Etiketler

Flash Flash Flash Vakıflar Kanunu İle ilgili Kanun Hükmünde Kararname

Hükümet ciddi bir süpriz yaptı. 27 Şubat 2011 tarih ve 28038 sayılı Resmi gazetede yayımlanan ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklikler yapan kararnamede Vakıflar Kanunda Cemaat vakıflarını ilgilendiren çok önemli değişiklikler var.

'Önce Türkiye Ermeni katliamı için özür dilesin'

Haaretz'in İstanbul doğumlu "şahin" yazarı Yoel Marcus, filo olayına ilişkin "haydutlarla dolu bir gemi göndermek bir korsanlık eylemidir" iddiasında bulunduğu yorumunda "Af dilemek için diz çökmek mi? Önce Türkiye, Ermeni katliamı nedeniyle bağışlanmak için yalvarsın, o zaman" diye yazdı.

Bir Gasp Hikâyesi

1930'lu yıllarda dolambaçlı bir hukuki süreç sonucunda el konulan Surp Agop Mezarlığı'nın yerinde bugün Divan ve Hyatt Regency otelleri ile TRT binası var.

Er Sevag’ı kim neden vurdu?

Mehmet ALTAN / mehmetaltan@stargazete.com
“Arkadaşımızı, bir erimizi alnından vururuz.Vurduk mu, haberiniz var mı, var değil mi?”Bunu söyleyen kim? Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner’e ait olduğu iddia edilen ses kaydı.2009 yılında intihar ettiği açıklanan piyade er Murat Oktay Can’ın babası Oktay Can, Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner’in internete düşen ses kaydında, ‘kendi erimizi alnından vurduk’ diye bahsettiği askerin kendi oğlu olduğunu yeniden öne sürdü…Ama ‘nasıl ve neden’ öldürüldüğünü bilmediğimiz bir başka çocuğumuz daha var…O çocuğumuz, Batman Kozluk’ta, Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda askerliğini bitirmeye 23 gün kala, 24 Nisan’da, ‘şakalaşırken’ ölen Sevag Balıkçı.Bir Ermeni genç, tam Paskalya’nın Ermeni kıyımının yıldönümüyle çakıştığı günde ‘şakalaşırken’ ölüyor. Silahın sahibinin sosyal medya geçmişinde ülkücü, aşırı milliyetçi bağlantıları saptanıyor. Ve ölüme sebebiyet veren sanık ilk duruşmada tahliye ediliyor…

Tarih komisyonu bombası

Sefa Kaplan / Hürriyet
WikiLeaks’in yayınladığı bir ABD diplomatik yazışmasına göre, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, protokoller çerçevesinde Ermeni soykırımı iddialarının tartışılması için Başbakan Erdoğan tarafından önerilen “Tarihçiler Komisyonu” fikrine sıcak bakıyordu…Serj Sarkisyan’ın sözcüsü Armen Arzumanyan, WikiLeaks belgesindeki iddiaların “yalan ve provokasyon” olduğunu açıkladı. Novosti Armeniya haber ajansına açıklama yapan Arzumanyan, “Ermenistan tarihçiler komisyonuna sıcak bakıyor” iddiasının ABD diplomatlarından ziyade, Ermeni gazeteci Akop Badalyan tarafından ortaya atıldığını öne sürdü.

Adalet Bakanlığı, Ermeni Apostolik Kilisesine vergi imtiyazları tahsis edilmesini anayasa dışı olarak nitelendirdi

Ermenistan Hükümetinin 25 Haziran tarihli oturumunda ″Emlak Vergisine ilişkin″, ″Toprak vergisine ilişkin″ ve ″Toprak Kanunu″nda değişiklikler içeren yasa değişiklikleri paketi kabul edildi. Bununla Kutsal  Ermeni Apostolik Kilisesine (Ana Taht Aziz Etchmiatsin’e) ait emlak ve toprakların emlak ve toprak vergisinden muaf tutulması öngörülmekte.

