Etiketler

Ermenistan Trabzon Gençlik Yaz Olimpiyatlarına 22 Sporcuyla Katılıyor

XI. Avrupa Gençlik Yaz Olimpiyatları Türkiyenin Trabzon kentinde 23-30 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. 49 ülke olimpiyat komitelerinin delegelerini yollayacağı Olimpiyat oyunlarında 9 spor türünde 4000 sporcu yer almakta. Ermenistan Ulusal Olimpiyat Komitesinden Natella Hovasapyan’ın verdiği bilgiye göre; oyunlarda Ermenistan’ı 22 sporcu temsil edecek. Ülkemiz olimpiyatlarda judo, jimnastik, tenis, yüzme, hafif atletizm ve bisiklet kategorilerinde temsil edilecek. 

İHD İstanbul Şubesi Cemil Çiçek’i İstifaya Davet Ediyor

CEMİL ÇİÇEK’İ İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ!
AKP iktidarının ilk gününden bu yana ülkenin en yakıcı sorunları üzerinden nefret ve düşmanlık saçan, kadınlara karşı cinsiyetçi, farklı kimliklere karşı ırkçılığa varan ayrımcı sözleriyle tarihe geçen Cemil Çiçek, süregelen savaşın tırmandığı bir anda yine her zamanki,  çatışmayı kışkırtan sözlerle barış istemediğini ilan etti.

Şanslıysanız Mari Hanım servis eder

Ansel Mullinsa / Yigal Schleifer
Öğlen ev yemekleriyle civardaki işyeri çalışanlarını besleyen Mekan, akşam Ermeni ve Sefarad lezzetleri sunan bir Beyoğlu meyhanesine dönüşüyor. Mutfakta ortaklardan Mari Esgici var. Adres: Eski Çiçekçi Sok. No:3 Beyoğlu. Tel: 0212 252 60 52 istanbuleats.com

Dünyanın en pahalı şehirleri listesinde Erivan 167. sırada bulunuyor

Azınlık gazetelerine devlet desteği

Maddi sıkıntılarla boğuşan azınlık gazetelerine hükümetten destek geldi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçen Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, gazetelere destek verilebilmesi için bir çalışma başlattıklarını söyledi. Yönetmelik değişikliğinin gündemlerinde olduğunu aktaran Atalay, 26 Temmuz'da azınlıklara yayın yapan gazetelerin yöneticileriyle bir araya gelecek.Bu tarihte yapılacak toplantıya azınlıklara ait 6 gazeteyi davet ettiklerini bildirdi.

Clinton: Ruhban Okulu açılsın

Clinton: Ruhban Okulu açılsın, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılmasına da değinen Clinton şöyle konuştu: "Türkiye'nin tüm vatandaşlarını dini özgürlüklerine olan bağlılığını bir sembolü olan Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması yönünde hükümete yaptığımız çağrılara devam edeceğiz. Hiçbir ülkenin doğrular üzerinde etnik, dini ahengi oluşturmak için sihirli bir formülü yoktur. Nereden olursak olalım, nasıl ibadet edersek edelim bizleri birbirinden ayıran uçurumları kapatmalıyız."

Western Diocese e-Newsletter


BM’de Batı Ermenistan Ermenileri gayrimenkul haklarının tazminine ilişkin konuşuldu

Rusya Ermenileri ″Yerkramas″ gazetesi Batı Ermenistan Ermenileri Asamblesi başkanı Armenak Abramyan’ın konuşmasından şu sözleri de aktarmakta: ″ Batı Ermenilerine ait gayrimenkulün 2538 kilise, 451 manastır, 1996 okul, 29 lise ve 42 yetimhaneye yönelik hakların yeniden tesisi sürecine başlanması zamanının geldiğinin altını çizmek gerek.

