Etiketler

Քրիստոս յարեաւ ի մեռելոց, օրհնեալ է Յարութիւնն Քրիստոսի

Ermenilerin acı günü

Amberin Zaman
ÖNÜMÜZDEKİ pazar günü yüz milyonlarca Hıristiyan, dünyanın her bir yanında Hazreti İsa'nın çarmıha gerilmesinden sonra dirilişini simgeleyen Paskalya Bayramı'nı kutlayacaklar. Tesadüf sonucu bu yıl Hıristiyan âleminin en kutsal günlerinden sayılan paskalya, Ermeni soykırımının başlangıcı olarak kabul edilen 24 Nisan 1915'i anma günüyle çakışıyor. Erivan'da yaşadığım günlerden bilirim, paskalya en coşkulu geçen tatillerden biri.Havalar genelde güzel olur, sis örtüsünü yırtan Ağrı Dağı güven saçan görüntüsüyle sanki Erivanlılara tebessüm eder. Aile yemekleri düzenlenir. İşkembe çorbası baş döndürücü zenginlikteki mönünün olmazsa olmaz ikramlarının başında gelir. Dedeler, nineler "tor"larıyla hasret giderir. Bol bol şarap tüketilir. O gün Ermenilerin genlerine işlemiş hüzün aniden buharlaşıverir. Ama bu yıl öyle olmayacak...

Obama'nın 24 Nisan Mesajı Bekleniyor

Barış Ornarlı
Başkan Barack Obama, son iki yıldır Amerika’daki Ermeni asıllı seçmenlerin büyük tepkisine rağmen Türkiye’yle ilişkileri göz önünde bulundurarak 24 Nisan Ermeni anma gününde yayınladığı mesajında 1915 tehcirini “soykırım” olarak nitelendirmekten kaçınıyor. Yarın 24 Nisan Ermeni anma gününde yayınlayacağı mesajında da yine benzer bir şekilde “soykırım” yerine Ermenice "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesine yer vermesi bekleniyor.

"Vatandaşlarımızı Elçiliğe Kayıtlı Olmaya Davet Ediyorum"

Yıldız Yazıcıoğlu
Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasında "soykırım" sözcüğünü kullanmamasını beklediklerini vurgulayarak, "Sağduyu hakim olacaktır" dedi. Büyükelçi Tan, ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarına da elçilik ve başkonsolosluklara kayıt yaptırmaları çağrısında da bulundu.

Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan dışişleri bakanları Mosova’da buluştular

Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan dışişleri bakanları Edward Nalbandyan, Sergey Lavrov ve Elmar Mamedyarov bugün 22 Nisan’da Moskova’da bir çalışma buluşması gerçekleştirdiler.

"Kaymakam Ermeniydi, Öldürdüler..."

Şeyhmus DİKEN
Tarık Ziya Ekinci Lice'den Paris'e Anılarım* kitabında anlatıyor: Diyarbakır Valisi Reşit Paşa 1915'te (İttihatçı) hükümetin tehcir kararını çok katı biçimde yorumlayıp uygulatmıştır. Lice'nin o dönemdeki Kaymakamı Ermenileri katliamdan korumuş. Katliamdan çıkar bekleyen kesimlerin Vali'yi haberdar etmeleri üzerine Kaymakamın da infaz edilmesini emretmiş Vali. Bir emirle Diyarbakır'a davet edilen Kaymakam yolda öldürülmüş. Tarık Ziya Ekinci anılarında; Lice yolunda Kâraz mevkiinde, eskiden "Tirba Qeymaqam" diye bir mekânın olduğundan söz ediyor. 1915'in 29 Haziranında katledilen Lice Eski Kaymakamı Hüseyin Nesimi'nin madem Tirba Qeymaqam olarak mezar yeri biliniyor, o halde oraya Qetîn'le Kâraz arasındaki tepeye bir anıt mezar yapılmalı ve bu tarihsel gerçeklik de olduğu gibi yazılmalı...

Haydarpaşa'dan Halep'e - 1-2-3-4/Türkiye'deki Unutturulan Ermeni Mirası

Turhan Kayaoğlu
Ermeni kıyımı iki etapta yapıldı
Ermeni milletvekili Krikor Zohrab'ın 1910'da verdiği kanun teklifine bağlı olarak, Türk kardeşleriyle birlikte ülke topraklarınıkorumak üzere 300 bin Ermeni genci, askere alındı. Dört yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladığında, Almanya'yla müttefik olan Osmanlı devleti doğuda Rusya ve batıda İngiltere, Fransa ve İtalya'yla savaşa girdi. Ermeni askerler hem batıda hem doğuda cephelerin en ön saflarına yerleştirildiler.Böylece ölüme gönderildiler ya da düşmanla işbirliği yapacakları kuşkusuyla Türk askerlerince öldürüldüler. Hayatta kalanların silâhları ellerinden alındı ve çalışma taburlarıyla sevk edildikleri çalışma kamplarında öldürüldüler. Minasian'a göre kıyımın ilk etabı işte böyle başlamıştı.Ancak ilk kıyım aslında 1915'den çok önce, daha kesin bir ifadeyle 1894'te gerçekleştirildi, diye bir düzeltme yapıyor Minasian.

«Hatırat sergisi»: Gürcistan’da Ermeni Soykırımının 96. Yılına yönelik etkinlik

Ermenistan’ın Tiflis büyükelçisi 21 Nisan’da G. Leonidze Devlet Gürcü Edebiyatı Müzesinde organize edilen Büyük Afetin yıldönümüne yönelik «Hatırat sergisi»ni ziyaret etti.Ermenistan Dışişleri Bakanlığından NEWS.am’e verilen bilgiye göre; gösterim malzemeleri easasta fotograflar, belgeler, gündelik eşyalar vb. oluşmuş olup, bunlar 1915-1923 yıllarında Türkiye sathında gerçeleştirilen vehamete kurban giden Tiflis Ermeni ailelerinde muhafaza edildi.

