Etiketler

Azınlıklara da süt

Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Okul Sütü - Akıl Küpü Projesi’ kapsamında 7.2 milyon öğrenciye süt dağıttı. Ancak süt dağıtılan okullar arasında azınlık okulları yoktu. Projenin özel okulları kapsamadığı, azınlık okulların da özel okul kapsamında olduğu için süt dağıtılmadığı ortaya çıktı. Ancak Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in emriyle azınlık okullarına da gelecek haftadan itibaren süt dağıtılacak. 3 bin 300 öğrencinin okuduğu 44 azınlık okulunun olduğu İstanbul’da, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız şöyle konuştu: “Proje kapsamında özel okullar yok. Azınlık okulları da özel okul statüsünde olduğu için listede yer almadılar. Ancak Bakan Ömer Dinçer’in talimatıyla azınlık okullarına da süt dağıtılacak. Haftaya İstanbul’da valilik onayıyla sütleri dağıtmaya başlayacağız.”

Fransa, Yunanistan, Ermenistan ve Sırbistan yarın sandığa gidiyor

Seçimler öncesinde Nicolas Sarkozy'nin, François Hollande ile arasındaki farkı az da olsa kapattığını ortaya koydu… Geçici hükümetin ortağı PASOK ve ND'nin 6 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde hezimete uğrayacağını gösterirken, Yeni Demokrasi Partisi'nin (ND) başta geldiği bir koalisyon hükümetinin çıkması bekleniyor… Seçimlerde ilk iki sırayı, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın başkanı olduğu Cumhuriyetçi Parti ile Gagik Tsarukyan'ın lideri olduğu Müreffeh Ermenistan Partisi'nin alacağı tahmin ediliyor.

Emniyet Teşkilatı Ermenistan’daki seçmen sayısını açıkladı

Ermenistan Emniyet Teşkilatı 6 Mayıs parlamento seçimlerinde oy kullanacak nihai seçmen sayısını açıkladı. Seçmen rejistrosunda kayıtlı toplam seçmen sayısı: 2.484.003

Veli Küçük Ermeni mi?

Taraf'ın bavulcusu haber elemanı Mehmet Baransu ile Deniz Kuvvetleri'nden atılarak gazetecilik kariyerini başlatan bavul taşıyıcısı Tuncay Opçin "PİRUS- Devşirme Orduların Son Savaşı" adıyla bir kitap yazdı. Kitap, kaynaksız, delilsiz bir dizi senaryoyla dolu. Bu haliyle cemaat senaryolarını aratmıyor. Kitaptan birkaç alıntı yapalım: İzmir Bucalı Çevik Bir, gerçekten de Selanik kökenliydi ve köken itibarıyla Sabetaycıydı." (syf:254)"28 Şubat'la birlikte başlayan dönemin en önemli isimlerinden ve ideologlarından İlhan Selçuk'un annesi Ermeni'ydi.(syf:254)."Doğu Perinçek ise Erzincan'ın Apçağa köyündendi. Köyde bir zamanlar Ermeni Perinçoğulları yaşıyordu." (syf:254)"Yalçın Küçük ise hem İbrani kökenliydi hem de dedesi vatana ihanetten yargılanmış, tescilli bir Fransız işbirlikçisiydi. Aynı zamanda Yaşar Büyükanıt'la da akrabaydı." (syf:254)"Levent Göktaş ise baba tarafından Ermeni, anne tarafından Rum'du. (syf:254)"Veli Küçük de iddialara göre Ermeni kökenliydi. Türk ordusunda Ermenice konuşabilen birkaç subaydan biriydi.

Sosyalistlere göre Türkiye’nin Yapısı

Murat BELGE/Taraf Gazetesi
12 Eylül hiç olmasa, o zamanın sayısı elliye varan –belki de geçen– grupları o zamanki ideolojilerini acaba ne yaparlardı? Örneğin Maocu denen grupları düşünüyorum. Çin Komünist Partisi haldır haldır kapitalizm kurmaya başladığında, burada Halkın her nesiyse osu ne derdi?... Sovyet sosyalizmini benimsemiş olanlardan söz etmiştim. Onlar bugün ne anlatıyor olurdu? Tabii birçoğu “ulusalcı” olarak durumu kurtardı –bütün bu gruplardan. “Faşizan milliyetçilik, eski sosyalistin bakım evidir” diye bir vecize yaratabiliriz.“Komprador kapitalizmi”ne de değindim. Türkiye’nin yapısı, Türkiye sosyalizminin elinde, bir muamma haline geldi. MDD hareketi bu “bağımlı ve feodal” masalı üzerinde direttikçe, TİP de Türkiye’yi “demokratik devrimi”ni tamamlamış bir burjuva cumhuriyeti gibi görerek, öbür uca gitti…Bir de “oligarşi” diyenler vardı. Oligarşi daha çok Latin Amerika’yı tanımlamak için kullanılan bir terimdir; şu rastlantıya bakın ki Türkiye’nin oligarşik bir yapısı olduğunu söyleyenlerin aklındaki mücadele yöntemi de Latin Amerika’nın gerilla hareketlerinden esinlenmişti… “Deve”-“Kuşu” gibi bir ülke. Ne ararsan var.

Dersim Katliamı her yerde lanetleniyor

Dersim Katliamı 75.yılında lanetlenmeye devam ediliyor.

