Etiketler

Türkolog: Davutoğlu, Ermeni-Türk sürecinin yakın gelecekte değişiklik olmayacağını teyid etti

Türkiye yakın gelecekte Ermenistan’la ilişkilerin normalleşmesi sürecinde herhangi bir olumlu adım atma düşüncesinde değil. Açıklama bugün 12 Kasım’da düzenlenen basın toplantısında Türkolog Andranik İspiryan’dan geldi.Ermeni-Türk ilişkileri konusunda İspiryan, şu an itibarıyla bu süreçte herhangi bir adım atılmadığını, dahası Türkiye’nin bu konuda düşünmediğini kaydetti. 

İran’da Müşahit Surp Stepanos Ermeni Manastırı çan kulesi restorasyonu sona erdi

Tahran’dan İran Ermeni’si muhabir Vardan Davtyan’ın verdiği habere göre; uzun bşir sessizlik sonrasında 6 Kasım’da tarihi manastırın çanları mesh edildi ve tekrar çalmaya başladı.8. yy Ermeni mimarisi örneği Müşahit Surp Stepanos Ermeni Manastırı, İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinde olup, Çulfa kentinden 12 km. uzaklıkta, Aras nehrinin Güney yakasında bulunan şu anda terk edilmiş Daraşamb köyü yakınlarında bulunmakta. Bu manastır kompleksi 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alındı.

Varlık Vergisi için özür dileyin

Selçuk YAŞAR
Varlık Vergisi’nin kabulünün 69’uncu yılı nedeniyle dün Haydarpaşa Garı’nda biraraya gelen Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, gazeteci Mihail Vasiliadis, Prof. Serap Yazıcı ve Prof. Ergun Özbudun, hükümeti, o dönem haksızlığa uğrayanlardan özür dilemeye çağırdı.

69 yıl evvel bugün Varlık Vergisi kabul edildi

Türk kamu maliyesinin en büyük felaketlerinden biri olan Varlık Vergisi’ni protesto etmek için bugün Haydarpaşa Garı’nda saat 11: 00’de bir basın bildirisi okunacak. Protesto gösterisine Av. Cem Murat Sofuoğlu, İshak Alaton, Michail Vasiliadis, Prof. Dr. Serap Yazıcı ve Prof. Dr. Ergun Özbudun konuşmacı olarak katılıyor. 69 yıl önce bugün, 11 Kasım 1942’de Varlık Vergisi Kanunu TBMM’de kanunlaşarak yürürlüğe girmişti.

Ermeni asıllı imamı kim öldürdü

Nerdun Hacıoğlu
Manukyan’ın öldürülmesiyle ilgili iki senaryo üzerinde duruluyor. Birinci senaryoya göre, annesi Tatar olan Ermeni asıllı Manukyan’ın Müslüman camiasına yönetici olarak girmesi Dağıstan’daki radikal İslam örgütlerin dikkatini çekti. İkinci senaryoya göre ise 19 yaşında Müslümanlığı seçerek Artur yerine Abdülmecit adını alan Manukyan’ın din değiştirmiş olması milliyetçi Ermeni örgütlerin hoşuna gitmedi.

Her Biri Üçdilli Üç Kitap!

Şeyhmus DİKEN
Naum Faik Palak’ın  Süryanice yazdığı özlem, hasret, dil, yurt ve kimlik denemeleri, metinleri "Beth Nahren" ismiyle derli toplu vaziyette Türkçe ve Kürtçesi ilke kez yayınlanıyor olmakla birlikte yine üç dilli olarak Kürtçe- Türkçe-Süryanice olarak yayınlandı… Yirmi yıldır uzak ülke ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) Los Angeles şehrini mesken tutan Dîyarbekir Ermenisi Udi Yervant ise kıymetli bir armağanla kitapla aynı adı taşıyan bir müzik cd'si ekledi kitaba. Ve "Dîyarbekir El Sallıyor" Türkçe-Kürtçe-İngilizce olarak yayınlandı… Üçüncü kitap ise naçizane benim, Şeyhmus Diken'in!Şehre ilk kez gelen bir yabancı gezgine görünmeyen gaipten bir sesle gaybana bir rehberin, gezginin kulağına fısıldayarak eski şehri gezdirişinin hikâyesini yazdım.

