Etiketler

Gezi Parkı'nda görüş ayrılığı

Taksim Dayanışma Platformu, tekil çadırlar yerine ortak bir çadır altında eyleme devam kararı verdi. Fakat kamuoyunda bu karara farklı tepkiler geliyor. Sanatçılar ve gazeteciler gelinen son durumu değerlendirdi.

Memorable Retreat at the Armenian Church Summer Camp

Yettem Parish Welcomes “Disciples’ Mission” Pilgrims. On June 7, 2013, close to 50 pilgrims from various Diocesan parishes set off to a memorable pilgrimage organized by the Disciples’ Mission. The group, led by Hayk Madoyan, Librarian of the Western Diocese and Vahe Sargsyan, Director of the Diocesan TV/Media Department, made the first stop at the scenic Armenian Church Summer Camp in Dunlap, California.

Diyarbakır’da 120 Bin Ermeni Öldürüldü

Diyarbakır Valisi Dr. Reşid’in İçişleri Bakanlığı’na 15 Eylül 1915′te geçtiği rapora göre, Diyarbakır’da 120 bin Ermeni tehcir edildi.Diyarbakır nüfusu 1914 yılında Kürtler, Nasturiler, Keldaniler ve Ermenilerden oluşuyordu. Ermeniler çoğunlukla vilayetin kuzey ve kuzey-doğusundaki, 249 ilçede yaşıyorlardı. Toplam nüfusları ise 106 bin 867′idi. Lice, Beşiri ve Silvan’da yaşayan Ermeniler Kürtçe konuşurken, çevredeki Kürt çoğunluğunun aşiret geleneklerine uymuşlardı. Bu üç ilçede, Ermeniler toplam nüfusun üçte biri, 45 bin kişiydi.

Sevag’ı Öldürmek Serbest, Katile Katil Demek Dava Konusu

Yok olan bir halktan geriye kalan bireyleri öldürülürken, anneleri, babaları ve sevdikleri gözyaşları içerisinde kalırken, katile katil demeyeceğim de ne zaman katile katil diyeceğim. Hangi vicdan bunu kabul eder? Sevag’ın öldürüldüğü yere keşfe gittiğimde yüreğim cız etmişti. Sevag Balıkçıyan’ın babası gözyaşlı bir şekilde ve sadece adalet bekleyerek bakıyordu hayata. Sanki onu hayata bağlayan tek şey adalet duygusuydu. Tıpkı Hrant Abi’nin davasında olduğu gibi. Ne Rakel Abla adaletten umduğunu buldu, ne de Sevag’ın annesi, babası ve sevdikleri buldu.

Ermeni Yalanları UCLA Üniversitesi’nde Anlatılacak

TurkishNY.com - Ermenistan’ın, 1915 yılında işlendiği iddia edilen sözde Ermeni soykırımı sonrasına ait tarihi ve diasporasıyla alakalı bir dizi Ermeni kitabı ve kültürel ürün, UCLA’de (Los Angeles, California Üniversitesi) tanıtılacak. Glendale News’un haberine göre UCLA’e söz konusu koleksiyonu veren Zaruhy Sara Chitjian ayrıca, Ermenistan’ın kültürel mirasına ilişkin dünyanın dört bir yanındaki akademisyenler için büyük bir kaynak oluşturacağı belirtilen bir araştırma programının kurulması adına okula 2 milyon dolarlık bir bağışta bulundu.

İran Parlamentosu Ermeni Milletvekili: Başkanlık seçimlerinde esas rekabet 3 aday arasında geçiyor

İran İslam Cumhuriyeti (İİC) Parlamentosundan Ermeni milletvekili Karen Khanlaryan nispeten daha fazla şansı olan adayların muhafazakarların temsilcisi Tahran görevdeki belediye başkanı  Mohammed Baher Galibaf, ılımlı güçlerin temsilcisi Hasan Rouhani, radikal muhafazakar kolun temsilcisi Said Jalal olduklarını kaydederek ″Esas rekabet 3 aday arasında geçiyor, ancak bunlardan kimin kazanacağını söylemek güç″ dedi.

Fatherhood: Privilege, Duty, Blessing

Across the United States this Sunday will be observed as Father’s Day: a chance to reflect, with gratitude, on the deeper meaning of fatherhood. While the surrounding popular culture may sometimes fail to treat fatherhood with due seriousness, the Armenian Church accords great reverence and respect to fathers.

Erdogan and His Armenıan Problem

By Gerard J. Libaridian
When the Justice and Development Party (AKP) and Recep Tayyip Erdogan came to power in Turkey in 2002, there were reasons to think that they would correct the state policies for dealing with history, particularly regarding the treatment of Armenians by the Ottoman government during the First World War. Since their political philosophy is derived mainly from religious concepts rather than secular statism and nationalism, Erdogan and the AKP could have denounced those policies outright. In fact they could have pointed out that it was extreme statist and nationalist ideology, rather than Islam, that was responsible. He could have saved that dimension of Ottoman legacy that was tolerant by rejecting the extremist policies of the wartime Committee of Union and Progress (CUP) government as inimical to Islamic values; and if CUP policies can best be characterized as genocide, so be it.

