Etiketler

Akdamar Kilisesi'ndeki ayin

Cemal Aşan 
Gevaş ilçesi sınırlarında bulunan Akdamar Adası'ndaki Akdamar Kilisesi'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özel izniyle 8 Eylül'de dördüncüsü yapılacak ayinle ilgili hazırlıklarda sona gelindi. Van'da pazar günü yapılacak ayin öncesinde tüm kamu kurumları kendi görev alanlarıyla ilgili hazırlıkları tamamladı. (Umarım ASİMDER denen  dernek yöneticilerinin, gerçek dışı gerekçelerle yaptıkları kışkırtma sonucu katılımcıların rahatsız edilmesine izin verilmez. Adanın ismi Akdamar değil Ahtamar ya da Ağtamar adasıdır. Akdamar Kilisesi isminde bir kilise yoktur.Kilisenin ismi SURP HAÇ ERMENİ KİLİSESİ'dir. HYETERT)

Ermeni meselesinin kökü paradır

Engin Ardıç
Daha önce çok söyledim, işte Prof. Süleyman Yaşar da yazdı: Ermeni meselesinin kökü paradır. Mesele, Ermenistan'ın bizden toprak isteyip istememesi falan değil, Ermeniler'in tazminat isteme tehlikesidir! "Kan parası" falan da değil, el konulmuş Ermeni mallarının bedeli... Türkiye'de 1914 yılında 1 milyon 200 bin Ermeni varmış, 1927 yılında kala kala 77 bin kalmış. Bu kesin...Bu gelişme İttihat ve Terakki'nin, daha sonra onun doğrudan mirasçısı olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin "azınlık sermayesini Müslüman Türk'e devredip kendi burjuvasını oluşturma" politikasına da uygundu tabii... Sermaye birikimini sağlayamayan, sanayileşme hamlesini başlatamayan bürokratların aklına ancak "zoralım" gelebiliyordu ne yazık ki... Varlık Vergisi kepazeliği de bunun bir aşamasıdır... Gerçek şudur: Ermeni malları, tehcirin ardından, Anadolu eşrafı tarafından yağmalandı. Paylaşıldı. Evler, tarlalar el değiştirdi. Bir kısmı gidenlerin mallarına avantadan el koyarak, bir kısmı da doğrudan kendisi öldürerek! 
Yazının Devamı: http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ardic/2013/09/07/ermeni-meselesinin-koku-paradir
'6-7 Eylül olayları Türkleştirme politikalarının sonucudur'

HDK İstanbul Meclisi, "6-7 Eylül" olaylarının yıldönümü dolayısıyla Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi gerçekleştirerek yaşamını yitirenleri andı... HDK Şişli Yürütme Kurulu üyesi Fatma İnce hazırlanan basın metnini okudu. 6-7 Eylül olaylarının, devletin ve derin güçlerin desteği ile gerçekleştiğini ve Türkiye halklarının hafızasında derin iz yarattığını kaydeden İnce, "6 Eylül akşamı başlayan saldırılar ertesi güne kadar devam etmiş, resmi kaynaklara göre, 4 bin 214 ev, bin 4 işyeri, 73 kilise, 1 sinagog, 2 manastır, 26 okul saldırıya uğramış, 13'den fazla kişi öldürülmüştür. Gerçek rakamların bu sayıların çok üzerinde olduğunu biliyoruz" dedi.6-7 Eylül olaylarının "kanlı devlet geçmişinin bir ürünü" olduğu ve devletin eskimeyen, "Türkleştirme, Müslümanlaştırma politikasının milli sermaye yaratma istenciyle birleşmesinin sonucu" olduğunu kaydeden İnce, "6-7 Eylül, Maraş'tan, Sivas'tan, Çorum'dan, Ermeni soykırımından ve Roboski'den ayrı değerlendirilemez.

Katolik Kilise'den savaşa karşı küresel oruç

Papa, 'Tüm dünyada barış haykırışı güçlü bir şekilde yükselsin' diyerek çağrıda bulundu...Katolik Kilisesi’nin inisiyatifi ile bugün dünya genelinde Suriye’ye yönelik askeri bir müdahaleye karşı bir günlük oruç tutulacak. Roma’daki Saint-Pierre Meydanı’nda Papa François’nın katılımı ile büyük bir gece oturumu da öngörülüyor.Arjantin kökenli Papa François, “Tüm dünyada barış haykırışı güçlü bir şekilde yükselsin!” diyerek, 1,2 milyar Katolik, ile diğer Hristiyanlar, başka dinlere inananlar ve ateistleri Suriye’ye yönelik savaşa karşı toplanmaya çağırdı.

