Etiketler

Kıpti Yayın Yönetmeni: 'Siyasi İslam Popüler Değil'

Mısır’da Hristiyanlar’ın haftalık gazetesinin yayın yönetmeni Mursi’nin devrilmesini bir askeri yönetime geçiş yerine bir ‘halk darbesi’ olarak değerlendiriyor... Ülkenin pek çok yerinde Kıpti Hristiyan kiliseleri yıkılmış ya da zarar görmüş olsa da Sidhom umutlu. Yıkılan bu kiliselerin bazılarının Müslümanlar tarafından ibadet için de kullanıldığına dikkat çekiyor. Yayın yönetmeni Hristiyan Mısırlılar’ın zor bir zamandan geçmelerine rağmen kendilerini ülkede paralel bir savaş içinde bulmalarının zor olduğunu düşünüyor. Sidhom Hristiyanlar’ın güçlü bir Mısırlı kimliğine sahip olduğunu belirtiyor.

Sahi, Sami’nin Sesi Neden Hazin’di!

Şeyhmus Diken / seyhmusdiken@gmail.com
Dîyarbekirliydi, Ermeniydi ve Hazin Sesli biriydi. Daşçı Zıfqar ile Enna’nın oğlu Sami Baba. O mukallit ve neşeli, şişe gibi parlak ve hep kıpırdak gözlerin ardında hüzünkâr bir bakış bırakarak göçtü öte yakaya. Ölüm yıl dönümünde ruhu şad olsun.

Ermenistan’da tam 23 yıl önce Bağımsızlık Bildirisi kabul edildi

Bugün 23 Ağustos’ta Ermenistan Bağımsızlı Bildirisinin 23 yılı dolmakta. Tam 23 yıl önce ErmSSC Yüksek Sovyeti  Bağımsızlık Bildirisini kabul etti, bununla bağımsızlık süreci başlamış oldu. Bağımsızlık Bildirisiyle  ErmSSC, Ermenistan Cumhuriyeti olarak tekrar isimlendirildi. Bir sonraki gün 24 Ağustos’ta ″Bayrağa ilişkin″ yasa kabul edildi ve üç renkli bayrak devlet resmi bayrağı olarak kabul edildi.23 Ağustos 1990’da gerçekleşen Yüksek Sovyet oturumunda Bağımsızlık Bildirisini, I. Cumhuriyetin kurucusuyla aynı adı taşıyan milletvekili Aram Manukyan okudu.

Nishanians Honored With St. Nersess Medal at Washington Church

On Sunday, August 18, Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Eastern Diocese, visited the St. Mary Church of Washington, D.C. On the name day of the church, the Feast of the Assumption of the Holy Mother-of-God, the Primate celebrated the Divine Liturgy and performed the Blessing of Grapes service. After the services, Archbishop Barsamian presented the "St. Nersess Shnorhali Medal" to Mr. and Mrs. Jirair Nishanian: longtime members of the Washington parish, and benefactors at the local, Diocesan, and international levels. The Primate presented the medal to the Nishanians on behalf of His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.

Adalet Bakanı, 'Üst perdeden konuşmak doğru değil'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çözüm süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Demokratikleşme paketinin açıklanmasının tarihine ilişkin de Ergin, "Gecikmez, diye düşünüyorum. Yani bir hafta, 10 gün içinde inşallah bir mesafe almayı umuyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Ergin, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasıyla ilgili soru üzerine de "Demokratikleşme paketinin içine parça parça girmeyeceğim. Bugüne kadar Türkiye'de özellikle azınlık vakıflarının mal edinmesinin önündeki engeller kaldırıldı. Azınlık cemaatlerine ait olup da daha sonradan belediyelere ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilmiş vakıf mülkleri var. Bunlar da iade edildi, ciddi miktarda mal iadeleri yapıldı. Yeni mal iktisap etmelerinin önü açıldı" ifadesini kullandı. Masanın üzerinde çok sayıda konu başlığı olduğunu anlatan Ergin, "Hangisi hangi dozda paket içinde yer alacak Türkiye'nin siyasi realiteleri, gelişmeler, imkan ve kabiliyetler bütün bunlar bir arada değerlendirilerek karara varılacak" dedi.

Azerbaycan'ın Ermeni Cumhurbaşkanı adayı!

