Etiketler

40. yılında TÜSİAD'dan demokrasi çağrısı

Şahin Alpay
Ayrıntıları tartışılabilir, ama TÜSİAD'ın uzman ve kanaat önderlerinden oluşan bir kurula hazırlattığı rapor, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yeni, sivil ve demokratik anayasanın dayanması gereken ilkeleri ortaya koymakta.Rapor, özgürlükçü demokrasinin yerleşmesinden yana olanların, en azından 1990'ların başından bu yana aralarında tartışarak üzerinde geniş bir mutabakata vardıkları ilkeleri kâğıda dökmekte ve, özetle, askerler tarafından hazırlanan ve son derece otoriter bir Kemalizm anlayışına dayanan 1982 Anayasası'nın yerine, liberal demokrasinin ilkelerine dayanan yeni bir anayasa konulmasını öneriyor.

Zirve Yayınevi katliamının raporları Gölcük'ten çıktı

Zirve Yayınevi cinayetlerini AK Parti ve Gülen Cemaati'nin üzerine yıkmak için hazırlanan sahte istihbarat raporları Askeri Casusluk soruşturması kapsamında Gölcük'te de bulundu. Ergenekon soruşturması kapsamında, 'Zirve yayınevi katliamını azmettirdiği" iddiasıyla tutuklanan ve cinayetlerin işlendiği dönemde Malatya İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Ülger'in "katliamın sorumluluğunu hükümete yıkmak için hazırlattığı" iddia edilen sahte istihbarat raporları Askeri Casusluk Soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı'na yapılan baskında da ele geçirildi. Ülger ekibinin hayali misyoner grupları kurduğu ve onlara logolar hazırladığı iddia edildi.

Kiro Manoyan: Ermeni tarafı 24 Nisan’a kadar imzasını protokollerden geri çekmeli

Ermeni tarafının 24 Nisan’a kadar imzasını protokollerden geri çekmesi gerektiğini vurgulayan Manoyan “Ermeni-Türk sürecinde bir gelişme yok. Türkiye’de yapılacak seçimlere kadar bir şey olmayacak. Ancak seçimlerden bir yıl sonra da bu süreçte gelişme olmayacak. Ermeni tarafının protokollerden imzasını geri çekmesi durumunda ise bu süreç sona erecek” diye konuştu.

Minority Legislation Passes From Cyprus Parliament’s Committee Of Legal Affairs

The legislation on the status of the religious minorities has gone a step forward and passed today from the Parliament's Committee of Legal Affairs. It will be on the agenda of the next week’s session of the Cyprus Parliament for a vote. It is expected to pass unanimously. After three years of persistent efforts by the Representatives of the religious minorities of Cyprus (Armenians, Maronites and Latins), spear-headed by the Armenian MP Vartkes Mahdessian, legislation upgrading the status of the communities through the increased powers of the minority MPs is virtually a reality.

TÜSİAD'ın Anayasa önerisi Ruhban Okulu'nun önünü açıyor

İdil Fırat
TÜSİAD'ın hazırladığı Anayasa çalışmasında özellikle azınlıklara yönelik talepler dikkat çekici. Lozan'a atıf yapılması istenen çalışma, Ruhban Okulu'nun önünü açıyor… Anayasa önerisinde, "Dini cemaatlere tüzel kişilik tanınması" da gündeme geldi. Çalışmada, "Din ve vicdan özgürlüğü kapsamında dini cemaatlerin örgütlenme özgürlüğünün ve özerkliklerinin de Yeni Anayasa'da güvence altına alınması gerektiği" dile getirildi.

Ermenistan, Rus sempatizanlığında dünyada 5. sırada

Amerikalı sosyologlarca 2010 yılında dünyanın 100 ülkesinde gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, farklı ülkelerin dünya siyasetindeki öncü ülkelerin tutumlarını nasıl algıladıkları yönünde bir tablo hazırlandı… Genel olarak Rus sempatizanlığında Ermenistan sadece Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ve batı Afrika’da bulunan Mali’nin gerisinde kalmakta.Ülkemizde yapılan araştırma sonuçlarına göre; Ermenistan’lıların % 75’i Rusya yönetiminin izlediği siyaseti olumlu bulmakta ve verimli olarak değerlendirmekte.

Buna karşı görüş beyan eden yurttaşlarımızın sayısı ise sadece % 7.