Kudüs’e “Kutsal Cuma” akını

Dünyadan yüzlerce Hıristiyan, İsa Mesih’in çarmıha gerildiği “Kutsal Cuma” günü geçit töreni için Kudüs’e akın etti. Eski Kent’in, İsa Mesih’in sırtında çarmıhla yürüdüğüne inanılan “Çile Yolu” veya diğer adıyla “Via Dolorosa” sokağında topladı.

Kilise Baskınında Papaz Kıl Payı Kurtulmuş

Adana'da 'Bebekli Kilise' olarak bilinen Aziz Pavlus Latin İtalyan Katolik Kilisesi Rahibi Farancis Dondu'nun, iki kişinin kılıçlı ve bıçaklı baskınında ölümden, birkaç dakika önce Paskalya Bayramı nedeniyle bir eve takdise gitmesiyle kurtulduğu belirtildi.

Սուրբ Զատիկ Տօն Յարութեան Տեառն Մերոյ Յիսուս Քրիստոսի.

Սուրբ  Զատիկի տօնը կը խորհուրդանշէ, յարութեան մեծ խորհուրդը եւ  անմահութեան ճշմարտութիւնը :Դարաշրջանիս  նիւթապաշտութեան  ծաւալային հոսանքի ենթակայ մենք , շատ անգամներ Սուրբ  Յարութեան  մեծ խորհուրդը եւ հռչակած  փրկարար ճշմարտութիւն առանց մեր սիրտերուն ու հոգիներուն մէջ  ներշնջելու կը տօնենք  ուտելով, խմելով  ու զուարճանալով.
Ատեն  ատեն  կը մոռնանք  Քրիստոնէութեան  ուսուցումը ու սկզբունքները.

ԳԵՐՄԱՆԻՈՅ ՄԷՋ ԱՒԱԳ ՀԻՆԳՇԱԲԹԻ ԵՒ ՈՏՆԼՈՒԱՅ

21.4.2011  Աւագ Հինգշաբթի օր, Գերմանիոյ Քէօլն, ՔէհլՆիւրընպէրկ, ՆոյվիտՄիւնղէն, Պեռլին  եւ Հանաու-Ֆրանգֆուրդ  քաղաքներու մէջ, "Ոտնլուայի  եւ Խաւարումի" արարողութիւններ  տեղի ունեցան.

Türkiye'de İlk Ermenice Klipi Hakan Çelik Yayınladı

Cumartesi günü büyük bir keyif ve gurur ile değerli ses sanatçımız sevgili Sibil Pektorosoğlu'nun "namag" adlı parçası için hazırlamış olduğu klipi seyrettik. Posta gazetesi yazarı ve Kanal 24'ün hafta sonları yayınlanan "Moderatör" adlı programın yapımcı ve sunucusu Hakan Çelik'in kendi programında sunduğu klip Türkiye'de  çekilen ve televizyonda yayınlanan ilk Ermenice klip unvanını da kazandı.

'Sözde soykırım' belgeleri yayımlayacak

24 Nisan "Ermeni Soykırımı" anma günü öncesi çeşitli ülkelerde Ermeniler Türkiye'ye yönelik protesto eylemlerinde bulunurken Ermenistan'ın yeni belgeler yayımlayacağı açıklandı. Ermenistan Ulusal Arşivi Müdürü Amatuni Virabyan, "Ermeni soykırımını 1915 yılında meydana geldiğini gösteren güvenilir belgelerin arşivlerinde bulunduğunu” belirterek, arşivdeki belgelerin 1914-1915 yıllarındaki  "kanlı olaylara ilişkin 10 bin tanığın ifadelerini içerdiğini” kaydetti.


BDP'li belediye Ermenice kitap bastırdı!

Ahmet YUKUŞ
Diyarbakır merkez Sur İlçe Belediyesi Kültür Şube Müdürlüğü, ‘Her gece bir masal' (Sere şeve çirokek) projesi kapsamında Ermeni yazar Hovhannes Tumanyan tarafından yıllar önce kaleme alınan Bir Damla Bal' masalını Ermenice ve Türkçe olarak bastırdı. Sur İlçe Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın makam odasında yapılan masal kitabı tanıtımına Diyarbakır asıllı Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan, Kürt Pen Diyarbakır Başkanı yazar Şehmus Diken, Diyarbakır'ın son Ermeni çifti Beyzo Eken ve Sıtkı Eken ve Kardeş türküler grubu solistleri katıldı.

ABD'li Yahudi Örgütünden Türkiye'ye Destek: "Ermeni Soykırımı Konusu Kongre'de Ele Alınmamalı"

ABD'nin önde gelen Yahudi örgütlerinden Hareket Karşıtlığı Birliği (ADL), "Ermeni soykırımı" iddialarına ilişkin Türkiye'nin yaptığı ortak komisyon önerisine Ermenistan'ın olumlu yanıt verebilmesi için uygun atmosfer yaratılmasını isterken, "soykırım" konusunun ABD Kongresi gibi bir forumda ele alınmasına karşı çıktı.

24 Nisan sendromu devrimle yok olur mu?

Yorum - Mehmet Fatih Öztarsu - Ermenistan Aravot Gazetesi yazarı
Türkiye'nin her yıl yaşamaya alıştığı 24 Nisan sendromu, bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi, Türkiye'nin stratejik önemini benimseyen ülkelerce, Ermeni tarafını az da olsa tatmin edecek şekilde geçiştirilecektir. Ancak uluslararası arenadan ziyade, Ermenistan'ın iç çalkantıları Türkiye'ye yönelik yaklaşımlar konusunda 2015'e kadarki süreçte yeni boyutlar kazandırabilir. Petrosyan'ın söylemlerini benimseyen kitleler muhtemelen Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi için adım atacak ve yine Petrosyan'ın savunduğu şekilde, Karabağ'ın serbestçe ve makul bir şekilde ele alınmasıyönünde inisiyatif gösterecektir. İktidarla çatışma sürecinde dahi Türkiye'ye yönelik ılımlı yaklaşımlar halkı etkileme aracı olarak da kullanılacaktır. Çünkü halkın Rusyacı tavırlarından bıkmış olduğu devlet politikaları yerine, ekonomik canlanmayı vaat eden Türkiye'yle yakınlaşma politikaları muhalefet için oldukça cezbedici politik bir araç konumuna gelmiştir.

