Etiketler

Yeşilköy Surp Istepanos Okulumuzun ve Kilisemizin Sevgi Yemeği

18 Aralık Pazar günü, Surp Istepanos Kilisemizin kuruluşunun 185. yıl dönümünde okulumuzun salonunda verilecek sevgi yemeğini onurlandırmanızı rica ederiz.

Bozkır, Ermeni tasarısı görüşmeleri için Fransa'da

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili tasarının Fransa Parlamentosu'nda yapılacak oylama öncesinde Paris'te bir dizi temaslarda bulunacak. Bozkır, Fransa Cumhurbaşkanı Dış Politika Danışmanı ve Dışişleri Bakanı ile görüşecek.

AZİZ HAGOP YORTUSU

AZİZ HAGOP YORTUSU / ՍՈՒՐԲ  ՅԱԿՈԲ  ՄԾԲԵՆՑԻ( Նուսայպին) ՀԱՅՐԱՊԵՏԻ  ՏՈՆԸ.

Anayasa toplantısı, Azınlık dini liderleri yeni Anayasa için bir araya geldi

Onur Konuralp / Hürriyet
Kumkapı’daki Ermeni Patrikhanesi’ndeki toplantıya Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Süryani Kilisesi Temsilcisi Peder Petrus, Süryani Katolik Cemaati Temsilcisi Korepiskopos Yusuf Sağ, Musevi Cemaati adına Nedim Karako ile Vakıflar Meclisi’nin cemaat vakıfları temsilcisi Laki Vingas katıldı. 

İki Adaylı Vakıflar Meclisi Seçimi

Onur Konuralp / Hürriyet
Ankara’da 25 Aralık’ta yapılacak Vakıflar Meclisi seçimlerinde ise cemaat vakıflarına tanınan tek üyelik için 2 adayın yarışması kesinleşti. Meclisin ilk dönem üyelerinden Rum Pandeli Laki Vingas ile Ermeni İskender Şahingöz’ün adaylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından resmen duyuruldu.

300 yıllık kilise saman deposu oldu

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Ermenilere ait tarihi Tuzhisar Kilisesi günümüzde samanlık olarak kullanılırken, geçtiğimiz yıllarda başlatılan onarılıp turizme kazandırılması çalışmalarından da bir sonuç çıkmadı.

Soykırım Yasasına İş Dünyası Tepkili

İş dünyasıysa sorunun ekonomik boyutu konusunda Fransa'ya bir dizi temas hazırlığında... Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kararın Fransa'ya yönelik çok ciddi zararlar doğuracağını söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Fransız iş adamlarına zararın hangi boyutlarda olabileceğini anlatmak için Paris'e gideceklerini açıkladı.

Sarkozy "Mektuptan korktum Ermeni yasasına HAYIR dedim" dedi!!!!!!!!!

Ermeni Tasarısını Ne Kadar Ciddiye !!!!!!!! Aldığımızın Kanıtıdır .
Toplantıya günler kala bizim her şeyi, amma her şeyi bilen başbakanımız Sarkozy'e bir mektup yazarak Sarkozy'yi uyarmışşşş......Şimdi Sarkozy bu mektubu alınca ne kadar da korkmuştur !!!!!!Adamın zaten boydan çektiğini tüm dünya biliyor. Bu korkuyla boyu daha da kısalmıştır. Vah Sarkozy vah !!!!!

FR. SHNORK KASPARIAN: 50 YEARS OF SERVICE

Diocese of the Armenian Church of America (Eastern)
The Holy Virgin Mary and Shoghagat Church of Belleville, Ill., hosted an exciting weekend centered on celebrating the 50th ordination anniversary of longtime parish pastor (and current visiting pastor) the Very Rev. Fr. Shnork Kasparian.

Christmas Message of Archbıshop Khajag Barsamian

Primate of the Eastern Diocese of the Armenian Church of America / MAN OF FAITH 
Behold, the angel of the Lord appeared to him in a dream, saying, “Joseph, son of David, fear not to take Mary as thy wife: for she has conceived by the Holy Spirit.  She shall bring forth a son, and thou shalt call his name JESUS: for he shall save his people from their sins.” (Matthew 1:20-22)

Yeni Kitap: Almanya Türkiye'deki Rumları Nasıl Mahvetti

Mihail Rodas'ın bu çalışması tarihi topraklarından kazınan Elen halkının soykırımında Alman etkisini ve yönlendirmesini tarihsel süreç içinde incelemektedir. Eser olayların dumanının tüttüğü bir dönemde sıcağı sıcağına yazılmıştır.