Ermenistan Milli Satranç Takımı 4. Oldu

Yunanistan’ın Porto Carras kentinde devam eden Avrupa Satranç  Şampiyonasında, Ermenistan Erkekler Takımı 4. Ülke oldu.

Allah-Kur’an-Bayrak…

Mustafa Elveren
Türkiye’de; Allah, din, inanç, bayrak,  gibi kavramlar evrensel hukuk kuralları ile vicdan ve düşünceyi ifade etme özgürlüğü çerçevesinde bir bütün olarak değerlendirilmediği için egemen güçler bu değerleri hep kendi çıkarları yönünde kullanmışlardır… “Halil İncesu'nun Günlük gazetesinde geçen yıllardaki bir karikatürü aklıma geldi. Karikatürde olan bitene isyan eden bir köylü Yaradan’a hitaben şöyle diyordu: 'hikmetinden sual olunmaz ama insan hem Kürt, hem Kızılbaş hem de solcu yaratılır mı? Hem de Erdoğan, Bahçeli, Baykal'ın bulunduğu bir ülkede'.”

Travmalar arasında bir gelecek

Sonbahar’la son yılların en etkileyici filmlerinden birine imza atan Özcan Alper, yeni filmi ‘Gelecek Uzun Sürer’de yok edilen hayatları anlatmaya devam ediyor. Ağıt derlemeleri için Güneydoğu’ya giden Sumru gibi seyirci de üstü kapatılan acılarla karşılaşıyor Gelecek Uzun Sürer’de. Faili meçhul yakınlarının acıları, üzeri kapatılan gerçekler, yaşanamayan duygular, yarım kalan yolculuklar, yitip giden hikayeler… Ermeni meselesi de hikayeye dahil oluyor diyebilir miyiz?Aslında senaryonun ilk halinde yeri daha büyüktü. Diyarbakır’da neredeyse birkaç aile dışında Ermeni yok. Son Ermeni karakteri Radikal gazetesinde çıkan bir haberdi. Düşünsenize, bir şehirde kalan son Ermeni. Ama o halk, o şehrin mimarisini, kültürünü belirlemiş. Şimdi o halktan geriye neredeyse tek başına kalmış bir adam var. Sadece Ermeniler değil. Süryaniler, Keldaniler, Museviler için de bu geçerli. Ben biraz kentler üzerinden kuruyorum hikayeyi.

Suriye başpiskoposu Esad 'herkes seviyor' diyor

Yohana İbrahim, Halep Süryani Ortodoks Başpiskoposu, Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye'de reform yol "iyi adam" dedi. 

Ermeni iddialarına karşı Bundes Türk girişimi!

Almanya'da faaliyetlerini sürdüren Türk Gençlik Birliği, Alman Federal Meclisi'nde (Bundestag) 2005 yılında kabul edilen Ermeni iddialarına yönelik yasanın tekrar görüşülerek iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı.

Irak’ın Erbil kenti okullarından birinde 44 Ermeni öğrenci için Ermenice kursu düzenlendi

Dispora Bakanı Hranuş Hakobyan bugün 10 Kasım’da Ermeni Kilisesi Irak Diyakosluğu ruhani önderi Başepiskopos Avag Asaturyan’ı kabul etti. Buluşma esnasında İrak Ermeni toplumunun eğitim ve gençlik sorunları değerlendirildi. Başepiskopos bakana, eyalet Eğitim Dairesi başkanıyla sağanan mutabakat çerçevesinde 2011 başından itibaren Erbil kent okullarından birinde Ermenive dil kursunun düzenlendiğini, buna  yöreden 44 Ermeni öğrencinin katıldığını bildirdi. İlerde Irak’ın diğer yörelerinde de Ermenice dil kursları düzenlenmesi öngörülmekte.

