Etiketler

Ermeni muhalefetinden iktidara tehdit!

Ermenistan Ulusal Kongresi'nin düzenlediği mitingde konuşan muhalif liderlerinden Levon Ter-Petrosyan iktidara 28 Nisan'a kadar süre tanıdı.Başkent Erivan'da Özgürlük Meydanı'nda binlerce muhalif göstericiye hitap eden Ter-Petrosyan, siyasi mahkumların serbest bırakılmasını, 1 Mart olaylarının suçlularının bulunmasını ve Özgürlük Meydanı'nın da her zaman gösterilere açık olmasını istedi. Muhalif lider taleplerinin karşılanmaması durumunda taktik değiştirecekleri tehdidinde bulundu. 

Yeşilköy Surp Istepanos Ermeni Kilisesi Vakfı Seçim Tertip Heyeti Duyurusu

Yeşilköy Surp Istepanos Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu seçimi, 15 Mayıs 2011 günü Bakırköy ilçesinde yapılacaktır.

Soykırım 4 Mayıs'ta Senatonun Gündeminde

Fransa'da 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifi, 4 Mayıs'ta Senatonun gündemine gelecek...Teklif kabul edilse bile, yasalaşabilmesi için yeniden ulusal meclise gönderilecek. Sosyalist Parti üyesi bazı senatörler tarafından genel kurul gündemine alınan teklifin, 2006 yılında Mecliste kabul edilen yasa teklifiyle içerik açısından aynı olmasına rağmen yeniden sunulması itibarıyla parlamento iç tüzüğü gereği yine Meclise gönderilmesi gerekiyor.

Ermenilerin İkinci Karabağ Oyunu-2

25 Temmuz’da Paris’te yayınlanan “ Ermenistan haberleri” gazetesinde ”Biz Cavahetiyalıyız” adlı ilginç bir yazı çıktı. Bu yazı yakınlarda Kafkasya’nın yeni bir ateş çemberine döneceğinin sinyalini vermektedir. Onlara göre Cavahatiya üç ayrı bölgeden ibarettir: Ahaltsih, Ahalkalaki ve Ninotsminda. Makale şu cümlelerle başlıyordu: “Cavahetiya Karabağ gibi Ermenilerin tarihi vatanı olmuş, daha sonralar bu arazi Gürcistan’a verilmiştir. Bugün bölgenin %90’nını Ermeniler teşkil etmektedir. Bir zamanlar Ermenilerin tarihi mekanı olmuş bölge Güney-Kuzey boyunca 45 km. Ermenistan’la, Güney-Batı’dan ise 90 km. Türkiye ile sınır komşusudur. Cavahetiya Gürcistan’da tek Ermeni eyaletidir ki, 1829 yılının Eylül ayının 2’de Anadolu’da Osmanlı İmparatorluğu ile Çar Rusya’sı arasında imzalanmış barış anlaşmasına göre Rusya’ya birleştirilmiştir. Bölge halkı özellikle Osmanlı zulmünden-Kars, Erzurum ve Beyazıt’tan kaçan Ermenilerden ibarettir. Şu anda Cavahetiya’da 200,000 Ermeni yaşamaktadır. Onların çoğu Batı Ermenistanlıdır.” 

‘Seni seviyorum İstanbul’

Ezgi Atabile
2011İstanbul’un 150 yıllık geçmişine tanıklık eden Ermeni fotoğrafçıların yapıtları, Engin Özendes’in küratörlüğünde “Kez Gı Sirem İstanbul” (Seni Seviyorum İstanbul) sergisiyle bir araya geliyor. 100’ü aşkın fotoğrafın yer aldığı sergi, 14 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de Beyoğlu’nda, Balık Pazarı Üç Horan Ermeni Kilisesi Naregyan Salonu’nda açılacak.

Hasan Cemal'in 'soykırım' günlüğü

Oray Eğin/ oray.egin@aksam.com.tr
Hasan Cemal, geçen hafta Los Angeles'ta konuşmacı olarak katıldığı bir toplantıda tam dört kez 'Soykırım' kelimesini telaffuz etti; 1915 olaylarından söz ederken. O yıllarda henüz 'soykırım' sözcüğü bile icat edilmemişti halbuki, ama Hasan Cemal gibi tarihi bugünden değerlendirenler böyle zor kelimeleri de çok kolay telaffuz edebiliyorlar.Dahası, 1915'te yaşananların 'soykırım' olup olmadığı da tartışmaya açık. Sınırlı tarih bilgisiyle Hasan Cemal nasıl bu kadar kolay yargıya varabiliyor, anlamak güç.

Düşmanlık Ezeli değil Ebedi de olmamalıdır

Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, "Düşmanlıklar ezeli değil ebedi de olmamalıdır. Ermeni halkıyla sorunumuz yoktur" dedi…"Bu topraklar atalarımızın canı, kanı pahasına elde ettiğimiz topraklardır. Toprak üzerinde yaşayanındır. Düşmanlıklar ezeli değil ebedi de olmamalıdır. Ermeni halkıyla sorunumuz yoktur. Bu tür ırkçı, faşist partilerin bu hayali istemleri halklar arasındaki düşmanlıkları perçinlemektedir. Halklar arasında düşmanlık tohumları eken bu tür davranışlar bölge barışına bir darbe vurmaktadır. Tekrar bu partiyi ve bu mesnetsiz çıkışını kınıyorum. Bu tür açıklamalar hayal peşinde koşmaktır."

Washington, Ankara ve Moskova'ya karşı mı?

