Etiketler

Fener'e Ukrayna'dan sert tepki

Fenerbahçe ile Shakhtar Donetsk'in, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu'ndaki dostluk karşılaşmasını öfkeli Fenerbahçe taraftarının sabote etmesinin yankıları Ukrayna'da hala devam ediyor… Bazı Ukrayna basını ise, "Türkler Ukraynalıları sahadan kovdu" başlığıyla haberi okuruna duyurdu… Fenerbahçe taraftarı ülkedeki Ermeni diasporasının elinede malzeme verdi. Ermeniler yaşananları haber veren siteler ve bloglarda yaptıkları yorumlarla Türkiye'yi yıpratma kampanyasına çevirdi. Birçok Ermeni, Türklerin gerçek yüzünün bu olduğunu ifade ederek, sözde soykırım iddialarına Fenerbahçe taraftarının saldırgan tavrını örnek olarak gösterildi.

Ani – Ghost City of 1001 Churches

Ani – some call it the City of 1001 Churches, others the City of Forty Gates.  Yet no one has called it home for more than three centuries.

Türkiye gittikçe tutuculaşıyor

Türkiye ayağı Bahçeşehir Üniversitesi’nce yapılan ‘Dünya Değerler Araştırması’ndan çarpıcı sonuçlar çıktı. “Ülkemizde insan haklarına ne kadar saygı gösteriliyor?” sorusuna 2001 yılında “Büyük ölçüde” yanıtını verenler yüzde 4 iken bu oran 2011’de yüzde 15 çıktı. “Hiç gösterilmiyor” yanıtını verenler ise yüzde 16.  Toplumun yüzde 74’ü Türk olmaktan “son derece” gurur duyarken, “hiç duymuyorum” diyenlerin yüzde 1. Bu soruya “Türk değilim” yanıtını verenler ise yüzde 6. Yüzde 81 kendisini dindar olarak tanımlıyor. Tek doğru dinin kendi dinleri olduğunu söyleyenler yüzde 79. 

AKP Anayasa Değişikliği İçin Ağır Toplardan 9 Kişilik Komisyon Kurdu

AK Parti, yeni anayasa için ilk adamı attı. İktidar partisi, 9 kişiden oluşan komisyon oluşturarak, çalışmaları başlattı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yeni Anayasa için 9 kişilik bir komisyon kurduklarını ve çalışmaları başlattıklarını açıkladı. Beşir Atalay, "Benim içinde bulunduğum 9 kişilik bir heyet kuruldu. Hem yöntem çalışması, hem de öz olarak çalışmamızı başlattık" dedi. Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik Başkanlığı'nda oluşturulan komisyonda Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile TBMM Grup Başkanvekili Mahir Ünal bulunuyor.

BBC:Azerbaycan’da doğruyu yazan gazeteci, Ermenistan yararına casusluk yapmış kabul ediliyor

Azerbaycan Savaşın Aydınlatılması ve Barış Enstitüsü direktörü Samira Ahmetbeyli konuya ilişkin açıklamasında ″Yurtseverler olarak sadece olumluya ilişkin yazmalıyız, eleştirel olmamalıyız. Bu sebeple doğruyu yazan gazeteciler tutuklanmakta. Hükümet, eğer gazeteciler sorunlar konusunda yazıyorsa, öyleyse ülkesini sevmiyor diye düşünmekte. Sonuç olarak onun Ermenistan lehine çalışan bir casus olduğu kabul ediliyor″ dedi.

Türkiye Ermenistan arasında işbirliği

Ermenistan Sanayiciler ve İşadamları Birliği tarafından düzenlenen ''Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin iyileştirilmesine destek'' programı kapsamında başkent Erivan'da Türk-Ermeni iş forumu yapıldı. Forum'un açılışını yapan Ermenistan Sanayiciler ve İşadamları Birliği Başkanı Arsen Kazaryan, söz konusu forumun, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini amaçladığını kaydetti.Kazaryan, Türkiye'nin Van şehrinden toplam 27 iş adamın katıldığı forumun, iki ülke iş adamları arasında ilişkilerin kurumasına katkı sağladığını anlatarak, ''ülkeler arasında ilişkilerin dondurulmasına ve Türkiye tarafından uygulanan ambargoya rağmen bu tür organizasyonların ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine olanaklar sağladığını'' söyledi.Kazaryan, ayrıca Ermeni iş adamlarının sonbaharda Van'a bir ziyarette bulunacağını sözlerine ekledi.

11 Eylül’de Erivan-Van ilk uçuşu gerçekleştirilecek

Türkiye’nin Van kenti havaalanı onarımı sonrası uluslararası havaalanına dönüşecek. Açıklama bugünlerde Erivan’da bulunan  Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Abdullah Tunçdemir’den geldi.Uçuş, havaalanında uluslararası standartlara eşdeğer yeni terminalin açılışı sonrasında gerçekleştirilecek.  

Atletizm Sahalarının "Uçan Adam" Lakaplı Genç Atleti Toros Pilikoğlu

Vercihan Ziflioğlu /Hurriyet Daily News
'Uçan adam' lakaplı genç atlet Toros Pilikoğlu 2012 yılında Londra'da yapılacak olan dünya olimpiyatlarına kilitlendi. 18 yaşındaki Ermeni asıllı genç atlet, '100 yıl önce iki Ermeni atlet Türkiye'yi İsveç olimpiyatlarında temsil etmişti, 100 yıl sonra bende onların yaptığını yapmaya çalışıyorum. Türkiye'yi temsil etmek benim için gurur."

