Etiketler

Viyana’da Ermeni edebiyatı gecesi

27 Kasım’da viyana Ermeni Apostolik Kilisesi Cemaat Salonunda, günümüz Ermeni edebiyatına yönelik bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik  Ermeni Apostolik Kilisesi Ruhani Kurulu tarafından tertiplendi. Etkinliğe Ermenistan’dan davet edilen şair, nesir yazarı Armen Şekoyan, Ermenistan’ın Viyana Büyükelçisi Yard.  Aşot Aleksanyan ve Avusturya’lı yazar, çevirmen Herbert Maurer katıldılar.

Süryaniler Mor Afram'ın şiirleri ile sevindi

MARDİN – Kültür ve Turizm Bakanlığı Kürtçe’den sonra ilk kez Süryanice ‘Kutsal Ruhun Kavalı’ isimli kitabın basımını yaptı. Tercümesini yaptığı kitabı kargodan alarak inceleyen Mardin Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz, Süryanice ve Türkçe basılan kitabın kendileri açısından dönüm noktası olduğunu söyledi. Haberin Devamı: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1110166&CategoryID=77

The Exodus of Musa Dagh Armenians from the Sanjak of Alexandretta to Anjar, Lebanon, in 1939

By Vahram L. Shemmassian
The Sanjak of Alexandretta/Iskenderun was an autonomous province within Syria during the interwar years. Its inhabitants included a significant number of Armenian natives and refugees, among them the indigenous population of Musa Dagh near Antioch. A political crisis beginning in 1936 shook Sanjak society to its core, as winds of change from French mandate to Turkish suzerainty increasingly caused panic. The turmoil grew to alarming proportions for the Arabs, Alawites, and Christians when a farcical “election” in the summer of 1938 installed a Turkish majority in the Sanjak’s legislature. A year later Turkey annexed the area. This was the final straw that compelled the overwhelming majority of Armenians, among other groups, to seek refuge in other parts of Syria as well as Lebanon, refusing to live under Turkish rule.

In Turkey, Forging a New Identity

by Anand Giridharadas
ISTANBUL — “There are liquids that are not mixable — it’s like that.” But Bedri Baykam — a prominent Turkish painter, activist, politician and author — was not talking chemistry. He was speaking of the hardening self-segregation between Westernized, secular Turks like him and the conservative Muslims who now run Turkey, but whom he’d be unlikely ever to dine with.

Araştırma: Ermenistan’da ortalama ömür 73,49 yıl

Veriler her yıl yayımlanan «World Ermenistan ortlama ömür uzunluğuyla 118. sırada yer alırken, ortalama ömrün 77,32 olan Gürcistan 66. sırada yer aldı. Türkiye ortalama 72,77 yıl ömürle 125. sırada yer alırken, Azerbaycan 71,32 yılla 140. sırada bulunmakta.

Patrikhane’den Suriye çağrısı

Türkiye Ermeni toplumunun Suriyelilere yardım amacıyla başlattığı girişimler, İstanbul Ermeni Patrikliği’nin yayımladığı insani yardım çağrısıyla yeni bir boyut kazandı. Patriklik Divanı’ndan yapılan çağrı doğrultusunda, Suriyeliler için giysi ve yiyecek toplanması için kampanya düzenlenecek. Bu amaçla, Patriklik adına banka hesapları açıldı. Toplanacak yardım, Suriye’ye Kızılay tarafından ulaştırılacak.

Surp Haç Tıbrevank Şükran Ayini ve Sevgi Yemeği

Surp Haç Tıbrevank'ın kuruluşunun 60.yılı münasebetiyle düzenlenen geleneksel Şükran Ayini ve Sevgi Yemeği 2 Aralık Pazar günü Kumkapı Meryem Ana Kilisesi ve Amira Bezciyan salonunda Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan riyasetinde icra olunacaktır.

