Etiketler

Ermeni Apostolik Kilisesi Çevirmenler Bayramını kutluyor

Kutsal Çevirmenler Bayramı Ermeni halkının en kutlu ve sevilen ulusal-dini bayramlarından biridir. Ermeni Kilisesi kutsal gözetmen rahipler Az. Sahak ve Az. Mesrop Maştots’un hatırasını yılda iki kez anmakta. Bunlardan biri Pentakoste’de sonraki 4. Pazar ertesindeki Perşembeye denk gelen gün kutlanmakta. Diğeri  3 Ekim-7 Kasım arasındaki bir güne denk gelmekte olup, Çevrmen rahipler olarak Az. Sahak ve Az. Mesrop Maştots’un 100 civarı öğrencisine ithaf edilmekte.

Patrik Manukyan vefat etti

Yeruşalim Ermeni Patrik’i, Archibishop Torkom Manukyan vefat etti. Uzun süreden beri tedavi gören Patrik, 93 yaşında Rabbin yanına gitti. Patrik Manukyan, 1919 yılında Kuzey Irak, Bakuba’daki çöl bölgesinde bulunan bir mülteci kampında dünyaya gelmişti.

Nobel Barış Ödülü'nü Avrupa Birliği kazandı

2012 Nobel Barış Ödülü bugün sahibini buldu. Ödül, 43'ü örgüt olmak üzere 231 aday arasından, Euro Bölgesi'nde, tarihinin en büyük krizlerinden biriyle mücadele eden Avrupa Birliği'ne verildi.

Sözde Ermeni Soykırımında Anlam Değişikliği

Sasunyan’ın açıklamalarından aşağıdaki sonuçlara varmak mümkündür: - Ermenistan ve Ermeni diasporası Türkiye’ye yönelik ortak propaganda faaliyetlerini daha da genişletebilir; -Ermeni diasporası ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için kurumsallaşmaya önem verilebilir; -Hay Dat konusu gündeme getirildiği için Ermeni terörünün yeniden canlandırılması ihtimali oldukça yüksektir. -ABD ve Avrupa devletlerinde yapılan propaganda sürecinde insan hakları, adalet, hümanizm ve bu gibi diğer konular daha çok gündeme getirilebilir; -Soykırım hukuku alanında Ermenilerin ellerini güçlendirecek konular üzerinde yoğun çalışmalar yapılabilir; -ABD ve Avrupa’da sözde Ermeni soykırımı konusunda tarih ve soykırım araştırmalara, kitap ve makale yayımlarına belgesel ve filimlesin çekilmesine önem verilebilir; -Türkiye ile ilişkileri gerebilecek konular gündeme getirilebilir; -Türkiye’deki Ermeni diaspora kurumlarının önde gelen temsilcilerine karşı Ermenilerin kendileri terör eylemleri düzenleyebilir; -Ermenistan Dağlık Karabağ’da ateşkesi ihlal ederek klasik Ermeni mazlumluğu, ezilmişliği konusunu yeniden gündeme getirilebilir.

Hocalı Havaalanı Sorunu

Yaklaşık bir yıldır Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgal edilmesi problemine işgal altında olan Hocalı kentinde hava limanı açılması problemi de eklenmiştir… Azerbaycan Hava Yolları (AZAL) Şirketi’nin Basın Danışmanlığı’ndan verilen açıklamada Ermenistan’ın askeri kontrolü altında olan bölgelerin hava sahasının savaş alanı olduğu ve buna göre yolcu uçaklarının bu hava sahasını kullanmasının yasal olmadığını, sadece AZAL’ın bu hava sahasını kullanma yetkisine sahip olduğu vurgulanmıştır… Ermeni yanlısı ABD Kongre üyesi Berd Sherman bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada Azerbaycan’ın bu sert tutumunu devam ettirmesi halinde ABD’nin Azerbaycan’a askeri yardımlar da dahil olmak üzere bütün yardımlarının durdurulması konusunu Kongre’de gündeme getireceğini bildirmiştir.