Ermeni açılımı tıkansa da sinemasal işbirliği sürüyor

Pınar Tarcan/AHT
Ermenistan Türkiye Sinema Platformu aynı zamanda iki ülkedeki sinemacılara ortak yapımlar için yol gösterici olmayı, iletişim ağı yaratmayı ve internet sitesindeki Forum bölümü sayesinde tanışarak ortak filmler düşünmeyi olanaklı kılmayı amaçlıyor… Eurasia Partnership Foundation’ın desteğiyle gerçekleşen Platform’un Belgesel Destek Fonu’na seçilen 8 projenin 2012’de tamamlanması planlanıyor. Filmler arasında Lusin Dink ve Soner Alper’in “Wonderful. Very Nice from Bitlis to America”, Arthur Bakhtamyan’ın “A One Years Eve Journey” ve Veli Kahraman’ın “Lokman Hekim of Dersim” adlı projeleri de yer alıyor.

Soyadı haktır...

Arda Uskan
İki gündür evde bir telefon trafiği sormayın gitsin. Ailede herkes birbirini arıyor. Meğer kayınpederim Yahudi asıllıymış!Bunu şunun için anlattım; Benim örneğin benzeri, bu soyadı değiştirme ve ille de Türk ismi alma zorunluluğu konusunda, bir kanunumuz var malum. Diyor ki; "Yabancı ırk ve millet adlarının, soyadı olarak kullanılması yasaktır!" Mesela Favlus Ay isimli bir Türk vatandaşı, geçen gün soyadını değiştirip 'Bartuma' yapmak için mahkemeye başvurmuş, (Süryanice Ay demek) ama ne mümkün? Sonucu etkilemese de, sevindirici bir durum var; başta Haşim Kılıç olmak üzere bir kısım Anayasa üyeleri aksi görüş bildirmişler, bir de oyları kafi gelmeseymiş...Bu da demektir ki, yakında insanlarımızın 'tabiyetlerini ve soyadlarını özgürce taşıyacakları bir ülkemiz olacak. Ve itiraf böyle 82 yıl sonra gelmeyecek.

Süryaniler'den Soyadı Kararına Tepki

Mehmet Halis İŞ
Favlus Ay isimli Süryani bir vatandaşın soyadını değiştirmek için yaptığı başvurunun mahkeme tarafından reddedilmesinin ardından Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvurunun da reddine Midyat Süryani Kültür Derneği'nden tepki geldi. Aktaş, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği ret kararının Süryanileri derinden üzdüğünü belirterek, "Bu bir insan hakkı ihlalidir. Yıllardır sürdürülen üvey evlat muamelesinin bir tezahürüdür. Aynı zamanda asimilasyoncu, ötekileştirici, çağdışı ve   yasakçı bir zihniyet olarak görüyoruz. Mevcut yasaların bu ülkede yaşayan sadece Türk ve Müslüman olanlar için var olduğunu bir daha ortaya çıkmıştır. Bu yasaların çağımıza uymadığını ve bir an evvel değişmesi gerektiğine inanıyoruz." dedi. 

“Let Us Assist the Youth Centers of Sushi and Berdzor” Campaign

Armen Rakedjian, founder of the “Aravni” NGO (www.aravni.org) of Mountainous Karabagh Republic’s (Artsakh) Shushi town and an Armenian repatriate from Paris, was in Yerevan for several days. During his stay Rakedjian introduced project proposals for developing the Youth Center of Shushi and informed that he needed assistance to bring this project to fruition.

Western Diocese e-Newsletter

ՍՈՒՐԲ ՍԱՀԱԿ և ՍՈՒՐԲ ՄԵՍՐՈՊ

Հայ Եկեղեցւոյ օրհներգու քնարը իր ամենէն զգայուն թելերը կը շարժէ, առոյգ և ցնծուն ներդաշնակութիւնները ընծայելու Թարգմանչաց յիշատակին, որուն երփներանգ ճառագայթներուն բոյլքը ա՜յնքան գեղեցկապէս կը շողայ երկու շքեղ դէմքերու վրայ: 

Ak Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici’ye Açık Mektup

Sayın Milletvekili,
2 Temmuz tarihli bazı gazetelerde Van’da yaşayan Hıristiyanların 7 yıldan beri ibadet ettikleri evin resmen kilise olarak ibadete açıldığı haberi yer alıyordu.[1] Bu haber biz Türkiyeli Hıristiyanları çok sevindirdi. Çünkü bu sembolik açılış Türkiye’de Hıristiyanlarla ilgili bakış açısının değiştiğinin bir göstergesi olabilirdi. Hıristiyanların bu topraklardaki izlerini silmek, çok kültürlü yapıyı yok etmek amacıyla kiliseleri yıkmak, dinamitle atmak yerine, sahiplenip onarmak, paranoyalardan kurtularak kilise açılışına izin vermek 21. yüzyıla girerken, çok ciddi bir paradigma değişikliğinin işaretiydi. Ancak Siz sayın milletvekili, ırkçı, ayırımcı yaklaşımınızla kelimenin tam anlamıyla sevincimizi kursağımızda bıraktınız.