Ankara'dan Sarkozy'e takipsizlik

Ankara'da savcılık, Fransa'da Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa çıkmasını sağlayan Sarkozy için takipsizlik kararı verdi... Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 23 Ocak 2012'de, "1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan" yasa teklifinin, Fransa Senatosu'nda kabul edilmesini sağlayan eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile teklifi veren Milletvekili Valerie Boyer hakkında, "Türk milletini aşağılama" suçundan yürüttüğü soruşturmada "takipsizlik kararı" verdi. Fransa Anayasa Konseyi sözkonusu yasayı daha sonra iptal etmişti. Savcılık, şüphelilerin "Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetlerini" kullandığını belirtti. (Bak sen Savcının yaptığına. Bizim inkar yasası karşıtı aslanlar üzülecek şimdi. HYETERT)

Soykırım kitabına müsamaha yok

Umut Erdem
Ankara’daki bir Fransız lisesinde okutulan ve “Türklerin Ermenilere toplu şekilde soykırım uyguladığı”na ilişkin ifadelerin bulunduğu kitapla ilgili MHP Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in önergesini yanıtlayan Bakan Davutoğlu, iki ülke arasında yaşananları şöyle anlattı: “Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağırılarak anılan kitapların ülkemizdeki Fransız okullarında okutulmasına da asla müsamaha göstermeyeceğimiz bildirilmiştir. Bu girişimimiz üzerine Fransa Büyükelçisi gerekli tedbiri alacaklarını ifade etmiştir. Nitekim, ülkemizdeki Fransız okullarında bahse konu kitapların artık okutulmadığı ve dersin öğretmen tarafından getirilen notlar üzerinden işlendiği tespit edilmiştir. Fransa Büyükelçiliğiyle irtibatlı olarak ülkemizde bulunan liselerin faaliyetleri, 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ve 1963 tarihli Konsolosluk İlişkileri Hakkındaki Viyana Sözleşmesi kapsamı dışındadır.” Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23501948.asp

Ermenistan’ın Askeri Problemleri ve Güvenlik Endişesi: Rusya Kurtarıcı mı?

Ermenistan 22 yıldır bağımsızlığını ilan etse de bu güne kadar askeri problemlerini ve güvenlik endişesini tam olarak halledememiştir. Bunun nedeni bağımsızlığını takiben Azerbaycan topraklarını işgal etmesi ve ekonomik alanda yaşadığı sorunlar olmuştur. Elbette, Ermenistan bu sorunlarını halletmek için her zaman arayış içersinde olmuştur ve bu arayışları bu gün de devam etmektedir. Bağımsızlığını ilan ettikten sonra Ermenistan Rusya ile her alanda ilişkilerine önem vermiş, sonuç itibarıyla ekonomide, askeri ve güvenlik alanlarında istemeyerekte olsa Rusya’nın denetimine ve bağımlılığına girmiştir.

İstanbul’lu Ermeni şarkıcı Sibil Erivan N.101 Anakoluna destek olacak

Erivan Belediyesine bağlı faaliyet gösteren N.101 Anakolu Konser Salonu İstanbul’lu Ermeni şarkıcı Sibil desteğinde onarılacak. Erivan Belediyesi Basın Servisinden verilen bilgiye göre; Sibil, Erivan ana okullarından birine yardımda bulunmak üzere  Eylül 2012’de audio CD-sinin hayri amaçlı satışını gerçekleştirmişti. 

Davutoğlu'ndan çok sert AP tepkisi

Başbakan Erdoğan, "Avrupa Birliği Parlamentosunun bizlerle ilgili alacağı kararı ben tanımıyorum" diyerek AP'ye tepki gösterdi... Davutoğlu, ''AP'nin kararı kabul edilemez. Türkiye hiç kimseden ders alma noktasında değildir. Bu karar bize iletildiğinde aynen iade edilecektir'' dedi... Bağış, Türkiye’nin iç meseleleriyle ilgili bu kadar rahat ve cesur konuşmanın bedeli olduğunu bazı parlamenterlerin anlaması gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Ulusal ve uluslararası kirli planlara alet olup bunların manipülasyonlarına, iftiralarına kanmasınlar. Bu yanılsamayla gaza gelip durumdan da kendilerine vazife çıkarmasınlar. Türkiye muz cumhuriyeti değildir. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir, neyi nasıl yöneteceğini de kendi devlet geleneği içerisinde gayet iyi bilir.

AP, Erdoğan'ın 'tanımayız' dediği Gezi Parkı tasarısını kabul etti

Avrupa Parlementosu, Başbakan Erdoğan'ın tanımayız açıklaması yaptığı "Taksim Gezi Parkı Tasarısı"nı oy birliği ile kabul etti. Erdoğan'ın açıklamasından kısa süre sonra oy birliği ile kabul edilen metinde, Yunanistan Komünist Partisi'nden (KKE) vekillerin girişimiyle, TKP ve NHKM'ye yapılan polis saldırıları da yer aldı. Metnin tam hali şöyle:

Kilisede klasik müzik

Bahar Kılıçgedik
Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde Kürtçe, Türkçe, Ermenice ezgiler yankılandı. Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde Kürtçe, Türkçe, Ermenice ezgiler yankılandı. Soprano Pervin Çakar’ın sesi Tara Jaff’ın chengi ve Azad Ziya Eren’in şiirleri Diyarbakır’da buluştu. Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde “Opera, Arp ve Şiir Gecesi” adlı konser verildi. (Kilisede mi! HYETERT)

Taksim direnişinin iki yüzü ve İsyanın gösterdikleri

Sait Çetinoğlu                              
Hiç kimsenin beklemediği şekilde Gezi Parkında çevre duyarlılığına karşı oluşturulan direnişe yönelen orantısız polis şiddetine karşı Taksim’de ve  bir anda  büyüyerek ülke çapında başbakan Erdoğan ve hükümetine karşı bir  isyan ve direnişe dönüşerek hükümeti ciddi ölçüde sarsmıştır.

