Etiketler

Cengiz Aktar Yazdı: Cuma Notları

Demirören haberi Sıradan bir vak’a değil. Haberdeki iddialarda sözü edilen işlerin benzerleri 20. yüzyıl başındaki ulus inşasıyla başlar. Gayrimüslim mallarının yağması vasıtasıyla gerçekleştirilen ulusal sermaye birikimidir bu. Matthias Bjørnlund The 1914 cleansing of Aegean Greeks as a case of violent Turkification ya da “Şiddet Yoluyla Türkleştirme Örneği Olarak Egeli Rumların 1914’te Temizlenmesi” başlıklı 2008 tarihli makalesinde, daha soykırım ve mübadeleden önce İttihat Terakki’nin Ege’de Osmanlının gayrimüslim vatandaşlarını bölgeden temizleme çalışmalarının ayrıntılarına girer. Radikal’de Ayşe Hür (31 mart) hatırlatıyor: “hedef Ayvalık’taki 12.000, Çanakkale’deki 90.000, İzmir’deki 190.000, Urla ve Çeşme’deki 130.000 Rumun kaçırtılması ve bölgenin tamamen Türkleştirilmesi, Müslümanlaştırılmasıydı.

B.M.O.Y.D Sohbet Toplantısı

Bomonti Mıhitaryan Okulundan Yetişenler Derneği, Hayr Tatul Anuşyan'ın "Dil ve Kültür arasındaki ilişki,kültürün hayatımıza yansıması ve Ermenicenin kullanılması " konulu ilk sohbet toplantısı: Tarih: 30 Mayıs Perşembe; Saat : 20.30
Yer: Dernek salonu. Arpasuyu Sok. No.20 Bomonti- Şişli

“Bu Topraklarda Yaralanmayan Kalmadı”

Seher Dilovan Kürtçe türkü okuyamayan bir sanatçı olarak yaşadıklarını, Takuhi Tovmasyan Ermeni tehcirinde ailesinin yaşadıklarını anlattı. Emine Uçak Erdoğan ise “insana rağmen insan için” çalışan iktidarları eleştirdi.Ortak Geleceğin İnşasında Buluşan Kadınlar toplantısının ikinci oturumunda, “yaralarımızı nasıl sarmalıyız” sorusu tartışılmaya devam etti. Necla Koytak moderatörlüğündeki oturumda Emine Uçak Erdoğan, Takuhi Tomasyan ve Seher Dilovan konuştu.

XXIV. Rupen Semerciyan Basketbol Turnuvası - 2

Turnuvanın ilk haftası geride kaldı. Yine heyecan devam ediyor. Haftanın sonuçları şöyle.

Zirve tanığı: Bana çekilmek için baskısı yapıldı

ZİRVE Yayınevi davasında çapraz sorgusu süren davanın hem tanığı hem de sanığı olan İlker Çınar, TUSHAD halen aktif olarak çalıştığını iddia ederek, kendisine davadan çekilme baskısı yapıldığını ileri sürdü... Müdahil avukatlarından Erdal Doğan da tanık Çınar'a sorular yöneltti. 8 gün boyunca ifade veren İlker Çınar'a, çapraz sorgusunda sanık ve avukatlarının yüksek sesle konuşarak baskı yapıldığını iddia eden avukat Doğan, yorum katılarak manipülatif sorular sorulduğunun da altını çizdi. Meclis kayıtlarına geçen MİT raporu ile tanık beyanlarına göre, 1990'lı yılların başından itibaren Özel Harp Dairesi'nin yeniden yapılanmaya gittiğini anlatan Doğan, bunun ardından misyonerliğin öncelikli tehditler arasında algılanarak buna yönelik çalışmalar yapıldığının belirtildiğini anımsattı.

Yıllar Sonra Hasret Giderdi

1960 yılında Ordu’dan İstanbul’a göç eden Hırant Bakır, Eyüp Feshane’de gerçekleşen Ordu Tanıtım Günleri’nde hemşerileriyle hasret giderdi. Kabadüz’ün Çambaşı Yaylası’nda Ermeni bakır ustası Vartan Bakır’ın oğlu Hırant Bakır (81) Kabadüz ve Yokuşdibi stantlarını ziyaret ederek hem memleket özlemini giderdi hem de eski günleri hemşerilerine anlattı. 81 yaşındaki Hırant Bakır, her akşam uyumadan önce Çambaşı Yaylası’nı ve eski günleri düşünerek uyuduğunu söyledi.

