Etiketler

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN / ՇՆՈՐՀԱՒՈՐ ՄԱՅՐԵՐՈՒ ՕՐ

Ani Harabeleri'ne Dünya Fonu desteği


Mehmet Demirci
Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihî eserleri koruma altına alan Dünya Anıtlar Fonu(WMF), bu kez Kars'taki Ani Harabeleri için harekete geçti.

Gümrü’de V. Uluslararası «Evrensel Kültür ve Emenistan» Konferansı başladı

Gümrü Sanat Akademisi’nde 3 gün sürecek olan  V. Uluslararası  «Evrensel Kültür ve Emenistan» Konferansı başladı. Konferans kompozitör Eduard Mirzoyan’ın 90. Doğum yılına ithaf edilmekte.

Western Diocese 84th Annual Diocesan Assembly

Published on May 06 2011 by Divan of the Diocese.
The registration for the first session of the 84th Annual Diocesan Assembly commenced at 9:00 a.m. on April 29, 2011, at the Diocesan Headquarters. At 9:45 a.m., following the Primate's invocation, a special prayer service was held for the souls of late lay leaders Dr. Gary Ara Lulejian, Dn. Dr. Arra Avakian, Mr. Paul Hachigian, Dr. Yeghiya Taglyan, Mrs. Marguerite Hovsepian, Mr. Civan Kalfa, and the dedicated faithful who passed away last year and earlier this year. 

Stunning Art Discovery Comes To Los Angeles

Western Diocese e-Newsletter. Dear Reader, "Pinajian: Master of Abstraction of Discovered" exhibition opens May 19.  April 2011. When Professor William Innes Homer, dean of American art historians, was asked to examine the life's work of an unknown artist in 2007, he was stunned by what he found: a large body of extraordinary abstract landscape and figurative paintings by a highly gifted artist who was completely unknown in his lifetime. Soon a team of art historians was conducting research into the life and art of Arthur Pinajian [1914-1999].

Serj Sarkisyan, Dağlık Karabağ’ı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Serj Sarksiyan, Zafer Günü, Artsakh (Dağlık Karabağ) Cumhuriyeti Savunma Ordusu ve Şuşi’nin Kurtuluşu Günü etkinlikleri çerçevesinde 6 Mayısta Dağlık Karabağ’ı ziyaret etti.

Fransa , Ermeni Soykırımının Tekzibiyle Mücadele Konusuna Eylem Programını İlan Etti

Fransız ‘Le Monde’ gazetesinin yazdığı habere göre Fransa Adalet bakanı Michel Mercier, tüm savcılıklara yolladığı yönergede ‘Ermeni toplumu temsilcilerine yönelik suç müelliflerinin cezalandırılması işinin tertiplenmesi’ talimatı verilmekte...Michel Mercier açıklamasında, Fransız yasalarının ayrımcılık, düşmanlık veya ırkçı temelde şiddete ceza öngördüğünün altını çizerek ‘Biz teşebbüs edilecek tüm cezai müeyyidelere ilişkin bilgi vereceğiz’ dedi.

Varteni Mosditchian Resim Sergisi "Palimpseste: History in Drawers"

14 Mayıs 2011-29 Mayıs 2011 PERA Sanat Galerisi -Taksim Sergi Salonu
01 Haziran 2011- 30 Haziran 2011 PERA sanat Galerisi Kadıköy Sergi Salonu

Kahreden fotoğraf!

Senem Kaan
Ölümüne ilişkin tartışmalar sürerken, Sevag’ın tüfeği kazayla ateşleyen tertibiyle sarılıp çektirdiği fotoğrafı yürek yaktı…Olayın ardından suskun kalmayı ve soruşturmanın tamamlanmasını seçen Balıkçı ailesi ise evlerinin kapılarını VATAN’a açtı. Büyük bir acı yaşanan Kadıköy’deki evlerinde taziyeleri kabul etmeye devam eden Balıkçı ailesi, olayın arkasında art niyet aramadıklarını ancak şüphelerinin de devam ettiğini söyledi. Sevag’ın öğretmen annesi Ani Balıkçı, “Batman’da komutanlar bizi çok iyi ağırladı. Bizimle birlikte acılarımızı paylaştılar. Olayın gerçekleştiği yere kadar götürüp detaylı bilgiler verdiler. Ben bu olayın altında bir art niyet arayamam ama yine de şüphelenmemek elde değil” dedi.

