Etiketler

Diasporanın Türklere bakış açısı değişiyor

Gülsin Harman
ABD’deki Ermeni toplumunun önde gelen dergilerinden Armenian Weekly’nin genel yayın yönetmeni Khatchig Mouradian, diasporanın Türkler arasındaki görüş farklılıklarını keşfettiğini söylüyor… Diasporada bütün Türklerin Türkiye’nin tezlerine bağlı olduğuna dair algı kırıldı. Gazetecilerin burada sorumluluğu çok büyük. Kategorileştirmekten kaçınmalıyız. Türkiye’nin inkâr politikasında çatlaklar belirdikçe diaspora içerisinde daha önce duymadığımız farklı sesler çıkıyor. Örneğin önceki kuşakların gözünde bütün Türkler katildi. Şimdi 1915’te Ermenilerin hayatlarını kurtaran, onlara yardım eden Türklerle ilgili anılar daha çok dile getirilmeye başlandı. İnkâr hafifledikçe ‘katliamdan kurtaran Türkler’ daha rahat anlatılmaya başlandı. Yeni yeni duyduğumuz hikâyeler var.

Celebrating the Legacy of Five Centuries of Armenian-Language Book Printing, 1512-2012


A Joint Exhibit of The Armenian Research Center, University of Michigan-Dearborn Mardigian Library, University of Michigan-Dearborn, October 18-November 16, 2012 The Alex and Marie Manoogian Museum, Southfield The Alex and Marie Manoogian Museum, Southfield, December 11, 2012-January 31, 2013

Gazetelerin bildirisi Anayasa'ya aykırı...


‘Gazetelerin içeriği sadece gazeteler aittir’ sözünden yola çıkan 20 gazete ortak bir kararla geçtiğimiz hafta ‘Korsan Gazeteciliğe Hayır’ bildirisini yayımladı. Medyada sıkça tartışılan konuyu Bilişim Avukatı Gökhan Ahi, "Bilidiri Anayasa'ya aykırı ve bu durum yeni medyaya karşı son başkaldırıştır" sözleriyle değerlendirdi… Bir haberin alıntılanması için gereken tek kural, haberi yazanın ve yayınlayanın adının zikredilmesidir yani kaynağının gösterilmesidir. Bildiri yayınlayan gazetelerin haklı olabileceği tek bir konu olabilir, o da alıntı kurallarına uyulmaması. Anayasa Madde 29/3 Halkın haber alma hakkını düzenler, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu madde 36 ise haberleri fikri eser kapsamı dışında tutar. Haberin bir maliyeti vardır, ayrıca haber için harcanan bir emek vardır. Eğer alıntı kurallarına uyulmazsa, gazetelerin haberlerini yeniden çoğaltanlara karşı haksız rekabet davası açması gündeme gelebilir. Çünkü, maliyeti üstlenerek haber üretenin emeği hiçe sayılmış olacaktır.

Ermenistan cumhurbaşkanı: Ermenistan’a gelen tüm Ermenilerin sahibiyiz

Biz Suriye’den dış göçü teşvik etmiyoruz. Ancak Ermenistan Cumhuriyetine gelecek her Ermeni’nin sahibiyiz. Beyanat Ermeni Genel Hayri Birliği (AGBU) 87. Genel Kurulu çerçevesinde gerçekleştirilen gala konser esnasında cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan geldi. Serj Sarkisyan sözlerinin devamında ″Biz her bir Ermeniye sahip olduğumuzdan bir pay veririz ve sanıyorum tek çıkış yolu da bu. Eğer Birlik (AGBU)  bu süreçte yer alıyorsa, biz bu sorunları mutlaka başarıyla çözebileceğiz″ dedi.

AGBU Genel. Başkanı: Diaspora Ermenistan’a yeterli yardımı etmiyor

Diaspora Ermeni yerleşim birimleri asimilasyon  ve güç kaybı tehlikesiyle karşı karşıya…87. Genel Kurulu esnasında AGBU Genel başkanı Berc Sedrakyan, 1 milyon Ermeni’nin yaşadığı ABD’de Ermeni toplumunun sadece 10 bini Ermeniler yararına düzenlenen etkinliklere aktif katılmakta. Düzenlenen etkinlikler esnasında Diaspora yıllık 10-12 milyon dolar toplayabilmekte ki bu yetersiz. B. Sedrakyan, Diaspora’da yaşayan 7 milyon Ermeni’nin  her birinin yıllık 25 dolar bağışlaması durumunda yıllık 100 milyon dolar toplanacağını kaydetti.

