Etiketler

Bayram Günlerimizi Neşe ve Coşku ile Kutlayalım.


Üzüm Kutsama Yortusu / Hağoğorhnenk
Meryem Ana Yortusu/ Asdvatzadzin
Meryem Ana’nı Göğe Alınışı/ Verapoğum

Dini ve geleneksel  bayram veya yortu günleri  toplum veya milletlere anlam ifade etmedikleri zaman, o toplum veya milletler dağılmaya başlar. 
Dr.med.Sarkis Adam

ABD Başkan Yardımcılığına Ermeni Dostu Aday

Can Kamiloğlu
Amerika Birleşik Devletleri'nde Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde demokrat başkan adayı Obama'ya karşı yarışacak olan Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney başkan yardımcılığına Wisconsin milletvekili Paul Ryan'ı seçti. Amerikan Kongresi Ermeni Dostluk gurubu üyesi olan Ryan'ın, Cumhuriyetçilerin başkan yardımcısı adaylığına seçilmesi ABD'deki Ermeni diasporasın tarafından sevinçle karşılandı.

Selanik Yeni Cami'de İbadete Patrik Bartholomeos ve Kathimeri'den Tam Destek

Yunanistan’ın ikinci büyük şehri Selanik’in Belediye Başkanı Yannis Butaris’in Ramazan Bayramı’nda Yeni Cami’nin ibadete açılması için başlattığı girişimlere Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’tan sonra ülkenin saygın gazetesi Kathimerini’den de tam destek geldi.

New Jersey’li Ermeni Kız Kardeşler ilk Albümlerini Piyasaya Çıkardılar


Ne Jersey’de yaşayan «YY Sisters» Triosu son 10 yıl esnasında Ermeni klasik şarkılarını, jazz motifleriyle süsleyerek sunmalarıyla dikkat çektiler. Kız kardeşle ABD’nin Kuzy-doğu bölgelerinde konserler vermekteler. Trio’nun adı ise kızların Yeghiazaryan olan soyadı ve Ermenistan’ın başkenti Yerevan’ın kısaltılmış şeklinden oluşmakta.

Türk Düşmanlığının Tarihçesi

Hollanda ve özellikle Avrupa’da Türk düşmanlığının tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. Hunlar döneminde Türkçe konuşan ve Orta Asya’dan Avrupa’ya göç ederek büyük bir değişikliğe neden olan Attila ve ordusu Avrupa’da “Tanrı’nın Kırbacı” olarak anılmıştır. Attila yaptığı savaşlarla sonunda Roma İmparatorluğu’na son vererek Antik Çağı’nın kapatılıp Orta Çağı’nın başlamasına neden olmuştur.Attila’dan sonra başka Türk kavimler yine Avrupa’ya göç edince Avrupalılar bunları yine yenememiştir. Dolayısıyla tekrar “Bizi cezalandırmak için Tanrı tarafından gönderilmiş yaratıklar” gibi benzetmeler sözkonusu olmuştur. 

Üzüm Kutsama Bayramı

Nurettin Değirmenci
Üzüm Kutsama Bayramı bütün insanlara ait olamaz mı?
Bu görev Birleşmiş Milletler kapsam alanına giriyor.
Ermenilerin Üzüm Kutsama Bayramını kutluyorum.

Bugün Navasard, Eski Ermeni takvimine göre Yılbaşı

Pagan Ermenistanı’nda yılbaşı yazın Navasard ayında kutlanmaktaydı. Pehlevice ve İrani kökenli bu kelime Nava: yeni ve sard:yıl köklerinden oluşmakta. Bu yeni takvimle Ağustos’un 11’ne denk gelmekte. Navasard’da Ermeni topağının hasadı, bereketi olgunlaşmakta olduğundan, tarihi Ermenistan’da bunun yılbaşı olarak seçilmesi rastlantı değildi.

