Etiketler

Diyarbakır'da "Aleluya" Sesleri


Nilay VARDAR / nilay@bianet.org
Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Diyarbakır'da üç Ermeni de kalsa 30 yıldan sonra yeniden açıldı; dünyanın bir çok yerinden gelen binlerce Ermeni içinde 40 yıl memleketine gelememiş olanlar da var.

Gülsüm Tatar Avrupa şampiyonu!

Avrupa Büyük Kadınlar Boks Şampiyonası'nda, 57 kiloda Gülsüm Tatar, Ermeni Armine Sinabian'ı 10-4 yenerek altın madalya kazandı.

Diyarbakır İnanç Gezisinden Fotoğraflar


30 yıl sonra barış için ilk dua


Şeyhmus Çakan
Diyarbakır’da restorasyonu tamamlanıp, açılışı yapılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde 30 yıl aradan sonra ilk dua barış için yapıldı. Açılışa, Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ermeni Yazar Mıgırdiç Magrosyan ve çok sayıda yurt içi ve yurt dışından çok sayıda Ermeni asıllı vatandaş katıldı. Açılış etkinlikleri saat 16.30’da kilise bahçesinde “Eski Diyarbakır'da Ermeniler” konulu serginin açılmasıyla başladı. Ardından kilisenin takdisi ve ibadete açılış töreni gerçekleştirildi.

Diyarbakır Ermenileri karşılıyor: Evinize Hoş geldiniz

Diyarbakır sokaklarına yapıştırılmış olan afişler Surp Giragos Kilisesinin açılışı ve ilk dini ayinine katılmak üzere Türkiye’nin Diyarbakır kentini ziyaret eden Ermenileri şaşırttı. NEWS.am muhabirinin Diyarbakır’dan verdiği bilgiye göre; Diyarbakır Belediyesi tarafından sokaklara üzerinde Surp Kirakos Kilisesinin resminin yer aldığı Ermenice olarak ″Evinize Hoşgeldiniz″ yazılı afişler asıldı. Kent girişinde ise Türkçe, Kürtçe, Süryanice ve Ermenice olara ″Hoşgeldiz″ yazılı tabela yer almakta.

Finalde Ermenistan – Türkiye

Bugün 22 Ekim’de Rotterdam’da devam eden Avrupa Bayanlar Boks Şampiyonası 64 kg. finalde şampiyonu belirlemek üzere Ermenistan temsilcisi Armine Sinabyan ve Türkiye’den Gülsüm Tatar ringe çıkacaklar.

Kars'ta Hıristiyan Mezarlıkları Sahipsiz

KARS'ta Karacaören köyünde ki Almanların Mezarlığı Kars şeker Fabrikası'nın arsası içerisinden çıkarılınca mezarlıklar sahipsiz kaldı. Yaklaşık 150 Mezarın bulunduğu Alman Mezarlığında şimdi hayvanlar otluyor. 12 yıl önce babasını 2,5 ay öncede annesini bu sahipsiz mezarlığa defneden ve Karacaören köyünün tek Alman asıllı vatandaşı olan August Albuk ile kardeşi Petro Albuk. Anne ve babalarının defin edildiği mezarlıkta hayvanların otladığını görünce üzüldüklerini dile getirdiler.

Feast of the Discovery of the Holy Cross (Sunday, October 23)

This Sunday, October 23, the Armenian Church commemorates the Feast of the Discovery of the Holy Cross (Kude Khatchi). Empress Helena, mother of Constantine and a devout Christian, wanted to find the True Cross. She went to Golgotha (Calvary), which had become an obscure and neglected place. According to some chronicles, it was an informed Jew named Juda who pointed out the location. After excavation at the site, three wooden crosses were found.In order to identify the True Cross, the three crosses were successively placed on the body of a youth who had just died. When one of the crosses was placed on him, the young man came back to life. This was determined to be the True Cross. The commemoration of this event take place on the Sunday closest to October 26, and can vary from October 23 to 29.

Bartholomeos iyi ki 20 yıldır patrik...

Mehmet Ali Birand
Dünya üzerindeki 300 milyon Ortodoks’un kalbi bugün İstanbul’da atacak.Ortodoks Kilisesinin Ekümenik Patriği Bartholomeos’un 20. yılı kutlanacak. 20 yıldır hem kilisesini hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile ilişkileri hiçbir yol kazasına neden vermeden yönlendirmiş olan bir din adamı için herhalde bundan daha onur verici bir yıldönümü olmaz.

Almanya'dan ,Tarihin Taşa Yazıldığı Kente,Diyarbakır'a İnanç Gezisi.

Türkiyeli , Almanya Ermenilerinden 40 kişilik bir gurup , Alfrand Masis Bedrosyan  başkanlığında , Köln'den hareketle , sırasıyla Gaziantep, Adıyaman, Urfa , Mıdyat, Midyat, ve tarihin taşa  yazıldığı  Diyarbakır  kentinde  noktalanacak , “Van - Gagik Turun”  düzenlediği  inanç turunda.

Ermenistan dünyaya yeni bir markası reklamla tanıtılacak

Ermenistan bundan böyle dünyaya yeni markasıyla tanıtılacak. Açıklama bugün düzenlenen basın brifinginde Ermenistan Ekonomi Bakan yardımcısı Ara Petrosyan’dan geldi. Afiş ″Halkın seçimi″ (People`s Choice Award) kategorisinde ödül kazandı.

Ermeni İş Kadınlarından Başkan Demirbaş'a Ziyaret

Ermeni iş kadınları, Diyarbakır'ın merkez Sur İlçe Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ı makamında ziyaret etti. Ermeni Surp Sarkis Giragos Kilisesi'nin açılışı için kente gelen Ermenistanlı iş kadınlarından Karıne Ghukasyan, Ashot Khutshudyan, Gayane Avagyan,Lilit Avetisyan, Ruzanna Danıelyan, Kamo Mailyan Başkan Demirbaş'ı ziyaret etti. İş kadınları Demirbaş'a Ermenice kitap, broşür verip, şehrin giriş ve çıkışına Ermenice 'hoş geldiniz' yazısı için teşekkür etti.

