Etiketler

İHD Ermeni ve Süryani Soykırımını anacak Çeşitli etkinlikler düzenlenecek…


İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu tüm soykırım karşıtlarıyla birlikte bu yıl da 24 Nisan Ermeni Soykırımını anma etkinlikleri düzenleyecek. Anma programı dahilinde dernek salonunda 23 Nisan 2013 Salı günü saat 19:00’da “1915 Öncesi Osmanlı’da Süryani Yaşamı” başlıklı bir sergi açılacak. 1915 yalnızca Ermeni soykırımını değil, aynı zamanda Süryanilerin de Seyfo adını verdiği Süryani soykırımını temsil ediyor.

Ermenilere uygulanan soykırımın Dâhiliye Nazırı


Mehmet Talat Paşa, İttihat ve Terakki Cemiyetinin belirleyici isimlerindendir. Osmanlı tebalı Ermenilere uygulanan soykırımı Dâhiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) olduğu dönemde (1911, 1913-1918) bizzat planlamış, başlatmış ve uygulamayı organize etmiştir. Kendi el yazısıyla düzenli bir şekilde tuttuğu notlar, jenosidin boyutları hakkında fikir vermektedir.

Ermeni Lobisi Dışişleri Bakanı Kerry’ye Kızgın

TurkishNY.com - ABD Dışişleri Bakanlığı, Dağlık-Karabağ sorununun çözümlenmesine dair arzusu sebebiyle, Ermeni lobisi tarafından eleştiriliyor. Trend.Az’ın haberine göre Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık-Karabağ sorununa ilişkin Türkiye’nin büyük rolünü kabul etmiş olmasını eleştirdi.

Armenian Martyrs Day

Armenian Martyrs Day will be observed in New York through events on Sunday, April 21, and Wednesday, April 24. On April 21, the Divine Liturgy will be celebrated at St. Vartan Armenian Cathedral at 10:30 a.m. It will be followed by a requiem service and the blessing of madagh. The annual Genocide Commemoration sponsored by the Mid-Atlantic Knights and Daughters of Vartan will be held in Times Square (46th Street and Broadway) beginning at 2 p.m. Click here http://april24timessquare.com/index.html for information. 

24 Nisan çağrısı: Soykırım kurbanlarını anıyoruz

1915 Ermeni Soykırımı kurbanları İstanbul, Ankara ve İzmir'de anılacak. Aktivist, gazeteci, akademisyen ve sanatçıların, soykırımın başlangıç tarihi 24 Nisan'da Taksim'de yapılacak anmaya katılım çağrısı: "Son 100 yılda bu topraklar çok acılar gördü.Bir halklar mozaiği olan Anadolu, yekpare bir ulus yaratma sevdasıyla kısırlaştırıldı, renksizleştirildi, soldu. Başta Müslüman olmayanlar olmak üzere halklar topluca ülkeden sürüldü, kaçırtıldı, mülksüzleştirildi; kalabilenler zorla asimile edildi, asimile edilemeyenler de inkâr veya imha edildi. Ama en korkuncu, bu toprakların en eski ev sahiplerinden olan Ermenilerin başına geldi. 24 Nisan 1915'te başlayan bu imha hareketiyle Ermeni halkı topluca yok edildi.

'Türkiye'yle Gerginlik İstemiyoruz'

TurkishNY.com - Ermeni organizasyonlarının, sözde Ermeni soykırımının tanınması yönünde Gürcü Parlamentosu’na yaptıkları çağrı sonuçsuz kaldı. Public Radio of Armenia’nın haberine göre Gürcistan’ın yetkilileri bu çağrıya, sözde Ermeni soykırımının konusunun Gürcü Parlamentosu’nda hiçbir zaman açılmayacağını söyleyerek karşılık verdiler... Gürcistan Parlamentosu'nda çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçi Parti Milletvekili Levan Berdzenishvili ise, sözde Ermeni soykırımının tanınmasının mümkün görünmediğini ve böyle bir şey yapacak bir Gürcü partisi tanımadığını belirtti.

Taniel Varujan / Դանիէլ Վարուժան


1915 ın Kurbanlarından Büyük Ozan Taniel Varujan'ın (Çibukkaryan)Doğumun 129. Yılı ve Şehit Oluşunun 98. Yılı Anısına. 20 Nisan 1884- 24 Nisan 1915

Armenian Mamluks


Filed under: Deported, History, People — 2 Comments March 24, 2013
Mamluk meaning “owned”, an Arabic designation for slave soldier, refers to a famous military caste in medieval Egypt that played an instrumental role in the Muslim world. The Mamluk Sultanate famously beat back the Mongols at the Battle of Ain Jalut and fought the Crusaders, effectively driving them out from the Levant by 1291 and officially in 1302 ending the era of the Crusades.

‘We are still the mountain’

By Chris Bohjalian
In the coming days, Armenians around the world will come together to acknowledge what I have come to call “The Slaughter You Know Next to Nothing About.” April 24 marks the 98th anniversary of the night the Armenian religious and intellectual leaders were rounded up in Constantinople — and the start of the Armenian genocide.