Ucube...

Atilla Özdür
Anam Türk, babam da Türk ve bana ‘Sen de Türk’sün’ demişler. Oysa, Türklük benim neyime idi...Ermeni olsaydım ne fark ederdi ki... O zaman da bugünkü gibi, anama babama bakarak ‘Sen Ermeni’sin’ diyeceklerdi.Niye Kürt olmayabilecektim ki... Kürt olmaya ben mi ayak direttim?... Kendi elimin emeği olmayan bir şey için kavgayı akılsızlık görüyorum...Kürt imamın arkasında Türk müezzinin yanında cemaatten bir Ermeni olarak secdeye kapansam, neyim eksik olurdu siz ehli secde Cermenlerden, Araplarla Acemlerden ve dahi Çin’i maçinden derisi sarılardan...Anamın adının Eftelya olmasına bakarak küfredip aşağılar mıydınız beni, ‘Rum piçi’ diye... Eğer ‘evet’ ise cevabınız, Hayganuş’tan doğma Agop da hak sahibi olurdu ‘Türk piçliğiyle’ sizleri yaftalamakta... Dakka duka...

Kars'taki Heykel Tartışmaları

Kars'ta yapımı durdurularak, yıkım kararı çıkartılan ve "ucube heykel" tartışmalarına konu olan "İnsanlık Anıtı"nın heykeltıraşı Aksoy, Kars'ta bir otelde basın toplantısı düzenledi."Bir firma gelmiş ve iskele kurmuş. Daha anıtın içinde ne olduğunu bile bilmiyorlar. Bu anıt yıkanların kafalarına patlar. Anıtı politika çamuruna bulaştırıp, oy almaya çalışıyorlar. Şu anda Kars'ta anıtın yıkılmasını istemeyenlerin oranı yüzde 15'lerden yüzde 70'lere çıktı. Bakınız Başbakan Kars'a geldi ve 'yıkılsın' dedi hemen ardından yıkılması hızlandırıldı. Burada totaliter rejim özentisi var. Bakın politikacılar gider ama sanat ve sanatçı kalır. Onlar tarihe yıkan, biz ise yapan olarak geçeriz. Şu anda bu anıtı yıkmakla insanlık suçu işliyorlar. "Yıkımın 23 Nisan'da yapılacağı yönündeki bir soru üzerine Aksoy, "Bizler yaklaşık 200 sanatçı ile Kars'ta 23 Nisan günü miting yapacağız. Heykeltıraş Mehmet Aksoy, "Bir firma gelmiş ve iskele kurmuş. Daha anıtın içinde ne olduğunu bile bilmiyorlar. Bu anıt yıkanların kafalarına patlar" dedi.

Türkiye'de öteki olmak

 Ali Atıf BİR /aabir@bugun.com.tr
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Genel Sekreteri Erkam Tufan Aytav çok beğendiğim bir çalışma yapmış. Açıkçası bir bilim adamı olarak, Aytav'ın yaratıcı aklını kıskandım. Üstelik Aytav'ın çalışması beynimi farklı araştırmalar konusunda tetikledi. Ona bu konuda teşekkür borçluyum.Aytav'ın kitabının başlığı Türkiye'de Öteki Olmak... Aytav kitapta sekiz söyleşi gerçekleştirmiş. Sekiz kişi de Türkiye'de azınlıkların ya da kendini azınlık gören etnik-dini-mezhebi toplulukların temsili kişilikleri: …Kitabı iki kere okudum. Önce farklılıklarımıza odaklanarak. Aynı yazarın istediği gibi... Bu okumada insanlarımızı nasıl ötekileştirdiğimizi kolayca görüyorsunuz.

Ermeni Sürgünleri ve Ermeni Soykırımı; Türkiye’den kovulmak

Sait Çetinoğlu
İttihat ve Terakki iktidarı döneminde 1915 Soykırımı sırasında boşaltılıp Ermeni sakinlerinin ölüm yolculuğuna gönderilmesinden sonra, soykırımdan bir şekilde kurtularak dönenlerin köyü… Kemalist dönemin Bakanlar Kurulu’nca 19381 tarihinde tekrar askeri bölge ilan edilip Ermeni sakinleri askerî tesisat ve garnizonların bulunduğu yerlerden uzak bir mahalle nakledilerek ikinci kez boşaltılan Kayseri-Efkere Köyü Ermenisi Donik (Donogan) Yeseyan’ın (Hacı Bey) Efkere’den başlayıp ABD’de noktalanan ilginç hayat hikayesi (2) yakın tarihe ışık tutması bakımından önemlidir. Harry Yeseyan eserinde, ailesinin yaşamından hareketle Osmanlı Türkiye’sinde ve daha sonra göç edilen ABD’deki yaşamlarını okuyucularıyla paylaşır.

Lordlar Kamarası Üyesi Cox, Türkye'yi Soykırım Yapmakla Suçladı

İngiltere Parlamentosu'nun üst kanadı Lordlar Kamarası üyesi Barones Caroline Cox, ''1915'te meydana gelen olaylar soykırım olarak tanınmadığı sürece yaraların iyileşmeyeceğini'' iddia etti. Çeşitli temaslar için Ermenistan'da bulunan Cox, Ermenistan Parlamentosu binasında düzenlediği basın toplantısında, 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye'nin tutumunu eleştirerek, ''Türkiye'nin inkar politikası çok üzücüdür. Doğruyu söylemekten kaçması iyi değildir. Soykırımın inkar edilmesi bu tür olayların tekrarlanmasına temel oluşturmaktadır'' ifadelerini kullandı.

