Etiketler

Samatya Saldırılarının Zanlısı ile Görüşmemizi Basın Toplantısıyla Açıklıyoruz

Samatya’da 28 Aralık’ta başlayan yaşlı Ermeni kadınlara yönelik saldırıların ardından Emniyet’in “Samatya Saldırganı Yakalandı” başlığıyla basına servis ettiği haberler üzerine Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonumuz konu üzerinde çalışmalarına devam etmiş ve 8 Mart 2013 Cuma günü komisyonumuz üyesi, eski Şube Başkanımız Avukat Eren Keskin Samatya saldırısının zanlısı Murat Nazaryan’la Silivri cezaevinde görüşmüştür. Av. Eren Keskin derneğimizde yapacağımız basın toplantısıyla bu görüşmeyi ve izlenimlerini basın ve kamuoyu ile paylaşacaktır. 11 Mart Pazartesi, Saat 12.00: İHD İstanbul Şubesi Toplantı Salonu.

«Evde 10 gün» filmi ″Ulusal Film″ ödülünü kazandı


″Ermeni Filminin Yeniden Doğuşu″ Film Merkezi Konseyi, Vardan Onanyan’ın Batı Ermenistan ruhunu ve renklerini en iyi yansıtan «Evde 10 gün» film serisini  («Yerkir Media») ″Ulusal Film″ ödülüyle taltif etti.

Ermeni Edebiyatından Bir Yazar Adı Söyleyebilir miyiz? Aras Yayıncılık 20 Yaşında


Emel Gülcan
Aras Yayıncılık’tan Tomasyan ve Şekeryan’la Gavur Mahallesi’nden diaspora yazarlarına Ermeni edebiyatına yolculuk yaptık; Ermeni edebiyatına giriş için okuma listesi, Türkçe edebiyata katkısı… Sırtınızı Taksim Meydanı’na verin, Tünel’e yürüyün. Solunuzda Hıdivyal Palas’ı göreceksiniz. Merdivenleri inince de karşınızda 20. yaşını kutlayan Aras Yayıncılık.Eylül 1993’te kurulan Aras bugüne kadar Ermeni edebiyatının farklı türlerinde 40’ı Ermenice, 100’ü Türkçe 140 kitap yayımladı.

Varol Bülent Aral, gazetecileri tehdit etti


Zirve Yayınevi Davası'nın 60'ıncı duruşması, Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi´nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Varol Bülent Aral'ın basın mensuplarına yönelik tehditleri, damgasını vurdu. Davayla ilgili yanlı haber yapıldığını iddia eden Aral, yayın yasağı konmasını istedi.Ardından gazetecilere dönen Aral, “Basından hesap sorulacak. Bütün hepsinin tek tek hesabını soracağım” dedi. Mahkeme heyeti Aral'ı uyardı. Tehdit edilen gazeteciler, Aral hakkında suç duyurusunda bulundu... Mahkeme heyeti, duruşmayı 1 Nisan´a erteledi.

"Aziz Kurban" ayini yapıldı.


Ermeni cemaatinin "Hac Yolculuğu" adını verdiği, Kayseri, İskenderun ve Hatay'ı kapsayan yolculuğun ilk durağı, Kayseri'deki Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi oldu. Ermeni Patrikhanesi'nden papaz Krikor Damadyan tarafından yönetilen ayine, İstanbul ve yurt dışından gelen Ermeniler katıldı. Ermeni Patrikhanesi Ekümenik ve Dinler Arası İlişkiler Sorumlusu Episkopos Sahak Maşalyan ise, ayinin ardından verdiği vaazda, İstanbul'da yaşamalarına rağmen Anadolu'daki kiliseleri hiçbir zaman unutmayacaklarını ve her fırsatta ziyaret edeceklerini söyledi.

Süryaniler de Gül’le gidecek


Cumhurbaşkanı Gül’ün İsveç gezisine Süryani Patrik Vekili Yusuf Çetin de katılacak. Çetin, Cumhuriyet tarihinde ilk kez böyle bir şey olduğunu belirtti. İsveç Kralı 16. Gustav’ın davetlisi olarak bu ülkeye gidecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e İstanbul, Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Reisi ve Patrik Vekili Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin’in de eşlik edeceği belirtildi.

Fransız kentlerinde Sumgait kırımlarının 25. yılı anılmaya devam etmekte

6 Mart’ta Fransa Ermeni Kuruluşları Koordinasyonu Kurulu Lyon Şubesi insiyatifi,  Villeurbanne Ermeni Kültür Evi girişimi ve Ermenistan’ın Fransa Büyükelçiliği desteğinde Sumgait kırımlarının 25. yılıve Karabağ Hareketine yönelik bir etkinlik gerçekleştirildi.

