Etiketler

Yarın Vartavar

Ermenilerin Hıristiyanlığı kabul edişiyle birlikte halk arasında hâlâ devam eden Navasart kutlamaları beş büyük bayramdan birine denk getirilerek ‘Rab İsa Mesih’in Suret Değiştirmesi ve İzzet Yortusu Vartavar’a dönüştürülmüş.Vartavar kutlamalarında güllere yer verilmiş olması (din adamları kilisedeki ayinde halkın üzerine okunmuş güller serper) ve ayinden sonra, kilisenin bahçesinde, evlerde, insanların birbirlerini ıslatmaları, Hıristiyanlığın kabulüyle birlikte Vartavar’ın kazandığı yeni kimliğin yanında eskisinin de taşınmaya devam ettiğini gösteriyor.

Türklerle Ermenilerin Ortak Geleneklerini Kaleme Aldı

Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Dr. Murat Gökhan Dalyan, ikinci kitabı '19. Yüzyılda Gelenekten Batı Kültürüne Geçişte Ermeni Yaşamı'nı piyasaya çıkardı…2 yıllık bir çalışma sonucu piyasaya sürülen kitabın içeriği hakkında konuşan Yrd. Doç. Dr. Dalman, "Ermenilerle yapılan çalışmalar genellikle siyasi çalışmalar. Ben farklı bir çalışma yapmak istedim ve Ermenilerin bu topraklardaki kültürlerini anlatmaya çalıştım. Arka planda kalan konular üzerinde yoğunlaşmak istedim. Ermenilerin, misyoner ve batı etkisinden önce tamamen Türkçe ve Kürtçe konuştuğunu, onlarında kılıf kıyafetlerinin Türkler gibi olduğunu, onlarında yer sofrasında yemek yediğini, aynı kültürlere sahip olduğumuzu anlatmaya çalıştım. Ermenilerle din dışında her şeyimiz aynıydı" dedi.

Yeni Türkiye'nin Çölaşanları

90'lı yıllarda devletçi tarafın Avrupa-Ermenistan gibi 'odak'ların 'maşa'sı olarak yansıtmaya çalıştığı Kürt hareketi hükümetçi muhafazakar-liberal medyanın elinde Ergenekon ve derin devletin maşası olarak işlenen bir unsura dönüştü.

Serj Sarkisyan: «Ülkemiz gerçeten AB üyesi ülkeler gibi olma çabasında»

Ermenistan Cumhurbaşkanlığı konutunda bugün 29 Temmuz’da Polonya Cumhurbaşkanı Bronisław Komorowski için resmi veda töreni düzenlendi… Konuk cumhurbaşkanı Bronisław Komorowski sözlerinde ″Ermenistan’a bu ziyaret için Size derin şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Ben buradan Ermenistan’ın Avrupa’ya entegrasyon yolunda desteğin önemli ve anlamlı olduğu derin kanaatiyle uzaklaşıyorum. Biz Emenistan-Polonya ikili çok sıkı ilişkilerini de inşa edebiliriz, bunun potansiyeli var″ dedi.

Aferin Yılmaz Özdil’e!

Işıl Cinmen
Hürriyet Gazetesi yazarı, 29 Temmuz 2011'de neden hepimizin hala Ermeni kalmak zorunda olduğumuzu tekrar hatırlattı Ama bugün öyle bir gün ki...Yılmaz Özdil'in kaleminden kan damlıyor… Yılmaz Özdil, biraz hafızasını tazelerse, "Benim neslim... 'Hepimiz Ermeniyiz' diye sokaklarda yürüdü" diye öfkelenirken, "Hepimiz Ermeniyiz" diye yürüyenlerin neden yürüdüğünü hatırlayacaktır.Hatırlayamıyorsa, Onu bir sonraki duruşmaya davet ediyorum.

Çekya’da yaklaşık 10 bin Ermeni yaşıyor

Şu anda Çekya’da yaklaşık 10 bin Ermeni yaşıyor. Açıklama bugün 29 Temmuz’da Avrupa Ermenileri  ″Orer″ dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hakob Asatryan’dan geldi. 

Sevag'ın Ölümüne Neden Olan Ağaoğlu Hakkında Dokuz Yıl İsteniyor

Ermeni katliamının başlangıç tarihi olan 24 Nisan'ın 96. yıldönümünde arkadaşının silahından çıkan kurşunla ölen Sevag Balıkçı'nın ölümüyle ilgili iddianame hazırlandı.
Batman'ın Kozluk İlçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu'nda askerlik yapan Ermeni yurttaş Sevag Şahin Balıkçı, Ermeni katliamının başlangıç tarihi olan 24 Nisan'ın 96. yıldönümünde Kıvanç Ağaoğlu'nun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmişti.

Dink Cinayeti Davası

Mahkeme, azmettirici olduğu iddiasıyla yargılanan Yasin Hayal’in Adli Tıp kurumuna sevk edilerek akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilmesini kararlaştırdı. Duruşma, 19 Eylül 2011 tarihine ertelendi.

