Etiketler

Akdamar Adası'ndaki Ayinin Mum Geliri Depremzedeye VerilecekVan Gölü'ndeki adayla aynı ismi taşıyan tarihi Akdamar Ermeni Kilisesi'nde yarın, üçüncüsü yapılacak ayin için hazırlıklar tamamlandı.

Hasan Cemal'in bu kitabı çok konuşulacak!


Usta gazeteci yazar Hasan Cemal yine bir çok tartışmayı tetikleyecek bir kitapla gündemde. 1915 olayları ve Ermeni tehcirini konu alan kitabını Hrant Dink'e ithaf eden Cemal "‘1915 acısı maziye değil, bugüne ait bir mesele" diyerek sadece tarihi değil güncel bir konuyu gündeme taşıdığını söyledi. Kitaba koyduğu isimle milliyetçi-muhafazakar çevrelerin hedef olacak gibi gözüküyor.

Ermeni Karşıtlığı Ortamında Ermeni Temsiliyeti*


Talin SUCİYAN
Aslında beklenen şey, Ermenilerin sosyal, hukuki, kültürel, siyasi haklarından tutun, fiziksel varoluşlarına ve yok edilişlerine kadar her şeyi yok saymalarıdır. İnkâr durumunda sunulan varoluşun tek yolu budur.

Milli maçta "Ayaga kalkmayan Ermeni olsun" rezaleti


Hollanda-Türkiye Dünya Kupası eleme grubu maçında ırkçıların yaptığı "Ayaga kalkmayan Ermeni olsun" tezahüratı büyük tepki topladı

Çünkü adı soykırım...

Yasemin Çongar/Taraf Gazetesi
Hasan Cemal; bizi cesur sorulara ve dürüst cevaplara davet ediyor.  Mart 2011’de, Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCLA), akrabaları 1915’te bu topraklarda can vermiş, şimdi adına “Ermeni diasporası” dense de, esasen “Anadolu’nun diasporası” olan, her biri bu diyarın evlâdı bir grubun karşısına Türkiyeli bir gazeteci (ve Cemal Paşa’nın torunu) olarak çıkıp konuşmayı beklerken, hazırladığı metinde bir kelimeyi silip silip yeniden yazmasını anlatıyor kitabında. Siliyor, yazıyor, siliyor, soruyor —Ayıp değil mi Hasan Cemal— ve cevaplıyor: “En nihayet soykırım sözcüğünü ekliyorum konuşmamın girişindeki o cümleye: Sizin acınızı biliyorum, anlıyorum ve soykırım acınızı paylaşmak için buradayım.”… Ve Cemal Paşa’nın torunu, 2012 Türkiye’sinde gerçeğin peşine düşerken, 1915 soykırımıyla hesaplaşmakla kalmıyor, o suçu mümkün kılan zihniyeti de sorguluyor.“ Bu acıyı bilen biliyor, anlayan anlıyor. Hasan Cemal’in kitabı, bu acıyı bildiği, anladığı halde ifade edemeyenler için taze bir nefes.

Bağış'tan Hollande'a hatırlatma

Bağış, "Fransız hükümeti ders kitaplarına koyduğu saçma sapan bilgilerle zehirli bir nesil yetiştirme iradesinde olduğunu itiraf etmiştir. Fransa'da yakın dönemde olduğu gibi bugün de gelecek nesilleri değil de gelecek seçimleri düşünen yönetim anlayışı devam etmektedir. Gelecek nesillerini düşünmeyen yönetimlerin sonunu görmek için çok uzağa gitmeye gerek yok. Sayın Hollande'ın, Fransız halkının balık tutmaya gönderdiği kendisinden önceki cumhurbaşkanının sonunu hatırında tutması yeterlidir" dedi.

'Yeni inkar tasarısı için çalışıyoruz'

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ermeni soykırımını inkâr edenlerin cezalandırılması ile ilgili yeni bir tasarı üzerinde çalışmaların devam ettiğini söyledi. Hollande, Fransa Ermeni diyasporası üyesi Armand Mekitarian'a gönderdiği cevabi mektupta, "Yeni tasarı üzerinde çalışmalarımız devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Başbakan: Biz Türkiye’ye gecikmeden diplomatik ilişki tesis etme ve sınırları açmayı öneriyoruz

Türkiye’nin AGİT elçisinin Ermenistan ve Türkiye’nin geleceğe bakarak ileri yönde hareket etmeleri yönündeki ifadesiyle ilgili olarak başbakan Sarkisyan şunları kaydetti: ″Biz size gecikmeden diplomatik ilişki tesis etme ve sınırları açmayı öneriyoruz. Sizin bu yaklaşımınızı, Türk halkının da, bugün de ileriye bakarak Ermenistan’la diplomatik ilişkiler tesis edilebileceği yönündeki  görüşlerinizi paylaşması için, Türkiye’de yayabileceğiniz umudundayım. Sadece siyasi irade göstermek gerekiyor. Biz bu siyasi iradeyi gösterdik.″

Tutuksuz sanık muvazzaf asker Gedik: Bana verilen talimatı uyguladım

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin davanın 44. duruşmasında, savunması alınan, tutuksuz sanıklardan muvazzaf asker Adem Gedik, emir komuta zinciri içinde kendine verilen talimatları uyguladığını belirtti.


