Etiketler

Amerika Ermeni Kilisesi Başpiskopos'undan filme tepki


Amerika Kuzeydoğu Kesimi Ermeni Kilisesi dini lideri Başpiskopos Khajag Barsamyan, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filme ilişkin, dünyanın her yerinde kardeşlik ve birbirini tanıma, birbiriyle iç içe olmanın öne çıkarılması gerektiğini belirterek, ''Bütün bu konularda medyanın rolü çok büyük. İnsanları doğru bilgilendirmek, doğru yöne yönlendirmek medyanın bir misyonu, sorumluluğu'' dedi... En son 12 yaşındayken Arapgir'e geldiğini ve 49 yıl sonra tekrar doğduğu yerlere gelmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Barsamyan, ''Çok anılarım var. Yaramazdım. Bizim mahalleyi, çarşıyı, babamın dükkanını hatırlıyorum... Kökler çok önemli. Nasıl ki bir ağacın kökleri yeterince derin ve güçlüyse sağlıklı olur. Biz de köklerimiz sağlamsa onun gibi oluruz. Benim köklerim burada, Arapgir'de ve ben her zaman her yerde Arapgirli olduğumu söylemekten gurur duyuyorum'' diye konuştu.

Ermeni Vakfı’na büyük jest!


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ermeni vakfına ait Pangaltı’daki tarihi İnci Sineması’nın arazisine rezidans ve otel yapma izni verdi. Milyonlarca dolar değerindeki arsa için yapılan plan değişikliği tek katlı işyerlerinin bulunduğu alanın değerini katladı.

Ermeniler, Paris’te İlham Aliyev’i Protesto Edecek

Ermeni basınında yer alan haberde, Fransa’da yaşayan Ermenilerin 18 Eylül’de Paris’e ziyarette bulunacak Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’i protesto edeceği belirtildi. Haberde, burada yaşayan Ermenilerin ziyaret günü Azerbaycan’ın Paris Büyükelçiliği önünde büyük bir gösteri düzenleyeceği ve şimdiden bu protesto eyleminin hazırlığını yaptığı kaydedildi.

Jirinovski Ermeni Mitinginde Konuştu; Kaddafi’den Ders Almalarını İstedi

Erivan’ı Kaddafi’nin hatalarını tekrarlamamaya davet eden Jirinovski, “Ermeni zengin işadamları! Cimri olmayınız! Çağdaş Ermeni ordusu için para harcayınız!” şeklinde konuştu. Jirinovski Türkiye ve Azerbaycan’ın bölge politikalarını da eleştirerek, “Rusya gerektiği zaman yüzde 100 Ermenistan’ı savunacak! Rusya Ermenistan’daki askeri ağırlığını artırmalı. Türklerin geri çekilmesi için Ermeni ordusuna silahlandırma ve sınırları korumak konusunda yardım etmeliyiz!” dedi.

Kapalıçarşı'da bir gelenek sona eriyor!


Ermeni ustalar, kuyumculuk zanaatının inceliklerini yüzyıllardır bir sır gibi sakladılar. Ne zaman ki büyük firmalar mücevher sektörüne girdi, küçük atölyelerde üretim yapan ustalar da eskisi gibi para kazanamaz oldu. Ermeni ustalar, kendi deyimleriyle, çocuklarını Kapalıçarşı yerine üniversiteye yollayınca, meslek de el değiştirdi!

Silvanlılar Aram Ateşyan'ı Ziyaret Etti


İstanbul'da bulunan Silvanlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, Türkiye Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan'ı ziyaret etti. 

Amerika Kuzeydoğu Kesimi Ermeni Kilisesi Dini Lideri Başpiskopos Barsamyan Açıklaması


Amerika Kuzeydoğu Kesimi Ermeni Kilisesi dini lideri Başpiskopos Khajag Barsamyan, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filme ilişkin, dünyanın her yerinde kardeşlik ve birbirini tanıma, birbiriyle iç içe olmanın öne çıkarılması gerektiğini belirterek, ''Bütün bu konularda medyanın rolü çok büyük. İnsanları doğru bilgilendirmek, doğru yöne yönlendirmek medyanın bir misyonu, sorumluluğu'' dedi… Arapgir ilçesinde dünyaya gelen ve 6 yaşına kadar burada yaşayan Barsamyan, ilçedeki Ermeni Mezarlığı'nda dua etti.