Keçi inadıyla aynı şeyi söylüyorum

Ertuğrul Özkök
KİMSE kızmasın. Aynayı yüzünüze tutuyorum. Hemen heyheylenmeyin; aynaya kendim de bakıyorum.Bakıyorum, utanıyorum.Ben utandım diye, sakın ola ki sen hemen sevinme.Benimki tencereyse, seninki bin beter. Evet arkadaş, maalesef, ne yazık ki biz böyleyiz.Biz kimseyi sevmiyoruz.Kimseden hazzetmiyoruz...Çoğumuz, balkona kaçan topu zevkle kesen huysuz ihtiyarlar gibiyiz… Kimleri mi sevmiyoruz.Mesela Ermenileri. Yüzde 74’ümüz Ermenilere “Olumsuz” bakıyor. Üstelik doğusu da, batısı da, kuzeyi de güneyi de böyle.Yüzde 71’imiz Yahudilere “Olumsuz” bakıyor. İsrail devleti-Yahudi ayrımı yapmaya bile lüzum görmüyor. Yüzde 69’umuz Yunanlılara “Olumsuz” bakıyor.

Ermenilerden kırmızı kart

Arzu Çakır Morin
Diaspora, yasanın Senato’da reddedilmesinin ardından Sarkozy’ye 2012’de ‘kırmızı kart’ gösterdi. Sarkozy’nin kendilerini kandırdığını anlatan Fransız Ermenilerin diaspora önderlerinden Murad Papazyan, “Sosyalistler bize hep dürüst oldu. Ama Sarkozy bize söz verdiği halde geri adım attı. 2012’de Ermeni diasporası bunu değerlendirecektir” dedi. Senato önünde eylem yapan Ermeniler de Sarkozy’yi ve iktidar partisini hedef alan sloganlar atarak, Sarkozy’ye “kırmızı kart” gösterdiler.

Bartholemeos'a suikast davası, Ergenekon ile birleştirildi

Fener Rum Patriği Bartholemeos'a suikast iddiasıyla açılan dava, Ergenekon davasıyla birleştirildi…Mahkeme heyeti, İsmet Rençber'in sanık olduğu dava ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 2008/209 esas sayılı Ergenekon ana davası arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunu belirtti. Dosyanın Ergenekon davasıyla birleştirilmesinde hukuki yarar olduğunu ifade eden mahkeme, birleştirme kararı verdi. İsmet Rençber'in yargılanmasına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

‘Ermeni Vatandaşımı Nasıl Görüyorum, O Beni Nasıl Görüyor?

Raffi A. Hermonn (*)
Türklerin, 2008 itibariyle, en hazzetmedikleri iki millet ‘Ermeniler’ ve ‘Yahudiler’ imiş…Katılımcıların % 73.90’ı Ermenilere ‘olumsuz’ bakıyor…Ermeniler hakkındaki tutumlar bölgeden bölgeye radikal değişiklikler göstermiyor; halkımız Ermeni önyargısı hakkında hayli heterojen. Ancak ne var ki ‘vasıflı bir mesleğe sahip olmayan, yoksul ve eğitimsizlerin, yüksek statülü meslek erbabından daha az Ermenilere önyargılı olduğu’ da çok ilginç ve çarpıcı bir sonuç, bizce…

İHD: TSK Sevag'ın Ölümüyle İlgili Tüm Bilgileri Açıklamalı

Nilay VARDAR
İHD, Batman'da askerlik yaparken Kıvanç Ağaoğlu'nun tüfeğinden çıkan kurşunla hayatını kaybeden Ermeni yurttaş Sevag Balıkçı'nın ölümüyle ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, TSK'dan "şüpheli ölüm"ün aydınlatılması için tüm bilgileri kamuoyu ile paylaşması talep edildi… Açıklamaya katılan avukat Eren Keskin, Genel Kurmay Başkanlığı'na ailenin "haklı tedirginliği" göz önünde bulundurularak sivil toplum kuruluşlarının suç duyurusunda bulunması gerektiğini söyledi.

Soykırım yasasını onaylamayan Senatoyu genelgeyle aşacak

Emre Demir
Fransa'da Ermeni soykırımı iddialarını reddedenlere hapis cezası teklif eden yasa tasarısı Senato'dan geçmedi… Ancak, Türk yetkililere defalarca "hayır" oyu verme sözü veren Halk Hareketi Birliği (UMP) hükümeti, Ermeni lobisinin baskılarına dayanamayarak "yasa yerine genelge" tavizini verdi. Adalet Bakanı Michel Mercier, soykırım iddialarını reddedenlerin yargılanması için yasa yerine genelge önerdi. Senato'da konuşan Mercier, soykırım iddialarını reddedenlerin yargılanması için bu hafta bir genelge hazırlanacağını açıkladı. Ermeni toplumunu hedef alan ırkçılık vakalarını engellemek amacıyla bu genelgeyi hazırladıklarını kaydeden Mercier, inkârcı açıklamalara karşı cezaî yaptırım uygulanacağını belirtti.