‘Akçam bizi Ermenilere hedef gösterdi, hayatımız tehlikede’

Uğur Koçbaş / Vatan
Ermeni soykırım tezlerinin bir numaralı savunucusu olan tarihçi Taner Akçam, ABD’de yaşayan bazı akademisyenleri “Türk Dışişleri’nden para almakla” suçladı. Suçlanan 5 isim adına VATAN’a konuşan Dr. Hakan Yavuz, “Biz maaşlarımızı üniversiteden alıyoruz. Asıl onun kimden para aldığı belli. Bizi Taşnak-Hınçak çetelerine hedef gösterdi, mahkemeye gidiyoruz” dedi...Amerikalı tarihçi Michael Gunter tarafından yazılan “Ermeni Tarihi ve Soykırım Sorusu” isimli kitabı yerden yere vurdu. Gunter’in Türk Dışişleri tarafından maaşa bağlandığını ileri sürdü. Akçam ayrıca kitaba destek veren Massachusetts Üniversitesi’nin ünlü tarihçisi Guenter Lewy, Virginia Marine Corps Command & Staff College’de görev yapan Osmanlı tarihi uzmanı Edward Erickson, Utah Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Üyesi Dr. Hakan Yavuz and Bilkent Üniversitesi’nde görev yapan Amerikalı Siyaset Bilimci Jeremy Salt’ı da konuşmasında zan altında bıraktı.

‘Türkiye soykırımı yalanlayanlara para dağıtıyor’


Arizona’daki Glendale Public Library’de geçen ay  bir konferansa katılan Taner Akçam, Türkiye’nin soykırım karşıtı tezlerini savunan yayınlar yapan Amerikalı akademisyenlere para verdiğini öne sürdü. Akçam, kaynağının kendisine, soykırım karşıtı kitapları için Türkiye’den para alan akademisyenlerin isimlerini de verdiğini iletti. İsimleri açıklamazken, bu kişilerin imzaladığı belgelerin Dışişleri arşivlerine girdiğini söyledi.

Erivan Büyükelçisi Adayına 'Soykırım' Baskısı

Barış Ornarlı | Washington
Erivan Büyükelçiliği'ne aday gösterilen John Heffern Amerika’nın resmi politikası gereği “soykırım” sözcüğünü kullanmaktan kaçındı.

Der Zor: İnsanlık Dramının Tanığı Olan Topraklar

Sait Çetinoğlu
Raymond Kevorkian’ın  Der Zor, Soykırımın ikinci safhası , Ermeni Soykırımının bir belgeseli olarak okunmalıdır. Kevorkian’ın uzun değerlendirmesi ile başlayan inceleme Aram Andonian’ın bizzat bir kurban olarak kendisinin tanıklıkları ve diğer kurbanlardan derlediği tanıklıkların, Suriye ve Mezopotamya’daki toplama kamplarında ve sevkiyatlar da bizzat görevli Osmanlı yetkilileri, tanık olan müttefik misyon görevlileri ile Vatikan görevlilerinin tesbit ve tanıklıklarını,  Tessa Hofman ile bir tanıdık yoldaş Aram Pehlivanyan’ın kızı Meliné’nin Alman misyonerlerinin Soykırımın birinci evresine dair tanıklıklarının değerlendirmeleri ile soykırım sürecinin birinci evresi ile  ikinci evre bir bütünlük içinde ve birbirini tamamlayan son derece önemli bir Ermeni Soykırımı çalışmasıdır. Kısaca Soykırımın ilk elden tanıklıdır. 

