Etiketler

Conference on Assyrian, Armenian and Greek Genocides Held in Chicago


Skokie, IL -- The largest academic conference ever held focusing on the Armenian, Assyrian and Greek Genocides concluded on Saturday, May 11, after two days of presentations by over a dozen scholars from Armenia, Australia, England and across North America. Attended by over 120 participants each day, the conference was filled to capacity with an enthusiastic and inquisitive audience.

Strasbourg Belediye binasına Ermeni bayrağı çekildi


16 Mayıs’ta Ermenistan’ın Avrupa Konseyinde (AK) dönem başkanlığının başlanmasının sembolü olarak  Ermenistan bayrağı  Strasbourg Belediye binasına  çekildi. Bayrak çekme töreninde Strasbourg Belediye Bşk.  Roland Ries, Andorra Dışişleri bakanı, AK Bakanlar Komitesi selef bşk.  Gilbert Saboya Sunyé  ve Strasbourg’a akredite yabancı misyon başkanları, Strasbourg Ermeni toplumu temsilcileri hazır bulundular. Ermenistan bayrağı önümüzdeki 6 ay boyunca Strasbourg Belediye binası önünde dalgalanacak.

Azerbaycan’da Ermeni Cumhurbaşkanı Adayı


TurkishNY.com - Azerbaycanlı Ermeniler Asamblesi Başkanı Bakü doğumlu Grigori Ayvazyan, Azerbaycan cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılma yönündeki planını açıkladı. Public Radio of Armenia’nın haberine göre Erivan’da düzenlenen bir basın konferansında konuşan Ayvazyan, konuyla alakalı bir başvurunun Azerbaycan’a gönderildiğini belirtti. Ayvazyan, “Eğer Azerbaycan, beni aday olarak kaydetmeyi kabul etmezse, faşist bir devlet olduğunu bir kez daha ortaya koyacak” şeklinde konuştu.

Lübnan Kaslik Üniversitesinde Ermeni Kültür Günleri


14 Mayıs’ta Lübnan Kaslik Üniversitesi (Cāmi'aẗ Al Rūḥ Al Qudus – Al Kaslīk; Univ. of the Holy Spirit of Kaslik) Ermeni öğrencileri  girişimiyle Haykazyan Üniversitesi Diaspora Araştırmaları Merkezi ve Ermenistan’ın Lübnan Büyükelçiliği desteğinde Ermeni Kültür Günleri gerçekleştirildi.

Farklı hikayelerin ‘iz’leri aynı evde


Sevda Aydın
Galata Perform’un yeni oyunu ‘İz’ bir evin içinde farklı zamanlarda geçen hikayelerin izlerini anlatıyor. İstanbul’un eski semtlerinde gezerken, hele de o eski Rum ve Ermeni evlerini gördüğünüzde geçmişte o evlerde yaşayanları canlandırmaya çalışırsınız aklınızda. Bir de eski bir ezgi gelir yükselir hemen arka fonda... Kimi ‘50’lere gider, kimi ise ‘80’lere…

Gençliklerine İzin Verilmeyenlerin Bayramıdır 19 Mayıs

Zeynep Tozduman  /zeynoege@mynet.com
Yarın bütün yurtta 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlanacak. Yine birileri (Kemalistler) Samsun’a ayak basacak.  Oysaki bu ülkenin kaderini değiştiren 1915 sonrası her milli bayram, bir mezbahanın arka bahçesidir. Hep bir acıyı/katliamı örtmek için ya çocuklara ya gençlere ya da zafer/kurtuluş adıyla bizlere resmi ideoloji tarafından armağan edilen bayramlar, özünde kanın ve gözyaşının gizlenmesi gerçeğidir. 

Ermeni Diasporası İsviçre'ye de el attı

Ermeni Diasporası tarihi olayları provoke etmeye devam ediyor...İsviçre'de yaşayan bir grup Ermeni, Birleşmiş Milletler'in Cenevre Merkezi'nin içinde yer aldığı Ariana Parkı'na, 1915 olaylarına ilişkin sözde anıtı dikmek istiyor. Cenevre Belediye Meclisi Yönetimi, Ermenilerin sözde anıtının, Ariana Parkı'na dikilebileceği yönünde beyanlarda bulundu. Ermenilerin dikmeye çalıştığı sözde anıt, Paris'te yaşayan Ermeni asıllı sanatçı Melik Ohanyan'a ait olması ile biliniyor.

Ermeni Yanlısı Kongre Üyesinden Erdoğan’a Çağrı

TurkishNY.com - Meclis Dışişleri Komitesi üyelerinden ABD Kongre Üyesi David N. Cicilline (Demokrat - Rhode Island), resmi bir ziyaret kapsamında ABD’de bulanan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, sözde Ermeni soykırımını resmen kabul edip, özür dilemeye davet etti.1915 olaylarına ilişkin Ermeni tarih tezlerini tekrarlayarak tarihin o döneminde "2 milyon" Ermeninin katledildiğini iddia eden Cicilline, Türk hükümetini "hakikati inkar etmekle" itham etti.

Azeri ve Ermeni bakanlar bir araya geldi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu, Yukarı Karabağ sorununun çözüm süreci çerçevesinde Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarını bir araya getirdi.Polonya'nın Krakov kentinde görüşen Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan'a, Minsk Grubu eşbaşkanları ABD temsilcisi Ian C. Kelly, Rusya temsilcisi İgor Popov, Fransa temsilcisi Jacques Faure ve AGİT Başkanı'nın Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk de eşlik etti.

