Etiketler

Ermenistan Judo Milli Takımı Antalya’da

Ümitler Avrupa Judo Kupası’na katılacak olan Ermenistan’lı judocular 18 Mart’ta Antalya’ya ulaştılar. Türkiye’nin Antalya kenti Kemer ilçesinde gerçekleştirilmekte olan Ümitler Avrupa Judo Kupasına 13 ülkeden sporcular katılmakta. 

İstanbul Newroz'una hedef 1 milyon

Newroz kutlamaları başladı. 2011 Newroz ateşinin en görkemli harlanması beklenen yerlerden biri de İstanbul. Bu yıl Demokratik Kent Konseyi tarafından organize edilen Newroz kutlamalarının adresi yine Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı. Hedef 1 milyon.
 

Ժնեւահայությունը «ոչ» է ասել Ամենայն հայոց կաթողիկոսին

Անցած կիրակի ժնեւահայությունը «ոչ» է ասել Ամենայն հայոց կաթողիկոսի ցանկությանը՝ եկեղեցական թեմ հիմնել Շվեյցարիայի Ժնեւ քաղաքում: Մարտի 6-ին Ժնեւի Հայ առաքելական եկեղեցու անդամական ժողովը 88 դեմ, 2 կողմ ձայներով մերժել է Ժնեւում թեմ հիմնելու կաթողիկոսի առաջարկը, որը պետք է գործեր Ժնեւի համայնքի միջոցներով:

Bezciyanlılar Günü ( Pajagi Or )

01 Mayıs 2011 Pazar, Surp Badarak 10:30, Yemek 13:00
Geleneksel Bezciyanlılar Günü Mayıs ayının ilk pazar günü kutlanmaktadır. Bu yıl 1 Mayıs 2011 Pazar gününe rastlamaktadır. Kumkapı Surp Astvadzadzin Kilisesinde icra olunan Surp Badarakta okunan hokehankist duaları ile ebediyete intikal eden tüm Bezciyanlılar anılacak ve takiben  Amira Bezciyan salonunda hazırlanan sevgi sofrasında  tüm Bezciyanlılar biraraya geleceklerdir. Günün anlamlı konukları Bezciyan Okulumuzun 1961 50. Yıl ve 1986 25. Yıl mezunlarıdır söz konusu mezunlar da biraraya gelerek onurlandırılacaklardır.

Ermenistan'da muhalefet meydanlara indi

Faruk Akkan
Muhalif lider Levon Ter-Petrosyan öncülüğünde "Ermenistan Ulusal Kongresi"nin düzenlediği mitinge katılan on binlerce kişi üç yıldır kapalı olan "Özgürlük Meydanı"na doğru yürüyüşe geçti. Çevik Kuvvet'in göstericilerin meydana girmesine izin vermesi nedeniyle herhangi bir sorun yaşanmazken, meydanı dolduran yaklaşık 12 bin kişinin gösterilere devam ettiği kaydediliyor. 2008'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından meydanda toplanan muhalif gruplara polisin müdahalesi sonrası 10 kişi hayatını kaybetmişti. "Ermenistan Ulusal Kongresi" koordinatörü Levon Zurabyan barışçıl bir devrim yolunu seçtiklerini söyledi. "Kadife devrim" çağrısı yapan Zurabyan, halkı şiddetten uzak tuttuklarını ve kansız bir devrim yapacaklarını belirtti.

Ermenistan'da da nükleer panik!

Ermenistan hükümeti, Metsamor nükleer santralinin güvenliğinin incelenmesi ve olası tehlikelere karşı önlem alınması amacıyla uluslararası uzmanları ülkeye davet edeceğini açıkladı. Mediamax'ın haberine göre, Ermenistan hükümeti, Türkiye sınırında bulunan ve Iğdır'a 16 kilometre uzaklıktaki Metsamor nükleer santralinin güvenliğini uluslararası uzmanlarla masaya yatıracak.

"Artık bu mesele bitsin"

19.03.2011Maltepe Üniversitesi öğrencileri, 'Ermenilerden Özür Diliyoruz' kampanyasına imza attığı için Yavuz Bingöl'ü eleştirdi. Bingöl'ün yanıtı şöyle oldu: "Annemin halasını Ermeniler katletmiş. Ben de "Artık bu mesele bitsin" dedim. Siz hiç haklı olduğunuz halde özür dilemediniz mi? (!!!! HYETERT)

2010 Ajansı 'Kültürel Mirasın Korunması-Kentsel Projeler' için 160 Milyon TL Harcadı

19. yüzyılın ilk çeyreğinde Kumkapı'da patriklik makamına bağlı bir külliye olarak Krikor Balyan tarafından inşa edilen Surp Vortvots Vorodman Kilisesi, restorasyon çalışmasıyla iyileştirilerek, kentsel tasarım ölçeğinde kent kullanımına açılacak ve kültürel bir işlevsellik kazandırılacak. 2 milyon 200 bin 877 TL'ye mal olacak restorasyon ile kilisenin bir kültür merkezine dönüştürülmesi, sergileme ve çeşitli kültürel aktivitelere uygun çok amaçlı bir işlev kazandırılması, ziyaret edilebilir hale getirilmesi, Ermeni kültürünün gerek İstanbul bağlamında gerek semt bağlamındaki tarihsel varlığına yönelik farkındalık bilincinin oluşturulması hedefleniyor. 1940'lı yıllarda zincir ve halat fabrikası olarak kullanılan, Varto ve Lice depremzedelerinin barınma ihtiyacını karşılayan kilise, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının yürüttüğü proje çerçevesinde şehrin yeni kültür odaklarından biri olacak.  