Sırpuhi Düsap ilk feminist Ermeni kadın romancıdır

 “Bu yolda defne yapraklarından çok uçurumlar var”... Ermenice deneme, makale ve romanlarında, kadınların yaşam modellerini seçimde ataerkil sistemin kurallarından bağımsız karar vermelerinin önemi konusunu işlemiştir.“İki cins arasında eşitlik olduğunda, yani hayatın zevklerinde, cezalarında, çalışmada ve ödüllendirmede eşitlik sağlandığında zincirler kırılacak, riyakârlık son bulacak ve toplum, güçlerin eşitsizliğinden kaynaklanan kayıpları telafi edip dengeye ulaşacaktır.”

Erivan sokaklarında 8 Mart kutlamaları

Yoldan geçen kadınlara Charles Aznavour Meydanında Erivan Belediye Başkanı Taron Margaryan’ın kutlama mesajını içeren kartlar  ve çiçekler sunulmakta. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bayanları kentin farklı sokaklarında sürprizler  beklemekte. Abovyan-Tumanyan sokaklarının kesiştiği noktada, Cumhuriyet Meydanında vd. mekanlarda.

Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun


Ermenistan Savunma Bakanlığından kadınlara teşekkür


Bugün 6 Mart’ta  Ermenistan Savunma Bakanlığı yönetim kompleksinde Dünya Kadınlar Gününe yönelik bir tören etkinliği düzenlendi. Erkinlik 2 gün önce gerçekleştirilmesine karşın oldukça samimi bir ortam ve bayram havasında geçti... Savunma Bakanı Ohanyan kadınlara teşekkürünü ifade ederek ″Bu hem savaş hem de barış koşullarında Ermeni kadınlar tüm alanlarda aktif faaliyet göstermekteler. Sizi kutlamak ve derin teşekkürümü ifade etmek isterim″ dedi.

Ermenistan’da Kaçırılan İş Adamı, Ailesine Teslim Edilecek

Samsun (İHA) - İş gezisi için Ermenistan'a giden ve kaçırılan Samsunlu iş adamı Mustafa Dayıoğlu, yarın Gürcistan sınır kapısında ailesine teslim edilecek.Davet üzerine 1 Şubat 2013'te Ermenistan'a giden, ancak çete tarafından fidye için kaçırılan Samsun iş adamı Mustafa Dayıoğlu, Dışişleri Bakanlığı'nın girişimleri sonucu Ermenistan polisi tarafından fidyecilerin elinden kurtarıldı.

Azınlık tiyatrosuna maddi destek müjdesi

Bilge Eser
Ermeni amatör Hermon Variş Tiyatrosu, yeni oyunlarını sergilemek için ağustosta Kültür ve Turizm Bakanlığı fonlarına başvurdu.SABAH gazetesinde daha önce çıkan haberlerin de yer aldığı dosyayı Ankara'ya gönderen ekibe müjde ekim ayında geldi. Bakanlık bir ilke imza atarak amatör bir azınlık tiyatrosuna maddi destek verdi. "Hem Ağlar Hem Giderim" adlı komedi oyun geçtiğimiz hafta galasını yaptı. Tiyatronun kurucularından Hermon Variş'in eşi olan oyuncu Anahit Variş, "Öyle mutluyuz ki. Azınlık tiyatroları 'nasılsa vermezler' diyerek hiç başvurmamış. İlk biz başvurduk ve aldık. Tiyatro dil, din, ırk içermez" dedi.

Avustralya'da okullarda 'soykırım' tartışması


Avustralya'da Eğitim Kurulu 2014 yılından itibaren Holokost çalışmalarının 10. Sınıf öğrencileri için zorunlu ders olacağını duyurdu. Bu kararın ardından yeni müfredata, Osmanlı İmparatorluğu içindeki Ermeni, Rum ve Süryani gruplara yönelik "soykırım" yapıldığı iddialarının da dahil edilmesi için büyük bir kampanya başlatıldı. Avustralya'daki Rum, Ermeni ve Süryani dernekleri tarafından yapılan çağrılar ülkede bir tartışmanın da fitilini ateşledi.
***
Eğitim komisyonunun Holokost yanında Osmanlı döneminde azınlıklara da soykırım yapıldığı iddialarını okul müfredatına alma teklifi tepki çekti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi
Avustralya'da Eğitim Kurulu 2014 yılından itibaren Holokost çalışmalarının 10. Sınıf öğrencileri için zorunlu ders olacağını duyurdu. Bu kararın ardından yeni müfredata, Osmanlı İmparatorluğu içindeki Ermeni, Rum ve Süryani gruplara yönelik "soykırım" yapıldığı iddialarının da dahil edilmesi için büyük bir kampanya başlatıldı.
Avustralya'daki Rum, Ermeni ve Süryani dernekleri tarafından yapılan çağrılar ülkede bir tartışmanın da fitilini ateşledi.
Kampanya'ya karşı çıkan gruplar internette, üzerinde tarihsel tartışmanın sürdüğü iddiaların, Osmanlı tarihini bilmeyen Avustralyalı öğrencilere "soykırım" olarak anlatılmasının yanlış olacağını vurguluyor.
Rum, Ermeni ve Süryani çağrılarına karşı başlatılan kampanyada, Avustralya'da yüz binlerce yerlinin katledilmesinin "soykırım" dersine dahil edilmesinin daha uygun olacağı belirtiliyor.
http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=250507