Bakü'de doğup büyüyen ancak yirmi yıldır Ermenistan'da göçmen statüsünde yaşayan "Azerbaycan Ermenileri Kongresi" Başkanı Grigor Ayvazyan, Azerbaycan'da gelecek Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı.. Ayvazyan, Azerbaycan’daki "azınlıklara özerk yönetim" ve "Aliyev’in gasp ettiği tüm kamu zenginliğini Azerbaycan halkına iade etme" vaadinde bulunuyor.

Avustralya'da "Ermeni İddialarını Tanıyanların Çanakkale'ye Alınmayacağı" Tartışması

Avustralya'nın New South Wales (NSW) eyalet parlamentosunda Rum, Süryani ve 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarının tanınmasının ardından Dışişleri Bakanlığı'nın tasarıya olumlu oy veren milletvekillerinin 2015 yılında Çanakkale Savaşları'nın 100. yıl törenlerinde yeri olmayacağı açıklaması ile başlayan tartışma, Sydney Başkonsolosu Gülseren Çelik'in bir televizyon programında sadece bakanlığın açıklamasını hatırlatması sonrası yeniden alevlendi.

Ermeni meselesi için öğrencilerle akademisyenler birlikte kafa yoruyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen ‘Lider Gençlik Projesi Tematik Tarih Kampı’ kapsamında Sakarya’ya gelen öğrenci ve akademisyenler, Ermeni meselesi üzerine çalışma yaptı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen ‘Lider Gençlik Projesi Tematik Tarih Kampı’ kapsamında Sakarya’ya gelen öğrenci ve akademisyenler, Ermeni meselesi üzerine çalışma yaptı. Kamp heyeti; Sakarya Valisi Mustafa Büyük ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile Büyükşehir Belediyesi'nde bir araya geldi. 

Azerbaycan Ermenistan’ı BM Genel Sekreterine Şikayet Etti

TurkishNY.com - Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a gönderdiği bir mektupla, Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardaki yasadışı faaliyetlerinin engellenmesi çağrısında bulundu. News.Az’ın haberine göre 16 Temmuz tarihli mektupta Mammadyarov, Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarındaki duruma ilişkin çok önemli bir meseleye dikkat çekmek istediğini belirtti.

Sevan Nişanyan'dan Erdoğan'a ağır hakaretler

Nişanyan, sosyal paylaşım sitesindeki hesabında bu sefer şu ifadeleri paylaştı: "Arkasında neresi var? İsrail var. Elimizde belgeleri var. 2011 seçimleri öncesinde Fransa'da yapılan bir oturumda, Adalet Bakanı ile bir entelektüel konuşuyor. O da Yahudi. Aynen şu ifadeyi kullanıyorlar: ‘Mısır'da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da kazanamayacaktır.' Uygulama bu." Böyle konuşan bir dangalağa, eğer taksi şoförü ise, onbeş dakika kadar tahammül edebilirsin. Hadi "hoşgörü" yapalım, yarım saat olsun. Bu adam onbuçuk senedir direksiyonda. Defetmenin vakti gelmedi mi?"

International Conference «The Caucasian Frontline of the First World War» to be held on April 2014 in Yerevan.

 Press Release /  Մամլո հաղորդագրություն
 Yerevan, 23.08.2013 Armenian Genocide Museum-Institute of the National Academy of Sciences, Republic of Armenia  will host on April 20-22, 2014 in Yerevan an International conference “The Caucasus Frontline of the First World War. Genocide, Refugees and Humanitarian Assistance” , dedicated to the occasion of the centenary of the First World War.

Hıristiyanlar diken üstünde

Mısır'da darbeden sonra 14 Ağustos'ta ordunun Mursi yandaşlarına düzenlediği kanlı saldırıdan sonra Hıristiyanlara yönelik saldırıların arttığı belirtildi. Muhammed Muris'nin devrilmesinde orduya destek verdiği gerekçesiyle hedef haline gelen Kıpti Hıristiyanlar radikal İslamcıların hedefi haline geldi. 14 Ağustos'ta ordunun Mursi yandaşlarına düzenlediği kanlı saldırıdan sonra 60'tan fazla kilisenin saldırıya uğradığı belirtildi.

Ermenistan, Suriyeli Ermenileri Karabağ’a yerleştiriyor

Ermenistan’ın, Suriye devam eden iç savaştan kaçan Ermenileri işgal altındaki Dağlık Karabağ'a yerleştirdiği iddia edildi. Konuyla ilgili Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a mektup gönderen Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elma Mammadyarov, BM’yi Ermenistan’ın illegal bu girişimleri karşısında daha duyarlı olmada çağırdı.