İstanbul Koro Günleri Festivali

Lozan Antlaşması'nda insan hakları

Prof. Dr. Hasan Fehim Üçışık Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı  
Bizce, Lozan Antlaşması'nın azınlıklara ilişkin hükümleri, 1948 yılında kabul ve ilan edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi öncesinde, yalnızca azınlıklar için değil, Türkiye ve Yunanistan'da uygulanacak ve diğer ülkeler için de örnek teşkil eden genel insan hakları düzenlemesi niteliğindedir. Çünkü bu düzenleme, azınlıklara ne imtiyaz sağlamakta, ne de çoğunluk olan ahalininkine yakın haklar tanımakta; temel haklar konusunda çoğunluk ile azınlık ayrımı olmaksızın tüm vatandaşların aynı haklara sahip olmasını öngörmektedir. Lozan Antlaşması tüm Türkiye ahalisine ve Yunanistan ahalisine hürriyetleri konusunda tam bir koruma öngörmüş, çeyrek asır sonra Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde herkesin tüm hak ve hürriyetlerden istifade edebilmesi kabul edilmiştir… Fikrimizce, Lozan Antlaşması'nın temel insan haklarına ilişkin hükümleri, bu konuda teyit edici ve daha ayrıntılı düzenlemeler yapan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası antlaşmaların öncüsü ve Türkiye ile Yunanistan için ise temeli olarak, anayasa hazırlıklarında da göz önünde tutulmalıdır.
(Ne gariptir ki, azınlıkların bir bölümü Lozan Antlaşmasını istememektedir. HYETERT)

Ermeni yayıncıları anmanın zamanı

Ragıp Zarakolu / Evrensel
1980 yılında Mamak Askeri Cezaevinde linç edilen Yayıncı İlhan Erdost için...
Hey gidi Büyük Yeni Han dedim kendi kendime, demek bu tarihi handa meslektaşımız yayıncılar da varmış.Hovhannes Kılıçyan Divrikli’ydi. Çakmakçılar’da kitapçı ve kırtasiye dükkanı açmıştı. Önemli ders kitapları serisinin yayıncısı olmuştu. 1915 yazında Ankara yakınlarında öldürüldü.Bu dönemde Teodig ve Aram Andonyan gibi iki yayıncı ise mucize kabilinden sağ kaldı.Bir başka yayıncı ise, 34 yaşında öldürülen Garabed Barsamyan’dı, kendisi  Sivaslıydı. Meşrutiyet’ten sonra basımevi açacak, “Gapira” ve “Hoğtar” gazetelerini kuracaktı. Varujan’ın “Dırdunçk Y. Demircibaşyanin” (Yeğya Demircibaşyan’ın Şikayetleri) adlı eserini ve Anadolu’daki bazı Ermeni yazarlarının kitaplarının yayıncısı olacaktı.
(*) Gazetemiz Yazarı ve TYB Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ragıp Zarakolu’nun tutuklanmadan hemen önce kaleme aldığı yazı.

22-23 Kasım’da Ermenistan’da Ermeni-Türk İş Konferansı gerçekleştirilecek

22-23 Kasım’da Ermenistan’da Ermeni-Türk İş Konferansı gerçekleştirilecek. Açıklama etkinlik organizatörü ″Emeni-Türk Yakınlaşamsına Destek″ Projesi direktörü Ermenistan Sanayici ve İşadamları Birliği danışmanı Artur Ghazaryan’dan geldi.

İran Dışişleri Bakanı: Ermeniler İran’da özel bir statüye sahipler ve herkes tarafından saygı görmekteler

Ermenistan ve İran dostluk ve iş bağlarını daha da derinleştirme konusunda kararlılar. Açıklama İran Dışişleri Bakanı Ali Akbar Salehi’yle buluşması esnasında Ermenistan Millet Meclisi başkanı Hovik Abrahamyan’dan geldi… Salehi, ikili ilişkilerin pekişmesi  işinde İran Ermeni toplumunun faaliyetlerini oldukça takdir ederek ″Ermeniler İran’da özel bir statüye sahipler ve herkes tarafından saygı görmekteler″ dedi.

