Etiketler

Babalar Günü Kutlu Olsun- Şnorhavor Hayreru Or- Happy Father's Day


Honor Your Father… Fathers’ Day Message Archbishop Hovnan Derderian

HONOR YOUR FATHER…
On the blessed occasion of Fathers’ Day, we congratulate and extend our warmest regards to the Diocesan clergy who have bravely answered God’s call and have taken on the challenge of spreading the Word of God and tending to the flock of Christ.

"Ağaoğlu Silahı Sevag'a Doğrulttu"

Zorunlu askerlik yaparken öldürülen Sevag Balıkçı için yapılan olay yeri keşfinde konuşan görgü tanıkları, Ağaoğlu'nun silahı Balıkçı'ya doğrultarak ateş ettiğini söyledi.

ABD Kongresi’nin Ermenistan’a ve sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ne yardımları

ABD Kongresi 1998’de kabul ettiği karar gereğince ayrılıkçı Dağlık Karabağ rejimine doğrudan mali yardım yapan tek devlettir. İnsani yardım adıyla verilen bu mali yardımın Güney Kafkasya’daki diğer tanınmayan devletlere verilmemesi ise oldukça düşündürücüdür… Bu durumu değerlendirdiğinde ABD Kongresi’nin anlayışına göre, ayrılıkçı Dağlık Karabağ rejiminde yaşayanlar insan oldukları için insani yardım almakta, Abhazya ve Güney Osetya’da yaşayanlar ise nedense insani yardımların dışında tutulmaktadır.

Süryaniler de anadilde eğitim istiyor

Hükümetin Kürtçenin okullarda seçmeli ders olarak okutulması kararı ardından Süryaniler de kendi ana dillerinde eğitim görmek istediklerini söyledi. (Lozan’dan vazgeçmemizi isteyenlerin kulakları çınlasın. Aynı duruma düşmemizi istiyorlar. Kaldı ki Lozan Antlaşmasına göre Süryanilerin de ana dilde eğitim hakkı vardır. HYETERT)

Abdülhamid’in servetini yöneten Ermeni

Hazırladığı ıslahat programıyla hem devlet maliyesinin tasarruf etmesini sağlayan, hem de Sultan Abdülhamid’in servetini arttıran Agop Paşa hayatıyla da alışılmışın dışında bir Osmanlı bürokratı portresi çizmiştir.Sultan Abdülmecid ve Abdülaziz’in zamanlarında iflasın eşiğine gelen ve küçültüle küçültüle Mabeyn-i Hümayun’a bağlı bir müdürlüğe dönüştürülen Hazine-i Hassa’da, II. Abdülhamid’in devrinde köklü bir ıslahat gerçekleştirildi. 

1554 Suriyeli Ermenistan’a vatandaşlık için başvurdu

Son yıllarda Ermenistan vatandaşlığı için başvuran Suriyelilerin sayısı artıyor. Son 2 yıl ve 2012 yılının ilk çeyreği verilerine göre 5203 Suriyeli Ermenistan vatandaşlığı almak üzere başvuru yaptı. News.am muhabirine açıklama Ermenistan Pasaport ve Vize Dairesi Bşk. vekili Armen Hakobyan’dan geldi. Hakobyan bunların % 95’nin Ermeni kökenli olduğunu kaydetti.

Mor Gabriel Yargıtay'a göre 'işgalci'

Mesut Hasan Benli
Yargıtay, Mardin'deki Süryani manastırının arazi davasında ne itirazları dinledi ne de padişah fermanını: Arazi Hazine'ye ait.‘Süryanilerin ikinci Kudüsü’ sayılan Mor Gabriel Manastırı’nın arazilerine ilişkin davada Yargıtay son noktayı koydu. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, ‘dava konusu arazilerin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozdu.