Elçin Abdullayev
24 Nisan tarihi yaklaştığı için Ermeniler dünyanın ilgisini çekmek istiyorlar. 24 Nisan’da ABD Başkanının Ermeni halkına yönelik geleneksel konuşmasında “soykırım” ifadesini kullanması için büyük bir çaba sarf ediyorlar. ..Eğer ABD sözde soykırımı tanırsa Ermenistan’a herhangi bir şart koşulacağı kesin. Erivan’ın ise Beyaz Saray karşısında yükümlülük üstlenmesi ancak ABD’nin çıkarları çerçevesinde olabilir. Bu, Ermenistan’ın Rusya’nın kanatlarının altından çıkarak ABD cephesinde durması gerektiği anlamına geliyor. Bunun için öncelikle Kremlin’in onayı alınmalı. Ermenistan isimli “ilçeden” ise Kremlin kolay kolay vazgeçmez. Yani bu durumda süreçlerin ABD-Rusya polemiği hâline gelebileceğini söyleyebiliriz. Şöyle bir kanaate varabiliriz ki Washington’un Ermeni yalanını kabul etmesi, Ankara ve Moskova’ya karşı düşmanlık ilan etmesi anlamına geliyor. Kısacası ABD’nin sözde soykırımı tanıması, Türkiye’den çok kendi çıkarlarına uygun değil. Sonuç olarak bu kez de Ermenilerin “soykırım” kampanyasının fiyaskoya uğraması kaçınılmaz.

NY Times: Türkiye'de azınlıkların önü açıldı

12 Haziran seçimlerinde Süryani, Kürt, Ermeni ve Rumların aday olmasını haber yapan New York Times, Türkiye'de son dönemde yaşanan büyük değişikliklerin siyaseti azınlıklara açtığını yazdı… New York Times, AK Parti hükümetinin kazanması beklenen seçim öncesindeki kampanyanın ise son 10 yılda Türkiye'nin AB'ye girme yolunda bireysel, dini, etnik hakları genişleterek ne kadar köklü bir değişimden geçtiğini yansıttığını yazdı.

‘Suriye’de Türkiye’ye göre daha özgürüz’

Aslı Aydıntaşbaş
Suriye’den gelen Süryani Patriği Ignatius Zakka Iwas’ın derdi; Hazine’nin Midyat’ta bulunan 16 asırlık Mor Gabriel Manastırı’na el koymasını önlemek Başbakan Erdoğan’la görüşen heyet, Ankara’dan mutlu ayrılıyor. Erdoğan’dan son bir talepleri daha var: “Ak Parti’den bir Süryani milletvekili”...Heyetin Ankara’ya gelmesinin nedeni, Süryanilerin en kutsal mekanı sayılan Midyat’taki Mor Gabriel Manastırı’nı kurtarma çabası. (Deyrulumur) Dördüncü asırdan beri Süryani’lerin “Kudüs’ü sayılan manastırın bir bölümü, Ocak sonunda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bir kararla Hazine arazisi olarak ilan edilmiş.  Azlar, cılızlar ama haklarını aramaya kararlılar.

Türkiye'de ötekiyi anlamanın önemi

Gazeteci ve Yazarlar Vakfı Başkanı ve Haber 7 yazarı Erkam Tufan Aytav'ın Yeni Ufuklar Yayınlarından neşredilen Türkiye'de Öteki Olmak adlı eserinde, Türkiye'nin ötekilerinin sorunları ünlülerle yapılan söyleşiler üzerinden göz önüne seriliyor... Kitabın sunuş yazısını yazan Ömer Laçiner, "Toplumlar, topluluklar da tıpkı bireyler gibi kendilerinden farklı olanı ne ölçüde tanıyor, bu tanıma ne denli gerçek bilgiye, samimi ilgiye dayanıyorsa, kendilerini de o ölçüde tanıyor, biliyor demektir. Bir başka deyişle; kendimizden farklı olana gösterdiğimiz ilgi, anlama çabası, kendimize dair kavrayışımızın, kimlik/kişilik bilincimizin derinliği ve gelişkinliğinin göstergesidir" dedikten sonra "Ancak" diyerek şöyle sürdürüyor yazısını:  "bilhassa belirtmek gerekir ki; toplumların -onu oluşturan toplulukların- diğer toplum ve toplulukları tanıması, tanımlaması konusu manipülasyona açık bir alan olagelmiştir. Bu, en azından içinde yer aldığımız Ön Asya ve Batı Avrupa kültür-tarih dünyasında tek tanrılı dinlerin -ve aralarındaki rekabetin- hegemonik hale gelmesinden beri böyledir. Ve modern çağda ulus devletler ile onların kurucu ideolojisi olan milliyetçilikler bu "geleneği" devralmakla kalmayıp söz konusu manipülasyonu sistematik, temel bir öğe haline getirmişlerdir"

Garegin II ve Hranuş Hakobyan kilise-aile bağının önemini vurguladılar

Garegin II, 6 Nisanda Aziz Meryem Ana yortusu vesilesiyle dün Diyaspora bakanı Hranuş Hakobyan başkanlığındaki Uluslararası Ermeni Kadınlar Birliği üyelerini kabul etti. Ana Taht’tan NEWS.am’e verilen bilgiye göre; Diyaspora bakanı Katolikosa, Birliğin amaçları ve faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi, kilise-devlet, kilise-toplum, kilise-aile ilişkilerinin pekiştirilmesinin büyük önemi olduğunu belirtti.