Mehmet Perinçek’in kitabı belgelerin tahrifidir

Türk yazar Mehmet Perinçek’in ″Rus Devlet Arşivlerinden 120 Belgede Ermeni Sorunu″ tarihi belgelerin bir kez daha tahrifatıdır. Açıklama düzenlenen basın toplantısı esnasında Ermenistan Ulusal Arşivi (EUA) direktörü Amatuni Virabyan’dan geldi. Virabyan’ın ifadesiyle kitabın yazarı Ermeni Soykırımına ilişkin verileri by-pass ederek, Türk tarafının işine gelen belge pasajlarını kullandı.

Alman ve Ermeni aydınlardan Erdoğan’a Zarakolu mektubu

Almanya’nın Potsdam Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye’de 1915-16 olayları tartışması” adlı konferansta Yazar-Yayıncı Ragıp Zaroklu’nun tutuklanması protesto edildi. Konferansta aydınlar Zarakolu’nun serbest bırakılması için Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderme kararı aldı.

ABD'de Ermenilerin sigorta davasında yeni gelişme

San Francisco 9. Temyiz Mahkemesi, Kaliforniya eyaletinde 11 yıl önce kabul edilen ve 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarına, sigorta şirketlerine karşı dava açma yetkisini veren yasayı, 2009 yılında iptal ederek, Ermenilere dava yolunu kapatmıştı… Ancak geçen yılın Aralık ayında, ani ve ''nadir'' görülen bir karar değişikliğiyle bu hükmünü bozan mahkeme, 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarının, kendilerine ödeme yapılması için sigorta şirketlerine dava açabileceğini bildirmişti.

Gaziantep’te Ermeni Ustaların Tarafından Yapılan Bakır Eserler Müzesi Açıldı

Gaziantep'te Saklı Konak Bakır Eserleri müzesi adı altında bir müze açıldı.  Ermeni ustaları tarafından130 yıl önce yapılmış olan 12 odalı Müzede yaklaşık 800 eser bulunmaktadır.

Bir mektup, bir sorun

Doğu ERGİL / dergil@bugun.com.tr
Bugünlerde "anayasal vatandaşlık" üzerinden kapsayıcı bir hukuki-siyasi yurttaşlık tanımı ararken bir mektup aldım. Bir Hıristiyan Türk öğrenciden geliyordu. Hukuki-idari sistemimize ve övünç duyduğumuz laikliğimize ışık tuttuğu için sizinle paylaşıyorum: "Bizim temel sorunumuz görmezden gelinmek. İstatistiklerde Sünni Müslüman hanesine yazılıyoruz. Nüfus idaresine başvurup nüfus cüzdanındaki 'İslam' ibaresini 'Hıristiyan' yaptırsak dahi azınlık haklarını elde edemiyoruz. Diğer yandan çoğunluk mensubu Türkler olarak temel haklarımızı da kullanamıyoruz; ibadethanemizi inşa etmek gibi... Diğer Hıristiyan cemaatler hem devlet hem halk tarafından bir şekilde kabullenilmiş. Ancak biz Protestanlar üvey evlat durumundayız. 'Ajan, parayla taraftar toplayan misyoner, vatan haini' benzeri ithamlar en çok biz Protestanlar'a yöneltiliyor…”

800 bin Osmanlı altını devletten nasıl saklandı?