Dağlık Karabağ'da havaalanı krizi ''Türkiye Ermenistan'a hava sahasını kapatır''

gazetevatan.com
Dağlık Karabağ’daki havaalanı krizi Ermenistan ve Azerbaycan sınırlarını aşıp Türkiye’ye de sıçradı. Azerbaycan havaalanının açılmasına karşı çıkarken, Ermeniler Hocalı Havaalanını uçuşa açma konusunda direniyor. Azerbaycan haber ajansı APA’ya konuşan gizli bir diplomatik kaynağa dayandırılarak verilen haberde, “Eğer Ermeniler uçuşları açarsa, Türkiye Ermenistan’a hava sahasını kapatabilir” açıklaması yer aldı.

Gomidas’ın müziği platoniktir Haçaturyan’ınsa orgazm

Serhan Yedig / syedig@hurriyet.com.tr
Kütahyalı Gomidas, 19’uncu yüzyıl sonunda Anadolu’yu adım adım gezip halk ezgilerini ilk kayda geçiren müzikologdu. Piyano için çok sayıda beste yapmış, 1915’te tehcir sırasında akıl sağlığını kaybetmişti. Paris’te 20 yıl dünyayla bağı kopuk yaşadıktan sonra 1935’te öldü. Gayaneh suitiyle hafızalara kazınan Aram Haçaturyan ise Prokofiyef ve Şostakoviç’le birlikte Sovyetler Birliği’nin el üstünde tutulan üç bestecisinden biriydi. Piyanist Şahan Arzruni, kemancı Cihat Aşkın’la bu akşam CRR’de verecekleri resitalde bu iki besteciyi buluşturacak. Arzruni “Programdaki bazı eserler ilk kez seslendirilecek“ diyor.

Ermeniler 2015’e nasıl hazırlanıyor?

 Mustafa Mutlu  / mmutlu@gazetevatan.com
“Ermeni soykırımı iddiacısı bir grup gazeteci ile kimi kanaat önderleri (!) geçen hafta Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bir araya geldi; 2015’te Türkiye’ye boyun eğdirmek için yapılacakları tartıştı. Başta ABD ve Fransa olmak üzere Hıristiyan Batı’dan çok sayıda katılımcının olduğu bu toplantıya Türkiye’den giden oldu mu, bilemiyoruz. Ancak, bizim Türkiyeli ‘soykırım nebbaşları’ boyunlarını peşinen eğmişe benziyorlar. Bize de boyun eğdirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Hem de cehaletin o pervasız cesaretiyle...”Yukarıdaki satırlar, eski Meclis Başkanvekili ve gazeteci büyüğüm, Ermeni Tehciri araştırmacısı Uluç Gürkan’a ait...

“Ermeni işleriyle alakası var mı?”

Murat Yetkin

Türkiye, üstlendiği miras adına Ermenilerden ‘insanlığa karşı suçlar’ nedeniyle özür dileyebilir mi? Bunu bir Türk başbakanı yapabilir mi? Erivan’daki ‘Büyük Felaket’ anıtını ziyaret edebilir, acıları paylaştığını söyleyebilir mi?  Peki ‘Soykırım’ diyebilir mi? Bu çok zor. Çünkü hukuki sonuçları var. ABD başkanları o nedenle, Amerikan Yüksek Mahkemesi’nin ‘Soykırım’ kelimesinin Amerikan Dış Politikasını bağlayacağı gerekçesiyle reddetmesi ardından kolay bir yol buldular. Hukuki sonuca yol açmamak için ‘Genocide-soykırım’ demiyor, hukuki sonuca yol açmayacak şekilde Ermenice soykırım yerine kullanılan ‘Medz Yeghern-Büyük Felaket’ diyorlar. Peki bu denebilir mi? Neden olmasın? Hem bu ağır insani yükle hesaplaşmanın ondan kurtulmanın, hem de bugün Türkiye’de yaşayan ve bir asır önce olanlarda sorumluluğu bulunmayan insanlara hesap kesmemenin yolu, neden bu olmasın? Sonuçta Türk vatandaşı olan Ermenilerin ana dilidir, yabancı değildir.

Flash... Flash... Armenian Patriarch of Jerusalem passed away


Vicar of the Patriarch of Jerusalem Archbishop Nurhan Manoukyan informed Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Garegin II that after long illness at the age of 93 Armenian Patriarch of Jerusalem Rev. Archbishop Torkom Manoukyan died. 