Gayrimüslimler neden hedef?

Cemal Uşşak
Gayrimüslim önderlerin suikast listelerine alınmasının nedeni darbecilerin zihin yapılarında ‘gayrimüslim’ kavramının ‘potansiyel hain’e tekabül etmesidir… Lütfen, 28 Şubat günlerinde bazı gazetelerin ön sayfa haberlerini hatırlayalım: “Misyonerler Trabzon yöresinde cirit atıyor!”, “Güneydoğu misyoner kaynıyor!”, “Patrikhane fesat yuvası...”, “Karadeniz’i Pontuslaştırma planı...” Müteakip günlerde gelen haber: “Jandarma Generali (...) misyonerlik faaliyetlerinin ülke güvenliği için ciddi tehlike olduğunu ve olaya el koyduklarını açıkladı.” Belli merkezlerde hazırlanıp servise konulan, ‘konserve haberlerin iki hedefi vardı. Dindar vatandaşlara, “Ülke güvenliği gibi, dininizi korumak da Orduya düştü” demek ve toplumun düşman ihtiyacını (!) dindar Müslümanlara ek olarak gayrimüslimler üzerinden karşılamak.

Ermeni ve Azeri taraflar arasında esir değişimi

Dağlık Karabağ ve Azerbaycan, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin gözetiminde, Dağlık Karabağ-Azerbaycan cephe hattındaki Baş Gervend köyü yakınlarında yer alan bölgede esir değişimi yaptı...Açıklamada, Karabağ tarafının Azeri asker Anar Hacıyev’i (21), Azeri tarafının ise Ermeni vatandaşı Artur Badalyan’ı (33) iade ettiği kaydedildi.

Ermenistan'da hükümet karşıtı gösteri

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da, on binden fazla kişi yine hükümet karşıtı gösteri düzenledi.Muhaliflerin lideri, eski Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Arap dünyasındaki halk ayaklanmalarının protesto hareketine ilham verdiğini söyledi, ancak herhangi bir hükümet değişikliğinin barışçı olacağını taahhüt etti.

Ermenistan Başbakanı: Türkiye İle Önşartsız Diplomatik İlişki Kurmak İstiyoruz

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda (16 Mart) konuşan Ermenistan Başbakanı Tigran Sargsyan,‘’Biz Türkiye’yle yakınlaşmaya sıcak bakıyoruz.Türkiye ile önşartsız diplomatik ilişki kurmak istiyoruz.Türkiye ise bunu istemiyor’’ dedi.Sargsyan’a Dış İlişkiler Komisyonu oturumunda Avrupalı parlamenterler Türkiye,Rusya’nın Ermenistan’da ki askeri üsleri ve İran ile ilişkileri konusunda sorular yönelttiler.ABHaber’in yakından izlediği oturumda Tigran Sargsyan, özetle şunları kaydetti:''Ermenistan olarak önceliğimiz ve ana hedefimiz AB’ye entegrasyondur.Bu çerçevde tüm reformları yapmak arzusundayız.  

Malatya eski Jandarma Alay Komutanı Ülger gözaltına alındı

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davada cinayetin işlendiği dönemde Malatya Jandarma Alay Komutanı olan emekli Albay Mehmet Ülger'in gözaltına alındığı öğrenildi.Davaya bakan özel yetkili cumhuriyet savcısının talimatıyla, 9 ilde 20 adrese baskın düzenlendiği, Malatya eski Jandarma Komutanı Albay Mehmet Ülger'in bu çerçevede gözaltına alındığı öğrenildi. Kayseri Jandarma Bölge Komutanlığı, mahkemeye gönderdiği yazıda, 25-26 Mayıs 2006'da eski Malatya İl Jandarma Alay Komutanı emekli Kurmay Albay Mehmet Ülger tarafından 'aşırı sağ faaliyetler ve misyonerlik' semineri düzenlendiğini bildirmişti.

Kıtalar ötesinde, Türk, Ermeni ve İran dostluğu

New York'ta tasarım dolu özel gece.İran asıllı Farah Amin ve genç Türk iş kadını Emel Dilek, New York'un güzide otellerinden Surrey Hotel'in Kral dairesinde, moda tasarımcıları Nima ve Silvik Pogosyan için özel bir tanıtım gecesi düzenlediler...New York sosyetesinin davetli olduğu gecede, tasarımları sergilenen moda tasarımcı Silvik Pogosyan'ın Ermeni asıllı ve Nima'nın da, İran asıllı olmasının yanında, etkinliğin düzenleyicilerinden olan Türk asıllı Emel Dilek'in deyimiyle ''Siyasetin hiç önemsenmediği barış ve tasarım dolu çoşkulu atmosfer'', geceyi farklı kıldı. Dilek, etkinlikle ilgili olarak ayrıca, ''Siyaseti hiç önemsemeden, okyanus ötesinde, burada New York'ta, Ortadoğu'lu arkadaşlarımızı desteklemek istedik'' diye görüş bildirdi.