30 yıl sonra ilk dua barış içinRıfat Başaran
Diyarbakır’da restorasyonu tamamlanıp, bugün açılışı yapılacak Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde 30 yıl aradan sonra ilk dua barış için yapılacak. Açılışta konser ve müzikli yemek programı da vardı ancak bu program PKK saldırısında askerlerin şehit olması nedeniyle iptal edildi. Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Radikal’e yaptığı değerlendirmede, “Açılışta ve pazar günü yapacağımız ilk ayinde bölgenin huzuru ve barışı için dualarımız yükselecek. Vaazımızda da yine bu konuya yer vereceğiz” dedi.

Yahudi Vakfından Sözde Ermeni Soykırımı Kitabı

Uluslararası Raoul Wallenberg Vakfı, sözde Ermeni soykırımını, Holokost ve Kamboçya’daki soykırım ile kıyaslayan bir kitap yayınladı. Massachussetts Üniversitesi psikoloji profesörü Ervin Staub tarafından kaleme alınan kitapta, 1915 olayları, “ilk modern soykırım” olarak tanımlanıyor.

'Ermeni Lobisi taktik değiştirdi'

Gözde Demirel- Pelin Eryiğit
'Soykırım Tasarısı'nı her yıl ABD Kongresi'ne getirerek gündemden düşmeyen Ermeni Lobisi, bu yıl taktik değiştirerek ilk kez bir yerine altı tasarı hazırladı. Peki Türkiye bu taktik değişikliğine nasıl cevap verecek? Kongre’de Ermeni Lobisi’ne karşı en güçlü faaliyetleri yürüten Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkanı Ergün Kırlıkovalı, Kongre’deki son durumu ntvmsnbc’ye anlattı.

Ermeni Vekilden Başkan Kaya’ya Ziyaret

Ermenistan Parlamentosu üyesi ve Gelişen Ermenistan Partisi milletvekili Akhoyan Aragats, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'yı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.Sıcak bir ortamda geçen görüşmede, Van'da bulunmaktan ve gördüğü sıcak ilgiden dolayı memnuniyetini dile getiren Gelişen Ermenistan Partisi milletvekili Akhoyan Aragats, "Sizlerle tanışmak ve Van'ı görmek bizim için mutluluk vericidir. İlişkilerimizin daha üst düzeyde olması için sıkı bir görüşme ve işbirliği yapmak istiyoruz. Bu nedenle Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'yı Ermenistan'a davet ediyorum. 

Emekli Büyükelçi: Ermeni Soykırımı İddiası 2'nci Bir Din Gibi Bir Şey Olmuş

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde (ZKÜ) konferans veren Avrasya İncelemeleri Merkezi Başkanı Emekli Büyükelçi Engin Lütem, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili, "Bu müthiş bir inanç haline gelmiş, yani ikinci bir din gibi bir şey olmuş" dedi.

"Günümüzde Ermeni Sorunu" Konferansı

Avrasya İncelemeleri Merkezi Başkanı (AVİM) emekli büyükelçi Ömer Engin Lütem, "1915 olayları soykırım değildir. Bu olaylar nedeniyle ne Osmanlı İmparatorluğu ne de Türkiye Cumhuriyeti'ni hukuki alanda suçlamak mümkündür" dedi.

Neden Gittiler Ki!

Şeyhmus Diken
"Zaman içinde kimi nedenlerle ipek böcekçiliğini ve puşiciliği yapanlar bu topraklardan göç ettiler. Bu göçün nedenini sormayın, kimseye faydası olmaz anlatmak da istemiyorum. Suriye'ye, İstanbul'a ve İskandinav ülkelerine gidip yerleştiler. Keşke gitmeselerdi. Gittiler ve sanat geriledi. Sanat şimdilerde artık yok olmakla yüz yüze. Diyarbakır'da mantin çarşaf üzerine sanat icra edenler daha çok Ermenilerdi. Puşiciler ise Ali Paşa ve Lalebey mahalleleri civarında oturan Süryanilerdi. Ben de Süryani'yim. ''Mardinkapı'daki Cumhuriyet ilkokulunda okudum. Anlatılır ki; Ermeni cemaatinden Hoca Hovsep'lerin evi imiş o okul. Çok zenginlermiş Hovsepgil. Ermeni lordu gibi derlerdi onlar için. Sonra o ev Cumhuriyet İlkokulu olmuş.

Marmara Gazetesinin 70.kuruluş yıldönümünde Dabagyan Ensemble Konseri

31 Ekim Pazartesi günü, Saat 20,30’da Grand Cevahir Hotel Kongre ve Sergi Salonunda. Davetiye Temin İrtibat:0537 950 78 48 

Eski Diyarbakır’da Ermeniler sergisi

Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin  yeniden ibadete açılması vesilesiyle 22-23 Ekim tarihlerinde Birzamanlar Yayıncılık’tan Osman Köker’in küratörlüğü, Anadolu Kültür’ün organizasyonu ve Global Dialogue’un desteğiyle bir sergi açılıyor.

Türk Rock Müziğinin Sevilen İsmi Yaşar Kurt Ermeni Kimliğini Keşfetti

Vercihan Ziflioğlu / İstanbul - Hurrıyet Daily News
Türk Rock ve Alternativ Müziği'nin önemli isimlerinden Yaşar Kurt 40 yaşında köklerini keşfetti. Aslen Ermeni olduğunu öğrenen Kurt kimlik değiştirerek vaftiz oldu. Yeni albümü 'Güneş Kokusu' vesilesiyle Hurriyet Daily News'a açıklamalarda bulunan Kurt kimlik sorunuyla ilgili yaşadığı sıkıntıyı şu sözlerle aktardı:"Ben kendimi keşfetmeye çalışıyorum bu kararda her insan özgür olmalı kendini nasıl hissediyorsa öyle yaşamalı. Kimliğini kader gibi omuzlarında taşımamalı. Ben her iki taraf içinde dönmeyim, her iki tarafta beni kendinden kabul etmiyor, aidiyetsizlik kader gibi üzerinize yapışıyor. Önemli olan insan olmak değil mi?"