Anayasa Mahkemesi: Süryani soyadı ülkeyi böler

Favlus Ay, ad ve soyadını Süryanice olan "Paulus Bartuma"la değiştirmek için dava açtı. Davayı gören Midyat Asliye Hukuk Mahkemesi, Soyadı Kanunu'ndaki “... yabancı ırk ve millet isimleriyle...” ibaresinin anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi kanunla "milli birlik ve bütünlüğün sağlanmasının amaçlandığına" dikkat çekerek uygulamayı "hukuka uygun" buldu. Ancak karara katılmayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, “1934 yılında anlaşılabilir olan bu kural, günümüzde farklı etnik veya dini kimliğe sahip olanlar arasında haklı olarak ayrımcılığa uğradıkları kanısını doğurmakta, bu da milli birlik ve beraberliğe aslında zarar vermektedir” diyerek kanunu eleştirdi.

KARABAĞ SORUNU

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ sorununun çözümü konusunda umutlu olduğunu ancak Ermenistan'ın tutumunun çözümü engellediğini söyledi. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev görüşmelerde "Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan'dan ayrılması, bağımsızlık verilmesi ya da Ermenistanla birleştirilmesi hiçbir zaman müzakere konusu olmadı olamaz. Bunu ne biz ne de Azerbaycan halkı kabul edemez" diye konuştu

Dünyanın en kötü ikinci ekonomisi

Dünyanın önemli ekonomi dergilerinden biri olan Forbes'in analisti Daniel Fisher'in, Madagaskar'ın ardından dünyanın ikinci en kötü ekonomisi olarak yazdığı Ermenistan'ın sıkıntıdan kurtuluşu, Türkiye'nin sınırı açmasına bağlı gibi görünüyor.Ermenistan, Türkiye, İran, Azerbaycan, Gürcistan ve Azerbaycan'a bağlı Nahcivan arasında bulunan, denize çıkışı olmayan, Sivas büyüklüğünde (Ermenistan 29 bin 743 kilometrekare, Sivas 28 bin 488 kilometrekare), Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) rakamlarına göre 3,3 milyon nüfuslu ama gayri resmi rakamlara göre 2,5-3 milyon arasında bir nüfusu olan küçük bir ülke. Ülkeye Ermenice'de Hayastan deniyor. Ülkede Ağrı vadisi ve Aras kıyıları dışında pek düzlük yok gibi. Öyle ki ülkenin yüzde 90'ının rakımı 900 metreyi aşıyor. 

Rumca gazeteden Türkçe teşekkür

İstanbul'un ve Türkiye'nin tek Rumca gazetesi Apoyevmatini, düzenlenen abonelik kampanyasıyla kapanmaktan kurtuldu. Dün 86. yaşını kutlayan gazete, tarihinde ilk kez başyazısını Türkçe yayımlayarak kampanyaya destek verenlere teşekkür etti.

Apoyevmatini'yi yaşatalım

Amberin Zaman / Haber Türk.
"Akşam Saati' veya "İkindi Vakti" anlamına gelen Apoyevmatini Gazetesi'ne dönecek olursak, medya ve akademi dünyasından bazı duyarlı insanların başlattığı abonelik kampanyası sayesinde kapanma tehlikesi şimdilik bertaraf edilmiş gözüküyor. Ne var ki Mihail Vasiliadis'in NTV'de ifade ettiği gibi bu kalıcı bir çözüm değil. Yunanistan'daki mali kriz yüzünden düzenli reklam gelirinden yoksun kalan gazetenin, Türk Basın İlan Kurumu'na resmi ilan almak için yaptığı başvuru, yerel gazeteler için 5000 tiraj alt sınır olduğu için reddedilmiş.Gelmiş geçmiş hükümetler arasında azınlık hakları için en fazla çaba gösteren AK Parti iktidarı bu meseleye el atmalıdır. Diğer azınlık yayınlarını da kapsayacak şekilde bir formül üretmelidir.