Ermenistan'ın Dini Lider, Azerbaycan'ın Dini Liderinden Yardım İstedi

Ermenistan'ın dini lideri II. Garegin, Azerbaycan'da esir tutulan Ermeni askerin salıverilmesi için Allahşükür Paşazade'den yardım istedi. II. Garegin, Rusya'nın dini lideri Patriark Kiril'e de bir mektup yazarak, konuya müdahil olmasını ve esir askerin salıverilmesi için aracılık yapmasını rica etti.

Milli Eğitim Bakanlığı inceleme başlattı!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, HABERTÜRK’ün özel ve azınlık okulu öğrenci ve velilerine ait tüm bilgilerin internette herkese açık olarak yayınlandığını “Lise-leaks skandalı” başlığıyla duyurduğu haberinin ardından “inceleme” başlatıldığını açıkladı.

Proposed Armenian Genocide Memorial Project Will Be Reviewed By The Pasadena City Council

For Immediate Release
Pasadena, CA, August 12, 2013: In couple of years, Armenians all over the world will be commemorating the 100th anniversary of the first genocide of the 20th century when 1.5 million Armenians were massacred.   To keep the memory of 1.5 million Armenians alive, 166 memorial monuments have been erected in 33 countries worldwide. Those who erected the monuments want the history to stay alive and the people of the world to be informed of that barbaric event.

Aşıklarıyla ünlü kanlı kilise onarılıyor

Gençağa Karafazlı / Hayati Akbaş
Artvin’in Yusufeli ilçesi, İşhan köyünde öyle bir yapı var ki, çoğumuzun adını duyduğu ama görmediği, her yıl çoğu yabancı olmak üzere yirmi altı bin turist tarafından ziyaret edilen, mimarisi ve süslemeleriyle ziyaret edenleri kendine hayran bırakan, İşhan Manastırı yıllar içerisinde uğramış olduğu hasarların giderilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilmeye başlandı. Artvin’in kültür ve turizmi açısından son derece önemli olan kilise VII. yüz yılın ortasında inşa edilmiş.

Türkiye Demiryolunun onarımı ortak menfaate dayalı bir süreç

Müreffeh Ermenistan Partisi üyesi, ekonomist Vardan Bostancıyan, ″En nihayetinde Ermeni-Türk sınırının açılması meselesinin ortaya konacağını düşünmeyi arzu ediyorum, zira siyasi gerekçelerle kapalı tutulan sınırlar ne özellikle doğu illeri başta olmak üzere Türkiye’ye, ne de Ermenistan için arzu edilir değil″ dedi.

Ani’de 2 yıl sonra tekrar kazılar başlıyor

Ermeni Bagratuni Hanedanlığı döneminde Ermenistan’ın başkenti olan Ani harabelerinde 45 gün sürecek kazılar gerçekleştirilecek... Valilik Toplantı Salonu’nda İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay’ında katıldığı toplantıda açıklamalar yapan Vali Eyüp Tepe; ″Ani’de tekrar kazıları başlattık. Ani bizim açımızdan son derece önemli. Kars turizmin en önemli kilometre taşlarından bir tanesi Ani antik şehri. Ani yaklaşık 3 senedir kendi haline terk edilmiş gibiydi. Ufak tefek kazılar olsa da, kilisenin dışında bir çalışmamız yoktu. Şu anda Pamukkael Üniversitesi ve Müze Müdürlüğü'nün katılımlarıyla inşallah tekrar çalışmalarımızı başlattık. Yeterli mi? Tabi ki değil. Sadece temizlik çalışmaları olacak. Biraz da katradelin oradaki bölgelerde çalışmalar yapacağız″ dedi.

İsrail'den Erdoğan'a ağır benzetme

İsrail'in eski Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Başbakan Erdoğan'ın İsrail hakkındaki sözleri için sert konuştu.İsrail'in eski Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Başbakan Erdoğan'ın İsrail hakkındaki sözleri için sert konuştu, ağır bir benzetmede bulundu. İsrail basınına yansıyan haberlere göre, Lieberman, Erdoğan için "Nazi Almanyası'nın Propaganda Bakanı Goebbels'ın izinden yürüyor" ifadesini kullandı.

