Etiketler

Gayrimüslim öğrenciler Türk ulusunu hissetmeli

Bahar Atakan
MEB iç birim raporunda, Azınlık okullarında okuyan gayrimüslimlerin “Türk ulusunun bir parçası olduğunu hissetmesi” için, bu okullarda çalışan öğretmenlerin hizmet içi eğitimden geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Papa, II. Abdülhamid’e merhamet çağrısı yapmış

Vatikan Gizli Arşivleri Müdürü Sergio Pagano önceki gün ellerindeki ‘Ermeni Soykırımı’na ilişkin belgeleri tek cilt halinde yayınlayacaklarını ifade etti. Önümüzdeki yıl Şubat ayında gerçekleştirilecek olan “Lux in Arcane” adlı serginin tanıtımı sırasında konuşan Piskopoz Pagano kitabın yayınlanmasından önce VATAN’a konuştu. Pagano belgelerin 1894-1897 yılları arasında yaşanan trajik olaylara ilişkin olduğunu ifade edip “Papa 13. Leo o dönemde 1896 yılında Sultan’la bağlantıya geçerek o dönemde işletilen soykırımın durdurulması ve merhamet gösterilmesi için Sultan’a çağrıda bulundu” şeklinde konuştu.

Apoyevmatini İçin Abonelik Kampanyası

Ekin Karaca
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Apoyevmatini, çeşitli grupların ve sosyal medya ağlarında oluşturulan destek sayfaları yoluyla yürütülen abonelik kampanyaları sayesinde belini doğrultuyor… Rumca bilmeyen insanların, gazeteyi okuyamayacakların, sadece kendilerine destek olmak ve bir kültürü yaşatmak için ellerini taşın altına koyduğunu söyleyen Vasiliadis, gelişmeler karşısında çok duygulandığını ifade ediyor ve ekliyor: "Bize destek olan insanlar sayesinde yaş günümüz olan 12 Temmuz, yas günümüz olmayacak."

Zirve'nin failleri, Ergenekon'un Malatya hücresinde görevli

Zirve Yayınevi katliamının Ergenekon'la ilişkisi olmadığı için Malatya'ya gönderildiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Zirve katliamının Ergenekon'la ilgili olduğunu belirttiği kararda yer yönünden yetkisizlik olduğunu ifade ederek dosyaları Malatya'ya gönderdi. Kararda Savcı Cihan Kansız, "Katliamın doğrudan Ergenekon Silahlı Terör Örgütü'nün Malatya hücresinin bir eylemi olduğu"nu vurguladı. 7'si tutuklu 24 şüphelinin bulunduğu kararda savcılar Cihan Kansız ve Ufuk Ertmercan'ın imzaları yer alıyor.

Anadolu Ermeni'si Hagop'un kolundaki çift saatin sırrı

Eski bir futbol hakemi olan Hagop Arzumanian, İstanbul doğumlu bir Ermeni. Çocukluğu Kurtuluş'ta geçen ve 1948 yılında ailesiyle Arjantin'e göç eden Arzumanian, 63 yıl sonra Türkçe Olimpiyatları için doğduğu topraklara geldi...Arzumanian, ziyareti sırasında hiç görüşmediği Fethullah Gülen Hocaefendi ile kesişen yolunun ilginç hikâyesini de anlattı. Arzumanian, evindeki seccadeyi Arjantin-Türk Dostluk Derneği'ne verir. Dernek yetkilileri, en az yüz yıllık olduğunu öğrendikleri seccadenin bedelini ödemek isterler; ama o kabul etmez. Bunun üzerine seccade dernek tarafından Hocaefendi'ye hediye edilir. Gülen de bu hediyeye bir saatle mukabele eder. Arzumanian, yıllardır kolundan hiç çıkarmadığı saate verdiği değeri şu sözlerle özetliyor: "İki kolumda saat taşıyorum. Biri benim, biri Hocaefendi'nin hediyesi. Soranlara kendi saatimin Türkiye'ye ayarlı olduğunu söylüyorum."

Ermenistan’da ″Kendini tanı″ etkinlikler dizisi başlıyor

Ermenistan Bayanlar Kulübü, Ermenistan Kültür Bakanlığı himayesinde ″Kendini tanı″ etkinlikler dizisine başlıyor…Programın amacı Dünyada tanınan Ermeni sanat ve kültür insanlarını topluma tanıtmak. Bu insanlar yabancı ülkelerde eserler vermekle beraber hiç bir zaman Ermeniliklerini de göz ardı etmediler.