Başbakan Erdoğen’ın Açıklamalarına Ermenistan Kamuoyundan Tepki

Vercihan Ziflioğlu /Hurriyet Daily News
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Azerbaycan'a yaptığı ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Sarkisyan'a ithafen 'Devlet adamı değil özür dilesin' ifadesini kullanıdı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Ermenistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Şavarş Koçaryan Ermenistan basınına yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Türkiye'de Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın açıklamalarına karşı yükselen ses yapmacık olduğu kadar hayal ürünü. Öyle zannediyorum ki Türkler Cumhurbaşkanının verdiği cevabı tam anlamıyla okumamış yada anlamak istedikleri şekilde algılıyorlar. Ermenistan Cumhurbaşkanın konuşması son derece ciddi ve ölçülü. Eğer Türkiye bu ölçüyü algılamak istemiyorsa, demek ki kendilerine gerekli değil."

Sarkisyan bu çıkışıyla 2015’e mi hazırlanıyor?

Hakan Çelik - info@gazete3.com.tr
Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin kötüleşmesinde somut tarihi gerçeklerden daha etkili olduğuna inandığım iki şey var: Önyargı ve bilgisizlik. Bu iki faktör düşmanca duyguların kolayca güçlenmesine neden oluyor… Başka bir gözle bakınca Sarkisyan’ın bu çıkışını bir dil sürçmesi ya da maksadı aşan bir ifade değil, planlı bir iletişim çalışması olarak görmek de mümkün.Çünkü Ermeniler, 1915’te yaşanan acı olayların 100. yılı olarak kabul ettikleri 2015 yılında dünya çapında kampanyalarla Türkiye’yi özür dilemeye ve tazminata mahkûm ettirmeye çalışıyorlar. Sarkisyan’ın bu sözleri, 2015 hazırlıklarının bir provası olarak görülebilir.

Ermeni er Sevak kasten öldürülmüş

Ermeni asıllı asker Sevag Şahin Balıkçı'nın ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. Batman’da askerlik yaparken arkadaşının tüfeğinden çıkan kurşunla şehit olan Ermeni asıllı asker Sevag Şahin Balıkçı’nın ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. Katil zanlısının 9 yıla kadar hapsi isteniyor. İlk duruşma bugün.

Dink davasında sıra bugün büyük abilerde

Mustafa Gökkılıç
Dink cinayetinin azmettiricilerinin yargılandığı kilit davanın 19. duruşmasıysa bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşma savcısı Hikmet Usta, cinayette rol aldığı iddia edilen 20 şüphelinin Ergenekon davası sanıklarıyla bağlantısını araştırıyor.

Maral Müzik Ve Dans Topluluğu

Erivan’da vereceği konserin  öncesinde "Maral Müzik Ve Dans Topluluğu" Kınalıada jarden'de.....30 Temmuz Cumartesi, Saat: 21.000 -23.30 Halka Açık Konser.

Erivan’ın pişkin yanıtı: Türklerinki yaygara

Nerdun Hacıoğlu
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın sözde ‘Batı Ermenistan’ saydıkları Ağrı Dağı bölgesini gençlerine hedef gösteren nasihat açıklamasına Türkiye’nin sert tepki vermesi üzerine Erivan’dan resmi yanıt geldi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı pişkin tavır takınarak,  “Cumhurbaşkanımız  sözlerine Türkiye, yersiz bir yaygara koparmıştır. Türkler Serj Sarkisyan’ın dengeli açıklama metninden istedikleri bölümleri cımbızla çekerek, durduk yerde sorun yaratmıştır” dendi.

Benim neslim...

Yılmaz Özdil / Hürriyet
Ermenistan Cumhurbaşkanı, “Ağrı’yı alabilecek miyiz?” diye soran gençlerine, “Bu sizin neslinize bağlı... Benim neslim, üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdi, Karabağ’ı düşmanın elinden aldı, bundan sonrası sizin neslinizin başarısına bağlı” dedi. Benim neslim ise... “Hepimiz Ermeni’yiz” diye sokaklarda yürüdü… Benim neslimin liboşları  “Atalarımız soykırım yaptı, özür diliyoruz”  diye imza kampanyaları açtı… Benim neslimin gazetecileri... Soykırım Anıtı’na çiçek koydu. Saygı duruşunda bulundu.

Irak Ermenileri Ermenistan toplumuna entegre oluyor

Ermenistan Diaspora Bakanlığı Iraklı Ermeniler için, onların Ermenistan toplumuna entegre olabilmeleri için kurslar düzenliyor.Aghveran ″Karin″ Kampında ″Genç Iraklıların Ermenistan Toplumsal Yaşamına Mesleki Entegrasyon Süreci″ başlıklı seminer gerçekleşti. Seminere 14-20 yaşlarında 20’yi aşkın Iraklı Ermeni genç katıldı.

Ermeni desteğiyle Türk gencine proje

Yasemin Salih
TOG, Kuzey İrlanda modeli gençlik gelişim projesi Genç Bank'ı Ermenistan'dan aldığı 10 bin TL'lik fon desteğiyle başlattı. Proje, 15-25 yaş arası okula ve işe gitmeyen gençlere fikirlerini gerçekleştirmek için fon sağlayacak 

Dersimiz Kadim Dil Süryanice Olunca

Zeynep Tozduman
Yaklaşık 25 gündür Mardin-Artuklu Üniversitesinin açmış olduğu Yaşayan Diller bölümünün ‘’SÜRYANİCE ‘’ kursu için Mardin’(Turabdin) deydim. Bu süre içersinde ülkede gündemler O kadar değişti ki; değişmeyen tek şey devletin bölgede sürekli sert tedbirler yüzünden halkların ateşte semaha durmasıydı. Kursa kaydımı yaptırdıktan sonra büyük bir heyecan içinde çok sevdiğim bu halkın dilini öğrenmek ve yaşatmak için kursiyerler arasındaki yerimi aldım.  

Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulundan Kamuoyuna Duyuru

Kamuoyunda son günlerde malum basın organında Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Yönetim Kurulu hakkında, güya halktan davacı olduğu iddiası ile yayın yapılmıştır. Bu yayın gerçekleri yansıtmadığı gibi, yönetim kurulu üyelerinden bazı arkadaşlar da yasalara aykırı olarak ve suç işleyerek hedef gösterilmektedir.

İsrail'den Ermenistan'a destek

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın sözlerine tepki göstererek özür dilenmesini istemesi İsrail basınına malzeme oldu. Jerusalem Post gazetesi, “Erdoğan bir özür daha istiyor, bu sefer Ermenistan’dan" diye yazdı… Herb Keinon imzasıyla yayınlanan habere göre bir İsrail Dışişleri yetkilisi, son özür talebini kastederek "Burada yeni bir çizginin geliştiğini görüyoruz. Peki, kim Erdoğan’dan kuzey Kıbrıs’ı işgali için özür dilemesini isteyecek?" dedi.

Ağrı Dağı'na Ermeni turist ilgisi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Ağrı Dağı ile ilgili sözleri nedeniyle yeniden gündeme gelen Ağrı Dağı'nı yakından görmek amacıyla Ermeni turistlerin bölgeye yönelik ziyaretleri devam ediyor. Türkiye ile Ermenistan arasındaki Alican Sınır Kapısı'nın kapalı olması dolayısıyla Gürcistan üzerinden gelerek, Türközü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan 40 kişilik Ermeni turist grubu Iğdır'a geldi.

Sorun Bir olgu (vakıa) vardır.

Doğu Ergil /Bugün
Onu ya görmezden gelir ihmal edersiniz, kendi dinamikleri ile gelişir ya da zorla ortadan kaldırmaya çalışırsınız ve onu karşıt bir güce, muhalif bir akıma dönüştürürsünüz. Her iki durumda da o olgu artık sistemin bir parçası olmak kabiliyetini yitirir ve sistem karşıtı bir nitelik kazanır.Türkiye'nin azınlık, özellikle Kürt politikası bu tavrın en net örneğidir. İttihat ve Terakki iktidarı eğer azınlık topluluklarının merkezi yönetime katılma yanında Osmanlı'nın klasik "milliyet politikası"nda olduğu gibi kendilerini yönetme hakkı tanısaydı belki bugün bir Osmanlı Milletler Topluluğu veya Osmanlı Birleşik Devletleri olabilirdi.

Hastalık

Etyen Mahçupyan
Türkiye toplumunun, bu durumun hastalıklılığını görmesi gerekiyor. Konuşmaya, dinlemeye, duymaya hazır olmayan, kendi görüntüsü ve ideal sunumu ile fazlasıyla meşgul, tevazuyu sahip olmakla övündüğümüz bir yüzeyselliğe dönüştürmüş, kibri doğallaştırmış bir toplumuz. O kadar ki kendi içimizdeki farklılıkları ve çeşitlilikleri bile ancak kuramsal bir 'zenginlik' olarak adlandırabiliyor ama o farklılık ve çeşitliliklerin somut sıkıntılarını, ihtiyaçlarını ve özlemlerini duymak bile istemiyoruz. Bu davranışın doğru olmadığını söyleyen vicdanımızı ise duyarsızlığımızı meşru kılan söylemlerle rahatlatmaya çalışıyoruz. Kürtlerin 'zaten' ayrılıkçı olduğu, Ermenilerin de 'zaten' geçmişte ayrılıkçı oldukları gibi... Ama bu önermeler, gayet basit bir dille söylersek, düpedüz yalan...

Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan cumhurbaşkanının konuşması vesilesiyle Türkiye’de yükselen histeri suni

Ermenistan Dışişleri Bakan yardımcısı Şavarş Koçaryan, ″Biliyor musunuz, intibaım Türklerin sorunun tam yanıtını okumadıkları veya kısaca topluca sözün bir kısmına yaslanarak söylemek istediklerini söyledikleri yönünde. Gerçekte benzeri soruya Ermenistan cumhurbaşkanının yanıtı ciddi, çok yönlü ve düşüncelidir, bunu Türkler algılamıyorsa, bu açıkça onlara gerekmiyor.″Koçaryan’a göre her halükarda yükseltilen histeri sadece suni değil aynı zamanda çoklarına sonuçlar çıkarmaya mahal vermeli." dedi.

Erdoğan: 'Sarkisyan'ın sözleri devlet adamlığıyla bağdaşmaz, özür dilemeli'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'de gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın 'biz Karabağ'ı aldık, Ağrı'yı almak da gençlerin işi' sözlerinin devlet adamlığıyla bağdaşmadığını söyleyerek, Sarkisyan'ı özür dilemeye davet etti.

