Etiketler

Uzman: Cavakhk bölgesi türkleştirilme tehlikesiyle karşı karşıya

Cavakhk bölgesinin sorunlarını araştıran uzman Vahe Sarkisyan, bugün Erivan’da bir basın toplantısı düzenledi.Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sarkisyan, Cavakhk’ta Müslümanların sayısının gittikçe artmasının Ermenistan’a yönelik ciddi bir meydan okuma olduğunu açıkladı. Uzman “Cavakhk Türkleştirilme, islamlaştırılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Cavakhk’ın boşaltılması durumunda bölgeye Türkler yerleştirilecek. Ermenistan bu konu hakkında ciddi bir şekildi düşünmeli” diye konuştu. 

40 yıllık 'Çilingiryan Dörtlüsü'nün öyküsü

Bu hafta Londra'da bir Mozart konseri veren dünyaca ünlü Çilingiryan Dörtlüsü'nün kurucusu Levon Çilingiryan, BBC Türkçe'den Ayça Abakan'a 50 yıl önce ailesiyle gelerek yerleştiği İngiltere'ye uyum sağlama çabalarını, oda müziği çalışmalarına nasıl başladığını ve bu yıl içinde 40. yıldönümünü kutlayacak olan Çilingiryan Dörtlüsü'nün öyküsünü anlatıyor.

Davutoğlu, Yunanistan'ı kızdırdı!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun olumlu mesajlarla geçen 3 günlük Yunanistan ziyaretinin bittiği saatlerde, Yunanistan’dan bir 'uyarı' geldi… Hükümet Sözcüsü Yorgos Petalotis, ''Batı Trakya'daki Müslümanların davetsiz avukatlara ve savunuculara ihtiyacı olmadığını'' savundu. Petalotis, yaptığı yazılı açıklamada, "Yunanistan'ın konuksever bir ülke olduğunu ve her ziyaretçi gibi, Sayın Davutoğlu'nun da Meriç'ten Meis adasına kadar tüm Yunanistan'da memnunlukla karşılandığını'' belirterek şunları söyledi: ''(Davutoğlu'nun) Ziyaretinin, özellikle Trakya ziyareti deneyiminin memnun edici olmanın yanı sıra öğretici olmasını ümit ediyoruz. Çünkü Yunanlı Müslümanlar, tam bir yasalar önünde eşit hak ve sorumluluklar politikasının, uzun süreli ve olumlu yönde bir ayrım politikasının, sonuçta yerel toplumu, Hıristiyanlarla Müslümanların birlikte yaşamasına örnek duruma getiren bir politikanın meyvelerinin zevkini çıkarıyorlar.

"Ermeni tasarıları bilgisizlik eseri"

İsveç'te bulunan Kanadalı gazeteci ve yazar Scott Taylor, bazı ülkelerin parlamentolarında kabul edilen Ermeni iddialarıyla ilgili tasarıların bilgisizlik eseri olduğunu söyledi. "Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan, Uzlaşmayan farklılıklar" adlı kitabı yayınlanan ve bu konulardaki araştırmalarıyla tanınan Scott Taylor, İsveç'teki Türk ve Azerbaycan Federasyonları tarafından ortaklaşa düzenlenen konferansta, Ermeni iddialarıyla ilgili konuştu.

Erdoğan'ın Rusya ziyareti tedirgin etti

Taşnak Partisi parlamento grubu Sekreteri Artyuşa Şahbazyan, Erdoğan'ın ziyaretinin Türkiye Cumhuriyeti ve Sovyet Rusyası arasında imzalanan tarihi anlaşmanın 90'ıncı yıl dönümünün denk gelmesinin rastlantı olmadığını iddia etti. Şahbazyan, söz konusu anlaşma ile Ermeni halkının perişan olduğunu iddia etti.

Նիսի Հայ եկեղեցուոյ տագնապը եւ մեր ինքնութեան հարցերը .

Ներկայացնում ենք www.religions.am կայքին հասցեագրված այս նամակը: Կայքը պատրաստ է տեղադրել այլ տեսակներ Ֆրանսիայի Հայ առաքելական եկեղեցու շուրջ ծավալված իրադարձությունների մասին:

Aileniz Dersim’de imha edilmiştir !

Genelkurmay kayıtlarına göre 16 bin kişinin öldürüldüğü 1937-1938 Dersim katliamının şu ana kadar ortaya çıkan tek resmi belgesi yargıya taşındı… Katliamın ardından Kütahya’ya sürgüne gönderilen Ali Akgün, yaklaşık 17 yıl sonra memleketine dönmek için Tunceli Valiliği’ne başvurdu. Dönüş için onay veren valilik, katliamda 10 yakını öldürülen Ali Akgün’e ‘Aile üyelerinin imha edildiği...’ yazılı zabıt tutanağı verdi. İşte bu belge, 56 yıl sonra katliama ilişkin açılan ilk davanın dayanağı oldu. 

Bi’ Ermeni var!

