Etiketler

Ermenistan ve Türkiyeli sinemacılara
Ermenistan Türkiye Sinema Platformu beşinci yılında Türkiyeli ve Ermenistanlı sinemacıları ortak yapımlara davet ediyor.

Kimlik, anadil hakkı ve Kürtçe

Oral Çalışlar / Radikal

Askeri mahkeme vicdani reddi tanıdı
Askeri Mahkeme, Delice'nin yargılandığı davanın gerekçeli kararında, Delice'nin vicdani reddini samimi bulmasa da, AİHM'in vicdani retle ilgili kararının Anayasa'nın 90. maddesi çerçevesinde iç hukukta da uygulanabileceğini ifade etti.

Mahkeme 'vicdanı' savunduMalatya Askeri Mahkemesi, vicdani retçi Muhammed Serdar Delice'nin yargılandığı davada 'vicdani ret hakkını' savunan bir karar yazdırdı.

İDRİS EMEN

Askerliğini Malatya’da yapan Delice, beş ay sonra izne geldiğinde 24 Şubat 2010’da “Milliyetçi imani retçiyim” diyerek bir daha bölüğüne dönmemişti. ‘Askerlikten firar’dan yargılanan Delice, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Delice’nin ‘vicdani ret’ kararına ‘milliyetçi’ olmasını gerekçe göstererek ikna olmayan mahkeme, gerekçeli kararında ‘vicdani reddi’ savundu.

Ermenistanlı vicdani retçi Vahan Bayatyan’ı haklı bulan AİHM kararına değinen mahkeme, bu hakkın vicdan ve düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilip, iç hukukta da uygulanabileceğini belirtti.

Kararda, ‘iç hukukumuzda vicdani retle ilgili yasal düzenleme bulunmamaktaysa da Türkiye’nin AİHS’nin anayasamız açısından kanun hükmünde olduğu’ vurgulandı.

Delice’nin avukatı Tayfun Çakır, ‘’Bu tarihi bir karar. İlk defa mahkeme gerekçeli kararında vicdani reddi bu kadar geniş bir şekilde tartışıp, vicdani reddin iç hukuka göre düzenlenebileceğini söylüyor” derken, ilk vicdani retçilerden Yavuz Atan ise “Mahkemenin verdiği bu karar vicdani ret ile ilgili yasal düzenlemeler için bir hazırlık niteliğindedir” diye konuştu.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1081319&CategoryID=77

The Assyrian Genocide, Armenia and Turkey


(AINA) -- On February 29, 2012 Hürriyet Daily News published an article on the erection of an Assyrian Genocide monument in Armenia. The article was based on interview questions answered by Sabri Atman, Chairman of the Assyrian Genocide Research Center. Hurriyet did not publish the full interview. The following is the complete interview.
The interview was translated from Turkish to English by Abdulmesih BarAbraham.

ABD'den Türkiye'ye 'tüm kiliseleri iade et' çağrısı


Akdamar daki Surp Haç Kilisesi nde 95 yıllık aradan sonra ilk kez 2010'da ayin düzenlenmişti.

ABD Senatosu'nda, Türkiye'ye "tüm kilise ve ibadet yerlerini haklı sahiplerine iade etmesi ve dini ayrımcılığın tüm çeşitlerine son vermesi" çağrısında bulunan bir karar tasarısı sunuldu.

Müslümanlar adalet istiyor!


Özlem Albayrak / Yeni Şafak

Religious Freedom Measure Calls on Turkey to Return all Stolen Christian Church Properties


WASHINGTON, DC - Senators Scott Brown (R-MA), Dianne Feinstein (D-CA) and Mark Kirk (R-IL) introduced a bipartisan measure, today, calling upon the Secretary of State to press Turkey to return stolen Christian church properties and allow full freedom of faith for religious minorities, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).