Exhibit explores roots of Turkish photography

Tucked away behind İstiklal Caddesi and a pair of towering wooden doors on the narrow Fish Market street (Balık Pazarı), the Armenian Church of the Three Alters (Üç Horan Ermeni Kilisesi) is surprisingly easy to miss.However, over the next month the old building, which dates back over 200 years, will see a marked increase in its number of visitors with the opening of the “Kez Gı Sirem İstanbul/Seni Seviyorum İstanbul” (“I love you İstanbul”) photography exhibition opening on April 14 in the church’s Naregyan gallery.

Egemen Bağış Paris'te İnkar Yasasını Görüştü

Arzu Çakır
AB’den sorumlu Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Paris’teki temaslarında, Ermeni soykırımını inkar edenlere para ve hapis cezası getirilmesini öngören yasanın Fransa Senatosu’nda yeniden gündeme getirilmek istenmesinden Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığı iletti. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğine karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız Senatosu’nda 5 yıldır rafa kaldırılan ancak ana muhalefet Sosyalist Parti mensubu bir grup senatör tarafından 4 Mayıs’ta gündeme getirilecek olan soykırımı inkar yasasına destek vermeyeceği mesajını iletti.

76 yıl sonra ikinci Musevi

Yusuf Sahici
Şapka devrimi sırasında Atatürk’e kasket yapan Yahudi Adolf Loker’in torunu, CHP’den milletvekili adayı oldu. Mari Gormezano seçilirse, 76 yıl önce TBMM’ye giren Yahudi Bediş Morova’dan sonra ikinci isim olacak. (Bu yanlış, en iyimser hesapla üçüncü olur. Hyetert) ‘’Gayrimüslim olduğum için devlet memuru olamadım. TRT sınavını kazandım, ama mülakatta kaybettim’’ diyen Gormezano, ‘’ İyi bir Büyükadalı’yım. Ada Gönüllüleri Derneği’nin kurucu üyesiyim’’ diye konuştu.

Ermeni lider 'Kars'ı istedi!

Ermenistan’da Türkiye’ye karşı sertlik yanlısı Taşnak Ermeni Devrimci Federasyonu’nun (ARF) lideri Vahan Hovhannisyan, Ermenistan’ın başkentinin Kars olması gerektiğini söyledi... Hovhannisyan, Ermeni Civilitas Vakfı tarafından düzenlenen bir konferansta konuya ilişkin düşüncesini aktarırken, “Spepanekert’in Ermenistan başkenti olmasına karşı değilim, ancak ben Kars’ı tercih ederim. Ermenistan’ın başkenti Kars olmalı" dedi.

7 Nisan’da tüm kiliselerde anne adayları kutsanacak

Katolikos Garegin II’nin yüksek direktifiyle Meryem Ana’nın ″Müjde″ Bayramı yıllardır «Anneleri kutsama günü» olarak kutlamakta. Bu gün tüm Ermeni kilise ve mabetlerinde gerçekleştirilen kilise ayini sonrası, anne adaylarının kutsanması ritüeli gerçekleştirilmekte.

İstanbullu Ermeni şair Zareh Khrakhuni’nin ″Tonakanç″ isimli kitabının tanıtımı gerçekleştirilecek

Ermenistan Yazarlar Birliği salonunda bugün saat 15:00’te İstanbullu Ermeni şair Zareh Khrakhuni’’nin ″Tonakanç″ (Bayram çağrısı)  isimli kitabının tanıtımı gerçekleştirilecek. Kitap; Ermenistan Devlet Pedagoji Üvinersitesi ″Diyaspora″ Merkezi ve Ermenistan Yazarlar Birliği ortak çabalarıyla yayımlandı. 

Almanya’nın Müttefik Kazığı

Murat Bardakçı
Arjantinli yargıç Norberto Oyarbide 1915 olayları ile ilgili olarak Türkiye'nin yanı sıra İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, Ermenistan, Vatikan ve İsrail'den bilgi ve belge talep etmiş ve Türkiye'nin aleyhine çıkan kararda Almanya'nın yolladığı belgeler önemli rol oynamıştı. Almanların gönderdikleri belgelerde dünya savaşı yıllarında Türkiye'de görev yapan Alman diplomatların hatıraları ile notlarının yanı sıra bazı yazışmalar da vardı. Alman İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye ile ittifakını göz önüne alan mahkeme, bu bilgilerle belgeleri "birinci derecede delil" olarak değerlendirmiş ve "Türkiye'nin 1915 ile 1923 yılları arasında bir buçuk milyon Ermeni'yi sistemli bir şekilde yok ederek soykırım suçu işlediğine" karar vermişti… Almanya, kendisine İkinci Dünya Savaşı'nda Yahudilere karşı uyguladığı soykırıma benzer bir başka "soykırım ortağı" aramakta ve 1915 olayları konusunda aleyhimize her türlü desteği vermektedir. Arjantin'de verilen mahkeme kararının aslı, astarı işte budur!

'Amerikan Arşivleri De İddiaları Yalanlıyor'

Tarih yazarı Şükrü Server Aya, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda ''Amerikan ulusal arşivlerinin de söz konusu iddiaların yalan olduğunu kanıtladığını'' söyledi. Ermeni iddialarını çürüten kitaplarıyla tanınan Aya, New York'ta Türkevi'nde Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun (TADF) himayesinde konferans verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na Ermeni Yanlısı Power Başkanlık Edebilir

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Başkanı, ABD Başkanı Barack Obama'nın yardımcısı Samantha Power olabilir… Power, Amerikan dış politikasının sözde Ermeni soykırımına ilişkin duruşunu mercek altına alan „Cehennem Sorunları“ adlı kitabıyla Pulitserovs ödülüne layık görülmüştü.