Başbakan'la görüşen Gezi Parkı heyetinden açıklama

Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşen Gezi heyetinden İpek Akpınar bir açıklama yaparak görüşmenin detaylarını ve referandum kararını değerlendirdi..."Bizler, kimsenin sözcüsü, kimsenin temsilcisi değiliz" diyen Akpınar, bireyler, sorumlu vatandaşlar olarak bugünkü görüşmeye katıldıklarını dile getirdi. Farklı meslek gruplarından, farklı sosyal ve kültürel eksenlerden görüşlerini, Gezi Parkı'ndaki deneyimlerini aktardıklarını belirten Akpınar, "Bugüne dek sunulan taleplerin bilincindeyiz, Gezi Parkı'nın park olarak kalmasını, şiddetin durdurulmasını ve sorumluların soruşturulmasının vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. Şiddetin tamamen sona erdirildiği bir ortamda katılım sürecinin devam etmesini ümit ediyoruz. Gezi Parkı'nın bu bağlamda bir örnek teşkil etmesini bekliyoruz, umut ediyoruz" diye konuştu.

Erdoğan ve Gezi Parkı heyeti görüşmesi sona erdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, görüşmeye ilişkin basın açıklaması yaptı... Sayın Başbakan özellikle ziyaretçilerle şu alternatifi paylaştı: Biz uzun beyin fırtınalar sonucu bu projeleri hazırladık. Esas karar 2014'de verilsin diye talepler vardı. Sayın Başbakanımız şöyle bir ihtimali gündeme getirebileceğini ifade etti: Madem ki, halkın ne düşündüğünü öğrenmek istiyoruz, o zaman bir referandum seçeneğini yetkili kurullarına götürebiliriz. Bir an önce Gezi Parkı'nın boşaltılması gerekiyor. Günlerdir Taksim ve çevresinde esnaf çok büyük zarar görmüştür. Yapılan müdahaleler sonucunda dünya basına yansıyan görüntüler ülkemizin imajı ile ilgili nahoş durumlar meydana getiriyor. Eğer barışsever isek lütfen çağrıma ses verin, kulak verin.

Avrupa Parlamentosu'nda Erdoğan'a sert tepki

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda bugün düzenlenen "Türkiye'deki durum" başlıklı oturumda Gezi Parkı protestoları ve sonrasında yaşanan olaylar tartışılıyor... Oturumun başlangıcında söz alan AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Başbakan Erdoğan'ın "Bu Erdoğan değişmez" sözlerine sert bir yanıt verdi. Swoboda, "Bu bir tehdittir" dedi."Sayın Erdoğan, Türkiye'yi AB değerlerinden uzaklaştırmak istemiyorsa değişmeli" diye konuşan Swoboda şunları söyledi: "Başbakan'ın derin devlet yapılarıyla mücadelesinin takdir edilmesi gerekiyor. Ama gösterilerde hem üniformalı polisler hem de sivil polisleri görüyoruz. Demek derin devlet hala burada ve derin devleti kendi kullanıyor. Bu kadar çok gazeteci hapisteyse, bunun demokrasiyle bir ilgisi yoktur. Erdoğan Arap dünyası için rol-model olmak istiyorsa, değişmek zorundadır. Bu haliyle, Türkiye'nin Avrupa'da yeri yok."

Yıkıntılar Arasında Oğula Mektup

Ragıp Zarakolu
Sevgili oğul Deniz, nicedir görüşemedik seninle. Önce ziyaret yasağı, sonra telefon, bir de hücre de tecrit cezanı tamamlamışsın. Sebep: disiplinsizlik. Meğer yemek yemeyi reddetmek, cezaevi disiplin yönetmeliğini reddetmek oluyormuş. Barış sürecinin önünün açılmasını dilemek için açlığa yatmak çok büyük bir suçmuş.Son duruşmaya gelemedim, kusura bakma.Silivri’ye dayanmak na-mümkün.Ben de kendimi dağlara, yaylalara vurdum.Özgürlük ruhu ayakta olan insanların arasına gittim.İstedim ki, kazara, olur ya, tahliye haberini de oralarda almak istedim.

Dink davası 17 Eylül'de yeniden başlıyor

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin, Hrant Dink cinayeti davası kararını, sanıkların "silahlı terör örgütü" değil "suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt" üyesi oldukları gerekçesiyle bozmasının ardından yerel mahkeme, duruşma tarihini 17 Eylül olarak belirledi.

Financial Times: Erdoğan, son savaşını veren bir komutana benziyor

Times gazetesi, bir gaz bombası fırlatan göstericinin fotoğrafının altına “Türkiye Başbakanı hükümet karşıtı protestoları ezme sözünü yerine getirdi” ifadesini kullandı. T24 Financial Times gazetesi Türkiye muhabiri David Gardner, 10 yılın ardından Erdoğan'ın iktidar sarhoşluğu yaşadığını belirterek, "Erdoğan kendisini Atatürk'le bir tutuyor. Atatürk muhteşem bir komutandı. Erdoğan ise, artık son savaşını veren bir komutana benziyor" dedi.