Fatherhood: Privilege, Duty, Blessing


“Fatherhood” by the Russian painter Viktor Vasnetsov (1848-1926).
Across the United States this Sunday will be observed as Father’s Day: a chance to reflect, with gratitude, on the deeper meaning of fatherhood. 

Almanya’dan Türkiye’ye önemli ziyaret

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'in ziyaretinde, terörle mücadelede işbirliği, Almanya'daki Türklerin uyumu, vize sorunlarının çözümü ve AB adayı Türkiye'de dini özgürlükler konuşulacak… Almanya İçişleri Bakanı de Maiziere'in Türkiye ziyaretinde öne çıkacak konulardan biri de din özgürlüğü olacak. Hrıstiyan Demokrat bakan, İstanbul’daki temaslarında, dinî azınlıkların temsilcileri ile buluşacak. Bu akşam Türkiye Protestan Kiliseleri Birliği, Rum Ortodoks Kilisesi ve Süryanilere ait Mor Gabriel Manastırı’nın avukatları ile bir araya gelecek olan de Maiziere yarın da Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos ile görüşecek.

Holokost ve Türkiye

Sait Çetinoğlu / Birikim
 “Tarihe hakikat’in ne lüzumu var? Osmanlı tarihi, bu sebeple, bir yalan âlemi olmuştur, Yalan Şarkta ayıp değildir.”[1 Falih Rıfkı Atay  yukarıdaki sözleri söylerken bir gerçeği işaret ediyordu. Bu gerçek Osmanlı için ne kadar doğruysa ardılı olan T.C. için de aynı derecede doğrudur.  Resmi tarih baştan sona bir yalan manzumesidir. Bu yalan manzumesi içindeki karanlık noktalardan biri de Holokost sürecinde Türkiye’nin tavrı ve TC’nin diplomatlarıyla birlikte Türkiye kökenli ve TC vatandaşı uyruklarını Holokost’tan koruduğu ve kurtardığı yalanıdır.

İhtilalın Başbakanı Ulusu'dan olay sözler!..

Bülent Ulusu, 12 Eylül askeri darbesinin Türkiye'de yaşayan Ermeni ve Rum azınlık tarafından yaptırıldığını iddia etti.12 Eylül öncesi Türkiye'de çıkan olayların arkasında bu azınlıkların olduğunu belirten Ulusu, sağ-sol çatışmasını da bunların çıkardığını söyledi. 1974'teki Kıbrıs çıkarması nedeniyle Türkiye'ye diş bileyen bu azınlıkların yaşanan çatışmaları başlatıp körüklediğini iddia eden Ulusu, "o süreç ihtilale neden oldu" dedi. (Sanırız Sayın Ulusu güneşte fazla kalmış. HYETERT)

Şişli'nin göbeği Bulgarlara verildi

Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı (Eksarlığı) Vakfı, İstanbul’da 7 parça mülkü geri alma hakkını kazandı. Bu araziler içinde Şişli’nin göbeğindeki, üzerinde iki meslek lisesi ile bir yüksek okulun da yer aldığı 59 bin metrekarelik arazi de bulunuyor.

Ateşkes İhlalinde İran Faktörü

Dr. Hatem Cabbarlı
İran açısından ABD’nin baskılarını azaltmak ve askeri müdahale ihtimalini tamamen ortadan kaldırmak için en uygun plan bölgede yeni çatışma ocağının alevlenmesidir. Buna en uygun olan ise Dağlık Karabağ problemidir. İran bu çatışmayı alevlendirmenin zamanlamasını da iyi düşünmüş ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Güney Kafkasya devletlerine resmi ziyareti sırasında bu planını hayata geçirmiştir. Güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, Azerbaycan-Ermenistan arasında ateşkes antlaşmasının ihlal edilmesi doğrudan İran ile ilintilidir. Kaynağın verdiği bilgiye göre, İran ordusunun Devrim Muhafızlarına bağlı özel kuvvetlerden oluşan iki üç grup, İran ile sınır olan, Ermenistan’ın işgal ettiği bölgelerden içeri sızarak Azerbaycan ve Ermenistan ordusu arasında ateşkesi ihlal etmek amacıyla her iki tarafa saldırmıştır.

