Etiketler

Moda, Gitar ve Ohannes Kemer

Moda, Gitar ve Ohannes Kemer
2 Ocak 2013 Çarşamba, 21:30. 
Aramyan Okulundan Yetişenler Derneği, Moda, Karakol sokak 8/1 Aramızdan ayrılışının 40. gününde Türkiye rock camiası ve Moda’nın güzel insanı, yetenekli müzisyen Ohannes Kemer’i dostlarının sözleriyle hatırlıyoruz.

Talep olursa kilise de açarım


Seda Çakmak
ABD’de Musevi bir öğrencinin ‘bayram’ gerekçesiyle girmediği sınavın ayrıca yapıldığını hatırlatan İTÜ Rektörü Prof. Karaca, “Talep varsa kampüsde mescit de kilise de açtırırım. Yanlış algı kırılmalı” dedi... İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca Türkiye’de yeni bir kültür arayışı olduğunu, üniversitelerin kendine rol biçmesi gerektiğini ve mevcut yasaların değişmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi... “Bence ne talep olursa, o talebe eğitim kurumları cevap vermeli. Budist bir talep dahi olsa üniversiteler cevap vermeli. Dünyada bu böyle. Ne tür talep gelirse bu talebi karşılamak zorunda. (Dünyanın sizin gibi bilim adamlarına ihtiyacı var. HYETERT)

Christmas Message of Archbishop Khajag Barsamian

Primate of the Eastern Diocese of the Armenian Church of America
Entering the house, they saw the child with Mary his mother; and they knelt down and paid him homage.  Then, opening their treasure chests, they offered him gifts of gold, frankincense, and myrrh.  And having been warned in a dream not to return to Herod, they left for their own country by another path.  (Matthew 2:11-12 NRSV)

Sarkis Torosyan’ın acaip hikayesi

Cemil Koçak
Sarkis Torosyan’ın fantezi dünyası sayılabilecek “anılar”ı, Hakan Erdem’in usta tarihçiliği karşısında geldiği yere, yeniden tarihin tozlu raflarına kalkacak. Burası tamam da; acaba bu “anılar” niçin 1947 yılında yayınlandı sorusu pek sorulmadı. Ben bu soruya tamamen spekülatif bir yanıt vereceğim; elbette yanıtımın doğruluğundan asla emin değilim; ama tarihçinin bir görevi de, kesin olarak bilemese de, sorusuna yanıt bulmaya çalışmaktır. Hatta bazen soru sormak, yanıtın kendisinden daha önemlidir. Sovyetler, Ermenileri 1945'te hatırlamıştı!

Dünyada 4 Kişinin Konuşabildiği Dil Araştıracak

Dünyada sadece 4 kişinin konuşabildiği, Süryanice'nin bir lehçesi olan "Hertevin" dili Siirt Üniversitesi tarafından araştırılacak... Siirt Üniversitesi, UNESCO tarafından "Tehlike Altındaki Diller Atlası"nda kaybolan diller arasında gösterilen ve dünyada sadece 4 kişinin konuşabildiği Hertevin dilini araştırmak için çalışma başlattı. Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, bu dili konuşanların yaşadığı Ekindüzü köyünden göç eden vatandaşların dünyada göç ettikleri ülkeleri araştırdıklarını, göç edenlerin Fransa ve Kanada'da olduklarını tespit etmelerinin ardından bu kişilere ulaşılması için izlenecek yol üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Şirince Ermeni Köyü haline mi geliyor?

Yusuf  İnan
Bize Şirince'yi gezdiren Zeytin Sarayı'nın sahibi Erhan Yaran tam bir Şirince aşığı. Bize Atatürk'ün iki saat konakladığı evi gösterdi. Ev sahipsiz, Kültür Bakanlığı'nın bu olaydan haberi var mı bilmiyoruz. Ancak Kültür Bakanlığı Şirince'de iki tane kilisenin restoransyonuna başlamış. Biri bitmiş, diğeri de bitmek üzere. Her iki kilise de Şirince'ye hakim bir tepeye kurulmuş. Şirinceliler kilisenin çok yakın zamanda hizmete açılacağını düşünüyor. Şirince Halkı kiliselerin görevlilerin hazırmış olduğunu, maaşlarının ödendiğini söylüyor.Şirincelilerin bir de önemli sorunu ve şikayetleri var. O da kendisine alternatif Şirince kurmaya çalıştığı iddia edilen Ermeni asıllı Sevan Nişanyan. Şirince sakinleri Sevan Nişanyan'ın arkasında Ermeni Diasporası'nın olduğuna inanıyor. Sevan Nişanyan'ın Şirince'ye turist rehberi olarak geldiğini ve gizli gizli evler satın aldığını, alternatif Şirince kurmak için de fark edilmemek için dağın arka tarafını tercih ettiği iddia ediliyor. (Sayın Yazar, İnsaf da dinin yarısı derler. Şirince'yi Şirince yapan, Şirince'yi dünyaya ve Türkiye'ye tanıtan Sevan Nışanyan'dır. Eğer Şirinceliler bunu bilmiyorsa bu resmen nankörlük olur. Şirince'de yaşayan tek Ermeni Sevan Nışanyan'dır. Bir kişi ile nasıl Ermeni köyü olacak? Kiliseler de Ermeni kilisesi değildir.)