Din İle İfade Özgürlüğünü Barıştırmak

Elif Akgül / elif@bianet.org
FIDH'in düzenlediği Siyasal Dönüşümler ve İnsan Haklar Forumu'nun ikinci günündeki çalışma grubunda Azhar, Spees, Tubiana, Hummaida ve Özipek din özgürlüğünü ifade özgürlüğü bağlamında tartıştı... “Tüm bu inanç alanına şiddet ve şiddet tehdidiyle donatılmış bir program uygulandı. Cemaatler yasa dışı ilan edildi, Sünni ve Alevi dergahları kapatıldı, Şeyhlik, Dedelik, Babalık suç haline getirildi, ayinler yasaklandı. “On senelik AKP iktidarında Müslüman ve gayri-Müslim dinlere yönelik bazı özgürlük alanları açıldı ancak hala yapılması gereken çok şey var. İnanan, inanmayan ve farklı inana herkes için devletin din ve vicdan özgürlüğünü sağlaması, kimlikler karşısında kör olup kimseyi mağdur etmemesi gerekiyor. Din ve vidan özgürlüğünün anayasada yer alması, laikliğe de yer verilecekse bu özgürlüklerle çelişmeyecek şekilde tanımlanması gerekiyor.”

Çözüme Evet Yürüyüşü

26 Mayıs Pazar günü, saat 14.00'da Saraçhane
30 yıldır, her gün yürek çarpıntılarıyla uyanmamıza sebep olan…Nerede olursak olalım, hayatımıza damgasını vuran dev bir sorun çözülmek üzere. Kürt sorunu konusunda tarihi adımlar atılıyor. İlk kez çözüm kapısının net bir şekilde aralandığına tanık oluyoruz. Bizler, çözüm sürecine gözümüz gibi bakmamız gerektiğine inanıyoruz. Biliyoruz ki çözüm yönünde atılan her adım, ölümün bu topraklarda yarattığı kasvetli havanın bir kader olmadığını herkese, hepimize gösterecek.

Sevan Nişanyan’ı Linç Girişimine Karşı Acil Önlem Çağrısı

Soykırım Karşıtları Derneği 
Aşağıda gördüğünüz ifade 1915’ten bu yana ve hatta çok daha ileriki tarihlere uzanan Osmanlıdan miras TC devletinin zihniyet aynasıdır. Bu zihniyetin açığa çıkması için biraz egemenlik damarına basmanız, yani gerçekleri konuşmanız gerekir. Sevan Nişanyan, sözünü evirip çevirmeden dobra dobra konuştuğu, engizisyon yasalarına rağmen, gözünü daldan budaktan sakınmadığı, yazdıklarını kamuoyu ile paylaştığı için sık sık egemen zihniyetin damarına basmaktadır. Her defasında karşısına “aklını başına alması, tehcir edilmesi, ortadan kaldırılması” vs. özü aynı olan soykırımcı egemenlik zihniyetinin “Sevan sorununa” çözüm konseptleri ile karşılaşmaktadır. 

Ermeni Diasporası Yüksek Mahkeme’nin Kararını Bekliyor

ABD’nin California eyaletinde Ermenilerin sigorta şirketlerine tazminat davası açabilmelerine izin veren yasa, ABD Yüksek Mahkemesi tarafından değerlendiriliyor. Yüksek Mahkeme’nin Beyaz Saray’dan da konuyla ilgili görüş talep ettiği değerlendirme sürecinin önümüzdeki aylarda sonuçlanması bekliyor.

Aydınlar: Sevan Nişanyan yalnız değildir!

Bir grup aydın Nişanyan'a sahip çıktı… Aralarında İsmail Beşikçi, Fikret Başkaya, Ali Nesin ve Ragıp Zarakolu’nun da olduğu bir grup aydın ‘Sevan Nişanyan yalnız değildir!’ başlıklı bir bildiri yayınladı. " Sevan Nişanyan’ın İslam mitolojisini İslamcılar gibi yorumlamıyor diye 13, 5 ay cezaya çarptırılmasını protesto ediyoruz. Ayrıca Fazıl Say’ın Ömer Hayyam şiirinden dolayı cezalandırılmasından sonra, yazar, dilci ve araştırmacı Nişanyan’ın cezalandırılması Türkiye’de Sünni İslam toleranssızlığının sadece yaygınlaştığını değil devlet kademesinde resmi görüş haline geldiği anlaşılıyor..."

"Nişanyan'a Verilen Ceza Laiklikle Çelişiyor"

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) yazar Sevan Nişanyan'ın kişisel blogunda Muhammed peygambere hakaret ettiği suçlamasıyla 13,5 ay hapis cezasına çarptırılmasını kınadı.Nişanyan'ın hapis cezasına çarptırılması ifade özgürlüğünün feci bir ihlalidir ve ülkedeki gazeteci ve bloggerlara tehdit mesajı niteliğindedir. Ceza temyiz mahkemesinde mutlaka bozulmalıdır. İslamiyet'e karşı eleştirel görüşlerin baskı altına alınması Türkiye gibi laik bir ülkeye yakışmamaktadır...” “Türkiye'deki yasa yapıcıları acilen Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesinin üçüncü fıkrasının feshetmeye çağırıyoruz. Bu acımasız hüküm gittikçe artan soruşturmaların temelini oluşturmaktadır.”