Fransız Senatosu’nda Azerbaycansız ‘Karabağ’ diyaloğu

Arzu Çakır Morin
Fransız Senatosu’nda düzenlenen “Dağlık Karabağ: Barış ve diyalog” konulu toplantıya yalnızca Ermeni parlamenter, araştırmacı ve gazetecilerin davet edilmesi protestolara neden oldu. Azerbaycan Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı Senatör Nathalie Goulet, “Barış ve diyalogdan söz ediyorsunuz ama burada tek tarafı konuşturursanız buna diyalog diyemezsiniz. Olayların tek versiyonunu dinliyorsunuz” diyerek itiraz etti. Ermeni temsilciler ise Goulet’yi “Mihriban Aliyeva’ya yakınlığı nedeniyle havyar diplomasisi yapmakla” suçladı. Toplantıda en büyük alkışı barışı öven samimi konuşmasıyla Ermenistan Meclisi bünyesindeki Ermeni-Fransız Dostluk Grubu Başkanı Ara Babloyan aldı.
Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/planet/22047582.asp

Ecdadımızın Palavraları

Ahmet Altan
Biraz daha geriye gidelim. Osmanlı 1299′da kuruldu, Türkler Anadolu’ya 1071′de geldi. Alparslan’la birlikte Anadolu’ya kaç Türk geldi?“Türkler kim” sorusunu atlayıp başka soruya geçelim. Bugün “Türk” olduğunu söylediğimiz 70 milyon insan Alparslan’la birlikte gelen “Türklerin” özbeöz çocukları mı? Yoksa biz o gelen Türklerle Anadolu’da o zamanlarda yaşayan Bizanslıların, Ermenilerin, Rumların, Kürtlerin ortak çocukları mıyız? Nasıl oluyor da “ecdadımız” sadece Türkler ve Müslümanlar oluyor o zaman?... Bugüne kadar Kemalistler bir tarih uyduruyordu, şimdi sıra muhafazakârların tarih uydurmasına geldi.

Getronagan Lisemizin 125. Yıl Etkinlikleri

8 Aralık, Getronagan Lisesi 125. yıl Görsel Sanatlar Sergisi, okul sergi salonları, saat: 14:00
9 Aralık, Getronaganlılar Günü, GLYD, saat: 13:00
13 Aralık, Getronagan ve Sayat Nova Koroları konseri, Maçka Maden, saat :20:45

Voyage to Amasia, Wins Jury Prize at Alexandria Film Festival

Armenian Genocide Documentary to have its West Coast Premiere.
LOS ANGELES -- Voyage to Amasia, a new documentary film by Randy Bell and Eric V. Hachikian, won the Special Jury Award at the Alexandria Film Festival in Alexandria, Virgina this past weekend. 

Ermeniler Surp Hagop'u kutluyor.

Ermeniler Surp Hagop'u kutluyor başlangıçta, İstanbul’da hemşerilik temeli esas alınarak kurulmuş dernek temsilcilerinin ve derneklerini kurmak amacıyla çalışmalar yürüten yörelerin temsilcilerinin, bir tanışma toplantısında ortaya atılan önerilerden birinin gerçekleştirilmesi bağlamında dar kapsamlı bir etkinlik olarak düşünüldü. Ancak daha sonra, daha kapsayıcı, daha geniş katılımlı olması gerekliliği üzerinde durularak, ilke olarak herkese açık bir etkinlik olması kararlaştırıldı.

Karasoonk for Patriarch Torkom Manoogian

Archbishop Manoogian (1919-2012). The 40th-day requiem service, or karasoonk, in memory of His Beatitude Archbishop Torkom Manoogian, the late 96th Armenian Patriarch of Jerusalem, and long-serving former Primate of the Eastern Diocese, will be held at parishes across the Diocese on Sunday, December 2.
At St. Vartan Armenian Cathedral in New York, the Rev. Fr. Mardiros Chevian will celebrate the Divine Liturgy on Sunday, beginning at 10:30 a.m. The requiem service will follow.

