Etiketler

Yedek Subay Misakyan'ın Mehmetçik Vakfı'na mektubu

Hülya Karabağlı    
Mehmetçik Vakfı 30. yılında, hayırseverlerin ve şehit yakınlarının acılarına rağmen yürük zenginliğini ortaya koyan öyküleri arşivinden çıkararak yayınladı. …1988’de yaşanan olayda, ABD’de yaşayan Ermeni asıllı Türk vatandaşı Ara Misakyan, gönderdiği mektupta “Böyle lüzumlu bir vakfa yardım etmek istiyorum. Sizin gibi büyüklerimiz, annem, beybabam ve hocalarım bana yurdumu, sancağımı ve Türk olmanın gururunu öğrettiler. İşte böylece ben de göğsümü kabartarak, alnım açık, Türküm diye öğünürüm” dedi. Misakyan, mektubunu “yedek subay teğmeni” olarak imzaladı.(Misakyan yazıda belirtildiği gibi Ermeni asıllı olmalı, HYETERT)

Ermenistan'da soykırım müzesi

Yiğit Can Kaytmaz- Erivan
Demoyan, “1915’te Anadolu’da Ermenileri kurtaran Türklerin, Kürtlerin de yer alacağı bir bölüm açacağız. Ermenileri kurtarmak için kendini tehlikeye atan Türk, Kürt ve Arapların isimleri ve fotoğrafları yer alacak. Bunu yapıyoruz çünkü hikayenin tamamı bu. Burayı açmak için her türlü bilgiye ihtiyacımız var. Bize herkes fotoğraf, isim ve belge gönderebilir, önerilerde bulunabilir. Bazı kurumlara ve uzmanlara başvurduk ama kimse bize geri dönmedi” dedi… 1912’lerde Ermeni takımların İzmir’de başarılı olduğunu söyleyen Demoyan, “Yeni müzede futbol ve ırkçılık üzerine bir bölüm olacak. Soykırım Müzesi’nin internet sitesinin en çok Türkçe kısmı ziyaret ediliyor.

Venedik Komisyonu'ndan Anayasa perspektifleri

Hüseyin Elmalı-ANF
Venedik Komisyonu Başkanı Giani Bouquiccio, Türkiye’nin mevcut anayasasının tamamen revize edilmesi Avrupa standartları çizgisine girebileceğini söyledi. Türkiye’deki anayasanın, vatandaşın taleplerine karşı bir duruş sergilediğine işaret eden Bouquiccio, “Yapılması gereken vatandaşı devlete karşı himaye etmek ve korumaktır” diyor. Gerek Avrupa’da, gerek ise dünyada merkezden yerelleşmeye doğru bir yönelme olduğunu da belirten Bouquiccio, “Türkiye federal bir devlet olmaya mecbur da değil tabi. Ama yerel ve bölgesel idarelere özerklik, otonomi vermesi önemli. Bu artık bir modernitenin eğilimi ve gereğidir” dedi… Örneğin, Türkiye’deki basın yasasına şöyle bir bakarsanız standartlarına uygundur. Ama devamında bir bakıyorsunuz, Türkiye pek çok defa AİHM’de mahkum olmuş ve oluyor. Peki, neden kaynaklanıyor bu? İşte bu kısıtlayıcı bir mantık ve yaklaşım ile yorumlanmış olmasından kaynaklanıyor. Sözde devletin çıkarlarını her şeyin üstünde gören bir mantığa dayanıyor bu. Vatandaş kendisine hizmet eden bir devlete kötülük yapmaz.

Azerbaycan Ermenistan Yrd. Doç. Dr. Deniz Tansi Mülakatı

Azerbaycan’ın beşte biri Ermenistan’ın işgali altındadır. Peki Ermenistan bunu nasıl başarmıştır? Elbette Rus ordusunun desteğiyle. Kanımca Rusya, söz konusu sorunun çözülmesini istemiyor. Bu sayede Azerbaycan üzerindeki etkisini sürdürmek, Batı ekseninin gücünü azaltmak istiyor. Ve Azerbaycan’a mesajı, “eğer bir Rus barışı” olursa ancak konu çözülebilir biçimindedir. Ermenistan Güney Kafkasya’da Rusya’nın “en sadık müttefiki”dir… Türkiye siyasi kararlılığını sürdürerek ve lobilerini güçlendirerek, bir seferberliğe girişmek durumundadır. Zira hukuken kabul ettirilmeye çalışılan “soykırım” savları, tazminat ve toprak talepleriyle gündeme getirilmeye çalışılacaktır.

