Etiketler

Çanakkale'de Ermeniler de savaştı


Tarihçi-yazar Volkan Şenel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı arşivlerinden Kocaeli'den Çanakkale Savaşı'na katılan Ermeni asıllı 3 Osmanlı vatandaşının kimlik bilgisine ulaştığını söyledi. Savaşta hayatını kaybeden 3 Ermeni'nin gönüllü olarak savaştığının bilindiğini belirtti.

19 ocakta beraber yürüyebilecek miyiz?

Orhan Miroğlu
Etyen’in anlatmaya çalıştığı şey gerçekleşti bence. Hrant Dink Davası bugün kuşatılmış bir dava.19 ocakta yaşadıklarım bu gerçeği bana bir daha gösterdi. Yazayım diye düşünüyordum, sonra sevgili Rakel’i ve Hrant’ın gerçek dostlarını üzer diye vazgeçtim yazmaktan. Ama galiba yazmanın zamanı geldi.19 ocakta AGOS’a yürüyenlerin arasındaydım. Cananla beraber yürüdük. Sayısız sataşmayla, laf atmalarla karşılaştım. Bu sataşmalara cevap verseydim, muazzam bir provokasyonun meydana gelmesi işten bile değildi. Çünkü sataşmalara karşı beni koruma telaşına düşmüş dostlar da vardı yanımda. Sloganlar atılıyordu, ama bunların bir teki bile Hrant’ın katillerine işaret etmiyordu, tam tersine gerçek katilleri gizlemeye hizmet ediyordu.

Fenerbahçe hedefini gerçekleştiremedi

Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig'de ezeli rakibi Galatasaray ile 2-2 berabere kalarak, zirve ile puan farkını azaltma hedefini gerçekleştiremedi.

Çok Kültürlü Yaşamda Süryaniler Sempozyumu


23 Mart 2012 Cuma günü İstanbul'da Çok Kültürlü Yaşamda Süryaniler konulu sempozyum düzenleniyor. Avrupa Süryani Birliği ve Turabdin Süryani Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen sempozyumda Süryanilere ait sorunlar masaya yatırılacak ve kamuoyunun dikkati çekilmeye çalışılacak.
Yer: Cezayir Lokantası; Hayriye Cad. No 12, Galatasaray-Beyoğlu 34425 İstanbul

Belgesel gösterimi: Zabel Yesayan’ı Bulmak / Վաւերագրական ֆիլմի ցուցադրութիւն՝«Զապէլ Եսայեանը Գտնելով»


İki kadın yönetmen, Talin Suciyan ile Lara Ahoranian, İstanbul'lu yazar, soykırım kurtulanı, sonrasında Stalin kurbanı yazar Zabel Yesayan'ı anlatıyor.

The Meaning of Lent


The principles and practices of Lent in the Armenian Church are deeply rooted in the Bible, the ancient Christian traditions, the life-example of Christ and His disciples, and the lives of the great church fathers, all of whom contributed to the establishment of the canons of Lent. The focus of Lent is on "Man the Sinner": on his repentance, his spiritual cleansing, and his eventual salvation.

ABD’nin Türkiye aleyhinde yargılama faaliyetleri


Av. Gülseren Aytaş
ABD, küresel Ermeni propagandaları çerçevesinde 40’tan fazla eyaletinde soykırım kararı/ yasası çıkararak Türkiye aleyhinde yasama faaliyetlerinde bulunmuş, hatta Türkiye aleyhinde yargılama faaliyetlerine başlamıştır… Türkiye, hiçbir ulusal veya uluslararası mahkemenin bu konuda Türk hükümetini, kurumlarını, vatandaşlarını yargılayamayacağını, böyle bir yargılamanın uluslararası hukuka aykırı olacağını, tanımayacağını resmi olarak açıklamalı, hiçbir mahkemenin davetine imza atmamalı, icabet etmemeli ve kararını tanımamalıdır.

