Etiketler

Ermeni Vakfı Arazisi Komisyonsuz Meclis'te

Şişli Belediye Başkanlığı’nın, Şişli’nin en can alıcı yerindeki Ermeni Vakfına ait olan İnci Sineması’nın oluğu alanın plan tadili için alelacele komisyona dahi getirmeden meclise sunmasına CHP’li meclis üyeleri tepki gösterdi. (Hiç şaşılmaz, İttihat ve Terakki kafası değişmedikçe gölge etmesinler başka ihsan istemez. HYETERT) 

Fransız milletvekili, Azerbaycanlıların seviyesiz ve kabul edilemez tutumunu kınadı

Fransız milletvekili Azerbaycanlıların benzeri seviyesiz ve kabul edilemez tutumunu sert bir dille kınadı ve ″ne icracılarına, ne de siparişi verenlere şeref getirmiyor″ dedi. Fransız medyası Fransa Millet Meclisi «Ermenistan-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu» Bşk. Rene Ruke’nin 26 Şubat’ta Ermeni Davası Ofisi tarafından Fransa Parlamentosunda düzenlenen «Sumgait kırımlarından 25 yıl sonra: Dağlık Karabağ halkının gelecek perspektifleri»  başlıklı konferans vesilesiyle yaptığı basın duyurusunu yayımladı.

Erivan-Van ilk direk uçuşu 3 Nisan’da


Birkaç yıl süren ön hazırlık çalışmaları sonrasında  ilk direk Erivan-Van uçuşu 3 Nisan’da  gerçekleştirilecek. NEWS.am’in «Narekavank Tur» firasından edindiği bilgiye göre; 3 Nisan’dan itibaren haftada 2 gün Erivan-Van-Erivan seferleri düzenlenecek. Bilet fiyatının 250 ABD doları olacağı seferlerde ilk ay için % 20 indirimli bilet fiyatı uygulanacak (200 dolar).

Ermeni Gazetesi Editöründen Ermenilere Hocalı Çağrısı

TurkishNY.com - Türkiye’de yayınlanan Ermeni gazetesi Agos’un genel yayın yönetmeni Rober Koptaş, Ermenilere Hocalı’nın sorumluluğunu üstlerine almaları için çağrıda bulundu. News.Az’ın haberine göre Rober Koptaş, Agos gazetesinde yayınlanan “Hocalı Sorumluluğu” başlıklı makalesinde, Hocalı soykırımını detaylarıyla belirtti ve olayı bir insanlık trajedisi olarak adlandırdı.

22-24 Nisan’da «Ermenice benim kalbimde» başlıklı Panarmenyan Gençlik Konferansı gerçekleştirilecek

22 Şubat’ta Ermenistan Diaspora Bakanlığında Bakan Hranuş Hakobyan nezdinde  düzenlenen istişare toplantısına 30 civarı gençlik ve toplum kuruluşlarının başkan ve üyeleri yanı sıra farklı bakanlıklardan temsilciler katıldılar.

Kilise duvarlarındaki resimlere özel güvenlik!

Kapadokya'nın en önemli turizm merkezlerinden Ihlara Vadisi'ndeki kiliselerin duvarlarındaki bin yıllık resimlerin, ziyaretçiler tarafından yazı yazılarak tahrip edilmesini önlemek için kameralı güvenlik sistemi kuruldu. Kapadokya'nın en büyük vadisi 14 kilometre uzunluğundaki Ihlara'da çok sayıda kaya oyma kilise, şapel ve yaşam alanları bulunuyor. Üç ayrı noktadaki gişelerden girilebilen vadiyi, yılda 300 binden fazla yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.İçinden akan Melendiz Çayı'nın hayat verdiği Ihlara Vadisi, tarih ve doğa olgusunun bir arada görülebildiği Kapadokya'nın en önemli güzellikleri arasında gösteriliyor. Ancak vadinin iki yakasında kayaların arasına kurulmuş onlarca kilisede ziyaretçilerin neden olduğu tahribat her geçen gün artıyor. 

İngiltere 'Kürt soykırımı'nı tanıdı

İngiltere parlamentosu, Irak'ta Saddam Hüseyin döneminde Kürtlere yönelik gerçekleştirilen Enfal katliamını soykırım olarak tanıdı. Irak’ta Saddam Hüseyin yönetimi döneminde Kürtler’e yönelik gerçekleştirilen Enfal katliamıyla ilgili karar, İngiliz parlamentosunda oy birliğiyle alındı. Kararda, 1988 yılında Baas yönetimi tarafından Kürtleri hedef alan katliamda 200 bine yakın kişinin öldürüldüğü ve bunun bir soykırım olduğu belirtildi... Daha önce İsveç ve Norveç de Irak’taki katliamı soykırım olarak tanımıştı.

Süryanilerden Bakan Bağış'a Tepki

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış'ın İsveç'teki Süryani milletvekili ve kurum temsilcilerine, "İsveç ve Avrupa’da soykırım 'mastürbasyonu' yapıp İsveç’in soykırımı tanımasına sebep oldunuz" demesi Süryani kuruluşları ve bireyleri arasında büyük bir tepkiye yol açtı. Tepkilerini bir bildiri halinde kaleme alan Süryani birey ve kuruluşları imzaya açtıkları bu bildiriyi medyaya dağıttılar... Bakan Bağış, “İsveç ve Avrupa’da soykırım mastürbasyonu yapıp İsveç’in soykırımı tanımasına sebep oldunuz da ne oldu? Neden Pontus Rumlarını bu işe karıştırarak kışkırtmacılık yapıyorsunuz?” diyerek heyette bulunanları azarlamış ve tahkir etmiştir. Süryani/Asuri halkı adına bireysel ve örgütsel olarak Bakan Bağış´ı, siyasi ahlaktan mahrum kin ve nefret kokan ifadelerinden dolayı en sert bir şekilde kınıyor, Bakanlık gibi önemli bir vazifeye layık olmayan bu ferdin vazifesinden azledilmesini talep ediyoruz.

