Etiketler

1915 olaylarında Almanlar'ın rolü

Almanlar, 1915 yılında Ermenilerle Türkler arasında yaşanan olaylarda ne rol oynadı? Başkent Berlin'de düzenlenen bir panelde, Almanların 1915 olaylarındaki rolü ve bu konuda yapılan çalışmalar ele alındı… 1915 olaylarını “Genç Türkler'in bir projesi” olarak gören Kieser, Ermeniler'in Almanlar'ın onayı ile tehcir edildiğini belirterek şunları söyledi: “Harbiye Nazırı Enver Paşa, Osmanlı ordusunun komutanı olarak dönemin Alman Büyükelçisi’ne giderek, Ermeniler'in tehciri için Almanlar'ın onayını istedi. Bu sınırlı bir eylemmiş gibi görünebilir. Büyükelçi Wangenheim akıllı bir diplomat olmasına rağmen, bunun arkasında ne olduğunu görmek istemedi. Büyükelçi, bu belgenin ve Enver Paşa’nın istediği iznin arkasında daha kapsamlı bir eylemin kastedildiğini anlayabilirdi.”

Feast of the Holy Cross of Varak

On Sunday, September 25, Armenian Churches worldwide will celebrate the Feast of the Holy Cross of Varak-an occasion that is unique to the Armenian Church. In the 7th century, a monk named Totig received a vision of a brilliant cross descending from Mount Varak (in historic Armenia) and coming to rest on the monastery at the mountain's foot. Totig raced to where the vision had led him, and there found a miraculous Christian relic: a fragment of the True Cross of Jesus Christ!

Misyonerlik konferansı üssü

Malatya Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili davaya dün devam edildi.  Avukat Erdal Doğan, “İ.Ü.’de 2000 yılından 2008 tarihine kadar, Ergenekon’unun başladığı tarihi kadar kendilerini hep ulusalcı addettiren ve bu konuda Hıristiyanları hedef alanların burada konferans verdiğini görüyoruz” dedi.  Mahkemeye gönderilen yazıya göre, Ergenekon tutuklu sanığı Fatih Hilmioğlu’nun rektör olduğu 2000 ile 2008 yılları arasında Ergenekon sanıkları Hurşit Tolon, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Ferit İlsever ile Ergenekon kapsamında evinde arama yapılan eski ÇYDD Başkanı Türkan Saylan’ın da aralarında bulunduğu pek çok isim misyonerlik ve benzer konularda 23 konferans vermiş.

Gölge etme başka ihsan istemez

Ercan Sarıkaya / Akşam
Şişli Camii'nin gökdelen gölgesinde kalmasına dayanamayan CHP'li Belediye Meclis üyesi Dursun Çaltı suç duyurusunda bulundu… Daha önce halk pazarı olarak kullanılan Karagözyan Ermeni Vakfı'na ait 6.5 dönümlük araziye otel ve rezidans yapılmaya başlandı. Abide-i Hürriyet Caddesi kenarında bulunan binalarda kat sınırı 6'yı geçmezken eski hakim olan ve bir dönem AK Parti meclisi üyeliği de yapan Mehmet Uyanoğlu'nun yaptığı inşaat yükseldikçe yükseldi, 40 kata ulaştı. Şişli Camii  inşaatın gölgesinde kayboldu.Duruma tepki gösteren CHP'li Belediye Meclis Üyesi Dursun Çaltı savcılığın yolunu tutu.

Ermenistan’da Kafkasya Biyolojik Çeşitliliğine ilişkin uluslararası bir konferans gerçekleştirilecek

26 Eylül’de Ermenistan Amerikan Üniversitesinde ″Kafkasya Faunasının Biyolojik Çeşitliliği ve Korunması Sorunları″ başlıklı uluslararası bir konferans başlayacak.

Hrant Dink Olayı ve Türk Destekçilerindeki Aşağılık Kompleksi

Ergün Kirlikovalı
Türkiye'yi, Türk tarihini, kültürünü, ülkesini ve insanini adeta kum torbasına çevirmek için hem araç ve hem de ortam haline getirildi. Dink protestoları, Dink yürüyüşleri, Dink panelleri, Dink makaleleri, Dink kitapları, Dink filmleri, Dink ödülleri, Dink internet siteleri, Dink müzeleri, Dink... Dink... Dink...Dink, yani bir Ermeni binlerce Türk’ten daha mı değerli?... Arıkan için Los Angeles'te tek Ermeni bile yürümedi.  Bırak yürümeyi, yüzlercesi, binlercesi zil takip oynadı.  Bir şeytan daha gitti diyenler bayram yaptılar.  Ermeni kiliselerinde Ermeni teröristler için paralar toplandı.  Bunlardan bihaber Türk magandalar ise 25 sene sonra İstanbul’da 2007 de bir pankart taşıyordu: “Hepimiz Ermeniyiz.”  Soruyorum: aşağılık kompleksi bu değildir de nedir?

Soykırım iddiaları için sahne alacaklar

Dünyaca ünlü sanatçılar Flora Martirosian, Arto Tuncboyacıyan, Serj Tankian, Stevie Wonder, Al Jarreau, Malina Moye, Chaka Khan, Alexia Vassiliou ve Eric Benét'in yanı sıra birçok Hollywood yıldızı, 1 Kasım’da Los Angeles’ta düzenlenecek bir konser ile dünya kamuoyunun dikkatini Ermeni soykırımı iddialarına çekmeye çalışacak.