He's got Armenia under his skin, and we get a guidebook

by Christopher Reynolds
By some measures, Matthew Karanian was a Connecticut Yankee: a 34-year-old litigator in Hartford, American-born and bred. But he had a wild idea. So he took a summer off, headed for the rustic land of his ancestors, and soon found that Armenia was rearranging his life. Now, 18 years after that first visit, Karanian is an expert on the place. His self-published guidebook, “Armenia and Karabakh” (320 pages, $24.95), has just gone into a third edition.

Zirve maktulü mezarı başında anıldı

Sün köyüne bağlı Mansuruşağı mezrasında Yüksel'in kabri başında düzenlenen anma törenine, Zirve Yayıncılık Genel Müdürü Hamza Özant, Diyarbakır Protestan Kilisesi Ruhani Lideri Ahmet Güvener ve Protestan Kiliseler Derneği temsilcisi Refik Topçu katıldı. Güvener'in konuşmasının ardından dua okundu. Anma törenine katılanlar, mezarlığın çevresini temizledikten sonra Yüksel'in kabrine çelenk ve karanfil bıraktı. Yüksel'in annesi Hatice ve babası İbrahim Yüksel'in hasta oldukları için törene katılamadıkları belirtildi. Malatya'da 18 Nisan 2007'de Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, bıçaklanarak öldürülmüştü.

Hayk Demoyan: Ermeni Soykırımının tanınması konusunda aktif dış siyaset çizgisi benimsenmeli


Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü Direktörü Hayk Demoyan, Türkiye’nin sınırı kapatmış , Ermenistan’a yönelik agresif siyaset yürütmeke olduğu, Karabağ Ermenilerine yönelik agresya uygulayan bir devlet olan Azerbaycan’ı savunduğunu kaydetti.″Ermenistan sorumluluk konusunu sadece Türkiye’nin geçmişte yaptıkları değil, aynı zamada agresörün bugünkü siyaseti için de gündeme getirmeli″ diyen Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü Direktörü, Türkiye’nin bugün öyle veya böyle Ermeni Soykırımının tanınması sürecine katılan ülkeler nezdinde rüşvet siyaseti yürüterek aktif propaganda politikası yürüttüğünü ifade etti.

Uzman: Batı Ermenistan’a ilişkin hatıralar yüreklerimizde ebediyen yaşamaktadır


Ulusal Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü Direktörü Ruben Safrastyan, ″Soykırım Ermeni kimliğinin bir parçasına dönüştü″ diyen uzman, 100 yıldır Ermenilerin bunun tanınması için çaba sarf ettiğini, bağımsızlığın kazanılması sonrasında bunun devlet dış politikasının gündem maddesine dönüştüğünü sözlerine ekledi. Birçok ilerici ülkenin Ermeni Soykırımını tanıdığını hatırlatan Safrastyan, Rusya Devlet Duması bünyesinde bulunan bir belgeye değindi. Bu belgede Batı Ermenistan’da Türklerin gerçekleştirdiği cürümlerden bahsedilmekte. Safrastyan sözlerinin özetinde  ″Batı Ermenistan’a ilişkin hatıralar yüreklerimizde ebediyen yaşayacaktır″ dedi.

2015-Sözde Ermeni Soykırımı’nın 100. Yılı: Türkiye Ne Yapacak?


Sözde Ermeni soykırımının 100. yılı yaklaşıyor. AKP Hükümeti pervazsız açılımlara kendisini o kadar kaptırmıştır ki, bu konuyla ilgili taktik ve strateji geliştirdiğini iddia etmek mümkün gözükmüyor... Bir ülkenin Başbakanı Türklüğü ayakları altına atabiliyorsa, İçişleri Bakanı 40 yıldır terörist dedikleri PKK üyelerine militan diyorsa, Hükümet Türk bayrağının miting ve gösterilerde dalgalanmasını yasaklayabiliyorsa, bakanlık ve devlet idarelerinin isminin önünden Türkiye Cumhuriyeti (TC) ibaresini kaldırabiliyorsa ve ciddi tepkilerle karşılaşmıyorsa, 2015 yılında Başbakanın Ermenistan’a gidip sözde Ermeni soykırım anıtına çelenk bırakması ve Ermenilerden özür dilemesi içten bile değildir.

Obama’yı “Soykırım” Terimini Kullanmaya Davet Etti

TurkishNY.com - Önceki dönemlerde sözde Ermeni soykırımını tanıyan bir karar sunmuş olan ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Adam Schiff (Demokrat – California), Çarşamba günü de Başkan Barack Obama’ya sözde soykırımı tanıma çağrısında bulunan bir mektup yazdı. Asbarez’in haberine göre Schiff, Obama’dan sözde Ermeni soykırımının “98. yıldönümü” olduğu ileri sürülen 24 Nisan 2013 tarihinde yapacağı açıklamada “soykırım” kelimesine yer vermesini istedi.

