Etiketler

Uluslararası Hukuka Göre 1915'te Sorumluluk

Baskı Oran
Devletler, iç hukuklarında başka devletleri yargılayamazlar ("Bağışıklık İlkesi"). Uluslararası hukukta ise Türkiye, 1915 konusunda, ancak, Osmanlı'nın halefi olarak, "Devletlerin halefiyeti" kavramı üzerinden sorumlu tutulabilir. Uluslararası hukukta sorumluluk hukuki (tazminat, vs.) ve cezai olarak ikiye ayrılır. 1915 olaylarının bir "soykırım" olduğunun herhangi bir devlet, uluslararası örgüt veya mahkeme vs. tarafından kabulünün Türkiye'yi cezai açıdan sorumlu kılması mümkün değildir. Çünkü devletlerin cezai sorumluluğu genel olarak kabul edilmediği gibi, 1948 Sözleşmesinde de cezai sorumluluk bireyseldir ve ilgililerin hepsi ölmüştür.

'İzinli 861 Ermeni aile var'


İçişleri Bakanı Güler, "Türkiye'de 861 Ermeni'nin aile birleşimi, araştırma, çalışma, kısa süreli, öğrenci ya da uzun süreli amaçla alınmış ikamet izni bulunuyor" dedi.

Ermenicilerde “Ermeni Fail” Rahatsızlığı

İstanbul Samatya’da Ermeni vatandaşlara yönelik saldırıların failinin Ermeni kökenli biri çıkması, olayları “ırkçı nefret temelli” önyargısıyla aktaran çevreleri hayli rahatsız etti. Bu çevreler önce failin “Ermeni olduğunu” gizlemeye çalıştılar. Bu ifşa olunca “Müslüman olmuştu, arkadaşlarına ‘ben çok büyük günah işledim’ diyordu” propagandasına yönelen bu çevreler, şimdi de Ermeni failin “kullanılmış olabileceğini” yazmaya başladılar. (Gerçekten ırkçı nefret temelli önyargı ile aktaranlar varsa bir şey diyemeyiz. Ancak ulusal medya Ermeni asıllı olduğunu vurguladı ama Müslüman olduğunu çoğu kere es geçti. Bizim bir şey gizlediğimiz yok. HYETERT)

Raffi Hovhannisyan’ın Serj Sarkisyan’a mektup-önerisi

Miras Partisi Genel Başkanı Raffi Hovhannisyan 22 Mart’ta Özgürlük Meydanında Serj Sarkisyan’a nihai mektup-önerisini duyurdu. Hovhannisyan burada Serj Sarkisyan’ın  cumhurbaşkanlığını kabule mutabık olduğunu, buna karşılık erken parlamento seçimleri ve 8 görev talep etti.

Prelude to Easter

The Armenian Church calls the final week of Christ's life on earth Great Week or Holy Week (Avak Shapat).  During this time, we share in His teachings, His suffering, His death, and His resurrection.

His Holiness Karekın II Will Bestow The Highest Distinction On Mr. And Mrs. Nazar And Artemis Nazarian, in New York On May 10

On Friday, May 10, His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, will honor two lifelong benefactors of the Armenian Church and the worldwide community. The Armenian General Benevolent Union and the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern) will co-sponsor the gala evening in honor of Mr. and Mrs. Nazar and Artemis Nazarian, at the Plaza Hotel in New York City.

Knyaz Hasanov: Tüm Dünyaya yayılmış Kürtler Erivan’ı kültür merkezlerinden biri olarak gözlemliyor

Erivan Belediye Başkanı Taron Margaryan’ın Kürt halkının yeni yıl Nowroz Bayramı vesilesiyle kutalamasını yard. Vano Vardanyan , Ermenistan Kürt Ulusal Konseyi Başkanı  Knyaz Hasanov’a nakletti ve topluma huzur, programlarının gerçekleşmesi ve yeni kazanımlar diledi.Vano Vardanyan, Belediye başkanı adına  ″Kürt toplumu kendi özgün rolüyle siyasi programlara daima aktif şekilde katıldı ve yanımızda oldu. Erivan Belediyesi ulusal azınlıkların siyasi yaşamda rol ve önemini önemsemekte ve yetkileri çerçevesinde işbirliğinde bulunmaya ve desteklemeye hazırdır″ dedi.

Serj Sarkisyan’ın «Ermeni Soykırımı: 100. Yıl Arifesinde Aciliyetler» Konferansina mesaji

Saygıdeğer dostlar, Ermeni Soykırımı tarihi ve dersleri sadece Ermeni halkının tarihi ve belleğiyle alakalı değildir. Bu aynı zamanda Türk devleti ve Türk halkının tarih ve belleğiyle de eşit derecede alakalıdır ve bu açıdan on yıllarca sürekli sabit kalan sessizlik ve inkarcı duruşun artık mevzi kaybettiğini ve Türk toplumunun daha bilinçli kesimlerinin geçmişte meydana gelen trajediye yönelik şartlı yaklaşımlar ve duruşu revize etme yönünde kendi içinde güç bulması dahası hatta resmi tutuma eleştirel yaklaşımı ve yeni inkarcı durumlara karşı isyan etmesi bizim için yüreklendiricidir. Biz Ermeni ve Türklerin gelecek nesillerinin bir arada yaşama yönünde yeni formülasyonu mutlaka bulacakları ve buna ulaşmak için mutlaka, adaletin yeniden tahsisinin teminatı olarak,  geçmişte işlenen suçların sonuçlarının  giderilmesi meselesinde  işbirliğinin  faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Ermenistan’daki tarikat hareketleri 23. Pavlikyan tarikatı hareketi

