Etiketler

En büyük gelenek ''çikolata''...

Çikolatanın aşkla dolu geçmişi Aztek mitolojisine kadar dayanıyor. Kökleri Antik Roma'ya ve Hıristiyan inanışlarına dayanan Sevgililer Günü, aşkın ve sevginin kutsandığı gün olarak yüzyıllardır kutlanıyor. Sevdiğiniz kişiye duygularınızı anlatacağınız bir kart, kırmızı güller ve çikolatalar bu özel günün ayrılmaz birer parçası… Sevgiliye çikolata armağan edilmesi geleneği, 16 ve 17'nci yüzyıla kadar dayanıyor. O dönemde zor bulunan ve çok pahalı olan çikolata, kadınların rüyalarını süsleyen bir hediye halini alıyor. Çikolatanın aşkla olan bağıysa çok daha eskilere dayanıyor...

EUK, Hüsnü Mübarek’in istifasıyla ilgili bir açıklama yayınladı

Ermeni Ulusal Kongresi, Mısır halkının zaferini memnuniyetle karşıladı. Ancak nihai bir zafere ulaşmak için yapacak çok şey var. Demokratik seçimlerle oluşacak yeni yönetimin Augias’ın ahırlarını temizlemesini temenni ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Azerbaycan'dan Ermenistan'a kandırma suçlaması

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanları ve AGİT özel temsilci, Erivan temaslarını tamamladıktan sonra geldikleri Bakü'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.Eşbakanlar Rus İgor Popov, Fransız Bernard Fassier, Amerikalı Robert Bradtke ve AGİT özel temsilcisi Polonyalı Anji Kaspşik'in hazır bulunduğu görüşmede, Yukarı Karabağ sorunu ve Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin mevcut durumu hakkında fikir alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

Anadolu: Kemalizm’in Auschwitz’i

Dahası nüfus sayımlarında Ermenilerin sayılarında ortaya çıkan bu “çarpıcı” azalma, Ermenilerin “otantik” azınlıklar haline getirilmesi, şer odağı haline getirilmesi size bir şey ifade etmiyor mu?Ertuğrul Mavioğlu’nun Asılmayıp Beslenenler kitabında bir 1980 mağduru sosyalist askerlerin kendilerine şöyle bağırdığını söylüyor: Rum ve Ermeni tohumları…

Rusya, Ermenistan Ve Azerbaycan Devlet Başkanlarının Buluşması için Zemin Hazırlıyor

AGİT Daimi temsilcisi Anvar Azimov’un Viyana AGİT Daimi Konsey oturumunda yaptığı konuşmada ″Benzeri buluşmaların sıklığı bu formatta yürütülen çalışmaların ciddiyetini ve tarafların pratik sonuçlara ulaşma arzusunu tanıklık etmekte. Bu şekilde ülkelerimiz devlet başkanlarının yeni bir zirvede buluşmaları için zemin oluşturulmakta″ dedi.

Ahtamar'ın Ardından Diyarbakır’daki Kilise de Ayine Hazırlanıyor

Vercihan Ziflioğlu
"Van'ın Akdamar Adasındaki kiliseden sonra şimdi de Diyarbakır'daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi ayine hazırlanıyor. Kilisenin restorasyonu İstanbul Ermenilerinin köprü görevi üstlenmesiyle Türkiye ve diasporayı ilk kez bir araya getirdi. TC. Kültür Bakanlığı ve diaspora kilisenin onarımı için bağışta bulundu. Vakfı Başkanı Ergün Ayık, 'Bütçe açığımız mevcut maddi manevi her türlü desteğe ihtiyacımız var, bu kilise insanlığın ortak mirası' dedi."

Haaretz: İsrail, vatandaşlarına Ermenistan’a gitmeme uyarısında bulundu

İsrail, Hizbullah liderlerinden İmad Mugniye'nın öldürülmesi yıl dönümü nedeniyle vatandaşlarından aralarında Ermenistan’ın da bulunduğu bazı ülkelere seyahat etmemelerini istedi.İsrailli vatandaşlarının seyahat etmemeleri istenen ülkelerin arasında Ermenistan, Mısır, Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Venezuela da bulunuyor. 

Ermenistan üniversitelerinde 3370 Diasporalı Ermeni öğrenci öğrenim görüyor


2010-2011 akademik yılında Ermenistan üniversitelerinde 296’sı devlet burslusu olmak üzere toplam 3370 Diasporalı Ermeni öğrenci öğrenim görüyor.Ermenistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı basın servisinden NEWS. am’e verilen bilgiye göre; Diasporalı öğrenciler büyük kısmı Gürcistan (1645 öğrenci) ve Rusya’dan (1073 öğrenci). Bu ülkeleri İran (291), Suriye (82), Ukrayna (65) ve Türkmenistan (40) izlemekte.