Nişanyan'ın ifade özgürlüğü

Eyüp Can / eyup.can@radikal.com.tr
Sevan Nişanyan'ın sözleri de ifade özgürlüğüne ilişkin tezi de problemli. Ama 13,5 ay hapis cezası alması da öyle. Ne zaman ifade hürriyeti ile ilgili bir yazı yazsam “O hakaretler sana, karına, annene, babana yapılsa yine ifade hürriyeti der misin?” sorusu geliyor.

Dünden bugüne Halkların “KIZILBAŞ SİYASETİ”

Belediye Başkanlığı Seçimlerini Ermeni Yanlısı Eric Garcetti Kazandı

21 Mayıs’ta yeni belediye başkanını seçmek için sandık başına giden Los Angeles, Eric Garcetti dedi. Annesi Yahudi olan ve bu inanca göre yetişen Garcetti Los Angeles’in ilk Yahudi belediye başkanı olmakla dikkat çekiyor. Sendika dostu Wendy Greuel ile girdiği başkanlık yarısını % 53.1 oyla kazanan Garcetti, aynı zamanda tam bir Ermeni dostu. ANCA, ACA-PAC gibi güçlü Ermeni kuruluşları tarafından sonuna kadar desteklenen Garcetti’nin yeni dönemde Ermeni isteklerine duyarsız kalmayacağı biliniyor.

Ermeni Soykırımının 100. Yılına yönelik Tüm Rusya Komisyonu ilk oturumu gerçekleşti

22 Mayıs’ta Rusya Federasyonunda Ermeni Soykırımının 100. Yıl Etkinlikleri Tüm Rusya Komisyonu (TRK) ilk organizasyon amaçlı oturumu Ermenistan’ın Moskova Büyükelçiliği konutunda gerçekleşti. Oturumu Ermenistan’ın RF Büyükelçisi Oleg Yesayan, Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü Direktörü Hayk Demoyan ve Ermeni Apostolik Kilisesi Yeni Nahçivan ve Rusya Diyakosluğu ruhani önderi Piskopos Yezras Nersiyan yönettiler.

Azerbaycan: Ermenistan'ın Yaptığı Açıklamalar Umut Verici

Azerbaycan’la Ermenistan arasındaki buzlar eriyor mu? Karabağ sorunu çözülecek mi? Bu sorulara sıcak cevaplar geliyor. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’ın son günlerde yaptığı açıklamaları umut verici olarak değerlendirdi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan’ın, Karabağ sorununun çözümü için AGİT Minsk Grubunun önerdiği maddeleri kabul etmeye hazırız ifadesi Azerbaycan’da memnuniyetle karşılandı.

Ermeniler Yalanlarını Kongre'ye Kabul Ettirmek İçin Kampanya Başlattı

ABD’deki Ermeni diasporası, Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında Kongre’ye sunulan yasa tasarısına destek için kampanya başlattı. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde Ermeni Amerikalılar, ABD Kongresi’nde bölgelerini temsil eden Kongre Üyelerine elektronik posta göndererek Ermeni tasarısına destek çağrısı yapıyor.

ABD Jeoloje Enstitüsü, Ermenistan’ın kaya gazı kaynaklarını araştırdı

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), Ermenistan’ın kaya gazı kaynaklarını araştırmak üzere Ermenistan’a ziyarette bulundular. Açıklama bugün 22 Mayıs’ta düzenlenen basın brifinginde  Ermenistan Enerji ve Doğal Kaynaklar  Bakan yard.  Areg Galstyan’dan geldi. Galstyan ″Bizim için kendi enerji kaynaklarımızın tesbiti, ithal edilen enerjiye paralel kendi kaynaklarımızın kullanımı önemli″ dedi.

Haziran’da Fransız-Ermeni Mükemmeliyet Haftası gerçekleştirilecek

«Marseille Provence 2013-Avrupa Kültür Başkenti» etkinliği çerçevesinde 17-23 Haziran’da Fransa’da, Ermenistan’ın  Marseille Başkonsolosu Vardan Sırmakeş himayesinde Fransız-Ermeni Mükemmeliyet Haftası  gerçekleştirilecek.