Türkolog: Davutoğlu bir gün Ermenilerin Erzurum’da ev alabileceklerini söyleyerek masal anlatmış

Türkolog Andranik İspiryan ″Davutoğlu konuşmasında sözlerinin kofluğunun altını çizdi. Kendine saygı duyan ciddi bir Dışişleri bakanı kendisine böyle komik bir beyanatta bulunma izni vermezdi, zira ‘bir gün‘ belirsiz zamanıyla konuşmak bir diplomata onur getirmez″ dedi.Türkolog sözlerinin devamında ″Böylece bir kez daha, Ermenilerin kendi ata topraklarına geri dönüş konusunda düşünemeyeceklerini yeniden teyit etti. Aksi takdirde, Türkiye’yi ziyaret eden Ermenilere manevi bir yücelikle ‘ata topraklarınızı şimdi de ziyaret edebilir ve yerleşebilirsiniz’ önerisinde bulunurdu″ dedi.

Sarkis Hatspanyan’a geçici oturum statüsü verilmesi talebi reddedildi

Fransa yurttaşı, muharip, eski siyasal hükümlü Sarkis Hatspanyan’a geçici oturum statüsü verilmesi talebi reddedildi. 

KKTC’yi tanısak Karabağ’ı tanırlar

Cansu Çamlıbel
Türkiye’nin Kıbrıs’ı tanımamızı beklemeye hakkı var. Biz bunu anlıyoruz. Ama siz de bizi doğru anlamalısınız. Biz Kuzey Kıbrıs’ı tanırsak başka devletler de o noktada Dağlık-Karabağ’ı tanır. Sebep odur, başka sebep yoktur. Sizin siyasetçiler bunu iyi biliyor. Türkiye’nin içinde Ermenistan sınırını açmak isteyenler de var ama devlet açmıyor. Mesela Tansu Çiller özünü öldürürdü sınırı açmak için. Biliriz ki, Karabağ bizim için ne kadar önemliyse Kıbrıs meselesi de Türkiye için o kadar önemlidir. Kıbrıs sizin için ne kadar önemliyse bizim için de o kadar önemlidir. Ama devletinizi yönetenler şunu çok iyi bilir ki, bugün Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs’ı tanırsa 15 devlet Dağlık-Karabağ’ı tanıyacak. Bunu koyun terazinin gözüne. Türkiye onu istemez.

Azerbaycan ve Türkiye Erivan’da gerçekleştirilecek ″Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması-2012″ye katılım için henüz başvurmadılar

Erivan’da 3 Aralık’ta gerçekleştirilecek ″Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması-2012″de Ermenistan’ı temsil edecek katılımcının elemesi için gerçekleştirilecek yarışmaya başvuru süresi, başvuru sayısı 50’ye ulaşmış olmasına rağmen 20 Haziran’dan 20 Ağustos’a kadar uzatıldı. 

Van Festivali barış diyerek başladı

Van Gölü Kültür Sanat ve Doğa Festivali “Kültür sanatla özgür yaşama doğru” sloganıyla dün gece başladı. Ülkede yükseltilmek istenen savaş ve linç çığlıklarına şarkıları, halayları; Van’ın 7 bin yıllık tarihine yakışır çeşitlilikteki kültürel etkinliklerdeki barış ve kardeşlik mesajlarıyla yanıt verecek olan Vanlıları Ermenistan, Irak, İran ve Suriyeliler de yalnız bırakmadı. Çok sayıda komşu ülkeden ve Türkiye’nin farklı illerinden festivali izlemeye gelen konuklarıyla canlanan kentte hiçbir otelde yer kalmadı.

ABD’den kilise uyarısı

Kongre Hıristiyanların dini eğitim verme hakkının teminat altına alınmasını istedi. ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin görüştüğü Dışişleri Bakanlığı Yetki Yasası’nda içine eklenen ve Türkiye’deki kiliselerin sahiplerine geri verilmesini talep eden değişiklik önergesi 1’e karşı 43 oyla kabul edildi. Daha önce Kongre’ye sunulan 306 sayılı tasarının tavsiye bölümü öneride olduğu gibi yer alırken Ermeni lobisinin özellikle girmesi için uğraştığı soykırım tezini destekleyen “Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermeni, Rum, Asuri, Pontus ve Süryani olmak üzere 2 milyondan fazla Hıristiyan nüfusunu bilinçli yok ettiği” ifadeleri yer almadı. Komitenin kıdemli Demokrat üyesi Howard Berman tarafından sunulan önerideki bu bölümlerin Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nin yoğun çabaları ve yönetimin devreye girmesiyle çıkarıldığı öğrenildi.

Birbirini suçlayan 6 müslim ve gayrimüslim ülke

Merkezi Washington’da bulunan araştırma merkezinin Türkiye, Lübnan, Mısır, Ürdün, Pakistan, Endonezya ve Filistin‘de yaptığı ankete katılanlar gayrimüslim Batılıları bencil ve açgözlü olarak nitelendirdi.Filistin’de Müslümanlarla gayrimüslimlerin ilişkilerinin kötü olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 72 olurken, bu oran Türkiye ve Lübnan’da yüzde 62, Mısır’da yüzde 60, Ürdün’de yüzde 58, Pakistan’da yüzde 45, Endonezya’da yüzde 41 oldu.