Zirve Yayınevi Davası sürüyor!

Zirve Yayınevi Davası'nda sanıklar 35. kez hakim karşısında.18 Nisan 2007 tarihinde Malatya'da Zirve Yayınevi'nde 1'i Alman 3 kişinin öldürülmesi olayı ile ilgili Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanıklar 35. kez hakim karşısına çıktı. Bugünkü duruşmaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile CHP İl Başkanı Hüseyin Baştürk de katıldı.

Ermeni gücü büyüyor!

Mehmet Fatih ÖZTARSU
Ermeni gücü büyüyor! Bu hafta diaspora ile bağların güçlendirilmesini de sağlayacak olan Panarmenian Kongresi‘nde iç ve dış gelişmelere yönelik konular ele alındı. Ermenistan bağımsızlığının 20. Yıldönümünün de kutlandığı bu zaman diliminde alınan kararların dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Gençlik, Dil ve Eğitim, Soykırımın 100. Yılına hazırlıklar ve Diaspora ile işbirliğini ilerletme ana başlıkları önümüzdeki süreçte Ermenistan’ın şekillenmesinde rol oynayacak unsurlar olarak görünüyor.Rusya, Fransa ve Suriye gibi, Ermenilerin etkinliğini sürdürdüğü ülkelerden katılan temsilciler “Ermeni gücü”ne farklı bir anlam yükleyerek işbirliğinin artık Ermenistan-Diaspora-Karabağ ekseninde geliştirilmesinin zorunluluğuna dikkat çektiler. Resmi slogan ise : “Ermenistan sensin!”

Ogün Samast hakim karşısına çıkıyor

Cem Tursun
Ogün Samast “terör örgütü üyesi olmak" suçundan yargılandığı davada hakim karşısına çıkacak

ABD kongre yeni üyelerinden Ermeni Soykırım tasarısına destek

ABD kongresinin yeni seçilen üyeleri Jeff Denham ve Cory Gardner Ermeni Soykırımı yasa tasarısını desteklediklerini belirtti.ABD Ermeni davası komisyonunun (ANCA) bildirdiğine göre Kongre üyeleri mevkidaşlarını da tasarıyı desteklemeye çağırdı.

Astğig Dağlıyan: Diyarbakır'da 119 Ermeni köyü yakıldı

Mezopotamya Sosyal Forumu bünyesinde gerçekleştirilen "Diyarbakır ve Ermenistan" konulu oturumda Batı Ermenistan Ermeniler Meclisi adına konuşan Astğig Dağlıyan, Ermeni katliamında Diyarbakır'da 119 köyün yakıldığını kaydetti.

Ermenistan’ın Kuruluşunun 20. Yılı Nedeniyle verilen Ödüller

Ermenistan’ın Bağımsızlığının 20. Yılı dolayısıyla, Devlet başkanı Serj Sarkisyan, Marmara Gazetesi sahibi gazeteci yazar Rober Haddeciyan'ın yanında iş adamı Dikran Altun ve  Sanatçı Arman Vartanyan’a da Movses Khornatzi ödülü verdi.

Ermeniler'den tatbikata karşılık geçit töreni

Geçtiğimiz aylarda Azerbaycan ordusunun sınırda gerçekleştirdiği tatbikata Ermenistan yeni silahlarını sergileyerek karşılık verdi  Geçtiğimiz bahar aylarında Ermenistan sınırında büyük bir askeri tatbikat gerçekleştiren Azerbaycan'a, Erivan yönetimi askeri geçit töreni ile cevap verdi. Dört bin asker ve üç bin zırhlı aracın yer aldığı askeri geçit törenine, ülkedeki üslerde görev yapan Rus askerlerinin katılması da dikkat çekti.

Zaman yazarı Türköne'den ilginç Laiklik değerlendirmesi

Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne “ Bizi bekleyen büyük tehlikelerden biride Laikliğin din düşmanlığı olarak algılanması” dedi.  Türköne "Bu yüzden laiklik prensibi çok büyük zarar gördü. Özellikle askeri vesayet düzeni bu işi iyice araçsallaştırılınca, laiklik din düşmanlığı gibi görüldü. Devlet dinler karşısında tarafsız olmalıdır. Türkiye'nin, Osmanlı tecrübesinden gelen bir laiklik düzeni var. Ancak devlet laik olmazsa, demokrasiyi yaşatamaz." dedi.

Ermenistan’ın Bağımsızlığının 20. Yıldönümüne ithaf edilen konser devam ediyor

Erivan Cumhuriyet Meydanında Ermenistan’ın Bağımsızlığının 20. Yıldönümü ithaf edilen bayram konseri 21 Eylül akşamı başladı.1 saat 20 dakika  süren ″Kahramanlık Baladı″ kompozitör Avet Terteryan’ın Senfoni N.2’den bir bölümle başladı. Daha sonra Aleksandr Acemyan, Lazar Saryan, Edgar Hovhannisyan, Aram Haçaturyan, Makar Yekmalyan, Edvard Mirzoyan, Arno Babajanyan, Komitas, George Karvarents’in yapıtlarıyla devam etti. Konser Robert Amirkhanyan’ın bugün için yazdığı eserin icrasıyla sona erecek.