Ani'de 'Dinamit' Olayına Açıklama

Tacettin Durmuş
Kars Kültür ve Turizm il müdürü Hakan Doğanay, geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organlarında yayınlanan, “Ermenilerin Taş Ocakları'nda Patlattığı Dinamitler Ani'ye Zarar Veriyor” haberinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Doğanay, Türkiye - Ermenistan sınırına sıfır mesafedeki, Ani Antik Kenti’nin bitişiğinde bulunan Ermeni Taş Ocaklarında, iki ülke arsında 2006 yılında imzalanan karşılıklı protokol gereği dinamit patlatılmadığını söyledi. Ani Antik Kenti’nin 2005 yılından beri Kültür Bakanlığı’na ait olduğunu belirten Doğanay, İki ülke arasında karşılıklı imzalanan protokole göre Ani’nin Ermenistan tarafında bulunan taşocaklarında 2006 yılından bu yana dinamit kullanılmadığını ve ocaklarda yapılan çalışmaların manüel olarak devam ettiğini de belirtti. (Yalandan kim ölmüş, yıllardır aynı yalan tekrarlanıyor. Halbuki anlaşma 2006 tarihli. Boşuna değil insanların basına güvenmemesi. Tabi bizimkiler müstesna (!) HYETERT)

Halep’te kaçırılan Ermeni genç serbest bırakıldı

Halep’te kaçırılan Ermeni genç serbest bırakıldı. Halep’li kaynağın NEWS.am’e verdiği bigiye göre; 22 yaşındaki Hovsep Balmanukyan 15 bin dolar fidye karşılığında dün serbest bırakıldı. Kaynak, gencin kendini iyi hissettiğini belirtti. Balmanukyan, Lübnan yolu üzerinde kaçırılmıştı.

Zarakolu: The Armenian Genocide as a Case of Preventing Self-Determination

Posted by Ragip Zarakolu
The official attitude on the Armenian Genocide and the systematic practice of ethnic cleansing in Anatolia has reached a new stage with the recent statement by Vecdi Gonul, the former Turkish minister of national defense, to the effect that had these tragic events not occurred, the present-day Republic of Turkey could not have come into being. Repulsive as these words may be, we have to admit that they are much more honest than pure “denial,” and imply “admission” of what has happened.

Resmi Belgelerde Ermenilere Dönüş Yasağı

Sait Çetinoğlu*
Soykırımdan sağ kurtulan Ermenilerle ilgili olarak savaş sonrası hükümetin aldığı kararlara baktığımızda, bir talimatnamenin yazıldığını ve hudut kapılarının askeri ve mülki erkanına gönderildiğini görüyoruz… Talimatname 11 madde olup, kısa ve özdür:Giriş,kapıdaki yöneticinin insafına kalmıştır;yurda sokmamak için ne gerekiyorsa talimatnameye alınmıştır.Sayılan şatların ağırlığı bir yana,bir şart vardır ki bunu hangi mantığın koyduğu açıktır.Her şarta haiz olsan dahi kendine yetecek yiyeceğin yoksa giremiyorsun.

Armavia Şam’a ilk özel uçuşunu gerçekleştirdi, Türkiye kendi hava sahanlığından geçiş izni vermedi

Erivan-Şam-Erivan seferi Airbus-320 tipi uçakla gerçekleşti. Erivan’dan Şam’a bir yolcu nakledilirken, Şam’dan Erivan’a 137 çocuk geldi. Uçak saat 16:00’da Zvartnots Havalimanına iniş yaptı… Bir sonraki Erivan-Şam-Erivan seferi 23 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

12 Ağustos üzüm kutsama günü

Ermeni Apostolik Kilisesi  5 önemli yortusundan dördüncüsü olan  ve Meryem Ana’ya ithaf edilen en eski ritüel olan ″Meryem Ana'nın Göğe Alınışı ve Üzüm Kutsama Yortusunu (Verapoğum)″ 12 Ağustos’ta  törenlerle kutlayacak.

