Etiketler

'Tartışmalı Tarih''te Ersanlı'nın Sandalyesi Boştu

Ekin Karaca
Moderatörlüğünü Prof. Dr. Ersanlı'nın gözaltına alındığı için yapamadığı konferansta konuşan Bali, Türkiye'de azınlık sorunu hakkında sağlıklı şekilde çalışılabilmesi için tüm arşivlerin açılması gerektiğini söyledi.

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi Ragıp Zarakolu için İmza Kampanyası Açtı

Yetti Artık ! Tutuklama terörüne son! ya insan avınna son verin ya da hepimizi tutuklayın! Ragıp Zarakolu ve Büşra Ersanlı ile diğer tüm tutuklananlar derhâl serbest bırakılmalıdır! Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi.imza blogu http://gercek-inatcidir.blogspot.com/

Yaz saati uygulaması sona eriyor. Saatler bu gece bir saat geri alınacak.


Yaz saati uygulaması sona eriyor. Saatler bu gece bir saat geri alınacak.

Deprem Akdamar’ı da çatlattı

Van’daki tarihi Akdamar Kilisesi, depremde hasar gördü. Kilisenin kubbesinde çatlak oluşurken, bazı cam ve seramikleri de kırıldı. (Adanın ismi Akdamar değil, AHTAMAR ya da AĞTAMAR ve kilisenin adı Surp Haç Ermeni Kilisesi’dir. HYETERT)


Yazar Ragıp Zarakolu da gözaltında!

    İstanbul'da 'KCK' adı altında dün başlatılan gözaltı furyası kapsamında, Türkiye Yayıncılar Birliği Yayımlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı ve gazetemiz yazarı Ragıp Zarakolu da gözaltına alındı.

Primate’s Pastoral Visit to St. Vartan, Oakland


On October 23, 2011, Feast Day of the Discovery of the Holy Cross, His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Diocesan Primate, celebrated the Divine Liturgy, delivered the sermon and ordained acolytes and deacons while on a pastoral visit to St. Vartan Armenian Church in Oakland.

Cumhuriyet 29–10–2011

"Deha, ancak özgürlük atmosferinde soluk alabilir." J. Stuart Mill
Doğadaki bütün nesne, hareket ve hareket aralıkları yasalarla sevk ve idare edilir. Yeryüzündeki canlı topluluklar doğanın çizdiği sınırlar içinde varlıklarını sürdürmeye çalışırlar. Her canlı topluluğunun kendine özgü davranışları ve özellikleri vardır. Ancak, hiçbir canlı topluluğu doğanın çizdiği sınırlar dışına çıkamaz. Örneğin, aslan, et bulamadığında zengin sebze ve meyveler arasında açlıktan ölür.
Zeynep Tozduman
Yazıma nereden başlayacağımı bilemiyorum. İçimde buruk bir acı. Sol yanımın neresine dokunsan kan damlıyor. Yine bir 29 Ekim geliyor… Dokunacağım her sözcük acı içersinde haykırıyor. .. Bir zamanlar Ermeniler yaşardı Van’da. Şimdi Kürtlerin yaşadığı gibi. İncitmeseydik karıncayı, yok etmeseydik Ermeni’yi, Süryani’yi, Pontus Rum’u, Ezidi’yi. Bu gün böylesi felaketler karşısında ne Müge Anlı’lar olacaktı nede diğerleri. Kürt halkının iradesi olan Ahmet Türk bir parlamenter olarak Süryani halkı şahsında Özür diledi, Amed’in belediye başkanları ve milletvekilleri Altan Tan Ermeni kardeşleriyle bir arada yaşama istemini kesin bir dille ifade edip kamuoyu ile paylaştı. Ya! Biz Türk sosyalistleri, aydınlar, insan hakları savunucuları, barışseverler olarak bu iradeyi ne zaman koyacağız.

İsveç Türk Düşünce Ve Kültür Derneği "Yılın Dostu Ödülü" Ermeni Asıllı Kadin Akça'nın Oldu

Ödül gerekçesi olarak Kadim Akça'nın bu eseriyle, "İnsan olma erdemiyle, ırk, din, mezhep, ülke sınırlarını aşmış, dostluk köprüleri kurmuş; Ermeni, Türk, Hıristiyan ve İsveçli olma ırmaklarını, dünya insanlığı okyanusuna birleştirmiş" olması gösterildi. Kadim Akça 1951'de Mersin' de az gelirli bir Ermeni ailenin çocuğu olarak doğdu. 1970 yılında 19 yaşındayken İsveç'e giden ve temizcilikten holding sahipliğine dek yükselen Akça, hem İsveçli, hem de Türkiyeli olmaktan onur duyan kimliğiyle tanınıyor.

