Etiketler

OdaTV, HEPAR eşliğinde 'nefret suçu'

Oral Çalışlar
Nefret Suçları Nedir?’ diye başlıyor Metis’in 2011 için hazırladığı ajandanın ilk satırları. “Her yıl binlerce kişi hoşgörüsüzlüğün şiddet içeren dışavurumların mağduru oluyor. İnsanlar bazı karakteristik niteliklerini paylaştıkları gruplara aidiyetleri nedeniyle tehdit ediliyor, aşağılanıyor ve saldırıya uğruyor.” İlginç şekilde bu ajanda ‘nefret söylemi’nin hedefi oldu… İşte o ajandada yine çok tartışma yaratacak bir bölüm var. Ajandanın 168. sayfasında Soykırım kelimesinin anlamı açıklanıyor ve örnekler içinde ilk sırada bakın ne yer alıyor: Soykırım: Soykırım (genocide) kavramı, kasıtlı olarak bir halk, etnik veya kültürel grubun tümünü yok etme girişimine verilen addır. Yakın tarihte yaşanan en büyük soykırımlar arasında Anadolu’da 1915’te yaşanan Ermeni Soykırımı, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi Soykırımı (Holokost), Bosna ve Ruanda’da yaşanan kıyımlar sayılabilir. Bilindiği gibi; örneklerin son üçü uluslararası mahkemelerce soykırım olarak nitelenmiştir. Ama dünyada hala tartışılan Ermeni Tehciri de, yayınevince soykırım olarak kabul edilip ilk örnek olarak yerleştirilmiş.”
NOT: Bugün saat 15.00’de,Galatasaray Meydanı’nda Irkçılığa ve Milliyetçilige DurDe! Girişimi ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi ortak bir basın açıklaması yapacaklar. Irkçılığa, ayrımcılığa, nefret suçlarına karşı olanları birlikte tepki göstermeye çağırıyorlar.------

Gösteriler Ermenistan'a Sıçradı

Eski devlet başkanı Levon Ter-Petrosyan binlerce muhalefet yanlısı Ermeni başkent Erivan’da sokaklara döküldü. Ortadoğu’daki gösterilerin benzerini Erivan’da yapan protestocular hükümeti istifaya çağırdı.Kent merkezinde göstericilere hitap eden muhalefet lideri ve eski devlet başkanı Levon Ter-Petrosyan Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ı Mısır ve Tunus’un devrik liderlerine benzetti.

Papandreu, Türk Azınlığın Sorunlarını Çözme Sözü Verdi

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Batı Trakya Ziyareti Kapsamında İskeçe İline Bağlı Türk Azınlık Köylerinden Demircik'i Ziyaret Etti… Papandreu, ayrıca Batı Trakya'da sürücü sınavlarının Türkçe yapılacağını ve Vatandaşa Hizmet Merkezleri'nde Türkçe bilen çalışan istihdam edileceğini söyledi. Köy gençlerin internet bağlantısı talebi üzerine Papandreu, bu konuda ilgili bakanlıklara altyapının kurulması talimatı vereceğini kaydetti.

«Aravot»: Ermenistan’ın 3 cumhurbaşkanı ″Bermuda Şeytan Üçgeni″nde


«Aravot» gazetesi editöryel köşesinde Ermenistan Cumhuriyetçi Parti (ECP)-Müreffeh Ermenistan Partisi (MEP) koalisyon anlaşmasına değinmekte:  «Buna göre MEP 2013 devlet başkanlığı seçimlerinde görevdeki devlet başkanını destekleyecek… Bu arada eski devlet başkanları kendi artılarını o kadar emin ve esaslı bir şekilde sunuyorlar ki, sanki biz onların zamanında yaşamadık.

Çok Dilli Eğitim Anlayışı Geliştirilmeli

Elvan KISMET
Anadili Yaralarına Kitaplar, "Anadilde Eğitim ve Azınlık Hakları", "Uluslararası Hukukta Azınlıklar ve Anadilde Eğitim Hakkı" ile "Dil Yarası" isimli kitaplar tehlike altındaki dillere değinen ve çözümüne yönelik çeşitli öneriler sunan günümüz eserlerinden sadece birkaçı.

Santa Maria Kilisesi’ndeki Haç Kaldırılamaz!

