Etiketler

Utandıran Yasak Bitti! Süryaniler de Diğer Azınlıklar Gibi Anadilde Eğitim Hakkından Faydalanabilecek!

İstanbul Süryani Kadim Vakfı, geçen yıl Süryanice eğitim verecek bir anaokulu için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Bakanlık ise Süryanilerin azınlık statüsünde olmadıklarını ve anadil eğitimi verecekleri bir eğitim kurumu açamayacaklarına karar verdi. Bunun üzerine vakıf, konuyu mahkemeye taşıdı. Ankara 13. İdare Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında devrim niteliğinde bir karara imza atıldı. Kararda Lozan Antlaşması’nın azınlık haklarını düzenleyen 37 ve 44’üncü maddesinde azınlıkların kimler olduğunun belirtilmediği bunun yerine “Müslüman olmayan azınlıklara mensup Türk vatandaşları” ifadesinin kullanıldığı vurgulanarak Süryanilerin de bu tanıma uyduğu için azınlık sayılabileceği ifade edildi. Azınlık statüsündeki Süryanilerin tüm azınlık haklarından yararlanabileceğinin belirtildiği mahkeme kararında, Süryanilerin de diğer azınlıklar gibi okul açabileceği hükmü verildi.

Katile şartlı tahliye önlendi

ABD’deki Ermeni diasporasının yakından takip ettiği, Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan suikast dosyası 31 yıl sonra yeniden açıldı. Ankara Başsavcılığı Basın Suçları Savcısı Kürşat Kayral, Arıkan suikastini ‘İnsanlık suçu’ sayarak zamanaşımından çıkardı. Böylece Arıkan’ın katili olarak ABD’de ömür boyu hapse mahkûm olan Ermeni Soykırımı’na Karşı Adalet Komandoları (JCAG) üyesi Hampig Sasunyan’ın (50) şartlı tahliyesinin önüne geçildi.

Reminder: Lecture by Richard Hovannisian Sunday, August 11


Dr. Vahram Biricik Presents Lecture on Armenian Churches and Communities in Gesaria and Istanbul


Göçmenleşen Türkiye ve Dünya

Berkant Çağlar
Prof. Ahmet İçduygu, Türkiye’nin göç politikalarından AB ile ilişkilerdeki Geri Kabul ve Vize Kolaylaştırma anlaşmaları gibi noktalara uzanan bir çerçeve içinde göçün bu topraklardaki yeni anlamını anlattı...Bir yandan, Türkiye‘nin çevresinde yaşayan Türk ve Müslüman nüfusun Türkiye’ye gelmesinin cesaretlendirilmesi vardı. Öte yandan, Türkiye'de gayrimüslimlerin gönderilmesi demeyim ama bazen ona da yakın politikalar vardı, onların da gitmesi cesaretlendirildi. Varlık Vergisi, İskan Kanunu, 6-7 Eylül olayları, Kıbrıs bahane edilerek gayrimüslimlere İstanbul'da saldırılar olması, 64'te yine Kıbrıs olayı bahane edilerek 12 bin tane kadar Rum'un bir gecede Yunanistan'a gönderilmesi gibi olaylar yaşandı. Bütün bunlar gayrimüslimlerin Türkiye'de kalma cesaretini kırıyordu. Kıbrıs dönemine kadar İstanbul'da daha çok gayrimüslim vardı. Bunun en belirgin örneklerinden birisi, Rum nüfusu Türkiye’de artık yok denecek kadar az. Mübadele olduktan sonra bile yüz bine yaklaşan nüfus, bugün 1500'e düşmüş durumda. Şu tahmin ediliyor; eğer bu politikalar olmasaydı kısacası göç olgusu olmasaydı şu anda 100-150 bin olan Türkiye'deki gayrimüslim nüfus 2 milyona yakın olacaktı. 80 ihtilali gayrimüslimleri de etkiledi. Askerliklerini yapmadıkları için binlercesi Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

Ermeni Kilisesi'nde bayram yemeği

Feriköy Ermeni Kilisesi tarafından verilen yemeğe; Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Feriköy Feriköyrmeni Kilisesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vortik Papazyan, Rahip Yeğişe Uçkunyan, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yemek öncesi konuşan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Müslüman aleminin bayramını kutlayarak herkesin güzel bir bayram geçirmesi temennisinde bulundu. 'Çok anlamlı bir günde kilisede öğlen yemeği yiyeceğiz' diyen Başkan Sarıgül, 'Dünya barışı ve insanlık tarihi için çok önemli bir olay. Dünyaya getirirken hangi kökenden, hangi etnik gruptan olacağımızı biz bilemeyiz. O Rabbimizin bize vermiş olduğu bir güzelliktir. Bu nedenle ben Feriköy Ermeni Kilisesi'ne ve vakfımıza çok teşekkür ediyorum. Bu ortamın bütün dünyada hakim olmasını diliyorum' dedi.