Belge Yayınlarının azınlık hakları yolculuğu

Hüsnü Öndül
Yolculuğu sevgili Ayşenur ve Ragıp Zarakolu başlatmıştı. Çoğu Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı solcusu ve insan hakları savunucusu, bu yolculuğa onların açtığı ve yürüdüğü yoldan giriş yapmıştı. Ben dahil. Konu azınlık haklarıydı… Belge yayınlarının yayınladığı 600 yüz sahifeye yakın bir kitap: “Soykırımın İkinci Safhası (Sürgüne Gönderilen Osmanlı Ermenilerinin Suriye Mezopotamya Toplama Kamplarında İmha Edilmeleri (1915-1916)” Yazarı Raymond H. Kevorkian.

Bugün Ermenistan Cumhuriyeti Bağımsızlığı’nın 20. Yıldönümü kutlanıyor

Bugün Ermenistan Cumhuriyeti Bağımsızlığı’nın 20. Yıldönümüdür. Butün Cumhuriyet coşkuyla dolu. Töreni etkinlikler şatafatla ayrılıyor. Etkinlikler Cumhuriyet Meydanı’ndan geçit resmiyle start almıştır. Geçit resmide Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sargsyan’ın başkanlığında ülkenin yönetimi hazır bulundu.

Acılardan arda kalan...

Başar Başaran
Namuslu insan yetersiz muhalefeti ve haklılığı ile baş başa kalırken Muhteris, haksız iktidarının keyfini sürer.  Gücünü, gardı çoktan düşmüş insanların üzerinde sürgit dener.  Onun için utanmak, artık kendisinin yerine başkalarına taşere edilmiş bir angaryadır. Pervasız böyle durumlarda kuş gibi hafifler. En rezilce işi yaptığı anda bile aklında hep daha beterini yapabilme düşüncesi vardır. Devir onun devridir, elinden gelen ardında kalmaz. Etrafımızı saran mutsuzluğun ve sevgisizliğin kaynağı onun kendi iç çekişmelerinden doğurduğu bu kötücül enerjidir. Hrant Dink ödülünü Ahmet Altan’a verenler böylesine bir pervasızlığın taşıyıcılarıdır. Ödül kürsüsünü fethettikleri bir kalenin burcuna çevirmiş, bayrağı dikmişlerdir. Acıların hep bir mevzi düşüncesi ile parsellendiği bu ülkede, akılları sıra rantabl bir arsayı çevirmişlerdir. Boğazımıza takılan bu iğneli lokmayı yutmamızın yolu yoktur. O halde aileye, vakfa, önümüze kim çıkarsa ona sormalıyız; ödülü Ahmet Altan’a niye verdiniz? 

Hrant'ın adını kullanarak entelektüel çıkar peşindeler, ahlaklı bulmuyorum!

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş’la Söz Sende’de birlikteydik. Şöyle sordum: Sence Hrant Dink üzerinden entelektüel bir rant mı gidiyor? Rober Koptaş, Hrnat Dink'le ilgili entelektüel bir rant olduğunu belirterek; "Hrant'ın nasıl aramızdan alındığını biliyoruz. Onun adını kullanarak onu daha çok sevdiğini ya da onun hakkını daha çok savunduğunu ileri sürerek buradan bir entellektüel  çıkar sağlamaya çalışmak bana çok ahlaklı gelmiyor. Türkiye aydın sınıfı o sınavdan Hrant yaşarken kaldı. Hrant adliye kapılarında yumurta yağmuruna tutulurken hepimiz sessiz kaldık. Bu insanların çoğu o dönem Hrant'ın yanında değildi." diye cevap verdi. 

AB'den Ermenistan'da vize kolaylığı sağlanması için ilk adımı attı

AB Komisyonu ’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan ile görüştü. Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Füle, Avrupa Birliği ve Ermenistan ilişkilerinin yenilenmiş Avrupa Komşuluk Politikası içinde daha da geliştirilmesi konusunda ikili mutabakata varıldığını" belirtti.

İhanete ödül!

Sungur Savran
Uluslararası Hrant Dink Ödülü, 15 Eylül’de yapılan bir törenle Ahmet Altan’a verildi. Bu gerçek bir skandaldır. Ahmet Altan’ın Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarı olduğu Taraf gazetesi, daha bir yıl önce, AKP hükümeti ile Hrant arasında “taraf” olmak gerektiğinde tercihini AKP hükümetinden yana yapmıştır. Bu konuda veriler o kadar açıktır ki, bunun aksini kimse iddia edemez.

Sosyalist Dink Ailesi Liberallere Teslim Oldu

2011 Hrant Dink Barış Ödülü, Taraf gazetesi genel yayın yönetmeni Ahmet Altan'a verildi. Peki, bu ödül nasıl kişilere veriliyor, yazalım:“Daha özgür ve adil bir dünya için çalışan; bu uğurda bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren...”Ödül gecesi ve ödülün Ahmet Altan'a verilmesi tartışma yarattı... Çünkü, Hrant Dink ödülünün verildiği bir günde anılması gereken en önemli isim anılmadı: Nedim Şener. Ve bize kalırsa, Hrant Dink ödülünün bu yılki sahibi Nedim Şener olmalıydı.

Serj Sarkisyan: Bağımsızlık bizim için bir sorumluluktur

Ermenistan Cumhuriyetinin Bağımsızlığı 20. Yıldönümü vesilesiyle yapılan askeri resmigeçit töreninde konuşan Ermenistan Cumhurbaşkanı bağımsızlığın bir sorumluluk olduğunu belirtti. Sarkisyan ‘’Bağımsızlık tabii hayalimizin gerçekleşmesidir, fakat önce bir sorumluluktur, çünkü biz artık ekonomimiz, kültürümüz ve geleceğimiz için sorumluyuz.’’ Yasasın Bağımsız Ermenistan! Yaşasın bağımsız Artsakh! Yaşasın Ermeni ordusu!!!’’ dedi.