'Sevag, Ermeni olduğu için öldürüldü'


Mahkeme öncesi Balıkçı’nın yakınları, BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ile İHD Diyarbakır şubesi üyeleri 2’inci Hava Kuvvet komutanlığı karşısında toplanarak basın açıklaması yaptı... BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, sadece Ermeni olduğu için bir insanın katledildiğini ileri sürdü. Ayna, "Bir Ermeni Batman’da askerlik yapıyordu. Türkiye Cumhuriyeti devletine askerlik yapıyordu. Ülkenin bütünlüğünü korumak için oradaydı ve Ermeni olduğu için katledildi. Başka bir nedenden dolayı değil. Bugün burada işte karşımızda bizi oradan uzak tutuyorlar.

Ankara'nın Ajanı'na tazminat

Arzu Çakır Morin/Paris
Fransa’da seçimlere aday olunca ‘Ermeni soykırımını inkâr ediyor’ gerekçesiyle hedef olan Sırma Oran, diyasporanın önemli ismi Laurent Leylekyan’a açtığı hakaret davasını kazandı. Leylekyan “İnkârcı” dediği Oran’a 7 bin 500 Euro (yaklaşık 10 bin TL) ödeyecek. (Bizim inkar yasası karşıtlarına destek çıktı, hadi hayırlısı. HYETERT)
Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/planet/22711434.asp

AEBF Başkanı.: Tüm fiziksel baskılar arifesinde kültürel soykırım gerçekleşiyor


Avrupa Ermeni Kuruluşları Forumu (AEKF) Başkanı Aşot Grigoryan, ″Ermeni Soykırımının tanınması mücadelesi yanı sıra UNESCO’da Eski Çulfa Mezarlığı haçkarlarının imhası konusunda mücadele ediyoruz. Azerbaycan UNESCO’ya 1.5 milyon dolar ödemiş durumda ve biz bu vesileyle örgütün Genel Direktörü Irina Bokova’ya zorunlu olarak şikayette bulunacağız.″ dedi.

Flash... İşte İmralı’daki Görüşmenin Tutanakları

Namık Durukan
‘23 Şubat 2013 görüşme notları’ başlığı altında oluşan görüşme notları, Abdullah Öcalan’ın, “Tarihi önemde bir toplantıya başlıyoruz. Nasıl bir yöntem izleyelim?” sözü ile başlıyor. Heyetten “Size nasıl uygunsa” yanıtı alan Öcalan, çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerinin ve önerilerinin yanı sıra BDP heyetindekilerle özel konularda sohbet de ediyor... Türkiye’de 3 koldan paralel devlet çalışması var. Bu ilişkileri sabote edilmeye başladı. Sıradan lobiler değil. ABD’de Yahudi, Ermeni ve Rum lobileri stratejik ve taktik müdahale ediyorlar. Her 3’ü de Anadolu çıkışlıdır. Sözde bir hükümet var, sözde bir parlamento var. CHP ve MHP paralel devletin izdüşümleridir, basit aletleridir; AKP’ye de, medya ve iş adamlarına da sızmışlar. Sadece MİT kalmış, hedeflenen bizim geliştirdiğimiz diyalogdur. (Ankara'ya bomba gibi düşen bu tutanaklar umarız  süreci de havaya uçurmaz. HYETERT)

Ermenistan Büyükelçisi: Sumgait’e ilişkin gerçekliği Nuremberg Mahkemesi gibi bilmek gerek

24 Şubat’ta Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın «Erivan Parkı»na yerleştirilen Ermeni Haçkarına Sumgait kurbanlarını anmaya yönelik bir tören gerçekleştirildi... Bulgaristan Büyükelçisi Arsen Shoyan anma töreni esnasındaki konuşmasında ″25 yıl sonra, Safarov’un iadesi vakası nezdinde Azerbaycan katili kahramanlaştırarak aynı siyaseti bugün de sürdürüyor. Ancak yeni soykırımlardan kaçınmak için, insanın Sumgait’e ilişkin gerçekliği Nuremberg Mahkemesinin olayları gibi bilmesi gerekiyor″ dedi.

Sevag Balıkçı soruşturması genişletilmeyecek


Enis Tayman- enis.tayman@radikal.com.tr /
24 Nisan 2011'de, Ermeni Soykırımı Anma Günü ve Paskalya bayramına denk gelen günde Batman Kozluk'taki kışlada devre arkadaşı tarafından vurulan Sevag Balıkçı'nın ölümüyle ilgili davanın 13. duruşması dün Diyarbakır'da yapıldı. Balıkçı ailesinin avukatı İsmail Cem Halavut soruşturmanın genişletilmesi talep etti. Ancak mahkeme heyeti bu talebi reddetti. Savcı ise esas hakkında mütalaasında bilinçli taksirle adam öldürme suçlamasıyla ceza istedi. Duruşma 26 Mart’a ertelendi.

