Etiketler

Kharberd (Harput) Vilayeti


Kharberd (Harput) Vilayeti, Mamuret-ül Aziz Vilayeti. Osmanlı İmparatorluğu’nda, Batı Ermenistan topraklarında, merkezi Kharberd (1867 yılından itibaren Mezire/Mamuret-ül Aziz) olan idari birim. 1847 yılında Diarbekir (Diyarbakır, Sebastia (Sıvas) ve Maraş vilayetlerinin bazı kazaları üzerinde kurulmuştur. Dsopk’un büyük bir kısmı, Küçük Hayk’ın güneydoğusu, Kuzey Asorik’in (Suriye) bazı bölümlerini kapsamaktaydı. Kuzey ve kuzeydoğuda Erzırum (Erzurum), doğuda Bitlis ve Diarbekir, güney ve güneybatıda Halep, batıda ise Sebastia (Sıvas) vilayetleriyle sınırdaştı.

BARİKATLARA !!!

1980 Anayasası’nın 174’üncü maddesi “inkılap kanunlarının korunması” başlığını taşır. En genci 1934 tarihli olan sekiz yasayı madde madde sıralar ve der ki: “Anayasanın hiçbir hükmü, Türk toplumunu çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarma ve Türkiye Cumhuriyetinin lâiklik niteliğini koruma amacını güden, aşağıda gösterilen inkılâp kanunlarının, Anayasanın halkoyu ile kabul edildiği tarihte yürürlükte bulunan hükümlerinin, Anayasaya aykırı olduğu şeklinde anlaşılamaz ve yorumlanamaz. Malum, 1980 Darbesi Cumhuriyet-1923’ün son restorasyonudur ve Cumhuriyet-1923 taraftarları 1980 Anayasası’nın değişmesini, bu inkılap kanunları ortadan kalkacak diye istemez... Açıkça görülüyor ki, “hala” yürürlükte olan1980 Anayasası 1923 Cumhuriyeti’nin “devrim yasaları”nı bu sekiz yasadan ibaret görüyor ve bu yasaları anayasa koruması altına alıyor. Bugün  bu “devrim yasaları”nın bazılarının hiçbir hükmü kalmamış, bazıları ise “antika” yasa değeri kazanmıştır.

Almanya Ermeni Soykırımını tanır mı?


Almanya’da Ermeni Soykırımının tanınması gerçekçi ancak ne yazık ki en azından 2015’e kadar imkansız kabul edilebilinir. Açıklama bugün 16 Kasım’da gerçekleşen basın toplantısında, Ermeni Soykırımının Tanınması Komisyonu üyesi ve  Berlin Hür Üniversitesi öğretim üyesi Filoloji uzmanı Prof. Dr. Jirayr Koçaryan’dan geldi.Koçaryan’a göre bu konuda ilerleme kaydetmek için Alman aydınlarına yaklaşmak, ülke sakinlerinin Ermeni Soykırımını konusunda fazla bilgi sahibi olmadıklarından farklı nitelikte konferanslar, seminerler düzenlemek gerekiyor.

Ermenistan ve Türkiye’de tarihi Frankofoni

«Nouvelles d`Arménie»nin verdiği habere göre  17 Kasım’da Bourg-la-Reine Belediyesinde Ermenistan ve Türkiye’de tarihi Frankofoni (Francophonie historique en Arménie et en Turquie) temalı bir yuvarlak masa düzenlenecek. Ermeniler, özellikle Haçlı seferleri esnasında,  Frank şövalyeleri  Urfa ve Kilikya Kontluklarında egemen oldukları zaman  da olmak üzere daima  Avrupa’yla temas içindeydiler.

Kilise Ve Mezar Taşı Koruma Altına Alındı

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde sinema olarak kullanılan eski Ermeni kilisesi ve bahçe duvarına monte edilen tarihi mezar taşı koruma altına alındı.

Ermenistan Türk sermayesine kapılarını açmak istiyor

Cuma günü Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan, Türk sermayesinin Ermenistan pazarına girmesine ülke olarak olumsuz bakmadıklarını ifade etti.

Gayrimüslim Vakıf Malları İçin Bin 560 Müracaat

Türkiye’deki gayrimüslimlerin vakıf mallarının iadesiyle ilgili de bilgi veren Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, “Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak biz 27 Ağustos 2012 tarihinde bunların müracaatları sona ermişti. Genel Müdürlük olarak değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Kanun kapsamında verilmesi gereken yerlerin kararlarını meclis olarak aldık. Bugüne kadar 165 taşınmaz ile ilgili değerlendirme yaptık. 95’i için ret kararı verdik. 70 civarında da olumlu kararı verdik. 15 taşınmaz için de tazmin kararı verdik. Bunlar devam ediyor ve daha da devam edecek. 115 vakıf ve bin 560 taşınmaz için müracaat ettiler.