Gomidas Anıtını Ziyaret


ABD'li Ermeniler'in umudu Romney


Obama'dan bekledikleri desteği bulamadıklarını söyleyen Amerika'daki Ermeni toplumu sorunlarına Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'nin çözüm bulacağına inanıyor… Koalisyonun menajeri Tanyel Kuşakcıyan, Ermeni grupların defalarca Obama ve Clinton ile görüşme talebinde bulunduklarını, ancak taleplerine cevap alamadıklarını söyledi. Obama'nın "Ermeni soykırımını kabul etme konusundaki seçim vaadini tutmadığını" söyleyen Kuşakcıyan, "bu onun dürüstlüğünün sorgulanmasına neden olmaktadır" dedi.

Bartholomeos "Katolik Kilisesiyle İlişkilerimizi Vatikan Konsiline Borçluyuz"


Katolik Kilisesi'ne köklü değişiklikler getiren Vatikan 2. Konsili'nin 50. yılı münasebetiyle, Papa 16. Benediktus'un özel davetlisi olarak İtalya'ya gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, "İki kilise arasındaki dostluk ve işbirliğini bu konsile borçluyuz. Şu anki ilişkilerimiz iyi şekilde tekamül ediyor" dedi.

Rıfat Bali'nin Varlık Vergisi: Hatıralar-Tanıklıklar kitabı çıktı


1942 yılının Kasım ayında yürürlüğe giren Varlık Vergisi Kanunu’nun, gayrimüslim yurttaşlara ayrımcı ve keyfi bir şekilde uygulanması konusunda son yıllarda kayda değer sayıda makale ve kitap yayınlanmıştır. Elinizdeki çalışmayı farklı kılan özellik ise bu ayrımcı ve keyfi uygulamanın günlük hayata yansımalarının, kanunun mağduru olan vergi mükelleflerinin veya yakınlarının tanıklıklarıyla sunulmasıdır. 

Sanatçımız İnga Maral Dans Grubunu Ziyaret Etti

Two Congressmen Battle Over Armenian-American Votes

By Harut Sassounian / Publisher The California Courier
This is the second part of the debate between two Democratic Congressmen, Howard Berman and Brad Sherman, held at the Ferrahian School’s Avedissian Hall in Encino, California, on Sept. 29. The debate was organized by the Armenian National Committee of America, Western Region.

Hagop Mntsuri'nin İstanbul Anıları Kitabının Almanya Sunumu

Ludwig Maximilian Üniversitesi, Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsü öğrencilerinden Yeliz Soytemel ve Hülya Bozkurt, Hagop Mntsuri'nin Istanbul Anıları 1897-1940 (Tarih Vakfı Yurt Yayınlarından Silva Kuyumcuyan'ın çevirisiyle yayımlanan) başlıklı kitabından Almanca'ya çevirdiği "Ben" ve "Benim Hikayem" başlıklı iki metin, Mntsuri'nin otobiyografik metinlerinden yaptığımız bir kolaj ile birlikte 2 Kasım'da  Berlin'de okunacak. 

Inga ve Anush Kardeşler İstanbul’da

‎13 Ekim Cumartesi günü ZİBEÇ'in 10. yıl kutlama etkinliği kapsamında konser verecek olan İNGA VE ANUSH kardeşler İstanbul'a geldi. Atatürk Hava Limanında Başkanımız Dikran Dülgeryan, Kurucu Başkan Yardımcımız Varujan Bulan ve Yardım Kolu Üyemiz Sezar Avedikyan tarafından karşılanan sanatçılarımız bugün ZİBEÇ'i ziyaret ederek çocuklarımızla tanışacaklar.

Armenian Weekly'nin Genel Yayın Yönetmeni Khatchig Mouradian'ın söyleşisi

http://3.bp.blogspot.com/-wJBlgfrrYSs/UHcAWp3limI/AAAAAAAAEj4/3sPCZqNdy_4/s1600/photo.JPG
Anadolu Kültür'un düzenlediği söyleşinin konusu Türkiye ve Ermeni Diasporası ilişkileri.Söyleşi Cezayir Toplantı Salonu'nda 16 Ekim Salı günü saat 18:30da gercekleştirilecek.