Ertuğrul Kürkçü Marks'a takla attırdı

Ertuğrul Kürkçü zamanla ülke halkı için ileri demokrasi! temelinde çözümler üretmeye başladı. İki gün önce ANF’ye verdiği demeç Ertuğrul’daki derin savrulmayı gözler önüne seriyor. Bu görüşmede BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, solun din ile arasındaki mesafesinin aşılması gerektiğini söyleyerek, İslam ile emek eksenli bir ortaklığın mümkün olabileceğini savunuyor. Türkiye solunu ise pozitivist olmakla suçluyor. Sol ideoloji dünya ölçeğinde, hiçbir zaman dinlerle dans etmeye kalkmadı. Sosyalist insanlar sınıf mücadelesi verir. Kullandıkları argümanlar da üretim ilişkileri, artı değer, emek, eşitlik, sömürü filandır. Eski sosyalist, yeni İslamcı Ertuğrul konuşmasının devamında “Aslında Marks'ın dine bakış için geliştirdiği metodolojinin ne yazık ki Türkiye sosyalizminde tam olarak içirilmediğini, pozitivist bir yaklaşımın, yani insanları dininden kurtarma eğiliminin içten içe Türkiye'de yaygın olduğunu düşünüyorum. Bu tam olarak böyle olmasa da bir mesafe yaratıyor. Bu mesafenin aşılması şart” demektedir. (Doğrusu bizim solculara bakınca Kürkçü'ye hak vermemek elde değil. Çoğu pozitivist ve laikçi. HYETERT)

Sultan II. Mahmud Kazaz Artin Amira

"Kazaz Artin Amira Bezciyan'ı konu eden bu kitap, tekdüze ve yanıl tarihçiliğimizden bunaldıkça bir nebze nefes aldırabilecek türden bir çalışmadır. Bir yandan Osmanlı İmparatorluğu'nda ve sisteminde Ermenilerin işgal ettikleri yer ve oynadıkları rol ile bu rolün yarattığı gerilimleri keşfederken, diğer taraftan da bu olayların neredeyse bir buçuk asır sonra bir Ermeni entelektüeli tarafından kurgulanışını izleyebilmek, tarih bilgisinin ötesinde kültürel bir derinliği ortaya çıkarmaktadır."
Edhem Eldem

Ermeni Tasarısı Temsilciler Meclisi'nde

ABD Temsilciler Meclisi'ne 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren bir tasarı sunuldu."Ermeni Soykırımı Gerçeği ve Adalet" başlıklı tasarıya Cumhuriyetçi milletvekilleri Michael Grimm ve David Valadao ile Demokrat milletvekilleri Adam Schiff ve Frank Pallone imzacı oldu. Tasarı, ABD Başkanı Barack Obama'ya Ermeni iddialarını tanıma çağrısı yapıyor.

Alex Narlıkapı'da

Narlıkapı Gençlik Kolu olarak düzenlediğimiz, ALEX'in canlı performansıyla renklenecek 25 mayıs akşamında, sürprizlerle dolu bir geceye tüm gençlerimizi bekliyoruz.

AB İstanbul Ofisi, Ortaköy Rum Okulu’na iade

Okan Konuralp
Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi, okul kısmı AB Bakanlığı İstanbul Ofisi olarak kullanılan “Ortaköy Aya Foka Rum Kilisesi ve Aya Yorgi Kilisesi- Kabristanı ve Mektepler Vakfı” kompleksini önceki gün aldığı kararla iade etti. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem tarihi iade kararı kapsamında, “Bir düzeltmeyi de yapalım, ‘iade’ yerine ‘vakıf adına tescil’ demek daha doğru. Bunlar vakfın malıydı, bir şekilde vakfın kullanımından çıkmıştı. Ve biz vakfın taşınmazlarını vakıf adına tescil ettik.

Edward Nalbandyan’ın Strasbourg konuşması; Ermenistan’ın önceliklerini ortaya koydu


"Ermenistan’ın başkanlığı döneminde Avrupa’da ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadelenin, kültürlerarası diyalog aracılığıyla Avrupa değerlerinin teşviki, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne yönelik Avrupa değerlerinin pekişmesi yanısıra demokratik toplumları teşvik ve Avrupa mimarisinde Avrupa Konseyinin rolünün pekişmesinin takipçisi olacağız. Hoşgörüsüzlük ve yabancı düşmanlığı insan onurunu çiğnemekte ve toplumlarımızın uyumunu bozmaktadır. Husumet ve hoşgörüsüzlüğe karşı yürütülen mücadele, insanların ruhlarını kirlettiğinden, toplum bünyesinde düşman imajı yarttığından ve güvensizlik tohumları ektiğinden ayrıca düşmanlık fonunda  cürümlerin teşvikini getirdiğinden siyasal propaganda aleti olarak kullanımına müsaade edilemiyecek ırkçı ve yabancı düşmanı retorik dikkat merkezinde olacaktır."

Rediscovering Franz Werfel: Potsdam Conference Analyzes Life of Brave Humanitarian Franz Werfel

By Muriel Mirak-Weissbach / Special to the Mirror-Spectator
POTSDAM, Germany — Among the required reading for most Armenians is the novel The Forty Days of Musa Dagh by Franz Werfel, and the author is thus known among Armenians mainly  — if not exclusively  — for this monumental work. But, as a conference held on March 10-12 in Potsdam, Germany documented, Werfel’s literary accomplishments include a large number of other significant works which deal with a vast array of issues. The title of the three-day conference cosponsored by the Lepsius House and the Moses Mendelssohn Center in Potsdam already gives a sense of the scope of his activity which has been the subject of extensive research: “Genocide and Literature: Franz Werfel in an Armenian-Jewish-Turkish-German Perspective. In the course of the speeches and concluding round table discussion, speakers from Germany, France, Austria and the United States shed new light on the many facets of this extraordinarily complex figure.