Osmanlı mûsıkîsi ve gayrimüslimler

Ali Oktay
“Müzik insanlığın evrensel  dilidir‘’ demiş bir Batılı düşünür. Bugün dinlediğimiz bir çok şarkının, eserin bestecisinin aslında Osmanlı ve Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde yaşamış gayrimüslim vatandaşlarımız olduğunu söylersem, bu sözün haklılık derecesi bir nebze olsun anlaşılır. Aynı şekilde Osmanlı’da yaşayan gayrimüslim teb’a arasında da elbette Türk Müziği’nin derin etkileri görülmüştür. Gayrimüslim vatandaşlarımızın kendi dinî müzikleri olmasına rağmen zaman içerisinde bu müziğin karakteri zayıflamış yerini Türk Müziği makam ve formları almıştır. Meselâ İstanbul Galata’da bulunan bir sinagogda ayin dinlemeye giden bir mûsıkîşinasımız, Dede Efendi’nin bir bestesinin İbranice okunduğunu hayretle görmüştür. Rum ve Ermeniler unutulmuş olan ayinlerin çoğunu geçen yüzyılın sonunda Tophaneli Sabri Bey’den öğrenmeye çalışmışlardır. Yine 1905‘li yıllarda Rum asıllı Pantikos ile Ermeni asıllı Vardapet, Anadolu’da yaşayan Ermeni ve Rum halk müziği eserlerini topluyor ve topladıkları bu eserlere ilginçtir “türkü”  diyorlardı.

Ermeni aday adayları 4 partiye de başvurdu

BDP’nin gayrimüslimlerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul 2. bölgeden Ermeni bir adayı destekleyeceğini açıklamasının ardından diğer partiler de listelerinde Ermeni adaylara yer vermeye hazırlanıyor. Melkon Karaköse ve Herman Balyan AKP’den aday adaylık başvurusu yaparken, Arev Cebeci CHP, Keğam Garabetyan da MHP’den adaylık başvurusuna hazırlanıyor. BDP ise Artvinli Ermeni İsmet Şahin’i destekleyecek...
Surp Pırgıç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu ise AKP’den davet bekliyor. Şirinoğlu, “Sayın Başbakan arzu ederse, teklif getirir. Her zaman göreve hazırım” dedi.

Bakan Bağış: Bize de dava açmışlardı

ABD'nin Başkenti Washington'da temaslarına başlayan Baş müzakereci Egemen Bağış, Ermeni soykırım iddiaları ve Türkiye'de gazetecilerle yönelik açılan davalarla ilgili sorulara cevap verdi.Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren yeni bir tasarı konusunda ABD Kongresinde "Herhangi bir hareketlilik gözlemlemediğini" belirterek, "Bu mantıksız tasarının bir kez daha gündeme gelmesi hoş olmaz. Bu konudaki hassasiyetimizi zaten Amerikalı dostlarımız da çok net şekilde anlamış durumda" dedi.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 96. Yılı

Eskişehir'de, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 96. Yılı etkinlikleri kapsamında Yunuskent Anaokulunda resim yarışması düzenlendi… Çanakkale'de hiç şehit vermeyen tek bir ilimiz bile yok, Türkler ile et tırnak gibi kaynaşan gayrimüslim vatandaşlarımızdan da vatanı için hayatını verenler olmuştu.

Varlık Vergisi aklanıyor mu?..

Tüm araştırmacılar Varlık Vergisi’nin azınlıkların silinmesine, özellikle İstanbul’un çok kültürlü dokusunun ortadan kaldırılmasına neden olan ırkçı ve ayırımcı bir vergi olduğu görüşünde birleşirken o dönemde Maliye Müfettişi olan Cahit Kayra, “Savaş, Türkiye, Varlık Vergisi” isimli kitabında verginin sadece gayrimüslimleri etkilemediği, savaş yıllarının bir zorunluluğu olduğu gibi savlarla söz konusu uygulamayı aklamaya çalışmaktadır. Kitabın yayımlanması üzerine Prof.Dr. İlber Ortaylı, Murat Bardakçı, Hasan Pulur’un gerek televizyon programlarında, gerekse  makalelerinde konuyu yeniden gündeme taşıma gayreti içinde olduklarını gözlemledik. Rıfat N.Bali, ‘Şalom-Dergi’nin nisan sayında yayımlanacak söyleşimizde konuya ilişkin yönelttiğim soruya çarpıcı bir yanıt verdi. Bu sebeple Varlık Vergisi’nin farklı bir bakış açısıyla yeniden tartışmaya açılma amacının ayrıntılarına girmek istemiyorum. Ancak şu veya bu nedenlerle tarihin çarpıtılması, belleğimizde yer alan gerçeklerin bulandırılarak silinmeye çalışılması hoş görülemez.

EUK temsilcisi: Raffi Hovhannisyan’ın süresiz açlık grevi tehlikeli

Ermeni Ulusal Kongresi üyesi, Ermeni Ulusal Hareketi idare kurulu başkanı Aram Manukyan 16 Mart’ta gerçekleşen basın toplantısındaki açıklamasında ″Miras Partisi lideri Raffi Hovhannisyan’ın adımı desteklenir bir adım ancak çok radikal ve riskli bir karar″ dedi.

Bakü'den uçak düşürme tehdidi!

Ermenistan'ın Karabağ'a havaalanı kurma planı Azerbaycan'ı çok kızdırdı. Azerbaycan işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde bir havaalanı kurmayı planlayan Ermenistan'ı "sivil uçakları vurmak" ile tehdit etti.