Savaşa Karşı, Özgürlük Adalet Eşitlik için HALKLARIN BULUŞMASI

Los Angeles Şerifi’nden Ermeni Anıt Mezarına Ziyaret

TurkishNY.com - Los Angeles Şerifi Lee Baca bu ayın başlarında hayatlarını sözde Ermeni Soykırımı’nda kaybettikleri iddia edilen Ermeniler adına yapılan California, Montebello’daki anıtı ziyaret etti. PanArmenian.net’in haberine göre, anıt önünde dua eden Baca anma töreni sonrasında ise anıtın üzerine bir çelenk bıraktı. Etkinlikte Montebello Ermeni toplumu liderleri ve rahibi de yer aldı.

Erivan’da gerçekleştirilen Bölgesel Güvenlik Konferansına RF, ABD, Türkiye ve İsrail’den uzmanlar katıldılar

Bugün 29 Kasım’da  Erivan’da iki gün sürecek olan «Güney Kafkasya’da Bölgesel Güvenlik Dinamiği»uluslararası forumu başladı. Forum, Ermenistan Savunma Bakanlığına bağlı Drastamat Kanayan Ulusal Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (USAE) ve Ermenistan Siyaset Bilimi Asamblesi tarafından düzenlenmekte.

Osmanlı'da Yabancı Okullar

Murat Duman 
Osmanlı'nın kuruluş ve yükseliş döneminde medreseler ve Enderûn Mektebi'nin hâricinde iki tür özel okul bulunmaktaydı. Bunların birincisi, kendilerine din ve vicdan hürriyeti tanınan gayrimüslimler tarafından kurulan eğitim müesseseleriydi. İslâm hukukunun bazı prensiplerinden hareketle Osmanlı topraklarında yaşayan gayrimüslimler, din ve mezhep esasına göre "millet sistemi" hâlinde teşkilâtlandırılmış; dinlerini ve dillerini öğretebilecekleri pek çok okul açmışlardı. Gayrimüslimler, Tanzimat'tan (1839) sonra Osmanlı yüksek eğitim müesseselerine de kabul edilmeye başlanmış; bu durum onların devlet hizmetinde istihdam edilmelerine zemin hazırlamıştı. Özel okulların ikinci grubunu ise, yabancılar/ecnebiler tarafından açılan "misyoner mektepleri" teşkil ediyordu... 1911'de Osmanlı topraklarında yabancılara ait 10 yüksekokul, 46 idadî (lise) ve 1.450 ilkokulda 61.678 öğrenci okuyordu. Ayrıca Rumların 3.500, Ermenilerin 2.500 sayısına ulaşan farklı seviyelerdeki mekteplerinin olduğunu düşündüğümüzde bu meselenin önemi daha iyi anlaşılır.

Metiner'den Lozan'daki o maddeye tepki

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, "Lozan'daki azınlık tanımını da demokratik vatandaşlık anlayışına aykırı olduğu için elimizin tersiyle itmemiz gerekiyor. Farklı dinlere mensup Ermeni, Yahudi, Rum, Süryani vatandaşlarımız da bu ülkenin eşit vatandaşlarıdır. Herkesi ırkına, dinine, mezhebine bakmadan, temel hak ve özgürlüklerde eşitleyen demokratik bir vatandaşlık anlayışına ülkenin ihtiyacı vardır. Ülkenin bütünlüğü ancak bu anlayış temelinde sağlanır'' diye konuştu. (Bazı bilim adamlarından sonra Sayın Metiner de modaya uymuş. Lozan'daki haklarımızı bile tam verilemezken, ana dilde eğitim diğer etnik gruplar için büyük bir sorunken, cemaatin tüzel kişiliği tanınmamış ve örgütlenmesine izin verilmemişken neye ve kime güvenip elimizin tersiyle iteceğiz Lozan'ı? HYETERT)

"Hedef Gösterme" Yargı Yolunda

Ekin Karaca
Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi, twitter hesabından Ermeni hastane, okul, dernek, kilise ve vakıflarla Kürt politikacıların açık adreslerini veren ASİM-DER Başkanı Gülbey hakkında suç duyurusunda bulundu.