Yabancı akademisyenlerden soykırım iddialarına somut yanıt

Siegen Üniversitesi akademisyenlerinden Dr. Christian Johannes Henrich ile Slovakya’dan Alica Vidlickova, Batılıların Türk-Ermeni ilişkilerine bakış açılarını eleştirerek, soykırım iddialarının somut belgelere dayalı olmadığını söyledi.Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ’Türk-Ermeni İlişkileri’ konulu paneli, Dekan Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat yönetti. Dekan Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, Ermeni sorununun Türkiye’yi uluslararası alanda etkileyen önemli bir sorun olduğuna işaret etti.

Gazi’de Maket kiliseye saldırı


Mimarlık Fakültesi 1. sınıfı öğrencilerinin yaptığı 1/10 ölçekli kilise maketi, bir öğretim üyesinin ‘Neden cami maketi hazırlamıyorsunuz’ sorusunu sormasının ardından gece yarısı parçalandı. Gazi Üniversitesi’nde, üniversite yönetimi ile öğrenciler arasında “maket kilise” krizi yaşandı. Üniversitenin Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı kilise maketlerinin, üniversite yönetimi tarafından gece vakti yıktırıldığı iddia edildi. Fakülte öğrencileri, üniversitedeki bir öğretim üyesinin kendilerine, “Neden cami maketi hazırlamıyorsunuz?” diye sorduğunu öne sürdü. Fakülte Dekanı Mahmut Özbay’ın ise konu hakkında bilgisinin olmadığını belirterek, “Haberimiz olsaydı gereken tedbirleri alırdık” dediği öğrenildi.

Ermeni Müslüman olabilir mi?

Hemşinlilerin Müslüman olmalarına rağmen Ermenice konuşup Ermeni kültürü ve geleneklerinden ögeler taşımaları, Ermenilerin kendilerini Hıristiyanlıkla tanımlamalarını tartışmalı hale getirdi Ermenilerin kendilerini tanımlarken başvurdukları ana özelliklerden biri Hristiyan olmaları. Hemşinlilerin Müslüman olmalarına rağmen Ermenice konuşmaları, Ermeni kültürü ve geleneklerinden ögeler taşımaları, “Ermeni”nin nasıl tanımlanacağı sorusunu gündeme getirdi. Hemşinler hakkında Aram Arkun’ın kaleme aldığı ilk kapsamlı kitap Ermeniler arasında tartışma yarattı. (Ermeni kilisesi Ermeni halkıyla özdeşleşmiş bir kilisedir.Türkiye'de Müslüman olan bir Ermeni dinini değiştirmedikçe Ermeni kabul edilmez. Kaldı ki Türkiye Ermenileri bir cemaat yani Hıristiyan bir topluluktur. Bu nedenle Müslüman Ermeni olsa olsa ayrı bir cemaat oluşturur. HYETERT) 

ՎԱՏԻՓ ՀՆԳԱՄՍԵԱՅ ԸՆԴՄԻՋՈՒՄԷՆ ԵՏՔ ԵՐԷԿ ԺՈՂՈՎ ՄԸ ԳՈՒՄԱՐԵՑ Ս. ՓՐԿԻՉ ՀԻՒԱՆԴԱՆՈՑԻ ԵՐԴԻՔԻՆ ՏԱԿ


Համայնքային Հաստատութիւններու Վարիչներու Միջեւ Տարակարծութիւնները Կը Շարունակուին. ՎԱՏԻՓ, մօտաւորապէս հնգամսեայ ընդմիջումէ ետք երէկ 2013ի իր առաջին ժողովը գումարեց Ս. Փրկիչ Ազգային Հիւանդանոցի Պիլէք հանգստարանին մէջ, Ատենապետ Պետրոս Շիրինօղլուի գլխաւորութեամբ։

Türkiye Ermenilerinde Hikâye

Fırat Demir
Siyasi hesaplaşmalar ya da hak aramalar- ya da adına ne denirse densin- insanlığın başına her zaman bir çığ gibi düşmüştür. Aynı dili konuşmasa da ortak kültür, gelenek ve görenek paydasında insanlar, isteyerek ya da istemeyerek ayrışmış ya da ayrıştırılmıştır. Bu gerçek, kök salmış bir toplumun içine doğan öteki için de yıllardır birlikte yaşayan halkların ötekisi için de benzer şekilde tezahür etmiştir. Üzerine çöken karın etkisiyle donup kalanlardan birisi de edebiyat sanatı olmuştur şüphesiz. Örnekler için Türkiye ya da dünyadaki darbe yahut savaş dönemlerini hemen gözümüzün önüne getirebiliriz. 20. yüzyılın başında Türkiye Ermenilerinin başına gelenler bir halkın edebiyatının siyasi gelişmelerden nasıl etkilendiğinin iyi, aynı zamanda çirkin bir kanıtıdır.