YILBAŞI ÇAM AĞACI

YILBAŞI ÇAM AĞACI  / βԲܸ  ºô îú̲ܲèÀ
Yılbaşı veya Yıl sonu için çam ağacı süsleme  geleneği, bize çok tanrılı pagan döneminden gelir:
Çok eski dönemlerden  beri, insanlık  Mezopotamya  coğrafyasında, ÇAM AĞACININ “IŞIK” veya “NUR” ağacı olarak tanımaktadır.

Arkadaşının Tüfeğiyle Ölen Ermeni Asker Davasında Keşif Yapılacak

Vatani görevini yaparken yaşamını yitiren Ermeni asıllı Jandarma Er Sevag Şahin Balıkçı davasında Askeri Mahkeme, görgü tanığı askerlerin talimatla ifadelerinin alınmasına ve olay yerinde keşif yapılmasına karar verdi…  Askeri mahkeme, yaşanan olay sırasında orada bulunan görgü tanığı askerlerin talimatla ifadelerinin alınması ve deliller toplandıktan sonra olay yerinde keşif yapılmasına karar vererek duruşmaya 27 Mart 2012 tarihine erteledi.

Zirve Yayınevi davasının tanığı: Olayı bir hafta önce haber verdim

Zirve Yayınevi'nin 36. duruşmasına tanık olarak dinlenen Ercan Gelni'nin ifadeleri damgasını vurdu.Gelni, davada azmettirici iddiasıyla yargılanan Varol Bülent Aral ile Zirve Yayınevi'nde cinayetlerin işlendiği dönemde Adıyaman Cezaevinde aynı koğuşta kaldığını, Aral'ın olaydan bir hafta önce söz konusu cinayetleri gerçekleştirmeyi planladığını söylediğini aktardı. Bunun üzerine cezaevi yönetimine bilgi verdiğini anlatan Gelni, ihbar üzerine Adıyaman İl Jandarma Komutanlığından bir görevli ile görüştüğünü anlattı.

Arınç: Azınlıkların Taleplerini Karşılamak Görevimizdir

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 1912 yılından bu güne çeşitli mevzuat değişiklikleri nedeniyle tüzel kişiliği olmayan, içinde sinagoglar da dahil 22 taşınmazın vakıf statüsüne kavuşturulduğunu bildirerek, ``Yüz yıllardır birlikte yaşadığımız ve artık birbirimizin bir parçası haline geldiğimiz azınlıklarımızın taleplerini karşılamak görevimizdir`` dedi.

Erdoğan'dan Sarkozy'e acil mektup

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye, Fransa meclisindeki, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi girişimiyle ilgili bir mektup gönderdi.Başbakan Erdoğan, Sarkozy'ye tarihi uyarı niteliğinde bir mektup yazarak, ikili ilişkilerde “sağduyunun siyasi hesaplara üstün gelmesi” gerektiğine değindi.

Azınlık konusuna iki bakış

Akın Aydın  
AKP’ye göre muasır medeniyet Batıda saklı. Onun için AB ne dediyse eyvallah çektiler. Yapmadık icraat, çıkarmadık kanun bırakmadılar. Sattılar, sattılar, satmaya devam ediyorlar. Öte yandan 75 milyon Müslüman nüfus bir tarafa 150 veya 200 bin civarı azınlık nüfusu ihya edebilmek ve AB tarafından onurlandırılmak için bin bir hizmet (!) yarışına girdiler… Peş peşe azınlıklar için kanunlar yapıldı. Mülkler devredildi. Senin benim paramla cemaati olmayan kiliseler onarıldı. Patrik, ben ekümeniğim, dedi. Hükmet “eyvallah” çekti. Hatta Bülent Arınç, temsil ettiği devleti, geçmişte azınlıkların haklarına el koyarak “gaspçılık” yaptığını vurguladı. Bu gidiş nereye? Dünyalık makam ve mevki için değer mi? (Bu zihniyeti iyi tanımak gerekir. Kime oy verelim diyenler cevabı burada bulabilirler. HYETERT)

Paris'e soykırım resti: Elçimiz çekilecek!