İstanbul Rum Azınlığı'nın Değişmekte Olan Karakteri

Dimostenis Yağcıoğlu
Atina'da, geçtiğimiz Mayıs ayının 25'inde, “İstanbul Rumlarının Evrensel Federasyonu” (OIOMKΩ) ile benim de yönetim kurulu üyesi olduğum “Bize Göre Doğu'yu İnceleme Cemiyeti”nin (Εταιρεία Μελέτης της Καθ' Ημάς Ανατολής – ΕΤΜΕΛΑΝ) ortaklaşa düzenlediği çok ilginç ve aydınlatıcı bir konferans gerçekleşti... Konferansta bilinenden oldukça farklı bir İstanbul Rum Cemaati portresi çizildi: Beni bile şaşırtan bir portre. Bugünkü Rum Cemaati'nin, benim içinde doğup büyüdüğüm cemaatten gerçekten de çok farklı olduğu apaçık görülebiliyordu.

Olimpiyat şampiyonu İsrael Militosyan’a altın madalya

Halter olimpiyat şampiyonu İsrael Militosyan, doğumunun 45. yıldönümü vesilesiyle, Ermenistan Beden Eğitimi ve Spor alanına istisnai hizmetleri vesilesiyle  Ermenistan Spor Bakanlığı tarafından altın madalyayla ödüllendirildi.

Azınlık mallarında tapu bilgisi yok

Şirin Payzın'ın sunduğu "Ne Oluyor" programına katılan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem azınlıklara iade edilmiş taşınmaz malların yüzde 60 civarında olduğunu söyleyerek, yapılan 1.600 müracaattan 800'ünün hiçbir adres ve tapu bilgisi olmadığını belirtti. http://video.cnnturk.com/video/arama/?t=1111

Markar Esayan'ın ilk yazısı: Merhaba*

Merhaba kıymetli Yeni Şafak okurları…İlk yazı zordur derler. Özellikle de ülkenin böyle çalkantılı ve zor günlerden geçtiği zamanlarda… Hani Çinlilerin bir 'bedduası' varmış ya; 'İlginç zamanlarda yaşayasın' diye. İşte Türkiye böyle ilginç zamanlardan geçiyor ve sanırım dünya da epeyce öyle.  Ama ben bunun bir lanet değil, bir lütuf olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu 'değişim' demek... Dünyanın değişmemesi mümkün mü?Türkiye'nin değişmemesi mümkün mü? Değil! Değişti, değişiyor, değişecek. İşte, 35 yıldır, 40 bin insanımızın can verdiği PKK sorunu, ama daha köklü olan Kürt sorunumuz, değişiyor. Hal yoluna giriyor. (Sayın yazarı  kutluyor ve başarılar diliyoruz. HYETERT)

Erivan’da Roma’ya yönelik bir fotoğraf sergisi gerçekleşecek: «Roma: Kentinin zamandaşı»

Ermenistan bu yıl «Avrupa Mirası Günleri»ne 10 kez katılarak Avrupa kültür ailesinin bir parçası olduğunu bir kez daha tescillemekte. 30 Ağustos 2013 saat 13:00’te açılacak sergi 30 Ekim’e kadar devam edecek.

Asimder"den Sisi"ye Tepki

“Genelkurmay Başkanı Sisi, yaptığı katliama sessiz kalmayan Müslüman Türk halkı ve hükümetinden intikam almak ve tehdit edercesine Mısır’ın içişlerine karışmasını bahane ederek ‘Sözde Ermeni Soykırımını Tanıyan Uluslararası Sözleşmeyi’ imzalayacaklarını, Mısır’ın Savunma Bakanı General Sisi’nin geçici yönetiminin Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un Twitter hesabı üzerinden açıklayarak Türk milletini ve hükümetini tehditkar tutum küstahlığını sergilemiştir. Eli kanlı diktatör Sisi ve yapmacık yönetimi bu tutumuna devam ederde sözde sözleşmeyi imzalarsalar, ASİMDER olarak tüm teşkilatlarımızla bu sinsi ve kirli planın karşısında her platformda tepkimizi göstereceğimiz. Bu tutumundan dolayı General Sisi ve yapmacık yönetimini buradan şiddetle kınıyoruz. Türkiye güçlü ve büyük bir devlettir. Bir avuç Ermeni diasporasının ne de Sisi gibi eli kanlı diktatörlerin tehdidinden çekinip te mazlum Mısır halkını yalnız bırakmayacağız” şeklinde konuştu. (Hey aslanlar kim tutar sizi? Sözde Ermeni soykırımını tanıyan uluslararası bir sözleşmenin varlığını da ancak böyle bir uydurma dernek iddia edebilir.)