THE LILLIAN & VARNUM PAUL 2011 SCREENWRITING AWARD FINALISTS AND JUDGES ANNOUNCEDLOS ANGELES, California - The Armenian Dramatic Arts Alliance (ADAA) is pleased to announce the three finalists of the 3nd Biennial Lillian & Varnum Paul 2011 Screenwriting Award:  “Bluebeard” by Kraig Kuzirian (U.S), adapted from the novel Bluebeard by Kurt Vonnegut; “Fading In and Out of Love” by Missak Artinian (U.S.); and “The Florist” by Jeff Kalousdian (U.S.).

Amerika Ermeni Asamblesi, yaz programı Erivan’da başladı

Amerika Ermeni Asamblesi, 12 yıldır Ermenistan’da gönüllü yaz programı gerçekleştirmekte. 1999 yılından bu yana yaz programının 74 katılımcısı oldu. Gönüllüler bakanlıklarda, medyada, toplumsal kuruluşlarda ve analiz merkezlerinde gönüllü çalışmalarda bulundular.

AİHM minare yasağını görüşmeyi reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İsviçre'de minare yasağıyla ilgili Müslüman örgütlerin açtığı davayı reddetti. Strasbourg'da 7 hakimden oluşan mahkeme heyeti, söz konusu davayı açan kişilerin kurban olduklarının iddia edilemeyeceğine hükmetti.

Uygarlık Manifestosu/Yeni Paradigmayı Oluşturmak

Sait Çetinoğlu
Fikret Hoca kapitalizm ile derdi olanlar için, kapitalist barbarlıktan çıkış manifestosu niteliğindeki, Yeni Paradigmayı Oluşturmak- Kapitalizmden çıkmanın gerekliliği ve aciliyeti üzerine bir deneme adlı kapsamlı eseri [[1]] kapitalist barbarlıktan çıkışı önüne koyanlar için bir rehber değerindedir.

Maraş Kıyımı Tarihsel Arka Planı ve Anatomisi

Tarihimizde kara bir leke olan katliamların, insanlarımız ve ülkemiz üzerinde derin izler bırakan Maraş Kıyımının gerçekliğini konu olan İsimli kitabımızın tanıtıma ve basın toplantısına katılımınızı bekleriz.  Yer: Taksim Hill Hotel; Tarih: 08 / 07 /2011 Saat: 18:00 - 21:00 Belge Yayınları.

Dünyaya Sığmıyoruz ama Heybeliada’ya Sığdık

Işıl Cinmen
Dufner, Türkiye'deki ve Ermenistan'daki sivil toplum kuruluşları arasında diyalog kurmayı amaçlayan 'Ani Dialogue' girişiminin temsilcilerinden. 'Ani Dialogue'un ilk toplantısı, geçen yıl Erivan'da düzenlendi.Bu yıl da, yarısı Türkiye'den, yarısı Ermenistan'dan 40 katılımcı, iki toplumun sorunlarını, devlet-toplum ilişkisini enine boyuna tartışmak üzere üç günlüğüne Heybeliada'da buluştu… Oysa ikimiz de iyi biliriz ki, o ne yaparsa yapsın devletin gözünde, her zaman 'Ermeni'dir, hatta 'ecnebi'dir. Ahmet İnsel'in dediği gibi: "Eksik yurttaş"tır. "Türkiye'de Müslüman değilseniz yalnızca kâğıt üzerinde 'Türk' olabilirsiniz. Türklük, 'Amerikalı olmak' gibi bir üst kimlik değildir. Din, kültür ve ülkü birliğini varsayan bir tanımdır. 'Yabancı uyruklu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı' tabiri, sorunun özetidir."

Gürcistan cumhurbaşkanı ülkesindeki dini cemaatlerin hukuki statü kazanmasına ilişkin yasal değişikliği imzaladı

Gürcistan cumhurbaşkanı ülkesindeki dini cemaatlerin hukuki statü kazanmasına ilişkin yasal değişikliği imzaladı.

Mersin'de kilisesinde beş Protestana bir ajan asker

İsmail Saymaz
20 Protestan'ın yaşadığı Mersin'de daha önce üç jandarma ajanı belirlenmişti. 20 yıldır cemaatte olan bir kişinin daha ajan olduğu ortaya çıktı. Mersin ve Tarsus’ta, sayıları ancak 20’yi bulan Protestan cemaati üyelerinden eski Başpapaz İ.Ç. ve iki yayınevi çalışanından sonra, geçen yıl ölen Hakan Çevikoğlu adlı bir kişinin daha jandarmanın haber elemanı olduğu anlaşıldı.

Ermeni mimarisinin özelliklerini yansıtan tarihi evleri Türkiye’de restore edilecek

Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nin orta ve doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, Ordu’da Osmanlı, Rum ve Ermeni mimarisinin özelliklerini yansıtan tarihi evlerin restore edileceğini bilgilendirdi.Mesela Taşbaşı Mahallesi’ndeki tarihi evlerin restore edilmesini başlattıklarını söyledi. Ona göre ilk etapta 150 ile 200 yıllık tarihi evlerden 23 tanesinin restorasyonu planlanıyor.Kaydedelim ki anılan Ordu 1920 yılında bağlı olduğu Trabzon’dan ayrılmış, 4 Nisan 1920 tarihinde ise il statüsüne kavuşmuştur. 2010 TÜİK verilerine göre nüfusu 720.000’den fazla olan o ilde 19 ilçe, 53 belde ve 481 köy vardır.