A Celebratıon of Servıce in Detroit

Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited the St. John Church of Southfield, MI, last Sunday, where he ordained two altar servers to the diaconate and joined the community in recognizing the dedication of several longtime parishioners.

TRINITY CHRISTMAS BAZAAR TO BE HELD NOVEMBER 30 AND DECEMBER 1

By Seta A. Buchter
Cambridge, MA – Holy Trinity Armenian Church of Greater Boston will usher in the holiday season with its annual Trinity Christmas Bazaar, which will take place on Friday, November 30, and Saturday, December 1, in the Charles and Nevart Talanian Cultural Hall, 145 Brattle Street, Cambridge, MA. Bazaar hours are Friday, from 3 to 9 p.m., and Saturday, from 10 a.m. to 7 p.m.

Varlık Vergisi ve Milli Koruma Kanunu


Emre Gül
11 Kasım 1942 tarihinde "Türkleştirme Hareketi"nin ilk halkasının bir parçası olarak çıkartılan Varlık Vergisi'nde ilk sürgünler tam 69 yıl önce gerçekleşmeye başladı. Özellikle gayrimüslim ticaret erbabını hedefleyen bir kanun olarak yürürlüğe giren Varlık Vergisi'ni ödeyebilmek için, evlerini/işyerlerini satmak zorunda kaldı ve çoğunun iş hayatı sona erdi.1942 ylında bugün Varlık Vergisini ödemeyen 160 kişi sürgün edildi ve Resmi rakamlara göre 1400 kişi Aşkale’ye yollandı. Sürgünler, taş kırdı, yol yaptı. Varlık Vergisi kanunu, yüzlerce gayrimüslimin göç etmesine, daha sonra da 6-7 Eylül olaylarının yaşanmasına neden olan ve temeli İttihat ve Terakki döneminde atılan ‘Sermayenin Türkleştirilmesi projesinin’ bir parçasıydı.

Zirve Yayınevi davasında 51. duruşma sona erdi

Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin davanın 51'nci duruşma sona erdi. Duruşmaya 14 Ocak 2013 tarihinde devam edilecek.

Gayrimüslimlere Ait 165 Taşınmazdan 90’ı İade Edilmeyecek

Gayrimüslimlere ait taşınmazların Rum, Ermeni ve Musevi cemaatlerine (geri) iadesi için başlatılan çalışma sürüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, başvuruları 27 Ağustos’ta sona eren bin 560 taşınmaz için gerekli değerlendirmelerin yüzde 10’unu tamamladı. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, değerlendirmesini tamamladıkları 165 taşınmaz eserden 90’ına red kararı verdiklerini söyledi. 70’ini olumlu bulduklarını ve 15 tanesi için de tazmin kararı aldıklarını ifade eden Genel Müdür Ertem, çalışmalara devam ettiklerini kaydetti. 

Soykırım iddiası 'tarihi gerçek' kabul edildi, Türk öğrenciler zor durumda

Fransa'nın farklı bölgesinden gelen şikayetleri değerlendiren Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, velilerin başkonsolosluklarla irtibata geçmelerini istedi. Burcuoğlu, Fransa Milli Eğitim Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'na konuyla ilgili nota verdiklerini ifade ederek, "Fransa makamları bizim hassasiyetimizin farkında. Fakat geri adım atacakları yönünde bir işaret görmüş değilim. En azından nezaket gereği gönderdiğimiz yazılara bile henüz cevap vermiş değiller." dedi.

Cengiz Aktar Yazdı: Varlık Vergisi’nin 70. yıldönümü


Geçtiğimiz pazar 11 Kasım bu musibet kararın yetmişinci yıldönümüydü. Bir grup sivil, vergiyi ödeyemeyen tümü gayrimüslim 1869 kişiden 1229’unun Aşkale’deki çalışma kampına sevkedilmek üzere toplandıkları Haydarpaşa Garı’nda bir bildiri okudu ve devletten özür talep etti. Aynı yıllarda Naziler de Avrupa Yahudilerini ölüm kamplarına trenle sevk ediyordu.

Lecture by Dr. Lerna Ekmekcioglu on Armenians in the Early Turkish Republic


BELMONT, MA -- Dr. Lerna Ekmekcioglu, McMillan-Stewart Career Development Assistant Professor of History at the Massachusetts Institute of Technology, will give a lecture entitled “Wishful Thinking or Insidious Camouflage? Armenians Responding to the New Turkey (1923-1933),” highlighting NAASR’s 2012 Christmas Open House on Thursday, December 6, 2012. The Open House will begin at 6:00 p.m. and conclude at 11:00 p.m., with Ekmekcioglu’s talk set for 8:00 p.m. The evening’s events will take place at the NAASR Center, 395 Concord Ave., Belmont, MA.