Kilise Baskıncıları, Büyükşehir Belediyesi'ni Basan Gruptan Çıktı

Adana'da, kendilerine misyonerlik teklif edildiğini iddia ederek, 'zırh' tabir edilen kılıç ve sustalı bıçakla Katolik Aziz Paulus Kilisesi'ne baskın yapmaktan tutuklanan iki kişinin 4 ay önce, Büyükşehir Belediye binasına baskın yapan 15 kişilik gurubun içinde yer aldıkları ortaya çıktı.
 

Bartholomeos'u çarmıhtan indirmek

Orhan Kemal Cengiz / Radikal
Patriği çarmıhtan indirmek, Türkiye'nin sadece vicdani borcu değil, aynı zamanda aklıselimin de bir gereği...Türkiye’de bazı meseleler var ki neredeyse tüm dünyayı yakından ilgilendirirken bizim umurumuzda bile olmayabiliyor. Bu meseleleri ne tam olarak anlıyor ne de ilgi, alaka gösteriyoruz. Örneğin, Amerika’nın 37 eyaletinde Fener Rum Patrikhanesi’nin durumuna ilişkin deklarasyon yayımlandı. Türkiye, bu eyalet senatoları tarafından patrikhanenin durumunu iyileştirmeye davet edildi. Belki gözümden kaçtı ama Türkiye medyasında ben bu konuda hiçbir habere rastlamadım. Hiçbir yorum-analiz görmedim...Rum Patrikhanesi’nin durumu din özgürlüğü açısından oldukça yüz kızartıcı bir tablo koyuyor ortaya. Patrikhanenin, hayat damarlarının kuruması sonucu Türkiye’den taşınmaya mecbur kalmasının ciddi küresel sonuçları olur.

Kilise'mi Cami'ye dönüştürüldü yoksa Cami'mi Kilise'ye dönüştürüldü?

İnternet sitelerinde, Gezetelerde bir çok asılsız haber yayınlanıyor ve aslı astarı olmayan birşey için Belediye Başkanımız Muhittin DALGIÇ suçlanıyor. Bakın bu saçma sapan yazılara ve Başkanımıza suçlamalara neden olan Cami'nin aslı neymiş:Bugünlerde restore edilen ve moda haline gelen taş evlerin çoğunluğu 1850-90 yılları arasında inşa edilmiş. Alaçatı’nın en eski eserlerinden birisi Pazaryeri Camii. 1874 yılında Yuhannis Halapas tarafından inşa edilen bir kilise. 

Diaspora Genç Ermeni-Liderler Yaz Okulu her yıl düzenlenecek

Ermenistan Diaspora Bakanlığı, ″Diaspora Genç Ermeni-Liderler Yaz Okulu″  etkinliğinin her yıl düzenlenmesi kararı aldı. Açıklama 25 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında Diaspora Bakanlığı Panarmenyan Etkinlikler Dairesi bşk., ″Ermenistan Gençlik Kulüpleri Birliği″ toplumsal Kuruluşu başkanı.Atom Mkhitaryan’dan geldi.  

Armen Arzumanyan: Tarihçiler Komisyonu meselesini Ermenistan asla kabul etmedi

Ermeni Soykırımının tarihi kanıtları tartışma konusu değildir. Ermenistan cumhurbaşkanı basın sekreteri Armen Arzumanyan, Ermeni Soykırımına ilişkin tarihi kanıtlar tarihçiler tarafından tartışılamaz, ne de Hükümetler arası Komisyon tarafından, aksine daha düşük Hükümetler arası Komisyon alt komisyonlarından biri çerçevesinde tartışılabilinir; cumhurbaşkanı Sarkisyan bu görüşünü birden fazla kereler  ifade etti.Ermenistan cumhurbaşkanı basın sekreteri bu konuda basında yer alan yorumları dezenformasyon olarak nitelendirdi.

Dink davasında kritik karar

İstanbul 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi Hrant Dink cinayeti davasında önemli bir karara imza atarak, Tib'den (Telekomünükasyan İletişim Başkanlığı) istenen kayıtları göndermesine karar verdi. 