NEWS.am muhabiri Türkiye’de gerilimli bir ortamda Soykırım konusunda Türk işadamlarıyla tartıştı

NEWS.am muhabirinin Adana’dan verdiği bilgiye göre, Ermeni ve Türk gazeteciler ÇGİD yöneticileriyle, ‘Ermeni-Türk ilişkilerinin geleceği’ bu konuda Ermeni ve Türk işadamlarının işbirliği perspektiflerini öğrenmek amacıyla bir buluşma gerçekleştirdi. Ermeni ve Türk gazetecilerin soruları sona erdikten sonra işadamlarından biri Ermeni gazetecilere hitaben, büyüklerinin kendisine Ermenilerin de kırım gerçekleştirdiğini anlattığını, acı olayların her iki taraf için de gerçekleştiğinden, bu durumda Ermenilerin niçin 24 Nisan yanı sıra, kırılmış Türklerin de yasını tutmadığını sordu. Buluşmada hazır bulunan NEWS.am muhabiri sorunun yerinde olmadığını, zira kırılan halkın Ermeniler olduğunun altını çizerek ‘Kıyaslama yapmak ve iki halkın acılarına ilişkin konuşmak yanlış olur. Ermeni halkı kırılmıştır ve bunun müellifi Türkler bu tarihi acı gerçeği önce kabul etmeliler’ dedi.


Türk ve Musevi Amerikan Toplumu Arasında İşbirliği Antlaşması

New York’ta önemli kuruluşlarda yer alan Musevi ve Türk toplumu temsilcileri Amerika’daki iki toplumu daha yakınlaştırmak üzere bir toplantı yaparak,  bildiri yayınladılar. Türk Delegasyonu lideri ve TABA Başkan Yardımcısı Erhan Atay ve New York Rabbi Liderlerinin Başkanı Joe Potasnik önderliğinde toplanan iki grup, Türkiye ve İsrail arasındaki siyasi ilişki dışında kalarak sadece Amerika’daki toplumlar için önemli projeleri hayata geçirmek üzere bir araya gelindiği bildirilen kararnamede, amaçlarının siyasi olmayan konularda çeşitli aktiviteler yapmak olduğunun altı çizildi.

Doğu'nun kaderini raylar değiştirecek!

Kenan Biter
Bir zamanlar ticaretin kalbinin attığı ‘İpek Yolu’ tekrardan hayat buluyor. Üç ülkeyi bir birbirine bağlanacak olan proje başta Kars olmak üzere Doğu'ya hayat verecek.1993 yılında Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan savaş nedeniyle 15 yıldır  kesik olan Türkiye ile Orta Asya devletleri arasındaki  demiryolu bağlantısını tekrar sağlamak üzere 20 Eylül 2007’de temelleri atılan Bakü -Tiflis- Kars (BTK) demiryolu hattının yüzde 55’i tamamlandı.

Mesut Ilgım, Afrodisias Kazı Deneyimlerini Aktarıyor, siz de davetlisiniz...

11 Mayıs Çarşamba günü 19:30 - 21:00 arası , Feriköy, Nazar Şirinoğlu Salonu. HAYCAR Derneğinin düzenlediği Afrodisias Kenti Sunumuna ilgi duyan herkesi bekliyoruz. 

Mıgırdiç Margosyan’in Gazete Yazıları Bir Külliyata Dönüşüyor

Aras Yayıncılık, 2009 yılında kitapçı raflarındaki yerlerini alan Zurna, Kürdan ve Çengelliiğne’nin ardından 2006 yılında Lîs Yayıncılık tarafından ilk baskısı yapılan Mıgırdiç Margosyan’ın Evrensel gazetesindeki yazılarından yapılmış bir seçki olan Kirveme Mektuplar’ı okuyucuların dikkatine sunuyor.

Կիրակնօրեայ Հաշուեփակ և Աղջիկտես

12 Mayıs 2011 Perşembe Akşamı Saat 21:00 Getronagan Lisesinden Yetişenler Derneği Sahnesinde.

Attorneys Ordered to Produce Records in Armenian Genocide Settlement

Amanda Bronstad "A federal judge has ordered plaintiffs attorneys Mark Geragos and Brian Kabateck to turn over a list of claimants and bank records related to a $17.5 million settlement between French insurer Axa S.A. and descendants of the 1.5 million victims of the Armenian genocide.