Bakan Bağış, Ermeni Kilisesi'ni ziyaret etti

Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Türkiye'de insanların uzun yıllar baskıyla birbirini değiştirebileceğini düşündüğünü, ancak kimsenin kimseyi değiştiremeyeceğini belirterek, “Birbirimizi olduğumuz gibi kabul edip seveceğiz. Ortak paydalarımızda birleşip bu ülkeyi dünyanın en zengin ülkesi yapacağız” dedi.Kadıköy Çarşısı'ndaki Surp Takavor Ermeni Kilisesi'ni ziyaret eden Bağış, Vakıf Başkanı Şabuh Çolakyan ve beraberindekilerle bir süre sohbet etti. Surp Takavor Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Çolakyan ve beraberindekilerin Paskalya Bayramı'nı kutlayan Bağış, kilise yöneticilerine 12 Haziran seçimlerinde desteklerini ve dualarını beklediklerini söyledi.

ABD Başkanı "soykırım" diyecek mi?

24 Nisan tarihi yaklaşıyor... Gözler bir kez daha Amerikan Başkanı Barack Obama'da. Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili yapacağı açıklamada. Türkiye-ABD makamlarıyla görüşmelerini sürdürüyor. Bakanlık Sözcüsü Selçuk Ünal, "Tarafsız ve adil bir yaklaşım ortaya koyacaklarını ümit ediyoruz" diye konuştu. Dışişleri Bakanlığında basın toplantısı düzenleyen Ünal, 1915 olayları ve 24 Nisan konusundaki sorular üzerine de ABD yönetimi ve Başkan Barack Obama ile yakın bir işbirliği içinde çalıştıklarını belirterek, "Bu tarihin tartışmalı bir dönemini kapsayan uluslararası bir anlaşmazlık konusunda ABD makamlarının hüküm vermelerinin, siyasi, hukuki ve ahlaki bakımdan sorunlu olduğunu muhataplarımıza her vesileyle anlatıyoruz" diye konuştu.

Agoudjian'dan Fotoğraflarla Ermenilerin Hatıraları

Ermeni asıllı Fransız fotoğrafçı Antoine Agoudjian'ın "Yanan Gözler: Ermenilerin Hatıraları" adlı sergisinin açılışı 26 Nisan'da Tütün Deposu'nda yapılacak. Sergi, sanatçının 1988 yılından beri her Nisan ayında "Ermeni toplumlarının insani şartlarını ve kendi içi evrimini araştırmak" için Gürcistan, Karabağ, Lübnan, Suriye, Irak, İran, İsrail ve Türkiye seyahatlerinde çektiği fotoğraflardan oluşuyor.Sergi Gulbenkian Vakfı, Fineco, AGBU ve Anadolu Kültür desteği ile gerçekleştiriliyor ve Birzamanlar Yayıncılık tarafından Yanan Gözler/Ermenilerin Hatıraları başlığıyla Türkçe/Ermenice iki dilde yayınlanacak.

Sevgi, Kardeşlik Ve Hoşgörü Temalı Yarışmada 10 Branşta 722 Eser Yarıştı

İSMEK Sevgi, Kardeşlik ve Hoşgörü konulu Branş Yarışması"nda birincilik ödülü kazanan isimler ise şöyle sıralanıyor; hat branşında Osman Çiçek, tezhip branşında Betül Özdemir, minyatür branşında Zeynep Başak Kademoğlu, ebru branşında Gülsemin Velidedeoğlu, çini branşında Zeynep Ertürk, makine nakışı Songül Onur, takı tasarımı Ufuk Sarıca, rölyef branşında Süreyya Aydınlıoğlu, resim branşında Janet Simsar, fotoğraf branşında Sevim Genç.

1915 ve yüzyıllık sessizliğimiz

Semra Pelek
1915 Ermeni soykırımına hiç değinmiyor oluşumuzun adaletsizliğiyle yüzleşmemiz gerekmiyor mu artık … Bu yüzleşme ve hesaplaşma yapılmadığından, 1915’te Muş’ta bir yetimhanenin idarecisi olan İsveçli misyoner Alma Johansson’un, Viyana’dan kardeşinin akıbetini soran Arsenius Dyendoyan’a yazdığı, 1 Ekim 1917 tarihli mektubunda (2) sorduğu soru, hala yanıtını bekliyor.Johannson, yetimhanedeki Ermeni çocukların Müslümanlaştırılmak üzere kendisiden alındığını, öldürülen üç çocuğu bizzat yetimhanenin bahçesine gömdüğünü, köyde erkek, kadın ve çocuk yaşayan tek bir Ermeni’nin bırakılmadığını anlattıktan sonra şöyle yazmıştı: “Bütün bunlara tanık olup, hiçbir şey yapamamanın ve bundan sonra yaşamaya çalışmanın nasıl bir şey olduğunu tahmin edebiliyor musunuz? Yeryüzünde asla iyileşemeyecek ruhumun ne kadar yaralı olduğunu anlıyor musunuz?”

Kırım'dan Sağduyu Örneği Parlamento Ermeni iddialarını bu yıl da gündeme getirmeyecek.

Dünya sözde Ermeni iddiaları konusunda sağduyulu davranıyor. Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu’nun altı yıl önce aldığı sözde Ermeni iddialarını destekleyen karar, bu yıl da uygulamaya konulmayacak.

Ermeni Soykırımına ilişkin Ermenistan Ulusal Arşivinde muhafaza edilen belgeler 2015 yılına dek Internet’te yer alacak

Ermenistan Ulusal Arşivi’nde (EUA) Ermeni Soykırımını tanıklık eden güvenilir belgeler muhafaza edilmekte. Açıklama 20 Nisan’da bir basın toplantısı düzenleyen EUA direktörü Amatuni Virabyan’dan geldi. Virabyan, anılan belgelerin 1915 yılında mucize eseri Soykırımdan kurtulan Ermenilerin tanıklıkları olduğunu belirtti.

