Etiketler

Bir zamanlar İzmit’ten insan yüzleri

Tarihi geçmişi 3 bin yıla dayanan, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine kucak açmış bu önemli şehirde toprağı elle eşeleseniz tarih fışkırır. İzmit’in üst mahallelerinde bir tur atsanız, kendinizi yüz yıl öncesinin Osmanlı Kasabasında hissedersiniz.Ama artık o his, yavaş yavaş kayboluyor.

Vatandaş Türkçe konuş

Cemil KOÇAK - ckocak@stargazete.com 
CHP milletvekili Sabri Toprak’ın 27 Aralık 1937 tarihli “millî Türk dili yerine yabancı dil kullananların cezalandırılması” hakkındaki yasa tasarısı, her ne kadar benimsenmemişse de, dönemin ruhunu anlamak bakımından iyi bir örnektir… Tasarının ilk maddesi şöyle düzenlenmişti: “Türk devleti tâbiiyetinde olup [da], millî ve ırkî lisanlarından gayri bir ecnebi lisanını, millî Türk dili, yahut ırkî dili yerinde [yerine] olarak, yalnız oturdukları evin haricinde, gerek âilesi efradı ile [ve] gerek[se] diğer bir vatandaş ile konuşmayı itiyat edenler [edinenler], yirmi dört saatten bir haftaya kadar hapsolunurlar veyahut on liradan yüz liraya kadar nakdî para cezası ile mahkûm olurlar. Bu nakdî cezanın yarısı cürmü bulan memurlara mükâfat olarak verilir.”

The Message of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians on the Occasion of First Republic Day

We extend greetings and blessings from the Mother See of Holy Etchmiadzin, to our nation’s sons and daughters throughout Armenia, Artsakh and the Diaspora, congratulating them on the festive occasion of the First Republic Day.

Gidenlerle kapanan bir devir

Murat Belge
Sular yükseldikçe adalar ortaya çıkıyor. Yükselme devam ettikçe adalar ‘adacık’ oluyor. Süreç kesilmiyor, adalar teker teker kayboluyor. Tıpkı ‘İstanbul’lu, ‘ada’lı Niko ve Yosif gibi. Artık onlar da yok. Benim için Heybeli, Türkiye için bir devir kapandı… Yosif demirciydi. Niko da anlar, ona yardımcı olurdu bu işte. Ama asıl usta Yosif’ti. Galiba gençliğinde mutsuz bir aşk serüveni yaşamış, sonra da hiç evlenmemişti. Niko ise Ortodoks Kilisesi’nde muganni idi, ama mizacen Katolik Kilisesi’nde rahip gibi, bekâr ve bakirdi… “İstanbul’da, İstanbullu gibi yaşamak” diye bir şey varsa -ki var- onun içinde burada yaşamış herkesin bıraktığı tuzu biberi buluyorsunuz. Bu üslubun içinde onlar da hâlâ yaşıyorlar. Ama, Niko ve Yosif kardeşlerin yokluğunda, ada içime hiç sinmeyecek.

Ermeni Kilisesi, Surp Hripsime Bakirelerini anacak

Ermeni Apostolik Kilisesi 4 Haziran’da  «Surp Hripsime Bakireleri»ni anacak… Bayram vesilesiyle saat 10:00’da Ana Taht Aziz Etchmiatsin ruhbanları ve Gevorgyan Ruhani Okulu öğrencilerinden oluşan tören korteji, mümin hacıların katılımıyla, Aziz Etchmiatsin’de muhafaza edilen Aziz Hripsimenin kutsal emanetleriyle beraber Surp Hripsime Manastırına hareket edecek.

İran Azerbaycan Geriliminin Perde Arkası

Azerbaycan-İran ilişkilerinin gerilmesi, Suriye krizi ve İran nükleer sorunu göz önünde tutularak da değerlendirilmeli. Bunun yanı sıra iki ülkenin farklı siyasi tercihlerinin olabileceği de unutulmamalı: İran İslam Cumhuriyeti devrim muhafızlarının kontrolü altında tutuluyor; Azerbaycan ise kendisini laik bir ülke olarak tanımlıyor. İran hâlâ Azerbaycan'ın bağımsızlığını ve laik yönetim tercihini kabullenemiyor. Bunun yanı sıra İran Azerilerinin Azerbaycan'ı alternatif olarak görmesi de Tahran yönetimini rahatsız ediyor. Yaşanan krizi iki ülkenin de çıkarlarına uygun olmadığı göz önünde tutulursa, sorunun kısa süre içinde ortadan kalkacağı tahmin edilebilir.