Halavurt: "Sevag 24 Nisan'da Planlı Şekilde Öldürülmüş Olabilir"

Ekin Karaca 24 Nisan'da askerlik yaparken öldürülen Sevag Balıkçı'nın aile avukatı Cem Halavurt, olayın yaşandığı karakolda inceleme yaptı. Balıkçı'nın ölümüne neden olan Ağaoğlu'nun facebook sayfasının Türk-İslam sentezi içerikli videolarla dolu olduğunu söyleyen Halavurt, olayın "kaza" olduğuna ikna olmadığını söylüyor.

Fransa ‘soykırım’ yasasını reddetti

Kayhan Karaca
Fransa Senatosu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifini reddetti.

Kuyumcukent Şapeli İbadete Açılıyor

Bütün Hıristiyan gruplar tarafından ortak kullanılacak olan Şapelin kutsama töreni 08/05/2011 Pazar günü saat 16.00’da, Kuyumcukent Atölye Blok, 1 kat, 4 Sok. No. 2'de. Bütün cemaat üyeleri davetlidir.

Ailesi Sevag'ın Vurulduğu Yeri Ziyaret Etti

Ölen jandarma er Sevag Şahin Balıkçı'nın ailesi, Sikorsky helikopterle oğullarının öldürülmeden askerliğini yaptığı karakolu ve vurulduğu yeri gördü. Batman Çağdaş gazetesi, "Rütbeliler görev başında değildi" diye yazdı. İHD olayın peşini bırakmıyor.

Almanya’da ‘Ermeni kurbanları anma evi’

1915 olaylarıyla ilgili olarak Ermeni tezlerini savunan Protestan rahip Johannes Lepsius’un Almanya’nın Potsdam kentinde eskiden oturduğu evi restore edilerek, “Ermeni kurbanları anma yeri” olarak ziyarete açıldı.Potsdam kentinde düzenlenen açılış törenine katılan kültürden sorumlu Devlet Bakanı Bernd Neumann, Lepsius’un tüm engellere rağmen insanların iyiliği için çaba harcadığını savunarak, “Lepsius’un bu evde 1916 yılında tehdit ve sansür altında Türkiye’deki Ermeni halkının durumu hakkında yazdığı rapor, Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’nın gölgesinde Ermenilere uyguladıklarını dünya kamuoyuna duyurdu” şeklinde konuştu.

Cenevre'ye Ermeni anıtı yapılıyor

İsviçre'nin Cenevre kantonunun belediye meclisi, Cenevre'de yaşayan Ermeni diasporasının isteği doğrultusunda, Cenevre kentine Ermeni soykırım anıtı dikilmesini önceki ay onayladı. Bu onay işleminden sonra ihaleye açılan anıt projesini 'Hafızanın Sokak Fenerleri' adlı dokuz adet lambasız sokak feneri projesi ile Paris'te yaşayan Ermeni asıllı sanatçı Melik Ohanyan kazandı.

Sarkozy, Ermeni Soykırımı’nın inkârını suç sayan yasa tasarısını engellemeyecek

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ermeni Soykırımı’nın inkârını suç sayan yasa tasarısını engellemeyeceğini açıkladı. Asbarez.com sitesinin haberine göre Fransa’daki Ermeni toplumunun ünlü isimleri geçen hafta Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile biraraya geldi. Görüşmeye katılan Fransa Ermeni Kuruluşlar Koordinasyon Konseyi (CCAF) eşbaşkanları Murat Papazyan ile Ra Toranyan, Charles Aznavour’un temsilcisi Levon Sayan, Patrick Devedjian, Nicola Sarkozy ile 4 Mayıs’ta Senato’da ele alınacak Ermeni Soykırımı’nın inkârını suç sayan yasa tasarısını görüştü. Görüşmeye Nicola Sarkozy’nin oğlu Jean Sarkozy de katıldı.Görüşmede Fransa Cumhurbaşkanı, Ermeni toplumunun temsilcilerine Senato’da Ermeni Soykırımı’nın inkârını suç sayan yasa tasarısının kabul edilmesini engellememe sözü verdi.