Feodal ilişkilerin derinleşmesi, özellikle çiftçilerin durumunu ağırlaştırır. Hem vergiler, hem de resmi ve feodal borçlar artar. Yabancı egemenlik döneminde durum daha da ağırlaşır. Çiftçiler ile köyler ve şehirlerde yaşayan halk, kendisini sömürenlere karşı mücadele etmeye başlar. Bir kısmı efendilerinden kaçar, diğer kısmı ise tarikat örtüsü altında resmi kiliseye karşı mücadele yürütür.

Patrik Bartholomeos'a plaket

Törende Patrik Bartholomeos'a "Dostluk ve Komşuluk Şükran Plaketi" verildi. Bartholomeos'a plaketini İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın sundu. Barholomeos, "Canı gönülden büyük bir teşekkür etmek istiyorum. Bana verilen bu plaket benim için ve patrikhanemiz için çok önemlidir. Çünkü Kadir Has gibi bir ilim yuvasından gelmektedir. Aramızda büyük bir yaş farkı vardır. Patrikhanemiz 16 asırlık Kadir Has Üniversitesi ise, 16 yıllık bir kurumdur, buna rağmen birbirimizi çok yakın hissediyoruz. Çünkü aynı prensipleri ve aynı idealleri paylaşıyoruz. Birlik, beraberlik, dostluk, hizmet gibi çok değerli idealleri paylaşıyoruz. Onun için her zaman yalnız komşu değil dost da kalacağız" diye konuştu.

Patrik Bartholomeos:"Papa Francis Türkiye'ye gelmek istediğini söyledi"

Yeni Papa Francis'i Fener Rum Patrikhanesini ziyaret etmeye davet ettiğini de söyleyen Patrik Bartholomeos, " Kendisini Patrikhanemizi ziyaret etmeye davet ettim. Biliyorsunuz son üç Papa patrikhanemizi resmen ziyaret etmişti. Hristiyanların birliği için beraber çalışıyoruz. Türkiye'ye gelmek istediğini söyledi. Zaten devlet başkanı olarak Cumhurbaşkanımızın onun davet etmesi lazım. Emnim ki onu davet edecektir. Aynı zamanda kendisine bir öneride bulundum. 2014 Ocak ayında Kudüs'te buluşalım dedim. Çünkü seleflerimiz 6. Paul ve Patrik Atinagoras tam 50 sene önce orada buluşup doğu - batı Hristiyanlığının ilişkilerinde orada yeni bir dönem açtılar. Bu tarihi buluşmalarının 50. yıldönümü kutlamak için Kudüs'e gitmemizi önerdim. Bunu da memnuniyetle kabul etti. Tabii ki Kudüs Patriğine haber vermeliyiz. Kanunlarımız bunu emrediyor. Emnim ki Kudüs Patriği de mutabık olacak. Böylece bu kutsal yerlere beraber gitmiş olacağız " dedi.

27 Mart'ta Maya Sahnesi'nde Türkiye Tiyatrosu'nun Öncüleri Etkinliği

Modern Ermeni Tiyatrosu'nun İlk Adımları 

"Gomidas'la Yolculuk" müzik - dans ve doğaçlama


23-24-25 Mart 2013
Saat:20:00
Yer: Çıplak Ayaklar StüdyosuMor Gabriel’e Hızlı Formül / Quick Formula for Mor Gabriel

Bir süre önce Hazine’ye geçirilen arazilerinin Mor Gabriel Manastırı’na ‘hızla’ geri verilmesi için Başbakanlık’ta çalışma grubu oluşturuldu. Manastırla ilgili, cüzi miktara kiralama ya da ihaleyle satış formülleri üzerinde duruluyor.

1915 Soykırımı Kurbanlarının anıları önünde saygıyla eğiliyoruz!

Türkiye Cumhuriyeti devletinin, yeni Soykırım cinayetlerine hazırlık anlamına gelen soykırımın inkârından, vazgeçmesini talep ediyoruz!

Komisyonda azınlık mülkleri unutuldu

Başbakanlık’ta Mor Gabriel Manastırı’na ait arazilerin Süryanilere iadesi amacıyla çalışma grubu oluşturulması, soruna kalıcı çözüm için azınlık cemaatlerinin mülkiyet haklarının anayasal güvenceye alınması taleplerini güncelleştirdi. Ancak yeni Anayasa Yazım Komisyonu daha önce görüştüğü “mülkiyet” başlıklı maddede, bu konuda özel bir düzenlemeye yer vermedi.

Nasıl Bir Anayasaya Doğru Gidiyoruz?