AFAD son durumu bildirdi: 576 ölü

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Van’da meydana gelen depremde bugün saat 19.00 itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısının 576, yaralıların sayısı 2 bin 608 olduğunu, 187 vatandaşın da enkazdan sağ çıkarıldığını bildirdi.

Abhazya Ekonomi bakanlığına bir Ermeni getirildi

Apsnipres Ajansının verdiği bilgiye göre Abhazya’nn Ermeni yurttaşlarından Davit İradyan, Abhazya cumhurbaşkanı Aleksandr Ankvab tarafından Ekinomi bakanlığına atandıı.32 yaşındaki Davit İradyan Nisan 2010’dan bu yana Abhazya Ekonomi Bakan yard. görevini yerine getirmekteydi. http://news.am/tur/news/79813.html


Türkiye’ye yardım ulaştıran Ermeni uçağı geri döndü

Acil Durumlar Bakanlığının NEWS.am’e verdiği bilgiye göre; Ermenistan Hükümetinin Van depremzedelerine insanı yardımını nakleden uçak bugün 28 Ekim akşamı Erzurum’dan ″Erebuni Havaalanı″na geri döndü.

Hıristiyanlar kilisede, Museviler okulda Van için yardım topladı

ABD'de yaşayan Türklerin kurduğu dernekler öncülüğünde başlatılan yardım kampanyalarına Amerikalılar da büyük ilgi gösteriyor. Kilise ve sinagoglarda din adamlarının öncülüğünde yardımlar toplanıyor.

Rice: Türkiye için yalvardım

Eski ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 2008’deki Aktütün baskını sonrasında Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesini önleme çabasını ve Ermeni tasarısına verdiği mücadeleyi kitabında anlattı.

Ermenistan liderliğini korudu..

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Dünya Satranç Federasyonu (FIDE), Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce, The Green Park Resort Otel'de organize edilen olimpiyatta, 6. tur karşılaşmaları tamamlandı. Azerbeycan'a 2,5-1,5'luk skorla yenilen Ermenistan 17,5 puanla liderliğini korurken, Gürcistan'ı 2,5-1,5 skorla yenen Rusya 17 puanla ikinci, Çek Cumhuriyeti'ni 4-0'la geçen İran ise 16 puanla üçüncü oldu.

Dünyaca ünlü Vanlı ressam Arshile Gorky’nin hayatı, Nouritza Matossian’ın kaleminden... ARSHILE GORKY KARA MELEK


Dünyada Van seferberliği

ERMENİSTAN İlkyardım malzemeleri, çadırlar, uyku tulumları ve battaniyeler taşıyan 40 tonluk yardım uçağı dün gece Türkiye’ye ulaştı. Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan, pazar günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e telefonda taziyelerini iletmişti. Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın emriyle Ermeni Vakıfları da yardım toplamaya başladı. Ateşyan, “Van tüm Ermeniler için önemli bir merkez. Yüzyıllar boyunca Akdamar, Başpatriklik merkezi oldu. Yardım kampanyasına nakit katkı yapma kararı aldık. İlk etapta 40 bin lira toplayacağız” dedi.

Ayasofya da iade edilir mi?

Bekir Cevizci / info@hakimiyet.com
Hükümetin azınlık vakıflarının el konulan mallarının iadesini ya da rayiç bedelinin bu vakıflara ödenmesini öngören Kanun Hükmünde Kararnamesi kapsamında iade işlemleri başlamış durumda. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Gasp ettiğimiz gayrimenkullerini cemaat vakıflarına aynen iade ediyoruz. Bu Türkiye'nin yüz akıdır" şeklinde kararnameyi bir günah çıkarma olayıymış gibi lanse etmişti. Biz bu şekilde karşılıksız iyi niyet gösterilerinde bulunurken, Türkiye aleyhine ABD’de büyük bir oyunun tezgâhlandığı ortaya çıktı. ABD Temsilciler Meclisi'ne, "Kiliselerin İadesi" başlığıyla bir tasarı sunuldu. Söz konusu tasarıda Türkiye'de bulunan kiliselerin "asıl sahiplerine" iade edilmesi ile her türlü "dini ayrımcılığın" sona erdirilmesi ve dini azınlıkların ibadet ve faaliyetlerini yürütmesine izin verilmesi çağrısı yapılıyor.
(Bazılarının zihniyeti hiç değişmiyor. Burada iyi niyet değil doğrudan doğruya hakkaniyet var. Hangi din, hangi inanış gaspı, zulmü haklı görür? Hakkaniyetin, Adaletin karşılığı olmaz. HYETERT)  