Yeni halk ayaklanmaları

748-750 ayaklanması. 762 Vaspurakan (Van bölgesi) ayaklanması. Arap halifeliği, VIII. yüzyılda güçlü yönetim kavgaları sonucunda parçalanır. Ermeniler, bu durumdan faydalanmaya çalışır. Grigor ve Davit Mamikonyan kardeşlerin başını çektiği bir ayaklanma alevlenir. Davit, kısa zamanda halifenin emriyle tutuklanır ve idam edilir. Asilerin başına geçen Grigor’un etrafında toplanmış olan beylerin baskısı sonucunda ordu komutanı ve Ermenistan yöneticisi Aşot Bagratuni de onlara katılır. Asiler birbirlerine sadık kalacakları konusunda yemin ederek, Pontos’da bulunan Bizans ordusundan yardım alacaklarını umdukları Tayk bölgesine doğru hareket eder. Lakin Tayk’ta, asilerin iki grubu arasında anlaşmazlık hâsıl olur. 

“Türkiye, PKK’yla birlikte Ermeni terörüyle de hesaplaşmak zorundadır…!”

Fatih Ertürk
Ancak bu tutanaklarda 3 önemli ayrıntı dikkatlerden kaçtı…! Birincisi Öcalan’ın, “Nur hareketini inceleyin, Saidi Nursi eski Nurs köyündendir. Eski bir Ermeni köyüdür”  sözü. İkincisi ise, “Ermeni lobisi etkili.2015’le gündem olmak istiyorlar. Anadolu İslamlaştıktan sonra, bin yıllık bir Hıristiyanlık öfkesi var. Rum, Ermeni, Yahudi, Anadolu’da hak iddia eder” sözü. Bir de ayrıca yine Ermenilerin müzik alanındaki sembolüne ithaf edilen bir gönderme; “Esas beni etkileyen Aram Tigran’dır. Onun sesi beni kendime getirir.” Aslında normalde baktığınız zaman konuşulan konuların çok dışında, kahvede bile insanın aklına gelmeyecek bir sohbet konusuyla Öcalan acaba kime neyi anlatmak istedi. Kimlere hangi uyarıda bulundu... Abdullah Öcalan’ın İmralı tutanaklarında “tesadüf” gibi yer alan bu “Ermeni” işaret fişekleri  Türkiye’nin 2015’te sadece güneydoğu ile ilgili değil, Ermeni diasporasının ve Türkiye içindeki gizli Ermenilerin, “Bati Ermenistan” olarak nitelediği Erzurum’dan Urfa’ya kadar, Kars’tan Kayseri’ye kadar bir bölgedeki  tapu ve toprak taleplerini de yeniden gündeme getirecektir. (Paranoyanın sonu yok. HYETERT)

Ermeni Operası Anuş 100 yaşında

Bülent Şanlıkan / Aksam.com.tr 
  “Anuş Olmak” dans tiyatrosu, 9 -13 -19 Mart ve 4 Nisan 2013 tarihlerinde Şişli Kent Kültür Merkezi’nde saat 21.00’de sahnelenecek... Armen Dikranyan’ın, ünlü yazar Tumanyan’ın lirik şiirinden yola çıkarak 1912 yılında yazdığı “Anuş” Ermeni halk müziği ezgileriyle yazılmış ilk opera unvanına sahip. Opera dünyasında yepyeni, özgün bir stil yaratan oyun geçtiğimiz Temmuz’da Londra’da Tabernacle Tiyatrosu’nda sahnelenmişti.