Ermeni ve Türk işadamları Erivan’da işbirliği perspektiflerini değerlendirecekler

″Ermenistan-Türkiye İlişkilerinin İyileştirilmesine Destek″ Programı çerçeveinde Ermenistan Sanayiciler ve İş adamaları Birliği Erivan’da 22 Temmuz’da Ermeni ve Türk iş adamalarının katılımıyla bir etkinlik gerçekleştirecek. Buluşmaya farklı alanlardan Ermeni işadamları yanısıra Türkiye’den özellikle Van’dan davet edilen, turizm, ulaştırma, hafif sanayii, inşaat, mobilyacılık, kuyumculuk ve ticaret alanlarında faaliyet gösteren  30’u aşkın işadamı da katılacak.

Gülbenkyanların Konağı Butik Otel Olacak

Kayseri‘de 11. yüzyılda yaşamış olan Ermeni asıllı Klaust Sarkis Gülbenkyan‘ın Talas ilçesindeki konağı butik otele çevrilecek. Oteli satın alan iş adamı Necip Dinçer, konağın ismi ve aslı ile korunacağını söyledi.

Dinler Arası Hoşgörü Ziyareti

Fener Rum Patriği Bartholomeos'tan Diyanet İşleri Başkanlığına ziyaret. Bartholomeos, Mehmet Görmez ile biraraya geldi.Başkanlık görevine geldikten sonra birçok ismi ağırlayan Mehmet Görmez bu kez Fener Rum Patriği’ni konuk etti.Bartholomeos, beraberinde İstanbul metropoliti Apostos ve Fransa metropoliti Adamalkis ile geldi Diyanet’e...

Ermeni lobisi yine amacına ulaşamadı

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde görüşülmekte olan Dışişleri Yetki Yasası'na eklenen Türkiye'deki dini özgürlüklerin durumuyla ilgili değişiklik önergesi, Komite'de "çifte standart" eleştirilerine neden oldu… Teklife, 306 nolu tasarıda yer alan "Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliği altındaki Hıristiyanları kasten yok ettiği" yönündeki 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına zemin oluşturabilecek ifadenin dahil edilmemesi, Türk çevrelerce, Ermeni lobisinin bu kez de amacına ulaşamadığı şeklinde yorumlandı. Bu ifadenin, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, lobi kuruluşları ve Türk-Amerikan derneklerinin Kongre üzerindeki yoğun çabaları sonucunda tekliften çıkarıldığı belirtildi.

Evrensel’e TİT tehditi yargıda

Türk İntikam Tugayı tarafından ikinci kez tehdit edilen Evrensel gazetesi, söz konusu e-postaları atanların bulunması için Fatih Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

ABD'den 'Hıristiyanlara saygı' adımı

Türkiye'den "ülkedeki Hıristiyanların haklarına tam olarak saygı göstermesini" isteyen 306 nolu tasarının son bölümü, ABD Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi'nde görüşülen torba yasa tasarısı içine konuldu. Teklifte, ABD Dışişleri Bakanından, Türk liderlerle ve diğer Türk yetkililerle yaptığı tüm resmi temaslarında, "ülkedeki dini ayrımcılığa son verilmesi, Hıristiyanların haklarını ve dini özgürlüklerinin koruma altına alınması ve kilise mallarının hak sahiplerine hiçbir engelleme ve kısıtlama olmaksızın iade edilmesi" gibi çağrılar yapması isteniyor.

Azınlık gazetelerinin varoluş mücadelesi

Selçuk Oktay
İstanbul’da azınlıkların yaşadığı sayılı semtlerden Feriköy’de bir apartman dairesi… Türkiye’nin en köklü yayınlarından biri olan Rum "Apoyevmatini" gazetesi bu apartman dairesinde iki bilgisayar ve bir de telsiz telefonla Mihailis Vasiliadis tarafından hazırlanıyor. Geçen haftalarda gazetenin kapatılması gündeme gelince Türk kamuoyunda ciddi bir destek kampanyası başlamıştı. Rumca bilmeyen birçok kişi Apoyevmatini’yi yaşatmak için abone kampanyasına katıldı. Daha sonra basına resmî ilanlar verilmesini düzenleyen Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Vasiliadis’i ziyaret edip gazetenin durumu hakkında bilgi aldı ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da konuyu takip ettiği mesajını verdi. 

Bartho Sümela’yı sevdi

SÜMELA Manastırı’nda 88 yıl aradan sonra ilk kez geçen yıl ayin yöneten Fener Rum Ortodoks Rum Patriği Dimitri Bartholomeos bu yıl da törenlere katılacak. Bu yılki törenlere katılımın çok yüksek olacağına inandığını anlatan Başkan Genç, "Geçen yıl bazı çekinceler vardı. Birçok kişi, daha önce ilde yaşanan olayların etkisi ile güvenlik anlamında tedirgindi. Ancak 15 Ağustos 2010’da bütün dünya Trabzon halkını tanıdı. Bu yıl sadece Gürcistan, Rusya ve Yunanistan’dan değil, dünyanın dört bir yanından insanlar buraya gelecek.

Breaking News: U.S. House Foreign Affairs Committee Urges Turkey to Return Christian Churches

 WASHINGTON – With a vote of 43 to 1, the House Foreign Affairs Committee today overwhelmingly adopted the Berman-Cicilline Amendment, calling on Turkey pressing Turkey to return stolen Christian churches and to end its repression of its Christian minority, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).