Գերմանահայոց Կենտրոնական Խորհրդի վարչություն ՄԱՄԼՈ ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈԻԹՅՈՒՆ

ՀարգելիԲ հայրենակիցներ, Այս օրերին թուրքական և հայկական մի քանի լրատվամիջոցներ հաղորդագրություններ և տեսագրություններ տարածեցին, որ սույն թվականի մայիսի 30-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում Թուրքիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հյուսեին Ավին Կարսլիօղլուն այցելել է Քյոլնում գործող հայ առաջնորդանիստ եկեղեցի և այնտեղ հանդիպել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Գերմանիայի թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեկչյանին ու տեղի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներին, արժանացել ջերմ հյուրասիրության:

Anadolu’nun geri gelen hafızası

Cengiz Aktar -Taraf
“1915 felaketinden sonra Ermenilerden geriye, yakılmış, yıkılmış, talan edilmiş evler ve odalık, besleme ya da evlatlık olarak alıkonmuş ‘kılıç artıkları’ kaldı. İşte bunlardan biri de benim anneannemdi; Havavlı Gadaryanlardan İsguhi ile Hovannes’in kızı Heranuş... Diyarbakır’a bağlı Çermik’te, Hüseyin Onbaşı’nın evlatlığı Seher olarak büyüdü, evlendi, çocukları, torunları oldu. Bir gün torunlarına, yıllardır içine mırıldandığı, insanın yüreğini yakan hikâyesini anlattı.” Girizgâh Fethiye Çetin’den.

Süryaniler, eşcinseller ve nefret

Orhan Kemal Cengiz
Uzun yıllar boyunca Türkiye’de Hıristiyanların avukatlığını yaptım. Hiç şaşmaksızın gözlemlediğim bir dinamik var: Ne zaman azınlıklara yönelik bir saldırı gerçekleşmişse mutlaka ama mutlaka öncesinde, yerel basında veya ulusal medyada bu grupları ‘şeytanlaştıran’ yayınlar yer almıştır. Ben bugüne kadar bunun hiçbir istisnasını görmedim. Bir kilise mi taşlanmış, bir pastör saldırıya mı uğramış, bunların öncesinde mutlaka o ilde veya Türkiye çapında, ‘Hıristiyanların hain emellerinden’, ‘emperyalizm uşaklığından’, ‘ahlaksızlığından’ bahseden bir yayın mutlaka yapılmıştır. Bu tecrübem nedeniyle Saadet Partisi ve Milli Gazete’nin Süryanileri ve eşcinselleri hedef alan yayın ve eylemlerini büyük bir kaygıyla izliyorum.

Şişli Spor Kulübü Genel Kurulu Yapıldı

Yeni yönetim şu isimlerden oluşuyor: Karun Kovan, Alen Tekbıçak, Jirayr Kılıçdağı, Roy Madgaşyan, Meline Kovan, Tamar Karasu, Arlin Şahbaz, Ara İsaoğlu, Atilla Demir, Jan Mitilyan, Diana Altun, Dayk Miricanyan, Hampar Hampikyan, Arto Pehlivanyan, Aren Dellaloğlu.

Yalancı tanıkla arsa oyunu gayrimüslime miras kaldı, başkasına devredildi

Adalar’daki gayrimüslimlere ait arsaların hile, yalancı tanık ve sahte sözleşmelerle, Türk vatandaşların üzerine geçirilmesinin bir benzeri Gökçeada’da yaşandı. Gökçeada’da, İstiratoniki İpseftel’e annesinden miras yoluyla kalan 13 dönümlük arsa, yalancı tanık ve sahte zilyetlik devir sözleşmesi ile Milli Emlak Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan Özgür Özay’ın imzasıyla, Tarım Kredi Kooperatifi müdürlüğü yapmış olan Naci Kaynar’a devredildi.

