Etiketler

Taşnakçı lobinin ağırlığı

Aslan Tekin
Taşnakçı zihniyeti hortlatmak için masum Ermenileri bile kullanan çok güçlü bir lobi var. Bu lobinin aktif elemanları özellikle “İslâmcı” geçinenlerin kanatları altında faaliyet gösteriyorlar. Bu lobinin ne yapmak istediğini, ülkesini seven, insanların kardeşliğini isteyen herkes bilmeli ve tedbir almalıdır.Yunus Zeyrek de bunu yapmış... Taşnakçı faaliyetleri ve lobicileri bir bir belgelemiş. Kitabın ikinci baskısı elimde: “Bu Dosyayı Kaldırıyorum-Ermeni Meselesi”. Adı “Türkiye” olan bir ülkede “Türk” e her türlü küfür serbest ama “Türk”ün hakkını savunursan suçtur! Hemen “Türkçü” olursun, hemen “ırkçı” olursun!

Where Do We Go from Here? Notes from a ‘Tourist’ in Diyarbakir

Posted by Nanore Barsoumian on June 29, 2012
I sit in my room, in Diyarbakir’s old Deliller Kervansaray. I draw the curtains shut, and lay down on my belly. I am content in my temporary seclusion, hidden from the bustling city’s distractions. I feel the warmth pour in from the cracks around the window, and from beneath the dark wooden door.

Congress May Cut off Aid to Turkey For Hosting Sudan’s Genocidal President

By Harut Sassounian / Publisher California Courier
A congressional committee adopted an amendment last month that would suspend U.S. foreign aid to any country hosting a visit by Sudan’s President Omar al-Bashir. Members of Congress intend to isolate this brutal leader and help bring him to court for his crimes in Darfur.Congress decided to take this action after several countries, including Turkey and Egypt, ignored the arrest warrant issued by the International Criminal Court in March 2009, charging the Sudanese President with genocide, war crimes, and crimes against humanity in Darfur.

«ԻՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆ» համահայկական փառատոն

Maral Dans Topluluğu 4-11 Temmuz 2012 İm Hayastan festivalinde....

KOHAR


"Oğlumu öldüren denize girerken, ben mezar suluyorum"

Batman'da askerliğini yaparken öldürülen Ermeni asıllı er Sevag Şahin Balıkçı davasında, bir astsubaya ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmaktan dava açıldı. Balıkçı'nın annesi, "Poşu takanların, parasız eğitim isteyenlerin içeri atıldığı bir dönemde oğlumu öldüren her yıl denize girerken, ben oğlumun mezarını suluyorum" dedi.

Ermenilere gözdağı verdi!

Cumhurbaşkanı Aliyev Yukarı Karabağ sorununun çözümüne ilişkin Azerbaycan tarafının tutumunun net olduğunu, toprak bütünlüğü ilkesine dayandığını belirterek, Azerbaycan'ın kendi topraklarında ikinci bir Ermeni devletinin kurulmasına hiçbir zaman izin vermeyeceğini ifade etti.

Sevag’ın ölümünde komutana ihmal davası

Arkadaşının silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Ermeni asıllı er Sevag Şahin Balıkçı ile ilgili duruşmada karakol komutanı hakkında “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak”tan açılan dava kabul edildi.

CHP'den mecliste kazma-kürekli basın toplantısı

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Çıldır’daki adliyenin kapatılmasını protesto için kazma ve kürekle basın toplantısı yaparken, “Ey AKP’liler sizi biz kazma ile kazacağız kürekle kazıyacağız” dedi… Çıldır’da önce cezaevinin kaldırıldığını sonra askerlik şubesinin kapatıldığını belirten Öğüt, “Şimdi de adliyemizi kapatmışlardır. Cezaevini kapatırsanız, askerlik şubesini kapatırsanız, adliyesini kapatırsanız bu insanlar orada durur mu, durmaz. O zaman bu insanlar orada durmazsa ne olacak? Ermenistan’ın gözü zaten bizim topraklarımızda. O zaman o bölgenin boşalması demek o bölgeyi Ermenistan’a peşkeş çekmek demektir. (Ne diyelim Allah size de akıl fikir versin sayın milletvekili. Yağmur yağacak dedin, sen bana ördek dedin suçlamasına benziyor sözleriniz. HYETERT)