Սիլվա Կապուտիկյան

Արդեն հինգ տարի է` Սիլվա Կապուտիկյանը մեզ հետ չէ, բայց հայրենիքում թե սփյուռքում հայությունը շարունակում է համախմբվել  նրա գործի շուրջ, կազմակերպել իմաստալից, գեղեցիկ հանդիպումներ: Օրերս Քյոլնի <<Սիլվա Կապուտիկյան>> գերմանահայ կանանց միությունը հյուրընկալել էր բանաստեղծուհու անունը կրող գրական հիմնադրամի տնօրեն, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Արմենուհի Դեմիրճյանին, ով հանդես եկավ <<Կապուտիկյանը, սփյուռքը և արցախյան շարժումը>> թեմայով բանախոսությամբ, ցուցադրեց հետաքրքիր տեսանյութեր: Հուզիչ երեկոյից հետո դր. Համազ  Ղազարյանը զրուցեց նրա հետ:

AFFMA Presents “Midsummer Night Social” Friday, August 12

Los Angeles, CA - On Friday, August 12, 2011, Arpa Foundation for Film, Music & Art (AFFMA) presents Midsummer Night Social – Images, Hors D’Oeuvres, Melodies, and Cocktails showcasing photographic works by Eric Nazarian and Don Q. Hannah.  

Azınlıkların sesi kısık

Mine Tuduk / Radikal
Marmara Gazetesi

Rumca yayımlanan Apoyevmatini'nin yanı sıra Ermeni ve Musevi gazeteleri de giderek düşen okur sayısı yüzünden zor durumda.Rum cemaatinin kapanma tehlikesi yaşayan sesi Apoyevmatini gazetesi, internette başlatılan abone kampanyası ve Basın İlan Kurumu’ndan gelen destekle zor günleri aşmış gibi görünüyor. Apoyevmatini’nin durumu, gözleri, Türkiye’deki Ermeni ve Musevi cemaatlerinin yayın organları Jamanak, Marmara, Agos ve Şalom gazetelerine çevirdi. Azınlık gazeteleri aynı nedenle zorda: Okuyucu sayısının her geçen gün azalması ve tirajlarının engellenemez düşüşü...  

Davutoğlu'ndan Ermenilere: Bir gün ev de alabileceksiniz

Neşe Karanfil / Radikal
Ermeni sivil toplum örgütleri ilk kez geldikleri Ankara’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüler. Sivil Toplum ve Bölgesel Kalkınma Enstitüsü Başkanı Aghavni Karakhanian, Davutoğlu’na “Büyükannem ve büyükbabamın yaşadığı yerleri görmek istiyorum” dedi. Davutoğlu da Karakhanian’a, “Bir gün gelebileceksin, ev alabilecek, yerleşebileceksin de” dedi.

Kürtler çözüm istiyor mu?

Etyen Mahçupyan
Bundan yüz yıl kadar önce, 2. Meşrutiyet sonrasında Ermeniler eşitlik ve özgürlük taleplerini yükselttiklerinde de ortada inanılmaz heterojenlikte bir Osmanlı cemaati vardı. Dış ve iç Ermeniler, Doğu ve Batı Ermenileri farklı pozisyonları temsil etmekteydiler. Ayrıca cemaatin içinde siyasi uzantıları olacak şekilde kentli/taşralı ve üst/alt sınıf ayrımları yaşanmaktaydı. Bunların üstüne Kilise'nin ayrı konumu ve siyaseti bulunmakta ve sivil siyasetlerle arasına mesafe koymaktaydı. Nihayet siyasetin kendisi de aralarında anlaşamayan üç temel parti ve bir dizi hareket tarafından bölünmüştü. Ancak bugün geriye bakıldığında sadece Taşnaklardan söz ediyoruz. Yani 1910 yılında bile hâlâ Ermeni toplumunun yüzde 5-10'unu temsil eden bir partiden... Çünkü Ermeni kimliğini siyasi bir özne olarak kullanan parti o oldu ve siyaseti ile tüm Ermenilerin kaderini büyük çapta etkiledi. O dönem 'Ermeniler' çözüm istediler ama ne konjonktür ne de muhatap açısından uygun koşullar yoktu. Böylece İttihatçılar devletin orantısız gücünü kullanarak işi soykırıma kadar götürdü. Ama bu sonuç Taşnak siyasetini sorumsuz kılmıyor... Siyaset her durum ve koşulda kendi hedeflerinize gitmenin yollarını bulmak anlamını taşıyorsa, Taşnakların yanlış değerlendirmeler yaptığını ve yanlış muhataplarla yanlış siyaset arayışlarına girdiklerini de teslim etmek gerekiyor.

Rum ve Ermeni Lobisi Atakta… Temsilciler Meclisi’nde Türkiye Savaşı Kızıştı

Dışişleri Komitesinin üyelerinden Cumhuriyetçi Parti California Milletvekili Ed Royce ile Komitenin eski başkanı ve şu anki kıdemli üyesi Demokrat Howard Berman tarafından Temsilciler Meclisi'ne, "Kiliselerin İadesi" başlığıyla 306 nolu tasarı olarak sunulmuştu.ABD'de, özellikle Ermeni ve Rum lobisince yoğun şekilde desteklenen tasarıda, "Türk hükümetine, uluslararası yükümlülüklerini onurlandırarak, ülkedeki Hristiyanlara yönelik kötü muamelelerin her çeşidine son vermesi ve Hristiyanların haklarını ve dini özgürlüklerini koruma altına alması" çağrısı yapılmıştı.Tasarıda, ayrıca "Türkiye'den, Ermeniler, Asuriler, Pontuslar, Süryaniler ve diğer Hristiyan toplulukları dahil olmak üzere, Hristiyanlara ait el konulan kilise mallarını iade etmesi" istenmişti.