Prof. Dr. Çağrı Erhan / cagrierhan@yahoo.com
Elazığ’lı iş adamı Sait Ali Bayrak, İsviçre Bankasındaki babasından kalma 800 bin Osmanlı altınını almak için uzun yıllardır mücadele veriyor. İsviçre Büyükelçisi Raymond Kunz, kendisini davet eden Bayrak ile Elazığ’da altınların akıbeti üzerine bir görüşme gerçekleştirmişti… Ermeni soykırımı yaşandığını iddia edenler, sözde “soykırım”ın 100. yıldönümü olması sebebiyle 2015 yılına büyük önem veriyorlar. O tarihe kadar başta ABD olmak üzere çok sayıda ülkede “soykırım”ı tanıtmak, Türkiye üzerindeki baskılarını artırmak istiyorlar. Bu çerçevede, hiçbir fırsatı kaçırmayan Ermeni lobisi, hiç şüpheniz olmasın ki, İsviçre bankalarındaki “kaynağı müphem”, Elazığ altınlarını da mercek altına yatırmıştır. Kaldı ki, altınların “emanet edildiği” söylenen Credit Suisse Bankası’ndan yapılan açıklama iyice kafa karıştırıcı niteliktedir: “Uzun süreden beri süren bir problem var. Biraz hileli bir durum var.” Credit Suisse, İsviçre Büyükelçisini ve Türkiye Başbakanını harekete geçiren bu konuyla ilgili olarak, “hileli durum” nitelendirmesini yaparken acaba neyi kast etmiş olabilir?

‘Ermeni oyları için Türkiye’yi kaybetme’

Fransa’da iktidardaki Halk Hareketi Birliği milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’den, 1915 olaylarıyla ilgili tasarının yasalaşmasına yine karşı çıkmasını istedi. Vekiller, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin tekrar Senato gündemine alınmasına daha önce olduğu gibi yine destek vermemesini istedikleri Sarkozy’ye, ‘tasarının yasalaşması Türk-Fransız ilişkilerine ve iş dünyasına zarar verir’ uyarısında bulundu. Vekiller, ‘bu tür bir girişimin 2012’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sarkozy’ye çok fazla oy getirmeyeceği’ ikazını yaptığı belirtildi. 

Fransa’da cumhurbaşkanı adayları Ermeni oyları için mücadele ediyor

Fransa’da 500 bin civarında olduğu tahmin edilen Ermeni kökenli vatandaşların oylarını alabilmek için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve anketlerin ilk sırasında bulunan Sosyalist Parti’nin cumhurbaşkanı aday François Hollande büyük mücadele veriyor… Gelecek seçimlerde Cumhurbaşkanı olma ihtimali yüksek olan François Hollande’in 2004'te "Türkiye'nin AB üyeliği Ermeni soykırım iddialarını kabul etmesine bağlı olsun" adıyla hazırlanan bildiriye imza attığı ortaya çıktı.

Almanya'nın Neuwied Kentindeki Ermeni Cemiyeti 30 yaşında.

Dr.med.Sarkis Adam
Neuwied Ermeni Cemiyeti  5.11.2011 günü ,Neuwied Katolik kilisesi salonunda  kuruluşunun  30. yılını  görkemi ve coşkulu  bir  Kültürel etkinlikle ve dualarla kutladı. Kutlama töreninde, Almanya Ermenileri Ruhani Lideri  Başepiskopos Karekin Bekçiyan, Vekili Rahip Serovpe Isakhanyan,Neuwied Belediye Başkanı Nıkolaus Roth,Neuwied Hristiyan Kiliseleri   İşbirliği Gurubu  Başkanı  Margarete Moritz, Neuwied Ermeni Toplumu Yönetim Kurulu  Başkanı Jenik Catak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Almanya Ermenileri Ruhani Önderlik Yönetim Kurulu Üyeleri, Almanya Ermenileri İş Verenler Derneği Başkanı Murat Akyüz, kentin  ve komşu Ermeni cemaat temsilcilerin  yanında davetli kalabalık bir halk topluluğu  hazır bulundu.