Süryani Kilisesi'ndeki 1700 yıllık çan ve İncil çalındı


Mardin'in Savur İlçesi'ne bağlı Dereiçi Köyü'nde bulunan Süryani Mor Yuhanun Kilisesi'nde 1700 yıllık çan ve tarihi İncil çalındı

Dereiçi Köyü Muhtarı İlyas Dal, çalınan eşyaların bulunacağından emin


Konuşulmayanlar üzerine...Her ülkenin bir resmi tarihi vardır, bu toprakların da.Osmanlı İmparatorluğu'na ilşkin Cumhuriyet anlatımlarını okurken akılda tutulması gereken bir gerçek bu.Tarihçi yazar Ayşe Hür ise bu anlayışın dışına çıkarak bakıyor geçmişimize.

Ermeniler Abhazya parlamentosunda 3 sandalyeye sahip olacak


10 Mart seçimleri sonucunda şekil bulacak olan Abhazya Parlamentosunda Ermeniler 3 sandalyeye sahip olacak. NEWS.am muhabirine açıklama Abhazya Ermenileri Birliği (AEB) bşk. Haçik Minosyan’dan geldi. Minosyan’ın ifadesiyle sağlanan özel mutabakat gereği Ermeniler 3 bölgede adaylıklarını koyacalar. Ermenilere bu bölgeler dışında adaylıklarını koymalarına izin verilmezken, diğer millet temsilcilerine de ″Ermeni″ bölgelerinden adaylıklarını koymalarına izni verilmemekte.

The New York Times: Status-quo’nun korunması artık kabul edilir bir alternatif değil

Amerikan The New York Times gazetesi «Uluslararası Kriz Grubu» (ICG) Güney Kafkasya Proje direktörü Lawrence Scott Sheets’in Karabağ çatışmasına ilişkin ″Tekrar kaynayabilecek dondurulmuş çatışma″ başlıklı makalesini yayımladı.

«168 Jam»: Nora Arisyan:- Ermeniler Suriye’de asla paniğe kapılmadılar


Gazete Arap Yazarlar Birliği üyesi, Şam Üniversitesi öğretim üyesi Nora Arisyan’la bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden bir bölüm sunuyoruz:

Ermeni Meselesi Konferansı


 Yahya Akengin, şunları söyledi: "Bize diyorlar ki siz Ermenilerden özür dileyin. Bir kere bizim de tarihçilerimiz fikir adamlarımız şunu kabul ediyorlar. Karşılıklı katliam vardır. Buna mukatele denir. Dış güçlerin maşası oldular kendilerine yazık ettiler. Kurban oldular, kurban edildiler. Öteden beri tezim şudur. Özür dilemesi gereken birileri varsa bunlar hem Türklerden hem de Ermenilerden özür dilemelidir. Bunlar Ruslar, Amerikalılar, İngilizler ve Fransızlardır. Esas dikkati çekmemiz konu budur."

Ermeni vatandaşımızdan anayasa çağrısı!

Rober Koptaş: Ben Ermeniliğimi unutmak istiyorum. Ama devlet bana bunu sürekli hatırlatıyor. Bundan kaçamıyorum.

ABD: Türkler ve Ermeniler kendi sorunlarını kendileri çözmeli


NCA'nın metubunda bizzat Hillary Clinton ile ABD Başkanı Barack Obama nın soykırım iddialarını tanıma sözü verdikleri hatırlatıldı

'İslamcı Aydınlar' adalet isterse...

Cengiz Çandar / Radikal

AKÜ’DE “ERMENİ SOYKIRIMI” PANELİ


Ayrımcı kitaba inceleme başlatıldı


Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Yunus Zeyrek imzalı Ermeni sorununu konu edinen "Bu Dosyayı Kaldırıyorum" kitabını Kartal'da bulunan liselere ücretsiz olarak dağıttığı ortaya çıkmıştı.

Katillerin Kardeşleri

Özgür Mumcu / Radikal

Kayseri’nin vicdanlı kadınları

Cihan Aktaş

ARMENIAN-CANADIAN ORGANIZATIONS LAUNCH “FREE ZARAKOLU” CAMPAIGN

The Armenian Youth Federation of Canada and Armen Karo Student Association launched a joint campaign to call for the release of Turkish journalist, publisher, writer and human rights advocate Ragıp Zarakolu on 8 March 2012 in Toronto. A group of dedicated Canadians came together at the Armenian community Centre of Toronto to write letters to the Honourable John Baird, Canadian Minister of Foreign Affairs, to urge the government of Canada to call for Zarakolu’s release.