Uzlaşma Kültürü Ve Ermeni Cemaati- Murat Bebiroğlu

Sevgili Okurlar, cemaatimizde uzlaşma kültürünün geliştirilmesinin cemaatimizin geleceği açsından büyük önemi olduğu açıktır. Ancak hakim zihniyetin ve etkili bazı yöneticilerin uzlaşma anlayışı genel anlayıştan epeyce farklı. O kadar ki bazıları herkesin kendi fikri etrafında toplanıp yumruk gibi olmasını, neredeyse ulus devlet gibi homojen bir topluluk arayışını uzlaşma sanıyor. Bir başkası temel görüşlerinde hiçbir ortak yanı olmayan zıt fikirlerden cemaat yararına çözüm aramaya, karşılıklı tavizler vermeye uzlaşma diyor. Dahası bir çoğu uzlaşmayı bir yandaş artırma, önemli ve meşhur olma yolu olarak görüyor.

El Nusra Ermeni aydını kaçırdı

Suriye Ermeni toplumunun önde gelen isimlerinden AGBU (Ermeni Genel Hayırseverler Birliği) Halep Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hagop Mikaelyan, el-Nusra örgütü tarafından kaçırıldı.

Bir Tarih Yok Oluyor!..

Yunus Boztimur
Kiğı’da 1800’lü yıllara ait tarihi yapılar yok oluyor. Kiğı ilçesi Eskikavak Köyünde (Arek) bulunan Surp Hovhannes Kilisesi restore edileceği günü bekliyor. Bingöl’deki tarihi yapılar bir bir yok oluyor. İl genelinde yüzlerce tarihi eser doğa koşullarına terk edilmiş durumda... 1.Dünya Savaşı öncesinde Kiğı'da Ermenilere ait olan 45 kiliseden biri olan Eskikavak Köyündeki (Arek) Surp Hovannes Kilisesi kendi kaderine terk edilmiş. 1800'lü yıllarda inşa edilen Ermeni kilisesi kötü koşullara rağmen günümüze kadar ayakta kalmış. 1.Dünya Savaşı öncesinde Eskikavak Köyünde yaşayan 170 aile ve bin 165 kişiye hizmet veren Surp Hovannes Kilisesi restore edileceği günü bekliyor.

Bu ülkede güvercinler bitmez

Cevat Sinet
Sevan Nişanyan’a verilen 13,5 ay hapis cezasına hepimiz ortağız. Sevan düşünmekle suç işlemişse, biz de her gün bu suçu işleyeceğiz. Türkiye’de ve dünyada aydın ve demokrat, yargıya ve hukuka inanan, evrensel insan haklarına saygılı olan her kesim Sevan Nişanyan’a destek olmalı. Türkiye’de bu tetikçi ve hedef gösteren gazete kültürünü, silahın mermisi gibi kullanan Yeni Akit Gazetesi yine Sevan Nişanyan’ı hedef göstererek gerek yargı yoluyla cezalandırılmasını, gerekse yargının yapamadığını radikal örgütlere havale ederek, görünen o ki Sevan’ı öldürtmek istiyorlar.

Sürgünde ölen Ermeni ressam sergiyle anılıyor

Bilge Eser
Sürgünde yaşamını yitiren Ermeni ressam Jak İhmalyan'ın "90'ıncı doğum günü", Yunanistan Konsolosluğu'nda sergi ve kitapla kutlanıyor. "Bir gün İstanbul'da olmak düşüydü. Hele de bir sergi açmak orada. Hey gidi Jak, sevgili kardeşim. Nihayet İstanbul'da sergin açıldı ama sen yoksun. Eski sözle 'ba'sü ba'd-el-mevt'; yani ölümden sonra dirilme cinsinden bir geri dönüş seninki. Resimlerin artık İstanbul'da. Hoş geldin sefa geldin memleketine..." Dünyaca ünlü ressam Abidin Dino, bu satırları Ermeni asıllı İstanbul doğumlu dostu ressam Jak İhmalyan için 1993'te kaleme almıştı. 

Ermenistan ve İran arasında enerji takası yapılacak

Ermenistan Enerji Bakanı Armen Movsisyan İran’la enerji konusunda sürdürülen ortaklığın yeni dönemde büyük önem kazandığını açıkladı.Ermenistan-İran Ortak İşbirliği Komisyonu’nun enerji takası yoluyla işbirliğini güçlendireceğini belirten Movsisyan, İran’dan alacakları gaz karşılığında bu ülkeye elektrik satacaklarını, fakat bunun tamamen takas usulüyle gerçekleştirileceğini belirtti.

