Etiketler

Hyatt'ta diyaspora kavgası


Dünyanın en büyük otelcilik zincirlerinden Hyatt'ın CEO'su Hoplamazian Ermeni diyasporasının sesi oldu. Türk ve Azeri diyasporası Hyatt'ın patronuna "CEO'nuz lobi yapıyor" uyarısıyla mektup yazdı

ABD yargısında Türkiye alarmı


ABD’nin California eyaletinin, 1915 olayları nedeniyle Ermenilerin sigorta şirketlerine tazminat davası açabilmesi yönündeki yasası Yüksek Mahkeme’ye taşındı. Türkiye ‘endişeliyiz’ deyince Mahkeme konuyu Obama yönetimine danıştı

Hakkâri'deki kemikler Ermenilerin mi?

Hakkâri'de yeni valilik binasının inşaatı sırasında insan kafatasları ile kemikler bulundu. Emniyet'e göre bölgede eskiden Ermenilere ait mezarlık vardı.
Bulunan iskeletlerin kıbleye ters yönde ve düzenli dizilmesi Ermeni mezarı iddialarını güçlendiriyor.


Ermenistan'da Latince alfabeli Kürtçe eğitim başladı


Harûn Hêvî
Erivan - Ermenistan makamları tarafından 2010 yılında kabul edilen Latince alfabeli Kürtçe eğitim ve öğretime resmen başlandı. İlk kez bu yıl bütün ilköğretim sınıflarına fon ayıran Erivan hükümeti, Kürtçe eğitim kitapları bastı. Kürtçe eğitim yılının start alması nedeniyle Kürt köyü Elegez'de tören düzenlendi.

Two L.A.-Area Congressmen In Heated Debate over Armenian Issues


By Harut Sassounian / Publisher The California Courier
Cong. Howard Berman and Cong. Brad Sherman, both serving on the powerful Foreign Affairs Committee, are forced to run against each other in the November 6 elections, because of redistricting. The two congressmen are both Democrats, Jewish Americans, and both consistently supportive of Armenian issues. Voters of the 30th congressional district have a difficult choice in this hotly contested congressional race!

Birzamanlar Yayınciılık Sergi Ve Sunum


12- 29 Ekim 2012

Լոյս Տեսաւ Առաջին Հատորը ՊՏՈՅՏ ՄԸ՝ ՀԱՅՈՑ ԼԵԶՈՒԻ ԲԱՌԱՐԱՆԻՆ ՄԷՋ

Richard Giragosian: ″Gürcü hayali″ Gürcistan’a yaşayan Ermeniler için kabusa dönüşmemeli.

Giragosian’ın ifadesiyle Gürcistan nüfusunun % 6.5’u Azeri, % 6’sı Ermeni ve gerçekte Gürcistan’da İvanişvili, İtalya’da Berlosconi gibi insanlar nezdinde daima tehlike var.

İstanbul Basın Tarihinde (1830-1914) Rum Yayıncı ve Gazeteciler Sergisi Açılış Töreni

Yurt dışında yaşayan İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Nikolaos Uzunoğlu’nun konuşması

Happy Canadian Thanks Giving Day


Canadian vs. American Thanksgiving Celebrations. Although very similar culturally, Canada and the United States have distinct differences. One fun way to think about these differences is in the ways each celebrates the holiday of Thanksgiving. Although Thanksgiving celebrations are held in some way in many parts of the world, the celebrations in Canada and the United States date from roughly the same time period and have been influenced by many of the same cultural groups.

Şişli Spor Kulübünden Haberler

Şişli A bayan voleybol takımı Türkiye Kupası maçlarını Ankara da oynayacak. 2012-13 Sezonunda Türkiye Kupasına katılmaya hak kazanan Şişli bayan Voleybol takımı sırasıyla Ereğli Belediyesi, Karşıyaka ve Ankaragücü takımları ile Ankara Beştepe spor salonunda karşılaşacak.Maçlar 6-7-8 Ekim tarihlerinde oynanacak.