Kira tartışması Ermenileri ikiye böldü

Üç Horan Ermeni Kilisesi malvarlığı tartışmasında. Yönetim 604 kişiye sahtecilik davası açtı. Muhalif Efraim Bağ ise kira gelirlerinde şeffaf olunmadığına dikkat çekiyor.Ermeni cemaatinin İstanbul’da bulunan en büyük vakfı Üç Horan Kilisesi’nin malvarlığı tartışmaları yönetim kurulu seçimlerinin ardından karşılıklı suçlamalarla alevlendi. Gregorian Ermeni kiliselerinin merkezi olan Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı yönetimi cemaat üyesi 604 kişiye ‘taşıma seçmen getirerek seçimleri etkilemeye çalışmaktan’ dava açtı. (Genellikle olduğu gibi gazeteciler bizim sorunları körlerin fili tanıması gibi tanıyor. Üç Horan Ermeni kilisesinin merkezi değil, hiç olmadı. Sorun kilisenin mal varlığı tartışması değil, kilise vakfının yönetim kuruluna seçilme meselesi. Davayı yönetim açmadı dava kamu davası.HYETERT)

Ermenileri kurtaran onurlandırılsın'

Aslı Tekinay / Radikal
Ermenilere bu cesur Türkleri onurlandırmalarını söyleyip duruyorum. Bence Türkler de onları, ölmekte olan bir Osmanlı rejiminin vicdanını kurtardıkları için onurlandırmalı. Ermeni soykırımını tanımak Türkiye’nin AB üyeliğini garantiye almaz ama bence soykırımı tanıması üyeliğin şartları arasında olmalı. İngiltere 1840’lardaki Büyük İrlanda Kıtlığı’ndan sorumlu olduğunu, Avustralya Aborjinlere kötü davrandığını, Almanya Yahudi soykırımındaki sorumluluğunu itiraf etmek zorunda kaldı. Bu ülkelerin hiç biri itirafları nedeniyle zarar görmedi. Türkiye’nin, kendisini dışarıda tutmayı isteyen ve yapısında ırkçılık olan Avrupalı ‘devlet adamlarına’ rağmen, AB’ye üye olmasının şart olduğunu da eklemeliyim.

Restorasyon meselesi

Mıgırdiç Margosyan / mmargosyan@hotmail.com
Dünyanın dört bucağına çil yavrusu misali dağılmış, çoğunluğu Diyarbakırlı Ermenilerin yanı sıra, keza neredeyse hemen hepsi de Anadolu denen bu coğrafyada atalarının izini süren kimisi Karslı, kimisi Vanlı, Erzurumlu, Maraşlı, Bingöllü, Bitlisli, Kayserili, Sivaslı, Trabzonlu, Harputlu, Antepli, Adanalı, Adapazarılı, Çorlulu, İstanbullu, İzmirli, İzmitli, ama eninde sonunda hepsi de bir zamanlar bu toprakların “evlat”ları olan “Ermeni dölleri”, geçtiğimiz günlerde  iki-üç günlüğüne de olsa doğdukları ya da nesiller boyunca dedelerinden, nenelerinden, analarından duydukları hikayelerle yüreklerine, hafızalarına kazınmış bu “diyar”ları ziyaret etmek, belki de “hasret” gidermek babında otobüslerle, uçaklarla yola revan olup Diyarbakır’da buluştular.

Ermenistan, 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarına katılıyor

12-20 Kasım tarihlerinde TÜYAP tarafından düzenlenen 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarında, son 2 yıl içinde Ermenistan’da yayımlanan sanat, çocuk, popüler bilim, ansiklopedik ve daha nice konularda 200’ü aşkın başlıkta kitap da yer alacak.

Gavur İzmir’in güzel kızları!

Ergun BABAHAN / ebabahan@stargazete.com
Çakma İzmirliler, İzmir’in gavurluğunun Kemalist ve laikçi duruşundan geldiğini, kızlarının güzellik şöhretinin de bugüne ait olduğunu sanır. Oysa kazın ayağı öyle değildir… Osmanlı ticareti sayesinde kentin Rum nüfusu hızla artıyor, şehir bugünün New York’unun, Londra’sının ilk örneklerinden birini veriyordu.1813’te yapılan bir tahmine göre, Smyrna’nın nüfusu 130 bini bulmuştu. Bunun 70 bini Türk, 30 bini Rum, 15 bini Ermeni, 10 bini Yahudi ve 5 bin kadarı Frenk’ti.

