısır’da isyan’ın sloganı Ermenistan’da da geçerli olabilir

Ermeni Ulusal Kongresi temsilcisi, Ermenistan eski Dışişleri Bakanı Alexander Arzumanyan, Mısır’daki son gelişmeleri değerlendirdi.Bugün Erivan’da düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arzumanyan “Mısır’da isyanın “Ekmek, Özgürlük, Onur” sloganı Ermenistan’da da geçerli olabilir, çünkü Ermenistan’da ekmek, özgürlük ve onurla ilgili sorunlar var” diye konuştu.

Sınırın açılması konusunda Türkler bize yalvarmalı

Diasporalı Ermeni işadamları Vahagn Hovnanyan ile Vahan Çanoyan, bugün Erivan’da bir basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hovnanyan ve Çanoyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Ermenistan Parlamentosu’nu iki kanada dönüştürme niyetini takdir ettiklerini açıkladı... Diaspora temsilcileri: Sınırın açılması konusunda Türkler bize yalvarmalıErmenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini de değerlendiren Vahan Çanoyan “Türkiye’nin sınırları açmamasından korkmamalıyız. Sınırın açılması konusunda Türkler bize yalvarmalı” dedi.

Maral Müzik Ve Dans Topluluğu & Shaman Dans Tiyatrosu


15 Mart 2011 Salı gecesi Saat:21.00'de Cevahir Oteli Kongre Merkezi Sahnesinde yepyeni bir repertuarla tekrar izleyicilerle buluşuyor.

Arto Muhtaryan Multimedya Fotoğraf Gösterisi

18 Şubat 2011 Cuma Saat : 21.00 'da Esayan Okulundan Yetişenler Derneğinde

Dink cinayeti: Trabzon'a giden dosyaya Yargıtay yolu

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmalleri olduğu iddia edilen, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve bazı emniyet görevlileri hakkında, Rize Ağır Ceza Mahkemesi'nin ifadelerinin alınması isteğiyle Trabzon'a gönderdiği dosyaya Yargıtay yolu açıldı.  

Ankara'dan Avrupa Konseyi'ne cevap: Reformlar sürecek

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg’in 16 Aralık'ta Başbakan Erdoğan'a gönderdiği mektupta Büyükada'daki yetimhanenin iadesi ile Sümela Manastırı ve Akdamar Kilisesi'ndeki ayinlerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Hammarberg, ruhban okulu, Alevi çocuklarının din eğitimi, cemevleri ve nüfus cüzdanlarındaki din hanesine ilişkin adım atılmasını istemişti. Türkiye'nin cevabi mektubunda ise, "Türkiye'nin, insan haklarının korunması ve hukuk üstünlüğünün güçlendirilmesine bağlılığı sürüyor. Referandum sonucu anayasal reform paketinin benimsenmesi gibi gelişmeler var olan siyasi iradenin bir kanıtıdır. Hükümet, Türkiye'deki düşünce, vicdan ve din özgürlüğünü ilerletmek için reform sürecini devam ettirecek." denildi.  

Teksas, ekümeniklik tasarısını geri çekti

ABD'nin Teksas eyaleti senatosu, İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesinin "ekümeniklik" statüsünün Türkiye tarafından tanınmasını isteyen tasarının görüşülmesini gündeminden düşürme kararı aldı.Tasarı, 3 Ocak 2011 tarihinde eyalet senatörü Joan Huffman tarafından senato gündemine getirilmişti.

Masal Gibi

Efsaneye göre, rahibin güzel kızı Tamara ile Gevaşlı çobanın aşkına tanıklık eden Akdamar Adası, kışın da görüntüsüyle ilgi çekiyor...Gevaş sahilinden yaklaşık 20 dakika süren tekne yolculuğunun ardından ulaşılan adadaki Ermeni Kralı 1. Gagik tarafından M.S 915-921 yılları arasında dört yapraklı yonca biçimli haç planı şeklinde inşa edilen kilise de inanç turizmi açısından önem taşıyor.

«Hayots Ashkharh»: Ermenistan nüfusu resmi verilere göre 3.262.000 kişi

Gazetenin yazdığına göre; 1 Ocak 2011 itibarıyla Ermenistan’da daimi ikamet edenlerin sayısı 3.262.000 kişi. Bunların 2.088.000’i kent, 1.174.000 kişi taşra nüfusunu oluşturmakta.