Bak milliyetçi kardeşim

Orhan Kemal Cengiz / Radikal
Pazartesi günü 2004’te Macaristan’da bir Ermeni subayın kafasını baltayla kesen Ramil Safarov’un iade edildiği Azerbaycan’da kahraman muamelesi görmesini eleştirince, Facebook ve Twitter hesaplarıma hakaret ve tehditler yağmur gibi inmeye başladı... Bak milliyetçi kardeşim, şimdi sen sadece kendi kavmini seviyor ve her koşulda sadece onunla özdeşleşiyorsun ya, ben senin yaptığın şeyi yapamıyorum. Benim baktığım yerden dünya oldukça farklı görünüyor. Benim gözümde hiçbir millet bir diğerinden üstün değildir. Her ülkede katiller, zalimler ve mağdurlar vardır. Senin gözünde sadece kavimdaşların senin kardeşin olabilir. Benim ise her milletten kardeşlerim var. Sırpların mezalimine uğrayan Boşnaklar da bu mezalimi kınayan Sırplar da benim kardeşimdir. Gazze’de evleri başlarına yıkılan Filistinliler de İsrail devletinin mezalimini kınayan Yahudi barış aktivistleri de benim kardeşimdir. Ben 1915’te Türklerin mezalimine uğrayan Ermeni kardeşlerim için de 1992’de Hocalı’da Ermenilerin mezalimine uğrayan Azeri kardeşlerim için de yas tutuyorum. Ben, bütün bu işlerde rol oynayan ‘kavim seviciliği’ni başımıza gelen en büyük felaketlerden birisi olarak görüyorum.

Safarov Scandal: Our next step

By Aram Hamparian
Dear Friend, Aliyev was as serious as a heart attack when he uttered the hateful words: "Our main enemies are the Armenians of the world." Help us stand up to Aliyev's threats by turning American condemnation into concrete action: Cut off all U.S. military aid and sales to Azerbaijan! Call and write Congress today! American taxpayers shouldn't subsidize Azerbaijan's aggression, and U.S. arms should never be used to attack Armenians!

6-7 Eylül kapanmadı

Foti Benlisoy
Kürt ve Alevi karşıtı linç vakaları giderek artarken ve hatta mini pogromlarla karşı karşıyayken "6-7 Eylül'le yüzleştik, hesaplaştık artık" diyebilir miyiz?  İstanbul ’un büyük bir bölümünde 100 bine yakın insanın seferber olduğu bu saldırılarda yaklaşık 15 kişi öldürüldü. Merkezden uzak semtlerde saldırılar özellikle hanelerin basılması ve insanların dövülmesi biçimini aldı. 6-7 Eylül gecesi yaklaşık 200 kadına saldırganlarca tecavüz edildiği sanılmakta. Dolayısıyla ‘hadiseleri’, Cumhuriyet tarihinde İstanbul ’da yaşanmış en büyük ve kitlesel ‘pogrom’ hareketi olarak tanımlamak pekâlâ mümkün… Gayrimüslim topluluklar karşısında bizde hep cinai bir ‘milli mutabakat’ söz konusu oldu. Bu hususta devlette devamlılık, kelimenin tam manasıyla tam ve esas oldu.

‘5 saf genç gaza gelip katliam yaptık’


Cuma Özdemir, Emre Günaydın'ın zorlaması ve tehditleriyle başımıza böyle bir olay geldi'' dedi… Katliamı gaza geldikleri için işlediklerini öne süren Günaydın, “5 arkadaş, 5 tane saf genç bir araya geldik. Kendi kendimizi gaza getirdik, gittik ve olayı gerçekleştirdik. Daha önceki ifademde Varol Bülent Aral ve Hüseyin Yelki'ye de iftirada bulundum. Helallik istedim, çok pişmanım'' diye konuştu.

Lübnan Ermenileri Macaristan'a Tepkili

Beyrut'ta bulunan Ermeni partilerin gençlik kollarına üye Lübnan Ermenileri, Ermeni bir subayı öldüren Azeri subayı, ülkesine iade eden Macaristan'ı protesto etti.

Asala terörüne karşı Türkiye'den bir ilk!

Ermeni terör örgütü ASALA'nın Kanada'da katlettiği askerî ataşe Atilla Alıkat anısına bu ülkede anıt dikilecek. Anıt, Ermenilerin yurtdışında Türkiye aleyhine diktiği heykellere karşı ASALA terörüne dikkat çeken ilk eser olacak. Ermeni lobisinin yoğun olduğu Kanada'da hükümetin böyle bir anıta izin vermesi Ankara'nın diplomatik başarısı olarak değerlendiriliyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York'taki BM Genel Kurulu toplantıları öncesinde Kanada'ya giderek anıtın açılışını gerçekleştirecek. Davutoğlu, 1982'de şehit düşen Alıkat'ın ailesini de unutmadı. Bakan, 19-21 Eylül tarihindeki seyahate Atilla Alıkat'ın ailesini de davet etti.

Dini liderler Erdoğan başkanlığında toplanıyor

"Arap Uyanışı ve Ortadoğu'da Barış, Müslüman ve Hıristiyan Perspektifler" başlıklı konferansa Başbakan Erdoğan başkanlık edecek. 

Halkların Demokratik Kongresi'nden 6-7 Eylül ile yüzleşme çağrısı


HDK, 6-7 Eylül olaylarıyla yüzleşilmesi gerektiğini belirterek, 6-7 Eylül olaylarının Türkiye'nin utanç sayfalarından biri olduğu belirtti...Açıklamada, "6-7 Eylül 1955 olayları ile yüzleşmeli, halkların eşitliğinin ve kardeşliğinin koşulları yaratılmalıdır. Başta Rum yurttaşlarımız olmak üzere, Ermeni, Yahudi ve Müslüman olmayan yurttaşlara yönelik saldırı ve katliam Türkiye'nin hala hesaplaşmadığı, hasıraltı edilen karanlık ve acı tertiplerden biridir " denildi.