Ermeni judocular Türkiye’ye hareket ediyor

18–20 Mart tarihleri arasında Türkiye’nin Antalya kenti  Kemer ilçesinde Ümitler Avrupa Judo Kupası gerçekleştirilecek.Ermenistan Judo Federasyonu bşk. yard. Davit Mkhitaryan’ın verdiği bilgiye göre; Ermeni milli judo takımından 30 genç güreşçi Antalya’da hasımlarıyla mindere çıkacaklar. Milli takım teknik eğitmenleri Martin Sarkisyan, Karen Abağyan, Gagik Ghazaryan yanısıra hakemler Davit Khitayan ve Artyom Melkonyan  da Antalya’ya hareket edecek. Müsabakalara hazırlık çerçevesinde milli takım sporcuları Tsaghkatsor ve Abovyan kentlerinde 2 kamp çalışmasında bulundu.

AGİT Minsk Grubu Ermenistan'da

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ sorununun çözümü çerçevesinde girişimlerde bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanlarını kabul etti.

Şişli'den Haberler:


Şişli Satranç A takımına 2 önemli transfer yapıldı.Şişli spor kulübü yönetimi Ermenistan ın çok önemli 2 sporcusu Lilit Mkrtchian ve Hrant Melkumyan ı transfer etti.Her 2 sporcunun da uluslararası ve Türkiye lisansları çıkartıldı.Şişli kulübü Türkiye yöresel liginden Türkiye 1. ligine çıkabilmek için çaba harcayacak.İstanbul yöresel lig maçları 2 Nisan da başlayacak ve 30 Mayıs da sona erecek.

AP'nin Türkiye raporunda gözden kaçan noktalar

Avrupa Parlamentosu'nun 2010 Türkiye İlerleme Raporu'nda yer alan bazı önemli detaylar, Türkiye'deki basın özgürlüğüyle ilgili bölüm nedeniyle dikkatlerden kaçtı. Ancak bu gözden kaçan önemli detaylar arasında Alevilerin, gayrimüslim topluluklarla birlikte anılması dikkat çekti. Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise Maraş'ın Rumlar'a iadesi istenmesi. Raporda Yunan vatandaşların mülkiyet mirası ve tescilinde uygulamalarda sorunlar yaşandığı belirtilerek, "Bu konuda, AİHM, AİHS'nin 1.Protokolü'nün 1.maddesinin ihlal edildiğine hükmetmiş ve mülkün iadesi veya başvuranların mali olarak tazmin edilmesine karar vermiştir" denildi.

Entegrasyona örnek ülke Kanada

Çok kültürlü toplumlarda entegrasyon meseleleri, müzmin bir tartışma konusu ve cazip bir siyaset metadır. Ki, iki tarafın da makul tezleri ve acar savunucularıyla konu gündeme taşınır, gelir gider.Bu kısa yazı, Avrupa’da, özellikle de Almanya’da çok konuşulan, konuşuldukça da giriftleşen entegrasyon konusunda, Kanada’nın hakkını teslim  için kaleme alındı; biraz geç de olsa… Gerçi beş altı yıldır bu mivalde şeyler yazıp çiziyoruz… Öncelikle belirtilmeli ki, ayrımcılık ve zorbalık dünyanın her yerinde var. Kanada’da da var. Ancak bu zorbalar güruhu Kanada’da azınlık; ülkedeki hakim sağduyu her zaman üstün geliyor.  Toplum genelinde birlikte yaşama kültürü ortak değerdir. Kimsenin hayat tarzı, tehlike altında değildir. Az şey mi bu!Kanada’da Anglo-sakson  ve Fransız kültürlerinin güzel bir sentezi var. 

Aznavour Sarkozy’ye sözünü tutması çağrısında bulundu

12 Mart’ta Fransa Senatosu önünde toplanan yaklaşık 2000 kişi Senato’dan Ermeni Soykırımının reddi için cezai müeyyide öngören yasanın kabul edilmesini istedi. Yasa 2006 yılında Fransa Millet Meclisi tarafından kabul edilmişti. 

Beyrut’ta olaylı festival

Cesur SERT
İzmir Sinema Derneği tarafından Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen “1. Türk Filmleri Festivali'nin açılışına Ermeni asıllı vatandaşların protestosu damga vurdu. Dört gün sürecek festivalin açılış galasında Lübnan Ulusal Ermeni Komitesi’nin salon içinde bildiri dağıtması ortamı gererken, Lübnan polisi olaya müdahale etti. Olayın ardından sinema salonuna giriş ve çıkışlar tutulurken, geniş güvenlik önlemleri alındı. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından desteklenen festivalin Metropolis Empire Sofil Salonu’nda Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız’ın ev sahipliği yaptığı gecede Lübnan Devlet Bakanı Adnan Kassar’ın yanı sıra ABD Beyrut Büyükelçisi Maura Connelly, İngiltere Beyrut Büyükelçisi Frances Guy, Lübnan Genelkurmay Başkanı adına ise Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nezih Barudi’nin yanı sıra ‘Takva’ filminin senaristi Önder Çakar, oyuncu Erkan Can, Settar Tanrıöğen ve Tuna Yılmaz’ın yanı sıra Beyrut’ta yaşayan Türkler ve sinemaseverler katıldı

‘Soykırım’ avukatları mahkemelik

Tolga TANIŞ
ABD’nin California Eyaleti’nde, dört ay önce, Adana’daki İncirlik Üssü’nün aslında Ermenilere ait olduğu iddiasıyla Türkiye Cumhuriyeti aleyhine 64 milyon dolarlık tazminat davası açan Ermeni avukatlar, eski ortaklarıyla birbirlerine girdiler. Los Angeles’ın ünlü Ermeni avukatı Mark Geragos, ortağı Brian Kabateck ile birlikte eskiden Ermenilerin sözde soykırım iddiasıyla sigorta şirketlerine karşı açıkları davada beraber çalıştıkları Vartkes Yeghiayan ve Rita Mahdessian’ı dolandırıcılık iddiasıyla dava etti. Geragos; Yeghiayan ve Mahdessian’ın sigorta şirketlerinden 1915 Olayları’nda ölen Ermeniler için sulh yoluyla alınan tazminatları hayali yardım kuruluşlarına aktarıp iç ettiklerini savundu.