Abdestinden kuşku duymak

Selim KEMALOĞLU
Sayın Mustafa Bilici, sırf BDP’ye rüştünü ispatlamak ve geçmiş iki seçimde yaşadığı politik hezimetin intikamını almak uğruna Van’da kilisenin açılmasına tepki göstermek, bu bireysel ego tatminini de toplumsallaştırarak Vanlılara ve İslam Dini ’ne mal etmektedir. Açıkçası bu çelişkilerle dolu salvonuz boşa gitti; Sayın Bilici. Siz BDP’den ve BDP’li Van Belediyesi’nden politik intikam alacaksınız diye başkasını hedef göstermeyin. Allah insanları özgür iradeleriyle yaratmışsa bir birey Hıristiyan’da, Musevi’de olabilir. O halde bırakın da isteyen istediği dini seçsin. Neden insanlar üzerinde tahakküm kurma ihtiyacı duyuyorsunuz? Van’da kilise açılmasını “misyonerlik” yada sizin deyiminizle “Siyonist politika” olarak görüyorsanız, neden Avrupa’da 5 bin kadrolu imam var? Siz birilerinin dinlerini değiştirme hakkını kendinizde buluyorsanız, neden bir başkası mahallenizde salyangoz satmasın? … Vanlılar, Ermenilerin Ahtamar Kilisesi’nde ayin yapmalarına karşı koymadı. Hatta en makbul dindarlar bile ayinin bir gün yerine o insanların belirleyeceği zaman dilimlerinde ayin yapmaları gerektiğini savundular. Bence de olması gereken bu. Eğer abdestinizden kuşkunuz yoksa bırakın isteyen istediğine tapınsın, istediği gibi dinini yaşasın. Hatta misyonerlik yapsın.

Ermenistan hükümeti Ani’nin 1050. kuruluş yıldönümü kutlamalarına hazırlanıyor

Ermenistan hükümeti 6 Temmuz’da Ermeni eski başkenti olan Ani’nin 1050. kuruluş yıldonümü vesilesiyle yapılacak etkinlikler programının hazırlayan komisyonun kurulması tartışıldı. 

Ermenistan’daki Rus askeri üssü ile ilgili anlaşma yürürlüğe girdi

6 Temmuz tarihinde  Moskova’da bir araya gelen Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan ile Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov uluslararası ve bölgesel birçok soru tartıştı...Böylece Rus üssünün 2044 yılına kadar Ermenistan’da kalmasını öngören anlaşma yürürlüğe girdi.

RUS VE ERMENİ DIŞİŞLERİ BAKANLARI MOSKOVA'DA BİR ARAYA GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karabağ sorununa çözüm arayışlarının AGİT Minsk Grubu eş başkanları vasıtasıyla sürdürülmesi gerektiğini söyledi...Resmi ziyaret için Moskova'da bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan ile bir araya gelen Lavrov, Dağlık Karabağ sorununun çözüm aşamasına geldiğini belirterek, Bakü ve Erivan'la görüşmelerin devam edeceğini ifade etti. 

Catherine Ashton: Karabağ sorunu yılsonuna kadar çözülmeli

Avrupa Parlamentosunda dün konuşan AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton “24 Haziran’da Kazan üçlü zirvesinde maalesef beklenen olumlu ilerleme kaydedilmedi.  Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları bu fırsatı kullanmadı ve anlaşamadı” belirtti...
Ashton “ Taraflar bu yılın sonuna kadar anlaşmalı. Anlaşma Ermenistan ile Azerbaycan’daki parlamento seçimlerinde önce imzalanmalı” dedi.

Javakheti Ermenilerinin sorunlarının çözüm yolları değerlendirildi

Gürcü ″Samkhretis Karibche″nin verdiği bilgiye göre; Akhalkelek’te gerçekleştirilen Bakanlıklar arası Komisyon oturumunda etnik azınlıkların eğitim, ana dille bilgi edinme, bölgedeki projelerde yöre sakinlerinin istihdamı soruları değerlendirildi.