Pax Turcica’da California’da Karabağ Skandalına Karşı Kampanya

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
20 Kasım 2012’de California eyaletinin Ermeni kökenli Meclis Üyesi Katcho Achadjian ve Eyalet Senatörü Kevin De Leon, sözde Karabağ Cumhuriyeti yetkilisi Ashot Ghulian onuruna bir resepsiyon verdi... Türk ve Azeri Amerikan toplumu, faaliyetleri Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), Amerika Azerbaycan Cemiyeti (ASA) ve Azeri Amerikan Konseyi (AAC) tarafından desteklenen Pax Turcica platformu üzerinde başlatılan bir kampanya ile California eyalet yetkililerinin Federal Hükümet’in selahiyetinde bulunan dış siyaset meselelerine müdahil olmasına karşı kampanya başlattı.

Temsilciler Meclisi'nde Ermeni lobisi şoku

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi başkanlığına, son yıllarda Kongre'de Türkiye karşıtı bazı girişimlerin arkasındaki isimlerden biri olan, Kongre Ermeni Dostluk Grubu Eşbaşkanı Ed Royce seçildi.

Ermeniler, Obama ve Kongre’ye Baskıyı Arttıracak

TurkishNY.com – Amerika Ermeni Ulusal Komitesi(ANCA) sözde soykırım yalanına destek bulmak için Obama ve Kongre’ye baskıyı arttıracak.ArmenPress’e konuşan ANCA Medya İşleri Sorumlusu Elizabeth Chuljian, komite olarak Ermenistan-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi; Dağlık Karabağ meselesinin düzenlenmesi; ve sözde Ermeni Soykırımı iddialarını içeren Ermeni sorunları üzerinde çalışacaklarını belirtti.

Ultra-nationalist group targets Turkey's Armenians

Hanife Sevda Köse/ E.Barış Altıntaş
An ultra-right group mainly active in the social media has been targeting Armenian agencies, schools, churches, foundations and individuals in Turkey as part of an anti-Armenian hate campaign. Reactions by social media users have mounted over provocative tweets from the chairman of a group that calls itself the International Association to Fight Unfounded Armenian Allegations (ASİM-DER). He has recently been actively targeting Armenians and Turkish-Armenian institutions on Twitter, claiming that these groups are part of a conspiracy supported by the Armenian diaspora against Turkey.

Tartışılan bürokrat artık Başdenetçi

Gökçer Tahincioğlu
Çiçek’in kararnamesinde yer alan, ismini Sezer’in veto ettiği, Dink davasında Dink’i suçlu bulan oylara katılan Ömeroğlu, seçilmesi konusunda, “TBMM’nin teveccühüne teşekkür ederim. Bireyler ve devletimiz için en uygun kararları vereceğiz. Tarafsızlık ve bağımsızlığa özen göstereceğiz” derken, seçilmesinde Erdoğan’ın, oğlunun nikah şahitliğini yapmasının etkili olduğu konusunda, “Ben hukuk adamıyım. Kimseden ne emir alırım ne talimat alırım. Bir büyük olarak görmüşüm, nikaha davet etmişim. Herkesin nikâhına gidiyor Sayın Başbakan. Bunca yıllık emeğim ortadayken, bu nikâh nedeniyle neden hukukçu kimliğim görülmüyor. Bundan sonra nasıl çalışacağıma bakılsın” dedi. Haberin Devamı: http://siyaset.milliyet.com.tr/tartisilan-burokrat-artik-basdenetci/siyaset/siyasetdetay/29.11.2012/1634389/default.htm