Türk ve Ermeni İki Gencin İstanbul -Yerevan Fotoğraf Sergisi

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ve Ermenistan Pazarlama Federasyonu işbirliği ile yürütülen 'Bak, Gör, Düşün' adlı proje kapsamında çekilen fotoğraflar Yerevan'da bir hafta boyunca sergilendi. 22 yaşındaki Kadir Has Üniversitesi Cibali Postası foto muhabiri Emircan Kürküt ile 24 yaşındaki amatör fotoğrafçı Gor Kroyan; Türkiye ve Ermenistan arasında oluşan kırgınlıkların düzeltilmesine bir katkı yapmak ve benzer olduklarını fotoğraflarla gösterebilmek için İstanbul ve Yerevan sokaklarında üç gün boyunca günlük hayatı fotoğrafladılar.

Out of the chrysalis -- The rise and rise of a new sense of power

Muslim Nationalism and the New Turks. By Jenny White. Princeton University Press; 240 pages; $24.95 and £16.95.
WHEN Kemal Ataturk built the Turkish republic on the ashes of the vanquished Ottoman empire, he invented along with it a new persona: the Turk, who would be cleansed of what he regarded as Arab and Byzantine “pollution”.

Help make this a Merry Christmas for all Armenians

Dear Friend, With 2012 nearly over, now's your last chance to take part in our Christmas campaign for the Armenian Cause.

Anıların Gölgesinde - (Bir Ermeni Ailesinin Yüzyılı)


Yazar Garin K. Hovannissian'ın kitabı Belge yayınlarından çıktı. Kaspar Hovannisian adlı yeni yetme delikanlı, anayurdun yıkıntılarından sağ salim kaçıp dünyanın dört bir yanında cemaatler kuran Ermeni kuşağındandır. 

Mardin’de Katliamlar ve Tehcir

Sait Çetinoğlu
Cephe ile alakası olmayan bu bölgeden gayretli bir şekilde asker toplanır ve tekâlifi harbiye marifetiyle de Hıristiyanların ekonomik gücü kırılmaya ve tüketilmeye çalışılır. Bu sırada idari görevlerde bulunan gayrimüslimler görevlerinden azledilirler. Bu gelişmeler Hıristiyanları derin endişelere sevk eder. Hıristiyan ahalinin endişelerini gidermek ve olağanüstü bir durumun olmadığını göstermek amacıyla İttihat bir hileye başvurur. Sultandan, Ermeni Başpiskopos İğnatiyos Maloyan’ı liyakat nişanı ile onurlandırmaya karar verir. 20 Nisanda madalya teslim töreni düzenlenir. Ancak bu uygulama Hıristiyanların endişelerini gidermez.

Elindeki tapulu kiliseyi satacak!

Mardin'de yıllardır depo olarak kullanılan ve 5'inci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen yapının kilise olduğu belirlendi. Kilise daha önce de cami olarak kullanılmış.Tescillenen yapının tapusunu elinde bulunduran marangoz İbrahim Aycun ise yapıyı hak ettiği değer verildiği takdirde satmayı düşünüyor.

Ermenistan’da doğum ve evlilikler azaldı

Ermenistan’da, 2010 yılından 1485 daha az olmak üzere Ocak-Aralık 2011’de 43.340 doğum kaydedildi. Bilgi bugün gerçekleşen Bakanlar Kurulunda onaylanan «Ermenistan Demografik Durumunun İyileşmesi Resmi Programı»nda yer almakta.