Komşu Azerbaycan’da Rusya’nın siyasetini olumlu algılayanların sayısı az değil, % 54.

Genel olarak Rus sempatizanlığında Ermenistan sadece Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ve batı Afrika’da bulunan Mali’nin gerisinde kalmakta.

Diğer komşu Gürcistan’da ise Rusya’ya yönelik tutum oldukça olumsuz. Gürcülerin % 76’sı Moskova’nın siyasi vektörünü sert bir şekilde kınamakta ve sadece % 6’sı Medvedev ve Putin tarafından atılan adımları olumlu olarak nitelendirmekte.

Dünya devletlerinden Rusya’ya yönelik düşük güven düzeyi Kosova’da da mevcut. Burada Rusya sempatizası yurttaşların sayısı % 7’yi geçmemekte.

Fransa’nın yürüttüğü siyaset Errmenistanlılar tarafından oldukça yoğun destek görmekte. Ermenistanlıların % 62’si Sarkozy yönetiminin olumlu olarak nitelendirirken, % 12’si olumsuz olarak değerlendirmekte. Fransa’ya yönelik olumlu yaklaşım Gürcistan’da % 43, Azerbaycan’da %42, Türkiye’de sadece %22 düzeyinde.

ABD’ye yönelik Ermenistanlıların tutumu da oldukça olumlu. 2010’da gerçekleştirilen ankette Ermenistanlıların % 50’si Amerikan yönetiminin faaliyetlerini olumlu %32’si olumsız olarak nitelendirmekte. Daha önceki 2 yıl esnasında Washington’a yönelik güven göstergesi Emenistan’da %54’le daha yüksek bir orana sahip olduğunu hatırlatalım. ABD siyasetine yönelik olumlu yaklaşım Azerbaycan’da %58, Gürcistan’da ise % 47 düzeyinde.

Gallup verilerine göre; genel olarak Ermenistan sakinleri Almanya ve Büyük Britanya’nın yürüttüğü siyaseti de kötü algılamamakta. Ermenistan’lıların % 57’si Almanya’nın, % 47’si ise İngilere’nin siyasetine olumlu bakmakta.

Türkiye sakinleri  süper devletler ve onların yöneticilerine yönelik olumsuz kanaatleriyle dikkat çekmekte. Türklerin % 21’i Rusya’ya yönelik olumlu ike, % 36’sı olumsuz tutum taşımakta. Geleneksel olarak Ankara’yı destekleyen İngiltere yöneticilerinin siyasetini olumlu değerlendiren Türklerin oranı % 23, olumsuz değerlendirenlerse % 30 düzeyinde.

Özgürlük Radyosu’un verdiği bilgiye göre; genel olarak Gallup verileri dünya süper devletlerinin yüksek bir krediye sahip olmadıklarını göstermekte. Dünya sakinlerinin % 27’si  Rusya’lı yöneticilerin, % 35’i İngilere’nin, % 39’u Fransa’nın politikalarını olumlu bulmakta.

http://news.am/tur/news/52686.html

Ermeniler, katliamdan kalan altınlarını istiyorlar

Ermeniler, 1915 yılında katliam sırasında el konulan altınlarının verilmesi için hareket geçti. Osmanlı’nın Almanya ile 1. Dünya Savaşı tazminatı olarak ödediği altınlar ise şu anda New York’taki Federal Fon Bankası’nda bulunuyor.Altınlar daha sonra ise bankanın Berlin’deki şubesinde açılan Osmanlı hesabına yatırılmış. Müttefikler Almanya ve Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’nın kaybetmesi üzerine de altınlar savaş tazminatı olarak 1921 yılında Fransa ile İngiltere’ye verildi. 1924 yılında ise her iki ülke o dönem 5 Milyon Türk Lirası-22 Milyon Dolar tutarında olan altınları ABD’ye devlet bonosu karşılığında satmış.

Kiro Manoyan: Ermeni tarafı 24 Nisan’a kadar imzasını protokollerden geri çekmeli

Ermeni tarafının 24 Nisan’a kadar imzasını protokollerden geri çekmesi gerektiğini vurgulayan Manoyan “Ermeni-Türk sürecinde bir gelişme yok. Türkiye’de yapılacak seçimlere kadar birşey olmayacak. Ancak seçimlerden bir yıl sonra da bu süreçte gelişme olmayacak. Ermeni tarafının protokollerden imzasını geri çekmesi durumunda ise bu süreç sona erecek” diye konuştu.