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı, yeni anayasa taslağının hazırlandığı bu dönemde siyasi partilerin tekliflerinin detaylı bir şekilde incelendiği “Nasıl Bir Anayasaya Doğru Gidiyoruz?” başlıklı raporunu,  27 Mart 2013’te 10:00-13:00 saatleri arasında İstanbul’da kamuoyu ile paylaşacaktır.  Toplantıda ayrıca, TESEV Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker gündemin öncelikli konularından barış sürecini değerlendiren bir konuşma yapacaktır.

AB’den Ermenistan’a, Metsamor Nükleer Santralinin Faaliyetlerini Durdurma Çağrısı

AB'nin Ermenistan Ofisi Müdürü Traian Hristea, düzenlediği basın toplantısında, "Avrupa Komşuluk Politikası" Ermenistan Raporu'nu kamuoyu ile paylaştı. Hristea, Metsamor santralinin, Ermenistan-AB ilişkilerinin gündemindeki en önemli konulardan biri olduğunu belirtti.Santralin hala faaliyetini devam ettirmesinden rahatsızlık duyduklarını ifade eden Hristea, "Santralin faaliyetinin durdurulmasına yönelik kısa zamanda bir program hazırlanması için Ermenistan hükümetine başvuruda bulunduk. Santralin faaliyeti sona erdikten sonra, Ermenistan'ın enerji güvenliğini temin etmek için Ermenistan hükümeti ile alternatif kararları müzakere etmeye hazırız" diye konuştu.

Azınlık Okulları: Sorunlar ve Talepler


Elif Akgül
İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Birimi’nin düzenlediği SEÇBİR Konuşmalarında Nurcan Kaya azınlık okullarının sorunları ve taleplerini anlattı... Kaya konuşmasında Osmanlı Devleti döneminde 2596 olan azınlık okul sayısının günümüzde 22 olduğunu ifade etti ve okulların sorunlarını ve taleplerini aktardı. Kaya Tarih Vakfı’yla azınlık okullarına dair bir çalışma yürüttüklerini bir ay içerisinde çalışmaya ilişkin raporu yayınlayacaklarını söyledi. “Türkiye’de 16 Ermeni, beş Rum ve bir Musevi okulu bulunuyor. Azınlık okulları her ne kadar özel okul ya da yabancılara ait okul olmamalarına rağmen kendi özel statülerine ilişkin bir mevzuatları bulunmuyor ve bu okullarla anılıyorlar.” 

İşte Öcalan'ın Mesajının Tam Metni

Abdullah Öcalan, örgüt mensuplarının silahlarını bırakarak sınır dışına çıkmasını istedi. Abdullah Öcalan, örgüt mensuplarının silahlarını bırakarak sınır dışına çıkmasını istedi. Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları sırasında cezaevinden gönderdiği mektubu okunan Öcalan, artık silahların susması, fikirlerin konuşması gerektiğini açıkladı. Öcalan'ın mektubu Kürtçe ve Türkçe olarak okundu. Kürtçe metni Pervin Buldan, Türkçe metni ise milletvekili Sırrı Süreyya Önder okudu.

Diyarbakır Newroz Meydanında

Öcalan'ın mektubunun okunacağı Diyarbakır'daki Newroz'a binlerce kişi geldi. Mektubu BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan Türkçe ve Kürtçe olarak okuyacak. "Öcalan'a Özgürlük, Kürt halkına Statü" sloganıyla finali Diyarbakır'da kutlanacak 2013 Newroz'u için Türkiye'nin her yerinden binlerce insan miting alnına akın etti. (Newroz Piroz Be. HYETERT)

Kürt, Alevi ve Ermeni olmaları tesadüf mü?

Orhan Kurul / Medayin Demirbaş
Adı Özer Baran, henüz 20’li yaşlarındaydı. Bir sabah ailesine kışladan gelen telefonda intihar ettiği söylendi ... Gazetemize konuşan baba Aydın Baran, ne zaman askerde intihar ettiği iddia edilen bir gencin haberini alsa acılarının tazalendiğini anlatıyor. Aydın Baran, askerde intihar ettiği iddia edilen gençlerin çoğunun Kürt, Alevi ve Ermeni gençlerinden oluşmasının tesadüf olmadığını  düşündüğünü belirterek  “Biz de Dersimli Alevi ve Kürt bir aileyiz. Ben oğlumun intihar ettiğine inanmıyorum” dedi.

Erdoğan’a CHP’den Metsamor sorusu

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, ömrünü tamamladığını iddia ettiği Ermenistan’daki Metsamor Nükleer Santrali’nin patlaması halinde Türkiye’nin bu konuda herhangi bir önlem alıp almadığını TBMM’ye soru önergesi vererek Başbakan Erdoğan’ın yanıtlamasını talep etti.
Haberin Devamı: http://www.taraf.com.tr/haber/erdogan-a-chp-den-metsamor-sorusu.htm 

Patrik Papa'yı İstanbul'a davet etti

Papa Yahudi ve Müslüman temsilcilerle görüştü. Öte yandan, Patrik Bartholomeos'un Papa'yı İstanbul'a davet ettiği ortaya çıktı... Kabulde konuşan Fener Rum Patriği Bartholomeos da ''Hristiyanlar arasındaki birlik bizim en önde gelen ve en öncelikli kaygılarımızdan biridir'' diyerek, Hristiyanlığın daha inanılır olabilmesi için başlatılan teolojik diyaloğun devam etmesi gerektiğini söyledi.