Lübnan’daki patlama sonucu bir Ermeni kadın hayatını kaybetti

Al-Qabas  gazetesinin verdiği bilgiyegöre; ilk verilere göre Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 19 Ekim’de meydana gelen patama sonucu yaşamını kaybeden 7 kişinin bedeni tanınamaz hale geldi.Olayda yaşamını kaybeden 8 kişi olan Georgetta Sarkisyan, bedeni tamamıyla zarar görmemiş olduğunda  tanınabildi.

 Lübnan’lı «Naarnet»in vediği bilgide olayda tüm yaşamını kaybedenler ve yaralanan 46 kişi Eşrefiye bölgesindeki Rizk Hastahanesine nakledildi.

İsveç'te Ermeni Kökenli Türk İş Adamının Yaptırdığı "Türk Bankı" Törenle Açıldı

İsveç'te yaşayan Ermeni kökenli Türk işadamı Kadim Akça'nın Varnemo şehrinde yaptırdığı "Türk Bankı"nın açılışı, kalabalık bir topluluk eşliğinde gerçekleştirildi. 1970 yılında 19 yaşındayken İsveç'in Varnemo şehrine gelen Akça, ülkedeki ilk günlerinde parasızlık yüzünden dört gün yattığı Abro Parkı'na, eski günlerin anısına, özel olarak tasarlanmış bir bank yaptırdı.

Hızla Türkleşiyoruz

Taner Akçam / Birikim
Bu yazı birbirinden bağımsız iki ayrı yazının koalisyonundan oluşmaktadır. Birincisi, Türkiye’de şu anda yaşadığımız “etnikleşme”, “homojenleşme” sürecine ilişkindir. “Türkleşme” yolunda ikinci adım olarak da niteleyebiliriz bunu. İkinci Yazı Türkleşme’nin ilk evresinden bir kesittir. Birinci “homojenleşmeyi” nasıl yaşadığımız; Anadolu’da yüzde 90’ı Müslüman bir topluluk yaratmayı nasıl başardığımız üzerine ufak bir anekdot olarak da anlayabilirsiniz bunu. Amacım dünle-bugün arasında bir köprü kurabilmek, bugün yaşananları dünün ışığında yeniden anlamlandırmaktır.

Çiçek: Hiç bir zaman insanlık suçu işlemedik

İçinde bulunulan yılın Balkan Savaşlarının yüzüncü yılı olduğunu hatırlatan Çiçek, "Elin oğlu, elin adamı sözde soykırım için 25 senedir hazırlanıyor. 2015 yılını tüm dünyada bir yalan yılı bir bühtan yılı olarak ilan ediyor Türkiye aleyhine. Bizim sabıkamız yok tarihte. Biz hiçbir zaman soykırım gibi bir insanlık suçu işlemedik. Bunu söyleyen milletimizi de tarihimize de iftirada bulunur. Elin oğlu bir yalanın içinde o kadar hazırlık yapıyor. Ama Balkan Savaşlarının yüzüncü yılıyla ilgili daha doğru dürüst bir üniversitemizde bir tek toplantı yapılmadı…” dedi.

Ermenistan Ermenileri Türklere Müteşekkir


Yaşı kadın “Herhalde Türklere bize soykırım uygulamaya kalktıkları için teşekkür etmeliyiz. Bizi bu şekilde Dünya’nın dört bir tarafına sürmeselerdi, bugün ülkemize yurt dışından gelen paraları sağlayacak zenginler oluşmayacaktı” diyor. Yazar duyduklarına inanamadığını, neredeyse elinde tuttuğu kitapları düşüreceğini belirterek dinlemeye devam etmiş. Kadın bu konu hakkındaki düşüncelerini, “Biraz acımasız gelebilir ama gerçekler böyle” diyerek noktalandırmış. Ermenilerin, Türkiye’nin ivmeli yükselişine darbe vurmak için en fazla kullandıkları argüman olan 1915 olaylarını, her milliyetçi Ermeni yazar gibi “Soykırım” olarak niteleyen Gadarigian, kadının boğazına sarılmamak için kendini zor tuttuğunu söylüyor.

Yerevan Chronicle: “We should thank the Turks for the Genocide...”