Selçuk Üniversitesi’nde Türkiye-Ermenistan İlişkileri Konferansı

Yeni Dönemde Ermenistan’daki Türkiye Algısı” konulu konferans. Tarih: 28 Mart; 2011 Pazartesi; Saat :16.30 Yer : Selçuk Üniversitesi İİBF Konferans Salonu / Konya

«The California Courier»: Soykırım esnasında Ermenilerden yağmalanan altın ABD’de

Glendale’de faaliyet gösteren Ermeni Toplumsal Hafıza Merkezi-Birliği 4 Mart’ta ABD Federal Rezerv Kurumuna karşı, 1915 Ermeni Soykırımı esnasında Osmanlı İmparatorluğunda Ermenilerden yağmalanan altının teminine ilişkin bilgi tahsis etmesi amacıyla adli süreç başlattı.

İnancın evrenselliği ve Sebuh...

Ali Bayramoğlu  a.bayramoglu@aksiyon.com.tr  
Bir papazdan fazlasıydı Sebuh. Episkopostu. Malatyalı idi. Babası, o 10 yaşındayken, 1969’da Ermenistan’a götürmüş aileyi. Türkçesi mükemmel, aksansızdı Sebuh’un. İstanbul Ermeni Patriği Mesrob’un görevini yerine getiremeyecek kadar hasta olmasından sonra, planlanan seçimlerde adaylardan birisiymiş, İstanbul’a bu nedenle yakınlarda iki kez gelmiş…

Avrupa midemi bulandırıyor

Memiş Hoca -e-mail: memisce@gunes.com
Ermeniler, Rumlar ve diğer Türkiye düşmanları, Türkiye’nin aleyhindeki faaliyetleri nasıl yürütüyor zannediyorsunuz? ABD ve Avrupa parlamentolarındaki o lobiler nasıl oluşuyor? Bunların hepsi mi Türk düşmanı veya en azından Türkiye aleyhindeki insanlar? Hayır. Önemli olan ne biliyor musunuz? Para... Rüşvet... Verdiniz mi parayı lobiler hemen harekete geçiveriyor. Bir bakıyorsunuz, hiç ummadığınız bir anda, hiç ummadığınız bir ülkede, aleyhinize karar tasarıları veriliyor ve hiç beklemediğiniz kararlar peş peşe çıkabiliyor. (Bir medyum Memiş eksikdi o da tamam oldu. Bu adam Avrupayı TV önünde dövülecek zavallı sakat medyum sanıyor, herhalde. Hyetert) 

ALMANYA ERMENİ RUHANİ ÖNDERLİK YÖNETMELİĞİ

Değerli Okurlar,
Eş patrik seçimi ile ilgili gelişmeleri biliyorsunuz.  Toplumun akıl tutulması yaşadığı bu ortamda görüldü ki, eş patrik seçimi karşıtı heyetle işbirliği yapan lobinin yöneticileri bile Patriklik (Badriarklik) ile Ruhani Önderliği (Araçnortluğu) birbirinden ayıramıyor. Patriklik için belli bir süre önerenlerin de bu iki kurumu birbirinden ayıramayan olduğu görülüyor. Bu nedenle bir ruhani önderlik yönetmeliğini (Ganonatrutyun)  tercüme edip yayımlamaya karar verdim. Almanya Ruhani Önderi (Araçnortu) Saygıdeğer Başepiskopos Karekin Bekçiyan bu konudaki yardımlarını esirgemedi. Yönetmeliği gönderdi ve gönderdiğimiz çevirileri düzeltti. Kendisine huzurlarınızda teşekkür etmek isterim.

Azınlıklara Karşı Ayrımcılıkta Medya Elitleri Başı Çekiyor

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Eser Köker ile Doç. Dr. Ülkü Doğanay tarafından yazılan "Irkçı Değilim Ama... Yazılı Basında Irkçı-Ayrımcı Söylemler" isimli kitap, basındaki ayrımcılığı teşhir ederken, azınlıklara yönelik ayrımcılığa da önemli yer ayırıyor. Kitapta, gazetecilerin bu ayrımcılığın uygulanmasındaki rolü şu satırlarla ifade ediliyor:"Azınlıkların kültürel, ekonomik ve sosyal açılardan açık ve/veya örtülü bir biçimde baskıya ve ayrımcılığa uğraması sürecinde dil, söylem ve iletişim önemli bir rol oynar. Gazeteciler, muhabirler, editörler ve köşe yazarlarından oluşan medya elitleri, azınlık gruplarına ilişkin kanıların oluşturulmasında ve işleyişinde önemli bir role sahiptir. "Sorunun çözümünün önce medya kurumu içerisinde başlamasını öneren çalışma, "etnik olarak farklılığını ifade etme olanağı bulan muhabir ve editörlerin çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunların" sistematize edilerek bir tartışma başlatılmasının yararlı olacağına dikkat çekiyor.