Zirve Yayınevi iddianamesi hazır

Zirve Yayınevi cinayetine ilişkin hazırlanan iddianamede, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, 'terör örgütü yöneticiliği', 'darbe' ve 'cinayete azmettirme' ile suçlandı.

Balyan Ailesinin eserleri bu sergide!

Balyan ailesinin İstanbul’a kazandırdığı eserlerin fotoğraflarından oluşan sergi açılıyor.Osmanlı Devleti döneminde 18. ve 19. yüzyılda İstanbul’da pek çok önemli mimari esere imza atan Ermeni asıllı Balyan ailesinin İstanbul’a kazandırdığı eserlerin fotoğraflarından oluşan sergi 9 Haziran 2012-Cumartesi günü saat 17.00’de Bakırköy Belediyesi Sanat Evi ve Kent Müzesi’nde açılacak.

Patrik Vekili Sağ: Hassas Günlerden Geçiyoruz, Birlikte Dua Edelim

Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret etti. Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir araya gelmesinden dolayı memnun olduklarını söyleyen Sağ, “Aslında biz din adamları siyasetten uzak insanlarız. Buna karşın bizi yönetenlere her zaman dua ederiz. Çünkü tüm kutsal kitaplar 'sizi yönetenler için dua edin' der. Hükümetimizin çalışmalarından memnunuz. Ama isteğimiz ‘ana’ gibi olan bir anayasa hazırlamalarıdır.” dedi.

California author Armen Melikian wins two International Book Awards

The results of the 2012 International Book Awards were announced in Los Angeles today. Awards were presented for titles by a phenomenal mix of books from a wide array of publishers throughout the world. Los Angeles author Armen Melikian's Journey to Virginland: Epistle I received awards in both Visionary Fiction and General Fiction categories.  Melikian's avant-garde and controversial novel has thus claimed its 7th literary award this year.

Avaks to Conclude Year's Program With Picnic

The Avaks seniors group of St. Vartan Armenian Cathedral will conclude another successful year with an all-day trip to Montauk, N.Y., on June 21, followed by a picnic on the cathedral plaza in Manhattan on June 28.

Primate of Romanıa Visits Eastern Diocese

The Eastern Diocese of the Armenian Church of America welcomed the visiting Primate of the Diocese of Romania, His Grace Bishop Datev Hagopian, last week. He took part in several community events, including a worship service, and met with diplomats in the company of Diocesan Primate Archbishop Khajag Barsamian.

Հայ Ամառ


ABD Büyükelçisi Ermeni-Türk İlişkilerinin Normalleşmesinde Ani Köprüsünün Önemine Dikkat Çekti

USAID desteğinde «Ermeni-Türk İlişkilerinin Normalleşmesine Katkı» Projesi çerçevesinde Avrasya İşbirliği Fonu ve İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPOT) tarafından gerçekleştirilen Ermeni ve Türk gazetecilerin otobüs seyahati son günü Erivan’da ABD Büyükelçisi John Haffern’la bir buluşma gerçekleşti…ABD elçisi, Vatan muhabirini, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanından Ani tabelalarına ″Ermeni″ kelimesini ilave etmeyi talep edecek gönüllüler listesinde yer alması için ABD’nin Türkiye Büyükelçisiyle tanıtmaya hazır olduğunu ifade etti. Elçi Haffern, Ermenistan ve Türkiye arasındaki Akhuryan nehri üzerinde bulunan tarihi Ani Köprüsünün onarımının iki ülke ilişkilerinin normalleşmesinde önemli bir rol üstlenebileceğini de sözlerinde kaydetti.