İstanbul Ermenisi Hayko «VAN İÇİN ROCK»konserinin açılışını gerçekleştirecek

23 Ekim’de Van’da meydana gelen deprem afetzedeleri için Türkiye’nin 40 müzisyeni bir konser organize ediyor.Türkiye’de yayımlanan Akşam gazetesinin verdiği bilgiye göre; 30 Ekim Pazar günü İstanbul Küçükçiftlik Park’ta gerçekleştirilecek ve konserin tüm geliri Van’a destek için Kızılay’a verilecek.Açılışını İstanbul Ermenisi Hayko Cepkin’in yapacağı ‘VAN İÇİN ROCK’ konseri 30 Ekim 2011 Pazar günü saat 11.00 – 00.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Ham Ziyarat, Ham Tidjarat: [Eastern] Diocese Sees $$$ in Diyarbakir Church Opening

By Ara Khachatourian
The above saying means doing business while on a visit to somewhere—mixing business with pleasure.Eastern Diocese Primate Archbishop Khajag Barsamian, along with another Diocese-affiliated cleric, Archbishop Viken Ayvazian, led a pilgrimage of parishioners to the grand re-opening of the St. Giragos Church in Diyarbakir, which took place this past weekend.According to Hurriyet Daily News, that’s not the only delegation they have led. According to the newspaper, the two church leaders headed a delegation of 26 Armenian-American business people who reportedly discussed investing in Turkey with Istanbul Mayor Kadir Topbas and Turkish businessman Ahmet Calik, of Calik Holdings, one of Turkey’s largest corporations.

Bütün Dinler Dünya Barışı İçin Bir Arada

Hıristiyanlık, Müslümanlık, Yahudilik, Hinduizm, Budizm, Şintoizm, Zerdüştlük, Janizm, Tenrikyo, Sihizm, ve geleneksel Afrika dinlerinin 300'e yakın temsilcisi Assisi'de toplandı. İlki 25 yıl önce Papa 2. Jean Paul tarafından gerçekleştirilen 'Dünya Barışı İçin Dua Günü' etkinliğinin 4'üncüsü olan buluşmada Türkiye'yi Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Paçacı ve Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy temsil ederken, Fener Rum Patriği Bartholomeos da Papa'nın davetlileri arasındaydı.

Türkiye’de deprem sonrası nükleer korkusu

Aysel ALP/ANKARA
Türkiye, Van Depreminden sonra sınır komşusu Ermenistan'daki Metsamor Nükleer Santrali nedeniyle harekete geçti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyada 40 yaşını doldurmuş olan ve kapatılması gereken 26 tane santral bulunduğunu belirterek; Ermenistan’daki santralin de kapatılması için Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’na başvuracaklarını açıkladı.    

Türkiye’ye insani yardım nakledecek Ermeni uçağı yarın 28 Ekim’de hareket edecek

Ermenistan Acil Durumlar Bakanlığından NEWS.am’e verişen bilgiye göre; depremden zarar gören Türkiye’ye Ermenistan Hükümetinin yardımını nakledecek uçak yarın 28 Ekim öğlene doğru hareket edecek... IL-76 uçağıyla Ermenistan hükümetinin içinde çadırlar, uyku tulumları, battaniyeler vb. olma üzere  40 tonluk yardımı, Türkiye’nin İzmir kentine nakledilecek.