Ermeniler, Suriye’deki Olayların Sona Ermesi İçin Kilisede Dua Etti

İstanbul'dan otobüslerle geldikleri Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'ni ziyaret eden Ermeni vatandaşlar, Suriye’de yaşanan olayların sona ermesi için dualar etti.

Samast: Cinayette biri daha var


Dink cinayeti tetikçisi Ogün Samast: Şu ana kadar anlatmadım, cinayetten üç ay önce biriyle görüştüm. Bu kişinin cinayetle ilişkisini açıklayacağım.

Ermenice dil kursu açıldı

Diyarbakır’ın BDP’li Sur İlçe Belediyesi ve Kürdi-Der işbirliği ile Türkiye’de ilk kez Ermenice dil kursu açıldı. Kursa 9 ve 57 yaş arasında 41 kursiyer katılırken, kursiyerlerden bazıları Türkiye’de böyle birşeyi hayal bile etmediklerini söyledi.

Lazlar, dillerinin yok olmaması için mücadele ediyor

Lazca eğitim talebiyle gündeme gelen SİMA Laz Kültür ve Dayanışma Vakfı, TBMM’ye sunduğu anayasa taslağında pozitif ayrımcılık talep etti… Anayasa taslağında, bu pozitif yükümlülüklerin hayata geçirilmesi için değiştirilen yer isimlerinin iade edilmesi, Lazca ve Anadolu’da konuşulan diğer dillerin ilköğretim ve üniversitelerde seçimlik ders olarak okutulması, Laz Dili ve Edebiyatı Enstitüleri açılması, TRT’de Lazca yayın yapılması da yer aldı.

Hrant'ın filmi çekiliyor


Yusuf Bülbül  
2007 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü

Ermenistan da Newroz’a hazırlanıyor


21 Mart’ta birçok ülkede Newroz kutlanacak. Dünyada yaklaşık 300 milyon insan bunu Yeni Yıl bayramı olarak kutlamakta. Bayram İran’da Kürdiastan’da, Orta Asya’nın bir dizi ülkesinde ve Hint yarımadasında kutlanmakta.

"Ermeni Yalanı" Tehdidine Dava Yok!


Ayça SÖYLEMEZ / ayca@bianet.org
Aksoy, bahçesine "Ermeni yalanına sessiz kalma" yazılı şapkayı atanı kamerayla tespit ettiğini söyleyerek savcılığa başvurdu; savcılık, "Dava açmak için delil yok" cevabını verdi. Avukat Yağcı, "görüntüler yok sayıldı, olay kapatılmak isteniyor" diyor.

Rumlar artık Türklerle eşit olduğunun farkına varmalı


İstanbul’da Rumca yayınlanan İHO Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni ve Yunan Mega TV Türkiye Temsilcisi Andrea Rombopulos, Hükümetin geri işleyen bir çarkı tersine çevirmek zorunda kaldığını ifade ederek, “80 senede yapılanları 8 senede düzeltmeye çalışmak kolay değil. Hep eşit değiliz diye şikayet ederdik. Şimdi eşitiz, farkına varmalıyız” dedi

'Gaz bombaları ile cevap veriyorlar gözyaşlarına'


Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, "Meydanlarda bağırarak hakaret etmeyi biliyorlarsa, bağırarak özür dilemeyi de bilsinler. Patrikhane'ye giderek kapalı kapılar ardında özür dilemesinler" dedi.Rakel Dink Cumartesi Anneleri'nin eylemine de destek vermişti.

Turkey launches probe into anti-Armenian textbook


Turkey launches probe into anti-Armenian textbook

Tahrip gücü yüksek saatli bir bomba gibi


Ahmet Hakan / Hürriyet
Cengiz Çandar’ın köşe yazısında okudum. Çandar, “Okuduğum en etkili tweet” diyerek yayınlamış mesajı.Mesaj şu:“Alevi yakarsanız zamanaşımından... Ermeni öldürürseniz delil yetersizliğinden...Kürt öldürürseniz kahramanlıktan... Cezasız kurtulursunuz”.