Ermenistan ilk kez Dünya Satranç Şampiyonluğu unvanını kazandı


Dünya Şampiyonu Ermenistan Ulusal Satranç Takımı ödül töreni Dünya Takımlararası Satranç Kupası galibi Ermenistan Ulusal Satranç Takımını taşıyan uçak biraz sonra Erivan’a inecek.

Daşnaksutyun, Fransa devlet başkanlığı seçimlerinde François Holland’ı destekleyecek

Ermeni Devrimci Federasyonu-Daşnaksutyun Fransa Bürosu, Fransa Ermeni toplumuna yaptığı resmi çağrıda; 2012 Fransa devlet başkanlığı seçimlerinde Fransa Sosyalist Partisi eski I. Sekreteri François Holland’ın adaylığının desteklenmesini istedi.Daşnaksutyun’un çağrısında ″François Holland Ermeni davası mücadelesi yanısıra Ermeni Soykırımının tanınmasına da sadıktır″ denmekte.  

Türk ve Ermeni Diasporası Bryza ve Ricciardone Atamalarına Kilitlendi


ABD’deki Ermeni diasporası, Başkan Barack Obama tarafından Ankara Büyükelçisi olarak atanan Francis J. Ricciardone’nin atamasının onaylanacağı Senato oturumu öncesinde atama aleyhinde bir kampanya başlattı.Ricciardione’nin yanı sıra ABD’nin Azerbaycan Büyükelçisi Matthew Bryza’nın atamasının onaylanması öncesinde de Senatörleri yakın markaja alan Ermeni diasporasının faaliyetlerine karşı Türk ve Azeri Amerikan diasporası da harekete geçti. 

Bağış'tan Sarkisyan'a sert cevap

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Sadece Avrupa'da değil, Avrupa dışında da Türkiye'nin uzattığı barış elini anlamayacak kadar zihni körelmiş ve kirlenmiş siyasilerin, hatta liderlerin olduğunu görüyoruz. Ermeni gençlerine nefret söylemini empoze eden Sarkisyan, kendi gençliğini karanlık bir yola sevk etmekten başka bir şey yapmıyor. Sarkisyan'ın yaptığı tamamen kendi ayağına kurşun sıkmaktır, haddini aşmaktır. Temenni ederiz ki kendisinin bu hezeyanına en güzel cevabı Ermeni gençliği verir. Türkiye'deki Ermeni cemaatinin ve Ermeni kökenli vatandaşlarımızın Sarkisyan'ın bu provokasyonundan büyük bir rahatsızlık duyduklarını biliyorum. İnanıyorum ki onlar da bu tahrike karşı kararlı bir duruş sergileyeceklerdir. Bu hatadan dönmediği takdirde Sarkisyan bunun cevapsız kalmayacağını bilmelidir, dedi. 

Rusya, Emenistan’ı koruyarak III. Dünya Savaşının içine çekilir mi?

 Jirinovsky Altay sakinleriyle buluşması esnasındaki açıklamasında ″Evet III. Dünya Savaşı şimdi henüz Avrupa’da değil, ancak bu Ocak 1991’de, 33 devletin Irak’a saldırmasıyla başladı. Daha sonta Yugoslavya’yı bombaladılar, sonra Afganistan üzerine saldırdılar, sonra Irak’ı bombaladılar, şimdi Kuzey Afrika’yı.Savaş bize yaklaşıyor, Suriyeli mülteciler artık Türkiye’deler. Herhangi bir kargaşa Türkiye ve Azerbaycan’ı Dağlık Karbağ’daki tartışmalı topraklar için Ermenistan üzerine saldırmaya provake eder. Bu durumda İran Ermenistan’ı, Türkiye Azerbaycan’ı savunur. Ve burada biz Ermenistan’ı savunuruz, zira onun yenilgisi, burada üssümüz konuşlanmış olduğundan bize el vermemekte″ dedi.

Başbakan’dan Sarkisyan’a Sert Yanıt

" ‘Yukarı Karabağ'ı biz hallettik, Ağrı'yı da siz haledin’ gibi, Onu da size bıraktık, genç nesillere bıraktık gibi. Barıştan yana olan birisi bunu söyler mi? Demek ki barıştan yana hiçbir anlayışı yok. Barıştan yana anlayışı olmayana, bizim bir sözümüz vardır; bizim elimiz açık ama karşıdakinin eli yumruk. Eli yumruk olanla tokalaşabilir misin? Biz tokalaşmak isteyenle her zaman barışa hazırız, tokalaşmaya hazırız. İşte size çok kısa süre önce Sarkisyan'ın yaptığı açıklamayı söyledim." 