Rusyalı bilim adamı: Türkiye Ermeni Soykırımını reddederek, tüm insanlığı aldatıyor

Rusyalı bilim adamı Vladimir Zakhrov Türkiye ne de partnerleri tarafından Ermeni Soykırımının tanınmamış olduğundan Soykırım suçunun bu güne dek kınanmamış olduğunun altını çizerek ″Türkiye Ermeni Soykırımını reddederek, tüm insanlığı aldatmaya çalışıyor, ancak yüz binlerce tarihi belge var, bunlar Osmanlı İmparatorluğundaki Ermeni Soykırımını ortaya koymakta″ dedi.

BASINA VE KAMUOYUNA

Kentin gerçek tarihine işaret etmek, 24 Nisan’da ölüme gönderilen Ermeni aydınlarını anmak, adaletin yerini bulması mücadelesine katkıda bulunmak isteyen herkesi 24 Nisan 2011 Pazar günü saat 14.00’te İslam Eserleri Müzesi’nin önünde bizimle birlikte, soykırım kurbanlarının anısı önünde saygıyla eğilmeye çağırıyoruz. İnsan Hakları İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon.
TARİH: 24 NİSAN 2011(PAZAR);SAAT : 14.OO; YER   : İSLAM ESERLERİ MÜZESİ- (İbrahim Paşa Sarayı, At Meydanı, Sultanahmet / Eminönü / İstanbul)

«Անդառնալի Կորուստներէն Մէկը, Կորուստն Է Ժամանակին»

ՀԱՊԵՏ ՄԵԼՔՈՆԵԱՆ
Այս ուղղութեամբ, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի համար ուսումնասիրուած եւ պատրաստուած կանոնադրութեան օրինակէն կը մէջբերենք«Աթոռակիցի մի ընտրութեան» պարագային... վերաբերուող բաժինը՝ ուր կ'ըսուի...
Յօդուած 11.- Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը եթէ հիւանդութեան եւ կամ այլ պատճառով անկարող լինի իր պաշտօնը վարել, Կաթողիկոսի Փոխանորդը, կամ Կաթողիկոսի Փոխանորդի չգոյութեան պարագային, Գերագոյն Հոգեւոր Խորհուրդը նշանակում է երեք ձեռնհաս բժիշկներ՝ քննելու եւ ճշդելու Կաթողիկոսի առողջական վիճակը: Եթէ Գերագոյն Հոգեւոր Խորհուրդը եւ Եպիսկոպոսաց ժողովը մեծամասնութեան քուէով հաստատի Կաթողիկոսի անկարողութիւնը, Փոխանորդը կամ Գերագոյն Հոգեւոր Խորհրդի Ատենապետը, ժողովի է հրաւիրում Եպիսկոպոսաց Ժողովը՝ ընտրելու համար Ամենայն Հայոց Աթոռակից Կաթողիկոս:
Այսքա՛ն..., պա՛րզ եւ յստա՛կ:...
Իւրաքանչիւր միաբան, լռելեայն լա՛ւ գիտէ վանքի ցաւը: Եւ այս ցաւերուն դիմաց՝ լռութիւնն ու անփութութիւնը, համազօր է մէկ բառի... ԴԱՒԱՃԱՆՈՒԹԵԱՆ:


ՊԱՏՐԻԱՐՔԱԿԱՆ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ՓՈԽԱՆՈՐԴ ՍՐԲԱԶԱՆ ՀՕՐ Ս. ԶԱՏԿՈՒԱՆ ԱՌԹԻՒ ՀՐԱՊԱՐԱԿԱԾ ՊԱՏԳԱՄԸ

ՔՐԻՍՏՈՍ ՅԱՐԵԱՒ Ի ՄԵՌԵԼՈՑ
 Գոհութիւն եւ փառք Ամենակալին. Մեծ Պահոց ապաշխարութեան շրջանը բոլորելով հասանք մեր Փրկչին՝ Յիսուսի Քրիստոսի Ս. Յարութեան Տաղաւարի տօնակատարութեան։ Հրեշտակաբարբառ աւետիսը անգամ մը եւս կը յիշեցնէ, թէ  վերջակէտը դրուած է հին կեանքին, վերցուած է մարդուն վրայէն մահուան անէծքը, փարատած է մահուան մռայլ երկիւղը եւ լուծուած՝ դատապարտութեան կնիքը ու բացուած՝ նոր կեանքի ճանապարհը դէպի յաւիտենականութիւն։

Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın Surp Zadig Mesajı

MESİH ÖLÜLERDEN DİRİLDİ!
Her şeye egemen Tanrı’ya Hamd ve yücelik olsun. Büyük Oruç dönemini tamamlayarak Kurtarıcımız Hisus Krisdos’un Dirilişi yortusuna ulaştık. Melek tarafından aktarılan müjde bizlere eski yaşama son noktanın konulduğunu ve insanın üzerinden ölümün lanetinin kalktığını hatırlatıyor. Ölümün karanlık korkusu kalkmış ve yargının mührü çözülmüş ve sonsuzluğa giden yeni bir hayatın yolu açılmıştır.
MESİH ÖLÜLERDEN DİRİLDİ! MESİH’İN DİRİLİŞİ KUTLUDUR!

Benim kızıma da okutmayın o andı

Özlem Durmaz Mungan
Oldum olası içimi bir fena eder o 'tek tip' miniklerin, sabah sabah 'tek sıra' dizilip 'bağır bağır' andımızı okumaları. Şimdi bir de anneyim ki, çok feci içim gıcıklanıyor. Varlığı kimselere armağan olmasın evlatlarımızın… Bunlar iyi güzel kavramlar. Amaaaaaa, özünden çok sevmesin daha minicik yüreği bir toprak parçasını. Önce sevsin kendi özünü. İnsan olan özünü. İlerde büyüsün hele bir, kendisi bulur kendi yolunu… Ben daha altı yaşından başlayarak neyi empoze edeceğim evladıma. Hele hele de varlığının sadece bir millete armağan olması kısmını okutmayın benim kızıma da… Varlığı kimselere armağan olmasın evlatlarımızın. Parmaklarından kanlar akıtıp bayraklar boyamasın açmamış goncalar. Gözüne çöp batmasın bebelerimizin. Kimsenin bebesinin gözüne çöp batmasın. Türkü, Kürdü, Arabı, Süryanisi, Ermenisi yok bu işin. Daha ne kadar anlatmak lazım. Evlatlarımıza kardeşliği öğretelim, yeter bu ben durumları.