Davutoğlu, “Fransa söz konusu tasarı ile kendi değerlerine savaş açmıştır. Fransız Meclisi’ne sesleniyorum: Bu yapılmak istenen şey tarihi anlama noktasında yeni dogma inşa etmektir. Alternatif düşünceleri yasaklamaktır. Bu Ortaçağ zihniyetidir” dedi… Paris Büyükelçiliği Müsteşarı Engin Solakoğlu da, tasarının kabul edilmesi halinde, Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu’nun süresiz şekilde Ankara’ya geri çekileceğini söyledi.

Students of Little Angels Art School Present Christmas Carols - December 22, 2011

St. James Church of Watertown, MA, to Mark 80 Years

Eastern Diocese of the Armenian Church of America.

Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, will visit St. James Church of Watertown, MA, on Sunday, December 18, as the parish hosts its 80th Anniversary Name Day Banquet.

Zirve Yayınevi Cinayeti Davasında 36. Duruşma

Zirve Yayınevi'nde 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın görülmesine devam ediliyor. Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada sanıklar, 36'ncı kez hakim karşısına çıkacak.

Adana’da kiliseye saldırınlara dava / Church attackers on trial

Adana’da kiliseye girerek eşyalara zarar verdiği iddia edilen 2 kişi ile olaya azmettirdiği ve yardım ettiği iddia edilen 2 kişi hakkında, 4′er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Scholar Becomes Target of Turkish Groups

By: Nanore Barsoumian
University of California, Davis (UC Davis) Professor Keith David Watenpaugh became the latest victim of a Turkish-American group’s allegations of slander this fall when an article about his paper that appeared in the American Historical Review—titled “The League of Nations’ Rescue of Armenian Genocide Survivors and the Making of Modern Humanitarianism, 1920–1927”—was published in the university’s magazine.

Acılar şaklabanlık kaldırmaz

Markar ESAYAN/Taraf GAZETESİ
Şimdi, ayın 19’unda Fransa 2001 yılında soykırım olarak kabul ettiği 1915 Büyük Felaketi’ni reddetmeyi suç olarak düzenleyen yasayı görüşmeye hazırlanıyor. Vicdansızlık parayla olmadığı ve evrende bol bol bulunduğu için, bir halkın neredeyse yok edilmesini yıllarca unutmayı seçen Merkozy şeytan ikilisi, ataları gibi malzeme elverişli hale geldikçe ısıtıp ısıtıp Türkiye’nin önüne koyuyor. Yani son günlerde sergilenen Sarkisyan-Bağış-Çiçek komedyasının arka planında, Fransa’nın görüşeceği bu yasa yatıyor… Tabii, benim için sahnelenen bu şaklabanlık ve vicdansızlık, öncelikle bir insan olarak kabul edilemez. (Yorumsuz. HYETERT)

Şişli’den Spor Kulübünden Haberler

A bayan voleybol takımı Kanal B televizyonundan naklen yayınlanan maçta Manisa Salihli Belediye takımına 3-1 mağlup oldu… Genç kız voleybol takımı Silivri takımını 3-0 mağlup ederek tur atladı.

Kalküta Ermeni Humaniter Okulunda DKC’nin Bağımsızlığının Yıldönümü kutlandı

10 Aralık Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin bağımsızlık referandumu günü Hindistan’da  Hindistan Ermeni toplumu ve Kalküta Ermeni Humaniter Okulu büyük bir törenle kutladı. Etkinlik ″Karabağ Seni Seviyorum″ başlığını taşımaktaydı.

Zincirci'ye Demircan'dan Ev

Evi tahliye edilecek Jirayr Zincirci için Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, twitter üzerinden, "İsterse darülazece, isterse müstakil ev" diye yanıt verdi.

Chennai'daki Ermeni Kilisesi / Armenians in Chennai, Calcutta (India).