Hrant Gadarigian

“You know,” the middle-aged sales clerk chimed in, “We should send a letter thanking the Turks for committing the genocide. As a result, Armenians were scattered around the world and now they can send us money here in Armenia.” I almost dropped the book I was leafing through. I couldn’t believe what I had just overheard… Now, I am confident that this woman is in the minority when it comes to such thoughts. But I am equally sure that there are many who think like her here in Armenia. You just have to scratch the surface.

Anlamak isteyene 1 - 2

Etyen Mahçupyan / Zaman

Clinton, Macaristan Dışişleri Bakanına Ramil Safarov’ın iadesine ilişkin hayal kırklığını ifade etti

Macaristan Dışişleri bakanı János Martonyi’nin Washington ziyareti esnasında ABD Dışişleri bakanı Hillary Clinton, Azerbaycan’lı katil Ramil Safarov’un iadesine ilişkin karar vesilesiyle tekrar ″derin hayal kırıklığını″ ifade etti.

«Suriye Havayolları» Halep- Erivan-Halep seferlerini İran ve Irak üzerinden gerçekleştirecek


Türkiye,  Suriye’ye hava sahanlığını  kapattığından «Suriye Devlet Havayolları» Halep- Erivan-Halep seferlerini İran ve Irak üzerinden gerçekleştirecek. NEWS.am muhabirine açıklama «Suriye Devlet Havayolları» Erivan Ofisinden geldi.

Vakfa var bireye yok

Eyüp Serbest
Hükumet geçtiğimiz yıl azınlık vakıflarının çeşitli nedenlerle el konulan mallarının iadesinin önünü açarken, uygulamanın, 2001 yılında çıkarılan bir kararnameyle, bireysel başvurularda terse işlediği ortaya çıktı…2001 yılında hazırlanıp bu güne kadar gizlenen genelgede özetle şu ifadeler yer alıyor: “Bahsedilen nitelikte kişilere ait kayıtlar farklı tarihlerdeki kanun ve kararnameler gereği işleme tabi kayıt niteliğini kaybetmiştir. Tescil işlemleri tamamlanmamış olsa dahi tescilsiz iktisap şeklinde Devletin uhdesine geçen bu gayrimenkullerin eski malik ve mirasçıları Medeni Kanunun 928 inci maddesine göre ilgili kişi sayılamayacaklarından tapu kaydı verilmesi dahil, hiçbir tapu işlem talebinin kabul edilmemesi gerekir…

Ermeni vekile soğuk duş! Milletvekilliği anayasa konseyi tarafından düşürüldü

Engin Akgürbüz /Lyon, (DHA)
Milletvekili seçimlerine listesinde halen bir senatörün yardımcısı olan bir isimle girdiği için milletvekilliği düşürüldüğü bildirilen Patrick Devedjian, geçen haziran ayında Hauts-de-Seine bölgesinden bir kere daha UMP partisinden milletvekili seçilmişt.

Ermeni General Tansiyonu Yükseltti

Ermeni general Artak Davityan'ın, "Azerbaycan'ın petrol ve doğalgaz altyapısını vurabiliriz" şeklindeki açıklaması bölgede suları ısıttı… Azerbaycan Savunma Bakanı, "Petrol ve doğalgaz yataklarını işletebildiğimiz gibi onları korumasını da biliriz" açıklamasını yaptı. Bakanlık sözcüsü Albay Eldar Sabiroğlu, "Düşmanın bölgede tansiyonu yükselten açıklamalarına alışığız" dedi.

The World Through Institutional Lenses- A Conversation with Daron Acemoglu

Daron Acemoglu is the Killian Professor of Economics at MIT. In 2005 he received the John Bates Clark Medal awarded to economists under forty judged to have made the most significant contribution to economic thought and knowledge. He is the author of Why Nations Fail.

Raffi Hermon Araks İçini Döktü


Parti rozetini yakama taktıkları gün, binlerce kişi karşısında (daha o zaman Genel Başkanlık koltuğunda adının esamisi bile gözükmeyen, hissedilmeyen bugünkü Genel Başkan hakkında), (...) Kitlesel bir partide Canan Arıtmanlar da olacaktır, Kemal Kılıçdaroğlular da olacaktır, amacımız dışarıdan konuşmak, bağırmak, çağırmak yerine, içeri girip, bu partide Kemal Kılıçdaroğlu gibileri çoğaltmak olacaktır demiş ve hakikaten de kaderin cilvesiyle(!) diyelim, 29 Mart 2009 tarihi üzerinden 14 ay geçmişti ki 22 Mayıs 2010 tarihinde, Genel Başkan seçilmişti...