Gazeteciden al haberi

Mustafa Özcan
Washington Post  gazetesi yazarlarından David Ignatius ilginç bir gazeteci. Son yıllarda en fazla yıldızı parlayan isim. Hatta Amerikan basınında Yahudi meslektaşlarını bile geride bıraktı. Acar bir gazeteci ve yazar. Ermeni asıllı bir yazar ve giderek de diğer meslektaşlarına fark atıyor. Sözgelimi New York Times yazarlarından Thomas Friedman gibi yazarları gölgede bıraktı. Son sıralarda Amerikan basınında isim yapan iki kişiden birisi. Diğeri ise Ferid Zekeriya.  

Türkiye ve Avrupa Birliği'nin Arası Açılıyor mu?

Avrupa Birliği’nin son ilerleme raporu, Türkiye’yi ifade özgürlüğü ve azınlık hakları konusunda eleştiriyor. Türkiye ise AB’nin önyargılı olduğunu savunuyor. Amerika’nın Sesi İstanbul muhabiri Dorian Jones, Ankara ve Brüksel arasındaki gerginliğin, özellikle Kıbrıs sorunu yüzünden tırmanabileceğini bildiriyor.

Öldürülen rahip mektupla uyarmış

Burcu Karakaş
Luigi Padovese, ölümünden 6 ay önce Trabzon Valisi Kızılcık’a Trabzon’daki Hıristiyan cemaatin güvenlik sorunları olduğunu mektupla bildirmiş. Vali de gerekli tedbirlerin zaten alındığı yanıtını vermiş.

Erivan’da «Zaza halkı: Tarih, dil, kültür, kimlik» başlıklı uluslararası bir konferans gerçekleştirilecek

Erivan’da 28-30 Ekim’de «Zaza halkı: Tarih, dil, kültür, kimlik» başlıklı uluslararası bir konferans gerçekleştirilecek. Konferans Ermeni asıllı Alman tanınmış Şarkiyatçı, bu alanda öncü, bilim adamı Friedrich Carl Andreas’ın (Bagratuni, 1846-1930) doğumunun 155. Yılına armağan edilmekte.

Bodrum'a Aya Nikola için destek

Bodrum’da 1960’lı yıllarda yıkılan Aya Nikola Kilisesi’ni yeniden yapmaya karar veren Belediye Başkanı Aziz Kocadon’a destek geldi. İmza kampanyası başlatan ‘Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De’ girişimi Bodrum’a gidecek. Bodrum Demokrasi Platformu da Aya Nikola Kilisesi’nin yeniden inşası için harekete geçti.Aya Nikola Kilise-si'nin yeniden yapılması kararına sivil toplumdan destek var. İmza kampanyası başlatıldı.

“İsmail Beşikçi ve Türkiye’de İfade Özgürlüğü Sempozyumu”

1962-63 yıllarında Bitlis, Hakkari ve Van’da askerlik yaptım. Buralarda pek çok yıkıntı halinde kilise vardı. Ama bu kiliselerin cemaatinin nerede olduğu, neden bunların yıkıntı halinde olduğu sorulmuyordu ve bu tercih tarih bilinciyle ilgili bir meseledir. Bu yıkıntılarda değer arayan define avcılığı vardı ama çok önemli sorular sorulmuyordu. 1960’larda SBF’de pek çok konuda eğitim görürken bana bu türden bir bilinç verecek eğitim almamıştım. Bu türden bir bilincim yoktu. Bu konularda bilinçlenme ancak 1980-90’larda başladı, örneğin Ermeni sorununun bilincine vardık. 1960’larda Kürtler, Ermeniler hakkında eğitim programlarında hiçbir şey yer almıyordu, öğretilmiyordu.

Ermeni Kilisesi 24 şehit için konseri iptal etti

Ahmet Yukuş
Hakkari'deki saldırıda şehit olan askerler için Ermeni Kilisesi'nden duyarlı tavır. Hakkari'nin Çukurca ilçesinde önceki gece teröristlerin gerçekleştirdiği hain saldırılarda 24 askerin şehit olması, Türkiye'de yaşayan Ermenileri de üzdü. Diyarbakır'da belediyelerin desteği ile restorasyonu yapılan kilisenin 30 yıl sonra ayine açılması nedeniyle hafta sonu planlanan konserler şehitler için iptal edildi.

Ermenistan, Karabağ ve Azerbaycan’lı gençler ortak bir şarkı yazacaklar

″Avrupa’ya Entegrasyon″ Toplumsal Kuruluşu, ABD’nin Erivan Büyükelçiliği desteğinde «Birlikte» projesini hayata geçirmeye başlıyor. Dokuz ay zarfında Emenistan, Karabağ ve Azerbaycan’dan şairler, kompozitörler, tasarımcılar, fotoğrafçılar, PR uzmanları birlikte ortak paydasının ″barış″ olduğu bir şarkı, klip ve sembol yaratacaklar.

Turkish hackers attack French Website

French Website dedicated to the Armenian genocide " imprescriptible.fr" suffered today an attack of Turkish hackers . 

Bartholomeos’dan şehit hassasiyeti

Rum cemaati, şehit ailelerinin acılarını paylaşmak ve ulusal yasa bir katkıda bulunmak için Fener Rum Patriği Bartolomeos’un patrik oluşunun 20. yılı dolayısıyla 22 Ekim Cumartesi günü düzenlenecek konseri iptal etti.