Armenia to not compete at Eurovision Song Contest

Armenian singer Edgar Rüstemyan says the decision is a strategic mistake.


Dehşet dengesi ve Türkiye


Okan Müderrisoğlu / Sabah

Azerbaycan ile Ergenekon arasına sıkışmış Ermeni politikası


Cengiz Aktar / Zaman

Turkey’s Armenian policy subcontracted to Azerbaijan?

Cengiz Aktar / Today's Zaman

Dink davası sanığı tecavüzden gözaltında


Hrant Dink cinayetinin beraat eden sanıklarından 25 yaşındaki Zeynel Abidin Yavuz, Trabzon'da 14 yaşındaki E.U. adlı kıza tecavüz ettiği iddiasıyla gözaltına alındı.

Assyrians Fear Persecution in a Post-Assad Syria

STOCKHOLM -- While much of the rest of the world is waiting for the Assad regime in Syria to crumble, some Syrians, while not supporting the brutal dictatorship, still dread the prospect of a rapid disintegration of the Syrian state power. One such group is Assyrian Christians, who make up around 5 percent of the Syrian population.

Türkiye ne yapmalı? (1)

Etyen Mahçupyan / Zaman

Soykırımdan reel politiğe geçen Ermenistan

Mehmet Fatih Öztarsu* / Zaman

Sarkozy'den Ermenilere: "Vazgeçmeyeceğim"


Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ülkedeki Ermeni toplumu temsilcilerini Elysee Sarayı'nda kabul etti. Sarkozy, Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasayı iptal kararına rağmen vazgeçmeyeceğini belirtti.

Ermeni Mezarlığı’nda yıkım Belediye Meclis’ni gerdi


Malatya Belediye Meclisi’nde, geçen ay Ermeni Mezarlığı’nda dua evi, gasilhane ve bekçi evinin belediye ekiplerince yıkılması gündeme geldi.

Toki yanı... İmara açık tarla vasfında cennette arsa

Yılmaz Özdil / Hürriyet

Meslek Lisesi'nde Ermeni Yalanı Konferansı


Kayseri Merkez Ticaret Meslek Lisesi'nde ERÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Yuvalı 'Ermeni Yalanına İnanma' adlı bir konferans verdi.

Azınlıkların kıymeti anlaşılırken


Mensur AKGÜN / Star

Annem Ermeni Benim...

Hilal Kaplan  / Yeni Şafak

VE ARŞİVLER AÇILDI ERMENİ GERÇEĞİ DİZİ OLUYOR! (MEDYARADAR/ÖZEL)

(Hyetert yorumu : 2015 hazırlıkları devam ediyor!)

Ayrımcı kitap liselerde


Kartal'da Milli Eğitim Müdürlüğü'nün liselerde ücretsiz dağıttığı bir kitapta bazı yazarlar Ermeni soykırımı iddiaları nedeniyle açıktan hedef gösteriliyor. Yunus Zeyrek imzalı "Bu Dosyayı Kaldırıyorum" adlı kitapta, Ece Temelkuran, Orhan Pamuk, Can Dündar gibi yazarlara ırkçı ifadelerle hakaret ediliyor.

Ermenistan Eurovision'dan çekildi

Son dakika

Ermenistan, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirilecek Eurovision şarkı yarışmasına katılmama kararı aldı.

