Etiketler

ԶՐՈՅՑ՝ ՍԻՊԻԼԻ ՀԵՏ


Փափաքում Էի, Ինքնութիւնս, Մայրենի Լեզուս Իմ Երգով Ներկայացնել Թուրքերին.

Erzurum Kongre binası sahibine iade edilecek

Tuğba Tekerek / Taraf
 Ermeni Patrikliği, Sansaryan Vakfı’nın yönetiminin iadesi için başvurdu. Eğer dava olumlu sonuçlanırsa Erzurum Kongresi’nin yapıldığı bina devredilebilecek. İstanbul Ermeni Patrikliği, 1936’da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından el konulan Sanasaryan Vakfı’nın idaresini geri almak için dava açtı. Vakfın devri, pek çok mülkle birlikte 1919’da Erzurum Kongresi’nin yapıldığı binanın da Patrikhane’ye devrini gündeme getirecek.Konuyla ilgili Taraf‘ın sorularını yanıtlayan Patikhane avukatı Ali Elbeyoğlu “13 Mart’ta Sanasaryan Vakfı’nın yönetimini Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden almak için Ankara 8. İdare Hukuk Mahkemesi’nde dava açtık.” dedi.

Marovitch son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede 81 yaşında hayatını kaybeden Eski Vatikan Türkiye Temsilcisi Georges Marovitch, Saint Esprit Kilisesi'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi… Marovitch için Şişli'deki Saint Esprit Katolik Kilisesi'nde ayin düzenlendi. Ayine Latin Katolik Episkoposu Lovis Pelatre, Türkiye Süryani Katolik Patrik Genel Vekili Yusuf Sağ, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Diyalog Avrasya Platformu Eş Başkanı Harun Tokak ve çok sayıda davetli katıldı.

Patrik Vekili ile Kılıçdaroğlu bu oyunu izleyecek!Bakırköy Belediyesi ve Yeşilköy Ermeni Okulundan Yetişenler Derneği katkılarıyla hazırlanan ve Nar Taneleri Folklor ve Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen "Nar Taneleri" isimli 2 perdelik oyunun galası 24 Mart 2012-Cumartesi günü saat 20.00'de Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi'nde yapılacak. Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ve Yeşilköy Ermeni Okulundan Yetişenler Derneği Başkanı Arev Cebeci'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek galaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan da katılacak.

Tuvalu oyunu

Uğur ERGAN 
Ermenistan işgal altında tuttuğu Dağlık Karabağ’ın resmen tanınması için Büyük Okyanus’taki küçük bir ada devleti olan Tuvalu ile diplomatik ilişki kurdu. Tuvalu, Abhazya ve Güney Osetya’yı geçen yıl para karşılığında resmen tanımıştı.

Ermeni kıza iğrenç tuzak

Ermenistan’dan iş umuduyla Türkiye’ye göç eden ve Kumkapı’da kaçak bir hayat yaşayan 21 yaşındaki Narine Mıkırtçiyan, siyanür içerek intihar etti. ... Kaçak yaşadıkları İstanbul Kumkapı’daki evlerinde üvey babası ve ağabeyiyle birlikte kalıyordu. Genç kız bir süre sonra aynı mahallede oturan Orhan isimli gence aşık oldu. Narine, Orhan’la evlilik hayalleri kurarken, yaşadığı bir olay tüm hayatını değiştirdi… Orhan genç kızın çıplak fotoğraflarını çekmiş ve bu fotoğrafları kardeşi Barış’a da vermişti. Genç kızın çıplak fotoğraflarını kullanarak bir şantaj planı hazırlayan Barış, Narine’ye kendisi ile birlikte olmazsa fotoğrafları internette yayınlayacağını söyledi. Hatta bu fotoğrafları Narine’nin ağabeyi Zhora’ya da vereceğini belirten Barış, genç kızdan yüklü miktarlarda para istemeye başladı... genç kız, siyanür içerek hayatına son verdi. Öğlen yemeği için eve gelen babası koridorda Narine’nin cansız bedenini buldu.

"Önce Geçmişle Yüzleşilmeli"

Nilay Vardar
Süryanilerin sorunları ve çözüm önerileri "Çok Kültürlü Yaşamda Süryaniler Sempozyumu"nda konuşuldu. Süryani milletvekili Erol Dora, geçmişte Süryanilere yapılan ayrımcılıkla yüzleşilmeden özgür bir politika geliştirilemeyeceğini söyledi.