Brüksel’de Ermenistan ve AB arasında Vize Kolaylığı

18 Ekim’de Brüksel’de, Ermenistan AB Daimi Temsilcisi, elçi Avet Atonts ve Avrupa Komisyonu İçişleri Genel Direktörü Stefano Manservisi Ermenistan ve AB arasında Vize Kolaylığı ve Geri Kabul anlaşmalarını parafe ettiler. İlgili anlaşmaların Aralık 2012’de imzalanması ve 2013 yılının ilk yarısında onay aşamasına girmesi beklenmekte. .

Vatikan’dan Suriye’ye özel heyet!

Hristiyan aleminin ruhani lideri Papa 16. Benedikt, Suriye’nin başkenti Şam’a başpiskopos ve kardinallerden oluşan bir heyet gönderme kararı aldı. Papa adına açıklama yapan Kardinal Tarcisio Bertone, ’Suriye’de oynanan trajediyi, bir kenara çekilerek izleyemeyiz’ dedi.

Türkiye’de dini azınlıklar: Temsiliyet ve Kurumlaşma paneli

Nelly BAROKAS
Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Öktem, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İçtihatlarına göre dini grupların örgütlenmesi ve iç örgütlenme özgürlüğü konusunda yaptı. Öktem’e göre, Avrupa’da geçerli normatif standartlara göre, dini cemaatlerin özerkliği, demokratik toplumlarda çoğulculuğun vazgeçilmez bir unsurunu oluşturmaktadır. Dini toplulukların özerkliği ve iç örgütlenmesine dair meseleler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önüne gelmiş ve mahkeme her zaman dini toplulukların daha çok özerklik ve örgütlenme serbestîsi kazanması yönünde tavrını koymuştur… Türk hukukunda tüzel kişiliği bulunmayan Rum Patrikhanesi, Büyükada Yetimhanesi’ne ilişkin olarak AİHM’ne başvurmuş ve bu başvuru Patrikhane lehine sonuçlanmıştır. Ancak Öktem, Türkiye’deki gayrimüslim cemaatlerinin ve ruhani reislik makamlarının tüzel kişiliklerinin bulunmadığını, AİHM’nin kararlarından hareketle tüzel kişilik sorunun çözüme kavuştuğu görüşüne katılmanın mümkün olmadığını söyledi. Kanunen sayılmayan ve tanımlanmayan, soyut bir tüzel kişilik kavramının uluslararası bir yargı mercii tarafından kabul görebileceğini ancak iç hukuk açısından sıkıntılar yaratacağını, bu nedenle kanuni bir düzenleme ile tanımlanmasının isabetli olacağını belirtti.
(Bizim hakim zihniyeti kutlamak gerekiyor. Temsiliyet gibi uydurma bir sözü galatı meşhur haline getirdiler. Sözlüklerde böyle bir kelime yok. HYETERT)

Cemaat Kiliselere de göz koydu!

Eruh Merkez Dıh Mahallesi’nde bulunan Surp Astadvadzin Kilise’sinin bulunduğu alan Fethullah Gülen Cemaati bünyesindeki bir okul inşaatı için satın alınmak isteniyor.Toprak altında kalan kiliseyi hiçe sayıp alanın bir tarihi değeri olmadığını iddia ederek Cemaat Okulu inşa etmek istiyorlar. Kaymakam’ın desteğini alan Cemaat, Kültür Bakanlığı’ndan aldığı “Böyle bir Kiliseye dair kayıt yoktur” envanteri ile yapacakları okul inşaatını haklı gösterme gayretinde.

«Armavia»nın uçuşları borç sebebiyle durduruldu

Zvartnots Uluslararası Havalimanı, «Armavia»nın uçuşlarına servisi durdurdu. Bilgilerimize göre Armavia havalimanı idaresi büyük ölçüde borçlu durumdu. Hatırlanacağı gibi «Armavia»nın uçuşları Eylül ortasında da durdurulmuş ancak taraflar daha sonra borç ödemeleri konusunda mutabakata varmışlardı.

7th Annual Pomegranate Film Festival

Hamshen Director Ozcan Alper was the first film maker in Turkey to depict the Armenian language on film and was persecuted by the Turkish government as a result.
Unleash your inner Armenian this Fall by attending the 7th annual Pomegranate Film Festival and supporting Armenian film makers as well as Armenian causes. This year's program offers a series of films that examine issues of identity, restoration and the plight of minorities in Anatolia today.