Yazar, Dilbilimci ve -ayıptır söylemesi- Ermeni Yurttaşımız Sevan Nişanyan’a şu mâlûm ve meş’ûm Şirince Köyü’ndeki “kaçak” inşaat dolayısıyla üç yıl dört ay hapis ve 160 lira para cezâsı verilmiş. Ayrıca bundan böyle kamu görevlerinden menedilme cezâsı verilmiş. Ayrıca seçme ve seçilme hakları elinden alınmış. Geriye kalan siyâsî hakları da ibtâl edilmiş. Artık ne kaldıysa... Vakıf, dernek, şirket, kooperatif ve benzeri örgütler kurması yasaklanmış. İzne tâbî mesleklerden herhangi birini icrâ edebilme hakkı da elinden alınmış. Bence yerinde bir karar. Ancak hâkim anlaşılan çekingen ve aşırı ihtiyatlı bir zât ki işi biraz gevşek tutmuş. Aslında hazır eli değmişken Sevan Nişanyan’ın gözlerine mil çekme, sağ kolunu dirseğinden kesme, ecdâdının mezar taşlarını söküp hayatdaki akrabâlarının boyunlarına bağlayarak onları Yenikapı açıklarından denize atma ve mezarların üzerinden traktör geçirme cezâlarını da vermeliydi ki değsin! Böylece altın bir fırsat daha hebâ edilmiş bulunuyor, yazık!

AZINLIKLARI DİNLERKEN…

Arif ARSLAN- haber.gazete@hotmail.com
*Onlar bir dönemler bu bölgelerde zanaatkarlarıydılar. Nalcılık, Dokumacılık, Gümüşçülük, Demir işleme, Kalaycılık… Onların ata meslekleriydi. İşlerinde dürüst, kaliteye önem veren ve halkın güvenini kazanmış esnaftılar… *Onlar her ne kadar azınlık bile olsalar, bir dönemler bu bölgeye zanaatkarlığı getiren kesimdiler. Süryaniler, Yezidiler gibi Ermeniler de göçmek zorunda kaldı bu diyardan. Şimdi sığındıkları büyük kentlerde de rahat değiller, kaygılılar…

Türk Rumlara: Geri dönün

Zeynep ŞAFAK- Yorgo KIRBAKİ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Atina’da yaşayan “Türk Rumları” diye adlandırdığı İstanbul’dan göç etmiş Rumlara “Geri dönün” çağrısı yaptı.Davutoğlu önceki gün Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği’nde görüştüğü İstanbullu Rumlara şöyle seslendi: “Türk Büyükelçiliği sizin evinizdir. Aslında ben sizin yaşadığınız Palio Faliro semtine gelmek isterdim ama vakit yoktu. Bir dahaki sefere ben sizin mahallenize geleceğim. Sizlerin Türkçenizi, adetlerinizi koruduğunuzu görmek çok güzel. Gelelim gidelim, bağımızı arttıralım. Siz bizim kültürümüzün bir parçasısınız.” Görüşmeye katılan İstanbullu Rumlar ise şu talepleri dile getirdiler: “İstanbul’da yaşayan Yunan vatandaşlarına eğitim kolaylığı sağlansın. İstanbullu Rumların el konulan evleri iade edilsin.  

70 Yıl Sonra Tatavla Festivali

Kadir AKIN İstanbul - BİA Haber Merkezi
Rum kültürünün bir parçası olarak her yıl düzenlenen Baklahorani festivali, "açık hava eğlencelerinin kamu güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle" 1941'de kanunla yasaklandı. Tatavlalılar 70 yıl sonra yeniden Kurtuluş Meydanı'nda sirtaki oynadı.

Öztaransu Ermenistan'da Türk olmayı anlattı

Uzaklardan Mektuplar bölümünün yazarlarından Mehmet Fatih Öztaransu, Ermenistan'da yaşayan bir Türk olarak gözlemlerini aktardı.Araştırmacı ve TÜRTAB (Toplumbilimsel Araştırmacılar Birliği) kurucusu Mehmet Fatih Öztarsu, Bakü Kafkas Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun. Bakü’de bulunduğu dönemde düşünce kuruluşları ve medya organlarında Kafkasya’ya yönelik akademi, danışmanlık ve gazetecilik çalışmalarında bulunan Öztarsu, şu anda Yerevan’da yaşıyor ve bölgeye yönelik çalışmalarına devam ediyor.

AGBU HYE GEEN YOUNG CIRCLE

AGBU Hye Geen Young Circle presents the sixth Annual Conference, “Music As a Mirror”,California State Univesity, Northridge Saturday March 12, 2011

Forbes, 2011 yılının milyarderler listesini açıkladı: Listede 5 Ermeni var

Amerikalı Ermeni işadamı Kirk Kirkoryan 3.5 milyar dolarlık servetiyle 310’uncu sıradan listeye girerek, listede yer alan birinci Ermeni işadamı oldu.Bu listeye Rusya’da yaşayan 4 Ermeni milyarder de girdi:833-Rosgosstrakh Sigorta Şirketi Ortağı Daniel Khaçaturov, Reso Grubu Genel Müdür Yardımcısı Nikolay Sarkisov ve ortağı Reso ve Reso-Garantii Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sergey Sarkisov (1.5’er milyar dolar)879-Taşir Grubu Sahibi ve Genel Müdürü Samvel Karapetyan (1.5 milyar dolar).