Ermenistan yarın sandığa gidiyor

Ermenistan yarın parlamento seçimlerine gidiyor.Parlamento seçimlerine sekiz siyasi parti ve bir siyasi blok katılıyor. Seçimlerde ilk iki sırayı, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın başkanı olduğu Cumhuriyetçi Parti ile Gagik Tsarukyan'ın lideri olduğu Müreffeh Ermenistan Partisi'nin alacağı tahmin ediliyor.Son kamuoyu yoklamalarına göre, parlamentoda altı siyasi partinin temsil edilmesi bekleniyor.

Aliyev için BM önünde gerginlik

BM Genel Merkezinin önündeki Ralph Bunche Parkında toplanan Ermeni protestocular, Azerbaycan, Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev aleyhine slogan attı. Daha önceden Ermeni grupların protesto gösterisi yapacağını öğrenen Türk ve Azeri dernekleri temsilcileri ve üyeleri de Dag Hammarskjold Parkında toplanıp oradan Ralp Bunche Parkına doğru yürüyüp, parkın tam karşı kaldırımında kendi protestolarını yaptı.

PKK bir Ermeni Terör Hareketidir

Mehmet Şevket Eygi
İki kimlikliler, iki dinliler, ikilikler Türkiye'nin büyük problemlerindendir.İki kimlikliler, iki dinliler, ikilikler Türkiye'nin büyük problemlerindendir. Ülkemizde bir buçuk milyon Kripto Yahudi, yine bir buçuk milyon Kripto Ermeni bulunduğu iddia ediliyor. Bunların ne kadarı erimiştir, ne kadarı gizli kimliklerine sımsıkı bağlıdır, bilinmiyor.PKK dıştan bir Kürt hareketi gibi görünüyor ama içten bir Ermeni hareketi olduğu iddiaları var. Bu iddialara kulak tıkamak, bunları göz ardı etmek doğru mudur? (İnsaf da dini yarısı derler Sayın Eygi. 20-25 milyonluk bir halkı yok sayıp PKK’yı Ermenilere mal etmek insafla bağdaşır mı? HYETERT).

Ermeni dostu ABD’liler Köşk’te

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’li senatörler Carl Levin ve Jack Reed’i Çankaya’da kabul etti…  Muhalefet partilerine mensup milletvekilleri, Gül’e bu kabulden dolayı büyük tepki gösterdi. CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, ziyaretin, AKP’nin yürüttüğü Türk dış politikasında hiçbir onurun kalmadığının deklaresi olduğunu belirtti. 

Galust Sahakyan (Türk gazetecilere): Ermenistan siyasal gündeminde iki önemli mesele var

Ermenistan Cumhuriyetçi Parti  Meclisi Grubu bşk. Galust Sahakyan 4 Mayıs’ta bir grup Türk gazeteciyi kabul etti. Ermenistan Cumhuriyetçi Parti  Meclisi Grubu bşk. Galust Sahakyan 4 Mayıs’ta bir grup Türk gazeteciyi kabul etti… Sahakyan’a göre ekonominin gelişimi, halkın esenliğinin esasta bundan kaynaklanmasından  ülke için hayati bir öneme sahip. Ancak Ermenistan’ın daha az önemli olmayan iki sorunu daha olduğunu -belirten Sahakyan-, bu dünya ve ilk elde Türkiye’nin kendisi tarafından gerçekleştirilen Ermeni Soykırımının tanınması ve kınanması; diğeri Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının uluslararası tanınması.

Fetihten sonra İstanbul'daki kiliseler

Semavi Eyice
Fethi takip eden yıllarda İstanbul bir Türk şehri olarak imar ve iskân edilirken, kilise ve manastırlardan hangi esaslar dahilinde istifade olunmuştu? … Genel kanaatin aksine, fetihten hemen sonra çoğu kilisenin İslam ibadetine tahsis olunmadığı anlaşılıyor. Öteden beri şehrin en büyük kilisesi cami haline getirilirdi. Bu gelenek, fethedilen Hıristiyan şehirlerinin hemen çoğunda şaşmaz bir prensip olarak tatbik olunmuştur… Öte yandan Fatih devrinde birçok manastır ve kilise, camiye çevrilmeyip Rumların elinde bırakılmıştır (Lips, Pammakaristos, Peribleptos, Petra, Moukhliotissa, Khora…).

Erivan'da patlama: 144 yaralıErmenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın düzenlediği mitingde içlerinde yanıcı gaz bulunan balonlar alev aldı. 144 kişinin yaralandığı olayda can kaybı olmadı.

«Avrupa-Ermenistan» Konseyi: Seçimler öncesinde Avrupa, Ermenistan’ın yanında

«Avrupa-Ermenistan» Konseyi, 6 Mayıs’ta Ermenistan’da gerçekleştirilecek parlamento seçimleri vesilesiyle bir bildiri yayımladı, bildiride İyi organize edilmiş özgür ve adil mahiyetli seçimler tüm ülkeyi pekiştireceği belirtilmekte... Bildiride Ermenistan’ın AB’yle Ortaklık Anlaşması müzakerelerinin çok hızlı ilerlediği, Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Bölgesi müzakerelerinin başlamış olduğu, Vize Kolaylığı Rejimi müzakerelerinde hazırlık aşamasında olduğu da vurgulanmakta.

GETRONAGAN DERNEĞİNDE TİYATRO...

8 ve 15 Mayıs tarihlerinde saat 21:00, Marcel Mithois ve Muriel Resnik’in yazdığı, Sosi Cindoyan’ın sahneye uyarladığı, “Haftada Bir Gün” isimli tiyatro oyunu Harbiye’de Getronagan Derneği’nde izlenebilir.