Türkiyeli Süryaniler, yeni anayasaya ilişkin görüşlerini ortaya koyuyor

Mardin’in Savur ilçesi yakınlarındaki Kıllıt köyünde kısa bir süre önce restore edilen Süryani kiliseleri, bir zamanlar bu bölgede yaşayan Süryanileri ve yaşadıkları sıkıntıları hatırlatan bir abide gibi duruyor. [SETimes]

Bu kadar yürekten çağırma beni

Karin Karakaşlı / Radikal 2
20 yıl sonra kitlesel olarak bir anma gerçekleşecekse ve ilk slogan "Ermeni yalanına sessiz kalma" ise, orada zaten esas niyet kendini ele verir. Yalan 1915'tir, hedef Ermenilerdir

Gayri-münferit Taksim milliyetçiliği Gayri-münferit Taksim milliyetçiliği

Baskın Oran / Radikal2
İçişleri Bakanı'nın konuşması, miting kamilen suç. TCK md. 216'ya ve 1966 BM Kişisel ve Siyasi Haklar Sözleşmesi md. 20'ye göre kine, düşmanlığa, nefrete, şiddete ve savaşa kışkırtma suçu

Milli Görüş Hareketi ve Erbakan


Ayşe Hür / Taraf

İzmir 1922

... Kitabın yazarı, Ermeni asıllı bir Amerikalı; Marjorie Housepian Dobkin. Kitabın adı; İzmir 1922 ('Bir Kentin Yıkımı' altbaşlığını taşıyor). Tesadüf kendisi de 1922 doğumlu Colombia Üniversitesi'nin onursal profesörü Dobkin, kitabı 1972'de yazmış.

Fransız kararının Türkiye’ye asıl faydası

Semih İdiz / Milliyet

Geçmişi deşmek


Murat Belge / DemokratHaber

Adıyaman’da neler oluyor?Ender İmrek / Evrensel.Net

İtirafname: Hepimiz Piçiz!


Bilge Seçkin Çetinkaya / BirGün

Milliyetçilik nedir, ne olmalıdır?

Atilla Dorsay / Milliyet

Azınlık haklarını kaldırın - Prof. Dr. Samim Akgönül

Türkiye’de Yeni Anayasa yapımı ve demokratikleşme tartışmaları içinde azınlıkların durumu tekrar gündeme geldi. Patrik Bartholomeos’un Anayasa Alt Komisyonu üyelerinin önünde yaptığı konuşma ve birinci sınıf vatandaşlık ve eşitlik vurgusu bu konuyu daha da alevlendirmekte. Bu çerçevede, Türkiye’de yeni bir döneme geçişte Azınlık hakları kavramının, daha doğrusu Azınlık kavramının terk edilmesini öneriyorum. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse böyle bir kavramın ters teptiğini, Türkiye’deki azınlıklara mensup birey ve kurumların haklarına zarar verdiğini düşünüyorum.


Sünnetsizler listesi

Can Dündar / Milliyet

Pajagi Or-Bezciyanlılar Günü


Bezciyan Okulundan Yetişenler Derneği adına düzenlenen geleneksel Bezciyanlılar Günü her yıl olduğu gibi bu yıl da Mayıs ayının ilk pazarı olan 06 Mayıs 2012 tarihine gerçekleştilecektir.

Ermeni uzman: Rusya seçim sonuçları Dağlık Karabağ sorununda Moskova’nın tutumu üzerinde etkili olmaz


Mart 05, 2012 | 12:28
Siyaset bilimci, Kafkasya Enstitüsü direktörü Aleksandr İskandaryan, Vladimir Putin’in iktidara geri dönüşünün Dağlık Karabağ’a yönelik Moskova’nın sahip olduğu tutumda değişikliğe sebep olmayacağı kanaatinde. Açıklama bugün 5 Mart’ta düzenlenen basın toplantısında İskandaryan’dan geldi.

The perception of non-Muslims: From rights of the ‘gavur’ to present time

by Ahmet Yıldız* / Today's Zaman

Kindar gençliğe tavsiyeler kitabı

Mili Eğitim Müdürlüğü'nün Kartal'daki liselere ücretsiz dağıttığı Ermeni sorununu anlattığı iddia edilen kitap ırkçı ifadelerle dolu. Pek çok aydın 'Gizli Ermeni', 'Kansız', 'soysuz' ve 'zıpçıktı' gibi hakaretlerle anıldı.