Feriköy Kilisesi'nden Sarıgül'e Şükran Plaketi

Şişli Belediyesi ve Feriköy Kilisesi yönetimi, kilisenin kuruluşunun 150. yılı sebebiyle Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen sevgi yemeğinde buluştular. Kilise yönetimi adına SEV Vakfı Başkanı Hayk Aslanyan, SEV Vakfı Başkan Yardımcısı Aret Erganyan ve Karagözyan Vakfı Başkanı Dikran Gülmezgil, Feriköy Kilisesi'ne verdiği hizmet ve desteklerden dolayı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e şükran plaketi verdiler. 
(Sevgi Yemeği, Kilise Yönetim Kurulu tarafından düzenlenmiştir. HYETERT)

Amerikan Ermenilerinden Türkiye'ye üst düzey ziyaret

Ali H. Aslan/ Washıngton  
 Türkiye'de son dönemlerde gayrimüslim azınlıklara ait çok sayıda taşınmazın mülkiyet sorununun giderilerek cemaatlerine iadesi ve mabetlerin restore edilerek ibadete açılması, Amerikan Ermeni diasporasıyla da buzların yavaş yavaş kırılmasına vesile oluyor. ABD'nin Doğu kısmına nezaret eden Ermeni Kilisesi'nin idaresini yürüten gönüllülerden oluşan Piskoposluk Konseyi'nin üyeleri, İstanbul, Diyarbakır ve Van'da bazı kültürel etkinliklere katılmak ve temaslada bulunmak üzere yarın (21 Ekim) altı günlüğüne Türkiye'ye geliyor. Amerikan Ermeni cemaatinden 25 dolayında önde gelen profesyonel meslek erbabı, işadamı ve din adamının bulunduğu heyettekilerin bir kısmı Türkiye'yi ilk kez ziyaret ediyor.Aralarında etkili başpiskoposlar Khajag Barsamian ve Vicken Aykazian'ın da bulunduğu üst düzey heyet, restorasyonu tamamlanan Diyarbakır'daki tarihi Surp Giragos Kilisesi'nin açılışı vesilesiyle 22 Ekim'de düzenlenecek dini törenlere katılacak.

Hayk Demoyan: Türkiye Tarihçiler Alt Komisyonu oluşturulmasını önerdi, ancak tren kaçtı

Türk Tarih Kurumu, Soykırım Müze Enstitüsü Direktörü Hayk Demoyan’a  ‘tarafsız’ uzmanların katılımıyla Tarihçiler Alt Komisyonu çalışmalarına başlanması önerisinde bulundu. Hayk Demoyan NEWS.am muhabirine açıklamalarda bulundu.″Ancak bu durumda karşı tarafı hayal kırıklığına uğratmak gerek: Tren çoktan kaçtı. Şu an itibarıyla Türk tarafının böylesi önerileri Ermeni tarafınca değerlendirilmez. Eğer benzeri bir tartışma istiyorlarsa, biz gündeme sadece  Soykırımın sonuçlarının ortadan kaldırılması konusunu koyarız. Biz başka sorun tartışamayız."

Kardeşçe, Barış İçinde Yaşamak Mümkün

Murat Kuseyri
Türkiye’de 10. sınıfta okutulan tarih kitaplarında Süryaniler için suçlayıcı ifadeler kullanılması 80 bin Süryaninin yaşadığı İsveç’te tepki ile karşılandı.Asuri-Süryani örgütleri ortak açıklamalar yaparak Süryaniler’le ilgili bölümlerin kitaplardan çıkarılmasını talep ettiler. Feyyaz Kerimo, Stockholm’de bir lisede öğretmen olarak görev yapan bir Süryani aydını. Kerimo, halklar ve kültürler arasındaki hoşgörünün artmasındaki katkılarından dolayı 2006 yılında İsveç’te “Yılın Öğretmeni” seçildi. Kerimo, Süryanilere yönelik suçlamaları sadece tarih kitaplarında yer alan iki sayfadan ibaret görmemek gerektiğini, Hıristiyanlar ve azınlıklara karşı olan ırkçı kafatasçı anlayışın kökünden sorgulanması gerektiğini söyledi.

Süryanilerin nihayet bir kiliseleri olacak

Erhan Öztürk
Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'da yıllardır Katoliklere ait kiliselerde ibadet eden Süryanilere kilise inşa edilebilmesi için Bakırköy ve Yeşilköy'de yer arıyor. Yıllardır Katoliklere ait olan kiliselerde ibadet yapan Süryaniler şimdi adeta bayram ediyor. Süryanilerin yoğun yaşadığı Bakırköy, Yeşilköy'de yapılacak kilise için Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Tapbaş'ın talimatıyla yer arayışı başladı. Süryanilere kilise izni ise ilk olarak hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başladı.

TGC 'Öldürülen Gazeteciler' Listesine İki Ermeni Gazeteciyi Alıyor

 Vercihan Ziflioğlu / Istanbul - Hurrıyet Daily News
Çağdaş Gazeteciler Derneği'nden(ÇGD)sonra Türkiye'nin öncü gazetecilik kurumlarından Türkiye Gazeteciler Cemiyetide (TGC) 1915 yılında yaşanan acı olaylar sırasında yaşamını yitiren Ermeni gazetecileri 'öldürülen gazeteciler' listesine ekleyecek ve Basın Müzesi'nde özel bir bölüm ayıracak… Bu isimler arasında Osmanlı Meclisi'nde üç dönem milletvekilliği yapan, hukukçu, yazar ve gazeteci Krikor Zohrab'ın yanı sıra, Sabah ve Cihan Gazeteleri'nde editörlük yapan aynı zamanda akademisyen ve yazar olan Diran Kelekyan'a yer verecek.

Diyarbakır ‘barış kenti’ olacak

Başkanlığını Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ın yaptığı Diyarbakırlı Süryani, Ermeni, Türkmen, Alevi, Ezidi Vakıfları temsilcilerinin bulunduğu “Farklılıkların Birarada Yaşama Bilinci Platformu” üyesi bir grup Taraf ’ı ziyaret etti

«Baku.am» portalına artık Azerice ulaşmak da mümkün

«Baku.am» portalına artık Azerice  ulaşmak da mümkün. Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü, Bakü kenti Ermeni toplumunun sosyal, kültürel ve iş hayatını aydınlatan, içeriğiyle benzersiz «Baku.am» portalı artık Azerice sayfasına da sahip.