Ölü Sayısı 523'e Yükseldi

Van'da hayatını kaybedenlerin sayısı 523'e yükseldi, yaralı sayısı ise bin 650 olarak açıklandı.7 virgül 2’nin üzerinden zaman geçtikçe umutlar azalıyor, bilanço ağırlaşıyor. (Allah kalanlara yardım etsin, ne diyelim? HYETERT)

Uzman: Deprem, Ermeni-Türk ilişkileri dinamizmini değiştirebilir

Deprem, Ermeni-Türk ilişkileri dinamizmini değiştirebilir. Açıklama bugün 27 Ekim’de düzenlenen basın toplantısında «Bölgesel Araştırmalar Merkezi» direktörü Richard Giragosian’dan geldi. Giragosyan önümüzdeki günlerde İstanbul’da bir Ermeni-Türk Konferansı gerçekleştirileceği bilgisini de verdi.″Bugün herkesin Türkiye’yi beklediği açık. Tüm beklentiler Ermenistan’dan değil, Türkiye’den. Ermenistan mümkün olanı hatta fazlasıyla yaptı. Konferansın Van Depremi ve Sp. Giragos Kilisesi açılışı sonrasında gerçekleştirilmesi ilginç″ dedi.

Akçam’ın davası, hepimizin davası

Yasemin ÇONGAR/Taraf Gazetesi
 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dün Türkiye’ye karşı, “tarihî” nitelikte ve “devrimci” sayılabilecek bir karar verdi. Kararın “tarihî” niteliği, Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi’ni fiilen “mahkûm”etmesinden kaynaklanıyor. Mahkeme, bu meşum maddenin —2008’de kozmetik operasyon geçirerek eriştiği güya “hafifletilmiş” haliyle bile— Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü güvenceye alan 10. Maddesi’nin ihlaline sebebiyet verdiğini hükme bağladı.

GLYD Oda Tiyatrosundan Van için Oyun

2 Kasım Çarşamba akşamı, Getronagan Lisesinden Yetişenler Derneği sahnesinde Oda Tiyatrosu – Kaan Erkam işbirliğiyle Van’dak yurttaşlarımıza destek amacıyla KADINLAR ERKEKLER İLİŞKİLER ÇELİŞKİLER adlı oyun sahneye konacak oyun esnasında toplanan yardımların tamamı Van için en uygun yardım hesabına aktarılacaktır.

Komidas'ı Anma Gecesi

301'inci madde AİHM’ye takıldı

Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesi (TCK 301) Avrupa-Türkiye diyaloğunda önemli bir yere sahip. Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından “ifade özgürlüğünü kısıtladığı” gerekçesiyle yıllardır eleştirilen madde 29 Nisan 2008 tarihinde değiştirilmişti. Ancak değişiklik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından tatmin edici bulunmadı. AİHM, “Ermeni soykırımı” konusundaki araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Taner Akçam tarafından TCK 301 hedef alınarak açılan davada, Ankara’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10’uncu maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

Reuters'tan depreme 'Ermeni' ve 'Kürt' yorumu

Uluslar arası haber ajansı Reuters, Van depremiyle ilgili ayrıntıları aktardığı 24 Ekim tarihli haberde, 'Bölgede çok fazla Kürt nüfus var ve birçok Ermeni katliama uğratılmış ve sürülmüştür' cümlelerini kullandı.

Amerikan Ermeni Kilisesi Ruhani Liderleri Sarıgül'ü Ziyaret Etti

Kuzey Amerika Ermeni Kilisesi Ruhani Lideri Gajak Vartanyan ve Amerikan Kiliseler Birliği Başkanı Viken Aykazyan, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü makamında ziyaret etti. (Gajak Vartanyan değil Hajak Barsamyan’dır. HYETERT)

Ermenistan’da dış yatırımın yüzde 57’si Rusya’dan

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Moskova’da üç günlük resmi ziyarette bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la bir araya geldi… Rusya’nın Ermenistan’daki yatırımlarından dolayı teşekkür eden Sarkisyan da, “Ermenistan’daki dış yatırımların yüzde 57’si Rusya’ya ait. 1500’ün üzerinde Rus şirket faaliyet gösteriyor. İnsani alanda ilişkilerimiz de hızla gelişiyor.” bilgisini aktardı.

Liderlik Ermenistan'ın

Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı 3. tur karşılaşmaları sonunda Ermenistan liderliğe yükseldi.