Ermenistan hazır hedef 2015

Mehmet Fatih Öztarsu- Ermenistan Aravot Gazetesi Yazarı / Zaman 
Muhalefet ile uzlaşma, diaspora ile yakınlaşma çabalarını sürdüren Ermenistan yönetimi önümüzdeki süreçte 2015 ile ilgili olarak Vatikan ve İsrail başta olmak üzere pek çok çevreden destek alabilir. Türkiye'nin şimdiye kadar diaspora üzerinden oluşturmaya çalıştığı diyalog zeminini Ermenistan'la gerçekleştirmesi ve iki ülkenin yakınlaşmasını sağlayacak adımlar atması gerekmektedir. İçeride kalkınmayı gerçekleştirecek olan 2023 hedefi doğrultusunda, yakın çevre ile de ilişkilerin ilerletilmesi ve sorunların asgariye indirilmesi gerekmektedir.

Van'a gelen turist sayısı, yılın ilk yarısında yüzde 100 arttı

Van'ın yurtiçi ve yurtdışında yaptığı tanıtımlar kentin tarihi ve turistik ören yerlerine yapılan ziyaretlere de yansıdı. Van kalesi, Urart Muzesi ve Akdamar (AHTAMAR Hyetert) Adası'na gelen yerli ve yabancı turistler yılın ilk 6 ayında yüzde 100 arttı.

Sur Belediyesi'nin kararı hakkında ikinci yazı

Kürşat Bumin / kbumin@yenisafak.com.tr
Önceki gün öğrendik ki İçişleri Bakanlığı Abdullah Demirtaş hakkında yeni bir inceleme başlatmış, başkanın savunması istenmiş. İnceleme, Sur Belediyesi ile hizmet alımı yaptığı firma arasında imzalanan protokolde, işe alınacak elemanlarda Türkçe'nin yanısıra Kürtçe başta olmak üzere bir yerel dil bilme şartını getirilmesinden dolayı başlatılmış. Demirtaş, incelemeye tepki gösteriyor. Gerekçesi şöyle: "Resmi dil Türkçe'nin yanısıra Kürtçe, Zazaca, Ermenice, Süryanice gibi bir dil bilme şartını koyduk. Eğer bu anayasaya aykırı ise anayasının kendisi eşitsizdir. Biz nasıl AB'yle ilgili bir birime yabancı dil bilme zorunluluğu getiriyorsak, hizmet konusunda da yerel dil zorunluluğu kadar doğal bir şey olamaz."

Van'da Bir Kilise Daha Açılıyor

Van Valisi Münir Karaloğlu Başkale’de bulunan ve 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen St. Bartholomeus Kilisesi'nin inanç turizmine kazandırılması için restorasyon çalışmalarının başlatılacağını söyledi.

Sèvres’de Batı Ermenileri Kongresi gerçekleştirilecek

Fransa Ermenileri tarafından Foruma, kuruluşun Fransa kolu üyeleri, Ermeni Diasporası Araştırmaları Merkezi bşk. Jean-Claude Kebabjian, Eski Muharipler ve Rezistans Hareketi Birliği bşk. Antuan Baghdikyan vd. gibi  bir dizi etkili şahsiyet katıldılar. Konuşmacılar, kuruluşun bu yılın sonunda Aralık’ın ilk günlerinde Paris Sèvres  banliyösünde Batı Ermenileri III. Uluslararası Kongresini gerçekleştirme amacında olduklarına ilişkin bilgi verdiler. İki benzeri kongre 1917 ve 1919’da gerçekleştirilmişti.

Rusya'dan Azerbaycan’a "Tehdit"

Azeri basınında yer alan haberlere göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Azerbaycan ziyareti sırasında Medvedev'in tehdit mesajını Azeri yöneticilere ulaştırdı. Başarısız bir şekilde tamamlanan Kazan görüşmesinden sonra eşbaşkanların bölge ziyareti, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının Moskova'ya davet edilmesi, Lavrov'un Erivan ve Bakü'yü ziyaret etmesi Kremlin sarayının yeni planlar kurduğuna dair yorumların medyaya yansımasına neden oldu. 

AB Karabağ Sorununda Rolünü Artırmak İstiyor

Avrupa Biriği (AB) önümüzdeki haftalar esnasında Güney Kafkasya’ya yeni özel temsicisini yollayacak, temsilcinin esas misyonlarından biri aralarında Karabağ sorunu dahil olmak üzere bölgedeki çatışmaların çözümlenmesi olacak. Açaklama AB Dışişleri Bakanlığı Doğu Ortaklığı Programı İcra direktörü Miroslav Lajčák’ın ″Özgürlük Radyosu″na verdiği röportajla geldi.