Major Armenian Genocide Film Launched at TUMO Center

Producers of the upcoming feature “Three Apples Fell From Heaven,” a drama set against the backdrop of the Armenian Genocide, gathered at Tumo Center for Creative Technologies in Yerevan to introduce awardwinning director Shekhar Kapur who was in the country to scout locations for the film.“This is a challenging project that reveals a shameful chapter in world history,” said Kapur whose movies, including “Elizabeth” and “The Golden Age,” have earned nine Academy Award nominations.

Answering the Call of a Fellow Armenian


For more than 3 weeks now, students from local high schools – both private Armenian and public – have been working the phones here, volunteering every day, to raise funds for two beneficial projects of Armenia Fund’s 15th International Thanksgiving Day Telethon: construction of multifunctional community centers in Armenia and Artsakh and humanitarian relief to Syrian Armenians caught in a brutal civil war.

Türkiye’nin Ortalama Refah Seviyesi

Nurettin Değirmenci
The Legatum Institute her yıl ülkelerin genel refah seviyelerini araştırmaktadır... Türkiye’nin 142 ülke içindeki ortalama genel refah seviyesi derecesi: 89’dur. Yani: Bizden daha mutlu yaşayan 88 ülke, daha kötü koşullarda yaşan 52 ülke var.  

Türk Kökenli Amerikalılar’a Politika Tavsiyesi

Amerika’da 6 Kasım seçimlerinde California’daki yerel yönetim kademelerine bir Türk ikinci kez seçildi. John Alpay, 2010 yılında seçildiği San Clemente seçim bölgesinin Capistrano birleşik eğitim bölgesinde meclis üyeliğini bir kez daha kazandı... John Alpay, bir sonraki seçimlerde siyasete atılmayı planlayan Türk kökenli Amerikalılar’a da tavsiyede bulunuyor ve “Seçimlere katılmak için son dakikayı beklemeyin. Çalışmalarınıza önceden başlayın, yaşadığınız bölgenin sorunlarına ilgi gösterin, yerel komisyonlarda, kurullarda görev alarak yaşadığınız topluma buranın çözüm üreten aktif bireyleri olduğunuzu kanıtlayın,” diyor.

Malatya’daki tarihi yapılar canlanıyor

Geçen yıl şehir merkezindeki Ermeni mezarlığına yapılan son dua yeri ve bekçi kulübesinin ‘yanlışlıkla’ yıkıldığı Malatya’da, iki tarihi kilisenin restorasyonuna başlandı. Malatya Valiliği Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu’nun (KUDEB) denetiminde geçen hafta başlayan çalışmalarla, Surp Yerrortutyun (Taşhoran) Kilisesi ile 4. yüzyıldan kalan Surp Krikor Lusavoriç Manastırı yenilenecek.

Zirve davası sanığı: Özal'ı da bize yıkarlar

Zirve Yayınevi cinayetleri davasının ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesi çabası olduğunu iddia eden eski Malatya İl Jandarma Komutanı emekli albay Mehmet Ülger, ''Malatya'da işlenen cinayetlerin Rahip Santoro ve Hrant Dink davasıyla ilişkilendirilmesi bunun 'Ergenekon Davası'na uzanacağının kanıtıdır. Güç odakları utanmasalar Eşref Bitlis ve Turgut Özal'ın ölümlerini de bizimle ilişkilendirecek. İlker Çınar'ın ifadeleriyle olayı bize yıkmaya çalışmaktalar'' iddialarında bulundu.

Vartanants Korosu Almanya'da


17.11.2012 Saat 18.00;  Badarak:  18.11.2012 Pazar Saat 12.00.  Adres: Christuskirche in Steinbühl / Siemensplatz 2,90443 Nürnberg. Konser yeri: Festsaal der Griechisch-Ortodoxen MÜNCHEN (Yunan Ortodoks Kilisesi salonu)

Türkiye-İsrail İlişkilerinde Düzelme Mümkün mü?