Türkiye Ermenistan’ın yardım teklifini kabul etti, ancak Erivan henüz resmi bir başvuru almadı

Türkiye’ye deprem ve sonuçlarıyla mücadele çalışmalarında 30 devlet yardım teklifinde bulundu. Bunlar arasında Ermenistan, Rusya, ABD, Çin, Japonya, AB ve komşu ülkeler, İsrail de yer almakta. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye yardım teklifinde bulunan ülkelerden yardım kabul etmeye hazır olunduğunu bildirdi.

Human Rights Court Rules Turkey Cannot Criminalize Genocide Recognition

The European Court of Human Rights on Tuesday unanimously ruled that the recognition of the Armenian Genocide cannot be criminalized in Turkey. The verdict stemmed from a case brought to the court by noted scholar Taner Akcam.In the case Taner Akcam vs. Turkey, the court ruled that Turkey’s ongoing criminal prosecution of scholarship on the Armenian Genocide issue constituted a violation of Article 10 (freedom of expression) of the European Convention on Human Rights.

Sarkisyan Rusya’da: Moskova ve Erivan stratejik ortaklığa doğru

Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ve Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, bugün Kremlin Sarayı’nda bir araya geldi. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ve işbirliğinin gelişimine yönelik konuları değerlendiren liderler, farklı alanlarda kapsamlı bir anlaşma paketini imzaladılar.

Galat Krikor Lusavoriç Kilisemiz tekrar ibadete açılıyor

Yaklaşık üç aydır çatı tadilatı, bakım, onarım ve son olarak badana olan Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi 26 Ekim 2011 Çarşamba günü saat 16.00 da Başepiskopos Aram Ateşyan himayesinde yapılacak odzum ile ibadete açılacaktır. Tüm cemaat üyelerimizi bu mutlu günü paylaşmaya bekliyoruz.
Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Yönetim Kurulu

Dabaghyan Topluluğu Konseri

27 Ekim Perşembe günü CRR'de

Turkish Newspaper Refuses to Use the Word 'Assyrian'

One week after a Turkish newspaper published an article exposing anti-Assyrian bias in a Turkish history book used for 10th grade classes, the same newspaper, Today's Zaman, revised the article and changed all occurrences of the word Assyrian to "Syriac." In doing so the newspaper revealed it holds the same anti-Assyrian bias (AINA 10-2-2011) as the textbook it criticized just the week before.

Paris Belediye başkanı: Soykırımın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu hatırlamak gerekli

Soykırımın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu hatırlamak gerekli. Açıklama bugün 25 Ekim’de Erivan Tsitsenakaberd Anıt Kompleksinde Emeni Soykırımı Kurbanları manevi huzurunda saygı duruşunda bulunan Paris belediye bşk. Bertrand Delanoë’nin basına yaptığı açıklamayla geldi.Delanoë, Fransa’da Ermeni Soykırımının inkarına cezai müeyyide öngören bir yasa tasarısının dolaşımda olduğunu hatırlattı.

Gürcüler, Müslümanlardan ne bekliyor?

Sosyalist Rus yönetiminin hegemonyasından çıkışlarının 20. yılını kutlayan Kafkas ülkelerinden olan Gürcistan, nüfus yapısı ve yerleşik kültürü itibariyle kendini Hıristiyan bir ülke olarak görüyor ve öyle lanse ediyor. Ancak, sayıları az da olsa Gürcistan’daki Müslümanlar, hem İslam dini hakikatlerine hem de Müslümanların ilgisine muhtaç. “Gürcü dediğin Hıristiyan olur!” anlayışını empoze etmeye çalışan Gürcü devletinin, Müslümanlara yaptığı baskıya karşı koymaları için Gürcistan Müslümanlarının eğitilmesi gerekir.

OSMANLI ORDUSUNDA ERMENİLER

Ragıp Zarakolu
Resmi Türk tarih tezine göre 1915 yılında yaşanan bir soykırım değil, 1. Dünya Savaşı sırasında, “Ermeni ihaneti” nedeniyle alınmış bir zorunlu göç olayı.Cihan Harbi’ne girme konusunda, İttihat Terakki Darbe Hükümeti son derece istekli idi. Böylece Balkan Savaşı’ndaki utanç verici yenilgiyi unutturacaklarını, Alman emperyalizminin desteği ile bir Turan imparatorluğunu kuracaklarını hayal ediyorlardı. Bunun için ise, Ermeni halkının varlığı bir engel olarak görülüyordu. Ayrıca savaşa katılarak Ermeni Reformu’nu askıya alacaklarını biliyorlardı.