Armenians Should Form a United Front Before Any Negotiations With Turkey

By Harut Sassounian/ Publisher California Courier
My latest column on Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu’s efforts to initiate a dialog with the Diaspora generated numerous reactions from both Armenians and Turks. Turkish newspapers, TV stations, and websites gave extensive coverage to Davutoglu’s reported overtures to Armenians. The Turkish media linked the Foreign Minister’s initiative to Armenian plans for the commemoration of the 100th anniversary of the Genocide in 2015.

ԳԵՐՄԱՆԻՈՅ ՀԱՅՈՑ ԱՌԱՋՆՈՐԴԱԿԱՆ ՓՈԽԱՆՈՐԴ ՀՈԳԵՇՆՈՐՀ Տ. ՍԵՐՈՎԲԷ ՎՐԴ. ԻՍԱԽԱՆԵԱՆԻ ՔԱՀԱՆԱՅՈՒԹԵԱՆ 25-ԱՄԵԱԿԸ

Հոգեշնորհ Տ. Սերովբէ Վրդ. Իսախանեան (աւազանի անունով` Ռազմիկ) ծնած է 20 Օգոստոս 1963, Պարսկաստանի մէջ: 1968 թուականին, իր ընտանիքով միասին ներգաղթեր է հայրենիք` Խորհրդային Հայաստան:
Հայր Սուրբը 1986 թուականին աւարտած է Սբ.Էջմիածինի Հոգեւոր Ճեմարանը

Turks Must Be Allowed to Disown Criminal Young Turks’ Dark Legacy of Genocide

By Appo Jabarian/ Executive Publisher/Managing Editor USA Armenian Life Magazine
Turkey is at a crossroad and Turks are faced with a dilemma. On the one hand they feel increasingly compelled to build an atoned future. On the other hand, they feel the effects of decades-old Turkish state-sponsored brainwashing to push under the rug the dark pages of the genocidal past. However, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu’s recent ‘overtures’ to Armenians has amplified this intra-personal Turkish duel.

Sınırdaki Yaşamların Yansıması

Beklemekten Öte... Türkiye-Ermenistan Sınırından Hikâyeler sergisi, beş multimedya belgeselle iki ülkenin sınırında yaşayanların yaşamlarına ve yıllardır süregiden diyalogsuzluk ortamına odaklanıyor. Beklemekten Öte... Türkiye-Ermenistan Sınırından Hikâyeler başlıklı sergi (bu gün) 1 Haziran’da  açılıyor.

Ragıp Zarakolu, Sarkis Hatspanyan’ın için Serj Sarkisyan’a başvurdu

Tanınmış Türk insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu, Sarkis Hatspanyan’ın Ermenistan’daki ikamet statüsüne ilişkin meselenin çözülmesi ricasıyla Serj Sarkisyan’a başvurdu.

Şişli Spor Kulübü Bahar Şenliği


Ermenistan'da yeniden koalisyon dönemi

Ermenistan'da 6 Mayıs'ta düzenlenen parlamento seçimlerinden yüzde 44,41'lik oy oranıyla birinci çıkan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın lideri olduğu Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi (ECP) ile yüzde 5,43'lük oranla seçimlerden altıncı çıkan Artur Bağdasaryan'ın liderliğindeki Hukuk Ülkesi Partisi (HÜP) arasında koalisyon protokolü imzalandı.

Berlin Büyükelçisi Karslıoğlu, Ermeni Cemaatini Ziyaret Etti

Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Köln'de Almanya Ermeni Kilisesi Ruhani Lideri Başpiskopos Karekin Bekçiyan'ı ziyaret etti… Ziyarette Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu şunları söyledi: 'Şu veya bu cemaat fark etmez. Alevi, Sünni, Ermeni, inanan, inanmayan hepsi benim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesle yakından ilgilenmekteyiz. Artık dünyanın değiştiği gerçeğini de kabul etmemiz gerekiyor. Bazı acılar var. Herkesin herkese söyleyeceği bir şeyler var. Dolayısıyla bizim gelecek nesillere bakmamız lazım… Başpiskopos Karekin Bekçiyan ise Türkiye'de Ermeni kiliseleri ile ilgili gelişmelerin kendilerini memnun ettiğini belirterek, 'Bizim Almanya'da 15 cemaatimiz var. Bunlar bize bağlı. Köln ve çevresinde cemaatimiz yaklaşık 4 bin kişi. Almanya genelinde ise 40 bin civarında. Ziyaretiniz bizleri sevindirdi' diye konuştu.