İsveç'te bir kilise, imam işe aldı

İsveç'te bir kilisenin, yan kuruluşu olan yardım organizasyonunda görev yapması amacıyla bir imamı işe aldığı bildirildi. Kiliseden yapılan açıklamada, İmam Osman El Tavalbeh'in, Stockholm'deki Sofia Kilisesi'ne bağlı Fryshuset'teki yardım çalışmaları kısmında işe başladığı kaydedildi. El Tavalbeh'in daha çok ülkede yaşayan Müslüman gençlerle bağlantı kurması, onlara dini bilgiler vermesi amacıyla işe alındığı belirtildi.

Küçük'ten Abdullah Gül Talimatı

Yalçın Küçük'ün, Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan'a Cumhurbaşkanı Gül'ün Ermeni olduğu yönünde yayın yapılması için talimat verdiği iddia ediliyor. Telefon konuşmasında Pehlivan, Küçük'e, "(Canan) Arıtman'ın 'Gül'ün annesi Ermeni'dir' sözü üzerine Soner Bey bir soy ağacı çıkartmıştı, belki hatırlarsınız. Onu girdik (Oda TV'de)." diyor. Küçük ise, "Ben de size onun için telefon ettim. Soner ile de görüşün." karşılığını veriyor.

Ali Bayramoğlu: 1915’te dökülen kan unutulmayacak

Bugün Yerevan’da “Türkiye’de Ermeni Soykırımı bilincinin inşası” konulu uluslararası konferans başladı. Konferansa katılan “Özür kampanyası”nı tertipleyen grubun üyelerinden Yeni Şafak gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu, Türkiye’nin er ya da geç “1915’te yaşanan olaylarını tanıyacağını” açıkladı.

"Ermenistan ile arayı düzeltmek istiyoruz"

Değişim Liderleri Zirvesi'ne katılan Bülent Arınç'tan Ermenistan açıklaması..Değişim Liderleri Zirvesi'ne katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Ermenistan ile sorunları çözmek istiyoruz. Geçmişte bu topraklarda Ermeniler yaşadılar, onlar bu ülkenin zenginliğiydiler. Onlar gittiler biz zenginliğimizden kaybettik" dedi.

Türkiye’de ırkçılığa maruz kalan Ermeni vatandaş AİHM'e gidiyor

Engelli kartını almak için başvurduğu Batman Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde görevli personelin "Sen Ermeni'sin kimliğinde Hıristiyan yazıyor, dolayısıyla sana engelli kartını veremeyeceğiz" şeklindeki ırkçı sözlerine maruz kalan Ermeni asıllı Cevat Sinet, iç hukukta sonuç alamayınca Türkiye'yi AİHM'e şikayet etmeye hazırlanıyor.

'Hoşgörü'de model ülke Türkiye

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuşan Bartholomoes, dini liderlerin savaşın karşısında olması ve barışın tesisi için çalışması gerektiğinin altını çizerek "Değişim ve hoşgörü bağlamında Türkiye'yi bir model olarak değerlendireceğiz. Küresel barışın tesis edilmesi ve doğal çevrenin korunması konusunda yapılacak değişiklik vatandaşlara umutlu olmayı öğütlemektedir. Bizce Türkiye, kendi ekonomik kalkınması, çok kültürlülüğe açık oluşu, kültürel, tarihi, demokratik ve dini hoşgörüsü ile bir örnek olarak algılanabilir" dedi. Appeal of Concience Vakfı Başkanı Haham Arthur Schneier ise kimsenin kimseyi ötekileştirmeye hakkının olmadığını söyleyerek, din adına suç işlenemeyeceğini kaydetti. Böyle bir suçun aslında 'dine karşı' işlenmiş olacağını dile getiren Schneier, "Ötekini kabul etmek. Siz beni kabul ederseniz, ben de sizi kabul ederim, ben kendim yaşamak istiyorum, sizin de yaşamanızı istiyorum. Başkalarının kutsalına saygı önemli. Ben Tevrat kitabının yakıldığını gördüm. Kuran'ın ya da bir Sinegog'un yakıldığında da aynı acıyı çekiyorum. İnsanlar olarak birbirimizin acılarını hissedebiliyoruz" şeklinde konuştu.

