Etiketler

13. Cuma neden uğursuzdur? O inanışın sırrı ne?

Bazıları yedi sayısının uğuruna, bazıları ise tavşanayağının şansına inanır. Fakat öyle bir günün korkusu var ki, eğer batıl inançlarınızda kuvvetliyse bu korkuyu yenmek için hiçbir şey fayda etmez. 13. Cuma korkusu yani aynı bugün olduğu gibi...13. Cuma, herhangi bir ayın 13’ünün Cuma gününe denk gelmesine denir. Bu günü, iyi ya da kötü olarak niteleyen farklı toplumlar ve bakış açıları vardır. Miladi takvime göre 13. Cuma yılda en az bir en fazla ise üç kere meydana gelir. Bu günün uğursuz olarak anılmasının hikâyesi ise kimi kaynaklara göre; nümeroloji bilimine dayanır.Nümeroloji’de 12 tamlığı 13 kutsallığı aşan sayı.

Nobel adayı içimizden biri

Meliha Okur
Bu ülkede doğdu... 19 yaşına kadar Türkiye havasını soludu, suyunu içti... Geleceğin Nobel Ekonomi Ödülü adayı. İstanbul'da yaşayan Ermeni kökenli bir aileye mensup. Prof. Dr. Daron Acemoğlu, önemli bir kuramsal iktisatçı... İktisada farklı bakışıyla da Nobel'e aday gösterilmek isteniyor.

Turabdin’de Yaşamak Ateşten Gömlek Giymektir

Zeynep Tozduman
Bu yazıma  İğnatius Zakka I.was  Antakya ve bütün Doğunun  ve Süryani Ortodoks kilisesi patriğinin sözleriyle başlamak istiyorum.’’Bu gün,Turabdin ve manastırlarımızı koruyanlar,bizim için sevgili ve değerlidirler.Her kim ki onları korumak için çabalıyorsa onlar bizim için yaşayan şehitlerdir. Ve korunmaları için, Tanrı’ya daima dua edip Rab’bin nimeti sizinle olsun.’’der. Burada patriğin bu sözlerinden anladığım o ki, Direnin ve mücadele edin, mücadele etmek kazanımdır ve bu uğurda ölenler ise ruhani anlamda birer şehittirler.

İşte bizim Ermenilerimiz!

Yavuz Bülent Bâkiler
Ermenistan Diaspora Bakanı Hranuş Hagopyan, İstanbul’da 15 Ermeni sanatkârına ödül verdi. Diaspora; bir devletin, başka ülkelerde yaşayan vatandaşlarına verilen isim. Diasporaya mensup kişiler, hangi ülkede ve hangi makamda bulunurlarsa bulunsunlar, daima kendi vatanları, kendi devletleri için çalışırlar. Anlaşılıyor ki, Ermenistan devleti, Türkiye’de yaşayan Ermeni vatandaşlarımızı, yeni kanlı tuzakların içine çekmek istiyor. Nitekim bu oyunun farkına varan bizim Ermeni cemaatinin önde gelen isimleri, derhal bir açıklama yaptılar: “Biz, atalarımızın bin yıldır yaşadıkları topraklarda yaşıyoruz. Biz diaspora değiliz!” dediler. (Bu konuda söz konusu Ermenilerin açıklamalarını bekliyoruz. HYETERT)

Türkiye'deki son Ermeni köyü

Yabancı bir haber sitesi, Hatay'daki son Ermeni köyü Vakıflı için, "Vakıflı sakinleri kendilerini gayet rahat bir şekilde evlerinde hissettiklerini söylüyor" diye yazdı.

Hoş geldin YERİD

YERİD, gençlerimize yönelik yeni bir site açtı.www.yerid.org . Sitenin amacı herkesin ihtiyaçlarına karşılık verecek bir ortam oluşturmak ve herkese elden geldiğince destek olmak olarak açıklanıyor. YERİD'e hoş geldiniz diyor, başarılar diliyoruz. HYETERT

Müslüman değilsen yabancısın!