Demokrasinin Meydanı - Başbakan'ın Sokağı

Cengiz Çandar / cengiz.candar@radikal.com.tr
Tayyip Erdoğan'ın son dönem performansı, dış dünyada ona en çok destek vermiş olan insanları da kaybetmesine yol açıyor... Başbakan’ın bugün “Gezi Parkı temsilcileri” ile görüşmesinin olumlu sonuçlarından, izlediği politikaya bakarak, ne yazık ki, çok umutlu değilim. Yanılmayı çok isterim. Bana öyle geliyor ki, Tayyip Erdoğan, bugün Gezi Parkı temsilcileri olduğu iddia edilen (aralarında Gezi’ye hiç ayak basmayanların bulunduğu) heyeti de kabul ettikten; yani “Daha ne yapayım; günah benden gitti” diyebilecek duruma geldikten sonra, Taksim’e nasıl girildiyse, Gezi Parkı’na da öyle girilmesi ihtimali yabana atılır cinsten değildir. Bize gelince, özgürlüklerden ve demokrasiden yana durmaya devam edeceğiz. Bir zamanlar, Tayyip Erdoğan’a tam da bu nedenle destek olmuştuk...

Fransa'dan 'Gezi' çağrısı: Ölçülü ol

Fransa Dışişleri Fabius, Fransa'nın Türk hükümetini bir kez daha olayları yatıştırmaya ve ölçülü olmaya çağırdığını söyledi. Fransız diplomasi şefi, "Olayları demokratik şekilde yatıştırmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.Türk hükümetinin olayları yatıştırmak yerine "çürümesine" oynadığı izlenimi verdiği görüşünü dile getiren Fabius, "Demokrasilerde diyalog gerekir" şeklinde konuştu... Avrupa Parlamentosu da bugün Türkiye'deki son gelişmeleri tartışacak. Genel Kurul'da Gezi Parkı protestolarıyla ilgili bugün öğleden sonra özel bir oturum düzenlenecek.

Sokaklara Ermeni isimlerin verilmesine tepki

Sur Belediyesi'nin Mar Petyun Kilisesi'nin bulunduğu Şeftali Sokak'ın ismini Mar Petyun Sokağı' olarak, 'Direkçi' sokağının ismini de Ermeni yazar 'Mıgırdiç Margosyan' olarak değiştirmesine halktan tepki geldi. Vatandaşlar, bu icraatların Diyarbakır'ın mütedeyyin halkının üzerinde oynanan kirli bir oyun olduğunu ifade etti.

Yıllara meydan okuyan kilise gerçek sahiplerini bekliyor!

Esendere beldesinde Yediveren (Êlê) Mahallesi'ndeki 1600 yıllık kilise gerçek sahiplerini bekliyor. Bölgedeki yurttaşlardan İslam Yemen, "Bizler imkanlarımız dahilinde korumaya çalışıyoruz; ancak bu yetmez. Yetkililerden bu kiliseyi restore etmelerini istiyoruz. Bugüne kadar hiçbir yetkilinin gelip inceleme yaptığını hatırlamıyorum" dedi... 12 Eylül 1980 darbesiyle birlikte Ermeni tarihini ortadan kaldırmak amacıyla çevrede bulunan birçok kilise ve yerleşim yerinin yıkıldığı; ancak Yediveren'e araç yolu olmadığı için Déra Êlé Kilisesi'nin yıkılmadığını söyleyen köy sakini İslam Yemen, "Bölgede yoğunluklu bir kültür zenginliği var. Ermeni tarihini katletmek isteyenlere rağmen bölge insanı bu tarihe sahip çıktı. Kültürlerini burada bırakanlar, gelsinler kültürlerine sahip çıksınlar" dedi.

Sevan Nişanyan


Tahran, İran-Ermenistan demiryolu için Erivan’dan adım bekliyor

Tahran’ın Erivan Büyükelçisi Muhammed Reisi, İran-Ermenistan demiryolu için Ermeni yönetiminin adım atması gerektiğini söyledi. “Yıllardır İran-Ermenistan demiryoluyla ilgili görüşmeler yapıyoruz. Bu hat bittiğinde haftada 5 bin İranlı turist Ermenistan’a gelecek. Ermenistan’ın kendi arazisindeki inşasını tamamlaması gerekiyor. İran’dan Gürcistan’a kadar uzanan bir demiryolu elbette Ermenistan’ın menfaatlerine hizmet eder.” diyen Büyükelçi İran’ın Ermenistan’ın en iyi dostu olduğunun altını çizdi.

Ermenistan büyük sürpriz yaptı!

Dünya Kupası 2014 Avrupa Elemeleri'nde Ermenistan büyük bir sürpriz yaparak Danimarka'yı deplasmanda 4-0 mağlup etmeyi başardı. Dünya Kupası 2014 Avrupa Elemeleri B Grubu'nda Ermenistan, Danimarka deplasmanına konuk oldu. Danimarka'nın ilk 2 mücadelesi için büyük önem taşıyan maçı Ermenistan büyük bir sürpriz yaparak 4-0 kazandı. Ermenistan bu sonuçla puanını 6'ya yükseltirken, Danimarka 6 puanda kaldı.