Azınlık okulları ne yapacak

Aysel Alp
Milli Eğitim Bakanlığı, okullardaki kılık kıyafet yönetmeliğinden azınlık okullarının istisna tutulmasına ilişkin eleştirilere yanıt verdi. Bakanlık yetkilileri, bu okulların uluslar arası anlaşma hükümleri çerçevesinde statülerini sürdürdüklerini, dolayısıyla yönetmeliğe dahil edilmediklerini vurguladı. Ancak isterlerse bu okulların da 'serbest kıyafet' uygulamasına geçebileceklerini söyledi. (Ne diyelim Vay kez kağak... Verilen haklardan da şikayetçiyiz. HYETERT)
Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22031322.asp

ŞİDDETİ, ŞİDDETLİCE YAŞAYAN ÖTEKİ KADINLARIMIZ

Zeynep Tozduman
Hepimizin bildiği üzere geçtiğimiz hafta sonu 25 Kasım, tüm dünyada ve ülkemizde ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’’ olarak anıldı... Dün sosyal medyaya, Twiteer’a düşen bir haber yüreklerimizi ve beynimizi donduracak cinsten, hani bu kadarda olmaz dedirten.‘’Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-Der) Başkanı Göksel Gülbey daha önce gerçekleştirdiği Ermenistan Cumhurbaşkanın maketini idam ettiği eylemine, 24-25-26 Kasım tarihlerinde kişisel Twitter hesabından İstanbul başta olmak üzere Türkiye ’deki bütün Ermeni okul, kilise ve vakıflarının iletişim bilgilerinin yayınlamayı ekledi’’ . Ermeni düşmanlığından beslenen arkasında Azerbaycan bağlantılı ASİMDER olan bu anlayışlar, nefret ve ayrımcılık suçu işlemektedir.

Şişli Spor Kulübü Yemeği


Tarih:07 Aralık 2012 Cuma; Saat:20:00; Yer: Taxim Hill Hotel; İrtibat : 0555  353 27 22

Şişli Spor Kulübü'nden Haberler


Şişli A bayan Voleybol takımı geçen hafta oynadığı Çanakkale Belediyesi maçından 3-1 mağlup ayrıldı... Şişli A erkek Basketbol takımı geçen haftayı bay olarak geçirirken bu hafta Bahçelievler Belediyesi takımı ile karşılaşacak... 3. Jirayr Ohanyan Çakır turnuvası 8-9 Aralık tarihlerinde Ramada Plaza Otelinde yapılacak.

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık Ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetleriyle ilgili yönetmelik yayımlandı. Yönetmeliğe göre ilkokul, ortaokul ve liselerde tek tip öğrenci kıyafeti kaldırılıyor ve kılık kıyafet serbest bırakılıyor. Yönetmeliğin 1. Maddesine göre bu madde hükümleri Milletlerarası özel öğretim kurumlarını, yabancı okulları ve azınlık okullarını kapsamıyor. HYETERT

Fransa'da Türk dernek başkanlarını tehdit eden Ermenilere beraat

Fransa'da Türk Komitesi’ni tehdit eden Ermeni sanıklar berat etti. Savcılığın haklarında 3 ay hapis ve 500 euro para cezası talebinde bulunduğu sanıklar, mahkemeye katılmamalarına ve savunma yapmamalarına rağmen beraat etti. 

Ankara'da 'soykırım eğitimi'!

Uğur Becerikli
Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin TBMM Başkanlığına verdiği bir soru önergesi, Ankara'daki Fransız okulunda öğrencilere 1915 olaylarının "soykırım" olarak anlatıldığını ortaya koydu. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yanıtlaması istemi ile yazılı soru önergesi veren Yeniçeri, Ankara'daki Lycee Francais Charles De Gaulle okulunda soykırım iddialarının anlatıldığını söyledi. Yeniçeri, "Derhal buna son verilmeli, okul da kapatılmalı" dedi.Haberin Devamı: http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/11/28/ankarada-soykirim-egitimi

Paris’te Ermeni duduğu ve jazz

Paris «Cité de la Musiqu»te Ermenistan’a yönelik bir konserler dizisi olacak. 27 Kasım’da  geleneksel Duduk gecesi etkinliği düzenlenirken, 1 Aralık’ta piyanist Tigran Hamasyan klasik ve modrn  jazz, pop müzikle karışık bir konser verecek.