Akdamar Kilisesi Ayine Hazır

Van'ın Gevaş İlçesi'ndeki Akdamar Kilisesi'nde Ermeniler tarafından bu yıl önümüzdeki pazar günü 3'üncüsü yapılacak ayin için hazırlıklar tamamlandı. Van'ın Gevaş İlçesi'ndeki Akdamar Kilisesi'nde Ermeniler tarafından bu yıl önümüzdeki pazar günü 3'üncüsü yapılacak ayin için hazırlıklar tamamlandı. Kilise ve adada incelemelerde bulunan Vali Yardımcısı Atay Uslu, ilgili kurumlarla toplantı yaparak son eksiklikleri gözden geçirdi. (Akdamar değil, AHTAMAR ya da AĞTAMAR. Ahtamar kilisesi diye bir kilise yok, AHTAMAR SURP HAÇ ERMENİ KİLİSESİ var. HYETERT)

'Ermenistan-Azerbaycan çatışmasına müdahale etmeyeceğiz'

Rasmussen, 'Biz AGİT Minsk Grubu'nun çabalarını ve barış için yapılan bütün girişimleri destekliyoruz. Fakat NATO olarak olası bir Ermenistan-Azerbaycan çatışmasına müdahale etmeyeceğiz' diye konuştu.

Rasmussen Ermeni hayranı çıktı

Başbakanlığı döneminde Türkiye ve İslam aleyhine her türlü kampanyaya destek veren NATO genel sekreteri sıkı bir Ermenistan dostu çıktıDanimarka'da başbakanlığı döneminde Roj TV'nin kapatılmasını engelleyen, İslam dini aleyhine sürdürülen kampanyalara açık destek veren NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in Ermeni hayranlığı gözlerden kaçmadı.  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Azerbaycanlı subay Ramil Seferov'un, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından affedilmesine tepki gösterdi.

Emre Senan Yeni Sergi


Hyelist Grubun 14. Kuruluş yıl Dönümü ve Hyetert Gecesi

14. Yıl önce 21 Ağustos 1998'de Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II.nin  öneri ve desteğiyle kurulan, Türkiye'de ve yurt dışında yaşayan Türkiyeli Ermenilerin Hyelist tartışma grubunun 14. yılı ve grubun kardeş kuruluş olan Hyetert'in kuruluş yıl dönümü  birlikte kutlandı. Hyelist Grubun Türkiye ve Türkiye dışında 600 civarında üyesi var.

6-7 Eylül Pogromunun 57. Yılı

Başta Rumlar olmak üzere Ermeni ve Yahudi azınlığa karşı uygulanan talan, tahrip ve yağma olaylarının 57. yıl dönümünü acıyla anıyoruz.

Hâkim-Savcı Değişikliği Müdahale mi?

Zirve Yayınevi katliamı davasında iki hakim ve iki savcısının görevlerinin değiştirilmesini değerlendiren Avukat Doğan, "adil yargılamaya müdahale" derken, Avukat Koç, değişikliği gerekli olmamakla birlikte "rutin" olarak yorumladı.

Azerbaijani New Agency Fabricates ASALA Threat of Retaliation Over Safarov

A number of Azerbaijani news websites have ran a letter allegedly sent by ASALA to the Azerbaijani Embassy in Hungary, threatening to kill Azerbaijani diplomats, students, businessmen and others in retaliation for the extradition and pardon of Ramil Safarov.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Ermeni diasporasına sert yanıt

Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklama "Budapeşte’de NATO’nun bir eğitim programı sırasında, Ermeni subay Gurgen Markaryan’ı öldürdüğü için ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve geçtiğimiz günlerde Macar makamlarınca Azerbaycan’a iade edilen Ramil Safarov’un, Azerbaycan’a iadesi ve akabinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev tarafından affedilmesine ABD’deki Ermeni diasporasının gösterdiği tepkilerin Türkiye’ye yöneltilmesi hayretle izlenmektedir. Sürecin hiçbir aşamasına müdahil olmayan Türkiye’nin mesnetsiz iddialarla hedef haline getirilmesine dönük bu tür çabalar, her zeminde Türkiye aleyhtarlığı yürütmeyi alışkanlık haline getirmiş kötü niyetli çevrelerin yeni bir karalama kampanyasından ibarettir."

Türkiye'de azınlık olmak!

Umut İslam Ayar
Bugün yaşadığımız problemlerinin nerdeyse tamamında Türkiye’nin kurucu iradesi Kemalizm yatmakta. Toplumun hemen hemen tüm ‘renklerine’ bürünen bu vesayet rejimi her dönem yeni bir sarsıntı yaşatmaya devam ediyor… Modernlik, özellikle kendi evlatlarından biri olan ırkçılığı ve milliyetçiliği, insanlığın başına bela eden bir dönemdir. Bu özelliğinden dolayı adına modernite denilen bu dönem, daha baştan itibaren büyük miktarlarda insan artıkları üretti ve üretmeye devam ediyor. Bu artık üretme işleminde ilk sırayı milliyetçilik alır ve bu özellikten Türk milliyetçiliği muaf tutulamaz. Türkiye’de milliyetçilik bir siyasi proje olarak İttihat ve Terakki ile bu toplumda kök salmış modern bir olgudur… Türkiye’de milliyetçiliğin asal öznesi olan Türklük üzerine Anadoluluculuk ve Sünnilik sosları ile üretilen ‘modern’ paradigma ‘Türk olmanın’ somut faydaları olduğu telakkisi ve vatanın ‘asli üyesi’ ve ‘sadık vatandaşları’ olduğu gerekçesi ile azınlık farklı etnik kimlikleri reddetmeyi kutsal bir görev saymış! Kendini vatanın esas koruyucusu olarak tanımlamasına neden olmuştur.