Konferans:Türkiyeli Ermenilerin Sosyal zeminde konumu

5 Mayıs 2012 Cumartesi, Prof.Dr.Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi, Konferans Salonu, Saat. 11.30-16.30

Zarakolu’na Uluslararası Yayımlama Özgürlüğü Ödülü


Sevgili Dostlar, 1996 yılında A. N. Zarakolu / E. Kürkçü Davasıyla dayanışmak için İstanbul’a gelen İnsan Hakları Gözlem Kurumunun kurucularından büyük insan hakları savucusu Jeri Laber adına verilen Uluslararası Yayınlama Özgürlüğü Ödülünü almak benim için büyük bir onur. 


Ermenistan’a para cezası, Azerbaycan’a boykot çağrısı

Uğur Ergan
AVRUPA Yayın Birliği (EBU), Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’nı boykot ederek katılmaktan vazgeçen Ermenistan’a ağır para cezası vermeyi kararlaştırdı… EBU’nun bu kararına rağmen, Azerbaycan’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Bakü’deki yarışmanın boykot edilmesi yönünde yapılan çağrıya Almanya da katıldı. Almanya’nın Bakü Büyükelçisi Herbert Quelle, İlham Aliyev yönetimini açık bir dille eleştirerek, Ukrayna ve Beyaz Rusya yönetimleriyle eşdeğer tuttu.

Konferans 1915-2015


Ohannes Conkar
Paris, Surp Haç Tıbrevank Derneği'nin düzenlemiş olduğu. Arménie-Turquie 1915-2015 : La Société et la Diaspora Arménienne devant la question da la Reconnaissance du Génocide. [Ermenistan-Türkiye 1915-2015: Soykırım sorununu da tanınması için Şirket ve Ermeni diasporası.] diye çevirebildiğim konferansa, Ara Sarafian, Historien, Président de I'institut Komitas à Londres, [Tarihçi, Londra'da Enstitüsü Komitas Başkanı] Ayşe Günaysu, gazeteci, yazar, aktivist, sanatçı ve İstanbul'da İnsan Hakları Derneği Üyesi konuşmacı olarak katıldılar.

Hakikatin karşısındaki duruş

Etyen Mahçupyan
Ahmet Turan Alkan 25 Nisan'da köşesinde 'Ahlak zehirlenmesi' başlıklı bir makale kaleme aldı… Ahmet Turan Alkan bizlere, yani sadece Müslümanlara veya Türklere ve Kürtlere değil, Ermenilere de bir şeyler söylüyor. Meselenin bir hesaplama tekniğini ima etmediğini, bir insanlık durumu ile karşı karşıya olduğumuzu ve namuslu davranmanın bizi daha 'insan' yapacağını hissediyoruz. Bu tutumun, örneğin özür dilenmesinden çok daha derin, anlamlı ve kıymetli olduğunu düşünüyorum. Sonuçta özür ötekinden dileniyor ve bunun gerçek anlamda vicdani bir muhakemenin sonucu olduğunun bir garantisi yok... Oysa hakikatin karşısında nasıl durduğumuz sorusu, bizi kendimizle baş başa bırakıyor ve bunu 'biz' olarak, kendini gizlemeden yaşamanın ahlakî üstünlüğünün ruh sağlığımızı geri getireceğini idrak ediyoruz...

Paylaşılamayan Sarı Gelin türküsünü Azeri ve Ermeni sanatçılar birlikte söyledi

ABD'nin Teksas eyaletindeki "Anadolu Mozaiği" konseri farklı etnik kökenlerden sanatçıları bir araya getirdi. Türk, Azeri, Ermeni; Amerikan, Arap, İranlı; Makedon, Hind, Tacik müzisyenler, Bereket Topluluğu'nda buluştu. Teksas Üniversitesi (UT) bünyesindeki Müzik Topluluğu "Bereket" ve Raindrop Türkevi Vakfı'nın oluşturduğu Turkuaz Korosu Türk insanı için tanıdık sazlar çaldı ve Anadolu'dan esintiler taşıyan türküler seslendirdi.

Ermenistan ilk kez «Eurovision Genç Müzisyenler Yarışması»na katılacak

Ermenistan 5 Mayıs’ta Viyana’da gerçekleştirilecek «Eurovision Genç Müzisyenler Yarışması-2012» Yarı-finaline katılacak. Yarışmada Ermenistan’ı,  adaylığı Kültür Bakanlığı tarafından önerilen kanun sanatçısı 15 yaşındaki Narek Kazazyan temsil edecek.

'Ermeniler'in elinde soykırıma dair belge yok

Sakarya Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi, Ermenilerin ellerinde Türklerin Ermenilere soykırım uyguladığına dair belge olmadığı için konuyu mahkeme yerine parlamentolarda çözmeye çalıştığını söyledi. 

Vakıflar Meclisinden cemaat vakfına tazminat

Vakıflar Meclisi, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı'na tazminat ödenmesini kararlaştırdı… Cemaat vakıflarının mülkiyet sorununu çözmeye yönelik söz konusu yasal düzenlemede, ''cemaat vakıfları tarafından satın alınmış veya cemaat vakıflarına vasiyet edildiği veya bağışlandığı halde mal edinememe gerekçesiyle Hazine veya Vakıflar Genel Müdürlüğü adına tapuda kayıt edilen taşınmazlardan üçüncü şahıslar adına kayıtlı olanların Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilen rayiç değerinin, Hazine veya Genel Müdürlük tarafından ödeneceği'' hükme bağlanmıştı… Vakfın, Tuzla'daki yetimhane binasıyla ilgili iade talebinin, yasadaki esaslara uymadığı gerekçesiyle reddedildiğini dile getiren Ertem, vakfın hukuki yollara başvurması gerektiğini söyledi.