Aynı hamurdan dört benzemez

Aynen İslamcılar ve Ermeni milliyetçileri gibi, askerlerimiz de olayları kendi işine geldiği gibi izliyorlar… Geçenlerde Hasan Cemal, ABD’ye gitti. Konuşmasını dinleyenler arasında, radikalliğiyle tanınmış, Ermenilerin özür ve tazminatla yetinmeyip toprak da istemelerini savunmakla ünlü gazetecisi Harut Sassounian da vardı. “Cemal Paşa’nın torunu, dedesinden ‘beast’ diye bahsetti” diye yazdı. Yani hayvan, canavar. Hasan bu yazıyı öğrenince müdahale etti: “Olur mu yahu, mümkün mü?” Bunun üzerine Sassounian, başka Ermenilerin de uyarmasıyla, Hasan’ın bazı kelimeleri iyi telaffuz edemediğini söyledi ve sonunda “Anlaşılan H. Cemal ‘past’ [pest] demiştir, benim kulağıma ‘beast’ [bist] diye gelmiştir” diye hatasını düzeltmeye çalıştı.

Ermeni Komitacıların Gizli Mektupları Kitaplaştırıldı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Türk-Ermeni Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi’nin ‘Millet-i Sadıkada İsyan: Ermeni Komitacıların Gizli Mektupları’ isimli kitabı Timaş Yayınları’dan çıktı.

Rus uzman: Soykırım konusunda Ermenilerin çabalarının tatmin anahtarı Erivan ve Diasporanın ortak işlemlerinde

 Rus Stratejik Kültür Fonu başkn yard. Andrey Areshev, Soykırım konusunda Ermenilerin çabalarının tatmin edilmemesine süper devletlerin isteksizliğinin mani olduğunu, anahtarın ise Erivan ve Diasporanın ortak işlemlerinde olduğunu belirterek ″Ve bu kaynağı, bugün olduğundan çok daha verimli kullanmak gerekir″ tavsiyesinde bulundu.

Կիրակնօրեայ Հաշուեփակ և Աղջիկտես /“Giragorya Haşvapag ve Ağçigdes”

Bu Yıl Aramyan Derneğinde Sahnelenen Tiyatro Oyunları Bu Kez GLYD sahnesinde... Getronagan Lisesinden Yetişenler Derneği  29 Nisan 2011 Cuma Akşamı Saat 21:00

Akdamar Adası çiçek açtı

Türkiye'nin en büyük gölündeki dört adadan biri olan ve Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında yaptırılan Ermeni kilisesini bünyesinde barındıran Akdamar Adası'nda badem ağaçlarının çiçek açması, adaya farklı bir güzellik kazandırdı.
 

Kriz, azınlık okullarını tek çatı altında birleştirecek

Stelyo Berberakis
Yunanistan'daki mali kriz Batı Trakya'daki azınlık okullarını da vurdu. Tüm Yunanistan'daki okul binalarını yeniden gözden geçiren Eğitim Bakanlığı, kısa mesafedeki okulları birleştirmeye karar verdi. Yunanistan'daki toplam 16 bin okuldan bin 933 tanesi, yakın oldukları gerekçesiyle birleştirilecek. Bunların arasında Batı Trakya'daki Türk azınlık okulları da var. Gümülcüne ve İskeçe illerindeki toplam 188 adet azınlık okulundan, birbirlerine yakın mesafede bulunan toplam 57 okul iptal edilecek ve iptal edilen okulların öğrencileri geriye kalan 131 okulda eğitim görecek. Eğitim Bakanlığı, okulları birleştirme kararını Batı Trakya'daki yerel yönetimlerle görüştükten sonra aldı.

Ermeni lobisinin Türkiye karşıtı çalışmalarını yoğunlaştırdığı Nisan ayında Türk dostu milletvekilleri karşı atağa geçti

Nazım ALPMAN
Radikal Ermeni kuruluşu ANCA'nın geçen hafta Kongre'de düzenlediği ve bazı Kongre üyelerinin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına destek veren açıklamalar yaptığı anma etkinliğinin ardından, Kongre'deki Türkiye Dostluk Grubu'nun dört eşbaşkanı, Temsilciler Meclisi'ne Türkiye'ye yönelik övgülerin yer aldığı "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı" konulu karar tasarısı sunmuştu. Şimdi de Türk dostu olarak tanınan New York milletvekili Edolphus Towns, "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" konulu bir karar tasarısını Meclis'e sundu.Türkiye'yi öven ifadelerin yer aldığı 235 sayılı tasarıda, Türkiye'deki parlamenter demokrasiden övgüyle söz edilirken, Atatürk'ün Türkiye'nin bağımsızlık ve egemenliğini gençlere emanet ettiği hatırlatılarak, dünyadaki ilk çocuk bayramını ilan etmesi nedeniyle Türkiye'ye teşekkür ediliyor. 

Patriklik Surp Zadik (Paskalya) Kabulleri

Surp Zadig Yortusu münasebetiyle kardeş kilise temsilcilerinin, cemaat vakıflarının, koroların, derneklerin ve halkımızdan dileyenlerin tebrikleri 24 Nisan 2011, Pazar, saat 15:00’te Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi Harutyun Amira Bezciyan Salonu’nda kabul edilecektir...Surp Zadig Yortusu münasebetiyle kilise, okul, vakıf ve dernek kadın kollarımızın üyelerinin tebrikleri 26 Nisan 2011, Salı, saat 15:00’te Patrikhane’nin Kabul Salonu’nda kabul edilecektir.