Asuri-Süryaniler talepleriyle süreçte yer almak istiyor

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Newroz’da açıkladığı yeni süreç Kürtlerin yanı sıra Asuri-Süryaniler arasında da bir tartışma ve hareketlilik yarattı.100 bini aşkın Süryani'nin yaşadığı İsveç’de çalışma yürüten Asuri-Süryani dernek, örgüt ve partileri 2 aydan beri bir araya geliyor, sorunlarını tartışıyor ve taleplerini belirlemeye çalışarak barış süreci içinde yer almak istiyor. (Asuri ve Süryaniler, öncelikle Lozan'daki azınlık haklarını,ardından da cemaatin tüzel kişiliğini tanınmasını ve örgütlenmesine izin verilmesini istemelidir. HYETERT)

İsyan Ateşinden Geçen Mutkili Bir Ermeni Aile


Sünni-Alevi Fay Kırığında Reyhanlı


Yavuz Baydar
Yaklaşık 1 ton patlayıcının kullanıldığı Reyhanlı terör saldırısında tahribat Türkiye açısından 51 ölü, onlarca yaralı, 293 konut, 62 araba ve 452 işyerini çok aşan, siyasi bir hedefe işaret etmekte. Suriye’deki dehşetin belirsizliklerle dolu geleceğiyle örtüşen bu profesyonel işin, ülkenin açık bırakılmış bir fay hattını daha fazla yardığı da kesin. Reyhanlı saldırısı, Türkiye'nin çözüm bekleyen Alevi sorununu ve sosyal dokudaki açık fay hatları üzerindeki tehditleri su yüzüne çıkardı

The ‘Exact Translation’: How ‘Medz Yeghern’ Means Genocide

By Vartan Matiossian
Yes, until World War II, the Medz Yeghern of 1915 was unprecedented not only in the history of our people, but in the entirety of humankind. An entire people, an entire nation coming from the depths of millennia was killed, was dying. We condemn genocide [genotsid] or zhoghovrtasbanutiun with all our heart and soul. There is and there cannot be either juridical justification or any motion of prescription for genocide.

Kafaları taşla ezildi!

Reyhanlı ’da geçen cumartesi günü yaşanan bombalı saldırıların ardından, ilçeye giden Star Gazetesi yazarı Hakan Albayrak'ın izlenimleri tüyler ürpetti... “Bombalı saldırıda öldüğü söylenen kişilerin birçoğunun linç edilerek öldürüldüğü” anlatan Albayrak, “Bombalı saldırıdan hemen sonra Suriyeliler kafaları ezilerek öldürüldü, doktorlar otopside bunu saklamaya zorlandı” dedi. Reyhanlı’da yaşananların Neonazi faşist teröründen farksız olduğunu söyleyen Albayrak, “Bu insanlar maazallah Ermeni olsaydı acaba ne yapardık! Reyhanlı onlara ne yapardı! Kafasına taş vurarak öldürüyorsun Reyhanlı’da, sen kime ne yapmazsın! Bu müthiş bir utanç! Bunun acısıyla konuşuyorum” ifadesini kullandı.

TRT Müzik’te İstanbul Ermenice’siyle ilk klip

Erlin Tomaoğlu’nun “Tsüni Patil-Kar Tanesi” şarkısının video klibi 11 Mayıs’tan itibaren TRT Müzik’te dönmeye başladı. Erlin Tomaoğlu’nun, Türkiye’de bir ilke imza atarak İstanbul (Batı) Ermenice’siyle çıkardığı “Yıllar Sonra” albümünde yer alan “Tsüni Patil-Kar Tanesi” şarkısının video klibi 11 Mayıs’tan itibaren TRT Müzik’te dönmeye başladı. Tomaoğlu, TRT Müzik’e yaptıkları başvurudan 10 gün sonra yanıt geldiğini ve klibin hemen dönmeye başladığını söyledi.

Avrupa Konseyi dönem başkanlığı Ermenistan'a geçiyor

Ermenistan, tarihinde ilk kez bir Avrupa kurumunun dönem başkanlığını yapmaya hazırlanıyor. Ermenistan yönetiminin Avrupa Konseyi dönem başkanlığı bir hayli iddialı. Ermenistan, Avrupa genelinde demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün adresi olarak bilinen Avrupa Konseyi’nin dönem başkanlığını devralıyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu irili ufaklı 47 Avrupa ülkesini bünyesinde barındıran Avrupa Konseyi’nin dönem başkanlığı yarın Strasbourg’da düzenlenecek bir törenle altı aylığına Andora’dan Ermenistan’a geçecek. 

Primate Visits St. Vartan Armenian Church in Oakland on Second Palm Sunday


Awards Hye Spirit Medals to Three Parishioners. According to the Armenian Church calendar, May 12, 2013 was observed as Second Palm Sunday (Yergrort Dzaghgazart). The seventh Sunday of Easter is called Second Palm Sunday because of the readings on that day. Beginning with New Sunday and continuing until Pentecost, the Armenian Church reads from the four Gospels every day in their proper order. Luke is read in the morning; John at midday; Matthew at the beginning of the evening hour; and Mark at the end of the evening hour. The sections related to Christ’s entry into Jerusalem coincide with the seventh Sunday of Easter, hence the designation of “Second Palm Sunday.”

Aydınlardan 'Demokrasi ve Barış Konferansı'

Murathan Mungan, Orhan Pamuk, Vedat Türkali, Rakel Dink ve Yaşar Kemal'in de içinde olduğu aydın, akademisyen, yazar ve sanatçıların çağrısıyla 25-26 Mayıs tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek Demokrasi ve Barış Konferansı’na ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi.

Küresel Adalet ve Ermeni Soykırımı


Sait Çetinoğlu
1915 soykırımı yada Ermeni Soykırımını  tartışmak, tartışılır bir olgu olmaktan çok uzak bir durumun tartışılmasıdır. Ermeni Soykırımı, çok sayıda tarihsel kanıtın dünyanın akademik, politik ve hatta kurumsal çevrelerinde nihayet ciddiye alınmasıyla birlikte artık hukuken tartışılabilecek bir mesele olmaktan çıkmıştır. Türkiye ile Ermenistan ve Türkler ile Ermeniler arasındaki ilişki asimetrik bir hegemonya ilişkisidir. Bu ilişki Ermeni-Türk ilişkisi aslında yüzyıllarca önce, Türklerin Ermenileri askerî açıdan fethetmeleriyle birlikte başlamıştır.