Zeynep Kuray
Gökçeada ve Bozcaada'daki tapu ve kadastro işlerinde azınlıklara karşı gösterilen ayrımcılık skandal boyutlara ulaştı. Devlet, buralarda yaşayan gayrimüslim yurttaşlara "yabancı uyruk"lu muamelesi yapıyor.Avukat Erhan Pekçe tarafından bu ayrımcı tutumlar daha önce dile getirilmiş ve bu konularda kendilerinden açıklama istenen devlet makamlarının “milli menfaatler” ve “devlet sırları” bahanelerinin arkasına saklandıkları açıklanmıştı. Son olarak Pekçe'nin şikayet dilekçesinde Hıristiyanların Müslümanlardan gayri menkul alırken başvurularının Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'nde yıllarca bekletildiği dile getirilmişti.

Uluslar arası Af Örgüt'nden Türkiye sert eleştiriler

Uluslararası Af Örgütü'nün dünyada insan haklarının durumuna ilişkin yayımladığı yıllık raporunda, Türkiye'de internetin keyfi olarak kısıtlandığı ve 'Silahlı Kuvvetleri, Ermeni ve Kürtlerin durumlarını ve devam eden adli kovuşturmaları eleştirenler hakkında Ceza Kanunu'nun farklı maddelerinden davalar açıldığı' belirtildi.

Patrik Seçimi Müteşebbis Heyeti’nin son duyurusu / Murat Bebiroğlu

Patrik Hazretleri (Badriark Hayr) asayı kullanacak, makamda oturacak ve mabet dışında kisveyi giyecek durumda olsa, neden biz eş patrik seçimi isteyelim, neden siz patriği makamından indirip, unvanını alarak yeni patrik seçmeye kalkışasınız.


Surp Giragos Armenian Church, Dikranagerd

Church Reconstruction Committee Presents BENEFIT BANQUET.Armenian and Dikranagerd-style entertainment and food .Magaros Artinian Hall – Holy Trinity Armenian Church 920 Progress Avenue, Toronto, Ontario Saturday, MAY 21, 2011 at 7:30 pm.

Arthur PINAJIAN: Master of Abstraction Discovered

Exhibit runs May 19 through June 19

Diaspora bakanı, vatana dönüşe ilişkin yasa kabul edilmesini öneriyor

Diaspora bakanı Hranuş Hakobyan bugün 12 Mayıs’ta ″Vatana dönüşe ilişkin″ yasa taslağını hükümetin dikkatine sundu. Taslak başbakan Tigran Sarkisyan tarafından beğenilerek ″ciddi siyasi içeriği olan bir taslak″ olarak nitelendirildi.Yasa taslağıyla ebeveynleri veya atalarından biri Ermeni olanlar yanı sıra Ermeni milletine aidiyetinin bilincinde ve bunun kabul edenler de Ermeni asıllı kabul edilebilecekler.

8 kişiden oluşan Türk gazeteciler grubu Gümrü’yü ziyaret etti

Ankara ve İstanbul’dan gelen 8 kişilik Türk gazeteciler grubu Gümrü’de, 21. yy.’da kapalı sınırlar olmaması gerektiğine dikkat çekerek, Ermeni-Türk sınırının açılmasının önemli olduğunu kaydettiler. NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan Türkiye «Taraf» gazetesinden Özgün Özçer ″Dahası gazeteciler için kapalı sınırlar olmamalı; hepimiz aynı amaç için çalışıyoruz, aynı işi yapıyoruz, biz özgür ve adil söz taraftarıyız, aynı zamanda özgürce yaşamak istiyoruz″ dedi.

Çeşitlilik ve özgürlüğü birleştirmek

Gülay Göktürk
"Birlikte Yaşamak: 21. Yüzyıl Avrupası'nda Çeşitlilik ve Özgürlüğü Birleştirmek."
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nce kurulan Akil Adamlar Komitesi'nin, Avrupa'da başını alıp giden yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığına karşı ne yapılması gerektiği konusunda hazırladığı raporun başlığı böyle. Rapor, hükümetlere azınlık ve yabancı nüfuslara tek bir kültürü dayatan yasalar çıkarmamalarını; insanları inanç, kültür ve kimliklerini reddetmeye zorlamamalarını; ne İslam'ın ne de başka bir dinin Avrupa değerleriyle uyumsuz olduğu iddiası öne sürülmemesini talep ediyor...

Genelkurmay hakkında soruşturma talebi

İHD, Genelkurmay Başkanlığı'nın, Batman Gümüşgörgü Jandarma Karakolu'nda askerlik yaparken hayatını kaybeden Ermeni er Sevag Şahin Balıkçı'nın ölümüne ilişkin, ailesine ve kamuoyuna yaptığı iki ayrı açıklamayı yargıya taşıdı.