Azerilerin İran karşıtı histerisi Türkiye’ye kadar ulaştı

Azerbaycanlılar, 4 Şubat’ta İran’ın Ankara Büyükelçiliği önünde bir protesto gösterisi düzenleyecek.Azerbaycan APA Ajansı’nın Türk-Azerbaycan Grubu referanslı haberinde; göstericiler İran tarafından Azerbaycan’ın iç işlerine karışılması, özellikle Azerbaycan’da türban takılması lehine ifadeleri protesto edecekler.Göstericiler, İran’ın Ermenistan’ı desteklemesi ve İran Azerbaycanlılarına yönelik yürütülen siyaseti de protesto etme kararındalar. 

Bir Naum Faik Gelip Geçti Diyarbakır’dan

Zeynep Tozduma 
Büyük düşünür ve öğretmen (malfono) Naum Faik,1868 Yılında Diyarbakır’da doğdu. 5 Şubat 1930 yılında Amerika’da acı dolu hayatına gözlerini kapadı. Ölümünün üzerinden 81 yıl geçti ama bu güne kadar Türkiye’de onunla ilgili tek bir kitap çevrilmiştir ( “Naum Faik ve Süryani Rönesansı”  /Murat Fuat Çıkkı, Çeviren Mehmet Şimşek ). Diyarbakır’da doğumundan,  Amerika’da ölümüne kadar verdiği yaşam mücadelesinde birçok eser bırakan Naum Faik bir yurtseverdir.  Aynı zamanda O bir öğretmen (malfono), o bir aydın, dilbilimci, gazeteci, Süryani rönenansını o topraklarda ilk başlatan insandır. Ne yazıkki, Anayurdunda ve doğduğu yer olan Omid (Süryani mitolojisine göre Amed’in adı) ‘de bile tanınmayan bir yazar Naum Faik.

İsveç hükümetinden bir garip Ermeni hamlesi!

İsveç Entegrasyon Bakanı Erik Ullenhag'ın 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye'ye yönelik konuşmasının metni, Türkiye'nin girişimleri üzerine hükümetin resmi internet sitesinden kaldırıldı... İsveç Meclisi, 11 Martta meclise getirilen 1915 Ermeni iddialarıyla ilgili tasarıyı bir oy farkla kabul etmişti.

Birdal: AKP provokasyon peşinde

Lozan Kürt Kültür Derneği tarafından organize edilen panelde konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, yaptığını anketlerde Kürt oylarını kaybeden AKP’nin seçim sürecinde provokasyon peşinde olduğunu belirterek, “ Haziran ayında PKK’nin ilan ettiği ateşkes bitecek ama hâla ortada çözüme dair bir adım yok. Hükümet milliyetçi oylar için süreci daha da provoke ediyor” dedi... Anayasa referandumu sürecinde ‘Yetmez ama evet’ diyen liberalleri de eleştiren Birdal, “ 2 bin Kürt siyasetçi içerde ve referandum sonrası da bu tutuklamalar sürüyor, Hrant Dink’i öldürenler devlet tarafından korunuyor. Hizbullahçılar serbest bırakılıyor ve hak ihlalleri artıyor. O liberaller şimdi kavga ediyorlar. Kendilerine Hrant’ın arkadaşları diyen Yetmez ama evetçiler 19 Ocak’ta Hrant için adalet istiyoruz diyorlardı. İki yüzlülüktür yaptıkları. Yetmez ama evet diye diye Hrant’ı öldürdüler” diye konuştu.

İSTANBUL-YEREVAN HATTINDA BAVUL TİCARETİ TAMAMEN DURDU

Vercihan Ziflioğlu
"İstanbul-Yerevan hattındaki binlerce dolarlık bavul ticareti tamamıyla durdu, Ermenistan'da halk sokaklara döküldü. Yerevan'a  giden Türk otobüs şirketleri iflas riskiyle karşı karşıya. Laleli ve Beyazıt esnafı gelişmeleri endişeyle takip ediyor. Ticaretin durma nedeni İstanbul'da merkezi bulunan Ermenistanlı kargo şirketi Karlen'in nakliyat bedeline yaptığı zam.".. Ermenistanlı Kargo Şirketi Karlen. Karlen Kargo ekonomik güçlüklerle boğuşan ve Türkiye'ye maksimum 500 ile 2 bin Dolar arasında bütçeyle bavul ticareti yapmak için giriş yapan Ermenistanlılara kilo başı nakliyat bedelini 4 Dolar'dan 8 Dolar'a çıkartması.