Varolmayanın tescili

Gökhan Tan / Radikal II
Koruma Kurulu, 1939'da tümüyle yıkılan Taksim Topçu Kışlası'nı "korunması gerekli kültür varlığı” olarak tescil etti (kırmızıyla çevrili alan). Kışla alanının gerisinde yer alan Surp Hagop Ermeni Mezarlığı'nın nasıl el değiştirdiğini ise hatırlayan yok...Mezarlık ilk kez 1872’de, kışlaya verilmek üzere cemaattan alınmak istendi. Ancak Sultan Abdülaziz’in fermanı buna engel olur. 1926’da ikinci atak gelir: Beyoğlu Belediyesi, Ankara’daki Tapu Genel Merkezi’ne başvurarak mezarlığın kendi adına kaydedilmesini ister. Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi, mezarlığın tapusunu merkeze sunarak arazinin sahipsiz ve metruk olmadığını belgelemesine rağmen Belediye mezarlığa el koyar. Patrikhane avukatları karara itiraz eder. Belediye avukatları işi, Türkiye’de Ermeni cemaati ve Ermeni Patrikhanesi’nin mevcut olmadığını iddia etmeye kadar götürür. Mahkeme sunulan belgeler ışığında Türkiye’de -en azından- Ermenilerin varlığını kabul eder. Ancak Türk “uzman” ve tarihçilerin bulunduğu heyet tarafından hazırlanan rapor, mezarlığın Sultan Bayazıt Vakfı sınırları içerisinde olduğunu söyler. İstanbul Hukuk Mahkemesi, Mezarlıklar Kanunu göre mezarlığın metruk olduğuna ve 1933’te Belediye’ye geçmesine karar verir.

Bakan'dan azınlık gazetelerine destek

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, azınlık gazetelerinin temsilcileriyle bir araya geldi…Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, 17 Ağustos'ta yapılacak Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nda da konuyu gündeme getireceklerini ifade ederek, şöyle devam etti:''Çünkü bu konu çözümlenmesi gereken bir konudur. Biz bu sorunları düşünmek zorundayız. Herhangi bir gazetemizden farkları yok. Türkiye'nin çok sesliliği anlamında bir köprü vazifesi görüyorlar, kendi toplumlarına en güzel mesajları veriyorlar. Diri tutmaya çalışıyorlar. Sorunlarını çözmek için, dayanışmak için bu konuda katkı sunuyorlar. 

Erivan-Madrid-Erivan Seferleri Başlıyor

Erivan-Madrid-Erivan ilk uçak seferinin Armavia Havayolları tarafından 4 Ağustos’ta düzenlenmesi öngörülmekte.

Türkiye'de Ermeni olmak!

Tesev'in demokratikleşme raporları dahilinde yeni bir rapor hazırlandı. ''Türkiye Ermenilerini duymak: sorunlar, talepler ve çözüm önerileri".. Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Günay Göksü Özdoğan ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ohannes Kılıçdağı tarafından hazırlanan rapor bu hafta yayımlanacak.

Kafkasya Ligi "buzları eritecek"

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu, Azerbaycan, Ermenistan, İran ve Gürcistan'dan takımların yer alacağı Kafkasya Buz Hokeyi Ligi'nin oluşturulması çalışmalarında sona yaklaştı… İlk görüşmelerin ardından, 2011-2012 sezonunda Türkiye'den 2, Gürcistan'dan 2 ve statüsü henüz netleşmemekle birlikte Ermenistan'dan 1 takımın katılımı kesinleşirken, Azerbaycan ve İran'dan haber beklendiği ve oluşturulması planlanan Kafkas Ligi için ön anlaşmaların tamamlandığı belirtildi. 

Karabağ Havaalanında Türk Makineleriyle İnşa Edildi

Vercihan Ziflioğlu
Karabağ'da yeni inşa edilen havaalanının metal aksamlarını şekillendiren makineler Türkiye'den 'Demirci Makina' firmasına ait. Hurriyet Daily News'a e-mail üzerinden açıklamalarda bulunan Ermenistan Milli Havayolları Başkanı ve Karabağ Ermeni Yönetimi Havayolları Başkanı deneyimli pilot Dmitri Atbashan Demirci Makina'ya ait makinelerin Ermenistan'daki bir şirket aracılığıyla satın alındığını söyledi ve ekledi:"Sadece Türkiye'den değil havaalanının uluslararası standartlara uygun inşası için pek çok ülkeden malzeme satın aldık…  Atbashian KKTC modelini örnek alacaklarını söyledi ve ekledi: "Uçuşlar önce Karabağ ve Ermenistan arasında yapılacak. İnanıyoruz ki gelecekte KKTC örneğinde olduğu gibi Stepanakerd Havaalanına da uluslararası statü verilir. Ercan Havaalanından Azerbaycan ve daha pek çok ülkeye uluslararası uçuşlar gerçekleştiriliyor."

Süryaniler: İsa'nın konuştuğu dili konuşanlar

Ayça Örer

Sebastien de Courtois tarafından hazırlanıp, Douchan Novakovic tarafından fotoğraflanan 'Süryaniler' kitabı, kadim olduğu kadar zengin bir kültüre gönderilen naif bir selam aynı zamanda.

Ermenistan Satrnaç Milli Takımı dünya şampiyonu oldu

Çin Ningbo kentinde süren Dünya Takımlar Satranç şampiyonası 9. turunda Ermenistan-Ukrayna karşılaşması berabere bitti. Böylece Ermenistan takımı 14 puanla birinci sırada yer aldı ve dünya şampiyonu unvanını kazandı.