“Ermenistan Karabağ Sorununun Çözümü İçin İmza Atmaya Hazır”

TurkishNY.com - Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Ermenistan’ın, Karabağ sorununun çözümlenmesine dair 6 temel ilkeyi imzalamaya hazır olduğunu söylüyor. APA’nın “Jokhovurd” isimli yayın kaynağından alıntıladığı habere göre Nalbandyan, Dağlık-Karabağ sorununun çözümlenmesine dair AGİT Minsk Grubu tarafından ortaya konan 6 temel ilkeyi Ermenistan’ın imzalamaya hazır olduğunu belirtti.

XXIV. Rupen Semerciyan Basketbol Turnuvası

Geleneksel Rupen Semerciyan Basketbol turnuvasının XXIV.üncüsü bu yıl 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü saat 14:30 'da başlayacaktır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Cumartesi ve Pazar günleri oynanacak karşılaşmalarla turnuva Haziran ayı ortalarında tamamlanacaktır. Bu yıl turnuva İki devreli lig usülu ile oynanacak daha sonra play-off karşılaşmalarıyla tamamlanacaktır. Turnuva bu yıl yenilenen Sahakyan sahasında oynanmakta.

Türklükle mücadele etmeden sömürüyle mücadele, nereye?

Ayşe GÜNAYSU
“Kürt sorunu asıl verilmesi gereken mücadelenin önünde engel oluşturuyor. Yoksulluğu tartışamıyoruz, sömürüyü tartışamıyoruz, tüm kesimleri etkileyen emek sömürüsünü tartışamıyoruz. İnanılmaz bir neoliberal saldırı ve yağma var. Tüm bunlar olurken biz anayasadaki bir Türk sözcüğünün etrafında kıyametler koparıyoruz.” Bunu söyleyen, İzmir TAKSAV Temsilciliği’nde düzenlenen “Barış Süreci ve Anayasa Tartışmaları” başlıklı söyleşide konuşan CHP Denizli milletvekili İlhan Cihaner.Bu sözlerin sahibinin bir CHP’li olması bizi yanıltmasın. Aslında bu, kendini samimiyetle solcu hisseden birçok insanın, bunca sömürü, bunca yoksulluk varken bu “Kürt sorunu” yüzünden esas mücadelemizi veremiyoruz hissiyatının bir ifadesi.

New York'ta "Ermeni İddialarına" Karşı Türk Girişimi

Merve Yıldızalp - Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV), Ermeni diasporasının iddialarını 2015 yılına taşıma çabalarına karşı, ABD'deki Türk sivil toplum kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetlerin yanında yer almak maksadıyla New York'ta girişim başlattı. TÜRKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin, AA muhabirine, New York'ta başlattıkları girişim kapsamındaki etkinlikler hakkında bilgi verdi. TÜRKSAV'ın 17. ödül törenini Geleneksel Türk Haftası dolayısıyla New York'ta düzenleyeceklerini belirten Akengin, ayrıca Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu ile TÜRKSAV'ın programladığı "Türk Dünyası Lobiciliği" panelinin de düzenleneceğini bildirdi.

Second Australian Parliamentary Response to Turkish Condemnation of Genocide Recognition

A second member of Australia's New South Wales Parliament has responded to the Turkish Consul General's condemnation of the recognition of the Assyrian, Greek and Armenian genocides of World War One. Marie Ficarra, the Parliamentary Secretary to the Premier of NSW, has written a strong response to the Turkish Consul's letter. Yesterday, Rev. Hon. Fred Nile, the Parliamentary Leader and member of the Christian Democratic Party, responded to the Turkish Consul General's letter .

“Zirve” katliamında çarpıcı iddialar / Striking claims in “Zirve” trial

Malatya’da Zirve Yayınevi ile ilgili davanın öğleden sonraki oturumunda ifade vermeyi sürdüren gizli tanık İlker Çınar, çarpıcı iddialarda bulundu… 1992 yılında TSK’ya uzman erbaş olarak girdiğini ve daha sonra istihbarat biriminde görevlendirildiğini belirten Çınar, TUSHAD bünyesindeki Beyaz Kuvvetler Komutanlığı’nda göreve başladığı sırada kendisine misyonerlik ile ilgili eğitimlerin verildiğini ve bu dönemde TUSHAD’ın başında şu an emekli olan Orgeneral Hurşit Tolon’un olduğunu iddia etti.

Yargıtay: Dink cinayetinde 'terör' değil 'suç' örgütü var

Mesut Hasan Benli
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Hrant Dink cinayeti davasında, sanıkların "silahlı terör örgütü" değil "suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt" üyesi olduklarına karar verdi... Daire, Davanın bir numaralı şüphelilerinden Yasin Hayal için de Dink'i "tasarlayarak öldürmeye azmettirmek" suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasını onadı. Hayal'in "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan verilen beraat kararını ise "suç işlemek amacıyla oluşturulan örgütü kurma ve yönetme suçundan" ceza verilmesi istemiyle bozdu.