"Walk Thru The Old Testament" Held in Philadelphia Region


On Saturday, March 9, over 100 people gathered at Holy Trinity Church of Cheltenham, Pa., to do something they never imagined they would ever do—they mimed, spoke, gestured, laughed, and prayed their way through the entire Old Testament in a mere six hours.

Young People Journey From The Shores Of Galilee To The Empty Tomb


Some 50 young people from parishes across the Eastern Diocese traveled to Huntington, N.Y., last weekend to take part in a Lenten Retreat focused on this year's Diocesan theme, "Living the Gospel of Christ." Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), presided over the activities on March 8-10.

1909; Adana’da Adaletin Katledilmesi

Sait Çetinoğlu
Arslanyan’ın sözlerinde sürekli adalet arayışı vardır. Kilikya’ya bu acıları yaşatan sorumluların adalet önüne çıkarılmasını istemektedir: “Adana ve ona bağlı yerleşim birimleri mahv ü harâb olduktan, binlerce günahsız vahşi bir şekilde katledilerek öldürüldükten sonra kâtillerin ve bu büyük cinayetin sorumlularının adaletin pençesine teslim edileceği her vicdan sahibi tarafından ümid ve arzu edilmekte idi.”

Dönsünler Ama Siz de Ellerinden Tutun

Engin Ardıç
Kaç zamandır söylediğimize yeni Kültür Bakanı Ömer Çelik de gelmiş, Türkiye'den ayrılmış olan gayrimüslim vatandaşlarımıza "geri dönün çağrısında bulunmuş. Dönmek isteyeceklere bizim elçiliklerin yardımcı olmalarını istemiş... "Döndükten sonra aynı şeyleri gene yaşama korkusundan kurtulmak için bekleyeceklerdir, ama bu aşamada onlara "somut maddi destek vermek de şarttır. Çağrı yapmakla iş bitmiyor. Somut maddi destek nasıl olur? Çok çabuk, hemen birkaç gün içinde sonuçlandırmak üzere, her başvuracak olanı şipşak yeniden Türk vatandaşlığına alarak, ama kaybetmek istemeyecekleri Avrupa vatandaşlığı ve Yunan pasaportunu korumalarına da izin vererek... Bu da yetmez, geri döneceklere somut teşvik sağlayarak: Ucuz, belki de faizsiz kredi... Burada yeni işlerini kurmada kırtasiye kolaylıkları... Eski gayrimenkullerini gerekirse devletin satın alıp onlara ehven şartlarla devretmesi...

Aliyev’den Ermenistan’a Gözdağı!

Erivan Khanate, Zangezur, Goyche’nin Azerbaycan’ın tarihi toprakları olduğunu ve Ermenistan’ın Azerbaycan’ın tarihi topraklarında kurulduğunu söyleyen Aliyev, ülkesinin topraklarında ikinci kez bir Ermeni devleti kurulmasına izin veremeyeceğini söyledi... Azerbaycan’ın bugün siyasi, ekonomik ve diğer her açıdan güçlü bir devlet olduğunu belirten Aliyev, Ermenistan’ın Azerbaycan ile rekabet etmek adına ne gücü, ne insan kaynakları, ne iradesi ne de yeterliliği olduğunu söyledi.

Karagözyan'ın 100.Yılı Etkinlikleri Talin Konseri İle Başlıyor

2 Nisan 2013 Salı günü çocuk şarkılarının 1 numarası Talin konseri 

Gürcistan Ermenileri «Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Anlaşması»nın onaylanmasını gündeme getirdiler

Gürcistan sakini Ermeniler «Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Anlaşması»nı (European Charter for Regional or Minority Languages) ülke yönetiminden onaylamasını talep etti. Talep; başkan Mikhal Sahakaşvili ve başbakan Bidzina İvanişvili karşıtlığına  yeni bir gerilim kattı. Sahakaşvili, onayın ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturduğunu ve muarızlarını Ermeni milliyetçiliğini teşvik etmekle suçladı. 

Serj Sarkisyan: Papa Francisco, kültürümüz ve tarihimizi çok iyi biliyor

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisayan bugün 19 Mart’ta  Vatikan’da yeni seçilen Papa Francis’in takdis töreninde hazır bulundu. Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterliğinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; Serj Sarkisyan, Papa Francis Hazretlerini  takdis edilmesi ve Katolik Dünyasının ruhani liderliğini üstlenmesi vesilesiyle kutladı.

Bin yıl sonra Papalık ayininde buluştular


Katolik dünyasının lideri Papa ile Fener Rum Patriği Bartholomeos kucaklaşması kilise tarihinde bir ilk oldu. Katolik aleminin yeni ruhani lideri Papa Francis ile resmi papalık ayinine tarihte ilk kez katılan Fener Rum Patriği Bartholomeos kucaklaştı.