Norveçli Haçlı'nın Manifestosu'nu sizler için inceledim

Taha Kıvanç
Oslo'daki eyleme '1. Yeni Haçlı Seferi' de diyebiliriz. Breivik 2002 yılı Nisan ve Mayıs aylarında Londra'da yapılan bir toplantıya katılmış... Avrupa Tapınak Şövalyeleri toplantısına... "Toplantıya Norveç delegesi olarak katıldım ve beni 8. Şövalye yaptılar" diyor, şimdilerde herkesin haldır haldır okuduğu 1500 sayfalık manifestosunda... Kendisine bazı uzun-erimli görevler verilmiş; bunlardan biri, toplantıda konuşulanlardan hareketle bir manifesto yazmakmış... "Bu görev iki kişiye verildi, biri bendim" diyor Breivik... Artık Avrupa'da bir Haçlı milliyetçiliği başlatacaklarmış...

Karabağ’ı biz aldık; Ağrı’yı size bıraktık

Ermenistan’da dün düzenlenen Ermeni dili ve edebiyatı yarışmasında öğrencilerden birinin, “Batı topraklarımızı Ağrı Dağı’yla birlikte geri alabilecek miyiz” sorusuna yanıt veren  Serj Sarkisyan, …"90’lı yıllarda vatanımızın parçası Artsah’ı (Karabağ bölgesini) düşmanın elinden kurtardık. Her neslin bir görevi vardır. Siz de ileride bizim gibi görevinizi yerine getirip getirmeyeceğiniz birlik ve beraberliğinize bağlıdır. Biz Ermeni ulusu her zaman Anka kuşu gibi küllerden dirilmeyi başarmışızdır. Ama şunu da söylemem gerek. Günümüz dünyasında ülkelerin itibarı yüzölçümüyle ölçülmüyor. Ermenistan modern, güvenli ve ekonomide başarılı ülke olursa itibarı da o denli yüksek olacaktır."

Ermeni Futbolcular Azerbaycan'da Sınırdışı Edildi

Bir süre önce futbolcu aramak için Rusya'nın Armavir şehrine giden "Kepez"in teknik direktörü Mehman Allahverdiyev, Torpedo takımında oynayan iki fotbolcu ile ilgilendi. Daha sonra sözleşme imzalamak için Azerbaycan'a gelen futbolcuların Rus pasaportu taşıyan Ermeni oldukları anlaşılınca sözleşme imzalamandan ülkelerine geri gönderildi.

Dayanışma Çağrısı

Sarkis Haspanian’ın sınır dışı edilmemesi için Yurtseverler Sınır dışı edilemez sloganıyla girişim başaltıldı…Robert Koçaryan’ın imzalamış olduğu özel bir emirle hakkında Sınır dışı kararı bulunan Sarkis Hatspanian’ın en geç 5 gün içerisinde Ermenistan’ı terk etmesi gerekmektedir… Girişim, Fransa vatandaşı Sarkis Hatspanian’ın mağdur halkının safında yer alışını bir türlü hazmedemediğinden, ona karşı görülmedik ilkellikte bir kin besleyip, insanlık dışı intikam eylemlerini sürdürmekten hiç geri durmamış olan iktidarın, bu yeni oyununa karşı durup Hayır demek ve Yurtseverler Sınırdışı Edilemez düşüncesini hayata geçirmek için mücadele etmeye hazır her insanı, hangi politik görüşe sahip olursa olsun her Ermeni insanının kendi anavatanında yaşama hakkını savunmaya çağırıyor, desteklerini bekliyoruz, diyor… Girişimle iletişim adresi: solidaritysarkishatspanian@gmail.com

ABD Ermenilerinin Dini Önderinden Türk ve Ermenilere 'Diyalog' Çağrısı

Vercihan Ziflioğlu
Türk-Ermeni itilafının çözümü için ruhaniler de kolları sıvadı. Kısa bir ziyaret nedeniyle geçtiğimiz hafta Türkiye'yi ziyaret eden Doğu Amerika Ruani Önderi Baş episkopos Khajag Barsamyan Hurriyet Daily News'a yaptığı açıklamada bir ruhani olarak diyalog yönünde atılacak her adıma hazır olduğunu söyledi …Başepiskopos Barsamyan şu bilgileri aktardı: "Sayın Gül, Türk-Ermeni ilişkilerinin nasıl düzene sokulabileceğiyle ilgili benden öneri istedi. Bende kendisine Ermenilerin çok derin acıları var, inkar etmeden, savunmaya geçmeden acılar dinlenmeli dedim." Başepiskopos Barsamyan, 22 Ekim tarihinde görkemli bir törenle açılışı yapılacak olan Diyarbakır'daki Sourp Giragos Ermeni kilisesinin açılışına ABD'deki çeşitli Ermeni kuruluşlarından toplam 200 kişiyi getirmeyi planlıyor. Başepiskopos Barsamyan, 'Diayalog için önemli bir adım, bu kadar insanın Türkiye'ye gelmesi son derece önemli."

Dink Davası'nda karar çıktı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldürmekten tutuklu bulunan Ogün Samast, 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Samast, Ceza İnfaz Kanunu uyarınca cezanın 3'te 2'sini yatacak. O da 14 yıl 8 aya denk geliyor. Samast'ın tutuklandığı tarihten beri 4 yıl cezaevinde olması da hesaplanarak yattığı süre cezasından düşecek. Böylece Samast, 10 yıl 8 ay daha cezaevinde yatacak.