In the Shadow of the CrossThe Holy Cross and Armenian History


Every autumn, the Armenian Church celebrates the Exaltation of the Holy Cross—one of the five major feasts of the Church, and the most important of the four feasts of the Holy Cross. The Exaltation refers to the True Cross on which Christ was crucified, which according to Church tradition was ceremoniously elevated for veneration on three occasions. It was first elevated by St. James the Apostle, the first Bishop of Jerusalem, who lifted the cross with the words "We bow before thy cross, O Christ"—a formulation still used in the Armenian liturgy.

Ottawa Armenian Festival

European Parliament Condemns Safarov Pardon

European Parliament chambers. The European Parliament, in a vote of 58-13 with 5 abstentions, adopted a resolution Thursday deploring Azerbaijan’s decision to pardon convicted axe-murderer Ramil Safarov and the hero’s welcome he received after being extradited from Hungary to Baku on Aug. 31.The final text of the resolution, however, relieves Hungary from any responsibility in the matter. Earlier drafts of the bill called on Hungary to urge Azerbaijan, through diplomatic avenues, to adhere to its earlier claim that Safarov would serve the remainder of his life sentence upon extradition.

“Ben Digranagert’de iken” 3

“Ben Digranagert’de iken” adlı yazı dizisinin sonuna gelme cesaretini nihayet gösterebildim.Efendim konu şu. Diyarbakır Kitap Fuarında “Birzamanlar Yayıncılık” standında Gomidas Vartabet’i konu alan “Deliliğin Arkeolojisi” adlı kitabı gördüm. Bir heyecan, hemen satın alıp o gece otelde okumaya başladım. Çoktandır Gomidas Vartabet hakkında dört başı mamur bir çalışmayı özlem duymaktaydım.

Akdamar'da ayin de vardı, şarkılı türkülü piknik de

Funda Özkan
İlk 1991'de gittim, Van'ın Akdamar adasına. Akdamar Kilisesi'nin virane olduğu dönem, rahmetli Vehbi Koç ve TOBB üyesi kalabalık işadamı heyetiyle eşsiz güzelliğin haline üzülüyor ama daha çok Erciş'e yolculuğumuzun tedirginliğini yaşıyorduk. Yetkililer 'Hava kararmadan varmamız gerekiyor' diyordu, yolda da PKK'nın engel koyduğu kayaları güç bela aşmıştık.Geçen 20 yılda sık gittim Van'a ama bu sefer farklı. Üçüncüsü düzenlenen Akdamar Kilisesi'ndeki ayini izleyeceğim.Adaya gitmek için bindiğimiz motorda Kürtçe türküler yükseliyor. Yöre insanı da merak etmiş, izlemeye gidiyor, Ermenilerin 'kutlamasını.' (Biz usandık düzeltmeden hiç olmazsa kilisenin ismini Surp Haç Ermeni kilisesi olarak doğru yazsalar. HYETERT)

Fotoğraflarla Vakıflı Köyü


Fotoğraflarla Vakıflı Köyü
Türkiye'nin son Ermeni köyü Vakıflı ile ilgili Amerikalı yazar Caroline Trent-Gürbüz ve Türkiyeli foto muhabiri Sait Serkan Gürbüz "Daralan bir Cemaat: Vakıflı, Türkiye'nin Son Ermeni Köyü" başlıklı bir  belgesel fotoğraf projesi hazırladı.

Papa, Lübnan Ermeni Kilisesindeki «Hakob Meghapart » anıtını kutsayacak

Papa XVI. Benedictus 14-16 Eylül’de Lübnan’ı ziyaret edecek. Papa, ziyareti çerçevesinde Lübnan Ermeni Katolik Patrikhanesine ait  Zmmar Mabedini ziyaret edecek. Papa’nın ziyaret amaçlarından biri Ordadoğu’da barış içinde birarada yaşama mesajı verme, bu sebeple de ziyaret tarihe «Barış Haccı» adıyla geçmiş durumda. 