Prof. Özbudun: Üç maddeyi 5 general koydu

Prof. Özbudun: Dünkü açıklamamızdan bu yana genellikle o değiştirilemez maddeler üzerinde bir tartışmanın yaşandığını görüyorum. Biraz da garipsiyorum. Çünkü bu taslakta belki 50-60 tane iyileştirici madde var, demokratikliğinden kimsenin kuşku duymayacağı öneriler var. Nedense bunlar gölgede kalıyor, değişmez maddeler üzerindeki önerimiz ön plana çıkıyor.Cumhuriyetin ilk anayasası 1924 tarihlidir ve tamamen Atatürk ve arkadaşlarının hakimiyetinde olan bir Meclis'tir. O Meclis'in kabul ettiği anayasada değişmezlik prensibi sadece Cumhuriyet'in devlet şekli olduğu hükmüdür. 1961 anayasasında yine tek değişmez hüküm Cumhuriyet'tir.

MHP'den TÜSİAD'a Anayasa Tepkisi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'dan TÜSİAD'a tepki: Sen kimsin ya!...MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TÜSİAD'ın hazırladığı yeni anayasa taslağına tepki göstererek, "Oturmuşlar orada ısmarlama anayasa yapıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Bu anayasanın Erdoğan'ın hazırladığı Anayasa'dan ne farkı var?" dedi.

Şişli’den Haberler

Şişli A  bayan voleybol takımı Türkiye deplasmanlı 2. liginde karşılaştığı Kocaeli Büyükşehir Belediye takımını deplasmanda 3-2 mağlup etti. Maçın setleri 25/21 22/25 23/25 25/14 15/11 sonuçlandı.

Upcoming Lectures in the Los Angeles Area

by Dr. Hayk Demoyan, Director, Armenian Genocide Museum-Institute, Yerevan The Armenian Sports and Athleticism in the Ottoman EmpireandThe Armenian Genocide: Centennial Anniversary and Commemoration Strategies...Thursday, March 24, 7:30 p.m.; Friday, March 25, 8:00 p.m; Saturday, March 26, 6 p.m; Sunday, March 27, 4:00 p.m. Schedule of Lectures Thursday, March 24, 7:30p.m.

Azmettirici ve tetikçi aynı karede

Ertuğrul Özkök
ALLAH aşkına önümüzdeki şu fotoğrafa çok iyi bakın. Çok çok iyi bakın.Aslında hayali bir fotoğraf ama hepimiz aynı karedeyiz. O fotoğraf bir ayna. O, “toplumsal bir sahtekârlığın” fotoğrafıdır.Koskoca bir ülkenin suç ortaklığı, kolektif utancı, toplu sahtekârlığı bir tek kareye sığmıştır. O karede kendinizi görmeseniz de, hayaliniz oradadır. “Shining” filminin son karesidir o fotoğraf… Söyler misiniz, misyonerlik faaliyetlerine karşı yıllardır sürdürülen gizli kampanyalara hangimiz ses çıkardık.AK Parti’lisi mi? Cumhuriyetçisi, laiki, milliyetçisi, ülkücüsü mü? Al askerini vur siviline. Daha dün Cumhuriyet mitinglerinde milyonlarca insanın önünde kürsülerden misyonerliğe karşı neler söylendiğini unutmadık.Amaç AK Parti’yi zor durumda bırakmak, “Bak misyonerlik faaliyetlerine karşı hiçbir şey yapmıyorlar” demekti.Geriye dönün, Trabzon’da Rahip Santoro’nun öldürüldüğü günlere bakın.Şehirde açık kalabilmiş tek kilisenin tek rahibi öldürüldü.Allah aşkına kim gerçekten üzüldü, utanç duydu bu cinayetten.Duydu da ne yaptı?