Panel Duyurusu: Ayrımcı Dil ve Medyanın Rolü / Panel Announcement: Discriminatory Discourse and The Role of the Media

Off the Map in the Black Garden


By Russ Juskalian
The road from Kalbajar to Armenia over the Sotk Pass Nagorno-Karabakh Kalbajar is mostly a ghost town today Ghazanchetsots Cathedral, in Shoushi At the Zuar hot spring A once grand home in Shoushi reduced to ruble

Gazeteci Nişanyan'a suç duyurusu

Kozan ilçesinde 2 kişi, gazeteci-yazar Sevan Nişanyan'ın yazdığı bir yazıda kullandığı ifadelerle, isim vermeden Hz. Muhammed'e hakaret edildiği iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Ermenileri Patrikliği Basın Bildirisi

Son günlerde medyada tanık olduğumuz üzere İslamiyet’i ve İslam Peygamberi Hz. Muhammed’i hedef alan aşağılayıcı ve hakaret dolu bir film duyarlı çevrelerde haklı olarak infial uyandırmıştır. Bu tarz filmler ve geçmişte olduğu gibi utanç verici karikatürler veya benzeri yayınlar ancak kendilerine güveni olmayan ve bencil insanların dimağında şekillenebilir. Böylesi insanlar hem kendilerinden farklı olana karşı saldırgan bir tutum sergiler, hem de dünyanın farklı yerlerinde barış ve huzurun bozulmasına neden olurlar.

Türkiye’nin Tek Ermeni Köyüne ‘Vakıfevi’ Yapılıyor

Türkiye’nin tek Ermeni köyü olma özelliğini taşıyan Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı’da bulunan tescilli tarihi binada restorasyon çalışmaları başladı. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan tarihi Vakıfevi’nin restorasyonunun maliyetinin yüzde 75′i kalkınma ajansı geri kalanı ise il özel idaresi tarafında karşılanacak...Vakıfevi, proje tamamlandığında köy tüzel kişiliğine teslim edilecek. 

Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi Ve Bezciyan Okulu Sevgi Yemeği

07 Ekim 2012 Pazar günü sevgi yemeği ve hayırseverleri geleneksel anma gününe Patriklik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan riyaset edecektir. 

Erivan’da Ermeni-Türk iş kongresi yapılacak

5-6 Ekim’de Erivan Ani Plaza Otelinde Ermeni ve Türk işadamları katılımıyla bir kongre gerçekleştirilecek. Etkinlik Ermenistan Sanayici ve İşadamları Birliği’nin USAID desteğinde ve Avrasya İşbirliği Fonu, Erivan Basın Kulübü, İnsani Gelişim Merkezi ortak konsorsiyumunca yürüttüğü  «Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesine destek» projesi çerçevesinde gerçekleştirilmekte. Alman Marshall Fonu «Bölgesel İşbirliği Adına Karadeniz’de Güven» Projesinin de finansal katkıda bulunduğu etkinlik 5 Ekim saat 09:30’da başlayacak.

Tipik nefret suçu

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Yazar Sevan Nişanyan'ın Hazreti Peygambere yönelik sözlerinin hem TCK açısından suç oluşturduğunu hem de tipik nefret suçu olduğunu belirtti.

'Yukarı Karabağ'ın bağımsızlığı'nı tanımıyor

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Şavarş Koçaryan, Ermenistan hükümetinin "Yukarı Karabağ'ın bağımsızlığı"nın tanınmasını öngören yasa tasarısının görüşülmesinin ertelendiğini bildirdi.  

Paros Ekim Sayısı Çıktı


Tigran Sarkisyan: Ermenistan’da yürütülen «Yurttaşlar» Programına son verilmeli


Rusya Federasyonu Göçmenlik Servisinin Ermenistan’da yürüttüğü şekil ve formattaki  «Yurttaşlar» Programı Ermenistan Hükümeti için kabul edilemez. Beyanat bugün 3 Ekim’de Meclis Kürsüsünde soruları yanıtlayan başbakan Tigran Sarkisyan’dan geldi. Açıklama öncesinde milletvekili Aleksandr Arzumanyan, programın Ermenistan’da 2006 yılından bu yana uygulandığını, bu çerçevede binlerce yurttaşın Rusya’ya göç ettiğini hatırlattı. 