Ermeni Örgütü Yerkır Baydemir'i ziyaret etti


Şeyhmus Çakan / Star
Merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Ermeni Sivil Toplum Örgütü YERKIR'ın başkanı Vahan Kepenekian ile yönetim kurulu üyesi Sevak Artsruni Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.Anadolu A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da eşlik ettiği ziyarette YERKIR Başkanı Vahan Kepenekian ortak kültürel çalışmalara ilişkin görüşme yapmak üzere geldiklerini ifade etti.

Millet Meclisi olağanüstü oturum gündeminde katil Safarov’un teslimine ilişkin bildiri var

Ermenistan Millet Meclisi bugün 4 Eylül’de Şubat 2004’te  Budapeşte’de NATO Semineri esnasında Ermeni subay Gurgen Margaryan’ı katleden suçlunun Macaristan yönetimi tarafınan Azerbaycan’a nakli ve Azerbaycan cumhurbaşkanı tarafından affedilmesi vesilesiyle  kabul edilecek Meclis bildiri metnini görüşmek üzere toplanıyor.

A Hero’s Welcome for a Convicted Killer Reignites Tensions

By Ellen Barry
Ramil Safarov stepped uncertainly off the plane in his native Azerbaijan last Friday, returning home after spending eight years in a Hungarian prison for a gruesome murder. But it took only a few minutes for the celebrations to begin. There was a pardon, a new apartment, eight years of back pay, a promotion to the rank of major and the status of a national hero.

PAROS 1 Yaşında

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Yüksek Temsilcisinden Azerbaycan’a Sert Kınama


Avrupa Konseyi İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Nils Muižnieks, “″Irkçı suçlar cezasız kalmamalı. Etnik ve ırka dayalı suçlar en tehlikeli suç türleri arasında yer almakta…″Irkçı ve etnik temelde cinayet işleyen kişiye böylesi bir muamele gösterilmesinden sadece acı duyulur. Her halukarda bu adım insan hakları uluslararası kıstaslarına karşıdır. Benzeri suçların affedilmesi ve yüceltilmesi aynı toplumun diğer üyeleri için suçlarını ‘Adaletin yeniden tesisi’ adı altında haklı çıkarmaya çalışabileceklerinden kötü örnek olabilir." dedi.

Asala terör örgütü geri mi döndü?


Asala terör örgütü, Azerbaycanlı diplomatlara hakaret, nefret ve intikam dolu sözlerin yanında bir de ölümle tehdidi olan bir mektup yolladı. Azerbaycan Haber Ajansı APA'nın haberine göre mektuplar, büyükelçiliklere ASALA terör örgütü tarafından iletildi. 3 Eylül'de gönderilen mektuplarda Azerbaycan diplomatları, yabancı ülkelerde eğitim alan öğrenciler, işadamları ve Azerbaycan diaspora teşkilatlarının yöneticilerinin öldürüleceği yazıldı.

Ermenistan, Karabağ'ın bağımsızlığını tanıma süreci başlattı

Nerdun Hacıoğlu/Moskova
Ermenistan parlamentosu, işgal altındaki Azerbaycan toprağı Karabağ bölgesinin bağımsızlığını tanımak için hazırlanmış bir yasa tasarısını bugün görüşmeye başladı.Ermenistan’da iktidar ortağı Miras Partisi tarafından meclis gündemine getirilen yasanın anayasal çoğunluk tarafından kabul edilmesi durumunda, Ermenistan, Karabağ Ermeni Cumhuriyeti'ni 10 gün sonra tanımış olacak.

Zirve davasında sanık hakkında suç duyurusu

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşmada, ikinci iddianamenin özeti okunduğu sırada ayağa kalkarak mahkeme heyetini ve müdahil avukat Erdal Doğan'ı tehdit eden tutuklu sanık Varol Bülent Aral hakkında, mahkeme heyeti ve avukat ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

Fransa: Ermeni soykırımı örnek olarak seçildi

Fransa'da ortaokul 4. sınıf tarih kitaplarında Ermeni soykırım iddialarına geniş yer verilmesi ile ilgili Fransa Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.Bakanlık, kitaplardaki Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili bölümün Birinci Dünya Savaşı'ndaki sivil kıyımları anlatmak için örnek olarak seçildiğine vurgu yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, tarih derslerinde öğrencilerin içinde yaşadıkları dünyada meydana gelen tarihi olaylarla ilgili bilgi edinmeleri sağlanırken, tutarlı ve doğru anlatımın hedef seçildiğini savunuldu.

Türkiye'den Fransa'ya 'soykırım' notası

Fransa'da ortaokul tarih kitaplarında Ermeni soykırımı iddialarına iki sayfalık yer verilmesi Paris-Ankara ilişkilerinde yeni bir gerginliğe yol açtı. Türkiye 'nin Paris Büyükelçiliği, Fransız Dışişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'na soykırım iddialarının bilimsel bir kesinlik olarak sunulduğu iki sayfanın gözden geçirilmesi talebiyle resmi nota verdi. Ayrıca, Talat Paşa'ya ait olduğu iddia edilen sahte telgrafların kullanılması eleştirildi. 