 

İki Meclisli Sisteme İlişkin Çelişkili Görüşler

İki meclisli parlamento sistemine geçiş düşüncesi dün milletvekillerinin basın kulüplerine aktif şekilde görüş ifade ettikleri konular arasındaydı. Bilindiği gibi Diyaspora Bakanı ABD’de Serj Sarkisyan’ın iki meclisli parlamentoya geçişle ilgili düşüncesi olduğunu, bunun Diyaspora’da yaşayan Ermenilerin de Ermenistan’daki yönetim sürecine katılım olanağı sağlayabileceğini belirtmişti. 

Muslims Attack Two Christian Families in Egypt, 11 Killed

 (AINA) -- News of a massacre of two Christian Coptic families by Islamists just emerged from Upper Egypt with the return of the Internet connections after a week of Internet blackout by the Egyptian regime. The massacre took place on Sunday, January 30 at 3 PM in the village of Sharona near Maghagha, Minya province. Two Islamists groups, aided by the Muslim neighbors, descended on the roof of houses owned by Copts, killing eleven Copts, including children, and seriously injuring four others.

Anba Agathon, Bishop of Maghagha, told Coptic activist Dr. Mona Roman in a televised interview on Al-Karma TV that the killers are their neighbors, who seized the opportunity of the mayhem prevailing in Egypt and the absence of police protection to slaughter the Copts. He said that he visited today the four injured Copts, who escaped death despite being shot, at Maghagha General Hospital and they told him that they recognized the main attackers as they come from the same village of Sharona. They gave the Bishop details of what happened.

"The two families were staying in their homes with their doors locked when suddenly the Islamists descended on them," said Bishop Agathon, "killing eleven and leaving for dead four others family members. In addition, they looted everything that was in the two Coptic houses, including money, furniture and electrical equipment. They also looted livestock and grain."

According to the Bishop the first group was led by Islamist Ibrahim Hamdy Ibrahim, who was joined by a gang of masked assailants. They accessed the roof of the house of Copt Joseph Waheeb Massoud through the roof of his Muslim neighbor Mahgoub el Khawaled. The armed men killed Joseph, his wife Samah, his 15-year old daughter Christine and 8-year-old son Fady Youssef

Another Islamsist group led by Yasser Essam Khaled and several masked men simultaneously accessed the house of Copt Saleeb Ayad Mayez through the roof of his Muslim neighbor Mohamad Hussein el Khawaed. The Islamist shot dead Saleeb, his wife Zakia, his 4-year-old son Joseph, 3-year-old daughter Justina, his 23-year-old sister Amgad, mother Zakia and Ms. Saniora Fahim.

The police in Minya were called and they transferred the bodies in ambulances to Maghagha Hospital.

The Bishop denied any vendetta between the Copts and the Muslims. He called on the police to arrest the Islamist perpetrators immediately, as everyone knows they are the neighbors of the victims. He said "The massacre has nothing to do with the mayhem in Egypt, but the murderers took advantage of the lack of police protection and thought they could commit their crime and no one would notice."

Coptic activist Dr. Hanna Hanna views the Mubarak era with its policy of impunity to be the cause of why Copts are targeted. "Why have those Islamists chosen those two Coptic families and not Muslim ones to slaughter and rob? I believe it is because they know that with Copts they can literally get away with murder."

By Mary Abdelmassih

http://www.aina.org/news/20110202205758.htm

Kemalizm AB sürecini engelliyor

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi olarak Türkiye’yi yıllardır yakından takip eden İngiliz Liberal AP Üyesi Andrew Duff, “Bunu söylemekten üzgünüm, ama Türkiye’nin AB katılım süreci maalesef suya gömülmüştür” dedi...Duff, 2005’te Kemalistlerin tepkisini çeken bir beyanında da “Binalardaki Atatürk resimlerini görmek istemiyoruz. Bu zihniyetle AB'ye giremezsiniz. Atatürk Türkiye'yi Batılılaştırdı, ama o dönemde de Avrupa faşist politikaların kollarındaydı. Atatürk vatandaşların devlet için olduğuna inanıyordu, oysa Avrupa zihniyeti bunun tam tersidir” demişti. 