Selam olsun tutuklu gazetecilere

Ragıp Zarakolu
Aslında, Ak Parti Hükümeti 2006 yılında Terörle Mücadele Yasasında, ordunun istediğinin altını çizerek, radikal değişiklikler yapıp, bu yasada yapılan iyileştirmeleri geri çekip, yasayı çok daha beter hale getirirken, büyük medya buna pek aldırış etmedi. Nasıl olsa hedefte olan Kürt ve sosyalist basındı…Büyük medya elemanları, geçmişte diğer kesimlerden sadece Kemalist kesimden basın tutukluları için duyarlık gösterirken, büyük medyadan 2 gazeteci tutuklanınca, [Nedim Şenel ve Ahmet Şık için] ilk kez sokağa döküldü ve kitlesel bir tepki gösterdi… Biz insan hakları savucularının, “Susma, sustukça sıra sana gelecek” sloganını da telif hakkı ödemeden devraldılar, medyadaki eski solcularımız solculuklarını hatırladılar.  Kürt gazeteleri peş peşe kapatılırken de, bu, kimsenin umurunda değildi, Vedat Kurşunlara yüzlerce yıllık cezalar kesilirken de…İlk kez bir yayıncı, Aram Yayınları Editörü Bedri Adanır hapisteydi, bu da önemsizdi. Madem ki Kürt’sün, ulusalcı olmayan soldansın, bedelini ödeyeceksin!... Kürt basınında toplam tutuklu sayısı 21, Sosyalist basında 28, Kemalist basında 9, Büyük medyada 3, İslami basında ise 1… 

Vartkes's List

By Michael Bobelian
Of the million or more Armenians executed by Ottoman Turks 90 years ago, thousands had insurance from New York Life. A slip-and-fall lawyer uncovered the list of policyholders and, by forcing the company to pay their heirs, gave voice to the victims of genocide.

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu'ndan Belgesel Destek Fonu

Türkiyeli ve Ermenistanlı sinemacıların katılımına açık olan Platform'un Belgesel Destek Fonu, 25 Mart 2011'e kadar başvurulara açık olacak. Türkiye'den Anadolu Kültür ve Ermenistan'dan Uluslararası Altın Kayısı (Golden Apricot) Film Festivali İnisiyatifi ile 2007 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, 2011 yılındaki İstanbul Buluşması'nı bu kez belgesele ayırdı.

'OdaTV'nin Teklifini Geri Çevirdim!'

Yazar Sevan Nişanyan, Oda TV'de yazması için kendisine yüklü miktarda para teklif edildiğini ancak bunu kabul etmediğini açıkladı.14 Mart 2011 / 16:35.Oda TV'nin astronomik teklifini geri çeviren Sevan Nişanyan şu yanıtı vermiş: "Oda TV'nin temsil ettiği değerlere taban tabana zıt değerler savunduğumu kendilerine hatırlattığımda bunun hiç sorun olmadığını gerekirse bana ciddi miktarda paralar ödeyeceklerini söylediler. 'Gidiniz işinize' demek zorunda kaldım. Ben Oda TV'nin herhangi bir anlamda bir gazetecilik faaliyeti olduğu kanısında değilim. Oda TV adı verilen şey bir istihbarat operasyonudur."

Ermenistan'dan Türkiye'ye Karabağ mesajı

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Tigran Balayan, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov'un bir Türk gazetesine verdiği röportajı değerlendirerek, Azimov'un sorunun çözümüyle ilgili senaryosunun "hayal ürünü" olduğunu ileri sürdü.Türkiye'nin Karabağ sorununun çözümü sürecinde olmaması gerektiği konusunda daha önce defalarca açıklama yapıldığını söyleyen Balayan, "Eğer Türkiye gerçekten zarar vermek istemiyorsa bu sürece hiç müdahil olmamalı" ifadesini kullandı.

Değişim Liderleri Zirvesi İstanbul'da başladı

İki gün sürecek kongrenin bugünkü oturumlarında, ''Türkiye'nin Yeni Rolü ve Bölgesindeki Etkileri'', ''Modern Çağda Liderlik Neden Uluslararası Olmak Zorunda?'' ''Yeni Bir Bakış Açısıyla Kalkınma'', ''Ortadoğu Bakışı Mümkün mü?'', ''Yeni Finans Merkezi İstanbul'', ''Küresel Ekonominin Geleceği'', 'Farklı İnançlar, Ortak Değerler'', ''Balkanlar ve Türkiye Geçmişten Geleceğe'', ''21. Yüzyıl Çevre ve Ekonomi Stratejileri'' konuları ele alınacak.

Geleneksel bahar krizi öncesi ABD seferi

Baş müzakereci Egemen Bağış, yarın ABD'ye gidiyor. 19 Mart'a kadar sürecek ziyaretin gündeminde, her yıl 24 Nisan öncesi ABD Kongresi'nin gündemine getirilmeye çalışılan sözde Ermeni soykırım tasarısı da bulunuyor.Bağış, Washington'daki temaslarının ilk gününde, Kongre'nin Türkiye Çalışma Grubu üyesi parlamenterleriyle bir araya gelecek. Görüşmelerde Ermeni iddialarını içeren bir tasarının Kongre gündemine getirilmesinin, iki ülke ilişkilerine vereceği zararın dile getirilmesi bekleniyor.

'Dersim 38' için ilk karar: Zamanaşımı

Erdoğan'ın da 'katliam' olarak andığı 'Dersim olayları' için ilk karar Hozat Savcılığı'ndan: Soykırım yok, cinayetler zamanaşımına uğradı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum öncesi açıklamalarıyla gündeme gelen ve iktidarla muhalefet arasında kavgaya neden olan ‘1938 Dersim Olayları’ ile ilgili ilk yargı kararı, Tunceli Hozat Savcılığı’ndan geldi. ‘Dersim 38’de annesi, babası ve 5 kardeşini yitiren Efo Bozkurt’un, ‘insanlığa karşı suç’ iddiasıyla yaptığı başvuru, ‘kovuşturmaya gerek olmadığı’ gerekçesiyle reddedildi.  