Burada önemli olan bir başka husus ise, Birleşik Devletler’deki İsrail lobisinin bu ülkenin dış politikasında oynadığı roldür. Bu hiçbir biçimde akıldan çıkarılmaması gereken bir gerçektir. Türkiye’nin Birleşik Devletler’de etkin bir lobisi yoktur. Kendisiyle ilgili Rum ve Ermeni lobilerinin getirdiği karar tasarılarına karşın Türkiye, İsrail lobisinin desteğine ihtiyaç duymuştur. Özellikle Ermeni lobilerinin baskısı sonucunda hazırlanan “Sözde Ermeni Soykırım İddialarının Kabul Edilmesi” tasarıları Ankara’nın girişimleri ve İsrail lobisinin çabalarıyla engellenmiştir. Fakat 2009 yılından itibaren yaşanan krizler neticesinde Birleşik Devletler’deki İsrail lobisi Türkiye’ye artık eskisi kadar destek vermeyeceğini ilan etmiştir… Burada üzerinde durulması gereken iki faktör bulunuyor. Birincisi, Washington Ankara’ya gereksinim duymaktadır… İkinci faktör ise İsrail’in Türkiye’ye karşı sert bir tutum takınmaması olarak ifade edilebilir. İsrail aslında Türkiye’yle münasebetlerini daha da kötüleştirmeyi değil iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini arzulamaktadır.

İzmir Rumcası Sözlüğü Raflarda


İzmir’in gayrimüslim semtlerinde ve bunları çevreleyen mahallelerde yaygın bir şekilde konuşulan Smyrneika, İzmir civarındaki Osmanlı Rumlarının ve birçok Levanten’in ana diliydi. Smyrneika (Smyrniotika) eski İzmir’in günlük hayatta kullanılan, Yunancanın Sakız Adası lehçesine benzeyen dilidir.

Zarakolu’ndan Süryanilere Teşekkür

KCK davasından dolayı tutuklanan yayıncı yazar Ragıp Zarakolu, hapishanede tutuklu iken 27 Mart 2012 günü İsveç’te yaşayan Süryaniler tarafından Asur Kültür Ödülü ile onore edilmişti. Süryanilerden Zarakolu’na Ödül başlığı ile sitemizde bu haber yayınlandıktan bir süre sonra, Ragıp Zarakolu KCK davasından tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olmuştu. Ragıp Zarakolu bu zor süreçte kendisini onore eden Süryani dernekleri için bir teşekkür mektubu yayınladı. 

Zana Açlık Grevinde

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, açlık grevlerinin 64. gününde konuya Meclis'in dikkatini çekmek amacıyla Meclis'te bulunan odasında süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı… Zana ilk olarak odasında, BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici ve Ahmet Türk ile bir araya geldi. Zana'nın açlık grevine ilişkin açıklama yapan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Zana'nın bugün itibariyle açlık grevine başladığını söyledi. Türk, Zana'nın süreci tıkamak amacıyla açlık grevine başlamadığını belirterek, "Tam tersine sürecin kolaylaşması, diyalog ortamının oluşturulması için bugün açlık grevine gitme kararı almıştır. Sayın Zana Meclis'e, topluma mesaj vermek için TBMM'deki odasında açlık grevini başlatma kararı aldı. Bizler de arkadaşımızın aldığı bu kararı saygıyla karşılıyoruz" dedi.

Zirve Yayınevi sanığı: O şekilde ölmemelilerdi

Mahkeme Başkanı Kısa'nın, ''Misyonerlikle ilgili uzun takipler yapmışsınız. Bu uzun takiplerin sonunda 3 ölü var. Bu da şüpheleri sizin üzerinizde yoğunlaştırıyor. Bununla ilgili ne diyeceksiniz?'' ifadeleri üzerine Yeşil, 5 yılda birim olarak 130 bin liranın üzerinde harcama yaptıklarını, misyonerlikle ilgili harcamaların toplam harcamalar içinde çok az yer tuttuğunu, en büyük harcamalarının kaçakçılık ve organize işlere gittiğini söyledi… Yeşil, Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin, ''Ne yapmış olurlarsa olsunlar, o insanların o şekilde ölmelerini kabul edemeyiz'' diye konuştu... Davanın görülmesine yarın devam edilecek

Ermeni Sayat Nova için anma kitabı

Umut Erdem
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, farklı kültür ve dillere ait eserlerin yayımına büyük önem verdiklerini belirterek, "Ermeni müziğinin büyük bestekâr ve söz yazarlarından Sayat Nova ve eserleri hakkında bir anma, armağan kitabı yayımlanmayı planlıyoruz" dedi… Bakan Ertuğrul Günay, BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan’ın kaybolan dilleri yaşatmak ve korumak için yapılan projeleri sorduğu önergesini yanıtladı. 2010’da Kürt şair Ahmed-i Hânî’nin “Mem u Zîn”, bu yıl Süryani Mor Efrem’in “Kutsal Ruh’un Kavalı” ve Kürt şair Ahmed-i Cezirî’nin “Melaye Ciziri Divanı”nı yayımladıklarını belirten Günay şu bilgiyi verdi:
Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/21924333.asp 

Zirve Yayınevi davasında 49. duruşma

Biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin davanın 49. duruşması başladı. Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 49. duruşması başladı.