Gökhan Dihkan
Kilise’ye karşı böyle bir tehdit savuran grubun zihin dünyasını anlamak mümkün değil. Sözde Müslüman ve Türklük adına hareket ettiğini zanneden bu güruh aslında gerçek Müslüman Türk kimliğin çok uzağında bulunuyor. Bu eylemi gerçekleştirmeden önce bir durup düşünseler; hiçbir şey hatırlamıyorlarsa Fatih Sultan Mehmet’in Hıristiyanlara karşı hoşgörüsünü hatırlasalar yeterdi...Bu anlamda farklı inanç sahiplerinin, değişik düşünceye sahip bireylerin farklı ve zıt hayat tarzlarını sürdürmelerine imkan tanımak zorundayız. Aksi takdirde bir arada yaşama imkanı ve fırsatını elden kaçırmış oluruz. Bu nedenle Trabzon’daki kilisede görev yapan dini görevlilerin hayat tarzlarını ve faaliyetlerini sürdürmelerine müdahalede bulunulmaması gerekiyor. Herkes gibi onlar da kendi hayat tarzlarını seçmek ve bunu semboller aracılığıyla ortaya koyabilme özgürlüğüne sahip olabilmelidirler. Bizim camilerimizde bulunan “hilal” Müslümanlar için hangi kutsallığa atıfta bulunuyorsa, kilisedeki “haç” da kendileri açısından Hıristiyanlar için belli bir kutsallığı ifade etmektedir. Tam da bu noktada şu yaklaşımı gözden kaçırmamak gerekiyor: “Haç’a saldırı Hilal’e saldırının önünü açar” Bunu görmemek için en hafif ifadeyle kör olmak gerekir. Çağımızda en son görmek istediğimiz gelişme ise budur...

Dağlık Karabağ Dışişleri Bakanlığı: Son sözü Dağlık Karabağ halkı söyleyecek

Dağlık Karabağ Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi, Uluslararası Kriz Grubu (ICG) tarafından hazırlanan "Ermenistan ve Azerbaycan: Savaşı Önlemek" raporuyla ilgili bir açıklama yayınladı.Açıklamada “Bilindiği gibi bugün müzakere sürecinde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin görüşlerini, Karabağ tarafından verilen yetkilere göre, Ermenistan Cumhuriyeti temsil ediyor. Ancak Dağlık Karabağ-Azerbaycan ihtilafının barışçı yolla çözülmesini isteyen sürece katılan tüm taraflar ve sivil kısım, Uluslararası Kriz Grubu da dahil, bu süreçte son sözünün Dağlık Karabağ yönetimi ile halkına ait olduğunu anlamalı.

Vatikan'ın gündemi Mor Gabriel Manastırı

Mardin'in Midyat İlçesi'ndeki Mor Gabriel Manastırı'yla ilgili kararın Yargıtay tarafından bozulması Vatikan gündemine taşındı. Vatikan’ın resmi yayın organlarından biri olan Vatikan Radyosu’nun haberine göre, İsviçre Piskoposlar Konferansı (CES) ve İsviçre Protestan Kilisesleri Federasyonu (FEPS) ortak bir çağrıda bulunarak, "Türkiye’deki Hıristiyanlar artan bir tehdit ve tacize maruz kalmaya devam etmektedir" ifadesinde bulunuldu.

Ermenistan Ve Kürt Sinema Tarihine Damga Vuran İlk Film "ZARE"

Vercihan Ziflioğlu
"Ermenistanlı usta yönetmen Hamo Bek-Nazarian'ın 'Zare'si paylaşılamıyor. Film hem Ermenistan hemde Kürt Sineması'nın ilk filmi olarak kabul ediliyor. 1926 yapımı film film If Istanbul kapsamında izleyiciyle buluşacak, film gösterimine 85. yaşındaki Kürt sanatçı Tara Jaff arp'la eşlik edecek."   

Parti değil başbelâsı!

Yağmur ATSIZ yagmuratsiz@stargazete.com
Sevan Nişanyan’a bu vahşeti revâ görenler CHP adlı ucûbenin İzmir’deki ırkçı uzantılarıdır! Aziz Ahbâbıma revâ görülen bu eziyet SÂDECE ve SÂDECE onun Ermeni olmasından kaynaklanıyor! Onu Şirince’deki o hârikulâde evleri bağlamında “azınlık azgınlığı” ile suçlayan (!) zihniyet de aynı marîz beyinlerin ürünüdür! Aziz Nesin’ın Oğlu ve “Hayrülhalefi” olan Ali Nesin’e revâ görülen ev yıkma vahşeti ise onun etnik kökeninden değil, aynı ucûbenin bu memleketdeki her iyi işe “hayır” demek fikr-i musallatıyla mâlûl olan bir başka hastalıklı karakter özelliğinden kaynaklanır! …Ama ileride kendi çocuklarınızdan bile bedduâ alırsanız hiç şaşmam! Bana kalırsa sizin yatacak yeriniz yok, yatacak yeriniz!!! Sevan Nişanyan’a gelince o bu memleketin hâlihazırda yetiştirip sâhib olduğu en parlak zekâlardan ve kültür hazînelerinden biridir. Onun gibilerine Almanlar “Querdenker” (çapraz düşünür) derler.

Karen Bekaryan: Türkiye iki yüzlü politika izliyor

"Avrupa Entegrasyonu" Sivil Toplum Örgütü Başkanı, Radyolur'un Genel Yayın Yönetmeni Karen Bekaryan, Türkiye’nin, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreterliği seçiminde Ermenistan'dan mektupla destek isteyeceğine ilişkin haberi değerlendirdi.Türkiye’nin yıllardır Ermenistan’a yönelik iki yüzlü bir politika izlediğini vurgulayan Karen Bekaryan “Türkiye, Zürih sürecinin arkasındaki esas aktörlerin kendisini Ermeni-Türk sürecini baltayan taraf olarak algıladıklarını çok iyi anlıyor. Bundan dolayı Türkiye böyle bir adımla mevcut durumdan bir çıkış yolu arayıp tüm sorumluluğu yeniden Ermenistan’a yuklemek istiyor” diye konuştu.