'Ermenistan'ın da el uzatması gerek”

“Yılın Uluslararası Barış ve Dostluk” ödül törenine katılan Ulusal Kurul üyesi Ganire Paşayeva, "Barış için uzanan ellerle beraber Ermenistan devletinin de el uzatması gerek” dedi. “Yılın Uluslararası Barış ve Dostluk” töreninde Paşayeva'nın ödül aldıktan sonra yaptığı konuşmadan etkilenen Türkiye asıllı Ermeni sanatçı Hayko Tataryan, “Sizin konuşmanızı ve yaşadıklarınızı dinledim. Çok üzgünüm” diyerek Paşayeva’nın elini öptü.

ABD’li Yargıç: ABD Mahkemeleri 1915 ile İlgili Davalara Bakabilir

TurkishNY.com - Bir ABD Bölge Mahkemesi yargıcı, federal yargı sisteminin Türk bankalarını, sözde Ermeni soykırımı sırasında Ermenilerin “mallarına el konulmasından” sorumlu tutmaya yetkisinin olduğuna hükmetti. Glendale News-Press’in haberine göre bölge mahkemesi yargıcı tarafından verilen bu hüküm; Türkiye Merkez Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı açılan ve “zarar” kapsamında yaklaşık 65 milyon dolar tazminat talep edilen bir davayı düşüren yargıç Dolly M. Gee’nin kararına eklendi.

Who's Calling your Senators and Representative?

Dear Friend, The Turkish lobby is - that's for sure. They're not just pressuring Congress to boycott April 24th, they're actively urging them to attend a conference devoted to denial being held the very next day! Don't let Ankara silence America's stand on genocide and justice. You can make the difference. Please take a moment now to call your Senators and Representative to urge them to attend the April 24th Armenian Genocide observance on Capitol Hill. 

Samatya’nın 310 yıllık müzik ve inanç çınarı


Zakarya Mildanoğlu - Besse Kabak
1703 yılında kabul edilen yazılı tüzüğüyle resmi hale gelen Samatya S. Kevork Kilisesi Muganni Heyeti 20 ve 27 Nisan tarihlerinde Şişli Kent Kültür Merkezi’nde vereceği konserlerle 310. yıldönümünü kutlayacak. Biz de bu vesileyle, kilisede ilahilere ses veren tıbirlerin, yani mugannilerin kilise içerisindeki konumlarını ve sosyal hayat üzerindeki etkilerini araştırdık.

CorISTAnbul Oda Korosu ve Dolce Brass Quintet


2013 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yılın Korosu" dalında aday olan CorISTAnbul Oda Korosu ile adından başarıyla söz ettiren Dolce Brass Quintet bir arada!
Şef: Arda Ardaşes Agoşyan;Soprano solo: Natali Bogosyan; Kontrbas solo: Arda Ardaşes Agoşyan; Tarih ve saat: 12 Mayıs 2013, Pazar, 19:00; Yer: Beyoğlu Aynalıçesme Ermeni Protestan Kilisesi, Emin Camii Sokak No. 32, Aynalıçeşme, Beyoglu

Cemaat Vakıflarının Seçim Çevresi (Son)

Değerli Okurlar,
Cemaat vakıflarının seçim çevresi konusundaki tartışma -tek taraflı olarak da olsa- sürüyor. Tek taraflı diyorum, çünkü seçim çevresinin il olmasını isteyenler, gücüyle, gazetesiyle, dergisiyle, gündemi belirliyor. Başarılı PR yanında, kaynağı belirsiz söylentiler de öneriyi destekliyor. Yönetmelik nasıl çıkar bilinmez ama çok büyük ihtimalle Ermeni cemaatinin önerisi bu grubun istediği doğrultuda olacaktır. Tabi seçim çevresinin il olmasını isteyen lobi söylendiği kadar güçlüyse yönetmeliğin de onların istediği gibi çıkması süpriz olmaz.

California Eyalet Meclisi’nde Sözde Ermeni Soykırımı Anıldı

 TurkishNY.com - 15 Nisan tarihinde, California Eyalet Yasama Meclisi’nde sözde Ermeni soykırımı anma töreni yapıldı.Asbarez’in haberine göre anma töreni kapsamında California’nın dört bir yanından gelen 200’den fazla aktivist, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin Batı Bölgesi koluna (ANCA-WR) eşlik etti.Anma töreni çerçevesinde, sözde Ermeni soykırımına ilişkin geçirilen iki karar ön plana çıktı.
Bu kararlardan biri olan, Ermeni kökenli Meclis Üyeleri Katcho Achadjian ve Adrin Nazarian tarafından sunulan ve geçirilmesine öncülük edilen Assembly Joint Resolution 2 isimli karar; sözde Ermeni soykırımını tanımakla birlikte 15 – 19 Nisan tarih aralığını “1915-1923 Yıllarında Yapılan Ermeni Soykırımını Anma Haftası” olarak tayin ediyor ve ayrıca Kongre ile Başkan Barack Obama’ya resmi ve daimi olarak sözde Ermeni soykırımını tanıma çağrısında bulunuyor.