Şişli Spor Kulübünden Haberler

Şişli Spor Kulübü lokalinde yapılacak olan Türkiye Satranç Ligi Marmara grubu Şampiyonası bu hafta sonu başlayacak. Şişli Spor Kulübünün ev sahipliğindeki şampiyonaya toplam 6 takım katılacak… Şişli genç erkek basketbol takımı ligdeki 6. maçını da kazanarak namağlup liderliğini sürdürdü.

Süryani Soykırımı yeniden İsveç gündeminde

Süryani Soykırımının İsveç Parlamentosunda kabul edilmesinden bir sene geçti. Süryani Soykırım Araştırmalar Merkezi, SEYFO CENTER ’in girişimiyle, konu yeni baştan gündeme getiriliyor.

Almanya Ermenileri Dini Lideri, Sarıgül'ü Ziyaret Etti

Almanya Ermenileri Dini Lideri Patrik (Ruhani Önder- Hyetert) Karekin Bekçiyan, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü ziyaret etti… Bekçiyan, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Şişli'de dinler arası diyaloğun en güzel örneklerine rastladığını belirterek, gayri Müslim yurttaşlarla ilgili duyarlılığından dolayı Mustafa Sarıgül'e teşekkür etti.

Iraklı Hıristiyanlar Musul'da özerklik istiyor

Irak parlamentosunda bulunan Hıristiyan vekiller, Musul'u merkez alan özerk bir bölge oluşturmak için talepte bulundu. El-Sumaria televizyonu tarafından verilen habere göre, özerk bir Hıristiyan bölgesinin kurulmasını ve "Hıristiyan mültecileri destekleyen yeni bir idari yapı kurulmasını" istedi… Bazı tahminlere göre olarak Irak'ta işgalden önce 1.4 milyon olan Hıristiyan sayısı, savaşın ardından 400 bin ile 600 bin seviyesine indi.

75 yaşındaki Gürcü kadın interneti çökertti

28 Mart tarihinde Gürcistan ile arasındaki kablolar hasar gördüğü için Ermenistan ülke çapında saatlerce internetsiz kalmıştı. Kesintinin gerekçesiyse bir kadının 'bakır hurda' araması. Gürcistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü, yaşlı bir emekli kadının yerde bakır hurda ararken iki ülke arasındaki fiberoptik bağlantıya hasar verdiğini itiraf ettiğini açıkladı.

KOHAR with Stars Of Armenia

KOHAR unites with the Stars of Armenia for a much-anticipated concert night that will be held in the heart of Yerevan at Liberty Square, Opera on 28 May 2011.

5 yıl boyunca and içtim Türkleşemedim!

Roni Margulies
Bu içkilerin sonucunda doğru veya çalışkan oldum mu, bilmem, ama Türk olamadığım kesin…"Ortaokulda üç yıl boyunca her Allah'ın Pazartesi sabahı ve Cuma öğle sonrası piyano eşliğinde İstiklal Marşı'nı söyledim. Olmadı, yine Türkleşemedim. (...) Cumhuriyeti kuran kadroların bu imparatorluk artığı, çok ırklı, çok dinli, çok dilli topraklarda Türk ulus devleti yaratma, Türk olmayan herkesten kurtulma özleminin ifadesi bunlar. Ve başarmışlar...Ben ne diyorum? Varlığım Türk varlığına armağan olsun mu? Benimki zaten ufacık bir şey. Çam sakızı bile değil. Vermeyeyim, bana kalsın, olmaz mı?

Rum okulları kapanıyor

İstanbul'da öğrencisiz kalan azınlık okulları kapatılıyor. Kurtuluş Rum İlköğretim Okulu’nun kapatılmasına karar veren mahkeme kararı emsal oldu ve iki Rum okulu daha kapatıldı. 05-04-2011, SalıÖğrencisi olmadığı gerekçesiyle mahkemeye başvuran İstanbul'daki Kurtuluş Rum İlköğretim Okulu'nun kapatılmasına karar verildi. Kararı emsal sayan Milli Eğitim Bakanlığı, Arnavutköy Rum İlköğretim Okulu ve Balat'taki Yuvakimyon Kız Lisesi’nin de kapanmasına karar verdi. Karar, İstanbul'daki öğrencisiz diğer 13 azınlık okulu için de emsal niteliği taşıyor.  

İlhan Selçuk'un büyük sırrı ortaya çıktı

Hasan Cemal bugünkü yazısında, bir anısını anlatırken Selçuk'un ailesiyle ilgili sırrı açıkladı… Milliyet Yazarı Hasan Cemal bugünkü yazısında, İlhan Selçuk'la ilgili bir anısını anlatırken okurlarına Selçuk'un annesinin Ermeni olduğu bilgisini aktarıyor. Bu nedenle İlhan Selçuk annesinin ölümünün ardından doyasıya yasını tutamamış.  İlhan Selçuk'un kökeniyle ilgili iddialar hep konuşuldu ancak bugüne kadar bir netlik kazanmamıştı. Şimdi Hasan Cemal büyük sırrı açıkladı.

Karabağ'da "Uçuşa Açma" Girişimi

Ermenilerin, işgal altındaki Karabağ’da bulunan havaalanını uluslararası uçuşlara açma girişimi ertelendi.Ermenistan, açılışın ertelenmesine gerekçe olarak hazırlıkların tamamlanamaması ve teknik yetersizliği gösterdi.