İsrailli bakan Ermeni Soykırımının tanınması çağrısında bulundu

İsrail Çevre Bakanı Gilad Erdan, İsrail devletinin siyasetini değiştirmesi ve 1915 Osmanlı Türkiyesi tarafından Ermenilere yönelik gerçekleştirilen kitlesel kıyımları Soykırım olarak tanıması gerektiğini ifade etti.

Diaspora Ermenileri ve Tazminat Girişimleri: Movsesian Davası’nın Yansımaları I

“Ermeni Soykırımı Mağdurlarına” tazminat verilmesi politikası ve Kaliforniya mahkemelerini sigorta şirketleri konusunda tek forum olarak dayatmakta, çok sınırlı sayıda belli bir sınıf insan için zamanaşımı ilkesini gereğinden fazla uzatmaktadır. Bu sebeplerle mahkeme 354.4’ü bundan sonra kullanmayacak ve kararını ona göre alacaktır. Bu karar Movsesian davasının Alman Munich Re lehine sonuçlanmasını sağlamıştır. Böylece ABD mahkemelerinde “Ermeni Soykırımı” ifadesinin kullanılması ve bu yönde hukuki bir girişim başlatılması, Amerikan hukuk sistemine “Ermeni Soykırımı” temelinde bir ifadenin sokulmaya çalışılması, her ne şekilde olursa olsun ABD dış politikasını etkileyebileceğinden artık imkânsız hale gelmiştir.

"Fransa'da Ermeni Kanunu Bir Daha Gündeme Gelmeyecek"

Fransa'da pazar günü yapılacak milletvekili seçimlerinin ikinci turundan önce Fransa'nın internetten yayın yapan ilk Türk radyosu Made İn Turkey'i arayarak, Özcan MİT'in "Politika" isimli programına katılan sosyalist partinin önde gelen isimlerinden Saint Die de Voges bölgesinden Sosyalist parti milletvekili adayı ve eski kültür Bakanı Jack Lang, "Ermeni soykırım inkarına ceza" getirecek bir yasanın François Hollande yönetiminde bir daha gündeme gelmeyeceğini iddia etti.

Suciyan: Armenian Representation in Turkey?

Posted by Talin Suciyan on June 12
“No Assimilation could be achieved merely by surrendering one’s past but ignoring the alien past. In a society on the whole hostile to the Jews… it is possible to assimilate only by assimilating into anti-Semitism also.”1

Karabağ krizi değil, İsrail-İran kavgası

İbrahim Karagül /ibrahimkaragul@gmail.com
Azeri-Ermeni gerilimi gibi görünen kriz; Rusya-İran-İsrail ve Atlantik çevrelerinin yer aldığı çok boyutlu bir güç çatışmasına dönüşmek üzere… Rusya, İran ve Türkiye'deki hareketliliğe bakılırsa ikinci Karabağ savaşı hazırlıkları yapılıyor. Azeri-Ermeni çatışmasının yeniden başlaması bütün bölgeyi hareketlendirebilir. Rusya, Türkiye ve İran hiçbir şekilde bu çatışmanın dışında kalmayacaktır… Türkiye ile ilişkiler gerilince Tel Aviv Azerbaycan'a daha da ağrılık vermeye, bu ülkeyi, Gürcistan gibi, 'garnizon ülke'ye dönüştürmeye başladı. Gizli İsrail üsleri kurulduğuna dair iddialar, İsrail dinleme/istihbarat operasyonları ortaya çıktı. Tahran, Azerbaycan'ın İsrail için bir 'truva atı' rolü üslendiğine inanıyor… Azerbaycan, işgal topraklarını kurtarayım derken çok daha büyük bedel ödeyebilir. Gürcistan'ın, Batılı müttefikleri tarafından nasıl yalnız bırakıldığını gördük. Benzer bir durum Azerbaycan için de geçerli olabilir.