Patrik: Bu film tüm dinlere zarar veriyor

Hz. Muhammed'e hakaretler yağdıran ABD filmine Hristiyanlar da tepki gösteriyor. Lübnan Maruni Patriği Mar Beşara Butrus er Rai, filmin 'bütün dinlere zarar verdiğine' dikkat çekti.Patrik er-Rai düzenlediği basın toplantısında, bütün dinlere zarar veren bu filmin, biran evvel yayından kaldırılmasını istedi. Er-Rai, masum insanların zarar görmesinin engellenmesi için filmi protesto edenleri daha uygun yöntemler kullanmaya davet etti.

İkinci 11 Eylül

11 Eylül 2001′de New York’ta gerçekleşen ve binlerce ABD vatandaşının ölümüne neden olan “terör saldırıları”nın yıldönümünde, terör yine ABD’yi vurdu. Ancak bu sefer saldırı ABD topraklarında gerçekleşmedi, ABD’nin Libya Büyükelçisi J. Christopher Stevens ve üç elçilik görevlisi, Bingazi konsolosluğuna atılan roketle yaşamlarını kaybettiler. Yapılan değerlendirmelerde, büyükelçinin saldırının neden olduğu yangın sırasında boğularak can verdiği şeklinde…

'Yasin Hayal de bırakılır mı?' kuşkusu


Hrant Dink cinayeti davasında, eksik işlemlerin giderilmesi için dosyanın sekiz aydır bekletilmesi, ‘azmettirici Yasin Hayal de tahliye olur mu’ kuşkusunu doğurdu. Avukat Fethiye Çetin, ‘örgütlü suçlar’ bakımından ceza verilmediği için diğer ağır cezalık suçlarda tutuklulukta geçen sürenin en fazla altı yıl olabileceğini, Hayal’in de dört ay sonra serbest kalabileceğini söyledi. 

Bu coğrafyanın kadim halkları yok olmaya karşı direndi!

Sait Çetinoğlu
Bu kısa yazı coğrafyamızın kadim halklarının tarihsel topraklarından kazınmasına karşı gösterdikleri  direnişlere ayrılmıştır. Coğrafyanın kadim halklarının egemenlere karşı verdikleri uzun umutsuz mücadele sürecine geçmeden önce kısa da olsa direnişlerin muktedirlerce algılanmasına değinmek isteriz: Egemenlerin, muktedir olmayanların kendilerine  karşı direniş sürecini şeytanlaştırmaya çalışmaları baskı ve inkâr sürecinin bir parçasıdır. Bu şeytanlaştırmaların tarihi direnişler kadar eskidir. 

Bu kılıç hepimizi keser...

Markar Esayan /Taraf GAZETESİ
Türkiye, özellikle Ermenilerin, ama tüm Hıristiyanların öldürülmesi-kovulması üzerine kuruldu. Gücendiniz ama, Eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Bey “Onların gitmesiyle birliğimizi sağladık, millet olduk” derken, bir lapsusla son derece doğru bir tesbitte bulunuyordu. Türkleri temsil eden İttihatçılar, Kürtleri temsil eden feodal beylere Ermenileri birlikte yok etmeyi, mallarını paylaşmayı, sonrasında da ülkeyi birlikte yönetmeyi teklif ettiler. Eh, Şark sorunu da, yüzde doksanı köylü olan Ermenilerin güvenlik ve eşitlik taleplerinin çoğunlukla devlet ve Kürtler tarafından kırımla bastırılmasıyla ortaya çıkmıştı. Yani Kürtlere teklif edilen, geçmişteki bu zelil ortaklığın nihai çözüm için hatırlanması oldu. Bilinen pratik artık Abdülhamit dönemindeki gibi Ermeni budamayı değil, son bir kez kazımayı öngörüyordu… Sizinle bin yıl yaşamış, sonra öldürülmüş, yağmalanmış, kovulmuş bir halkın tecrübesiyle yazıyorum bunları. O kılıç hepimizi keser, ortada sadece kılıç kalır bir gün.