Letters: An Open Letter to Asli Aydintasbas

Aram Yardimyan
Dear Asli, Every now and again, Turkish ministers and diplomats go on what appears to be a search for the historical soul of Anatolia. Calls are made, invitations are written, conciliatory public overtures are carefully recorded and published, and superfluous historical commissions are proposed—all, ostensibly, in the name of repairing relations with Armenians. That each of these heart-wrenching gestures happens to occur with the approaching of April 24th, or some other small threat to the feelings of Turkish conservatives, should not betray a small amount of calculation on the part of Turkey. (http://hyetert.blogspot.com/2012/07/el-turco-aclm.html HYETERT)

'Tarihi jeste' düşük başvuru


Burcu Çalık
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan azınlık vakıflarının 76 yıl önce el konulan mallarının iadesiyle ilgili süreçte beklenen başvuru gelmedi. Vakıflara taşınmazları için verilen bir yıllık süre, 27 Ağustos'ta sona erecek. Şimdiye kadar 165 cemaat vakfından sadece 42'si iade talebiyle müracaatta bulundu. Genel Müdürlük, 500'e yakın taşınmaz başvurusu beklerken, iadesi istenen gayrimenkullerin sayısı 218'de kaldı. Vakıflar Meclisi, şimdiye kadar 69 taşınmaza yönelik karar aldı.

Baydemir: Aram Tigran’ı özlüyoruz

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir 8 Ağustos 2009 yılında hayata veda eden Kürt müziğinin duayen sanatçısı Aram Tigran’ı andı. Baydemir Diyarbakır belediyesi resmi portalında yer alan, Tigran’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “O Kürt ve Ermeni halkları arasındaki kirvelik hukukundan doğan görevini yerine getirdi” dedi.

Tarihi kilise 'Anne Çocuk Eğitim Merkezi' oldu


Diyarbakır'da 350 yıllık tarihi Ermeni Katolik Kilisesi metruk halinden kurtarılarak, göçle gelen yoksul kadın ve çocuklarının eğitim görmesi için ''Anne Çocuk Eğitim Merkezi''ne dönüştürüldü. Farklı din ve dile mensup kişilerin yüzyıllardır kardeşçe bir arada yaşadığı Diyarbakır'da 1650-1700 yıllarında Vatikan'dan gelen misyonerler tarafından Gregorian mezhebine ait olan Ermenileri Katolik mezhebine çekmek için Sur ilçesindeki Hasırlı Mahallesinde kurulan ve 1850'li yıllarda bir süre cami olarak kullanılan Ermeni Katolik Kilisesi, 4 yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce restore edildi.

Istanbul's Vartanants Choir Give Final Performance in Armenia

The Vartanants Choir of Istanbul gave it final performance at the Komitas Chamber Music Hall last night. The choir was founded in 1932. The performance was part of a pan-national music festival entitled “My Armenia” organized by the Ministry of Diaspora Affairs.

«Վարդանանց» երգչախմբի ելույթը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում / Պոլսի «Վարդանանց» երգչախմբի մենահամերգը

Օգոստոսի 5-ին «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի խմբերգային արվեստի օրերի մասնակից Թուրքիայի «Վարդանանց» երգչախմբի անդամները մեկնեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին և մասնակցեցին Մայր տաճարում Հայր Շահե Աբեղա Անանյանի ձեռամբ մատուցվելիք Սուրբ պատարագին:

Pagan Navasard Günü Aragats Dağı zirvesinde ateşler yakılacak

Ermeni Pagan yeni yılı olarak kabul edilen «Navasard Günü» 11 Ağustos’ta Ermeni kültürel geleneklerini savunan aktivistler Aragats Dağı zirvesinde ateşler yakılacaklar. Daha sonra bu ateşler Hayk anıtı, Garni Pagan Tapınağı, Arata köyü ve Tsaghkunk köyleri olmak üzere farklı yönlere nakledilecek. Buralarda bayram kutlama etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Suriye ve Ermenistan'a mülk alımı şartı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı, yabancılara mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası'yla, 183 ülke vatandaşı Türkiye’den şartsız gayrimenkul alabilecek. Bu ülkeler arasında ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika, İtalya, Güney Kore ve Monaco bulunuyor. Düzenlemede Türkiye’nin ilişkilerini dondurduğu Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore gibi ülkeler ise şartsız gayrimenkul alabilecek ülkeler listesinin dışında tutuldu.