Robert Fisk: New light on an old horror – and still there is no justice

On Wednesday morning, 14 April 1909, British Vice Consul Major Charles Doughty-Wylie set off to the Turkish city of Adana after receiving a letter from his dragoman – his Turkish translator, a man called Trypani – saying that "there was a very dangerous feeling in that town, threats had been freely offered, there were some murders...".

Ermenistan-Diaspora 3. Panarmenyan Forumu Çalışmalarına Başladı

Marieta Makaryan
Panarmenyan Forum dün Erivan’da ″Karen Demirciyan Spor-Konser Kompleksi″nda Diaspora kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla 46 ülkeden 151 kuruluşu temsil eden 550 temsilciyle çalışmalarına başladı. Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan katılımcıları Ermenistan’ın Bağımsızlığının 20. Yıldönümü vesilesiyle gönülden kutladı, Forumun Ermenilerin barışçıl ve müreffeh geleceği adına Ermenistan-Diaspora işbirliğinin gelişimine katkıda bulunması yönünde umudunu ifade etti.

21 Sebtemper 1986

25 Dari arach, Krikoryan yev Mutafyan Dzayrakouyn Vartabetnerou Yebisgobosagan tsernatroutoune. 
A KURKJIAN [armen.hirant@rogers.com]

Türkiye'nin yeni ihraç malı laiklik mi?

Murat Çiftkaya - Haber 7
Modern Türkiye'nin elitleri laikliği laisizm gibi bir ideolojiye dönüştürüp dini devlet kontrolüne sokan Fransa'nın Cumhuriyet Türkiyesinde ideal alırken ne yaptıklarının farkında mıydı bilinmez, ama laisizm onyıllarca dindarların ve gayrimüslimlerin tepesinde demoklesin kılıcı gibi salındı durdu.Dinî tezahürler irtica ve gericilik denerek tukaka edildi. Din dünyevî ilerlemelerin önünde bir engel gibi resmedildi. Gayrimüslimler seküler laisizmin diğer bir kurbanı olarak haklarından ve serbestiyetlerinden mahrum edildi. Güya yönetim dinin etkisinden kurtarılmıştı! Ama din yönetimin cenderesine sokuldu ve laisizm bir baskı aracı olarak kullanılageldi.
(Bizmkiler geç de olsa keşfettiler dinin yerine laiklikliği koyan jakoben bakışı. Bu yüzden de bütün sonradan olmalar gibi daha tehlikeli ve daha saldırganlar. HYETERT)

The Pontus Independence Movement and the Greek Genocide

by Sait Çetinoğlu
 The growth of nationalism in the 19th century directly affected the Christian populations of the Ottoman Empire. The ideology of the Orthodox Greeks scattered throughout the Balkans and in Anatolia was linked to the Hellenic state, and under the influence of a bourgeoisie leadership it began to spread. However the Greeks living in the distant Black Sea shores of Anatolia had little contact with the free Hellenic state which gained its independence in 1821.

Kocaman Sorunlar, Bilinen Çözümler

Nurettin Değirmenci
"Kaderiniz karar anlarınızda biçimlenir." Anthony Robbins
A-Vatandaşlar aldıkları kararlarla kendi kaderlerini,
B-Yöneticiler aldıkları kararlarla toplumun kaderini tayın eder.  

Ermenistan Bağımsızlığının 20. Yıldönümünü kutluyor

Ermenistan Bağımsızlığının 20. Yıldönümünü kutluyor. Erivan içinse çifte bayram: Ermenistan’ın başkenti 2793. Yaş gününü kutluyor.Devlet üst düzey erkanı sabahleyin «Yerablur Şehitliği»ni ziyaret edecek, Karabağ Savaşında yaşamını kaybedenlere saygı duruşunda bulunacak.

Vanadzor’da İstanbul «Talar»Müzik ve Dans Topluluğunun Ermeni geleneksel 86 kıyafetinin defilesi yapıldı

«Ermenistan’da İstanbul Ermeni Toplumu Günleri» çerçevesinde 19 Eylül’de ″Vanadzor Charles Aznavour Kültür Sarayı″nda İstanbul Mıhitaryan Öğrenci Derneği «Talar»Müzik ve Dans Topluluğunun 16-20. yy. (1590-2011) dönemini içeren Batı Ermenistan’ın farklı kentlerinin 85 geleneksel Ermeni kıyafetinin defile gösterimi gerçekleşti.

Sivil Toplum Kuruluşları Konseyi: Gürcistan yönetimi Ermeni azınlığın haklarını ihlal etmeye devam ediyor

Samtskhe Javakheti ve Kvemo-Kartli Sivil Toplum Kuruluşları Konseyi konuya ilişkin açıklamasında ″Gürcistan yönetimi genç uzmanlarla beraber  staj sahibi öğretmenleri işten çıkarıyor. Bu doğal olarak okullardaki eğitim kalitesi üzerinde etkili olacaktır″ diye yazmakta.

12. İSTANBUL BİENALİ "Darbe Destekçisinden Sanat Sponsoru Olur mu?"