Böyle buyurdu devlet: Din adamı kilise yönetimine giremez!

Recep Güvelioğlu / morepa@superonline.com
Bir Rum vatandaşımız, Rum lisesi öğretmenliği ve yöneticiliği yaptıktan sonra emekli olur. Bu vatandaşımız daha sonra Patrikhaneye bağlı bir dini göreve talip olur ve çalışmaya başlar.  Bu arada tüm seçim prosedürünü de aşarak hukuki bir biçimde bir Rum kilisesi yönetim kuruluna seçilir. Ancak kural gereği bu seçimin Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu makam ise, söz konusu kişinin dini görev yaptığını araştırır ve “ papaz olduğunuz için kilise vakfı da olsa vakıf yönetimine giremeyeceğini” vatandaşımıza bildirir. Din adamlarının vakıf yönetimine girmesine bizim Vakıflar Genel Müdürlüğü kendine göre gerekçelerle karşı çıkmaktadır… Rum vatandaşımız, iki ay önce bu karara itiraz eder… Ancak, şimdi itirazın reddedildiğini öğrendik. Yani hepsi boş çıktı. Şimdi belki mahkeme yoluna gidilecek sonra AİHM filan. (Adamlar haklı, dini görevleri olan kişilerin kilisede, eğitimcilerin okulda ne işi varJ HYETERT)

Türkiye'nin AB üyeliğine 'soykırım' kriteri vaadi

Emre Demir -Paris
Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine 5 hafta kala Sosyalist aday François Hollande, Ermenilere Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği için 'soykırımı tanıma' kriteri getirme sözü verdi… . Seçimlerin en güçlü iki adayı Sarkozy ve Hollande, Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen seçilmeleri halinde inkâr yasa tasarısını tekrar gündeme getirme sözü veriyor.

AİHM kararları Türkçe'ye çevrildi

Adalet Bakanlığı, AİHM içtihatları ile ilgili güncel gelişmelerin hakim ve savcılar ile diğer uygulamacılar ve kamuoyuna aktarmak amacıyla,AİHM'in Türkiye hakkında verdiği kararların tümü ile diğer ülkeler aleyhinde verilen kararlardan gerekli görülenlerin Türkçe tercümelerine, istatistiki bilgiler ve ilgili uluslararası raporlara ulaşım imkanı sağlayacak internet sayfasını kullanıma açtı.
http://www.inhak.adalet.gov.tr/mevzuat/mevzuat.html

Rumeli'de yerlilik ve imtiyaz

Etyen Mahçupyan
Haklı çıkmayı istemek anlaşılır bir duygu. Ancak eğer soru sormuyor, merak etmiyorsanız, haklı çıkmanın ne anlamı olabilir anlamak zor. Rumeli göçmenleri üzerine yazdığım makalelere iki eleştiri daha geldi, ancak ne yazık ki her ikisi de benim söylediklerime itiraz etmeyi kendilerince yeterli bulan cinstendi. Diğer bir deyişle her ikisi de asıl soruyu 'kaybetmekte' sakınca görmemişti. O nedenle bir kez daha tekrarlayalım: Rumeli'den göç sırasında soykırıma muhatap olan Müslümanlar, acaba hangi nedenle bir kimlik olarak göreceli bir hafızasızlığı tercih etmekteler? Soru bana gelen itirazlar ışığında daha da yakıcı... Çünkü eğer bu itirazlar doğruysa, söz konusu ortak kimliksel hafızasızlığın nedeni daha da belirsizleşiyor ve başka bir açıklamayı hak ediyor. Ne yazık ki bana verilen cevaplarda bu konu hiç yer almamakta...

Türkiye'nin AİHM'deki 52 yıllık utanç tablosu: İnsan haklarını ihlalde birinci!

Gökçer Tahincioğlu Ankara-Milliyet
AİHM’nin Türkiye ile ilgili 52 yıllık istatistikleri yayınlandı. Bu süre zarfındaki başvuru ve mahkûmiyetler esas alındığında Türkiye 2 bin 404 mahkûmiyetle İnsan Hakları Sözleşmesi’ni en çok ihlal eden ülke oldu.