Sibil Ve Andre Konseri


Serj Sarkisyan: -Ermenistan’ın 2 çok önemli problemi var: Dağlık Karabağ Sorunu ve Ermeni Soykırımının Türkiye tarafından tanınması

Ermenistan’da sosyo-ekonomik sorunların varlığına rağmen, Ermenistan’ın karşısında iki çok önemli sorun bulunmakta, bunların çözümü sadece Ermenistan için değil tüm Ermeniler için hayati öneme sahip.  Beyanat bu gün 27 Kasım’da  Beyrut’ta Ermeni Haykazyan Üniversitesinde öğretim üyeleri ve öğrencilerle bir araya gelen Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan geldi.

Ermeni kurumları hedef mi gösteriliyor?

Eylem Yılmaz- eyilmaz@radikal.com.tr
Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-Der) Başkanı Göksel Gülbey kişisel Twitter hesabından başta İstanbul başta olmak üzere Türkiye'deki  bütün Ermeni okul, kilise ve vakıflarının iletişim bilgilerinin yayınlamayı ekledi. Haberin Devamı: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1109642&CategoryID=77
( Herkesin bir tuşla kolayca ulaşabileceği adresleri yayımlamak, korku salmak, panik yaratmak amaçlı bir kışkırtıcılık. HYETERT)

Çiçek: Ermeni diasporası barışı ipotek altına alıyor

Çiçek, ''Dünyanın gözü önünde insanlar yerlerinden yurtlarından edildi. Dünya kutuplarda sıkışmış iki balinaya gösterilen ilgiyi bu kadar insanın ızdırabına, haksız duruma uğramasına göstermiyor. Bölgede barışın sağlanması için işgalin sonuçlanması lazım. Ermeni diasporası sadece Ermenistan'ın menfaatini değil, bölge barışını ipotek altına alıyor. 2015 yılında, dünya Ermeni iddiaları ile karşı karşıya gelecektir. Bu konularda işbirliği yapmamız gerekir. Ermenistan da Yukarı Karabağ sorununun özünü dünyadan saptırmak için Hocalı Havaalanı gibi konuları gündeme getiriyor. Biz, işin özünü kaybetmeden olaya gerekli tavrı koymaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

En cesurumuz Hasan Cemal mi?

Ruşen Çakır  / rcakir@gazetevatan.com
Hasan Cemal’in “1915: Ermeni Soykırımı” kitabını okuyalı çok oldu, ne zamandır üzerine yazmayı düşünüyordum ama hayli geciktim. Gecikmemin tek nedeni tembellik olsa sorun olmazdı ancak bir süredir birçoğumuzu kapsama alanına alan tehlikeli bir ruh halinin etkisi altında kalmış olduğumu itiraf etmeliyim. Bir tür “otosansür”den söz etmeye çalışıyorum. Ülkenizin en önde gelen gazetecilerinden biri onca riski göze alıp ülkenizin en önde gelen tabularından birine alenen meydan okuyor ama siz sanki bu meydan okuyuş onun kişisel bir meselesiymiş gibi, takdirinizi bile yüksek sesle ifade etme yoluna gitmiyorsunuz.
Yazının Devamı: http://haber.gazetevatan.com/Haber/495485/1/Gundem

KİAD’tan Hatay çıkartması

KİAD’lı işadamları, ilin taş mimarisiyle bilinen Ermeni köyünü ziyaret ederek burada Ermeni vatandaşlarla sohbet etti. Ermeni vatandaşlar sohbet sırasında, "Türkiye’de bir soykırım yapılmadı. Bunlar tamamen kardeşliğimize fitne sokmak isteyen kötü niyetli insanların söylediği şeyler. Gördüğünüz gibi biz Türkiye’de kendi köyümüzde huzurlu bir şekilde Türk kardeşlerimizle çok iyi bir şekilde yaşıyoruz.” ifadeleri kullandı.