Soykırımı inkâr yasası reddinde Galatasaray’ın rolü büyük

Şebnem Arat
Fransız Anayasa Mahkemesi eski üyesi ve Sorbonne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Jean Claude Colliard, soykırım inkâr yasasının reddinde Galatasaray’ın büyük rolü olduğunu açıkladı.

MEB’den Milli Güvenlik düzenlemesi

Bakanlık, kaldırılan Milli Güvenlik dersinde yer alan bazı konuları, Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi derslerine ekleyerek programları yeniledi… Öğrencilere, ”tarihi ve bilimsel açıdan soykırım iddialarının  geçersizliğini ispat etme, Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesi ve  Cezalandırılması Sözleşmesindeki soykırım tanımı ile Yunanistan’ın asılsız  iddialarını karşılaştırma, Pontus iddialarının geçersizliğini tarihi, kültürel,  siyasi ve nüfus yapısı bakımından ispat etme” kazanımları öğretilecek.  Yunanistan’ın soykırım iddialarının geçersizliği BM ve uluslararası diğer  sözleşmelere göre değerlendirilecek… Türkiye’nin Ortadoğu’daki rolü ve izlediği politika ele alınacak,  artan terör olayları, Ermeni terör örgütü ASALA’nın faaliyetleri ve Türkiye’nin  bu konuda izlediği politikaya değinilecek.

Paris Ankara ile yeni sayfa açıyor

Kayhan Karaca
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ülkesinin Türkiye ile diyaloğun yeniden kurulmasına büyük önem verdiğini söyledi. Fabius, "Suriye, İran gibi diplomatik konularda büyük rol oynayan Türkiye ile ilişkileri düzeltmek önemlidir" dedi. Fabius, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın "Ermeni soykırımını inkarın cezalandırılması" konusunda Ermeni diasporasına verdiği yeni yasal düzenleme sözü hakkındaki bir soruya ise "Bu konuda Anayasa Konseyi'nin kararını dikkate almak gerekecek. Söz verildi ama hukuksal zorluklar var" yanıtını verdi.

Ermenistan ve Rusya başbakanları iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği meselelerini değerlendirdiler.


BDT üyesi ülkeler Başbakanlar Zirvesi için Aşkabat’ta bulunan Rusya ve Ermenistan başbakanları Tigran Sarkisyan ve Dmitri Medvedev iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği meselelerini değerlendirdiler.Tigran Sarkisyan, Ermenistan’ın Rusya’yla ilişkilerin gelişimine özel önem verdiğini kaydetti… ″Rus yatırımları yabancı yatırımların % 60’nı oluşturmakta″ diyen Ermenistan başbakanı, Erivan’ın bu işbirliğinin derinleşmesi arzusunda olduğunu ifade etti.

Erdoğan: 'Kapısında otursanız zararı yok'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan ve İsrail’de yürütülen nükleer çalışmaları görmezden gelip İran’ın nükleer çalışmalarına şüpheyle yaklaşanlara tepki gösterdi. “Bu adalet değildir, bu hakkaniyet değildir” diyen Erdoğan, Türkiye’de kurulacak nükleer santrallerde emniyet tedbirlerini alarak enerji üretileceğini, “Barışçıl amaçlarla kullanmak isteyenlerin de bundan yararlandırılacağını” ifade etti.

Vladimir Putin Ermenistan’a resmi bir ziyarette bulunacak

Şu anda  Rusya devlet başaknı Vladimir Putin’in Ermenistan’a yapacağı resmi ziyaretin ön hazırlıkları devam ediyor. Beyanat bugün 30 Mayıs’ta gerçekleşen basın toplantısında BDT Ülkeleri Enstitüsü direktörü Konstantin Zatulin’den geldi.

Mısırlı Kıptiler yeni patriğini seçecek

Mısır Kıpti Patrikliği, her ne kadar dini bir temsil makamı olsa da Mısır siyaseti açısından önemli bir işleve sahip. Patrikhane ayrıca, Müslüman-Hıristiyan ilişkilerinin yanı sıra, ülkenin 85 milyonluk nüfusunun yüzde 12'sini oluşturan Kıptilerin sosyal ve siyasal yaşamlarında da önemli rol oynuyor... Halen 15 olan aday sayısı seçim sürecinin başında 3'e düşürülecek ve Mısır'ın yeni patriğini bir çocuk belirleyecek. Kilise yakınlarından geçen 15 yaşın altındaki ilk Hıristiyan çocuktan, bir kutuya isimleri konulan 3 adaydan birini çekmesi istenecek.