Dora: Süryanilerin en büyük sorunu anadilde eğitim

İbrahim Açıkyer -Söyleşi
BDP’nin Süryani milletvekili Erol Dora, Süryanilerin cumhuriyet tarihiyle birlikte ciddi bir asimilasyon yaşadığını vurgulayarak, “Süryaniler, bu toprakların köklü sahipleridir. Ancak Lozan’da belirlenmiş olan haklarımızı kullanamıyoruz. Okullarımız 1928’de kapatıldı. Okul açmak istiyoruz ‘asli unsursunuz’ diyerek reddediyorlar" dedi… Birçok Süryani, ben azınlık değilim diyordu son yıllarda. Asimilasyonun etkisi var. İşine böyle geliyor. Hak arama özgürlüğüne girmiyor. Yaşanan travmalar devam ediyor. Birçoğu da yeni yeni kendine geliyor. İstanbul’da okul için başvuru yapılıyor ama “asli unsursun” deniyor. Peki asli unsursak neden devletin hiçbir biriminde Süryani yok? Neden ilk ve tek vekil benim? Bu nasıl asli unsur? Tabi bu süreçte Süryanilerdeki kendine gelme durumunda BDP’nin etkisi de var.

Fener Rum Patrikhanesi, Bursa'da kilise satın aldı


Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, mülkiyeti, İstanbul 'da yaşayan iş adamı Mete Yalçın'a ait olan, “Baş Melekler Mikail ve Cebrail Kilisesi”ni 10 Eylül Pazartesi günü satın aldıklarını söyledi... Daha önce, Tirilye'deki Kemerli Kilisesi'nin de satın alındığını hatırlatan Lambriniadis, “Kemerli Kilisesi'nde de aynı işlemi yaptık. Satın aldıktan sonra etrafına kapı koyduk ve bir anahtarını muhtara bıraktık” dedi. 

Kürtçe savunmaya 'asli unsur' reddi!

Fatih Yağmur
KCK Basın Komitesi davasında mahkeme, sanıkların Kürtçe savunma taleplerini, Lozan Anlaşması'nda Kürtlerin azınlık değil, bu ülkenin asli unsuru olduğu gerekçesiyle reddetti. (Bu Karakuşi kararın neresini eleştirmeli? Lozan'ın ilgili maddesi Tüm Türk Uyruklularını bağlar. Daha kötüsü mahkeme bu kararla azınlıkları tali unsur ilan etmekte, açıkça eşitlik ilkesini yok saymakta, azınlıkları ikinci sınıf vatandaş ilan etmektedir. HYETERT)

Senior Catholic cleric: 'If Jews want respect, they must respect others'

By Nir Hasson
In the wake of the 'price tag' vandalism at the Latrun monastery, Father Pierbattista Pizzaballa cautions Israelis over how Christians are treated in Israel.

Anders Breivik Applies for Extradition to Azerbaijan

Oslo – Norway’s notorious mass murderer Anders Breivik’s attorney has submitted an application to Azerbaijani Embassy in Oslo seeking opportunities for extradition. Breivik explains his decision to solicit the extradition and further pursuit of Azerbaijani citizenship by shared philosophy and values with Azerbaijan’s current regime.

Dink’le çok şey değiştiErmeni sorunun konuşulduğu söyleşide Hrant Dink’in avukatı Fethiye Çetin “Hrant Dink’in öldürülmesinden sonra çok şey değişti. On yıl önce böyle bir toplantı yapamazdık ” dedi

Çanlar


Çan duayı süsler, hayırlara vesiledir doğası gereği. Ama ya çanın çevresinde olanlar? Çan nerede, kim için çalacak? Katillerin yüceltildiği bir yerde çanlar ancak ölüm için çalar

Erdoğan: Karabağ Konusunda Azerbaycan’ın Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Erdoğan’a, basın açıklaması sonrası bir gazeteci tarafından sık sık gündeme gelen Türkiye ile Ermenistan arasında sınırların açılabileceği iddiaları soruldu. Erdoğan, Dağlık Karabağ sorununda somut bir çözüm yolu açılmadan Ermenistan’la sınırların açılmasının söz konusu olmadığını vurguladı… Erdoğan, Türkiye’nin Dağlık Karabağ sorunu konusunda Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Zirve Davası hakiminden asker sanıklara soru: Kimsiniz ki mahkeme dinliyorsunuz?

Zirve Yayınevi Davası’nda asker sanıkların yargılanmasına devam ediliyor. Biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin davanın 45. duruşmasında, savunması alınan tutuklu sanıklardan muvazzaf asker Murat Göktürk, “Sözde Ergenekon terör örgütü üyesi değilim. Üyesi olduğum örgüt Jandarma Genel Komutanlığı'dır” dedi.Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa ise sanığa, “Sen kimsin de, mahkeme heyeti ve müdahil avukatları dinliyorsun?” sorusunu yöneltti. Ancak herhangi bir yanıt alamadı.