Esrarengiz bir ‘bankacı’ olarak, Taner Akçam

Levent Yılmaz
 “Bankacı” tabii ki bankacı falan değildi: rakı parasını bulmamızı sağlayan her kişi, bir nevi bankacıydı elbette. Bu “bankacı”nın belgeleri “Ermeni meselesi” üzerineydi, ve biz, anladık ki, bu konuda HİÇBİR ŞEY bilmiyorduk. Büyük harflerle tekrar yazıyorum: HİÇBİR ŞEY. O kontrol edilen metinlerin bir kısmı sanırım 1995 yılında Hannover Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde savunulan “İttihat ve Terakki Yargılamaları ve Ermeni Soykırımı” doktora tezinde kullanıldı. Tezi savunan da, Taner Akçam idi, yani, bizim “bankacı.”

'Sadece hakikati öğrenmek istiyoruz'

Pınar Öğünç
Bazı yerlerde ismini Sevak diye yazıyorlar. ‘Sevak’ su kaynağı demek; ‘sevag’ ise siyah gözlü. Annesi yedi buçuk aylıkken 1 kilo 250 gram doğan Sevag için “Doğduğunda sadece iki koca gözdü” diyor…Terhisine 23 gün kala 'şakalaşırken' ölen Sevag Balıkçı'nın ilk duruşmasından, silahı ateşleyene tahliye çıktı. Anne Ani ve baba Garabet Balıkçı, kafalarındaki soru işaretlerini anlattı. 

Getronagan Lisesi 125 Yaşında

Getronagan Lisesi’nin kuruluşunun 125. yılı vesilesiyle Galata Surp Kırikor Lusavoriç Kilisesi ve Getronagan Lisesi Yönetim Kurulu tarafından, toplumumuzun emektar yöneticilerinden, Hayk Aslanyan başkanlığında bir 125. Yıl Kutlama Komitesi oluşturuldu. Kutlama etkinlikleri 07 Ekim 2011 Cuma günü, saat: 20.30’da okulumuz mezunu Şahan Arzruni’ nin Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da vereceği piyano resitaliyle başlıyor.

Elçiyle Ermeniler Arasında Kilise Krizi

Senatör Menendez, Ricciardone'ye "Türkiye'de 1915'ten önce varolan 2 bini aşkın kiliseden kaçı bugün hala işliyor?" diye sordu. Ricciardone de soruya, "1915'ten önceki kiliselerin birçoğu halen kilise olarak görev yapıyor" yanıtını verdi... Gelen tepkiler üzerine açıklamasını yenileyen Ricciardone, "1915'ten önceki kiliselerin büyük çoğunluğu artık kilise olarak işlemiyor. Halen kilise olanların sayısı 200 ila 250 arasında. Türkiye'de haftalık ayin düzenleyen kilise sayısı rahip sayısı yetmezliği nedeniyle az" dedi. Ermeni kilise uzmanları bu sayının 40 olduğunu söylerken, Armenian Weekly Türkiye'de aktif durumda bulunan kiliselerin bir listesini yayınladı. Amerika Ulusal Ermeni Komitesi Başkanı Aram Hamparyan da kiliselerin camiye ya da müzeye çevrildikleri için hizmet veremediklerini belirtti. 

Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde bir ilk gerçekleştirerek 162 azınlık vakfının temsilcisiyle birlikte oruç açacak.Başbakan Tayyip Erdoğan, Rum, Ermeni, Musevi, Süryani, Keldani, Ortodoks Bulgar, Ortodoks Gürcü ve Latin Katolik  vakıflarından oluşan 162 vakfın ev sahipliğini yaptığı iftara katılacak.

Türkolog: Protokollerin Türkiye Parlamentosunda hükümsüz duruma düşmesi Türkiye’nin yapıcı olmadığının kanıtıdır

Ermeni-Türk protokollerinin, Türk Parlamento gündemi dışına çıkarılması, Ermeni-Türk ilişkilerinde normalleşmenin başarısızlığının kanıtıdır. Açıklama 24 Ağustos’ta gerçekleşen basın toplantısında Türkolog, Erivan Devlet Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi Dekan yardımcısı Ruben Melkonyan’dan geldi.