6 NİSAN ÖLDÜRÜLEN GAZETECİLER GÜNÜNDE BASIN MÜZESİNDE ERMENİ GAZETECİLERE YER VERİLMESİNİN ZAMANI GELMEDİ Mİ?

Ragıp Zarakolu
TGC Yönetim Kuruluna,
Dileriz, Basın Müzesi’nde katledilen gazeteciler bölümüne, 1915 yılında yaşamını yitiren, Ermeni kimlikli, başyazarı, editörü, muhabiri ve basın emekçisi ile tüm bu değerli insanların anısına bir köşe düzenlenir. Cağaloğlu ve Beyoğlu’nda, bu gazete, dergi, yayınevi ve kitapçıların geçmişte bulunduğu, hanların, binaların kapılarının yanına bir anı plaketi konulur. Yazarların anısına da aileleri ile yaşadıkları apartmanların ya da evlerin duvarlarına, onları saygıyla anımsatan bir şeyler yazılır. Bunun herkesin çoktan hak etmiş olduğu huzuru, biraz olsun hissettireceği ve bir utancı da her zaman diri tutacağı beklentisi ile TGC Yönetim Kurulunun değerli üyelerine başvuruyorum..

Esayan Okulundan Yetişenler Derneği'nde Krikor Zohrap'ı anma gecesi

14 Nisan Perşembe Günü Esayan Okulundan Yetişenler Derneği Salonunda saat 20,45
                                                   

İran'dan Ankara'yı şaşırtacak adım

İran’ın başkenti Tahran’da 24 Nisan "Ermeni Soykırımı" gününde Ermeni bir yönetmen tarafından çekilen "Soykırım" filminin gösterimi yapılacak…Filmin yönetmenliğini yapan Tigran Hızmalyan, Armin Wegner-Soykırımın Fotoğrafı adlı filmin Tahran’da gösterilmek üzere Farsça’ya çevrildiğini söyledi. Hızmalyan, 24 Nisan’daki gösterime çok sayıda İranlı parlamenterin de katılacağını kaydetti.

Seni seviyorum İstanbul

19. yüzyılın ikinci yarısında, Osmanlı’nın Pera’sında açılan ilk fotoğraf stüdyolarından bugüne, İstanbul’un 150 yıllık geçmişine tanıklık eden Ermeni fotoğrafçıların yapıtları, Engin Özendes’in küratörlüğünde “Kez Gı Sirem İstanbul” (Seni Seviyorum İstanbul) sergisinde bir araya geliyor.14 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de Beyoğlu’nda Balık Pazarı Üç Horan Ermeni Kilisesi Naregyan Salonu’nda açılacak ve 8 Mayıs tarihine dek görülebilecek olan sergide 100’ü aşkın fotoğraf bulunuyor. “Kez Gı Sirem İstanbul”da fotoğrafın ilk yıllarını, stüdyoları ile bu döneme damgasını vuran Abdullah Biraderler, Pascal Sebah (Sebah&Joaillier), Mihran İranyan, Aşil Samancı (Ateliers Apollon) ve Boğos Tarkulyan (Photographie Phebus) temsil ediyor.

Kemikler

ALBATROS/ Ragıp Zarakolu
Siz bu yazıyı okuduğunuzda ben Der Zor yollarında olacağım. Suriye’de hemen Çölün yanında ve Fırat’ın kıyısında yer alan Der Zor kenti, “Ermeniler için, Auschwitz’e yakın bir anlam kazanmıştır” der Peter Balakian. “Bu iki yerin her biri farklı biçimlerde bir ölüm kampı ve kitlesel öldürmenin sistematik sürecidir. Her biri karanlık bir harita üzerinde işaretlenmiş sembolik bir yer, veciz bir isimdir. Der Zor hiç aklınızdan çıkmayan ya da bir çapak ya da diken gibi sizi rahatsız eden bir terimdir: “Der” “Zor” — sert, testere, bıçak gibi. Der Zor: 1915 ve 1916’da yüz binlerce Ermeni’nin Osmanlı Türk hükümetinin I. Dünya Savaşı örtüsü altında gerçekleştirdiği soykırıma doğru zorla yürütüldüğü nihai varış yeridir burası.”

Tetikçi: Vatan haini ilan edenler suçlu

Samast'ın mektubunda şu ifadeler yer aldı: "Ben suçlu değilim, suçlu Hrant Dink'i vatan haini olarak gösteren manşetlerdir. Ben gözümdeki çöpü çıkardım şimdi bu manşetleri atanlar düşünsün. Beni bu sürece getirenler şimdi nerede? Ben Agos'u bile bilmezdim."Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastının tetikçisi Ogün Samast'ın dosyasının ana davadan ayrılarak Çocuk Mahkemesi'ne gönderilmesinin ardından ikinci duruşma dün görüldü.

İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri

2005 yılında yapılan “Ermeni Konferansı”nda sunulan tebliğler kitap olarak yayınlandı.