Freedom to Publish Trial Opens in Turkey IPA Observers Call for Acquittal of Publisher Ragıp Zarakolu

As the Koma Civaken Kurdistan (KCK) trial begins tomorrow in Silivri, Turkey, the International Publishers Association (IPA) urges the Turkish authorities to drop all charges against publisher and Nobel Peace Prize nominee Ragıp Zarakolu. Zarakolu is charged with ‘aiding and abetting an illegal organization’ and is threatened with up to fifteen years in prison. IPA believes that he and several other writers and intellectuals are charged solely because of their writings and publishing.

Hranuş Hakobyan: Suriye’li Ermeniler Ermenistan’da yaşamak isterlerse, resmi makamlar destek olur.

2012 yılında Suriye’den Emenistan yurttaşlığı için başvuranların sayısında ani bir artış kaydedildi. Bilgi basına açıklamada bulunan Diaspora Bakanı Hranuş Hakobyan’dan geldi. Hakobyan son verilere göre; Ocak-Mayıs döneminde 2700 civarı Suriye Ermenisi, Ermenistan yurttaşlığı almak için başvurdu.

3. Karabağ Savaşı ve Rusya

3. Karabağ savaşı ihtimali her gündeme geldiğinde ve bu süreçte dış faktörlerin rolü dendiğinde ilk akla gelen hiç kuşkusuz Rusya`dır… Özetlersek, bazı tarihi dinamikler ve verilen mesajlar 3. Karabağ savaşı gibi bir süreçte Rusya’nın tavrını sanki Ermenilerden yana olacağını gösterse de, bazı yeni dinamikler Moskova’nın en azından tarafsız veya pasif bir davranış göstererek alışılmışın dışında, Azerbaycan’ın lehine işleyecek bir tutum sergileyebileceğinin işaretlerini veriyor. Moskova’nın bu süreçteki tavrının belirlenmesinde ise Şahdeniz gazı ve Gebele radar üssü gibi etkenlerin yansıra, Azerbaycan’ın BDT ekseninde entegrasyon çabalarına ilişkin tavrının önemli olması beklenebilir.

Eygi: Terörü Müslüman Kürtler yapmıyor

"Türkiye Platformu" programına konuk olan Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi, "Terörü Müslüman Kürtler yapmıyor, Kürt kılığına girmiş birtakım kriptolar yapıyor. İçeride ve dışarıda terörün bitmesini istemeyen mihraklar var. Bu terör kesinlikle Kürt terörü değildir. Kripto Ermeni ve kripto Yahudi terörüdür. Ermenistan'ın yüzölçümünün dört katı toprağı Türkiye'den istiyorlar. Ermeniler kendileri yapamadığı için Kürtleri manivela olarak kullanıyor" diye konuştu. Eygi, Kandil'in haritadan silinmesi halinde dâhi terörün bitmeyeceğini savundu. (Ne diyelim, dini bütün Eygi’ye Allah akıl fikir versin. HYETERT)

Serj Sarkisyan’dan KEİ Zirvesine Mesaj

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü 20. Yıl Zirvesi vesilesiyle bir mesaj yayımladı… Ermenistan’ın örgütün tüzüğünde belirtilen ilke ve kuruluş tarafından kabul edilen karar ve üye ülkeler tarafından imzalanan anlaşma ve memorandumları sorumlu bir şekilde hayata geçirme amacına sadık olduğunu ve olmaya devam ettiğini yeniden teyyid ediyorum.