Sarkozy'den Ermenilere bir mektup daha

Pazar günü Fransa cumhurbaşkanlığına veda edeceğine kesin gözü ile bakılan Nicolas Sarkozy, Ermeni dernekleri koordinasyon kuruluna bir mektup daha gönderdi.Ermeni toplumunun bir "soykırımına" uğradığını ve adaletin mutlaka yerine getirilmesi gerektiğini yazan Sarkozy, tekrar cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda yeni bir "Ermeni soykırımı inkarına ceza yasasının" Haziran ayı içinde ulusal meclise sunulacağını tekrar etti.

Dimitri'yi de fişlemişler

Melik Duvaklı  
Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Başkanı Karayani'ye 28 Şubat'ta eşi gençlere Kur'an öğrettiği için 'irticacı' damgası vurulmuş… Karayani 'irticacı' diye fişlenen gayrimüslim vatandaşlardan biri. Odasına baskın yapan 10 görevli, “Yahu ben Hıristiyan’ım” diyen Karayani'nin önüne Müslüman eşinin, gençlere Kur'an dersi verirken çekilen fotoğraflarını koymuş!...   

1.Uluslararası Türk-Ermeni İlişkileri Ve Büyük Güçler Sempozyumu

Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü ve Türk -Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından organize edilen “Uluslararası Türk-Ermeni İlişkileri ve Büyük Güçler Sempozyumu başladı… 4 Mayıs’a kadar devam edecek sempozyumda yerli yabancı 81 bir bilim adamı konuyla ilgili bildiriler sunacak.

Getronagan Lisesinden Yetişenler Derneği Yönetim Kurulu Seçildi


30 Nisan akşamı GLYD salonunda toplanan Dernek genel kurulu yeni Yönetim Kurulunu seçti.

Ermenistan'a 'Eurovision' cezası

Bu yıl Bakü'de yapılacak Eurovisio Şarkı Yarışmasına katılmayacağını resmen duyuran Erivan, yayıncı kuruluş EBU tarafından cezalandırıldı. Konuyla ilgili İTAR-TASS haber ajansında yayınlanan habere göre, EBU Ermenistan'a katılım ücreti ve ceza olarak da katılım ücretinin yarısı kadar para ödemesine karar verdi. Ermenistan'ın bu cezayı ödememesi halinde gelecek yıl yapılacak şarkı yarışmasına da katılamayacağı ifade ediliyor.

Ermeni meselesiyle ilgili 200 bine yakın belge hizmete sunuldu

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal, Ermeni meselesiyle ilgili 200 bine yakın belgenin tasnif edilerek dünya araştırmacılarının hizmetine sunulduğunu söyledi. (Genel Kurmay Arşivleri hala kapalı. HYETERT)

Kemal Çiçek Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuyoruz

25 Nisan 2012 Çarşamba günü CNN Türk'te "Tarafsız Bölge" programında Türk Tarih Kurumu Ermeni Masası Başkanı Kemal Çiçek SUÇ İŞLEMİŞTİR. Ermeni toplumunun eğitimden sorumlu yöneticisi ve sözcüsü Garo Paylan’ı TEHDİT ETMİŞTİR. 3 Mayıs 2012 Perşembe, Saat 13.30  Çağlayan Adliyesi B Kapısı.
İHD İstanbul Şubesi

Şişli’den Haberler

Şişli Spor Kulübünün 65. Yıl kutlama çalışmaları devam ediyor. Şişli Spor Kulübü yönetim kurulu ve 65. Yıl Tertip heyeti yaptığı toplantılarla 12 Mayıs da Kumkapı Kazaz Artin Amira salonunda yapılacak olan 65. yıl yemeğinin başarılı olması için tüm detaylarla ilgili yoğun bir çalışma yürütüyor.Bunun yanında 20 Mayıs Pazar günü saat 12:00-17:00 arasında Kalfayan yatakhane  bahçesinde Bahar Şenliği düzenlenecek.

Soykırımın iki kaynağı

Ali Topuz /alitopuz@gmail.com"
Soykırımın bir kaynağı, darbeci, ulus devletçi Batı rüyasındaki akılsa, bir kaynağı da toplumu millet-i hakime esasıyla yönetmeye ayarlanmış, devleti kutsal sayan gayri Müslimlere "tolerans" gösterse bile hak vermekten kaçınan kadim Osmanlı yönetsel aklıdır.

Ermeni meselesinde şifalı el

Etyen Mahçupyan
Bu yıl bazı Ermeni vatandaşlar 24 Nisan münasebetiyle bir gazete ilanı verdiler. İlan ödül almış bir tasarımı kullanmaktaydı: Bıçak yarası taşıyan kırmızı bir nar... Orijinalinde "bazı yaralar asla iyileşmez" yazmaktaydı, ama en azından Türkiyeli Ermenilerin derdi ebediyete uzanan bir mağduriyetin altını çizmek değildi. O nedenle farklı bir cümle kullanıldı: "Bazı yaralar zamanla iyileşmez." Diğer bir deyişle çözüm meseleyi zamana bırakıp unutmaktan değil, konuşmaktan, farkındalıktan, yüzleşmekten geçiyordu.