ESÜ’sinde 2012 Yaz dönemi

Ermeni dili, Tarih ve Kültür online derslerHerhangi öğrenme deneyimi Anlamlı, Eğitici, Unutulmaz ve Eğlendirici olmalı! EHGB Ermeni Sanal Üniversitesi (ESÜ) mutlulukla belirtmek istiyor ki 2012 Yaz eğitim başvuru dönemi artık başlamış. Aşağıdaki kurslar değişik dillerde (Doğu Ermenice, Batı Ermenice, İngilizce, Fransızca, Rusça, İspanyolca ve Türkçe dahil) ve düzeylerde sunuluyor. Dersler 16 Temmuz’da başlayıp -18 Eylül ’de bitiyor.

İstanbul’un Gizli Mimar Ailesinin Eserleri Sergisi

Balyan Ailesinin İstanbul’a Kazandırdıkları Eserlerin Fotoğraf Sergisi. Osmanlı Devleti döneminde 18. ve 19. yüzyılda  İstanbul’da pek çok önemli mimari esere imza atan Ermeni asıllı Balyan ailesinin İstanbul’a kazandırdığı eserlerin fotoğraflarından oluşan sergi 9 Haziran 2012-Cumartesi günü saat 17.00’de Bakırköy Belediyesi Sanat Evi ve Kent Müzesi’nde açılacak.Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen tarafından açılacak sergi 2 Temmuz tarihine kadar açık kalacak.

International Community Places the Final Nail on the Coffin of Turkish Denialism

By Appo Jabarian / Executive Publisher/Managing Editor / USA Armenian Life Magazine
 For nearly a century, Turkey has been aggressively spending millions of dollars in the international arena in order to push forward its denialist agenda on the Armenian Genocide.Besides monetary resources, Ankara has been making major efforts to bully various nations away from recognition of the Genocide.

Nathalie Baravian: Mutfak kimliğimizdir!

Maxime Azadi Söyleşi
Mutfak, kültürümüzün ve dünya vizyonumuzun aynası olarak değerlendiriliyor. Aynı zamanda tarihin bir yansıması olarak görülüyor. Ermeni Mutfağı kitabının yazarı Nathalie Maryam Baravian, “Mutfak bize kimliğimizi getiriyor” diyor.

All Three Branches of US government Recognize the Armenian Genocide


By Harut Sassounian Publisher California Courier
While readers are generally aware that the Executive and Legislative branches of the US government have recognized the Armenian Genocide, it is not as widely known that the US Judiciary has also reaffirmed the facts of the Armenian Genocide on several occasions. Indeed, all three branches of the US government have gone on record confirming that the Armenian Genocide was indeed a genocide.

Gizemli ışık spiralinin sırrı çözüldü


Türkiye, İsrail, Suriye gibi Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra, Azerbaycan ve Ermenistan'dan görülen gizemli ışık, farklı ülkelerde yüzlerce kişinin paniğe kapılmasına neden olmuştu... Daha sonra, Rus RIA Novosti ajansı, Stratejik Füze Kuvvetleri'nin Topol adlı bir kıtalar arası balistik füzeyi denediğini duyurdu. Ajansa göre, ülkenin güneyindeki Astrahan yakınlarındaki bir rampadan fırlatılan füze, başarıyla hedefini vurmuştu.

Ermenistan’da Los Angeles «Dilijan» Müzik Festivali konuk edilecek

Ermenistan Kültür Bakanlığı desteğinde «Erivan Perspektifleri» Uluslararası Müzik Festivali Los Angeles «Dilijan» Müzik Festivali konuk edilecek. «Dilijan» Ermenistan’da 8 konser verecek.

Alice Navasargian’s The Immortals to be Presented at the Western Diocese

Under the auspices of His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Diocesan Primate, the Western Diocese of the Armenian Church of North America is pleased to host a cultural event dedicated to the presentation of Alice Navasargian’s newest book. Titled The Immortals, the insightful book is a pictorial anthology of historiographic works and a brief history of Armenia, Armenians and Iranian Armenians.