Yeni Ermeni taleplerine ‘go ahead’

Mahir Tan (AVA) Londra- Dileme, açılımcılık, Arabizasyon kampanyaları yeni bir Ermeni talepleri dizisi ortaya çıkarmak üzere. Medya’da yaratılacak kampanyanın sis bombaları ise Türkiye’nin mutemet ‘Ermeni Soykırımı’ şampiyonları ile İngiltere’nin İndependent gazetesinden gönüllü ‘Ermeni soykırımı’ yazarı Robert Fisk. Lübnanlı bir Ermeni ile evli Robert Fisk, Taner Akçam’ın pişirip kotardığı bir hikayeden kitaplaştırılan Osmanlı subayı Ermeni Sarkis Torosyan olayını efsaneleştirmiş ve içine biraz da ‘Osmanlı’nın fedakar Arap askerleri’ masalları ekleyerek 12 Eylül 2013 tarihinde servis etmiş İndependent gazetesinde... Son dönemin kervanına katılan bir başka ‘bilim adamı’ ise Uğur Ümit Üngör.Kitabının adı;’confiscation and destruction -The Young Turk seizure of Armenian Property’. Kendisini aynı zamanda ‘genoside’ uzmanı ilan eden yazar,’Ermeni soykırımının, Ermenilerin mal ve topraklarını yağmalamak için Türk hükümeti tarafından yapıldığını ileri sürüyor.

Karagözyan okulu 100. Yıl Spor etkinlikleri 2


Masa Tenisi yarışmaları Şişli Spor Kulübü salonunda yapıldı. Müsabakalara 55 sporcu katılırken toplam 5 kategoride dereceye giren sporcular;

Aram Nigoğosyan Spor Oyunları:

7 branşta yapılacak olan oyunların Atletizm ve Masa Tenisi yarışmaları sonuçlandı. Atletizm de alınan sonuçlar sonunda Karagözyan şampiyon olurken Esayan 2.  Yeşilköy okulu da 3. oldu.

Tarihçilere bırakmayalım

Amed Gökçen
Herhangi bir konuda “kadrolu” olmayan akademisyene ihtiyaç duymayan -hatta ciddiye almayan- devlet yetkililerinin, örneğin 1915 olaylarını akademisyenliğin belalı savunucuları olan tarihçilere havale etmesinin insani bir amacı olduğunu düşünmek, en klasik tabiriyle saflık olur. Çünkü “1915 olaylarını tarihçiler çözsün” demek, çok açık bir şekilde, “ben bu işi çözmek istemiyorum” demenin politik zemine oturtulmuş, kulağı tırmalamayan halidir. Halbuki soykırım tartışmaları sadece tarihçilere bırakıldığı andan itibaren bu konunun yıllarca sürecek bir tartışmaya dönüşeceği ve aslında aynı politik mecralarda yer almalarına rağmen, tartışmanın tüm taraflarının ürettiği çok sayıda “ama”nın konuyu içinden çıkılmaz tarihi bir kuyu haline getireceği de ortada.

Australian Parliamentary Leader Responds to Turkish Condemnation of Genocide Recognition

On May 10 the Parliament of New South Wales, Australia, unanimously passed a motion to recognize the Greek, Assyrian and Armenian genocide perpetrated by Ottoman Turks in World War One (AINA 5-10-2013). Turkey responded by condemning the motion (AINA 5-10-2013) and barring Australian legislators from Gallipoli (AINA 5-11.-2013). The Turkish Consul General sent a letter to the NSW Parliament in which he condemned the genocide recognition. The sponsor of the motion, Rev. Hon. Fred Nile, the Parliamentary Leader and member of the Christian Democratic Party, responded to the Turkish Consul General's letter as follows.

Uzman: Yakındoğu’da yeni tip bir soykırım gerçekleştiriliyor

Yakındoğu’da yeni tip bir soykırım gerçekleştiriliyor. Araplar, Arapları katlediyor. Açıklama 13 Mayıs’ta  düzenlenen basın toplantısında «Noravank» Bilim-Eğitim Fonu Merkezi Direktörü Gagik Harutyunyan’dan geldi. Harutyunyan’ın kanaatince Suriye’de silahlı çatışmaların devamı yönünde kaynaklar yeterli, zira bir taraftan Katar, Suudi Arabistan, son dönemde de Birleşik Arap Emirlikleri ‘askeri olmayan masraflar için’ isyancılara 1 milyar dolar tahsis etmeye karar verdiler.

ABD Erivan Büyükelçisi: Ermeni-Türk Protokollerinin başarısız olması Türklerin suçu

ABD Erivan Büyükelçisi John Heffern, « ″Ermenistan 3-4 yıldır herşeyi yapıyor. Bunun Ermenistan için büyük bir başarı olduğunu düşünüyoruz. İki cumhurbaşkanı imza konusunda cesaret gösterdiler. Ancak bu Türkiye tarafından onaylanmıyor, bunu Karabağ sorununa bağlamaya çalışıyorlar.″ diyen elçi Ermeni-Türk protokolleri konusunda herhangi bir önkoşul olmaması gerektiğini, ancak Türkiye’nin düşüncesini değiştirip bunu Karabağ sorunuyla bağlantılandırmaya başladığını kaydetti.

Patriarch trusts in God, state against assassination

Vercihan Ziflioğlu   vercihan.ziflioglu@hurriyet.com.tr
“I have no worries,” Bartholomew wrote to the Hürriyet Daily News in a written statement. “I am protected by God first, and then the state.” Fener Greek Patriarchate spokesman Dositheos Anagnostopulos also said the police had taken the necessary measures and everybody should be calm. “The claims are not definite yet, but we feel safe,” he said.