Evet, ben Sevr Anlaşmasını tercih ederdim

Ayşe Günaysu
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu mitlerinden en esaslısı belki de Sevr Antlaşması’nın emperyalistlere tutsaklık, Lozan Anlaşması’nın “kurtuluş” olduğuna ilişkindir. En esaslısı dedim çünkü devlet herkesi buna inandırmayı başarmış durumda. Hâlâ da Sevr tabusu kırılabilmiş değil. Serdar Kaya’nın Taraf gazetesinde Temmuz-Ağustos 2012’de yayınlanan Sevr Antlaşması ile ilgili bir dizi yazısı bu nedenle çok önemli bir “ilk”i oluşturmuştu. (Değerli İnsan Hakları savunucusu Ayşe Günaysu'nun bu yazısı umarız Sevr paranoyası ile yatıp kalkan çevrelere ders olur.HYETERT) 

Cumhuriyet Tarihinde bir ilk

Soner Tufan
Geçtiğimiz günlerde bildiğiniz gibi Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye’de idi, Merkel Başbakanımız Tayyip Erdoğan ile birlikte Başbakanlık’ta dini cemaat temsilcilerle birlikte bir toplantı yaptı. Ancak Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı, bu toplantıya Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Umut Şahin de davet edildi... Samuel Aktaş Mor Gabriel manastırının arsalarına hazine tarafından el konulmasına tepki gösterip bunun bir hukuksuzluk olduğunu ifade etmiştir. Ancak bunun haberleştirilmesi gerekirken, gerçek olmayan bir söylentiden yola çıkarak Samuel Aktaş’ın yarattığı gerginliğe dem vurularak, öbür cemaat önderlerinin Samuel Aktaş’a tepki gösterdiği basına yansıdı. Ancak ne Aktaş, ne de öbür cemaat önderleri bu haberi doğruladı. Aslında basına bu şekilde sızdırılan haberle Süryani cemaatinin haklı davası itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Zira Mor Gabriel’in elinden alınan arazilerle ilgili dava gerçekten de ciddi bir sorun yaratabilir.

Beyaz Saray'da kadeh tokuşturarak nasıl kutlandı

Dünyayı idare eden güçler; yeryüzündeki tüm ulus devletlerini yok ederek yerine, “Tek bir dünya devleti” kuracaktı. İlk resmi karar ise Lawrence P.McDonald’ın Kasım 1975’de ABD Kongresi'nde yaptığı bir konuşmada ortaya çıktı. Aslında Samuel Huntington’da 1996 yılında yayınlanan Medeniyetler Çatışması isimli kitabı da bu kararı yazdı. Planı uygulayan güçler, küreselleşmelerinin önünü açmak için ulus devletlerini hedef alan tüm muhaliflerle, Türkiye’de ise laik cumhuriyetle sorunu olan tüm kurumlarla ittifak halindeydiler. Bunların başında da, yüzyıllardır özellikle İstanbul’da emelleri olanların bir numaralı adresi olan Fener Rum Kilisesi idi. Tarihteki büyük oyunları anlamak için Fener Rum Kilisesi’ni izlemek yeterliydi.(Gerçekten bu görüşler paranoyayı bile aşıyor, olsa olsa hedef göstermek amaçlıdır. HYETERT)

Dünyada 8 bin Nadir Hastalık Var

Gazete Habertürk
Bugün 28 Şubat dünya Nadir Hastalık Günü. Her yıl Şubat ayının son günü "Orphan Disease Day-Yetim ve Nadir Hastalık Günü" olarak adlandırılıyor. Binde 1 ile, 200 binde 1 görülen tüm hastalıklara "Nadir / Yetim Hastalık" adı veriliyor. Nadir hastalıkların yüzde 80'i genetik ve hayat boyu. Kalıtsal olduğu için bir kuşaktan diğerine geçiyor. Kalan yüzde  20'sinin nedeni ya çevresel ya da bilinmiyor. (Bütün hastalara, şifa diliyoruz. HYETERT)

Editörlere Mektup: Bir Beyaz Türk’ün “Ermeni Diasporası”yla İmtihanı

By Gorkem Daskan
Sırrı Sakık’ın geçtiğimiz ay gündemi ve kamuoyunu meşgul eden nevi şahsına münhasır özrünü takiben Azad Alik blog’unda yayımlanan “Özür Dilemek ‘Bildiğiniz Gibi Değil’” başlıklı yazı bu özrü ve genel olarak kamusal alanda dilenen benzer özürlerin nasılını nicesini mercek altına alıyordu. Aynı mecrada daha önce yayımlanmış olan ve Ermeniler, Kürtler, Aleviler gibi toplumsal grupların Türkiye’deki statüko ile çatışmasını insan hakları perspektifinden değerlendiren diğer eleştirel yazılar zaman içerisinde yakın tarihli kişisel bir özür deneyimimin hazırlayıcı altyapısını oluşturmuşken, bu son yazı yabana atılmayacak fikir ve önerileriyle bana bu deneyimimin sağlamasını yapma imkânı verdi.

Patrik Mutafyan yoğun bakımda

Bilge  Eser
Demans teşhisi nedeniyle 2008 yılından beri görevini sürdüremeyen Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan (57) pazar günü akciğer enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Ermeni Patrikhanesi'nin internet sitesinde yer alan duyuruda, Mutafyan'ın uzun süredir Surp Pırgiç Hastanesi'nde gözetim altında bulunduğu belirtildi. Ermeni Patriğin pazar günü ateşinin yükseldiğini belirten açıklamada, "kan basıncında gözlemlenen ani düşüş nedeniyle, hastanenin yoğun bakım servisine nakledildi" ifadeleri kullanıldı. Kaynaklar, "Korkacak bir durum yoktur. Arada kötüleşebiliyor" ifadelerini kullandı. (Ne diyelim, Allah yardımcısı olsun, şifa versin. HYETERT)

Diaspora Bakanı: Son bir ayda Suriye’den Ermenistan’a 300 Ermeni geldi

Diaspora Bakanı Hranuş Hakobyan,  Suriye’deki durumun gerilimini koruduğunu kaydederek ″Suriye’deki askeri operasyonlar esnasında yaklaşık 50 Ermeni hayatını kaybetti, Ermenilerin kaırılması vakaları gerçekleşti, bunların daha sonra pazarlıklarla geri dönüşü sağlandı″ dedi.