İngiltere Büyükelçisi Kayseri’de Ermeni Kilisesi’ni Ziyaret Etti

İngiltere'nin  Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Kayseri’deki Surp Kirkor Lusaroviç Ermeni Kilisesi’ni ziyaret etti.Büyükelçisi David Reddaway, Kayseri Surp Kirkor Lusaroviç Ermeni Ortodoks Kilisesi’ne gayri resmi bir ziyarette bulundu. 

Bu Sefer de Feriköy'de Ermeni Kadına Saldırı

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Samatya’da yaşlı Ermeni kadınlarına yönelik gerçekleşen saldırıların bir benzeri Ferköy’de yaşandı. 80 yaşında yalnız yaşayan bir kadın evinde saldırıya uğradı.

Baskın Oran : Yargı Lozan’ı keşfetti

Bu ayın başında, Türk yargı tarihinde bir devrim oldu. Ankara 13. İdare Mahkemesi, Süryani vatandaşların Lozan Md. 40 ve 41’deki okul açma hakkını tanıdı. Ülkeye Bayram’da büyük bir insan hakları hediyesi vermiş oldu.Diyeceksiniz ki, kurucu antlaşmamız Lozan’da zaten mevcut bir hakkı tanımanın devrimcilikle, hediyeyle ne ilgisi var. Ne durumda olduğumuzu buradan hesap edin. Bağımsızlığımızın sembolü, yere-göğe koyamadığımız Lozan’a, Kürtlere ve Gayrimüslimlere getirdiği haklar söz konusu olduğunda daima paçavra muamelesi yaptık. Bunda da öncü rolü maalesef Türk yargısı oynadı. Bu noktaya aşağıda döneceğim; önce olayı ve kararı görelim.

Çobandan film gibi baskın

Hüseyin  Özay
Ermeni karakolundan açılan ateşle öldürülen Mustafa Ülker, daha önce aynı yere Türk askeri üniformasıyla tek başına saldırıda bulunmuş. Türkiye ile Ermenistan arasında gerginliğe yol açan “çoban krizi”nin perde arkasından film senaryolarını aratmayacak olaylar dizisi çıktı. Ermenistan Karakolu’ndan açılan ateş sonucu hayatını kaybeden çoban Mustafa Ülker’in, vurulma anından önce iki kez Türk asker üniforması ile karakola saldırı düzenlendiği belirlendi. Ermenistan sınır birliklerinin ise, saldırılar karşısında alarma geçirildiği saptandı.

The Muslim Brotherhood's Fall Lands Turkey an Unexpected Ally: Kurds

Soner Cagaptay
With the Brotherhood's power bids failing across the Middle East, Turkey has turned to the Kurds to shield itself from regional instability. Today, Turkey and Egypt recalled their ambassadors from each other's capital, signaling a major downturn in bilateral ties. At the same time, Turkey's influence in Cairo seems to be winding down.

The Assyrians and Kurdish Autonomy in Syria

(AINA) -- The Kurdish Democratic Party (PYD), a branch of Partiya Karkerên Kurdistan (PKK), recently declared that they want to form a Kurdish autonomy in northern Syria. The area in Syria called al-Jazeera is now called Rojava in Kurdish media. At first I thought it was the name of a Kurdish village outside Qamishle, but a friend explained that Rojava means the "West" in Kurdish and the Kurds see it as the western part of "Kurdistan." If such autonomy becomes a reality, is there any place for Assyrians? Is there room in a future ruled by Kurds, considering what happened in northern Iraq?

Mısır'da Mursi taraftarlarından kiliseye koruma

Mısır'ın Minye şehrinde dün düzenlenen yürüyüş sırasında Mursi taraftarları el ele vererek bir kiliseyi koruma altına aldı. Darbe karşıtı göstericilerin internete yüklediği görüntülerde, dün Minye şehrinde düzenlenen bir yürüyüş görülüyor. Şehirdeki bir kilise ise Mursi taraftarları tarafından koruma altına alındı. Görüntüde göstericilerin kilise önüne el ele vererek dizilmesi yer alıyor.