Ermeni gençlerden Türk tarihi kitabına protesto

Paris Kitap Fuarı’nda ‘Türklerin 2000 Yıllık Tarihi’ adlı kitapta Ermeni soykırımı ile ilgili bölümleri protesto eden bir grup Ermeni genç, kitapların üzerine ‘İnkâra hayır’ etiketleri yapıştırdı.

Zirve sonrası misyoner avı

Malatya’da 2007’de üç kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan Zirve katliamından sonra da ‘misyoner avı’nın devam ettiği ortaya çıktı. Gizli tanık D.U,, 24.12.2010 tarihinde Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’e verdiği ifadede misyonerlere yönelik yeni karalama planları yapıldığını iddia etti. 13 Mart 2011’de Öz’e ulaşan bir CD’deki içerikle gizli tanığın ifadeleri de birbiriyle örtüşüyor.

Ermenistan’da Muhalefet Lideri Açlık Grevine Devam Ediyor

Ermenistan’da muhalefet lideri Raffi Hovannisyan açlık grevine devam ediyor.Bir haftadır yemek yemeyen Zharangutyun Partisi Başkanı, eski Dışişleri Bakanı Hovannisyan hükümetin erken seçime gitmesini istiyor.

CEHALETİN GÖZÜ KÖR OLSUN !

Sarkis HATSPANIAN
O kitapçıklarda Urartu-Ermeni tarihiyle ilgili çok istense de reddedilemez gerçekleri hiçe saymaya yeltenen bilgi fakiri birilerinin, yavuz hırsızlığa soyunma çabalarıyla, var olan çok zengin ve tarihsel bir kültür mirasının Kürtlerin hanesine yazılmış olma talihsizliğiydi besbelli ! Bu gencimizi kızdıran olay, çok uzun zamandan beri beni de şaşırtmaya devam eden ve belki de pek safça, halk dilinde "cehaletin gözü kör olsun" denen şeye bire bir istinat ettiğini düşündüğüm bir şeydi. Kürtler, "üzüm üzüme baka baka kararır" usulü, aynı Türklerin yaptığını yapıp, kendileri için mutlaka bir tarih yazma ihtiyacını gidermeye çalışıyor ve bunu kotarmak için de "bilimin canı cehenneme" diyerek, sadece geri kalmış insanlara mahsus 'amaç için her araç mubahtır' çağdışı metotlarıyla hareket etme ilkelliğine başvuruyor ve bunu yaparken de tarihsel gerçekleri çarpıtmaktan hiç sakınmıyorlar !

Türkolog: Türkiye’de gerçekleştirilen pro-Ermeni etkinliklerden sadece Ankara hissedilir fayda sağlar

24 Nisan’da Türkiye’nin 6 kentinde Osmanlı Türkiye'sinde gerçekleştirilen Ermeni Soykırımı kurbanlarını anma etkinliklerinin gerçekleştirilmesi öngörülmekte. 22 Mart’ta gerçekleşen basın toplantısındaki açıklamasında Türkolog Ruben Melkonyan etkinlikleri organize edenlerin ″Ermenilerden özür diliyoruz″ etkinliğini düzenleyenlerle aynı kişiler olduğunu ifade etti. 

TÜSİAD: Anayasanın İlk Üç Maddesi Değiştirilebilir

TÜSİAD, 42 akademisyenin altı aydır üzerinde çalıştığı anayasa çalışması raporunu açıkladı. Raporda, anayasanın değiştirilemez hükmünde maddelerinin kaldırılmasına, seçim barajının düşürülmesine, anayasanın birey odaklı olmasına ve yerel yönetimlerin geliştirilmesine yönelik talepler, Etnik, dini ya da mezhepsel kimliklerin serbest ifadesi ve örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılması talepleri var.

JİTEM'in kadrolu papazından itirafları

Ergenekon operasyonlarının "Zirve Dalgası"nda gizli tanık olan Deniz Uygar'ın eski papaz olduğu ve JİTEM'den düzenli olarak para aldığı ortaya çıktı. "Gelen emirle Hıristiyan oldum." diyen Uygar'ın itirafları:Ergenekon soruşturmasında 'Zirve dalgasının' başlamasını sağlayan gizli tanık Deniz Uygar, dönemin Malatya İl Jandarma Komutanı Ülger başkanlığında, "misyonerlik çalıştayı" düzenlediklerini söyledi. Ülger, "Misyonerlere gözdağı verme talimatı üst düzey komutanlardan geldi" dedi.