Türk ve Somalili Amerikan Toplumu Ermeni İddialarına Karşı Seferber Oldu

World Without Genocide (Soykırımsız Dünya) adlı sivil toplum kuruluşu tarafından Minnesota Eyalet Kongresi’ne getirilen ve Nisan ayının “Soykırım Konusunda Farkındalığı Artırma ve Soykırımları Önleme” ayı ilan edilmesini teklif eden yasa tasarısı görüşmelerinde sözde Ermeni soykırımına atıfta bulunulması, eyaletteki Türk ve Türk dostu Amerikalıların tepkisine neden oldu. Minnesota Temsilciler Meclisi’nde görüşülen ve bir süre önce Eyalet Senatosu’na da getirilen SF 359 kodlu yasa için gerçekleştirilen görüşmelerde 1915 olaylarını yaşamış bir Ermeni'ye ait bir mektubun okunması ve sözde Ermeni soykırımına atıfta bulunulması Türk toplumunun tepkisine neden oldu... Türkiye ve Türkleri hedef alan iddialar karşısında Minneapolis’te yoğun olarak yaşayan Somalili Amerikan toplumu, Türk Amerikan toplumuna desteğini açıkladı.

Varsayalım Bediüzzaman Ermeni , bundan kime ne !

Said-i Nursi'nin Ermeni olduğuna işaret ederek, doğduğu köye bakmak lazım diyor. Bunun tarihi bir karşılığı yok, o köy Ermeni köyü değil. Fakat varsayalım ki, Ermeni köyü olsun.Varsayalım Bediüzzaman Hazretleri de Ermeni kökenli olsun, müftedi, Müslümanlığı kabul etmiş bir Ermeni olsun, kime ne! Burada Ermeniliği bir ırkçılık, nefret diliyle dışlamış oluyor. Bu dille, Fethullah Gülen'in ve hizmetin bölgedeki faaliyetlerinden rahatsız olanlara, ben de rahatsızım demiş oluyor. Öcalan'ın "darbeyi ben engelledim" sözlerine kargalar bile güler. Mit krizini Hocaefendi ile ilişkilendirmek bir iftiradır."

Ermenistan’a Yapılan İnsani Yardımlar 10 Kat Azaldı

Ermenistan Ulusal İstatistik Servisi, 2013 Ocak ayında Ermenistan’ın insani yardım kapsamında toplamda 1.6 milyon dolara ulaşan 248 ton mal teslim aldığını belirtti. Fakat News.Am’ın haberine göre Ermenistan’a gönderilen insani yardım, 2012 Ocak ayına nazaran yaklaşık 10 kat daha az oranda gerçekleşti.

Paros Mart Sayısı Çıktı

MSGSÜ’den Ara Güler’e ”Fahri Doktora”

Foto muhabiri Ara Güler’e, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) tarafından ”fahri doktora” unvanı verildi. Üniversite senatosunun 19 Şubat 2013 tarihinde aldığı karar doğrultusunda, yarım yüzyılı aşkın süredir, ”kendi deyimiyle” foto muhabirliğini sürdüren, Türk fotoğrafının dünyada tanıtılmasını sağlayan fotoğraf sanatçısı Ara Güler’e, Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’ndaki törende, fotoğraf sanatına katkılarından dolayı ‘‘fahri doktora” unvanı verildi.

Sürecin Yol Haritası

İrfan Sönmez / sonmez@sonsayfa.com
Şu ana kadar yapılan düzenlemelere bakıldığında, hükümetin ,”Ulusal azınlıkların korunmasına ilişkin çerçeve sözleşme”yi esas alarak hareket ettiği görülüyor... Sözleşmenin azınlık barındıran ülkelerde tedirginliğe sebep olan maddeleri, 10,11,13,14 ve 17. Maddeleri.. 10. Madde azınlıklara kendi dillerini özel ve kamusal alanda sözlü veya yazılı olarak hiçbir müdahale ve sınırlama ile karşılaşmadan kullanma,yaşadıkları bölgelerde idari makamlarla ilişkilerinde azınlık dilini kullanma,anladıkları dilde gerekirse bir parasız çevirmenin yardımıyla adli makamlarda kendini savunma,11. Madde ad ve soy adı kullanma,tabelalarda ve talep olması halinde mahalle ve sokak isimlerinde azınlık dilini kullanma,13. Madde, kendi özel eğitim kurumlarını kurma,14. Madde, azınlık dilini öğrenme,(resmi dili öğrenme ve bu dilde eğitim yapma hakkı saklı tutularak)eğitimini görme, 17.madde, ortak kültürel mirası paylaştıkları kişilerle sınır ötesi ilişki kurma,ulusal veya uluslar arası düzeyde hükümet dışı kuruluşların faaliyetlerine serbestçe katılma haklarını düzenliyor. (Umarız Türkiye bu önemli sözleşmeyi onaylar. HYETERT)

Cumhurbaşkanı adayı tutuklandı

Ermenistan'ın cumhurbaşkanı adaylarından Paruyr Hayrikyan'a yapılan silahlı saldırıyla ilgili cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışan bir diğer aday olan Sedrakyan tutuklandı. Ermenistan Ulusal Güvenlik Bakanlığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, saldırıyı yapan kişilerle bağlantısı tespit edildiği için Vardan Sedrakyan, iki ay ceza aldı.Sedrakyan'ın suçlamaları kabul etmediği ve ifade vermeyi reddettiği bildirildi.