Türküm, doğruyum, çalışkanım


Oray Eğin/ Akşam
Aşure gibi bir ailede büyüdüm. Bir yanım sekizde bir Kürt. Anne tarafımda Tatarlık var. Bir başka kökenime bakıyorum, kaçınılmaz Ermeni izlerimiz ortaya çıkıyor. Gürcülük de var. Yalçın Küçük'e sorulursa bir yandan da 'dönmelik' duruyor. Bir de birkaç sene önce 'kültürel olarak Yahudi' olduğumu söylemiştim ya... Alın size karmaşa… Geniş ailemizde Koreli bir gelinimiz var. İsveçli, Amerikalı yakın akrabalarımız da var. İnanan Müslüman da var, ateist de, Hıristiyan da. Bir kuzenim Yahudi bir kıza aşık. Çocukluğum Yahudi arkadaşlarımla geçti, sonradan en yakın arkadaşlarım Alevi oldu, hayatımın en güzel günlerini de Kürtlerle geçirdim. Bütün bu karışım beni Türk yapıyor.
 

Peder Aziz’in gözünden yakın tarih

Asım Öz
Bizim Köyün Papazıdır, Türkiye’de Süryani adı ile bilinen Asuri-Keldani halkının hikâyesi. Anıların sahibi Aziz Yalap, uzun yıllar Şırnak’a bağlı Uludere ilçesindeki bir Keldani köyünde papazlık yaptı. Buradaki anılar, Türkiye Cumhuriyeti’nin en karışık ve en tatsız dönemlerinden biri olan 1975-85 arasını kapsıyor... Bizim Köy'ün Papazıdır Türkiye tarihinin en karışık ve en tatsız dönemini, Anadolu'nun en talihsiz bölgesi üzerinden anlatan yakın zamanların en ilginç anı kitaplarından biri. Aziz Yalap, Bizim Köy'ün Papazıdır Yayına hazırlayan: Antoni Yalap, İletişim Yayınları, 2011, 344 sayfa.

Ogün Samast’a 22 yıl 10 ay ceza

Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldürmekten tutuklu Ogün Samast toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.Hrant Dink cinayetinden tutuklu Ogün Samast, toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Samast hakkında, tasarlayarak insan öldürmek ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından toplam 18 yıl 8 aydan 26 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Ermenistan'daki Anadolu

Alpbuğra Bahadır Gültekin / Radikal
Arapgir, Maraş, Malatya, Van... Anadolu'nun bu şehirleri Ermenistan'ın başkenti Erivan'a bağlı yerleşim birimleriyle adaş. Acılarla dolu iki farklı coğrafyanın ortak hikâyesini anlatan 'Nor Anadolu' belgeseli, bu hafta gösterimde. Belgeseli yönetmen Burag Peksezer'den dinledik.

Hürriyet ve ‘Hıristiyan terörü’

Markar Esayan - Taraf
Ne kadar kolay etiket bulmak, yapıştırıvermek. Hürriyet de, Breivik’in yaptığını yapıyor aslında… Bizim gazeteleri okuyorum. Önce ezbere bir şekilde, yanlış bir enformasyonun üzerine atlayıp “Norveç’in 11 Eylül’ü” diyerek olayı “İslami terör” olarak sunuyorlar. Sonra gerçek ortaya çıkınca, katliamın adı bu sefer Hürriyet ’in attığı başlık gibi “Hıristiyan terörü” oluyor. Devasa bir olumsuz bagajı bir kelimeyle milyarlarca insanın inandığı, kutsal bulduğu, hayatını adadığı bir değer üzerine boca ediveriyorlar.

Amerikan Kongresi'nde bir tarihsel ahmaklık tezahürü

Ali H. Aslan
Mahçupyan'ın isabetli tespitleri, malum Kürt kesimler şöyle dursun, bir asırdır hâlâ aynı duvara kafasını toslayıp duran radikal Ermeni diasporasına dahi tesirden maalesef uzak görünüyor. Türkiye'ye ve Türk milletine tehacümle, nefretle ve hatta şiddetle hak devşirmeyi kendine yol belleyen zihniyet, hassaten Amerikan Ermeni diasporasında baskınlığını sürdürüyor… Benzer kafalı Rumlarla omuz omuza veren bir kısım Ermeniler, son olarak Osmanlı ve Türkiye'yi din özgürlüğü alanında yerden yere vuran 306 numaralı tasarının geçen ay Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi'ne sunulmasına önayak olmuştu.

Çocuklarımızı vuruyorlar

Cansu Çamlıbel / Tovuz
Ermeni askerlerin içine bomba koyarak Tovuz Nehri’ne attığı oyuncak köpeği alıp eve götüren 13 yaşındaki Aygün, patlayan oyuncaktan dağılan şarapnel parçaları sonucunda öldü, annesi ağır yaralandı…1994 Mayıs’ında zorlukla varılan ateşkese rağmen 17 yıldır 75 kilometrelik Azerbaycan – Ermenistan sınırında sular durulmuyor… Bakü’ye göre Ermenistan’ı yola getirecek en önemli koz Türkiye’nin sınırını kapalı tutması… Ermenistan’dan her gün Rusya’ya 200 kişi göç ediyor. Böyle giderse beş yıl içinde Ermenistan’ın nüfusu 1 milyona düşer.