Nazarbayev, Rus Patrik Krill'i kabul etti

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ''4. Semavi ve Geleneksel Dinler Kongresi''ne katılmak için ülkeye gelen Rus Ortodoksları Patriği Krill'i kabul ederek, bir süre görüştü. 30'dan fazla ülkeden temsilcinin katılımıyla gerçekleşecek kongrede Patrik Krill'in de yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Nazarbayev, ''Ortodoks Kilisesi'nin saygın bir lideri olarak kongreye katılmanız bu forumun değerini artırmıştır'' dedi. Kazakistan'dan 144 etnik ve dini grubun bir arada, barış içinde yaşadığına dikkati çeken Nazarbayev, toplumların, bozulmamaları ve ahlaki dejenerasyona uğramamaları için inanç ve maneviyatla güçlendirilmeleri gerektiğini kaydetti.

2011 Cumhurbaşkanlığı ödülleri sahiplerini buldu

Ermenistan Cumhurbaşkanlığı konutunda bugün 29 Mayıs’ta farklı alanlarda 2011 yılı cumhurbaşkanlığı ödüllerini kazananlara ödüllerinin takdim töreni gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, tüm ödül kazananları kutladı, yaptıkları çalışmalardan ötürü teşekkür etti ve yeni başarılar temenni etti.

Fransa'da Tarihe Özgürlük Derneği, 'Soykırım İnkarına Ceza'yı Konuşacak


Başkanlığını Fransız tarihçi Pierre Nora'nın yaptığı ve farklı ülkelerden dünyadan 3 bin tarihçinin üyesi olduğu Tarihe Özgürlük Derneği, önümüzdeki ay sözde 'Ermeni soykırımı'nı inkara ceza yasasının tekrar Fransız ulusal meclis gündemine gelmesinden endişe duyduğunu bildirdi. Dernek üyelerine gönderdiği bir elektronik iletide bu endişelerini dile getiren Pierre Nora, başkent Paris'te 2 Haziran'da yapılacak olağan toplantılarının gündemini "Ermeni kanunu'nun oluşturduğunu belirtti. (Garip olan bu sayın tarihçilerin Yahudi soykırımını inkarı yasaklayan Gayysot yasasına karşı çıkmamaları, daha da garibi soykırımın inkarı yasasında Ermeni sözü geçmediği halde yasayı Ermeni soykırımını inkar yasası olarak görmeleri. HYETERT)

Ragıp Zarakolu’na Ermenistan’dan Ödül !

Sarkis Hatspanian
Ermenistan Cumhurbaşkanı basın servisinden alınan bilgiye göre Serj Sarkisyan törene katılanları kutlayıp başarılar diledi… R. Zarakolu, Ben burada son söz olarak Anadolulu Yunan yazarı İlias Venezis’in sözlerini tekrarlayacağım: “Egenin doğu kıyısında yaşayanlara bir sözümüz var, eğer efsanelerimizi ve şehitlerimizi unutmamızı istiyorsanız bunu yapamayız. Ama onurlu ve önemli olan başka bir şeyi, kin gütmemeyi başarabiliriz. Tarihimizi yok saymadan, halklarımızın kardeşliğini ancak şöyle sağlayabiliriz: Bir kefeye bütün çektiklerimizi, onca yüz yılın yükünü, acılarımızı ve yurdumuzdan sökülüp atılışımızı koyacağız. Öbür kefeye ise barışa karşı duyduğumuz sevgiyi, halklarımızın bir daha savaşa girişmemesi ve birbirini yok etmeye kalkışmaması gereğinin bilincini...” Başka ne denebilir ki? Evet, Türkiye kabul, özür ve tazmin yükümlülüğünü yerine getirse bile, Ermeniler ve Türkler geçmişteki gibi olamazlar. Ama bu yerine getirildikten sonra artık geleceğe birlikte bakabiliriz.”