Er Sevag'ı öldüren kurşunda rütbeli ihmal

İsmail Saymaz Er Sevag Şahin Balıkçı’nın, arkadaşının kurşunuyla ölmesinin altından rütbelilerin ihmali çıktı. Doldur boşalt ve tel örgüt çekme işlemleri komutanların gözetimi altında yapılması gerekirken, o gün rütbelilerin görevlerinin başında olmadığı anlaşıldı. Batman’da askerlik görevini yapan er Sevag Şahin Balıkçı, Ermeni soykırımının yıldönümü olan 24 Nisan’da, terhisine 18 gün kala arkadaşı Kıvanç Ağaoğlu’nun tüfeğinden çıkan kurşunla öldü. Babası Garabet, annesi Ani, ablası Lerna ve enişte Murat Şant ile avukatları geçen haftasonu Batman’a davet edildi. Sikorsky helikopterle karakola götürülen aile oğullarının vurulduğu yeri gördü, arkadaşları ve komutanları ile görüştü.

Serj Sarkisyan: Türkiye, Ermenistan ile Diasporanın arasını açmaya çalışıyor

Cumhurbaşkanı Sarkisyan “İsviçre Konfederasyonu Başkanı Micheline Calmy-Rey ile Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini ve Güney Kafkasya’daki sorunları ele aldık. Ermeni-Türk sürecinde arabulucu olarak büyük katkı sağladığından dolayı İsviçre’ye ve özellikle Micheline Calmy-Rey’ye bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi. Serj Sarkisyan “Biz Türkiye ile ilişkileri önkoşulsuz normalleştirmek istiyorduk. Ne yazık ki Türkiye’nin üst düzey yetkilileri bu isteği ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Türkiye, imzalanan protokollerin onaylanmasına yönelik adımlar atmak yerine Ermenistan ile Diasporanın arasını açmaya çalışıyor” diye konuştu.Diasporanın Ermenistan’ın ayrılamaz bir parçası olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Sarkisyan “Soykırım sonucu oluşan Diaspora Ermenistan’ın ve Ermeni halkının ayrılamaz bir parçasıdır. Diaspora bizim gururumuz, bizim gücümüz. Bunu Türkiye’nin anlamadığına şaşıyorum.

Hrant Dink’i uyaran MİT’çilere soruşturma!

Dink öldürülmeden önce, İstanbul Valilik binasında "Yazılarına dikkat et" diye uyarıda bulunan MİT'çilere Başbakan'ın izniyle soruşturma açıldı

İHD’nin Sevak Şahin Balıkçı İçin Basın Toplantısına Katılım Çağrısı

5 Mayıs Perşembe günü saat 13.00’de İHD İstanbul Şubesi'nde, Sevak Şahin Balıkçı'nın can kaybının hesabının verilmesini talep edeceğimiz basın toplantısına Sevak’ın kaybına ilişkin resmi açıklamaları inandırıcı ve yeterli bulmayan, tüm kuruluş, çevre, girişim ve bireyleri katılmaya davet ediyoruz.
Vakıflar Genel Müdürü ile Cemaat Vakıfları Yöneticilerinin Toplantısı

Vakıflar Genel Müdürü ve Vakıflar Meclisi Başkanı Dr. Adnan Ertem, Cemaat vakfı yöneticileri ile tanışmak, vakıfları ilgilendiren konuları değerlendirmek ve bu güne kadar sağlanan gelişmeleri ve beklentileri görüşmek üzere  02 Mayıs Pazartesi günü, saat 10’da Getronagan Lisesinde, yöneticilerle bir toplantı yaptı. Toplantı Cemaat Vakıflarının Vakıflar Meclisindeki temsilcisi, Vakıflar Meclisi Üyesi Sayın Laki Vingas’ın davetiyle gerçekleşti. Toplantı Laki Vingas’ın konuşmasıyla açıldı. (Toplantının içeriği hakkında elimizde yeterli bilgi yok. Bu konuda elimize bilgi ulaşırsa okuyucularımıza duyurulacaktır. HYETERT)

Mardin'de Süryani papaz vuruldu

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Elbeğendi Köyü'nde yaşayan Süryani papaz yardımcısı 45 yaşındaki İsrail Demir, bahçesine giren hayvanlar yüzünden tartıştığı bir çoban tarafından pompalı tüfekle vuruldu. Ağır yaralanan Demir, Diyarbakır'a sevk edilerek tedavi altına alındı.

Fransa, 'Ermeni iddiaları' yasa teklifini oylayacak

Fransa Senatosu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifini genel kurulda tartışarak oylayacak. Yarın genel kuruldaki oylamadan önce yasa teklifiyle ilgili hazırlanan rapor ve buna bağlı önerge görüşülüp oylanacak. Senatör Jean Jacques Hyest tarafından yazılan rapor ve buna bağlı önergede, "anayasaya aykırı olduğu" için söz konusu yasa teklifinin reddedilmesi talep ediliyor.