Meğer Türkler, Türkiye’de küçük bir azınlıkmış!

Gökhan Kaya
Araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de yaşayanların en az yüzde 90’ı Türkler Anadolu’yu işgal etmeye başlamadan önce orada veya yakın bölgelerde yaşayanların soyundan geliyor. Orta Asya menşelilerin oranı genelde sadece yüzde 8-9 civarında çıkıyor… İTÜ İnsan ve Toplum Bilimi bölümü öğretim üyesi, antropolog Timuçin Binder şöyle diyor: Gen araştırmaları bugün Türkiye'de yaşayan insanların ne kadarının Orta Asya kökenli olduğunu ortaya çıkartıyor. Buna göre bu rakam ortalama yüzde 10-15 civarında. Yani Orta Asya'dan bu topraklarda yaşayanların yüzde 10-15'i gelmiş ve nüfus yapısını da değiştirememişler… Son olarak yukarıdaki paragrafı çok ilginç bir iddiayla bağlayarak bitirelim, Türkolog prof. Aifer Gudrun Holeeand "Mijn Kont Publicaties" dergisinde yayınlanan makalesinde Ermenilerin Selçuklu işgalinin ardından savaşlarda ve iskan politikalarında Türkleri desteklediğini ve zamanla Müslüman olduğunu, Türklerin sayıca Ermenilerden çok daha az olması nedeniyle evlilikler yoluyla Türklerin en azından genetik olarak Ermenileştigini iddia ediyor. Yani bu iddiaya göre şu ‘Hepimiz Ermeniyiz’ sloganı sadece bir metafor değilmiş!

İzmir Ve Ermeniler


En güzel 7. postane otel oluyor

Mardin’de 125 yıllık tarihi PTT binası, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Uygulama Oteli’ne dönüştürülüyor. 1890 yılında Ermeni mimarbaşı Sarkoz Lole tarafından yapılan tarihi bina, uzun yıllar PTT binası olarak hizmet verdi…2011 yılında dünyada görülmesi gereken 10 postane listesinde 7. sırada yer alıyor.

Haberin Devamı: http://www.sabah.com.tr/Turizm/2012/10/16/en-guzel-7-postane-otel-oluyor


Anlamak isteyene

Etyen Mahçupyan
Macaristan'ın sınıf arkadaşını uykuda baltayla doğrayan bir katili niçin iade ettiği konusunda ise iki bilgi var: Macaristan Şah Deniz Sahası'ndaki doğalgazın kendisinin de dahil olduğu konsorsiyumun belirlediği hattan, yani Macaristan üzerinden geçmesini istiyor. İkincisi de, Azerbaycan Macaristan'ın çıkardığı 3 milyar Euro'luk tahvili toptan almaya niyetli gözüküyor... AB ise bu yozlaşmayı seyrediyor ve tepki vermiyor. Kısacası ortada bir cani ve o caniyi pazarlık mevzuu yapan iki devlet var… Sevag'ın üzerindeki kıyafette giriş ve çıkış deliklerinin olduğuna mahkemede tanıklık etti. Belki de bu delikler merminin açısını verdiği ölçüde olayın bir cinayet olduğunu kanıtlamaya hizmet edeceği için, Sevag'ın üzerine alelacele başka bir giysi giydirilmişti. Bütün bunlara Ağaoğlu'nun milliyetçi görüşü benimsediğini ve olayın 1915'in sembolik anma günü olan 24 Nisan'da meydana geldiğini ekleyelim... Şimdi yeniden soralım: Acaba bu olayın ve davanın haber değeri yok mudur? Varsa acaba birkaç istisna dışında niçin Türkiye gazetelerinde bu olay hiç görülmemiştir? Ölen Ermeni, öldüren Türk olduğu için olabilir mi?... Türkiye geçen haftalarda dünya satranç şampiyonasına ev sahipliği yaptı ve bu büyük organizasyon sınavından başarıyla çıktı… Ama yine birkaç istisna dışında Türkiye gazetelerinde bu başarılı organizasyonla ilgili pek haber okumadık. Sizce sebep ne olabilir?  Dünya şampiyonluğunun en büyük adaylarından birinin Ermenistan olması ve nihayette bu takımın gerçekten de birinci gelmesi olabilir mi? Programda adları olmasına rağmen Suat Kılıç ve Kadir Topbaş da kapanış törenine katılmamışlar. Ermenistan takımına ödül vermek durumunda kalmamak için olabilir mi?