Fatih Kaya: Urfa’nın Ermeni Aileleri - Sanliurfa.com

Eski Urfalılardan kim kaldı? Şehir merkezine bakıyorsun hiç kimse kimseyi tanımıyor. (Hyetert: Fatih Kaya'nın babası "hain Ermeni" detektorü olarak calışyormuş anlaşılan.!)

Armenian Church decides to end blessing mixed marriages

Murat Kaspar (groom), who married a Muslim Turk last month with a church wedding, said the church’s decision stemmed from a desire to protect the community and its traditions amid the country’s shrinking Armenian population.
Armenian Patriarchate restarts regulations which nix the blessing and the church wedding for the mixed marriages. Decision stirs debate in the Armenian community. Vercihan Ziflioğlu for Hurriyet Daily News... 

Մութաֆյանն ու ատրճանակը պոլսահայ նկարչի գործերում (վիդեո)


Պոլսահայ նկարիչ Արեթ Գըջըրն այս օրերին շատ քիչ թվով մարդկանց է թույլատրում մտնել սենյակը, որտեղ ստեղծագործում է: Պատճառը նրա քաղաքական եւ հոգեւոր թեմատիկայով նկարների շարքն է` Պոլսո պատրիարք Մեսրոպ 2-րդ Մութաֆյանի հիվանդության մասին:

Ermenistanlı ve Türkiyeli Kadınlar "Sınırların Ötesinde" Buluşuyor

"Sınırların Ötesinde: Hikayelerimizi Birleştiriyoruz" projesiyle biraraya gelen Türkiyeli ve Ermenistanlı kadınlar, hikayelerini mümkün olduğu kadar çok insanla paylaşarak, barış için bir kapı aralamak istiyor. Bianet'den Çiçek TAHAOĞLU'nun haberini alıntılıyoruz.

Sait Çetinoğlu: “İzmir faciası da Soykırımın bir parçası olduğu gibi inkarın da bir parçasıdır”

Türkiye’de Ermeni Soykırımını araştıran tarihçi Sait Çetinoğlu ‘Akunq’a konuştu.

13 Ekim’de Arzruni ve Aşkın Gomidas ve Haçaturyan Yorumluyor!

Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sanatçısı Cihat Aşkın ile A.B.D 'de yaşayan İstanbul doğumlu ünlü Ermeni piyanist Şahan Arzruni bir klasik müzik konseri ile sevenleriyle buluşuyor. Arzruni, Cihat Aşkın ile birlikte Türk ve Ermeni klasik müzik bestecilerinin eserlerini yorumlayacak.

 

Commemorative Events Marking 500th Anniversary of the First Printed Armenian Book Set to Begin on Friday, October 12

The Office of the Western Diocese of the Armenian Church of North America is happy to inform of the republication of OORPATAKIRK (first printed in 1512), the first printed Armenian book. For the first time in history, OORPATAKIRK will be available to the general public translated into Eastern Armenian. A limited number of copies (500 in total) have been printed. With each book individually numbered, the book will go on sale for $30 starting Friday (Oorpat), October 12.

Balkan Savaşı olmasaydı, Ermeni tehciri de olmayabilirdi!Kerem Çalışkan 100 Yılın Rövanşı kitabında, Balkan Savaşı'nın 100. yıl dönümünde, 1912 Balkan Savaşları ile 1915 Ermeni tehcirinin bağlantısının izini sürerken belki de cevabını hiç bilmeyeceğimiz bir soruyu akıllarımıza bırakıyor. "1912'de Balkanlardaki Türk katliamı yaşanmasa 1915'deki Ermeni tehciri hiç gerçekleşmeyebilir miydi?" 


"Ucube" Altın Portakal Film Festivali'nde!

2006 yılında Kars’ta yapımına başlanan ve heykeltraş Mehmet Aksoy’la Kars Belediyesi tarafından İnsanlık Anıtı olarak adlandırılan heykel, henüz tamamlanmamışken, hızlıca bir yıkım sürecine girdi. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, heykeli ucube olarak nitelendirdi ve yıkılması talimatını verdi. Ucube, heykelin yıkım sürecini ve Karslıların bu sürece bakışını anlatıyor.
Heykel, Türkiye-Ermeni ilişkilerinin hikayesini anlatmasi icin dikliyordu.