Zirve Yayınevi Katliamında Çarpıcı Bilgi

Türkiye 20 Nisan 2007 yılında Malatya’dan gelen haberle şok oldu. Haber bültenleri 3 kişinin boğazları kesilerek öldürüldüğü duyuruyordu. Öldürülenlerin misyonerlik faaliyeti yaptığı ve cinayetin milliyetçi duygularla işlendiği belirtildi. Failler Emre Günaydın ve arkadaşları yakalandı ancak olayın perde arkası aydınlatılamadı. Bu arada yeni bir gelişme yaşandı ve Ergenekon Silahlı Terör Örgütü iddiasıyla sürdürülen soruşturma kapsamında 5’i muvazzaf 7 kişi Zirve Yayınevi Cinayetini azmettirdikleri suçlamasıyla tutuklandı.

Dünya Tiyatrolar Günü Getronagan Lisesinden Yetişenler Derneğinde Kutlanacak

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü, 26 Mart Cumartesi Günü Saat 21.00’de Getronagan Lisesinden Yetişenler Derneği lokalinde kutlanıyor… Bu yıl özellikle Murat Kılıç, Berç Noradunkyan ve Misak Toros anılacak…

Serj Sarkisyan, Newroz bayramı vesilesiyle Kürtleri kutladı


Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan Kürt toplumunun Newroz bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Primate Attends Supreme Spiritual Council in Holy Etchmiadzin

From March 17 to 19, the Supreme Spiritual Council convened its regular meeting in the Mother See of Holy Etchmiadzin under the presidency of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians. (Haberin Ermenicesi ekde okunabilir. Hyetert)

Türk standına Ermeni tacizi!

FRANSA’nın başkenti Paris’te devam eden 31’inci Kitap Fuarı’ndaki Türk standı, dün Ermeni Gençler Birliği üyeleri tarafından taciz edildi.Porte de Versailles’daki Sergiler Parkı’ndaki fuarda Türk standına gelen yaklaşık 20-25 kişilik Ermeni grubu, ellerindeki "Soykırımı inkar edenler" yazılı etiketleri sergilenen kitaplara ve standın çeşitli yerlerine yapıştırırken, ziyaretcilerin Türk standını görmesini engellemeye çalıştılar.

New York'ta ''Ermeni Yalanlarına Son ve Şehitlerimizi Anma Mitingi''

New York'ta bu yıl 7'ncisi düzenlenecek ''Ermeni Yalanlarına Son ve Şehitlerimizi Anma Mitingi'', 30 Nisan'da yapılacak. New York merkezli ''Young Turks-Genç Türkler'' tarafından yapılan açıklamada, bu yılki mitingin her yıl olduğu gibi Times Meydanı'nda, 42. sokak ve 7. Cadde arasında, büyük bir katılımla yapılacağı bildirildi.

İsyan dalgası Güney Kafkasya'yı sallıyor

İbrahim Ali
Güney Kafkasya'da sular kaynamaya başladı. Azerbaycan ve Ermenistan muhalefeti eylem kararlarından vazgeçmeyi düşünmüyor. Azerbaycan bölgelerinde yaşanan gösteri dalgası günler öncesinden Bakü'ye ulaşmış durumda… Son günlerde ise Azerbaycan Halk Cephesi partisi 2 Nisan tarihinde gösteri kararı aldı… Ermenistan'da son olaylar eski dışişleri bakanı şu anda ise meclis muhalif grubu "Miras"ın lideri Raffi Ovannisyan'ın Özgürlük meydanında açlık eylemi ilan etmesiyle başladı.

Meğer bin yıllık DNA kardeşiymişiz

Sefa KAPLAN
Türkiye’de ve dünyada yaşayan Ermenilerin DNA’larını inceleyip akrabalıklarını tespit etmek amacıyla kurulan Armenian DNA Project tarafından yapılan analizler, bin yıldır aynı coğrafyayı paylaşan Türkler, Kürtler, Ermeniler, Süryaniler ve Yahudiler arasındaki soy birliğini ortaya koydu. Projeyi yürüten Peter Hrechdakian, “Dilimiz, ibadet şeklimiz farklı olabilir ama aynı soy havzasından geliyoruz” dedi.

Zirve katliamında 5’i asker 7 tutuklandı

"Ergenekon" soruşturması kapsamına alınan Zirve Yayınevi katliamı davasında 5’i muvazzaf asker, 7 kişi tutuklandı.