Tarihimizin en eski kurumu Rum Patrikhanesi ve Heybeliada Ruhban Okulu

Cem Murat Sofuoğlu
1 Ağustos 2013 tarihli Taraf gazetesinde yayımlanan habere göre, hükümet çözüm sürecine ilişkin demokratikleşme paketinde, 42 yıldır kapalı tutulan Heybeliada Ruhban Okulu (HRO)’nun da açılmasının bulunduğunu, Adalet Bakanı vasıtasıyla kamuoyuna bildirdi. HRO, Sultan Abdülmecit’in iradesiyle teoloji okulu olarak 1 Ekim 1844 tarihinde açılmıştır. 1971 yılında Anayasa Mahkemesi’nin, Özel Öğretim Kurumları Yasası’nın bazı maddelerini iptal etmesi neticesinde HRO’nun yüksek kısmı kapatılmıştır.

Catholicos Karekin II Stands Accused

Faced with local or national crisis most Armenians go into two modes these days: “Let’s not wash our dirty laundry in public” or “Exposure is the first step in resolving a crisis.” In the past few months a scandal—immense, terrifying and excoriating—has crashed into our national public arena. It’s no less than the management style and reputation of the Catholicos of All Armenians Karekin II. As catholicos, he is not just the spiritual leader of the Armenian Apostolic Church, but is almost as important to the Armenian Nation as the president of Armenia. A smear on the catholicos is a smear on our Nation—even on those who are members of the Cilicia See, are Catholic, Protestant… atheist.

Belge Yayınevini Yaşatalım

Değerli okurlar, Belge yayınevi çok güç durumda. Belge yayınevinin kapanması hem Türk yayıncılığı için, hem de insan ve azınlık hakları savunucuları için yeri doldurulmaz bir kayıp olacaktır.Belge yayınevinin kurucusu ve sahibi Ragıp Zarakolu, yöneticisi ise oğlu Deniz Zarakolu. Ragıp Zarakolu, gazeteci, yazar, yayıncı ve insan Hakları savunucusu. Yayınevi mahkemelik olmak pahasına pek çok yaraya parmak bastı, pek çok tabuyu kırdı. 

İngiliz evrimci biyolog ve yazar Richard Dawkins'in attığı bir tweet ortalığı karıştırdı.

Dawkins'in bugün paylaştığı, "Dünyadaki tüm Müslümanların aldığı Nobel ödülü sayısı Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Trinity Koleji mensuplarının aldığından azdır. Gerçi onlar (Müslümanlar) da Orta Çağ'da harika şeyler yaptılar" tweet'i büyük gürültü kopardı... "Cambridge Trinity Koleji ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa dışında dünyadaki tüm ülkelerden daha fazla Nobel ödülüne sahip." "Neden bir başka gruptan değil de Müslüman Nobellilerden bahsettim? Çünkü sık sık a) toplam sayıları b) bilimleri hakkında sık sık övünmeler duyuyoruz."

Yair Auron: Ermeni Soykırımını ilk tanıyanlar Yahudiler olmalıydı


Dr. Yair Auron’un kapsamlı arşiv araştırmaları zemininde yazdığı «Kabul edilemez kayıtsızlık» kitabının Ermenice versiyonu geçtiğimiz günlerde Erivan’da tanıtılmıştı. Buluşmada İsrail eski Knesset üyesi, eski Göçmenlik İşleri bakanı Yair Tsaban da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan «Kabul edilemez kayıtsızlık» eserinin Ermenice versiyonunun yayınlanması, gerçekleştirdiği değeri ölçülemez çalışmaları ve katkıları vesilesiyle Yair Auron’a teşekkür etti... Yair Auron’un kanaatince, Ermeni Soykırımını ilk tanıyanlar Yahudiler olmalıydı, dedi.

Krikoyla korunan kilise kurtarılıyor

Sinan Aydın
Erzurum'daki Öşvank Kilisesi, Kültür Bakanlığı'nın ihalesiyle yeniden ibadete ve turizme kazandırılıyor. Dünya Anıtlar Kurulu'nun en tehlikeli 100 anıt eser arasında gösterdiği kilisenin 1.5 metre boyundaki bir sütunu 2008'de çalındı. Köylüler de tarihi eserin çökmemesi için sütunun yerine dev bir kütük koydu. Ancak kütük de çürüyünce, bu kez belediye destek için yanına bir de kriko yerleştirdi. Kilise için harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı ihale açtı.