Los Angeles’da Anadolu Havası

İvo Molinas  
16-19 Mayıs tarihlerinde ABD’nin Los Angeles şehrinde düzenlenen ve Türk kültürünü dünyaya daha yakından tanıtmayı amaçlayan Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali büyük ilgi çekti... Orange County fuar merkezinde düzenlenen festivale Türkiye’den on bir milletvekili ve on altı belediye başkanının yanı sıra Türkiye Musevi Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh, Türk Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas ile Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Derneği Başkanı Dinçer Türkmen de katıldı... Misafirleri de Uygarlıklar Yolu’nda dönem giysileri giyen oyuncular karşıladı... Türkiye gayrimüslim azınlıklarını temsilen Vakıflar Meclisi üyeliği görevini yürüten Laki Vingas, Türk Ermenilerini temsilen piskopos Sahak Mashalian ve akademisyenler Levon Marashlian, Ömer Taşpınar, Philip Clayton ve İsrailli gazeteci Faye Levy birer konuşma yaptılar.

Sevan Nişanyan'a da 'peygambere hakaret' cezası

Yazar Sevan Nişanyan, kendi blog’unda yer alan ve Hz. Muhammed'e hakaret ettiği iddia edilen bir yazısı nedeniyle İstanbul 14. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 13.5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Daha önceden de sabıkası olması dolayısı ile aldığı ceza para cezasına çevrilmeyen Nişanyan’ın sadece kararı temyiz etme hakkı bulunuyor... Sevan Nişanyan kararı eleştirdi: “Burada sistemli bir politika var. Bu, marjinal bir mahkemenin aldığı bir karar değil. Aynı zaman zarfında bir dizi davanın açılması ve bunun hızlı bir şekilde sonuçlanması burada politika değişikliği olduğunu gösteriyor. Ve bunun hükümet kaynaklı olduğundan eminim. İkincisi burada yapılan şey göz göre göre açıkça, fütursuzca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarına ve kararlarına meydan okuma niteliğindedir.

Ermeni korosu 310 yaşında

Ahmet Cirik
İstanbul’da kuruluşunun resmi olarak 310. yılını kutlayan bir koro var: “Sahakyan Muganni Heyeti Korosu.’’ Aslında koronun tarihi çok daha eskilere, 6 asır öncesine dayanıyor. Ermeni Patriklik makamının kurulduğu Samatya Surp Kevork Ermeni Kilisesi bünyesinde kurulan Sahakyan Muganni Heyeti Korosu’nun ilk ilahisini seslendirdiği tarih 1461’di ve Osmanlı tahtında Fatih Sultan Mehmed oturuyordu. Koro, Sarraf Sarkis Taşçıyan tarafından oluşturulan tüzükle 1703 yılında resmiyet kazandı. Muganni Heyeti, kuruluşunun 310. yılını çeşitli etkinliklerle kutlarken, bünyesine 1938 yılında katılan Sahakyan Korosu da 75. yılına ulaştı.

"Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Yukarı Karabağ sorununun mevcut durumu devam edemez"

 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Yukarı Karabağ sorununun mevcut durumunun devam edemeyeceğini söyledi... "Yukarı Karabağ'daki mevcut durum hiçbir taraf için kabul edilebilir değildir. Mevcut durumun devam etmesi demek, Azerbaycan topraklarının geri verilmesi sorununun ve Ermenistan'ın ekonomik ambargosunun devam etmesi demektir" diye konuştu.

Syrian Orthodox Archbishop Speaks on the Situation of Christians in Syria


On Saturday, May 18, Eustatius Matta Roham, the Archbishop of the Syrian Orthodox Church of Antioch for Northern Syria, met activists of the newly formed European Christian Relief Organization (ECRO) in Munich, where he came to visit the White Fathers and other Catholic organizations asking for support for the Syriac (also known as Assyrian and Chaldean) Christian people. This was the second meeting with the Archbishop in Germany and the situation in Syria was the main topic of discussion... During the recent meeting Archbishop Roham gave an authentic assessment of the recent situation of the Christians in Syria in general and in the Province of Al-Hassake in particular, where he resides. In addition, the talk evolved around the security and humanitarian crisis in the country and options for supporting the suffering Christians in Northern Syria and the refugees in the neighboring countries of Syria.

‘İlker Çınar'ın söyledikleri ciddiye alınmalı'

İddiaları Cihan Haber Ajansı'na değerlendiren davanın müdahil avukatlarından Erdal Doğan, "... 16 klasörü sanık olarak yargılanan ekibin hazırlamış olduğu misyoner karşıtlığı, misyonerleri Hıristiyanları kriminilize edici, düşman edici ve itibarsızlaştırmayı amaçlayan belgelerle doluydu ve çoğu sahte belgelerdi. İlker Çınar'ın söylemiş olduğu beyan ve iddialar da bu konuyla ilgili ciddiye alınması gereken ve dikkatle kayda alınması gereken hususlardır. Sanıkların yapmış olduğu bu gibi manipülasyonlar çoktu. Dosyalarda açıkça vardı. Zaten sanıkların yargılanma konusu olduğu şeyler, psikolojik hareketti. İşlenen cinayetler içinde ortam oluşturma, algı değiştirme ve manipülasyon amaçlı birçok faaliyeti içeriyor. Haliyle cinayetler işlendikten sonra da bu cinayetlerin istedikleri ve karşı oldukları kesime rahatlıkla yükletebilme ortamı da hazırlıyorlardı.