Hamahaygagan Toplantısı Viyana’da

Hamahaygagan oyunları toplantısı 26 Mart Cumartesi günü Viyana da toplandı. Toplantı Viyana Ermenistan konsoloslugu himayesinde Konsolos Arman Kirakossian ın riyasetinde  ve Hamahaygagan Oyunları başkan yardımcısı Albert Boyajıyan ın başkanlığında yapıldı.Toplantıya yaklaşık 16 üye katılırken Istanbul adına Kazaros Unan ve Meline Kovan da toplantıda hazır bulundular.

‘Hollande, İnkâr Yasasının Takipçisi’

Fransa Parlamentosu üst kanadı Senato üyeleri Philippe Marini, Sophie Joissains ve Bernard Fournier, Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande’ın Ermeni soykırımı iddialarının inkarını cezalandırılmasını öngören bir yasa tasarısının çok yakında Fransa Parlamentosu’na geleceğini söyledi.

Fener Rum Patriği Alahan'da Dua Etti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Mersin'in Mut İlçesi'ndeki restorasyonu süren Alahan Manastırı'nı ziyaret ederek, dua okudu.

Zarakolu received a Lifetime Honorary Medal in Armenia

Publisher Ragıp Zarakolu, 2008 IPA Freedom to Publish Prize Winner, received a Lifetime Honorary Medal in Armenia, becoming the first Turk to take home the prestigious honour. IPA congratulates him and the Turkish Publishers Association (TPA), hoping that this spirit of cooperation between Turks and Armenians on the one hand and among the various stakeholders of the book chain on the other hand will pave the way to a successful Yerevan, World Book Capital 2012.

Şişli’den Haberler

Şişli Satranç takımı Türkiye 2. ligine yükselme maçları öncesinde düzenlenen İstanbul Satranç liginde Şampiyon oldu.4 takımın mücadele ettiği maçlarda Şişli 6 maçın hepsini kazanarak 12 puanla 1. oldu ve Türkiye şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

Tiflis’te Sayat Nova’nın 300 Doğum yıldönümüne armağan edilen geleneksel «Gül Bayramı» kutlandı.

Tiflis Gorgasali Meydanında 27 Mayıs’ta geleneksel «Gül Bayramı» töreni gerçekleştirildi. Etkinlik Tiflis Surp Gevorg Diyakosluk Kilisesinde düzenlenen ″patarak″ ayini  ve ardından kilise avlusunda bulunan Sayat-Nova’nın mezarı başında düzenlenen ayinle başladı.

Nemrut Ermeni Pagan Kutsal Mekanı: Dünyanın 8. Harikası

Ermeni platosunda bulunan küçük Nemrut Dağı (Büyük Nemrut Van Gölünün batısında bulunmakta; 3050 mt.) üzerinde bulunan Ermeni Pagan Tanrıları anıtlar kompleksi Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin ilgi alanında bulunmaya devam etmekte. Ancak turistik tabelalarda ″Ermeni″ adı yer almamakta ve sadece Yunan Tanrıların ismi vurgulanmakta. Ermeni Yervanduni Krallığının küçük kolu Kommagene veya Kamakh kralı 1. Antiochus, İ. Ö. 70 yılında Ermeni Kralı Büyük Tigran tarafından ″Tigran″ tacıyla kral oldu. Nemrut Dağı üzerindeki heykeller, Kommagene Kralı 1. Antiochus tarafından yaptırıldı.

Sarafian: 'Sarınay’ın kanıt diye sundukları, gerçeklerin çarpıtılmış hali'

Tutuklanan Ermenilerin, 85’i Ayaş’a, geri kalanı Çankırı’ya sevk edildi... Ayaş’a sevk edilenlerin çoğunluğu, aynı zamanda Ermeni siyasi partileri destekleyen aydınlardı. Bu partilerin, Türkiye’nin resmi aydınlarının iddia ettiği gibi yasadışı değil, yasal partiler olduğunu unutmamak gerek. Uğraş olarak da, çoğu yazar, şair, öğretmen ve gazeteciydi. Az sayıda kişi de bu belirtiklerimden hiçbir gruba dahil değildi ve sonradan serbest bırakıldı. Hapiste kalanlar kendilerini neyin beklediği hakkında hiçbir bilgileri yoktu." "Çoğunluğu 1915’de öldürüldü. Bazıları, küçük gruplar halinde götürüldüler ve tek tek öldürüldüler. Ama çoğunluğu iki operasyonda öldürüldü. Bir grup Ankara’ya gönderilmişti ve Ankaralılarla birlikte tehcire çıkarıldı. Ankara’dan çıktıktan kısa bir süre sonra kafile, eldeki bilgilere göre, Elma Dağ civarında öldürüldü. Bu kişilerden bir daha hiç haber alınamadı. Diğer grup Ayaş’a götürüldü ve Ayaş Beli denilen yerde katledildi. Onlardan da bir daha haber alınamadı..." 