Borçlarımızın diyeti Fener Rum Devleti mi!

Kenan Akın-Yeniçağ
“Ekonomisi özgür olmayan” ülkeler kategorisinde gösterilen Türkiye’ye kurulan tuzak, “komplo teorisini” gerçekten de gerilerde bırakıyor. İç borcun yanı sıra, dış borç da gittikçe “içinden çıkılmaz” bir seyir alıyor. Zamanla, Türkiye’nin “borç alma” veya “borçları döndürme” sürecinin tamamen tıkanacağı hesap ediliyor ve sinsice planlanıyor. İşte bu durumdaki Türkiye’nin bütün borçlarını zaman içinde, hem de 2-3 puan az bir faizle Batı tarafından yüklenmesi bekleniyor.  Artık “iplerin koptuğu” bir süreç içinde, söz gelimi  AB’nin Fener Patrikhanesi ile ilgili teklifleri ve dayatmaları ortalığı kavuracak.Borcun kısmen veya tamamen silinmesi, döndürülmesi uğruna Vatikan’ı andıran bir “oluşum” yani “Fener Rum Devleti” şimdiden planlanıyor. (Doğrusu pes artık, bu komplo teorisi değil resmen hezeyan HYETERT)

Assyrians Celebrate 6761st Year

Assyrians ushered in the new year on March 20, celebrating their 6761st year. The Assyrian new year begins on the Vernal Equinox. In the old Assyrian calendar, used during the Assyrian Empire, April 1st marked the beginning of the new year. April (Neesan) was the first month of the year. The celebration of the new year was and is called the Akitu festival by Assyrians, and this was adopted by the various cultures that lived contemporaneously with Assyrians and by those that succeeded them. The Akitu festival is a 12 day celebration. 

Egyptian Constitutional Referendum Passes Amid Reports of Voting Irregularities

Over 18 million Egyptians cast their ballots on March 19 in a referendum on a controversial package of constitutional amendments to nine articles from the previous Constitution. According to the Election Commission, 77 percent of the voters (14 million) voted in favor of the referendum, 22.8 voted against. There were reports of election rigging by the Muslim Brotherhood (MB), the Salafists and former members of the Mubarak's National Democratic Party (NDP).

Sınırları aşan belgeseller

Janet Barış
Türkiye ile Ermenistan sınırı çok yakın. Bir sınır şehrinden diğer bir şehri görmek mümkün. Erivan’dan baktığınızda Ağrı Dağı sisle karışık bir duman arasından çarpar gözünüze. Sınırlar bu kadar yakın olmasına rağmen siyasi olarak çözülemeyen problemlerle birlikte hâlâ kanayan yaralar araya bir sınır çizgisi daha çeker. Bazen sanat o çizgileri kaldırır ya da var olan çizgileri görünmez kılar. Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, kurulduğu 2007 yılından beri işte bu sınırı aşıp sanatla yeniden bir birliktelik kurma biçimi arıyor. Türkiye’den Anadolu Kültür Derneği, Ermenistan’dan ise Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali’nde ortaklaşa bir araya geldiği platform, 2011 yılındaki çalışmalarını belgesele ayırdı. Platformun oluşturduğu belgesel destek fonu farklı projelerin hayata geçirilmesine yardımcı oluyor.

Altı Muvazzafa Zirve Sorgusu

Bahar Kılıçgedik
Ergenekon kapsamında derinleştirilen Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili soruşturmada gözaltına alınan altısı muvazzaf subay, dokuz kişi İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.
Ergenekon soruşturması kapsamında üç Hıristiyan misyonerin vahşice öldürüldüğü Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün gözetiminde yapılan operasyonda geçen hafta gözaltına alınan altısı muvazzaf subay, dokuz kişi Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Türkiye bir sırlar ülkesi

Sibel Oral
Son romanı ‘Serenad’da 1915 Katliamı, Struma Trajedisi gibi tarihî olayları anlatan Zülfü Livaneli, “Tüm devletlerin sırları var ama Türkiye’ninkiler biraz daha fazla” diyor. Sorgulanan vatanseverlik, devletlerin sırları, zulümleri, Ermeni Tehciri, Struma Trajedisi, Nazi Almanyası, Mavi Alay... Tüm bunların ortasında Maya adında bir kadınla, Profesör Maximilian Wagner... Zülfü Livaneli yeni romanı Serenad’da birbirine bağlanan çok katmanlı kurguya, tarihte izi kalan ve izi silinmeye çalışılan olayları dâhil ederek deyim yerindeyse okuyucuyu tarihle yüzleşmeye çağırıyor.