“Mısır Sözde Ermeni Soykırımını Tanıyacak İddiası Asılsız”

TurkishNY.com - Mısır’ın geçici Cumhurbaşkanı Adayı Mansour’un resmi Twitter hesabı üzerinden, Mısır’ın yeni hükümetinin sözde Ermeni soykırımını tanıma niyetinde olduğunu yazdığı söylenmişti. Fakat Pazartesi günü Trend’e konuşan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, Mısır’ın sözde Ermeni soykırımını tanıma yönünde bir niyeti olduğuna ilişkin bilginin doğru olmadığını belirtti.

Bugün ölüleri anma «Merelots» Günü

Bugün 19 Ağustos, rahmetlilerin anıldığı «Merelots» Günü olup aynı zamanda iş tatildir. Ermenistan Hükümeti kararıyla Ermeni Apostolik Kilisesinin 5 büyük yortusu ertesindeki Pazartes günleri (Merelots günleri) iş tatili günü olarak kabul edilmektedir. Bugün yerine önümüzdeki Cumartesi çalışılacaktır.

Tigranes the Great, 140–55 BC

Tigranes II “the Great” (95-56 B.C.), Kingdom of Armenia, Silver Tetradrachm, Diadem and draped bust of Tigranes II facing right, wearing an Armenian tiara ornamented with a star between two eagles. On the reverse side is Tyche of Antioch seated right on a rock, holding a palm-branch, river god Orontes swimming below to right, monogram on rock and in field.

Women Exploited: Author Zanoyan Spotlights Sex Trafficking in Armenia

By Lucine Kasbarian / Lucinekasbarian@aol.com
Sexual slavery, forced labor and the extraction of body organs: These are the most common reasons for human trafficking, which represents an estimated $32 billion per year in international trade. In 2008, the United Nations estimated that nearly 2.5 million people from more than 125 different countries were being trafficked into some 135 countries around the world.

Darbeciler sayesinde yeni bir Ermeni sorunumuz oldu

Türkiye'nin iç işlerine karıştığını öne süren Mısır'ın darbeci yönetimi sözde Ermeni Soykırımı iddiasını Türkiye'nin karşısında tehdide dönüştürdü. Darbeci general Sisi 'nin geçici yönetiminin cumhurbaşkanı Adli Mansur 'un Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamayla, Mısırlı yetkililerin Ermeni Soykırımı'nı tanıyan uluslararası sözleşmeyi imzalayacakları duyuruldu.

Dağdaki kilise onarılıyor

Geçen yıl bir bölümü yıktırılan kiliseyi onarmak için harekete geçen Dernek Başkanı, mimarları Mereto’ya çıkardı. Mereto dağındaki Surp Asvadazin Meryem ana kilisesinin onarımı için Sason Ermeniler Derneği Başkanı Aziz Dağcı, mimarların da aralarında bulunduğu restorasyon ekibiyle 2 bin 973 metre yükseklikteki dağa çıkarma yaptı... Başkan Dağcı; “Onarım için izin aldığımız kutsal kiliseyi derneğimizin imkanları dahilinde eski haline getirmeye çalışacağız. Daha önce ölçümleri alınan tescilli kilisede onarım çalışmaları hızlandırılacak” dedi.

Patrik vekilinden hükümete teşekkür

Halil Bilek
Türkiye'nin tek Ermeni Köyü olan Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı Köyü'nde gerçekleştirilen Meryem Ana Yortusu'nda konuşan Türkiye Ermeni Patrikliği başyardımcısı Aram Ateş Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ayrı ayrı teşekkür etti. Ateş, “Şu anda Cumhurbaşkanımız ve başbakanımıza çok teşekkür ediyoruz, onlar için dua ediyoruz. Özellikle bu hükümet döneminde topraklarınızı geri aldık. Haklarımız açısından daha rahat hareket edebiliyoruz. 4 bin yıldır bu topraklardayız ilk defa bu dönemde daha rahatız. Artık ikinci sınıf vatandaş olmak istemiyoruz” dedi..