Ödül Gecesine Azeri-ermeni Dostluk Mesajı Damgasını Vurdu

Magazinci.com tarafından düzenlenen ‘12. İnternet Medyası Yılın En İyileri’ ödül törenine Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ile Ermeni asıllı Türk sanatçı Hayko Tataryan’ın tokalaşması damgasını vurdu.Nurettin Soydanın sahibi olduğu magazinci.com tarafından düzenlenen ‘12. İnternet Medyası Yılın En İyileri’ ödül törenine yıldız yağdı. Birbirinden ünlü konukların hazır bulunduğu törene damgasını vuran olay ise Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ile Ermeni asıllı Türk sanatçı Hayko Tataryan’ın tokalaşması oldu. Gecede ‘Yaşam Boyu Onur’ ödülünü Ermeni asıl Türk sanatçı Hayko Tataryan, ‘Yılın Uluslararası Dostluk ve Barış’ ödülüne layık görülen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, ile tokalaşarak dostluk mesajı verdi.

Ermeni Diasporasından Gürcistan’a Sözde Soykırımı Tanıma Çağrısı

TurkishNY.com - Gürcistan’daki Ermeni organizasyonlar, Gürcü Parlamentosu’na sözde Ermeni soykırımını tanıması yönünde çağrıda bulundu. Public Radio of Armenia’nın haberine göre Gürcistan’da bulunan bazı Ermeni dini ve laik organizasyonlar, Gürcü Parlamentosu’na “diğer uygar dünya ülkelerine” katılma ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından yapıldığını iddia ettikleri sözde Ermeni soykırımının tanınması üzerine müzakereler yapma çağrısında bulundular.

'Türk değilim, Ermeniyim'


 Türkiye doğumlu futbolcu Aras Özbiliz, Ermenistan'da katıldığı bir programda kendisini Türk değil Ermeni olarak tanımladı... "Ben Türk değilim. Ermeniyim. Sadece Türkiye'de doğdum. Onun dışında da Hollanda'da büyüdüm ve orada yaşadım." İstanbul'da yaşayan ve Ermeni asıllı olan Özbiliz ailesinin oğlu Aras, Hollanda'ya ailesi ile birlikte yerleşti. Futbola Ajax altyapısında başlayan ve kırmızı-beyazlı ekibin formasını profesyonel olarak da giyen Aras, milli takım tercihini ise oldukça tartışmalı bir sürecin ardından Ermenistan'dan yana seçti.

"Ermeni Soykırımı" Konferansı


Altın Koza Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Çiçek, Ermenilerin soykırım iddialarını Türkiye'ye kabul ettirmek istediğini bildirdi... Ermenilerin ciddi bir propaganda çalışması yaptığını dile getiren Çiçek, "Ermenilerin tek gayesi Ermeni soykırımı iddialarını dünyaya duyurmak ve dünya ülkelerine kabul ettirmek değil. Onların şimdi en önemli gayesi bunu Türkiye'ye kabul ettirmek. Çünkü amaçları Türkiye'den tazminat almak. Ermeni meselesiyle ilgili neredeyse kitapların tamamı Türkçe'ye çevrilirken, biz doğru düzgün 20 kitap ortaya koyamadık" diye konuştu.

Murat Belge Bu haberi okuyunca Bilseydim Güneydoğu değil Paris'te akil olurdum diyecek


Le Monde gazetesinin Türkiye muhabiri Guillaume Perrier ile Le Figaro gazetesinin Türkiye muhabiri Laure Marchand birlikte "Türkiye ve Ermeni hayaleti" isimli kitap yazdı... Collectif Van, UGAB dernekleri gibi aşırı milliyetçi ve ırkçı Ermeni kuruluşları ve Fransız televizyonlarında Türkleri soykırım yapmak ve bunu inkar etmekle suçlayan iki Fransız muhabir en son olarak France 24 kanalında Türkiye'nin sözde Ermeni soykırımını kabul ederek Ermeni mallarını geri vermeye çağırdı. "Çankaya köşkü bile Ermenilerin malıdır" diyen Guillaume Perrier ve Laure Marchand, durumun böyle olduğunu gösteren belgeleri Kanada'da yaşayan Ermenilerin elinde gördüklerini iddia ettiler. Türk halkının tarihi bilmediğini söyleyen Laure Marchand artık "Türkiye'de resmi tarihin yıkılma zamanı gelmiştir" dedi.

Franz Werfel’in «Musa Dağında 40 Gün» romanının 80. yılına yönelik anma etkinliği

Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü ve Ermenistan Ulusal Kütüphanesi Franz Werfel’in «Musa Dağında 40 Gün» ünlü romanının 80. yılı çerçevesinde bir sergi düzenliyor. Sergi 17 Nisan’da Ulusal Kütüphane ana binasındaki salonda geçekleştirilecek. «Musa Dağında 40 Gün» romanı Soykırım yıllarında Kilikya Ermenilerinin kahramanlık mücadelesini anlatmakta. Bu mücadele sonucu 4 bini aşkın kişi imha olmaktan kurtuldu ve Fransız savaş gemisi tarafından kurtarıldılar.