G.L.Y.D. ’ de Sirtaki Dersleri

Getronagan Lisesinden Yetişenler Derneği'nde sirtaki dersleri 14 Mart Pazartesi günü saat 19.30'a başlıyor. Detaylı Bilgi için: 212 240 41 28

Memmedyarov: Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan dışişleri bakanları biraraya gelecek

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan dışişleri bakanları arasında birkaç görüşmenin yapılacağını açıkladı. 

Güler ve Zarakolu'na Savcı Beraat İstedi; Mahkeme Ceza Verdi

"KCK Dosyası/Küresel Devlet ve Devletsiz Kürtler" kitabını yazan Mehmet Güler ve yayınlayan Ragıp Zarakolu'nun "PKK propagandası yapmak"tan yargılandıkları davada savcının beraat istemesine rağmen, mahkeme Güler'e 1 yıl 3 ay hapis, Zarakolu'na 16 bin TL para cezası verdi.

Ermeni iddialarına İspanya’dan red

İspanya Meclisinin Dışişleri Komisyonu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasına yönelik bir öneriyi reddetti. - Katalonya bölgesinde ayrılıkçı bir siyaset izleyen Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) tarafından dün İspanya Meclisinin Dışişleri Komisyonu’na sunulan öneri, 2'ye karşı 31 oyla kabul görmedi.

Çorbadaki kıl

Etyen Mahçupyan
Şener gözaltı sırasında da tatsız bir hamle yaptı: "Hrant için, adalet için" diye bağırdı. Yani kendine yapılanları Hrant'a yapılanlarla aynı kaba soktu. Hrant'ın manevî mirasının bir rant alanı haline geldiğini biliyoruz. Ancak kendisini araştırmacı gazeteciliğe adamış birinin biraz da kendi kişiliğiyle yetinebilmesi, vakarlı bir duruş sergilemesi beklenir. Maalesef Şener de bu alanda yalpalama yaşayanlardan biri.

Türkiye-Ermenistan bağlantısı şart

Güntay Şimşek
Türk Hava Yollarının (THY) en uzun hattı İstanbul Los Angeles, komşu ülkeleri de daha avantajlı bir şekilde Amerika'ya bağlayacağı için de önemli. Los Angeles (LA) ve civarında yaşayan başta Balkanlar olmak üzere İranlılar, Ermeniler, Suriyeliler, Iraklılar, Gürcüler ve diğer komşuları sevindiren bir gelişme…LA'da Türkiye'den giden Ermeniler de bu hat sebebiyle sevinçliydi. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, dernek başkanlarıyla görüştü. Hatta bizim heyetin bir kısmı bir gününü Ermeni mahallesinde geçirdi...Ayrıca Türkiye'den Ermeni cemaatinin önemli isimleri de ilk uçuşta bizimle beraberdi. İstanbul-Erivan arasında THY'nin uçması gerektiğini onlarla birlikte Hamdi Topçu'ya anlattık. Sanıyorum bir formül bulunacak.

Erdoğan, Şişli’de 2000 Ermeni yetimin okuması için ‘gelir getirecek’ binaya destek verdi

Okan KONURALP/ANKARA
İstanbul’un en önemli ticaret merkezlerinden Şişli Meydanı’nda yapımı tamamlanma aşamasına gelen iş merkeziyle ilgili sır perdesinin altından, 200 yetim ve fakir Ermeni öğrencinin hamiliğini üstlenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çıktı. Ermeni Cemaatinin vakıflarından Karagözyan Yetimhanesi Vakfı’nın işgal edilen arazisine, 200 öğrencinin eğitim masraflarının karşılanması için gelir getirici bina yapılmasıyla ilgili süreci Başbakan Erdoğan hızlandırdı. Karagözyan Yetimhanesi Vakfı Başkanı Dikran Gülmezgil, “Sayın Başbakan’ın desteği, Cumhuriyet tarihinde bir azınlık vakfının, bir başbakandan aldığı en büyük destek. Tüm cumhuriyet çocuklarımızın hamisi olan Sayın Başbakan çocuklarımızın da hamisi oldu. Çünkü, yalnızca vakfımızda 200, tüm cemaat vakıflarınca yönetilen okul ve yurtlarımızla birlikte yaklaşık 2 bin çocuğumuz bu binadan sağlanan kira geliriyle eğitimlerini sürdürecek” diye konuştu.

Ermenistan - THY İşbirliği Yalanlandı

Basında çıkan haberlerde Türk Hava yollarının Erivan-Los Angeles arası düzenli seferlere başlayacağı belirtilmişti. Erivan’daki Zvartnots Uluslararası Hava Alanı  yetkilileri,  Türk  Hava Yollarının büro açacağına dair ellerinde resmi bir bilgi olmadığını açıkladı.Ermenistan Havacılık Dairesi sözcüsü de haberleri yalanladı. 