Her Yer Taksim Oluyorda, Neden Her Yer Van, Mardin Olamıyor Acep

Zeynep Tozduman / zeynoege@mynet.com
28 Mayıs 2013’’de  İstanbul/Taksim'de başlayan ''Gezi parkı direnişi'' Türkiye’nin ve dünyanın gündemini oluşturmaya devam ediyor. Yaklaşık 15 gündür devam eden Gezi direnişi, Türkiye'nin her yerinde direnişin oluşmasına neden oldu... Gezi Direnişi sürerken başka bir acı haberde ülkenin en doğusundan geliyordu. Van/Erciş'te 200 bine yakın ağacın kesilmesiyle de Van’ının büyük depremden sonra ikinci kez ciğerleri yanıyordu. Yaklaşık 110 bin metrekarelik konut alanı yapabilmek için TOKİ ve Afad işbirliği sonucu ağaçlar katlediliyordu... 8 Haziran Cumartesi günü yine Mezopotamya’dan başka bir ağaç katliamı haberleri ile sarsılmaya devam ediyoruz. Bu kez binlerce ağacın kesildiği yer ne Taksim ne de  Van'dır. Çok dilli, çok kültürlü, çok dinli bir coğrafyanın merkez üssü Mardin/ Midyat’tır. Mardin-Şırnak arasında Kartmir köyünden sonra cadde boyunca yüz metre arayla sağlı-sollu ormanlar kesiliyor... 1980'den bu yana tarihin en büyük direnişine imza atan Gezi direnişi; Taksim'de tüm Türkiye'nin özellikle Ermenilerin, Van'da Kürt halkının, Mardin'de Süryani ve Ezidi halkının ciğerlerini yakmaya devam ediyor. Günlerdir sosyal medyada ‘’HER YER TAKSİM, HER YER DİRENİŞ ‘’ diye haykıran kitleler neden aynı acı çığlığı Van ve Mardin için atmıyor?. Mardin ve Van bu ülkenin sınırları içerisinde değil mi yoksa?

Taksim Dayanışması talepleri azalttı!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile yaptıkları görüşmeden sonra politik taleplerin de içinde bulunduğu çok sayıda talepte bulunan Taksim Dayanışması taleplerini üçe indirdi:
- Gözaltına alınanları serbest bırakın
- İki haftadır süren polis şiddetinin sorumlularını görevden alın.
- İlk ve en temel talebimiz olan Gezi Parkının 1 metrekare olsun betonlaştırılmayacağını,  park olarak kalacağını resmi olarak açıklayın...

Türk Tezleri Kabul Gördü, Ermeniler Kızdı

Amerika Birleşik Devletleri'nde Mahkeme Ermenileri kızdıracak bir karar verdi... Yüksek Mahkeme, Ermeni mirasçıların, sigorta şirketleri aleyhine dava açmasına engel olan mahkeme kararının gözden geçirilmesi başvurusunu reddetti. Amerika Birleşik Devletleri'nde Yüksek Mahkeme, 1915 olaylarında yaşamını yitiren Ermenilerin mirasçılarına, sigorta bedellerini almak için sigorta şirketlerine dava açma hakkı tanımasıyla ilgili kararını açıkladı.... Mahkeme, Ermeni mirasçıların sigorta şirketleri aleyhine dava açmasına engel olan mahkeme kararını gözden geçirme başvurusunu reddetti.

ԴԵՂԱԳՈՐԾՈՒԹՅԱՆ ՄՐՑՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ 5-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎ ԵՐևԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ

Ս.թ. հունիսի 14-ին Երևանում կմեկնարկի դեղագործության մրցունակության 5-րդ միջազգային համաժողովը, որը տեղի կունենա Մ. Հերացու անվան Երևանի պետական բժշկական համալսարանում:

Anma ve Panel: 20'ler, Devrimci 20 Ermeni -15 Haziran 1915

Herkese Açık · Düzenleyen: Firdevs Periloglu ve Erol Yeşilyurt
Panel: 13 Haziran 2013 Cezayir Restaurant - Salon; Saat:19:30
Adres: Galataray Lisesi arkası, Hayriye Caddesi, 12, Galatasaray -Beyoglu. 15-16 Haziran 1915'de Beyazıt'da asılan Ermeni sosyalisti Paramaz ve 19 yoldaşının trajik hikayeleri, günümüzde de, Ermeni toplumunun belleğinde silinmeden duruyor. Bunun karşılığında, son yıllarda geçmişiyle yavaş da olsa yüzleşmeye başlayan Türkiye’deki siyasi çevreler 20’lerin davasından pek haberdar değil...

Khachaturıan’s Legacy Celebrated at St. Vartan Cathedral

A concert dedicated to the 110th anniversary of the birth of the great Armenian composer Aram Khachaturian was held at New York's St. Vartan Armenian Cathedral on Wednesday, June 5. The event went forward under the auspices of Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), and Ambassador Garen Nazarian, Permanent Representative of the Republic of Armenia to the United Nations.

Görüşmenin Taksim Platform'u ile ilgisi yok

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Taksim Gezi Parkı konusunda hükümetten taleplerde bulunan bazı topluluklarla çarşamba günü görüşecek" açıklamasına Taksim Dayanışması Platformu'ndan yanıt geldi. Gezi Parkı eylemlerinin öncüsü olan Taksim Dayanışması tarafından Twitter'da yapılan açıklamada, "Bülent Arınç'ın görüşeceğini söylediği toplulukların kimler olduğunu biz de merak ediyoruz. Bu akşam, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın basına verdiği demeçte anılan görüşmenin Taksim Dayanışması ile ilgisi yoktur" denildi.