Pope Sends Message to the Patriarch Of The Assyrian Church

Pope Benedict XVI voiced his "solidarity with the Christian communities in Iraq and throughout the Middle East" in a message to the leader of the Assyrian Church of the East.

Ermenistan cumhurbaşkanı Cumhuriyet Gününü kutladı.

«Sevgili yurttaşlar! Cumhuriyet Günü bayramı vesilesiyle hepimizi kutluyorum. 28 Mayısa ilişkin çok konuşuldu ve söylendi. Eminim daha da konuşulacak. Ve bu doğal, zira bu uzunca bir süre beklediğimiz, asırlarca hayalini kurduğumuz, ve uğruna milletin en iyi evlatlarının kendini feda ettiği istisnai bir vakadır. O gün tarihin çarkını değiştirdik ve arzu edilir doğrultuda değiştirdik…

"Lahmacunu Ermenistan'a kaptırabiliriz”

Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, "Lahmacunu Ermenistan"a kaptırabiliriz haberiniz olsun" dedi… Lahmacun kültürü bizleri yemek sektöründe özellikle pizza ile yarıştıracak kadar önemli bir kültür. Ancak görüyorum ki AB ülkelerinde Ermenistan tarafından yürütülen propagandalar sonucunda lahmacun Ermeni pizzası olarak isim yapmaya başlamış. Lahmacun Türk yemeğidir başkenti Gaziantep'tir. Buna sahip çıkmak bizim görevimizdir." dedi. Uluslararası arenada başlayan lahmacun tartışmasının önümüzdeki günlerde hangi boyutlara ulaşacağı merakla bekleniyor. (Baklava, Kaysı derken buyurun Lahmacun savaşınaJ HYETERT)

Vurun Ulan Vurun Süryanilere

Zeynep Tozduman                        
Öyle çok sıcak gündemler yaşayan bir ülkeyiz ki, belki de bu yüzden çok çabuk unutuyoruz. Yâda bu yüzden tüketiyoruz hem kendimizi, hem geleceğimizi. 

Ermeni Olimpiyatları Dünya Komitesi İcra Komitesi Toplantısı

Ermenistan’ın Viyana Büyükelçiliği konutunda 26 Mayıs’ta Ermeni Olimpiyatları Dünya Komitesi kuruluşu İcra Komitesi oturumu gerçekleştirildi. Oturumu Dünya Komitesi başkan yardımcısı Albert Boyacıyan ve sekreter Bagrat Burnazyan yönettiler.

Ayasofya için sıradışı bir teklif

Prof. Nevzat Tarhan
1934’e kadar mabed olan Ayasofya kelime karşılığı ile “Yüksek Hikmet” olan adını değiştirmeyen atalarımızın bir bildiği mi vardı acaba? Rivayet doğru ise “Ayasofya’nın kilise haline çevrilmesi, bu mümkün olmazsa müze yapılması”nın taahhüt edildiği Lozan Antlaşması’nın gizli maddesi olduğu söyleniyor. Bu teklife dünya savaş lobisi ile Müslüman ve Hristiyan bazı gruplar sıcak bakmayacaklardır… Benim asıl düşüncem dünyada Müslüman-Hıristiyan çatışması çıkarmak isteyenleri oyunun Ayasofya üzerinden bozma arzusudur…  Patrikhane’nin böyle bir söylemi kabul etmesi sonucu ve bilahare Ayasofya’da Pazar günleri ayin yapması, diğer altı gün Müslümanların hizmetine açılması fikri tartışılmalıdır diyorum.