Rafi Emeksiz'i kaybettik!

Merhum Rafi Emeksiz'in cenaze merasimi 10 Ekim Çarşamba Günü Saat 13:00 de Kumkapı Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde gercekleştirilecek.


Taksim Spor futbolda berabere kaldı

7 Ekim Pazar günü Mehdi Sancak sahasında Şişli Sanayii ile oynanan macın 44. dakikasında Antoni Kuzucu'nun attığı golle 1-0 öne geçen Taksim Spor, rakip takımın 80.dakikada gelen golünden sonra sahadan 1-1 lik skorla ayrıldı.  

Istanbul-Armenian Artist: "There is no cultural diversity in Turkey"


 
Aret Gicir , an Armenian artist based in Istanbul, doesn’t let just anybody enter his studio.
The reason for the secrecy is his series of works regarding Archbishop Mesrob II Mutafyan, the Armenian Patriarch of Constantinople, now incapacitated due to degenerative dementia.

Ey Yönetenler, Yüreklere Sınır Çizemezsiniz…

Zeynep Tozduman
Sınırları çizenler bilsinler ki yüreklere asla sınır (Suriye-Türkiye) çizilemez.. ’Sizin sınırlarınıza da… Derken, birden yüreğimi derin bir sızı kapladı. Ararat (Ararat-Ermenistan) düştü yüreğime. Seslenecek akrabaları olmayanlar (olanların ne halde olduğunu söylemeye bile gerek yok) sizin düşmanlığınıza da…’ diye avaz avaz bağırmak geliyor gecenin yırtan karanlığında.

Gaziantep IV Cibin

Leon Gostan Erarslan
Bugün Gaziantep’teki birlikteliğimizin son günü. Ufak tefek terslikler gecikmeyle yola çıkmamıza neden oluyor. Navigasyon aleti sayesinde tereyağından kıl çeker gibi şehirden çıkıyoruz. Paralı yola girince rahmetli Özal’ın ileri görüşü sayesinde yapılan yolda kayarcasına ilerliyoruz. Hedefimiz Urfa Halfeti.

Ruhban Okulu'nun bilinmeyen hazinesi


Heybeliada'da 8'inci yüzyılda kurulan Aya Triada manastırının bünyesindeki okulun bodrum katında yer alan kütüphane, büyük bir kültürel hazineyi barındırıyor. Heybeliada Ruhban Okulu'nun 80 binden fazla esere sahip kütüphanesinde, dünyanın en eski matbu kitaplarından bazıları bulunuyor… 

Gaziantep III Bey Mahallesi


Leon Gostan Erarslan / leon_erarslan@yahoo.com
Bodrumdaki kahvaltı yerinden merdivenle bir kat yukarıya, Anteplilerin hayat dedikleri iç bahçeye çıkıyoruz. Buraya kurulu bir masa etrafına oturup Baron’un Ermenice bir kitaptan[i] bizlere okuyup anında İngilizceye çevirdiği Antep bölümünü dinliyoruz.

Gaziantep Hıdır Mahallesi I-II


Leon Gostan Erarslan
Navigasyon aletim beni Arsuz’dan Gaziantep’in Hıdır Mahallesine sorunsuz getirdi. Sokağa girince sağımda görkemli S. Asvadzadzin’i hemen tanıdım. Sanırım kilisenin batı duvarının yanından geçip solumdan kalan sokağa girdiğimde, hiç kimseye sormama gerek kalmadan kalacağım Hıdırhan’ı buldum. Arabamdan inip eski bir Ermeni evinden uyarlama otelin kapısını çaldım. İçeri girdim, avluya kurulu masanın etrafındaki sandalyelerin birine oturdum, etrafıma bakındım. Evet, Ayntep’de idim, besbelli. (Foto: Antep 1934)

Tsaghkadzor’da I. Panarmenyan Kış Oyunları gerçekleştirilecek

Panarmenyan Oyunlar Dünya Komitesi İcra Organı oturumu 5 Ekim’de Kıbrıs Cumhuriyetinin Larnaka kentinde başladı… Dışişleri Bakanlığı Basın Servisinden verilen bilgiye göre; oturumda 2014 yılı kışında Tsaghkadzor’da I. Panarmenyan Kış Oyunlarının gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Oyun programında kayak, dağ kayağı, snowboard ve hokey spor türleri yer alacak. Müsabaka program dışında gösterim amaçlı farklı etkinlikler de olacak.