Յոբելինական Համերգ


Yarın savaş başlarsa ne olur?

Rakamlar göz önünde tutulduğu zaman Ermenistan ordusunun sahip olduğu teknoloji ve silah miktarı bakımından Azerbaycan'ın çok gerisinde olduğu gözlemleniyor. Ancak burada işgal altında tutulan Dağlık Karabağ ordusunu da unutmamalıyız… Ordunun en önemli artısı ise Rus askeri yetkililerle sıkı bir işbirliği içerisinde olmak. Birincisi bunun sonucunda silahlar ve askeri teknoloji hemen hemen harcama yapmadan elde ediliyor. Rusya Gümrü'de konuşlandırılan Rus askeri üssü aracılığıyla Ermenistan hava sahasının kontrolünü de elinde tutuyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Ermenistan'ın savaşa girmesi Rusya'nın savaşa girmesi olarak kabul edilecek.

Ermenistan-Türkiye: Medya Diyaloğu

Erivan’da 6 Haziran’da ″Ermeni-Türk Medya Diyaloğu Projesi″ çerçevesinde «Medya Diyaloğu: Ermenistan-Türkiye» kitabının tanıtımı gerçekleştirildi. Proje ″Internews Network″, Erivan Basın Kulübü, İstanbul Kültür Üniversitesi bünyesindeki Küresel Siyasi Eğilimler Merkezi (GPOT) ve CAM Stüdyouyla beraber ABD Dışişleri Bakanlığı ″Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Bürosu″ (DRL) desteğinde hayata geçirildi.Proje; Ermeni ve Türk gazetecilerin değişimi, 16 Ermeni ve Türk gazetyecinin otobüsle Ermenistan ve Trkiye’de seyahati, Erivan Basın Kulübü tarafından «Yerkir Media TV», Türkiye tarafından İMC Tv tarafından talk-showların yayınlanması ve Ermeni ve Türk öğrencilerin ortak film üretimi olmak üzere 4 etaptan oluştu.

NATO'yu Güney Kafkasya'ya Moskova soktu

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Güney Kafkasya ziyaretinin maksadı aşikar bir şekilde seziliyor. Maksat Güney Kafkasya'yı "ele geçirmek" ve İran'ın abluka altına alınma sürecini hızlandırmak. Böylece muhtemel İran saldırısı durumunda Güney Kafkasya'nın da kullanılacağına dair mesaj vermek. Bu gibi mesajlar İran üzerinde psikolojik baskıların artmasının yanı sıra Rusya'nın da bölgeden çıkarılması anlamına geliyor. Bu konuda kilit sorun hiç kuşkusuz Azerbaycan - Ermenistan savaşı.

Ayasofya kavgası

Rıza Zelyut   / e-mail: zelyut@gunes.com
Ayasofya'yı kendisi için kapatmak isteyen vatandaşa soruyorum: 'Sen burada namaz kılmak istiyorsun; evet hakkındır; kıl. Ama ya İstanbul'da oturan Rum vatandaşımız da kendi dedelerinin yaptığı bu tapınağa gelip dinsel tören yapmak isterse ne olacak? O da bu ülkenin  vatandaşı sen de bu ülkenin vatandaşısın. Sana verilecek hakkı ondan nasıl esirgeyeceksin? Bu çağda buna hakkın var mı?' Peki çözüm nedir: Çözüm; 1935'te kurulan düzendir. Bu büyük yapı; müze olarak işlevini sürdürmelidir.

Alfonsi: Azınlık’ın eğitim ve din alanındaki özerkliğinin Yunanistan tarafından tahrip edildi