Mısır'da korkutan senaryo: Müslüman-Hıristiyan çatışması: 10 ölü

Cumali Önal
Mısır'da Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında çıkan çatışmalarda 10 kişi öldü, 110 kişi de yaralandı.Mısır Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta Kahire yakınlarındaki Hilvan kentinde bir kilisenin ateşe verilmesinden sonra olayların patlak verdiği belirtildi. Mukattam bölgesindeki çatışmalarda ölenlerden 6'sının Hıristiyan, 4'ünün Müslüman olduğu kaydediliyor.

Arap ateşiyle Kafkasya tutuşur mu?

Fehim Taştekin
Azerbaycan ve Ermenistan fokurduyor. Kuzey Kafkasya ise devrimden ziyade Rusya'ya karşı bağımsızlık için isyanla yüklü. Ama vakit çok erken.Arap dünyasındaki isyan ateşi, Rusya’nın diktatörü bol nüfuz alanlarını hafiften ısıtmaya başladı. Özellikle Azerbaycan ve Ermenistan’da muhalefet bir devrim düşlüyor.  

Cenevre Belediye Meclisi Ermeni Anıtı İçin Onay Verdi

İsviçre'de yaşayan Ermeniler'in verdiği "Cenevre kent merkezine Ermeni anıtı dikilsin" talebini taşıyan dilekçeyi kentin Belediye Meclisi'nde çoğunluğa sahip olan Yeşiller Partisi üyeleri ile sosyalist üyelerin desteklediği belirtildi. Ülkede yaşayan Türkler Belediye Meclisi'nin onayının ardından anıt projesinin ihaleye açılmasının şokunu yaşıyor. İsviçre hükümeti anıtın Cenevre'de dikilebileceği üç parkın ismini açıkladı.

Savunma Bakanlığı: Azeri tarafı dezenformasyon yapmaya devam ediyor

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan Savunma Baknalığı’nın bir Azeri kızının öldürülmesiyle ilgili yayınladığı haberi yalanladı.Azeri tarafının yayınladığı haberin gerçeği yansıtmadığını açıklayan Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Davit Karapetyan “Dağlık Karabağ Savunma Ordusu bu haberi yalanladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan haber gerçeği yansıtmayan utanç verici bir dezenformasyondur” dedi. 

Tan: Ermenistan’la İlişkiler Karabağ Sorununun Çözümüne Bağlı

Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Namık Tan, Washington’da John Hopkins Üniversitesi’nin Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde Türk dış politikasına ilişkin yaptığı konuşmada, Azerbaycan’da devam eden Ermeni işgali , Karabağ probleminin çözümü ve Türk-Ermeni ilişkileri konularında önemli açıklamalarda bulundu. 

Bağış AP raporuyla ilgili konuştu

Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) son Türkiye raporuyla ilgili, ''Bugüne kadarki hiçbir parlamento raporu dengeli ve gerçekleri içeren bir rapor olmadığı gibi bugünkü de dengeli ve gerçekleri içeren bir rapor olmamıştır'' dedi.

AP, 'zehir zembederek' raporu kabul etti

Avrupa Parlametosu'nun bugün kabul ettiği raporu özgürlük konusuna vurgu yapıyor Avrupa Parlamentosu Türkiye'ye ilişkin bugüne kadarki en sert raporunu kabul etti. Brüksel, raporda "Türkiye'de basın özgürlüğünün gidişatından endişeliyiz" mesajı verdi

Mısır'da Müslüman-Hıristiyan çatışması: 6 ölü

Mısır'ın başkenti Kahire'de Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında çıkan çatışmada 6 kişinin öldüğü bildirildi.Mukattam mahallesindeki Kıpti rahip Seman İbrahim, dünkü çatışmalarda 6 Hıristiyanın öldüğünü, 45 kişinin yaralandığını belirtti.

Hastane kaynakları, Mukattam mahallesindeki çatışmalarda bir Kıptinin öldüğünü duyurmuştu.

Görgü tanıkları, onlarca radikal dincinin, hafta sonu düzenlenen şiddet eylemlerini ve El Şahidin kilisesinin ateşe verilmesini protesto etmek amacıyla Mukattam'da gösteri yapan Kıptilere saldırdığını belirtmişti.


 http://www.hurriyet.com.tr/dunya/17222398.asp

Agop Dilaçar, Türk Dilini teslim ettiğimiz Ermeni ...

Türk Dilini bir Türk sahiplenemezken, Agop Dilaçar adlı bir Ermeni, Türk Dili ile ilgili çalışmaları yapmış. Ve tepki göreceği bilindiği için de;Onun yazdığı kitapların üzerine A. Dilaçar yazılmış...Aslında soyadı da Martayan olan bu kişi, Dilaçar soyadını soyadı kanunuyla almış...