Ermenistan Eurovision-2012ye katılma arzusunda ancak Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının teminatları yeterli değil

Ermenistan Bakü’de gerçekleştirilecek Uluslararası Şarkı Yarışması ″Eurovision-2012″ ye katılma arzusunda ancak her şeyden önce sadece Azerbaycan tarafı değil Avrupa Yayıncılar Birliği (EBU) de ciddi güvenlik garantileri vermeli. NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan Ermenistan Eurovizyon Heyeti bşk. Gohar Gasparyan, Azerbaycan Dışişleri bakan yardımcısı Araz Azimov’un ″Azerbaycan’ın  Eurovision-2012 Şarkı Yarışmasında Ermeni katılımcıların güvenliğini temin etmeye hazır olduğu″ yönündeki demecini yorumladı.

Türkiye demokrasi modeli değil

Nayla Tuveyni / Radikal
Hillary Clinton’ın Türkiye ziyaretinin en belirgin görüntüsü, kendisini Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos’la patrikhanede bir araya getiren buluşmaydı. Patrik, resmi izin olmadan dilediğini kabul etme özgürlüğü olmaksızın göz hapsinde gibi. Clinton’dansa ziyaret sonrası hiçbir açıklama gelmedi ve ‘ifade özgürlüğü ve azınlıkların haklarının korunması’ yönünde bir çağrıyla yetindi. ABD’nin bizim için istediği nasıl bir model ki azınlıkların varlığını tanımıyor. Laiklik örtüsü altında tek ruhban okulunu da kapattı ve ülke dışından rahiplerin gelmesini engelledi. Clinton, Türk mahkemesinin Bartholomeos’un dünyada Ortodoksların ruhani lideri ve yerel Rum Ortodoks cemaati başkanı olmadığı kararını ve kararda “Türkiye topraklarında kalmasına izin verilen Patriklik, Türk yasalarına uyar ve Ekümenlik olduğu iddiasının hukuki temeli yoktur” ifadesinin yer aldığını bilmiyor mu? Clinton, 1915 travmasını yaşayan Ermenilerin içinde bulunduğu şartları ve Avrupa vatandaşlığını hayal eden Türkiye’nin onlardan hâlâ özür dilemediğini biliyor mu? Ki Avrupa, soykırımın her yıldönümünde Yahudilere yönelik özrünü yineliyor.

Aile adından soyadı mı olur?

Dünden Bugüne
Ekrem Buğra Ekinci /ekrem.ekinci@tg.com.tr
1934 tarihli Soyadı Kanununun Enterasan Hikayesi.1934 tarihli Soyadı Kanunu’nun 3. maddesi yabancı ırk ve millet isimlerinin soyadı alınmasını yasaklıyor. Burada kastedilen belki İngiliz, Arnavut gibi ırk isimleriydi. Ama 6 ay sonra kanunun tatbikatı için çıkarılan nizamnamenin 5. maddesi “Yeni takılan soyadları Türk dilinden alınır” diyerek bu tevili boşa çıkarmaktadır. Türkçeye yerleşmiş Arapça, Farsça bir kelime bile buna dayanarak kolayca reddedilebilir.

Koş benim aslan oğlum!

TÛBA Kabacaoğlu / Aksiyon
Çocuk ve ergen psikoloğu Prof. Dr. Haluk Yavuzer, 67 yıllık hayatını son kitabında özetledi…1950’li yıllarda İstanbul’daki birçok semt gibi Balat ve Fener de çok kültürlü bir yapıya sahip. Müslüman, Musevi ve Rumlar sorunsuz, kardeşçe yaşıyor. Yavuzer’in göbekli, sevimli mahalle bakkalının adı Mösyö Jak. Kapalıçarşı’da kolonya, losyon satan, güler yüzlü komşuları Mösyö Leon. ‘Mahalle iğnecisi’ diye ün salmış kalın gözlüklü Madam Ester. Hepsi Molla Aşkı Mahallesi’nin önemli birer parçası. Fakat tarih 6 Eylül 1955’i gösterdiğinde bu güzel tablo hayli zarar görüyor. Küçük Haluk, büyük bir kaygıyla kara kara düşünmeye, olup bitenlere anlam vermeye çalışıyor…   Haluk Hoca 6-7 Eylül olaylarını 11 yaşındaki bir çocuk gözüyle anlatıyor kitabında. İstanbul’un tıpkı demirci atölyesi gibi çınladığını, gökyüzünün alevlerin etkisiyle kırmızıya döndüğünü belirtiyor: “Yarın gayrimüslim komşularımızın yüzüne nasıl bakarım dedim. Gece boyunca gözüme uyku girmedi. Misafirperverlik özelliğimize ters düşen bu hunharca eylem bize çok prestij kaybettirdi. Oysa onlar ülkemizin usta terzileri, ünlü pastacıları, gurmeleri ve çeşitli zanaat ustalarıydı. Sonraki yıllarda okuduk olayların gerçek yüzünü. Daha da üzüldük tabii.”Yavuzer, 6-7 Eylül olaylarını Türkiye için ‘milat’ gibi görüyor. Çünkü o güne kadar herkesin gayrimüslimlerle ‘insanlık’ ortak paydasında buluştuğunu, bu üzücü olaylardan sonra artık gruplaşmaların, kutuplaşmaların başladığını, zamanla da toplumun birbirini dinlemez, anlayamaz hâle geldiği kanaatini taşıyor. Hatta Türk toplumunun içinde bulunduğu vahameti anlatırken artık Müslüman-gayrimüslim ayrımı şöyle dursun kıyafetlere göre bile insanların yargılandığını düşünüyor.