Ermenistan ve Rusya nükleer enerji alanında işbirliği yapıyor

Ermenistan ve Rusya Doni Rostov’da gerçekleşen Hükümetler arası Ekonomik İşbirliği Komisyonu 13. Oturumu çerçevesinde bir protokol imzaladılar. Protokolde iki ülke arasında barışçıl amaçlı nükleer enerji kullanımının başarılı seyri kaydedildi. Rusya Enerji Bakanlığı resmi portalının verdiği bilgiye göre; Protokolde ″Taraflar Ermenistan’da atom santrali yeni enerji bloku dahil olmak üzere nükleer enerjinin gelişimi alanında işbirliği yönünde ilgilerini teyid ederler″ denmekte. 

Erzurum - ASİMED’den Vatikan’a Mektup Var

Vatikan Gizli Arşivler Müdürü Sergio Pagano’nun Vatikan gizli arşivinde bulunan sözde Ermeni soykırımına ilişkin belgelerin tek cilt halinde yayınlanacağını duyurduğunu belirten Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez,  “Vatikan’ın zaman zaman bu arşivi yayınlayacağını duyurup, yayını ertelemesini protesto ediyor ve arşivlerinde yer alan belgelerin yayınlanmasını istiyoruz. Bu amaçla başlattığımız kampanyaya halkımızın da katılmasını arzu ediyoruz” dedi.

Vatikan’dan korkuç ‘Ermeni iddiaları’

Vatikan ‘Ermeni soykırımı’ iddiaları konusunda çok tartışma yaratacak belgeleri yayımlamaya hazırlanıyor...Vatikan Radyosu tarafından da doğrulanan habere göre, kitapta büyük ölçüde Osmanlı Ermenilerine yönelik katliamlar konusunda Vatikan ile Anadolu'daki Katolik din adamları arasındaki yazışmalara yer verilecek. Radyo, 1914-1922 yılları arasında Papa'lık yapan 15'inci Benoit'nın "Ermenilere karşı merhametli davranılması için" Osmanlı sultanı ile yazışmalarının da kitapta yer alacağını duyurdu.

''İstanbullu Efsane Hanımların Dillerindeki Şarkılar"

İstanbul'un efsane hanımlarına adanmış taş plak tadında 11 şarkılık albüm, ''İstanbullu Efsane Hanımların Dillerindeki Şarkılar'' adıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından müzikseverlerin beğenisine sunuldu…  Osmanlı'nın son döneminde, Levanten ve gayrimüslim azınlıkların da müziğe dahil olmasıyla başlayan ve Cumhuriyetin kuruluşunu takiben 1940'lı yıllara kadar devam eden bir modanın, günümüz müzikseverlerince keşfedilmesini amaçlayan çalışma, tangolar, fokstrolar, operetler ve kantolardan oluşuyor.

Erivan’da ″Altın Kayısı Film Festivali″ başladı

Bugün 10 Temmuz’da Erivan’da yılın en önemli kültür etkinliği ″Altın Kayısı Film Festivali″nin açılışı gerçekleştirildi. Saat 19:00’da Erivanlılar ve konuklar sevdikleri aktör, aktris ve rejisörleri karşılamak için Aznavour Meydanı’nda toplandılar. Toplanan kalabalık jazz müziği eşliğinde konukları karşıladı.

Kızılay 200 Ermeni yetimle ‘Sevgi Yemeği’nde buluştu

200 Ermeni çocuğun kaldığı yetimhanelere 5 ton gıda yardımında bulunan Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, “Gözyaşının rengi olmaz. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan yardım yapmak bizim görevimiz” dedi.

Ukrayna Ermeni Diasporası 400 bin kişiden oluşmakta

Ermenistan Millet Meclis, başkanı Hovik Abrahamyan Ukrayna Ermeni toplumuna ilişkin olarak, bugün bu Ermeni Diasporasının sayıca 400 bin kişi olduğunu belirterek ″Geçmişte olduğu gibi bugün de Ermeniler kendi güçlerini, yetenek ve kabiliyetlerini günümüz Ukrayna’sının gelişimi için kullandıklarına eminim; Ukrayna’nın yurttaşlarımıza yönelik ihtimamlı ve dostane tutumunun bundan sonra da devam edeceği umudundayım″  dedi.