Ermenistan’ın Toprak Talebi

ABD’de Ermeni diasporasının lideri sayılan Harut Sassounian, Armenian Weekly gazetesi için Ermenilerin “Batı Ermenistan” dediği bugünkü Doğu Anadolu toprakları üzerindeki taleplerini yazdı.

Raffi Bedrosyan Surp Giragos Piyano Konseri


Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Sunar:
Ermeni ve Bati Klasik bestecilerinden seçmeler 10 Eylül Pazartesi, saat 19:00, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Diyarbakır.

Amerikalı Ermeniler'den Tiyatro Atağı

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Ermeni toplumu bu kez de New York'ta oynanacak tiyatro ile Ermeni iddialarını gündeme taşımaya hazırlanıyor. "Kırmızı Köpek Uluyor" isimli tiyatro oyununda, 1915'te Osmanlı coğrafyasında yaşandığı iddia edilen olaylar konu ediliyor. New York'ta 5 Eylül ile 14 Ekim tarihleri arasında "New York Theatre Workshop"isimli "Off Broadway" diye tabir edilen tiyatro salonunda sahnelenecek oyunun biletleri satışa çıktı.

İyileştirmeleri Elinde Silah Dağa Çıkan Birileri Var da onun için mi Yapıyoruz?

Cemaat Vakıfları tarafından Gölbaşı'ndaki bir otelde verilen iftara, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi Cemaat Vakıfları Temsilcisi Pandeli Laki Vingas, Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bedros Şirinoğlu, Musevi cemaati temsilcisi Sami Herman, Süryani cemaati temsilcisi Sait Susin, Vakıflar Genel Müdürlüğü Meclis üyeleri ve çok sayıda cemaat temsilcisi katıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Gayrimüslim vatandaşlarımızla, cemaat vakıflarıyla ilgili iyileştirmeler yapıyoruz. Bu topluluğu temsil edip elinde silahla dağa çıkan birileri var da onun için mi bunları yapıyoruz- Yeter ki insanlar isteklerini, taleplerini medeni ölçülerde, şiddete bulaşmadan, terörü çözüm aracı olarak görmeden, demokratik yollarla hukuk zemininde kendi taleplerini dile getirsinler'' dedi

Halep Ermeni mahallesinde durum sakinleşti

Halep Ermeni mahallesinde durum nispeten sakinleşti. Halep Ermeni toplumundan bilgi kaynağının verdiği habere göre; 6/7 Ağustos gecesi sabaha karşı 3’te başlayıp sabahın 9’na kadar süren çatışmalar sona erdi.″Ermeni mahallesinde polis ve ulusal istihbarat servisine ilişkin binalar yanı sıra bir askeri nokta bulunmakta; saldırı bunlara yönelikti″ diyen kaynak saldırı sonucu 2 Ermeni ve 3 Arap Hıristiyan’ın hayatını kaybettiğini belirtti.

Antalya'ya 180 Bin Defin Kapasiteli Yeni Mezarlık Yapılacak

Antalya’da gayrimüslimlere de hizmet verecek yeni bir mezar alanı oluşturuluyor. Şehrin ihtiyacını karşılamak için Aksu ilçesi Kurşunlu’da tahsisi yapılan ve altyapı çalışmaları başlayan yeni mezarlık 180 defin kapasitesine sahip olması planlanıyor.

Ermeni Genel Hayri Birliği (AGBU) Suriye Ermenilerine 1 milyon dolar tahsis edecek

AGBU ilgili meblağın bulundukları yerden bağımsız olarak ihtiyaç sahibi ailelere verilmek üzere Halep, Şam ve Kamışlı merkezlerine  çalışmaların eşgüdümü amacıyla yollanacağını bilirdi. Ayrıca evlerini terk etmek durumunda olan Suriyeli Ermenilerin yeni mekanlara yerleştirilmesine destek de sağlanacak.Ülkeyi terk etmek durumunda olan ailelerin geçici yerleşim sorunlarının çözümü amacıyla AGBU Kıbrıs Şubesinin olanakları değerlendirildi.