Kahire’de «Ermenistan ve Medeniyetler Diyaloğu» başlıklı uluslararası konferans gerçekleştirildi

Medeniyetlerin diyaloğuna ilişkin konuşan Melkonyan, bunun etnik, dini veya diğer farklılıklardan bağımsız olarak halklar arasında hoşgörü ve karşılıklı anlayış ortamının yaratılmasına yönelik olduğunu kaydetti. Elçi aynı zamanda  Ermenistan’ın kimi komşularının tutumlarından örnekler vererek halkların barış içinde bir arada yaşama  ilkesinin ihlali ve karşılığında hoşgörüsüzlük, nefret ve ırkçılık yayılmasını kınadı. Elçi 21. yüzyıl.’da bunların medeni toplumlar ortamında var olamayacağını vurguladı.

Ermeni, Rum, Yahudi liderler, Erdoğan'a son kez bir jest yaptılar aslında...

Raffi A. Hermonn
Angela Merkel ve Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Ermeni, Rum ve Yahudi liderler, ‘misafir’ karşısında, Sayın Erdoğan’ı bizce ‘son defa’ olarak zora sokmak istemediler. Süryaniler artık sabredemezlerdi ve… Mor Gabriel skandalı sonunda patladı!

Turabdin; Aslanların Yurdudur, Tilkiler Giremez

Zeynep Tozduman / zeynoege@mynet.com
Bu yazımda, Süryani halkını acıtan iki haberi birlikte değerlendirip paylaşmak istiyorum. Hatırlarsanız, geçtiğimiz 16 Ocak 2013 günü, AB Bakanı Egemen Bağış, Asuri/Süryani yetkilileri ile Stockholm’deki konsolosluk binasında yaptığı toplantıda Süryani halkı temsilcilerine hakaretlerde bulunduğu öne sürülmüştü. İsveç parlamentosundan 1915’de "Süryani Soykırımı" yapıldığına yönelik tasarı onaylanırken, AB Bakanı Egemen Bağış, Süryani temsilcileri ile yaptığı görüşmede “İsveç ve Avrupa’da Seyfo (1915 Süryani Soykırımı) mastürbasyonu yapıp İsveç’in soykırımı tanımasına sebep odunuzda ne oldu?” demişti. Beyler, asıl 1915 Süryani kırımını inkâr etmek siyasi mastürbasyondur. Geçen yıl İsveç Parlamentosunda Soykırıma Evet oyu veren, milletvekili Süryani Yılmaz Kerimo’ya, anayurdundan kilometrelerce uzakta bile, gözdağı verilmesinin sizce nedeni nedir? Diasporada uslu çocuk olun yoksa ülkenizi bir daha asla göremezsiniz, manastırlarınızı başınıza yıkarım mı?

Dışişleri Bakanı: Türkiye uluslararası ilişkilerin önemli bir ilkesi olan «pacta sund servanta» ilkesini inkar ediyor

Türkiye tek taraflı olarak Azerbaycan’ı savunuyor. Ve doğal olarak bu süreçte aracı rol oynayamaz. Açıklama «Avusturya Enformasyon Ajansı»na özel bir röportaj veren Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan’dan geldi. Nalbandyan ″Türkiye gerçekten barış sürecine katkıda bulunma arzusundaysa, bu sürece hiç karışmaması iyi olur. Bu güne kadar çözüm sürecine ulaşılmamasının sebebi Azerbaycan’ın yapıcı olmayan ve inkarcı politikasıdır.

Patrikhane’den Merkel-Erdoğan görüşmesi açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutu’nda Almanya Başbakanı Angelina Merkel’i kabul etti.Toplantıya, Türkiye’deki dini cemaat temsilcileri de katıldı... Patrikhane’den yapılan açıklamaya göre yaklaşık yarım saat süren toplantıda, Başepiskopos Aram Ateşyan, Patrikhane ve Ermeni cemaati hakkındaki konulara değindi. Ateşyan, Patrikliğin tüzel kişilikten yoksun olduğunu ve buna bağlı olarak akar sahibi olamadığını ve gelir sorunları yaşadığını belirtti. Başepiskopos Aram Ateşyan, Patriklik makamının kiliselerin yönetim kurullarının çalışmalarına gerektiğinde müdahale edemediğini ve bazı durumlarda cemaatin kabullenemeyeceği sonuçların doğduğunu hatırlattı. (Sanırız Patrikliğin değil Cemaatin tüzel kişiliği istenmiştir. HYETERT)  

Ermenistan Seçimleri Ve Sonuçları

Ali Koca
Yeniden devlet başkanlığına oturan Serj Sarkisyan, önümüzdeki dönemde de Dağlık Karabağlı siyasetçiler, ordu, statükocu bürokrasi, Ermeni Kilisesi ve diaspora Ermenilerinin oluşturduğu ve Rusya tarafından da hararetle desteklenen koalisyonun yürütücüsü olmaya devam edecektir.(7) Sarkisyan’ın dış politikadaki tutumu devam edecektir, özellikleTürkiye ve Azerbaycan ile ilişkiler noktasında varmak isteyeceği konum gerek derin Ermenistan diasporası, gerek Rusya tarafından engellenecektir.