Eskiden gelen bir Ermeni kumpanyası

Ferhat Uludere / Taraf
Zaman yok, tarih de öyle... Belki de zamanın bir yerlerine asılı kalmış, orada eskimemiş, kendini nefes almadan bile yaşatmayı başarmış bir tiyatro kumpanyası şehre geldi işte. Zamanın sonsuz belliğinde asılı kalmadan önce oynadıkları son oyunla karşınızdalar. Zamanın bile ötesinde ezberlenmiş repliklerini tek tek sıralayacaklar şimdi sizler için. Ve tüm İstanbulluya Hagop Baronyan‘ın harikulade temsili Şark Dişçisi’ni takdim edecekler… Şimdi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan emanet aldıklarını sahnelerde; gecelere renk, hüzne eğlence, yasa neşe ve ömre ömür katmak, gelenlere dünya ahvalinin tüm tasalarını unutturmak için işte şarkılarına başladı...

Öymen'den Patrik'e tepki

CHP eski milletvekili Onur Öymen, Wikileaks belgelerine göre, İstanbul Fener Rum Patriği’nin Amerikan Büyükelçisine Türk iç politikasıyla ilgili görüş açıkladığına dikkat çekerek, “Patriğin şimdi iç politikaya karışması Lozan'daki mutabakata açıkça aykırıdır” dedi.

Van Depreminde Son bilanço: 366 ölü, 1301 yaralı

Van'da meydana gelen 7,2'lik depremde ölü sayısı her geçen saat artıyor... Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, saat 09.30 itibarıyla, Van'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 366, yaralı sayısının bin 301 kişi, yıkılan bina sayısının 2 bin 262 olduğunu bildirdi.

"Yardımı reddetmek akılsızlık ve zalimce"

Metin Güneş
İngiliz The Times gazetesi Ankara'nın dış yardım tekliflerini reddetmesini haber yaptı. Gazetenin başyazısında, Türkiye’nin sadece Yunanistan’ın değil, İsrail ve Ermenistan’ın da yardım taleplerini reddettiği belirtilerek, "Yardımı reddetmek akılsızlık ve zalimce" denildi.

Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi Açılıyor. Yeniden…

Bercuhi Yamacıyan Küpçü
Bugün Diyarbakır kilisemizin tekrardan açılısı için İstanbul’dan otobüsle yola çıkıldı. Ben de orda olmayı çok isterdim, hayalimdeki o muhteşem kilisenin açılışını o duyguyu yasamak isterdim, ama kısmet değilmiş, inşallah bir sonraki seneye bu hayalimi gerçekleştiririm. Şu anda daha önemli bir isim var, 4 aylık torunum Vartan'ımla ilgilenmek.
(Bercuhi Yamacıyan Küpçü’nün Diyarbakır Surp Giragos Anıları –HYETERT)

Bu kilise Diyarbakırlıların

Markar Esayan /Taraf Gazetesi
Anadolu’ya her çıkışımda aynı ikilemi yaşıyorum. Benliğim adeta ortadan ikiye bölünüyor; biri geçmişe, diğeri geleceğe, biri öfkeye, diğeri ümide ait hissediyor. Birkaç gündür Diyarbakır’dayım. Danışmanı olduğum ve çok önemli sivil toplum projelerine destek sağlayan Global Dialogue’un yıllık toplantılarından birini Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin açılışına denk getirdik.Diyarbakır, bu yorgun ve tozlu şehir beni nedense çok içimden kavrıyor. Bu sanırım beşinci gelişim. Burayı çok seviyorum. Yaşayabileceğimi düşündüğüm yerlerden birisi. İstanbul’un yanında nesi çekebilir bu kavruk kentin insanı bilmiyorum.

Emir Bedirhan’ın Cizre-Bothan Direnişini Doğru Okumak -1-2-3-4

Sait Çetinoğlu
60’lı  yılların öğrenci liderlerinden Ahmet Kardam’ın, dedesi Emir Bedirhan’ın direniş yıllarına ilişkin incelemesiyle üzerinde birçok spekülasyonun dolaştığı dönemin üzerindeki sis perdesinin geniş arşiv belgelerine de dayanarak açılmasına ve aydınlatılmasına önayak olarak, Emir Bedirhan Olayını gerçek ve hak ettiği yere oturtmak istediğini söyleyebiliriz[1].