Ermenistan eski Cumhurbaşkanı Ter-Petrosyan'ın Başdanışmanı Bakü'de

Eski Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan'ın görevi döneminde kendisine başdanışmanlık yapan Jirayr Libaridyan, Azerbaycan'a geldi… Libarityan 'Bu gün zaman Azerbaycan'ın lehine çalışıyor, ama unutulmamalıdır ki aynı zamanda Ermenistan'ın lehine de çalışıyor. Ekonomik gelişmeler, yer altı zenginlikleri, ordu hemen hepsinde Azerbaycan'ın üstünlüğü olsa da Dağlık Karabağ'da da Ermeni bir nesil yetişiyor ve bu yetişen nesil eskisi gibi kendisini Azerbaycan'ın bir parçası olarak görmüyor' dedi.

Kafkasya`daki Etnik Sorunlar İçin Model Arayışları

Bakü Güney Kafkasya`daki etnik sorunlar açısından önem taşıyan bir etkinliğe ev sahipliği yaptı… Sunumlarda daha çok azınlıkların, özellikle de etnik azınlıkların haklarının korunmasının hukuki ve pratikteki yolları, Güney Tirol sorununun kısa tarihi, çözüm süreci, özellikleri, bölgedeki bugünkü durum üzerinde duruldu. Profesör Mitya Zagar azınlık hakları konusundaki ulusal ve uluslararası hukuk bağlamındaki gelişmelerin güzel bir genel tablosunu ortaya koydu. İki gün süren etkinlikler boyunca Güney Tirol modelinin Güney Kafkasya için uygunluğuna ilişkin çok sayıda değerlendirme yapıldı.

Başpiskopos Ateşyan, Sivrihisar'daki Ermeni Kilisesisini Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ve Ruhani Meclis üyeleri, Eskişehir'in Sivrihisar İlçesi'nde restorasyon çalışmaları devam eden Ermeni Surp Yerrortutyun Kilisesi'ni ziyaret etti, yetkililerden bilgi aldı... Ateşyan, Kültür Bakanımızın izni olursa senede bir defa burada da ibadet etmek isteriz. Ben buradan Ruhani Meclis adına Kültür Bakanımıza, Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Tespih taneleri

Ruşen Çakır - rcakir@gazetevatan.com
İkimiz de İstanbul’da yaşıyoruz ama birbirimizi en çok Diyarbakır’da görüyoruz. Yine öyle oldu, Mıgırdiç Margosyan’la uzun bir süre sonra, Mayıs ayı sonundaki Diyarbakır Kitap Fuarı’nda karşılaştık. Kitaplarını imzalıyordu. Sağolsun bazılarını da bana imzaladı. Bunlardan bir “anı-roman” olan Tespih Taneleri’ni okumaya başlamak da Salı günü çıktığım 11 saati aşkın İstanbul-Washington uçak yolculuğunda nasip oldu.

Arda Ardaşes Agoşyan Orkestra Şefliği Masteri

Arda Ardaşes Agoşyan, 23 Haziran 2012 Cumartesi günü gerçeklesen bir sınavla London College of Music’ten (LCM, West London University) Orkestra Şefliği üzerine yüksek lisans diplomasi almaya hak kazandı. 2011 yılında yine ayni üniversitenin aynı biriminden (LCM) Kompozisyon alanında da yüksek lisans diplomasini alarak, bu diplomayı Türkiye’de alabilen ikinci kişi olmuştu. Agoşyan, Orkestra Şefliği alanında almaya hak kazandığı bu diplomayı ise Türkiye’de alan ilk ve tek kişi. Agoşyan ayrıca, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan Kontrbas doktorasına sahip.

Vardan Oskanyan: Suriye Ermeni toplumunun varlığı ciddi tehlikede

Oskanyan, "Suriye’de bugün 45 bini Halep’te olmak üzere 60 bin Ermeni yaşıyor. Halep Ermeni toplumu, Soykırımdan sonra yapılanan ilk toplum olduğundan ″ana toplum″ olarak anılmakta, buradan daha sonra Yakın Doğu ve diğer yerlerdeki toplumlar dağıldı. İlk günden itibaren toplum sadece varlığını sürdürmekle kalmadı, aynı zamanda kalkınıp Diaspora’nın en canlı ve misafirperver Emeni merkezlerinden birine dönüştü. Ermenistan-Diaspora ilişkilerinde  Suriye Ermenileri, özellikle Halep toplumu, her zaman öncü konumlarda oldular. Bugün Suriye Ermeni toplumunun varlığı ciddi tehlike altında..."