Feast of the Holy Council of Ephesus

On Saturday, August 10, the Armenian Church will observe the Feast of the 200 Fathers of the Holy Council of Ephesus (431 A.D.)—the last of three ecumenical councils accepted by the Armenian Church. During the meeting in Ephesus (a city in Asia Minor), bishops addressed theological questions regarding Christ’s nature and declared Mary as the Mother of God (Theotokos).

Post-Kemalist yol ayrımında Türkiye

Author: Rasim Ozan Kutahyali
İnsan hakları,demokrasi ve serbest piyasa kurumlarının oturduğu hep özlediğimiz liberal demokratik bir rejim mi? Yoksa eski düzenin sadece aktörlerinin yer değiştirdiği yine demokrasi-dışı bürokratik güçlerin egemenliğini sürdürdüğü,hür ve adil seçimlerin sadece göstermelik yapıldığı yeni bir vesayet rejimi mi? Ben de bundan böyle Al-Monitor okurlarına günümüz Türkiyesi’nin gerçeklerini tüm çıplaklığıyla her hafta anlatacağım. Bugünü anlamak için önce düne bakalım.Dünden bugüne Türkiye’nin nereye gittiğini anlamaya çalışalım… Dindarlara, Kürtlere, Alevilere, Hıristiyanlara ve Yahudilere “ikinci sınıf yurttaş” gözüyle bakan ve yeri geldiğinde de bu kesimlere zulmeden o totaliter rejimin tarihe karışması Türkiye’nin büyük çoğunluğunu memnun etti.

Yunanistan’da Suriyeli bir Ermeni

Pelin Cengiz
Midislli- Her seyahat bir keşif. Bir yere varmaktan öte, katedilen yol ve o yol boyunca keşfettikleriniz, seyahatin sonunda biriktirdikleriniz oluyor. İşte bu kez biriktirdiğimiz hikâye, yolu Suriye’den Yunanistan’a uzanan bir müzisyenin hayat hikâyesi oldu. Yunanistan’ın Türkiye’ye bakan adalarından biri olan Midilli’nin küçük köylerinden biri olan Avlonas’ta geçen hafta Suriyeli bir Ermeni müzisyenin konserini izledik. 30 yıldır Atina’da yaşayan Haig Yazdjian’ın hayat hikâyesi, en az müziğinin katettiği yolculuğu kadar ilginç.

Mezopotamya'da 4 no'lu soykırım

M. Serdar Korucu / serdarkorucu@hotmail.com
Az duyulan… Az bilinen…  Az konuşulan bir soykırım onlarınki. Binlerce yıldır aynı topraklarda kalmış, yaşam savaşı vermiş olmalarına rağmen. 7 Ağustos, Dünya Süryanilerince “Süryani Soykırımı Günü” olarak anılıyor.Süryaniler için bu topraklarda karanlık günler Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş günlerinde başladı. Diğer Hıristiyan halklar gibi. Ama bir farkla… Onların yaşadıkları trajedi her zaman İstanbul’dan gelen emirlerle yaşanmadı. Çoğu zaman yanı başlarında buldular katillerini.

Kilise bakımsızlıktan dökülüyor

Kayseri'nin Germir Mahallesi’nde bulunan Ortodoks Rumlara ait Panaya Kilisesi bakımsızlıktan dökülüyor. Bir zamanlar definecilerin harap ettiği, daha sonra uzun süre ahır olarak kullanılan kilise, bütün bu tahribatlara rağmen ayakta durmak için direniyor.

ԽՈՐՀՈՒՐԴ ԽՈՐԻՆ.....

Խորհուրդ՝ որովհետեւ այս օրերուն մամուլի էջերուն մէջ ինչպէս նաեւ համացանցի կայքէջերուն վրայ կը հանդիպինք խորհրդաւոր երեւոյթներու, Հայց. Եկեղեցւոյ եւ հոգեւորականութեան արժանապատութիւնը յուզող անբաղձալի երեւոյթներու կապակցութեամբ: Դժբախտաբար, պէտք է խոստովանիլ, որ այդ բոլորին առիթ եւ տուն տուող շարժառիթներուն գլխաւոր հեղինակն է նոյն ինքն հոգեւորականութիւնը, մեծէն մինչեւ փոքրը:

Նորվան արքեպիսկոպոսի հրաժարականն ընդունվեց

Հուլիսի 30-31-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի բարձր նախագահությամբ, գումարվեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի հերթական ժողովը` ընդլայնված կազմով:

ԳԵՐԱԳՈՅՆ ՀՈԳԵՒՈՐ ԽՈՐՀՈՒՐԴԸ ԸՆԴՈՒՆԵՑ ԻՐ ՈՐՈՇՈՒՄՆԵՐՈՒՆ ՍՏՈՐՆԱԳՈՅՆԸ

Գարեգին Բ կաթողիկոսի նախաձեռնությամբ հուլիսի 30-ին սկսվեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով: Ժողովի զոհասեղանին էր դրված Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդ Նորվան արքեպիսկոպոսի վիրավորված արժանապատվության իսպառ ոչնչացման հար-ցը”(30.07.2013 Հրապարակ):

Ermenistan uzmanı doktor komutan

Ceyda Karaaslan
Yüksek Askeri Şura kararlarıyla sürpriz bir şekilde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Org. Hulusi Akar'ın aynı zamanda "Doktor" unvanı taşıdığı ortaya çıktı. Org. Akar, Tümgeneral olduğu dönemde Boğaziçi Üniversitesi, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde doktora yaptı. Org. Akar'ın uzmanlık alanı Ermenistan Sorunu ve ABD'deki Ermeni lobisinin Türk Amerikan ilişkilerine etkisi. (Atama sürpriz değil, 2015 hazırlığı. HYETERT)

Devlet Müslüman Ermenilerin Peşinde

Din değiştirerek Müslüman olmuş Ermenilerin nüfus kağıtlarına kimliklerinin anlaşılmasını sağlayan bir damga vurulmuş... 1916 yılı itibarıyla din değiştiren Ermenilerin, sadece nüfus kayıtları değil, nüfus cüzdanları öyle düzenlenecektir ki, bu kişilerin Ermeni oldukları anlaşılacaktır. İşte Türkiye’de bugün devam eden uygulama budur. İttihatçı zihniyet tüm bir Cumhuriyet boyunca iktidarda kalmıştır. Bugün değişen çok şey yoktur. Konunun özeti şudur ki bu devlet, vatandaşına güvenmemek üzerine kurulmuştur.

Kodlama ve Azınlık Hakları

Murat Bebiroğlu
Değerli okurlar, Müslüman olmayan azınlıkların kodlama yoluyla izlenmesi, fişlenme olarak nitelendiğinden olacak büyük bir şaşkınlık ve öfke yaratmış görünüyor. Konu komplo teorileri üretmeye de çok uygun. Fişleme -genel olarak- derin devletin yasal olmayan yollardan vatandaşları hakkında bilgi toplaması, izlemesi ve gereğinde aleyhinde kullanması anlamına geliyor. Neredeyse bir, bir buçuk asırdan beri potansiyel iç düşman olarak görülen azınlıkların  fişlenmesi de hiç garip değil. Müslüman Olmayan azınlıkların izlenmesi değil, izlenmemesi garip olurdu.

Kayısı, Ermenistan, sinema ve gerçek isimlerimiz

Alin Ozinian
Ermeniler için kayısı önemli bir meyve. Oldukça önemli. Neredeyse kutsal, hatta basbayağı kutsal. Ermenistan'da bağı bahçesi olan bir evde yaşayan herkesin ilk yaptığı şey, eğer yoksa oraya en az bir kayısı ağacı dikmek oluyor. Turistik pazarlarda satılan el yapımı kayısı çekirdeğinden küpeler, kül tablaları, hatta köylülerin ilk hasattan yaptıkları kayısı rakıları bir tarafa insanların diline pelesenk olmuş, “bir kayısı yersen, dokuz hastalıktan uzak kalırsın” ya da çok mutlu görünüyorsun anlamında “keyfin kayısı” sözleri aslında işin romantik tarafı. Tarihsel olarak bakarsak, Akadlar M.Ö. III. yüzyılda kayısıya ‘Armanu' (yani Ermeni), Ermenistan'a da ‘Armani' (Kayısı ülkesi) adını veriyorlardı. Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/yorum_kayisi-ermenistan-sinema-ve-gercek-isimlerimiz_2116958.html

Doğu Süryani Soykırımı

Genelde Süryani soykırımı deyince; ülkemizde aynı halka mensup olan Asur/Süryani ve  Arami/Süryani soykırımı  bilinmektedir. Sanki Nasturiler ve Keldaniler başka bir halkmış gibi algılanır ya da hiç bilinmez. Günümüz Asuri/Süryani halkı kadim Asur, Kalde ve Babil uygarlıklarının mirasçısıdır. Bu gün Turabdin (Mardin ve civarı) bölgesi halen en eski Hıristiyanlığın mirasçısı durumundadır. Nasturilere (Doğu Süryanileri, Asurlar) yönelik ilk katliamlar 1843-1846 yıllarında yapılmıştır. 