Şirince'yi yıkmak...

Haşmet Babaoğlu
Şirince'ye sahip çıkanları tepelemek o kadar kolay olmayacak!Gerçekten hukuk devleti olmak için vatandaşı insan yerine koymak gerekiyor.Bu kadar yalın!Yetkililere sesleniyorum.Yıkmak çok kolay!Bugün Şirince'yi, yarın başka bir yeri... İki buldozer ve zabıta gücüyle yıkarsın!Neden Şirince'yi yıkmak yerine el birliğiyle "yapma"yı denemiyorsunuz?

Prof. Çeker'den yeni inciler

HABERTÜRK’te yayınlanan “Dekolte, tacizi ve tecavüzü tetikler” yorumuyla Türkiye’nin gündemine oturan Prof. Dr. Orhan Çeker’in dini içerikli internet sitesi cevaplar.org’da sorulan sorulara verdiği yanıtlar da gündemden düşmeyecek gibi. (Biraz da Gülelim HYETERT)

Kiliseye saldırıyı Mısırlı bakan planlamış

Mısır eski İçişleri Bakanı Habib El Adli'nin, İskenderiye Azizler Kilisesi'nde 2011 yılının ilk günü yaşanan ve 20'den fazla kilise müdaviminin ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırıyı planlamakla suçlandığı bildirildi. 

Ermeni’ye AKP kıyağı!

Bilun ÇELİK
Yeni Vakıflar Yasası uyarınca Ermenilere AİHM'in bile tanımadığı hakkı verdiler.Ermeni Hastanesi Vakfı'nın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki dava sürecinde alamadığı İstanbul Eminönü'ndeki tarihi Selamet Han, AKP iktidarının çıkardığı yeni Vakıflar Yasası uyarınca iade edildi… Kiliseleri ihya ettiler. Oluk oluk para akıtarak Anadolu'daki kilise, havra ve sinagogları ihya eden AKP iktidarı, Van'daki Akdamar Kilisesi'ne 3 milyon lira, Antalya Belek'teki Dinler Bahçesi'ne 1.4 milyon lira olmak üzere toplam 4.4 milyon lira (eski parayla 4.4 trilyon lira) harcadı. Hükümet, Edirne'deki Büyük Sinagog için ise 3 milyon 700 bin lirayı gözden çıkardı. Türkiye'ye "soykırımcı" diyen ve bunu dünyanın dört bir yanında her fırsatta dile getiren Ermenistan'ı memnun edebilmek için devletin kasasından 3 milyon lira harcanarak Van Akdamar Kilisesi onarılıp hizmete açılmıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın desteğinde Antalya Belek Turizm Yatırımcıları Birliği'ne yaptırtılan ve içinde kilisenin de bulunduğu Dinler Bahçesi ise 1.4 milyon liraya mal olmuştu. Paranın bir bölümünü Başbakanlık Tanıtım Fonu karşılamıştı. 30 dönümlük bir arazi üzerine kurulu komplekste, her biri 100'er kişilik cami, kilise ve sinagog yer alıyor.---------------

Ermenistan, Gürcistan Ve Azerbaycan Sivil Toplum Kuruluşları Bir Anlaşma İmzaladılar

Anlaşmayı; Gürcistan Yeşiller Partisi, Gürcistan Yeşil Hareketi, Ekolojik Haklar Merkezi (Gürcistan), Halkın Sesi (Gürcistan), Azerbaycan Yeşiller Partisi, Ermenistan Helsinki Sivil Meclisi, ″Sürdürülebilir İnsani Kakınma İçin″ Birliği (Ermenistan), ″Demokrasi Adına İşbirliği Merkezi″ (Ermenistan), ″EcoLur″ (Ermenistan), ″Bu kentin sahibi biziz″ ve ″Teghut Savunma Grubu″ sivil inisyatifleri (Ermenistan) imzaladılar

Öğretilmiş vicdan ve ırkçılık

Şenol Kaluç
Son iki asırdır toplumundan utanan ve onu değiştirmeye çalışan seçkinlerimiz devlet aygıtının tüm gücüyle toplumu modernleştirirken vicdanlarımızı da dönüştürdü. 'Sınıfsız ve imtiyazsız bir toplum' hedefiyle sosyokültürel farklılıklarımız ötekileştirilirken, her kesime bir suç atfedildi: Ermeniler vb. topraklarımıza göz dikmiş, Araplar arkadan vurmuş, Kürtler zaten vahşi, Aleviler yoldan azmış, dindarlar yobaz... Ve Türkler medenileştirilmesi gerekenler. Aslında herkese eşit mesafedeydiler, ezme, yok sayma ve dönüştürme. İstenen olmadı ama herkesin herkesten korktuğu, şüphe duyduğu, anlayışsız, empati kurmaktan aciz bir ülke yaratıldı. Dünyanın en ırkçı ülkesinde yaşayıp sırf ülkemizde zenciler olmadığı ve biz zencileri çok sevdiğimiz(?) için gündelik hayatımıza sinen ırkçılığımızla hiçbir zaman yüzleşmedik. Geçenlerde Radikal'de "Ermeni kimliğine dönenler artıyor" başlıklı bir haber vardı; acaba bu ülkede bu tür haberleri okuduğunda vicdanı sızlayan kaç kişi oldu? Hâlbuki vicdanlarımız körleşmeseydi bu insanların asıllarını unutmalarında bir payımız olduğunu düşünerek üzülürdük.