Arat Dink: "İlk kez kara çalınmıyor bir sevdiğimize..."

Ahmet Şık'ın cezaevinden yazdığı mektuba bir cevap da "kardeşim" diye hitap ettiği Arat Dink'ten geldi. Habervesaire'nin yayınladığı mektupta Dink, "Devletten mi öğrendik ki düşmanlarımızın adını, dostu da ondan soralım. Dostumuzu da düşmanımızı da insan gözümüzle, sözümüzle, tenimizle tanıdık. İlk kez de kara çalınmıyor bir sevdiğimize, o dillerin kirliliğini en iyi biz biliriz, en iyi sen bilirsin" dedi.

BDP Orhan Dink'e teklif götürmeyi düşünüyor

12 Haziran'da yapılacak olan seçimlere bağımsız adaylarla girecek olan BDP, öldürülen gazeteci Hrant Dink’in kardeşi Orhan Dink’i aday gösterilmesini gündemine aldığı öğrenildi.Aday adayları başvurularını kabul etmeye başlayan BDP, 11 ilde ön seçim yapma kararı alırken, diğer bölgelerde ‘eğilim yoklaması’ ve merkezi atama ile adayları belirleyecek.

ŞİŞLİDEN HABERLER:

Şişli A erkek basketbol takımı son 8 takım arasına kaldı. Şişli’li basketbolcular Kayseri deplasmanındaki son maçta Kayseri Melikgazi takımını yenerek seride 2-1 öne geçti ve tur atladı… Şişli A bayan voleybol takımı Türkiye 2. liginde karşılaştığı İzmir Gazi Gençlik takımını 3-0 mağlup etti.

Azerbaycan’da “hürmet” kalkarsa!

H.İbrahim CAN
Azerbaycan’da iki sınıf var: Yönetime yakın olan ve petrolden nasibini alan zenginler ve özellikle Dağlık Karabağ’ın Ermeni işgaliyle bu bölgeyi terk eden bir milyon civarında “gaçkın” dedikleri mülteciler başta olmak üzere yoksul halk. İşte yazımızın başındaki sözü dillerinden düşürmeyenler bu ikinci grupta olanlar… Azerbaycan’ın en büyük derdi yolsuzluk ve yoksulluk. “Hürmet” dedikleri rüşvet olmaksızın hiçbir iş yürütülemiyordu. Öyle ki, kardeş kardeşe iş yaptırsa rüşvet vermesi gerektiğini biliyordu. “En çok hürmet eden kazanır” sözü atasözü gibi olmuş. Caddeler ise durdurduğu aracı rüşvet almadan kolay kolay bırakmayan polislerle doluydu.

AB Temsilcileri Süryani Manastırında

AB Temsilcileri Süryanilerin Davalık Olan Arazi Konusunu Görüştüler. Mardin'de bulunan Avrupa Birliği'ne üye 19 ülkenin Ankara Büyükelçi ve temsilcileri Midyat İlçesi'nde Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırını ziyaret etti. Heyet, Turabdin (Midyat) Süryani Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş ile Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından açıklama yapan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini, Türkiye'nin 2011 yılı ilerleme raporunun Ekim ayında açıklanacağını belirtti.

HAYATINIZ SEÇTİĞİNİZ KADINDIR

Ahmet Altan
Bir erkeğin düşünsel yeteneği, estetik birikimleri ne olursa olsun,  hayatta durduğu kat, içine doğduğu kattır, tanıdığı ilk kadının, annesinin onu bıraktığı kat. Giyim zevkinin bulunmadığı bir bahçede doğduysanız, giyim zevkinin gelişmiş olduğu bir bahçeye sizi ancak bir kadın götürür, sofralarının inceliklerle donatılmadığı bir katta doğduysanız, incelikli sofraların bulunduğu kata sizi götürecek olan da bir kadındır.

Küçük ülkede büyük isyan

Lübnan 18 dini topluluktan oluşuyor. Sayalım: Hıristiyanlar: Maruni, Ortodoks Yunan, Katolik Yunan, Gregoryan Ermeni, Katolik Ermeni, Ortodoks Süryani, Katolik Süryani, Ortodoks Asuri, Keldani, Kopt, Melkit, Protestan. Müslümanlar: Sünni, Şii (Caferi), Alevi, İsmailiye, Dürzi. Ve 18'inci cemaat olarak sayıları 100 kadara inmiş olan Yahudiler.Devletin zirvesi, bu dini topluluklar arasındaki sözde dengeye göre dağıtılıyor: Cumhurbaşkanı mutlaka Maruni, başbakan mutlaka Sünni Müslüman, meclis başkanı mutlaka Şii Müslüman.

Sasonlu Ermeniler AİHM'e gidiyor

Merkezi İstanbul’da bulunan Sason Ermenileri Sosyal Yardımlaşma Derneği, vakıf açmalarına izin verilmediği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapmaya hazırlanıyor. Bitlis, Batman, Van, Muş ile ilçelerinde yaşayan Ermenileri de kapsayan derneğin başkanı Aziz Dağcı “Etnik, kültürel, dilsel ve dinsel kimliğimizi geliştirmek istiyoruz” diyor.  