Ayça Söylemez
Kavramsal Sanat Platformu, bienalin ana sponsoru Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç'un 12 Eylül darbesine verdiği desteği yazdığı bir mektubu açılışta dağıtarak "karşı etkinlik" düzenledi… Kavramsal Sanat Laboratuarı'ndan Niyazi Selçuk, bianet'e yaptığı açıklamada, "bienalin kendisine karşı olmadıklarını, bilakis önem verdiklerini ancak darbeye destek veren birinin şirketinin sanat etkinliğine sponsor olmasını istemediklerini" söyledi.

Yavuz Bingöl Van Project'le söyleyecek

Kuruçeşme Arena'da konser verecek olan Yavuz Bingöl'e sahnede Van Project grubu eşlik edecek. Sahnede, önce "Van Project" grubu Bingöl'e eşlik edecek. Ermenistan'ın farklı müzik okullarında eğitim gören 13 müzisyenden oluşan, Ermeni sazları ve müzik mirasını korumak, incelemek ve yaymak amacıyla kurulan grup, Arena sahnesini renklendirecek. Tar, kemençe, şıvi, dudug gibi geleneksel enstrümanları ve çift borulu tulum, hemşin kavalı ve lir gibi unutulmuş Ermeni sazlarını icra eden "Van Project", Ermeni kültürünün öğelerini sahneleyerek kültürler arası bir köprü oluşturacak.

Arkada öğle yemeği pişiyor, önde ders devam ediyor...

Burak Kara / Vatan
Yeni ders yılının başlamasıyla Gedikpaşa’daki Ermeni İncil Kilisesi’nin bodrum katında eğitim verilmeye çalışılan ‘kaçak’ okulda da ders zili çaldı. Aileleri kaçak çalıştıkları için Türkiye’deki Ermeni okullarına kayıt yaptıramayan 83 çocuk, zor öğrenimlerine başladı.

AB'den Ermenistan'a vize kolaylığı

AB Komisyonunun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle, Ermenistan'a vize kolaylığı getirmek istediklerini söyledi.

Dmitri Medvedev: Ermeni-Rus siyasi diyaloğu Ermenistan ve Rusya’nın uzun vadeli çıkarlarından kaynaklanmakta

Dmitri Medvedev, başkan Sarkisyan’a yolladığı kutlama mesajında, Verimli siyasi diyaloğun, BDT sathında entegrasyon kuruluşları çerçevesinde koordineli çalışmanın Ermenistan ve Rusya halklarının uzun vadeli menfaatlerine eşdeğer olduğuna, ikili ilişkiler manzumesinin dinamik gelişiminde, Kafkasya’da güvenlik ve istikrarın pekişmesi işinde önemli rol oynadığına eminim, dedi.

Fransa Ermeni Toplumu: Ermenistan’ın refah ve gücü Diaspora için çok önemli

Erivan’da düzenlenen Panarmenyan Foruma katılan Fransa Ermeni Toplumu başkanı Alexis Govchiyan konuşmasında ″Biz hepimiz burada ortak çabalarla Ermenistan ve Diasporanın var olan sorunlarına çözümler bulmak amacıyla toplanmış bulunmaktayız. Ermenistan, Diaspora ve Karabağ’ın 7 milyonluk Ermeni gücünü birleştirerek, aralarında insan haklarıyla ilgili sorunları dahil olmak üzere birçok sorunu çözebiliriz ve biz kendi payımıza buna hazır olduğumuzu söylüyoruz.

Steve Jobs’un geçmişinde ‘Malatya’dan izler çıktı

Şükrü Andaç
Yakalandığı kanser hastalığının ilerlemesi sonucu CEO’luk görevini bırakan Steve Jobs’un biyografisinde anlatılanlara göre Clara, 1915 döneminde Türk-Ermeni olaylarını takiben ABD’ye göçen bir ailenin çocuğu. Clara’nın babası Louis Hagopian, annesi ise Victoria Artinian. Louis Hagopian 1894 Malatya doğumlu, Victoria Artinian ise 1894 İzmir doğumlu… Teknoloji dünyasında geçmişinde Türkiye olan bir başka isim daha var. O da ismi Blackberry ile anılan Mike Lazaridis. Kanadalı RIM firmasının ürünü Blackberry’nin kullandığı teknolojinin arkasındaki isim olan Mike Lazaridis 14 Mart 1961’de İstanbullu bir Rum ailenin çocuğu olarak Pangaltı’da doğdu. 6 yaşına kadar İstanbul’da yaşadı, ardından 1967’de ailesiyle birlikte Kanada’ya göçtü.

Տեղեկատվության ազատության շաբաթի

Հայաստանի Հանրապետութեան 20ամեակի Առիթով Պարգեւատրում Երեւանի Մէջ ՄԵՐ ԽՄԲԱԳՐԱՊԵՏ Ռ. ՀԱՏՏԷՃԵԱՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹԵԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀ ՍԵՐԺ ՍԱՐԳՍԵԱՆԻ ՁԵՌԱՄԲ ՍՏԱՑԱՒ « ՄԵՍՐՈՊ ՄԱՇՏՈՑ » ՇՔԱՆՇԱՆ

ՄԱՐՄԱՐԱ.- 17 Սեպտեմբեր Շաբաթ օրը գագաթային օր էր մեր Խմբագրապետ Ռ. Հատտէճեանի ու « Մարմարա » թերթի համար։ Առաւօտուն ժամը 11.00ին, Հայաստանի Հանրապետութեան Նախագահական Պալատին մէջ սարքուած շատ փառաւոր հանդիսութեան մը ընթացքին, մեր Խմբագրապետը Նախագահ Սերժ Սարգսեանի ձեռքով ստացաւ Հայաստանի պետութեան բարձրագոյն շքանշանը « Ս. Մեսրոպ Մաշտոց »շքանշան։