Belediye ve camilerin elektrik borcu siliniyor

Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Bir Kısım Borç ve Alacaklarının Düzenlenmesine Dair Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı... Düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımı tarihi itibarıyla ödenmemiş olan; il özel idareleri, belediyeler ve ibadethanelerin aydınlatma bedelleri ile köylerin içme suyuna ilişkin elektrik kullanım bedeli borçlarının tamamı fer'ileri terkin edilerek TEDAŞ tarafından üstlenilecek. Bu şekilde üstlenilen tutarlar kanun kapsamında mahsup edilecek, buna ilişkin usul ve esaslar TEDAŞ'ın görüşü alınarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca belirlenecek. Özel sektöre devredilmiş elektrik dağıtım şirketleri için devir tarihi öncesindeki tutarlar dikkate alınacak.

Şirince'deki Nişanyan evlerinin yıkımı ertelendi

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü’nde, aralarında yazar Sevan Nişanyan ve Matematik Köyü kurucusu Ali Nesin’in evlerinin de bulunduğu kaçak binaların yıkımı ertelendi. Sevan Nişanyan, “Yıkımın şimdilik ertelendiğini öğrendik, az önce TEDAŞ’tan da kesilen elektriklerin yeniden bağlanacağını öğrendik. Yıkımın ertelenmesi iptal edildiği anlamına gelmiyor, her an yine olabilir” dedi.

Ermenistan’dan Ragıp Zarakolu’na Yaşamboyu Onur Madalyası

 Vercihan Ziflioğlu
"Türkiye Insan Hakları Derneği kurucusu, yayıncı ve gazeteci Ragıp Zarakolu'na Ermenistan'dan Hagop Meghabart Yaşam Boyu Onur Madalyası verildi. Zarakolu, Türkiye'den bu ödüle değer bulunan ilk isim. Zarakolu 'Bu ödülü almak benim için onur, ilk olabilirim ama benden sonra da bu ödülü alacak Türkiyeli aydınlar olacağına inancım sonsuz' dedi."

Selamet Han için iade kararı

Hasan Ay
Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı'nın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) dava sürecinde alamadığı Selamet Han, Vakıflar Yasası'nda yapılan değişiklikle iade edildi.İstanbul Eminönü'ndeki Selamet Han, Ermeni işadamı Kalust Gülbenkyan tarafından, 1953'te Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı'na bağışlandı. Ancak açılan dava sonucunda mülkiyeti, 1994'te Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne geçti.  

Ermenistan Diaspora Ermenilerinden Oluşan Bir Senato Kuracak

Ermenistan yönetimi, Avrupa ve ABD'deki diaspora Ermenilerinin temsilcilerinden oluşacak bir senato kurma kararı aldı. Ermeni haber sitesi Asbarez.com'un haberine göre, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan yönetimi, hem politika oluşturmada yurtdışındaki Ermenilere daha fazla söz hakkı tanımak hem de Ermenistan'ın dünyadaki etkinliğini artırmak üzere Ermenistan Parlamentosu'nda diaspora temsilcilerinden oluşan bir senato oluşturmak üzere harekete geçti.

CHP’nin Zulmü

Bugün yarın Nesin Vakfı’nın Şirince’deki iki evinden birini yıkacaklar. Aldığımız duyumlara göre yarın (yani perşembe günü) sabahın köründe yıkıma geleceklermiş… İşin özünün özü: Bir iki gün içinde gerçekleşecek bu vahşetin sorumlularını herhalde merak ediyorsunuzdur. Söyleyeceğim. Ama içim kan ağlaya ağlaya söyleyeceğim: İzmir Özel İdaresi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin egemenliği altındaki İzmir İl Genel Meclisi. CHP artik kime şikayet edilir bilmiyorum; son merci öleli 70 kusur yıl olmuş.Sayın Kılıçdaroglu: Ne yap ne et, bu halkı, bu halk partisinden kurtar! Şirince gibi on köy,Nesin Vakfı gibi on vakıf feda olsun, yeter ki bizi bu halk partisinden kurtar.Muhtaç olduğun kudret halk partisinde değil, bu halkın kendisinde mevcuttur!Sevgi ve saygılarımla, Ali Nesin (www.nesinvakfi.org)----------

Ermenistan´dan Yıllık Göç Durumu

İstatistik verilerine göre her yıl Ermenistan’dan 7.500 kişi uzaklaşıyor.Ermenistan Ulusal İstatistik Kurumu ve BM İskan Fonu tarafından seçme usulü gerçekleştirilen araştırma sonucuna göre her yıl Ermenistan’dan ortalama 7.500 kişi göç ediyor.