Davalık kilise!

Merkezi İstanbul’daki Batman Sason Ermeniler Derneği Başkanı Aziz Dağcı, azınlıklara ait kiliseleri ile tarihi eserlerinin korunmadığı iddiasıyla Batman Kültür-Turizm İl Müdürlüğü ile Beşiri Kaymakamlığına dava açtı. Daha önce çöplüğe dönüştürülen ve kilise taşlarına zarar verilen Beşiri ilçesine bağlı Yeni Pınar’daki tarihi kilisenin korunmadığını belirten Sason Ermeniler Derneği Başkanı Dağcı, 14. Yüz yıla ait kilisenin viraneye dönüştürüldüğünü söyledi.

Patrik’ten Samaras’a tavsiyeler!

Bartholomeos, Yunanistan’ın çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “Zor zamanlarda sorumluluk almak gerekir ve böyle zamanlarda cesur olabilmek daha güçtür. Cesur ol ve mücadele et. Gordion düğümünü sen çözeceksin” dedi. Samaras, Patrik’in sözlerine Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olduklarını ve sağlanan ortaklığın krizin çözümüne faydalı olacağını belirterek cevap verdi. Patrik’i çalışmalarından dolayı kutlayan Samaras, Başbakan Erdoğan’la yaptığı görüşmelerde isminin fazlasıyla geçtiğine de değindi. (Eminiz, eş patrik seçimini engelleyenlerin iyi niyetlileri bu haberleri okuyunca pişmanlık duyup, utanıyorlardır. HYETERT) 

Kardinaller yeni Papa'yı seçmek için toplandı

Yeni Papa'yı seçmek için Vatikan'a gelen 115 kardinal, kilise içinde konuşulanları dışarıya çıkarmamak üzere yemin ettiler.  Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedikt'in 28 Şubat'ta görevi bırakmasının ardından boşalan ve Papalık makamı için seçim süreci resmen başladı. Dünyanın dört bir yanından gelen kardinaller, Vatikan kanunlarına göre bu süre boyunca dünya ile irtibatlarını keserek kilise içerisinde konuşulan hiçbir şeyi dışarı çıkarmamak üzerine bugün yemin ettiler.

Nişanyan'a 'Peygambere hakaret' davası

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, şüpheli Sevan Nişanyan'ın kendi internet sitesinde yazdığı bir yazıda Hz. Muhammed'e hakaret ettiği iddiasıyla ile ilgili 15 kişinin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucu hazırlanan ve mahkemece kabul edilen 7 sayfalık iddianamede, yazar Nişanyan ''şüpheli'', 15 kişi ise ''müşteki'' sıfatıyla yer alıyor. Şüpheli Nişanyan ile 15 müştekinin ifadesine yer verilen iddianamede, müştekilerin, şüpheli Nişanyan'ın kendi internet sitesinde ''Nefret suçlarıyla mücadele etmeli'' başlıklı yazısında Hz. Muhammed'e hakaret içeren sözler sarf ettiğini beyan ettikleri belirtildi... Nişanyan, suçlamaları kabul etmedi.

Azerbaycan-Rusya İlişkilerinin Değerlendirilmesi

Azerbaycan’ın Rusya’yı rahatsız eden politikalarını kısaca aşağıdaki gibi değerlendirmek mümkündür:
-Dağlık Karabağ probleminin halledilmesinde Azerbaycan’ın daha bağımsız politika uygulamaya çalışması;
-Silah alımında Rusya’dan daha çok Türkiye ve diğer devletlere öncelik vermesi;
-ABD, NATO ve Avrupa devletleri ile askeri ilişkilerini geliştirmek çabası;
-Transhazar petrol boru hattının inşa edilmesindeki jeoekonomik menfaatini ön plana çıkarması;
-Dağıstan’da yaşayan Azerbaycanlıların Azerbaycan devleti tarafından örgütlendirildiği hakkında iddialar;
-Gürcistan ile ilişkilerinin geliştirilmesi;
-Gebele radar üssünün kiralanması ile ilgili Azerbaycan’ın yeni şartlar ileri sürmesi;
-Rusya’dan ‘VAZ’ markalı bazı araba modellerinin ithaline yasak getirmesi;
-Rusya’nın iddiasına göre Azerbaycan basınında son zamanlarda Rusya karşıtı fikirlerin daha fazla yer alması;