Ermeni Satranççılar, Hatay’da gerçekleştirecek Dünya 20 Yaş Altı Satranç Şampiyonasına katılıyor

Büyük usta (GM) Samvel Ter-Sahakyan, uluslararası usta  (IM) Vahe Bağdasaryan  ve FIDE ustası Mari Gevorgyan, Türkiye’nin Hatay kentinde gerçekleştirilecek Dünya 20 Yaş Altı Satranç Şampiyonasına katılacaklar.

Çiftlikköy Kara Kilise İçin Kolları Sıvadı

Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, ilçede bulunan Bizans dönemine ait Kara Kilise'nin restorasyonu için gereken neyse yapacaklarını söyledi.Yalova'daki en eski Bizans Dönemi yapıları arasında yer alan Kara Kilise'nin restore edilerek ile kazandırılması için Çiftlikköy Belediyesi kolları sıvadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere ulusal ve uluslararası kuruluşlarla da görüşmeler başlatıldı. Konuyla ilgili bilgi veren Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, "Kara Kilise ilçemizdeki en önemli tarihi yapılardan birisidir. Bu tarihi yapının restorasyonu ve ilimize kazandırılması için çalışmalara başladık. 

Մայր Աթոռը նման նամակ չի ստացել. Էջմիածինը մեկնաբանում է

Երուսաղեմի պարիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանից Մայր Աթոռը նման նամակ չի ստացել։ Այս մասին "Երկիրն այսօրին" տեղեկացրեց Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական կենտրոնի ղեկավար Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը, ի պատասխան հարցի, թե ինչպե՞ս է Էջմիածինն արձագանքում տարածված նամակին։

Երուսաղեմի պատրիարքը՝ Վեհափառ հայրապետին. «Մայր եկեղեցին կարիք չունի գարշապար լիզողների»

Օգոստոսի երեքին Երուսաղեմի հայոց պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը նամակ է հղել Ն. Ս. Օ.Տ. Տ. Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին, որտեղ տարակուսանք է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդ Նորվան արքեպիսկոպոս Զաքարյանի հրաժարականի վերաբերյալ Գերագույն հոգեւոր խորհրդի հաղորդագրության կապակցությամբ

Arınç'tan önemli açıklamalar

Bu karar yargı kararı. 3 erkten birisi olan bağımsız kararın aldığı bir sonuçtur. Bugün verilen kararla mahkeme dosyayı kapatmış oldu. Yine temyiz incelemesi yapılacaktır. Bu kararların pek çoğunda sadece tek suç yok birden fazla suçla isnat edilenler var. Ana tema Ergenekon silahlı terör örgütü kurmak, yardım etmek, kişisel verileri vermek, uyuşturucu maddeleri temin etmek, silahlı terör örgütüne silah temin etmek gibi suçlar var. Bu bir yargı kararıdır. Beğensek de beğenmesek de uymak zorundayız. Temyiz hakkı da savunmaya dönük bir haktır. Yargıtay'ın vereceği karar da kesinleşmiş bir karar olacaktır.

Ergenekon'da kararlar açıklandı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon ile Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Dursun Çiçek ve Veli Küçük ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı.  Ergenekon Davası'nın bugünkü duruşmasında karar okunmaya başladı. Mahkeme 21 kişi hakkında beraat kararı verdi. Duruşmada arbede çıktı, avukatlar salonu terk etti.

Ermenistan Süryanileri 7 Ağustos’ta «Süryani Soykırımı Günü»nü anacak

7 Ağustos «Süryani Soykırımı Günü» sadece 1915’te değil, 1895’ten beri Osmanlı İmparatorluğunda onlara yönelik eziyetler ve acımasız tutumu yansıtmaktadır. Açıklama 5 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında Ermenistan Süryanileri Birliği Bşk. Arsen Mikhailov’dan geldi. ″Hepimiz etrafımızda süregiden, bu güne dek son bulmayan Süryani Soykırımına ilişkin yüksek sesle ifade etmeli ve bu korkunç olaylardan insanlığı haberdar etmeliyiz.″ diyen Arsen Mikhailov, kimi ülkelerde hala etnik temelde Süryani katlinin devam ettiğini kaydetti.