Bülent Arınç, New York'ta

ABD'den Türkiye'ye gelen Amerikalı gruplarla Türkiye'de görüştüğünü söyleyen Arınç, 1 ay kadar önce ABD Kongresinden din ve vicdan özgürlüğü komisyonunun kendisini ziyaret ettiğini, 17 kişilik grubun 3 üyesinin de Müslüman olduğunu, grubun Türkiye'ye azınlıklara ve dini gruplara tanınan hakları incelemek üzere Türkiye'ye geldiğini belirtti. Kendileriyle son derece iyi bir görüşme yaptıklarını kaydeden Bakan Arınç, AK Parti hükümetinin azınlıklara, farklı din mensuplarına, anayasa, kanunlar ve uluslararası insan hakları anlaşmaları, sözleşmeleri çerçevesinde verilen haklarda önemli ilerleme sağladığını, bunun Rum Ortodoks, Musevi grupları ve Ermeni Patrikhanesi için geçerli olduğunu belirtti. Anadolu'da değişik dinlere ve inançlara mensup insanların yaşadığını bildiren Arınç, özellikle Vakıflar Kanununun kabulünden sonra da azınlık haklarında önemli iyileşmeler sağlandığını ifade etti. 

Daron Acemoğlu’na Büyükelçilik Teklifi ve Osmanlı Bürokrasisinde Ermeniler

Göknur Akçadağ
Amerikan Ekonomi Derneği tarafından dünyanın en prestijli ekonomi ödülleri arasında gösterilen En İyi Genç Ekonomist Ödülü-John Bates Clark madalyasına layık görülen Prof. Acemoğlu, “NOBEL habercisi” olarak da bilinen ünvanı kazanmış. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde öğretim üyesi olan İstanbul doğumlu Prof. Acemoğlu, bu teklifi ilerde kabul ederse, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Ermeni vatandaş, büyükelçi olarak bir dış görev üstlenmiş olacaktır. Daron Acemoğlu, MIT Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde kendisi gibi profesör olarak çalışmakta olan Asuman Özdağlar ile evil. ODTÜ kökenli Asuman Özdağlar, devlet eski bakanlarından İsmail Özdağlar'ın kızı.

40 Soruda Ermeni Meselesi El Kitabı Yayınlandı

Tarihçi Doç. Dr. Ahmet Halaçoğlu’nun, Adana Valiliği ve Milli Eğitim İl Müdürlüğünün katkılarıyla hazırladığı ‘40 soruda Ermeni meselesi el kitabı‘ yayınlandı.Kitabın yazarı Doç. Dr. Halaçoğlu, Ermeni meselesi üzerine bu güne kadar yayınlanmış kitaplardan farklı bir eser ortaya koyduklarını söyledi.Bu konuda çok sayıda kitap ve makale yazılmış olmakla birlikte, bunların çoğunun ilmî nitelikte olması yüzünden, geniş halk kitlelerine hitap etmediğini aktaran Halaçoğlu, kitabı okuyanların Ermeni meselesi nedir? Sorusuna cevap bulabileceklerini belirtti.

Հրաւէր Հայերու եւ Ոչ -Հայերու ուղղուած վասն Պաշտպանութեան Արեւմտահայերէնի /You are invited to become a petitioner For the Defence of the Western Armenian Language

Յետ բանակցութեանց, որոշուեցաւ դիմել միջպետական միջազգային կազմակերպութիւններու, որոնք ի պաշտօնէ յանձնառու էն' շրջանային կամ փոքրամասնական լեզուներու պաշտպանութեան եւ զարգացման:  

Huntington'un ilk fayı Sudan'da kırıldı

Selim Efe Erdem
‘Medeniyetler çatışması’ tezinin mimarı Huntington, Hıristiyan ve İslam medeniyetlerinin Afrika’daki fay hattının Sudan’dan geçtiğini söylüyordu. Tam da Huntington’un dediği gibi; Sudan’ı ikiye bölen referandumun ardından Abyei’nin kuzeyi Müslüman ve Arap Afrika, güneyi ise Hıristiyan ve Animist Güney Afrika.

Santoro cinayeti zanlısının ağabeyi 2 kişiyi vurdu

Osman Şişko
Trabzon’da 5 yıl önce Santa Maria İtalyan Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santoro’yu öldürdüğü suçlamasıyla cezaevine konulan Oğuzhan Akdin’in ağabeyi 33 yaşındaki Alparslan Akdin, tartıştığı 2 kişiyi tabancayla vurup yaraladığı iddiasıyla gözaltına alındı.

"Zvarcahos Terasan" /«Զուարճախօս Դերասան»

Garbis Muradyan Gösterisi. 8 Nisan Cuma akşamı 21:30da Kadıköy'de Aramyan Uncuyan Derneği'nde.

Milletvekili Seçimleri Kapıdayken

Garo Kaprielyan
Basından öğrendiğimize göre, cemaatimizden sevgili dostlarımız, Melkon Karaköse, Herman Balyan ve Hagop Sarıyan milletvekilliği için aday adaylığı başvurularını yaptılar bile. Şimdi bize düşen görev, cemaat ruhu ile temsilcilerimizi Parlamentoya gönderebilmek için bu arkadaşlarımızın etrafında kenetlenmek, seçim listelerinde bulundukları sıranın ve seçilebilirlik şansına göre, parti farkı gözetmeksizin, hangisi olursa olsun, kesinlikle arkasında saf tutmak, gerekli oyu alabilmeleri için de cemaatimizin dışında da sürecek, büyük bir kampanyayı organize etmemiz.