Fransa, Güvenilmezliğini Kanıtladı

Fransa Parlamentosu′nda terör estirerek Azerbaycanlı öğrencileri darp eden saldırganlara eşlik etmiş Fransız milletvekilleri, ülkelerinin AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı sıfatıyla Karabağ sürecine katkı sağlayamayacağını bir kez daha kanıtladılar. Fransa, herhangi bir uluslararası sorunun veya bölgesel ihtilafın çözüm sürecine katkı sağlayacak kapasitede olmadığını daha yıllar önce kanıtlamıştı. Çağdaş dünyada Fransa′nın hiç değilse bir uluslararası soruna çözüm arayışı bulduğu şu ana kadar görülmedi, Paris′te alınan stratejik kararları uygulamaya koymayalı neredeyse yüz yıl oldu.

İlahiyatçı sanığın şok ses kaydı saklı hardiskten çıktı

Malatya Zirve Yayınevi davasına ışık tutacak deliller giderek artıyor. Muvazzaf binbaşı Haydar Yeşil'in kayınbiraderi tarafından savcılığa teslim edilen hard diskte davayla ilgili bir ses kaydı ortaya çıktı. Ses kaydına göre tutuklu sanık İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi araştırma görevlisi Ruhi Abat, "Şerefsizlere vurun dedik, öldürmüşler." şeklinde konuşuyor. 

111th Diocesan Assembly To Convene iın Boca Raton, May 2-5

Mr. & Mrs. Edward & Janet Mardigian to be honored at May 3 banquet as Diocesan “Members of the Year” The Diocese of the Armenian Church of America (Eastern) is pleased to announce the details of the 111th Diocesan Assembly, scheduled to convene May 2 through 5, 2013, in Boca Raton, Fla. The city's St. David Armenian Church will host the Diocesan gathering, which will bring together several hundred Armenian Church leaders from throughout the Eastern Diocese—including clergy, parish delegates and parish council chairs, the Diocesan Council, leaders of Diocesan organizations, and members of the Diocesan staff.

Bediüzzaman Ermeni olsaydı ne olurdu?

Mehmet Ali Erdem / erdem2ali@yahoo.com.tr

Bediüzzaman’a Ermeni demek ona hakaret midir? Bunu söyleyenler karalama amacıyla söylemiş olsa dahi bunu hakaret kabul etmek, Ermenilere hakaret değil midir? Dolaylı da olsa ırkçılık değil midir? Ben bir Türküm ve Üstadı Kürt olduğu için değil ama Kürt olduğunu bilerek, fikirleriyle ve eserleriyle sevdim, sevenleri arasına katıldım. Kürt olmasının benim açımdan hiçbir olumsuz yanı olmadığı gibi aksine ülkemiz ve ülkemiz dışındaki Kürt kardeşlerimizle daha da kaynaşmamız için ayrıca bir vesile olacağından ötürü daha da mutluyum.

Akunq’ web sayfasının, “Bak, kayığının çatlağı olmasın” filminin yapımcısı Tehmine Martoyan’la yaptığı söyleşi

Geçenlerde “Narekatsi” sanat derneğinde düzenlenen “Bak, kayığının çatlağı olmasın” filminin gösterimi düzenlendi. Film, geçen yıl 90. yıldönümünü dolduran, 1922 yılı Eylülünde Zmürnialı (İzmir) Ermeni ve Yunanlıların (Rum) imhasına ithaf edilmişti. Aşağıda, “Akunq” web sayfası muhabiri Meline Anumyan’ın, filmin yapımcısı, tarih doktoru Tehmine Martoyan’la yapmış olduğu söyleşiyi takdim etmekteyiz.

‘TRT soykırım karşıtı programlar yapsın’

RTÜK maddesi hakkında yeniden görüşme açılırken, MHP’li Bal, TRT’nin kamu yararına çalışması gerektiğini, 1915 olayları nedeniyle yaklaşan Ermeni soykırımının 100. yılı kampanyalarına karşı yayınlar yapılmasını istedi. Sırrı Süreyya Önder ise TRT’nin halkın vergileriyle işlediğini fakat halkın bütün kesimlerini temsil edemediğini, her dönem iktidarların aleti konumuna getirildiğini, özellikle TRT 1’in kaldırılması gerektiğini söyledi.