‘Ermeni anıtını Türkler yıktı biz yaptık'

Fulya Canşen
Almanya’nın Potsdam kentinde Ermenilerin koruyucu meleği olarak anılan Alman papaz Johannes Lepsius’un evi, araştırma, kültür ve anma merkezine dönüştürüldü. Merkezin açılışını yapan Alman Kültür Bakanı Bernd Neumann, Lepsius evinin Türk ve Ermeni kültürünün buluşma yeri olacağını söyledi. Ermeni tehcirinin Alman tarihinin de bir parçası olduğunu ifade eden Naumann, “Biz Almanlar da tehcire seyirci kaldığımız için suçluyuz, bunu kabullenmeliyiz“ dedi. Protestan Papaz Johannes Lepsius, 1916’da yayımlandığı “Türkiye’deki Ermenilerin Durumu Hakkında Rapor” Alman devleti tarafından sansürlenmeden önce ülke çapında 20 bin adet dağıtılmıştı. Lepsius’un konuyla ilgili çalışmaları soykırım iddialarına temel oluşturan ana metinler arasında yer alıyor. Lepsius Evi'nin, 1925 yılında Johannes Lepsius'un kurduğu Alman-Ermeni Akademisi'nin yeniden inşa edilmesi, Alman-Ermeni İlişkilerinin derinleşmesi ve siyaset, kültür, bilim ve iktisat alanındaki Alman-Ermeni diyalogun desteklenmesi gibi amaçları var… Açılışı haber yapan Alman medyası Türkiye’de Ermeni anıtı yıkılırken Almanya’da yenisinin inşa edildiğine dikkat çekiyor.

Ben bir Ermeni’yim….. İstanbul’un yerlisi,bir Ermeni bayan’dan….

Turgay Tezcanlı / turgay_tezcanli@hotmail.com 24 NİSAN 2011
A.Aylin Cantaş Merdinyan

Ben bir Ermeniyim. Şakacı, ılımlı ve hayli açılımlı; Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı bir Ermeni… Bir tiyatro oyunu izledim.(Yaşadığımız günler gibi bir oyun) Oyunun başında ‘Nereye gidiyoruz?’diye sordu Üstat ‘kimse bilmiyor’ diye de cevapladı. Mecazi anlamlar yüklediği cümlelerinden, çıkaramamak için uğraştığımız gerçek sonuçlarıyla. Bu soru beynimin içinde dönüp dolaşırken bu gün, her şeye, tüm yaşanmışlıklara rağmen yine insancıl, yine sevecen, yine umut dolu yürüdüm; doğduğum toprakların,yaşadığım caddelerin,en sevdiğim adreslerinde. Küçük bir grup birikmiş GS Lisesi önünde; pek genç, pek delikanlı ama belli ki huzursuz.Yaşamadıkları zamanın tanık olmadıkları anlatılanların hesabını sormacasına.Dolduruşa getirilmiş, coşturulmuş, böylece yetiştirilmiş, enerji doldurulup bu yönde kullanmaya sevk edilmiş genç bir grup. Acımın dinmeyeceği belki en hüzünlü, buruk günümde bile empati kurmaya çalıştım onlarla. 1915, bana Büyükbabam, Büyükannem tarafından anlatıldı ve tabi ki yaşanmış gerçekleriyle.

Bir 24 Nisan Klasiği

Yazar: Fırat Küçükkömürcü
Amerikan Gallup araştırma şirketinin yaptığı ‘refah anketi’, Ermenistan ve Ermeni diasporasının “soykırım” ipine neden sıkı sıkıya sarıldığını bir kez daha ortaya koydu. Araştırmaya göre Ermenistan halkının sadece % 12’si hayatından memnun. Bir başka deyişle her sekiz Ermenistan vatandaşından sadece birisi hayatından memnun. Tabi bunun nedenini Ermeni yetkililere soracak olursanız yine “suçlu” olarak Türkiye’yi ilan ediyorlar.Tarihi gerçekleri ellerinin tersiyle itip, kurdukları hayal dünyasında yaşamaya alışık Ermenistan yönetimine de hak vermek(!) gerek.

İsviçre ile Türkiye arasında kriz kapıda

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın yarın İsviçre'ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında, Cenevre'de planlanan soykırım anıtının yapımın hızlandırılmasının gündeme gelmesi bekleniyor. Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın İsviçre’ye yarın (3 Mayıs Salı) yapacağı bir günlük resmî ziyaret, Türkiye tarafından dikkatle izleniyor. Ziyaret sebebi resmî internet sitesinde “İnsani yardım ve teknik işbirliği” olarak açıklandı. Oysa diplomatik çevreler, Türkiye Ermenistan arasında yeni bir gerginliğe yol açabilecek Cenevre’de yapımı planlanan soykırım anıtı konusunun tekrar gündeme getirilmesine kesin gözüyle bakıyorlar.