Ermeni Soykırımının 100. Yılı etkinlikler logosu yarışmasında süre uzatıldı

Ermeni Soykırımının 100. Yılı Devlet Organizasyon Komitesi etkinlikler logosu yarışmasında süreyi 15 Mart’tan 15 Nisan’a kadar uzattı.Komite Sekreterliğinden verilen bilgide, yarışmada sunulacak çalışmaların şu hususları karşılaşması gerektiğine dikkat çekildi:
- Ermeni Soykırımının 100. Yılı Devlet Organizasyon Komitesi etkinliklerinin amaç ve misyonunu ifade etmek.
-Sade bir tasarım ve çarpıcı bir slogana sahip olmak.

Türk Gazeteci Hasan Cemal’den Ermeni Yalanlarını Savunan Kitap


TurkishNY.com - Jön Türk Partisi lideri Cemal Paşa’nın torunu Hasan Cemal, 15 Nisan tarihinde New Jersey, Tenafly’deki St. Thomas Ermeni Kilisesi’nde, Ermeni yalanlarını savunan “1915: Ermeni Soykırımı” isimli yeni kitabını tanıtacak. Armenpress’in Armenian Weekly’den alıntıladığı habere göre bir gazeteci, akademisyen ve yazar olan Hasan Cemal, Ulusal Ödül Resmi Yemeği (National Award Banquet) ile takdim edilecek.

What’s the Link between the New Pope and Armenia?

By Giorgi Lomsadze
Now that the Roman Catholic Church has smoked out a new pope, everyone is looking for a local angle in the news from the Vatican. Armenia seems to have found one. The Armenian Apostolic Church may be an introverted, exclusive club, much smaller than the Catholic Church, but, conceivably, backing from the Vatican could help the Armenian cause worldwide. The global, well-organized Armenian Diaspora has pointed out that Cardinal Jorge Bergoglio, the newly crowned Pope Francis, has been a friend of the Armenian community in Argentina. The community hopes that the pontiff will take this friendship to his new home in the Vatican.

Sarkisyan Papa'yı Kutladı


Hem Azınlık Hem Azınlık Nitelenmeyen Bir Halk: SÜRYANİLER

Zeynep Tozduman
Baş müzakereci Egemen Bağış’ın Ocak 2013’te İsveç’e yaptığı geziden sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Mart ayında üç gün süren gezisiyle birlikte gözler yine Süryani halkına çevrildi. Türkiye’nin etkili ve yetkili ağızları Süryanilere bir yandan siz ‘’azınlık’ ’değilsiniz diyor, diğer yandan ‘’azınlık’ ’malları ile ilgili çıkarttıkları yasa tasarısını öve öve bitiremiyorlar... Bu ne yaman çelişki böyle !… 1915 büyük Süryani kıyımından sonra Süryaniler, 1924 Lozan antlaşmasıyla, Azınlık olarak tanımlanmasına rağmen, ’azınlık ’haklarından yararlandırılmayan tek halktır. (Süryani kardeşlerimiz sanırız artık bir karar vermek zorunda, ya bizler gibi Lozan Azınlık haklarını isteyecekler ya da bizim pozitivist, laikçi grupların yeni modaya uyarak azınlık haklarını ötekileştirme nedeni olarak görüp azınlık haklarını reddedecekler. Yalnız unutulmamalı ki, bu güne kadar azınlık olmadılar ama ötekileştirilmekten de kurtulamadılar. HYETERT)  

Süryani önderler Davutoğlu ile görüştü

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, dünyadaki hiçbir ülkenin Türkiye kadar kadim gelenekleri bünyesinde barındırmadığının altını çizdi. Sözkonusu kadim geleneklerin varlıklarını sürdürmeleri ve ihtiyaçlarının karşılanması konusunda her zaman çaba gösterildiğini belirtti. Ortadoğu bölgesindeki hızlı değişim sürecinde, başta Suriye olmak üzere özellikle oradaki Hristiyan cemaatler konusunda Türkiye’nin yapabileceklerinin ele alınmasının amaçlandığını ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Suriye’deki Süryani kardeşlerimiz bizim için her zaman misafir etme sorumluluğunu üzerimizde hissettiğimiz dostlarımızdır, kardeşlerimizdir.” dedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu şöyle devam etti: ”Bizim için bölgedeki dostluklar ve kardeşlikler söz konusu olduğunda, etnik, mezhebi ve dini ayrım söz konusu değildir. Ümit ederiz Suriye’deki acılar diner, bütün kardeşlerimiz, evlerine, yurtlarına geri dönerler. Ama bu acıların sürdüğü bu dönemde şunun da bilinmesini isteriz ki, hangi etnik ve mezhebi kökenden olursa olsun Suriyelilerin ikinci vatanı, hatta bazılarının birinci vatanı da telakki edilebilir, Türkiye’dir.”