ՌՈՒԲԷՆ ՍԵՒԱԿԻ ԾՆՆԴԵԱՆ

126 Ամեակի Առթիւ (15.2. 1885- 1915) Բանաստեղծ եւ  Բժիշկ1915 Ի Հայոց մեծ եղեռնին , Օսմանեան Կայսրութեան  Իթթիհատական իշխանութեան  նախաձեռնութեամբ ,  հին տոմարով 11 ապրիլ 1915 թուականին  Իսթանպուլ էն, աւելի քան ,260 հայ մտաւորականները հաւաքական  կերպով ձեռբակալուեցան  ու աքսորուեցան դէպի անորոշութիւն , ի միտ ունենալով  պատմական ժողովուրդ մը, հազարամեակներ  ապրած իր հողերէն արտաքսել ու բնաջնջել.

 

‘İç’ acıtan bir rapor

Beril Dedeoğlu
Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu (ECRİ), beş ülke hakkında yeni raporlar yayınladı.Türkiye’yi farklı kılan özelliklerin başında ırkçılık ve hoşgörüsüzlük kapsamındaki uluslararası sözleşmeleri onaylamamış, bunlara uygun anayasal ve yasal düzenlemeler yapmamış ve gerekli kurumları oluşturmamış olmak geliyor. Dolayısıyla yapısal bir sorun olduğu açık. Uygulama sorunlarını giderecek denetim mekanizmalarının bulunmaması ile uygulamada karşılaşılan ayrımcılık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük listesinin uzunluğu da iç burkuyor ve Türkiye’nin neden hala AİHM’de en çok davası olan ülke olduğunu, neden bir türlü AB ülkelerinin güvenini kazanamadığı anlaşılabiliyor.

Gürcistan Emenilerinin sorunları çözümlenmeden normal Ermeni-Gürcü ilişkileri olamaz

Javakheti Ermenileri Birliği: Gürcistan Emenilerinin sorunları çözümlenmeden normal Ermeni-Gürcü ilişkileri olamaz Ermenilerin Haklarını Savunma Birliği üyelerinin kanaatine göre; Ermeni dili ve kiliseleri hukuki statü kazanmadan, Javakheti’de Ermeni Dili ders saatleri yeniden ihdas edilmeden ve Ermenice kitap ve dergilerin Gürcistan sathına girişine yönelik yasak kaldırılmadan komşu ülkeler arasında dostane ilişkiler tesis edilemez. 

Hıristiyanlardan Mor Gabriel çağrısı

Almanya’daki dini kuruluşlar; Protestan Kilisesi Konseyi ve Piskoposlar Konferansı ortak bir açıklama yaparak, Mor Gabriel Manastırı’nın korunmasını istedi. Alman hükümetine de harekete geçmesi için çağrıda bulunan kiliseler, “Dünyadaki en eski Hıristiyan ibadethanelerden olan Mor Gabriel’in korunması AB üyeliği önündeki en önemli şart” görüşünü dile getirdiler. 

Gayr-i Müslim ile İlişkiler

Hayrettin Karaman
"Yahudi ve Hıristiyanları dostlar edinmeyin. Onlara velî olmayınız değil, onları velî tutmayınız, itimat edip de yâr tanımayınız, yardaklık etmeyiniz. Velâyetlerine, hükümlerine yardımlarına müracaat etmek, mühim işlerin başına getirmek şöyle dursun, onlara gerçek bir dost gibi tam bir samimiyetle itimat edip de kendinizi kaptırmayınız... Görülüyor ki "Yahudiler ve Hıristiyanlara dostlar olmayınız" buyrulmamış, "Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyiniz" buyrulmuştur. Çünkü "Allah sizi, din hakkında sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmekten, onlara adaletli davranmaktan men etmez." (Mümtehine, 60/8) buyrulmuştur. Şu halde müminler Yahudi ve Hıristiyanlara iyilik etmekten, dostluk yapmaktan, onlara âmir olmaktan yasaklanmış ve men edilmiş değil, onları dost edinmekten, yardaklık etmekten yasaklanmışlardır."

Mübarek istifa etmedi

3 haftaya yaklaşan halk isyanı Mübarek'e pes ettirmedi. Yetkilerinin büyük kısmını yardımcısına devreden Mübarek, oğluyla birlikte Mısır'ın cennet olması için çalışacakmış! Hüsnü Mübarek'in konuşması, Tahrir Meydanında megafonlarla ve kurulan amfi sistemiyle göstericilere dinletildi. Meydanı dolduran binlerce gösterici, Mübarek'in konuşmasının sonlarına doğru ''Erhal'' (Git) sloganları atmaya başlarken, Mübarek'in konuşmasından hiçbir şekilde tatmin olmayan göstericiler ''ne seni istiyoruz, ne Süleyman’ı ne de askeri'' şeklinde slogan attı.

‘Ayrımcılığa karşı yol aldınız ama...’

Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu icra müdürü Stefanos Stavros, Türkiye için hazırlanan raporu ntvmsnbc’ye değerlendirdi; İlerleme var ama azınlıklar konusunda gidilecek daha çok yolunuz da var.Stavros: Türkiye’de ırkçılık dediğimizde ırkçılığın geniş bir tanımlamasını yapıyoruz. Aynı zamanda etnik köken, vatandaşlık, din ve dil temelinde ayrımcılıktan söz ediyoruz. Bir ülkede yabancıların, sığınmacıların ve genel olarak hoşgörüsüzlüğün durumuna bakıyoruz. Türkiye’deki duruma baktığımzda, Türk toplumunda daima “biz” ve “onlar” arasında bir fark hissedildiğini görüyoruz. Çoğunluk ile azınlıklar arasında böyle bir fark mevcut. Bu elbette siyasi söyleme de yansıyor. Türkiye’de azınlıklar çoğu zaman bir güvenlik tehdidi olarak algılanıyorlar. Bu, siyasilerin sorunları dile getirişlerine de yansımakta. Örneğin hükümet ne zaman önem arz eden milli konularda açılım yapmayı denese, muhalefet partilerinin milliyetçi temelde saldırılarına maruz kaldığını görüyoruz.

Danimarka laikliği tartışıyor

Türkiye'de yıllardan beri devam eden laiklik tartışmalarının bir benzeri Danimarka'da yaşanıyor. Tartışma Danimarka Radyo Televizyon Kurumu'nun (DR) yapısında yapılan bir değişiklikle başladı. Bugüne kadar 'Danimarka'nın kültürel mirasını' korumak ve geliştirmekle yükümlü olan DR tüzüğünde yapılan bir değişiklikle artık 'Hıristiyan kültür mirasını' korumak ve geliştirmekle yükümlü olacak. Danimarka Kültür Bakanlığı'nın baskısıyla yapıldığı söylenen bu değişiklik birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Ülkenin önde gelen kanaat önderlerinden bazıları DR'nin bu değişiklikle birlikte büyük bir ayrımcılığa imza attığını savunurken bazıları da yapılan değişikliği destek veriyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Ermeni Soykırımı Anıtı’nı ziyaret edecek

Ukrayna Dışişleri Bakanı Konstantin Grişçenko, 10 Şubat 2011 tarihinde iki günlük ziyaret için Ermenistan’a gelecek…Ukrayna Dışişleri Bakanı Konstantin Grişçenko, Erivan ziyareti çerçevesinde Ermeni Soykırımı kurbanları anısına inşa edilen Tsitsernakabert Anıtı'nı ziyaret edecek.

Aşot Manuçaryan: ICG bazı güçlerin elindeki bir alettir

Uluslararası Kriz Grubu, 8 Ocak 2011 tarihinde yayımladığı raporda, Ermenistan ile Azerbaycan’ın yeni bir savaşa girebileceği uyarısında bulundu…“Karabağ” Komitesi eski üyesi Aşot Manuçaryan, bugün Erivan’da düzenlenen basın toplantısında Uluslararası Kriz Grubu (ICG) taarfından hazırlanan raporu değerlendirdi… Manuçaryan “Bölgede aniden savaş başlayamaz. Savaş sadece Uluslararası Kriz Grubu’nu finanse edilen güçlerin isteğiyle başlayabilir. Halklar arasındaki düşmanlığı ise bu güçler körüklüyor” diye konuştu.

Bakü’de gösteri: İranlılar, Ruslar ve Ermenler Türk düşmanı

İran’ın Azerbaycan büyükeliliği önünde bir protesto gösterisi gerçekleştirildi.Azerbaycan APA Ajansı’nın verdiği bilgiye göre; protesto gösterisine Dünya Azerbaycanlılar Kongresi, Uluslararası Diyaspora Merkezi, bir dizi toplumsal kuruluş temsilcileri, Karabağ Savaşı muharipleri ve öğrenciler katıldılar.Gösteride ″Ahmedinejad’ın Sarkisyan’la dostluğu İran’ın müslüman fanatizminin gerçek yüzüdür!″, ″Katilleri himaye edenlere ayıp!″, ″İranlılar, Ruslar ve Ermenler Türk düşmanı!″, ″Tebriz merkezli Birleşik Azerbaycan!″ vb. sloganlar atıldı.

Uluç Gürkan: "Başbakan Erdoğan Ermenilerden özür dilemeye hazır!"


Adana Güç Birliği Vakfı tarafından Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisinde "Ermeni Meselesi ve 1909 Adana Olayları" konusunda bir sempozyum düzenledi.  Toplantıda konuk konuşmacı olarak CHP eski milletvekili ve gazeteci Uluç Gürkan ile inşaat mühendisi Yüksel Oktay konuşmacı olarak yer aldılar. Sempozyum, Vakıf Başkanı Prof. Dr. Hamit Serbest'in açılış konuşması ile başladı. Daha sonra Uluç Gürkan, Türkiye'nin Ermeni meselesinde nelerle karşı karşıya olduğunu ve bu konuda hem devlet hem de yurttaşlar olarak yapabileceklerimizi içeren bir konuşma yaptı. Türkiye'nin bu konuda son derece haksız ve ırkçı nitelikli saldırılar karşısında olduğunu belirttikten sonra, "Peki, Türkiye bu saldırılar karşısında ne yaptı?" sorusunu sordu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Biz bunu kabul etmiyoruz, ortak arşivlerimizi açalım araştırmacılar üzerinde çalışsın!" yaklaşımın çok yumuşak kaldığını, neredeyse "özür dileyelim de bu konu kapansın"a yakın bir yaklaşımı olduğuna dikkati çekti. 