Aram Haçaduryan'ın doğumunun 108. yılı dolayısı Piyano Resitali

14.05.2011 Cumartesi Saat 19:00, Feriköy S.Vartanants Kilisesi Şirinoğlu Salonunda.Marietta Haçaduryan'ın 14 öğrencileri tarafından piyano resitali gerçekleşecektir.

ÖZÜR

Değerli Okurlar, dün akşamdan bu yana blogspotta sorun var. Hem haber girmemize izin vermedi hem de daha kötüsü iki gün geriye gidip haberleri sildi. Geri yükleme haberi geldi ama maalesef şu ana kadar haber ve yazılar tekrar yüklenmedi. Elimizden geldiği kadar en azından etkinlikleri tekrar girmeye çalışacağız.Elimizde olmayan nedenlerle meydana gelen bu durum nedeniyle bütün okuyucularımızdan özür dileriz.Sevgi ve Saygılarımızla. HYETERT

Bodrumdaki hayaletlerin kitabı

Nursem Banu Özyürek
Jaklin Çelik, son kitabı Öfkenin Şenliği'nde yaşamı geçmişin acılarıyla düğümlenmiş dört kadının hikayesini anlatıyor. Tarih, iktidar ve erkekler tarafından örselenmiş kadınların 'bodrum'larından gelen sesleri toplayan Çelik; dün ve bugün arasında mekik dokuyan, Ramela - Anlatıcı hattında paralel giden, Ayşe/Şake'yi insanın suratına fırlatan ve alttan alta Mari'yi duyuran yoğun kurgusu içinden akıtıyor romanını.

EPP Başkanı Martens de Türk-Ermeni Süreci Konusunda Ankara’yı Suçladı

Avrupa muhafazakar partilerinden oluşan Avrupa Halk Partisi (EPP) Başkanı Belçika eski Başbakanı Wilfred Martens, Türk-Ermeni yakınlaşma sürecine ilişkin olarak, "Sürecin Türkiye nedeniyle kilitlenmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradım" dedi.

Ermenistan’a Eurovision şoku!

Emmy yarı finalde 19 ülke ile yarıştı, ilk 10'a kalamadı.Almanya’nın Düsseldorf kentinde dün gece düzenlenen 56. Eurovizyon Şarkı Yarışması’nın yarı finalinde Ermenistan adına “Boom-Boom” şarkısıyla yarışan Emmy elendi.

Detailed Report: How Turkey Marked the 96th Anniversary of the Genocide

By: Harout Ekmanian
This year, for the first time since the genocide, April 24 coincided with Easter in the Armenian Church calendar. As the Armenian Apostolic Church and the Armenian people observed the 96th year of the Armenian Genocide, the World Council of Churches and the Conference of Churches in Europe appealed to all member churches to remember the 1.5 million victims of the Armenian Genocide during their prayers and messages on Easter Day.

Rakel’e Köşk’ten bir ziyaretçi var

Serpil Çevikcan
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) kritik bir görev vermişti… Edindiğimiz bilgilere göre, denetlemeyi yapan çekirdek ekip bir DDK üyesi başkanlığında iki mülkiye müfettişi ve bir adalet müfettişinden oluşuyor.Heyet, iki hafta önce, İstanbul’da Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve Dink ailesinin avukatlarıyla biraraya geldi.

Bartholomeos Nevşehir'de Bahar Ayini'ni Yönetecek

Fener Rum Patriği Bartholomeos, 15 Mayıs Pazar günü Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde bulunan Aziz Dimitris Kilisesi'nde yapılacak olan 'Bahar Ayini'ni yönetmek üzere Gülşehir'e gelecek. İstanbul ve Yunanistan'ın Selanik kentinden çok sayıda katılımcının, geleneksel ayin için Patrik Bartholomeos ile birlikte ilçeyi ziyaret etmesi bekleniyor.

CHP Heyetinden Ermeni Patrikhanesi’ne Ziyaret

CHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil ve İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Mari Gormezano’dan oluşan heyet Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’ı Patrikhane’de ziyaret etti.