THY, Los Angeles’a beyaz peynir götürecek, Ermenileri taşıyacak

Tolga ÖZBEK-LOS ANGELES 
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Los Angeles’ta 500 bin Ermeni’nin yaşadığını belirterek, “Bizden beyaz peynir istekleri var. Onlara beyaz peynir taşıyacağız” dedi. Topçu, ABD-Ermenistan arasında köprü olmak istediklerini vurguladı.TÜRK Hava Yolları (THY), Ermeni diasporasını İstanbul üzerinden dünyaya taşımak üzere harekete geçti.

Türkiye, Sarkozy'ye faturayı uzayda kesti

Sarkozy'nin Ermeni soykırımı ve Türkiye'nin AB üyeliğine karşı yaptığı çıkışların faturasını Fransız şirketleri ödedi. Türkiye, 18 yıldır ortak çalıştığı Fransız Alcatel firmasını bırakarak uydu üretiminde yeni ortak olarak Japon Mitsubishi firmasını seçti.Türkiye diplomatik sahada problem yaratan Fransa ile ilişkilerini ekonomik sahada gözden geçiriyor.Fransa'nın, Ermeni soykırımı iddiasını tanıması, soykırımın inkârını suç sayan yasal düzenleme yapması ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkması, iki ülke ilişkilerindeki olumsuz etkisini uydu ihalesinde gösterdi.  

Family Day On April 9, 2011


Western Diocese e-Newsletter/ Dear Reader
We welcome you all to attend Family Day On April 9, 2011. Family Day is free of charge and open to everyone, from those that have never attended our Camp before, to those who miss camp and can't wait until the summer to return. On Family Day, we will have a full day planned including lunch, a tour of the property, arts and crafts, sports activities, and even a campfire!

Hodri Meydan'ın Cezası 3 yıl 4 ay: Sevan Nişanyan'a hapis cezası yağıyor

Selçuk’un Şirince köyündeki izinsiz köyevi inşaatlarıyla gündeme gelen yazar ve dilbilimci Sevan Nişanyan Selçuk Asliye Ceza Mahkemesinde görülen iki ayrı kaçak inşaat davasında toplam 3 yıl 4 ay hapis cezasına hüküm giydi. Nişanyan’ın daha önce benzeri davalardan aldığı toplam 13,5 yıl hapis cezası halen temyiz aşamasında bekliyor.

Grigor Stepanyan: Savaşı önlemek için Minsk grubu tüm eşbaşkanı ülkeler harekete geçmeli

Siyaset bilim uzmanı Stepan Grigoryan, “Aravot” (Sabah) gazetesine verdiği mülakatta Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecini değerlendirdi. Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecinin AGİT Minsk grubu çerçevesinde sürdürüldüğünü vurgulayan Grigoryan “Olası bir savaşın başlamasını önlemek için Minsk grubu tüm eşbaşkanı ülkeler harekete geçmeli. Ancak sorunun çözümü inisyatifi, Rusya da dahil, hiçbir ülkeye verilmemeli” diye konuştu. 

ÇGD Ermeni gazetecileri unutmadı!

Çağdaş Gazeteciler Derneği, 1915'te öldürülen Ermeni gazetecileri, öldürülen gazetecilerin anıldığı listelere dahil etti. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 1915'te tehcir edilen ve öldürülen dokuz gazeteci ve yazarı 'öldürülen gazeteciler' arasında andı ve hazırlanan listeyi internet sitesinde yayımladı. Rupen Zartaryan, Siamanto, Yervant Sırmakeşhanlıyan, Armen Doryan, Levon Larents, Tılgadmtsı, Krikor Zohrap, Taniel Varujan ve Rupen Sevag, ÇGD'nin listesine dahil edilen isimler oldu. 

"İnsanlık" Anıtının Yıkımını Mahkeme Durdurdu

Başbakan Erdoğan'ın Kars'ta bulunan ve Ermenistan-Türkiye arasında barışı simgeleyen "İnsanlık Anıtı" için "ucube" diyerek tartışmayı başlatmıştı. Başbakan'ın çıkışının ardından heykeli yıkma kararı alan Kars Belediyesi'ni mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı durdurdu.

Kadınlar Gününde Kadınlarımız

Murat Bebiroğlu
Dünyada gelişmiş ülke olup da kadınlarına eşit davranmayan, kadınların da erkekler gibi her sahada yer almadığı bir ülke yoktur. Kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi hayata katılma oranı ülkenin gelişmişliğinin de ölçüsüdür. Türkiye Ermenileri olarak, doğrusu bu konuda çok başarılı olduğumuz söylenemez. Gerçekte, her konuda başarılı, varlıklarıyla gurur duyduğumuz pek çok kadınımız, kızımız var. Hatta çocuğuna hem annelik, hem babalık yapan, geçimini sağlayan övünülecek kadınlarımız var. Ancak bunlar maalesef cemaat yönetimine yeteri kadar yansımıyor.

KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı'nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ı tüm kadınları için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

İran’ın ilk kadın fizikçisi Ermeni asıllı Alenuş Teryan yaşamını yitirdi

İran’ın ilk kadın fizikçi Ermeni asıllı Alenuş Teryan, 5 Mart’ta 90 yaşında hayata veda etti. Tahran’da Ermenice yayımlanan “Alik” gazetesi, Prof. Dr. Alenuş Teryan’ın İran’da ilk kadın fizikçi, Tahran Devlet Ünüveristesi’ndeki Geofizik ve Astrofizik Enstitüsü’nün kurucusu olduğunu yazdı. 

ՇՆՈՐՀՔ ԳԱԼՈՒՍՏԵԱՆ ՊԱՏՐԻԱՐՔԻ ՎԱԽՃԱՆՄԱՆ ՔՍԱՆԸԵՐՐՈՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻ

Ոգեկոչում: 7 Մարտ 2011 ին լրացաւ  երջանկայիշատակ  Շնորհք Պատրիարքի (1913-1990)   վախճանման  քսանըերրորդ  տարին: Թուրքիոյ ,Հայոց Պատրիարքութեան Աթոռի 82.րդ գահակալը, 29 տարուան շրջանով  եղաւ ախոյանը իր 81 երջանկայիշատակ նախորդներուն  եւ հետեւորդը, Յովհաննէս Կոլատ, Յակոբ Նալեան, Մկրտիչ Խրիմեան, Ներսէս Վարժապետեան,Խորէն Աշըքեան, Մաղաքիա Օրմանեան, Եղիշէ Դուրեան, Զաւէն Տէր Եղիաեան, Մեսրոպ Նարոյեան ,եւ Գարեգին Խաչատուրեան եւ այլ մեծանուն պատրիարքներու.

Şişli Spor Kulübü’nün en genç sporcuları Paregentan’ı coşku ile kutladı

Bu Pazar günü Şişli Spor Kulübü, Kulüp binasında ve Bakırköy’de spor okulu gerçekleştirdiği Dadyan Okulu’nun Spor Salonun’da en genç sporcuları için bir karnaval eğlencesi düzenledi. Profesyonel animatörler ve Şişli Spor Kulübü yöneticileri eşliğinde keyifli bir Pazar geçiren çocuklar, çekişmeli yarışmalar ile ailelerine de büyük heyecan yaşattılar.  

Ermeniler, ABD Hazinesi’yle mahkemelik oldu

ABD’de bir Ermeni grubu ABD Federal Hazinesi’ni Bilgi Özgürlüğü çerçevesinde dava ederek Osmanlı’nın el koyduğunu iddia ettiklerini Ermeni malvarlığıyla ilgili bilgilerin açıklanmasını istedi.Center for Armenian Remembrance isimli örgüt, New York’ta açılan davada 1915 olayları sırasında 8.1 milyon dolara el konduğunu öne sürdü.  

Ermenistan yönetimini muhalefet ve ABD uyardı: Seçime git

Sefa Kaplan
Arap ülkelerindeki otoriter rejimlerin peş peşe devrilmesiyle sonuçlanan gösteriler Ermenistan’a da sıçradı.Eski Devlet Başkanı Levon Ter-Petrosyan’ın öncülüğündeki binlerce muhalifin katıldığı 1 Mart’taki büyük yürüyüşün ardından Ermeni Ulusal Kongresi (HAK) adına bir konuşma yapan Ter-Petrosyan, 15 Mart’a kadar siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, siyasi reformların yapılmasını ve başbakanın görevine son verilerek erken seçim kararının açıklanmasını istedi.

Rahip cinayetini ihbar engelledi!

Nihat ULUDAĞ - Muharrem ÇAĞLAR
Yaşları 17 ve 18 olan iki gencin bir rahibe yönelik suikast girişimi, e-mail sayesinde engellendi. Terörle Mücadele ekiplerine 12 Şubat günü bir ihbar e-mail’i geldi. İhbarcı, mail’de iki arkadaşının Fatih’te bir rahibi öldürmeyi planladığını anlattı.

Patrik 6. Konstantin'in kemikleri İstanbul'da defnedildi

Nüfus mübadelesi kapsamında Atina'ya gönderilen Patrik 6. Konstantin'in (Araboğlu) kemikleri, ölümünden 86 yıl sonra İstanbul'a getirildi. Fener Rum Patrikhanesi'nden Balıklı Rum Manastırı'na getirilen 6. Konstantin için Patrik Bartholomeos küçük bir ayin düzenledi. Sonrasında ise patrik mezarlarının bulunduğu Balıklı Rum Manastırı'nda defnedildi. İstanbul doğumlu olmadığı için mübadele kapsamına giren 6. Konstantin, patriklik görevinin 43. gününde 30 Ocak 1925'te sınır dışı edilmişti.