Asimed’ten Alain Delon’a Soykırım Tepkisi

ASİMED Başkanı Savaş Eğilmez, “Bugün ajanslara düşen haberlerde, dünyaca ünlü Fransız oyuncu Alain Delon, 'İyi Yıllar Anneler' filminin galası için gittiği Erivan’da, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la görüştüğü, Sarkisyan, Delon’u filmlerinden dolayı överken, ünlü oyuncu da bu iltifatlara soykırımla cevap verdiği yer almaktadır. Erivan'da bulunan Ermeni Soykırımı Anıtı'nı da ziyaret eden Alain Delon, 'Fransa’nın Ermeni soykırımı konusundaki tutumu gayet açıktır. Ermeni soykırımını kınıyoruz' diye bir demeç vermiştir. 77 yaşındaki sanatçı, annesi ve babası kendisi daha çocuk yaştayken ayrılmış olduğundan zorlu bir çocukluk geçirmiştir. Fransız milliyetçi Le Pen ile dost bir De Gaullecüdür. (Geç kalmışlar. Vay canına hem De Gaullecü hem faşist Le Pen dostu. Salla gitsin. HYETERT)

Սուրիոյ Հայաշատ Քաղաքը Ամենածանր Տագնապը Կ՜ապրի

ՀԱԼԷՊԻ ՄԷՋ ՀԱՑ ՉԿԱՅ, ԵԼԵԿՏՐԱԿԱՆՈՒԹԻՒՆ ՉԿԱՅ, ԿԵԱՆՔ ՉԿԱՅ.
ՄԱՐՄԱՐԱ .Մեր ստացած վստահելի տեղեկութիւններու համաձայն՝Աւելի քան տասը օրէ Հալէպ ու հալէպցիք կþապրին իսկապէս աննախընթաց տագնապ մը՝ զրկուած ըլլալով բնականոն կեանքի մը ամէնէն տարրական ու անհրաժեշտ պահանջքներէն։

Patrick Devedjian, Fransa parlamento seçimlerinde tekrar kazandı

Pazar günü Hauts-de-Seine Yönetim konseyi başkanı Devedjian 13. seçim bölgesindeki seçimlerin ikinci etabını kazandı. Devedjian oyların % 60.03’nü kazanarak, rakibi oyların % 39,97’sni kazanan Julien Landfried’i geride bıraktı.

Azınlıklara Alternatif Soru Sorulacak

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer üniversite giriş sınavlarında din dersi ve ahlak kültürü derslerinden soru sorulması durumunda, azınlık okullarında okuyanlar için alternatif sorular hazırlanacağını söyledi.

“Ermeni”den “Misilmenî”ye...

Eruh Merkez Dıh Mahallesi’nde bulunan Surp Astvadvadzin Meryem Ana Kilise’sinin bulunduğu alan Fethullah Gülen Cemaati bünyesindeki bir okul inşaatı için satın alınmak isteniyor... Botan/ Eruh, özellikle 1915’ten önce Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı bir bölge. Ermenilerin buraya Serhat (Kars, Erzurum, Ağrı, Van civarı) bölgesinden göç ettikleri söyleniyor; Süryaniler ise Ermeni ve Süryani aşiretleri arasındaki ‘husumetten’ dolayı oradan göç etmek zorunda kalıyor. O dönemde bölgede Ermenilerin eğitim kurumları ve misyoner okullarının olduğu da anlatılanlar arasında. Tehcirden sonra o bölgede kalan bazı Ermeniler dinlerini ve etnik kimliklerini değiştirmek zorunda kalıyor ve Müslümanlaşıyorlar. Bölge insanı onları Misilmenî olarak adlandırıyor. Misilmenîlerden tanıdıklarımızın önemli bir kesimi kendilerinin Ermeni kökenli olduğunu söylüyor.

Bakan Dinçer'den Ermeni okuluna ziyaret

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Özel Pangaltı Ermeni İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi'ni ziyaret etti... Bakan Dinçer, artık okullarda öğrencilerin kendi dinini serbestçe öğrenebildiğini dile getirerek, ''Biz, öğrencilerin kendi dinlerine dair inanç sistemlerini en doğru bir şekilde öğrenmeleri için okullarda çaba sarf edeceğiz. Bu, bizim esas görevimiz, misyonumuz. Bunu Hıristiyan, Müslüman ve Musevi çocuklara da yapacağız. Herkesin kendi dinini kendi kaynaklarından öğrenmelerini sağlayacağız. Neden bunları gizli saklı yapalım, bu konularda endişe edelim ki?'' diye konuştu. (Bizim pozitivist, laikçiler -açıkça söylemeseler de- çok kızacak bu fikre. HYETERT) 