Nostalji ve gerçek

Etyen Mahçupyan
Demokratik topluma dönüşme sancısı bugün Türkiye'de İslami duyarlılık taşıyan kesimi proaktif bir özne konumuna getirdi. Daha adil, eşitlikçi ve özgürlükçü bir düzen, bu geniş toplumsal kitlenin iradesine muhtaç...Oysa örneğin kimlikler dünyasının en küçük birimlerinden biri olan, Türkiye toplumuna tutunmak için mücadele veren Protestanların maruz kaldığı sıkıntılar genelde büyük toplum tarafından görülmüyor ve sistematik bir duyarsızlıkla karşılanıyor. Protestan Kiliseler Derneği Hukuk ve İnanç Özgürlüğü İzleme Kurulu, kısa bir süre önce geçen yılın değerlendirmesini yayımladı ve her yıl olduğu gibi rapor yine kamuoyuna ulaşmadı. Protestan cemaatinin en bilinen sorunu yeterince ibadet yerlerinin olmaması ve bu taleplerinin keyfi bir biçimde engellenmesi.

Gazeteci Adem Yavuz Arslan hakkında suç duyurusu

İnönü Üniversitesi (İÜ) İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Ruhi Abat, "Bi Ermeni Var..." adlı kitabında kendisiyle ilgili iddialara yer veren gazeteci Adem Yavuz Arslan hakkında suç duyurusunda bulunarak kitabın toplatılmasını istedi.

Uzman: Türkiye Karabağ Alt Komisyonu’nu manivela olarak kullanabilir


Siyaset bilimi uzmanı Yervand Bozoyan, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde çalışmalarına yeniden başlayan Dağlık Karabağ Alt Komisyonu konusunu değerlendirdi. Bozoyan “Türkiye, AGİT Minsk grubunu dolaylı etkilemek için Dağlık Karabağ Alt Komisyonu’nu manivela olaarak kullanabilir. Ermenistan heyeti bu komisyonun çalışmalarını durdurmak için elinden geleni yapmalı” dedi.

Seçimlerden Sonra Ermenistan Sınırının Açılması Gündeme Gelebilir


Türkiye’de haziran seçimlerinden sonra hangi güçlerin iktidarda kalacağı, Azerbaycan’da da büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Bunun nedeni ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, Karabağ ihtilafı ve Ermenistan sınırı konuları. Türk uzmanlar, bu hususlar arasında en çok Ermenistan sınırı konusuna dikkati çekiyor. Bazı uzmanlara göre, Adalet ve Kalkınma Partisi, yine seçimleri kazanırsa Ermenistan sınırı konusu tekrar gündeme getirilecek.

Matthew Bryza: “Dağlık Karabağ sorununun çözümü benim için öncelik taşıyor”

ABD'nin yeni Bakü Büyükelçisi Matthew Bryza, Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecini değerlendirdi.Azeri basınının haberine göre Washington’da Amerika-Azerbaycan Ticaret Odası tarafından düzenlenen resepsyonda ABD'nin yeni Bakü Büyükelçisi bir konuşma yaptı.Konuşmasında Dağlık Karabağ sorununu da değerlendiren Bryza “Dağlık Karabağ sorununun barışçı yolla ve adil çözülmesi benim için öncelik taşıyor” dedi.  

Markarov: Dağlık Karabağ Alt Komisyonu sorunun çözüm sürecini engelleyecek


Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Enstitüsü Ermenistan Şübesi Müdürü Alexander Markarov, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde çalışmalarına yeniden başlayan Dağlık Karabağ Alt Komisyonu konusunu değerlendirdi.Bu komisyonun Dağlık Karabağ sürecini engelleyeceğini açıklayan Markarov “Dağlık Karabağ Alt Komisyonu çerçevesinde Ermeni ile Azeri milletvekilleri arasında görüşmeler yapılamayacak, çünkü Ermeni tarafı bu komisyonu boykot etmeye hazırlanıyor” diye konuştu.