ՈՐՔԱՆ ՄԱՐԴԻԿ, ԱՅՆՔԱՆ ԿԱՐԾԻՔ…

                Շատ դժուար է աշխարհը ճանչնալ, որովհետեւ ան թէ՛ անսահմանօրէն շատ ընդարձակ, տեղին համեմատ ալ շատ նեղ ու փոքր է:  

Günay kilise gibi camiye el attı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Çeşme'ye bağlı Alaçatı beldesindeki Pazaryeri Camii'ndeki restorasyonu tekrar inceleyeceğini söyledi. Caminin bir kısmında kiliseye ait Frenk kalıntıları olduğunu belirten Günay, bu alanın sadece özel günlerde özel misafirlere açıldığını kaydetti.Kiliseye dönüştürülen camideki restorasyonu inceleyecek

Fransız milletvekilleri: Karabağ’ın ″Kosova olmaya″ hakkı var

Fransız milletvekilleri, ″Karabağ halkı bağımsızlığını ilan etmeye ve uluslararası toplum tarafından tanınmaya –örneğin Kosova’nın olduğu gibi- hakkı var″ kanaatinde.

Gürcistan’da Gürcü-ErmeniGençlik Kampı açılacak

″Kvemo-Kartli Toplumsal Enformasyon Merkezi″ Birliği inisiyatifi ve ″Kadınlar ve Barış″ kuruluşu ve yerel yönetim organları desteğinde Bolnis’te ″Daha İyi Bir Gelecek Adına Birlikte″ sloganını taşıyan Ermeni-Gürcü Gençlik Kampı açılacak.

Van'lılar Ermenileri Evlerinde Ağırlayacak

Van'daki tarihi Akdamar Ermeni Kilisesi'nde bu yıl ikincisi yapılacak ayin için hazırlıklar sürerken, Vanlılar geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ayine gelecek Ermenileri evlerinde konuk etmek istiyor. Geçen yıl yerel 'Van Times' Gazetesi tarafından başlatılan 'Ermenilere evlerimizi açıyoruz' projeyi bu yıl Van'ın Gevaş ve Akdamar belediyeleri yürütüyor. Ak Partili Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, bu yılki ayin için Dünya'nın çeşitli ülkelerinden 10 bin Ermeni beklediklerini söyledi. (Akdamar değil Ahtamar. Akdamar kilisesi değil Ahtamar Surp Haç Ermeni Kilisesi HYETERT)

Tam 21 yıl önce Ermenistan Bağımsızlık Bildirisi kabul edildi

Tam 21 yıl önce ErmSSC Yüksek Sovyeti Bağımsızlık Bildirisini kabul etti, bunla bağımsızlık süreci başlamış oldu. Bağımsızlık Bildirisiyle ErmSSC, Ermenistan Cumhuriyeti olarak tekrar isimlendirildi. Bir sonraki gün 24 Ağustos’ta ″Bayrağa ilişkin″ yasa kabul edildi ve üç renkli bayrak devlet resmi bayrağı olarak kabul edildi.23 Ağustos 1990’da gerçekleşen Yüksek Sovyet oturumunda Bağımsızlık Bildirisini, I. Cumhuriyetin kurucusuyla aynı adı taşıyan milletvekili Aram Manukyan okudu.

Hraparak: Erivan-Van arasında direkt uçak seferinin yapılma ihtimali çok az

22 Temmuz’da Erivan’da Ermeni sanayici ve iş adamları girişimiyle Ermeni-Türk iş forumu yapıldı. Van Ticaret ve Sanayi odası üyesi Abdullah Tuncdemir 11 Eylül’de Erivan-Van ilk uçak seferini yapılabileceğini açıkladı… Ermenistan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Hava taşımalar koordinasyonu bölümü başkanı Hrant Mirzoyan ”Şu an itibariyle biz dilekçe almadık. Dilekçe ise seferden 30 gün önce sunulmalı. Demek 11 Eylülde seferin gerçekleştirilmesinin ihtimali çok az” dedi.

Ana Taht’ta Arshile Gorky ve diğer modern dönem ressamların yapıtları sergilenecek

Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II, 23 Ağustos’ta Sergo Yeritsyan ve Ermenistan ressamlar Birliği Bşk. Karen Ağamyan refakatindeki «Ermeni Paleti» Uluslararası Ressamlar Festivali katılımcılarını kabul etti…Buluşmada Ana Taht az. Etchmiatsin Müzelerinde muhafaza edilen tablolar, bunlar yenilerinin katılımı, seçim ve temini konularından da bahs edildi. Garegin II, ressamlara «Khrimyan Hayrik Müzesi»nin ilerde Ana Taht Az. Etchmiatsin rsim galerisi olarak hizmet göreceğini, burada Arshile Gorky yanısıra modern Ermeni ressamların eserlerinin sergileneceği bilgisini verdi.