‘Hıristiyan Avrupa’ vurgusu

Avrupa İşleri'nden sorumlu bakan Laurent Wauquiez tarafından Paris Dış Basın Merkezinde düzenlenen basın toplantısında en dikkat çeken konu, ‘laik’ Fransa'nın Avrupa'nın Hıristiyan kökleri temasını yeniden işleyeceğini ilan etmesi oldu.

ABD çapında dev Ermeni çete operasyonu

Amerikan Federal Araştırma Bürosu FBI, Ermeni çetelere karşı ülke çapında dev bir operasyon düzenledi. Sadece Los Angeles ve çevresinde bin kadar polisin katıldığı operasyonlarda 100’den fazla Ermeni çete mensubu yakalandı.

Kiliseye Tehdit ve Düşündürdükleri…


Ali Öztürk
Santa Maria Kilisesi ile ilgili haberimiz geniş yankı uyandırdı. Son 10 yıldır bu kentte yaşananları adım adım gözlemleyenler tarihin tekerrür etmesinden endişeli. Trabzon’da tarih nasıl tekerrür eder?...Yılbaşından bu yana 45 gün geçti. Kiliseye yönelik tehdit görüntüleri polisin elinde. Hala bir sonuç çıkmaması nasıl izah edilmeli? Dahası kilise mensuplarının ifadelerine başvurulmaması ve şikayetçi olup olmadıklarının sorulmaması nasıl yorumlanmalı?.. Trabzon’un göbeğinde Katolik Kilisesi’nin 3-5 mensubu korku içinde yaşıyor. Can güvenlikleri olmadığnı düşünüyor. Böyle bir ortamda demokrasiden insan haklarından ve din-vicdan özgürlüğünden bahsedilebilir mi? Böyle bir tablo Müslüman Türk’ün hoşgörüsüyle örtüşebilir mi?

Fransa'dan ‘Hıristiyan Avrupa’ vurgusu

Fransa'nın Avrupa İşleri bakanı Laurent Wauquiez, Avrupa konusunu Fransızların gözünde yeniden popüler kılmak amacıyla, ‘Avrupalı’ kimliğini ulusal çapta tartışmaya açacaklarını duyurdu. Fransa'da gelecek yıl düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanan hükümet, Avrupa konusunu ülkede yükselişte olan aşırı sağın tekeline bırakmamak amacıyla Avrupalı kimliğini tartışmaya açıyor. Girişim Avrupa İşleri'nden sorumlu bakan Laurent Wauquiez tarafından Paris Dış Basın Merkezi'nde düzenlenen bir toplantıda duyuruldu. Wauquiez'nin basın toplantısında en dikkat çeken konu, ‘laik’ Fransa'nın Avrupa'nın Hıristiyan kökleri temasını yeniden işleyeceğini ilan etmesi oldu.

RUSYA'DA ERMENİ SIKINTISI

Rusya içinde yaşayan Kazaklar ile Ermeniler arasında devam eden sıkıntılar iyice gün yüzüne çıktı. Rusya'nın Novorossiysk şehrinde yaşayanlar, bölgedeki Ermenilerin son dönemde dile getirdiği bazı taleplerden rahatsız....Şehirdeki Kazaklar ile Ermeniler arasında bölgenin ismini değiştirmek ve Novoarmyans olmasını isteyen Ermeni gruplar nedeniyle gerginlik yaşanıyor. 

Ragıp Zarakolu: Ermeni Soykırımı’nın tanınması Türkiye’yi aşağılamayacak

Belge Yayınları’nın sahibi, insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu, bugün Erivan’da bir basın toplantısı düzenledi.Ermenistan Milli Kütüphanesi tarafından kendisine takdim edilen “Hakob Meğapart” Madalyası ile gurur duyduğunu açıklayan Ragıp Zarakolu, gazetecileriyle Ermeni Soykırımı hakkında konuştu...1915 yılındaki olayların Soykırım tanınmasına uygun olduğunu açıklayan Zarakolu “Ermeni Soykırımı’nın tanınması bir vicdan borcudur. Ermeni Soykırımı’nın tanıması Türkiye’yi aşağılamayacak. Aksine Türkiye’yi yükseltecek” dedi.  

Gagik Harutyunyan: Gül, Ermeni-Türk sürecinin kesilmesini engellemeye çalışıyor

"Noravank" Bilim-Eğitim Fonu Başkanı Gagik Harutyunyan, Türkiye’nin, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreterliği seçiminde Ermenistan'dan mektupla destek isteyeceğine ilişkin haberi değerlendirdi.Erivan’da düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gagik Harutyunyan “Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül böyle bir adımla Ermeni-Türk sürecinin kesilmesini engellemeye çalışıyor. Bunu diplomatik ilişkilerin aktifleştirilmesi olarak görebiliriz” diye konuştu.