Harut Kurumlu
Aşağıda size Hindistan'ın güneyindeki Chennai kentinde gördüğüm, hayran olduğum ve hiç cemaati olmadığı için içim burkulan Ermeni kilisesinden  birkaç resimle söz etmek istiyorum; Holly Virgin Mary Ermeni kilisesi ilk 1712 de inşa edilmiş ...bir müddet sonra İngilizler tarafından  terk edilmeye zorlanmışlar.. şimdiki kilise 1772 de tekrar takdis edilip cemaate  açılmış, şimdi resimlerden de göreceğiniz gibi restorasyon  aşamasında..Kasım 2008 de (tarih belli değil)  bitirmeyi ümit ediyorlar.

Hisnag (Advent) Kutsal Doğuş ve Tanrısal Beliriş Yortusu Öncesi Hazırlık Dönemi Ve Surp Hagop Yortusu

Hisnag(Batı Kiliselerinde Advent ),Hristiyan dünyasının Kutsal doğuş ve Tanrısal Beliriş yortusunun , 7 haftalık veya 50 günlük hazırlık dönemidir. Ermeni kilisesinde Hisnag , batı kiliselerinin Advent'inden 2 hafta daha uzun sürmektedir.

KONSER

Feriköy Srpots Vartanants Kilisesi Korosu;  Türkiye Ermenileri Patrikhanesinin 550. S.Vartanants Kilisesinin 150. Merametciyan Okulunun 100. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle 18-12-2011 Pazar günü saat 20.30'da Feriköy S.Vartanants Kilisesinde icra edeceği ruhani konserin hazırlıklarını tamamlamış bulunmaktadır.

TOBB VE TÜSİAD'DAN FRANSA'YA ÇAĞRI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), sözde Ermeni soykırımı iddialarının aksini savunmak bir yana; bu iddiaları "tartışanları' dahi 1 yıl hapis ve 45 bin euro ile cezalandırma yolunda adımlar atmaya hazırlanan Fransa'ya karşı harekete geçti. TOBB ve TÜSİAD, Fransa'yı ve Fransız siyasetçileri süratle bu yanlıştan dönmeye davet etti.

Sevgili Belge dostlarına,

Belge dostları olarak maddi ve manevi dayanışma çağrıları gönderen tüm dostlara teşekkürler, bizim için en büyük dayanışma kitaplarımızdan satın almak ve okumaktır. Bu konuda Belge Dostlarının "Dostluğunuzu Belgelendirin" kampanyasını anlamlı buluyor ve dostların desteğini bekliyoruz. kitap listemizden kendinize ve dostlarınıza bir kitap seçebilirsiniz.
YENİ YILDA DOSTLARINIZA BELGE’DEN BİR KİTAP HEDİYE EDEREK DOSTLUĞUNUZU BELGELEYİN
Sait Çetinoğlu

'Şanzelize'de Jirayr Amca'ya yer yok

Elif İnce
"Cuma günü evden çık" denilen 65 yaşındaki Jirayr Zincirci'nin gidebileceği tek yer, sokak… Tarlabaşı’nda Sakızağacı Caddesi bomboş. ‘Yenileme alanı’ ilan edilen 20 bin metrekarelik bölgenin ortasına düşen caddede kimseler kalmamış. Tek ışık Berber Ali Yılmaz’ın 28 yıllık dükkânından geliyor. Sokağın karşısındaki apartmanın giriş katında, duvarları küften kararmış, kutu kadar bir odada 65 yaşındaki Jirayr Zincirci, sokağa atılacağı günü bekliyor. 40 yıldır kedileriyle yaşadığı ‘Claudia Apartmanı’ndaki son günleri…

Oğlumuz gitti, biz hakikati istiyoruz

M. Zeynep Özkartal
Asker arkadaşı tarafından vurulan Sevag Şahin Balıkçı’nın ölümünün kaza olduğu söylendi. Dünyaları yıkılan Ani ve Garabet Balıkçı çifti, ‘Yeri görene kadar kazaya inandık ama artık ırkçı cinayet olduğunu düşünüyoruz’ diyor.