Erivan’da Ermenistan-İsrail siyasi müzakereler

22-23 Ağustos’ta  Erivan’da Ermenistan-İsrail siyasi müzakereler yapıldı. Ermenistan Dışişleri bakanlığı basın servisinden alınan bilgiye göre müzakereler’da Ermenistan-İsrail işbiliğine ilişkin konular, Güney Kafkasya bölgesindeki gelişmeler  ve ikili önem taşıyan sorular görüşüldü. İsrail heyeti Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II ile bir araya geldi. Ayrıca heyet üyeleri Ermeni Soykırım  kurbanları anıtına ziyarette bulundu.

Ermeni Öldürmedik Dedi, Silivri'yi Boyladı

 Zahide Uçar
 Orhan Pamuk ve Elif Şafak’ın dava edildiği dönemleri hatırlıyorum. Orhan Pamuk bir röportajında “Türkler, 30 bin Kürt ve 1milyon Ermeni’yi öldürdü” demişti. Kendisine haklı olarak tepki verilince Erdoğan ve Gül Pamuk’a sahip çıktı. Pamuk köşke davet edildi… Elif Şafak’a göre “Türkler, Ermenilerin evlerini basıp yağmaladılar, sopalarla balta saplarıyla dövdüler, aç bırakıp öldürdüler, asimile ettiler, yetim bıraktılar, mallarını mülklerini ellerinden aldılar, soykırım uyguladılar; Türkler tam bir kasap!” …  Elif Şafak’ta dava edilmişti. Her iki davada AB’li yandan çarklı dostlarımız(!) hemen düşünce özgürlüğünü hatırladı ve müdahil oldu… Kısacası dostlar, Perinçek “30 bin Kürt, bir milyon Ermeni kestik” deseydi, bugün Silivri’de olur muydu?

Azerbaycan'dan Fransa'ya nota

Ermeni işgali altında bulunan Yukarı Karabağ'da temaslarda bulunan Fransız milletvekillerini protesto etmek amacıyla Azerbaycan'ın Paris Büyükelçiliğince Fransa Dışişleri Bakanlığına nota verildiği bildirildi. 

Patrik Bartholomeos, doğduğu köyde ayin yönetti

Vural Bozol
Fener Rum Patriği Bartholomeos, doğum yeri Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine bağlı Zeytinli köyünde düzenlenen panayıra katıldı. Sabah Zeytinli köyünde Panayiya Kilisesi'ndeki ayini yöneten Patrik Bartholomeos, daha sonra panayır etkinliklerine katıldı.

Harut Sassounian: Ermenistan protokollerin yükünden kurtuldu

PanArmenian.net sitesine konuşan ”The California Courier” gazetesinin redaktörü Harut Sassounian “Ermenistan Ermeni-Türk protokollerinin yükünden kurtuldu ve Türkiye ile önkoşulsuz olarak iyi komşuluk ilişkilerini kurabilir” dedi. 

Cami Avlusundaki Komünistler Ve Aleviler

Mustafa Elveren (Em.Öğrt)
Sağlığında çeşitli vesilelerle dinsiz olduğunu söylemiş veya ima etmiş bazı komünistler-sosyalistler ölünce, cenazelerinin cami avlusunda imamın önüne konulması, avluda biriken yüzlerce komünist-sosyalist kişiliklerin imamın yanında hareketsiz durmaları yani cenaze namazında saf tutar gibi yapmaları hiç mantıklı gelmiyor bana. Denebilir ki; “Komünistler halkın dini inançlarından uzak kaldıkça hep kaybetmeye mahkûm oluyorlar. O nedenle Halkın dini inançlarına saygılı olmak durumundayız.” İyi de, inanmadığı halde inanmış gibi görünmek daha sakıncalı ve tehlikeli olmaz mı? (Hıristiyanlar Farklı mı? HYETERT)

Basın İlan Kurumu azınlık gazetelerine özel destek veriyor

Basın İlan Kurumu, en az 10 yıldır yayın yapan 6 azınlık gazetesini destekleme kararı aldı. Haftada bir yayımlanan gazeteler yıllık 35 bin TL, günlük yayınlanan gazeteler ise 45 bin TL yardım alacak. Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, “Kategoriye sokmadığımız, kriterlere tabi tutmadığımız bir destek bu. Amacımız gazeteleri yaşatmak. Onlar kültür mozaiğimiz” dedi.