Ağabeyime Ermeni, Zerdüşt dediler; şimdi Nurcu yapmaya çalışıyorlar

Mehmet Öcalan, ağabeyi hakkında yapılan dindarlık tartışmalarına cevap verdi. Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, ağabeyinin ilkokul yıllarından sonra namaz kılıp oruç tutmaya başladığını belirterek, dindarlığın aileden geldiğini söyledi. Öcalan, “Sistem ağabeyimi daha önce Ermeni yaptı, Zerdüşt yaptı şimdi de Nurcu yapmaya çalışıyor” dedi.(Bir halkı inkar eden sözüm ona bilim adamları utanmadan arlanmadan Ermeniliği bir hakaret gibi kullandılar. Ne diyelim Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bunlar. HYETERT)

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan Açıklaması


Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Suriye'de bulunan Ermenilere yardım edeceklerini açıkladı. Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) görüşmeleri kapsamında Moskova'da bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Suriye'deki Ermenilerin durumuna yönelik açıklama yaptı.

Hayk Nışan'a Saygı Gecesi

19 Aralık Çarşamba günü, saat:20.30, Feriköy Nazar Şirinoğlu Salonu.

Danimarka'daki 'soykırımı inkâr' sergisine Türkiyeli aydınlardan tepki...

Danimarka'da açılan Ermeni Soykırımı sergisine tepki olarak Türk Hükümeti'nin başvurusu üzerine, bir "karşı sergi" açma olanağı tanıyan Danimarka'ya Türkiyeli aydınlardan tepki... 'Türkiye'nin tarihi ile yüzleşmesi ve demokratikleşmesinin önüne engel olmayın!' başlığıyla Danimarka hükümetine yönelik yayınladıkları protesto açıklamasında; "Danimarka Royal Library’nin, Ermeni Soykırımı sergisine alternatif olacak şekilde, Türk Hükümetine “karșı sergi” açma imkânı tanımış olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. 1915 üzerinde iki farklı görüş veya iki farklı tez olduğu fikri doğru değildir. 1915’te, sayıları bir milyonun üzerinde olan Osmanlı Ermeni vatandaşı yerlerinden yurtlarından sürülmüş ve bilinçli bir politika ile imha edilmişlerdir. Bugün yaşanan, Türk Hükümeti’nin bu tarihsel gerçekliği inkâr etmesinden başka bir şey değildir. Tarihle yüzleşmek demokratik bir rejim olmanın, olmazsa olmaz ön şartıdır" denildi.

Bir Arapgir Hikayesi - Malatya

Ben Arapkir (eski bir Ermeni şehridir) sınırında bir köyde doğdum. Her yıl köyümüze değirmenci, köşker, boyacı, duvar ustası, kalaycı vb. gibi değişik zanaat erbabı olan Ermeni komşularımız gelirdi. Bu vesile onları yakından tanıdım. Baba dostlukları kurulmuştu. Biz onları sevdik, onlar da bizi. Annem anlatmıştı yıllar sonra; İstanbul Kocamustafapaşa’da oturuyorduk.

Ünlü oyuncu 'Ermeni soykırımı' dedi

Dünyanın en yakışıklı oyuncularından biri kabul edilen ünlü Fransız sinema oyuncusu Alain Delon da "Ermeni soykırımı" dedi."İyi Yıllar Anneler" adlı filminin galası için gittiği Ermenistan'ın başkenti Erivan'da "Ermeni soykırımını kınıyoruz" dedi.

Moskova’da «ARMENIA Music Awards - 2012» ödül töreni

7 Mayıs Annelik ve Güzellik Bayramı günü Moskova ˝Rossia˝ Konser Salonunda ARMENIA Music Awards - 2012»  ödül töreni gerçekleştirilecek. Rusya ermenileri Birliğinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre, Alen Delon, Irına Alegrova, Mikhail Galusty, Andre, Hayko, Ara Martirosyan, Eva Rivas, İnga ve Anuş Arşakyanlar, Arman Hovhannisyan, Sibil (İstanbul), Sona Şahgeldyan, Kabo, Shantel, Heaven, Dorians «ARMENIA Music Awards - 2012» konukları arasında yer almaktalar.

Kilise'de Şeb-î Ârus konseri ve müzik dinletisi

İSTANBUL - Kültürlerin Buluşma Yeri Adalar'da, Tasavvuf Felsefesinin Büyük Düşünürü Mevlana'nın 739. Vuslat Yıldönümü Töreninde Semazenler Eşliğinde Revnak Kadın Tasavvuf Grubu Şeb-î Ârus konseri ve Agoşyan Trio Klasik Müzik Dinletisi düzenlendi.