‘Veda Hutbesi`ne veda

Müslümanlar modern dünyayı bir fobi olmaktan çıkararak AK Parti ile ülke siyasetine sekiz yıldır damga vurdular. Başörtüsü mağduriyeti ve 28 Şubat faciası ile irkilip, Enverist-Kemalist çizgi ile ayrıştılar.Türkiye’de hepi topu 80-100 bin gayrımüslim var. Etnik temizlik başarısı müthiş. Müslümanlıktan Hıristiyanlığa geçenlerin sayısı ise istatistiklere giremeyecek denli az. Ama bu “azlık”la alay edercesine büyük bir Ermeni-Hıristiyan korkusu var. Bununla hala yüzleşilebilmiş değil. Öyle olunca da, Ergenekoncuların, darbecilerin kazdığı kuyuya yuvarlanıveriyoruz…

1915, 1915’te kalmalı

Şehriban Oğhan soghan@hurriyet.com.tr
3 Nisan 2011Her nisan ayında olduğu gibi Ermeni soykırımı iddialarının yeniden ateşleneceği günlerin arifesinde Kızılay’ın gayrimüslim yöneticisi Avedis Kevork Hilkat’ın kapısını çaldık… Söz dönüp dolaşıp Ermeni soykırımı iddialarına geliyor. Sosyalist Parti’nin soykırımı inkâr edene ceza verilmesini öngören yasa teklifini Fransız Senatosu’nda 4 Mayıs’ta yeniden gündeme getireceği haberlerini hatırlatınca yüzü düşüyor: “Şu güzel ülkemde her nisan ayı yaklaştığında birileri derin dondurucudan meseleyi çıkarıyor fırına sokuyor; gündem yaratmak istiyor. Fransa dönüp kendine baksın. Tunus’ta, Ortadoğu’da ne yaptı? Libya’yı niye vurdu? Bu devletlerin Ermeni meselesine karışmasını son derece yersiz ve hatalı buluyorum.
(! HYETERT)

Arjantin'in Ermeni kararı Türkiye'yi bağlamaz

Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozkurt, Arjantin mahkemelerinde 11 yıllık yargı sürecinin sonunda "Ermeni soykırımı" iddiaları üzerine verdiği kararı değerlendirdi ve "İç yargı organının kararı uluslararası hukuk bakımından diğer devletleri bağlamaz" dedi…Bu tür kararlar için yapılan "Türkiye'yi parçalayacaklar", "ödenmeyecek ölçüde tazminat talepleriyle karşı karşıya kalacak" yönündeki değerlendirmeleri abartılı bulduğunu belirten Prof. Dr. Bozkurt, uluslararası Ceza Muhakemesini kuran Roma Statüsünde düzenlenen suçlardan ancak gerçek kişilerin yargılanabileceğini, dolayısıyla Arjantin yargı kararının Türkiye için soyut bir iddia olarak kaldığını vurguladı

"Ermeni Diasporası İle Temasa Geçmek İstiyoruz"

CNN Türk televizyonuna röportaj veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Ermeni diiasporası ile olan ilişkileri düzeltmek istediğini ve bu amaçla Ermeni diasporasıyla temasa geçmek isteklerini söyledi. İki Yönlü Empati Kuralım."Biz, Ermenilerin neler yaşadığını neler hissettiğini anlamak için empati yapmalıyız ama onlar da bizim hafızamıza saygı göstermeliler," diyen Davutoğlu, tek taraflı bir hafıza kurulamayacağını söyleyerek Ermenileri meseleye adil yaklaşmaya davet etti. Ermeniler için "tehcir" anlamına gelen 1915'in Türkler için ise "Çanakkale ve Sarıkamış" anlamına geldiğini belirten Davutoğlu, imparatorluğun çöküş döneminde bütün cephelerde travmalar yaşandığını söyleyerek sadece Ermenilerin değil tüm etnik unsurların acı çektiğine işaret etti.

2 Nisan 1923: Soykırım suçlusu katil Topal Osman öldürüldü.

2 Nisan sabahı Topal Osman öldürüldü ve kesik başlı cesedi meclisin önünde sergilendi… Topal Osman'ın kan ve katliam sahnesine ilk kez 1914 yılında Giresun'da çıktı. O güne dek önemsiz bir çete reisi olan Osman, Ermeni soykırımı hazırlıkları esnasında Teşkilat-ı Mahsusa yöneticileri tarafından örgütlendi. Osman, Karadeniz'in Ermenilerden temizlenmesi görevini üstlendi. Hapishanelerden kaçırdığı katillerden oluşan çetesiyle Artvin ve civarında yürütülen "tehcire" katıldı, çok sayıda Ermeni'yi katletti... Topal Osman, Pontus Rumlarını kendi kazdıkları mezarlarına diri diri gömmek, buharlı gemilerin kazanlarında yakmak, derilerini yüzdürmek gibi akla hayale gelmeyecek eziyetler ve işkencelerle öldürmeye başladı. 1916-1923 arasında Pontus'ta en az 60.000 Rum katledildi. Bu esnada bu insanların servetlerini kendi üzerine geçirdi ve etrafındaki katil sürüsüne dağıttı. Topal Osman sadece Rumları soykırıma uğratmakla kalmadı, Müslüman ahaliye de çok eziyet etti.

“Cemal Paşa’nın torunu ne diyecek?”