AP Milletvekili François Alfonsi, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın yasal statüsü ve haklarının 1923 Lozan Barış Antlaşması ile tanımlandığını ancak 1967 Albaylar Cuntası’nı izleyen dönemde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitim ve din alanındaki özerkliğinin sistematik olarak yok edildiğini ifade etmişti. Alfonsi, Batı Trakya Türk Azınlığı’na üye kişilerin azınlık haklarının kolektif kullanımında temel problemlerin devam ettiğini belirterek Komisyon’a Yunan Hükümeti’nin Lozan Barış Antlaşması’na uygun davranması konusunda çağrıda bulunup bulunmayacağını sormuştu. İkinci olarak ise Alfonsi, Lizbon Antlaşması ve AB Temel Haklar Sözleşmesi kapsamında Komisyon’un Üye Devletler’deki geleneksel, ulusal ve dilsel topluluklara üye kişilerin haklarının korunması konusunda ne yapmak niyetinde olduğunu sormuştu.Komisyon’dan 25 Mayıs 2012 tarihinde gelen cevapta ise Komisyon, bu konuda yetki sahibi olmadığını ancak AB Komisyonu’nun Üye Devletler’in Temel Haklar Sözleşmesi’ni uygularken ayrımcılık yapmama ilkesi dahil temel haklara saygı duymakla yükümlü olduklarını söylüyor. (Lozan'ın uygulanmaması nedense bize yabancı gelmedi:) HYETERT)

The Difference Between Christians and Christians in Syria

It is well known that most Christians in Syria support Assad's regime because they fear what may come instead, given the experience in Iraq and Egypt. But if the regime falls, only certain Christian groups would benefit, while others would be regarded as traitors by the Sunni majority.

Dindarlık mı, muhafazakârlık mı

Markar Esayan /Taraf Gazetesi
Dr. Frankeştayn’ın canavarına benzettiğim Türk-İslam sentezinin aslında büyük bir günah olduğunun dindarlarca fark edilmesinin, sosyolojik olarak AB’ye girmekten çok daha radikal bir değişime yol açma potansiyelini görmemek mümkün mü? AK Parti, özür dilerim, Başbakan, tabanıyla bu yönde ilişki kurduğu müddetçe demokratlarla da çelişmedi, kavga etmedi. Ama dindarlıktan ne hikmetse Ankara’yı fethettiği ustalık dönemine denk geldi bu muhafazakârlığa dönüş yaptığında, sorun başladı. Burada tabanın rahatsızlığını, dindarlık görüntüsünde muhafazakârlık üreterek ve hâlâ çok güçlü olan Türk-İslam sentezi jargonuna sarılarak, yani din soslu milliyetçilikle gidermeye çalışıyor. Çamlıca’ya dev cami, kompleks ima eden rüküş fetih kutlamaları, kürtaj yasağı, Ayasofya’nın ibadete açılmasının dindarlıkla ilgisi yok; bunlar muhafazakârlık üreten şeyler. Hz. Muhammed, zemini kum mescitte namaz kılıyordu.

Dosyası incelenmek üzere Yargıtay’da

Ayşegül Usta
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 17 Ocak 2012’de karara bağlanan dava dosyası gerekli incelemenin yapılması için Yargıtay’a gönderildi.

Ermeni Asıllı Askerin Öldürüldüğü Davada 18 Korucu Dinlendi

Batman'ın Kozluk İlçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu'nda askerlik hizmetini yaparken er Kıvanç Ağaoğlu'nun silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren er Sevag Şahin Balıkçı davasında mahkemenin talebi üzerine Balıkçı'ya hastaneye götürenler arasında bulunan 18 korucu ile 1 araç şoförünün ifadelerine başvuruldu.

Azerbaycan-Ermenistan Çatışması Hakkında Dışişleri Bakanlığı Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan ve Ermenistan sınırında hassas ve kırılgan dengeler üzerinde oturan halihazır durumun devamının hiçbir tarafın çıkarına hizmet etmediğini, sadece yaraların derinleşmesine neden olduğunu kaydetti.

Ermeni bakana İstanbul daveti

Servet Yanatma   
Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) dönem başkanlığını üstlenen Türkiye, 26 Haziran'da İstanbul'da dışişleri bakanları seviyesinde bir toplantı düzenleyecek. Ankara toplantıya, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan'ı da davet etti. Nalbandyan'ın davete olumlu cevap vermesi bekleniyor. Türkiye, Erivan'da 2009'da yapılan zirveye dışişleri bakanı düzeyinde katılmıştı.