YÖK'ün din dersi kararına büyük itiraz


Esra Kaya
YÖK’ün kararıyla üniversiteye giriş sınavları YGS ve LYS-4’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorular sorulmasına, azınlık okulları, Aleviler ve eğitimciler tepki gösterdi.Özel Pangaltı Ermeni Lisesi’nin Müdürü Eva Orakyan: Bizim öğrencilerimiz bu sorulardan muaf tutulmalı. Eşitlik ilkesine aykırı. İtiraz edeceğiz. Kabul edilebilir bir durum değil. Üniversite sınavında bir soru bile çok önemliyken bizim bunu kabul etmemiz doğru olmaz. Bütün azınlık okulu müdürleri bir araya gelip, YÖK’e başvuracağız. dedi.
Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22184832.asp

Ermeni Derneğinden 'Provokasyon' Açıklaması

Batman'ın Sason ilçesinde faaliyet yürüten Sason Ermeniler Derneği'nin Başkanı , Ermeni cemaati üyesi olan E.B.'nin, 28 ve 29 Temmuz 2012 tarihinde yaptıkları programda, Müslümanlara kendisini dövdürtmek için bin TL para teklif ettiğini iddia etti. Dağcı, E.B.'nin, Müslüman ve Ermeniler arasında provokasyonu hedeflediğini ve Türkiye'yi kötülemeye çalıştığını öne sürdü. Dağcı, "Programa Amerika'dan, Ermenistan'dan ve birçok yerden basın mensubu geldi. E.B. de oradaydı. Basının gelmesini fırsat bildi. Beni orada Müslüman vatandaşlara dövdürmek istedi. Bu şekilde bir provokasyon çıkartmayı hedefledi" diye konuştu. (Gel çık işin içinden HYETERT)

BOYACIKÖY HACKAR'I


14. ayda meydana çıkan BOYACIKÖY HACKAR'ı 30 Aralık 2012 Pazar günü Surp Badarak'tan (dini törenden) sonra Odzumla (kutsamayla) açılıyor...Sayat Nova Koro'muzun da katılacağı bu açılışı Aram Srpazan yönetecek. 

Şişli Spor Kulübü'nden Haberler

Şişli A bayan Voleybol takımı Türkiye 2. liginde lig 2. si Altınoluk Belediye takımını 3-1 mağlup eder3ek üst üste 2. galibiyetini aldı... Şişli Basketbol takımı Cumartesi saat 18:00 de Ataköy Ahmet Cömert spor salonunda Zonguldak Belediye ile karşılaşacak... Şişli temsilcisi Armando Cosentino 3. Kademe Antrenör Diploması aldı.

Yusuf Halaçoğlu'nun Ermeni Listesi

Yaşar Gülen / y.gu.len_@hotmail.com
Senelerce ülkenin en prestijli kurumlarından birisinin başında bulunmuş bir şahs-ı muhteşem, (güya) PKK içerisindeki Ermeni, Süryani ve  Êzîdîlerin  listesini kamuoyuna sunarak, sözüm ona vatana hizmet ettiğini sanıyor ... Beyfendi Hazretleri belli ki toplumda milliyetçi bir infiala yol açma peşindeler!... Her bir maddesi ayrı bir hezeyan olan bu genellemeci ve şovenist dil, dogmatik devletçilik anlayışının birebir yansıması değil de nedir! Bu önyargıcı ve suçlayıcı yaklaşımı bütün benliğimle red ediyorum!Çünkü; Ermeni, Süryani yada  Êzîdî  olmayı bir hakaret yada küçüklük olarak değerlendirmiyorum ve hiçbir insanın başka kimliklerden bireyleri aşağılama hakkı olduğuna inanmıyorum! (Değerli yazar, siz ırkçı, faşist bir zihniyetten insana, insan haklarına saygı bekliyorsunuz. Yani timsahtan göz yaşı. HYETERT)

Holokost ve Türkiye

Ali Sait Çetinoğlu
“Tarihe hakikat’in ne lüzumu var? Osmanlı tarihi, bu sebeple, bir yalan âlemi olmuştur, Yalan Şarkta ayıp değildir.”[1] Falih Rıfkı Atay yukarıdaki s özleri söylerken bir gerçeği işaret ediyordu. Bu gerçek Osmanlı için ne kadar doğruysa ardılı olan T.C. için de aynı derecede doğrudur. Resmi tarih baştan  sona bir yalan manzumesidir. Bu yalan manzumesi içindeki karanlık noktalardan biri de Holokost sürecinde Türkiye’nin tavrı ve TC’nin diplomatlarıyla birlikte Türkiye kökenli ve TC vatandaşı uyruklarını Holokost’tan koruduğu ve kurtardığı yalanıdır. Son yıllarda keşfedilen bu yalan bir anlamda işlevseldir de 1915 soykırımının inkar ve perdelenmesinde kullanılmaktadır.