Misyonerlik: Cinayetlerin ruhu…

Ali Bayramoğlu
 Açıktır ki son yıllarda öncelikli hedef gayrimüslimler oldu. Trabzon ve İskenderun’da iki rahip öldürüldü. Malatya’da misyoner oldukları iddiasıyla 4 kişi gırtlaklandı. Hrant Dink vuruldu. Misyonerlik üzerine çalışan Necip Hablemitoğlu ortadan kaldırıldı...

Olmayan insanlığın anıtı da olmaz

Mutlu Tönbekici 
Yıkılması son derece isabetlidir bana kalırsa. Ucube olduğu, çirkin olduğu veya başka eserleri gölgelediği için değil.İnsanlık anıtı olmaya kalktığı için ! Sanatçısı Mehmet Aksoy’un ifadesiyle bütün savaşların acısını içinde taşıyan insani bir vicdan olmaya kalktığı için!O vicdanın gözyaşları olmaya niyetlendiği için!İnsanlığı, insanlığa davet etmeye kalktığı için. Yıkılmalı elbette...

Hrant'ın ailesinden 3 bakana mektup


Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin AİHM kararının yerine getirilmesi bakımından sorun alanları ile ilgili hazırlanan mektup, Dışişleri, İçişleri ve Adalet bakanlıklarına gönderildi.

Azerilerden İran'a 'İçişlerimize karışma' protestosu

İran'ın Azerbaycan'ın iç işlerine karıştığını iddia eden Azeri kökenli vatandaşlar, İran Konsolosluğu önünde eylem yaptı. Konsolosluğun önüne siyah çelenk bırakan grup, Azeri halkının hakkını kimseye yedirtmeyeceklerini dile getirdi. Grup, son yıllarda artan Ermenistan ve İran dostluğuna da tepki gösterdi. Tekbir getirip, Azerbaycan ve Türk bayrakları açan grup, olaysız dağıldı.

ŞİŞLİDEN HABERLER

Karun Kovan
Şişli A bayan voleybol takımı Türkiye deplasmanlı 2. liginde ligin ilk yarısında yenildiği Es spor takımını 3-0 mağlup etti. Maçın setleri 25/21  25/19  25/20 sonuçlandı. Şişli böylece 7. sıraya yükseldi.

‘Gomidas’la Yolculuk / Dans ve Doğaçlama’

Yer: Çıplak Ayaklar Stüdyosu; Tarih: 5-6-7 Şubat 2011; Saat: 20:00

Rus uzman: ABD Dağlık Karabağ’ı tanıyabilir

Bugün Erivan’da düzenlenen basın toplantısında Karadeniz-Hazar Bölgesi Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Vladimir Zakharov, ABD-İran ilişkileri ile Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecini değerlendirdi. ABD ile İran arasında savaşın çıkması durumunda Amerika’nın Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanıyabileceğini savunan Vladimir Zakharov “ABD ile İran arasında savaş 2012 yılında başlayabilir. ABD Dağlık Karabağ’ın topraklarına ihtiyacı var, çünkü İran’a en yakın bölge Karabağ’dır. ABD buraya barış güçleri gönderecek” diye konuştu.

Bağış 'Soykırım Günü'ne katıldı


Baş müzakereci Bağış Polonya'nın Krakov kentinde düzenlenen anma törenine katıldı. Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Polonya'nın Auschwitz-Birkenau bölgesindeki temerküz kampında düzenlenecek olan "Yahudi Soykırımı (holokost) Kurbanlarını Anma" törenine katılmak üzere bugün Polonya'nın Krakov kentine geldi.

Naira Zohrabyan: Türk liderlerin mantalitesinde değişiklik yapılmadı

Gül ile Davutoğlu’nun cevaplarından Türkiye’nin değişmeyeceğini anladığını söyleyen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) Ermenistan heyeti üyesi Naira Zohrabyan, “Zaten Türkiye’nin siyasi liderleri, Türkiye’nin siyasi elitinin mantalitesinde değişiklik yapılmadığını ispatladı. Onlar 1915 yılındaki mantaliteyi izliyor. Türkiye demokratik değerlere uygun davranmaya ve tarihi gerçeklere bakmaya hazır değil” diye konuştu. 