Ermeni ekonomisi oligarklara teslim

Aram Ekin Duran
Hem Türkiye hem Azerbaycan sınırı kapalı olan Ermenistan, oligarkların pençesinde. Hükümet ve bürokrasi ile ilişkilerini kullanan oligarklar, ülkenin ithalat ve ihracatına yön veriyor...Komşu ülke Ermenistan ile yaşanan sınır sorunu, SSCB’nin dağılmasından sonra bölge ülkelere yerleşen oligarkların ekmeğine yağ sürüyor. Türkiye’den yapılan ithalatı tekeline alan yaklaşık 40 oligark, hükümet ve bürokrasi ile yakın ilişkileri sonucunda milyarlarca dolar kazanıyor. Aralarında milletvekillerinin de olduğu oligarklar, ülkedeki küçük ve orta boy işletmelerin gelişmesine izin vermiyor.

Western Diocese e-Newsletter

Dear Reader, From July 7-10, 2011, with the blessings of His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians, the Pan International Armenian Church Youth Organization (Pan-ACYO) will hold its second Parliamentary Assembly in Tsakhadzor, Armenia.

'Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu'

Yaptığı kilise açıklamasıyla her kesimin tepkisini alan AKP Van milletvekili Mustafa Bilici’ye bir tepkide Van İHD şubesinden geldi… Sayın vekil aynı zamanda kendisi ile de çelişmektedir. Bir yandan Van halkının herkesin dini inançlarına saygılı bir toplum olduğunu söylemekte diğer yandan da belediye yetkililerinin davet üzerine gittiği bir kilise açılışı için Van halkının değer yargılarıyla bağdaşmamaktadır demiştir. Bu açıklamanın diğer dinlere karşı ne kadar tahammülsüz olduğunun bir göstergesidir. Bu açıklanan çelişkili duruma göre, BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU, diyoruz.

Bilici Fetva verdi,Kiliseler kapanacak!

Naif Yaşar
Sayın Bilici; AKP listelerine girip milletvekili olarak Ankara’ya gideceğini hayal edebiliyor muydu bilinmez…“Dini bütün” çiçeği burnunda sayın vekil koltuğu sağlamlaştırdıktan sonra yeniden “cihad çağrıları” yapmaya başladı. Van’da ibadete açılan bir kiliseye belediye tarafından ruhsat verildiği için sayın Vekilin keyfi kaçtı… Bu nasıl bir ruh hali? Bu ne mene bir saldırganlık psikolojisi? İnanın yorumlamada zorlanıyoruz… Sırf mesaj vermek adına, yüzyıllardır kardeşçe yaşayan Van halkının huzurunu kaçırmak için bu mesajları vererek neye katkı sunacaksınız?

Vatikan 'Ermeni soykırımı' belgerini açıklıyor

Vatikan’ın elinde bulunan 2. Dünya Savaşı’na ve PAPA 12. Pius’un idaresi dönemine ilişkin 'Ermeni soykırımı'na ilişkin belgelerin tek cilt halinde yayınlanacağını duyurdu.

Nalbandyan: Ermenistan’daki Rus yatırımlarının hacmi 3 milyar dolara yaklaşmakta

Ermenistan’daki Rus yatırımlarının hacmi 3 milyar dolara yaklaşmakta. Açıklama; Rusyalı mevkidaşı Sergey Lavrov’la Moskova’da düzenlenen ortak basın toplantısı esnasında Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan’dan geldi.Nalbandyan, açıklamasında Ermenistan’da yaklaşık 1500 Rus kapitalli teşebbüsün faaliyet gösterdiğini hatırlattı.

Zirve dosyası yeniden Malatya'da

Zirve Yayınevi katliamı soruşturmasını "Ergenekon" kapsamında değerlendiren İstanbul Cumhuriyet Savcısı, dosyayı Malatya'ya gönderdi. Dosyanın Ergenekon ile birleştirilip birleştirilmeyeceğine Malatya Ağır Ceza Mahkemesi karar verecek. 

Apoyevmatini Gazetesine Can Suyu

1925 yılından beri yayın hayatına devam eden Türkiyeli Rum vatandaşların sesi olan Rumca Apoyevmatini Gazetesinin mali zorluklardan dolayı kapanarak Türkiye’deki Rum vatandaşlarımızın sesinin susturulmasına izin vermeyelim!.. Apoyevmatini gazetesinin abonelik bedeli, 3 aylık 25 TL, 6 aylık 50 TL, 1 senelik 100 TL’dir, gazete veznesine ya da verilecek banka hesabına yatırılabilir.Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: apo.istanbul@gmail.com , (0 212) 225 59 57, (0212) 293 20 35)

Anayasa 90 ve CHP

Eser Karakaş / ekarakas@stargazete.com
Sayın Kılıçdaroğlu kendisine yöneltilen bir soruya şöyle cevap veriyor: ‘’Kimseden yargıyı arayın talimat verin gibi bir talebimiz olmadı. Başbakan’ın sözlerini yadırgadım. Sadece şunu istedik. Anayasa’nın 90. Maddesi var. AİHM var. BM var. Hukukun üstünlüğü evrensel hukuktur. Bu yerine getirilsin dedik. Biz de bunu istedik’’. .. Yine aynı CHP, Türkiye Cumhuriyeti gayrimüslim yurttaşlarının, vakıflarının özel mülkiyet hakları, miras hakları yüce yüksek yargımız tarafından ayaklar altına alınırken bu kararların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin mülkiyet hakkına ilişkin maddesinin açık ihlali olduğu meselesini nedense hiç görmedi, göremedi.