Wise Persons hear minority woes

Verciha Ziflioğlu

Members of minority communities voice their problems and demands, including churches, schools and districts inhabited by minority populations, during the Wise Persons Commission’s Marmara Group meeting at an Armenian Church in Istanbul

"Zirve" katliamında çarpıcı iddialar

Malatya'da Zirve Yayınevi ile ilgili davanın öğleden sonraki oturumunda ifade vermeyi sürdüren gizli tanık İlker Çınar, çarpıcı iddialarda bulundu... 1992 yılında TSK'ya uzman erbaş olarak girdiğini ve daha sonra istihbarat biriminde görevlendirildiğini belirten Çınar, TUSHAD bünyesindeki Beyaz Kuvvetler Komutanlığı'nda göreve başladığı sırada kendisine misyonerlik ile ilgili eğitimlerin verildiğini ve bu dönemde TUSHAD'ın başında şu an emekli olan Orgeneral Hurşit Tolon'un olduğunu iddia etti.

Vanda Miss Joaquim – a deliberate cross or chance fertilization

While researching the history of the Armenian community in Singapore, I came upon the story that Agnes Joaquim, the daughter of a prominent Armenian family, had discovered a new orchid in her garden. This orchid was subsequently named Vanda Miss Joaquim after her. It was claimed that one morning when Agnes was loitering alone in her garden, she came across a new type of orchid nestled in a clump of bamboo. Full of excitement she immediately rushed to Henry Ridley to show him her discovery.

Respected Citizens: the History of Armenians in Singapore and Malaysia

Armenians are one of the most scattered races in the world. Whether enticed by better prospects elsewhere or forced to flee by conquest, they have put down roots in many new lands. When conditions for some Armenians long domiciled in Persia became untenable, they looked for new homes, turning towards India and later, Penang and Singapore. Although fewer than 830 Armenians ever lived in Singapore and Malaysia, they played a significant role in the social, civic and economic life of the early British trading settlements in both countries.

Patrikhane’ye Diriliş Ziyareti


Ermeni Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Kutsal Diriliş Yortusu’nu kutlamak için Dinler ve kiliseler arası ilişkiler sorumlusu Episkopos Sahak Maşalyan, Ruhani Meclis sekreteri Kıdemli Peder Krikor Damadyan ve yayın bölümünden Diyakos Artun Damadyan ile birlikte  Ekümenik Patrikhane’yi ziyaret etti.
Patrikhane girişinde din görevlileri tarafından karşılanan Başepiskopos Aram Ateşyan, Patriklik Kilisesi’nde dua etti. Ziyaretçiler, burada Kutsal Diriliş ilahisini okunduktan sonra, Ekümenik Patrik Bartholomeos tarafından, çalışma odasında kabul edildiler.

"Varlık ve Yokluk Kıskacında Ermeniler: Emval-i Metruke Kanunlarında Soykırımın İzini Sürmek"

Konuşmacı: Ümit Kurt / Clark Üniversitesi
Tarih: 18 Mayıs 2013 Cumartesi
Saat: 14:00- 18:00
Yer: Taksim Hill Otel, İstanbul
Emval-i Metruke Kanunları, “normal ve sıradan” görülen ve öyle algılanan kanunlardır. Bu nitelikleri itibarıyla varlıkları hiç bir zaman sorgulanmamıştır. Onların “doğal sayılması” tüm bir Cumhuriyet tarihi boyunca Ermeni soykırımının niçin yok sayıldığının da cevabıdır. Çünkü bu “normallik”, yok sayma ile eş anlamlıdır. Türkiye, bir varlığın –genel olarak Hristiyan özel olarak Ermeni varlığının– bir yokluk haline çevrilmesi üzerine kurulmuştur.

Zirve Katliamı’nda 65. duruşma başladı


Zirve Yayınevi’nin Malatya Bürosu’nda Tilmann Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel’in ölümüyle sonuçlanan katliamın 65. duruşması başladı. Duruşmanın 2 hafta sürmesi planlanıyor. Bu oturumlarda duruşmaların önemli tanıklarıdan Tarsus Kilisesi’nin eski pastörü ve jandarma istihbarat elemanı İlker Çınar dinlenecek.

Nükleer, Fransa'ya soykırım dedirtmez

Dilek Güngör

Enerji Bakanı Yıldız, Sinop nükleer santralinde Japonlar'ın ortağı olan Fransa'ya mesaj verdi. Yıldız, "Nükleer, sözde Ermeni Soykırımı'yla ilgili konularda düzenleyici olur. Ülkeler söylemlerine dikkat eder" dedi

Akil İnsanlar, Ermeni vatandaşlarla buluştu


Akil İnsanlar heyeti, Feriköy Ermeni Kilisesi'nde azınlık temsilcileri ile bir araya geldi. Akil İnsanlar heyetinden Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit, Avukat Yücel Sayman, Prof. Dr. Deniz Ülke Ariboğan, Prof. Dr. Mustafa Armağan, Yard. Doç. Dr. Yakup Levent Korkut ve Gazeteci-Yazar Ali Bayramoğlu Şişli'deki Feriköy Ermeni Kilisesi'ne giderek azınlık temsilcileri ile bir araya geldi.