Kırım’da Ermeni Sanatı ″Surp Haç-2011″ Festivali gerçekleştirilecek

Rusya Ermenileri ″Yerkramas″ gazetesinin Kiev Ermeni toplumu referanslı haberine göre; Kırımda Surp Haç Manastır kompleksinde 28-31 Temmuz tarihlerinde Ermeni Sanatı ″Surp Haç-2011″ Festivali gerçekleştirilecek. Festival; Vartavar (Rab İsa Mesihin Suret Değiştirmesi Ve İzzet Yortusu) bayramına ithaf edilmekte. 

Yıldız Suikastı, Ermenilerin, Yahudilerin ve İttihatçıların Ortak bir Planımıydı?

Necdet Sevil /Tarih Dosyası / Dünya Bülteni
21 Temmuz 1905 tarihinde Beşiktaş’ta, Barbaros Bulvarı üzerindeki Yıldız veya o zamanki adıyla Hamidiye Camii’nin avlusunda, Ermeni suikastçılar önderliğinde Sultan II. Abdülhamid’e bir bombalı suikast düzenlenmiş ve Abdülhamid’in kıl payı kurtulduğu bu suikast sonucunda, 3’ü asker olmak üzere 26 kişi ölmüş, 58 kişi de yaralanmıştı. Tarihe Yıldız Suikastı olarak intikal eden bu hadisede, ekseriyetle Ermeni komitacılarından bahsedilmiş ve İttihatçılar ile Yahudilere çok fazla değinilmemiştir. Oysa ki, tarih literatürümüzde çok fazla bahsi geçmeyen bu olayın arka planını derinlemesine irdeleyip incelediğimizde, bir Ermeni, İttihatçı ve Yahudi işbirliğinden söz etmemiz mümkün bir hale gelmiştir.

″Sasunlu Davit″ Destanı Türkçeye çevrildi

Kilis Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yılmaz, 10. yüzyıl civarında Mısır ve Irak’ın Arap hükümdarlarıyla olan ilişki ve çatışmaları anlatan destanı Türkçe’ye çevirerek, ″Sasonlu Tavit Destanı ve Türk Halk Kültürüyle Olan Münasebeti″ adıyla kitaplaştırdı.

Washington Conference Examined State of Christian Minorities in Muslim Countires

"They call themselves by different names," said Dr. Meawad, "Wahhabi, Salafi, Hamas, Taliban, Qaida, Ikhwan, et cetera, but they all share and subscribe to the same systemic Islamic dogma and doctrine. All countries and nations must submit to Islam and infidels (sons of apes and pigs) will have one of three choices: 1) convert to Islam 2) pay jizya and live in humiliation or 3) be killed." He warned that in appearance, the Muslim Brotherhood (ikhwan) is a moderate Islamist organization because its members wear western suits and ties, have their beards trimmed, and believe in taking over power in Egypt and the world in phases. They exercise taqyyia (intentional lying to non-Muslims) in a more thoughtful and planned manner. "Mahdi Akef, their former Supreme Guide was a blunt man whose statements and actions reflected the organization's doctrine and intention, but his successor, Mohammad Badie, is a master deceiver."

Ermanistan İle "Sivil Toplum Açılımı"

Ermenistan’daki 5 ayrı sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı TEPAV’ın daveti ile Ermenistan’dan gelen sivil toplum gönüllüleri, Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde, Türkiye-Ermenistan ilişkileri ve Kafkaslardaki gelişmeler değerlendirildi.

Assyrian Genocide Scholar Discusses the Turkish Genocide of Assyrians

Dr. Anahit Khosroeva is a Senior Researcher at the Institute of History, National Academy of Sciences in Armenia, and has been a scholar in residence at North Park University in Chicago, USA, where she taught a course on 20th century genocides. She is a member of the International Association of Genocide Scholars.

Venedik Surp Ğazar Adası

«Օտար ջրերում հայացեալ կղզի,
Հայոց հին լոյսն է քեզմով նորանում.
Գիտեմ տքնում ես, այն էլ դարից-դար,
Հայրենիքից դուրս՝ Հայրենեաց համար»
---------------------------------------------
                                  Յովհաննէս Շիրազ

***

Ermeni yazar ile BDP'li vekilin canlı yayın kavgası

Esayan “ Epey bir söyledi, hiçbir şey anlamadım. Çok hoş konuştunuz ama, bir siyasetçi olarak ne önerdiğinizi anlayamadım. Gerçekten boş konuştunuz. Ben bir şey anlamadım en azından.” dedi. Ermeni gazetecinin bu sözlerine oldukça bozulan BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün, Markar Esayan’a tepkisi sert oldu. “Sen ağzını toplar mısın?” diyen Kürkçü “Ağzınızı toplamanızı size tavsiye ediyorum. Bu lafı geri alınız. AKP’yi desteklemekten başka bir ön açıcı siyaset biliyor musunuz siz” sözleriyle Marker Esayan’a tepki gösterdi. Marker Esayan ise Kürkçü’nün bu sözleri karşısında “Evet, ben AKP’yi destekliyorum. Bu suç mu?” dedi. Kürkçü is Esayan’ı ağzından dökülen bu sözlere “ Tartışmamız bir gazeteci ile bir milletvekili arasında değil, bir AKP’li ile bir BDP’li arasında tartışmadır. O zaman böyle devam edelim” sözleriyle yanıt verdi.