Kudüs Ermeni Patrikhanesi: İsrail Hükümeti Ermeni Soykırımının tanınması için ″yeşil ışık″ yaktı

Açıklama Knesset’teki görüşmede hazır bulunan Küdüs Ermeni Patrikhanesi temsilcisi Başepiskopos Aris Şirvanyan’an geldi. Şirvanyan açıklamasında ″Sadece bir grup karşı çıktı. Oylama yapılmadı. Konunun, konuya ilişkin açık görüşmeler gerçekleştiren Parlamento Eğitim Komisyonuna yollanmasına karar verildi″ dedi ve görüşmelerin ne zaman olacağının belli olmadığını da kaydetti.″

İsrail parlamentosu 1915 olaylarını görüştü

Hürriyet Planet
Bu konunun politize edilmemesi gerektiğini belirten Rivlin, “(Ancak) diğer insanların başına gelen felaketleri göz ardı etmemeliyiz” dedi.1915 olayları, Knesset’te ilk kez geçen Aralık'ta Eğitim Komitesi’nde düzenlenen bir oturumda tartışılmıştı. Konuyu Genel Kurul gündemine ilk kez getirecek görüşmeyi destekleyenlerden biri de, soykırım iddialarına karşı çıkan Kadima milletvekili Otniel Schneller. Konu, görüşmenin ardından yine bir alt komiteye havale edilecek.

Ermeni Bakan Türkiye'yi Suçladı

AGİT Dönem Başkanı, İrlanda Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore, Güney Kafkasya ziyareti çerçevesinde Ermenistan'ın başkenti Erivan'da resmi temaslarda bulundu… Dışişleri Bakanı Nalbandyan ise, görüşme sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin Karabağ sürecine zarar verdiğini öne sürdü. 20 yıl önce Türkiye'nin Minsk Grubu'na katılmasına karşı olmadıklarını belirten Nalbandyan, geçen 20 yılda Türkiye'nin tarafsız davranmadığını ve Karabağ sürecine zarar verdiğini iddia etti.

Serj Sarkisyan, AGİT Dönem Başkanıyla Karabağ Sorununu Değerlendirdi

AGİT Dönem başkanı, İrlanda başbakan yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret bakanı Eamon Gilmore başkanlığındaki heyeti kabul etti… Gilmore AGİT’in ulusların kader tayini, toprak bütünlüğü ve kuvvet kullanmama ilkelerinin arkasında olduğunu ve çözüm sürecini ileriye taşıma konusunda AGİT Minsk Grubunun çalışmalarını desteklediğini kaydetti. Gilmore, sorunun çözümünde askeri çözüm olamayacağını belirterek, AGİT’in kuvvet ve kuvvet kullanma tehdidini reddettiğini kaydetti.

Süryaniler'in Tarihi Manastırı Temizlenip, İnanç Turizmine Kazandırılacak

Batman Müze Müdürlüğü, Beşiri İlçesi'nde Kira Dağı eteğinde bulunan ve köylüler tarafından ahır ve samanlık olarak kullanılan Süryaniler'in 5'inci Yüzyıl'a ait Morkir Yakus Manastırı'nda yıllar sonra temizlik çalışması başlattı.

Türkiye, Güney Kafkasya ve Trabzon Bildirisi

Türkiye, gerek Azerbaycan’ın, gerekse de Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü desteklemekte ve irredentist emellerle hareket eden Ermenistan ile diplomatik ilişki dahi kurmamaktadır. Dağlık Karabağ, Abhazya ve Güney Osetya meselelerinin bölgesel barış ve işbirliği imkânlarına zarar vermeden çözülebilmesi Türkiye’nin en önemli hedefidir… Geçtiğimiz günlerde Trabzon’da üç ülkenin Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla imzalanan (Ahmet Davutoğlu, Elmar Memmedyarov, Grigol Vashadze) Trabzon Bildirisi, Türkiye’nin Güney Kafkasya’da siyasal, sosyo-kültürel, ticari ve enerji eksenli işbirliğini kurumsallaştırma çabasının başlangıcı olarak değerlendirilebilir. 