Dersim Soykırımı için 23 Kasım'da başvuru yapılacak


Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Komite ve Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti, çalışmalarında yeni bir aşamaya geldi. Dersimliler, 23 Kasım'da Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunacak. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, hükümetin, insanlığa karşı suçlardan yargılanmamak için Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı yetkisini son 10 yıldır tanımadığı belirtildi, "Fakat insanlığa karşı suçlar öyle basit şekil şartlarına kurban gitmeyecek kadar önemli ve statükocu olmayacak kadar da dinamik ve canlı bir hukuktur. Bizler de bu bilinç ve ısrarla bu suçları işlemeye devam eden hükümet sorumlularının Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaları için başvuruyoruz" denildi.

Şişli Spor Kulübü’nden Haberler

Bugün 14 Kasım 2012 Çarşamba günü Şişli A bayan Takımı Saray ilçesinde açılacak olan Spor Toto spor salonunun açılışına davet edildi. Açılış maçı 1. Ligin güçlü takımlarından Beşiktaş ile Şişli arasında oynanacak. Maç saat 13:00 de başlayacak… Şişli A erkek Basketbol takımı Deplasmanlı Bölgesel ligde oynadığı 2. maçı da kazanarak liderliğe yükseldi.

Ne mutlu Türküm diyene!

Erkam Tufan Aytav  / Haber 7
Gelin bu fotoğrafı birlikte yorumlayalım. Gördüğünüz fotoğraf İstanbul Bomonti Özel Bomonti Ermeni Katolik İlköğretim okulunun kapısından çekilmiş.Devlet Ermeni öğrencilere bu tabela ile ne mesaj vermek istiyor sizce?Ya, 'sen de Türksün, Türk şemsiyesi altındasın ve bununla da övünmelisin' diyor.Yâda 'senin Türk olmadığını biliyorum bak ayağını ona göre denk at' diyor.Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundaki temel söyleme göre Türklük bir üst kimlikti, dolayısı ile bu topraklarda yaşayan herkes Türk olarak kabul edilecekti. Hâlbuki Osmanlı da Türk demek Araplar ve Gayrimüslimler dışındaki herkesti. Cumhuriyet bu konuda daha bir kapsayıcı bir ifade ile yola başladı. Hâlen yürürlükte olan 1982 Anayasası'nın 66. maddesinin birinci fıkrasına göre "Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür" ifadesine rağmen fiiliyat böyle olmadı.Devlet her fırsatta bu ülkede yaşayan gayrımüslimlerin Türk olmadığını fiilen hatırlattı.

Hükümetten kilise ve havraya 'cami' muamelesi

AB dayatması Büyükşehir Yasası'nda da kendini gösterdi... Yeni yasadaki 'mabed' kelimesi ile artık Kilise ve Havra da Cami ile aynı muameleyi görecek...Millî Gazete ilginç ayrıntıyı açıklıyor... AB dayatması Büyükşehir Yasası'nda da kendini gösterdi... Yeni yasadaki "mabed" kelimesi ile artık Kilise ve Havra da Cami ile aynı muameleyi görecek... AB'nin uyarıları doğrultusunda 2005 yılında yayınlanan genelge ile okullarda, 'cemaat, cihat, tevhid, medrese, mü'min, münafık' gibi kelimeleri kapsayan 45 sözcüğü yasaklayan AKP iktidarı, Yeni Büyükşehir Belediye Yasası'na da 'mabed' kelimesini koydu. (Bunda gocunacak ne var? Hani bütün dinlere saygılıydınız. HYETERT)

Sarkisyan'dan Fransa'ya Ankara öğüdü

Kayhan Karaca

Le Figaro gazetesine konuşan Sarkisyan, Fransız yöneticilerin tarihle yüzleşmesini övdü ve "Başkan Hollande'dan Yahudilerin toplama kamplarına tehcirini şahsen nasıl kınadığını Türk yetkililerine anlatmasını isteyeceğim. Türkiye'nin yöneticileri bundan ders çıkarabilir" şeklinde konuştu.

Amerika’lı Ermeniler, Obama’nın ilerde Ermeni Soykırımı konusunda konuşacağı umudunda


ABD Başkanlık seçimlerinde Barack Obama lehine oy veren  Amerikalı Ermeniler, önümüzdeki 4 yılda Obama’nın ‘Ermeni Soykırımına ilişkin yüksek sesle ifadede bulunmak üzere cesaret bulacağı’ konusunda umut edebilirlerdi. Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Diretörü Ruben Safrastyan, bugün 12 Kasım’da  gerçekleşen basın toplantısında, Amerikalı Ermenilerin büyük kısmının Obama’nın 24 Nisan’da «Metz Yeghern» ifadesini hatılayarak  ‘eski anıların’ etkisiyle oy vermiş olabileceklerini belirtti.