‘Ermeni Çeşmesi’ vakfa iade edildi

Çağla Ağırgöl
Sarıyer Boyacıköy’deki tarihi “Ermeni çeşmesi”, Vakıflar Meclisi Müdürlüğü tarafından Yerits Mangants Ermeni Kilisesi Vakfı’na iade edildi.Çeşmenin iadesi için 12 yıldır mücadele ettiklerini belirten Vakıf Başkanı Nazaret Özsahakyan, “Çeşme’nin durumu çok perişan, tapuyu aldığımızda hemen restorasyon çalışmalarına başlayacağız” dedi.

LOBİSAV'dan "Ermeni Soykırımı Anıtları Dikmiş Ülkelere Protesto Nota Kampanyası"

Lobicilik Stratejik Araştırmalar Merkezi (LOBİSAV), "Ermeni soykırımı kanunları çıkarmış ve Ermeni soykırımı anıtları dikmiş ülkelere protesto nota kampanyası" başlattı... "Dünyada toplam 132 anıt dikildi. Nota kampanyasında imza sayılarımız 10 bini geçti. 300 üniversite profesörü, akademisyen ve 100 avukat imzaladı. Şimdiye dek kapılarında bir tek Türk protestocu görmeyen Ermeni destekçisi ülkelerin Ankara'daki büyükelçiliklere Türklerin artık sessiz kalmayacakları gösterildi. 97 yıllık sivil sessizliğimiz sona ermiştir." (Hadi hayırlısı son eksiğimiz de tamamlandı. HYETERT)

Turkish Citizens Sign Petition Against Denialist Exhibit in Denmark

ISTANBUL, Turkey (A.W.)–In response to official statements that the Royal Library of Denmark has agreed “to balance” an Armenian genocide exhibition by allowing the Turkish government to mount its own, “alternative” exhibit, a group of Turkish citizens–including academics, writers, members of parliament, and mayors–have signed an open letter to the Royal Library, which the Armenian Weekly publishes below in full.

Ermeni mezarlığı içine yapılan gasilhane tamamlandı

Malatya'da Ermeni mezarlığı içine yapılan gasilhane, bekçi konutu ve son dua yeri inşaatı tamamlandı.

"Türk edebiyatının Türk olmayan İlkleri"

Cem Erciyes / Radikal
İlk Türkçe romanı bir Rum gazeteci, oyunu ise Ermeni papazlar yazmış olabilir mi?... Yervant Baret Manok'un yazdığı "Doğu ile Batı Arasında San Lazzaro Sahnesi' adlı kitap bize çok ilginç bir hikaye anlatıyor: Bundan 220 yıl önce, Venedik açıklarında küçücük bir adada Ermeni rahiplerin yazıp sahnelediği Türkçe oyunların hikayesini. San Lazzaro Adasın'daki Mıkhitarist Manastırı, bir Katolik din okulu olmanın ötesinde Ermeni aydınlanmasına hizmet eden bir kültürel merkez gibiymiş... Konu ilginizi çektiyse 19 Aralık çarşamba günü saat 19.30'da Cezayir Toplantı Salonu'ndaki "San Lazzaro Mıkhitarist Manastırı ve İlk Türkçe Tiyatro Oyunları' başlıklı toplantıyı izlemenizi, olmadı BGST Yayınları'nın çıkarttığı kitabı edinmenizi ya da Toplumsal Tarih Dergisi'nin bu sayısındaki tiyatro dosyasını okumanızı tavsiye ederim.

'Ermeniler bugün ne yapıyor' diye soranlara...

80 Darbesi ve Futbol/ Mıgırdiç Arzivyan
İstanbul ’un köklü eğitim kurumlarından, Ermenilerin “ Galatasaray ”ı bilinen Getronagan Lisesi kuruluşunun 125. yılını bir görsel sanatlar sergisi ile kutluyor. Grafik, resim, heykel, sinema, fotoğraf, dans, mimari, tiyatro alanlarından 32 Getronaganlı eğer merak eden sanatsever var ise “Ermeniler bugün ne yapıyor” sorusuna da bir nevi cevap veriyor.

Bir Süryani Kilisesi hikayesi vesilesi ile İki ailenin örnek dayanışmasına dairdir

Sait Çetinoğlu
Radikal gazetesinin haberine göre, “İstanbul’da kilise yapmak için yıllardır arazi arayışında bulunan Süryanilerin girişimleri nihayet sonuç verdi. Cemaatin talebini inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçen günlerde tarihi bir karar alarak bir kilise inşaatı için onay verdi. Henüz inceleme aşamasında olan proje Koruma Kurulu tarafından onaylanırsa Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir kilise sıfırdan inşa edilmiş olacak” deniliyor. Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin  yok dese de  Belediyece Yeşilköy’de tahsis edilmeye çalışılan yer ise Latin mezarlığı.