'Ailesi başvurursa Hrant Dink şehit sayılabilir'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “sivil şehit” yasasıyla, 2007’de öldürülen gazeteci Hrant Dink’in de şehit sayılabileceğini açıkladı. “Sivil şehitlik” düzenlemesiyle ilgili bilgi veren Şahin, yasanın 1987’den sonraki terör olaylarında mağdur olanları kapsayacağını belirtirken, “Hrant Dink’in ailesi yasadan istifade etmek için başvuru yaparsa, sivil şehitlikten doğan haklarını alabilirler. Ben aileyle konuşur, yeni düzenlemeyi anlatırım” dedi.

Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinde Yeni Dönem

Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkileri normalleştirme süreciyle bozulan Türkiye-Azerbaycan arasındaki diplomatik ve ekonomik işbirliği yeniden artmaya başladı… Türkiye bölgesel bir enerji koridoru olmayı amaçlıyor. Azerbaycan’la varılan doğal gaz anlaşmaları aynı zamanda, Türkiye’nin uluslararası yaptırımlarla köşeye sıkışan İran’a bağımlılığını azaltmasını sağlıyor. Bununla birlikte Azerbaycan, Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkilerini normalleştirmesi yönünde uluslararası baskıya maruz kaldığının farkında. Ermenistan’la ilişkiler aynı zamanda artan “soykırım” baskısını da azaltabilecek bir ilaç gibi görülüyor. Ankara için Azerbaycan’ı küstürmeden Erivan’la ilişkileri geliştirmek çözümü oldukça zor bir denklem.

Kiliseye saldıran kişilere dava açıldı!

Adana'da ellerindeki kılıç ve bıçakla "bebekli kilise" olarak bilinen Aziz Pavlus Latin İtalyan Katolik Kilisesi'ni basarak, eşyaları tahrip eden 4 kişi hakkında 4'er yıl hapis istemiyle dava açıldı.

ABD’de Karar Tasarıları Mevsimi Başladı

Ömer Engin Lütem
Amerikan Kongresi’ne genellikle bahar aylarında Türkiye hakkında karar tasarıları sunulduğu görülmektedir. Bunun başlıca nedeni Ermeni “soykırımının” başladığı tarih olarak kabul edilen 24 Nisan tarihinde veya daha önce Kongre’de Türkiye aleyhine bir veya daha fazla karar tasarısı bulunmasını sağlamak ve böylelikle Ermeni seçmenleri memnun etmektir. Bu yıl da bu yazılı olmayan bu kurala uyulmuş ve Senato’ya biri Türkiye’deki Hıristiyan Mirasın korunması ve el konmuş kilise mallarının verilmesi hakkında S.Res.392 numaralı, diğeri Ermeni soykırım iddialarının tanınması hakkında S.Res.399 sayılı iki tasarı verilmiştir.

Bağış'tan AGİT'e Tepki "AGİT Minsk Grubu Ya Görevini Yapsın, Ya Da Bu İşi Beceremiyoruz, Desin"

Azerbaycan'la Ermenistan arasındaki Karabağ sorununu barışçıl yollarla çözmek için kurulan AGİT Minsk grubunun eşbaşkanlarının ortak bildirisine, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'tan "AGİT Minsk Grubu ya kendi üzerine düşen görevi yerine getirsin, ya da bu işi beceremiyoruz desin" sözleriyle tepki geldi. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Fransa dışişleri bakanlarının imzasını taşıyan bildiride, Azerbaycan ile Ermenistan, siyasi irade göstermeye çağırdı, bölgede barışın müzakere yoluyla sağlanabileceğini vurgulandı,"Biz ülkeleri savaşa değil, barışa hazırlıyoruz" denildi.

Dünya Tiyatrolar Günü DavetiSerda Arslan /serdaa@acro.com.tr
Bu yıl dopdolu bir programla 9.kez, Getronagan Derneği’nde Dünya Tiyatrolar Günü için 31 Mart Cumartesi buluşuyoruz. 

Türkiye İnsan Hakları Kurumu Özerk Olmalı


Beş insan hakları örgütü Meclis'e sevk edilen Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanun Tasarısı'nı eleştirdi. Sivil toplumun katkısı olmadan oluşturulan, devlet güdümlü bir kurumun anlamsızlığını vurguladı. Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ortak bir açıklama yaparak Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHK) Kanunu Tasarısı'nı eleştirdi. Bir önceki parlamento döneminde de gündeme gelen tasarıda ısrar etmenin hiçbir meşruiyeti olmadığını söyleyen insan hakları örgütleri tasarının tekrar Meclis gündemine alınmasının "büyük bir şaşkınlık, hayal kırıklığı ve öfkeye" yol açtığını dile getirdi.