İsrail krizinin Kafkasya'ya yansımaları

Fatih Öztarsu
Ermenistan tarafının yeni süreçle ilgili tahminleri ise şu şekilde oluşmaktadır: İsrail parlamentosu Türkiye ile gerilen ilişkiler sonrasında 1915’i soykırım olarak tanıyacaktır. Dünya genelinde faaliyet gösteren İsrail lobileri soykırım meselesi ile ilgili olarak yeni tutumlara sahip olacak ve Ermenistan’ın desteklenmesi sağlanacaktır. Mevcut süreçte Türkiye’de azınlıklara yönelik şiddet olayları artabilir. Özellikle Yahudi ve Ermeni azınlıklar Türkler tarafından tacize uğrayabilirler. 1955 sendromu yaşayan azınlıklar yeni olaylara hazırlıklı olmalıdır.

"Türkiye'de İnanç Gruplarının Ortak Sorunları" Çalışmasının Sonuçları Açıklandı

Anayasanın ilk önce laik bir yapıya kavuşturulması gerektiğinin altını çizen İzzettin Doğan, Türkiye'nin kağıt üzerinde laik bir devlet olarak gösterildiğini savundu. Diyanet'e aktarılan 8 milyar liranın ne Alevilere, ne Hıristiyanlara, ne de Musevilere aktarılmadığını ifade eden Doğan, "Bu laiklik değildir. AİHM'de açılmış davalarda verilmiş kararlar var. Bununla birlikte devletin görevi bu anlamda düzenleyici yetkisi ve farklı dinler, mezhepler, inançlar ile ilişkisini kullanırken yansız ve tarafsız kalmaktadır. Yani siz Diyanet'i bir organ olarak düzenlerken o düzenlemede kullanacağınız yasama yetkisini yansız ve tarafsız kullanmak zorundasınız. Siyasiler anayasaya madde koyarken divanın bu açıklamasını göz önüne almalıdırlar, yansız ve tarafsız davranmalıdırlar" diye konuştu.

Ermenistan Dışişleri Bakanı: Karabağ’ın bir dizi rayonu Azerbaycan işgali altında bulunuyor

Karabağ’ın bir dizi rayonu Azerbaycan işgali altında bulunuyor. Açıklama Karabağ Sorununun çözüm sürecinde 2001’den bu yana  olan gelişmelere ilişkin Ermenistan-Diaspora Panarmenyan Forumu esnasında bilgi sunan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan’dan geldi.

Ermeni Amerikalılar Yeni Bir Asala Kuruyor


Ermeni Amerikan toplumunun Ermenilerin düşmanlarına karşı savaşmak ve “ABD’yi dış tehditlerden korumak” üzere terör örgütü ASALA benzeri bir örgüt oluşturdukları iddia edildi.

Hrant Dink mütalaasından Ergenekon çıktı

Hrant Dink cinayeti davasında savcının mütalaa vermesine tepki gösteren avukatlar ve Dink'in yatkınları mahkeme salonunu terk etti. Savcı, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel için müebbet hapis, tutuksuz sanıklar Osman Hayal ve Coşkun İğci'nin beraatini istedi. Mütlaada 'Dink cinayeti gizlilik kuralları ve örgütsel hiyerarşiye azami özen gösteren Erhan Tuncel ve Yasin Hayal yönetiminde Ergenekon Terör Örgütü'nün Trabzon'da faaliyet gösteren bir hücre yapılanması tarafından işlenmiş olduğu değerlendirilmektedir" ifadesi kullanıldı.

Neden Ermeni bir generalimiz yok?

Başbakan Erdoğan’ın son Ortadoğu gezisinde sergilediği ‘Müslüman-demokrat’ kimlik acaba bugün okula başlayan çocukların yaşamına ne zaman yansır diye düşündüm...Örneğin, Mısır’a ‘laik bir anayasa’ öneren Erdoğan laiklik tanımını da şöyle yapıyor:“Laik devlet, her inanç grubuna eşit mesafededir. İster Müslüman olsun, ister Hıristiyan olsun, ister Musevi olsun, ister ateist olsun. Hepsinin güvencesidir. Olayın aslı budur.”Ama bu tanım Türkiye’de hiçbir zaman geçerli olmadı...Sanırım bugün okula başlayan çocuklarımız da kendi ömürleri içinde Ermeni bir general göremeyecek... Neden?Başbakan’ın çok net biçimde tarif ettiği gerçek laikliğe henüz kavuşamadığımız için.

Ermeni davasının delili Nazilerin çaldığı tablolar

Bilge Eser
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan 3 Ermeni'nin, 1915 olaylarında "el konulduğunu" dile getirdikleri malları için açtığı davaya, Türkiye'nin bugün cevap vermesi gerekiyor. Türk devleti, Merkez ve Ziraat Bankası aleyhine açılan dava, Türkiye'nin bugüne kadar karşılaştığı en ciddi gayrimenkul sorunlardan birini oluşturuyor. Ermeniler'in planı ise 2004'te bir Yahudi tarafından Avusturya hükümeti aleyhine ABD'de açılan "Altmann davasını" örnek göstermek. Konu hakkında birçok makaleye imza atmış olan Emekli Büyükelçi Pulat Tacar, "ABD federal hükümeti 'Ermeni soykırımını' kabul etmiyor. Bu planları da çökecek" diyor.