Looters or Landlords?

Edmond Y. Azadian
Since Fatih Sultan Mohammed occupied Constantinople in 1453, the Ottoman rulers have been destroying and desecrating churches, castles, architectural monuments of Hittites, Armenians, Assyrians, Greeks and other nationalities who had been the indigenous people of Asia Minor, occupied and ruled through blood and sword.

‘Armenia at 21’ Conference Brings Together Activists from Armenia, Diaspora

Posted by Weekly Staff on October 3
Armenian-American activists and community members converged at Columbia University on Sept. 28-29 to attend this year’s installment of the Armenians and Progressive Politics (APP) Cconference, dedicated to “Armenia at 21.”

Nişanyan'a Ermeni Patrikhanesi'nden tepki

Ermeni Patrikhanesi Ekümenik ve Dinler Arası İlişkiler Sorumlusu Episkopos Sahak Maşalyan, Nişanyan’ın sarf ettiği sözlerin toplumsal barışı rencide edecek ve kışkırtacak nitelikte olduğunu belirterek, kullanılan üslubu hiçbir şekilde tasvip etmediklerini kaydetti.

Sözde Soykırım, ABD Kongresi'nde Görüşülecek


Turkishny.com
ABD’deki Ermeni Diasporası sözde Ermeni Soykırımı İddialarını Kasım ayı sonunda tekrardan ABD Kongresi'ne taşımaya hazırlanıyor. Armenpress’in haberine göre, ANCA(Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi) medya sekreteri Elizabeth Chuljyan senatodaki destekçilerinin sayısını artırmak için kongre üyeleri ile düzenli görüşmelerde bulunmaya ve kendilerine mektuplar göndermeye devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi’nin 92 üyesi Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili kanun taslağını destekliyor.

Barev, Armenia! / What I Ate in Armenia.

Betty Londergan / Writer, author, blogger.
 When I told people I was going to Armenia with Heifer International, the most frequent response was, "Wow, um.. where is that?"So first, the geography lesson: Armenia is just east of Turkey and bordered by Georgia to the North, Azerbaijan to the East, and Iran to the South. Which basically means Armenia is a raft of Christianity in a sea of Muslim countries. In fact, Armenia was the first nation in the world to adopt Christianity as its state religion in 301 AD, and that has pretty much defined and shaped its turbulent history through the ages.

Edward Nalbandyan: Soykırımın inkarı insanlığa karşı yeni suçların tekrarına kapı aralamakta

BM önümüzdeki yıl Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesinin 65. yılını kutlayacak. Bu yıldönümü soykırım suçlarına karşı mücadelede daha verimli bir enstrumana dönüştürülmesinde önemli bir aşama olacak. Beyanat BM Genel Krulu 67 Oturum Dönemi çerçevesinde yaptığı konuşma esnasında Ermenistan Dışişleri Bakanından geldi.

"Esad Türkiye'ye karşı Ermenileri kullanıyor"

Suriyeli Ermeni NYT'ya konuştu: "Esad yönetimi, Türkiye karşıtı silahlı bir Ermeni grubu canlandırmaya çalışıyor."… ABD gazetesi, Hıristiyan mahallesinde bir Kalaşnikov ile devriye gezen, kısa bir süre önce oluşturulan bir halk komitesi üyesi bir Ermeni'nin açıklamalarına yer verdi. İsminin Gano olduğunu söyleyen Ermeni, Esad yönetiminin "kendilerini çatışmaların içine çekmek amacıyla Hırıstiyan Ermenileri silahlandırdığını" söylerken "Bugün bizim için açık olan, kırsaldaki Müslümanların kentimizi yıkmak istedikleri. Kaybedecek bir şeyleri yok" şeklinde konuştu. (Bir haber ancak bu kadar manipüle edilebilir. Adam kaybedecek bir şeyi olmayanlara Müslümanların kenti yıkmalarına karşı silahlandıklarını söylüyor, bunlar Türkiye’ye karşı silahlandılar diyor. Ne diyelim bu da bir ahlak meselesi. HYETERT)

Ermenistan, Schengen ülkeleri yurttaşlarına vizeyi kaldırıyor

Ermenistan, 10 Ocak 2013’te AB üyesi 27 ülke yanı sıra AB üyesi olmayıp Schengen hükümlerini ((Schengen Acquis) uygulayan 4 ülke (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) yurttaşlarına yönelik giriş vizesi talebini kaldırıyor. İlgili karar tasarısı Ermenistan Dışişleri Bakanlığının önerisiyle Ermenistan Bakanlar Kurulunun 4 Ekim tarihli oturum gündeminde olacak.