Zarakolu, Zoryan Collaborate in Turkish Publication of German Archives

Posted by Weekly Staff on March
Ragip Zarakolu, a publisher in Istanbul and a renowned champion of human rights, has collaborated with the Zoryan Institute to lay one more building block on the foundation of a common body of knowledge for Turks and Armenians. Zarakolu, despite being in jail in Turkey since October 2011 allegedly in connection with the Kurdistan Communities Union (KCK) trials, has not stopped his efforts to bring out the historical truth about the “events of 1915” and thereafter.

Galata Rum İlkokulu 23 yıl sonra iade edildi

 
Yıllar önce devlet tarafından el konulan Galata Rum İlkokulu’nun tapusu, dün vakıf yetkililerine teslim edildi.


ABD'de Soykırım Tasarısı Senatoda

ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokrat iki senatör Ermeni soykırımının tanınması çağrısında bulundu ve tasarıyı senatoya sundu. Demokrat Parti New Jersey Senatörü Robert Menendez ve Cumhuriyetçi Parti Illinois Senatörü Mark Kirk tarafından sunulan 399 sayılı tasarıda, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimine Ermeni soykırımının tanıması çağrısında bulunuldu.

Hrant ticareti tiksindiriyor

Berat ÖZİPEK / berat@stargazete.com
“Hrant Dink cinayeti için yaptığım araştırmaların bedelini ödetmeye çalıştılar” diyor Nedim Şener. “Ayıp” demek hafif kalıyor böylesi bir sömürüye.“Hrant için adalet için” sloganı attığında da midem bulanmıştı.“Rövanş almayın” diyen Ertuğrul Özkök ve benzerlerinin, ellerine fırsat geçse neler yapacaklarını gösteren sözlerini de önemsemiyorum. Onu hala ağırda koyup bir yerlere davet edenler düşünsün.Ama derin devlet davalarında hata yaparak, ürettikleri bireysel ihlallerin yanında, bu davaları itibarsızlaştırmaya ve sabote etmeye çalışanlara harika paslar da verenlerin yaptıklarını önemsiyorum.

The Key to Armenia's Survival

By: Roderick Conway Morris
Armenian civilization is one of the most ancient of those surviving in the Middle East, but for large parts of its history Armenia has been a nation without a country. This has given the spoken and written word, the primary means through which Armenian identity has been preserved, enormous prominence in its people’s culture.

Yalan tarihle nereye kadar?


Fuat Bol / fuat.bol@tg.com.tr
Geçen asrın ilk çeyreğinde Cihan Devleti’miz yıkılmış ve yerine Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu. Yeni kurulan devletin, özellikle çanak yalayıcıları; kraldan daha fazla kral kesilerek: “Kahrolsun eskiye ait ne varsa! Yaşasın yeniye ait olanlar ve olacaklar!” demeye başladılar. Hem de nerede; biliyor musunuz sevgili okuyucularım? Meclis’in çatısının altında.. Köksüzlerden oluşan bir yığın meb’us; Meclis kürsüsüne çıkarak, başta Fatih Sultan Mehmed Han olmak üzere bütün Osmanlı sultanları, ağza alınmaz hakaretlerle karalanıyor ve sözüm ona tarihin çöplüğüne atılmak isteniyordu. Eskiye ait ne varsa yekûnunu inkâr-iptal ve istiskalle işe başlanmış ve bu cümleden olarak; mahut ve meş’um 1017 sayılı kanun çıkarılmıştı. Bu kanuna göre; eskiye ait ne kadar resmî bina (okul, hastane, valilik, kaymakamlık, mahkeme, üniversite vb.) varsa; bunlar padişah tuğrası ve eski yazıyla kitabe ihtiva ediyorsa, bütün hepsi kazınıp yok edilecek veya binaları yıkılıp yer ile yeksan edilecekti!