Subay olmak hiçbir gayrimüslimin aklına gelmez

Ayça Örer
Arkasında kuyruk aranan, 'Bedros' ismi 'Bedri' diye düzeltilen 'Mehmetçikler' onlar... Askerliğini farklı geçiren Rum, Ermeni ve Yahudiler... Rıfat Bali 'Gayrimüslim Mehmetçikler: Hatıralar - Tanıklıklar'da azınlıkların asker olma hallerini aktarıyor. Araştırmacı yazar Rıfat Bali son kitabında, askerliğini yapmış 80 gayrimüslim erkeğin anılarına yer veriyor.

Postkemalist laiklik

Ali Bulaç
Arap âlemine önerilen laikliğe şu gerekçeler gösterildi: "Kişi laik olmaz devlet laik olur… Laikliği insanların özgürce din seçmesi, din ve vicdan özgürlüklerine sahip olması ve dinlerine göre yaşaması manasında alırsak, bu zaten Kur'an ve Sünnet tarafından böyle emredilmiştir; İslam tarihinde tatbikat ana hatlarıyla bu yönde olmuştur ve bugün de gayrimüslimleri bu temel haklarından mahrum etmeyi hedef alan bir İslami akım yoktur. Ortadoğu'da gayrimüslimler bu haklara sahiptir, Türkiye'de gayrimüslimlerin ciddi sorunları vardır, sorunlarını Müslümanlar samimiyetle savunmaktadır; gayrimüslimler laikliği dayatan devlet tarafından baskı görmektedirler… Küresel sistem, Türkiye'nin Kemalist laikliğini önermiyor, bu tasfiye edildi. Postkemalist dönemde "klasik laiklikten çıkıp toplumsal hayatın sekülerleştirilmesi" öngörülüyor.

Zil çaldı, ders başı

2011-2012 eğitim-öğretim yılı bugün başladı. Yaklaşık 16 milyon öğrenci ve 700 bin öğretmen, ilk zilin çalmasıyla ders başı yaptı. (Bizim Ermeni misafir öğrenciler konusunda belirsizlik sürüyor, ne doğru dürüst bir açıklama ne yönetmelik var. Bu konuda okullara da bir bilgi verilmediğinden yönetimler de ne yapacağını bilmiyor. HYETERT)

Eurovision Çocuk Şarkı Yarışmasında Ermenistan’ı küçük Dalida temsil edecek

Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması-2011’de Ermenistan’ı küçük Dalida ″Welcome to Armenia″ şarkısıyla temsil edecek. 17 Eylül’de gerçekleşen Ermenistan elemesinde yarışmayı Dalida kazandı.

Ermeni ruhbanlar Vaftizi orijinal metin incelemeleri ve müminler açısından önemini değerlendirdiler

Ermeni Apostolik Kilisesi ″Kilise Ritüel Komisyonu″ dün 16 Eylül’de üçüncü oturumunu gerçekleştirdi. Oturumlarda kutsal Vaftiz ayininin orijinal metin incelemeleri, kanonik, eğitsel ve müminler açısından önemi değerlendirildi’.

Smyrna was burned by the Turks

1. Smyrna was burned by the Turks, as the concluding, at present, act in a consistent policy that has been shaping Moslem history and expansion for centuries, and especially Turkish history since the coming to power of the Young Turks, as displayed in the “Turkifying” murders, tortures and persecutions in Macedonia that led to the First Balkan War (1912);

Dünyanın Çeşitli Ülkelerinde Türkçe Öğrenen Çocuklara Açık Mektup

Derya Bengi
Ne iyi olmuş, Türkçe öğrenmişsiniz. Ama sakın sizi sırf bu yüzden sevdiğimizi zannetmeyin. Öyleleri varsa da, onları hemen defterden silin… Biliyorsunuz, biz bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğuymuşuz, ama Türkçeyi yedi cihana yaymaya fırsat bulamadan dağılıp parçalanmışız. Şimdi bunun acısını sizden çıkarıyorlar. Hepsi malın  gözü. Köpek sahibini ısırmaz, diye düşünüyorlar. Barıştan anladıkları bu. Siz okuyup adam olunca, uluslararası platformlarda bizim resmî görüşümüzü sorgusuz sualsiz savunmanızı, gönüllü büyükelçilerimiz olmanızı istiyorlar. Eğer olmazsanız sonra kalleş derler, nankör derler, tınmayın. Vicdanınızın sesini dinleyin.

'Bu dövmeleri Türkler yaptı…''

Stockholm - “Ne istiyorsun, deyim mi ki bu dövmeleri Türkler yaptı? Niye? Bugün bu artık önemli değil…” Bu sözler Ermeni soykırımından kurtulmuş binlerce kadının sırlarını ifade ediyor. ‘Anneannemin Dövmeleri’ filminin rejisörü Syuzanne Khardalian, “Türkler bu kadınların sadece ellerini değil, onların kaderlerini de damgaladı, hatıralarına dehşet, utanç ve korku damgasını vurdular” diyor.

Talat Paşa'nın Ermeni Soykırımı Raporu tartışılacak

İstanbul - Tarihçi ve Londra’da faaliyet gösteren Gomidas Enstitüsü’nün direktörü Ara Sarafian’ın Gomidas Enstitüsü tarafından yayımlanan “Talat Paşa’nın Ermeni Soykırımı Raporu” başlıklı çalışmasının Türkçe baskısının tanıtımını Türkiye’de yapacak. İHD İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon'un ev sahipliğinde, Anadolu Kültür’ün desteğiyle 25 Eylül 2011 tarihinde Cezayir Toplantı Salonu gerçekleşeceği panel, “bir soru-yanıt” bölümünde ise, Av. Eren Keskin, Yayıncı Osman Köker ve Tarihçi Mehmet Polatel katılacak.