Diyarbakıır Surp Giragos Kilisesinden Fotoğraflar

Van depremi ve vicdan körelmesi

Ahmet Hakan / Hürriyet
Van’da meydana gelen depremin hemen ardından sosyal medyada küçük bir tur atayım dedim. Hay demez olaydım. Şöyle bir baktım mesajlara, yorumlara falan:-  Bazıları yürek soğutuyordu.-  Bazıları bilgiç bir edayla “Teröre destek verirlerse böyle olur” diyordu-  Bazıları “Ağlama sırası onlarda” diyorlardı…  Kısacası...Bir akıl tutulması, bir vicdan körelmesi, bir merhamet yoksunluğu, bir cehalet histerisi alıp başını gitmiş durumdaydı… Eğer önlem alınmaz ve tedavi edilmezse... Bu akıl tutulması, bu vicdan körelmesi, bu merhamet yoksunluğu, bu cehalet histerisi bayrağını burcun en tepesine dikmeyi başaracak. 

Patrikhane'den üç kilise için dava

Fener Rum Patrikhanesi, kurumlarının 1924'de el konulan Galata'daki üç kilisenin kendilerine iade edilmesini istediklerini dile getirerek dava açmaya hazırlanıyor. Fener Rum Patrikhanesi Sözcüsü Peder Dositheos, kurumlarının 1924'de el konulan Galata'daki üç kilisenin kendilerine iade edilmesini istediklerini dile getirerek dava açacakların söyledi… Aya Yani ile Aya Nikola kiliselerine 1965'te el konulduğunu dile getiren Patrik Bartholemeos, "20 yıl boyunca hükümetimize iade talebini hep dile getirdim. Ancak herhangi bir yanıt alamadım" demişti. Üç kilisenin de Patrikhane'den alınıp akarlarıyla birlikte Papa Eftim ailesine verildiğini kaydeden Bartholomeos, "Papa Eftim aforoz edildi. Rum toplumuna ait herhangi bir mülk üzerinde hak iddiası söz konusu değil. Burada Ergenekon toplantılarının yapıldığı biliniyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye niçin Ermenistan’ın yardımını kabul etmedi

Ankara’ya, daha depremin ilk saatlerinden itibaren yurtdışından yardım önerileri yağmaya başladı. İsrail, ABD, Almanya, Yunanistan, Polonya ilk arayan ülkelerdendi. Hatta, Türkiye'nin diplomatik ilişkisi olmayan Ermenistan'ın Cumhurbaşkanı Sarkisyan bile, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e acil bir mesaj göndererek, yardım önerdi. Dışişleri Bakanlığı, ulaşan, istisnasız tüm yardım önerilerini ″teşekkür ederek not etti″, ancak şu an için ihtiyaç olmadığını bildirdi. Ancak buna rağmen, Van depremi için iki ülkeden, Azerbaycan ve Pakistan’dan destek geldi.

Ekopolitik Panel: Sevan Nişanyan’la Ermeni Meselesi Üzerine

Mayıs ayında Ekopolitik çatısı altında misafir ettiğimiz Sevan Nişanyan ile Ermeni Kimliği, Ermeni İsyanları, Ermeni Meselesi ve Çözümleri hakkında bir söyleşi yaptık. Ermenilerin tarihi ve bugünkü durumları çerçevesinde şekillenen ilginç sohbetimizin yanında, kendisinin bu konudaki engin bilgi hazinesi karşısında merakla dinlediğimiz bu söyleşiden bazı başlıkları siz Ekopolitik okuyucularıyla paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Acil Durumlar Bakanı: Türkiye’nin talep etmesi durumunda Ermeni arama-kurtarma ekipleri Van’a hareket etmeye hazır

Van’da meydana gelen güçlü depremin sonuçlarının bertaraf edilmesi konusunda Türkiye yönetiminin Ermenistan’a başvurması durumunda, Ermeni uzmanlar Türkiye’ye hareket etmeye ve deprem yaralarının sarılmasına katkıda bulunmaya hazır. NEWS.am muhabirine açıklama Acil Durumlar Bakan yardımcısı Nikloay Grigoryan’dan geldi.

İncil, Tevrat seçmeli ders olsun

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nun ilk toplantısında, İslamiyet dışındaki diğer dinlerin seçmeli ders olarak okutulması önerisi yapıldı. Ak Parti ve MHP destek verdi.