Ermenistan'dan Türk jesti

Doğan Satmış
Türkiye'den, Doğu’daki iki sınır kapısını açmasını bekleyen Ermenistan, Türkler için bir jeste hazırlanıyor. 1915 Tehciri sırasında Ermenilere yardım eden Türkler için, Erivan’daki sözde “Soykırım Müzesi”nde özel bir bölüm oluşturulacak. Şimdiki binasına yeni bölümler eklenecek yeni müzede, orijinal belgeleri yansıttığı için Habertürk Yazarı Murat Bardakçı’nın “Talat Paşa’nın Evrak-ı Metrukesi” kitabı da yer alacak.

Taşnaklar yüz yıllık öfkeyi bitirmek için diyalog istiyor

Ermenistan’ın Türk gazetecilere gezdirildiği programda konuşan 121 yıllık Taşnaksutyun Partisi yöneticilerinden Manoyan, “Ermenistan’ın Türkiye ile ön koşulsuz ilişki başlatmasının zamanı geldi” dedi.

Hem cami hem kilise hem de sinagog!

Berlin'de Hıristiyan, Yahudi ve Müslümanların aynı çatı altında toplanacağı bir ibadethane kurulması planlanıyor. Her din için ayrı bir bölümün ayrılacağı bina, plan aşamasındayken Almanya'da tartışmalara yol açtı.

Vatican to Publish Documents on Armenian Genocide

The Vatican will co-publish a book with documents and information about the Armenian genocide. The papers are from the Vatican Secret Archives, and, to quote Monsignor Sergio Pagano, the clergyman who runs the archives, “they make me feel ashamed to be a man. Without faith, they’d make me see only darkness.”

ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ԵԿԵՂԵՑԻՆ' ԱՅՍՕՐ:

Հայաստանեայց  Առաքելական Եկեղեցւոյ  սիրտը',կենդրոնը' Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինն է, իսկ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսութիւնը' անոր գլուխը:

Müslüman’ı kiliseye döndürme ...

Hasan Erden
Geçen günlerde ABD’de 32 eyalette 70 kilisede Ezanlar okunmuş, Hıristiyan din adamları papazlar, Yahudi hahamlar ve Müslümanları temsil eden imamlar, geçen senelerde iftar programlarında olduğu gibi, birlikte dua etmişler. (1)…  Kiliselerde ezanların okunması olayı bazı çevrelerde iyi ve sevindirici bir gelişme olarak değerlendirildi. Halbuki bu olay Dinler arası Diyalog programı kapsamında meydana gelen bir hadisedir. Dolayısıyla Diyalog programının, nasıl bir program olduğunu bilmezseniz bu olayı gerçekçi olarak değerlendiremezsiniz.. Dinler arası Diyalog’un oluşmasında büyük katkısı olan Papa II. Jean Paul şöyle demiştir: “Dinler arası diyalog, Kilise’nin, insanları Kilise’ye döndürme misyonunun bir parçasıdır.” (2)

Baskın Oran: Meğer ulusalcıymışım…

Biz 60 ve 70'lerde kendimizi solcu ilan etmiştik ama ulusalcıdan başka bir şey değildik. Birtakım gençlik kendini solcu sanıyor, küreselleşmeye karşılar, anti-emperyalizm ağızlarından düşürmüyorlar ama %100 ulusalcı olduklarının farkında değiller. İlkokuldan beri kulaklarından huniyle milliyetçilik ve ulusalcılık akıtılmış… A'dan Z'ye farkında olmadan ben de ulusalcıydım. Anti-emperyalizm köprüsünün Kemalizmle sosyalizm arasında bütünleştirici geçiş yaptığının farkında değildim. Bugünkü gençler 60 ve 70'lerdeki “Baskın”gibi…

Western Diocese e-Newsletter: Blessing Ceremony of New Benefactor and Life Stewards' Plaques

Türkiye Satranç Şampiyonası

Konya da yapılan Türkiye Satranç Şampiyonasında ilk 2 gün maçları tamamlandı. Şişli takımı 2 maçını da kazanarak 49 takım arasından ilk 10 takım arasına girmeyi başardı.