Ermenistan Süryani Toplumu: Türkiye’ye Soykırıma ilişkin talep sunulması durumunda Süryaniler ellerini katlayıp oturmaz

Süryani Soykırımına ilişkin olarak Khosroev ″Biz hepimiz Ermeniler ve Süryaniler, özellikle devleti olmayan Süryaniler aşağılık kompleksinden muzdaribiz. İnşaallah Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümü sadece etkinliklerle sınırlı kalmaz″ dedi. Khosroev, tüm dünyayı silkelenme zorunda bırakacak bir olayın gerçekleşmesi umudunu ifade etti. Sanatçı, ABD’nin Ermeni Soykırımını tanıması durumunda, ki bu Süryanilerle de ilgili olur, zira son 5-6 yıldır Süryanilerin, Yunanlıları soykırımları, Ermeni Soykırımı çerçevesinde gözlemlenmekte olduğu kanaatini belirterek  ″Dünya Türkiye’ye talepler sunarsa, Süryaniler de buna kayıtsız kalmazlar″ dedi.

Բ Ն. Ս. Օծութիւն Տ. Տ. Գարեգին Կաթողիկոս Ամենայն Հայոց Մայր Աթոռ, Ս. Էջմիածին՝Հայաստան,

Վեհափառ Տէր, իպուածով ձեռքս անցաւ, տակաւին երէկ տեղի ունեցած ԳերագոյնԴ Հոգեւոր Խորհուրդի Հաղորդագրութիւնը, ուր մասնակից ժողովականները »Յետ քննարկութեան ընդունած են Նորվան Արք. Զաքարեանի հրաժարականը եւ ... խնդրանք ներկայացուցած են Վեհիդ հաստատելու զայն

Paros Ağustos Sayısı Çıktı


Նորվան Սրբազանը հակադարձում է Մայր Աթոռին

Նորվան Արքեպիսկոպոս Զաքարյանը հայտարարություն է տարածել, ուր ասվում է. «Յուլիս 30-31ին Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի մէջ Գերագոյն Հոգեւոր Խորհուրդի ժողովէն ետք հրապարակուած հաղորդագրութիւնը կարդացինք։ Այնտեղ գրուած էր ի միջի այլոց մեր հասցէին ուղղուած հետեւեալ տողերը.- «Գերագոյն Հոգեւոր Խորհուրդը նաեւ ափսոսանք յայտնեց հրաժարականում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հասցէին ուղղուած անհիմն գնահատականների առնչութեամբ»։

'Devlet Müslüman Ermenileri 1916'da nüfus kâğıtlarıyla fişledi'

Akçam, "Bu uygulamanın en azından Müslümanlaşmış Ermenilere yönelik 1916'da başladığı biliyorum. Uygulama Ermeni soykırımı sırasında başladı" dedi. "Hükümetin din değiştirmiş olmalarına rağmen Ermenilere hâlâ güvenmediğini" belirten Akçam, "Ermenilerin serbest dolaşımını engellemek için nüfus kâğıtlarına, Ermeni olduklarının anlaşılmasını sağlayacak bir kayıt düşme kararı alındığını" yazdı. Akçam'ın alıntıladığı 22 Mayıs 1917 tarihli bir telgrafa göre "din değiştiren Ermenilerin nüfus teskerelerinin arkasına ikamet ettikleri kasaba ve mahallenin isimleri yazılarak zâbıta idârelerince mühürlendi."

BDP’den ’Soy kodu’ önergesi!

Tan, Başbakan Erdoğan'a yönelttiği "İçişleri Bakanlığı, Osmanlı dönemi belgelerinden yararlanılarak, soy durumlarının Milli Eğitim Bakanlığı'na verilmekte olduğunu açıkladı. Toplanan verilerin, Milli Eğitim yetkililerinin açıkladığı gibi 1, 2, 3 olarak kodlandığı doğru mudur? Bu kodlar neden 'gizli' tutulmaktadır? Kendi soyuna ait koda sahip olmayan bir vatandaşın Rum, Ermeni veya Yahudi okullarına kayıt yaptıramayacağı doğru mudur? Söz konusu iddialar doğru ise, bu kodlar hangi amaçlarla verilmektedir? Söz konusu bu kodlara sadece Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları mı ulaşmakta yoksa Emniyet, MİT ve Jandarma gibi kurumlar da ulaşabilmekte midir?

Laiklik, demokrasi ve ayrımcı kodlama

Soli Özel/ sozel@htgazete.com.tr
Her şey dalga dalga toplumun üzerine geliyor aslında. Bunca zaman  olmayan bir gerçekliğe yani devletin gerçekten laik olduğuna inandıktan  sonra işin aslını öğrenmek vicdan sahibi olanlara zor geliyor. Böyle  dertleri olmayanlar, ki herhalde sayıları küçümsenmeyecek kadar yüksek,  bu türden tatsız sürprizlere şaşırmıyorlar. Türkiye'nin Müslüman olmayan vatandaşlarına uygulanan kodlamadan  bahsediyorum.