Celebrating the 80th Anniversary of the Armenian Community of Greater Washington


Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited St. Mary Church of Washington, D.C., this month, as the parish marked the 80th anniversary of the Armenian community of greater Washington and Baltimore.

Ermeni kültürünün 1600 yıllık birikimine tanıklık eden kitap


Ermeni matbaacılığının ve basılan ilk Ermenice kitabın 500. yıldönümünde, Arsen Yarman Ermeni kültürüne ve kolektif kültür dünyasına, ‘Ermeni Yazılı Kültürü-Harf, Elyazması, Matbaa ve Salnameler Tarihine Kısa Bir Bakış’ adlı çok değerli bir kitap kazandırdı. Başka bir deyişle, Arsen Yarman’ın bizlere bir yolculuk teklifi var, 1600 yıl kadar önce başlamış bu seyahat tahmininizden daha renkli geçecek.

Türk dış politikası ve Suriye Ermenileri

Ümit Kurt / Mahmut Boynudelik
Suriye’deki Ermeni nüfusunun tamamını Esed yanlısı rejimin destekçisi olarak görmemek gerektiği notunu düşmekle birlikte; Suriye’de yaşayan Ermenilerin Esed sonrası kuvveden fiile çıkması oldukça yüksek olan Sünni ağırlıklı bir devlet yönetiminden de endişelendiği aşikâr. Yaklaşık 2 yıla yakın bir süredir devam eden Esed yanlıları ile muhalifler arasındaki çatışmaların belki hiç yaşanmadığı nadir yerleşim yerlerinden biri olan Halep de en sonunda çatışmalardan nasibini aldı. Halep kentinin tarihsel olarak nüfus yapısı göz önüne alındığında buradaki Ermeni nüfusunun her anlamda yerleşik ve kayda değer bir nüfus olduğu gözden kaçırılmamalı. 

Süryaniler mabedini bekliyor

İstanbul Belediyesi'nin kilise inşası için Yeşilköy'de arazi tahsis edeceğini açıklaması, bunun için yıllardır mücadele eden Süryanileri sevindirdi.


"Trabzon Sürmene Ermenileri"

1819'da yazan Trabzonlu Pjişgyan'a göre `Hepsi Rum ve Ermeni mühtedisi olan Sürmeneliler haydut insanlardır. Ermeni olanlar Hemşin'den gelmiş olup bugüne kadar Ermenice konuşurlar., Ermeni lakaplarını da muhafaza etmişlerdir. İçlerinde Hıristiyan ibadetlerini bilen, haça hürmet eden ve kiliselere gizlice yardım eden ihtiyarlar mevcuttur.` 1847'de Sultan Abdülmecid tarafından tetkik gezisine gönderilen Feruhan Bey'e göre Sürmene ahalisi 1715 yılında Müslümanlığı kabul etmiş olup çoğu halen (19. yy ortalarında) Ermenice konuşmaktaydı. İttihat ve Terakki yönetimi tarafından 1913'te verilen Türkyuvası adı, bu hususların dolaylı teyidi niteliğindedir.

Süryani (Aram, Asur, Keldo) Kurum ve aydınlarından çağrı

Bethnahrin ve Dünya Kamuoyuna / No. 2
Biz aşağıda imzaları olan Süryaniler (Aram, Asur, Keldo) olarak Suriye’de BM ve Lakhdar Brahimi liderliğindeki uzlaşıcı çözümü desteklediğimizi kamuoyuna açıklarken, Ortadoğu’da İslamcı katillerin kol gezdiği başta Suriye olmak üzere Hıristiyanların birliğinden yana olduğumuzu bildirirken yeni bir Suriye çözümünde oluşacak özerk bölgelerde biz Süryanilerin de bir şekilde halk olarak temsil edilecek bir bölgeden yana olduğumuzu, Irak´ta olduğu gibi Suriye´de de savunduğumuzu kamu oyuna açıklamak istiyoruz. Halkımızın vatanı olan ismimizi aldığımız Suriye´den ve ismini halkımızdan alan Suriye’yi terk etmeğe karşıyız. Ancak zor şartlar altında yurdunu terk eden halkımızın evlatlarının insani yardım için gerek Avrupa ülkelerinden gerekse Avrupa´da yaşayan halkımızdan talep ediyoruz. Özellikle Suriye iç göç sonunda başka bölgelere göç eden halkımız mensupları ve Lübnan´a göç eden tüm Hıristiyanlara yardımı burada belirtmek isteriz.