Restorasyon, camiyi kiliseye çevirdi

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesindeki tarihî Pazaryeri Camii, geçirdiği restorasyondan sonra, cemaati şaşkına çevirdi. Kilise döneminden kalma tasvirler, figürler, heykelcikler ve altar (adak yeri) gibi eserler gün yüzüne çıkarılmış, ancak bir cami için vazgeçilmez olan minber, kürsü ve müezzin mahfili konulmamıştı...Alaçatı Pazaryeri Camii, 1874 yılında Yuhannis Halapas tarafından Ayios Konstantinos kilisesi olarak inşa edildi. Cumhuriyet'in kurulduğu yıllarda Atatürk tarafından camiye dönüştürüldü.

Türkiye'nin Afrika için yardım seferberliğine Fener Rum Patriği Bartholomeos da katıldı


Türkiye'nin Afrika için yardım seferberliğine Fener Rum Patriği Bartholomeos da katıldı. Mektup yazıp 'Bu dramı görün artık' diyen Patrik, Ortodokslara 'kıtlık için acil yardım' çağrısı yaptı...

Hükümetten tatil ve erken maaş müjdesi

Hükümet Sözcüsü Arınç, memur emeklisi, dul ve yetim aylıkları ile işsizlik maaşının bayramdan önce ödeneceğini, bayram tatilinin ise 9 gün olacağını açıkladı.

Alexander Rar: Türkiye AB’ye karşı yükümlülüklere sahip

Açıklama Alman Dış Siyaset Konseyi ″Rusya ve BDT Bölge Programları″ md. Alexander Rar’dan geldi. ″Türkiye ve Ermenistan arasında yakınlaşmaya yönelik bir süreç var. AB’de etkili güçler var; bunlar bundan böyle de bu yakınlaşmanın pekişmesi için çalışacaklar″ diyen uzman Türkiye’nin AB’ye karşı yükümlülükleri olduğunu da hatırlattı.

ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ 5-րդ ԽԱՂԵՐ ՍԵՂԱՆԻ ԹԵՆԻՍ ԹԻՄԱՅԻՆ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐ/ ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ 5-րդ ԽԱՂԵՐ ՆՎԱՃԵԼ ԵՆ ՄԵԴԱԼՆԵՐ


Talin Nayir; ntalin@yahoo.com

Azınlık gazetelerine sınırlı destek

Basın İlan Kurumu'nun azınlık gazetelerinin sorunlarına çözüm için yaptığı çalışmalar sonuçlandı. Altı azınlık gazetesine toplam 250 bin lira yardım aktarılacak, ancak resmi ilan verilebilmesi için yönetmelik değişikliği gerekiyor.

Akdamar Kilisesi'nde Turist Yoğunluğu

Anıl Bağrık ve Aykut Ünlüpınar
Van'ın en önemli turizm merkezlerinden biri olan, 95 yıl aradan sonra ilk kez geçen yıl ibadete açılan Akdamar Kilisesi'nde adeta turist patlaması yaşanıyor. Geçen yıl gelen 30 bin turist sayısının şimdiden geçildiği, yıl sonunda da iki katına çıkmasının beklendiği bildirildi. (Not: Haberde her zamanki yanlışlar var. Akdamar değil AHTAMAR, Ahtamar Kilisesi değil AHTAMAR SURP HAÇ ERMENİ KİLİSESİ). 