Ermeniler Sason'u Ziyaret Etti

Yıllar önce Batman'ın Sason ilçesinden Ermenistan'a göç eden Ermeniler, Sason ilçesine ziyarette bulundular. Aslen Sasonlu olan birçok Ermeni, her sene dedelerinin topraklarını ziyaret etmeye devam ediyor. Bu sene 9 kişilik bir gurupla Sason ilçesine gelen Ermeniler, Sason Belediye Başkanı Muzaffer Arslan'ı makamında ziyaret ettiler.

Türk hackerler 'sözde Ermeni soykırımı iddiaları'na tepki gösterdi

1923Turk Grup' adlı Türk hacker grubu 'sözde Ermeni soykırım iddiaları'na tepki olarak 6 bin 713 siteyi hackledi.Hackerler, 'sözde Ermeni soykırımı iddiaları'nı yayınlayan bir çok yabancı medya kuruluşu ve devlet sitelerini hackleyerek, anasayfalarına Türkçe ve İngilizce, "Ermeni yalanlarına inanma, en büyük soykırımı sen yaptın Amerika" notu bıraktı.

Finans kapitalin dini, imanı ve vicdanı yoktur

Ragıp Zarakolu
Şu sıralarda, tarihi Deutsche Bank telaşta. Çünkü Ermeni toplumu bu banka hakkında dava açmış vaziyette birkaç yıldır. Deutsce Bank kendini savunmak için, daha önce Ermeni soykırımı konusunda çalışan bir Alman tarihçiyi de transfer etmeyi başardı…Alman şirketlerinin temyiz başvurusunun en gülünç yanı, Başkan Obama’yı Ermeni Soykırımı’ndan “Meds Yeghern” olarak söz etmesini eleştiren makalelerimizin gerekçe olarak gösterilmesi.. Obama’nın kelime seçiminin, bu şirketlerin Ermeni müşterilerini ve mirasçılarını hak ettikleri tazminatları ödememek için aldatmalarıyla hiç ilgisi yok. Alman hayat sigortası şirketlerinin temyize başvurmak yerine, ölmüş müşterilerinin meşru hak iddiaları karşısında kıvırmaya son verip onların torunlarına gerekli tazminatları ödemelerinin vakti gelmiştir.

‘Türkiye yıkıcı bir tutum izliyor’


Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Russia Today‘e verdiği röportajda, Türkiye’nin Karabağ sorunu ve Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleşmesi açısından tutumunun yıkıcı olduğunu söyledi.

Ermeni Azınlık Okullarında Karma Evliliklerden İlk Jenerasyon

Vercihan Ziflioğlu
"Türk-Ermeni karma evliliklerden doğan ilk kuşak öğrenciler MEB'in yayımladığı genelgeyle artık İstanbul genelindeki toplam 18 Ermeni Okulu'nda eğitim alıyor. MEB'in yenilikleri sadece bunlarla sınırlı kalmadı 2011-2012 öğretim yılında Türkiye'de yaşayan Ermenistan uyruklu çocuklar da eğitim hakkından yararlanacak. Okul Müdürü Karekin Barsamyan 'Bu karar Türk-Ermeni halklarının diyaloguna katkı sağlayacak' dedi."

Zincire Ermenistan da Eklendi

Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın ittifakına önce İsrail eklendi. Şimdi de Ermenistan eklemlendi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Güney Kıbrıs’ı ziyaret etti. Sonra da Yunanistan’ı…

İnsanlık Anıtının Ermeni Mahallesi'nde Yapıldığı İddiası

Iğdır Asılsız Ermeni Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği'nden (ASİM-DER) Başkanı Göksel Gülbey, anıtın isminin daha önce 'Ermeni Dostluk Anıtı' olduğunu ve gelen tepkilerden dolayı anıtın isminin birkaç kez değiştiğini iddia etti. Gülbey, anıtın Ermenilere hoş görünmek için Ermeni mahallesinde Ermeni kiliseleri ve mezarlıklarının olduğu bölgede özellikle yapıldığını vurguladı. Gülbey, anıtın yıkılmasından Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan'ın da rahatsız olmasının bu anıtın ne amaçla yapıldığını açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

Ermenistan, İran'a petrol boru hattı ile bağlanıyor

İran ve Ermenistan iki ülke arasında yeni petrol boru hattı inşa edilmesi ile ilgili anlaşma sağladı. Tahran'a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Armen Movsisyan, İran Petrol Bakanı Massoud Mirkazemi ile görüşmesinde mutabakata vardı.