Derin Devlet misyonerliğe neden karşı?

Abdurrahman Dilipak
Harika değil mi, derin devlet, halkımızı misyonerlik faaliyetlerine karşı korumak için düğmeye basıyor ve Milli Güvenlik Kurulu da devreye sokularak bu konuda bir takım çalışmalar yapılıyor.. Aralarında Zekeriya Beyaz gibi isimlerin de bulunduğu son aramaların JİTEM’de papaz olarak çalışmalar yapan ‘Deniz Uygar’ kod adlı gizli tanığın ifadeleri doğrultusunda gerçekleştirildiği iddia edildi. Demek ki, derin devletin şeyhi, fahişesi yok sadece, papazı da var.. Peki dertleri ne? Ne olabilir ki, tavşana ‘kaç’, tazıya ‘tut!’ Hani şu “kontrollü bunalım stratejisi” dedikleri şey..Bir yandan geriye kalan ne kadar yabancı varsa, onları kaçırıp mallarına el koyacaklar..Dahası, daha önce nasıl sağ-sol, Alevi-Sünni, Kürt-Türk kavgası çıkarttılarsa, şimdi de Müslüman-Hıristiyan çatışması çıkartacaklar. Böylece Türkiye’nin batı ile ilişkisini bozacaklar. AB süreci durdurulsun ki, demokratikleşme süreci de durdurulabilsin. Batı İslam’ın ve Müslümanların karşısında yer alsın ki, batılılar eski dostları ile yeniden buluşsun, bir araya gelsin..

Yanan Gözler: Antoine Agoudjian'dan Ermenilerin Hatıraları

Bir Zamanlar Yayıncılık
Bir fotoğrafçını kimliği, kaderi ve çalışmaları onun içinden geldiği toplumla nadiren bu kadar örtüşür. Antonine Agoudjian Fransız; Ermeni anne babadan doğma; Ermeni göçmenlerin torunu; Ermeni halkının trajik tarihiyle ilgili hiçbir şeye uzak ve kayıtsız değil... Fotoğraf, Agoudjian'a göre modern tarihin azabıyla aniden savrulmuş ve parçalanmış bir halkı çok yakın olmanın en radikal yolu.

Meclis yine gayrimüslimsiz

Ayşe Hür
Seçimlere katılma talebi, 1877’den itibaren Osmanlı Devleti’nin meclislerinde gayrımüslimler geniş biçimde temsil edilirken, 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’de tek bir gayrımüslim milletvekili yoktu. Birinci Meclis’in 1 nisanda kendini feshedip seçimlere gitme kararı aldığı günlerde, 1915’ten beri bozuk olan Türk-Ermeni ilişkilerini düzeltmek için 1922 yılının son günlerinde İstanbul’da kurulan Ermeni Türk Teali (Dostluk) Cemiyeti’nin Şeref Başkanı Osmanlı Bankası yöneticilerinden Berç Keresteciyan ve Ermeni Cemaati‘nin Dünyevi Meclisi’nin eski üyesi Artin Musodicyan, Lozan’da barış görüşmelerini yürüten İsmet Bey’e bir telgraf çekmişlerdi. Telgrafta hem Lozan’daki heyete Ermeni cemaatinin desteklerini belirtiliyorlar hem de Mayıs Haziran ayındaki genel seçimlere Ermenilerin de katılmak istediğini belirtiyorlardı. Elbette bu katılım, Mustafa Kemal’in başında olduğu “Milli Müdafaa Fırkası” (o sırada henüz CHP adını almamıştı) saflarında olacaktı. Yani ayrılıkçı değil, bütünleşmeci bir talep söz konusuydu. Ancak bu telgrafa Ankara’dan olumlu ya da olumsuz bir cevap gelmedi.

Amerika'ya Hoş Gelmediniz !...

Türk Amerikan toplumu temsilcilerinden ve başarılı aktivistlerden olan Ergün Kırlıkovalı ve Ali Çınar, gazeteci Hasan Cemal’in Kaliforniya’da bir universite’de sözde Ermeni soykırımını kabul eden açıklamalarına sert tepki göstererek, protesto yazısı yolladılar.Türkiye ve Türk toplumuna hakaret içeriğinde olan açıklamaların kabul edilemez olduğunu belirten Kırlıkovalı ve Çınar, Türk Amerikan toplumundan, Hasan Cemal’i protesto etmelerini istedi. Başarılı akademisyenlerinde desteklediği çağrıya gün geçtikçe destek büyüyor. 

Fransa'dan "ret" haberi geldi

Fransa'da önümüzdeki ay Senato'da oylanması beklenen "Ermeni soykırımını inkâr yasası", Anayasa Komisyonu'nda reddedildi.NTVMSBC'den Kayhan Karaca'nın haberine göre, 4 Mayıs'ta tartışılacak olan, "Ermeni soykırımı"nı inkâr edenlerin cezalandırılmasına yönelik yasa tasarısı, Fransız Senatosu Anayasa Komisyonu'nda reddedildi.   

ÊðÆغ²Ü вÚðÆÎ`¾Ü ²Úêúð غ¼Æ ÆÜ⯠Øܲò`.