Erdoğan'la görüşecek isimler belli oldu

Taksim Dayanışması Platformu'ndan Başbakan Erdoğan'la görüşecek kişilerin isimlerin açıkladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Taksim Gezi Parkı konusunda hükümetten taleplerde bulunan bazı topluluklarla çarşamba günü görüşecek" açıklamasına Taksim Dayanışması Platformu'ndan yanıt geldi... Bu açıklamadan kısa bir süre sonra görüşmeye katılacak bazı isimler belli oldu. Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, gazeteci Hayko Bağdat, akademisyenler Betül Tanbay ve Mücella Yapıcı 'nın Erdoğan ile görüşecek isimler arasında olduğu öğrenildi.

Hayali Soykırımın Son Hayatta Kalanına Ödül

TurkishNY.com – Asılsız Ermeni iddialarına dayanan hayali Ermeni soykırımının sözde hayatta kalan isimleri, Massachusetts Valisi Deval Patrick tarafından yayınlanan bildirgelerle hatırlanıyorlar. Armenian Weekly’nin haberine göre Vali Deval Patrick, Merrimack Valley’de yaşayan ve sözde Ermeni soykırımından hayatta kalan son kişi olduğu iddia edilen Nellie Nazarian’ı özel bir bildirgeyle onurlandırdı.

Ermenistan-Rusya Askeri İlişkileri

Ermenistan Savunma Bakanı Serj Sarkisyan ‘Trend Haber Ajansı’na verdiği bir demeçte ‘Ermenistan’da bulunan Rus askeri üslerinin varlığı bizim ulusal güvenliğimizin ayrılmaz bir parçasıdır’  ifadesini kullanmıştır. Petrosyan’ın Ağustos 1997’de imzaladığı ‘Rusya ile Dostluk ve Karşılıklı Yardımlaşma Anlaşması’nın 2. maddesinde ‘...Anlaşmaya varan taraflar, herhangi bir silahlı saldırı tehlikesi ile karşılaşır veya silahlı saldırıya uğrarsa, en kısa sürede anlaşmayı imzalayan diğer tarafla görüşmelere başlayarak savunmayı sağlayacak, barış ve güvenliğin korunması yönünde ortak hareket edeceklerdir.’ 3. maddede ise ‘...Anlaşmaya varan taraflar, herhangi bir devlet veya devletler grubu tarafından barış ve güvenliği tehdit edildiği takdirde, barış ve güvenliğin sağlanması için BM anlaşmasının 51. maddesi gereğince askeri yardım da dâhil olmak üzere birbirilerine yardım edeceklerdir.’  ifadesi göz önünde bulundurulursa Sarkisyan’ın, Türkiye ve Azerbaycan’ı uyararak bu devletlerin Ermenistan’a saldırıda bulunması halinde Rus askeri üslerinin de kullanılacağını ima ettiği anlaşılmaktadır.

Türkiye’den Vatikan’a protesto notası

Türkiye, Katolik dünyasının ruhanî lideri Papa Francisco’nun Ermeni soykırımı ile ilgili açıklamaları nedeniyle Ankara'daki Vatikan Büyükelçisi’ne protesto notası verdi.Ankara, 3 Haziran’da Ermeni Katolik Patriği 19. Tarmouni’yi kabulü sırasında, 1915 olaylarını "20’inci yüzyılın ilk soykırımı" olarak nitelendiren Papa Francisco'nun açıklamalarına tepki gösterdi. Ankara'daki Vatikan Büyükelçiliği'ne konuyla ilgili protesto notası verildi.

Yeni yayın: «Ahtamar tarihi-kültürel mirası»

Ana Taht Kutsal Etchmiatsin Yayın Dairesi Dr. Karen Matevosyan’ın «Ahtamar tarihi-kültürel mirası» başlıklı eserini yayımladı. Eserde Van Gölü Ahtamar adasındaki Kral Gagik Artsruninin inşa ettirdiği, önemli tarihi enstantaneler ve zengin tarihi mirası yansıtan kabartmalarla süslü Surp Haç Kilisesi, adanın diğer kiliseleri ve yapıları, Ahtamar menşeyli yüzü aşkın elyazması vd. kültürel değerler işlenmekte. 

Yeni Türk ulusal kimliği ya da başladığı anda biten hareket mi

Taner Akçam
Zaten Taraf gazetesinin “yarı-resmî” yazarı gibiydim. Şimdi düzenli yazmaya çalışacağım. Becerebilir miyim, bilemiyorum. Gezi Parkı herkes gibi beni de heyecanlandırdı... Bir de yaklaşmakta olan, soykırımın yüzüncü yılı 2015’i de ekleyince niçin düzenli yazmak istediğim sorusuna cevap ta vermiş olurum. Önce Gezi Parkı olayları hakkındaki temel gözlemim: yaşananlar yeni bir Türk kimliğinin şekillenmekte olduğunun habercisidir. Siyasi, kültürel ve sosyal boyutlarıyla, kendisine, tarihine ve geleceğine başka türlü bakmak isteyen yeni bir Türk ulusal kimliği şekilleniyor.