'Fransa'da çılgına dönen Ermeni lobisi, ABD'de daha çok bastıracak'

Işıl Öz
Türk Amerikan Dernekleri Kurulu Başkanı Ergün Kırlıkovalı, S.Res. 399’u her yıl Kongre’ye getirilen ve tamamen Ermeni lobisinin eseri olan politik bir mesaj ve propaganda olarak değerlendirdi: “Artık alıştık; 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir tasarı her sene ocak-mart döneminde önce Temsilciler Meclisi’ne, ardından da Senato’ya getirilir. Maksatları 24 Nisan’da tasarıyı geçirme ve Türkiye Cumhuriyeti’ne psikolojik bir baskı uygulamak ve Amerika’daki hukuk altyapısını kurmak.  Planlarına göre, önce bu tasarı geçecek ve ardından mahkemeler, tazminatlar, toprak istekleri gelebilecek. Ama her yıl olduğu gibi, bu yıl da hezeyana uğrayacaklar. Şubat ayında ABD Dokuzuncu Temyiz Mahkemesi’nin, martta da Fransız Anayasa Konseyi’nin peş peşe verdiği iptal kararları ile çılgına dönen Ermeni lobisi, hiç olmazsa bir cephede kazanabilmek için şimdi çok bastıracak.”

Ogün Samast 32 yaşında cezaevinden çıkacak

Yargıtay, Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmek suçundan Ogün Samast'a verilen 22 yıl 10 ay hapis cezasını onadı. Samast 10 yıl sonra 32 yaşında cezaevinden çıkacak.

İtalya’nın Rieti kent meclisi Ermeni Soykırımını tanıyan bir tasarıyı kabul etti

Nouvelles d`Arménie»nin Metaksya Vanoyan referanslı haberine göre, İtalaya’nın 48 bin nüfuslu  Rieti kenti (Rieti eyaleti, Lazio bölgesi) Kent Meclisi Ermeni Soykırımını tanıyan bir tasarıyı kabul etti.

Sansaryan Han’ın Erzurum’daki arazileri için dava

Ermeni Patrikliği’nin bir dönemin işkencehanesi Sansaryan Han’dan sonra Erzurum’daki kolej arazisini Vakıflar Müdürlüğü’nden almak için 14 Mart’ta açtığı davaya ABD’deki Ermeni cemaatinden destek geldi

21 MART IRKÇILIK VE AYRIMCILIKLA MÜCADELE GÜNÜ "Ayrımcılığın Farkında Bile Değiliz"

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Dünya Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü'nde bianet'e yaptığı açıklamada, Türkiye'de konuyla ilgili yapısal sorun olduğunu, "öncelikle farkındalık yaratılması gerektiğini" söyledi."Herkesin kimliği ve kültürü hukuk ve toplum nazarında kabul edilmeli, aksi halde eşitlik söylemi anlamsız."Türkiye'de yapısal bir sorun olduğunu söyleyen Türkdoğan, bu konudaki farkındalık çalışmalarının yeterli olmadığını ifade etti."Anayasa'nın tekçi olması ve devlet sisteminin, ceza yasalarının bu tekçi anlayışa uygun düzenlenmiş olması ayrımcılığa yol açıyor."

Azınlık Okullarına Misafir Öğrenci Formülü


Pervin Kaplan
Azınlık okullarının yöneticileri Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel öğretim kurumlarıyla ilgili yeni yönetmeliğinde "azınlık okullarında yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının okuyacağına ilişkin" ibareyi kaldırmış olmasını "olumlu" bir adım olarak değerlendiriyor. Ancak 5580 sayılı kanunda "Bu okullarda yalnız kendi azınlığına mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çocukları okuyabilir" maddesi durduğu sürece vatandaş olmayan Rum, Musevi ya da Ermeni çocukların bu okullara kaydının yapılabilmesi mümkün mü? 

Ermeni Vekiller ‘Osmanlı Dönemindeki Soykırımlar’ Tasarısını Reddetti

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Ermenistan Parlamentosu, Pazartesi günü Miras partisi tarafından gündeme getirilen ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Pontus Rum, Asuri ve diğer etnik unsurların sözde soykırımlarını kınayan yasa tasarısını görüşmeyi reddetti.

Şişli’den Haberler

Şişli A bayan Voleybol takımı Türkiye 2. ligindeki sezonun son maçında Çerkezköy Belediye takımını 3-1 mağlup etti… Şişli A erkek Basketbol takımı Türkiye 3. liginde geçen hafta yaptığı son maçında Batman Petrolspor ile yaptığı maçı 70-60 kaybetti… Türkiye Şampiyonası öncesinde yapılan İstanbul Yöresel lig maçları Şişli Spor Kulübü lokalinde yapıldı… Şişli Spor Kulübü 65. yıl etkinlikleri çerçevesinde 5 Mayıs Cumartesi aksam bir yemek düzenleyecek.