Diocese Welcomes Summer Interns

The Diocese of the Armenian Church of America (Eastern) is pleased to announce that two interns—Kiersten Johnston and Maral Firkatian Wozniak—have joined the Diocesan team for an eight-week summer program.

Mal sahibi ve işgalci

Soner Önder
Yargıtay, yerel mahkemenin manastır lehindeki kararına rağmen, yaklaşık 15 asırlık tarihi olan bir manastırı kendi arazilerinde ‘işgalci’ ilan ederek, büyük bir hukuk skandalına daha imza attı... Türk yönetici erklerinin bu sorun karşısında izledikleri tavır ortada derin bir siyasetin olduğunu gösteriyor. Bu davada izlenen tavır ile Süryaniler bir yandan ‘cezalandırılırken’, diğer yandan Süryanilere bir mesaj verilmek isteniyor. İşin cezalandırma kısmının, diasporada son yıllarda giderek kurumsallaşan Süryani soykırımının (Seyfo) tanınmasına dönük çalışmaların Türk yönetici erkleri çevresinde yarattığı hoşnutsuzluk ile ilgisi birçok Süryani aktivisti tarafından dile getirilirken, verilmek istenen mesaj ile Süryanilere güncelleştirilmiş yeni, postmodern bir ‘biat’ kültürü dayatılıyor: “Biz demokratikleşiyoruz, bakın yeni bir anayasayı da yazıyoruz, fakat sizler birer azınlık olarak, yine de haddinizi ve hududunuzu bileceksiniz, soykırım gibi konularla uğraşmayı bırakın!”

Valerie Boyer Türk medyasını hedef aldı

Fransa'da geçtiğimiz hafta düzenlenen milletvekili genel seçimlerinden sonra yeni meclis ilk oturumunu gerçekleştirerek yeni başkanını seçti. Marsilya'dan yeniden milletvekili seçilen, sözde Ermeni soykırımını kabul etmeyenlerin cezalandırılması ile ilgili tasarıyı hazırlayan Valerie Boyer de Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) yaptığı açıklamada, yeni bir yasa tasarısı için çalışmalara başladığını belirtti.

Suriye-Rusya-İran hattı ve Türkiye siyaseti

Timetürk Yazarı Araştırmacı-Yazar Kazım Sağlam son gelinen krizi ve İran'ın durumunu kaleme aldı. Sağlam, 'İran kendi milli menfaatlerini İslam’la süsleyip alalama yaparak bir sahte siyaset güdüyor. Hem Rusya ile Ermenistan ile iş tutacaksınız hem de İslamî siyaset güttüğünüzü iddia edeceksiniz bu çelişkiyi bu dilemmayı izah etmek zor, ama ikna olmak için bahane arayanlar tatmin olurlar.' diyor,

Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopoulos İstanbul'da

İstanbul'a 25 Haziran Pazartesi günü öğle saatlerinde varan Dışişleri Bakanı ziyaretinin ilk günü saat 17:00'de İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos'u Fener'de ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül: Sineye çekilmeyecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 20. yıl dönümü zirve toplantısının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı… Bir gazetecinin, Ermenistan ve Türkiye 'nin KEİ'nin üyesi olduğunu hatırlatarak, Türkiye 'yle Ermenistan arasındaki sınırlar kapalıyken ekonomik işbirliği ve gelişmenin nasıl olabileceğini sorması üzerine Gül, “ Türkiye'nin iyi niyeti çerçevesi içerisinde Ermenistan da davet edildi ve bu teşkilatın üyesi. Bugün de görüştük, maalesef bölgemizde bazı sorunlar var. Bazı anlaşmazlıklar var. Bütün bu anlaşmazlıkların hep giderilmesi için uğraşıyoruz. Ne kadar çok, bölgelerdeki anlaşmazlıklar gider, güven ortamı tam sağlanırsa, o kadar çok ekonomik işbirliği de ticaret de olur. Ortadaki problemleri yok farz edemeyiz…  Problemler var, dediğiniz gibi. Bu problemleri aşmak ile ilgili de hepimizin iyi niyeti var. Umut ederim ki bu toplantılar vesile olur.”