Musevi cemaatine vakıf müjdesi

Vakıflar Meclisi, önceki gün yaptığı toplantıda, Cumhuriyet tarihi boyunca "Tüzel kişiliği" bulunmayan İzmir Musevi Cemaati'nin "Tüzel kişilik" talebine "evet" dedi. İzmir Musevi Cemaati, “İzmir Musevi Cemaati Vakfı” adıyla tescillendi. Böylece cemaatin, 100 yıllık bir geçmişe dayanan sorunu da çözülmüş oldu. Cemaatin “vakıf” adı altında tescillenmesinin ardından sırada 22 taşınmazın vakfa kaydedilmesi var. İzmir Havra Sokak’ta bulunan Şalom, Giveret, Elgazi, Bikurholim, Beth İsrael ve Roşarr sinagoglarıyla birlikte kullanılmayan 12 sinagog ve 4 dükkan, bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından vakfa verilecek.

Perinçek davasının düğümü Fransa'da

Fransa meclisinde gelecek hafta oylanması beklenen 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının sorgulanmasını suç sayan yasa teklifi, Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerde ifade ve düşünce özgürlüğüyle ilgili davalara bakan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ni de yakından ilgilendiriyor. AİHM, İsviçre'de konu ile ilgili açıklamalarından dolayı mahkum olan Perinçek'i haklı bulursa, aynı içtihat, yine Avrupa Konseyi üyesi Fransa'nın yargısı için de geçerli olacak.Konu ile ilgili A.A muhabirine bilgi veren AİHM kaynakları, Strasbourg mahkemesinin Perinçek'i haklı bulması halinde, söz konusu içtihadın Fransa'yı bağlayacak olmasına önemle dikkat çekiyor.

Davutoğlu: Gelecek 20 yılı 'bugün' belirleyecek

'İsrail'e bizim politikalarımız diz çöktürdü' diyen ve Avrupa'da yükselen ırkçılığa değinerek 'Ermeni soykırımı' yasası üzerinden Fransa'ya yüklenen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, dünyanın son derece kritik bir dönemden geçtiğini söyledi.... Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğini yıllardır iç politika kurgularına alet etmelerine esasen alışmıştık ama bu kez Ermeni soykırım iddialarının reddedilmesini yasaklamak suretiyle, düşünce ve ifade özgürlüğünü tamamen ortadan kaldıracak bir girişim başlatmış ve aslında bu girişimle kendi değerlerine savaş açmıştır. 

Türkiye karşıtı tasarı 2 oyla geçti

Tasarı, ABD Dışişleri Bakanından tüm Türk liderler ve yetkililerle resmi temaslarında şu hususlara vurgu yapmasını istiyor:''-Tüm dini ayrımcılık türlerine son verilmesi, Herhangi bir engelleme ve kısıtlama olmaksızın kilise ve kilise malları sahiplerinin, ibadet hizmeti, dini eğitim, rahiplerin eğitimi, dini grupların toplanması, yaşlı ve fakirlere yardım da dahil olmak üzere sosyal hizmetler verme ve diğer dini faaliyetleri yerine getirme hakkına izin verilmesi, Tüm Hıristiyan kiliselerinin ve ibadethane, manastır, okul, hastane, anıt ve kutsal alan ile sanat eserleri, el yazmalar, dini eserler gibi taşınabilir mallar da dahil olmak üzere tüm diğer dini mülklerin gerçek sahiplerine iade edilmesi;Herhangi bir engelleme ve kısıtlama olmaksızın kilise ve kilise mülkleri sahiplerinin, Türkiye içindeki tüm kilise ve diğer ibadethaneler, manastırlar, okullar, hastaneler, anıtlar, kutsal alanlar ve diğer dini mülklerin koruma, onarım ve yeniden inşası hakkına izin verilmesi.''Ancak, tasarının bağlayıcılığı bulunmuyor.

Armenıan Christmas Service at St. Vartan Cathedral to Take place on Friday, January 6, 2012

Diocese of the Armenian Church of America (Eastern)
The Nativity and Baptism of Jesus Christ will be observed at New York’s St. Vartan Armenian Cathedral on Thursday and Friday, January 5 and 6, 2012. A special liturgical schedule will be in effect for these “Armenian Christmas” services; please make a note of the times.