Türkiye'nin resmi 'Ermeni' tezi yok!

Almanya'nın Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) genel merkezinde konferans veren Prof. Dr. Kemal Çiçek, Ermenilerin sözde soykırım tezlerini ortaya koyduğu belge ve fotoğraflarla çürüttü. “Ermeni sorununun Uluslararası boyutu ve tehcir meselesi” konulu konferansta konuşan Türk Tarih Kurumu Ermeni Masası Başkanı Prof. Dr. Kemal Çiçek, sözde Ermeni soykırım iddialarına karşı Türkiye'nin resmi bir tezi olmadığını belirterek, “Sadece bu sözde soykırımı reddetmek bizim resmi tezimiz.

4 Mayıs Dersim Soykırımı İçin Bir Mumda Sen Yak!

Zeynep Tozduman / zeynoege@mynet.com
İttihat- terakkinin imha ve inkâr politikalarının mirasını devr alarak, 1920’ de kurulan genç Türkiye cumhuriyeti, savaş ve etnik temizlik sonrası, kılıçları Dersim Kızılbaşları için çoktan bilemeye başlamıştır. 1920 öncesi Bölgede Ermeni-Kürt-Kızılbaş yakınlaşmasını tehlikeli bulan Jön Türk’ler Osmanlı oyunları ile Kürt aşiretlerini ve Dedeleri yanına çekmeyi başarınca sıra cumhuriyeti kurmaya gelmiştir.

Տեղեկատուական եւ Դասախօսական Երեկոյ


'Pasaport' bu hafta Ermenistan'da

24 Nisan’ı başkent Erivan’dan izleyen Mete Çubukçu uzmanlarla Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin vardığı son noktayı geleceğini konuşuyor. Ermeni soykırımı iddialarının 100.yılı yaklaşırken Ermenistan nasıl bir hazırlık içinde? Türkiye ve Ermenistan arasında yürütülen protokollerin geleceği var mı? Dağlık Karabağ konusunda Ermenistan’ın tavrı ne? Taraflar arasında durma noktasına gelen normalleşme sürecinde kilit madde Karabağ mı? Türkiye Ermenistan sınırını açarsa Ermeni ekonomisi bu durumdan nasıl etkilenir? İki ülke arasındaki ilişkilerde dış etkenlerin rolü ne? Ermenistan’da yaklaşan seçimler öncesi Türkiye ile olan ilişkiler ne kadar gündeme getiriliyor?

EU Human Rights Policy Report Promises More Protection for Minorities

The European Parliament adopted a report on human rights in the world, paying close attention to EU action for the human rights of minorities. The report also comments on a range of new measures, including the creation of an EU Special Representative on Human Rights, calls for a consistent implementation of the European human rights policy and demands that the EU introduce detailed human rights benchmarks for future cooperation on all policy areas.

Ortak acılar ve zehirli dil

Sedat Laçiner
Cumhurbaşkanı Gül, yol boyunca ‘ortak acılar’ konusuna yeniden değindi ve asıl sorunun ‘dili değiştirmek’ olduğunu söyledi. “Kimin haklı, kimin haksız olduğu elbette önemli ama, bundan daha önemlisi karşılıklı olarak kullandığımız dili değiştirmek ve birbirimizi anlamaya çalışmaktır” dedi. Gerçekten de eğer bu meselelere bir çözüm bulacaksak bunu karşılıklı hakaretlerle, aşağılamalarla, bağırış çağırışla yapamayacağımız kesin! Bu şekilde aslında kendimizi savunmaktan çok karşı tarafın acılarını deşiyor, yaralarını yeniden kanatıyoruz. Oysa iki tarafın da öncelikle teskin edilmeye, acılarının anlaşılmasına ihtiyacı var. Türkler sebebi ne olursa olsun, 1 milyondan fazla Ermeninin bu olaylar sonunda yüzlerce yıldır yaşadıkları vatanlarından sökülüp atıldıklarını, adeta öksüz kaldıklarını anlamak zorundadır. Aynı şekilde Ermeniler de tek acı çeken kendileriymiş gibi davranmayı bir yana bırakıp, Türklerin geçen asrın en büyük acılarını çeken insanları olduğunu görmelidir.

1 Mayıs İşçi ve Emekçi'nin Bayramı kutlu olsun

Dünya işçi sınıfının, ezilen ve sömürülen halklarının “Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’’ta alanlardayız. ABD İşçi Federasyonu 1888'de 8 saatlik işgünü elde edilinceye kadar, her yıl 1 Mayıs'ta kitle gösterileri düzenleme kararı aldı. Türkiye'de ise 1 Mayıs Kutlamaları, Amele Bayramı adıyla ilk kez 1921'de kutlandı. 1923 İktisat Kongresi'nde '1 Mayıs Amele Bayramı' adıyla yasalaştı.

Türk solunun İslam’la sorunu

Mustafa AKYOL / mustafaakyol@stargazete.com
Osmanlı’nın çoğulcu yapısının çatırdadığı dönemde dahi, Ermenileri (ve aslında diğer Türk-olmayan halkları da) koruyan ana faktör, “İslam” ve “muhafazakarlık” imiş. Ve bu halkların başına gelecek asıl felaketler, İslam’ı da muhafazakarlığı da kaldırıp atacak olan “seküler devrimciler”den gelecek imiş... Peki kendilerinin Türkiye’nin entelektüel eliti (hatta “vicdanı”!) sayan solcular, bu kritik gerçeği anlarlar mı? Bazı İdris Küçükömer-meşrep istisnalar hariç, pek anlamazlar. Çünkü kendileri de söz konusu “seküler devrimciler”in bir türevidir. Bu yüzden de, Türkiye tarihine baktıklarında habire “İslam ve muhafazakarlık sorunu” görür, ama “asıl sorun”u görmezler… Öyle ki, “asıl sorun”un kendilerine yaptığı zulümleri bile yanlış adreslere havale ederler. Kemalist rejimin Dersim’e yağdırdığı bombaları “Sünniler”den, Kemalist darbecilerin yaptığı işkenceleri “sağcılardan” bilirler, mesela.