Konya'daki bin yıllık kilise müze olacak

Konya'da Selçuklu Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında restore edilen yaklaşık bin yıllık geçmişe sahip Aya Elenia Kilisesi, çalışmaların ardından müze olarak hizmete açılacak.Selçuklu Belediyesi'nin yaklaşık 1 yıl önce Sille Mahallesi'ndeki tarihi dokuyu turizme kazandırmak için yürüttüğü çalışmalar kapsamında bazı tarihi yapılar ile Aya Elenia Kilisesi'nde restorasyon çalışması başlatıldı.

Hrant bu şampiyonluğu göremedi

Efkan BucakDoğma büyüme Feriköylü olan, uzun yıllar profesyonel futbolculuk yapan Yılmaz’ın çalıştırdığı Taksimspor, İstanbul 1. Amatör Lig 11. Grup’ta ikinci olduktan sonra katıldığı play-off maçlarında önce Rumelikavağıspor’u 2-1, ardından Adalarspor’u penaltılarla 4-3 yenip iki sezon aradan sonra İstanbul Süper Amatör Lig’e yükseldi.

Okullarda ‘Ne Mutlu Türk’üm’ dedirtme

Zeynel Lüle
Avrupa Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu, Türkiye’de ayrımcılığı yasaklayan ve ırkçılığa yönelik cezaları öngören yasaların olmadığını belirtti.Türkiye raporunda ECRI, okullarda “Ne mutlu Türk’ün diyene” antına karşı çıktı ve bu sözleri “ayrımcı ifadeler” olarak niteledi. Raporda, Türkiye’de ırkçılık ve hoşgörüsüzlükle mücadeleyle ilgili olarak bazı konularda ilerleme olmakla birlikte “Kürtler, Romanlar ve mülteci başvurusunda bulunanlar”ın durumunda herhangi bir iyileşme olmadığı, dini azınlıklara yönelik ayrımcılığın endişe verici olduğu kaydedildi.

Sabine Freizer: Ermenistan ve Azerbaycan güven artırıcı adımlar atmalı

Uluslararası Kriz Grubu (ICG) Avrupa Programı Direktörü Sabine Freizer, Ermenistan’da yayımlanan “Jamanak” (Zaman) gazetesine verdiği demeçte ICG tarafından hazırlanan raporu değerlendirdi...Geçen yıl boyunca temas hattındaki durum çok istikrarsızdı. Tarafların, sınırda savaşın başlamaması için, askeri operasyonlardan vazgeçmesi ve güven artırıcı adımlar atması gerektiğini düşünüyoruz. İşte raporun önemi budur. Şu anda Erivan veya Bakü’nün savaşa hazırlanmasını söylemiyoruz, ancak durum kontrolden çıkabilir ve aniden savaş başlayabilir. Tarafların bu raporda yer alan tavsiyeleri dikkate alacaklarını umuyoruz. Aynı zamanda AGİT Minsk grubunun müzakerelerinin sürdürülmesini de önemsiyoruz.

Azeri-Ermeni savaşı kapıda mı?

Uluslararası Kriz Grubu, Yukarı Karabağ sorunu nedeniyle silahlanma yarışını hızlandıran Ermenistan ve Azerbaycan arasında savaş ihtimalinin arttığı uyarısında bulundu. Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu’nun hazırladığı "Ermenistan ve Azerbaycan: Savaşı Önlemek" raporunda, her iki tarafta artan askeri kapasite nedeniyle yeni bir silahlı çatışmanın, zayıf bir ateşkese dayanan 1992-1994'teki çatışmalara göre çok daha ölümcül olacağı tahmini yer aldı.

Rum Teodoku Kilisesi istisnayı bozacak mı

Eyüp Serbest  
1991’de Hazine ve belediye üzerine geçirilen Bozcaada’daki Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi taşınmazları için AİHM’nin verdiği ‘İade edilsin’ kararı, Adalet Bakanlığı’ndan dosya bekliyor.Kilise avukatına göre, Türk mahkemesinden çıkacak olumlu karar, Büyükada Rum Yetimhanesi’nin iade kararını istisna olmaktan çıkaracak.

Marmaris - Kameriye Adası'ndaki Kilise Restore Edilecek

Hisarönü Körfezi'nin gerek özel yatlar gerekse de günübirlik tur tekneleri tarafından uğrak noktalarından Kameriye adasındaki tarihi kilise restore edilecek. İki bakanlığın olumlu yanıt verdiği çalışmalar yıl sonuna doğru başlayacak. Muğla'nın Marmaris İlçesi Selimiye Köyü'nün 2 mil açığındaki Kameriye adasında bulunan ve halk arasında "bozuk kilise" olarak bilinen ortodoks kilisesi restore edilerek gelecek yıl turizme açılacak.

Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Savaş Çanları

Uluslararası Kriz Grubu Ermenistan ve Azerbaycan arasında savaş çıkma olasılığının arttığı uyarısında bulundu. Grubun uyarısında çatışmaların artmasının, silahlanmanın hız kazanmasının ve barış görüşmelerinde kesilme yaşanmasının savaş ihtimalini kuvvetlendirdiği belirtiliyor. Merkezi Brüksel’de bulunan grup, iki ülke arasındaki durumun geçen yıl daha da kötüleştiğini bildirdi.