Ermeni kilisesindeki ilk ayin, 30 yıl önceki komşuları buluşturdu

Ortadoğu'nun en büyük Ermeni Kilisesi olan ve restore edilerek 30 yıl aradan sonra ilk kez ibadete açılan Diyarbakır'daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde pazar ayini yapıldı.

Van Depremi Ermenistan'da da Hissedildi

Van ve çevresini etkileyen 7.2 büyüklüğündeki depremin, Ermenistan'da da hissediği kaydedildi.

Türkiye’ye gelmek isteyen Yunanlılar iş bulmam için bana mektup gönderiyor

Okan KONURALP / Hürriyet
Buranın en eski kurumuyuz, beyefendi. 17 asırlık bir kurumuz. Bu, Türkiye için bir şans. Ekümeniklik şart değil, varsın devlet ‘Ekümenik Patriklik’ demesin. Venedik Komisyonu, “İstanbul’daki Rum Patrikhanesi ekümeniktir. Unvanını kullanmasına kimse engel olamaz” dedi. Fakat komisyon, “Türkiye Cumhuriyeti ekümenik unvanını kullanmak zorunda değil” de dedi. Bu unvanın hiçbir siyasi içeriği yok. 6. asırdan bu yana kullanılan tarihi bir unvan ve Patrikhanemizin Ortodoks alemindeki müstesna yerini ifade eder… Eşitlik ve din özgürlüğü istiyoruz özetle. Biz Rumuz ve Türk vatandaşıyız, Memleketimiz burası. Bizi ne yabancı ne de düşman gibi görsünler. Bütün bunlar teferruatlı işlensin yeni anayasada. Bu sayede, eskiden olduğu gibi bazı bürokratlar istedikleri gibi yanlış yorumlamasın anayasayı ve diğer kanunları… Şimdi Yunanistan’daki büyük ekonomik kriz yüzünden Türkiye’den gidenlerin bazıları dönmek istiyor. Hatta, İstanbullu olmayan Yunanlılar bile buraya yerleşmek istiyor. Mektuplar geliyor, “İş bulun, bize ev bulun” diye...

Neden hepimiz Süryani olmayalım?

Sıtkı Güngör
Türk milli eğitim sistemi, ırkçılığın ve şovenizmin üretildiği gerçek bir laboratuvar gibi çalışıyor. Öğretimin birleştirilmesinden (tevhid-i tedrisat) bu yana geçen neredeyse 90 yıllık süreçte eğitim sistemi, gerek tarih yazımında olsun gerekse de öğretiminde olsun bu rolünü fazlasıyla oynadı. Bugün de bu gerici rolünde hayli işlevsel olduğunu söylemek mümkün. Hem Anadolu toprakları hem de Mezopotamya topraklarının ne kadar kozmopolit olduğunu anlatmaya gerek yok. Ulusal, kültürel ve inançsal açıdan zengin iki coğrafya. Fakat Türk burjuvazisinin egemenliği altındaki bu topraklarda tek dilli, tek kültürlü ve tek inançlı eğitim sistemi, Türk ulusçuluğunun ‘ihtişamlı’ tarihine karşılık diğer ulus ya da ulusal toplulukların ‘ihanetçi’, ‘hain’, ‘gerici’ tarihini yazdı hep. Coğrafya çok uluslu fakat egemenlik tek uluslu olunca ırkçı rejimin kasasında bu konuda yeterince sermayenin biriktiğini de söylemek mümkün. Malzeme fazlasıyla var!

Ermeni Kilisesinde 30 Yıl Sonra İlk Pazar Ayini

Dünkü takdis töreninden sonra bu gün de Surp Giragos’da ilk Pazar ayini yapıldı. Ayini, aynı zamanda Surp Giragos'da vaftiz olan Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan yönetti. Ayine, Şef Adruşan Halacayan yönetimindeki 25 kişilik Vartanants Korosu da eşlik etti. Koro, ayin boyunca Ermeni Kilise İlahilerini okudu. Dün gerçekleşen takdis töreni sırasında çanlarını çalan Mor Petyun Keldani Kilisesi, bu gün de Surp Giragos kilisesine çan desteğini sürdürdü. Ayinin başında, Mor Petyun Keldani Kilisesi'nden çan sesleri yükseldi.