TT Arena ve Saraçoğlu'na kilise yapılsa...

Mevlüt Tezel              
Futbolu kadar Müslüman kimliğiyle de öne çıkan Ribery, kulübü Bayern Münih'ten; Allianz Arena stadının içine namaz kılabileceği bir oda yapılmasını talep etmiş. Kulüp de bu isteğe, büyük bir jestle karşılık verip odadan çok daha geniş bir alana bir cami yaptırma kararı almış. Caminin büyüklüğü ne kadar olur bilinmez ama içinde İslam kütüphanesi de yer alacakmış, sürekli bir imam atanacakmış... TT Arena'ya, Şükrü Saraçoğlu'na kilise yapma kararı çıksaydı ne olurdu? Aynı hoşgörüyü gösterir miydik? Asıl fark ise burada ortaya çıkıyor. Asıl fark ise burada ortaya çıkıyor. Almanya'da, Allianz Arena'ya cami yapılacak olmasını eleştiren bile yok! Çünkü orada lafta değil, özde inanç özgürlüğü var ve bu, her din için geçerli.

ԻՆ՞ՉՆ Է ԶԱՐՄԱՆԱԼԻՆ

ՈՍԿԱՆ ՄԽԻԹԱՐԵԱՆ
Լոս Անճէլըսի «Ասպարէզ» օրաթերթը արտատպած է «Հրապարակ»ի կողմէ կատարուած հարցազրոյցի մը կարգ մը հատուածները, որոնք երբեք զարմանալի չեն ինծի համար, բայց եւ այնպէս լուրջ մեկնաբանութեան եւ վերլուծումի կը կարօտին: Հարցազրոյց կատարող խմբագիրը, Լեւոն Սարգսեան, անծանօթ չէ իր խօսակցին՝ Արարատեան Թեմի Առաջնորդ Գերշ. Տ. Նաւասարդ Եպս.Կոճոյեանին, թէեւ  թերացած է անոր տալու  եկեղեցականի պատշաճ տիտղոսները (ներելի է. համայնավարութենէն մնացած սովորութիւններ են…): 

Western Diocese of the Armenian Church

We were devastated to learn of the deadly and destructive tornado which ravaged through the city of Newcastle, Moore and parts of southern Oklahoma City. More than two dozen have lost their lives including nine children. Seven of those children died at Plaza Towers Elementary School in Moore, a pre-kindergarten through sixth-grade school.

Türkiye’nin unutmayı tercih ettiği Ermeni kahraman


Robert Fisk / Çevri: Özde Çakmak
Ermeni-Türk subay Torossian’a madalyaları veren Enver Paşa idi… Komutan Torossian’ı düşünün. 1915 yılında 1,5 milyon Ermeni erkek, kadın ve çocuğun Osmanlı Türklerinin elinde katledildiği tüyler ürperten soykırımın yüzüncü yıl dönümü ile karşı karşıya kalan Türk hükümeti, Ermeni katliamlarının anılarını aynı yıl Gelibolu savaşında İttifak güçlerine karşı kazanılan Türk zaferini anma törenlerle bastırmayı planlıyor. Şimdiden, sadık akademisyenler 1915’de Gelibolu’daki Türk orduları arasındaki binlerce Arap birliğinin varlığını görmezden gelmek için ellerinden geleni yapmaktalar – - ve şimdi de Gelibolu’da gösterdiği cesaret sebebiyle madalya verilen bir Ermeni Türk topçu subayını kendi biyografisini yaratan bir yalancı olmakla yaftalıyorlar.

Atatürk Ermeniliği Yasakladı!

Köyden kente göç 60′larda başladı. 1963′te Antakya’nın ilçesi Hassa’da araba beklerken Mardin’den bir aile göçüp Antakya’ya gidiyorlar. Biri yaşlı, iki kadın, biri kız, biri oğlan, iki de çocuk. Çocuk bana Ermeni olduklarını söyleyince yaşlı kadın çocuğu azarladı. “Öyle deme, biz Ermeni değiliz, Türküz. Atatürk Ermeniliği yasakladı.”

Sürgünde Bir Ressam Jak İhmalyan

ABD Ermeni ve Yunan Cemaatleri’nden Beyaz Saray’a çağrı

ABD Ermeni ve Yunan Cemaatleri liderleri, Beyaz Saray’a Türkiye ile ticaretinde sert şartlar koyma çağrısında bulundu. Amerika Ermeni Davası Grubu (ANCA), bu ortak açıklamanın Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’de bulunduğu zaman yayımlanmış olduğunu bildirdi.Türkiye hükümeti, Obama ile Erdoğan buluşmasından önceki aylarda Türkiye’nın trans okyanus ticareti ve ABD ile BM yatırım faaliyetine katılacağını ve ABD ile serbest ticaret ile ilgili iki taraflı anlaşmaların imzalanmasını iddia etti.