Çanakkale’nin gayrimüslim şehitleri

Çanakkale'ye vatan savunması için giden gayrimüslimlerin hikâyeleri.. Tarihin farklı sayfalarında, bu topraklar için şehit düşen, gazi olan gayrimüslimler de var. Bu yıl da 18 Mart'ta Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. yıl dönümü anılırken bu topraklar için şehit düşen gayrimüslimlerin de hatırlanılmasının zamanı.. Balkan, Birinci Dünya ve Kurtuluş Savaşı'nda şehit düşen 315 sağlıkçı subayın 100'ü gayrimüslim Türk askeri..

Türkiye-Ermenistan: İhtiyatlı yaklaşma

Stanislav Tarasov
"Bakü’nün ima ettiği üzere Yerevan-Van uçak seferini ‘Karabağ kuşatmasının kaldırılması’ olarak sınıflandırılması için bir esas olduğu söylenemez. Bu birinci husus. İkincisi Türkiye’nin Azerbaycan Elçisi İsmail Alper Coşkun’un açıkladığı üzere bu proje Ermenistan ve Türkiye’nin devlet kurumları tarafından değil, özel sektör turistik şirketleri tarafından realize edilmektedir. Her şey böyle, ancak gerçek olan yerel seviyede projeleri hayata geçiren Türkiye ve Ermenistan objektif bir şekilde ikili ilişkiler için psikolojik olumlu bir mikroiklim yaratmakta olduklarındadır. Ankara, muhtemel geleceği dikkate alarak Ermenistan’a karşı daha pragmatik bir yaklaşım sergilemeye başladı, yani Bakü’de iddia edildiği gibi ‘Azerbaycan’ı Ermenistan’a kurban etmeye’ çalışmıyor."

Oktay Kaynarca'dan "Ermeni" sorusu

TÜSİAD ile Kültür ve Turizm Bakanı'nın daha önce Türkiye'den gitmiş azınlıklara yaptığı çağrı sanatçılardan destek buldu... Oktay Kaynarca, Biz özür dileyelim. Onların bize yaptıklarından dolayı onlar özür dileyecekler mi?.. Garo Mafyan, Sürekli birileri çıkıp bir şeyler söylüyor. Ama hiçbir şey yapılmıyor... Volkan Bey'inde söyledikleri doğrudur. Bu çok insani bir açıklama. Zamanında benzer konuşmaları Başbakan'da Cumhurbaşkanı da yaptı.

Bulgar Kilisesi Nobel’e aday


Bulgaristan Yahudileri’nin Nazilerden korunmasının 70. yılında, Bulgar Ortodoks Kilisesi, 2013 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Ülkede Bulgaristan Yahudilerinin korunmasının 70. yıldönümü kutlanıyor. Yahudilere yönelik düzenlenen Holokost  sırasında 1943 yılında 25. Millet Meclisinden 43 milletvekili, 21 aydın entelektüel ve tüm Bulgar toplumunun gösterdiği hasassiyet sayesinde yaklaşık 50 bin Yahudinin ölümden kurtarıldığı kaydedildi. Svetiya Sinod, yahudilerin ölümden kurtarılması için manevi liderin bir başkası değil de Bulgar Ortodoks Kilise’sinin öncülüğünde yapıldığını hatırlattı.

Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü, Gevorg Vardanyan’ın “Osmanlı İmparatorluğu’nda Rum Ahalisi ve Küçük Asya Felaketi (1914-1923 yılları)” kitabını yayınladı


Monoloji, Osmanlı’da Rum ahalisinin statüsü ve 1914-1923 yılları arasında işlenen Rum Soykırımının araştırmasına adanmaktadır. Kitapta Osmanlı İmparatorluğu’nda Rumların varlığı, hukuk, politik, sosyal ve ekonomik durumu, 1914-1923 yılları arasında Osmanlı tebaası Rumların kitlesel sürgünleriyle katliamları ele alınmaktadır. Çalışma, Ermenistan Ulusal Arşivi belgeleri, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi “Kara Kitapları” ve belgeleri, 20. yüzyılda Avrupa ve ABD Yunan komitelerinin yayımladığı bültenler vb arşivsel belgelere dayanmaktadır.

27 Nisan'da Ermeni Yalanlarına Son Mitingi Düzenlenecek

TADF’ye üye derneklerden Genç Türkler Derneği (Young Turks) tarafından "Ermeni Yalanlarına Son ve Şehit Diplomatlarımızı Anma " mitingi düzenlenecek. New York'ta bu yıl 9'uncusu düzenlenecek olan miting 27 Nisan 2013, Cumartesi günü 13:00 - 16:00 saatleri arasında New York şehrinin dünyaca ünlü meydanı Times Square'de, 42'nci sokak ve 7'nci cadde arasındaki alanda gerçekleştirilecek.

Patrikhane’den tarihi açılım

Patrikhane’den yapılan açıklamaya göre Ekümenik Ortodoks Patriği Bartolomeos’un dünya Katoliklerinin dini önderi Papa Francesco’nun yarın Vatikan’da yapılacak resmi göreve başlama ayinine katılacağı bildirildi.  Yapılan açıklamada bunun tarihi bir adım olduğu zira  Batı ve Doğu Roma kiliselerinin ayrıldığı 1054 yılından beri böyle bir durum yaşanmadığına dikkat çekildi.