Türkolog: Dondurulmuş Ermeni-Türk süreci Türkiye’nin dünyadaki imajını olumsuz etkiliyor

Erivan Devlet Üniviversitesi Şarkiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı, Türkolog Ruben Melkonyan, Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini değerlendirdi.Türkiye tarafından sekteye uğratılan Ermeni-Türk sürecinin Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü rehin aldığını vurgulayan Ruben Melkonyan “Protokollerin imzalandıktan sonra Ermenistan dünyada sorumluluklarını yerine getiren bir ortak olarak algılandı. Ancak dondurulmuş Ermeni-Türk süreci Türkiye’nin dünyadaki imajını olumlu etkilemiyor” diye konuştu.

Haydi Bastil Meydanına!

Talat Paşa Komitesi, "Ermeni soykırımı yalanına" karşı Avrupa seferine çıkıyor. "Fransa dur! Soykırım yalanlarından vazgeç" sloganıyla Paris çıkarmasına hazırlanan komite, yarın Paris'in Bastil meydanında olacak. Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza öngören yasa tasarısı Fransa Senatosu'nda 4 Mayıs'ta görüşülecek.

İşte ilk Ermeni şehide kilisede askeri tören!

Senem KAAN
1991 yılında Hakkari’de arkadaşının silahından çıkan kaza kurşunu ile şehit olan Nuri Değirmenci için, 20 yıl önce kilisede askeri bir tören düzenlenmişti. Ermeni şehit Nuri Değirmenci’nin 20 yıl önce gelen acı haberle felç geçiren annesi Hanım Değirmenci evinin kapılarını VATAN’a açtı… Anne Değirmenci, “Her bayram günü oğlumu göremesem de oğlum için evime gelen komutanlarla acımı dindiriyorum. 20 yıldır her bayram gelip elimi tutuyor ve bana güçlü olmamı söylüyorlar. Bayram sabahları komutanların yolunu dört gözle bekliyorum” şeklinde konuştu.

CHP’nin Azınlık Sorunu

Ahu Özyurt
Pazar günü. Yeşilköy’de sokaklar cıvıl cıvıl.. Ermeni kilisesinde bebek sesleri duyuluyor. Paskalya sonrası ilk Pazar tatilinde ardarda vaftiz törenleri var. Küçük kilisenin içi çiçekler, kurdelelerle dolu… Kürt sorunu konusunda cesur çıkışlar yapabilen CHP nedense konu gayrimüslim cemaatlerin haklarına, vakıf mülklerine gelince çekingen davranıyor. Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının hepsinin gizli sitemi şu: “Şimdiye dek hiç sağ partilere vermemek için uğraştık. Ama CHP kalbimizi kazanmak için hiç çaba sarf etmiyor” Azınlık Vakıfları Yasası’nı Anayasa Mahkemesi’ne götüren CHP’nin itiraz dilekçesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun imzasının olması onları bir kat daha kırmıştı sanki. “Onun gibi herkes için CHP diyen bir lider bizi neden görmezden gelir?” diye soruyorlar… Ve CHP’nin merkez sağa, dini cemaatlere gül saçarken Gayrimüslim nüfusu “Nasılsa bize mecburlar, onların hayat tarzının güvencesi biziz” kabilinden çantada keklik görme lüksü de yoktur.

Özgürlük Özgürlükçülüğe Endekslidir

Baskın Oran
Türk profesör: “Türk Ulusu, bu yeni tür savaşta, ecdadına haksızlık yapılmasını asla kabul etmeyecektir. Şuna inanınız; dünyanın bütün parlamentoları aleyhimizde kararlar alsalar bile, bin yıl yolumuza sarsılmaz bir özgüvenle devam ederiz”. Doktora yaparken sağcılar çok yıpratmıştı kendisini; artık çoğunluk olmanın rahatlığını isteyen, vicdan fakiri bir ezber. Asbarez.com’un “Türkler soykırımın yıldönümünü anmak için toplandılar” haberine yorum yazan Diaspora Ermeni’si: “Bu insanlık suçunu ‘bizim de acımızdır’ gibilerden genelleştirilmiş hissî laflara dökmek gülünç. Hukuk terimlerinden şaşmamalılar. Eğer pankartlarında ‘soykırım’ kelimesi yoksa soykırım inkârcılarına yemlik yapmaktan başka işe yaramazlar”. Fransa veya Amerika’da tuzu kuru türünden bir ezber.