1897 Xanasor Olayi, 40 Binlik Uydurma Ve Gerçeklik

Hovsep Hayreni / hovhayreni@hotmail.com
Günümüzün çözüm arayan Kürt sorunu, tarihin “halledilmiş” sanılan, fakat inatçı bir adalet davasına dönüşerek yaşayan Ermeni sorunuyla kopmaz bağlar içindedir. Yüz yıl önce aynı coğrafyada bir özgürlük mücadelesi boğulmuş, bir halk topyekün boğazlanmıştı. Onun hayaleti bugünkü sorunun her iki tarafını da bunaltma durumunda. Ondan kaçış yok, tavırsızlık da olmuyor.Dolayısıyla Türkler gibi Kürtler arasında da farklı eğilimler kendini daha net göstermeye zorlanıyor. Kimi cesaretle, kimi utangaç ve ikircikli yüzleşmeye yanaşırken, kimileri de buna set çekmek üzere yüzünü berkitip inkârcılığı tahkim ediyor. Resmi Türk tezlerine çok benzer söylemleri Kürt ulusalcı çevreler içinde duymamız bu bakımdan şaşırtıcı olmuyor. Ama bir de bol sıfırlı rakamlarla karşı atak yarışına girenleri var ki, bu kadarı da olmaz dedirtiyor.

Kongre Üyesi Courtney: Ermenistan Suçlu

TurkishNY.com - ABD Temsilciler Meclisi üyesi Joe Courtney (Demokrat – Connecticut) Ermeni yönetiminin, 1992 yılında Hocalı’da yüzlerce Azerinin acımasızca katledilmesindeki suçunu teyit etti. News.az’ın haberine göre Joe Courtney, Hocalı’da yaşanan trajedinin tanınmasına ilişkin ABD’deki Türki diaspora kuruluşlarının mektubuna bir yanıt verdi.

"Hem Ağlar Hem Giderim"

‘Mor Gabriel’ şikayeti soğuk rüzgarlar estirdi


Ercan Gürses
Başbakan Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel’in dini cemaat önderleriyle yaptığı toplantıda, Mor Gabriel Manastırı Metropoliti’nin manastırlarla ilgili şikayeti tartışmalara neden oldu. Azınlık haklarındaki iyileştirmeye dikkat çeken Ermeni, Yahudi ve Protestan yöneticiler, Metropolit’e tepki gösterdi. (Gerçekten tepki gösterdilerse kutlamak lazım(!) HYETERT)

ՍՈՒՄԿԱՅԹԵԱՆ ՋԱՐԴԵՐՈՒ 25 ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻՆ ԱՌԹԻՒ Ի ՅԱՐԳԱՆՍ ՆԱՀԱՏԱԿՆԵՐՈՒՆ

27 Փետրուար 1988  թուականին  Սովետական Ատրպէյճանի Պաքու քաղաքէն 20 քմ. հեռաւորութեան վրայ գտնուող ծոցափեայ Սումկայիթ քաղաքի հայ բնակչութեան դէմ կիրարկուեցանբռնութիւն,թալանսպաննութիւն՝ոստիկանութեան  ու կառավարութեան  աջակցութեամբ: Դէպքերը աննախադէպ էին՝ իրենց վայրագութեամբ ու անմարդկայնութեամբ

Beyaz Saray’dan Türk ve Azeri Toplumunun İmza Kampanyasına Cevap


Beyaz Saray’ın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan açıklamada, ABD’nin kendisini Dağlık-Karabağ sorununun kalıcı ve barışçıl bir şekilde çözümlenmesine adadığına dikkat çekildi. Açıklamada, “ABD, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşta yaşanan acı can kayıplarından dolayı son derece üzüntü duyuyor. Bu bize Dağlık-Karabağ sorununun askeri yoldan çözülemeyeceğini ve sadece kalıcı ve barışçıl bir çözümün bölgeye istikrar, refah ve uzlaşma getirebileceğini hatırlatıyor. Minsk Grubu’nun bir Eşbaşkanı olarak ABD, barışın sağlanması adına tüm taraflarla birlikte çalışmaya devam edecek” dendi.

Azerbaycan Ermenileri Asamblesi: Ermeni toplumu, Azerbaycan devletiyle cepheleşecek durumda değil


Azerbaycan Ermenileri Asamblesi (AEA) Başkanı Grigori Ayvazyan ″Çoğunluğu mültecilerden oluşan Azerbaycan Ermeni toplumu, devasa finansal olanaklara sahip Azerbaycan devletiyle doğrudan cepheleşmeye girecek durumda değil. Sonuç olarak biz Ermenistan devletinin desteğine ihtiyaç duymaktayız. Umudumuz henüz sönmüş değil ve biz bu desteği bekliyoruz″ dedi... 1988-1990 yıllarında Azerbaycan’ın farklı kentlerindeki Ermeni kırımları sebebiyle bu ülkedeki 400 bini aşkın Ermeni, Azerbaycan’ı terk etmek durumunda kaldı.

Ermeni hakemler Antalya’da 32 karşılaşmayı yönetti

Ermenistan’ın futbol Süper lig ve ulusal önde gelen takımlarının karşılaşmalarında görev alan 24 hakem 11-25 Şubat tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirdikleri kamp çalışması sonrası yurda döndüler. 