Ben Dikranagert’de iken (2)

Anadolu’da düzenleyenlerin uyanıklığı nedeni ile kitap fuarları anacık babacık güne dönüyor. İlk okul çocuklarını dolduruyorlar salona, bir gürültü, bir karmaşa ki sormayın. Gezmek incelemek değil stantları görmek kabil değil. Buna bildiğim için Diyarbakır’daki ikinci günümün en azından sabah bölümünde fuardan uzak duruyorum.

Rusya, Ermenistan'ın yanında olacak

Azeri Apa ajansına konuşan Rusya Kamu Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Evseyev, Rusya'nın, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanabilecek bir savaşta kenara çekilerek tarafsızlığını korumasının çok zor olduğunu dile getirdi. Rusya'nın Ermenistan'ın toprak bütünlüğünü koruma konusunda kararlı olduğuna dikkat çeken Evseyev, Azeri-Ermeni cephe hattındaki durumun giderek gerginleştiğini dile getirdi.

Archbishop Gizirian: 65 Years of Service

More than 200 people gathered at Holy Trinity Church in Cheltenham, Pa., on Sunday, June 17, to mark Archbishop Yeghishe Gizirian's 65th anniversary of ordination into the holy priesthood.Archbishop Gizirian celebrated the Divine Liturgy. A luncheon and program followed the service in the church's Santerian Hall.

Zekeriya Beyaz'dan çıkan AK Parti belgesi!

Adem Yavuz Arslan'ın Ergenekon'un Zirvesi isimli yeni kitabı, birçok kolu olan bu örgütün karanlık makina dairesine kuvvetli bir ışık tutuyor… İlahiyat profesörü olarak bildiğimiz Prof. Dr Zekeriya Beyaz 'dan AK Parti vekilleri ve Başbakan Erdoğan hakkında fişlemeler vardı. Tabii başka ilginç notlar da. Beyaz'ın evinde arama yapan polislere aslında her şey çok tanıdık gelmişti. Çünkü daha önce Ergenekon sürecinde; diğer sanıklardan Hasan Atilla Uğur, Erkut Ersoy, Hüseyin Vural ve Sevgi Erenerol'dan elde edilen 'misyonerlik' başlıklı dokümanlar Prof. Beyaz'dan da çıkmıştı. Bir başka dikkat çekici doküman ise Beyaz'ın el yazısı ile "Türkiye'de kurulan yeni kilise adresleri" adlı listede toplam 99 adet kilise ve Hristiyan Topluluğa ait veriler vardı ve bir kısmına artı işareti konmuştu. Beyaz'dan elde edilen dokümanlar incelendiğinde, 'kişileri hedef gösterme faaliyetlerinde bulunduğu' şeklinde değerlendirilecek çok sayıda bilgi, belge, not dikkat çekiyor.(sf.243)

Bağış, ''İçimizde Alevi, sağcı, solcu, Sünni, Ermeni, Süryani de olacak.

Bağış, Türkiye'de farklı dönemlerin yaşandığını işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:''Birbirimizi değiştiremiyoruz. İçimizde Alevi, sağcı, solcu, Sünni, Ermeni, Süryani de olacak. Birbirimizi değiştirmek için harcayacağımız enerjiyi, birlikte ortak paydalarımızla neler üretebileceğimize harcamalıyız. İşte o zaman Türkiye kalkınıyor.''