"Adın Ne Önemi Var?": Yüzyıla Girerken Doğa Manzaraları


Tarih ve saat: 9 Haziran 2012 Cumartesi, 19.30-20.30
Yer: St. Esprit Kilisesi, Harbiye

Sansür ve Sorumluluk

Ragıp Zarakolu
“Sansür ve Sorumluluklarımız” konusuna, “Önümüzdeki Evre” başlığı altında kısaca değinmek istiyorum. Belge Uluslararası Yayıncılık, tarihsel olarak militarizm ve resmi ideoloji, devletin işlediği suçlar, Kürt Sorunu ve Ermeni Soykırımı başta olmak üzere birçok tabu konunun tartışılması için öncülük yaptı. Bu konular bazen yavaş da olsa, tartışılmaya başlandı..

Mamigonian: Tlön, Turkey, and the Armenian Genocide

Posted by Marc Mamigonian on June 4 /The Armenian Weekly Magazine
“It has allowed them to question and even to modify the past, which nowadays is no less malleable or obedient than the future.” —Jorge Luis Borges, ‘Tlön, Uqbar, Orbis Tertius’

'Kardeş sesler' Beyoğlu'nda buluştu

38 ilköğretim ve lise öğrencilerden oluşan 240 kişilik koro, Türkçe, Ermenice, İbranice, Rumca, Arapça, Kürtçe, Almanca, İtalyanca türkü ve ilahiler okudu.

Ermenistan başbakanı, AB’ye Azerbaycan’a ambargo tehdidinde bulunması çağrısı yaptı

Ermenistan cumhurbaşkanı Tigran Sarkisyan AB’ye, Güney Kafkasya’da militarizasyona son vermesi yönünde Azerbaycan’a karşı bir tasarı kabul etmesi çağrısında bulundu.

TÜRKİYE'Yİ KIZDIRAN PROJE

Ermeni gazetesi panarmenian’ın iddiasına göre Amerikalı yönetmen Edwin Avaness, Franz Werfel’in ‘Musa Dağı’nda 40 Gün’ isimli kitabından yola çıkan bir belgesel çekmek için kolları sıvadı. Fransız gazeteci Jean Eckian PanArmenian’a konuşarak film projesini doğruladı… 2006 yılında Sylvester Stallone girişimde bulunmuştu ancak Türk lobisi tarafından engellenmişti… Sylvester Stallone, o günlerde verdiği demeçte projesinin önündeki siyasi zorluklara değinerek, "Türkler bu konuyu 85 yıldır engelliyor" diye konuşmuştu.

Kilise Surp Gayane Bakireleri Bayramını kutluyor

Ermeni Apostolik Kilisesi 5 Haziran’da Surp Gayane Bakireleri Bayramını kutluyor. Bayram vesilesiyle ruhbanlardan oluşan kortej, Ana Taht’ta muhafaza edilen Surp Gayane’nin kutsal emanetlerini  de alarak  Ana Taht Aziz Etchmiatsin’den Surp Gayane Manastırına hareket edecek. Saat 11:00’de manasırda Patarak ayini ve akabinde ″Andastan″ icra edilmekte.

Sınırda 5 Azeri askeri öldürüldü

Ermeni-Azeri sınırında meydana gelen çatışmada 5 Azeri askeri öldürüldü… Azerbaycan-Ermenistan sınırında dün meydana gelen çatışmada 3 Ermeni askeri ölmüştü…  Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Yukarı Karabağ sorununa değinen Clinton, ''Yukarı Karabağ sorununun askeri yollarla çözümü söz konusu bile olamaz'' dedi.

Kayseri Surp Grigor Lusavoriç Kilisesi hacıları kabul etmeye devam ediyor

Avrasya İşbirliği Fonu tarafında «Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleşmesine destek» projesi çerçevesinde Ermeni ve Türk gazetecilerden oluşan grup Kayseri’nin en eski Ermeni Apostolik Surp Grigor Lusavoriç Kilisesini ziyaret etti.