Vatan” mevzubahis olunca “adalet”…

Baskın ORAN
Şubat’ın 6’sında yazdığım, Süryanilerin Mor Gabriel manastırı olayı var ya, düşündükçe yüreğim daralıyor. Açık söyleyeyim, manastırın topraklarını komşu Kürt köylerinin asırlardır kemir kemir kemirmelerini anlayabiliyorum. Çünkü hem kırlık yerde köylü köylünün kurdudur, hem de kemiren Müslüman kemirilen gayrimüslim ise bu ülkemizin en doğal, en anlaşılabilecek bir şeyidir.  

Livaneli, soykırım kurbanlarını anlatıyor

Zülfü Livaneli'nin yeni romanı 'Serenad', 9 Mart Çarşamba günü Doğan Kitap etiketiyle raflarda olacak. Kitaptan 'tadımlık' bir bölüm yayımlıyoruz.Roman, yıllar sonra Türkiye’ye dönen 87 yaşındaki Alman profesörün genç akademisyen Maya’yla tanışmasıyla başlıyor. Kişisel trajediler, 30’lu ve 40’lı yıllarda dünya politikasının kurbanı olan insanlara işaret ediyor. Struma ve Yahudi soykırımı, Ermeni tehciri gibi devletlerin unutulmaz kabahatlerini hatırlatan bir roman. Ve tabii 60 yıl boyunca süren etkileyici bir aşk hikayesi.

Karabağ'da Yine Sonuç Yok

Soruna çözüm bulmak için Azeri ve Ermeni liderler yine bir aradaydı... Ancak zirveden somut bir çözüm çıkmadı.Karabağ sorununa çözüm bulmak amacıyla Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları Rusya Liderinin ev sahipliğinde 8’inci kez biraraya geldi.< Soçi’deki zirveden yine somut bir çözüm çıkmadı.

Esir değişimi konusunda anlaştılar

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Karabağ savaş esirlerinin değişiminin bir an önce tamamlanması konusunda anlaşmaya vardı.

Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında çatışma

Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki Soul köyünde Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında çıkan çatışmada iki kişi öldü ve bir kilise yakıldı. Resmi Mena ajansının bildirdiğine göre emniyet yetkilileri, dün iki aile arasında çıkan çatışmalarda iki kişinin öldüğünü, El Şahidin kilisesinin ateşe verildiğini belirterek, olayların Kahire'nin güneyindeki Helvan vilayetinde bir Hristiyan erkek ile bir Müslüman kadın arasındaki aşk ilişkisi üzerine çıktığını kaydettiler.

Rahip Santoro taktiği İstanbul'da tutmadı

İstanbul'da Hıristiyan bir din adamına sansasyonel suikast hazırlığında olduğu ileri sürülen biri azmettirici biri tetikçi iki kişiden birinin 18 yaşından küçük olduğu ortaya çıktı. Avrupa yakasında bir kilisedeki papaza yönelik saldırı, polisin takibi sonucunda son anda engellendi. Gaziosmanpaşa'da gözaltına alınan zanlılardan tetikçinin 17 yaşında, diğer şüpheli Okan G.'nin ise 18 yaşında olduğu belirlendi. Operasyonda 2 silah ele geçirildi. 

Varlık Vergisi’ne yeniden bakın

Ve uygulamadaki problemleri, Faik Ökte’nin tabiriyle yaşanan “faciayı” aklı ve hafızasıyla görüp tespit eden son temsilci oldu. Hal böyle iken Varlık Vergisi üzerine bolca yazan ve çizenlerin önemli “audi alteram partem / diğer tarafı da dinle” ilkesine hiç başvurmadan, Cahit Kayra isminden ve yazdıklarından ve söyleyeceklerinden bihaber oldukları malumdur. Şahsen kendisinin Varlık Vergisi üzerine yazmasını ısrarla talep edenlerdenim. Bugün bu kitap önümüzdedir. “Savaş Türkiye Varlık Vergisi” (Tarihçi Yayınevi). (Nihayet Varlık Vergisinin de adil bir uygulama olduğunu kanıtlamış olmalı Cahit Kayra.HYETERT)

Cerrah: Anılarım benimle mezara...

Osmaniye Valisi Cerrah, Dink cinayeti öncesi önlem almada ihmali bulunduğu iddialarına ilişkin "Açılmış iki dava ve mahkeme kararları var. Ötesinde bir şey söylenemez. Gerekirse emeklilikten sonra" dedi.

Gazete ile darp etme suçu

Mümtaz'er Türköne
Basın özgürlüğü, hukuku işletmek için gerekli. Peki elinizdeki gücü, mahkemeye baskı için kullanmak? Darbe soruşturmasını basın özgürlüğü içine yerleştirip engellemeye kalkmanın neresi basın özgürlüğü? Elinizdeki gazeteyi rulo haline getirip karşınızdakinin kafasına vura vura darp ediyorsunuz. Elinizdeki alet gazete olunca, darp fiili suç olmaktan çıkıyor mu? ( Bize bizim bazı gazeteleri hatırlatıyor. HYETERT)