Protest


Hungarian/Azeri Scandal Vindicates Artsakh’s Quest for Independence

By Harut Sassounian
In the coming days and weeks, Armenians should step up the pressure on Hungary and Azerbaijan by holding demonstrations in front of their embassies and consulates, asking all countries as well as NATO, EU and OSCE to condemn the shameful manipulation of international norms of justice by Budapest and Baku. Armenia should immediately suspend negotiations with Azerbaijan and recognize the independence of Artsakh, urging all other countries to do likewise. When Pres. Aliyev signed Safarov’s pardon, he unwittingly affirmed Artsakh’s quest for independence. Armenians worldwide should join forces to strengthen Armenia politically, economically, and militarily to forestall Azerbaijan, Turkey, and all others from resorting to any future hostile action.

Ciddiyet ve cinayet

Orhan Kemal Cengiz / Radikal
2004 yılında Ramil Safarov, Macaristan’da katıldığı bir NATO kursu sırasında, sabaha karşı alıyor eline baltayı, aynı binada uyumakta olan Ermeni teğmen Gurgen Margaryan’ın kafasını koparıyor. Korkunç bir vahşet. Macaristan’da mahkeme Önüne çıktığında Safarov bu cinayeti ‘Azeri bayrağına yapılan hakaret nedeniyle’ işlediğini söylemiş. Hâlbuki sonradan anlaşılıyor ki, kurs boyunca Azeri ve Ermeni subaylar arasında hiçbir sürtüşme olmamış ve Safarov bu cinayetten sonra başka bir Ermeni’nin odasına yönelip onu da Öldürmek istemiş. Tipik bir nefret cinayeti Safarov’un işlediği. Safarov, Macaristan’da Ömür boyu hapis cezasına çarptırılıyor. Azerbaycan, cezasını çekmeye devam edeceği sözü vererek iadesini istiyor Safarov’un, Macaristan da iade ediyor. Fakat ne cezası? Safarov, Azerbaycan’da milli bir kahraman olarak karşılanıyor, hemen affa uğruyor, görevine iade ediliyor, kendisine ev veriliyor ve birikmiş maaşları Ödeniyor. Safarov’un Ermeni subayı ‘Azeri bayrağına hakaret ettiği’ için Öldürdüğünü söylemesi bu kadar canice işlenmiş bir cinayeti Azerilerin gözünde bir kahramanlık Öyküsüne dönüştürüyor. Bu, kolektif bir delilik değildir de nedir? Şimdi bu kolektif delilik yüzünden bütün Kafkasya yeniden çalkalanıyor.

LA Başkonsolosluğu’ndan “Soykırım” Anıtına Karşı Lobi

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Türk yetkililer ve Türk Amerikan toplumu, California'da Amerikalı yetkililerle temas kurarak Pasadena’da yapılması planlanan sözde Ermeni soykırımı anıtının “Türkiye’yi ve Türk halkını ağır şekilde rencide edeceği” mesajını veriyor.Bu çerçevede konuyu yetkililerle görüşmek üzere şehri ziyaret eden Los Angeles Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Arif Çelik’in çabaları, bölgedeki Ermeni Amerikalılar tarafından kınandı. Ermeni anıtına karşı diplomatik atak başlatan Türk yetkililer, şehir yönetiminin işine karışmakla itham edildi.

Yeni Bir "Ulusal Kahraman"

Aykan Sever / aykansever@gmail.com
Macaristan'da Ermeni subay Makarian'ı öldürmekten ömür boyu hapse mahkum, sekiz yıldır hapiste bulunan Azeri subay Safarov gizlice ülkesine iade edildi. Aynı gün Aliyev tarafından affedilerek, Azerbaycan'da ulusal bir kahramana dönüştürüldü. Azerbaycan'ın tutumu bizi şaşırtmıyor kuşkusuz. Çünkü memleketimizin toprakları milliyetçiliğin kanlı "marifetleri"ne yeterince aşina. Macaristan'a gelince maalesef burası da bizi hayretlere gark etmiyor. Lafa gelince tıpkı memleketteki muadilleri gibi din-iman-ahlak-millet vb içerikte laflar sarf etmeye hiç de erinmeyen Macar hükümetinin, o değerleri icabında satmak için fırsat kollayan kifayetsiz muhteris olduğunu öğreniyoruz.

Rusya'dan Azerbaycan'a tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Azeri subayı Ramil Seferov'un Macaristan'da bir Ermeni askerini 2004'te balta ile öldürmesi olayının ardından affedilmesini kınadı. Bakü'nün iade talebine olumlu cevap veren Macaristan 8 yıldır hapiste yatan Seferov'u iade etmiş, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de anayasal yetkisini kullanarak affetmişti...Rusya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Alaksendr Lukaşeviç,  "Biz durumu üzüntü ile karşılıyoruz. Minsk grubu eş başkanlarının konuyu kısa sürede ele almasını bekliyoruz." dedi.

AGİT'in Gündemi: Seferov AGİT: Subayın serbest bırakılması barış sürecine darbe vurabilir.


AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları Paris'te, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile ayrı ayrı görüştü.Minsk Grubu eşbaşkanları yayınladıkları bildiride, görüşmelerde Karabağ sorununun yanı sıra Seferov'un iadesi konusunun da ele alındığını vurguladı.
Bildiride, Ramil Seferov’un serbest bırakılmasının barış sürecine darbe vurabileceğinden endişe duyulduğu ifade edildi.Bildiriye cevap Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı BasınSözcüsü Elman Abdullayev den geldi.Ramil Seferov'un ailesinin, Ermeni işgali sonrasında topraklarını terk etmek zorunda kalan ailelerden biri olduğunu söyleyen Abdullayev, tartışılması gereken konunun işgal altındaki Azerbaycan toprakları ve yurtlarını terk etmek zorunda kalan bir milyondan fazla insanın dramı olduğunu vurguladı.