Dünya Ermenileri Rahmetli Başpatrik Katolıkos Karekin 1'in Ölümünün 13. yılı Anısına

24 Ocak1998 günü sabahı Frankfurt  havaalanında, Ermenistan'ın  Almanya'daki günün Büyükelçisi Aşod Vosganyan,Almanya Ermenileri Ruhani Önderi Başepiskopos Karekin Bekciyan , Fransa Ermenileri Ruhani Önderi Başepis. Küd Nakkaşyan  başta olmak üzere, ben ve birkaç cemaat temsilcisi, Dünya Ermenileri Başpatrik Katolikos Karekin 1’i karşılamak için Kahire'den gelmekte olan uçağının alana inişini büyük bir heyecanla bekliyorduk.

Ermenistan’ın Yeni Hükümeti

Ömer Engin Lütem
6 Mayıs seçimlerinde koalisyon partileri toplam 131 sandalye bulunan Mecliste 115 milletvekili çıkararak çok rahat bir çoğunluk sağladılar. Ne var ki bu koalisyon kurulamadı. Başkanlığını zengin iş adamı Tsarukyan’ın yaptığı ve eski Başkan Robert Koçaryan’ın etkisi altında olduğu söylenen Müreffeh Ermenistan Partisi, rivayete göre, başbakanlığı istedi, bu makamı alamayınca da Koalisyona katılmadı. Serj Sarkisyan’ın başkanlığını yaptığı ve seçimlerde 70 milletvekilliği kazanan Cumhuriyetçi Parti ise, 6 milletvekili çıkaran Hukuk Devleti partisi ile anlaşarak bir koalisyon kurdu.

Midyat'a Dönen Süryani İşadamından Butik Otel


MARDİN'in Midyat İlçesi'nden 25 yıl önce İsveç'egöç eden ve Süryani işadamı Jakop Gabriel'in, tekrar döndüğü memleketinde, dünyada nadir bulunan 'Nahit Katori' taşıyla yaptırdırdığı Turabdin Butik Oteli hizmete açıldı.

'Tarih'e Ermeni uzmanı başkan


Türk Tarih Kurumu Başkanlığı'na Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Metin Hülagü getirildi… Halen Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini sürdüren Hülagü'nün araştırma alanları arasında Siyasî Tarih, Ermeni Meselesi ve Holocaust yer alıyor. Hülagü, Erciyes Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan, ‘Hoşgörü Toplumunda Ermeniler’ (4 cilt) ve ‘Hoşgörüden Yol ayrımına Ermeniler’ (4 cilt) kitaplarını yayına hazırlayanlar arasında bulunuyor.

ARMASH Konseri


Diaspora “Soykırım Okulları” açmış

Ermeni diasporası, soykırım yalanlarını temellendirmek ve genç dimağlara kazıyabilmek için ABD’de özel okullar açıyor. Ermeni araştırmacı yazar Dro Kanayan reporter.am’da yayınlanan makalesinde soykırım okullarını tanıttı. “Ermeni Soykırımı’nın ve tarihin unutulacağını düşünen Ermeniler bu okullar varken rahat olsunlar” diyen yazar, yalanların öğretildiği okullarından övünçle bahsediyor.

Özcan: Ermeni tatlısı hazırlamış

MHP Kars İl Başkanı Yaver Özcan'ın, “Ermeni tatlısı hazırlamış” yazısı:Uzun zamandan beridir şehrimizde bir Ermeni merakı alıp başını gitmekte, kimileri siyaset olsun diye, kimileri de iş olsun diye bir Ermeni tatlısı hazırlamış, her sofraya getirip koyuyor… Hangi sebeple veya kimden-kimlerden talimatla şehrimizde ısrarla bir ermeni propagandası yapılıyor onu bilmek ve gereğini yapmak elbette ki kamunun vazifesidir. Biz işin bu tarafında değiliz. Ancak; insanların yüreklerindeki adalet terazisinin şaşmış olmasını, üzüntü ve şaşkınlıkla izlemekteyiz.

Ani dinamit krizine uluslararası çözüm


Ali Ekber Ertürk
Kars'taki Ani Harabeleri'nin yanı başındaki taş ocaklarında dinamit kullanmaması için yapılan uyarılara aldırmayan Ermenistan, Dünya Miras Komitesi'nin devreye girmesiyle patlamalara son verdi.