Avrupa Parlamentosunda Ermenistan’a İlişkin Bir Tasarı Görüşülecek

Belgenin Ermenistan kesitndeki taslağı Polonyalı üye Tomasch Pyotr hazırladı. Burada ″Avrupa Komşuluk Siyaseti Eylem Programı, Doğu Ortaklığı Ortak Deklarasyonu, Ermenistan ve AB arasında imzalanan bir dizi anlaşma yanı sıra demokratik reformlar gerçekleştirme ve hukuk üstünlüğünü temin için Ermenistan’ın üstlendiği yükümlülükleri dikkate alarak AB Ermenistan’la Ortaklık Anlaşmasını müzakere etmektedir″ denmekte.

Assyrians Worldwide Celebrate 6762nd Year


March 21 marked the beginning of the 6762nd Assyrian year. The celebration of the new year was and is called the Akitu festival by Assyrians, and this was adopted by the various cultures that lived contemporaneously with Assyrians and by those that succeeded them. The Akitu festival is a 12 day celebration… In the old Assyrian Calendar the Assyrian year began on the Vernal Equinox, which falls on March 21 in the Gregorian Calendar. The first month of the Assyrian year is April (Neesan). To align with the Gregorian calendar, today's Assyrians mark April first as the beginning of the new year.

MEB’den azınlıklara okul hakkı

Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle, TC vatandaşı olmayan Ermeni, Rum ve Musevilerin çocuklarına azınlık okullarında okuma hakkı tanıdı...

Sarkozy’ye teşekkür etmeliyiz

Can Ataklı / Vatan Gazetesi

ABD Senatosu'na Ermeni tasarısı sunuldu

ABD Senatosu'nda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir tasarı sunuldu.

Patriğin cenazesinde izdiham çıktı: 3 ölü


Hafta sonu hayatını kaybeden Mısır Ortodoks Kıpti Patriği Baba 3. Şenuda (88) için dün Mısır Ortadoks Patrikhanesi'nde cenaze töreni düzenlendi.

2015 hazırlıklarımız başladı

Baskın Oran
1915’in yüzüncü yılına yaklaşıyoruz. Türk Cumhuriyeti, bireyleriyle ve kurumlarıyla, milli seferberlik hazırlıklarına heyecanla girişti. Bir ana tema tespit edildi: “Ermeni yalanlarına kanma. Türkler sütten çıkmış ak kaşıktır. Biz onlara soykırım yapmadık, onlar bize yaptılar”. İlk adım olarak da, “Hocalı’da soykırım”la başlandı. Buradan giderek, 1915’te öldürülenlerin Türkler olduğunu kanıtlayacağız.Bu gibi konularda Türk Ulusu’na daima işaret fişeği olan devletimiz, öncülük görevini, malum, 26 Şubat’ta ilan etti. Kardeş Azeri Sermayesinin sponsorluğunda yapılan “Piç”li Taksim mitinginde içişleri bakanımız, yanında vali ve emniyet müdürü, kürsüye çıktı, “Hocalı’nın kanı yerde kalmayacak” dedi. İmam-Cemaat süreci başlamıştı.

Ataturk’s image A secularist’s lament The cult of Ataturk may be slowly weakening

Statue with feet of clay? Every November 10th, at 9.05am precisely, sirens wail, the traffic stops and pedestrians stand in silence to pay their respects to Kemal Ataturk, founder of modern Turkey, who died at that time in 1938. A military hero who rescued Turkey at the end of the first world war, Ataturk invented a new identity from the old Ottoman empire. It was Ataturk’s embrace of rigid secularism and Western reforms that underlay Turkey’s recovery.

ABD'de 1915 olaylarıyla ilgili yeni bir tasarı, senatonun gündemine getirilecek.

Amerikan Senatosu'nun Türkiye karşıtı üyeleri, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınması için yeni bir tasarı hazırladı.Amerikan Ermeni Asamblesi'nin açıklamasına göre tasarı, Demokratlardan New Jersey senatörü Robert Menendez ve Illinois senatörü Cumhuriyetçi Mark Kirk tarafından hazırlandı.Söz konusu tasarıda 1915-1923 yılları arasında yaşanan olaylarda Türkiye'yi suçlayan ifadeler yer alıyor. 

Ermeni Vekiller Bakü'ye Gelecek

Ermenistanlı bir grup milletvekilinin Bakü'yü ziyaret edeceği bildirildi. Azerbaycan basınında yer alan haberde, Ermenistan Cumhuriyet Partisi milletvekili Artak Zakaryan, bir grup Ermeni vekilin Nisan ayı başında yapılacak Euronest Parlamenterler Asamblesi Toplantısı'na katılmak üzere Bakü'ye gideceğini söyledi.