7 Ağustos 1933 Irak/ Simele Süryani Soykırımı

Zeynep Tozduman
Irak hükümeti Bakanlar Kurulu 20 Haziran 1933’de bir karar çıkartmıştır. Asurluları hain ilan ettiği yetmiyormuş gibi, Asur halkının toplu halde değil de bütün ülkeye dağıtılması,(1 Haziran 1932’de silahlı kuvvetlerini dağıtmalarına rağmen) ellerinde kalan son silahları isteyerek, tamamen silahsızlandırmak ve zorunlu göçe tabii olmaları konusunda Süryani halkının aleyhine kararlar çıkartılmıştır. Irak hükümeti, Süryani halkına karşı, bu karardan sonra cihat ilan etti.

Suriyeli Ermeniler Karabağ'a yerleştirilirse ne olur?

Mehmet Fatih Öztarsu
Ermenistan ve Karabağ'a yerleşen Ermenilerin yaşadığı sosyal adaptasyon ve işsizlik gibi sıkıntıların bu defa göz önünde bulundurulmaması için çeşitli sebepler var.
Birincisi, Suriye'den gelip vatandaşlık hakkını elde ederek bu bölgeye yerleştirilecek olan Ermenilerin sermaye akışını buraya çekmek son derece önemlidir. Buna ek olarak diasporanın bu insanlara yardım eli uzatması için de ayrı bir imkân oluşacak, dolayısıyla diasporanın daha fazla ilgisini çekmek için yeni bir ortam meydana gelecektir… İkincisi, Ermenistan ile diaspora arasındaki bağların geliştirilmesi yönünde oluşturulan yeni siyaset konsepti Ermenistan-Diaspora-Karabağ üçlüsünün, aradaki bazı anlaşmazlıklara rağmen, bir arada tutulması ve ilişkilerin geliştirilmesini hedefliyor… Üçüncü ve üzerinde tartışılması gereken bir diğer husus ise, Karabağ'ın demografik yapısının değiştirilmesi konusudur. Yani Karabağ'daki çeşitli bölgelere dışarıdan yerleştirilecek olan Ermeni nüfus ile ileriki süreçte barış görüşmelerinde daha farklı bir pozisyonu elde tutma avantajını sağlama amacı var.

Halep’te çatışmalar Ermeni mahallelerine vardı

Halep Ermeni toplumunun bir kısmının geçici olarak evlerini terk etme kararında oldukları kaydedildi.

Gazetecilerden Gül'e: Dink raporundan rahatsısız!

Gazeteciler Tarabya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül ile bir araya geldiler. Görüşmenin gündemi Devlet Denetleme Kurulu'nun hazırladığı Hrant Dink raporuydu. Şubatta yayınlanan raporla ilgili kurumların harekete geçmemesinden duydukları rahatsızlıkları ilettiler.

Sevag Şahin Balıkçıyan anıldı

24 Nisan 2011 günü Batman’ın Kozluk İlçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda vatani görevini yaparken er Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren  Sevag Şahin Balıkçı-yan adına 05/08/2012 günü Kınalıada Hırant Barsamyan stadında Adalar Belediyesi’nin organize ettiği bir futbol müsabakası düzenlendi. Balıkçı’nın annesi Ani ve babası Garabet Balıkçı’nın da katıldığı anma müsabakasına Adalılar ilgi gösterdi…

Türkiye İçin Bir İnanç Özgürlüğü Yasası Neden İyi Bir Fikir? / Why a Law on Religious Freedom is a Good Idea for Turkey?