Altaylı 'Yedi Kilise'yi geri verecek


Altaylı, "Bugüne kadar ne bir kurum, ne de Ermenilere ait bir vakıf arayıp da "Şunu tamir edelim" demedi. Ben evimi bile tamir ettirmekten aciz bir adamım. Malla mülkle de işim olmadı hayatım boyunca. Eğer bir girişimde bulunmak istiyorsanız, benden size her türlü destek gelir. Buyurun. Patrikhane talep etsin, bu kiliseyi hemen hibe edeyim. Kültür Bakanlığı istesin, hemen vereyim. (...) Kiliseniz sizindir. Ne zaman isterseniz, gerekli her türlü yardımı yapmaya, kiliselerin kullanım hakkını, sonsuza kadar Patrikhane'ye devretmeye hazırım" dedi.

“Bir sivil cesaret örneği”


Rolf Hosfeld, Johannes Lepsius’un Ermeniler için ve soykırım karşıtı girişimleri hakkında... Birinci Dünya Savaşı esnasında, Almanya’da Ermeni Soykırımı hakkında açıkça konuşma imkânı yoktu. Bu Soykırım Osmanlı İmparatorluğu’nda, Almanya’nın o zamanlardaki müttefiki tarafından gerçekleştirilmişti ve insanlığa karşı işlenen en büyük suçlardan biriydi. Alman hükümetinin ve etkili çevrelerin bu konuda çok iyi bilgilendirilmiş olmasına rağmen, hiç kimse bu konuda görüş bildirmemiştir. Johannes Lepsius bunun üzerine, Türkiye’de gerçekleştirilen Soykırımla ilgili bir raporu kendi girişimiyle Potsdam’da, 20 000 tirajla bastırır ve bu raporu, savaş esnasında farklı dillere tercüme ettirir. Bu, ikrar eden kilise gibi bir sivil cesaret örneğiydi.

Kilise sahibi Fatih Altaylı'ya Ermenilerden tepki... / Kilise sahibi Altaylı'ya soruldu: 'Hani bu kiliselerin ilk sahibi?..'

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) İstanbul İl Örgütü tarafından Habertürk gazetesi önünde yapılmak istenen basın toplantısı, Altaylı'nın 'güvenlik' görevlilerince engellenmek istendi. Habertürk binasının girişinde toplanan protestocular, güvenlikçilerin toplu müdahalesine rağmen açıklamalarını yine gazete önünde gerçekleştirdi. 

Birbirimizle Konuşmak sergisi Berlin'de


Türkiye ile Ermenistan arasındaki uzlaşma sürecine katkıda bulunmak için hazırlanan "Birbirimizle Konuşmak" adlı gezici sergi Berlin'de açıldı. Sergi, iki ülke arasındaki sözlü tarih projesinden bir kesit sunuyor. “Tarihi kim yaratır?”, “Uzlaşmak mümkün müdür?”, “Bir toplum için hafızanın rolü nedir?” “Birbirimizle Konuşmak: Türkiye ve Ermenistan'dan Kişisel Bellek Anlatıları" adlı sergi bu üç soruya yanıt arıyor.

Dünya Ezidileri Ruhani Önderi başkanlığındaki heyet Millet Meclisinde

Ermenistan Millet Meclisi Başkan Yardımcısı Eduard Şarmazanov 1 Ekim’de  Dünya Ezidileri Ruhani Önderi Mir-Mira Tahsin Beg başkanlığındaki heyeti  kabul etti.Millet Meclisi Basın Servisinden verilen bilgiye göre; Şarmazanov  Ermeni ve Ezidi halklarının  tarihi olarak daima dostane olduğunu ve bu kardeşane ilişkilerin bugün de devam ettiğini belirtti.