Makedonya'da Müslümanlar, milliyetçilerle çatıştı

Ortadoğu'da otokratik rejimler sarsılırken, Balkanlar'dan da kimlik çatışması haberi geldi. Makedonya'da, Osmanlı zamanından kalma Üsküp kalesinin içine kilise inşa etme projesi, Müslüman gençleri sokağa döktü. Müslüman gençler, Hıristiyan gruplar ve polisle çatıştı. Gerginlik Manastır kentine de sıçradı.
              

Hamahaygagan İstanbul Komitesi Çalışmalara Başladı

13-21 Agustos tarihleri arasında Erivan da yapılacak olan 5. Pan armenian oyunları için İstanbul tertip heyeti çalışmalara başladı.Gazaros Unan başkanlığında toplanan komitede şu isimler bulunuyor.Garo Hamamcıyan, Majak Ohanyan Çakır, Karun Kovan, Haykaram Karasu, Arşak Polat, Hagop Süzme, Nazar Hançer, Tekin Demirciyan, Meline Kovan, Alen Tekbıçak, Agop İnyapan, Roy Madgaşyan, Nurhan Gülistanyan, Romanos Cezveciyan, Hraç Keçiyolu ve Sarven Çakmak . 

Sevan Nişanyan’dan Şirince’ye davet

Desteğinize ihtiyacım var. Hem de çok.Ama ona buna mail atmakla, protesto yazıları yazmakla, bakanlara telefon etmekle bir yere varılacağını sanmıyorum. Onu geçin. Daha etkili bir şey yapalım. Buyurun Şirince’ye gelin. Varlığınızla bize güç verin. Bu zor ve güzel günlerde yanımızda olun.Bugünden 9 Mart’a kadar Nişanyan Evleri’nin ve Nesin Matematik Koyu’nun kapılarını herkese acıyoruz. Buyurun misafirimiz olun. Yüz kişiye kadar yerimiz var, yetmezse elbet bir çare buluruz. Müzik ya da tiyatroyla uğraşan eşiniz dostunuz varsa onları da çağırın, bir şeyler organize edip eğleniriz.

Türkiye-Ermenistan normalleşme süreci

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinde Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan ile temas halinde olmayı sürdüreceklerini ve bu süreçte nasıl ilerleme sağlayabileceklerine bakacaklarını söyledi.  

Azdak Genel Yayın Yönetmeni: Türk mallarını boykot etme çağrısında bulunan Ermeni gençlere Türkler saldırdı

NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan Beyrut Azdak gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şahan Kandaharyan ″ Türk haber ajansları, Beyrut Tekstil Fuarı esnasında Türk mallarını boykot etme çağrısında bulunan Ermeni gençlerin saldırıp Türk işadamlarnı dövdükleri dezinformasyonunu yayıyor″ dedi.Kandaharyan ″Ermenilerin Türkler üzerine saldırdığı ve insanların hastahaneye nakledildiği bilgisi kesinlikle uydurma. Benzeri herhangi birşey olmuş değil. Türkler bildiri dağıtan Ermeni gençlere medeni tutum göstermeyip onlara saldırdılar. Lübnan asayiş ekipleri olaya zorunlu olarak müdahale ettiler″ dedi.

Erivan AGİT Genel sekreter adayı konusunda Ankara’yı desteklemez

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a bu amaçla bir mektup yazdığını bildirdi. Mektubun, Türkiye’nin genel sekteter adayı Büyükelçi Ersin Erçin tarafından Mart başında Ermeni lidere sunulması öngörülmekte.″Ankara AGİT Genel sekreteri görevinde Türkiye’den bir temsilcinin yer alması konusunda Erivan’a ilk kez başvurmuyor; ancak her zaman red yanıtı aldı.″Ermeni diplomatik kaynaklar Türk haber ajanslarında yar alan Türkiye cumhurbaşkanının Mart ayında Ermeni mevkidaşından anılan konuda destek ricasında bulunacağına ilişkin haberi NEWS.am’e bu şekilde yorumladılar.

2. Uluslararası Mardin Resim Sempozyumu Başlıyor...

Uluslararası Mardin Resim Sempozyumu’nun ikincisi düzenleniyor. Mardin Valiliği’nin desteğiyle 2010 Mart ayı içinde birincisi düzenlenen; Türkiye ve yurtdışından önemli sanatçıların katıldığı; “Medeniyetler Buluşması” üstbaşlığıyla konseptinin belirlendiği Resim Sempozyumu’nun bu yıl ikincisi düzenleniyor. Bu yılki 2. Uluslararası Mardin Resim Sempozyumu’na yine Türkiye’den ve yurtdışından önemli sanatçılar katılacak.

Kiliseye 'haçı kaldırın' tehdidi

Kemerkaya Mahallesi’nde bulunan Santa Maria İtalyan Katolik Kilisesi’nin yanında lojman ve misafirhane olarak kullanılan ek binanın tepesindeki ışıklandırılmış haçın kaldırılmasını isteyen 5 kişilik bir grup, kilisenin önüne gelerek slogan atmaya başladı. Gruptaki kişiler ayrıca kilisenin bahçesine içinde yanıcı madde bulunan bir şişe ve üzerinde ’Kilisenin tepesindeki haçı ya siz indirin ya biz indireceğiz’ yazılı not kağıdı attı.  Yanıcı madde alev almazken, grup daha sonra kilisenin önünden ayrıldı… Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ankara, Erivan'dan ''evet'' bekliyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün mart ayında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a sunulacak mektubunda, “AGİT’te bir Türk Genel Sekreter’in olması Ermenistan’ın da çıkarına” vurgusu yapılıyor.