Gizli tanıktan şok Fethullah Gülen iddiası!

Zirve Yayınevi davasında 6 günden beri gizli tanık olarak ifade vermeyi sürdüren İlker Çınar, “Beni öldürüp, olayı misyonerlerin ve Fethullah Gülen cemaatinin üzerine yıkacaklardı” iddiasında bulundu.Zirve Yayınevi davasının 70. duruşması, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürüyor. Duruşma başında sanık Ruhi Abat, "İlker Çınar'ın ifadelerinin bitmesine kadar duruşmaya katılmak istemiyorum" diyerek izin istedi. Mahkeme bu talebi kabul edince, sanık Abat, salondan ayrıldı.

Şişli Spor Kulübü Yönetimi İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu yu ziyaret etti

21 Mayıs Pazartesi günü Şişli Spor Kulübü yönetimi ve spor okulu öğrencilerini temsilen 2 sporcu İstanbul valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu yu ziyaret etti. İstanbul Valiliğinde gerçekleşen ve yaklaşık 40 dakika süren görüşme süresince Türkiye de ki çeşitli spor olayları , Şişli Spor Kulübü  nün kuruluşu  , geçmişi ve günümüzdeki  faaliyetlerini büyük bir dikkatle dinleyen Vali Mutlu ya Şişli forması ve bayrağı hediye edildi.

İmam ve Ermeni Kız Aynı Koroda


Türkçe, Arapça, İbranice, Ermenice, Kürtçe parçalar söyleyen korodan barış mesajları. Koronun yönetim kurulu başkanı Yılmaz Özfırat, konser verdikleri Bursa'da, yaptığı açıklamada, Antakya'da üç semavi din ve 6 farklı medeniyetten kişilerin kurduğu koronun, bir arada yaşama kültürü, barış ve hoşgörüyü tüm dünyaya göstermeyi amaçladığını söyledi. Müslüman, Hıristiyan ve Musevi üyeleri bulunan koronun, aynı zamanda Türkiye'nin yanlı ve yanlış tanıtımına karşı durmak için oluşturulmuş bir proje olduğuna dikkati çeken Özfırat, "6 farklı medeniyeti barındırıyoruz. Bunlar Katolik, Ortodoks, Alevi, Sünni, Ermeni ve Museviler. Bunların tamamı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır ve vatandaşlıklarını doğumdan kazanmış kişilerdir. Buraya herhangi bir yerlerden gelmemişlerdir. Bu toprakların insanlarıdır" ifadesini kullandı.

ABD 2012 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu açıklandı


Hükümetin dini özgürlüklere saygı yönündeki eğiliminin yıl boyunca önemli ölçüde değişmediği belirtilen raporda, şunlar yer aldı: "Genellikle Rum, Ermeni ve Süryani Ortodokslar ile Ermeni Protestan ve Yahudi toplumu dahil Osmanlı döneminde resmi olarak tanınan dini grupların üyeleri, kendi ibadetlerini uygulama özgürlükleri bulunduğunu bildirdi. Hükümet, önceki yıllarda el konulan azınlıklara ait dini vakıfların mülklerinin iadesine veya tazminine devam ediyor. Hükümet, 40 yıldır kapalı durumda olan Heybeliada Ruhban Okulu'nun hangi yasal merci altında tekrar açılabileceğine açıklık getirmedi.

Ermeni Terör Örgütü ASALA Yıllar Süren Sessizliğini Bozdu


TurkishNY.com - Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Başkanı ve terörle mücadele alanında uzman Ercan Çitlioğlu, ASALA terör örgütünün yeniden sahneye çıkma girişiminin, Ermenilerin 2015 yılında Türkiye’ye karşı güçlendirmek isteyecekleri karalama kampanyasının bir parçası olduğunu söylüyor.
APA’ya yaptığı açıklamada, Suriye’deki hareketlerin ASALA terör örgütünün uzun bir aradan sonra Türkiye’ye karşı bir açıklama yayınlamasını getirdiğini belirten Çitlioğlu, bu terör örgütünün uzun bir aradan sonra yeniden ortaya çıkmasının ardındaki sebebin ne olduğu yönündeki soruya şöyle cevap verdi: “Ben bunu, Ermenilerin Türkiye’ye yönelik 2015 yılına dair küresel ölçekteki karalama kampanyasının bir parçası olarak değerlendiriyorum.