“Assadakah” merkezi Ermeni Soykırımı’nın tanınmasıyla ilgilenmektedir

İtalyan ‘agenziastampaitalia’ haber portalinde “Hepimiz, Ermeni Soykırımını unuttuk. İttihatçıların hükumeti, Anadolu’da Ermenilerin etnik katliamlarını gerçekleştirdi. Tarihçiler tarafından yapılan değerlendirmeye göre; Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşamış Ermenilerin üçte ikisi Soykırım kurbanı oldu. Gaddar kırımlar esnasında kadın, çocuk ayrımı yapılmadan hepsi öldürüldü” diye yazılmaktadır. Bu makalenin yazarı, İtalyan ve Arap “Assadakah” merkezi genel sekreteri, savaş muhabiri Talal Khrayis’tir. 

Ankara’da Ermeni ve Türk köyleri hakkında bir sergi açıldı

Birkan Bulut/Ankara/EVRENSEL
Aras Nehri’nin ikiye ayırdığı bir köy. Bir tarafı Ermenistan, bir tarafı ise Türkiye’de. Köylerin birbiri arasındaki 5 dakika olan uzaklık, çift taraflı devlet baskıları sebebiyle Gürcistan üzerinden 12 saat oluyor. İki köy halkı birbirine yakın olduğu kadar da uzak...

İngiltere’de Ermeni konyağına ilişkin sadece Churchill’in bilmesi gerekmiyor

Birleşik Krallık Erivan Büyükelçisi Catherine Jane Leach, ″Britanya marketlerinin raflarında daha fazla Ermeni ürünleri görmek isterdim. Ermenistan’ın ihraç edecek ürünleri var. İlki doğal olarak Ermeni konyağı. Churchill’in bunu sevmesine rağmen, BDT sınırları dışında bunu çok az kişi bilmekte.

Ermenistan ve Rusya sınırdaki durumu değerlendirdiler

Artur Bağdasaryan ve Dmitri Bezdelov Ermenistan’da Rusya Federasyonu «Rosgranitsa» Devlet Ajansı temsilciliği açılması konusunu değerlendirdi, öngörülen çalışmaların gerçekleştirilmesi yönünde mutabakat sağlandı. Bu büyük Rus Ajansının tesisi, Ermenistan-İran, Ermenistan-Türkiye devlet sınırları güvenliğinin Rusya Federasyonu sınır güvenlik birimlerince gerçekleştirildiği dikkate alınarak  sınır altyapısı ve gümrük kapılarının modernizasyonu çalışmalarının verimli şekilde icrasına büyük katkıda bulunacak.

Ölümle Tehdit Eden Ermeniler Tutuksuz Yargılanacak

Paris’te Ermeni soykırım iddialarına karşı Türklerin protesto yürüyüşünü organize eden heyette bulunan Emine Çetin Bozkurt’u ölümle tehdit eden zanlılar yakalandı. Sorgularının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan zanlılar yarın hakim karşısına çıkarılacak.

Fransız TV'si Sarkisyan'ı kızdırdı


Resmi bir ziyaret için 12-14 Kasım tarihlerinde Fransa'ya gelen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, bir Fransız televizyon kanalına verdiği özel röportajda kendisine ülkesindeki yolsuzluklar ve ülkesinin Suriye'deki Esad rejimiyle ilişkileri hakkında sorular yöneltilmesine sert tepki gösterdiği ortaya çıktı.