Ali Bayramoğlu ve Ermeni olmak

Erkam Tufan Aytav /Haber 7
Zordur Türkiye'de Ermeni olmak. İki toplum arasında özellikle son yüz yılda yaşanmış acı olaylar Türkler ile Ermeniler arasında derin bir çatlak meydana getirdi. Bu çatlak günümüzde iki toplum arasında güvensizlik olarak karşımıza çıkıyor… İnsanları sırf Ermeni olduğu için suçlayanlara karşı diyecek söz bulamıyorum. Abdullah Öcalan hakkında devletin uçaklarından Ermeni dölü diye afişler atılırdı bir zamanlar. Böyle devletin Ogün Samastları her zaman olur… Benim sözüm onlara değil. Benim sözüm Ermeni olup da kendisini gizleyenlere kızanlara.

Mor Gabriel Dosyasından Kaybolan Evrak

Baskın Oran
Mor Gabriel’in kadim topraklarından bir kısmının Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (“YHGK”) kararıyla ve artık kesin olarak Hazine’ye devredildiği bildiriliyordu…  Ben sanmıştım ki, olacak iş değil ama, Yargıtay 20. HD nedense Md. 14’ün devamını dikkate almamış. Oysa, olay bambaşkaymış. 07.12.2010 tarihli bozma kararında diyor ki: “1) 1937’den beri vergilerin ödendiği iddia edilmektedir, oysa dava konusu taşınmazlarla ilgili hiçbir vergi kaydı ibraz edilmemiştir; 2) 1936 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bildirim yapıldığı iddia edilmektedir, oysa bununla ilgili evrak ibraz edilmemiştir”. Manastır yetkililerine ısrarla soruyorum, diyorlar ki: “Biz vergi kayıtlarını en başta ibraz ettik. 36 Beyannamesi’ni de Mahkeme doğrudan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden getirtti. Zaten Midyat bunlara dayanarak haklı çıkardı bizi ve sonra da kararında direndi. Ayrıca bunları keşif zaptına ve deliller listesine de yazdık. Nasıl olduysa, dosyadan kayboluyor”.

KEİ Örgütü Zirvesinde Ermenistan’ı, Dışişleri bakan yardımcısı temsil edecek

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü Zirvesinde Ermenistan’ı Dışişleri bakan yardımcı Aşot Hovakimyan başkanlığındaki heyet  temsil edecek.  

Yeni Suriye Hükümetinde bir Ermeni de bulunuyor

Kısa bir süre önce kurullan yeni Suriye Hükümetinde bir Ermeni hanım yurttaş da bulunuyor. SANA Ajansı portalında yer alan Dr. Riyad Hijab başkanlığındaki yeni Suriyet Hükümet üyeleri listesinde,  Dr. Nazira Farah Sarkis, Çevre Bakanı olarak yer aldı.

Velev ki Ermeni olsun!

YeniŞafak-Akit ve Star Gazeteleri arasında Ali Bayramoğlu kavgası yaşanıyor...İnternet sitesi Ermeni kökenli dedi, YeniŞafak, 'Sahibi kadar pis iftira' diye manşet attı.Star Yazarı 'Ali Bayramoğlu’nu hedef gösteren gazeteci kılıklı haysiyet cellatları' derken, Taraf Yazarı ise 'Ali Bayramoğlu'na yönelik kötücül bir akit' değerlendirmesinde bulundu.

"Lefter... biz bu memleketi seninle sevdik"

 Adalar Müzesi Büyük Çınar Sergi Alanı, 24 Haziran Pazar, saat 17.00 

'Mor Gabriel işgalci' kararına Süryanilerden tepki

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun Süryanilerin kutsal olarak kabul ettikleri Mor Gabriel Manastırı’nın topraklarının hazinenin arazisi olduğunu kararlaştırmasına İsveç’te yaşayan Süryaniler tepkili… İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Yılmaz  Kerimo konuyu yazılı bir soru önergesi ile İsveç Parlamentosunun gündemine taşıdı. Dışişleri Bakanı Carl Bildt’in cevaplaması istemiyle verilen önergede değişim için verdiği tüm sözlere rağmen Türkiye’nin azınlıklara yönelik baskıları sürdürdüğü, 1700 yıllık Mor Gabriel Manastırı ile ilgili hukuki sürecin Türkiye rejiminin azınlıklarının mülklerinin korunmasına karşı aktif olarak çalıştığını gösterdiği belirtiliyor.