Avrupa Parlamentosunda Dağlık Karabağ’daki duruma ilişkin konular görüşülecek

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi, Avrupa Komisyonu başkan  yardımcısı  Catherine Ashton Avrupalı parlamenterlere Dağlık Karabağ sorununda oluşan duruma ilişkin bir rapor sunacak.Avrupa Parlamentosu oturumu 4-7 Temmuz’da Strasbourg’da gerçekleştirilmekte. 

Gürcistan Patriği dini cemaatlere hukuki statü verilmesine karşı

İlya II, yasa tasarısınınParlamentodaki  ikinci ve üçüncü görüşmesinde kabulünün engellenmesinin gerekli olduğunu belirtti. İlya II’nin ifadesiyle ilgili konuda  en azından tv’de, ″Ülke sakinlerinin çoğunluğu Ortodokslar olduğundan, Ortodoks Kilisesiyle karşılıklı mutabakat ortamı içinde ortak kamuoyu oluşması için″ toplumsal tartışmalar düzenlenmesi gerekli.

MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATMAK

Ak Parti Van milletvekili Mustafa Bilici'den Van'da açılan Hıristiyan için Kilise ruhsatına tepki geldi. Bilici’nin açıklaması şöyle;'' Müslüman ocağı Van’da halka küfredercesine kentin Belediyesi tarafından sözde Ortadoğu ülkelerinden gelen Hıristiyanların 2003 yılından bu yana kullandıkları kiliseye hüviyet kazandırılarak dini tahsis ruhsatı verilmiştir.

Türk Gazeteciler Ermenistan’da

Hrant Dink Vakfı'nın gerçekleştirdiği ''Ermenistan-Türkiye Gazeteci Diyalog Programı'' çerçevesinde 7 kişilik Türk gazeteci grubu, Ermenistan'da temaslarda bulundu… Heinrich Böll Stiftung Türkiye Derneği desteğiyle düzenlenen programda, görüşme yapılan siyasiler, devlet kurumları, uluslararası kuruluşlar, düşünce ve sivil toplum temsilcileri, Ermenistan'ın ekonomik ve siyasi durumu, Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusunda gazetecilere bilgi verdiler.

XXII. RUPEN SEMERCİYAN BASKETBOL TURNUVASI FİNALİ

Şampiyon belli oldu....Sahakyan....3 Temmuz Pazar günü daha öncede programı bildirilen final programı tam bir gösteri niteliğinde geçti. Finalde karşılaşan Yeşilköy ve Sahakyan takımlarının nefesleri kesen mücadelesinden 90 – 64 galip gelen Sahakyan birinci oldu. Turnuvanın üçüncülüğünü Bezciyan Takımı kazandı.

Türkiye'den tehdit olamaz

Pankaj Mişra
Siyasi ve ekonomik açıdan kendisini yeniden keşfetmeye başlayan Türkiye, artık izole bir ülke değil ve onun kaderi, küreselleşmiş yeni dünyada diğer ulusal rotaların belirlenmesine katkıda bulunacak...Etnik olarak temizlenmiş İstanbul, şimdi çok kültürlü geçmişini bir tür öz bilinçle ve kâr amacıyla kurtarmaya çalışan bir liman şehri. Kuzguncuk da İstanbul’daki yaratıcı mimarlar, sanatçılar, gazeteciler ve tasarımcıların da katkısıyla mutenalaştırılmış; semtin yenilenen cumbalı Osmanlı evleri eski İstanbul’un küçük bir resmi gibi adeta. Tam da ‘eski’ Avrupa’yla bağlarını yeniden tesis ettiği sırada İstanbul, bir şehrin egzotik mazisinin nasıl sosyetik bir kültür tüketimine tahvil edilebileceğini gösteriyor.

Gürcistan Ermeni Diyakosluğu, Gürcistan Ermeni Apostolik Kilisesine hukuki statü tanınmasını memnuniyetle karşılıyor

Gürcistan Ermeni Kilisesi ruhani önderi piskopos Vazgen Mirzakhanyan Özgürlük Radyosu’na verdiği röportajda ″Bu yaklaşım demokratik ülkelere özgüdür. Gürcistan’da sadece Ermeni Kilisesi değil, diğer geleneksel dini topluluklar yıllardır benzeri bir kararı beklemekteydi.″ dedi.″ Ancak bu kararın verilmesine kadar fiili varlığımız hem Gürcistan yönetimi ve Patrikhanesi ve hem de toplum tarafından kabul edilmekteydi″ diyen Mirzakhanyan sözlerine şöyle devam etti: ″Ancak bu yasanın nihai olarak kabul edilmesi ve kaydolmaya izin verilmesi bize, hukuki alanda faaliyet gösterme ve en önemlisi var olan, şimdilik Gürcistan Kültür Bakanlığına ait olan mabetleri yavaş-yavaş mülkiyet hakkına biz sahip olacağımızdan tabii ki büyük ayrıcalık verir″ dedi.