Ruhban Okulu'nu yasaklayan 'gizli Yazı

Mahmut Övür
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün o "gizli" damgalı 12 Ağustos 1971 tarihli yazısında aynen şöyle deniyordu: "Anayasa Mahkemesi'nin 12/8/1971 tarihli kararı muvacehesinde okulunuzun bu karar kapsamına girer durumda olduğu anlaşıldığından diğer yüksek okullar gibi özel bir yüksek okul mahiyetinde bulunan teoloji bölümünün 9.7.1971'den itibaren hiçbir hukuki varlığı kalmamıştır. Bilgi ve gereğini rica ederim." Altında sadece İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ali Yalçın imzası var. Milli Eğitim Bakanı veya Bakanlar Kurulu değil, bir il milli eğitim müdürü. İşte o müdürün kapattığı okulu Türkiye'nin siyasi iradesi 42 yıldır açmıyor ya da açamıyor. Yazının Devamı: http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ovur/2013/08/18/ruhban-okulunu-yasaklayan-gizli-yazi

Ermenistan'dan tarihi teklif

Ermenistan, Azerbaycan'la esir değişimine hazır olduğunu duyurdu. Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Ovannisyan, Ermenistan'ın, Azerbaycanlı esir asker Firuz Ferecov(21) ile Ermeni esir asker Akop İncigulyan'ın(22) takası için müzakerelere hazır olduklarını bildirdi.

Seyran Ohanyan: Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün Dağlık Karabağ’la hiçbir alakası yok

Ermenistan Savunma Bakanı dün 16 Ağustos’ta «Baze» Tüm Ermeni Gençlik Kampını ziyaret etti. Kamptaki gençler, bakanı Ermenistan milli marşını söyleyerek karşıladılar... DKC müzakere sürecine ilişkin olarak Ohanyan, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (DKC) sorununun çözümü meselesinde Ermeni tarafının görüşlerinin; halkların kader tayini, kuvvet uygulamama, toprak bütünlüğü olmak üzere uluslararası normlarla uyumlu olduğunu belirtti. Bakan, tarihi-hukuki temeli  açıklığa kavuşturulurken, DKC’nin , özellikle Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüyle hiçbir alakası olmadığı, Dağlık Karabağ’ın alanının bugünkü DKC sınırlarından da büyük olduğunu, Karabağ denilince hem dağlık hem de ovalık Karabağ’ın anlaşılması gerektiğini sözlerinde kaydetti.

Diaspora Bakanlığının 2013 -6 «Eve Gel»Programı Kapanış Töreni

Aghavnadzor «Eve Gel» Kampında «Eve Gel»Programı 2013-6. Etabı kapanış töreni gerçekleşti; töreni dünyanın 15 farklı ülkesinden 120 genç katıldı. Program katılımcılarına Ermenistan Diaspora Bakan yard. Vahe Jilavyan hitap etti. Jilavyan Ermenistan’I ziyaret eden ergen ve gençlere, onları konu eden aileler ve yeni arkadaşlarla beraber Ermenistan’la bağları daha da pekiştirmeleri çağrısında bulundu.

Abdülhamit'in petrol stratejisi!

Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan, 2. Abdulhamid Han'ın imparatorluk sınırları içindeki petrolleri işgalci güçlerden korumak için başvurduğu yöntemi anlattı... Açılan maden mektebinin öğrencilerinin dörtte üçünün gayrimüslim olduğu ve eğitim dilinin yabancı olduğunu öğrenen Abdülhamit Han'ın anında müdahale ettiğini belirten Armağan: 'Oraya da müdahale ediyor Abdülhamit. Mesela orada maden mektebi yapmışız. Maden mektebinin öğrencilerinin dörtte üçü gayrimüslim. Şimdi Abdülhamit buna müdahale ediyor. Diyor ki böyle bir şey olur mu? Ben ülkeme maden mektebi açmışım, burada yabancı dil eğitimi yapılıyor ve gelenlerin çoğu da Müslüman olmayan tebadan oluşuyor. Buraya Müslüman tebanın gelebilmesi için dilini Türkçe yapıyor. Eğitim dilini Türkçe yapıyor. Mesela bu da çok enteresan bir şey. Yani aslında o vizyonunun bütünlüğünü anlayabilmek bakımından' dedi.

Üzüm Kutsama Bayramı

Nurettin Değirmenci  / degirmencinurettin@gmail.com
Anadolu’da yüzlerce asırdır üzüm, buğday ve zeytin kutsal nesneler kabul edilir. Kuşkusuz, göçebe toplumlar bu kutsal nesnelerle çok sonraları tanışırlar. Anadolu’da yerleşik milletler olan Rumlar ve Ermeniler üzüm, buğday ve zeytini binlerce yıl önce tanırlar ve denetim altına alırlar... Üzüm Kutsama Bayramı bütün insanlara ait olamaz mı? Bu görev Birleşmiş Milletler kapsam alanına giriyor. Ermenilerin Üzüm Kutsama Bayramını kutluyorum.