Cemaat Vakıfları Yönetimi ve Patrik Delege Seçim Sistemi / Murat Bebiroğlu

Murat Bebiroğlu
Değerli okurlar, 1950’li yıllardan bu yana hem iki dereceli patrik seçimlerinde hem de cemaat vakıflarının yöneticilerinin seçiminde basit çoğunluk sistemi uygulanmaktadır.

Konferans:Corry Guttstadt “Holokost Karşısında Avrupa’daki Türkiyeli Yahudiler ve Türk Devleti”


Tarih: 14 Haziran Perşembe 2012, Saat: 18:00’da Adres: Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü Nuri Ziya Sok. No:10 34433 Beyoğlu.

Savaş gerginliğinde Türkiye’den iki paşa

Uğur Ergan
Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginlik sosyal medyada savaşa dönüşürken, böylesi kritik dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) birbiri ardına iki komutanın Bakü’ye gitmeleri dikkat çekti.

ACYOA Juniors Take Part in Hye M'rtsoom

Some 200 ACYOA Juniors from across the Eastern Diocese gathered at St. James Church in Watertown, Mass., over Memorial Day weekend for the annual Hye M'rtsoom event. The program brought teens together for worship, as well as for sports and other activities.

ACYOA General Assembly And Sports Weekend Held in Chicago

By Armen  Terjimanian
Young Armenian-Americans from across the Eastern Diocese gathered in Chicago for the 66th annual ACYOA General Assembly, where they held elections for the ACYOA Central Council, and brainstormed ways to intensify the activity at the annual gathering of youth leaders.

KOHAR to Perform Live in South America

Spreading its beautiful repertoire to all corners of the world!

Almanya'dan Mor Gabriel manastırına ziyaret

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nda görevli İnsan Hakları ve İnsani Yardım Sorumlusu Markus Löning, 5 günlük ziyaret için bugün Türkiye'ye gelecek. Löning; Ankara, Diyarbakır ve İstanbul’daki ziyaretinin yanı sıra Midyat'taki Mor Gabriel manastırını da ziyaret edecek.

Perinçek: Küçük teklif etmişse ne olacak?

'Ergenekon' davasında tutuklu sanık Mehmet Perinçek, Veli Küçük'ke görüştüğünü ve Ermeni meselesiyle ilgili konuştuğunu söyledi: ''Veli Küçük'e bir dosya takdim ettim. Küçük'ün bir miting isteği olmuş olabilir"

Trade secrets of oldest family firm in US

By Kim Gittleson / BBC News, Massachusetts
Avedis Zildjian, who emigrated from Turkey to the US.Nearly 400 years ago, in 1623, Avedis Zildjian founded a cymbal-manufacturing company in Istanbul.Now run by 14th generation family member Craigie Zildjian, along with her sister Debbie, the company has outlasted empires, survived a move overseas to the US, and thrived during the economic turmoil of the Great Depression and two World Wars.Today, the company controls 65% of the world's cymbal market, and took in more than $50m in revenues last year.

Balyan ailesi neler yapmış neler...