Dışişleri Şehitleri Cebeci Asri Mezarlığı’nda Düzenlenen Bir Törenle Anıldı

Yurtdışında görevli oldukları sırada menfur saldırılara uğrayarak şehit edilen Bakanlığımız mensupları ile diğer kamu görevlilerimizi ve aile fertlerini anmak üzere, Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki Dışişleri Şehitliğinde 19 Mart 2012 tarihinde Şehitler Günü vesilesiyle bir tören düzenlendi. Bakanlığımız mensuplarının yanı sıra Dışişleri eski Bakanı Sayın Yaşar Yakış, Ankara'da görevli bazı büyükelçiler ve şehit yakınlarının katıldığı törende yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Dışişleri camiasının birçok şehit verdiğini ifadeyle, bu acıyı bir daha yaşamama dileğinde bulundu.

U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF) - Annual Report 2012

USCIRF is an independent, bipartisan U.S. federal government commission. USCIRF Commissioners are appointed by the President and the leadership of both political parties in the Senate and the House of Representatives. USCIRF's principal responsibilities are to review the facts and circumstances of violations of religious freedom internationally and to make policy recommendations to the President, the Secretary of State and Congress.

'Türkiye'de dini özgürlükler ihlal ediliyor'

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu'nun hazırladığı raporda, Türkiye sistematik ve gözle görülür şekilde dini özgürlükleri ihlal etmekle suçlanıyor.

Özel okullar ile ilgili çarpıcı değişiklik!


Yönetmelikte yapılan bir başka değişiklik azınlık okullarıyla ilgili. Artık azınlık okullarında T.C. vatandaşı olmayan ailelerin çocukları da okuyabilecek.Önceki mevzuatta azınlık okullarında sadece T.C. vatandaşı olan azınlıkların çocukları okuyabiliyordu. Ancak bu şart, T.C. vatandaşı olmayan azınlık çocuklarının eğitim hakkından yararlanmasını engelliyordu.

Yerli 'yaban'lar


Leyla İpekçi
Bu toprakların gayrimüslim yerlilerini yabancı gibi görme refleksimiz Cumhuriyet tarihiyle neredeyse yaşıt. Sadece onlara değil, kendini etnik kökeniyle tanımlayan herkese yöneltilen 'öğrenilmiş' bir bakıştır bu. Hangi kesimden, hangi topluluktan olursak olalım, bu ülkenin resmî ideolojisi bizi tektipleştirmeyi zihinaltımızda başarmıştır. Bununla da kalmayıp farklılıklarımızı bir çatışma aracı olarak bize karşı kan dökme pahasına kullanmaktan hiç kaçınmamıştır.

Türkiye Dini Özgürlükleri Kısıtlayan 16 Ülke Arasında


Amerika Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu tarafından hazırlanan yıllık raporda, Türkiye İran, Suudi Arabistan, Sudan ile birlikte "kaygı duyulan" 16 ülke arasında yer aldı.

'Hrant'ın memleketine hayırlı olsun!'


Samast ile 'hatıra fotoğrafı' çektiren polisin, Malatya Emniyet Müdür Yardımcısı olmasına Hrant'ın kardeşi Orhan Dink'ten tepki: "Demek ki, başarılarından ötürü terfi aldı. Hayırlı olsun."

Tutsaklar: Bakü ile Erivan…

Şükrü Bulut / s.bulut@saidnursi.de
Baba Aliyev'in Amerika yolunda ölmesi üzerine oğlu Aliyev’in Amerika'daki lobilerin büyük katkılarıyla başkanlığa geçtiğini biliyoruz… Yalnız, temel hak ve hürriyetlere, inançların pratizesine ve Türkiye ile dostluğun soğutulmasına bakarsanız, turuncu devrimciler işlerini dikkatli takip ediyorlar. Cami inşaatlarına ve ezana getirilen kısıtlamalar, Şiî-Sünnî ayrımları ve Türkiye'ye uygulanan vize iddiamıza kuvvet veriyor kanaatindeyiz… Hele İsrail ile on milyar doları bulan silâh anlaşmaları da Türkiye'nin realitede bypas edildiğini gösteriyor. Neredeyse bütün Afrika ve Latin Amerika ülkeleri ile vizeleri kaldıran Türkiye’nin talebine Azerbaycan'ın “hazır değiliz” cevabı manidar olmalı… Karabağ’ı Rusya'nın desteğiyle bir zamanlar işgal etmiş Ermenistan'ın Rusya'ya mahkûm olduğunu da bilenlerimiz az. Şayet Rusya'dan uzaklaşacak olsa, neoliberal destekli Azerbaycan ile başı yeniden derde girecek. Ermenistan, bir tarafında İran Azerbaycan’ı, öte yanında Rusya olduğu halde diyaspora Ermenileriyle yeteri kadar birlik olamıyor.