Assyrian Genocide Monument Unveiled in Belgium

 
 AINA) -- A monument to the victims of the Turkish Genocide of Assyrians in World War One was unveiled on August 4 in Belgium, on the site of the Sanctuary of Banneux, near Liege. The monument was carved from a 12 ton stone by renowned Assyrian artist Moushe Malke. The monument was a joint initiative of of the Syriac Institute of Belgium and Assyrian Genocide Research Center. The Turkish genocide of Assyrians occurred between 1915 and 1918 and claimed the lives of 750,000 Assyrians (75%), as well as 1.5 million Armenians and 500,000 Pontic Greeks.

Ermeni Cemaati'ni üzen 'ocakbaşı' tartışması

Erhan Öztürk
Malkara'daki tarihi Ermeni mezarlığının yerine ocakbaşı yapılması tartışma yarattı. Mazlum-Der'in raporuna göre alandan çıkarılan kemikler çöpe atılıyor. Tekirdağ Malkara'da "Meşatlık" adı verilen ilçeye 1.5 kilometre uzaklıktaki tarihi Ermeni mezarlığının bulunduğu arazi, 2010'da belediyenin meclis kararı ile hizmet ve tesis alanı olarak kullanıma uygun görüldü. Tekirdağ Müze Müdürlüğü de projede sakınca görmeyip herhangi bir tarihi eser bulunduğunda haber verilmesi gerektiğini belirtti.

Soykırımla Silinen Batı-Ermenistan'ın Tarihsel Gerçekliği İnkar Edilemez!

Hovsep Hayreni
Belçika Ermeni Demokratlar Derneği adına katıldığımız Brüksel Konferansı'nda yüz yıl önceki tarihin dersleriyle mazlum halklar arası birlik ve dayanışmayı teşvik eden mesajlar vermiştik [1]. 1915 öncesi Batı Ermenistan-Kuzey Kürdistan bileşkesine atıfta bulunan ve Kürt aydınlarından o tarihsel gerçekliğe saygılı yaklaşım talep eden bir cümlemiz, daha sonra Radikal yazarı Ayşe Hür'ün yaptığı değinme [2] vesilesiyle, hem kendisine hem bize yönelik haksız suçlamalara yol açtı. Konferans tebliğimizi belki de hiç okumamış bazıları, o sözleri “gelecekte Kürtleri kovma yoluyla büyük bir Ermenistan kurma arzusu”na yordular. Ve tam da duyarlılık beklentimizin tersine etik ölçüleri hiçe sayarak tarihsel Batı Ermenistan gerçekliğini inkara devam ettiler. O coğrafyada Kürtlerin “hancı”, Ermenilerin “yolcu” olduğunu söyleyecek kadar alaya aldılar tarihi.

Ermeni katliamlarında Kürtlerin rolü üzerine bir tartışma

Alişan Akpınar
Ayşe Hür, Kürt-Ermeni ilişkileri üzerine üst üste üç yazı kaleme aldı. Bu yazılardan ilki Radikal gazetesinde 14.07.2013 tarihinde, ikincisi 21.07.2013’te, üçüncü yazı ise 28.07.2013 tarihinde yayınlandı. Bu yazıların, Kürt-Ermeni ilişkileri üzerine canlı ve yaratıcı bir tartışma ortamı yaratacağına dair bir umut beslesem de maalesef böyle bir şey olmadı. Birkaç karşıt yazı ve sanal alemdeki ölçüsüz bazı tepkiler dışında pek bir şey çıkmadı. Uzun yıllardır Türkiye’de, her hangi bir konuda yaratıcı bir tartışma ortamı oluşturmak veya izlemek imkânsız hale gelmiş durumda.

Belçika'da Asuri-Süryani Soykırım Anıtı dikildi

Ali Güler - Liege
Belçika'nın Liège bölgesine bağlı Sprimont belediyesinde, Asuri-Süryani, Soykırım Anıtı (Seyfo) dikildi. Avrupa'nın birçok ülkesinden yüzlerce kişinin katılımıyla yapılan açılışa katılan Ermeni, Kürt kurum temsilcileri ile Belçikalı siyasetçiler, dayanışma mesajı verdi. Burada yapılan konuşmalarda, Türkiye'nin 1915 yılında, Ermeni, Asuri-Süryani halklarına yönelik yaptığı katliam ile yüzleşme çağırısı yinelendi.

Öldürmek mi? Yaşatmak mı?