Mine Yıldırım
Tabii ki, anayasa bu hakların korunması için yeterli bir çerçeve oluşturmalı. Fakat dillendirilen talepler ayrı bir İnanç Özgürlüğü Yasası’nda korunup düzenlenebilir. İnanç gruplarının bazı talepleri yasalarda yeni düzenlemeler gerektiriyor. Kimliklerde din hanesinin kaldırılması, vicdani ret hakkının tanınması, cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınması, ibadet yerlerinin kurulmasının engellenmemesi, dini grup ve/veya grupların tüzel kişilik kazanmasına ilişkin düzenleme yapılması, kişilerin kendi inançlarına göre özgürce ibadet etme hakkı, din görevlisi yetiştirmek amaçlı okul açma hakkı, din görevlilerini seçme ve atama hakkı, kamu ve özel sektörde çalışma hayatında din veya inanç özgürlüğüne saygı duyulması, dini aidiyet temelinde ayrımcılık yapılmaması gibi talepler ve daha fazlası, doğrudan anayasa yerine İnanç Özgürlüğü Yasası’nda korunabilir… Dünyaya baktığımızda nispeten yakın bir zamanda yasalaşan Portekiz Din Özgürlüğü Yasası (2001) iyi bir örnek olarak gösterilebilir.

Patrikhane'den 'Ruhban Okulu' mesajı...

Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Prof. Dr. Lambriniadis: 'Okulun açılması için her şey hazır. Bize verilen belli bir vaat, tarih yok. Ancak havayı koklayarak, artık vaktin geldiğine inanıyoruz. Çünkü, kamuoyu, basın, devlet ve hatta muhalefet de hazır'…  Tarih boyunca Heybeliada Ruhban Okulu'yla ilgili hiçbir sorun yaşanmadığını belirten Lambriniadis, ''Osmanlı devleti de Atatürk de bu okula saygı duydu. 1971'de yasalarla alakası olmayan bir kararla, sözde üniversite seviyesinde kabul edildi ve kapatıldı.

İran İslam Cumhuriyeti Meclisi

İran Meclisi tek kamaralıdır. 290 milletvekili vardır. Milletvekilleri 4 yılda bir yapılan seçimlerle halk tarafından doğrudan seçilir. Resmi olarak, 30 yaşına gelmiş her İran vatandaşı vekillik için aday olabilir ancak bu süreç çok sancılı geçer… İran Anayasası’na göre (Madde 64, Iranonline) Ermenilere, Yahudilere, Zerdüştlere, Süryanilere ve Keldanilere toplam 5 sandalye verilir.

Medal Ceremony of the AGBU World Games 2012


Medal  Ceremony of the AGBU world games took place on Saturday August 2, 2012. OIA Bolis team table tennis player Varujan Jamagochian received his Gold Medal. Girls Volleyball team also received the Bronze Medal by finishing 3rd.

Türkiye-Ermenistan Orkestrası’na övgü


Türk ve Ermeni müzisyenlerin oluşturduğu orkestranın Berlin’de verdiği konser Alman gazetelerine manşet oldu. Türkiye ve Ermenistan’dan 65 genç müzisyenin oluşturduğu ‘Türkiye-Ermenistan Gençlik Senfoni Orkestrası’ önce İstanbulluları ardından da Almanları büyüledi... Yaşları 18 ile 23 arasında değişen ve yüksek konservatuar kökenli genç müzisyenlerden oluşan grup,  Şefler Cem Mansur ve Nvart Andreasyan’ın girişimiyle bir orkestra oluşturmuş ve ilk konserlerini 2010 Temmuzunda Boğaziçi Üniversite’sinde vermişti.