İBB Şehir Tiyatroları’nın Yeni Oyunu: Şark Dişçisi.

 İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu Şark Dişçisi, ekim ayının üçüncü haftasında seyirci karşısında… Hagop Baronyan’ın yazdığı, çevirisini Boğos Çalgıcıoğlu’nun yaptığı, Engin Alkan’ın yönettiği müzikal oyun Şark Dişçisi’nin müzikleri Selim Atakan’a ait. Oyun 19-30 Ekim 2011 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak...

Bahçeli: AB'nin Türkiye'ye kapılarını açmayacağı rapordan anlaşılıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Güney Kıbrıslı Rumların sözde mülkiyet haklarıyla ilgili kısıtlamaların hala çözülemediği iddia edilmiş, insan hakları konusundaki bazı beklentilerle birlikte, sözde Kürt meselesi, azınlık hakları, Ermeni meselesi ve ordunun rolü konularında görüşler yer almıştır. Rum Ortodoks Patriğinin sözde ekümenik sıfatını kullanamaması, Heybeliada Ruhban okulunun açılmaması ve misyonerliğe karşı tutumlar eleştirilmiştir. İlerleme Raporu bunlarla da sınırlı kalmamış, freni patlamış kamyon gibi her alana girmiş ve milletimizin hassasiyet duyduğu ne varsa cepheden çarpmıştır." diye konuştu.

Bir Müslüman Kemalist eğitim tornasından geçerse nasıl olur?

Erkam Tufan Aytav
Markar Esayan ‘malzeme bu’ başlığı koymuş Taraf’taki dünkü yazısına.Oldukça önemli bulduğum bu yazısında özeten; AKP’nin alternatifsizliğinden, bu sebeple de yarın seçim olsa gene bu partiye gene oy vereceğinden, bununla birlikte ötekine bakışta hükümetin problemlerinden, yanlışlarından dem vuruyor.,, Bizler, hepimiz bu Kemalist eğitim tornasından geçtik, böyle eğitildik. İslami kesim de bu eğitim tornasından geçti. Üzerindeki hipnozu henüz atamadı. Onun için AKP’nin bu kafa karışıklığı aslında çok normal... Yazımın başında bir Müslüman, Kemalist eğitim tornasından geçerse nasıl olur diye sormuştum. İşte böyle olur. Yaşadığı trajediler ve mevcut eğitim tornası sonucunda en iyisinin bile kafası karışık olur. Dedesinden dolayı torununu suçlar, ‘yahu ben isyan etmedim, dedem de isyan etmemişti, üstelik kurtuluş savaşında canını vermişti dese bile, hayır sen de suçlusun, değil mi ki sen Ermenisin bu ülkede yaşam hakkın yok diye bakar, toptancı bir düşünceye sahiptir, insanları yaptıklarına göre değil ırklarına göre yargılar, kendisini de ötekileştiren sistemin diğer ötekilere bakışını hiç sorgulamadan kabul eder. 1915 olaylarında çoluk çocuk demeden yapılan eziyetleri görmemezlikten gelir.

Sarkozy Yine Türkiye'ye Sataştı

Cezayir'de yüz binlerce kişiyi katleden Fransa'nın cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yine Türkiye'ye sataştı. Sarkozy, Ermenistan ziyaretinin ardından, Serj Sarkisyan'a gönderdiği mektupta,"1915'te halkınıza yapılanlar, varisleri tarafından kabul edilmedikçe üzerimize düşen sorumluluktan kaçınmayacağız" dedi.

Yeni anayasa hepimizin olmalı

Hakkı Kurban
Cemaat Vakıflar Meclisi Temsilcisi Laki Vingas, Ermeni ve Rum cemaati temsilcileriyle ayrı ayrı değerlendirmeler yaptıklarını belirterek şunları söyledi: 'Bizim beklentilerimiz belli. Vatandaşlık konusunda netlik olmasını çok önemsiyoruz. Geçmişte 'eşit vatandaşlık' konusunda ciddi sıkıntılarımız oldu. Dini özgürlükler ve örgütlenme özgürlükleriyle ilgili sıkıntılar aşıldığında, Heybeliada, azınlık okulları gibi problemler zaten çözülecektir. Biz, yeni anayasanın en azından bizim de anayasamız olmasını istiyoruz. Yurttaşlık algımız net olursa, doğacak içtihatlar da, onun istikametinde oluşur.

AİHM '301'den' Türkiye'yi mahkum edebilir

Kayhan Karaca
Ermeni tezlerine desteğiyle tanınan Prof. Dr. Taner Akçam'ın Ankara'ya karşı AİHM'de açtığı ifade özgürlüğü davasının kararı 25 Ekim salı günü açıklanacak. Kararın Akçam lehinde çıkması bekleniyor.

Ordu'da 5 Kilise Kültür Merkezi Oldu

Ordu'da bulunan ve 19. yüzyılın başına kadar yörede yerleşim Ermeni ve Rumların ibadet yeri olarak kullandığı tarihi nitelikteki 5 kilise kültür merkezi oldu. Ordu'da kiliseleri kültür merkezi haline getirilmesi ilk olarak 1994 yılında Ordu Belediyesi tarafından gerçekleştirildi.