Gittiler İşte

Aras Yayıncılık, Diyarbakırlı yazar Şeyhmus Diken’in Gittiler İşte adlı denemelerini yayınladı. Bazısı çeşitli yayın organlarında evvelce yayınlanmış, bazısı ise okurla ilk defa buluşan otuz metin, usta kalemin havsalasındaki Diyarbekir’i; Ermenisi, Kürdü, Süryanisiyle, insanları, sokakları ve sesleriyle kadim Amed’i, Dikranagerd’i, DikranAmed’i anlatıyor.

Dadyanlılar Günü

Tarih: 15 Mayıs 2011 Pazar; Saat: 16.00 Yer: Okul Bahçesi


Soykırımın ekonomi politiği

ALBATROS/ Ragıp Zarakolu Armenian Weekly’de Uğur Üngör’ün “Müsadere ve Kolonizasyon: Jön Türklerin Ermeni Mülklerini Ele Geçirmesi” başlıklı önemli bir yazısı çıktı. Gerçekten de Türk burjuvazisinin ilkel birikim sürecine öncülük eden, Anadolu’daki tefeci bezirganlık, mütegallibe ve ağalığın derin kökleri 1915 ve sonrası politikalara dayanıyor. Geçenlerde Erol Özkoray da, soykırım inkarcılığının derin köklerine işaret etti.15 Haziran 1915’te Kayseri’de halka açık yerlere asılan resmi duyuru’da şöyle deniyordu: “Bütün eşyalarınızı bırakın —mobilya, yatak yorgan, donanım. Dükkan ve işyerlerinizi kapatıp kilitleyin. Kaplarınız mühürlenecektir. Dönünce her şeyi geri alacaksınız. Mülklerinizi ya da değerli eşyalarınız satmayın. Alıcı ve satıcılar aynı şekilde cezalandırılacaktır. Paranızı yurtdışındaki bir akrabanız adına bankaya yatırın.Hayvanlarınız dâhil, sahip olduğunuz her şeyin listesini yapıp görevlilere teslim edin ki sonradan döndüğünüzde geri alabilesiniz. Bu ültimatomun gereklerini on gün içinde yerine getirmelisiniz .”

Diaspora değilim

Türkiye’deki Ermeni aydınlara, Ermenistan Diaspora Bakanı Hranuş Hagopyan tarafından İstanbul’da ödül verildi. Yazar Mıgırdıç Margosyan, ödül almadan önce Hürriyet Daily News’e, “Ermenistan’dan herhangi bir bakan olabilir fakat ben bir Diaspora Bakanı’nın Türkiye’de olmasını arzu etmezdim. Ben binlerce yıldır yaşadığım topraklarda yaşıyorum. Diaspora değilim. Bu yaşanan korkunç bir ironi” dedi.

Türkiye'nin Hristiyanlık mirası New York Times'da

Amerika'nın en çok okunan gazetelerinden New York Times, Türkiye'nin gün yüzüne çıkarılmaya başlanan kültürel mirasını okuyucularıyla buluşturdu. Ankara- Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 1851 yılından bu yana Amerika'da yayımlanan ve internet sitesi her ay 30 milyon kişi tarafından ziyaret edilen New York Times, Türkiye'de yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan ve Hristiyanlık tarihi için büyük önem taşıyan kiliselere geniş yer ayırdı. Susanne Güsten'in ''Türkiye Hristiyanlık Mirasını Geliştiriyor'' başlığıyla kaleme aldığı yazıda, Manisa Alaşehir, Denizli Laodikya ve İznik Nicaea'da ortaya çıkarılan kiliseler üzerinde duruluyor.

Bartholomeos'tan Mudanya'ya Ziyaret

Fener Rum Patriği Bartholomeos Bursa'nın Mudanya İlçesi'ne bağlı Zeytinbağı Beldesi'nin Kumyaka ve Kurşunlu köylerinde bulunan tarihi kilise binalarını inceledi. Patrik Bartholomeos ve beraberindeki heyet, bu sabah feribotla Güzelyalı'ya geldi. Buradan Mudanya İlçesi'ne bağlı Zeytinbağı Beldesi'ne geçen Bartholomeos öğle yemeğinin ardından, kiliseden camiye çevrildiği bildirilen Fatih Camii ile Kemerli Kilise, daha önce ruhban okulu olan Dündar Evi ve Taş Mektep'i gezdi.