Soykırımı tanımak başımızı daha dik yapar

Doğan Tarkan
Türkiye’de Cumhuriyet bir dizi büyük tarihi olay üzerine kuruldu. Kürt kimliğinin ortadan kaldırılmaya çalışılması, Kürtlere dönük asimilasyon politikası bunlardan bir tanesi. Bir de bir dizi azınlığın varlığının silinmesi icraatı var. 1915’de Ermeni soykırımı bu toprakların en eski halklarından birisinin adeta yok edilmesini getirdi. 1915-24 arasında bu toprakların bir başka en eski halkı ve nüfusun Ermenilerle birlikte çok önemli bir kısmını oluşturan Rumlar bir yandan kırıldılar, diğer yandan da ülkeden kovuldular…  Bu süreç yakın zamana kadar sürdü. Ermeniler ve Rumlarla birlikte Müslüman olmayan birçok halk da aynı akıbete uğradı. Cumhuriyet Türkiye'sinin yeni egemen sınıfları Ermeni ve Rum zenginliklerine el konması ile oluştu. Yani Türk egemen sınıfı ve Kürt toprak ağaları katliamların, sürgünlerin üzerinde şekillendiler. İki yıl sonra 1915 Ermeni soykırımının yüzüncü yıldönümü. Dünyanın birçok ülkesi bu soykırımı kabul etmiş durumda. Sadece Türkiye soykırımı reddetmekte ve bin bir dereden su getirmekte. Kürt sorununda önemli adımların atıldığı bugünlerde Ermeni Soykırımı’nın tanınması için de adımlar atmak gerekir. 24 Nisan 2013 böyle bir kampanyanın başlangıcı olacak. Türkiye halkları Ermeni kardeşlerinden özür dileyecek, soykırımı tanıyacak ve başı daha dik olarak, dünya halklarının arasına katılacak…

Gevorg Danielyan: Soykırım gerçeğinin hukuki platforma getirilmesinin zamanıdır

Anayasa Mahkemesi danışmanı, «Anayasal Haklar Merkezi» Kurul Başkanı Gevorg Danielyan, ″Görüldüğü kadarıyla bizim eksikliğimiz, siyasetteki hassas noktamız hukuki akitleri tartışma gündemine getirememiş olmamızdan kaynaklanmaktadır. İnsanlığa yönelik bu tip mahkemelerde vakalar ulusal mahkeme ve uluslararası mahkeme mercileri olmak üzere iki şekilde incelenmektedir. Nüremberg yargılamalarını paralel örnek olarak verebilirim″ dedi.

Ayasofya: Kutsal Bilgelik


Trabzon Ayasofya yeniden cami oluyor... Kilise olsun, Hrıstiyanlar ibadet etsin orada demiyorum. Çünkü her iki dine de vermesi gereken hizmeti vermiştir Kutsal Bilgelik, şimdi sıra tarihin bir aynası olarak hizmet etmesindedir... Trabzon Ayasofya yeniden cami oluyordu. İmam ve hatibi atanmıştı bile. Zaten kendisiyle görüşülen ve bilgi alınan kişi de Trabzon Müftüsüydü... Haberi gördüğümde kapıldığım öfke patlaması yavaş yavaş sönerken, kendi kendime etraflıca düşünüyorum. Anlıyorum ki, bütün bunların bir mantığı var. Basit ama, var: Oranın Müslüman olmayan, eski, zengin, geçmiş kültürünü tamamen silmek.

Raffi A. Hermonn: Ermeni asıllı biri neden CHP üyesi olur

Şerafettin Elçi’nin “Türkiye’de Kürtler vardır, ben de bir Kürdüm” ifadesi milat olmuştur. Hakan Şükür’ün de, kökeninin Arnavut olduğunu söylemesi yine bir milattı... Benzeri miladi beyanların CHP’den gelmesini çok isterdim ama maalesef daha çok uzaktayızBugün CHP üyesiyim; 29 Mart 2009 seçimlerinde, Adalar Belediyesi’ne Farsakoğlu ekibinden seçilmiş olmam, (Ermeni) Cemaat’imin bir kısmı tarafından tepkiyle karşılanmıştı...

Salon Konserleri

Sevgili Klasik Müziksever Dostlarımız, Hekimbaşı Salih Efendi yalısı iç mekanda düzenlediği "Salon Konser"lerine devam ediyor. Sıradaki konserimiz 18 Nisan 2013 tarihinde saat 19.30'da. Konserde yorumcu olarak Esra Berkman (kanun) ve Nazlı Işıldak (piyano) ikilisi yer alacaktır.Esra Berkman’ın 2008 yılında kurduğu Kanun Piyano İkilisi’nin öncelikli amacı, Ermeni kanun repertuarının performansa yönelik olarak edinilmesi ve Türk kanun repertuarına ilişkin sahip olunan repertuar çerçevesinde geleneksel bir çalgı olan kanunun, piyanoyla birlikte, solo bir enstrüman olarak niteliklerinin vurgulanması yönünde çaba sarf etmektir.