Yazının Devamı:

Şişli'den Haberler

Şişli Spor Kulübünün geleneksel spor okulları Şişli Spor Kulübü lokalinde,Yeşilköy 2001 Kolejinde başladı, Kadıköy Kız Lisesinde ise 3 Kasım da başlayacak… Şişli A bayan Voleybol takımı Türkiye 2. deplasmanlı ligindeki 2012-13 sezonundaki ilk maçında Balıkesir Belediyesi takımı ile karşılaşacak... Şişli yıldız erkek takımı 19 Ekim cuma günü saat 19:30 da Yakacık spor salonunda Caddebostan takımı ile karşılaşacak.

Amerika'da Din Özgürlüğü

Amerika’da anayasaya göre ifade özgürlüğünü hakkının, diğer pek çok ülkeden daha geniş olması din konusunda çeşitli görüşlerin açıklanmasına izin veriyor. Ancak bu açıklamalar büyük dinlerin mensupları tarafından bazen küfür olarak görülüyor… Amerika’daki belli başlı bütün dinler, özellikle internet ortamında saldırıya ve hakarete maruz kaldı. Ancak birçok insan bunu ifade özgürlüğü uğrunda ödenmesi gereken bir bedel olarak görüyor.

Ermeni lobisi kızgın: 'Ne Obama ne de Romney'

ANCA Başkanı Ken Haçikyan tarafından yapılan açıklamada Demokratların adayı Başkan Obama'nın Ermenilere verdiği sözlerden çark ettiğini, Cumhuriyetçi Romney'in de Ermeni toplumu açısından özel bir önem taşıyan konulara değinmediğini belirterek bu aşamada ANCA olarak herhangi bir adaya resmen destek vermeyi planlamadıklarını söyledi.

16 Ekim Ermeni Basın Günü

Ermenistan’da 16 Ekim 8 yıldır Ermeni Basın Günü olarak kutlanmakta. Bilindiği gibi Ermenice ilk süreli yayın «Azdarar» 16 Ekim 1794’te Hindistan’ın Madras (Bugün Hindistan’ın dördüncü büyük metropol kenti ve Tamil Nadu eyaletinin başkenti Chennai) kentinde yayımlandı.

Ana dilde eğitim için alternatif kurumlar kurulacak


Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, iktidarın ana dil konusunda çelişkili politikalar yürüttüğünü belirtti… İktidarın Kürt diline yönelik açılım iddialarına karşın mahkemelerin Kürtçe için ‘bilinmeyen bir dil’ yaklaşımlarının sürdüğüne de dikkat çeken Demirbaş, belediyelerin Ermeni, Süryani ve Kürt ailelerinden ana dilde eğitime dair dilekçeler gönderildiğini anlattı.Bu dilekçelerin, halkların asimilasyonu kabul etmediklerinin göstergesi olduğunu söyleyen Demirbaş, belediye olarak halkın taleplerine karşılık verecek alternatif kurumlar oluşturacaklarını aktardı.

Sur, bu kez Gümrü ile kardeş oluyor

Veysi Polat
Filistin’in Ramallah Belediyesi ile yaptığı kardeşlik protokolü İçişleri Bakanlığı’nca soruşturmalık olan BDP’li Sur Belediyesi, bu kez Ermenistan’daki Gümrü Belediyesi ile “kardeş” oluyor.

Suriye Ermenilerine insani yardım taşıyan uçak en nihayet Halep’e indi

Suriye Ermenilerine insani yardım taşıyan uçak Erzurum’da yükünün kontrolü sonrasında Suriye’nin Halep havalimanına indi… Emeni Apostolik Kilisesi  Beriye Diyakosluğu Basın Sekreteri Jirayr Reisyan, uçağın şu anda havalimanında olduğunu, akşamleyin havalimanına açılan yolları güvenlikli olmadığını belirtti. Reisyan, yardım malzemesi havalimanı resmi mercilerinin denetiminde olduğunu ve sabahleyin «İlk Yardım»  Grubunun gidip getireceğini ve paylaştıracağını belirtti.

St. Stepanos Church of Elberon, NJ, Marks 25 Years

On Sunday, October 7, Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited St. Stepanos Church of Elberon, NJ, as the parish marked the church's 25th anniversary and honored Mrs. Sirvart Hovnanian, who with her late husband Mr. Kevork Hovnanian built the church in memory of Mr. Hovnanian's parents in 1987.