Taksim Spor Kulübü’nden haberler


Taksim Spor Kulübü Süper Amatör lig 4. gruptaki 11. hafta karşılaşmasında Esenyurt deplasmanından 3 puanla ayrıldı. Taksim'i galibiyete götüren gollerin ikisini Uğur birini de Antoni atmıştır.

2012 Electıons Bring Broad Bipartisan Victories for ANCA Endorsed Candidates


Approximately 90% of the Congressional candidates backed by the Armenian National Committee of America (ANCA) prevailed in yesterday’s hard-fought elections, as U.S. voters re-elected Barack Obama President and maintained the Democratic majority of the Senate and the Republican majority in the House.

Demand US Leadership: Urge the State Department to Assist Syria's Vulnerable Christians

Send a Free ANCA WebMail to Secretary Clinton TODAY! The Christians of Syria - neutral parties and innocent victims of rapidly spiraling violence - are caught in a fatal cross-fire between opposing forces.  Armenians and other Christians have been killed and kidnapped, their churches damaged, businesses shuttered, schools forced to close, and their homes destroyed.  Many have been forced to flee, others, living without basic necessities, face unprovoked attacks, desperation and starvation.

Misis, Aslantaş-Karatepe, Anavarza Gezisi

Nurettin Değirmenci
Aktif Felsefe Derneği üyeleri ile birlikte bazı eski yerleşim yerleri gezildi. Misis antik kenti (Mopsuestia, sonra Mamistra), Ceyhan Nehri kenarında, tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuştur. Bütün antik kentlerde olduğu gibi, Misis’in kuruluşu efsanelere dayandırılır. Truva savaşlarından önce yaşamış Mopsus tarafından kurulduğuna inanılır. Yaşlı Pliny şehri, “Serbest şehir Mopsos” diye adlandırır. 

The Forty Years of Musa Dagh: The Film That Was Denied

Edward Minasian
“After fifty years of waiting, dream of Armenians now a reality.” So stated the advertisements in the Los Angeles Armenian newspapers in April 1982, announcing the world premiere of the motion picture based on Franz Werfel’s novel, The Forty Days of Musa Dagh. The Hollywood newspaper Variety had at one time called it “possibly the most ‘on again, off again’ major literary property in the history of American motion pictures.”

Ermenistan'a "soykırım" sözü

Hollande ve Sarkisyan Elysee Sarayı'nda öğle yemeğinde bir araya geldiler. Yemeğe ünlü ermeni sanatçı Charles Aznavour, piyanist Andre Manukyan, Ermeni Dernekleri Koordinasyon Konseyi eş başkanları Ara Toranyan ve Murat Papazyan da katıldı. İnkâr yasası ile ilgili tavrı merakla beklenen Hollande, basın toplantısında konuşmadı ancak, haber kapalı geçen öğle yemeğinden geldi. Yemeğe katılan Ara Toranyan'ın yönettiği haber sitesi Armenews'ta, "Hollande'ın yeniden inkâr yasasını getirme sözü verdiği, Anayasa Konseyi'nin de karşı çıkmayacağı bir formül ile soykırımı inkârın yasal güvence altına alınmasının gerekli olduğunu söylediği" aktarıldı.

Galatasaray Adası ve Osmanlının İstanbul’u süsleyen bazı saray, cami ve köşkleri bedavaya yaptırışı

Ramazan Bedük
Osmanlının alacaklılarından biri de mimar Sarkis Balyan’dı. Çünkü Balyan özellikle Sultan Abdülaziz döneminde padişahın isteği doğrultusunda İstanbul’a çokça cami, saray, köşk, konut yapmıştı. Boğaz’da görkemiyle büyüleyen Çırağan ve Beylerbeyi Sarayları, Beşiktaş’taki Akaretler Sıra Evleri, Aksaray’daki Valide Camii, Abdülaziz Av Köşkleri, Kağıthane Camii, Yıldız Sarayı’nın büyük bölümü, Gümüşsuyu Kışlası bu yapılardan sadece bazıları.İşte Galatasaray Adası Sultan 2. Abdülhamit tarafından Sarkis Balyan’a bu yapılardan doğan borçlardan dolayı verildi… Hediye yok, nakit sıkıntısından  kaynaklanan bir zorunluluk var. 1881′de adanın sahibi olan Balyan ada üzerine 2 katlı bir konak yaptırdı. Ve adanın adı o andan sonra Sarkis Bey Adası olarak kaldı. Sarkis Balyan 1899′da bu konakta vefat etti. 3 yıl boyunca Balyan’ın varislerinden kimse adada kalmayınca Osmanlı adanın boş olduğu ve vergi borçlarının da ödenmediği gerekçesiyle adaya el koydu. Anlayacağınız Osmanlı yukarıda adı geçen yapılardan bazılarını bedavaya yaptırmış oldu.