Cavaheti Ermenileri Konumunu Güçlendiriyor

M. Fatih Öztarsu
Gürcistan'daki toplam nüfusun yüzde 8’ini oluşturan Ermenilerin çoğunluğu Cavaheti bölgesinde ikamet etmektedir…Önceki yıllarda Birleşik Cavakh hareketinin Gürcistan meclisine gönderdiği mektupta bahsi geçen taleplerle ilgili ifadeler yer almaktadır. Mektupta; Rus üssünün kapatılmaması gerektiği, Gürcistan'ın sözde Ermeni soykırımını tanıması, Ermeni okullarında Ermeni tarihinin okutulması yönündeki yasağın kaldırılması konularına değinilmiştir. Rusya desteğinin varlığı ve kültürel konulardaki taleplerin getireceği yeni istekler bölge Ermenilerinin Ermenistan desteği ile konumunu sağlamlaştırması sonucunu doğuracağı aşikardır. Özellikle Ahıska Türklerinin dağınık halde yaşamaları ve bölgeye geri dönüşleriyle ilgili mevcut engellerin var olması, içinde bulunulan süreçte daha aktif propagandalara ihtiyaç vardır.

Türkiye, ABD’de lobi için 3.3 milyon dolar harcadı

Tolga TANIŞ
ABD Adalet Bakanlığı kayıtlarına göre Türkiye, ABD’de lobi ve halkla ilişkiler için 2010’da toplam 3.3 milyon dolar harcadı. Türkiye’nin bu konuda hizmet satın aldığı en yoğun alan ise Ermeni tasarısı oldu.ABD Kongresi’nde 2010 yılı boyunca Türkiye’nin üzerinde Damokles’in kılıcı gibi sallanan Ermeni tasarının mali bilançosu ortaya çıktı. ABD Adalet Bakanlığı kayıtlarına göre, Türkiye, Washington Büyükelçiliği üzerinden geçen yıl lobi ve halkla ilişkiler işine 3.3 milyon dolar para harcadı. Türkiye, yıl boyunca bu konuda 4’ü lobi, 3’ü de halkla ilişkiler olmak üzere 7 ayrı şirketle çalıştı.

Türkevi’nde “Ermeni Soykırımı” Konferansı

İngilizce yayınlanan “The Genocide of Truth” (Hakikatın Soykırımı) ve “The Genocide of the Truth Continues but Facts Tell the Real Story” (Hakikatın Soykırımı Sürüyor Fakat Olaylar Hakikatleri Anlatıyor) isimli iki kitabın yazarı Şükrü Server Aya, New York ve Washington’da düzenleyeceği konferanslarla Türk Amerikan toplumunu Ermeni iddialarına ve gerçek tarihe ilişkin olarak bilgilendirecek. 

'Ombudsman, yargının yükünü hafifletecek'

Emrah Ülker     
AB Ombudsmanı Diamandouros, ilk defa İsveç'te kurulan ombudsmanlık müessesesinin Osmanlı devletindeki uygulamalardan ilhamla başladığını söyledi. Avrupa Birliği (AB) Ombudsmanı Nikiforos Diamandouros, ombudsmanlık müessesesinin mevcut mahkemelerin yükünü azaltacak bir alternatif olduğunu söyledi. Hakim ve savcıların kendilerine bir rakip geleceğini düşünmemesi gerektiğini ifade eden Diamandouros, "Yargı, dava yükü altında bunalmış durumda. O yüzden ombudsmanlık aslında onların lehine. Bilhassa sulh davalarında, yargının üzerindeki ağır dava yükünü azaltacak. Böylece hakimler ve savcılar daha karmaşık hukuki davaların üzerinde yoğunlaşma fırsatı bulabilecekler." dedi.

Kafkas şehidi

Sefa KAPLAN  
57. Alay Şehitliği’ndeki Tabip Yüzbaşı Dimitroyati’nin mezar taşı bir yıl önce kaldırıldı. Gerekçe inanılmazdı: Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusunda böyle bir asker yoktu. Yaptığımız araştırma, başta Genelkurmay olmak üzere muhtelif kayıtlarda Tabip Yüzbaşı Dimitroyati’nin varlığını kanıtladı. Yüzbaşı Dimitroyati, Sarıkamış’ta görev yapmış ve Bayburt’ta şehit olmuştu.

Mor Gabriyel

Cengiz Aktar - caktar@gazetevatan.com
Avrupa Parlamentosu’nun (AP) son raporu şu kayda değer ifadeyle başlıyor: ‘(AP) Türkiye’nin daha demokratikleşmesine destekleri ve açık ve çoğulcu bir toplum hedefine bağlılıklarından ötürü Türk vatandaşları ve sivil toplumunu kutlar.’İstanbul Tophane Depo’da İnsan Hakları Vakfı’nın 20. yılı için düzenlenen müthiş sergi bu övgünün kanıtı. Çoğu genç onlarca sanatçının çalışmalarını 22 Nisan’a kadar muhakkak görün. Hükümet ancak bir sonraki paragrafta ve şöyle anılıyor: ‘(AP) Türkiye’nin reformlar konusundaki yavaş ilerlemesini not eder ve Türk Hükümeti’nin hem Kopenhag Kriterleri’ni yerine getirmek hem Türkiye’nin kendi modernleşmesi için kapsamlı reform gerçekleştirmeyi taahhüt ettiğini hatırlatır; bu amaçla hükümete çabalarını artırma çağrısında bulunur.’ 25. paragrafta ise ‘Yargıtay’ın Mor Gabriyel Manastırı’na karşı ve köylüler ile Hazine arasındaki arazi ihtilâfında verdiği kararı üzücü bulur’ diyor.  