Erken Cumhuriyet dönemi, vakıflar ve laiklik

Doç. Dr. Hakan Özoğlu
Azınlıkların vakıf malları iade ediliyor, ya çoğunlukların? Erdoğan hükümetinin azınlık vakıf mallarını geri vermesi bakalım “padoranın kutusu”nu açacak mı?... Biliyoruz ki 3 Mart 1924 tarihinde çok önemli yasaların geçtiği bir gündü.   429, 430 ve 431 sayılı yasalar yeni rejimin çizeceği yolun ilk habercileriydi. Bu üç yasanın hepimizin bildiği ortak yanı yeni rejimin devleti yeniden düzenleyip bütün gücü elinde toplama özelliğiydi. Artık 429 sayılı Şeriye ve Evkaf ve Erkan-ı Harbiye-yi Umumiye Vekaletinin İlgasına Dair Kanun sonucu bütün din işleri kadrosunu yeni hükümete bağlıyordu. 430 sayılı Tevhid-i Tedrisat Kanunu ülkedeki bütün eğitim sistemini devletin tekeline alıyordu. 431 sayılı Hilafetin İlgasına ve Hanedan-ı Osmaninin Türkiye Cumhuriyeti Memaliki Haricine Çıkarılmasına Dair Kanun ise hem halifeliği lağvediyor hem de hanedan üyelerini yurt dışına sürüyordu… Bir milyon dolar gibi büyük bir meblağı kapsayan vakıfların potansiyel değeri iddiası 1925 yılı bütçesinin tam oniki katı bir rakam.

BDP'li Altan Tan'dan Şok Sözler !

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “Son yüzyılda 1915'te Ermeni Soykırımı oldu, bir siyasetçi olarak soykırım lafını ağzıma alıyorum, kayıtlara geçsin” dedi... Bu topraklarda o dönem nüfus 13 milyonken Ermenilerin nüfusu 1 milyon 200 bindi, yani o zaman bu ülkenin nüfusunun yüzde 10'u Ermeni'ydi. Şimdi Türkiye'de 40 bin Ermeni var, nerede bu Ermeniler? Yok, efendim kayboldu, hasta oldu, yolda öldü, kendisi gitti deniyor. Durup dururken neden insanlar malını, mülkünü, evini barkını bırakıp ülkelerinden gitsinler? 1915'te Ermenilerin önemli bir kısmı kılıçtan geçirildi. 1915'te 100 bin, 300 bin Ermeni öldü diyenler var. Sayı çok önemli değil. Yani sadece 100 bin kişi öldürüldü diyenler var, bu az bir rakam mı, bizi temize mi çıkarır?” dedi.

'Türk' ve 'soykırım' sözcükleri yok

Emek, Demokrasi, Özgürlük Bloğu'nun parti kurulması için ilke kararı alınan 2. gün toplantısına ‘Türk’ ve ‘soykırım’ kelimeleri damga vurdu.Sanatçı Ferhat Tunç, programa eklenmek istenen “Ermeni Soykırımı ile Yüzleşme ” maddesine ayrı bir vurgu yapılmasını isteyerek, “1937-1938'de Dersim’de de soykırım yapıldı, ama bunu vurgulayamıyoruz ” dedi. Bir Ermeni delege ise Ermeni soykırımı çok özel bir olaydır. Türklerin de, Kürtlerin de parmağı var, bütün dünyanın parmağı var ” diye konuştu. Tartışmanın uzaması üzerine söz alan Sırrı Süreyya Önder, “Soykırım ” sorununun ayrı bir mesele olduğunu belirterek, “Ermenilere, Süryanilere, Keldanilere yapılanları görmüyoruz diye bir şey olmaz. Şunu öneriyorum. Halklar Gerçeği Kongresi yapalım, sonuçlarını rapor olarak çıkarıp kendi tüzük ve programımıza ekleyelim” dedi. Önder’in önerisi Genel Kurul tarafından kabul edildi ve “Ermeni soykırımı” maddesi programa eklenmedi.

Avrupa Sosyal Şartı, 50 yılı geride bıraktı

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 43 Avrupa ülkesinin taraf olduğu Avrupa Sosyal Şartı, 50 yılı geride bıraktı. Sosyal Şart, özellikle Avrupa’nın içinden geçtiği güncel kriz ortamında daha da önem kazanıyor… Avrupa Sosyal Haklar Komitesi imzacı ülkelerden sosyal haklar konusundaki uygulamalar hakkında raporlar alıyor ve bunların Avrupa Sosyal Şartı’yla uyumlu olup olmadıklarını gözden geçiriyor. O nedenle komitenin yaptığı değerlendirmeler, devletlerin sunduğu raporların gerçeğe uygun olmasına bağlı. Komite ayrıca Avrupa İstatistik Enstitüsü (Eurostat) gibi çeşitli kurumlardan da veriler topluyor. Yaptığı değerlendirmelerin sonuçlarıyla ilgili olarak uluslararası çalışma örgütlerini bilgilendiriyor. Ancak komitenin devletler üzerinde herhangi bir yaptırım gücü bulunmuyor.

ABD üniversitesi, Ermeni tezini çürüten sitelere yasağı kaldırdı

Türk Amerikan Dernekleri Kurulu (ATAA) üyeleri, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Oktay Vural'ı TBMM'de ziyaret etti. ATAA üyesi Güven Övünç de sitelere uygulanan yasağın kaldırılmasını için üniversite öğrencisi Sinan Cingilli'nin dava açtığını kaydetti. Övünç şöyle konuştu: "Minnesota Üniversitesi'nde sözde Ermeni soykırımı tezini çürüten internet sitelerine yönelik kara liste mahkeme aşamasında kaldırıldı. Türklerin açtığı dava devam ediyor. Biz yasağın kaldırılmasının mahkeme tarafından tescil edilmesini istiyoruz."

ABD’nin yeni Ermenistan Büyükelçisi Ermeni Soykırımına ilişkin görüşünü yüksek sesle ifade etti

17 Ekim’de düzenlenen basın toplantısında büyükelçi John Haffern selef elçilerin Ermeni Soykırımını kısmen tanıdıkları, ancak yüksek sesle ifade edemediklerinden dahili sorunlara sahip olduklarını hatırlattı. Haffern, Ermenistan’da ABD devlet başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’u temsil etmekten onur duyduğunu belirtti. Büyükelçi 24 Nisan mesajıyla Obama’nın kendi net tutumunu ifade ettiğini, kendisinin de bu beyanatı desteklediğini belirtti.