“Ermeni dönmeleri sinsice saldırıyorlar”

“Ermeni dönmeleri sinsice saldırıyorlar” başlıkla makalesinde Prof. Aydın, “Türkiye’de Ermenicilik” konusunda çok çarpıcı tespitlerde bulundu… “Onlar gazeteci kimliğindeler. Onlar akademisyen kimliğindeler. Onlar siyasetçi kimliğindeler. Onlar sivil toplum örgütü temsilcisi kılığındalar”… Tarihi gerçekleri tersyüz etmeyi varlık nedeni sayıyorlar. Türkleri katil ilan eden kitaplar yayınlıyorlar, makale yazıyorlar. Nefret söylemciliğini kimlik haline getiriyorlar. Türkler içindeki uzantıları ile Hepimiz Ermeni'yiz, grubu oluşturmayı başardılar. Hepimiz Ermeni'yiz, diye sokaklara düşüyorlar. Kalem oynatıcılarını el üstünde tutuyorlar. Türkleri daraltmak, bunaltmak, ezmek için ellerindeki bütün imkanı kullanıyorlar. İlmi gerçekleri tersyüz ediyorlar. (İmam ve cemaat hikayesi. Profesör böyle diyorsa halk linç etse yeridir. Bu söylenenler nefret söylemi değilse, ne? HYETERT)

Qarabağ xəbərləri- SNAYPERİMİZ BİR ERMƏNİNİ GƏBƏRTDİ

Okuduğunuz başlık Azerbaycan’da yayımlanan Müsavat Gazetesinin bir haber başlığı. Yorum yok. HYETERT.

Bozdağ: Türkiye’de 349 kilise var

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’de faaliyette bulunan kilise sayısının 349, sinagog sayısının 38 olduğunu bildirdi. Bozdağ, Türkiye’de Rumlara ait 140 kilise, Süryanilere ait 58 kilise ve Ermenilere ait 52 kilise bulunduğunu bildirdi. Bozdağ, Vakıflar Günel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren 165 cemaat vakfının mülkiyetindeki ibadethane sayısının ise 260 olduğunu kaydetti.

Պըրմըն Ատրպէյճանի Հետ ՆԱԹՕի Գործակցութիւնը Խզելու Կոչ Կ՛ընէ

ՈՒԱՇԻՆԿԹԸՆ.- Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը կը տեղեկացնէ, թէ Քալիֆորնիայէն դեմոկրատ քոնկրեսական Հաուըրտ Պըրմըն նամակով մը դիմած է Միացեալ Նահանգներու արտաքին գործոց նախարար Հիլըրի Քլինթընին, կոչ ընելով, որ ան դադրեցնէ Ատրպէյճանի մասնակցութիւնը՝ ՆԱԹՕի «Գործընկերութիւն յանուն խաղաղութեան» ծրագիրին:

Stepanaket Havalimanı işletime açıldı

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti «Stepanakert» Havalimanı resmen işletime açıldı.  NEWS.am muhabirine  bilgi DKC Hükümeti bünyesindeki Sivil Havacılık Dairesi Başkanı Dmitri Adbaşyan’dan geldi.

Suudi Arabistan’da Kadınlar


Nurettin Değirmenci
Suudi Arabistan'da araba kullandığı için gözaltına alınan Manal el-Şerif'in cezaevi süresi 10 gün uzatıldı.

HYETERT OKURLARINA

Bu gün Türkiye’de yayımlanan 20 ulusal gazete bir bildiri yayımladı: Bildiride şöyle deniyor: Bu itibarla, ürettiğimiz ve bütün hakları bize ait olan; haber, yorum, köşe yazısı, fotoğraf, karikatür, grafik, çizgi ve sayfa dizaynı gibi materyallerin hiçbir şekil ve hacimde kullanılmasına izin vermeyeceğiz. 1 Ekim 2012 tarihinden itibaren, hiçbir televizyon kanalı, internet sitesi ve haber portalı, aşağıda imzası bulunan gazetelerin içeriklerini kaynak göstererek dahi kullanamayacaklardır.