Hasan Cemal/ h.cemal@milliyet.com.tr
Benim için hiç de kolay bir akşam olamayacak” diye başlıyorum konuşmama. “Anadolu’dan size selam getirdim, köklerimiz aynı topraklara uzanıyor, acınızı biliyorum, paylaşıyorum” dedikten sonra, salona birkaç kelimelik Ermeniceyle de hitap edince alkış kopuyor.Uzun ama güzel bir akşamdı.Hiç kimsenin kaygılandığı gibi olmadı.İki yıl önce Boston’daki toplantıdan dönerken havalimanında başımdan geçen bir olayı anlattım toplantı biterken.Yanıma biri gelmişti. Ermeni bir gazeteciymiş. Benim Boston’daki konuşmalarımı izlediğini, beğendiğini belirttikten sonra şöyle demişti:“Sizi oğlum tanıdı. Ama o benim gibi yanınıza gelip elinizi sıkmak istemedi. Diaspora’da gençler böyle...”Bunu anlattıktan sonra devam ettim: “Ben buraya Ermeni gençlerine elimi uzatmak için geldim. Acılar elbette unutulmayacak. Ama acıların barışa giden yolları tıkamasına da izin vermeyeceğiz.”Bu sözler de alkış aldı. 

Papaza saldırıda TİT izi

İzmir Alsancak'taki Diriliş Kilisesi'nin önünde önceki gün gerçekleşen silahlı saldırının arkasında TİT'in olduğu ileri sürüldü… Zirve Yayınevi katliamının Ergenekon'la bağlantısının ortaya çıkmasının ardından saldırı girişiminin olması dikkat çekiyor. Saldırganın Facebook'ta paylaştığı mesajlar ise hayli ilginç. Mesajlarında Türk İntikam Tugayı'nın kısaltması olan 'TİT' imzasını kullanan zanlının, bazı mesajlarda da 'darulharp' gibi İslami kavramları kullanarak kendisine 'İslamcı' kimliği çizmeye çalıştığı gözlerden kaçmıyor. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri saldırıda Türk İntikam Tugayı (TİT) ve Ergenekon Terör Örgütü bağlantıları üzerinde duruyor.

Misyoner katliamında ABD bağlantısını hakim de sordu

Kemal Göktaş
Malatya’de 3 Hıristiyanın öldürüldüğü Zirve Yayınevi katliamının Ergenekon bağlantılarına ilişkin operasyonlardan sonra, Wikileaks belgelerinde ortaya çıkan yeni bilgiler soruşturmayı ilginç bir noktaya getirdi. Taraf gazetesinde yayımlanan Wikileaks belgelerinde, katliamın azmettiricisi olarak yargılanan Zirve Yayınevi çalışanı Hüseyin Yelki’nin, katliamdan 18 ay önce ABD’li diplomatlarla görüştüğü bilgisi yer aldı. Belgelere göre Türkiye’yi 2005 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın misyonerleri tehlikeli birer düşman gibi gösteren “Çocuklarımızın imanı çalınıyor” başlıklı hutbesinden sonra “Bu söylemi değiştirin” diye uyaran ABD’li diplomatlar, özellikle Malatya’daki Hıristiyan cemaatle yakından ilgilendi ve katliamın azmettiricisi olduğu iddia edilen Yelki ile katliamdan 18 ay önce görüştü.

Washington'da 'kuru fasulye' günü

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, ilginç bir etkinliğe imza atarak, "Kuru Fasulye Günü"yle hem ABD'deki Türk gençlerine memleketin sıcaklığını ve lezzetini "tattırdı", hem de Ermeni meselesi gibi konularda onları bilgilendirdi,,, Tan, gençleri, ABD ile ilişkilerde zaman zaman "ayak bağı" olan, "Türkiye'nin haksız yere maruz kaldığı" Ermeni meselesi konusunda da tartışıp öğrenmeye çağırdı. ABD'nin eski başkanlarından Ronald Reagan'in hukuk danışmanı Bruce Fein de gençlere 1915 olaylarına yönelik Ermeni iddialarına ilişkin bilgi verdi ve gençlerden önce kendilerini sonra da çevrelerini eğitmelerini istedi.

Ermeni Cemaati, Türkiye için dua etti

Türkiye Ermenileri Ruhani Lideri Tatul Anuşyan, Hatay'ın İskenderun ilçesinde bir araya gelen cemaat mensuplarından Türkiye için dua istedi… Anuşyan, "Ebedi mutluluğa ulaşmak için inançlı olmak lazım. Birlik ve beraberlik içerisinde olun. Dürüst ve doğru olun ki, Tanrı sizi ebedi mutluluğa kavuştursun. Tanrı, Türkiye'deki birlik ve beraberliği bozmasın. Ülkemizin mutluluğu ve verimliliği hep artarak devam etsin." şeklinde dua etti. 

YORUM: Türk -Ermeni ilişkilerine 'Cemal' katkısı!

Selçuk Acar,
Geçtiğimiz gün, 'Ermeni soykırımı' propagandacılarının, Talat ve Enver Paşa'yla birlikte, soykırım iddialarının ana sorumlusu olarak gösterdikleri 3 isimden biri Ahmet Cemal Paşa'nın torunu olan gazeteci Hasan Cemal, Los Angeles'ta tarihi bir toplantıya katıldı. Tarihi diyorum, çünkü bu toplantıyla 'Ermeni diasporası'ndaki tarihi değişime tanıklık etmiş olduk. Daha önce bir çok kez Ermenistan'a gidilip, toplantılara katılınırken, sorunların çıban başı ve yönlendiricisi konumunda bulunan 'Ermeni diaspora'nın kalbi Los Angeles'ta bu çeşit bir toplantı ilk kez yapıldı. Bir takım açmazlarına rağmen, Türk-Ermeni ilişkilerinde, 'Futbol diplomasisi'nden sonra atılan en önemli adımlardan birini, yılların gazetecisi Hasan Cemal'in attığını söylersek, bu yargı, pek de yanlış olmayacaktır.