Şişli'den Haberler

Karun KOVAN [karunkovan@ttmail.com]
Şişli A bayan Voleybol takımı Türkiye 2. deplasmanlı voleybol liginde karşılaştığı lig lideri Karşıyaka’yı 3-0 mağlup etti… 

Bochum'da Erdoğan'ı dev protesto bekliyor

Berlin - "Steiger Award" ödülünü almak için Cumartasi günü Bochum'a gelecek Başbakan Erdağan, protesto gösterisiyle karşılanacak. Kürtler, Ermeniler, Aleviler ve Asuriler Bochum tren garı önünde protesto gösterisi düzenleyecek. Bir grup Alman politikacı ve bilim insanı ise ödül alacak isimleri belirleyen jüri komitesine protesto mektubu gönderdi.

Anadolu'da, açılmayan 189 toplu mezara karşın, tek bir toplu Ermeni mezarı bulunmuyor

Ebubekir Koran  
Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran, Anadolu'da Ermenilerin faili olduğu ve açılmayan 189 toplu mezar bulunduğunu, tek bir Ermeni toplu mezarı bulunmadığını söyledi. (Ölülerin milliyetinin nasıl belirlendiği ayrı bir soru ancak asıl mesele şu ki toplu mezarlar daima egemen güç olan devlet tarafından hazırlanır. Amacı terör olan terörist ve çeteler toplu mezar yerine vahşeti göstermek ister. Kaldı ki çetelerin böyle bir zamanı da olamaz. HYETERT)

Yeryüzüne Özgürlük Derneği'nin çağrısı: Ermeni kadın ırkçılık mağdurunun davasına katılım çağrısı

Ayşe Günaysu [ayse.gunaysu@gmail.com]
Yıllardan beri ırkçılığa, nefret söylemlerine, hakaret ve tehditlere maruz kalan Eva Aksoy'un, kamuoyunda "Benim Ülkem Sana Dar Gelir" diye tanınan davası, 20 Mart Salı günü Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde görülecek.Beşinci duruşması görülecek dava öncesinde, Eva Aksoy'la dayanışmak, onun nezdinde tüm baskı altına alınanların, tehdit edilenlerin ve ırkçı-ayrımcı saldırılara maruz kalanların yalnız olmadıklarını hissettirmek ve bir kez daha tüm ayrımcılıkları, ırkçılık ve nefret söylemlerini lanetlemek için saat 09:00'da Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapacağız.

Atatürk'ten Kürtlere Ermeni uyarısı

Neşe Düzel
Tarihçi Taner Akçam: Atatürk, Samsun’a çıktığında Kürt ağalarına yazdığı mektupta “Ermeniler gelip mallarını sizden alır” dedi. Bu korku Kurtuluş Savaşı’nda motivasyon görevi gördü.

Ninemin Dövmeleri filminin gösterimini engellemek istiyorlar

Filmin ilk gösterimi 15 Şubat Perşembe günü saat 19:00'da AFM Fitaş Beyoğlu sinemasında. Filmin gösterimine yönelik baskılara karşı orada olalım.

İsveç'te sözde soykırım yasası protestosu

İsveç parlamentosunda sözde Ermeni soykırımı tasarısının kabulünün ikinci yılında Türkler kalabalık bir protesto gösterisinde bulundu. İsveç-Türk İşçi Dernekleri Federasyonu ve Azerbaycan Federasyonu tarafından düzenlenen mitingde İsveç Parlamentosu'nun bu karardan dönmesi gerektiği vurgulandı.

1915 öncesi Ermenistan’da da özlemle anılıyor

"Ermenistan’da yaşayan bir Türk olmak hem kendim hem de Ermeniler için ilginç bir durum. "Hocalı katliamının 20. yıldönümü ve Fransa’daki soykırım yasası tartışmaları ile Türkiye bir kez daha hareketlendi. Ama meselenin bir de Ermenistan tarafı var...