Jaklin Çelik ve Öfkenin Şenliği

Pakize Barışta
Diyarbakır doğumlu yazar Jaklin Çelik’in yeni yayımlanan Öfkenin Şenliği adlı kısa romanı, bir çığlığın ağıtlaşmış modern biçimi bence; toplam bir Anadolu uygarlığının derinlerinden yükselen bir duyarlığa sahip:“O soyut zamanlardan elimizde kalan tek şey köklerimizdi. Annemin Asuri kökeni, babamın babasının ikinci eşinden dolayı Müslüman Kürtlük bulaşmış Ermeniliği kendilerine karşı övgü, birbirlerine karşı ise sövgünün hedefi oluyordu. Nerden geldiğimizi, kim olduğumuzu biliyor oluşumuz bize bu coğrafyada eşine az rastlanır bir kök bahşetmişti.

Azınlıklar da milletvekilliği için AK Parti'nin kapısını çaldı

Erdal Şen, Mürsel Seher   
Ermeni kökenli vatandaşlar Melkon Karaköse ve Herman Balyan, AK Parti'ye aday adaylık başvurusunda bulundu. Karaköse ve Balyan, adaylık için İstanbul'u tercih etti. Süryani kökenli Markus Ürek de Mardin'i seçti. Ürek için Süryanileri temsil eden 17 sivil toplum örgütü liderinin Başbakan Tayyip Erdoğan'a "referans mektubu" yolladığı belirtildi. Hataylı Hıristiyan vatandaşlardan Edip Dağlıoğlu da, Meclis'e girebilmek için AK Parti'nin kapısını çaldı.

Şimdi de Rum lobisi devrede

Tolga TANIŞ
Kasım ayında yeni seçilen ve Cumhuriyetçilerin kontrolünde olan 112. Kongre’ye, Türkiye aleyhine Ekümeniklik karar tasarısı sunuldu. Demokrat Partili New York Milletvekili Carolyn Maloney tarafından hazırlanan tasarı, 17 Mart’ta beş milletvekilinden destek gördü. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’ne sunulan 180 numaralı karar tasarısı, Türk hükümetini Ekümenik Patrikhane’nin haklarına ve din özgürlüğüne saygı göstermeye çağırıyor. Tasarı patrikhanenin 300 milyon Ortodoks’u temsil eden, dünyanın en eski kilisesi olmasına rağmen Türk hükümetinin; Ekümenik Patrik Bartholomeos’un uluslararası statüsünü tanımadığı, Kutsal Sinod’a seçilecek kişiler için Türk uyruklu olma şartı getirdiği, Heybeliada’daki Ruhban Okulu’nu açmadığı, Patrikhane’nin mallarının yüzde 75’ine el koyduğu ve Patrikhanenin işlettiği Balıklı Rum Hastanesi’ne geriye dönük olarak yüzde 42 vergi getirdiği belirtiliyor.

Dengeyi bulmak

Joost Lagendijk
Geçen hafta Avrupa Parlamentosu, Türkiye'yle ilgili yıllık raporunu oylayıp kabul etti. Parlamento geleneksel olarak demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne dair Kopenhag Kriterleri'ne odaklanıyor… Türk hükümeti rapora dair en ufak bir anlayış göstermedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en son parlamento raporuna, dengeli olmadığını iddia ederek verip veriştirdi. Hatta daha da ileri giderek Ria Oomen-Ruijten ve mesaidaşlarını bizzat dengeli davranmamakla ve Türkiye hakkında doğru düzgün bilgiye sahip olmamakla suçladı. Klasik komplo teorilerine yaslanıp, raporun "sipariş üzerine" hazırlandığını iddia etmekten de geri kalmadı.  http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=1110088

McCarthy: Amerikalılarda 'korkunç Türk' imajı var

Amerikalı tarihçi Justin McCarthy, Amerikalılarda, misyonerlerin çalışmaları nedeniyle 'korkunç Türk' imajı ve ön yargılar bulunduğunu belirterek, bunda özellikle Ermeni meselesiyle ilgili kampanyaların etkili olduğunu söyledi.