Avusturya’da «Ermenistan: Umut ve umutsuzluk arasında» belgesel filminin gösterimi gerçekleşti


26 Ocak’ta Avusturya’nın Vorarlberg eyâleti’nin en büyük şehri Dornbirn kenti ORF tv’de «Ermenistan: Umut ve umutsuzluk arasında» belgesel filminin tanıtım gösterimi gerçekleşti. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı basın servisinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; filmin tanıtım gösteriminde Ermenistan büyükelçisi Aşot Hovakimyan, Vorarlberg eyâlet meclisi bşk. Bernadete Mennel, eyalet üst düzey bürokratları, Lichtenstein Hükümeti üyeleri, Avusturya Ermeni toplumu temsilcileri ve birçok konuk katıldılar.

Gayrimüslimler birinci sınıf vatandaşımız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Türkiye’deki tüm gayrimüslim cemaat mensuplarını, ülkenin birinci sınıf, eşit ve hür vatandaşları olarak gördüklerini söyledi...Çelik, şunları kaydetti: “Gayrimüslim vatandaşlarımızı rahatsız ve rencide edecek bir ifadem olmadığı gibi, böyle bir niyetimin de olmadığını öncelikle gayrimüslim cemaat mensuplarına ve tüm kamuoyuna bildirmek isterim. Ülkedeki tüm gayrimüslim cemaat mensuplarını, bu ülkenin birinci sınıf, eşit ve hür vatandaşları olarak gördüğümüzü, bugüne kadar ortaya koyduğumuz uygulamalar ve beyanlarımız göstermiştir. Ne benim ne partimin ne de hükümetimizin aksi bir tavrı ve uygulaması olmuştur.

İsveç Entegrasyon Bakanı Ullenhag, Hitler'in Türkiye'den ilham aldığını ima etti

 Ullenhag, Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü toplantısında yaptığı konuşmada, 1915 yılında Ermeni, Asurî, Süryani ve Keldaninin sözde soykırıma uğradığını iddia etti. İsveçli bakan, Adolf Hitlerin bir konuşmasına atıfta bulunarak, 1. Dünya savaşı sırasında Türkler tarafından, yaklaşık bir milyon Ermeni ile yarım milyon Asurî/Süryani ve Keldani'nin sözde soykırıma maruz kaldığını iddia etti.

Diyaspora Türkiye'ye taşınıyor

Barış Ergin
Siyasi ilişkilerdeki yumuşama Ermeni diyasporasının Türkiye'ye ilgisini artırdı. Amerika'daki Ermeniler’in Türkiye’de yatırım iştahı kabarırken, işkadınları da İstanbul’da işbirliği arayışında.Diyaspora'nın durakları arasına Avrupa ve ABD dışında şimdi de Türkiye giriyor. Türkiye'ye gelmek isteyen Ermeni işadamlarının arasında ABD'dekiler ön plana çıkıyor.

Marsilya’da Fransa Ermeni Kuruluşları Koordinasyon Kurulu geleneksel yemeği gerçekleşti

Yemekte 200 konuk hazır bulunurken; bunlar arasında Ermenistan’ın Fransa büyükelçisi Vigen Çiteçyan, Marsiya Belediye başkanı Jean Claude Gaudin yanısıra birçok milletvekili, yabancı misyon temsilcileri ve Ermeni toplumu temsilcileri yer aldılar.

Denizli'de kutsal kilise heyecanı

İncil'de adı geçen 7 kiliseden biri Denizli'deki Laodikya Antik Kenti'nde bulundu. 8 ayak üzerine oturtulmuş 2 bin metrekare alandaki kilisenin büyük bölümü orijinal parçalarını koruyor.

Kiliselerden Hırsızlık...

Taksim ve Feriköy'de 2 kiliseyi soyan hırsızlar toplam 1200 lira yardım parası ile tarihi bir ikon çalarak kayıplara karıştı... Beyoğlu'nun kalbi Taksim Meydanı'ndan görünen Aya Triada Kilisesi hırsızların hedefi oldu... Kilise hırsızlarının ikinci hedefi Şişli Feriköy'de bulunan 12 Apostol Rum Ortodoks Kilisesi oldu.