60 Ermeni Iğdır'da

Ermenistan'dan yola çıkan 60 kişilik Ermeni grubu Iğdır'a geldi. Kent merkezini gezen Ermeniler, atalarının yaşadığı toprakları görmek için Muş ve Van'a gideceklerini belirtti.Gürcistan Sarp Sınır kapısından Türkiye'ye giriş yapan Ermeniler, karayoluyla dün (9 Temmuz) gece Iğdır'a geldi. Geceyi Iğdır'da geçiren Ermeniler, bugün Zübeyde Hanım Bulvarında, simit yedi, dama oynadı. Ata topraklarını görmek için Türkiye'ye geldiklerini belirten Kara Peçeryan, " Ermenistan'da çeşitli görevlerde bulunan 60 kişi, yıllar önce Muş ve Van'da bulunan atalarımızın yaşadığı yerleri görmek için bu geziyi planladık. Gürcistan üzerinden Türkiye'ye geldik. Iğdır gezisinin ardından Muş ve Van'a gideceğiz" dedi.

Türkiye çağırdı diaspora gelmedi

Cansu Çamlıbel
Ermeni stratejist Richard Giragosian, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sivil toplum girişimlerini takip edenlerin yakından tanıdığı bir isim.ABD doğumlu Giragosian’ın aşırı milliyetçi Taşnak Partisi üyesi ve Türkiye karşıtı bir diaspora Ermenisi’nden Erivan ile Ankara arasındaki normalleşme için çaba harcayan ılımlı bir Ermenistanlıya dönüşmesinin hikayesi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun dikkatini çekmiş. Giragosian’ın bu dönüşüm sürecini anlattığı Newsweek Türkiye mülakatını okuyan Davutoğlu, kendisiyle temasa geçmiş.

Mahkemeyi beklemeden Rum kilisesini geri verdik

Eyüp Serbest
Bozcaada’daki Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi’ne ait olan ve 1991’de hazineye geçen manastır, kilise ile mezarlık, AİHM’nin ‘İade edin’ kararınca belediye ve mal müdürlüğü tarafından iade edildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin “3 ay içinde iade edin” dediği Bozcaada’daki Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi’ne ait manastır, kilise ve mezarlık, Bozcaada Kadastro Mahkemesi’nin kararı beklenmeden belediye ve mal müdürlüğünce iade edildi. Vakfın avukatı Cem Murat Sofuoğlu, “Türk mahkemeleri Büyükada’daki Rum Yetimhanesi davasında AİHM kararını iç hukuk kurallarına göre kabul ederek Türkiye’de ve Avrupa Konseyi üyesi ülkeler arasında bir ilki gerçekleştirmişti. Bozcaada’daki mülklerin iadesi yetimhanenin iadesini istisna olmaktan çıkarttı” dedi.

Elegez'in büyülü kadın dengbejleri

Etare Şero sesiyle küçük bir çıra ışığının etrafındaki insanları bile büyülü bir halaya kaldırabilirdi. Halkın içinde o kadar saygındı ki onun için dili dönsün de ister konuşsun ister ağıt yaksın denirdi. Erivan Radyosunun müzik yayın saati artırılınca Kürt müzik fondu kuruldu. O günleri Radyoda çevirmenlik yapan yaşlı Kürt tarihçi yazar Wezire Eşo şöyle anlatıyor: Fondun kuruluşu hepimizi sevindirdi. Şarkıları kaytan üzerine kaydeder ve korurduk. O zaman Etare Şero’da burada söylemeye başladı. Etar bir gün yanında kızı Gülizar’ı da alıp radyoya geldi. Gülizar’a Etar babasının nasihat ve fikriyle utana sıkıla geldiği radyo da Kürt klasiklerini

Assyrian Genocide Scholar Discusses the Turkish Genocide

Dr. Anahit Khosroeva is a Senior Researcher at the Institute of History, National Academy of Sciences in Armenia, and has been a scholar in residence at North Park University in Chicago, USA, where she taught a course on 20th century genocides. She is a member of the International Association of Genocide Scholars. Her Ph.D. dissertation is titled The Assyrian Massacres in the Ottoman Turkey and the Adjacent Turkish territories (End of the 19th to the First Quarter of the 20th Century). She is the author of the several books and numerous articles on the history of the Assyrian people, written in Armenian, Russian and English.