CHP'den dini azınlık açılımı

Zeynep Gürcanlı Cumhuriyet Halk Partisi Seçimler öncesi önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk ve CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil yarın Türkiye'deki dini azınlık temsilcileriyle buluşacak. Korutürk, yarın sabah 11.00'de İstanbul'da Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyaret edecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı 14.00'te ise Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Aram Ateşyan'ı ziyarete gidecek.

Ermenistan'dan Baydemir İddiası

Ermenistan'dan yayın yapan armenews.com internet sitesi, kendilerine açıklamada bulunduğunu iddia ettiği Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Diyarbakır'a yapılacak bir "Ermeni Soykırım" anıtına karşı olmadığını ve genç neslin bu olaylardan haberi olmadığını söylediğini yazdı. Türkiye'nin AB'ye üye olması taraftarı olduğunu belirten Baydemir, Türkler ile Ermenilerin arasındaki sorunun AB üyeliği ile halledilebileceğini düşünmediğini açıkladı.

HYETERT Okurlarına...

Sevgili Okurlar,
Bütün okurlarımızın anneler gününü kutluyor, bütün annelere mutlu ve sağlıklı uzun yıllar diliyoruz.
Sizlere Hyetert ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyoruz.Hyetert bu ay okuyucu sayısında bir ilk yaşadı. Geçen hafta günlük okuyucu sayımız tarihimizde ilk kez üç bini geçti. Bu sayı sanal bir gazete için fazla sayılmaz Ancak bizim gibi sınırlı sayıda okuyucuya hitap eden bir gazete için önemli bir sayı. Geçen yıllarda günlük okuyucu ortalaması genellikle bin civarındaydı. Bu günlerde ortalamamız 2000 civarında, hafta sonları ise okuyucu sayısı %20-25 düşüyor.

Asker Sevag'a ne oldu?

Yıldırım Türker Bir Ermeni gencin, 24 Nisan'da kaza sonucu hayatını kaybettiği hikâyesi, resmi soykırımı inkâr politikasını unutarak inanabileceğimiz bir şey değil.Bir gencin daha ölüsü geldi asker ocağından. Ve biz onun da ölümünün ardındaki gerçekler üstüne hiçbir zaman aydınlatılmayacağız. Sevag Balıkçı’nın bir kaza sonucu, üstelik yakın arkadaşı tarafından vurulmuş olduğu bilgisiyle yetinmek zorundayız.

PATRİK SEÇİMİ MÜTEŞEBBİS HEYETİNDEN (7) Nolu BİLDİRİ

(6) Nolu bildirimizle "Patrik Seçimi" için İç İşleri Bakanlığına yapılan başvurunun cevapsız geçiştirilerek ret edilmesi nedeniyle, keza İst. Valiliğince mevcut normlara aykırı olarak düzenlenerek Patrikliğe gönderilen ve Patrik Genel Vekilliği gibi yeni bir makam tesis eden 29.06.2010 tarihli işlemin iptali için idari davalar açıldığı hususu kamuoyuna duyurulmuştu.

'Soykırım' tasarısını yeniden sunacak

ABD Kongresi'ndeki Ermeni lobisinin önde gelen isimlerinden Temsilciler Meclisi üyesi Adam Schiff’in, “soykırım” tasarısını yeniden sunmayı planladığı bildirildi.Ermeni medyasına göre, Kaliforniya eyaletinin Pasadena kentinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Schiff, önümüzdeki dönem için Kongre'de yapılacak bazı grişimlere vurgu yaptı.

Serj Sarkisyan: En büyük zafer barış ve onun iyi meyveleridir

Biz on yıllardır bu bayramı babalarımız ve dedelerimizin başarısı sonucunda kutlamaktayız. Zafer birçok badireler görmüş Ermenistan’a çok beklenen barışı getirdi, ilerleme yönünde yeni kapılar açtı, atalarının yeminine sadık ve yeni Ermenistan’ı inşa edecek olan yeni ve sağlıklı bir neslin eğitimi ufkunu açtı.Ermeniler için II. Dünya Savaşı gerçekten ″Büyük Anayurt Savaşı″ydı. Zafer için hem Diaspora hem Ermenistan elinden geleni yaptı.  Ve farklı cephelerde ve direniş ve partizan hareketlerinde ve destek birliklerinde Ermeni evlatları adlarını özveri va kahramanlıkla taçlandırdılar.