St. Thomas Church Celebrates 48th Anniversary With Palm Sunday Banquet


By Madlen E. Setian
On Palm Sunday, March 24, the St. Thomas Armenian Church of Tenafly, N.J., celebrated the 48th anniversary of its consecration, honored by the presence of Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church (Eastern), who delivered the homily and presided over the Divine Liturgy and celebratory dinner.

Appeal to all Armenians in the world

Since 2005, a website solely dedicated to the memory of Armenian Genocide victims is visible on www.inhomage.com  This memorial brings victims' names by region. The designer, journalist Jean Eckian called descendants of genocide victims to register the names of their relatives in place of birth in order to demonstrate extent of the disaster in front of the international community.

Deacon Ordained in Cleveland

St. Gregory of Narek Church of Cleveland, Ohio, welcomed Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), for a weekend of fellowship and worship that culminated in the ordination of longtime parishioner Murad Demirjian to the diaconate, on Sunday, April 7.

Ermeni korosu 310 yaşında

Samatya Kilisesi Sahakyan Muganni Heyeti ve Korosu resmi kuruluşlarının 310. ve 75. yıldönümlerini çeşitli kültürel etkinliklerle kutluyor. Koro, bu kapsamda 20 Nisan ve 27 Nisan'da Şişli Kent Kültür Merkezi'ndeki 2 ayrı konserle müzikseverlerle buluşacak. Sahakyan Korosu, büyükler grubu şefi Sevan Agoşyan ve çocuk korosu şefleri (kendileri de çocuk korosundan yetişmişlerdir) Anita Kurtoğlu ve Alen Keçeci ile birlikte yaklaşık 70 yetişkin korist ve 80 çocuk koristle koral faaliyetlerini yürütüyor.

27 Nisan'da Ermeni Yalanlarına Son Mitingi Düzenlenecek

Turkishny.com
TADF’ye üye derneklerden Genç Türkler Derneği (Young Turks) tarafından "Ermeni Yalanlarına Son ve Şehit Diplomatlarımızı Anma " mitingi düzenlenecek. New York'ta bu yıl 9'uncusu düzenlenecek olan miting 27 Nisan 2013, Cumartesi günü 13:00 - 16:00 saatleri arasında New York şehrinin dünyaca ünlü meydanı Times Square'de, 42'nci sokak ve 7'nci cadde arasındaki alanda gerçekleştirilecek.

Derik'in son Ermenileri

Emrullah Karakaş / Derik (Mardin), (DHA)
MARDİN'in Derik İlçesi'nde son Ermeni ailesi olarak yaşayan Yürşalın- Naif Demirci çifti ilçe merkezinde bulunan Surp Kevork Ermeni Kilisesi'nde ibadetlerini yapıyor. Demircilik yaparak geçimlerini sağlayan Naif Demirci, ilçe halkından oldukça memnun olduğunu belirterek, "Ben ölürsem kiliseye kim bakacak?" diye merak ettiğini söyledi. 1915 yılına kadar 1900 Ermeni'nin yaşadığı Derik İlçesi'nde tek başlarına yaşayan Naif ve eşi Yürşalin Demirci çifti ilçeden göç etmeyi düşünmediklerini belirtti.

Fransa’daki Ermeni Diasporası Sözde Soykırım Yasası İçin Bastırıyor

TurkishNY.com – Sözde Ermeni soykırımını destekleyen bir imza kampanyası yürüten Fransa’daki Hayastan Kültürel Sendikası, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ye seçim vaadini tutması ve sözde Ermeni soykırımının inkar edilmesinin cezaya tabi tutulması yönündeki yasa tasarısını kabul etmesi çağrısında bulunuyor. PanArmenian’ın haberine göre imza kampanyası Fransa’nın Paris, Lyon ve Marseille şehirlerinde devam ederken, yüzlerce insan da girişime Valence’de katıldılar.