Hundreds Gather in NY to Protest Safarov Release


A broad-based coalition of Armenian American political, religious, student and youth organizations rallied against Hungary’s extradition and Azerbaijan’s pardon of axe-murderer Ramil Safarov on Sept. 10 in New York.The protest and candlelight vigil were held in front of the Hungarian Consulate at 223 East 52nd Street between 2nd and 3rd avenues.

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez:

Sözde Ermeni soykırımı iddialarını gündeme taşıyıp, Türkiye'yi zor durumda bırakmayı planlayan bir organizasyon başlatıldığını anlatan Yrd. Doç. Eğilmez, “Bunun içinde Hasan Cemal’den iyisini bulamazlardı. Çünkü Hasan Cemal, Ermeni diasporasının sözde soykırımdan sorumlu tuttuğu Cemal Paşa’nın torunuydu. Sık sık Ermeniler konusunda kalem oynatan Hasan Cemal şimdi de yeni bir kitapla sahne alıyor. Kitabın adı “1915: Ermeni Soykırımı”. Bir gazetecinin bu kadar taraf olabileceğinin örneği dünyada da çok azdır. Üzerinde kıyametler kopan tarihi bir konuyla ilgili kitap kaleme alıyorsun ve daha kitabın adından başlayarak neye hizmet ettiğini yüksek sesle haykırıyorsun. Hasan Efendi şöyle diyor; “2000’lerin başında soykırım gerçeği ile yüzleşmeye başladım”. Yani 50 küsür sene bu gerçekle yüzleşememiş, ne olmuşsa 60 yaşına dayanırken gerçeğe vakıf olmuş. Boşa geçen bir ömür için kendisine üzüntülerimizi bildiriyoruz. Hasan Cemal 1915’i Ermeni soykırımı olarak yaftalarken ortaya hiçbir delil koyma ihtiyacı duymuyor. “Acıları paylaşıyorum, bu bir soykırımdır” diyor ve meseleyi sonlandırıyor.

İran, Pragmatizm ve PKK

İran, 1979 yılında yaşanan devrimin ardından yeni siyasal kurumlara ve yepyeni bir devlet vizyonuna sahip olmuştur. ..İran dış politikası bir siyasal-ideolojik hüviyete sahip olmuş ve bu siyasi ülkü doğrultusunda dizayn edilmiştir. Ancak, devrim sonrası İran dış politikası daha derinlemesine bir şekilde incelendiğinde “İslam İdealizmi” dinamiğinin yanında çok önemli bir ikinci dinamik göze çarpmaktadır. Bu dinamik ise, İran dış politikasının neredeyse temel taşı haline gelmeye başlayan pragmatizm (faydacılık) düşüncesidir. 1979 yılı sonrasında İslamcı ve anti-emperyalist bir dış politika çizgisi gösteren İran, bir süre sonra bu unsurların yerine ulusal çıkarlara endeksli pragmatizm politikalarını tercih etme eğilimine girmiştir… İran’ın sahip olduğu İslam ideolojisi gereği Kafkasya’da Azerbaycan ile yakın ilişkiler kurması beklenirken, Güney Azerbaycan meselesi sebebiyle İran Ermenistan ile yakın ilişkiler geliştirip, Azerbaycan ile ise sık sık siyasi krizler yaşamaktadır.

NACİ KUTLAY ile NEŞE DÜZEL roportaji.

"Şimdi sizi alayım ve Diyarbakır’da bir hanedan ailenin evine misafir götüreyim. Getirecekleri yemek tepsisine, siniye varıncaya kadar Ermeni malıdır."

Sevag davası Kasım'a ertelendi


Batman'da zorunlu askerliğini yaparken silah arkadaşı tarafından vurularak öldürülen Ermeni er Sevag Şahin Balıkçı davasına devam edildi… Mahkeme heyeti sanık Kıvanç Ağaoğlu'nun tutuksuz yargılanmasının devamına karar verdi. Mahkeme ayrıca, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan atış mesafesinin tespit edilmesi ve gönderilen giysiler üzerinde giriş ve çıkış deliğinin mevcut olup olmadığı, bunların birbirleri ile uyumlu olup olmadığı konularının tespiti için rapor istenmesine karar verdi. Mahkeme, yayın yasağı talebini ise yazılı olmadığı gerekçesiyle reddetti. Duruşma 5 Kasım 2012 tarihine ertelendi.