Rahiplerin sessizliği

Vercihan Ziftlioğlu / Hurriyet Daily News
Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santoro 2006’da öldürüldü. Santoro’nun ölümüyle ilgili davayla İskenderun İtalyan Kilisesi Başrahibi Luigino Padovese ilgileniyordu. Ancak Padovose de 2010’da öldürüldü. Gelecek ay görülecek dava öncesinde Hürriyet Daily News’a telefonla açıklamalarda bulunan Peder Padove se’nin yakın dostu ve dava avukatı Ercan Eriş, “Yol alabilmemiz için ailelerin davaya dahil olması gerekiyor... Peder Padovese, ailesi ilgilenmediği için Santoro davasıyla bizzat ilgilenmişti çünkü davanın aydınlatılamayacağı yönünde endişeleri vardı. Şimdi kendi ailesi de Peder Santoro’nun ailesi gibi, davaya sahip çıkmıyor çok yazık” dedi.

Serj Sarkisyan, İtalyan firmalarını Ermenistan’da yeni nükleer santralin inşasına katılmaya davet etti

İtalya’ya bir ziyarette bulunan Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 13 Aralık’ta İtalyan mevkidaşı Georgio Napolitano’yla bir araya geldi.

Charles Aznavour: «Ermenistan’da iç soykırım gerçekleştiriliyor»

Maestro «Şimdi ülkemde iç soykırım gerçekleştiriliyor. Bunu siyaseten kabul edilemez buluyorum. Hükümet Ermenistan’ın nefes almasına izin vermeyerek, ülkeyi gençlerden mahrum ediyor, gençler ülkeden uzaklaşıyor. Bu anlamda sorun artık siyasi değil evrensel. Bu gecikmeden çözümlenmeli» dedi.

ABD’den ‘örtülü soykırım’ tasarısı

Tolga TANIŞ
ABD Kongresi’nin Temsilciler Meclisi (TM) kanadında Ermeni Soykırımı iddialarına mesafeli duran Cumhuriyetçilerin çoğunluk olmasıyla taktik değiştiren Ermeni Diasporası, dün soykırım yerine, Türkiye’ye, el koyduğu kilise mallarını iade etmesi çağrısında bulunan bir karar tasarısını Meclis gündemine sokmayı başardı.

Çok Dilli Toplumlarda Kültür Ve Eğitim


BDP'den Bakan Dinçer'e, 'Süryaniler arkadan vurur' şikayeti

Hülya Karabağlı
BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, ders kitaplarında Süryaniler için kullanılan ‘arkadan vuran isyancılar’,  ‘kukla’, ‘piyon’ gibi ifadelerin çıkarılıp çıkarılmayacağını Mili Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in gündemine taşıdı. Yüz yüze görüştüğü bakandan,  “Müfredattan çıkarılacak sözü alan BDP’li Dora,  bu sözün hayata geçirilip geçirilmeyeceğini takip edeceklerini söyledi.

Türkiye’de Ermeni Nüfusu ve Müslüman Ermeniler

Merhaba, Türkiye’de Ermeni Nüfusu ve Müslüman Ermenilerle ilgili yazınızı okudum ve şaşırdığım için bu maili yazmak durumunda kaldım. Öncelikle kendimi tanıtayım. Ben bir dönme ailenin kızıyım. Fakat ailem ben ve kardeşlerimden hiçbir zaman kökenimizi saklamadı ayrıca benim ailemin dönmesi 4 kuşağa da dayanmıyor… kendi kararlarımı alabilecek yaşa gelince patrikhanemize başvurup gerekli formaliteleri yapıp da vaftiz oldum ve şu anda daha mutlu yaşıyorum… özellikle de okul çevremde Ermeniler bu kadar yanlış tanınırken ve sevilmezken, böyle bir duruma kalkışmam bence alkışa değerdir, ne dersiniz? (Elbette sizi alkışlarız. Sizin ben farklı değilim, ben pozitif hak istemiyorum diyenlerden daha da fazla Ermeni olduğunuzu hissettiğinizden de kuşkumuz yok. HYETERT)

Fransa Parlamentosu Yeniden İnkar Yasa Tasarısını Oylayacak

Vercihan Ziflioğlu /Hurriyet Daily News/ Çevri:Gaye Altıntaş
Milletvekili Valeri Boyer e-mail üzerinden Hurriyet Daily News'un sorularını yanıtladı. Tasarının parlamentodan geçeceğine dair güveninin tam olduğunu vurgulayan Boyer gerekçesini şu sözlerle aktardı: "2006 yılında sunulan tasarıda anti-anayasa riski vardı. Yeni hazırlanan tasarıysa daha güçlü bir zemine dayanıyor, tamamıyla AB normlarına uygun hale getirildi. Bu tasarı sadece soykırımın inkarını suç saymakla kalmayacak aynı zamanda Fransa'nın soykırım olarak tanıdığı trajedilerin de inkarını da suç sayacak. Her şeyden öte bu yasa kapsamında ırkçılık ve yabancı düşmanlığı da cezalandırılacak."