Graves in the Park: Notes from the ‘Bolis’ Uprising

By Eric Nazarian
I am back in Los Angeles but a part of me is still under the wafting tear gas clouds that were fired indiscriminately at civilians in Taksim Square. Protesters, senior citizens, schoolchildren, street vendors, and tourists were all fair game. Everyone was fodder and none walked away from these streets unaffected by what they witnessed. On the heels of returning from the majesty of Historic Armenia, I had returned to a seemingly business-as-usual Bolis that exploded into a national movement against the policies of Prime Minister Erdogan and his administration.

Paros Haziran Sayısı Çıktı


Eğer Bartholomeos izin vermezse

Abdullah Aymaz
7 Mayıs 2013 tarihli Azınlıkça Dergisi’nin haberine göre 6 Ekim 2013 tarihinde Aynaroz’un Yunanistan’a ilhakının 100. yılı münasebetiyle Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Recep Tayyip Erdoğan’ı da kutlama ve etkinliklere davet etmiş. Ayrıca Obama, Putin ve Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jose Manuel de davetliler arasında… Hatta Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin davet edilmesi beklenmektedir. Zaten Rus Ortodoks Patriği Kirill, 3 Haziran’da Aynaroz’da idi. Her neyse biz onlardan önce 1 Haziran’da orada idik… Aynaroz’da her bir manastırın bir baş keşişi var. Bunların hepsi İstanbul’da Fener Patrikhanesi’nin başındaki Bartholomeos’a bağlı. Eğer Bartholomeos izin vermezse hiçbir devletin başkanı ve cumhurbaşkanı Aynaroz’a giremez… Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/abdullah-aymaz/eger-bartholomeos-izin-vermezse_2098785.html

Taksim'den Ermenistan'a nasıl gidilir?

Meryem Aybike Sinan / Haber 7
Marksisti, komünisti, ateisti, siyonisti, siyasal veya sosyalist İslamcı geçineni, liberali, haini… Hâsılı kelam iktidara ne kadar çemkiren yerli yabancı taraf varsa bu kalkışmanın içinde ve etrafındaydı... Dün de bu bozguncuların yaptıkları yürüyüşte bir cinayete kurban giden gazeteci yazar Hrant Dink için bağırdıklarına şahit olduk! “Hepimiz Hırant, hepimiz Ermeni'yiz!” sloganını bozuk plak gibi yeniden tekrarlamaya başladılar! Ve bu sloganları atarken “temcit pilavı” gibi yine Polisimizi suçladılar! Hırant Dink eminim ki sağ olsaydı bu rezil çelişkiye alet edilmesini istemezdi herhalde! Çünkü o gerçekten de ahlaklı bir gazeteciydi. İnsan dürüst olmalı. Güzelim ağaçları bahane edip, ortalığı yakıp yıkmak, çevre nutukları atmak yalancılık ve ahlaksızlık değil de nedir?  Buna istinaden eteklerindeki ideolojik anlamda ne kadar mesele varsa ortalığa saçmaları düzenbazlıktır, iki yüzlülüktür, kandırmacadır!

Erdoğan böyle giderse, Türkiye'yi çok sıcak bir yaz bekliyor!

Hasan Cemal
Yedirtmeyiz inadı. Erdoğan tarafında en ufak bir yumuşama, uzlaşma, geri adım jesti ve diyalog belirtisi gözükmüyor. “Erdoğan’ı yedirtmeyiz” inadı, kavgacılığı devam ediyor. İktidar kanadındaki bu hava ufak ufak dağılmaya başlamazsa, Türkiye’yi çok zor bir dönem ve çok sıcak bir yaz bekliyor demektir.

Erdoğan Ankara'da Coşkuyla karşılandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 12 gün aradan sonra geldiği başkentte sosyal medya üzerinden organize olan vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı. Başbakan Erdoğan’ı taşıyan özel “ANA” uçağının havalimanına inmesiyle burada bekleyen Ankaralılar, Erdoğan'a sevgi gösterilerinde bulundu. Vatandaşların, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde halkı selamlayan Erdoğan, AK Parti seçim otobüsünde vatandaşlara hitap etti... Ankara'nın çeşitli ilçelerinden kalabalıkların bir kısmı da Akköprü'de bir araya geldi. Buradaki kalabalığın da AK Parti seçim şarkıları eşliğinde coşkulu bekleyişleri sürüyor.

Taksim Gezi Parkı mitingi sona erdi

Taksim Dayanışması'nın açıklamasını Mücella Yapıcı okudu.Yapıcı, Gezi Parkı'nda başlayıp bütün ülkeye ve dünyaya yayılan direnişin, dayanışmanın ve 13 gündür dinmeyen öfkenin, tepkinin mesajının net olduğunu belirterek, şöyle devam etti:  "Buradaki ve ülkenin dört bir yanındaki milyonlar olarak artık eskisi gibi yönetilmek istemiyoruz. Gençler, kadınlar olarak sürekli yok sayılmaktan bıktık. 'Oyu ben aldım, her şeye ben karar verir, her şeye karışırım' diyen bir iktidar tarafından baskı görmek istemiyoruz. Haklarımızı, doğamızı ve kentlerimizi gasp eden rantçı zihniyeti seyretmekle yetinmek istemiyoruz. Demokratik katılım kanallarını bütünüyle yok eden, her itirazı düşmanca bir refleksle yanıtlayan, kendisi gibi olmayanların inancına, kimliğine, yaşam tarzına, bilime, sanata saygı duymayan bir iktidar anlayışını reddediyoruz. Biz varız ve buradayız diyoruz."