Ermeni meselesinden sonra şimdi de Dersim başımıza bela oluyor

Yalçın Bayer
14 AĞUSTOS 2010’da Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, kendisini dinleyenlere soruyor: “CHP’nin yeni genel başkanı nereli?” Kendisi yanıtlıyor: “Dersimli.” İkinci soruyu ekliyor: “Dersim’in köylerini, vergi vermediler diye, kim bombaladı?” Yine kendisi yanıtlıyor: “CHP bombaladı” ve ekliyor: “O zamanki Cumhurbaşkanı’nın emriyle bombaladı. Kimdi Cumhurbaşkanı? İnönü’ydü” diyor...“Ve... 7 Şubat 2011’de NTV’nin 20.00 haber bülteninde, “Türk devletinin 1937-38’de Dersim’de yaptığı katliamın, ‘soykırım’ olarak tanınması için Amerikalı avukat Barry A. Fisher’in öncülüğünde girişimlerde bulunulacak” biçiminde bir haber verildi. Kanıt olarak da Başbakan Erdoğan’ın Dersim konusundaki açıklamaları gösterilecekmiş!Yani Türkiye, sözde Ermeni soykırımına benzer bir biçimde sanık sandalyesine oturtulmaya çalışılacak. 

Heybeliada Ruhban Okulu üzerine

Asım Öz / Dünya Bülteni
Heybeliada Ruhban Okulu kitabının yazarı Salih İnci ile kitabını konuştuk.Heybeliada Ruhban Okulu, İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesine bağlı olarak 1844 yılında kurulmuş ve 1971 yılına kadar Ortodoks teolojisi eğitimi vermiş önemli bir okuldur. Kuruluşundan itibaren kendine özgü eğitim ve öğretim anlayışı göstermiş olmasının yanı sıra, yazılı ve sözlü Ortodoks geleneğinin korunup geliştirilmesini de üstlenmiştir. Gerilen Türk-Yunan ilişkilerinden  de nasibini alarak 1971 yılında kapatılan okul, günümüzde her açılmaya hazır bir şekilde bekletilmektedir. Mezkûr okulun teolojik bakımdan misyonunu anlatmaya çalışan  Heybeliada Ruhban Okulu kitabı okulla ilgili olarak şimdiye kadar Türkçe'de yayımlanan en önemli  çalışmadır.

Bayındır'daki Ermeni Kilisesi Restore Edilecek

Bayındır Kurt Mahallesi'nde bulunan ve halk arasında "Ülkü Sineması" olarak bilinen Ermeni Kilisesi'nin restorasyonu için Bayındır Belediyesi 2009 yılı içerisinde İzmir Valiliği İl Özel İdaresi'nce verilen katkı payı ile projeleri hazırlayarak Koruma Kurulu'na onaylattı. Kilisenin restorasyon uygulama keşifleri hazırlanarak, yapımı ile ilgili olarak İzmir Valisi Sayın Cahit Kıraç'a sunuldu.Onay aşamasının ardından Mayıs-Haziran ayı içerisinde Ermeni Kilisesi'nde çalışmaların başlaması ve 2012 yılı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. 

Atalay: Dink için soruşturma yok

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili olarak 30 kamu görevlisi hakkında soruşturma başlatıldığı iddialarını yalanladı. Atalay, “Savcılık henüz soruşturma başlatmadı” dedi.

Ermenistan ve Gürcistan Sınır Kapılarını Ortak Kullanacak

Ermenistan ve Gürcistan iki ülke sınırında bulunan ″Bagrataşen- Sadakhlo″, ″Ayrum-Sadakhlo″ ve ″Bavra-Ninotsminda″ ortak kara gümrük geçiş noktalarını ortaklaşa kullanacaklar. Bu amaçla iki ülke hükümetlerinin ″Kara Gümrük Geçiş Noktalarının Ortak Kullanımına İlişkin″ Anlaşmayı onaylamaları gerekiyor. 

"Bakü'ye Elçi Olarak Dönmek Şeref"

ABD'NİN yeni Bakü Büyükelçisi Matthew Bryza görevine başlamak üzere pazar günü Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gitti.Büyükelçi olarak Bakü'ye dönmesinin kendisi için bir şeref olduğunu söyleyen Bryza, büyükelçilik beklentisinin çok zaman aldığını, bu durumdan üzüntülü olduğunu belirterek, 'Geç olsun güç olmasın'' dedi.

ŞİŞLİDEN HABERLER:

Şişli A erkek basketbol takımı büyük bir başarıya ulaşarak Deplasmanlı bölgesel lig F grubunda 1. oldu.Şişli haftasonu deplasmanda Bilecik belediyesini 75-65 mağlup ederek 14 maçta 12 galibiyet ile 8 takım arasından birinci oldu.