Ümit Kurt: 'Türkiye'de yalan hakikate, hakikat de bir rejime dönüştürüldü'

 Özel- Geçtiğimiz günlerde İletişim Yayınları tarafından yayınlanan Kanunların Ruhu (Emval-i Metruke Kanunlarında Soykırımın İzini Sürmek) başlıklı kitabın yazarlarından Prof. Dr. Taner Akçam'la bir söyleşi yapan Yayın Yönetmenimiz Yalçın Ergündoğan, bu kez kitabın diğer yazarı, Clark Üniversitesi Tarih bölümü, Holocaust ve Soykırım Çalışmaları programında doktora çalışmalarını yürüten Ümit Kurt ile konuştu. Ümit Kurt: "ArAştırmalarımız sırasında beni oldukça sarsan bir diğer belge ise 2 Temmuz 1924’de çıkartılan 663 sayılı Seyr ü Sefer Talimatnamesi ve Pasaport Kanunları olmuştu. Gerek Seyr ü Sefer Talimatnamesi ve daha sonra bu talimatnamede yapılan muhtelif değişikliklerin gerekse Pasaport Kanunlarının en önemli amacı Ermenilerin Türkiye’ye girmelerine ve ülke içinde özgürce seyahatlerine engel olmaktı. Siyasi irade, Ermenilerin mallarına el koymak ve Anadolu topraklarında bir daha Ermeni varlığının yeşermesine müsaade etmemek politikası izlemekteydi. 

'Süryani'lere yönelik hukuksuzluk ve hak gaspı hâlâ sürüyor...'

İstanbul- Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) Şişli İlçe Örgütü'nce düzenlenen 'Resmi tarihle yüzleşme atölyesi' kapsamındaki söyleşide, 'Soykırıma uğramış bir halk: Süryaniler...' ana temasıyla sunum yapan 'İzmir Süryanilerle Dayanışma Platformu' sözcüsü Zeynep Tozduman "Ermenilere yönelik soykırımından sonra metropollerde yaşayan Ermeni aydınları, bu konuyu dünya kamuoyuna duyurdu. Süryanilerin ise eli kalem tutan kesimleri ortadan kaldırıldığı, Ermeniler ve Rumlar gibi bir devletleri de olamadığı için Süryanilere yönelik sürdürülen ‘Seyfo ne yazık ki dünya kamuoyuna yeterince duyurulamadı. Süryani halkı 1840’lı yıllardan itibaren sürgün, tehcir, açlıkla devam eden 1915’lerde tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı" dedi. 

A History of a Perfect Crime1

By Talin Suciyan 
I spent my high school years in Samatya. The majority of my classmates were the children of the Armenians who had come to Istanbul from the provinces during the republican years. We were allowed to go out during our lunch breaks. Many of the students lived in Samatya and could go home for lunch. Yet, in the early 1990’s, when the political tension in the country reached its peak, because of the Kurdish issue, we were no longer allowed to go outside the school grounds during lunch breaks.

Շնորհավոր Մայրերու Օր / Anneler Günü Kutlu Olsun


Nar çatlayınca...

Nuray Sancar
Rehberimiz Burçin’in her müze, cami ve kültür merkezi girişinde en çok kullandığı sözcük “burası eski bir Ermeni binası. Ermeniler gittikten sonra bina dönüştürüldü.” Gaziantep’te Ermenilerden kalan binalardan kırpıp Cumhuriyet’e yıldız yapmışlar belli ki. Yemek Müzesinin girişinde yönetmen Nathalie Borgers bu “gittikten sonra” lafına takıyor haklı olarak. Gönderildiler diyorum ona, 1915’te. Büyük Şehir Belediyesi’nin turunda Aziz Bedros Kilisesi’nden yapma bir kültür merkezinde ise çocuklar dans dersi alıyor. Zeybek türküleri ve bir de “İlle de Roman olsun” parçası var repertuarda. Romanlar şu anda sorunsuz bir kelime sadece, Ermeniler ise turistik. İç acıtıyor manzara ama ne yapılırsa yapılsın Ermeni kimliği ve etkisi kentte silinemeyecek biçimde yaşıyor yine de, üstü örtülemiyor. Narın kabuğunu çatlatmaya hazır, kabuğun altında huzursuz edici bir yara gibi büyüyor.

Obama Yönetimi, Sigorta Tazminatı Davasının Görülmemesini Talep Etti

İbrahim H. Aydoğan - Turkishny.com
Obama yönetimi ABD Yüksek Mahkemesi’nden sözde Ermeni soykırımının yaşandığı iddia edilen 1915 dönemine ait sigorta tazminat taleplerine ilişkin davayı görmemesini talep etti. ABD Yüksek Mahkemesi, 2012 Ekim ayında Obama yönetiminden sigorta tazminat taleplerine ilişkin davaya yönelik görüş talebinde bulunmuştu.

Papa, Osmanlı ile savaşan 800 Hristiyanı aziz ilan etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, kendisinin ilk "aziz ilan etme" töreninde, 1480 yılında İtalya'nın güneyinde Osmanlı'ya karşı savaşan 800 Hristiyan'ı aziz ilan etti.Törende konuşan Papa, "Biz, bugün Otranto şehitlerine hürmet ederken, dünyanın pek çok yerinde bu günlerde halen şiddete maruz kalan pek çok Hristiyan'a Tanrı'nın, cesaret, sadakat ve kötülüklere iyilikle cevap vermesini diliyoruz" dedi.

İbadet yapısı benim için tektir'


Elif İnce / elif.ince@radikal.com.tr
Ermeni mimar Kevork Özkaragöz, 1994 yılında cemevi tasarladı, kilise restore etti, şimdi de Balıkesir'de cami yaptı. Özkaragöz, "İbadet yapısı benim için tektir, önemli olan mekânın tanrıyla aramızdaki buluşmayı nasıl sağladığıdır" diyor.

Bartholomeos: "Hiçbir korkum ve endişem yok"

Fener Rum Patriği Bartholomeos, hakkındaki suikast iddiasıyla ilgili olarak, "Hiçbir korkum ve endişem yoktur. Önce Yüce Allah, sonra devletimizin emniyet mensupları bizi en iyi şekilde koruyorlar" dedi.