Bodrum'da Ermeni Protestosu

Ümran okur
Bodrum Belediye Meydanı'nda aralarında BDP Muğla İl Başkanı Mehmet Polat, İlçe Başkanı İdris Danışlı ve parti üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişi, Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Fransızca ve İngilizce 'Bu Acı Hepimizin' yazılı afişin önünde açıklama yaptı. Seramik sanatçısı Ayla İşler Tiseka, " 24 Nisan 1915, asırlar boyu asırlardır bu ülke ile beraber yaşamakta olan Ermeni halkının kadın, yaşlı çocuk ihtiyar hasta ayırt edilmeksizin sırf Ermeni oldukları için yurdundan evinden tarlasından iş yerinden mesleğinden devlet zoru ile koparılıp yüzbinlercesinin öldüğü, öldürüldüğü, sürüldüğü ve her türlü zulme maruz kaldığı felaketin başladığı gündür. “ dedi.

Ermeni Asıllı, Ermeni Kökenli Değil Ermeni / Murat Bebiroğlu

Nerede bir Ermeni kökenli ya da Ermeni asıllı sözü duysam, okusam ciddi olarak rahatsız olurum. Ermeni asıllı ve Ermeni kökenli sözü bana, Ermeniyken, korku ya da başka yaşamsal nedenlerle Müslüman olan dönmelerle, bir şekilde soyunda Ermeni olan Müslümanları hatırlatır. Bir Ermeni'nin Ermeni asıllı ya da kökenli olduğunu belirtmeye gerek yok. Bu malumu ilam (palias gerçeği), herkes bir Ermeni'nin Türk, Rus ya da Fransız vb. kökenli olmayacağını bilir.

Egemen Bağış, Sevag Bana Göre Şehittir

İlk kez kilisede yapılan bir şehit cenazesine katıldığını ve çok duygulandığını belirten Bağış, Sevag Balıkçı’nın şehit sayılmadığı anımsatılınca da, “Askerlik görevini yaparken hayatını kaybeden bir gencimiz için o kelimeyi ben kullanabilirim. Bunu İslami açıdan değerlendirecek bir İslam alimi değilim. Askeri açıdan değerlendirecek bir güvenlik uzmanı da değilim. Ama askerlik görevini yaparken gencecik yaşta hayatını kaybetmiş, annesi babası da ‘vatan sağolsun’ demiş, bence önemli olank budur” dedi.

Geçmişle yüzleşip geleceğe bakalım

Ayça Örer
Türkiye Ermenilerinin unutamadıkları tarih 24 Nisan, tehcirin başladığı gün. Ermeni tehcirini yeni yeni zikreder ve anmaya başlarken, askerliğini yapan Sevag Şahin Balıkçı'nın ölümü akıllara 'Nasıl oldu' sorusunu getirdi.

Times Meydanı'nda Türk eylemi!

New York'un göbeği, "Ermeni yalanlarına son" diye inledi. ABD'nin New York kentindeki Times Meydanı'nda ''Ermeni Yalanlarına Son ve Şehitlerimizi Anma'' eylemi düzenlendi.

Erdoğan'dan Ermenistan'a Net Mesaj

Erdoğan, şöyle konuştu: ''Azerbaycan'ın hüznü bizim hüznümüz, sevinci bizim sevincimizdir. Burada, Iğdır'da bir kez daha söylüyorum; Karabağ meselesi çözülmeden, Ermenistan'la ilişkilerimizin yoluna girmesi mümkün değildir. Kurulduğu günden beri Azerbaycan'ın, Karabağ'ın arkasında durduk, her zaman da durmaya devam edeceğiz. Bu konuda kimse bizden başka bir şey beklemesin.

Karabağ’da Gerginlik

Erivan hükümeti, Karabağ’da, 3 Ermeni askerin Azerbaycan ordusu tarafından öldürüldüğünü açıkladı.Ermenistan Dışişleri Bakanlığı,  son iki gün içinde meydana gelen ölümlerden sınırda pusuya yatmış Azeri nişancıları sorumlu tutuyor.

Ermenistan’da doğumlar azalırken, ölümler artıyor

Ermenistan’da 2011 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla doğumlar azaldı, ölümler arttı. Açıklama bugün 30 Nisan’da düzenlenen basın toplantısında Ulusal İstatistik Kurumu Nüfus ve Demografi Dairesi başkanı Karine Kuyumjyan’dan geldi.