Ermeni diasporasına karşı Türk diasporası hamlesi

Hükümet daha organize bir ‘Türk Diasporası’ için ilk adımı atıyor. Yurtdışındaki 6 buçuk milyon Türk vatandaşın temsilcileri ilk defa Ankara’da bir araya gelecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın başlattığı girişim, hükümetin Ermeni Diasporası’nın benzeri bir ‘Türk Diasporası’ oluşturmak için ilk adımı olacak. Ankara’daki toplantıya yurtdışındaki vatandaşların temsilcisi olan 500 federasyon, dernek ve vakıf başkanı davet edildi. 

Yine Türkiye düşmanlığı!

Valerie Boyer, 10 Haziran’daki genel seçimler öncesinde yine ‘soykırım’ konusunu diline doladı… 400 Marsilyalı Ermeni aktivistler tarafından doldurulan salonda hitap eden Boyer, Anayasa Konseyi mensuplarını kanun tasarısını iptal ettikleri için affetmediğini belirterek, savaşın bitmediğini ve benzer bir yasa teklifinin kısa bir zamanda tekrar ulusal meclis gündemine getirilmesi için var gücüyle çalışacağını söyledi.

Clinton'dan Ermenistan'a mesaj var

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ''ABD, Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesinden yana'' dedi ancak Ermeni mevkidaşı ise ''Görüşme yapılmıyor, yapılamaz'' çıkışı yaptı.

Aramyanlı çocuklar sahnedeydi

Aramyan Okulundan Yetişenler Derneği'nin yaratıcı çocuk drama çalışmaları bir tiyatro oyunu ile sezonu tamamladı. Karin Kasap ve Ayda Antikacıoğlu eğitmenliğinde 17 çocuğun sergilediği "Nuh'un Gemisi Cıbıristan'da" adlı oyun büyük beğeni ile izlendi.

Adıyaman'da inanılmaz buluş

Adıyaman'ın Gerger İlçesi Kırmızı Tarla mevkiinde bakır, gümüş ve titanyum bakımından zengin yeraltı kaynakları keşfedildi… Yapılan araştırmalarda Ermenilerin, Cumhuriyet döneminden önce bu bölgede ocaklar açıp galerilerle bakır ürettikleri, ancak Ermenilerin bu bölgeden tehciri ile günümüze kadar üretim çalışması yapılmadığı ortaya çıktı.

Diaspora Bakanı, Britanya’lı Ermeni aydın Asatur Güzelyan’a «Khoren’li Movses» madalyonunu takdim etti

Ermenistan Diaspora Bakanı Hranuş Hakobyan, bugün 4 Haziran’da  Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Ermeni Matbaacılığının 500. Yılı vesilesiyle ve yayımcılığın gelişimi işlerine katkıları için Britanya’lı Ermeni yazar, gazeteci Asatur Güzelyan’a 23 Mayıs tarihli kararıyla tahsis edilen «Khoren’li Movses» madalyonunu takdim etti.

Deveciyan; Türkiye'nin Gözü Valery Boyer'nin Seçim Sonuçlarında Olacak

Türkiye karşıtı politikacısı Ermeni asıllı Patrick Deveciyan, Marsilya 1'inci seçim bölgesinden tekrar milletvekili adayı olan Valery Boyer'nin seçim kampanyasına yardım etmek için Marsilya'ya gitti. Patrick Deveciyan, yaptığı iddialı açıklamasında tüm Türkiye'nin gözlerinin Valery Boyer'nin seçim sonuçları üzerinde olacağına vurgu yaptı. Deveciyan, sözde Ermeni soykırımı inkarına ceza öngören yasa tasarısının mimarı olan aday Valery Boyer ile birlikte sözde Ermeni soykırım anıtına çelenk bıraktı.

Clinton ‘soykırım’ anıtına gider mi

Uğur Ergan
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, Türkiye’yi de kapsayan zorlu Kafkasya gezisi bugün Ermenistan’ın başkenti Erivan ziyareti ile başlıyor. Clinton’ın, bu ilk durağında “Soykırım anıtını” ziyaret edip etmeyeceği Ankara-Washington-Erivan üçgeninde tam anlamıyla diplomatik sinir harbine döndü.