Mezire/Elazığ Ermeni Alfabesinin

Mezire/Elazığ Ermeni Alfabesinin bulunuşunun 1500. yılı etkinlikleri çerçevesinde, Kapüçin Koljenin avlusunda yapılan kutlama. Rev Karekin Ghevont, Peder Raphael, Başrahip Bsag Khorenian ve Fransız Merkez Okulu öğrencileri, Kolej öğretmenleri görülmektedir. Sol tarafta pankartın üzerinde Ermenice yazı ile "Gelin ,Bırakın bizi çocuklar için yaşayalım" .(Source: Private collection. Courtesy  of Dzovig Torikian)

İnkâr yasasına soruşturma formülü

Erhun Geyisi
Muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi olan Boyer, Ulusal Meclis'e ayrıca iki yasa teklifi sundu. Tekliflerden birincisi, Avrupa Birliği (AB) müktesebatının, ırkçılık ve soykırımların inkârıyla ilgili düzenlemelerinin Fransız yasalarına uyarlanması önerisini getiriyor. AB ülkelerinin imzaladığı ve 1999 yılında yürürlüğe giren Amsterdam Antlaşması'na gönderme yapılan teklifte, bu antlaşmadaki, üye ülkeleri "ırkçılık ve yabancı düşmanlığı" suçlarıyla mücadelede hem adli hem de güvenlik önlemleri bakımından işbirliği içinde olmaya yönlendiren madde hatırlatılıyor ve buna uygun düzenlemeler getirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Avukat Philippe Krikorian, AB'nin ırkçılıkla mücadele ve soykırımların inkârıyla ilgili müktesebatını Fransız yasalarına uyarlamadığı gerekçesiyle Fransa'nın bir önceki başbakanı François Fillon'a karşı Danıştay'a suç duyurusunda bulunmuştu. Danıştay'sa başvuruyu, "bu konuda karar verme yetkisi olmadığı gerekçesiyle" 26 Kasım tarihinde reddetmişti.
Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/planet/22157852.asp

Afrika'nın ortasındaki 'büyük azınlık' Kıptiler


Selin Barlas / selin@selinbarlas.com
Ortadoğu'da 'Arap Baharı' sürüyor. Kimi rejimler değişirken 'arada' kalan hayatlar, azınlıklar, sürgünler, medya tarafından ıskalanabiliyor...  Kıptiler, 85 milyonluk Mısır'da yaklaşık 12 milyon nüfusuyla en büyük 'azınlık'.  7. yüzyılda bu topraklara ulaşan İslam ve Arapça'dan evvel Mısır'da Kıpti lisanı ve gelenekleri mevcuttu. Bu dili nereden biliyoruz? Roma döneminde Firavunların konuştuğu dil olduğu için aşinayız ismine. Köklerinin M.Ö. 3400 senelerine kadar indiği tahmin edilen bu lisanı, meşhur Kleopatra'nın da sonradan öğrendiği biliniyor.... Tüm dünyada yaklaşık 20 milyon Kıpti'nin yaşadığını ve siyasi sebeplerden çeşitli ülkelere dağıldıkları aşikar. Arap Baharı'nı özgürleşme hareketinden çok radikalleşme olarak gören bazılarının çıkardığı olaylar nedeniyle 200 bin Kıpti, Mısır'dan ayrılmak mecburiyetinde kaldı. Kıptiler gelenek ve görenek bakımından hakikaten Nil'in çocukları. Doğu Ortodoks kilise ve geleneklerine bağlılar. (Ermeni Apostolik kilisesi de Doğu Ortodoks kiliseine bağlıdır. HYETERT)

Torosyan’ın savaşçıları

Şehriban Oğan
Çanakkale Savaşı’nda ilk düşman zırhlısını batıran tabyanın komutanı olduğu iddia edilen Ermeni subay Torosyan, profesörler Ayhan Aktar, Halil Berktay, Taner Akçam ve Dr. Hakan Erdem’i birbirine düşürdü.Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22167962.asp

ՊԻՒՅԻՒՔՏԷՐԷԻ ԹԱՂԱՅԻՆ ԽՈՐՀՈՒՐԴԻ ԱՏԵՆԱՊԵՏԸ ՄԵԶՄԷ ՊԱՀԵՐ Է ԿԱՐԳ ՄԸ ՃՇՄԱՐՏՈՒԹԻՒՆՆԵՐ