Yargıç Ermeni Kilisesinin İncil Sayfalarının İadesi ile ilgili Paul Getty Müzesi’nin zamanaşımı talebini reddetti

Duruşmada tarafların açıklamaları sonrasında,Los Angeles I. Asliye Hukuk mahkemesi yargıcı Abraham Khan, Kilisenin başvurusunun reddi yönündeki itirazı reddetti. Müze avukatları, dava açma süresinin on yıllar önce sona erdiğini iddia ettiler, ancak yargıç ″bu bariz değil″ diyerek geri çevirdi ve açıklığa kavuşturmak için 4 aylık bir süre belirledi.

The Paros Foundatıon Launches Initiative to Commemorate The Centennial of The Armenıan Genocıde Wıth Paros 100 for 100

Yerevan, Armenia - The Paros Foundation, based in Berkeley, California, launched a new initiative called the Paros 100 for 100 Projects for Prosperity. Paros 100 for 100 will facilitate the implementation of 100 charitable projects in Armenia funded primarily by the Diaspora community working with local non-governmental organization (NGO) partners.

Assyrians seek to fight for recognition of Genocide together with Armenians

Representatives of the Assyrian communities of different countries of the world at their meetings in Yerevan discussed establishment of a World Assyrian Research and Cultural Center in Armenia, head of the Assyrian community of Armenia Irina Gasparyan told reporters in Yerevan.

2011 İlerleme Raporunda Azınlıklar

Murat Bebiroğlu
Gayrimüslim cemaatler -dini gruplar halinde örgütlenmiş olanlar- tüzel kişilikleri bulunmamaları nedeniyle hala sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu durumun en azından cemaatlerin mülkiyet hakları, adalete erişim ve kaynak yaratma imkânları üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bu bağlamda, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu 2010 tavsiyeleri[1] henüz uygulanmamıştır.

Yok Ediciler ve Erdemli Müslümanlar

Patrik Zaven'in Ermeni Soykırım örgütleyicilerinin listesi.
Sait Çetinoğlu'nun yeni kitabı çıktı. Peri Yayınları.

ABD Kongre üyeleri Ermenistan ablukasından ötürü Türkkiye’ye silah satılmaması çağrısında bulunuyorlar

Bir grup ABD Kongre üyesi Türkkiye’ye silah satılmaması çağrısında bulunuyorlar.Türkiye’de yayımlanan Zaman gazetesinin vediği habere göre; Kongre üyeleri Shelley Berkley [D-NV1] ve Eliot Engel (D - NY) vd. Kongre’ye sundukları tasarıda, Türkiye’nin ABD’nin müttefikleri İsrail, Ermenistan ve Kıbrıs’a yönelik tehditkar tutumundan rahatsız oldukları ifade edilmekte.

Anağnostopulos: 'Heybeliada Ruhban Okulu’nda dinler arası diyaloga önem veriyoruz'

Gözde Selimoğlu
İstanbul Rum Patrikliği Basın ve Halkla İlişkiler Büro Müdürü Peder Dositheos Anağnostopulos, Ortodoks dünyasında dinler arası diyaloga, tekrar faaliyete geçmesi sıkça gündeme gelen Heybeliada Ruhban Okulu kadar önem veren bir ruhban okulunun az bulunduğuna dikkat çekerek, kurumdan yetişen pek çok önemli din adamının bulunduğuna işaret etti.

Medvedev: Ortodoks kilisesi 20 yılda olağanüstü büyüdü

Faruk Akkan
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev son 20 yılda Rusya Ortodoks Kilisesi’nin olağanüstü bir şekilde büyüdüğünü, 15-20 yıl önce böyle bir gelişmenin hayal bile edilemeyeceğini söyledi. Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill daha önce verdiği bilgide Sovyetler’in dağılmasının ardından 23 bin kilise inşa ettiklerini, bunun tarihi bir rekor olduğunu ifade etmişti.