Surp Pırgiç Hastanemizin Çok Önemli bir Hizmeti

Surp Pırgiç Hastanesi yönetimi, Hastanenin 180. Kuruluş yıl dönümünde, kültürümüze çok önemli bir katkı sağlayarak,  1900-1910 yılı Surp Pırgiç Hastanesi Salnamelerinin tıpkıbasımını yayımladı. Değerli araştırmacı yazar Arsen Yarman’ın büyük gayretleriyle, tıpkıbasımla yetinilmeyip Ermenice ve Türkçe indeks hazırlanmış.

Azerbaijani dictator is constantly rattling his sword and threatening his peace-loving neighbor


American Fresno Bee  daily newspaper dwelled on Azerbaijan and it dictator Ilham Aliyev, identifying  Azerbaijan with  North Korea. As Armenpress reports, the newspaper writes:'' There is a despotic dictator in a small, isolated country who has an aversion for democracy and human rights. He is in charge of his country only because his now-deceased father, the former dictator, groomed him to be in charge. This dictator and his inner circle of cronies and kleptocrats are wealthy beyond belief, yet the people he is charged with leading languish in poverty. He is constantly rattling his sword and threatening his peace-loving neighbor.

Ermeni Patrik Vekilinden Sarıgül'e Şükran Plaketi

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Samatya Surp Kevork Kilisesi"nde düzenlenen sevgi yemeğinde, Ermeni cemaatinin önde gelen isimleri ve yurttaşlarla bir araya geldi. Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e Ermeni cemaatine ve kiliselerine vermiş olduğu desteklerden dolayı şükran plaketi verdi.

Erivan’dan Stepanakert’e sivil uçuşlar önümüzdeki günlerde başlıyor

Erivan’dan Stepanakert’e sivil uçuşlar önümüzdeki günlerde başlıyor. NEWS.am muhabirine açıklama Ermenistan Sivil Havacılık Dairesi Başkanlığı Basın Sekreteri Nelli Çerçinyan'dan geldi. Çerşinyan uçuş tarifesinin netleştirilmemekle beraber uçuşların önümüzdeki dünlerde başlayacağını kaydetti.

Alman Bundestag Başkan yard. Ermeni Soykırımı anıtını ziyaret etti

Almanya Federal Cumhuriyeti Bundestag Başkan yardımcısı Wolfgang Tirze 30 Eylül’de Ermenistan Millet Melisi Başkan yardımcısı Eduard Şarmazanov refakatinde 1915 Ermeni Soykırımı Kurbanları Anıtnı ziyaret etti… Wolfgang Tirze, basına yaptığı açıklamada şunları kaydetti: «Alman halkı 20. yy.’da diğer halklara yapılan soykırımları da hatırlıyor. Alman Bundestagı 2005 yılında kendi kararıyla Ermeni halkının kırımlarını kınadı ve bu tarihi olaylar vesilesiyle tutumunu ifade etti. Biz böylesi tarihi olayların değerlendirilmesi ve kınaması gerektiği kanaatindeyiz».

Yeni bir terör örgütü

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, Ermenilerin geçtiğimiz Ağustos ayında Lübnan’ın Anjar kasabasında “ Nor Asala” yani yeni asala ismi altında yeni bir terör örgütü kurduklarını ilan ettiklerini belirterek, bu örgütün içerisinde Ermenistan, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Gürcistan, Rusya, Fransa, Lübnan, İran, Suriye, ABD ve Belçika’dan Ermenilerin yer aldığını söyledi. 
Haberin Devamı: http://www.haberx.com/yeni_bir_teror_orgutu%2817,n,11098071,829%29.aspx

Happy Birthday Civilitas


Muhteşem bir Türkiye hikayesi

İpek Yezdani / ipek.yezdani@hurriyet.com.tr
Aynı mahallede doğup farklı hayatlara dalan Diyarbakırlı Ermeni Udi Yervant Bostancı’yla Kürt yazar Şeyhmus Diken’in yolları, aslında doğdukları andan itibaren ortak yazılan kaderleri sayesinde yıllar sonra yeniden birleşti.