Başkan ne diyor?


24 Nisan da Ermenistan ın her yerinde ayinler vardı.

24 Nisan'da Arpaçay'ın öte yanında yas var. Ermeni'nin olduğu her yerde yas var. Ama Dışişleri
Bakanı'nın dediği gibi, Türkiye için bir farkı yok

Sözlü tarih ve beden diliGümrü deki Muşlular.
Tsamakasar köyü, Ermenistan'ın Gümrü şehrine bir saat uzaklıkta. Ama köylüler kendilerine Muşlu diyorlar

Abdülhamit soykırımcı mıydı?

Soykırımın, yani 1915'in suçunu Abdülhamit'e yıktığım öne sürüldü. "Türk solu"ndan biri olarak, "İslam'la sorunum olduğu" da. Bu iddia, sol başta olmak üzere her tür muhalif düşünceyi "ideolojik", kalanları "doğal, teorik" sayan yürürlükteki söylemin bir görünümü.

Türkiye'ye karşı Rus-Acem oyunu

Türkiye bugün, kendisini Anadolu Bozkırı'na hapsetmek isteyen Rus-Acem İttifakı'yla karşı karşıya."Büyük Oyun", Nahcivan ile Azerbaycan arasında bir Ermeni bölgesi oluşturmakla başladı. Söz konusu bu bölge olmasaydı, İstanbul'dan yola çıkan bir otomobil, Nahcivan'dan Azerbaycan'a geçebilecek, buradan da Hazar üzerinden tüm Türk Dünyasına ulaşabilecekti.Türkiye ile Türk Dünyası arasına bir ERMENİ DUVARI örülerek bu hat, kapatıldı. Bu hattın kapatılması, diğer büyük emperyal güçlerin de menfaatine olsa da, hattın mimarı Tahran ve Moskova'dır. Çünkü, Türkiye ile Türk Dünyası'nın karasal irtibatı, dünyada en çok İran ve Rusya açısından yüksek risktir.

Sarkisyan'dan Türkiye'ye ağır ithamlar

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Azati Sarkisyan, seçim kampanyasında Türkiye kartını oynuyor. Sarkisyan, seçim kampanyasında yaptığı konuşmada, “Ermeni soykırımı” iddialarına ilişkin, “Adalet ve tazminat talebimiz devam edecek ve Türkiye’nin küstah ve kibirli politikasını kabul etmiyoruz” ifadesini kullandı.

Başkan Obama’nın 24 Nisan Mesajı

Ömer Engin Lütem
Obama bu yılki mesajında olayları tamamen, açıkça ve doğru bir şekilde tanınmasının herkesin yararına olduğunu, geçmiş olaylar tanınmadan geleceğe doğru ilerlenemeyeceğini belirtmek suretiyle, Türkiye’nin soykırım iddialarını tanıması gerektiğini imâ etmektedir. Başkan Obama mesajının sonunda Amerikan Ermenilerine övgüler yağdırarak seçimlerde oylarını toplamaya çalışmaktadır.Bu haliyle Başkan Obama’nın bu yılki mesajı, geçen yılardaki mesajları gibi, yumuşak bir üslupla da olsa, esas itibariyle Ermeni görüşlerini yansıtmaktadır..

Gabriel’in taşı.

Orhan Miroğlu/Taraf Gazetesi

Gabriel bir tarihî kişi, bir eski zaman kahramanı değil. Gabriel ailesinin bir zamanlar yaşadığı köyü görmüş. “İşte bu gördüğün ev bizim, bu tarlalar, bu üzüm bağları bizim” demişler Gabriel’e. “Senin ataların ve mensubu olduğun ailen, yersiz-yurtsuz değil. Bu topraklarda yaşadık biz ve her şeyimiz hâlâ bu topraklarda bulunuyor.” Gabriel, Süryani ustaların kesip işlediği evin avlusunda, odalarında dolaşıp durmuş ve o evin avlusunda bulunan küçük bir taş parçasını almış eline, onu saklamış ve Göteborg’a beraber getirmiş. Kırmızı bir boyayla taşın üstüne köyün adını altına da kendi adını yazmış. Gabriel’in taşını ben de gördüm, hikâyesini babası Simon ve annesi Verdê’den dinledim.

Yeni Anayasa ‘misafir’ hakkını da korusun

Bülent Sarıoğlu
ANAYASA Uzlaşma Komisyonu, Ortodoks ve Katolik kiliselerinin ardından bugün Protestan Hıristiyanların taleplerini alıyor. Türkiye Protestan Kiliseler Derneği, Meclis’e gönderdiği ön raporda, yeni Anayasa’nın sadece vatandaşlara değil “Türkiye Cumhuriyeti’nin misafirlerine” de haklar tanımasını ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “çok dinli” olarak yeniden yapılanmasını istedi.