Vatandaş olmak için kimliği inkâr/ Garip Turunç

Önümüzdeki 'seçim süreci'nde yurttaşlık kavramının tartışılarak tümüyle hukuksal bir yapıya kavuşması lazım. Anayasa'mızın 66. maddesi şöyle demekte: "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür." İlk bakışta gayet eşitlikçi bir yaklaşımdır bu. Vatandaşlar arasında ayrım yapmayan, herkese aynı imkânı veren, dahası kimliği vatandaşlık bağıyla irtibatlı kılan bir anlayış. Ne var ki; bu tür eşitlikçilik demokrat bir zihniyeti değil, otoriter bir anlayışı ima etmekte. Çünkü vatandaşlar arasında var gözüken eşitlik, devlet tahakkümünü besleyecek biçimde tanımlanmakla kalmıyor, vatandaşı da devletin kimliğine mahkûm ediyor....Günümüzde ise hukuktan olası tüm kimliksel farklılıkları kuşatacak bir vatandaşlık tanımı üretmesi beklenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları kendilerini Türk, Kürt, Çerkez, Arap, Ermeni, Rum vs. olarak tanımlayabilmeli. Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasası da, İspanya'da olduğu gibi, "Türkiye'de yaşayan bütün halkların kültürlerini, kurumlarını, dillerini, geleneklerini tanır ve korur" diyebilen bir ibareyi sahiplenmeli.
Prof. Dr. Garip Turunç Bordeaux IV Üniversitesi. Öğretim Üyesi

Laodikya'da büyük heyecan

Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’nde, Hıristiyan alemi için çok önemli sayılan ve İncil’de adı geçen 7 kutsal kiliseden biri olarak kabul edilen bir mabet ortaya çıkarıldı. Kutsal kilisenin bulunduğunu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay açıkladı. Bakan Günay kilisenin bulunmasından büyük heyecan duyduğunu belirterek, "Bu yaz restorasyonunda önemli adımlar atılarak yapı ortaya çıkarıldıktan sonra uluslararası basını da çağırıp bir toplantı yapabiliriz" dedi.

Azınlık dillerinde yazarlık çalıştayı başlıyor

Avrupa-Akdeniz Bölgesinde Azınlık Dillerinde Yazarlık, Çevirmenlik, Yayıncılık Uluslararası Çalıştayı" yarın İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde başlıyor. Çalıştaya Amazigi, Katalanca, Baskça, Galezce, İrlanda, Romanca, Samice Ve Wêlzce ve Kürtçe ele alınacak.

Ara Güler’le Kumkapı’yı dolaşın

ARA GÜLER’in İstanbul fotoğraflarını hâlâ görmediyseniz (ki bu imkânsız), bu kenti tanıyorum sözünü söyleyemezsiniz. O semtleri gezdim, diyebilirsiniz ama biliyorum diyemezsiniz.

Uluç Gürkan "Ermeni İddiaları Nefret Söylemi" Suçuna Dönüştü

DSP Genel Başkan Yardımcısı Uluç Gürkan, Ermeni iddialarının gerçek kişiler yerine, ülkesi ve ulusuyla Türkiye'ye yöneltilerek bir tür "nefret söylemi' suçuna dönüştüğünü söyledi ve "Bu hukuk dışı ırkçı söyleme son verilmesi, soykırım iddialarının konuşulmasının önkoşulu yapılmalıdır" dedi. ADANA (ANKA) - DSP Genel Başkan Yardımcısı Uluç Gürkan, Ermeni iddialarının, "gerçek kişiler yerine ülkesi ve ulusuyla Türkiye'ye yöneltilerek, bir tür 'nefret söylemi' suçuna dönüştüğünü" söyledi.  

O tazminatı helal etmem

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün annesinin Ermeni kökenli olduğunu söylemesi nedeniyle tazminat ödemeye mahkûm olan CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, “2 bin liramı davayı açan Gül’ün dayısı Ahmet Satoğlu’na helal etmiyorum. Yüreği varsa Kuran’a el bassın” çağrısında bulundu.