Erdoğan: Hocalı’yı Unutmayacağız

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, 21 yıl önce 26 Şubat tarihinde Hocalı'da yaşanan katliamı anımsattı. Ermeni kuvvetlerinin Karabağ içinde yürüttükleri katliamın, Hocalı kasabasında trajediye dönüştüğünü belirten Erdoğan, "Azeri kardeşlerimiz de biz de yakın tarihteki bu insanlık dışı dramı unutmayacak, unutturmayacağız'' diye konuştu.

Sözde Ermeni soykırımı yasasının mimarı 'Paranoya'ya bağladı


Geçen yıl yaşanan sürece de açıklık getiren Fransız milletvekili, Türk hükümetinin hakaret ve tehditlerine maruz kaldığını iddia etti. YouTube’da kendisi aleyhine küfür ve hakaret içeren yüzlerce video bulunduğunu belirten Boyer "İyi ki Türkçe anlamıyorum. Ama bana ve aileme yönelik birçok Fransızca tehdit de aldım. Bir dönem polis korumasında yaşamak zorunda kaldım." diye konuştu. Tehditlerin kendisine geri adım attıramayacağına da vurgu yapan Boyer, "Mecliste Fransa Ermenistan Dostluk Gurubu başkan yardımcısıyım. Ermeni soykırımının inkarının cezalandırılması ile ilgili verdiğim mücadelemi sürdüreceğim." dedi.

Erdoğan, dini liderlerle bir araya geldi

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de bulunan bazı dini cemaat temsilcileriyle Angela Merkel'in de katıldığı toplantıda bir araya geldi. Başbakanlık Resmi Konut'taki toplantıya, Merkel'in yanı sıra Ankara Müftüsü M.Hakkı Özer, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, Hahambaşı İsak Haleva, Süryani Mor Gabriel Manastarı Metropoliti Samuel Aktaş, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, Türkiye Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Umut Şahin de katıldı.

En çok cami ve mescidi Ermeni yurttaşımız İstepan Aratan yaptı

Türkiye Anıtlar Derneği, 1993’teki bir toplantısında, yurdun muhtelif yerlerinde yaptığı cami, mescit gibi dini ve anıtsal projeler ve uygulamalarla Türk sanatına büyük hizmetlerinden ötürü, Yüksek Mimar (D.G.S.A) İstepan Aratan’a gümüş bir madalya ve bir teşekkür beratı vermişti. 1929 doğumlu olan Aratan, başarılı bir mimardı. Aynı zamanda Ermeni cemaati Getronagan Lisesi’nde ve Bağlarbaşı Ruhban Okulu’nda uzun yıllar matematik dersleri verdi. Ülkesine anıtsal projeler kazandırdı; en tanınan çizimleri Şişli Camisi ile Nimet Abla Camisi, Söğütlüçeşme Camisi’dir.
Bu bilgileri kaçımız biliyoruz? (Bağlarbaşı Ruhban Okulu, Surp Haç Tıbrevenk Ermeni Ruhban Okuldur. HYETERT)

ՔԱՐԵՐՈՒ ԳԱՂՏՆԻՔՆ ՈՒ ՀՄԱՅՔԸ

Անին՝ հազարումէկ եկեղեցիներու քաղաքըՀայաստանի մայրաքաղաք հռչակուեցաւ շուրջ 1050 տարի առաջ, Բագրատունի Աշոտ Գ. (Ողորմած) թագաւորին կողմէ ։ Ան գոյութիւն ունեցած էր Նոր քարի դարաշրջանէն, ու Միջին դարերուն դարձաւ մշակութային ու տնտեսական կարեւոր կեդրոն մը։ Անին դիմացաւ  բազմաթիւ պատերազմներու, յարձակումներու ու պաշարումերու։ Բայց 1131-ի ահաւոր երկրաշարժը աւերակներու վերածեց քաղաքը։  Այսօր UNESCO Անիի աւերակները կը ճանչնայ իբրեւ համաշխարային մշակութային ժառանգութիւն։

Taha Akyol, Ermeni tehcirini savundu...

Gazeteci-yazar Taha Akyol, Söz Sende'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtladı. Son kitabı Rumeli'ye Elveda ve gündem hakkında açıklamalar yapan Akyol, ailesinin Kafkasya'dan geldiğini ancak kendisini Türk olarak gördüğünü söyledi. 1915 Ermeni tehciri kararı yorumlayan Akyol tartışılacak açıklamalar yaptı. "Tehcir yanlış değildi" diyerek şaşırtan Akyol, kararın sonuçlarının biraz aşırı olduğunu söyledi. Konukları ile "uyumlu" olmaya büyük özen göstermesiyle bilinen Balçiçek İlter bile Akyol'un yorumu karşısında "Siz tabii tarihçi gözüyle ve konjonktürel bakıyorsunuz. Ben insan hakları açısından ve daha duygusal bakıyorum." demekten kendini alıkoyamadı.

Syriac Orthodox Christians in Turkey ''This Is Simply Our Home''

By Ekrem Eddy Güzeldere
In recent years, around 60-100 Syriac Orthodox families have returned from central Europe to Turkey. Encouraged by changes in the political atmosphere, the minority nonetheless faces a host of problems, from the expropriation of land belonging to a monastery, to a ban on special schools and kindergartens, and also a lack of places of worship in Istanbul. 