Ermeni kadının tehdit edildiği haberi yalan çıktı


Ulusal bir yayın organında yayımlanan, Muğla'nın Marmaris ilçesinde kuyumculuk yapan Ermeni asıllı Elizabeth Maria Pıçakcı isimli kadının, 'Irkçı tehdit yüzünden Türkiye'yi terkettim' haberinin ardından Muğla İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada, iddiaların yalan olduğu ortaya çıktı. Eşinin Türkiye'de kaçak olarak çalıştığı, hakaret ve kasten yaralama suçlarından hakkında kanuni işlem yapıldığı da belirlendi.

Ermenistan'dan savaş tehdidi

Macaristan'ın bir Ermeni subayı öldürmekten hüküm giyen Azeri subayı Azerbaycan'a iade etmesini izleyen gerginlikte Erivan yeni bir çıkış yaptı. Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, gerekirse, Azerbaycan ile savaşmaya hazır olduklarını söyledi.

Azerbaycan’lı hacker’lar Ermenistan cumhurbaşkanının elektronik sayfasını kıramadı

Ermenistan cumhurbaşkanının Elektronik sayfası normal şekilde işlemeye devam ediyor. Açıklama NEWS.am muhabirinin ″Türk bir dizi medya aracının Azerbaycan’lı hacker’ların Ermenistan cumhurbaşkanının resmi elektronik sayfasını ‘kırdıklarına’ ″ ilişkin yaydıkları haber konusunda NEWS.am muhabirinin sorusunu yanıtlayan Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Ofisi  Halkla İlişkiler ve Enformasyon Merkezi’nden geldi.

Azerilerden Sarkisyan'a sanal saldırı


Ermenistan Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sitesi, Azerbaycanlı hacker grubu tarafından çökertildi. Azeri hacker grubu "Azerbaijan Defacers", Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın resmi internet sitesine saldırı düzenledi.

Safarov’un affedilmesi uluslararası hukuk nomlarına aykırı

Azerbaycan’ın 2004 yılında Ermeni subayın katilini affetmesine ilişkin karar uluslararası hukuk normlarıyla çelişmekte, onun kahramanlaştırılması ise bölgede zaten var olan gerilimim artışına katkıda bulunur. Beyanat, Pazartesi günü yapılan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Gn. Sekreteri Nikolay Bordyuja’nun duyurusuyla geldi.

Hurşit Tolon, Zirve davasındaki ilk duruşmasına gelmedi

Savcı İsmail Aksoy'un davayla ilgili hazırladığı 762 sayfalık ikinci iddianamede, 'terör örgütü yöneticisi' suçlamasıyla sanık olarak yer alan eski 1. Ordu Komutanı emekli Org. Hurşit Tolon'un, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği görevini yürüttüğü 1993 yılında, TSK içerisinde 'Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi (TUSHAD)' isimli gizli bir yapılanmayı, Ergenekon terör örgütünün talimatları doğrultusunda, bu örgüte bağlı kurarak faaliyete geçirdiğinin belirlendiği ileri sürülüyor.

‘Sorry, Armenia!’: Thousands of Hungarians Apologize, Condemn Government for Safarov Extradition


Posted by Khatchig Mouradian 
Hungarian Activists to hold demonstrations this week. “This mistake has to be rectified by us, Hungarians!” wrote one. “Today, I am ashamed of being a Hungarian,” wrote another. “I apologize to all Armenians, and particularly to the family of Gurgen Margaryan,” said a third.

Macaristan Subayın İadesi İçin Nota Verdi

Azerbaycanlı subayın iadesinin yankıları sürüyor.Macaristan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ın bu ülkedeki büyükelçisine, Seferov'un iade edildikten sonra af edilmesinden duyulan rahatsızlığa ilişkin notayı verdi.Macaristan daha önce de iadenin uluslararası hukuk kuralları ve şeffaflık ilkesine uygun yapıldığını açıklamıştı.Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan da Fransa'da konuyu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubu eşbaşkanlarına iletti.

Anadolu'nun kapısını Türklerle Kürtler birlikte mi açtı?

AYŞE HÜR / hurayse@hotmail.com / Radikal
Hal böyleyken, Kürtlerin gönüllü olarak Alparslan’ın ordusuna katılması da, Alparslan’ın gözü arkada kalmadan Kürtlere ordusunda yer vermesi de zor görünüyor… Yeri gelmişken, incelediğim kaynakların ‘Türkler’ derken kimi kastettiğinin de açık olmadığını hatırlatalım. Çünkü eski Çin kaynaklarında ‘güçlü, güçlüler’ anlamına kullanılan ‘Türk’ (çoğulu ‘Türük’) sözcüğünün belli bir örgütlenme biçimini mi, ortak bir dili kullanan insan topluluklarını mı yoksa aynı etnik kökenden (boydan) gelen grupları mı tanımladığı konusunda fikir birliği yok. Dolayısıyla bu tanımların herhangi birinden hareket edildiğinde Hunlar, Göktürkler, Uygurlar, Karluklar, Çiğiller, Kıpçaklar, Çuvaşlar, Tohsılar, Kırgızlar, Karahanlılar, Oğuzlar, Gagavuzlar, Sahalar, Tuvalar, Hakaslar ‘Türk’ oluveriyor. Halbuki bu topluluklar gerek dilleri, gerek gelenekleri, gerekse fiziksel özellikleri açısından tek bir kümede toplanmayacak kadar farklılar. Bizim Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 Türk Devleti, bu zorlama teorilerin ürünü.