'Hepimiz Samatyalıyız' fiyaskoyla sonuçlandı

Murat Kelkitlioğlu

Geçtiğimiz haftalarda Ermeni kökenli vatandaşların yaşadığı Samatya'da yaşlı kadınlara yönelik saldırılar arka arkaya gelmeye başlayınca, 'bizim duyarlı vatandaşlarımız!', yaşanaların adi bir vak'a olması ihtimalini dahi düşünmeden 'Hepimiz Samatyalıyız' diyerek yollara düştü...Gelin görün ki, kadınlara saldıranların faili yakalandı, kimliği ise; Ermeni kökenli Türk vatandaşı Murat N. Peki şimdi ne olacak? O protesto yürüyüşlerine 'Hepimiz Samatyalıyız' naralarıyla katılan sivil toplum kuruluşlarından siyasi partilere kadar şimdi ne yapacak? Sonuca bakınca bir 'özür' yürüyüşüne ihtiyaç var gibi gözüküyor. (Sayın yazar saldırının failinin Ermeni'den dönme bir Müslüman olduğunu unutuyor. HYEYERT)

Flash... Namaz Dönüşü Yaklandı

Murat'ın kaldığı pansiyon sahibi K.A. muhabirlerimize şunları anlattı: " Bundan bir ay kadar önce bir gece yarısı sırılsıklam geldi.Parası olmadığını bildiğim için bodrumdan bir oda verdim. Çay ocağımda çalışmasını söyledim. Günde 20 lira yevmiye veriyordum. Geçen Cumartesi günü polisler geldi. Robot resmi görünce Murat'a benzettim. "NAMAZA GİTTİ GELİR" dedim. Namazdan gelince polisler gözaltına aldı. Murat'a polislerin yanında "Oğlum sen mi öldürdün?" diye sordum. O da bana "hatırlamıyorum" diye cevap verdi. Pansiyonda kalan adını söylemek istemeyen bir kişi de, Murat N'yi uzun süredir tanıdığını belirterek "Hiç böyle şeyler yapacak birine benzemiyor. Kimi kimsesi yok. Ermeni kökenli. Fakat MÜSLÜMAN OLDUĞU İÇİN akrabalarının sırt çevirdiğini söylemişti. Bir kiliseden yardım aldığını da söylüyordu. (Kısacası sanık Murat Nazaryan'ın Ermeni olmadığı, ancak Ermeni asıllı ya da Ermeni kökenli olduğu doğru. HYETERT)  

Ermenistan’ın Araplar tarafından işgali

Ermenistan, VII. yüzyıl sonuna kadar fiili bağımsızlığını korur. Halifenin kardeşi Muhammet komutasında 701 yılında Ermenistan’a saldıran Arap orduları Ermenistan’ı işgal eder. Araplar, Ermenistan’ın haricinde Gürcistan ve Ağvan’ı (günümüz Dağıstan bölgesinde bulunan eski bir devlet) da işgal ederek, Derbent’e kadar ulaşır ve belirtilen bölgelerden, Arminia adı altında tek bir yönetim birimi oluşturur. Ermenistan’ın işgali, beraberinde ülkenin boşalması, halkın katledilmesi, dini baskı ve vergilerin ağırlaştırılmasını getirir.

Belediye Tarafından Patlatılarak Yıkılan Simgesel Kilise!

Araştırma sırasında tarihin, çok da uzağımda olmadığını gördüm. Eğitimim nedeniyle yaşadığım şehir olan Giresun‘da simgesel nitelikte bir kiliseye ait saat kulesi olduğunu öğrendim. Metamorfoz (Başkalaşım) Kilisesi olarak adlandırılan kilisenin mimari açıdan harika bir görüntüye sahip olan saat kulesinin bir bölümü savaş sırasında yıkılmış. 1922 yılında kulenin zemininde çatlaklar oluşması bölge için tehlike arz etmiş. O zamanlarda Karadeniz Sahilyolu olmadığından dolayı denize kıyısı olan bu özel tarihi eser için onarım kararı alınmış. Belediye yeterli maddi desteği bulamayınca, daha fazla tehdit olmaması adına bu güzel simgesel eseri patlayıcılarla tarihe gömmüş.

Samatya Sapığı Yakalandı

Fatih Samatya'da 3'ü Ermeni 4 yaşlı kadının gasp edilmesiyle ilgili gözaltına alınan zanlıyı, evinde öldürülen Marissa Küçük'ün çantasının içerisindeki zarfta bulunan kan izinin ele verdiği belirtildi. Dün Fatih'teki bir pansiyonda gözaltına alındığı ifade edilen zanlı Murat Nazaryan'ın (38) Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki ifadesi sürüyor. 

Hocalı’da İnsani Onur Ve Sorumluluğa Dair

Sarkis Hatspanian
“Belirleyici olan nereye bakıldığı değil, nereden bakıldığıdır.” Pierre Tailhard de Chardin...AGOS gazetesi genel yayın yönetmeni Rober Koptaş’a, Dün bir dostumun gönderdiği linkten katılmış olduğun AYKIRI SORULAR adlı TV programını izleyebilme olanağıyla henüz haşır-neşir olmaktayken bunun ardından sahibinin sesi bir yazının geleceğini de tahmin etmiştim doğrusu... Ancak, kaleme aldığın ‘Hocalı Sorumluluğu’’ başlıklı yazın kadar sorumsuzca yazılmış bir makaleye hayatımda hiç rastlamamıştım, inan !