Nefretin metastazları / Ատելության մետաստազները

Alin Ozinyan / Ալին Օզինյան
“Türk’ün, Türk’ten başka dostu yoktur” Kemal Atatürk. Türkler, siyasi gerekliliklere göre sıralamaları değişmesi şartıyla, hemen tüm devletler ve milletlerle problemler ve görüş ayrılıkları içindedir.
İç ve dış düşmanların aranması, gerektiğinde ise yaratılması, Türk devletini “bölücülük tehlikesinden koruyan” temel siyaset olmuştur. Ermeniler, Yunanlılar ve Yahudiler, Türkiye’nin farklı dinden olan sürekli düşmanları arasında hâlâ yerlerini korumaktadır. Müslüman düşmanları ise Kürtlerdir. Kürt halkının son yıllardaki ulusal uyanışı, kendilerini hem ülke içinde, hem de ülke dışındaki başlıca düşman haline getirmiştir.

Nefretin ucu dine de dokununca…

Baskın Oran/ Radikal
Burada iki şeye çok dikkat etmek lazım çünkü hem hava çok puslu, hem de bu cennet vatanda ifrat ile tefrit tek yumurta ikizidir: 1) Hakaret olmadıkça, nefrete teşvik olmadıkça, sadece eleştiri söz konusu ise, söz veya yazı cezalandırılamaz. .. 2) İnşallah AKP sadece İslam’ı korumaya kalkmaz. Bu, zaten kendisi hakkında ülke içinde ve dışında süratle olumsuza giden ibreyi sadece hızlandırır. Bu rezil rüsva filmden yararlanarak, DurDe sözcüsü Cengiz Alğan’ın dediği gibi, “bütün dezavantajlı gruplar” koruma şemsiyesine alınmalıdır. Yani soy, din, mezhep, dil, cinsiyet, cinsel eğilim vs. türünden, tüm ezilmiş ve dışlanmışlar.

In Facing Its Adversaries, America’s Got a Hidden Lever: Armenia

By Danil Gaynor / From The Truman Project
Most Americans wouldn’t be shocked to learn that the largest American embassy in the world is in Baghdad, Iraq. But the second-largest is in a surprising place: Armenia. It begs the question: why? The best explanation is a real estate mantra: location, location, location. Armenia, a landlocked country with just three million people, might be in the roughest neighborhood in the world. But in America’s eyes, it might be in the most important position of any US ally to advance President Obama’s foreign policy agenda.

Curtailing an NGO — and political debate — in Armenia

By David Ignatius
The campaign against Western-backed NGOs is spreading to Armenia, where a former foreign minister is accused of “money laundering” because he accepted contributions from the father of former U.S. presidential candidate Jon Huntsman to support civil-society projects.

ABD'den kiliselere tam destek


Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "özel projeler" olarak yürüttüğü çalışmalarda, kilise ve eski çağların antik tapınakları önemli bir yer tutuyor… Bazı kiliselerin restorasyonuna ABD'nin Ankara Büyükelçiliği de maddi destek sağlıyor… Buna göre, Kars'taki Tigran Honents Kilisesi'nin konservasyonu çalışmasında nihai kabul Ocak 2012'de imzalandı. Çalışmalara World Monuments Fund da (Dünya Anıtlar Fonu) maddi katkıda bulunuyor. Yine, Ani Katedrali Restorasyon Projesi ile ilgili de gereken bütçe sağlandı. Surp Amena  Prikitch Kilisesi uygulamaya yönelik projeleri ise ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin hibesiyle gerçekleştiriliyor. Ebul­hamrent (Polatoğlu) Kilisesi'nde de, ilgili proje kapsamında kazı ve temizlik çalışmaları yürütülüyor.

Âkil adamlar ve Kürt sorunu

M. Şükrü Hanioğlu
Siyasetin Kürt sorunu çetrefilliğindeki bir meseleyi âkil adamlara formüller ürettirerek çözebileceğini düşünmek, bir "âkil tarihçiler komisyonu"nun 1915'te ne olduğunu karara bağlayarak Ermenistan ve Ermeni diyasporası ile mevcut anlaşmazlıkları halledebileceğini ummak anlamsızlığındadır.