Devlet Ermeni filmi çekecek

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ermeni meselesini tarihi gerçeklere uygun bir şekilde anlatacak ve dünya kamuoyunda ses getirecek sinema filmi ve belgeseller için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Suriye Deir Zor’daki Ermeni anıt ve kilisesi zarar gördü ancak tahrip olmadı

Ermeni Apostolik Kilisesi Beriye Diyakosluğu Basın sekreteri Jirayr Reisyan, Kilise alanında patlama sesleri yaklaşık bir hafta önce duyuldu. Kilise camlarının kırıldığı, çatlaklar olduğu ancak yıkım olmadığını kaydeden Reisyan ″ Onarım çalışmaları, çatışmaların durması sonrasında başlayacaktır″ dedi.

Ukrayna seçimlerinde 3 Ermeni milletvekili Parlamentoya girdi

«Analitika.at.au»nun verdiği habere göre; Ukrayna 7. Dönem Yüksek Radasında, «Bölgeler Partisi»  Milletvekili Aday Listesinden «Ukrayna Ermenileri Birliği» Başkanı Vilen Şatvoryan ve tanınmış işadamı Nver Mkhitaryan; Harkov eski valisi Arsen Avakov’sa «Birleşik Muhalefet» listesinden seçimi kazanarak girdiler.

Sarkisyan, Paris’te protesto edildi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Paris’te, Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen Azeriler tarafından protesto edildi… Elysee Sarayı'nda Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşen Sarkisyan, Hollande'ın görevi devralmasından sonraki ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Hollande, Ermeni mevkidaşı onuruna öğle yemeği verdi. Çalışma ortamında yenilen öğle yemeğine Ermeni asıllı Fransız şarkıcı Charles Aznavur ile Ermeni Piyanist Andre Manukyan da katıldı. Elysee Sarayı'nda gerçekleşen çalışma yemeğinde, Fransa ile Ermenistan arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin ele alındığı bildirildi.

Kudüs Ermeni Patrikliğinde patrk seçimleri Ocak 2013’te

8 Kasım’da Patriklik kaymakamı Başepiskopos Aris Şirvanyan başkanlığında gerçekleşen Kudüs Ermeni Patrikliği 38. Meclis Oturumunda,  patrik seçimlerinin 23-25 Ocak 2013’te gerçekleştirilmesi kararı alındı.

Ermenistan’dan yollanan insani yardımın dağıtımına başlandı

Suriye SANA Ajansının verdiği habere göre; Suriye Arap Kızılay’ı Ermenistan halkının Suriye halkına gönderdiği insani yardımların üçüncü partisini Halep’te ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya başladı.Homs Valisi Muhammed Vahid Akkad; dost Ermenistan halkından gelen yardımların iki ülke ve halkları arasındaki iyi ilişkilerin bir simgesi olduğunu ifade etti.

Orhan Kemal Cengiz: Bu devletin Bizans’tan gelen kodları var!

“Devletin Sakık’ı elinde bulunduran kesimi, demek ki Ahmet Altan’ın çok konuştuğunu, etkili muhalefet yaptığını düşünüyor ve onu bertaraf etmek istiyor. Sakık’ın böyle suçlamalar getirmesi bunu gösteriyor.” “Jandarma’nın örtülü ödeneği mercek altına yatırılsa, inanılmaz bir fotoğraf çıkar. Biz bunu Zirve davasında gördük. Malatya’daki bir jandarma birimi bile misyoner faaliyetlerini izlemek için yüz milyarlarca lira harcamış.”“Erdoğan herkesin düştüğü yanılgıya düştü. Belli bir grubu tasfiye ederek devleti kontrol ettiğini sanıyor. Oysa bu devletin Bizans’tan gelen kodları var. Sistemi değiştirmezseniz, o sistem bir gün gelir, sizi vurur.”

Erivan-İstanbul seferi yapan otobüs kazası sonucu hayatını kaybeden yolcunun ve 36 yaralının ismi belli oldu

Bugün 10 Kasım’da  Şirak eyaletş Ghazacı köyü yakınında yol güzergahından çıkıp yan yatan otobüs kazası sonucu hayatını kaybeden yolcunun ve 36 yaralının ismi belli oldu.Kazada 45 yaşındaki Araksi Vreji Ghazaryan hayatını kaybetti. Yaralılar Varduhi Arakelyan, Marine İskandaryan, Lusine İsraelyan, Tehmine Haçatryan, Kristine Haçatryan, Hraç, Malkhasyan, Stella Malkhasyan, Margarit Martikyan, Yelizaveta Melkonyan, Nazeli Petrosyan, Haçatur Petrosyan, Karen Manukyan, Alla İvanyan, Anahit Sirunyan, Yerazik Muradyan, Leri Ninjaradze, İrakli Nizaradze Gümr Kent Tıp Merkezine nakloldular.