Türkiye Ermenistan Uzlaşma Süreci

Türkiye-Ermenistan uzlaşma süreci ikinci yılını geride bıraktı. Protokollerin imzalanmasını takip eden süreç, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini değilse de, Ermeni meselesinin tartışmaya açılmasını sağladı

Sayın Yetkili,

Dr. Zaven Vahram'ın kartviziti ve bir çok fotoğrafı  anneannem Muazzez Kısakürek Köseoğlundan  miras bir şekilde elimde bulunuyor. Ancak anneannem erken yaşta hastalanıp anneme de hiç bir bilgi aktaramadığından aralarındaki bağ ile ilgili bir bilgimiz yok. İnternetten ismi yazdığımda bir sonuca ulaşamadım. 

Sibil Pektorosoğlu TRT Müzik Kanalında

Sanatçı Sibil Pektorosoğlu, 17 Ekim Pazartesi günü TRT Müzik’de saat 19.50’de yayımlanacak, Göksel Baktagir’in sunduğu “Hayal Gibi Ezgiler” programına Eda Karatuğ ile konuk olarak katılacak. Türkiye saati ile 04.00’da program tekrar yayımlanacak. Yayın  http://www.trt.net.tr/televizyon/sayfa/canli.aspx?kanal=TRTMUZIK linkinden de izlenebilecek.

Jack'e 'abi' diyebilmek...


Bejan Matur / Zaman
Yolun başını çoktan geçmiş, yol almış insanlarla tanıştık Los Angeles'ta… Ve daha da güzeli, o açılma yaşanırken burada üretilmiş korkular, önyargılar doğallıkla yıkılıyor. Festivalin koordinatörü İbrahim Barlas'la kısa sohbetimizde Ermeni simitçiyi sordum. 'Jack abi mi?' dedi. Jack'in hikâyesi yayılmış. Herkes tanıyor. Anlatılanlara göre öncesinde Türkiye'ye tepkiliymiş. Ama ne zaman ki Türkiye'ye bir yolculuk yapmış, önünde bambaşka bir ufuk açılmış. Havaalanındaki pasaport polisi, Kaliforniya'da yaşayan Ermeni asıllı Jack'in Kilisli olduğunu öğrenince 'ülkene hoş geldin' diyerek pasaportuna damgayı basmış. Jack, seksen yıldan sonra ilk defa o an kendini Kilisli hissetmiş. İbrahim Barlas, Jack'in hikâyesi ile ilgilendiğimi duyunca telefona sarıldı. 'Jack abi nerde kaldın'la başlayan samimi sohbetlerine tanık oldum. Jack ve abi kelimelerinin bir araya geldiği bir iklimde ancak Anadolu insanının ruhu inkişaf edebilir. Çünkü öyledir.

Lost in Istanbul

Written by Hermine Darbinyan/ Civilitas Foundation
My first time in Turkey changed my perception of happenings in Turkey totally. Even though it might be not quite objective to try to comprehend Turkey based only on impressions from Istanbul and Ankara, I was amazed to find it so liberal and European-like! Another thing – I am truly astonished to find so many similarities between our cultures and my “native” dialect. Turkish people – just as Armenians – appeared to be exceptionally friendly, incredibly entrepreneurial, but at the same time somehow reserved, distrustful, and sad. Maybe it’s only my own subjective perception, but despite all the jolly looking crowds walking along the Istiklal and the recent economic achievements of the country, Turkey seems to be full of sadness and fear. I used to think that we – Armenians – have been and still are the victims of Turkish government and nationalistic policies. Now I believe that Turkish people too are among the victims of their own government!

Etnik Kompleks mi Desek?

Filiz Gazi / Bianet
Cinsel imalı "kızılbaş"ından tutun da aşağılık soy manalı "Ermeni dölü"ne kadar etnik kompleksin dile yansımış çok örneği var. Bunlar doğar doğmaz sahiplendiğimiz düşmanlıkların göstergesi… Tarihinde etnik kıyımın, istikrarlı savaşın olduğu her ülkede olduğu gibi doğar doğmaz sahiplendiğimiz düşmanlıklarımız var. Bu alışkın olduğumuz haberler sadece milli egoların tatminini sağlayan "derleme-anonim" öfke saçan tarih bilgilerinin sonucu değil. İşin bir ucunda etnik kompleks var, "öteki"ne duyulan çekememezlik var.

ABD yeni büyükelçisi Ermenistan’da

Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan bugün 17 Ekim’de ABD’nin yeni tayin edilen Erivan Büyükelçisi  John Haffern’i güven mektubu örneğini sunması vesilesiyle kabul etti.

New York’ta Ana Taht için 6 milyon dolar bağış toplandı

Katolikosluk bünyesinde ruhbanların eğitim ve uzmanlıklarının geliştirilmesi için dokunulmazlığı olan özel bir fon oluşturuldu.

Gürcistan uyruklu Ermeni kadın vasiyeti üzerine Türkiye’de defnedildi

Antalya’nın Alanya ilçesinde ölen Gürcistan uyruklu Ermeni  Anaida Saakyan (74), vasiyeti üzerine çok sevdiği Türkiye’de defnedildi... Cenaze de bulunan kızı Elena ve torunu Meryem Erdinç, göz yaşlarına boğuldu. Kızı Elena ve torunu Meryem, Türk komşuları, Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği Konuşanlar Derneği Başkanı Anjelika Anzhela ve Gürcistanlı hemşerilerinin bulunduğu Norveçli Papaz Jon Adnoy’un yönettiği ayin ile defnedildi.