Kürtler ve Ermenilerle birlikte Milli Mücadele doğmadan boğulmalıdır!

Aziz Üstel / Star
FO 371/4192- BELGE NO: 136674 - 3 Ekim 1919. İngiliz arşivlerinden çıkan ve Albay C. French imzasıyla Mısır (İngiliz) Kuvvetleri Karargahı’ndan “Majestelerinin Hükümetine” gönderilen bu yazılar, günümüzde iç ve dış düşmanlarca bize kurulan tuzaklara ışık tutması açısından önemlidir. Buyurun okuyun; kararınız verin… Bendeniz bağımsız bir Kürdistan’ın kurulmasını önerirken sınırsız bir Ermeni egemenliğinden kaçınılması gereğini vurguluyorum. Kürt unsurunu göz önünde bulundurmadan ve onların egemenliğini onaylamadan Ermenilere devlet kurdurup bu devleti himayemize almamız, Kürtleri İttihat ve Terakki’nin kollarına atacaktır. Trabzon ve Ermenistan Vilayetlerinde Amerikan mandasında bir Ermeni devleti oluşturulmalıdır.

Diplomatik sezon açılıyor

Saadet Oruç / soruc@stargazete.com
Suriye dramı, “top çevrilmesini kaldıramayacak boyutta olduğu için, Fransa-Türkiye arasında da yeni bir sayfa somut olarak da açılacak diyebiliriz.Siz bakmayın, Ermeni soykırım iddialarıyla ilgili “Fransız okul kitaplarına eklenen bölümlerle” ilgili haberleri. Ermeni mevzuunda iş çoktan okul kitaplarını aştı ve 2015’e doğru daha da tırmanacak Türk-Fransa ya da Türk-ABD ya da Türk-X ilişkilerini Ermeni parantezine almayıp, Türkiye’nin adım atması gerekiyor.

Tarihi Kilisenin Kurtarılması İçin, Tapu Sahibi Aranıyor


Van'ın Yukarı Bakraçlı Köyü'ndeki tarihi Yedi Kilise'nin restorasyonu tapuya takıldı. 8'nci yüzyılda inşa edilen yaklaşık bin 200 yıllık kilisenin arazisi özel mülkiyete ait çıkınca, buraya müdahale edilemiyor… Ermeniler için önemli bir mekan olan ve 7 ayrı kiliseden oluşan Yedi Kilise'nin arazisinin tapusu Hüsamettin Altaylı adlı vatandaşın üzerine çıkınca, geçen yıl restorasyon ihalesi yapılamadı.

Farklı Din ve İnançların Temsilcileri Barışın Etrafında Toplandı

17. Didim Barış Şenliği kapsamında düzenlenen “Barış ve Medeniyetlerin kardeşliği” konulu söyleşiye katılan farklı din ve inançların temsilcileri Dünyaya barış çağrısında bulundu… Ermeni Patrik Temsilcisi Episkopos Sahat (Sahak olacak. Hyteret) Maşalyan ise dinlerin neden insanların birliğine, dirliğine ve kardeşliğine sebep olmadığını sorarken “Din açıkçası insanın özünü hükmediyor. Din kullanılmaya çok açık bir şey; bu nedenle din adamlarına büyük görevler düşüyor. Din kullandırılmamalı; bu da zaten mezhep çatışmalarına neden oluyor. İnsan dindeki ön yargılardan kurtulmalı ve özgür olmalı. Gelin dünyaya gülümseyelim ve birlikte hareket edip barışı sağlayalım çünkü hayat çok kısa..” ifadelerine yer verdi.

Küçük kıza imam komplosu

Pakistan, Kuran-ı Kerim yaktığı iddia edilince gözaltına alınan Down sendromlu 11 yaşındaki Hıristiyan kız Rimşa’nın tuzağa düşürülmüş olabileceği ortaya çıktı. Polis, Hafız Muhammed Halid Kışti isimli bölge imamını, kanıt olarak kullanılan yanmış Kur'an sayfalarını küçük kıza vererek, onu tuzağa düşürmek suçlamasından gözaltına aldı.İmam, bazı tanıkların savcıya verdikleri ifadede, imamın Kur'an sayfalarını yırtıp yırtıp kızın çantasına doldurduğunu söylemesi üzerine yakalandı.

'Cami ve kilise sayıları kıyaslanmamalı'

Federal Meclis’teki Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) Grup Başkanı Volker Kauder, Almanya’daki cami inşasının, Müslüman ülkelerdeki kilise inşasıyla kıyaslanmaması gerektiğini söyledi. Kauder, Almanya’da cami inşası ile Müslüman ülkelerdeki kilise inşasının kıyaslanması durumunda “Ülkemizde yaşayan insanların temel haklarını sağlamamış ve onların kaderini başka bir devletin politikasına bağlı kılmış oluruz” dedi. Kauder din özgürlüğünün pazarlık konusu olamayacağını da belirtti. ( Bu sözler acaba bizim ırkçı faşist Hıristiyan düşmanlarının vicdanını sızlatır mı diyeceğim ama diyemem zaten vicdan olsa ırkçı, faşist olmazdı bu adamlar. HYETERT)

Malatya Zirve Katliamı basın duyurusu

Kamuoyunda Malatya Zirve Yayınevi davası olarak bilinen, 18 Nisan 2007 tarihinde Malatya’da üç Hristiyanın hunharca öldürülmesini konu alan cinayet davası 22.06.2012 tarihinde 2. iddianamenin kabul edilmesiyle gerek kapsam, gerekse içerik bakımından ciddi bir şekilde genişlemiş ve cinayetin ardında yer alan yapılanmaya ilişkin olarak oldukça yeni ve çarpıcı veriler ortaya koymuştur. Bu yeni iddianame ile aslında Malatya Cinayetinin de içinde bulunduğu Hristiyanlara yönelik bir dizi saldırının merkezi ölçekte ve uzun zamana yayılan bir süreçte planlandığı görülmektedir.