Sevr haritası

taraf@serdarkaya.com
Sevr Anlaşması dendiğinde, Türkiye’de hemen herkesin zihninde aynı harita imgesi canlanır. MEB tarih ders kitaplarının vazgeçilmez bir ögesi olan bu harita, farklı milletlerce paylaşılan bir Anadolu tasvir eder. Ne var ki, Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana en az üç neslin zihnine kazınmış olan bu harita ve yorumlanış şekli gerçek dışıdır. (Tarih kitapları zaten nerem doğru ki diyor? HYETERT)

Türkiye'nin provokasyon haritası

Bünyamin Köseli
Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Müslim-gayrimüslim... Toplumsal çatışma çıkarıp Türkiye'yi karanlığa gömmek isteyenler bugüne kadar hep bu 'yumuşak karnımızı' kullandı ve kullanmaya da devam ediyor… Malatya'da işlenen Zirve Yayınevi cinayeti de ülkemizde yaşayan azınlıklara karşı olası bir provokasyon ihtimalini her zaman gündemde tutuyor. Malatya ve Trabzon'daki misyoner cinayetleri, geçmişte yapılan 'din elden gidiyor, her yere kilise ev açılıyor' şeklindeki propagandaların nasıl da hedefine ulaştığını gösteriyor.

Ermenilerin iddiası: İnkar yasası Kasım'da hazır

Nerdun Hacıoğlu /Moskova
Avrupa Ermenileri Birliği Başkanı Aleksis Govçyan şunları söyledi:  “Hollande ile yakında görüşme yapacağımıza kesin gözüyle bakıyoruz. Hollande kançelaryası sadece görüşme için uygun tarihi belirlemeye çalışıyor. Bir araya geldiğimizde şüphesiz yıl başında kabul edilen, ancak ardından Fransa anayasasına uygun olmadığı gerekçesiyle yürürlüğe girmesi engellenen inkar yasası birinci gündem maddemiz olacak. Temasta olduğumuz yetkililere göre Hollande, Fransa anayasasına aykırı düşmeyecek yeni inkar yasası hazırlanması talimatını vermiş bile. Yasa yeni biçimiyle Fransa parlamentosuna en geç Kasım ayında sunulacak."

‘Türkiye İran’dan farklı değil, burada tehdit altındayım’

Fransa’da yayımlanan Le Monde gazetesi, din değiştirdikten sonra İran’dan Türkiye’ye kaçan Şahram G. isimli bir göçmen ile konuştu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne başvuran Şahram, Türkiye’de mutlu olmadığını anlattı. “İran ya da Türkiye... Benim için aynı. İkisinde de kendimi tehdit altında hissediyorum” diyen Şahram, Türkiye’den bir an önce gitmek istiyor. Genç adam, “Türk toplumu din değiştirenlere hoşgörü göstermiyor, bu çok kötü” diyor. (Türk toplumu sadece din değiştirip Hıristiyan olanlara karşıdır, Müslüman olan Hıristiyan el üstünde tutulur. HYETERT)

Patrikhane’den izlenimler

Yurdagül Beyoğlu
Fener Rum Patrikhanesi’ni gezmeye gittiğimiz 20 Temmuz tarihinde Patrik’le görüşüp görüşemeyeceğimiz soruyoruz. O gün için randevu alamıyoruz ve ziyaretten 10 gün sonra Patrik’in bizi kabul edeceği haberi geliyor. Randevu İstanbul’da olacağım tarihe geldiğinden çok seviniyorum.

Türk-Ermeni dostluk şöleni

Süleyman Selçuk/Berlin
Almanya’nın başkenti Berlin’de 2000 yılından beri geleneksel olarak her yıl düzenlenen ve dünyanın değişik ülkelerinden genç senfoni orkestrası sanatçılarının katıldığı Berlin Young Euro Classic Müzik Festivali’nde sahne alan Türkiye-Ermenistan Gençlik Senfoni Orkestrası sanatseverlere müzik ziyafeti verdi.

Ermenistan, ortak askeri tatbikata hazırlanıyor

Ermenistan, 3-8 Eylül 2012 tarihleri arasında Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ)'nün ortak askeri tatbikatına ev sahipliğini yapacak. Erivan "İşbirliği-2012" adı altında düzenlenecek tatbikatı izlemeleri için üye ülkelerin hükümet ve devlet başkanlarını Ermenistan'a davet etti.Tatbikata KGAÖ üyesi Kazakistan, Tacikistan, Rusya, Ermenistan ve Belarus askeri birlikleri iştirak edecek.