"Sınırları Aşan Filmler" artık internette!..

Türkiyeli ve Ermenistanlı sinemacıları birlikte film yapmaya davet eden Ermenistan Türkiye Sinema Paltformu'nun ön jürisi açıklandı. Platform, 2010 yapımı filmlerden üçünü internet üzerinden izleyicilere sundu.

Süryaniler Mardin'deki Katolik Patrikhanesi'ni geri istiyor

Süryaniler, 1979'da istimlak edilerek müzeye çevrilen Mardin'deki Süryani Katolik Patrikhanesi'ni geri istiyor. Katolik Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Munir Üçkardeş, Patrikhanenin kendileri için maddi bir anlam taşımadığını ancak manevi değerinin büyük olduğunu belirtti.

Լոյս Տեսաւ Ռ. Հատտէճեանի Նոր Գիրքը ՚ԴԻՄԱՆԿԱՐՆԵՐՙ

Հաճոյքով կը հաղորդենք որ Ռ© Հատտէճեանի ՚Յուշատետրՙ շարքէն լոյս տեսաւ նոր հատոր մը եւս« ՚Դիմանկարներՙ« որ կը կազմէ Յուշատետր շարքի 26րդ հատորը։ 

Yeni Bir Anayasa İçin Ermeni Cemaatinin Görüş ve Önerileri

12 Mart 2012 tarihinde Türkiye Ermeni toplumu adına Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan başkanlığındaki heyetin Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu yeni anayasaya ilişkin beklentilerin tam metnini aktarıyoruz.

Ermeni Cemaati: Anayasada etnik vurgu yapılmasın


TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde oluşturulan Sivil Toplum Kuruluşları, Azınlık Cemaatleri ve Vakıflar Alt Komisyonu’nda, dün Ermeni Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan yeni anayasa önerilerini anlattı.


How a Funeral Home is Healing the Painful History of Turkish Christians


MAR 10 2012, 8:01 AM ET
An Orthodox cemetery in Istanbul is trying to negotiate Turkey's complicated Muslim-Christian relationship.

An Orthodox woman prays during Christmas mass at Fener Greek Orthodox Patriarchate in Istanbul / Reuters

Türkiye Ermenileri ve direniş

Ohannes Kılıçdağı / Muhalefet Şerhi / Agos

Müslümanların adalet talebi...


Markar Esayan / Taraf


Süryani Gazetesi ”SABRO (UMUT) ” Yayınına Başladı.
Türkiyede bugüne kadar sesi çok duyulmamış ve yok sayılmış olan halklardan olan Süryani halkı Türkiye de kendileri açısından bir ilke imza atarak GAZETE SABRO (UMUT) isimli aylık yayınlanacak bir gazete çıkarmaya başlıyorlar.

Ermeni asıllı televizyon yıldızı Kim Kardashian ve ailesinin hayatını anlatan reality programına Türkiye-Ermenistan ‘soykırım’ gerginliği damgasını vurdu


Pazar gecesi yayınlanan yeni bölümde, Kardashian’ın Türkiye basketbol liginden transfer teklifi götürülen eniştesi NBA yıldızı Lamar Odom’ı ailenin el birliğiyle nasıl caydırdığı ekranlara geldi.

FIRST TIME EVER LIVE BROADCAST OF THE TED CONFERENCE IN YEREVAN


TED, the nonprofit devoted to “Ideas Worth Spreading,” granted a TEDx Live license for TED2012 to be shown as a live webcast in Yerevan. This made it possible to organize an unprecedented event at the Tumo Center for Creative Technologies, the official partner and sponsor of TEDxYerevanLive. TED followers in Armenia had a unique opportunity to virtually join the world-famous conference attendees in Long Beach, California and to view talks about cutting-edge technology and amazing showcases of human creativity.

Patrik 'eşit vatandaşlık' isteyecekAram Ateşyan, anayasadaki Türk vatandaşı ibaresinin kalkmasını ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak düzeltilmesini isteyecek.