İstanbul’da 18 ve 19. yüzyıla ait pek çok tarihi saray ve yapıda imzası bulunan Balyan ailesinin yaptığı eserlerin fotoğrafları Bakırköy Belediyesi Kent Müzesi’nde... Balyan ailesinin İstanbul’a kazandırdığı eserler arasında; Sarayburnu’ndaki Saray, Beşiktaş Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Valide Sultan Sarayı, Defterdar Sarayı, Aynalıkavak Kasrı, Nusretiye Camii, Selimiye Kışlası, Davutpaşa Kışlası, Beyoğlu Kışlası, Darphane-i Amire, Valide Bendi, Topuzlu Bendi, Yangın Köşkü, Surp Asdvadzazdin Ermeni Kilisesi, Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Valide Camii, Zeytinburnu Barut Fabrikası, Beşiktaş Mahrukyan Ermeni Okulu, İTÜ Taşkışla binası, Galatasaray Lisesi binası, Maçka Silahhanesi, Gümüşsuyu Kışlası, Malta Köşkü, Baltalimanı Yalısı, Kandilli Adile Sultan Sarayı, Yıldız Sarayı Büyük Mabeyin Binası, Çadır Kökü, Şale Köşkü 2. Kısım, Çit Kasrı, Kağıthane Çağlayan Kasrı, Maslak Ayazağa Köşkü, Kalender Köşkü, Zincirlikuyu Kasrı, Beykoz  Tokat Köşkü, Alemdağ Av Köşkü, Validebağ ve Ayazağa Abdülaziz Av Köşkleri, Kağıthane Camii, Bahariye Nezareti, Maçka Karakolhanesi, Hamidiye Saat Kulesi bulunuyor.

Azeri-Ermeni çatışmasına Rus müdahalesi

Rusya, Ermenistan'a savaş uçakları gönderiyor. Rus General Igor Gorbul, Rusya’nın, son dönemlerde büyük gerginlikler yaşanan ve ateşkes ihlal edilerek toplam 8 askerin öldüğü Azerbaycan-Ermenistan sınırına savaş uçakları göndereceğini açıkladı.

Zirve sanığı MİT ajanı

Zirve Yayınevi katliamında azmettirici olarak yargılanan Varol Bülent Aral’ın MİT ajanı olduğu ortaya çıktı.

İsrail'den Türkiye'ye misilleme

Mavi Marmara baskınına ilişkin dört İsrailli komutana dava açılmasına tepki gösterilen İsrail’de parlamento (Knesset) Salı günü “Ermeni Soykırımı”nı görüşecek. 

Sivas'lı Bach'dan Gomidas'a bir yolculuk

Dünyanın en önemli Bach uzmanlarından çellist Manuk Harutyunyan Kalan Müzik davetlisi olarak geldiği İstanbul'da bir resital verecek. Sanatçı Bach, Gomidas ve Sayat Nova'dan eserler yorumlayacak. Destek amaçlı resital sonrasında aynı zamanda enstrüman yapımcısı da olan Harutyunyan ile sohbet imkanı bulacağız. 12 Haziran Salı 21:00,  Getronagan Lisesinden Yetişenler Derneği  Harbiye, Prof Celal Öker Sok No 2, 80220 Şişli.  Tel : (0212) 2404128

Russia Increases Military Flights Over Armenia

By Davıd M. Herszenhorn
Russian fighter jets are conducting an increasing number of training flights over Armenia, a military spokesman said Saturday, sending a clear warning that Russia could intervene at any moment should violence escalate further in the territorial dispute between Armenia and Azerbaijan.

12 karnesiz çocuk

Okan KONURALP - Hürriyet
Kristina Haçaduryan: “Gerçek karne istiyoruz”. Gaki Ohanyan: “Başbakan’dan rica ederim, karnemi isterim”. Onlar Türkiye’de öğrenim gören Ermenistan vatandaşı çocuklar... Başbakan sayesinde artık okula gidiyorlar ama gerçek bir karneleri hâlâ yok... Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın yaklaşık 3 yıldır süren çabaları sonucu bu yıl başında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın onayıyla sağlanan “Türkiye’de kaçak ya da çalışma izni alarak yaşayan ailelerin çocuklarını Ermeni Cemaati’ne ait okullara gönderebilmesi” yönündeki imkanın ilk meyvesi alındı. Gerekli yasal düzenlemeler henüz tamamlanmadığı için okullarda resmi kayıtları olmayan, bu nedenle “e- karne” uygulamasından yararlanamayan çocuklar, okulun özverili müdürü İhsabet Çatanaslan’ın kendileri için hazırladığı ve “Başarı sertifikası” adı verilen karnelerini aldı.