Onno'nun anıtını yaşatmadılar


10 yıldır süren vandalizm bir anıtı yok etti. Yalova Belediyesi, 2002'den beri kimliği belirsiz kişilerce tahrip edilen Onno Tunç anıtını yıkmak zorunda kaldı.

Türk Tarih Kurumu'nun görevi 1915 ile dalga geçmek midir?

YETVARTDANZİKYAN - Radikal
Bir etnik grubun yaşadığı topraklardan kazınmasını "E ama başka yerlerde yaşıyorlar" diye meşrulaştıran bir kişinin tam da Ermeni masası şefi olmasını nasıl açıklayalım? Evet Türkiye devletinin bugüne kadarki resmi duruşuyla hayli uyumludur bu kişi. Ancak ben bu soruyu geçmişimizle hesaplaştığı için AKP'den hayli memnun olanlara soruyorum. Bu kişinin konuya böyle bakması acaba AKP'nin de tercihi midir?

Çaktırmadan Erivan'a yol almak


FEHİM TAŞTEKİN - Radikal
Erivan’ın işlek caddeleri Moskovyan ve Teryan’ın buluştuğu kavşakta yolum David Yerevantsi ile kesişti. Fransız vatandaşı Yerevantsi, Elysee Sarayı’ndan madalya almış bir heykeltıraş. 24 Nisan’da açtığı heykelin başında dostlarıyla poz veriyordu. Ermeni matbuatının 500. yılına adanan heykel 1915’te Muş’tan kaçarken en eski Ermeni el yazması Msho Charentir’i (Muş Koleksiyonu) kurtarma adına bebeğini yitiren kızı sembolize ediyor. Bir Türk gazetecinin 1915’in yıldönümünde Erivan’da bulunmasına hayli şaşırdı. “Soykırım hakkında ne düşünüyorsun” diye sordu, “Bu bizim de trajedimiz” dedim. Buna daha da şaşırdı. 1915 olaylarının‘soykırım’ olarak anılması ve tanınması çabaları, çağdaş Ermeni kimliğini oluşturan temel faktör. Erivan’ın omurgasında da bu trajedi var. Kente hakim bir tepenin yamaçlarına inşa edilen ve içinde bir müze barındıran Kaskad’ın merdivenlerinden tırmandığınızda Ermenilerin “Bak” dediği yer, ufuk çizgisindeki Ararat yani Ağrı Dağı’dır. Ararat teması her yerde.

Ermeni meselesini neden konuşamıyoruz

Ahmet Hakan
Ermeni meselesine çalışan tarihçilerimiz, tarihe gerçeklerin ortaya çıkarılması için değil, ‘Türk tezi’ne dayanak bulmak amacıyla yaklaşıyorlar. (Bakınız: Türk Tarih Kurumu çalışmaları) · Suçun bireyselliği unutulup, Ermeni komitacıların gerçekleştirdiği katliamlar ya da Ermenistan Devleti’nin uygulamaları tüm Ermenilerin sorumluğundaymış gibi algılanıyor. (Bakınız: Televizyon tartışmasına katılan Ermeni vatandaşımıza “Peki sen Ermenistan’ın şu uygulaması hakkında ne düşünüyorsun?” diye sorulması. ‘Devletin aldığı karar doğrultusunda gerçekleşen katliam’ ile ‘komitacılık yaparak gerçekleşen katliam’ arasında bir fark görülmüyor. (Bakınız: “iki taraf da yaptı” cümlesi)·

Sıcağı Sıcağına…

Nabi Yağcı
1894/96 yıllarındaki Hamidiye Alayları’nın katliamları, aldığı boyut açısından sanırım bu ‘katliam ve yağma mikrobu’nun bulaştığı ilk dönemdir. Yaklaşık daha dar bir zaman dilimini kastederek, 1915/16 yıllarında yaklaşık 17/18 ay süren ‘katliam ve yağma mikrobu’nun sıradan ve sıradan olmayan insanlarda tekrar ‘nüksetme’sinin ‘toplumsallığı’nın boyutları ürkütücüdür.” (...)“Bu ‘mikrop’un, yaygınlaşmasını ve meşrulaştırılmasını sağlayan iki temel araç vardı: Din ve maddi etken. Bana göre, 1915/16 bu iki unsur ile mümkün olabildi.” (...) “Tehcir döneminde dinî açıdan bakıldığında, yapılan işin dinî açıdan caiz olduğu, sevap olduğu ve hatta kimi yerlerde beş, kimi yerlerde yedi ‘gâvur’ öldürmenin cennetin kapısını açacağı şeklinde verilen fetvalardır. (...) ‘Gâvur öldürmek’, öldürmüş olmak 1915/16’da çok makbul bir toplumsal faaliyetti… “Bu meşru zemini destekleyen, onun ikiz kardeşi olan diğer araç ise maddi alandı. Bu maddi unsur, 1915/16’da hem aniden, hem de çok uzun zamandır beklenen bir ‘köşeyi dönme’ fırsatının çıkmış olmasıdır. Bu maddi yağmanın büyüklüğü ve yaygınlığı birinci unsur kadar dehşet vericidir.

Հայոց Ցեղասպանութեան 97-րդ ամեակին Նուիրուած յուշատօն Դամասկոսի մէջ / Commemoration of the Armenian Genocide in DamascusErmenistan meselesi (1)

Mıgırdiç Margosyan / mmargosyan@hotmail.com
Kirvem, Geride bıraktığımız bütün bir hafta boyunca Ermenistan’daydım. Sebebi ziyaretime gelince; bunun nedeni Ermenistan Yazarlar Birliğinin ve ona maddi bakımdan destek sunan Diaspora Bakanlığının müşterek organizasyonuyla gerçekleştirilen “kültür” ağırlıklı bir davete icabet etmekti.