ATV Çek Bakalım Kısa Film Yarışması

ATV ÇEK BAKALIM Sinema Yarışması'na cemaatimizden Aris-Aras Karafil kardeşler katılıyor. Atv'de 24 Temmuz 2011 Pazar günü saat 20:00'de başlayacak Çek Bakalım Sinema Yarışması'nda amatör ekipler tarafından hazırlanmış kısa filmler yarışacak.

Apoyevmatini meselesi (2)

Mıgırdiç Margosyan / mmargosyan@hotmail.com
İşte daha şunun şurasında neredeyse dün diyebileceğimiz yakın geçmişimizde, mesela Beyoğlu Balık Pazarı’nda elindeki filesiyle dolaşıp alışveriş yapan Madam Varvara veya Mösyö Vasil’in kendi aralarında, kendi ana dilleri Rumcayla fan fin fon ettiklerinde, veya yine örneğin Şişli-Beyazıt tramvayında torunuyla Ermenice konuşan Madam Anjel’in karşılarına, kerameti kendinden menkul “birinci sınıf vatandaş” kimliğimizle dikilip, ardından da en davudi ses tonumuzla “Vatandaş Türkçe konuş!..” deyu azarlamayı anamızın ak sütü misali hak belleyip, dolayısıyla onların, “öteki”lerin “ikinci” ya da belki de “sekizinci sınıf” vatandaş olduklarını bu çıkışımızla sanki belirtip, üstelik hani olur ya kazara da olsa yanılıp kem küm edip diklenenlere de “Ya sev ya terk et!..” ültimatomuyla ağızlarının payını verdiğimiz “bu güzel, bu cennet vatanımızda”, bu tür “teferruat”ları toz misali halı altına süpürüp, diğer taraftan da “imtiyazsız sınıfsız bir kitleyiz” lafıyla yıllar yılı sergilediğimiz bu “çifte standart” malulü zihniyetin acaba bizatihi kendisi mi Apoyevmatini meselesini pekiştirip, neredeyse kapısına kilit vurma durumuna getirdi?.. Öyle ya da böyle devamı haftaya Kirvem!

Anayasa Mahkemesi'nin 'Soy' ile İmtihanı

Tolga Şirin
Anayasa Mahkemesi (AYM) iki hafta önce 'Favlus Ay isimli Süryani bir vatandaşın, anadilinde bir soyadı (Bartuma) almasını yasaklayan yasa hükmünü' inceledi ve bu hükmü, anayasaya uygun buldu. Bu, Anayasa Mahkemesinin 'soyadı' konusunda verdiği ikinci tartışmalı karar. Hatırlanacak olursa Mahkeme 'kadınlara, evli olduğu erkeğin soyadını taşımak zorunluluğu yükleyen yasa hükmünü' de anayasaya uygun bulunmuştu (*).

Mağdurun güç siyaseti

Etyen Mahçupyan / Zaman
Güçsüz olan, ya kendi gücüne, ya da iktidarı elde tutanlardan daha güçlü bir bölgesel/küresel aktöre dayanarak güç savaşı içine girebilir. Örneğin PKK/BDP'nin tercihi halen bu... Veya bir 'tedrici alan kazanma' bakışıyla koşulların uygun olduğu kadarıyla adım adım iyileştirmelerin peşinden gidilebilir. Örneğin Türkiye'deki gayrimüslim cemaatler de böyle davranıyorlar. Aradaki fark mağdurun kendisini ne derece güçlü hissettiğiyle bağlantılı. Ne var ki her iki tavır da, aslında gücün belirleyiciliğini kabullenmiş, yani güçlünün 'oyun kurallarını' meşrulaştırmış oluyor. Haksızlığa uğramaktan şikâyetçi olanlar, bu haksızlığı yaratmış olan zihniyet dünyasını doğal ve ahlaki olarak kabullenmekte beis görmüyorlar… Demek ki hakkaniyet peşinde olanların hem gerçekçi olacak, hem de idealist normları siyasetin parçası kılacak bir tutum geliştirmeleri gerekiyor. Bu ise insan denen varlığın teknik açıdan en iyi bildiği alana işaret etmekte: Konuşmak. Çünkü konuşmak siyasetin kendisi ve konuşma, gerçeklikle ideali buluşturabileceğimiz tek mecra. Bu noktada hayalperestlik yapmayalım...

Korsan minibüs Kınalıada’ya çıktı

Şenol Baştakar
Motorlu araçlara yasak olan Kınalıada’da iki minibüsle 5 TL karşılığında yolcu taşınmaya başlanması ada sakinlerinin tepkisine neden oldu…Şikayetler üzerine İstanbul Valiliği’nin geçen hafta araçları Büyükada’daki garaja çektirdiği ancak belediye yetkililerinin birkaç saat sonra bu araçlar sadece hastalar için kullanıldığını, gelir amaçlı kullanılmadığını ifade ederek geri aldıkları öğrenildi.