Fransa İle Sorunlar Devam Ediyor

Ömer Engin Lütem
Fransız Anayasa Konseyi’nin ( Mahkemesinin) Ermeni soykırım iddialarını kabul etmeyen kişileri bir yıl hapis ve 45.000 Euro para cezasına çarptırılmasını öngören bir kanunu, ifade özgürlüğünü zedelediği gerekçesiyle Fransız Anayasasına aykırı bulması Türkiye’de memnunlukla karşılandı. Uzun süre medyada gündemin birinci sırasını oluşturan bu sorunun çözümlendiği gibi bir kanı oluştu. Oysa yakından bakıldığında ortada çözümlenmiş değil Fransız başkanlık ve parlamento seçimleri sonrasına ertelenmiş bir sorun olduğu görülmektedir… Böylelikle Fransa başkanlık seçimlerinin önde gelen iki adayı Fransız Ermenilerinin istediklerinin tümünü yerine getireceklerini vaat etmişlerdir. Bu durumda Fransız Ermenilerinin bu iki adaydan birini diğerine tercih etmeleri zordur.

Paris'teki Kitap Fuarında Türk Standına Saldırı

Ferhan Köseoğlu
Önceki gün kapılarını açan 32. Uluslararası Paris Kitap Fuarı'ndaki Türk standı, 20 kişilik bir grup tarafından işgal edildi.Ellerinde afişlerle standı bloke eden Ermeni asıllı vatandaşlardan oluşan grup, "İnkara hayır" sloganları attı. Protestocuları durdurmaya çalışan stant görevlisi Mehtap Çayırlı Oyar ise grubun saldırısına uğradı.

Kültüre Müslüman Kardeşler kıskacı

Üyelerinin çoğunluğu Müslüman Kardeşler’in siyasi kolu Özgürlük ve Adalet Partisi’ne üye olan hareket ülkenin tarihini ve gayrimüslim toplumlarını gözardı ederek ‘ulusal kültürün İslam medeniyetinin temelleriyle şekillendirilmesi gerektiğini’ savunarak tartışma yarattı. Haviyye’nin önde gelen isimlerinden ‘Kuran-ı Kerim’ radyosunun sunucusu Mahmud Halil, edebi eserler için Sünni İslam konusunda otorite kabul edilen El Ezher’den izin alınması gerektiğini öne sürüyor… (Bizimkilerin sandığı gibi her baharın arkasından yaz gelmiyor. HYETERT)

Gazeteler "Newroz"u Nasıl Gördü?


İstanbul ve Diyarbakır'da kutlanan Newroz kutlaması gazetelere nasıl yansıdı?İstanbul ve Diyarbakır'da valiliğin "Bayram gününde kutlanır" gerekçesiyle izin vermediği Newroz kutlamalarını Takvim dışındaki tüm günlük gazeteler ilk sayfadan gördü.

Tabletten fizik ve matematik dersi


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul'da Fatih Projesi'nin pilot olarak uygulandığı tek azınlık okulu olan Özel Esayan Ermeni Lisesi'nde incelemelerde bulundu.

Belki başka sefere...

... Arif Nihat Dursun, ‘Bir Ermeniyi Öldürmek’ adlı romanında bunu yapmak için kolları sıvıyor. Bu amaçla, mesleğinin belki de altın çağında, bir ASALA saldırısı sonucu yaralanan ve hayatının geri kalanını vücudunda bir kurşunla, eksik bir adam olarak yaşamak ve emekli olmak zorunda kalan bir Türk diplomatın oğlu Murat Asiltürk’ün hikâyesini paylaşıyor bizimle. Murat, babasını sakatlayan Ermenilere karşı yoğun bir nefretle yoğrulmuş, aynı dertten mustarip diplomat çocuklarıyla bir arada büyümüş ve babasının intikamını almaya yemin etmiş bir genç.

Bu fotoğraf terfi aldı


Hrant Dink'in katili Ogün Samast ile Türk bayraklı hatıra fotoğrafı çektiren polis Yakup Kurtaran, Malatya Emniyet Müdür Yardımcılığı'na kadar yükseldi.

Kılıçdaroğlu ile oyun izleyecek

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Aram Gostanyan ile Hagop Ari Güleç’in hikayesinden uyarlanan “Nar Taneleri” adlı tiyatro oyununun galasına Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan ile katılacak.