Ermeni Yüzbaşı Kitabına İtiraz

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tarih Bölümü öğretim üyeleri Yrd.Doç.Dr. Mithat Atabay ile Yrd.Doç.Dr. Burhan Sayılır, Ermeni yazar Sarkis Torosyan'ın tartışma yaratan 'Çanakkale'den Filistin'e' adlı kitabının, hayal ürünü bir eser olduğunu ve bir senaryoyu andırdığını savundu.

Macar jestine Ermeni öfkesi Erivan sokaklarında Macar bayrakları yakıldı


Ermeni askeri öldürmekten müebbet hapis yattığı Macaristan’dan ülkesine iade edilen Azeri asker, affedildikten sonra binbaşılığa terfi ettirildi. Ermeni hükümeti bunun üzerine Macaristan ile diplomatik ilişkilerini kesti, Erivan sokaklarında Macar bayrakları yakıldı.Macar basını ise Sefarov’un ülkesine iade edilmesi için Macaristan başbakanı Viktor Orban ile Aliyev’in geçen yıl gizlice bir araya geldiği ve bir yıldır dışişleri bakanlığı düzeyinde yapılan görüşmeler sonrasında Azeri askerin ülkesine iade edildiğini yazdı. Görüşmelerde Aliyev’in 2-3 milyar euroluk Macar hükümet bonosu alma sözü verdiği, Orban’ın da Sefarov’u 1983 yılında Strasbourg’da imzalanan Avrupa Konvansiyonu’nun “Mahkumlar suçlarını çekmek üzere vatandaşı olduğu ülkeye iade edilebilir” maddesine dayanarak Bakü’ye iade ettiği belirtildi.

AYF Demands Justice for Slain Soldier


The Armenian Youth Federation will protest against the extradition and pardoning of an Azerbaijani soldier responsible for brutally murdering an Armenian military officer 8 years ago during NATO military exercises in Hungary. The protest will take place on Thursday, September 6th at 3PM at the Azerbaijani and Hungarian Consulates–both located at 11766 Wilshire Blvd. Suite 410, Los Angeles, California 90025. You can join the event on Facebook by clicking here.

Osmanlı ordusunda Ermeni yüzbaşı var, Nazi ordusunda Yahudi yüzbaşı yok

Şehriban Oğhan / soghan@hurriyet.com.tr
Aktar kitabında Yüzbaşı Sarkis Torosyan’ın Harp Okulu’nu 1914’de bitirmiş Kayseri-Develi’den bir Ermeni olduğu anlatıyor. 18 Mart’ta müttefik donanması Boğaz’ı zorladığında Torosyan Rumeli Hamidiye Tabyası’nın komutanı. Fakat resmi askeri tarihte adına rastlanmıyor. Prof Dr Aktar; “I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nda Ermeni subayların muharip sınıfta savaştıklarını bilmiyordum. Torosyan’ın hayatı bu yüzden önemli” diyor… Enver Paşa’nın ‘subay ve askeri doktorlar kesinlikle tehcir edilmeyecek’ emrine rağmen ailesinin tehcir edildiğini ve katledildiklerini öğreniyor. Bunu ‘emanete hıyanet’ olarak görüyor ve saf değiştiriyor.

Tüm Ermeni halkından özür diliyorum; Macar Armenolog Hükümetinin attığı adımdan ötürü utanıyor

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı önünde düzenlenen protesto gösterisine Macar Armenologlar da katıldılar. Bunlardan Sigmund Benedek medyaya yaptığı açıklamada dün haberi duyması sonrasında şok olduğunu kaydederek ″Tüm hayatımdaki çalışmalarım, işimin anlamı dün paramparça oldu. Kendi adıma tüm Ermeni halkıdan özellikle Gurgen Margaryan’ın yakınlarından, dün benim için kabul edilemez ve ahlaksız işlem için özür diliyorum. Macaristan Hükümetinin dün yaptığı, kanaatimce tüm ahlaki, evrensel değerlerin ihlaldir.

Avrupalı uzman: Ermenistan, Macaristan’la meseleyi çözmek için tüm hukuki mekanizmaları kullanabilir

Macaristan tarafından katil Safarov’un Azerbaycan’a teslimine ilişkin olarak Ermenistan adalete hukuk yoluyla ulaşabilir. NEWS.am muhabirine açıklama Berlin’li siyaset uzmanı Alexander Rar’dan geldi. Uzmanın ifadesiyle Ermenistan Avrupa hukuk mercilerine baş vurmalı. Rar ″Biz AGİT ortak alanında bulunmaktayız; ayrıca Ermenistan Avrupa Konseyi üyesi ve sonuç olarak bu kuruluşta var olan tüm hukuki mekanizmaları kullanabilir.

Ermeni subayı öldüren Azeri’ye binbaşı rütbesi

Macaristan’ın ömür boyu hapse mahkum ettiği Azerbaycanlı subay Ramil Seferov, iade edildiği ülkesinde terfi ettirildi.Üsteğmen Seferov binbaşı rütbesi ile yeniden orduya alındı, sekiz senedir birikmiş maaşının yanı sıra bir ev de hediye edildi.