Çiçek'ten açlık grevindekilere uyarı!

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, yaptığı basın açıklamasının gündeminde açlık grevine giren BDP'liler vardı... Çiçek, bu konuda yeteri kadar söz söylendiğini belirterek, ''Biz bu ülkede hiçbir insanın burnunun kanamasını arzu etmeyiz. Herşeyi tadında bırakmak lazım. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Başbakanımız, ilgili Bakan arkadaşlarımız her çevreden, her kesimden yeteri kadar açıklama yapıldı. İşi tadında bırakmakta fayda var. Bundan ötesi, çok doğru olmaz diye düşünüyorum'' diye konuştu.

Dilekçe: Değerli Bakanlarım,

Nazar Ozsahakyan / nazarozsahakyan@yahoo.com.tr
İstanbul, Sarıyer, Emirgan Mahallesi 135 ada 35 pafta 5 parselde bulunan II. Mahmud'un sarrafı ve vergi toplama görevlisi Misak Amira Misakyan tarafından 1843 yılında babası Eğinli Hacı Bedros ruhuna yaptırdığı ve Sarıyer Belediyesi uhdesinde bulunan çeşme maalesef bugün bu durumda. Çeşmeyi restore etmek de imkânsız bir hale geldi çeşmenin her iki yanına da duvar bindirdiler.

HDK 2. Genel Kurulu'nu Yaptı

Ahmet Saymadi
Halkların Demokratik Kongresi'nin (HDK) seçimli 2. Olağan Genel Kurulu, 10-11 Kasım tarihlerinde Ankara Kocatepe Kültür Merkezi'nde yapıldı… HDK genel Kurulunun coşkusunun bir yıl öncesine göre daha fazla olduğu, katılan kurumlarda artış olduğu görülüyordu. Kaos GL, İstanbul LGBT, Ermenilerden oluşan topluluk Nor Zartonk ve Antikapitalist Müslüman Gençler de HDK'ye yeni katılanlar arasında. (Her ne kadar ağabeylerinin eksikliği duyulsa da bizim(!)  aslanların hangi gruplarla özdeşleştiği belli oldu. Ne diyelim, kutlu olsun. HYETERT)

Atatürk, 1915'e 'soykırım' diyen Hasan ağabeyin ailesine 'kan parası' olarak Ermeni gayrimenkullerini bağışlamıştı

Murat Bardakçı
İttihad ve Terakki'nin liderlerinden Cemal Paşa'nın torunu olan ve son kitabında 1915 olaylarından "soykırım" diye bahseden Hasan Cemal'in unuttuğu, daha doğrusu bildiğini zannetmediğim bir konu daha var:  Atatürk, 1927'de Ermenilerin bıraktığı ve devletin el koyduğu bazı  gayrimenkulleri hükümet kararnamesi ile Hasan ağabeyin ailesine  vermişti. İTTİHAD ve Terakki'nin liderlerinden olan Cemal Paşa'nın torunu Hasan Cemal, son kitabında 1915 olaylarının soykırım" olduğunu söyledi... Kitabın adı da zaten "1915: Ermeni Soykırımı"...

Türkiye’de Son Dönemde Kaç Kilise Açıldı?

Büyükşehir Tasarısı'nın Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri dün de geç saatlere kadar sürdü… Türk Tarih Kurumu eski Başkanı MHP'li Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, tasarıya tepki gösterdiği konuşmasında, şok bir iddiada bulundu. Halaçoğlu, Türkiye'de son dönemde 51 tane kilise açıldığını ileri sürerek “Hatta Alaçatı'da caminin yanını -bir tarafını da- kilise yaptınız. Onu da bir yana bıraktım, Batı Trakya'daki müftünün atanmasını bile sağlayamazken, siz, tuttunuz, Bursa'ya, Kütahya'ya, Isparta'ya metropolit atadınız ve bunlara ayin yaptırdınız orada Hristiyan nüfus olmamasına rağmen, taşımayla” dedi. (Bu adam hiç değişmiyor. Alaçatı’daki cami aslında bir kilise ve maalesef kilise olmadı. Yani Halaçoğlu yalan söylüyor, hem de kuyruklu çifte yalan.Bakınız: http://yenisafak.com.tr/Aktuel/?i=391991 HYETERT).