Fransa’da Sumgait kırımlarının 25. yılı anma etkinlikleri gerçekleştirildi

24 Şubat’ta Paris Ermeni Apostolik Surp Hovhannes Mkrtiç Kilisesinde  Karabağ Hareketinin ilk günler ertesinde gerçekleşen Sumgait Kırımları anısına dini ayin düzenlendi. Ayinde Ermenistan Büyükelçiliği ve Dağlık Karabağ Daimi Temsilciliği, Fransa Ermeni kurumları temsilcileri yanı sıra Ermeni toplumu temsilcileri yer aldılar.

Arınç’la ‘azınlık’ toplantısı


Burcu Karakaş
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 4 Mart’ta Süryani Kadim Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve Cemaat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas ile birlikte Almanya’ya gidecek. AlmanyaŞansölyesi Angela Merkel ise Türkiye ziyaretinin Ankara ayağında, yarın Arınç ile yapacağı görüşmede, “azınlık mallarının iadesi ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden faaliyete geçmesi” konularını gündeme getirecek... Merkel, “azınlık ve cemaat” konularıyla ilgili de Arınç’la görüşmek istedi. Alınan bilgiye göre, yarın yapılacak görüşmede, Türkiye’deki azınlıklar ve cemaatlerle ilgili bilgi almak isteyen Merkel’e, Ak Parti hükümeti döneminde azınlıklarla ilgili yasal düzenlemeler anlatılacak. İkili görüşmede, azınlık vakıflarına mallarının iade edilmesi ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması konuları ana gündem maddesi olacak.

Egemen Bağış'tan Süryanilere: Seyfo-soykırım mastürbasyonu yapıp...

İsveç parlamentosundan 1915’de "Süryani Soykırımı" yapıldığına yönelik tasarı onaylanırken, AB Bakanı Egemen Bağış, Süryani temsilcileri ile yaptığı görüşmede “İsveç ve Avrupa’da Seyfo-soykırım mastürbasyonu yapıp İsveç’in soykırımı tanımasına sebep oldunuz da ne oldu?” dedi.( Doğrusu Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereciye yakışmış. HYETERT)

MHP'li Doğru: TBMM, Hocalı Katliamı'nı soykırım olarak kabul etmeli

MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, TBMM'nin Ermenilerin Hocalı şehrinde yaptığı katliamı soykırım olarak tanıması gerektiğini söyledi. (Hani parlamentolar soykırım kararı veremiyordu. HYETERT) 

Türkiye’ye Ön Şart Baskısı Bekleniyor

Ermenistan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Serj Sarkisyan’ın ikinci görev süresince izleyeceği iç ve dış politikalar tartışılmaya başlandı... Şimdiye kadarki barış görüşmelerinde Azerbaycan’ın talep ettiği işgal bölgelerinden çekilme şartını kabul etmeyen Erivan’ın, yeni dönemde de aynı politikayı izleyeceği ve Rusya’ya duyulan güven sayesinde herhangi bir taviz verilmeyeceği öngörülüyor... Görevi süresince diasporanın desteğini sağlama çabalarını ihmal etmeyen Sarkisyan’ın hem bölgesel yalnızlık içerisinde bulunan Ermenistan ekonomisini geliştirmek, hem de Dağlık Karabağ’ın uluslararası alanda tanınması için oluşturduğu Ermenistan-Diaspora-Karabağ birlikteliği formülünü yeni dönemde sağlamlaştıracağı belirtiliyor. Türkiye ile normalleşme sürecine destek veren Sarkisyan’ın diasporanın bu konudaki olumsuz yaklaşımlarını eleştirmesiyle gerilen Ermenistan-diaspora ilişkilerinin yeni dönemde ivme kazanacağı ve Türkiye’ye ön şart baskısı uygulanacağı bekleniyor.

Bulgaristan'da patrik seçim organizasyonu


Geçen sene vefat eden Patrik Maksim'in yerine Rusçuklu Neofit seçildi. İki turda yapılan oylama sonrası seçilen Neofit, halka çanların çalmasıyla duyuruldu. Yeni görevine törenle uğurlanan patrik, ömür boyun görev yapacak.Bulgar Ortodoks Kilisesi 42 yıldan sonra ilk kez patrik seçimi organizasyonu düzenledi.

Hayko Cepkin o geceyi anlattı


Bülent İpek
"İnsanlar kimliğiyle değil insan olarak değerlendirilmeli"  Bir kadına kafa atmakla suçlandığı olayda hakarete ve şantaja uğradığı iddiasıyla davacı olan Hayko Cepkin, "İnsanları kimliğine değil insanlığına göre değerlendirilmeli' diyor... Bu konunun basına yansımasını istemiyorsak 50 bin lira ücret karşılığında bu işi halledebileceklerini söylediler... Toplumda Ermeni kimliğiyle anılmaktan çekiniyor musunuz? Olsaydı ismimi değiştirir Abdullah Fındıkoğlu yapardım. Netice itibarıyla sanat camiasında ismini değiştiren çok Ermeni var.

Cemaat Vakıflarına İki Öneri

Murat Bebiroğlu /murat.bebir@gmail.com
Değerli Okurlar, önerilerim mevcut cemaat vakıflar yönetmeliği ile pek ilgili değil.Bu önerilerin, cemaatin tüzel kişiliğinin tanınmamasından kaynaklanan bazı eksikleri belli ölçüde gidereceğini düşünüyorum. Yasal bir bağlayıcılığı olmadığı için de karar yönetim kurulunu kalacaktır. 