We have betrayed Iraqi Christians twice


By Mardean Isaac
On the 10th anniversary of the Iraq War Mardean Isaac says western states are forcing Iraqi Christians to return home. The travails Iraq has undergone in the decade since the invasion in 2003 have largely played out among, and between, the country’s major ethno-religious groups: Sunni and Shia Arabs, and Kurds. But Iraq’s Christians have suffered disproportionately since the fall of Saddam. Their numbers have fallen from at least 800,000 on the eve of the war to fewer than 400,000 today. Those who have been displaced internally continue to struggle to find a future in Iraq or Iraqi Kurdistan, and those who have fled the country have encountered little support from their western host countries.

Papa yarın resmen göreve başlıyor

Katoliklerin yeni dini lideri Papa Francis, yarın resmen göreve başlıyor. Papa’nın göreve başlaması nedeniyle yarın Vatikan'da düzenlenecek törende Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, temsil edecek. Törene birçok ülkeden devlet adamları katılacak.

Hasan Cemal krizinde son nokta!

15 gündür izinli sayılan Hasan Cemal'in bugün Milliyet'e gönderdiği yazı basılmadı. Bunun üzerine Hasan Cemal 15 yıl önce, 1998 yılında yazmaya başladığı Milliyet'ten ayrılmaya karar verdi.

«Çulfa» filmi, ″ulusal film″ ödülü kazandı

″Ermeni Filminin Yeniden Doğuşu″ Film Merkezi Konseyi, Ermeni Mimarisi Araştırma Fonu tarafından hazırlanan «Çulfa» filmini ″Ulusal film″ ödülüyle ödüllendirdi. Film bu eski ve tanınmış Ermeni kenti tarihi ve dünyaca meşhur Ortaçağ mezarlığının Nahçivan Otonom Bölgesi ve Azerbaycan yönetimi tarafından imhası konularını halk için anlaşılır bir dille işlemekte ve uluslararası topluma ″kendinize gelin″ mesajını vermekte.

The Easter Message of Archbıshop Khajag Barsamian

Primate of the Eastern Diocese of the Armenian Church of America
A Further Role to Play Hey Had Witnessed The Resurrection of the Lord; received his triumphant assurance about mankind’s salvation.  Yet the disciples still did not understand that there was a further role for them to play.  At their Master’s urging they gathered on a mountaintop, and there listened to the last earthly words of Jesus Christ, before he ascended to his Father in heaven: “Go therefore and make disciples of all nations, baptizing them in the name of the Father and of the Son and of the Holy Spirit, teaching them to observe all that I have commanded you.  For lo, I am with you always, even unto the end of the world” (Matthew 28:19-20).

Ermeni Büyük Usta Aronian 3. turun sonunda tek başına lider

Alp Ertunga Karaca - İngiltere'nin başkenti Londra'da oynanan Dünya Şampiyonası Adaylar Turnuvası'nın 3. turunda, siyah taşlarla kazanan Ermeni Büyük Usta Levon Aronian liderliğe yükseldi. İkinci turun sonunda Aronian ile liderliğe yükselen Azerbaycanlı Büyük Usta Teymur Recepov'un üçüncü turda kaybetmesi üzerine Ukraynalı Büyük Usta Vasily İvançuk'u yenen Aronian, 3. turun sonunda 2,5 puana yükseldi.

Tarihî Türk müziği nota arşivi açılıyor

Osmanlı döneminden kalan elyazma nota külliyatının da yer aldığı TRT’nin tarihi Türk müziği arşivi, internet ortamında kullanıma açılıyor. Beş yılda dijital ortama aktarılan 12 bin 548 notanın bulunduğu www.trtkulliyat.com adresinin tanıtımı bugün İstanbul Radyosu’nda yapılacak. Tanıtımda 40 adet orijinal nota da sergilenecek. Türk müziğinde notanın yaygın ve etkili şekilde kullanılışı Sultan III. Selim döneminde başlıyor. 19. yüzyıl başında, III. Sultan Selim’in isteğiyle Ermeni asıllı müzisyen Hamparsum Limonciyan, kendi adıyla anılacak Hamparsum nota sistemini geliştirdi. (Müzisyen Hamparsum, Ermeni asıllı değil ERMENİDİR. Dönmelere Ermeni asıllı denir. HYETERT)  

65 yaşındaki Ermeni vatandaşımız Müslüman oldu

Kastamonu'nun Taşköprü İlçesi'ne bağlı Kapaklı Köyü Tütenli Mahallesi'nde oturan Ermeni 65 yaşındaki Anne Tosun, rüyasında ezan sesi dinleyip kendisine Müslüman olmasının söylendiğini görünce Müftülüğe giderek Müslüman oldu. Anne Tosun'a kendi isteğiyle Zeynep ad verildi. (Bizim Pozitivist laikçilere göre, Müslüman Ermeni ülke gerçeği. Bu da yeni moda. İyi, bir de hanımın  ismini neden değiştirdiğini açıklayabilseler. Sanırım bizimkilerin gerçeğine çoğunluk pek itibar etmiyor. HYETERT)