Altan Tan’dan ‘tekke ve zaviyeler açılsın’ teklifi / Proposal to Re-open Dervish

BDP’li Tan, kanun teklifinin gerekçesinde ‘’Ülkemizde yaşayan farklı inançların görüşlerin ve mezheplerin kendi okullarını açmalarına, müfredatlarını belirlemelerine ve dini cemaatlerin yeniden örgütlenmelerine, sosyal yaşamda yeniden yer almalarına imkan tanınmalıdır’’ dedi. Yasak olmasına rağmen halen birçok tarikat, tekke ve medresenin, faaliyetlerini sürdürdüğünü de kaydetti ve devletin tüm dinler ile mezheplerin ibadetlerine de eşit yaklaşması gerektiğini savundu.

Türk turist rehberi Ermenistan’da yeni ilgi alanları ortaya çıkardı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu üyesi ve Van-Erivan uçuş seferleri girişimcilerinden  Cengiz Kellekçi, Ermenistan ve özellikle Erivan’da yeni ilgi alanları keşettiğini, bunların farklı yönelimli turistik programlar için cezbedici ve ilginç olabileceğini ifade etti.

Kilise ve havralara saldıracaklardı

Terör örgütü El Kaide’ye yönelik yapılan operasyonda yakalanan kişilerin Balat’ta kilise ve havralara saldırı hazırlığında olduğu belirlendi. Zanlıların evlerinde bomba yapımında kullanılan 20 kg kimyasal madde ve 10 kg çelik bilye bulundu.Tekirdağ ve İstanbul’da terör örgütü El Kaide’nin hücresine yönelik yapılan operasyon örgütün sansasyonel eylemini engelledi.

“Din Birliği” Aldatmacası Ve Kürtler

Mustafa Elveren (Emekli Öğrt.)
İnsan kendi kendime şu soruyu sormadan edemiyor. "Yeryüzünde Kürtlerin güven ve huzur içinde yaşayabileceği bir toprak parçası var mı?" Ben de kendime bu soruyu sordum ve yanıtlamaya çalışıyorum. Avrupa'da, Ortadoğu'da, Asya'da Kürtlerin güvende olmadıkları, yaşanan olaylardan anlamak mümkündür. Paris'te, Suriye'de, Türkiye'de ve benzeri ülkelerde çok sayıda Kürt bireyleri ya öldürülüyor ya da zindanlara konuluyor.

Amasya Merzifon'da Ermeni techiri

Merzifon Anatolia kolejinin yetimhanesinde 1918-1919 yılları arasında 2.000 Ermeni ve Rum yetimi barınıyorduTürk hükümeti (Merzifon'daki) önde gelen Ermenileri tutuklamaya başladığında Nisan'ın 29'uydu. Ermenice profesörü Mr. (Kagik Ozanyan) on altı profesörle birlikte (Sivas'a) gönderildi, burada acımasız bir vahşet yaşadılar. Saçları kökünden yolundu, kızıl-kor demirlerle dağlandılar, üzerlerine kaynar sular püskürtüldü, her gün falakaya yatırıldılar; bazıları hapiste öldü.Mr. (Ozanyan'ın) gözleri oyuldu , ardından asıldı.

"Ermenistan'a İran Destek Veriyor"

Başbakan Yardımcısı Ali Hasanov, Ankara’nın da destek verdiği ekonomik tecrit siyasetinin Tahran tarafından kabul görmemesine tepki göstererek, “İran, alışverişini bir gün kesse Ermenistan açlıktan ölür.” dedi.Azerbaycan, askerî seçeneği masada tutmakla birlikte artan petrol ve doğalgaz gelirleriyle refahını ve gücünü artırmaya yoğunlaşmış durumda. Azeri yönetimi için bu süre zarfında Ermenistan’ın ambargolarla zayıflatılması ise önemli. Ne var ki Bakü, Ankara’nın da destek verdiği ekonomik tecrit siyasetinin Tahran tarafından kabul görmemesinden rahatsız. İran’da sayıları 20 milyonun üzerinde etnik Azeri nüfusu bulunmasına karşın diplomatik kaynaklara göre Bakü, topraklarında Şiiliği kullanarak faaliyet yürütme ihtimali nedeniyle de Tahran konusunda oldukça temkinli.

Kutsal Topraklarda Surp Zadik