Armenia: the cleverest nation on earth

Armenia - a tiny, poor country of around three million people - has won the chess Olympics twice in a row. In so doing, it has triumphed over giants like Russia, China and the US.

Şişli Spor Kulübü Kadınlar Voleybol Takımı Sezon açılışı

Şişli Spor Kulübü 12 Eylül Çarşamba günü, Şişli Belediye Başkanı Sayın Mustafa Sarıgül'ün de katılımı ile 2012-2013 Kadınlar voleybol takımının sezon açılışını gerçekleştirecek.

Ermeni kilisesinde 97 yıl sonra ilk konser


Ermeni Cemaatinin Ortadoğu'daki en büyük kilisesi konumunda bulunan yıkılmaya yüz tutan Diyarbakır'daki Surp Gragos Ermeni Kilisesi'nde, onarım ve restorasyon çalışmasının ardından 97 yıl sonra ilk kez piyano konseri verildi. Ermeni piyanist Raffi Bedrosyan'ın konserini, ABD'den gelen 80 kişilik Ermeni grubun yanı sıra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Milletvekili Altan Tan ve STK temsilcileri de izledi.

Armenia Must Recognize the Assyrian Genocide

On March, 19 2012, the Armenian Parliament rejected a proposal tabled by Armenia's Heritage Party to consider a bill recognizing the Assyrian and Greek genocides (AINA 3-20-2012). The proposal was also supported by the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun Party) but opposed by the ruling Republican Party of Armenia (RPA).

Satranç Olimpiyatları'na at gözlüğü ile bakmak / Arman Artuç

Arman Artuç

Dünya Satranç Olimpiyat’ı sona erdi. 9 Eylül pazar günü ise sona eren turnuvada Türkiye 42.sırada yer aldı. Altın madalyayı ise 2006 ve 2008'de olduğu gibi Ermenistan aldı. 2010'un şampiyonu ise Ukrayna olmuştu.

Geçmişle Yüzleşmeden Geleceği Kuramayız

Ayhan ONGUN/ ayhanongun@gmail.com  / Düzce Yerel Haber
Bodrum da bağımsız aktivist arkadaşların girişimiyle yapılan “1915 DE NE OLDU?” konferansıyla ilgili gözlem ve düşüncelerimi aktarmak, sizlerle paylaşmak istedim… Gördüler ki, bugün olduğu gibi geçmişte de yapılan tüm zulümlerin, katliamların arkasında ittihatçılar var. Osmanlı döneminde de, Cumhuriyet döneminde de Ermeni Taşnak partisiyle nasıl işbirliği yaptıklarını, birlikte seçimlere girdiklerini, sonra da tıpkı bugün olduğu gibi toplumu yanlış bilgilerle birbirlerine düşman ettiklerini öğrenmiş olduk… Kimi ulusalcıların, ya da “Kemalizme laf söyletmem” havalarıyla askeri vesayetin sona erdiğini hazmedemeyen statükocuların yaymaya çalıştığı gibi, toprak ya da para talepleri yok. Kaldı ki geçmişte Anadolu’da üç yüz yıl süren devletler kurmuş bir halkın varlığını inkar ederek nereye varacaksınız?

Ermenistan’lı kahramanların İstanbul’dan fotoğraflarla coşku anları


Ermenistan Milli Satranç Takımı üçüncü kez Dünya Satranç Olipiyatı şampiyonu oldu.
Levon Aronyan, Sergey Movsisyan, Vladimir Hakobyan, Gabriel Sarkisyan, Tigran L. Petrosyan’da oluşan Milli Takımın koçluğunu Arşak Petrosyan yapmakta. Levon Aronyan, bireysel performansıyla da altın madalyaya layık görüldü.

Vatanı için ölen gayrimüslim askerlere şehit denir mi? Denilmezse yerine ne diyeceğiz?