Ekonominin Nobel'i ABD'li iki ekonomiste gitti


Nobel ekonomi ödüllerini iki ABD'li ekonomist kazandı. Alvin Roth ve Lloyd Shapley, 'Dengeli dağıtım ve piyasa modeli teorisi' (The theory of stable allocations and the practice of market design) çalışmasıyla kazandıkları 1.2 milyon dolarlık ödülü paylaşacaklar.

Ermeni uçağının Türkiye’de denetlenmesi konusuna bir hafta önce karar verildi


Ermenistan Sivil Havacılık Dairesi, Ermeni uçağının Türkiye’de iniş yapması konusuna açıklık getirdi. «Ermenistan Cumhuriyeti’nden Suriye Ermeni toplumuna insani yardım tahsis edilmektedir. Geçtiğimiz hafta Türkiye Havacılık yetkilileri, «AIR Armenia » yetkililerine  uçağın Türk hava sahanlığını kullanmak istiyorsa Türkiye’nin Erzurum Havalimanına iniş yapması ve burada yük kontrolüne tabi tutulması gerektiği bildirildi. Havayolları mutabakatını verdi ve daha baştan itibaren uçuş planında (Erzurum) havalimanına iniş yapacağı öngörülmüştü. (Ne garip bu gerçeği maalesef ancak 7-8 saat sonra öğrenebildik. HYETERT)

Arama yapılan Ermeni uçağına izin verildi

Ermenistan'dan Halep'e giden Ermeni kargo uçağı Erzurum'a indirildi. Arama yapılan uçak tam 6 saat sonra yoluna devam etti. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, "Uçakta insani yardım var. Yoluna devam etmesine izin verildi" demişti. 

AB'den Türkiye'nin İlerleme Raporu tepkilerine eleştiri

Avrupa Komisyonu’nun Türkiye raporuna Ankara'dan yükselen seslere karşılık geldi. Komisyon yetkilileri, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun AB raporunu canlı yayında çöpe atmasının yersiz, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın rapora tepkisini ise aşırı olarak değerlendirdi, ayrıca gösterilen tepkilerin, ifade ve basın özgürlüğü konusunda yönlendirilen eleştirilerin bir kez daha haklı olduğunun bir işareti olduğunu söyledi.
(Avrupa Komisyonu'nun 2012 İlerleme Raporunu       http://www.abgs.gov.tr/files/AB_Iliskileri/AdaylikSureci/IlerlemeRaporlari/2012_ilerleme_raporu_tr.pdf  linkinden okuyablirsiniz. HYETERT)

Ermenistan Havayolu: Türkiye şov peşinde

Ermenistan havayolu şirketi Air Armenia Genel Müdürü Avestiyan, uçağın zorla değil daha önce yapılan bir anlaşma çerçevesinde indirildiğini belirterek, "Türk tarafının, medyanın yardımı ile zorla bir iniş olduğunu söyleyerek, planlanan iniş konusunda şov yapmaya çalıştığını" söyledi. 
Haberin Devamı: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=371682

Ermenistan uçağı neden Erzurum'a indi?

Suriye'ye giden Ermenistan uçağı, Erzurum Havalimanı'na indi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Teknik nedenlerle iniş izni istedi, biz de verdik" dedi.Yıldırım, "Ermenistan'dan kalkan bir uçak Erzurum'a teknik iniş yapmıştır. Teknik iniş ne demek, pilotun kendi rızasıyla arzusuyla iniş talebinde bulunmasıdır. Olay budur" dedi.

Flash... Flash... Ermenistan uçağı Erzurum'a indirildi: Arama yapılıyor

Öğrendiğimize göre henüz bilinmeyen bir nedenle Ermenistan uçağı Erzurum'a indirildi ve aranıyor. HYETERT

Cibinli Satenik Kırkıryan....