Vatana selam, ne yazık ki savaşa devam

Engin Ardıç
Geçen gün, "liberal aydınların reisi" konumunda olduğu kabul edilen arkadaş, "bölünmekten niçin korkuyoruz, Kürtler memnun değillerse ayrılırlar" dedi. Bunu, sonucunda "kabak gibi oyulmak" bir yana, düşünebilmek, hatta yazabileceğini tasavvur edebilmek bile söz konusu değildi eskiden...Memlekette demokrasi olmadığını ileri sürenler belki azıcık utanırlar.Bu arkadaş, "eşitlik sağlanmadığı takdirde" ayrılacaklarını söylüyor. Yani, anadilini konuşma özgürlüğü, anadilinde yayın ve eğitim gibi aslında çoktan sağlanmış haklar da "kesmiyor"...

Ermenistan’a barış elini uzattı

Türkiye, normalleşme sürecinin dondurulduğu Ermenistan’a bir kez daha zeytin dalı uzatıyor. Türk dış politikasının geçen hafta olduğu gibi önümüzdeki hafta da yoğun bir trafiğin içinde olacağını belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan’a da Trabzon’dan zeytin dalı uzattı. 26 Haziran’da İstanbul’da düzenlenecek KEİ Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesine Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ı da davet eden Davutoğlu, “Ermenistan’ın katılmasını bekliyoruz. Biz KEİ toplantılarını Karadeniz’in etrafındaki havzaların bir istikrar havzası olması için bir fırsat olarak görüyoruz. (Bir gün önce Sayın Çağlayan, Ermenistan ilişkisini Karabağ sorununa bağlamıştı. HYETERT).

Bir harfin perde arkasında bir Türkiyelinin öyküsü

Cansu Çamlıbel -cansu.camlibel@hurriyet.com.tr
Geçen sonbaharda gazetelerde çıkan haberler şöyle diyordu: ‘ABD’nin en iyi 32 doktoru’ listesine Türk doktor Orhan Karatoprak da girdi. Aslında 1950’lerde Diyarbakır’da doğan bir Ermeni olduğu için neredeyse doğrudan ismine ekleniveren o harfe fazla da takılan birisi değil Ohan Karatoprak. Çocukluğum Diyarbakır’da geçti. Diyarbakır’da Ermeni olmak zordu. Ama okul yıllarımdan çok güzel anılarım var.

Merdiven altı çocuklarının karne sevinci

Erhan Öztürk
Türkiye'de kaçak yaşayan Ermenistanlılar'ın merdiven altındaki okullarda eğitim gören çocukları, ilk kez arkadaşlarıyla karne aldı.

Ermeni Soykırımına ilişkin yeni bir roman

Amerikalı Ermeni yazar Chris Bohjalian’ın  onbeşinci romanı farklı insanların hayat hikayeleri aracılığıyla Ermeni Soykırımının trajik bir betimlemesi olan «The Sandcastle Girls» (Kum Sarayın Kızları) başlığını taşımakta. 

Çağlayan: Ermenistan işgali sona erene kadar...

Türkiye Azerbaycan Gürcistan İş Forumu toplantısı Kars’ta yapıldı… Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Vera Kobalia ve Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Şahin Mustafayev ve iş adamlarının katılımıyla DSİ Sosyal Tesislerinde yapılan toplantıda konuşan Ekonomi Balanı Zafer Çağlayan, Ermenilerin Azerbaycan topraklarındaki işgali sona erinceye kadar Türkiye’nin Ermenistan ile diplomatik ilişkiye girmeyeceğini belirtti.