Ermeni Meselesini Bir Ermeni'den Dinlediler

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Levan Panos Dabağyan, "Abdülhamid Han ve Ermeni Meselesi" konulu bir konferans verdi. Katılımcılar tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan Dabağyan, konuşmasında Türk vatandaşı olmaktan gurur duyduğunu, vatanını sevdiğini sık sık vurguladı. "Ben sizden biriyim. Beni bir Ermeni konuşuyor diye dinlemeyin, karşınızda bir Türk konuşuyor. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım ve vatanımla gurur duyuyorum." sözleriyle konuşmasına başlayan Levan Panos Dabağyan, konuşması süresince tarihimizde Ermenilerle ilgili oluşturulan yanlış önyargıların silinmesi gerektiğini hatırlattı...  Ermenilerin Türklere sadık olduğunu ve Türk Milleti olmasaydı Ermenilerin de olmayacağını vurgulayan Dabağyan, "Biz Türk düşmanı değiliz, bizim duygularımız sizinle bütündür, bize sahip çıkın." dedi. ( ! HYETERT)

Rezalet Karikatür Renklendi

Fransa'nın Montbeliard kentinde 'France Anatole' ortaokulunda öğrencilere derste verilen çirkin karikatürün renkli versiyonu internete düştü. Okulda tarih ve coğrafya dersinde Türkiye'yi soykırımcı olarak tanıtan çirkin karikatür Türkiye ile Fransa arasında krize yol açtı. Sözde Ermeni soykırım inkar yasası ardından okulda Türkleri soykırımcı gösteren karikatür krizi yüzünden Türkiye, Fransa'ya nota vermek zorunda bıraktı.

Times Meydanı'nda Ermeni iddialarına cevap


Türkiye, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kökenli Türklerin birleşerek organize ettikleri protesto, New York'un dünyaca ünlü Times Meydanı'nın köşesindeki 42 sokak ve 7. cadde birleşimindeki bölgede gerçekleşirken, yaya geçişinin yoğun olduğu noktalarda Amerikalılara, Ermeni iddialarına karşı cevapların yazılı olduğu broşürler dağıtıldı.

Bağış'tan Beyoğluspor'a ziyaret

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Beyoğluspor Kulübü'ne ziyarette bulundu. Kulübün Beyoğlu'nda bulunan lokalinde gerçekleştirilen Lefter Küçükandonyadis'in anılması ve veteran sporculara plaket verilmesi etkinliğinde, Egemen Bağış'ın yanı sıra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Nikos Matthioudakis de yer aldı. 

1915'in Denek Taşında Türk ve Kürt Siyaseti (2. Bölüm)

Hovsep Hayreni / hovhayreni@hotmail.com
Daha önce bir bölümü yayınlanmış olan makalenin bu son bölümünde ağırlıkla Öcalan ve önderliğindeki Kürt hareketinin bakışı irdeleme konusu olacak. Ama öncelikle yine 1915-1938 bağıntısı ile Türk siyasetinin açmazlarına dair değerlendirmeyi tamamlamaya çalışacağım.

28 Şubat sürecinde kapatılan vakıfların malları mahkeme kararıyla iade edilecek


Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, 28 Şubat sürecinde kapatılan vakıfların mallarını iade etmek için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararını beklediklerini söyledi.

Bakanlar Türkiye'nin Tek Ermeni Köyü Vakıflı Köyünü Ziyaret EttilerUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı köyünde yaşayan Ermeniler'in huzur ve güven içinde rahatça yaşadıklarını söyledi.


24 Nisan 1915: Ermeni Göçertmesinde Alman ParmağıMehmet Bozkurt / SOL Portal

1915’in suçunu dış odaklara yükleyip içerdekileri aklama yoluna gittiğim gibi bir sanıya katılanlar çıkabilir diye başlığı biraz çekinerek yazdım. “İçerdekiler”in günahlarını bilmeyen artık kalmadı. Her 24 Nisan’a doğru gözde sulanmayla başlayıp burun akıntısyla devam eden ve deri kaşıntısıyla doruğa varan “kurdeşen”in nedeni de günahın yüzlerine vurulmasındandır. Ancak günah sadece içerdekilere dair değildir. Kabül edilmelidir ki dış emperyal güçler de işlenen bu büyük suçun ve günahın ortağıdır.


Gül o müdürü engellediCumhurbaşkanı Gül, Hrant Dink'in katili Ogün Samast'la fotoğraf çektiren emniyet amirinin batıda iyi bir göreve gelmesine izin vermedi.

Vicdanlı nesiller yetiştirin

ORHAN KEMAL CENGİZ
Ben bu ülkenin en büyük sorununun empati eksikliği olduğunu düşünüyorum. Bir dakika olsun kendimizi acı çeken birinin yerine koyamıyoruz.

Prens Adaları fena kaynıyor!


Adalar Belediyesi, çağdaş plaj hizmeti sunmaya çalışıyor. Ancak kıyı işgalcileri 'eski köye yeni âdet gelmesine' kaba kuvvet kullanarak karşı çıkıyor.

Tarihi kilise kalıntısı çöplük olduBatman'ın Yenipınar Köyü'nde bulunan 11. yüzyıldan kalma Ermeni Kilisesi çöplük olarak kullanılıyor