Ermeni Sorunu Ve Türkler

Erdem Akyüz
Değerli hukukçu Yekta Güngör Özden, yeni çıkan kitapları tanıttığı Sözcü Gazetesinde yayınlanan son yazısında “Av.A.Erdem Akyüz’ün ‘Ermeni Sorunu ve Türkler’ adlı kitabını, araştırma, tarihçilerin görüş ve değerlendirmelerini içeren Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak dört dilde yazılmış olup, uzun seneler boyunca yararlanılacak bir yapıttır” şeklinde ifade kullanmıştır. Gerçekten ulusal sorunlarımızı anlatmakta yetersiz kalıyoruz. Alışılan tabiri ile –iç ve dış mihraklar- aslı olmayan uydurma şeyleri adeta “damardan enjekte” ediyorlar. Tarihimizi, milli benliğimizi saptırıp değişik yönlere çekiyorlar, bizler ise haklı olduğumuz konularda sesimizi duyurmakta aciz kalıyoruz. Bize yutturulan uyduruk ve sanal tarihi, gerçekmiş gibi kabul ediyoruz. (Bir o eksikti. HYETERT)

Gürcistan-Ermenistan Yakınlaşması Ve Rusya

ABD ile Rusya arasındaki sistemsel hegemonya-çok kutupluluk rekabetinin en önemli kırılma noktalarından biri olan Güney Kafkasya’da son dönemde ilginç bir müttefiklik ilişkisi gelişmeye başlamıştır. Gül Devrimi’nin ardından ABD ve Rusya arasında dengeyi gözeten dış politika anlayışını değiştiren ve Avro-Atlantik Dünyası’nın sistemsel hegemonyasına eklemlenmeyi ön plana alan Gürcistan, Rusya’nın Güney Kafkasya’daki müttefiki, hatta askeri üssü olarak bilinen Ermenistan ile ekonomik ve siyasal ilişkilerini geliştirme anlayışına yönelmiştir. Üstelik bunu yaparken, Gül Devrimi sonrası Güney Kafkasya özelinde bölgesel bir blok oluşumu içerisine girdiği ve karşılıklı ekonomik bağımlılık ilişkisi geliştirdiği Azerbaycan ve Türkiye’nin kendisine yöneltebileceği tepki dalgalarını da fazlaca önemsememiş ve gündeme getirmemiştir. Hâlbuki bu durum, Güney Kafkasya özelindeki sistemsel fay hattı üzerinde sismik hareketliliğin arttığını gösteren önemli bir dayanak noktası oluşturmaktadır.

Baskın Oran: İşçi Partisi'nin söylemini duydukça Solculuğumdan utanıyorum

Akil İnsanlar'dan Baskın Oran, İzmir Urla'da İP'liler tarafından atılan sloganların planlı yapıldığını belirterek, sert tepki gösterdi. Oran, "Eski Maoist, yeni İşçi Partisi söylemini duydukça solcu olduğumdan utanıyorum. Aynı sözleri duymaktan bıktık" dedi... Oran, "Devlet 12 Eylül'den önce de Kürtler üzerine terör uygulamıştır. Cumhuriyet yanlış kuruldu. Cumhuriyet 1924 Anayasası'ndan itibaren ulus devlet ilan etti. Kürtleri biz böyle isyan ettirdik. Şimdi biz Cumhuriyeti demokratik olarak yeniden kuruyoruz. Başımıza bela olan ulus devletten kurtuluyoruz" dedi. Heyet Üyesi Fuat Keyman ise "Son üç aydır şehit verilmemesi önemli değil mi?" dedi.

''İz'' Kalmasın Kiliseleri Cami Yapalım


Bir kiliseyi camiye dönüştürmek ne anlama gelir? Kilise oradan kalkmış olacaktır öncelikle... Geride ''İZ'' kalmayacaktır, birilerinden. Çünkü geride sadece ''İZ''ler kalmıştır ve bu izler dahi birilerince tehdit olarak algılanmaktadır. Bu ''İZ''ler, tarihi izlerdir, dini izler değil. Bu ''İZ''ler her gün tarihi gerçeklerle hesaplaşma riski taşımaktadırlar. Bu ''İZ''ler, tarihte suç işleyenlerin bir gün adaletle karşılaşma korkularını büyütmektedir ve bu yüzden bu ''İZ''leri yok etme peşindedirler... Öte yandan bir kiliseyi camiye dönüştürmek, egemenliğin işaretidir onlara göre. Egemen olmuşlar, galip gelmişler ve kendi inançlarını başkalarına kabul ettirmişlerdir. Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi yine benzer örneklerle doludur.

Ferikoy Merametçiyan Okulundan Başarı Haberleri

42. Uluslararası Gençler İçin Mektup Yazma Yarışmasında, okulumuzun öğrencilerinde Larissa Ilgarlar birinci olarak dereceye girdi... Notre Dame De Sion öykü yarışmasında okulumuz öğrencilerinden Sarin Taşhan birincilik, Nadin Berberyan dördüncülük ödülünü aldı.  

Kilise göründü

Muğla'nın Bodrum İlçesi’nde 42 yıl halk eğitim merkezi olarak kullanılan binanın yıkım çalışmalarıyla, 280 yıllık Aya Nikola Kilisesi de ortaya çıkmaya başladı. Bodrum Belediye Başkanı DP'li Mehmet Kocadon "Kilisenin orijinal duvarlarına ulaşmayı başardık. Şimdi amacımız kiliseyi tamamen ortaya çıkartıp kültür turizmine kazandırmak" dedi.