Demir Kilise restore edilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi'nin iş birliğiyle, Fatih'te bulunan ve ''Demir Kilise'' olarak bilinen Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, restore edilecek. Demir Kilise'nin restore edilmesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 11 Mart 2010 tarihli 4. birleşiminde müzakereye açıldı. Yapılan müzakereler sonucu, restorasyona ilişkin raporun aynen ve oy çokluğu ile kabulü kararlaştırıldı.

Tarihçi Taner Akçam'a Türk Ve ABD'li Akademisyenler Dava Açıyor

Vercihan Ziflioğlu / Hurriyet Daily News
Massachusetts Üniv. tarihçi Guenter Lewy, Virginia Marine Corps Command and Staff College'den Edward Erikson ve Bilkent Üniersitesi'nde (Türkiye) görev yapan ABD'li Siyaset Bilimci Jeremy Salt adına davanın öncülüğünü üstlenecek olan Utah Üniv. Uluslararası İlişkiler Uzmanı Hakan Yavuz, Akçam tarafından aşırı milliyetçi Ermenilere hedef gösterildikleri ve hayatlarının tehlikede olduğu iddiasıyla yargı yoluna gidecek. Hurriyet Daily News'a iddialarla ilgili açıklamalarda bulunan Associate Prof. Department of History Clark University öğretim üyesi Taner Akçam, konferansta yaptığı konuşmada herhangi bir isim vermediğini belirtti.

Ermeni gazetesinden şok iddia!

Gazete, Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Diyarbakır'da ilan ettiği demokratik özerklik bildirisiyle ilgili habere geniş yer verdi. Gazete, DTK toplantısının yapıldığı Diyarbakır ile ilgili olarak bu şehrin Ermenistan'ın eski başkenti olduğunu ve o dönemdeki isminin ise Tigranakert olduğunu iddia etti.

Urgent: Ask Congress to Press Turkey to return Christian Churches

House Foreign Affairs Committee Vote Set for July 20th, at 10:00am. Join with citizens from across America in demanding that Turkey return stolen Armenian and other Christian churches to their rightful owners!The U.S. House Foreign Affairs Committee is set to vote on a landmark religious freedom amendment this coming Wednesday, July 20th.  The amendment, similar to H.Res.306, will likely be offered as an amendment to the State Department Authorization bill, which is scheduled for consideration that day.

Clinton’dan CHP’lileri şaştıran yorum: ”Ermeni protokollerini CHP engelliyormuş”

Libya Temas Grubunun 4′üncü Toplantısı için Türkiye’de bulunan Clinton CHP lideri Kemal Kılıçadroğlu ile bir araya geldi.Görüşmede, CHP ekibini en çok şaşırtan yorum ise, ABD Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokoller konusunda söyledikleri olmuş. “Temaslarım sırasında, Ermenistan’la imzalanan protokollerin neden bir türlü Parlamento’ya getirilmediğini sordum hükümet temsilcilerine. Bana, ‘CHP karşı çıkıyor. O nedenle getirmiyoruz’ yanıtını verdiler” dedi ABD Dışişleri Bakanı. 

"Hayalim Ani Harabeleri'nde Ermeni türküsü söylemek"

Bilge Eser / Sabah,
TRT, bir süre önce yeni bir "açılıma" daha imza atarak, tarihinde ilk kez Ermenice klip yayımladı. O klibin güzel sesi ise Sibil Pektorosoğlu adlı Ermeni kökenli şarkıcıydı. Türkiye'nin ilk Ermenice albümüne imza atan genç şarkıcı "Tabii ki devlet televizyonunda kendi klibimi görmek beni inanılmaz mutlu etti. Bu topraklara ait Ermenicenin yok olmaması için elimden geleni yapmak isterim" dedi. Bugüne kadar Sezen Aksu, Nükhet Duru ve Mercan Dede dahil birçok ünlü müzisyen ile konserler veren Pektorosoğlu, "Hayalim Ani Harabeleri'nin önünde yüzlerce yıllık bir Ermeni türküsü söylemek. Orası olağanüstü bir yer. Bir ara sınırın açılması gündeme geldiğinde Kars'a gitmeyi düşündük ancak kaldı. Albümde 'Desnem Ani'n U Nor Mernem', 'Ani'yi göreyim de öleyim' adlı eski bir beste var. Bunu okuyabilirim" diye konuştu.

NEDEN AB? AB'SİZ OLMAZ MI?

Önder Aytaçaytac@haberx.com
Şimdi geldiğimiz noktada; “eh biz yasal ve yapısal değişiklikleri zaten yapıyoruz, ekonomik olarak da AB’nin pek çok ülkesinden daha iyiyiz. AB de aslında bizi almak istemiyor, onlar zaten Hıristiyan Birliği” türünden, ciddiye alınmaması gereken sözler mi işitiyoruz acaba?  Bir diğer anlatımla; bunlar sanki “biz kendi kendimize yeteriz” demek istiyorlar… Hayır, dostlar hayır. Bunlar yalnızca çok boş avuntular. Çünkü AB, bu değişimin hem lokomotifi, hem de güvencesi. Bu hedeften bir an için bile vazgeçmek, aniden pek çok şeyi boşlamamıza da neden olur. Unutmayalım ki, biz Anadolu insanıyız. Ortadoğu’ya da hayli yakınız. Avrupalılar gibi üstün bir iş disiplinimiz ve demokrasi kültürümüz, Japonlar gibi de çalışma kültürümüz yok. Adımız Kürt, Türk, Süryani, Ermeni, Çerkez, Laz gibi farklı da olsa, hepimiz; ister aile babamız, ister askerdeki komutanımız ya da okuldaki öğretmenimiz olsun, daha ziyade despot kişiliklere hayranlık duyarız, tabi oluruz. Kapkaç yöntemleri ve devleti soymayla kolay zenginliği tercih ederiz. Çalışmayı pek sevmeyiz ve eğitimi de önemsemeyiz. İşte bu nedenlerden dolayı, hem motivasyonumuz, hem de disiplinimiz için AB’ye üye olmamız, üye olcak şekilde ev ödevlerimizi yapmaya çalışmamız şart.