'Çerkes Soykırımı' yerine 'Ermeni Soykırımı'

Gürcistan'da bir sivil toplum örgütü, 'Çerkes Soykırımı'nın tanınması kararı geri alınsın, Ermeni Soykırımı tanınsın' önerisini dile getirdi... Ermeni Soykırımının AB, AB Kongresi, Fransa, Almanya, İsviçre tarafından tanındığını ve bazı ülkelerin Ermeni Soykırımını reddedenler için cezai yükümlülük getirdiğini ifade eden Arçil Çkoidze, "Gürcistan'nın Ermeni Soykırımını tanımasını istiyorum. Bu adaletin inşası için gerekli. Üstelik soykırımı dünyanın yarısı tanıdı. Gürcistan'da dedeleri soykırım kurbanı olan 300 bin Ermeni yaşıyor" dedi.

Ermeni Yazılı Kültürü

Değerli araştırmacı yazar Arsen Yarman'ın "Ermeni Yazılı Kültürü Harf, Elyazması, Matbaa ve Salnameler Tarihine Kısa Bir Bakış" isimli çok önemli kitabı kitapçılarda. "Bu kitapta Ermeni harflerinin ve kültürünün papirüslerden modern baskı teknikleriyle basılan salnamelere kadar uzanan serüvenlere eşlik edeceksiniz".

Cemaat Vakıfları Seçimlerinde Seçim Çevresi ve Seçim Sistemi Sorunu

Sürekli olarak Cemaatimizin gündeminde bulunan konulardan biri de “Seçim”dir. Son yıllarda seçimlerimizde bazı sıkıntılar yaşandığı da bilinen bir gerçektir. Yaşanan sıkıntıların hemen tamamı cemaat seçimleri ile ilgili yönetmeliklerin talep ve şartlara uygun olmayışına bağlanabilir. Bu yazı iki temel konudaki görüş ve önerileri ile çözüme katkı sağlamayı amaçlamaktadır. 

Cengiz Çandar: Ortadoğu'da sınırlar değişecek, Türkiye de buna dahil...

T24'ten Hazal Özvarış'ın söyleşisi...
Çengiz Çandar: Ya Türkiye Kürt sorununu çözecek ya da Kürt sorunu Türkiye'yi...

Dersim Soykırımı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde

Türkiye devletinin 1937-1938 yıllarında Dersim’de gerçekleştirdiği soykırım Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) taşındı ... ABD, Almanya, Hollanda, Belçika ve Türkiye’den çok sayıda avukatın imzasının bulunduğu dilekçe, saat 10.30 sularında avukat Erdal Doğan tarafından UCM’ye verildi. Dilekçe’nin verilmesi ardından avukat Doğan, UCM ana binası önünde destek amaçlı bulunanlar ile basına yönelik kısa açıklamalarda bulundu. Avukat Doğan, UCM’ye sosyolog İsmail Beşikçi’nin özel hazırladığı raporu da içeren 300 sayfalık bir dilekçe ile başvurduklarını belirterek, soykırım suçu ve soykırımı önleme maddeleri çerçevesinde yapılan, bugün itibariyle işleme alınan başvurunun kabul edilmesini beklediklerini söyledi.

Armenian migrants in Turkey: an all-female story

Fazıla Mat

Unofficial data state that between 10 and 20.000 Armenian immigrants work in Turkey illegally. The majority of them are women. Their children have no documents and are not granted the right to education. Our report.  Istanbul, the courtyard of the Armenian Church of Surp Hovhannes. Every evening, the coming and going of people intensifies with the setting of the sun. Young Armenian women, immigrant workers, take turns in taking their children home after school, an elementary school in the basement of the church. It is an illegal school, attended by 105 children: most of them do not hold an identity card, as they were born in Turkey from parents without a residence permit. This phenomenon affects around 1.000 children across Turkey and is one of the most serious problems for those Armenian immigrants who are “illegal”. Unofficial reports state that between 10 and 20.000 Armenian immigrants work in Turkey without the required permits. The majority of them are women.

Diyarbakır’ın renkleri iftarda buluştu

Cumhur Daş
Muharrem Orucu dolayısıyla Diyarbakır’da verilen iftar yemeğinde farklı inanç grupları bir araya geldi.