'Çocukları, halkları, birbirine düşmanlaştıran tarih kitabı olur mu?'

BDP'li Erol Dora: Tarih kitaplarında, sadece ötekileştiren, ayrımcı, dışlayan ifadeler değil, olaylarla ilgili hatalar da var. Yazılan birçok şey olmamıştır. "'Çocukları, halkları, birbirine düşmanlaştıran tarih kitabı olur mu?' Türkiye’nin altına imza koyduğu uluslar arası sözleşmeleri göz önünde bulundurarak tarih kitapları hazırlanmalı. Farklı etnik guruplar, farklı halklar, farklı inançlar var. Bütün bunları bir uyum içerisinde demokratik bir ulusun inşası yönde hepsini onurlu bir birliktelik çerçevesinde bir müfredatın hazırlanması lazım.” “Tarih kitaplarında, sadece ötekileştiren, ayrımcı, dışlayan ifadeler değil, olaylarla ilgili hatalar da var. Yazılan birçok şey olmamıştır. Bunları Rum, Ermeni, Yahudi, Alevi çocuklar birlikte okuyor. Çocukları, halkları birbirine düşmanlaştıran kitap olur mu? Tarihi yanlışlıklar yapılıyor. Kendi istedikleri için. Ermeni olayları, Süryanilere ne oldu? Onları niye anlatmıyorsunuz o zaman.”

AKP kancayı Suriyeli Süryanilere taktı


Suriye’de yürütülen kirli savaşın mağduru olan Hıristiyanlar, silahlı çetelere karşı çıkıyor. Türkiye, bunu engellemek için Süryaniler’e kanca attı. AKP Süryaniler’i Türkiye’ye çekmek için Midyat’ta 4 bin kişilik kamp kurdu, isteyene vatandaşlık vereceğini açıkladı.

Azınlıkların sesi Akil Adamlar oldu

Stelyo Berberakis
Daha önce sesli bir şekilde dile getiremedikleri taleplerini ve sıkıntılarını, hükümet tarafından atanan Akil Adamlar'a aktarma fırsatını bulmanın çok önemli olduğunu belirten azınlık temsilcileri, geçmişte olanların tekrar etmemesi için yaşadıklarını anlattılar. Verdikleri örnekler arasında Atatürk sonrası Cumhuriyet döneminde uygulanan dış politikaya göre, bazen vatandaş, bazen de yabancı olarak görülmelerini, yargı önünde yaşadıkları haksızlık ve ayrımcılıkları, vakıf mallarına el konması, okulların, yetimhanelerin bir gece içinde kapatılması, patrikhanelerin "tüzel kişilik" hakları olmadığı için bankalarda hesap bile açtıramamaları, 6-7 Eylül 1955 olayları, "Vatandaş Türkçe Konuş" kampanyaları, askerlikte rütbe alamamaları, askeri okullara girememeleri, uluslararası ilişkiler bölümlerinden mezun olsalar bile diplomat olamamaları gibi sıkıntılar yer alıyor. (Ne gariptir ki, azınlıklar adına söz alanların bir bölümü hala Patrikliğin tüzel kişiliği ile cemaatin tüzel kişiliğini ayıramıyor ve cemaatin örgütlenmesine izin verilmesinin  önemini anlamıyor.  HYETERT)

New York'ta Türk Günü Yürüyüşü Başladı

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından 32'ncisi düzenlenen New York Türk Günü Yürüyüşü başladı. Yürüyüşe AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve eşi Beyhan Bağış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, New York Başkonsolosu Levent Bilgen, TADF Başkanı Ali Çınar'ın yanı sıra Türkiye, KKTC ve Azerbaycan'dan çok sayıda milletvekili, sanatçı ve vatandaşlar katıldı.

Türk patronların ’’kilise’’ merakı

Türkiye’nin önde gelen patronları, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan eski kilise, şapel, manastır ve evleri satın alıp milyonlarca liraya restore ettiriyor. Eski ibadethaneleri müze ve malikaneye çevirenler arasında Koç, Sabancı gibi isimler de var.Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan tarihi kilise, şapel ve manastırlar, Türkiye’nin sayılı zenginlerinin ilgisini çekiyor. Milyonlarca liraya restore ettirdikleri eski yapıları müzeye dönüştüren işadamları, dönem dönem bu noktalarda verdikleri resepsiyonlarla da adlarından söz ettiriyor. Ayvalık’ta Alev-Halis Komili, Koç Vakfı, Suzan Sabancı Dinçer, Dikran Masis gibi ünlü isimler eski Hristiyan mabetlerini restore ettirirken, Ümit-Cem Boyner ve Hülya Avşar gibi magazin dünyasının yakından tanıdığı isimler ise tarihi ev alıp onarıyor.