Roni Margulies: Doğum günün kutlu olsun Apoyevmatini

Roni Margulies: Doğum günün kutlu olsun Apoyevmatini
Bu yıl 130 ve 88 yaşına basanlar sayesinde, bir zamanlar Yunan kültürünün başkenti olan İstanbul'da Rum cemaati 600 hane ve 1500 kişiden ibaret. Ve bu cemaatin tek gazetesi Apoyevmatini bu ay, 85. doğum gününde kapanmak üzereydi. Tüm azınlık cemaatlerin tüm kurumları gibi. Cemaati olmayan kilise veya havra veya okul nasıl yaşayabilir? Tek gelir kaynağı olan mülklere "yerli yabancılara ait" olduğu ve millî güvenliği tehdit ettiği için devlet tarafından el konulduğunda varlığını nasıl sürdürebilir?Ama Apoyevmatini kapanmadı.Tek kelime Rumca bilmeyen ya da benim gibi üç beş kelimenin yanı sıra küfür edip sayı saymasını bilenler, 9000'i aşkın kişi, gazeteye abone oldu.Bir şey farkeder mi?Bir açıdan etmez.Geçmiş olsun, 600 hanenin halkını el üstünde de tutsak, baş tacı da etsek, ne fark eder ki artık? Memlekette ne Rum kaldı, ne Ermeni, ne Yahudi... Âhı gitmiş vahı kalmış, yaş ortalaması yüksek, geleceği olmayan, küçücük birer cemaat. Yok denecek kadar az da kalmış olsalar, azınlık cemaatlerinin kendilerini biraz daha az "yabancı", biraz daha az yalnız hissetmelerini sağladığı için farkeder. Bir avuç insanın daha az mutsuz olması az şey değildir.Ama daha da önemlisi, Türkiye'de bir şeylerin değişmekte olduğunun göstergesi olması açısından farkeder.

Brüksel’de Ermenistan-AB Oturumu

Brüksel’de Ermenistan-AB Ortaklık Anlaşması müzakereleri 6. Tam katılımlı oturumu gerçekleştirildi. Ermeni heyetine Ermenistan Dışişleri bakan yardımcısı Karine Ghazinyan başkanlık ederken, Avrupa tarafından müzakereleri Avrupa Dışişleri Servisi Doğu Avrupa direktörü, baş müzakereci Gunnar Wiegand başkanlık etti.  

Apoyevmatini meselesi (!)

Mıgırdiç Margosyan / mmargosyan@hotmail.com
Daha düne kadar Milli Savunma Bakanlığı koltuğunda oturan Vecdi Gönül’ün, “Bugün Ege’de Rumlar, Türkiye’nin pek çok yerinde de Ermeniler yaşamaya devam etseydi, acaba Türkiye aynı milli devlet olabilir miydi”, ya da yine örneğin bundan kısa bir müddet önce NTV’de medya ile ilgili eleştiride Erdoğanın dediği: “Bize köşelerinden istediği gibi saldıran, istediği gibi hakaret eden yazılı ve görsel medya var. Benimle ve Cumhurbaşkanımızla ilgili çok kitap var. Bu kitapların içinde ne Yahudiliğimiz, ne Ermeniliğimiz, ne de af edersiniz Rumluğumuz hiçbir şey kalmadı ya…” tarzındaki bu serzenişinin elhamdülillah fazlasıyla “prim” yaptığı bir ortamda; Ermeni, Rum, Yahudi olmanın neredeyse resmen “hakaret” babında değerlendirilip açıkça telaffuz edilmesi kimselerin umurunda, kimselerin dıngılında değilse, ehh o zaman “Apoyevmatini kapanmasın” diye yeri, göğü inletmenin anlamı var mı ka yavrum?.. Evet! Var! Nedeni haftaya Kirvem!..

Film Exposes Genocide of Assyrian Christians

By Paul Strand
A short film that documents the near-genocide of Iraq's ancient Assyrian Christian civilization had a high-profile showing on Capitol Hill. Congressmen and the media mixed with Assyrians anxious to plead their cause at the showing of the film, "Defying Deletion: The Fight Over Iraq's Nineveh Plains," Thursday. The documentary highlights how other Iraqis have systematically targeted the Assyrian Christians who've called Iraq their homeland for thousands of years. More than 600,000 have fled the country, more than half of the entire population.

Hillary Clinton Patrik Bartholomeos'u ziyaret etti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti. Yaklaşık 50 dakika Patrikane'de kalan Clinton, Patrik Bartholomeos ile görüştü. Basın mensuplarının alınmadığı ziyaret öncesinde Amerikalı güvenlik görevlilerinin basın mensuplarının kamera ve diğer teçhizatlarını yere bıraktırarak köpekle arama yapması tepki çekti.