Onlar 'dostluğu' seçtiler

Türk ve Ermenilerden oluşan bir grup genç basketbol öğrencisi, önce Türkiye, ardından ABD'de düzenlenen eğitim programında, önyargılar veya düşmanlıklar yerine, dostluğu seçip, birlikte basketbol oynamanın, aynı odayı paylaşıp, birlikte eğlenmenin tadını çıkardılar... Ermeni grubun antrenörü Anna Tadevosyan, program için bir yıldır hazırlandıklarını belirterek, ilk başta, Türkiye-Ermenistan'dan öğrencileri biraraya getirdiklerinde dostluklar kurulması, diyalog oluşturulması gibi noktalarda birçok zorluk yaşayacaklarını düşündüğünü söyledi.Programın ilk ayağı için Türkiye'ye gittiklerinde, çocukların ilk iki gün birbirleriyle çok fazla diyaloğa girmediğini belirten Tadevosyan, bunda iki ülke arasındaki siyasi gerilimler, önyargılar ve öğrencilerin “birbirlerini düşman sanmalarının” etkili olduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE'DEKİ AZINLIK VAKIFLARI YENİ BİR SÜRECE GİRDİ

Vercihan Ziflioğlu 
 "Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde artık tüm azınlık vakıflarını temsil eden bir isim var. Rum asıllı Laki Vingas Türkiye'deki tüm azınlık toplumlarının vakıflardaki sözcüsü ve imza yetkisine sahip, sorumluluk alanında 161 vakıf var."...Vingas gelecekte hayata geçecek olan yeni projelerin sinyallerini verdi ve şunları söyledi:  "Cemaatler olarak ortak toplumsal projeleri hayata geçirmememizin zamanı artık geldi sadece kendi cemaatlerimizi düşüncek lükse sahip değiliz. Hedefimiz kültürel, eğitim ve vakıflar konusunda birlikte hareket etmek. Türkiye'de geçmişte vakıf mallarına bir çivi çakmanın bile mümkün olmadığı yıllardan bugünlere geldik Cumhuriyet tarihinde bu kapsamda ilk görevi aldım benden sonra başkaları da olacak diyen Vingas sözlerine şöyle devam etti: "Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde en üst organ olan mecliste azınlık toplumları temsilcisiyim ve imza yetkisine sahibim Türkiye genelinde toplam 161 azınlık vakfı sorumluluğumda.-------------

İşte cennetin kapısı!

Hacı Selamoğlu
İncil’de adı geçen '7 kutsal kilise'den biri olarak kabul edilen mabet ortaya çıkarıldı.Denizli’nin Eskihisar Köyü yakınlarındaki Laodikya antik kentinde yıllardır kazı çalışmaları yürüten Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Celal Şimşek, Hıristiyan âlemini yakından ilgilendiren ve İncil’de de adı geçen kiliseyi gün ışığına çıkardıklarını açıkladı. 4’üncü yüzyılda yapıldığı tespit edilen kilise, 'yeraltı radar taraması' sırasında tespit edildi. Laodikya Kazı Başkanı Prof. Şimşek, kilisenin 8 ayak üzerine oturtulmuş olduğunu ve 2 bin metrekarelik bir alanı kapladığını belirtti. 

Hrant Dink davası genişliyor: 28 yetkiliye soruşturma açıldı

Kadir Kökten   
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Hrant Dink cinayetiyle ilgili davaya dün avukatların talepleri damgasını vurdu. Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, cinayetle ilgili kitaplarda yer alan bazı belgelerin dosyada bulunmadığını vurguladı ve soruşturmanın genişletilmesini, askerî belgelerin Genelkurmay'a sorulmasını istedi. Bunun üzerine savcı önemli bir bilgi verdi. Cinayette ihmali olduğu ileri sürülen 28 kamu görevlisi hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Bunlar arasında eski İstanbul Valisi Muammer Güler ile Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da yer alıyor.

Krepen'den Nevizade'ye...

Birsen Altıner
Meyhane deyince insanın aklına eski Rum ve Ermeni meyhaneleri geliyor. Tabii daha çok Rum meyhaneleri… Rumların işlettiği küçük meyhaneler neredeyse artık yok. Yerlerini uzun zaman önce Türklerin işlettiği meyhaneler aldı. Rum meyhaneleri deyince aklımıza bir de laterna gelmeli. Eskiden Rum meyhanelerinde laterna çalardı. Rumca şarkı söylenirdi. Türk meyhanelerinde fasıl müziği çalınıyor. Rum meyhanelerinde fasıl yoktu.  

‘Ucube' mahkemelik

Heykeltraş Mehmet Aksoy, Başbakan Erdoğan’ın “ucube” dediği "İnsanlık Anıtı"nın yıkımını engellemek için mahkemeye başvurdu...Bu arada, Kars Valisi Ahmet Kara, belediyesinin “İnsanlık Anıtı”nı kaldırma kararına ilişkin kendilerinin onay yetkisi olmadığını ifade etti

 

ABD Ermeni-Türk İlişkileri Konusunda Kararlı

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, katıldığı Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde 5 Şubat’ta ABD Dışişleri bakanı Hilary Clinton’la bir buluşma gerçekleştirdi... Ermenistan-Türkiye ilişkileriyle alakalı olarak Dışişleri bakanı; Birleşik Devletlerin, iki ülke arasında normal ilişkilerin tesisine yönelik sürece devam konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

Dersim katliamı, uluslararası mahkemeye taşınıyor!