Dersim ve 1915

Etyen Mahçupyan
Vesayet sisteminin bitirilmesi AKP açısından hayati bir konu…. Öte yandan vesayet sistemi Cumhuriyet'in uzantısı, ulus-devlet rejiminin günümüzdeki 'doğal' hali. Dolayısıyla bu süreç ideolojik bağlamda Cumhuriyet'in de eleştiri masasına yatırılmasını ima ediyor. AKP'nin bu açıdan en önemli çıkışı Dersim özrü oldu...  AKP Dersim'e mesafe almak konusunda pek de yabancılık hissetmedi. Ama daha önemlisi, toplum da bundan tahmin edileceği kadar rahatsız olmadı. Anlaşılan o ki Sünni İslami kesim bir zihni eşiği geçmişti. Genelde bu türden eşik geçmelerin genel bir zihniyet dönüşümünü ima etmesi nedeniyle belki birçokları aynı tutum değişikliğinin 1915 konusunda da olmasını beklediler ama en azından henüz öyle bir 'rahatlama' olmadı. Oysa Dersim'de yaşananlar 1915'in dar bir zaman ve mekâna sıkıştırılmış 'konsantre' halinden ibaret.

“Nar Taneleri" Gösterileri

Yunus Emre Kültür Merkezi: Tarih: 24 Mart GALA; 29 Mart; 11 Nisan; 26 Nisan; 01 Mayıs.

Bir devlet beslemesi: IRKÇILIK

Akın Olgun / olgunakin@yahoo.co.uk /  
Hocalı Katliamını protesto bahanesiyle şovenizmin ve nefretin nasıl bayrak haline getirildiğine şahitlik ettik… Başbakanın “münferit” ilan ettiği sloganlar ve pankartlarda neler vardı bir kez daha hatırlamak lazım; “Dişe diş, kana kan, intikam!”, “Bozkurtlar burada, Hrantlar nerede?”, “Kuzey-Güney bir olsun, Ermenistan yok olsun”, “Hepiniz Ermeni’siniz, hepiniz piçsiniz”,“Bugün Taksim, yarın Erivan, bir gece ansızın gelebiliriz.”.. Nefret suçunu münferit bir olaymış gibi sunuyorsanız o suçun koruyucusunuzdur. İnsanlığın en temel hak ve özgürlüklerini, bu iki suça karşı milyonlarca insanın canlarını vererek kurduklarından bihabersiniz demektir.

Irkçılığa Karşı Yürüdüler


Galatasaray Meydanı'nda toplanan aralarında siyasetçi, gazeteci ve tiyatrocuların da bulunduğu yaklaşık bin kişilik grup, geçen hafta "Hocalı Katliamı" protesto gösterisinde açılan pankart ve atılan sloganlara cevap olarak, 'ırkçılığa karşı' yürüdü.

Zori Balayan Kimdir?

Onur Yaymaz, Radikal'deki köşe yazısında yer verdiği Zori Balayan'a ile ilgili bir dezenformasyona dayalı yanlış bilgiyi kişisel sitesindeki yazıyla düzeltiyor.

Şimdi de Rize’de Ermenileri öldürdüler

Engin Önkibar/ Rize
Hocalı mitingindeki ırkçı pankart ve sloganlar henüz akıllardayken, şimdi de Rize’nin işgâlden kurtulma töreninde temsili Ermeni çeteciler öldürüldü. Belediye Başkanı ise Fransa’ya ve Ermenilere nefretini kustu.

ÇAĞDAŞ AZINLIK HAKLARI VE LOZAN

Murat Bebiroğlu
Bu yazının amacı, yeni anayasa hazırlanırken Lozan Antlaşmasının azınlıklara sağladığı hakları incelemek ve bu hakları çağdaş azınlık haklarıyla karşılaştırarak Lozan’ın ve çağdaş azınlık haklarının daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Lozan’ın azınlıklara tanıdığı hakları ve çağdaş azınlık haklarını kapsamayan ve bu hakların verilmesini garanti etmeyen bir anayasa hem eksik olacak, hem de Hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmayacaktır.