Ermeni Harfleri, Ermeni Yayıncılığı ve Ermeni Kültürü

Sait Çetinoğlu
Kapsamlı tarih çalışmalarına imza atarak unutulmuş tarihsel kaynakları gün ışığına çıkaran, Ermeni kültürünün kaynaklarını, kültürel ve tarihsel süreci okurlarıyla paylaşan araştırmacı Arsen Yarman  Ermeni matbaacılığının 500. Yıldönümüne denk gelen  Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi’nin 180. kuruluş yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirilen kültürel etkinliklerin bir parçası olarak yüzyıl (1900-1910) öncesinin Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Salnamelerinin tıpkı basımının gerçekleştirilmesiyle  bu coğrafyanın önemli bir kültürel kaynağını daha gün ışığına çıkarır.

Ani Harabeleri hayvanlara teslim

Türkiye-Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri'nin içinde bulunduğu alan, yakınındaki Kars'ın Ocak köylüleri tarafından mera olarak kullanılıyor. Ören kentin güvenliğini sağlayan 4 özel güvenlik görevlisi, 78 hektar üzerine kurulan ve 4.5 kilometresi surlarla çevrili harabelerin güvenliği konusunda yetersiz kalırken, köylüler, hayvanlarını otlatmak ve su içmelerini sağlamak için sınırdaki Arpaçay Nehri'ne kadar indiriyor. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, sınırdaki Ocaklı köyü sakinlerinden tarihi değerlerin korunması için daha duyarlı olmalarını istedi.

'Ermeni Kamuoyu ve Basını Rahatsız'

Amerika'daki Türk Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinden - ATAA,ASA,PAX Turcica- ortak çalışma sonucu yapılan karalamalara anında cevap verilmesinden dolayı Ermenilerin rahatsızlık duyduklarını belirterek, Amerikan Ermeni Assemblesi yıllık toplantısında, Hyatt CEO'su, Mark S. Hoplamazian’in,Türkiye aleyhine konuşma duyumu üzerine acilen tepki mektubunu Hyatt Grubu Başkanı Thomas J. Pritzker’e gönderilmesi üzerine Ermeni basının konuyu ele aldığını dile getirdi.

Diasporalı Ermeni basın mensupları Savunma Bakanıyla buluştu

Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan 6 Ekim’de  ″Ermeni Soykırımının 100. Yılına Doğru″ başlıklı VI. Medya Mensupları Panarmenyan Konferansı katılımcılarını kabul etti. Buluşmada Diaspora Bakanı Hranuş Hakobyan da hazır bulundu.

Ermeni Kilisesi’nden Nişanyan’a Peygamber fırçası

Ayten Çiftçi
Ermeni Patrikhanesi Dinlerarası İlişkiler Sorumlusu Episkopos Maşalyan, Nişanyan’a hitaben yazdığı açıklamada şunları söyledi: “Peygamberler, yaşadıkları tarih diliminden çok daha canlılar bugün ve ‘ümmet’ denilen çok büyük bir bedene sahipler. Sokuşturduğunuz laflar, filmler, duygusuzca sataşmalar hep gidip o büyük bedene çarpıyor ve onu incitiyor. Siz işte böyle büyüklüklerle ‘dalga geçme’ ve ‘laf sokma’  boşboğazlığına ifade özgürlüğü diyorsunuz. Yol yakınken vazgeçin bu kabalıktan ve bir aydının nezaketine bürünün. Dalga geçmenin bir fazilet olduğu tek durum insanın kendisiyle dalga geçebilmesidir.”

Yessayan: Towards Cilicia

Posted by Jennifer Manoukian 
The following is an excerpt from Amid the Ruins (1911), writer Zabel Yessayan’s account of the aftermath of the 1909 massacres in Cilicia. It is translated to English by Jennifer Manoukian.