 “Türkiye, soykırımı kabul etsin, özür dilesin” Türkiye, yakın tarihiyle yüzleşecek! Çünkü Dersimliler, 1937-38 yılları arasında on binlerce insanın öldüğü katliamı uluslararası ceza mahkemesine (UCM) taşıyor. Bunun için internette imza kampanyası başlatıldı bile... Dersimliler, 1937-38 yılları arasında on binlerce insanın yaşamını yitirdiği katliamın ‘soykırım’ olarak tanınması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) başvuruya hazırlanıyor.  

MISIR'DA HIRISTİYANLAR KENDİLERİNİ GÜVENDE HİSSEDİYOR

Vercihan Ziflioğlu
"Mısır'da yaşanan kanlı olaylara karşın Hıristiyanlar güvende olduklarını vurguladı. Kahire'deki Sourp Bedros Armenian Apostolic Churc'den Rahip Krikor Muratyan 'Kiliselere yönelik saldırı yok' dedi. Rum toplumu temsilcilerinden Andreas Andonisdis'te kiliselere yönelik en ufak yağma ve saldırının söz konusu olmadığını söyledi. Tüm bu açıklamalara karşın ülkedeki Ermenistanlılar da endişeli bekleyiş hakim. "

Mihran Gültekin: Dersim köylerindeki nüfusun yüzde 75’i Ermeni’dir

Dersim Ermenileri Derneği Başkanı Mihran Prgiç Gültekin, bugün Erivan’da bir basın toplantısı düzenledi.Dersim Ermenileri Derneği Başkanı “Dersim köylerindeki nüfusun yüzde 75’i Ermeni’dir. İnsanlarla konutuğumuz zaman Ermeni olduklarını söylüyor, ancak mahkemeye gidip Ermeni kimliğine dönmekten korkuyor. Bugünkü hükümet tehlikeli değil. İnsanlar eski hükümetin dönmesinden ve tarihin tekrarlanmasından korkuyor” dedi. 

Stevie Wonder’den soykırım konseri

Amerikalı ünlü sanatçı Stevie Wonder, “sözde Ermeni soykırımı” kurbanları anısına, Nisan ayında Hollywood’da konser vermeye hazırlanıyor. Rusya’da yayınlanan Yerkramas gazetesinin haberine göre, 1915 olaylarının yüzüncü yıldönümü olan 2015 yılına kadar düzenlenecek 5 yıllık “ Bir daha asla” adlı konserler dizisinin ilki 17 Nisan günü Hollywood’da Universal City Gibson amfitiyatrosunda verilecek.

Türkiye Ermenistan'ı Sömürür mü?

Seçim süreci yaklaştıkça iç ve dış politikaya yönelik öz eleştirilerin arttığı Ermenistan’da son dönem Türk dış politikası da başlıca tartışma mevzusu olmuş durumda.Geçtiğimiz gün Erivan Radyo Impulse’da değindiğimiz temel konulardan biri Türk dış politikasının Neo-Osmanlıcı bir anlayışla hareket edip etmediğiydi. Neo-Osmanlıcılık Ermenistan için önem kazanan bir söylem.Batı kökenli belirli çevrelerin Türkiye’ye yönelttiği Neo-Osmanlıcı yakıştırması Türk-Ermeni ilişkilerinde Türkiye’nin Ermenistan’ı etki altına almaya çalıştığı yönünde izlenimler oluşturuyor. Nitekim Ermenistan Cumhurbaşkanı Serz Sarkisyan’ın “Türkiye artık bizim işimize karışmasın” çıkışları da belirli endişelerin doğduğunu gösteriyor.

SİYASİ PARTİLERDEN ERMENİ TOPLUMUNA MİLLETVEKİLLİĞİ TEKLİFİ

Vercihan Ziflioğlu
 " Türkiye'deki genel seçimler öncesinde sağ ya da sol hiç fark etmeksizin siyasi partiler Ermeni toplumunun önde gelen isimlerine milletvekilliği teklifleri götürüyor. Teklif götürülen kişi sayısı şimdiden beşe ulaştı. CHP'den aday olması beklenen Arev Cebeci, 'Benimkisi bir parça meydan okuma, artık birilerinin söylediği sözlerin arkasında durmasını istiyorum' dedi."

Dink Davası Kısa Sürdü


İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, cinayet dosyasının Trabzon'daki dosyayla birleştirilmesini reddetti; TÜBİTAK'tan raporunu çabuklaştırmasını istedi; davayı da 28 Mart'a bıraktı. 

Yahudi açılımından sonra Ermeni açılımı

Duygu Güvenç
Tarihi olaylarda psikolojik travmanın kolay atlatılamadığını tespit eden Ankara, Musevilerden sonra Ermeni açılımı yapacak. 24 Nisan'da Ermeni faaliyetlerine aktif katılım sağlanacakTürkiye ile Ermenistan arasında normalleşmenin sağlanması için imzalanan protokollerin askıya alınmasının ardından Ankara, sürecin psikolojik engele takıldığı ama eninde sonunda yaşama geçirileceği görüşünde.Ermeni halkına ulaşmak için ilk olarak diaspora ile diyalog geliştirilecek. Normalleşme süreci ise diasporayı da kapsayacak. Tarihin yükünden kurtulmanın zaman alacağı belirtilen bu süreçte Ankara, 'sebat' göstermekte kararlı.