Özlem Yılmaz / Gazete Habertürk
HABERTÜRK Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, dünkü köşe yazısında da, ‘Şahadet Müslümanlarda olur, gavura şehit denilmez’ şeklindeki tepkilerle karşılaştığını yazdı. Peki, vatanı için ölen gayrimüslim askerlere ‘Şehit’ yerine ne denilmeli? Kimi uzmanlara göre, onlar ‘Kahraman’, kimilerine göre ise ‘ülke sevdalısı’ olarak nitelendirilmeli. Hatta terör nedeniyle yaşamını yitiren Türk askerleri bile İslam adına savaşmadıkları için kimilerine göre şehitlik mertebesinde değil. İşte görüşler...

INVITATION: Climbing the Mountain: Personal Journeys

YKP: "Ermeni Kilisesi toplumuna geri verilmeli!"


YKP, Arabahmet bölgesindeki restore edilen Ermeni Kilisesinin bir üniversiteye verilmesini değerlendirdi. Açıklama şöyle:

Savaşa hayır diyen bir Ermeni köyü: Vakıflı…Hatay’da Musa Dağı’nın eteğinde bulunan Vakıflı köylüleri ile hem Suriye’deki çatışmaları hem de AKP’nin çatışmalara destek veren politikalarını konuştuk. Türkiye’nin geriye kalmış tek Ermeni köyü olan Vakıflı’da halkın ortaklaştığı önemli bir nokta var: Savaş istemiyoruz.

Suriye Ermenileri geri dönmez

Halep'te Ermenilerin çatışmalar gölgesindeki hayatlarına tanık olan Rober Koptaş'a göre, Suriyeli Ermeniler son ana kadar Türkiye'ye gelmeyi reddecek.


Gülbey'den Ermeni Ayinine Tepki


Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER) Başkanı Göksel Gülbey, Müslümanların Van Akdamar Adası"nda Ermeni çeteleri tarafından katledildiğini öne sürdü.

2016 Satranç Olimpiyatı Bakü'deFIDE üyeleri İstanbul'da yapılan kongrede, 2016 Dünya Satranç Olimpiyatları'nın Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılmasına karar verdi.

Dünya 1915'te ne olduğunu biliyor

Berrin Karakaş / Radikal
Eşi Atom Egoyan'ın filmlerinden tanıdığımız oyuncu Arsinée Khanjian Türkiye'deydi. Khanjian ile diyasporada yaşama hallerini, Ermeni Soykırımı'nı ve Ararat filmini konuştuk 

Satrançta 'şah mat'ı Ermenistan ekibi yaptı


Büyük çekişmeye sahne olan 40'ıncı Satranç Olimpiyatları'nda Ermenistan ekibi birincilik kürsüsüne çıktı. Rusya'nın ikinci olduğu turnuvanın favorilerinden Ukrayna ise üçüncülükle yetindi

Dünya Satranç Olimpiyatı sona erdi


Uluslararası platformda satrancın en büyük organizasyonu olarak kabul edilen ve 1927 yılından itibaren resmi olarak FIDE (Dünya Satranç Federasyonu) tarafından organize edilen Dünya Satranç Olimpiyatı bu yıl 27 Ağustos – 10 Eylül 2012 tarihleri arasında Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile İstanbul’da düzenlendi. Genel kategoride Ermenistan şampiyon olurken, kadınlarda ise kupa Rusya’nın oldu.

Akdamar Kilisesi'nde 3. ayin


Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Ermeni Kilisesi'nde bu yıl üçüncüsü yapılan ayin sona erdi... Amerika'dan Piskopos Khajag Barsamyan'ın yönettiği ayinde, Van depreminde yaşamını yitirenler ve Suriye'deki olaylarda öldürülenler için de dua edildi. (Akdamar değil Ahtamar ya da Ağtamar. Kilisenin ismi de Ahtamar Surp Haç Ermeni Kilisesi. HYETERT)

Armenia Defeats Hungary, Wins Gold at Chess Olympiad


Armenia cemented its reputation as a chess superpower by winning gold at the Chess Olympiad, after defeating Hungary 2.5-1.5 in the final round.

44 gazeteci mahkeme önünde

Ragıp Zarakolu
1968 yılında yani 20 yaşında, ANT Dergisinde yazmaya başladım. Yayın yönetmenim, 1960'lı yıllarda günlük Akşam gazetesini bir efsane haline  getiren Doğan Özgüden'di. Bir yıl sonrada ANT'ın yazı kurulunda Harun Karadeniz, Faruk Pekin ile birlikte yeralmış olmaktan hayatım boyunca onur duydum.