Gözden kaçanlar...

A.Eşref Uzundere
Ecdadın canı ve kanı pahasına Türk-İslam mührünü vurduğu mübarek Anadolu topraklarında Ermeni, Rum ve Bizans kalıntılarına yeniden can verildiğini gözlemliyoruz.Sanki Türkiye'nin bölünüp parçalanmasından sonra “hayal dünyalarını süsleyen rüyalarının gerçek” olacağını zannediyorlar.Bir bakıyorsunuz, Patrik AKP'ye şükran günleri düzenliyor.Bir bakıyorsunuz, Haliç’te “haç çıkarma” törenlerine devletin bazı kurumları da destek veriyor.Bakıyorsunuz,  Ermenilerin Akdamar, Rumların Sümela’da düzenledikleri ayinlerin en büyük takipçileri ise her ne hikmetse GÜLEN Hocanın talebeleri...Fethullah Gülen cemaatinin Los Angeles'ta Ermenilerle birlikte düzenledikleri festivalde arzu ettikleri ve gösterdikleri gibi, Akdamar Müzesi kilise olmuştur ve tepesine de haç takılmıştır…Kilisenin tepesine takılı haçın önünde bir gurur abidesi gibi fotoğraf çektiren Hocanın talebelerini bu başarılarından dolayı AKP Hükümeti de tebrik etmiştir mutlaka.İstiklal Savaş’ında Ermenilerin silah deposu olarak kullandığı, kaçırılan Türklerin kurşunlanıp öldürüldüğü ve kadınlarımızın tecavüz edildiği Akdamar Kilisesi’ni ve Sümela’da yaptırılan ayinleri Türk Milleti unutacak mı?

Eric Nazarian’s Film ‘Bolis’ to Premiere at Arpa Film Festival

Filmmaker Eric Nazarian’s new film “Bolis” will have its North American premiere at the Arpa International Film Festival. The film will screen on Saturday, September 24 at 6 p.m. at the Egyptian Theater.

ՄԽԻԹԱՐԵԱՆ ՄԻԱԲԱՆՈՒԹԵԱՆ 200-ԱՄԵԱՅ ՅՈԲԵԼԵԱՆԻ ՏՕՆԱԿԱՏԱՐՈՒԹԻՒՆ ՎԻԵՆՆԱՅԻ ՄԷՋ

Մխիթարեան Միաբանութեան Վիեննա հաստատուելու 200-ամեայ յոբելեանի գլխաւոր տօնակատարութիւնները տեղի ունեցան Սեպտեմբեր 10-ին, շաբաթ՝ ակադեմական հանդէսով եւ 11-ին, կիրակի՝ հանդիսական սուրբ պատարագով, վանքի վերանորոգուած եկեղեցւոյ մէջ, հովանաւորութեամբ Վիեննայի արքեպիսկոպոս կարդինալ Քրիստոֆ Շէօնպորնի:

İstanbul'un kimliksiz Ermeni çocukları

Alın Özinian - Araştırmacı-Yazar  
Ermenistanlı işçilerin çocukları, konunun belki de en can alıcı yönü. Bu çocuklardan Türkiye'de doğanlar Türkiye ve Ermenistan vatandaşlığına geçemiyorlar ve dolayısıyla, anne-babaları gibi onlar da 'kaçak' durumundalar. Oturma izinleri bulunmadığı için ne devlet okuluna ne de Milli Eğitim'e bağlı Ermeni okullarına gidebiliyorlar. Fakat son gelişmelere göre Milli Eğitim Bakanlığı, Ermeni Cemaati'ne bağlı azınlık okullarını, aileleriyle birlikte "gayri resmi" olarak Türkiye'de yaşayan Ermenistanlı çocuklara açtı. Erdoğan'ın onayını alan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, çocukların, 2011- 2012 eğitim öğretim yılında misafir öğrenci olarak Ermeni azınlık okullarında okumaları için izin verdiğini ve Türkiye Ermeniler Patrikliği Patrik Genel Vekili Ateşyan'ın mücadelesinin mutlu sonla bittiğini söylemekte.

Bir mesele, iki bakış

Hamdullah Öztürk
Diaspora Ermenilerinin hikâyelerini dinleyerek büyümüş bir Ermeni gencinin, Türkiye gezisi sonrasında duygularını anlatan mektubuna yer vermiştim geçen hafta.Gelen e-mailler arasında, özellikle iki tanesi, mevzu ile ilgili iki farklı bakış ve o iki bakışın uzun uzun tahlilini ihtiva ediyordu.Birisi Osmanlı Devleti Aliye'sinin kuruluşundan alarak, İttihat ve Terakki Partisi'nin, Osmanlı Devlet harcını darmadağın edişine kadar inceliyordu süreci. İşin derdini gerçekten çekenlerden birisi tarafından yazıldığı anlaşılıyordu mektubun. Samimiyet ve hazmetmişlik emareleri fazlasıyla mevcuttu satırlarda. Diğeri ise tam da birinci mektupta, İttihat ve Terakki'nin taksiratına dair ifade edilenlerin hepsine sahip çıkıyordu.