Siyasal Analist Mehmet Fatih Öztarsu İle Mülakat

Öncelikle belirtmek gerekir ki, 2015 Ermeniler için her şeyin sona ereceği nihai bir yıl olma özelliği taşımıyor. 2015 büyük propaganda savaşlarının başlayacağı bir yıl olmakla birlikte, Türkiye’nin uluslararası platformda çok daha büyük baskılara tabi tutulacağı faaliyetlerin başlayacağı yıl olacaktır. Şimdiye kadar devletler nezdinde yapılan çalışmalara ek olarak uluslararası kamuoyunun da Türkiye aleyhtarı bir kıvama getirilmesi için topyekûn bir seferberlik başlıyor.

İnkâr etmek

Ohannes Conkar
Bazı insanlar diyeceğim ama yok bazı insanlar değil, çoğunluğu kendi tarihlerinden bir haber yaşarlar, onlara devletin resmi tezleri öğretilmiştir, kaç yaşlarında olursa olsun, gerçekleri öğrenme çabasına girmezler, devletin kendilerine öğrettiklerini bülbül gibi tekrarlarlar. Bir kere neye soykırım dendiğini, denmediğini okumak gibi bir lükse sahip değillerdir böyle çoğunluk. Bu topraklarda 2000 asırdır yaşayan toplumları görmedikleri gibi, varlıklarını da silmeye çalışırlar, unutturmak için ellerinden geleni yaparlar, kiliselerimizi yakıp, yıkıp, yıkılmayanları da top atışlarıyla yok ederler.

Serj Sarkisyan başbakanı atadı

Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterliğinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Ermenistan Cumhuriyeti Anayasası m. 55/4. Fıkrasından hareketle bugün Tigran Sarkisyan’ın başbakanlığa tayinine ilişkin kararı imzaladı.

Ottoman Destruction of Three Christian Communities a Homogenization Process

AINA interviews Ara Sarafian, the founder of the Gomidas Institute (London), an organization promoting and disseminating research and scholarship on modern Armenian studies. In 2000 Sarafian edited and published The Treatment of Armenians in the Ottoman Empire, 1915-1916 (known as the Blue Book), an extensive collection of primary-source documents concerning the Armenian, Assyrian and Greek genocide, compiled originally by James Bryce and Arnold Toynbee and presented to Viscount Grey of Fallodon in 1916.

Lahmacunun adı Ermeni pizzası oldu

Avrupa'da Ermenistan tarafından yürütülen propagandalar sonucunda lahmacun Ermeni pizzası olarak isim yapmaya başlamış. “Baklavayı Yunanistan sahiplenmek istemişti, şimdi de benzer risk lahmacun için söz konusu” diyen İlkay Gök, bundan dolayı en kısa süre içinde lahmacun başta olmak üzere Türk yemeklerinin uluslararası tescil alması gerektiğini söyledi. (İyi de Etimolojik sözlüğe göre Lahmacun Arapça Lahm et, macun hamur sözlerinden oluşuyor. Lahmacun Arap yemeği değimliydi? HYETERT)

Yeni belgesel film, Ermenistan’ın Avrupa üzerindeki etkisini anlatıyor

Tarih sevdalısı Ermenistan’ lı Arsen Hakobyan’ın filmi, Hıristiyanlık ve kilise mimarisi bağlamında Ermenistan’ın Avrupa üzerindeki etkisini anlatıyor.

Rus Ortodoks Kilisesi’nin Putin’le Suriye pazarlığı

Batı dünyasının bütün çağrılarına rağmen Esad rejimine kalkan olan Kremlin yönetimi üzerinde “Suriye Hıristiyanlarını koru” diyen Rus Ortodoks Kilisesi’nin rolü artıyor. Patrikhane’nin birinci talebi “Suriye’de kardeşlerimizin katledilmesine izin verme, müdahaleyi ne pahasına olursa olsun engelle. Ortadoğu’daki Hıristiyanlar azınlıkları koru” oldu. Putin de “Dediğiniz gibi olacak, bu konuda şüpheye yer yok” cevabını verdi.