Ermeniler, Suriye’deki olayların sona ermesi için kilisede dua etti


İstanbul'dan otobüslerle geldikleri Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'ni ziyaret eden Ermeni vatandaşlar, Suriye’de yaşanan olayların sona ermesi için dualar etti.

Çanakkale'de Ermeniler de savaştı

Tarihçi-yazar Volkan Şenel, Çanakkale Savaşı'na katılan Ermeni asıllı 3 Osmanlı vatandaşının kimlik bilgisine ulaştığını söyledi.

Ben piçim de, siz nesiniz?


Ümit KIVANÇ / Taraf GAZETESİ

"Ninemin Dövmeleri"ne baskıKÜLTÜR-SANAT /10. Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında, Lübnan doğumlu Suzanna Khardalian’ın Ermeni soykırımından kurtulan büyükannesinin hikayesini anlattığı, ‘Ninemin Dövmeleri’ (Grandma’s Tattoos) filmi de gösterilecek. 

‘İslam düşmanı ilanı neden yayımlamadın!’

ABD’nin ünlü New York Times gazetesi sağcıların hedef tahtası oldu. Gazete Katolik Kilisesi’ne çok sert eleştiriler yönelten bir ilanı yayınlayıp benzer ifadelerle İslam dinini suçlayan başka bir ilanı yayınlamayınca tartışma çıktı. ‘Dinden Özgürlük Vakfı’ isimli bir ateist grup 9 Mart’ta Katolik cemaatine seslenen bir ilan yayınlattı… ‘Amerika’nın İslamileşmesini Durdur’ hareketinin başkanı aşırı sağcı Pamela Geller ‘anti-Katolik ilanın anti-şeriat bir benzerini’ hazırladığını öne sürerek gazeteye yolladı. “Kadınları ve gayrimüslimleri insan kabul etmeyen bir kurumu ait olmak; neden? İnsanları ‘peygamberin’ nefret ve şiddet dolu öğretilerinden daha çok önemseyen bizlere katılın” ifadelerini içeren ilana ayrılan yerin ücreti olan 39 bin dolar ödendiği halde NYT, ilanı askıya aldı. NYT “Afganistan’daki askerlerimizi düşünmek zorundayız” dedi. Ancak sağcılar ikna olmadı.

İzmirli bin 300 Musevi, vakıf yönetimi için ilk defa sandığa gitti

İzmirli Museviler, azınlıklara mal varlıklarını tek çatı altında toplama imkanı veren yasa kapsamında tarihlerinde ilk defa sandığa gitti… başkanlığa aday olduğunu belirten Jak Kaya, "Yeni tescil edilmiş olan İzmir Musevi Cemaati Vakfı'nın yönetim kurulu seçimlerini yapıyoruz. Yasa gereği yönetim kurulunun 7 kişiden oluşması gerekiyor. Bu İzmir Musevi Cemaati'nin tüzel kişilik kazanmasıyla ilgili, bugüne kadar cemaat vardı ama tüzel kişiliği yoktu. Bu vesileyle şimdi bir vakıf şemsiyesi altında bütün taşınmazlarımızın bir araya getirilmesi mümkün olacak. Tapuda vakfımızın adına tescili mümkün olacak. Ve böylece daha kapsamlı bir uygulama yapmış olacağız." dedi.

Ermenistanlılar Almanyalı Türklerimiz gibi olmuş

İpek İzci
Yönetmen Elvan Kıvılcım, 'Ermenistanlı Kaçak İşçiler' belgeseliyle bir ayakta kalma mücadelesini ekrana taşıyor. Sınırsız Haber Türkiye programı için çekilen belgesel, bugün 11.25 ve 22.25'te TRT Türk'te.

Kıptiler, ölen Patrik Baba 3. Şenuda'nın yasını tutuyor

Mısırlı Kıpti Hristiyanların dini liderinin 88 yaşında hayatını kaybetmesi ardından, naaşın kaldırıldığı Kahire'deki Aziz Mark Katedrali önünde toplanan 100 bini aşkın Kıpti geceyi dualar ederek geçirdi.

Bochum’da 20 bin kişi Erdoğan’ı protesto etti

Almanya’nın Bochum kentinde onbinlerce kişi, kendisine verilen bir ödülü almak için son anda gelmekten vazgeçen Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto etti. Roboski’de katledilen 34 Kürt sivili temsilen tabutlar taşındığı eylemde Erdoğan ve kendisine ödül veren kuruma tepki yağdı.