Rusya’nın en zenginleri listesine 5 Ermeni milyarder de girdi

Taşir Grubu Sahibi ve Genel Müdürü Samvel Karapetyan 98. sırada yer aldı (1,1 milyar dolar).Rosgosstrakh Sigorta Şirketi Ortağı Daniel Khaçaturov 103. Sırada yer aldı (1,1 milyar dolar).Daniel Khaçaturov’un kardeşi ve ortağı Sergey Khaçaturuv 103. sırada yer aldı (1,1 milyar dolar).

Sevgililer Günü'nüz kutlu olsun

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü… Dünyanın ortak olarak kutladığı ender günlerden biri... Sevgililer bugünü çiçek, kart, mesaj ve hediyelerle kutluyor.

‘Besleme’ meselesi'

Mıgırdiç Margosyan
Kirvem,Senin de bildiğin gibi; bir zamanlar, yani ellili yılların başlarında milletçe “Kıbrıs Türktür, Türk kalacaktır!” sloganıyla yatıp, bununla uyandık...Kıbrıs konusunda “taksim”in dışında asla ve asla daha fazla bir “taviz” vermeyeceğimizi, veremeyeceğimizi, bunu da tek tük “dost”larımızın” yanı sıra, keza bilumum “düşman”larımıza bir anlamda kanıtlamak için, bir gecede özellikle İstanbul’un altını üstüne getirip, böylece öz be öz “vatandaş”larımız olan Rumların, Ermenilerin, Musevilerin, kısacası “azınlık”ların evlerini, dükkanlarını kırıp döküp yağmalayıp, Kıbrıs’a olan sevgimizi el aleme alnımızın akıyla elhamdülillah ispatladık!Tarihe 6-7 Eylül 1955 Olayları diye not düşülen, yani 1980’de Milli Güvenlik Sekreterliği görevini de üstlenen Orgeneral Sabri Yirmibeşoğu’nun “6-7 Eylül bir Özel Harp işidir ve muhteşem bir örgütlenmeydi, amacına da ulaştı” diyerek gururla özetlediği, ancak aslında tipik bir “vandalizm”i sergileyen, İstanbul’u utanca boyayan bu iki günün bilançosu sadece resmi kayıtlara göre ne miydi?

Rıza Türmen: 'Türkiye’nin AİHM’ deki insan hakları karnesi'

Sözleşme’yi 2010 yılında en fazla ihlal eden devletlerarasında birincinin Türkiye olduğunu aktaran Türmen, hem AİHM'nin hem de Türk yargısının iş yükü altında ezildiğini belirtti... Bekleyen davalar açısından en büyük payın dört devlete ait olduğu görülüyor. Yüzde 28,9’u Rusya’ya, yüzde 10,9’u Türkiye’ye, yüzde 8,6’sı Romanya’ya, yüzde 7,5’i Ukrayna’ya ait. Bunlara AİHM’ DE “dört büyükler” deniyor.

Batum'a İstanbul rolü

Fehim Taştekin
Davutoğlu, ilmek ilmek ördüğü stratejinin Kafkasya ayağındaki Batum'a tarihi rol biçiyor. Tiflis'e 'Batum sizin İstanbul'unuz olabilir' mesajı veriyor. Acara Özerk Bölgesi, birkaç yıldır Tiflis’in Hıristiyanlaştırma baskısıyla Türkiye ile ilişkileri rayından çıkarabilecek bir sürece sokulmuşken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kafkasya’da oyunu yeniden kuran farklı bir strateji deniyor. 11 Şubat’ta Gürcistan ziyaretine, başkent Tiflis yerine Batum’dan başlayarak sembolik bir tercihte bulundu. Üstelik ziyaretini Cuma’ya denk getirdi. Tıpkı Pekin’den önce Doğu Türkistan’ın kültür başkenti Kaşgar’dan başladığı Çin ziyaretindeki gibi. Cuma namazında halkla buluşmanın bağları diriltmede sarsıcı bir etkisi olduğu kesin.  

Hocalı katliamı ABD'de protesto edilecek

New York'ta Türk ve Azeri toplumu tarafından her yıl anılan ve protesto edilen Hocalı katliamı, kentte bu yıl da aynı gün iki ayrı yerde protesto edilecek.  Genç Türkler Derneği (Young Turks) tarafından yapılan açıklamada, Hocalı katliamının 19. yılının 25 Şubatta Ermenistan'ın BM Daimi Temsilciliği binasının önünde protesto edileceği belirtildi.