Mor Gabriel barıştırdı

Baskın Oran
Devletimiz, gayrimüslim olan Süryanileri Anadolu’nun bir ucunda oldukları için Lozan’dan bile yararlandırmıyor. Ama, AB “şeerli-köylü” ayrımı tanımıyor. Beyoğlu’ndaki taşınmazlar hakkında ne tazminat hükmediyorsa, bu araziler için de hükmedecek. Hükümetin ve yüksek yargının derdi değil, tabii. Çünkü vatandaş ödeyecek vergileriyle. İyi de, bu memleketin onuru ne olacak?  AKP’ye sözüm: Bu sefer de “Ne yapalım, yüksek yargı böyle hükmetti” diyerek kurtarmanız biraz zor olacak. Davayı açan Hazine kime bağlı? Devlete sözüm: Türkiye’de sermaye birikimi, 1915’ten beri “gayrimüslim mallarını Türkleştirerek” yapılmıştır. Hâlâ devam ediyor muyuz? Tüketemedik mi daha?

Önce hapse atacaklar, sonra yıkacaklar

Ezgi Başaran
Yazar Sevan Nişanyan, 16 yıl önce yerleştiği Şirince köyünü turizm merkezine dönüştürmüştü. Şimdi 'Karanlıktayım' diyor çünkü bu köydeki her şeyini kaybetmek üzere...Bir buçuk yıldır bir linç kampanyasıyla karşı karşıyayım...O dönemde Taraf gazetesinde yazdığım yazılar birilerinin damarına bastı. Atatürkçülüğü sorguladım, bunların sözde milliyetçiliğiyle alay ettim. Paşalarına laf soktum. Birdenbire özellikle İzmir’de CHP mahfillerinde kudurmuş gibi linç çığlıkları başladı. Hemen hemen her toplantıda İzmir ilinin favori konuşma konusu oldum. Bu adam vatan hainidir, onun bunun ajanıdır, misyonerdir, filan. Bildiğin ahmak propaganda.

Yerele çirkin ambargo

SANTA Maria Kilisesi’nde 5 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Katolik Rahip Andrea Santoro, dün yapılan törenle anıldı. Törene Samsun rahibi Giuliano Lonati ile İtalya’dan bazı din adamları katıldı. Kilise görevlisi gazetecilerin kimliklerini tek tek kontrol ederken, yerel basın mensuplarını içeri almadı. Bu tutuma itiraz eden yerel basın mensupları, “Yerel basın bizi fişliyor. Yanlı haber yapıyor. Onun için onları içeri almıyoruz” dedi.Santca Maria Kilisesi’ nde 5 yıl önce uğradığı silahlı saldırı öldürülen rahip Andera Santoro’ nun dün yapılan anma töreninde yerel basına sansür uygulandı.

Keşke Olmasaydı'da Ermeni tehciri inceleniyor

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Okan Başara'nın üstlendiği Keşke Olmasaydı, üzerinden geçen 95 yıla rağmen hâlâ tartışılan bir konu ile ekranlara geliyor.1914'te Almanya'nın yanında 1. Dünya Savaşı'na giren Osmanlı Devleti, bir yandan cephelerden gelen yenilgi haberleriyle sarsılırken, diğer yandan özellikle Balkanlar'da baş gösteren milliyetçilik akımlarıyla mücadele ediyordu. Birkaç yıl içinde bu devletler birer birer bağımsızlıklarını ilan edecek ve dev imparatorluğun elinde yalnızca Anadolu toprakları kalacaktı.  

Arınç, inanç özgürlüğü konusunda Antakya'yı örnek gösterdi

Cihan Ural, Ziver Ermiş     
Hükümetlerin görevinin toplumların taleplerini karşılamak olduğunu vurgulayan Arınç, Lozan anlaşmasıyla azınlık statüsüyle tanınan herkese ve her kuruluşa haklarını vermek zorunda olduklarını belirterek Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağı olanlara bu hakkın verilmesinin asli bir durum olduğunu dile getirdi.

Türkiye Çan Sesleriyle Uyanacak AKP şimdi de camileri kiliseye dönüştürüyor!

Kilise açılımını tam gaz sürdüren AKP, yeni bir adım daha attı ve İznik Ayasofya Camii’ni Kültür Bakanlığı kanalıyla ‘Ayasofya Kilisesi ve Konsül Sarayı’na çevirdi. Anadolu’daki kilise, havra ve sinagogları da ihya etmeye devam eden iktidar, Edirne’deki Büyük Sinagog için de 3.7 milyon lira ayırdı.Akdamar ve Sümela’ya milyonlar gömen AKP’nin ortada cemaat olmamasına rağmen ayine açtığı kilise sayısı yurt çapında 16’ya ulaştı.