Hocalı ırkçılığı 2015’e hazırlık


NEŞE DÜZEL - Istanbul - 12.03.2012

Tarihçi Taner Akçam: Hocalı mitinginde Ermeni düşmanlığı hükümetin desteğinde doldurulan billboardlardaki afişlerle de yapıldı. Bu aslında 2015’e bir hazırlık
   

'Misafir öğrenci'nin geleceği yok


Geçen yıl başlayan 'misafir öğrenci' uygulaması, Türkiye'de kaçak çalışan Ermenilerin çocuklarının eğitim sorununu çözmedi.

Gedikpaşa daki Ermeni kilisesinin bodrum katındaki odacıklarda oluşturulan okulda, sınırlı olanaklarla Ermenistanlı çocuklara ders veriliyor. Çocuklar kiliseden aldıkları yazıyla Ermenistan da eğitimlerini sürdürebiliyor. Türkiye de kalanlar için ise bu mütevazı kilise okulu eğitimleri için bir anlamda son durak ...

Ermeni davaları Uludere ve UCM

Orhan Kemal Cengiz / Radikal
BDP'nin UCM'ye götürdüğü Uludere katliamı davası oradan geri gelecek ve katliamın ciddiyet ve vahametine gölge düşecek.

‘Cumartesi çocukları’ meselesi (2)


Mıgırdiç Margosyan / Evrensel.net

‘Cumartesi çocukları’ meselesi (1)

Mıgırdiç Margosyan / Evrensel.Net

Süryanilik tinsel bir imparatorluk


Gezi notları, röportajlar ve tarihî bilgilerin iç içe geçtiği çok yönlü bir eser olan “Süryaniler” kitabının yazarı Sebastien de Courtois, imza günü ve söyleşi için İstanbul’daydı…

Bakü'deki Eurovision'a boykot çağrısı


Azerbaycan’ın insan haklarını ihlal ettiğini savunan bazı çevreler Bakü’de gerçekleşecek 2012 Eurovision Şarkı Yarışması için katılımcılara boykot çağrısı yapıyor.

Türkiye ne yapmalı? (2)Etyen Mahçupyan / Zaman

Hiç tanımayıp çok konuştuğumuz Ermeni Diasporası (1)Alin Özinian (*) / Zaman

Ermeniler, Erdoğan'ı Almanya'da protesto edecek


Almanya'da tartışmalara neden olan bu yıl ki "Steiger Award" ödülünü almak için Bochum'a gelecek Başbakan Erdağan, Ermeniler tarafından protesto edilecek. Almanya Ermeniler Konseyi, Erdoğan'ın hoşgörüsüz olduğuna dikkat çekerek "Türkler ve Müslüman olmayan herkese karşı hoşgörüsüz birisine tolerans ödülü nasıl veriliyor?" sorusunu yöneltti.

Hırant Dink'i uyaran mitçilere takipsizlik kararı !


Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Süleyman Savut ile üyeler Şenel Altınay ve Jale Tetik'in verdiği kararda, Dink ailesinin şikayeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2 MİT görevlisi hakkında, "görevi kötüye kullanma" suçundan yürüttüğü soruşturmada takipsizlik kararı verdiği belirtildi.
Dink ailesinin, Hrant Dink'i İstanbul Valiliği'nde uyardıkları ileri sürülen 2 MİT görevlisi hakkında verilen takipsizlik kararına itirazları reddedildi

Dpü'de "Türk-Ermeni İlişkileri" Konferansı


Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı ve Kayseri Milletvekili Prof.Dr.Yusuf Halaçoğlu, 20'nci yüzyılın ilk yıllarında Ermeni çetecilerin 518 bin Türk'ü katlettiğini savundu.


Yeni Anayasa'ya İlişkin Süryanilerin Önerileri

Türkiye Cumhuriyeti iç dinamikleriyle kaydettiği gelişmelerle bölgesel ve küresel düzeyde meydana gelen değişimlere uyum sağlamak amacıyla yeni bir anayasa yapma sürecindedir.