Ermenistan: Anadolu diasporası

Hilal Kaplan / hilal.kaplan@yenisafak.com.tr
Orada bir ülke var uzakta. Gittiğinizde ve gördüğünüzde o kadar da uzak olmadığını fark edeceğiniz bir ülke. En işlek pazarının adı Malatya, en ünlü restoranının adı Antep, mahallelerinin adı Arapkir ya da Nor Maraş (Yeni Maraş), radyosunun adı Van olan bir ülke Ermenistan. Nüfusunun %70'inin atalarından en az bir tanesinin Anadolulu olduğu bir ülke... Uzaklık öğrenilen bir şeymiş çünkü, Ermenistan'a gidince öğreniyorsunuz.

Saadet Partisi GIK Üyesi ve Milli Gazetesi Yazarı Doğan Bekin’e açık mektup

Turabdin’e gidip Süryanileri tanıma ve sorunlarını dinlemeyi düşündünüz mü? Konu: 23 Mayıs 2012 tarihli Milli Gazetesi’nde ‘Toprak satışıyla ortaya çıkan yeni tehlike’ başlıklı haberde Süryanilerle ilgili düşünce ve iddialarınız üzerine.

Davutoğlu Ermeni diasporasıyla gizlice görüşüyor

Yılmaz Polat  / yılmaz.polat@yurtgazetesi.com.tr"
AKP Hükümeti’nin Yahudi lobisiyle gizlice görüştüğü yolundaki haberlerden sonra Ermeni diasporasıyla da gizlice görüşmeler yaptığı öne sürüldü. Gizli görüşmenin bizzat Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yürütüldüğü bildirildi. ABD'deki Ermeni lobisinin önde gelen isimlerinden “gazeteci Harut Sassounian,  Asparez Gazetesi'nde Davutoğlu'nun bir süredir” diasporanın etkili isimlerinden Ermeni asıllı bir Amerikalıyla görüştüğünü yazdı. Sassounian'a  göre, ilk görüşmesini geçen mart ayında Washington'da yapan Davutoğlu, ikinci görüşmesini de bu ay başında gerçekleştirdi.

Patrik Barthelemeos, Aziz Yuhanna’nın Evini Gezdi

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ortodoks Hristiyanların en önemli azizlerinden sayılan Aziz Yuhanna’nın Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde bulunan evini ziyaret ederek dua etti.

Kars Valisi: Doğukapı Açılmayacak

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 94'üncü yıldönümü nedeniyle Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu tarafından Kars Sarıkamış Ce- Mar Toprak Otel'de düzenlenen 'Cumhuriyet Günü resepsiyonu renkli görüntülere sahne oldu... Vali Kara, Doğukapı'nın açılmasının Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesine bağlı olduğunu belirterek şöyle konuştu 'Biliyorsunuz Başbakanımız defalarca ifade etti. Biz Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, Ermeniler Dağlık Karabağ'dan, bu bahsettiğim 8 bölgeden, tüm Azerbaycan şehirlerinden çıkmadıkça biz de Ermeni sınırını kapalı tutmaya devam edeceğiz.

Süryanilere saygısızlık etmeyin

Rıza Zelyut / zelyut@gunes.com
Türkiye’yi sadece kendisinin veya kendi zihniyetinde olanların tapulu malı zanneden bir kesim var. Bunlar; kendilerini daha çok dindarlık elbisesi içinde ortaya koyuyorlar. Ve Müslüman olmayan toplum kesimlerimizi baştan suçlu ve kötü gösteren bir zihniyetle hareket ediyorlar. Bunların hedefindeki topluluklardan birisi de Hıristiyan Süryaniler.

Patrik Kapadokya'da Kilise Açtı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ürgüp'teki Aios Nichole Kilisesi'nin açılışını yaptı ve bahar ayinini yönetti. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Nevşehir'in Ürgüp İlçesi'ne bağlı eskiden Rumların yaşadığı tarihi Mustafapaşa Beldesi'nde restorasyon çalışmaları tamamlanan Aios Nichole Kilisesi'nin açılışını yaptı ve bahar ayinini yönetti.

Kağızman’daki Kiliseler

"Kağızman’da başlayan “Geçmişten Geleceğe Her Yönüyle Kağızman Sempozyumu”nda, Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim elemanlarından Arş. Gör. Muhammet Arslan tarafından Kağızman’daki kiliseler plan ve görüntüler ışığında anlatıldı.