Canan Arıtman yanlış yaptı

Tekin ve Kütahyalı canlı yayında fena kapıştı

Moderatörlüğünü Latif Şimşek'in üstlendiği ve Rasim Ozan Kütahyalı'nın yorumlarıyla gündem oluşturan "Dinamit" programına bu hafta, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin konuk oldu.

Halacoğlu: "Ermeni Araştırmalarında Bize Parasal Olarak Destek Olan Tek Kişi Devlet Bahçeli'dir"

MHP Konya İl Teşkilatı tarafından, Eski Tarih Kurumu Başkanı ve (GSAM) Müdürü MHP Kayseri Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr Yusuf Halaçoğlu'nun katılımıyla "Tarih Gelecektir" konulu konferans düzenlendi. (Halaçoğlu nihayet kendisine uygun yeri buldu.HYETERT)

Çerkesler Hakları İçin Ankara'daydı

Çerkes Hakları İnisayitifi'nin çağrısıyla Türkiye'nin dört bir yanından gelen Çerkesler Ankara'da buluştu.  Yürüyüş esnasında "Çerkesce Eğitim İstiyoruz", "Her Zaman Her Yerde Anadilim Çerkesce", "Eğitim Sistemi Eritme Kazanı" şeklinde sloganlar atan kortejde geleneksel kıyafetleri içinde siyah kalpak ve yamçılarıyla Çerkes gençleri ve at üstündeki bir Çerkes savaşçısını simgeleyen yürüyüşçüler büyük ilgi gördü. "Yaşasın Çerkes Kalma Mücadelemiz", "Dayatılmış Kimliklere Hayır", "Abızşua Zçıdzız Zegi Yıçıdzid" (Dilini Kaybeden Herşeyini Kaybeder), "Yıbzazaayd Hıkultur" (Dil Kültürdür), "Biz Bu Topraklar İçin Ölürken Türkçe Bilmiyorduk", "Eğitimi Olmayan Dil Yaşayamaz" şeklinde pankartlar taşıyan Çerkesler, Abdi İpekçi Parkı'nda bir miting gerçekleştirdi.

“İSTANBULLUYS” Shaman Dans Tiyatrosu Ve Maraş Müzik Ve Dans Topluluğu

Esayan Okulundan Yetişenler Derneği Sunar: Cevahir Otel Kongre Merkez. 15 Mart 2011, Saat 21.00  

İstanbul Sazendeler Konserine Sibil Pektorosoğlu Misafir olarak katılıyor

15 Mart Salı, Saat: 20.00 Altunizade Kültür Merkezi 

From Der Zor to Dzidzernagapert

A Conversation with Hasan Cemal, March 31st 2011, Thursday, 8.00 PM At the Ucla Broad Hall

Ara Güler ile Bülent Parlak’ın yaptığı röportajı okuyun. Usta harika biri…

Ara Güler: Evlat, 1928 yılında İstanbul’da doğmuşum. Çocukluğumdan beri benim fotoğrafa, kameraya ilgim zaten var. Muhsin Ertuğrul’un tiyatrosunda öğrencilik yaptım kurslara giderek. O zamanlar rejisör veya oyun yazarı olmak istiyordum. Muhsin Ertuğrul bana tiyatro sevgisini katmıştır. O arada İstanbul Üniversitesine devam ettim. 1950’de sizler daha dünyada yokken, dünyada sizden habersizken gazeteciliğe başladım. Dünyada hemen hemen gitmediğim yer kalmadı, çekmediğim fotoğraf. Bir çok ödül aldım, devlet sanatçılığı ödülü de buna dahil. 

Hristiyan Türk vatandaşı AK Parti'den milletvekili aday adayı oldu

Hataylı Hristiyan vatandaşlardan Edip Dağlıoğlu, AK Parti´den 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı oldu. Hatay´ın Altınözü ilçesinde doğan ve İskenderun´da tüccarlık yapan Edip Dağlıoğlu, İstanbul 2. Bölge'den AK Parti milletvekili aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Uzun yıllar İstanbul´da yaşayan, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Sakıp Sabancı´nın da terziliğini yapan Edip Dağlıoğlu, Hristiyan vatandaşların kendisine destek vereceğini ve AK Parti´nin de başarılı olacağını söyledi.

Kuveyt’te ″Ermeni Kültür Günleri″

23-28 Mart tarihlerinde Kuveyt’te ″Ermeni Kültür Günleri″ gerçekleştirilecek.Ermenistan Devlet Halk Dansları Grubu konserler yanı sıra, günümüz 7 Ermeni ressamının resim sergisi düzenlenecek. ″Ermeni Kültür Günleri″ nde Ermenistan heyetine kültür bakanı Hasmik Poghosyan başkanlık edecek.

Brükselde Ermenistan-AB Ortalık meseleleri değerlendirildi

11 Mart’ta Brüksel’de Ermenistan-AB Ortaklık Anlaşması müzakereleri dördüncü tam katılımlı oturumu gerçekleşti… Ermenistan dışişleri bakan yardımcısı ve başmüzakereci Karine Ghazinyan Ermenistan heyetine başkanlık etti… Açılış konuşmasında taraflar müzakerelerde kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle belirtmek yanısıra ″Vize Kolaylığı Rejimi″, ″Serbest ve Kapsamlı Ticaret Hattı″ oluşturulması süreçlerine ilişkin görüş alışverişinde bulundular.