Ermenistan cumhurbaşkanı Panarmenyan Oyunları kapanış törenine katıldı

Oyunların katılımcılarına hitap eden Serj Sarkisyan şunları söyledi: ″Hepimizi bu harikulade etkinliği yüksek düzeyde ornanizasyonu  ve gerçekleştirilmesinden öürü kutluyorum. Tüm kazananları kutluyorum, ancak bu spor etkinlikleri esnasında yenilenler olmadığına eminim, çünkü biz hepimiz başkent Erivan’da tabii ki yarışmak için ancak aynı zamanda yeni tanışıklıklar yeni arkadaşlar kazanmak için toplandık. Dünyanın farklı köşelerinde,farklı mekanlarında yaşamakla beraber büyük bir ortak paydaya sahibiz, biz hepimiz Ermeniyiz.″

Türkiye- Ermenistan Protokolleri hükümsüz oldu

TBMM'nin 23. Yasama yılında toplam 898 kanun teklif ve tasarı hükümsüz (kadük) sayıldı. Bunlar arasında Türkiye ve Ermenistan arasında imzalanan protokoller de hükümsüz oldu. 

Azerbaycan'dan Sarkisyan'a jet yanıt

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Elmar Abdullayev, ''Azerbaycan topraklarının işgal edilmesinin devam ettirilmesine çağrıda bulunan Sarkisyan'ın tahrif yöntemine başvurduğunu'' belirterek, ''Kendi halkını barış çalışmaları yerine daha da radikalleşmeye davet eden Sarkisyan, eşbaşkan (Agit Minsk Grubu) ülke cumhurbaşkanlarının son verdikleri beyanatların tam tersini yapıyor ve onun asıl siyasetini ve niyetini belli ediyor'' dedi. 

Tarihi kilise ibadete açıldı


Mardin'in Nusaybin ilçesindeki Mor Efrem Mor Teodorus Kilisesi, Avrupa'daki Süryani dernekleri ve vatandaşların katkıları ile restore edilerek, ibadete açıldı. İlçeye bağlı Üçköy'de bulunan 6. yüzyıla ait tarihi kilise önünde düzenlenen törene Mardin Vali Yardımcısı Şenol Koca, Nusaybin Kaymakamı Murat Girgin, Metropolit Samuel Aktaş, Nusaybin Belediye Başkan Vekili Hasan Bozkurt, ilçe Müftüsü İsmail Çiçek, Tur Abdin Kalkındırma Dernekleri Federasyonu Sabri Akbaba ve Süryani vatandaşlar katıldı.

Sarkisyan: Karabağ'ı tanımak faydanıza

'Azerbaycan, Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını ne denli erken tanırsa bir o kadar iyi olur. Çünkü bu adım herkesin çıkarına’ diyen Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, barış sürecinin sancılı olduğunu kaydetti. Sarkisyan’a göre, ‘Azerbaycan yönetimi Karabağ’ın Ermeni toprağı olduğunu kendi halkına açıkça itiraf etmeli.

Londra-Erivan hattında ‘aşk büyükelçiliği’ krizi

İngiltere aşk yaşadığı Ermeni sekreteriyle evlendiği ortaya çıkan Erivan Büyükelçisi Charles Lonsdale’i görevden almaya karar verdi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı gelecek yıl ocak ayında boşalacak olan koltuğa James Aves ve eşi Jonathan Leach’ı birlikte atadı. Üç çocuk sahibi James ve Jonathan Leach çifti Erivan Büyükelçiliği görevini dörder aylık dönemlerle dönüşümlü olarak üstlenecek. Eşlerden biri dört ay boyunca büyükelçiliği yönetirken, diğeri üç çocuklarına bakacak. Ancak Erivan’daki İngiliz Büyükelçiliği’nin ciddiyetinin sorgulanmasına neden olan Lonsdale’in yerine yapılan atama, Ermenilerin tepkilerinin daha da artmasına neden oldu.

Papa İspanyol Katolikleri Onurlandıracak

Papa Benedict 16. yüzyılda yaşamış ünlü bir İspanyol din adamına çok özel bir unvan  verileceğini söyledi. Dünya Katolik Gençlik Günü için Madrid’de bulunan Papa Avilalı Sen Jon adlı azize “Kilise Doktoru” unvanı vereceğini açıkladı. Bu unvan Katolik Kilisesi tarafından dine olağanüstü ideolojik katkıda bulunan kişilere veriliyor. 1,6 milyar kişinin bağlı olduğu Katolik Kilisesi’nde şu anda sadece 33 “Kilise Doktoru” var.