Ayfer Tuzcu Ünsal / Gaziantep Sabah
1988 yılında Armen Aroyan, tanışmak, Antep’i yakından tanımak ve diyalog başlatmak üzere bir arkadaşı ile Gaziantep’e geldi… Hayatımda ilk defa duyuyordum bu ismi… Cibin’in ismi, Saylakkaya olarak değişmiş, önce onu öğrendik. Birecik köprüsünü geçtikten sonra gidilen, Halfeti’ye bağlı bir köy Cibin... 1915’te tehcir kararı çıkınca Cibindeki Ermeni ailelerin büyük kısmı, kızlarını bilemedikleri, tehlikelerle dolu çöl yollarına götürmek istemediler. Müslüman komşularıyla araları gayet iyiydi. Tahminen 30 kadar Ermeni kız çocuğu bu şekilde geride kaldı. Müslüman aileler tarafından büyütüldüler ve o ailelerin erkek çocukları ile de evlendirildiler. Böylece, çoğu Cibinlinin annesi Ermeni olmuş oldu. Tabii, bu kızların hepsi Müslüman oldular ve Türkçe isimler aldılar... 

Kapıkule'den sonra 'ekümenik'

Mahmut Gürer
AB'nin Türkiye için hazırladığı 2012 İlerleme Raporu'nda özellikle ifade özgürlüğü konusunda sert eleştiriler yer alırken, Fener Rum Patrikanesi'nin durumu da ele alındı. Raporda kullanılan 'Ekümenik Patrik' ifadesi, AB Bakanlığı tarafından yayınlanan Türkçe çeviride 'Rum Ortodoks Patriği' oldu. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Patrikhane'nin 'Ekümenik' olduğu iddiasını Ankara'nın kabul etmediğini, ancak yurt dışında bu unvanın kullanımının engellenemeyeceğini savundu.


Nefret suçları, din, İslâmofobi ve ifade özgürlüğü

M.Şükrü Hanioğlu/Sabah
Ülkemizde fütursuzca işlenen nefret suçlarıyla ilgili bir düzenleme yapılmasına karar verilmiş olması sevindiricidir. Söz konusu suçlar genellikle "azınlık" sınıflamasındaki grupların üyelerini hedef almakla birlikte, bu düzenleme doğal olarak Müslümanlara yönelik nefret suçlarını da kapsayacaktır. Ancak bununla "dinî değerleri koruma" amacının da hedeflenmesinin, ifade özgürlüğü alanında ciddî sıkıntılar doğurabileceği gözden uzak tutulmamalıdır. Benzer şekilde İslâmofobinin Müslüman bireylere yönelik tehdit oluşturmasıyla mücadele edilmesi, onun antisemitizm ve yabancı düşmanlığı (xenofobia) benzeri bir hoşgörüsüzlük türü olarak kavramsallaştırılmasına çalışılması anlamlıdır. Ama bunun "dinin korunması" zemininde yapılması ve bir uluslararası "dinlerin korunması" projesine dönüştürülmesi onun başarı şansını fazlasıyla azaltacaktır. Haberin Devamı: http://www.duzceyerelhaber.com/kose-yazi.asp?id=11048&Nefret%20su%C3%A7lar%C4%B1,%20din,%20%C4%B0sl%C3%A2mofobi%20ve%20ifade%20%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC

Nefret söylemi (ve toplum olmak)

Serdar Kaya/Taraf
İfade özgürlüğü ile nefret söylemi arasındaki çizgiyi farklı devletler farklı yerlerden çiziyor. Ama bu konudaki temel ölçü gayet basit: Bir ifade, herhangi bir fikri eleştirmenin ötesine geçiyor, sözkonusu fikri dile getiren kişileri hedef tahtasına oturtuyor ve haklarında önyargı, öfke ve nefret uyandırmak suretiyle onları şiddet tehdidi altına sokuyorsa, ortada bir nefret söylemi var demektir. 

Nefret suçu bir yanılsama mı?

Etyen Mahçupyan / e.mahcupyan@zaman.com.tr
‘Şiddeti tahrik ve teşvik’ eden beyanların ifade özgürlüğü içine girmediği önermesi yapılıyor. Bazıları bu değerlendirmenin bir nüans içerdiğini savunmakta: Şiddetin ancak elinizde bir güç varsa hayata geçebileceğini, o nedenle nefret suçunun ancak azınlıklara karşı işlenebileceğini söylüyorlar. Öncelikle meraklısı için söyleyelim, örneğin Wikipedia tanımında böyle bir nüans yok. Ama farz edelim ki öyle olsun... Küresel iç içe geçmiş dünyada bir yerdeki azınlığın hemen yanı başındaki bir yerde çoğunluk olduğunu görüyoruz. Bu durumda bir toplumda çoğunluğa yapılan hakaretin nefret suçu olmadığını söylemek anlamlı mı?