²Ù»Ý³ÛÝ Ð³Ûáó 125¬ñ¹ ϳÃáÕÇÏáë ÊñÇÙ»³Ý гÛñÇϪ ØÏñïÇã ÊñÇÙ»³Ý
ì³Ý»óÇ, Ù³ÑϳݳóáõÝ ÏÝù³Í ¿,29 ÐáÏï»Ùμ»ñ 1907 Ãáõ³Ï³ÝÇÝ, 87
ï³ñ»Ï³Ý ѳë³ÏÇÝ£ ²×ÇõÝÝ»ñÁ ÏÁ ·ïÝáõÇÝ ê.¾çÙdzÍÝÇ Ï³Ù³ñÝ»ñáõÝ
ï³Ï, ï³×³ñÇ ÙáõïùÇÝ:

Fransız analistten ilginç iddia: Türkiye Ermeni soykırımını anacak

Fransa'daki Stratejik Etüdleri Vakfı analisti Gaids Minasyan, 'Türk otoritelerinin, bazı kentlerde Ermeni Soykırımı'nın anılması için etkinliklerin düzenlenmesine izin vereceklerini' söyledi... Açıklamaları sırasında Türkiye için “20 yıl öncesine göre daha güçlü. Tutumunu neden değiştirsin” diyen Minasyan, “Türkiye’nin, geçmişini değerlendirmesini gerektirmeyen başka güçlere açılarak daha etkinlik kazandığı”nı da savundu. 

‘Müjde: Ermeniler de Türk!’

Nazım ALPMAN/ nazim@internethaber.com
27 Mayıs dönemi hükümetleri içinde saygın akademisyen üyeler de bulunuyordu. İçlerinden hiç biri bu görüşlere itiraz etmemişti. Anadolu’da yaşayan herkesin Türk olduğu konusundaki devlet tezi o boyutlara ulaşmış ki, bir hükümet üyesi eline geçirdiği bir araştırmadan şu satırları okumaktan imtina etmemişti:-Bu araştırmaya göre Ermenilerin de aslında Hazar Türkü oldukları kesinleşmiş bulunuyor!!!İsmail Beşikçi tam burada durdu ve şöyle dedi:
-Ermeniler de Türk haline getirilmesinden sonra, Kürtlerin Türk olmaları önünde hiçbir engel kalmıyordu!

Türkiye’den Ermenistan`a Uyarı

Türkiye `Metsamor` Nükleer Elektrik Santrali’nin (NES) faaliyetinin durdurulması için Ermenistan`ı uyardı.AzerTAc ajansından elde edilen bilgiye göre, Türkiye`nin Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şu anda faaliyeti tehlikeli olan NES’in 40 yıl önce modern standartlar dikkate alınmadan inşa edildiğini bildirdi.

Ermeni Diasporası Başkan Obama’yı Protestoya Hazırlanıyor

ABD’de Ermeni diasporasının yoğun olarak yaşadığı California’da “Ermeni Soykırımı Görev Gücü” adlı bir grup, seçim kampanyası çerçevesinde düzenlenecek bir destek toplantısına katılmak üzere bölgeye gelecek olan Başkan Barack Obama’yı protesto etmeye hazırlanıyor.Başkan Barack Obama, Ermeni diasporasının sözde soykırımın başlangıcı olarak kabul ettiği 24 Nisan tarihinden üç gün önce yeniden seçilme kampanyası çerçevesinde Los Angeles’ta bir destek toplama toplantısına katılıyor.

Washington Büyükelçiliği Önünde Ermeni Yalanlarını Protesto Mitingi

Terör örgütü PKK yandaşları 19 Nisan Salı günü, radikal Ermeniler ise 24 Nisan Pazar günü Washington D.C.’deki T.C. Büyükelçiliği önünde toplanarak protesto gösterisi düzenlemeyi planlıyor. ABD’deki Türk-Amerikan toplumu da Türk Büyükelçiliği önündeki kaldırımın radikal gruplara bırakılmaması için seferber olmuş durumda. Bu münasebetle facebook ve çeşitli haber kanalları vasıtasıyla duyurular yayınlayan Türk ve Azeri diasporası, Türk kökenli vatandaşları Washington Büyükelçiliği önünde ‘Kaldırım Nöbeti’ne davet ediyor.

Primate's Easter Message

"Let us be renewed with the Glorious Resurrection of Christ, our Lord" Let us renew our lives with the Glorious and Victorious Resurrection of our Lord and Savior Jesus Christ. This is the challenging message of the Feast of the Holy Resurrection. The Blessed Resurrection calls on us all to renounce our old-self and instill within us a new beginning: to live a Christ-like life. The Christian faithful is created in God's image and is granted divine strength to contest all adversaries which impede the spreading of the Good News. This has also been the legacy of our forefathers.
"Christ is risen from the dead."

Türk-Ermeni halklarının dostluk haritası

Türk-Ermeni halklarının hikayesine bambaşka bir yaklaşım...
TRT Haber, Anadolu'dan dünyanın dört bir tarafına savrulmuş bir dostluk hikayesini konu alan belgeseli izleyicileriyle buluşturuyor: Dostluğu Hatırlamak...Bugün ve yarın 14.20'de ekranlara gelecek belgeselde, Türk-Ermeni halklarının hikâyesine bambaşka bir açıdan yaklaşılıyor. Dostluk haritasıyla yola çıkılan bu gezinin iki durağı var; Fransa-Valance ve Arjantin Buenos Aires...

Yargıtay topluma gözdağı veriyor

Röportaj - Nuriye Akman
Fakat Yargıtay'ın bu kararı bir tehdittir. Hukuk Genel Kurulunun yapısı değişene kadar, yapısı değiştiği zaman vereceği karar değişir mi değişmez mi bilemiyoruz ama o zamana kadar bu konuda ağzınızı kapalı tutacaksınız. Mesela "Ermeni sorununu" tartışamayacaksınız. Resmi ideoloji dışında bir fikir beyan edemeyeceksiniz. Ettiğiniz zaman bu tehlike her zaman var. Bu herkese verilen bir gözdağıdır. Peki dese ki birisi, Türk vatandaşı olan Ermeniler ya da Türk vatandaşı olan gayrimüslimler aptaldır, aşağılıktır, bu Türk milletine hakaret, Türk milletini aşağılama olarak kabul edilecek mi, edilmeyecek mi? .. Orada Türklük var. Bunu temel ilke olarak koruyacaksın diyor. Türklük lafını kaldırdılar, Türk milleti dediler. Ama Türk milleti sözcüğü de aslında bir etnisiteye referans.