Akdamar Kilisesi'nde ayin heyecanı


Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Akdamar Kilisesi'nde bu yıl üçüncüsü yapılan ayine katılacak Ermeniler, erken saatlerden itibaren adaya gelmeye başladı...Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan ile yurt içi ve yurt dışından gelen din adamlarının katılımıyla saat 11.00'da başlaması planlanan ayinde görev alacak piskoposlar da kilise içinde son provalarını yaptı. (Ne yazık ki adanın isminin Akdamar değil Ahtamar ya da Ağtamar olduğunu, kilisenin isminin de Surp Haç Apostolik Ermeni kilisesi olduğunu anlatamıyoruz, bizim basına. HYETERT)

Katolik Mezarlığı 61 yıl sonra yeniden açılacak

Zeynel Yaman
İstanbul Yeşilköy’de 1951 yılından bu yana kapalı tutulan Latin Katolik Mezarlığı, Büyükşehir Belediyesi’nin izniyle restore edilip kapılarını açacak.Ünlü İtalyan Ressam Amedee Preziosi'nin mezarının yer aldığı Yeşilköy'deki Latin Katolik Mezarlığı 61 yıl sonra yeniden açılıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yapılan yeni düzenlemeyle oyun ve spor alanı olarak kullanılan arazi, tekrar mezarlık alanına dönüştürüldü. 2 bin 736 metrekarelik arazinin içerisinde yıkık halde bulunan şapelin de restore edilerek yeniden açılmasına izin verildi.

1922'de 'Gâvur İzmir'i kim yaktı?


Ayşe Hür /Radikal
Peki, İzmir’in simsiyah dev bir çukura dönüşmesine neden olan o korkunç yangın sırasında, gayet soğukkanlı davranan, ziyafetlere katılan, ileride eşi olacak Latife Hanım’la romantik anlar yaşayan, yangını ise ‘nahoş bir olay’ diye geçiştiren Mustafa Kemal daha sonra İzmir yangını hakkında konuşmuş mudur?...Yangında yaklaşık 2,6 milyon metrekarelik bir alan, 25 bin ev, işyeri, kilise, hastane, fabrika, depo, otel ve lokanta yok oldu. Türk ordularının önünden İzmir’e doğru sürülen Rum ve Ermeni sayısının İzmir’de yaşayanlarla birlikte 500 bine yakın olduğu, bunların ancak 320 bininin gemilerle tahliye edilebildiği, geri kalan 180 bin kişinin yangın sırasında çeşitli biçimlerde yaşamını yitirdiğini ileri süren kaynaklara göre, şehir gayrimüslim ahalisinden bir anlamda kendiliğinden ‘kurtulmuştu.’

Kızım mezarında rahat uyusun


Seyit Erçiçek /Hürriyet
Narine Mıgırdiçyan, ailesini geçindirmek için Ermenistan’dan Türkiye’ye gelen yüzlerce insandan biriydi. Narine Mıgırdiçyan’ın annesi, şunları söyledi: “Kızımın otopsisi bitmişti. Fakat görüntülerin olduğu hafıza kartı bulunamamıştı. Israr ettim. İkinci otopside görüntülerin olduğu sim kart bağırsaklarından çıktı. Görüntüler savcılığa gittikten sonra Ermenistan’da bankalardan çektiğim kredi borcu ile kızımın naaşını memleketime götürdüm. Ona mezar yaptırdım. Ben onu çok zorluklarla büyüttüm. Kızım mimarlık okurken, ben İstanbul’da çalışıyordum. Ona haftada 50 dolar gönderemediğim için kızım okulu 2’nci sınıfta terk etti. Keşke okutsaydım da çalışması için İstanbul’a gelmesine izin vermeseydim. Yanında olamadım.”

Van'da Ayin Öncesi Ermeni Ezgileri Yankılandı

Van Belediyesi tarafından yaptırılan 'Kültür Parkı ve Festival Alanı' açılışına, Ermenistanlı grup Van Procekt ve Akunq Ensemble ile Mardin Kemençe'nin önemli temsilcilerinden olan Koma Nevaf katıldı. Akdamar Kilisesi'nde yapılacak ayin öncesi kentte bulunan Ermeni'lerde açılışa ilgili gösterdi.