Mısır'da Hristiyan Göstericilerden Oturma Eylemi

Mısır devlet televizyonu, iki gündür devam eden çatışmalarda, en az 12 kişinin öldüğünü 220’den fazla kişinin de yaralandığını bildirdi. Cumartesi öğleden sonra çıkan şiddet olaylarında yaralananlardan 65’inin silahla vurulduğu belirtiliyor… Devlet televizyonunun önünde oturma eylemi yapan binlerce Kıpti Hıristiyan, askeri yönetimin başındaki Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi’nin istifasını istiyor. Göstericiler, Mareşal Tantavi görevinden ayrılmadan oturma eylemine son vermeyeceklerini açıkladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, en büyük hayalinin ezan ile çan sesinin birbirine karışması olduğunu belirterek, "Bugün dünyanın dört bir yanında Diyarbakırlı Ermeni hemşehrilerim var, kapılarımız hepsine açık, umarım bir gün dönerler” dedi.

Selefi-Hıristiyan çatışmasında 9 ölü

Mısır'ın başkenti Kahire'de Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmada 9 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.Resmi Nil televizyonunun canlı yayınına bağlanan Giza Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, İmbaba semtindeki çatışmanın, Müslüman olduktan sonra rahip eşi tarafından alıkonulduğu ileri sürülen bir kadın için Saint Mina Kilisesi önünde gösteri yapan Selefi gruplar ile Hıristiyanlar arasındaki sözlü tartışmadan dolayı çıktığını bildirdiler.

En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı başlıyor

Türkiye, Birleşmiş Milletler 4. En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Konferansı'na hazırlanıyor. Yarın başlayacak zirveye İsrail ve Ermenistan üst düzeyde katılmayacak, teknik heyetleri İstanbul'da olacak.

Mersin'de Hrant Dink parkı açıldı

Mersin'de, BDP'li Akdeniz Belediyesi, katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ermeni gazetesi Hrant Dink'in anısına yaptığı ve Hrant Dink adını verdiği parkın açılışını yaptı.

Sarı Gelin'den sonra yeni skandal

Ermeni soykırımının 96. yıl dönümünde, İstanbul'un göbeğindeki bir eğitim kurumunda yaşananlar "pes doğrusu" dedirtti..."Sarı Gelin-Ermeni sorununun iç yüzü" adlı belgesel skandalına bir yenisi daha eklendi. Üsküdar Burhan Felek Lisesi'nde Milli Güvenlik dersi öğretmeninin, Ermenileri ve Kürtleri "düşman ve hain" olarak anlatan görüntüler izlettirildiği ortaya çıktı.


“Liselerarası Fotoğraf Yarışması”

Kez Gı Sirem İstanbul” (Seni Seviyorum İstanbul) sergisi kapsamında düzenlenen sergi ve ödül töreni, 14 Mayıs Cumartesi günü, saat 16.30’da  Beyoğlu Üç Horan Kilisesi Naregyan Salonu’nda.

İki Halka da Yazık Oluyor

Baskın Oran
Bu “karşı çıkma”yı 1 yıl hapis ve 45.000 Euro’yla cezalandıran Tasarı, 12 Ekim 2006’da Millet Meclisi’nde 106-19 kabul edildi ve Senato’ya yollandı (Hatırlarsanız, bu olay Hrant’ı çıldırtmış, “Concorde Meydanı’na gidip, içim yana yana, ‘Soykırım olmamıştır’ diye bağıracağım” dedirtmişti)…Tasarıyı gündeme almamayı öneren Rapor şöyle sona ediyor: “Çeşitli ülkeler (Almanya, Avusturya, Belçika) Yahudi soykırımını inkâr etmeyi suç saymaya yönelik metinler kabul etmişlerdir. Fakat Ermenistan dahil şu ana kadar Ermeni soykırımının mevcudiyetine karşı çıkmayı cezai kovuşturma konusu yapan bir yasa çıkarmış hiçbir ülke yoktur.” (Rapor metni için: www.senat.fr)Bu son paragrafı iki açıdan ihtiyatla karşılamak lazım. Birinci cümle açısından: Ermeni soykırımı kavramını inkâr etmeyi dolaylı olarak da olsa hukuki tazminata mahkum eden ülkeler arasında Fransa da var.