Sarkisyan ve Papa, nesillerin Hıristiyanlık değerleriyle eğitimi meselesini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı ve Papa Hazretleri Ermenistan ve Vatikan arasındaki üst düzey ilişkiler konusunda memnuniyetle bahs ettiler. Taraflar Ana Taht Az. Etchmiatsin ve Katolik Kilisesi arasında işbirliği, ortak esenlik adına toplumda her iki kilisenin sahip olduğu büyük role ilişkin görüş alışverişinde bulundular. Nesillerin Hıristiyanlık değerleriyle eğitimi meselesinin öneminin altı çizildi.

ABD'den Türkiye'ye 'Hıristiyan' uyarısı

ABD Temsilciler Meclisi'nde, Türkiye karşıtı bir karar tasarısının bugün gündeme gelmesi bekleniyor. 306 nolu tasarı, Türkiye’den ülkedeki Hıristiyan haklarına tam olarak saygı göstermesini istiyor… Tasarıda, ayrıca, Türkiye'den, Ermeniler, Asuriler, Pontuslar, Süryaniler dahil olmak üzere Hıristiyanlara ait el konulan kilise mallarını iade etmesi isteniyor.

Ragıp Zarakolu İçin Dostları Tarafından Komisyon Oluşturuldu

Vercihan Ziflioğlu / Hurriyet Daily News / Çevri:Gaye Altıntaş
KCK soruşturması kapsamında tutuklanarak geçtiğimiz ay gözaltına alınan insan hakları savuncusu, yazar ve gazetesi Ragıp Zarakolu için oğlu Sinan Zarakolu'nun da aralarında bulunduğu bir komisyon oluşturuldu. Zarakolu'yla ilgili tüm ulusal ve uluslararası talepler komisyon üzerinden yürütülecek. 

Türkiye Ermenileri, Yeni Anayasa ve Lozan III

Türkiye Ermeni Nüfusu- Müslüman Ermeniler ve Öneriler

Ermeni Kökenli Belediye Başkanı’ndan Troy’a “Soykırım” Anıtı

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
New York eyaleti’ndeki Troy şehrinde bulunan Ermeni Amerikan toplumu, Hudson nehri kıyısındaki Riverfront Park’a bir sözde Ermeni soykırımı dikmeye hazırlanıyor.New York merkezli Timesunion.com tarafından yayınlanan habere göre Cuma günü parkı ziyaret eden Ermeni din adamları, “soykırım” anıtının inşa edileceği alanın kutsandığı bir ayin gerçekleştirdi.

Houston, Texas, Parish Marks Three Milestones

Last weekend, Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited St. Kevork Church of Houston, Texas, as the community gathered to observe three milestones: the 30th anniversary of the church, the 20th anniversary of the independence of the Republic of Armenia, and the 40th anniversary of Archbishop Barsamian's  ordination into the holy priesthood.

Holy Father Receives Presıdent of Armenia

This morning the Holy Father Benedict XVI received in audience Serzh Sargsyan, president of the Republic of Armenia.

CHP'li Korutürk: Fransızların Canını Acıtacak Bir Manevramız Yok

CHP milletvekili ve Paris eski Büyükelçisi Osman Korutürk, Fransa'da gündemde olan "Ermeni soykırımı"nın reddini cezalandıran tasarıya ilişkin, "Fransa'nın üzerinde bizim bir manevramız yok. Fransa'da komisyon tarafından kabul edilen ve 19 Aralık'ta Fransa Meclis Genel Kurulu'na gelecek olan "Ermeni soykırımın" reddini cezalandıran tasarı görüşmelerden sonra oylanacak.