Ermenistan’da kayısı devrimi

Amberin Zaman / azaman@htgazete.com.tr
Cumhuriyet'inin ilk Dışişleri Bakanı Raffi Hovhannisyan'dan  kimse böylesi bir çıkış beklemiyordu...  Derken 18 Şubat'ta  tüm ezberler bozuldu. Resmi sonuçların gerçekleri yansıtmadığını ve hile bulaştığını iddia eden ABD doğumlu 'Hovhannisyan 'gerçek  galibin kendisi olduğunu savundu. Seçimlerin yeniden yapılması için  çağrıda bulundu. Biz bu satırları yazarken binlerce insan Erivan'ın  özgürlük Meydanı'nda 'Hovhannisyan'ı' dinlemek için toplanıyordu.  Kollarına turuncu ("kayısı devrimi" lafı oradan çıktı) bant takan  göstericiler hükümet aleyhinde slogan atıyordu. Hatta yaşlı bir amca '"Hükümetin ...." 'anlamına  gelen küfür dolu bir döviz taşıyordu.

Diyarbakırlı Ermeni ‘Müslümanlar’

Oral Çalışlar/ oralcalislar@gmail.com  -Taraf Gazetesi
Bütün bu konuşmalar gerçekleşirken, Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı yöneticisi Gafur Türkay da yanımızdaydı. Bu topraklarda kalan son Ermenilerden olan Gafur, babası Mehmet’in öyküsünden kesitler aktardı: Alman ZDF Televizyonu’ndan onunla söyleşi yapmaya gelmişler. “Sen hangi millettensin” sorusuna “Tabii ki Ermeni’yim” cevabını vermiş. “Peki ya dinin?” denince duraksamaksızın, “Müslüman’ım” demiş. “Müslüman” Ermeni Mehmet Amca’ya bir soru daha sormuşlar: “Peki oğlunuz, kızınız yeniden Hıristiyanlığa dönmek isterlerse, ne dersiniz?”...“Onların bileceği iş, karışmam” karşılığını vermiş. Diyarbakır’da kendisini hâlâ Ermeni hisseden Müslümanlaşmış insanların sayısı azımsanamayacak düzeyde. Sur Belediyesi’nin açtığı Ermenice Kursu’na gidenlerin sayısı 65’e çıkmış. Tamamı Ermeni kökenli Diyarbakırlılar. (Sayın Çalışlar, eğer doğruysa kilise yöneticiliğine Ermeni asıllı olsa bile bir Müslüman'ın seçilmişse, nereden bakılırsa bakılsın büyük bir yanlıştır. Bu Müslüman mabedini Hıristiyan bir Türk'e yönettirmek olur ki buna kimse razı olmaz. Müslüman olan Ermeni Hıristiyan Ermeni cemaatinin bir parçası olamaz. HYETERT).

Anadilimiz olan Batı Ermenicesi yok olma tehlikesi altında

Suren Sarkis
”Dirilt dilini, ey okuyan, dilsiz millet olunmaz hiç bir zaman.” Hepimizin malumudur ki, anadilimiz olan Batı Ermenicesi yok olma tehlikesi altındaki diller arasına alındı ve bunun manası, maalesef yüzyıl içinde bu dili konuşan pek kişi kalmayacak olarak açıklanıyor.Diaspora tabir edilen Hay topluluklarında olduğu gibi, Atayurdumuz olan bu memleket topraklarında yaşayan biz, elli altmış bin Hay cemaati de aynı hayati sorunlardan muzdaripiz. Nüfusumuz eriyor… Anadilimiz hızlı bir biçimde zayıflıyor… Karışık evliliklerimiz çoğalıyor.

Ermenice Ah Mamocan


Arto Tunçboyacıyan: “”Beni toprağıma götürün. Mezarımda da o şarkıyı çal” demişti mamam, ben de “Sarı Gelin” şarkısına yeni sözler yazıp mezarında söyledim... O zamanlar küçük cura sazımla çalıyordum şarkıları ama artık kendime yeni bir saz yaptırmıştım. Küçük curamla son kez Sarı Gelin’i çaldım mamama.Mamamın çok hoşuna gitti şarkı; “senden bir ricam var” dedi. “Sakın beni Amerika’da gömmeyin, toprağıma götürün. Mezarımda da o şarkıyı çal.” Az bir süre sonra da mamam öldü; onu Türkiye’ye doğduğu topraklara getirdim. Şişli Mezarlığı’nda babamın yanına gömdüm. O şarkıya yeni sözler yazdım; ismini de hem anneme veda hem de sazıma veda niteliğinde “How I can say goodbye to you” koydum. Herkes mezarlıktan gittikten sonra anneme çalıp söyledim.

Rusya`nın Yeni Dış Politika Doktrini: Küresel Öncelikler

İktidarda olduğu süre boyunca özellikle ulusal güvenlik ve dış politika alanlarında doktrin hazırlanmasına özel önem veren Putin 18 Şubat`ta yeni konsepti onayladı. 5 bölümden ve 104 maddeden oluşan doktrinin giriş niteliğindeki ilk bölümünde belgenin dayandığı yasal ve ulusal çıkar motifleri genel olarak yer almakta, anayasaya, Rusya ulusal güvenlik ve askeri doktrinlerine ve ülkenin ulusal çıkarlarının siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel boyutlarına yer verilmektedir. Doktrinin ikinci bölümünde ise Rusya`nın küresel sisteme ilişkin resmi anlayışı yansıtılmaktadır. 

Ermeni Meselesinde büyük konferans

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-  İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu’nu (ITDF)London School of Economics’ te 15 Mart Cuma akşamı ‘Türk Ermeni İlişkileri’’  konulu, İngilizce bir konferans düzenliyor.