Mısır’daki ‘dini’ çatışmalar

İlyas Coşkun
Mısır’da hafta sonu yaşanan Müslüman-Hıristiyan çatışması, uzun bir süredir rejime karşı sokağı tutan, demokrasi ve özgürlük isteyen muhalefetin önüne aşması gereken yeni sınavlar koyuyor. Bu son çatışma, Kahire’nin kuzeyindeki Kalyubiye kentinde bir grup Kıpti Hıristiyan gencin iddialara göre, İslami eğitim veren El-Ezher’in duvarına, Müslümanlara hakaret içeren ifadeler yazmasıyla başladı. Resmi raporda belirtilen bu olay sonrası kentteki Hıristiyanlara ait bazı dükkanlar yağmalandı. Farklı dinlere mensup kişilere ait bir kısım mülkler yakıldı. Pazar günü ise olaylar Kahire’ye sıçradı.

Hepimiz Ermeni köyü Vakıflılıyız! Hepimiz Ürgüplüyüz!

Selva Trak Ulupınar
Ülkemizdeki tek Ermeni köyü olan Vakıflı’da... Hatay Samandağ’da kısmen Akdeniz manzaralı, Suriye sınırına kuş uçuşu mesafede, yaklaşık 150 kişilik nüfusuyla şirin mi şirin bir köy burası...Azalan nüfusundan dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan, bu nedenle köy okulu bile kapatılan, tek geçim kaynağı turizm ve organik tarım olan köyü yaşatabilmek için köy kadınlarının verdiği mücadele herkesi hayranlık içinde bırakmış durumda... Öyle ki onlar bu mücadeleleri ve başarılarıyla Sabancı Vakfı’nın  ‘’Fark Yaratanlar’’ programına bile konu oldular. Vakıflı Köyü Kooperatifi Kadınlar Kolu kurulduktan ve kadınlar faal olarak çalışmaya başladıktan sonra köyde oluşan değişiklikler dikkat çekici nitelikte...

"Ulus devleti yıkmak istiyorum"


İzmir’de temaslarda bulunan akil insanlar heyeti üyesi Baskın Oran, ’Beyaz Türkler eşit olmak istemiyor. Ben tek ulusun üstünlüğüne inanan ulus devletini yıkmak istiyorum’ diye konuştu... Oran, Türkiye'nin Ermeni, Kürt ve İslam meselelerini halının altına süpürdüğü için sorunların patlak verdiğini söyleyerek, "Biz 1915 Ermeni kırımından bu yana hiçbir önemli sorunu halletmedik. Hepsini halının altına süpürdük. Ermeni Meselesi, Kürt meselesi, İslam meselesi, Ak Parti'nin iktidara gelmesiyle biraz sancılı, ama çözüm yoluna girmiştir. Ermeni Meselesi'ni halletmeye daha var. Kürt meselesi önümüze tabu olarak çıkıyor.

Gürcistan ve Ermenistan ortak pazarda anlaştı

İki ülke arasında ortak pazarın oluşturulması için çalışmaların başladığı açıklandı. Gürcistan Dışişleri Bakanı Maya Panjikidze Erivan'a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Ermeni mevkidaşı Eduard Nalbandyan ve Başbakan Tigran Sarkisyan ile görüşen Panjikidze, Gürcistan hükümetinin yeni ortaklık önerileri sunacağını açıkladı. Gürcistan ve Ermenistan arasında sınır kapılarının yenilenmesi, ortak sınır kontrolü ile tarım ve ulaştırma alanlarında ortak çalışmaların ele alındığı görüşmede fikir birliğine varıldı. 

Conference on Prevention of Genocide at UN Headquarters

NEW YORK -- Scientific conference on the prevention of genocide was held at the UN headquarters in New York. The event sponsored by the Armenian Permanent Mission of Armenia to the UN and a number of NGOs featured representatives of UN member states, experts and foreign guests. Armenian Permanent Representative to the UN, Ambassador Karen Nazaryan noted in his opening remarks that the crime of genocide reoccurs in different parts of the world and emphasized the importance of international cooperation on the prevention of genocide and the punishment of the crime.
Speaking about the international recognition of the Armenian Genocide, the Ambassador said “Armenia continues the consistent steps in that direction and the Turkish authorities will have to recognize the Genocide sooner or later, despite their policy of denial.”

Armenian Genocide Exhibit Will be Included in Canadian Museum for Human Rights

\WINNIPEG -- Calling the killing of Armenians by Ottoman Turks a genocide may hurt lucrative trade between Canada and Turkey but the Canadian Museum for Human Rights is not about to call the slaughter of an estimated 1.5 million people anything other than genocide, the Winnipeg Free Press writes. When the museum opens in Winnipeg next year, information about the Armenian genocide will be included in its galleries, and it will be called “genocide,” the museum’s head of stakeholder relations said Sunday.

China's Armenian Community Observes Easter


The small Armenian community in China celebrated Easter with a festive gathering in the southern city of Shenzhen on Sunday, March 31. Some 90 people took part in the day’s activities, which included an Easter egg hunt for children, Armenian dancing, and a discussion of community-wide projects.