Ohannes Conkar
Haydi şimdi barış zamanı. Tüm halkların kardeşliği için, barış ve kardeşlik zamanı. Kalplerimizin vicdanını görünür kılma zamanı. Bu toprakların ne dinci gençliğe ihtiyacı var. Ne de eli silahlı ülkücülere. İnsan olma zamanı, insanlık zamanı. Önemli olan, ne ölmek, ne de öldürmek. Yaşama, yaşatma ve yaşatmak zamanı. Halkların demokrat olma zamanı. Başkalaştırmadan, ötekileştirmeden, halkının yaşam standını yükseltme. Fikir ve düşünce hürriyetini, vicdanımızı insanların kalbine yerleştirme zamanı. Bu dünya hepimize yeter. Yeter ki o kardeşliği yakalayalım. Yaşayalım ve yaşatalım.

Erdoğan'a soy kodu sorusu

Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan’dan “soy kodu” uygulamasıyla ilgili şu soruların yanıtını istedi: “Toplanan veriler, Milli Eğitim yetkililerinin açıkladığı gibi 1, 2, 3 olarak mı kodlanmaktadır? Bu kodlar neden gizli tutulmaktadır?  Azınlık vatandaşların ırk ve milliyet bilgileri hazır bir veri tabanında kayıtlı mıdır? Kayıtlı değilse başvuru sonrasında mı araştırma yapılmaktadır?  Nüfus kayıtlarında yer alan bu bilgilerin sadece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanıldığı bilgisi şüpheli değil midir? Bu kayıtların kullanıldığı her türlü işlemde, emniyet, tapu, yargı, istihbarat gibi alanlarda da bu bilgiler kullanılmakta mıdır?  Bu bilgilere Emniyet Müdürlüğü, MİT, Jandarma İstihbarat kurumları tarafından ulaşılabilmekte midir?

Trabzon’a yapılan haksızlık ve Ermeniler

Ahmet Hakan
Söz konusu Trabzonspor olduğunda alabildiğine genellemeler yapılabilmekte, bunda da hiçbir beis görülmemektedir. Fakat bakıyoruz, Trabzonspor’un başındaki isim, bu haksızlığı da gayet sakil bir şekilde ifade etmeyi tercih ediyor. “Bize üvey evlat muamelesi yapamazsınız” diyeceğine... “Ne yani? Biz Rum takımı mıyız, Ermeni takımı mıyız?” diyor. Sanki “Rum takımı” olsa, “Ermeni takımı” olsa...Haksızlığa uğramayı, üvey evlat muameleyi görmeyi hak etmiş olacak. Dışlaya dışlaya memleketimizde az sayıda bıraktığımız kalan son Rum ve Ermeni vatandaşlarımızı fena halde rencide ediyor. Bir haksızlığa isyan ederken başka bir haksızlığa imza atıyor. Kim ne derse desin! Bu tutum, Trabzon’a ve Trabzonspor’a hiç mi hiç yakışmıyor.

Kış gelmeden Ermenistan'a bahar gelir mi?

Mehmet Fatih Öztarsu
Navasardyan gibi pek çok bürokratın ülkede inanılmaz yatırımlara sahip olduğunu belirten medya organları, bu durumun bir nebze kabul edilebilir olduğunu ancak Navasardyan ve diğer elitlerin toplu taşıma ücretlerine yapılan zam konusunda ısrarcı olmasının halk tarafından hazmedilemeyeceği vurgulandı... Başta Başbakan Tigran Sarkisyan olmak üzere pek çok bakan ve belediye başkanının istifasını isteyen halk, kendilerini ekonomik darboğazda tutan yöneticilerin görevlerini başarısızlıkla sürdürmeleri halinde farklı açılımlar yapabilir. Yazının Devamı: http://yenisafak.com.tr/yorum-haber/kis-gelmeden-ermenistana-bahar-gelir-mi-03.08.2013-549627

The Sorry State of Turkish Media

Author Daron Acemoglu And James Robinson
We are still optimistic that what started as peaceful protests in Istanbul’s Gezi Park in Taksim Square and then turned into widespread protests against the Justice and Development Party’s increasingly authoritarian rule can strengthen Turkish democracy. But before this part protest part political movement can achieve this, it has to overcome a huge barrier: the Turkish media.

Trabzonspor Başkanı'ndan skandal açıklama: Trabzonspor Rum takımı mı? Ermeni takımı mı?

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, yaptığı skandal açıklamalar bugün bir yenisini daha ekledi. Hacıosmanoğlu, CHP'ye yüklendiği açıklamasında "onların takımları Fenerbahçe de Trabzonspor Rum takımı mı? Ermeni takımı mı? İsrail takım mı? Demek ki Trabzonspor sizin takımınız değil" dedi. (Ne yazık ki 21. Yüzyılda bu kafalar hala var. HYETERT)