Egemen Bağış'tan Sarkisyan'a: 'Haddini Bilmez Cumhurbaşkanı'

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, `Türk liderlerinin er ya da geç Erivan`daki soykırım anıtı önünde diz çökeceğini` savunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan`a sert sözlerle tepki gösterdi. Sarkisyan için "Haddini bilmez cumhurbaşkanı" ifadesini kullanan Bağış, "Türklere diz çöktürmek kimsenin haddi değildir" dedi

İlk Çağdan Evrensel Bildiriye İnsan Hakları ve Belgeleri

Murat Bebiroğlu
İnsan ve canlı sevgisi ile ilgili düşüncelerin insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyleyebiliriz. Ancak insan hakları düşüncesini günümüze taşıyan düşünce "Doğal hukuk" kavramıdır. Doğal hukuku, doğadan kaynaklandığı kabul edilen, evrensel, değişmez hak ve adalet sistemi olarak tanımlayabiliriz. Yüzyılımızın ilk yıllarına kadar doğal hukuk kavramı bazen sekurel (dindışı), bazen dini temellere dayandırılarak geliştirilmiş ve insan haklarının temellerini oluşturmuştur.

Kürdün birinden cevap...

Recep Maraşlı
Mahçupyan'ın, makalesinin içeriğinde soruyu asıl olarak Kürt kimliği taşıyan kitlelere değil de "Kürt siyasetine kafa yoranlara" yönelttiği anlaşılıyor. Gerçi "Kürt" olmanın bütün özelliklerini taşımıyorum; daha çok "melez" sayılırım. Ama kimliksiz yanımın özgürlüğünün yanında taraf olmayı tercih ettim ve Kürt siyasetine kafa yormaya devam eden biri olarak kendi kişisel cevabımı rahatlıkla verebilirim.

ՀՈԳԵՒՈՐ ՀԱՄԵՐԳ

"Ermeni Soykırımı İnkarına Ceza Yasası" 19 Aralık'ta Fransa Meclisinde

Fransa'da yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ermeni lobisinin Oyunu almak isteyen Sarkozy'nin de desteklediği yasa tasarısı 19 Aralık'ta mecliste görüşülecek.Fransa'da yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ermeni lobisinin Oyunu almak isteyen Sarkozy'nin de desteklediği yasa tasarısı 19 Aralık'ta mecliste görüşülecek. Tasarı kabul edilirse senatoya gönderilecek. Senatonun da kabul etmesi durumunda tasarı onay için Cumhurbaşkanı'nın önüne getirilecek.

Aziz Tamoyan, Cumhurbaşkanlığı ofisinde Ezidiler için görev istiyor

Ermenistan, tüm dünyada sadece Ermenistan’da Ezidi Kültürü geliştiğinden  Ezidilerin ülkesi, Ezidilerin anayurdudur…″Dünya Ezidiler Birliği″ başkanı Aziz Tamoyan’dan geldi. Tamoyan, son nüfus sayımı sonuçlarına göre Ermenistan’da 41 bin Ezidi yaşadığını hatırlattı.″Bugün Ermenistan’da Ezidi Dili öğretiliyor, gazetemiz var, Ulusal Bilimler Akademisinde iki çalışanımız, iki birliğimiz var″ diyen Aziz Tamoyan, ancak bütün bunların yanında, kesinlikle çözülmeye ihtiyaç duyan çözülmemiş problemler olduğunu da sözlerine ekledi.

Ermenice'ye sahip çıkacaklar

Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği yeni dernek binasının açılışını yaptı. Açılışta konuşan Sercan Çakaroğlu, Ermeni dilini korumayı ve Ermeni kültürünü diğer halklara tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

İkinci Bezazyanlılar Toplantısı

18 Aralık Pazar günü, saat 10.00’da Beşiktaş Meryemana Kilisesinde.


Yitirilen Tarihi Miras

Rusya Devlet Dumasında sadece bir Ermeni milletvekili var

Rusya VI. Dönem Devlet Dumasında sadece bir Ermeni milletvekili var. Hovhannes Armenaki Ohanyan ″Adil Rusya Partisi″ aday listesinden seçilerek Duma saflarında yer aldı.″Yerkramas″ gazetesinin verdiği bilgiye göre; bir önceki dönemde Ermeni asıllı milletvekillerinin sayısı 3-5 arasındaydı.