Ermeni soykırımı anıtı yeniden dikilecek

Bugün Gezi Parkı'nın bulunduğu yerde 1919'da dikilen anıt, yok edilmişti... "Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De" girişimi bugünkü Taksim Gezi Parkı’nın bulunduğu yerde 1919’da dikilen, ancak sonra yok edilen anıtı yeniden dikmeye hazırlanıyor. Girişimin sözcüsü Cengiz Algan, söz konusu arazinin aslında bir Ermeni mezarlığı olduğunu ve 1919’da burada bir Ermeni soykırımı anıtı dikildiğini hatırlatarak, geçmişin unutturulmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Algan, Gezi Parkı direnişinin on ikinci gününde, 9 Haziran Pazar saat 19.00’da Ermeni soykırımı anıtını dikeceklerini söyledi. (Hadi hayırlısı! HYETERT)

Niğde'de Rumlar 90 yıl sonra ayin yaptı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, geleneksel Bahar Ayinleri kapsamında Niğde'deki Azize Makrina Kilisesi'nde yapılan ayini yönetti. 1858 yılında inşa edilen Azize Makrina Kilisesi'nde 90 yıl aradan sonra ilk kez ayin yapıldığı belirtildi.

Güneydoğu'nun Sümela Manastırı Olacak

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Bagok Dağı yamacına kurulu ve Suriye'ye kadar bütün ovayı gören Mor Evgin (Augin) Manastırı sarp bir yerde bulunması ve genel yapısıyla Sümela Manastırı'na çok benziyor 1970'ten beri kapalı olan Manastıra baş rahip atanmasıyla manastır yeniden yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılıyor.

Hayastan All-Armenian Fund holds opening ceremony for community center in Drakhtik

Yerevan, May 27, 2013 –  A large delegation of the Hayastan All-Armenian Fund, led by Executive Director Ara Vardanyan and comprising close to 40 benefactors, Board of Trustees members, and affiliate representatives, continues holding opening ceremonies for recently completed projects and visiting current project sites in Armenia and Artsakh. The project openings and visits are being carried out within the framework of the Board of Trustees’ annual meeting.  

Dışişleri’nden Papa’ya ‘soykırım’ uyarısı

Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi, 7 Haziran 2013 günü Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek, Papa Fransuva’nın ifadelerinin kesinlikle kabul edilemez olduğu, soykırım iddialarına ilişkin görüş ve hassasiyetlerimizle beraber iletilmiş, Vatikan tarafınca ikili ilişkilerimizde onarılması zor sonuçlar doğurabilecek adımlar atılmasından imtina edilmesinin önemi vurgulanmıştır.”

2015’e 2 Yıl Kala:

Sarkis Hatspanian
“Sen Mutluluğun Resmini Yapabilir misin Sırrı, İşin Kolayına Kaçmadan Ama !” Sırrı Süreyya Önder‘in Türkmen dedelerinin Adıyaman’a gelmelerinden binyıllar evvel “Güneşin Oğulları” diye adlandırılan Ermeni atalarım o topraklarda görülmemiş zenginlikte ileri bir uygarlık yaratmış, Nemrut Dağı‘nın ulaşılmaz sanılan tepelerine o zaman inandıkları tanrılarıyla, tanrıçalarının devasa heykellerini dikmiş olmakla bilinirler. Sırrı’nın dedeleri Adıyaman‘da göçebelikten yerleşik yaşama geçiş sürecinde elma, armut, mişmiş ve üzümün nasıl yetiştirildiğini, onlardan nasıl pestil, reçel ve hoşaf yapıldığını, bağ-bahçe-bostan kurmayı, toprağı işlemeyi, onu kendi terleriyle ıslatmayı dedelerimden öğrenip, insan emeğiyle yaratılan hayatın meyvelerinin tarif edilmez tadına ilk defa Adıyaman Ermenileri sayesinde vardıklarıyla da bilinirler.

Çelik: 'Sokaklarda insanlar yürüdü diye erken seçim olmaz'

AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik Gezi Parkı eylemleri ve erken seçim tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. "Bugün bazı basın yayın organlarında erken seçim yapılacağı iddiası var. İddia gereksiz ve hayal mahsulüdür. Önümüzde seçim var. O da mahalli seçimlerdir. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2015 Haziran ayında da milletvekili seçimi yapılacaktır. Türkiye’de siyasi istikrar var.Gezi Parkı olaylarını Pazartesi Başbakan Erdoğan başkanlığındaki bakanlar kurulunda da görüşeceğiz.Başbakan defalarca ifade etti. Biz faiz ve istemezükçü lobiye teslim olmayacağız..."

Papa ‘soykırım’anmasına katılacak

Reha Erus
“Ermenilere soykırım yapıldı” sözleriyle Ankara’da tepki çeken Papa Francesco, son olarak 2015 yılında Ermenistan’ın başkenti Erivan’a gidip “Ermeni soykırımı”nın yüzüncü yıldönümünde dini ayin düzenlemek istediğini söyledi. Ermenistan’ın Vatikan’daki resmi elçiliğinin açılışı sırasında Büyükelçi Mikayel Minasyan’ın davetini kabul eden Papa Francesco, 2015’te Erivan’da “Metz Yegern” (Büyük Acı) için ayin yapmayı planladığını belirtti.