Book of the Year Awards Announced

Melikian's Journey to Virginland--One of Top 4 books in Literary Fiction

AGİT Parlamenterler Meclisi oturum dönemi yeni bir Ermeni-Türk propaganda atışmasına dönüşecek


AGİT Parlamenterler Meclisinin 6-10 Temmuz’da Belgrat’ta gerçekleşecek oturum dönemi Ermeni, Azeri ve Türk heyetleri arasında yeni bir propaganda muharebesine dönüşecek. Açıklama AGİT Parlamenterler Meclisinde Ermenistan Millet Mecilsi heyeti başkanı Aram Safaryan’dan geldi.

Cannes ödüllü Nuri Bilge Ceylan’ın ″Bir zamanlar Anadolu’da″ filmi ″Altın Kayısı″ Festivalinde gösterilecek

Uluslararası Erivan ″Altın Kayısı″ Film Festivalinde, Erivan prömiyerleri dizisinden Türk tanınmış rejisör Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali ödüllü ″Bir zamanlar Anadolu’da″ filminin gösterimi gerçekleştirilecek. Gösterimde Nuri Bilge Ceylan da hazır bulunacak... Uluslararası Erivan VIII. ALTIN KAYISI Fil Festivali 10-17 Temmuz tarihlerinde, Festivalin daimi dostları baş sponsor Viva.Cell-MTS ve Ermenistan Kültür Bakanlığı’nın devlet katkılarıyla gerçekleştirilmekte.

Şişli Spor Kulübü sporcuları Konya'da

Türkiye Satranç Şampiyonasına katılacak olan Şişli sporcuları Konya da;
2010-2011 sezonu Türkiye kulüpler şampiyonası Konya da bugün başlıyor.Aralarında  Ermenistanlı büyük ustalar Hırant Melkumyan ve Lilit Mkrtchian’ın  da bulunduğu Şişli takımı 49 kulübün katıldığı şampiyonada en iyi dereceyi almaya çalışacak.

Mor Petrus-Mor Paulus Kilisesi, '13'üncü Süryani Kadim Cemaati Büyük Ayini' ile ibadete açıldı

Adıyaman'da bulunan ve 18 ay süren restore çalışmaları tamamlanan Süryani Kadim Cemaati'ne ait Mor Petrus-Mor Paulus Kilisesi, düzenlenen '13'üncü Süryani Kadim Cemaati Büyük Ayini' ile ibadete açıldı.Restorasyonu tamamlanan kilisede düzenlenen büyük ayine Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, ABD Adana Konsolosu Daria Darnell, Belediye Başkanı AK Partili Necip Büyükaslan, Emniyet Müdürü Mehmet Bilici, İl Müftüsü Mehmet Şahin, sivil toplum örgütü temsilcileri ile yurt içi ve yurtdışından gelen çok sayıda davetli katıldı.

Ermenistan’da kayısı hasadı toplama işlemleri başladı

Ermenistan’da kayısı hasadı toplma işlemleri başladı. ″Mir TV-Radyo″nun verdiği bilgiye göre bu ulusal marka yurt dışında oldukça tanınmkt. Ermeni kaysısı özellikle Gürcistan ve Rusya’ya ihraç edilmekte. Hasadın %15’i Gürcistan’a, kalanı Rusya’ya ihraç edilmekte. Halihazırda kayısının toptan satış fiyatı kg’da 1.5 dolar.

Patrik Seçme Hak mı, Ayrıcalık ya da İmtiyaz mı?

Murat Bebiroğlu 
Toplumun önde gelen bazı kişileri, kapalı kapıların ardında sürekli olarak aman bir yenilik, bir değişim istemeyelim, eş patrik falan demeyin patrik seçme imtiyazımızı elimizden alırlar diye toplumu korkutuyor. Sırf haksızlıklarını kapatmak için mevcut korkuları istismar ediyorlar.

Gürcistan’da Ermeni Apostolik Kilisesine hukuki statü verilmesi, dini mirasın korunmasına yardım eder

Açıklama Ermenistan Cumhuriyetçi Parti milletvekili, Javakheti Birliği başkanı Şirak Torosyan’dan geldi.Torosyan kararın Gürcistan tarafından tartışmalı Ermeni kiliselerinin Ermeni Apostolik Kilisesi mirası listesine alınmasını kolaylaştıracağının da altını çizdi. Milletvekili özellikle Javakheti kiliselerine diyakosluk statüsü verilmesi olmak üzere hala birçok sorunun çözümlenmeden kalmış durumda olduğunu belirterek ″Dünyada 150 bin Ermeninin yaşadığı, ancak Ermeni Apostolik Kilisesi diyakosluğu olmayan bir yer yok″ dedi.