İstanbul Rumlarından Yunanistan Parlamentosunda Brifing Verildi

İstanbul Rum Azınlığı ve Gökçeada, Bozcada’lılar tarafından Yunan Parlamentosu’nda bulunan “Helenizm Diaspora Komitesi”ne brifing verildi. Yunan Parlamentosunu ziyaret eden heyetin içinde Nikos Uzunoğlu, Paris Asinakis, Apostolos Kerkineoğlu ve Fener Rum Patrikhanesi’nin Hukuk Danışmanı Ktistakis bulunuyordu. Parlamentodaki “Helenizm Diaspora Komitesi”ne verilen brifingte, 2010 yılı içerisinde Rum Azınlık temsilcilerinin 1950 yılından sonra ilk defa Türk hükümetiyle yapmış oldukları görüşmeler, Rum Azınlık Vakıfları Koordinasyon Kurulu’nun kurulması, homojenik eğitimin desteklenmesi kapsamında verilen mücadele, ciddi önerilerin masaya yatırıldığı konuları hakkında geniş kapsamlı bilgi verdikleri belirtiliyor.

Ermeniler, Türk stantlarını bastı

Türkiye'den bir grup iş adamı Beyrut'ta düzenlenen tekstil fuarına katılmak için Lübnan'a gitti. Fuarın son günü akşam saatlerinde yaşları 20-30 arasındaki Ermeni asıllı Lübnan vatandaşları, ayrı ayrı gruplar halinde fuar alanına giriş yaptı. Yaklaşık 60 kişiye ulaşan grup, Türk iş adamlarının standlarına ve fuara gelen misafirlere ellerinde 'Türkler; Suriyeli, Lübnanlı, Yunanlı, Ermeni ve Kıbrıslıların katili' şeklinde ifadelerin yer aldığı bildirileri dağıtmaya başladı. Daha sonra bir Türk iş adamına fiili saldırıya geçen grupla, Türk iş adamları arasında kavga çıktı… Olay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun haberdar edilmesiyle büyümeden önlendi.

Saakaşvili: Ermeni ve Azeri çocuklar da Gürcü çocuklarının olduğu kadar bizim için kıymetli


Gürcistan cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili 11 Şubat’ta Gürcistan Parlamentosunda yaptığı konuşmada ″Gürcistan’da yaşayan tüm ulusal azınlıklar eğitim ve devlet inşasında eşit koşullara sahip olmalılar″ dedi.Saakaşvili konuşmasında, geçen yıldan itibaren Ermeni, Azeri, Rus ve diğer millet temsilcilerine çocuklarının Gürcü toplumunun tam bir üyesi olma olanağı sağlayan özel bir programın başladığının altını çizdi.

'Sevgililer Günü'nün İslam'da yeri yok'

Eski Roma’da dini bir bayram olarak kutlanan sevgililer gününün, bugünkü şekliyle kutlanmasının ise 200 yıllık bir tarihi vardır. 14 Şubat, 1800 yıllarda Amerika'lı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur...Maalesef Sevgililer Günü’nün kökeni Roma’ya dayanmaktadır. Sevgililer Günü, resmen Roma Katolik Kilisesinin, bir dini ritüeli olarak kutlanmaya başlanmıştır.  Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak.  Bunun için de bir çok Hıristiyan ülkede hala “Aziz Valentin Günü” olarak kutlanmaktadır. Valentine kelimesi batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında kullanılmaktadır.  

Muğla - Bozuk Kilise’ye Türk-Yunan Ortak Restorasyonu

Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü körfezinde bulunan ‘Bozuk Kilise’ olarak bilinen Ortodoks Kilisesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilecek. Gerek özel yatlar, gerekse de günübirlik tur tekneleri için önemli uğrak noktalarından biri olan Kameriye Adası’ndaki tarihi kilise ile ilgili Marmaris Ticaret Odası’nın girişimleri olumlu sonuç verdi.

Lozan, Azınlık Okulları ve Ruhban Okulu

Bir süre önce, Türkiye’de yaşayan Ermenistan vatandaşı, Ermeni çocuklarının Ermeni okullarında eğitim görmesi konusu, Ruhban okuluna yabancı öğrenci alınması konusuyla birlikte gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanı bu konuda Lozan Anlaşmasına göre Türk vatandaşı ve azınlık mensubu olma koşulları olduğunu belirtiyor .

Nil Deltası’nın evlatları: Kıptîler

Ayşe Hür
Mısır’ın nüfusu çeşitli kaynaklara göre 78 milyon ile 85 milyon arasında değişiyor. Bu nüfusun yüzde 99’u etnik köken olarak “Mısırlı” ya da “Nil Deltası halkı” diye bilinen ama tarih içinde hem etnik olarak hem de kültürel olarak Araplaşmış bir halk...Mısır nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman (ağırlıklı olarak Sünniliğin Şafi ve Hanefi mezhebinden, bir bölümü de Şii ve Sufi), yüzde 10’u ise Hıristiyan. Hıristiyan nüfusun ezici çoğunluğunu ise Kıptîler oluşturuyor. (Kıptî terimi aynen Boşnak teriminde olduğu gibi hem etnik hem dinsel adlandırma.) Bunun dışında Rum kökenli Ortodokslar, Arap kökenli Marunî Hıristiyanlar ve çeşitli Avrupa ülkelerinden gelip Mısır’a yerleşmiş olan Katolik ve Protestan Hıristiyanlar var.