Ermeni sorununda ‘çözüm’ değil ‘ilerleme’

Murat Belge/Taraf
Ermenistan’da ve Ermenilerin de gelip bir cemaat halinde yaşadıkları diaspora mekânlarında, Türkiye sözkonusu olduğunda, ortaya belli başlı iki tavır çıkıyor ve bunlar gitgide netleşiyor. Birincisi, bildiğimiz, son analizde “intikamcı” diyebileceğimiz tavır. Benim bunu ayıplayacak, kınayacak halim yok. Olan faciadan sonra, facia bir yana, üstüne bir de şu kadar yıllık “inkâr politikası” oturduktan sonra, bu insanlara “öyle yapmayın böyle yapın” diyemem. Bu tavrın dediğim çevrelerde bir hayli daha yaygın olduğunu da tahmin ediyorum.

Abant'ta Yabancılar Türk Medyasını Tartışıyor

Apoyevmatini Gazetesi Mihail Vasiliadis ise "İlk çıktığında 150 bin azınlık vardı. Ekonomik sorun olmadan yayınlanıyordu. 1927’de baskılar başladı. Yıllar içerisinde baskının parasını nasıl çıkartılacağı düşünüldü. Etik kurallar içerisinde nefret suçlarının da girmesi gerekiyor. Azınlıklara karşı yürütülen nefret söylemine karşı gazeteciliğe başladım. 64’ten sonra Basın İlan Kurumu, azınlık kuruma ilan vermeyi durdurdu. Yönetmelik değişti, ama ilan gelmedi. Yardım edeceklerini söylediler. Almamak isterdim, ama kapanacaktı." dedi.

«Ölüm Boğazı» hala ölüm kokuyor

Türkiye’de Soykırım kurbanları toplum mezarlarından birine ziyaret. NEWS.am «The ArmenianWeekly» Genel Yayın Yönetmeni, Rutgers  Üniversitesi Ermeni Jenositi Program koordinatörü ve  Clark Üniversitesi Holokost ve Soykırım Araştırmaları Bl.’nden doktoralı Khatchig Mouradian’ın, Diyarbakır yöresindeki Çüngüş’te 10 bin Ermeninin kıyıldığı Alana ilişkin izlenimlerini kısaltarak sunuyor: Bizi buraya getiren Kürt köylü ″Onlar buraya Ermenileri binler halinde getiriyor, varlıklarını talan edip, boğaza atıyordu″ dedi.

Türkiye Ermenistan'ı turnuvadan attırdı!

Gürcistan'da 3-13 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan Hokey kampındaki turnuvaya Ermenistan takımı Azerbaycan ve Türkiye'nin restiyle gitmekten vazgeçirildi. Azerbaycan'ın Ermenistan çıkışına Türkiye de 'Ermenistan katılırsa Türkiye olarak biz de katılmıyoruz' çıkışı yaptı. İki ülkenin ortak tavrından sonra Ernenistan Gürcistan Hokey Federasyonu'na turnuvaya katılmayacağı yazısını gönderdi...

Akit'e yakın internet sitesinde Ali Bayramoğlu'na linç kampanyası!

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu ile ilgili habervaktim.com adlı internet sitesinde başlatılan ırkçılık içeren karalama ve hedef gösterme kampanyasına gazeteciler ve hukukçular sert tepki gösterdi… Söz konusu internet sitesi, “Ermeni kökenli” ve “Ermeni tezlerini ırkçı bir saikle savunduğunu”nu iddia ettiği Ali Bayramoğlu’na gazete okurları ve çalışanlarının da tepkili olduğunu öne sürdü.