Kars'ta Ermeni ve Gürcü Şarapları Tanıtıldı

Kars'ta Karadeniz Bölgesel İşbirliği Fuarı'nın destekleriyle yapılan Gıda Fuarı, çeşitli mekanlarda devam etti. Fuar’da Ermenistan, Gürcistan’dan getirilen çeşitli şarap türleri ile gıda ürünlerinin tanıtımı KARSOD Başkanı Halit Özer’e ait Karstore adlı işyerinde yapıldı.

Gavuru gitti mahallesi kaldı


Devrim Büyükacaroğlu / Evrensel
Ermeni Edebiyatının büyük ismi Mıgırdiç Margosyan, 15 yaşında babası tarafından ana dilini öğrenmesi için Diyarbakır’dan İstanbul’a zorla yollanmasa, ismini belki de gogıl bile tanımayacaktı bugün. (Margosyan ile ropörtaj).

Ermeni siyaset adamı Montreal Kent Meclisi başkanlığına atandı

 Azg gazetesinin verdiği habere göre; Montreal Belediye başkanı Gérald Tremblay, Harout Chitilian’ın Montreal Kent Meclisi başkanlığın atanması yönünde talimat verdi.  

Westerwelle: Ruhban Okulu Avrupa'nın bir parçası, artık dini eğitime açılmalı!

Türkiye'ye gelen Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle Heybeliada Ruhban Okulu'nu ziyaret etti ve şöyle konuştu: "Ziyaretimle Ruhban Okulu’nun, Avrupa’nın yaşamının bir parçası olduğunu ve Avrupa’ya dahil olduğunu ifade etmek istiyorum. Gelecek için de bir umut ve cesaret vermek istiyorum. Ruhban Okulu konusunun sonlandırılmasını azimle destekliyorum. Bu okula gelmek benim için önemliydi. Benim için şahsi bir mesele ve konuydu."

Türkiye ‘Soykırım’ kıskacında

Dr. Hatem Cabbarlı, AGSA Merkezi Başkanı
Ermenistan ABD ve Avrupa’da sözde soykırımın tanınması çalışmalarının yanı sıra Türkiye’de de propaganda çalışmalarına öncelik vermektedir. Ermenistan için en önemli başarı bu konuda Türk kamuoyunu ikiye bölebilmektir. Bunun için Ermenistan ve Ermeni diaspora kuruluşları sözde “Ermeni soykırımının” Türk kamu oyunda ve uluslararası alanda tanınması amacıyla son yıllarda Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan ve “Ermeni soykırımını” kabul eden Türk vatandaşlarını bir araç olarak kullanmaktadır. Türklerin kendilerinin ‘Ermeni soykırımını’ itiraf etmesi propagandası özellikle Avrupa ve Amerika kamuoyu açısından daha inandırıcı gözükmektedir. Kendilerini Türk vatandaşı ve milliyetçe Türk olarak tanıtan bu kişilerden Halil Berktay, Ali Ertem, Hülya Engin, Doğan Ahanli ve Taner Akçam Türkiye’nin 1915 yılında Ermenilere karşı “soykırım” yapıldığını kabul etmesi gerektiğini dile getirmekle Ermenilerin tezini savunmaktadırlar.

İki Patrik, Sabancı Müzesi'ni gezdi

Mesut Er
FENER Rum Patriği Bartholomeos ve Kuzey Amerika Ortodoks Patriği Demetrios, Sabancı Müzesi'nde açılan ve Türk-Yunan kültürüne ışık tutan "Karşıdan Karşıya M.Ö. 3 Bin'de Kiklad Adaları ve Batı Anadolu" isimli sergiyi gezdi. Türkiye müzelerindeki eserlerin yanı sıra, Atina Milli Arkeoloji Müzesi, M.N.P. Goulandris Vakfı ve Kiklad Sanat Müzesi'nden getirilen eserlerin de yer aldığı sergiyi gezen iki patriğe Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı eşlik etti.  

Son Sakinlerden Biri Daha Göçerken!

Şeyhmus Diken
Dîyarbekir'in, şehirde kalan son Süryani ailesinin yaşayan tek büyüğüydü Sevim Hanım. Urfakapısı'ndaki ve Ermenilerle Süryanilerin birlikte kullandığı Hıristiyan Mezarlığı'na defnedip Meryemana Süryani Kadim Kilisesi'ndeki taziyesinde otururken anımsadım son kitabım "Gittiler İşte"deki yaşanmış bir başka taziyedeki anıyı ve yanımdakilerle de paylaştım.... Sadece Süryani ve Ermeni hemşehriler yoktu tabii cenazede. Duyanların çoğu oradaydı. Yıllar evvelinden ününü bildiğim Peynirci Emso'nun torunu Yelda (Hıdırşahoğlu) Kaynak da gelmişti İstanbul'dan. Toprağı bol ruhu şad olsun Sevim Abla'nın...