‘Soykırım yok diyene’ de saygı gösterilmeli

Fatma Aksu
İsviçre’nin Zürih kentinde “Ermeni soykırımı yoktur” dediği için hakkında ön soruşturma açılıp, Ermeni medyasının hedefi haline gelen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’a Türkiye Ermenileri Patrikliği’nden destek geldi… Ateşyen, fikir özgürlüğünü Türkiye’de görüyoruz. 10 yıl öncesine kadar Türkiye’de soykırım tartışılamazken, bugün ‘soykırım var’ diyenlere kimse bir şey demiyor. Düne kadar Kürtçe şarkı söylenemezdi, şimdi Kürtçe kanallar var. Bakanımız da fikir özgürlüğünü kullandı. ‘Soykırım yok’ dedi. Herkes saygı göstermeli.”

Fransa’nın soykırım yasası da iptal edilebilir

Fransa Anayasa Konseyi, “Ermeni soykırımı yoktur” demeyi suç sayan yasayı iptal etti. Ama 2001 yılında çıkarılan ve Ermeni soykırımını tanıyan yasa duruyor.Anayasa Konseyi’nin “soykırım yoktur” demeyi suç sayan yasayı iptal etmesi, soykırımı tanıyan yasanın da iptal edilmesine yol açabilir mi? Elekdağ, soykırımı tanıyan yasanın da iptal edilebileceğini düşünüyor.

Cennet ve cehennem

Ferhat Kentel:
Bir yanda Çerkesler; soykırıma ve sürgüne uğramış bir halk, nefretin, kinin adımını atmadığı, atamadığı bir çalışma toplantısı (lejen xase) yapıyorlar. Çerkes Hakları İnisiyatifi'nin düzenlediği toplantıda, birlikte yaşadıkları insanlarla gerçekten birlikte yaşayabilmek, bu toplumda yaşadıklarını hissedebilmek için, toplum içinde "biz de varız" diyebilmek için benzerliklerinin yanısıra farklılıklarını anlatıyorlar… Diğer tarafta aynı gün, başka birileri hiçbir izan, ahlak, edep tanımadan kan ticareti yapıyorlar. Bu toplumda sayısız acıya neden olmuş dili, ırkçılığı, nefreti boca ediyorlar Taksim Meydanı'nın ortasına... Çerkeslerin, Kürtlerin, Ermenilerin, Sünni Müslümanların, Alevilerin ve daha pek çoklarının konuşuyor olmasından dehşet rahatsız olan, buna tahammül edemeyen ve iktidarları sarsıldığı için her türlü yolu deneyen jakoben seçkinlerin süper organizasyonu bize cehennemi vaat ediyor.

Bakan Davutoğlu, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Ateşyan’ı Ziyaret Etti

Ateşyen, AK Parti iktidara gelene kadar ne patrikhanenin yolu bilindi ne de Ermeni cemaatinin varlığı hatırlandı… “Sıkıntılarımızdan birisi emlaklarımızın konusuydu.” diyen Ateşyan, “Başbakanımızın talimatıyla 1936 beyannamesi yazılı olan emlaklarımızın geri verileceği kararı alındı. Bu konuda mutluyuz..Güzellikler içinde tabi ki üzüntüler de olmuştur. Geçen Pazar günü Taksim’deki gösteride pankartlarla söylenen bir söz bizi üzmüştür. Cemaatimizin üyeleri bu konuda üzgün. Bir millete böyle hakaret edemezsiniz.” ifadelerini kullandı…. Bakan Davutoğlu, “Hükümetimizin bu konudaki ilkeli yaklaşımı malumdur. Türklerin ve Ermenilerin oluşturdukları büyük kültüre uygun düşmeyen önyargıları hep beraber aşacağız. Herhangi bir dönemde bu topraklardan göç etmiş diğer Ermenilerle de ortak kültür anlamında en yakın ilişkide bulunulacak ve onlarla her şey paylaşılacaktır.