TV üstündeki dantelin nedenini Türkiye’ye gelince keşfetti

Nuran Çakmalçı
Anneanne Maryam Simonyan (Mesrobyan) 61 yıl önce terk ettiği Türkiye’yi hiç unutmamış, diliyle, kültürüyle, yemekleriyle Arjantin’deki evinde yaşatmıştı. Torunu Meline de anneannesinden çok dinlediği Türkiye’ye ilk kez üç yıl önce geldi ve her yerini sevdi. Hele Kordon’u gördüğü anda İzmir’e bayıldı. Bavulunu kaptığı gibi İzmir’e yerleşti. İşte Meline Koruk’un Buenos Aires’ten İzmir’e uzanan öyküsü...

Taksilere proje çok ama uygulama yok

Serkan Ocak
İstanbul’da bir taksicinin Ermeni olduğu gerekçesiyle bir kadını dövmesi ticari taksi şöförlerinin yolculara yönelik darp ve kaba davranışlarını tekrar gündeme getirdi. Taksilerde hem yolcu hem şoför güvenliği yok. Taksi şoförü olmak çok kolay. Sorunları çözecek projeler uygulamaya geçmiyor.Taksilerde hem yolcu hem şoför güvenliği yok. Taksi şoförü olmak çok kolay. Sorunları çözecek projeler uygulamaya geçmiyor... İstanbul’daki tek başına bir sektör olan 18 bin taksici ile ilgili İBB bir proje geliştirdi. Projeye göre, durakların işletilmesi, duraklar arası entegrasyon ile yüksek güvenliğin sağlanması, yönlendirme, araç takip ve ödeme sistemlerinin kurulması ve işletilmesi tek elden yürütülecek. Durakların modern altyapıya kavuşturulması, şoförlerin güvenliğinin arttırılması, sağlanacak. Tek bir merkezli çağrı merkezi kurulacak. Çağrılar online haritalardan izlenecek. Taksilere ücretsiz GPS, navigasyon, LCD ekran gibi ekipman eklenecek. 

İmarsız arazilerde ‘özel mezarlık’ için kapı açıldı

Fatma Aksu
İstanbul’daki özel ya da tüzel kişilerin elinde bulunan ancak imarı olmayan yerler ‘mezar işletmeciliği’ne açılıyor. Artan nüfus nedeniyle merkez dışına çıkarılan mezar yerlerine alternatif olarak getirilen özel mezar işletmeciliğiyle, Boğaz’a nazır özel mezarlık dönemi başlamış oldu… Mezar yeri alanlarla yapılacak olan mezar üst bakım sözleşmesi ve bedeli idarenin onayına sunulacak. Müslüman mezarlığına gayrimüslim, gayrimüslim mezarlığına da Müslüman defnedilemeyecek.

Ariel Cohen: Yahudi lobisi Ermeni Soykırımı tasarısını desteklemez ancak engel de olmaz

ABD başlıca Yahudi lobisinin şu andaki tutumu Ermeni Soykırımı yasa tasarısın desteklememe ancak engellememe yönünde. Açıklama Türk-Yahudi  ilişkilerinin kötüye gitmesini yorumlayan Amerikan Heritage Vakfı analisti Ariel Cohen’in Devlet Televizyonuna verdiği röportajla geldi.Analist açıklamasında ″Türkler artık Yahudi lobisine umut bağlayamazlar. ABD başlıca Yahudi lobisi AIPAC’ın (Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi) şu andaki tutumu Ermeni Soykırımı yasa tasarısın desteklememe ancak engellememe de yönünde. Diğer Yahudi kuruluşlarının tutumu daha az önemli. Yahudi asıllı Kongre üyelerinin büyük kısmının yasa tasarısını zaten birkaç yıldır desteklediklerini de biliyorsunuz. Yasa tasarısının teyidi yönünde belli bir hareketlilik ve dinamizm olacağını sanıyorum. Tam da Fransa veya İsviçre’de ve diğer parlamentolarda olduğu gibi″ dedi.

Mccarthy: Türkiye, Güçlü ve İtibarlı Olursa Soykırım Problemi de Biter

Profesör Justin McCarthy, sürekli başını ağrıtan sözde soykırım probleminin sona ermesi için, Türkiye'nin dünyada güçlü, zengin ve itibarlı bir ülke olması gerektiğini söyledi.İsveç'e 'Osmanlı devletinde azınlıklar ve 1915 olayları' konulu bir konferans vermek için gelen tarih profesörü Justin McCarthy, Konferans öncesi CİHAN'a mülakat verdi. Profesör McCarthy, sürekli başını ağrıtan sözde soykırım probleminin sona ermesi için Türkiye'nin dünyada güçlü, zengin ve itibarlı bir ülke olması gerektiğini söyledi. 

BDT ülkeleri İçişleri Bakanlar Konseyi dönem başkanlığı Ermenistan’a geçti

14 Ekim’de Erivan’da devam eden BDT ülkelei İçişleri Bakanlar Konseyi oturumunda Rusya Federasyonı İçişleri bakanı Raşid Nurgaliyev başkanlık yetkilerini Ermenistan Emniyet Genel Md. Alik Sarkisyan’a teslim etti.

Ermeni bilim adamının keşfettiği elementler Mendeleyev Periyodik Tablosunda da Vinci ve Galilei onuruna isimlendirilebilir

Amerikalı fizikçiler Mendeleyev Periyodik Tablosunun 114 ve 116. Elementlerinin Lenoardo da Vinci ve Galileo Galilei veya Livermore Ulusal Laboratuvarı onuruna adlandırılmasını istiyor... Keşfi Akademi üyesi  Yuri Hovhannisyan başkanlığındaki grup gerçekleştirmişti. Haziran’da yeni elementler resmen tanındı.

Bodrum, kilisesine yeniden kavuşacak

Bodrum'da 1960'larda yıkılarak yerine işporta çarşısı yapılan Aya Nikola Kilisesi yeniden inşa edilecek. Belediye meclisinden kararı oybirliğiyle geçiren Başkan Mehmet Kocadon kiliseyi kısa sürede yapmaya kararlı.