KUDÜS PATRİKLİĞİ EŞ PATRİK SEÇİMİ ÖN ÇALIŞMASI VE BİZ

Murat Bebiroğlu
Sevgili Okurlar, 15-18 Kasım 2010’da Kudüs patrikliği Genel Meclisinin toplantısından sonra yayımlanan resmi bildiride, Kudüs Patriği Başepiskopos Torkom Manukyan’ın toplantıya sunduğu özel bir notta, kendi sağlığını ve patrikliğin geleceğini dikkate alarak eş patrik seçilmesi gerektiği belirtiliyordu. Patrik Hazretleri, eş patrik seçimi için patriklik yönetmeliğinde gerekli değişikliklerin 2011 Mart ayına kadar yapılmasını ve sonra eş patrik seçilmesini öneriyordu.

Apoyevmatini'ye Abone Olmak


Abone olmak isteyen arkadaşlar apo.istanbul@gmail.com  adresine "Abone olmak istiyorum" diyen bir mail atarlarsa elektronik adresleri listeye eklenip kendilerin hesap numaramız yollanıyor. FIBABANKA (eski Milenium),Nişantaşı şubesi (şube kodu 22); İsim: Mihalaki Vasiliadis IBAN: TR060010300002200000292855; Yıllık abone 100 Lira.

TESEV'den 'çok dilli hayat' raporu

MAXİME AZADİ-ANF
TESEV Demokratikleşme Programı'nın Türkiye'de Cumhuriyet döneminde değiştirilen yerleşim adları üzerine başlattığı çalışmanın araştırmacı/yazar Sevan Nişanyan tarafından kaleme alınan raporu yayımlandı. Rapora göre 1965’ten önce Türkiye’deki tüm yer adlarının yaklaşık üçte biri değiştirildi.  

Ermeni tarihine Soykırımın içinden bakmak

Sait Çetinoğlu
Baron Bamascıyan’ın Modern Ermeni Tarihi ve Ermeni Sürgünleri adlı çalışması iki açıdan önem taşır. Birincisi Ermeni halkının tarihini ve Ermeni olgusunu son derece sade ve net olarak açıklaması,ikincisi 1915 yılında yanı Soykırımın ateşi içinde yazılmasıdır.

Ermenilere özür borcum var

Özlem Çelik
 Hopa olaylarının ardından haziranın ilk haftası gittiğimiz bölgede nabız tutmuş, röportajlarımızı iki gün üst üste yayımlamıştık. Hopa'daki havayı en iyi şekilde yansıttığımızı düşünürken aldığım bir e-posta yüzümü kızarttı! Farkında olmadan 'nefret suçu' işlediğimi görmemi sağlayan Sevan Ataoğlu'na teşekkür ediyor ve sözü kendisine bırakıyorum...

AB kozunuz çok dinlilik

Bülent Şanlıkan
25 yıl Almanya'daki Müslümanların hakkını savunan, Mart ayında Aynalı Çeşme'deki Alman  Evangelik Protestan Kilisesi'ne atanan Ursula August ilk kez AKŞAM'a konuştu. Türkiye'deki ilk kadın dini temsilci olan August, yeni anayasada cemaatlerin statüsünün gündeme gelmesini istediğini söylüyor... Türk hükümeti desteklemiyor sadece kendi üyelerimizden destek alıyoruz. Türkiye'de hali hazırda 4 Müslüman olmayan azınlık dini var. Onlardan birisi değiliz. Statünün gündeme gelmesini isteriz. Cemaat olarak 'tolere' ediliyoruz diyebilirim. 1843'den bu yana buradayız. Yeni anayasada belli ölçüde tanınmayı arzu ediyoruz. Ama şunu söylemeliyim burada güvendeyiz. Kilisenin varlığı biliniyor.