Kanada - Ottawa Büyükelçisi Babalı'dan Ermeni Meslektaşına: "Artık Nefret Havuzlarını Doldurmayalım"

Türkiye'nin Ottawa Büyükelçisi Tuncay Babalı,"Mesleğimiz ve profesyonelliğimiz gereği, bizlerden beklenen, hükümetlerimiz arasındaki sorunları giderici yollar bulmamız ve en önemlisi halklarımızın her iki topluma da yakışmayan tek bir kelimenin (travmadan paranoyaya savrulan çerçevede) tutsağı olma kısır döngüsünden çıkmalarını sağlayacak şekilde birbirlerine yakınlaştırılmasıdır. Türkler bu kelimeyi duyduklarında, Ermeniler ise duymadıklarında başka hiç bir şey dinlememektedirler. Ayrıca, zaten yeterince var olan nefret havuzlarımızı doldurmayı sürdürmeye ihtiyaç yoktur. Bu bilindik ve hiçbir yere götürmeyen tartışmalara girmek zorunda kalmak ve sürüklenmek çok yorucu."

Seyfo'nun Günümüze Uzanması

Sait Çetinoğlu
Süryani Şemun Akcan’ın kaybedilen adalet talebi 1915 Soykırım sürecindeki el koymalar ve eşrafa nüfuzlu kişilere, soykırım zanlılarına suç ortaklığının karşılığı dağıtılması bir yana. Günümüzde de bu el koymalar devam etmektedir. Korkutulup göçe zorlanan Süryanilerin mülklerine el konulduğu gibi Mor Gabriyel’de olduğu gibi dinsel kurumların mal varlıkları işgal edilmekte buna uygun mahkeme kararları çıkabilmektedir. Hıristiyanlara yönelik adaletsizlik günümüze uzanmaktadır.

Papa Francis'ten ilk Angelus duası: "Birazcık merhamet dünyayı değiştirir"

Sadeliğiyle dikkati çeken Papa konuşmasına "herkese günaydın" diyerek başladı. Katolik Kilisesi'nin Latin Amerikalı ilk Papası Francis, "Birazcık merhamet dünyayı değiştirir. Dünyayı daha sıcak ve daha adil yapar" dedi. Papa Bergoglio, havari ismi olarak Francis'i seçmesinin nedenini ise "Kendime İtalya'nın patronu Assisili Aziz Francis'in ismini seçtim. Bu isim benim manevi bağlantımı güçlendirecektir. Biliyorsunuz ki benim köklerim de İtalya'ya dayanıyor" ifadelerini kullandı.

Sarai Sierra'nın Katil Zanlısı Yakalandı


Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada "ABD vatandaşı Sarai Sierra'nın katil zanlısı olarak aranan ve kamuoyunda 'Laz Ziya' olarak bilinen Ziya T. bugün saat 12.00 sıralarında ilimiz Reyhanlı İlçesi'nde güvenlik güçleri tarafından yakalanmıştır. Şüpheli ilk sorgulamasının ardından adli makamlara teslim edilmiştir" denildi.

Ermenistan «BM İnsani Gelişim Endeksi-2013» Raporunda 87. sırada yer aldı

BM Gelişim Ajansı (UNDP) «İnsani Gelişim Endeksi-2013» Raporunu yayımladı. Rapora göre Norveç, Avustralya, ABD, Hollanda ve Almanya, insani gelişimin en yüksek düzeyde bulunduğu 5 ülke durumunda. Ermenistan «BM İnsani Gelişim Endeksi-2013» Raporunda 87. sırada yer aldı; Gürcistan 72., Azerbaycan 82., Türkiye ise 90. sırada yer almakta.

Siyonizm ‘insanlık suçu’ mudur?

Şahin Alpay
İsrail’i her eleştiren gibi Erdoğan’ı da (kimi laikçilerin yaptığı gibi) “anti–semitizm”le itham etmek hiç anlamlı değil. Erdoğan, 2003’te iki sinagoga yönelik saldırılardan dolayı geçmiş olsun demek üzere Türkiye Hahambaşılığını ziyaret eden ilk Türk başbakanı oldu. 2004’te halklar arasında barışa yaptığı katkılardan dolayı ABD’deki İsrail lobisinden ödül aldı. 2005’te İsrail’i resmen ziyaret etti... Başbakan Erdoğan’ın İsrail’e sert çıkışının arka planında, bir yandan Türkiye halkının (hangi siyasi eğilimden olursa olsun) ezici çoğunluğuyla Filistinlilere reva görülen muameleye duyduğu tepki, böylelikle Araplar arasında kazandığı sempati, öte yandan Tel Aviv’in Mavi Marmara’da İsrail askerleri tarafından öldürülen silahsız Türk siviller nedeniyle özür dahi dilememe küstahlığına cevap var... Erdoğan’ın sözleri üzerine İsrail medyasında çıkan dikkate değer yorumlardan biri, Erdoğan’ın Siyonizm’le faşizmi özdeşleştirmekte haksız, ama bunun sorumlusunun İsrail devleti olduğunu söylüyordu.