Bethnahrin ve Dünya Kamuoyuna

Biz, Süryani (Asuri/Arami) halkının politik sivil örgütleriyle bağımsız aydın ve aktivistleri olarak yabancı ülke silahlı kuvvetlerinin Suriye’ye askeri müdahalesini kesinlikle reddediyoruz. Askeri çözüm denemesi Suriye’ye ve bölgeye daha fazla istikrarsızlık getirecek ve dünya barışını tehlikeye sokacaktır. Biz, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği öncülüğünde yeni bir Cenevre konferansını –daha önceki iki bildirimizde de açıkladığımız gibi – Suriye’deki sorunu çözmek için tek şans olarak görüyoruz.

Rumlar fahişe, Ermeniler pansiyoncu, Yahudiler tüccar!

Şenay Aydemir
Dilara Balcı'nın 'Yeşilçam'da Öteki Olmak-Başlangıcından 1980'lere Türkiye Sinemasında Gayrimüslim Temsilleri' isimli kitabı, sinemamızdaki acı bir gerçeği ortaya koyuyor.

Diyarbakır"da Ermeniler 'Kilise Adı' Ayini Yapacak

Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi, 10 Eylül'de 'kilise ismi' adı altında ayin düzenleyecek. Ermeniler tarafından her yıl kiliselerin adına özgü düzenlenen ayin bu yıl Diyarbakır’daki Surp Giragos Kilisesi’nde 10 Eylül günü yapılacak. Yarın Van Aktamar Kilisesi’nde yapılacak ayine katılanlar Diyarbakır’a gelecek. (Kilisenin ismi Akdamar kilisesi değil, Ahtamar Surp Haç Ermeni Kilisesidir. Ada da Ahtamar ya da Ağtamar adasıdır. HYETERT)

Turkish Children To Study At Armenia’s Dilijan International School

YEREVAN - News.am - Children from Turkey likewise will study at Armenia’s Dilijan International School. Veronika Zonabend—the wife of renowned Armenian businessman Ruben Vardanyan, and both of whom are among the co-founders of this school—stated the abovementioned during a press conference on Wednesday. Four children—one of whom is Armenian and another one, a Kurd—will arrive from Turkey to study at the school.

Ermeni Diasporası, Doug Frantz’ın Atanmasından Rahatsız

Los Angeles Times’ın eski şef editörü Doug Frantz’ın ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni sözcüsü olarak atanması, Frantz’ı sözde Ermeni soykırımını reddeden biri olarak gören Ermenileri rahatsız etti.Public Radio of Armenia’nın haberinde Ermeni kökenli gazeteci Mark Arax tarafından kaleme alınan sözde Ermeni soykırımı hakkındaki bir yazının yayınlanmasını engelleyen Frantz’ın, LA Times’taki görevini bu sebeple kaybettiği ileri sürülüyor.

Keşke Patrik Bartholomeos da Arjantin’e davet edilseydi

Hakan Çelik / hakan.celik@posta.com.tr / CNN TÜRK Program Yapımcısı ve Sunucusu
Olimpiyat komitesi üyelerine sunum yapılırken “İstanbul’u seçerseniz, İslam dünyasına da olumlu bir mesaj göndermiş olursunuz; bugüne kadar hiçbir İslam ülkesinde olimpiyat düzenlenmedi” mesajı verildi. Bunun elbette doğruluk payı var. Ancak bu konu İslam çerçevesi ile sınırlı tutulmamalıydı. Bunun bir adım ötesine çıkılıp Türkiye’nin bu alandaki muazzam zenginliği anlatılmalıydı. İstanbul, Hıristiyanlık tarihi açısından Avrupa’daki birçok şehirden daha önemli. Mabet zenginliği ve çeşitliliği bakımından 2004 Olimpiyatları’nı düzenleyen Atina’dan bile zengin durumda. Olimpiyatlara aday olan hangi şehirde Ayasofya gibi büyüleyici bir yapı var? Ortodoksların ruhani merkezi olarak kabul edilen Rum Patrikhanesi 8. yüzyıldan bu yana İstanbul’da.Şehrin tarihinde Ermeniler, Museviler ve Levantenlerin de büyük etkisi var. Ekonomiden akademik hayata kadar birçok alanda azınlık cemaatlerine mensup Türk vatandaşları dünya çapında önemli işler yapıyor.Olimpiyat seçiminin yapılacağı Buenos Aires’e keşke İstanbul Rum Patriği Bartholomeos da davet edilmiş olsaydı.

AB Ermenistan arasında ortaya çıkan krizinin arkasında Karabağ sorunu çıktı

Ermenistan’ın AB yerine Rusya ile Gümrük Birliği tesis etme kararı sonrası AB ile Ermenistan arasında ipler gerildi.Erivan'ın Rusya’nın önerisini kabul etmesi Brüksel’de sürprizle karşılandı... Öte yandan Ermenistan AB yerine Rusya’yı seçmesinin arkasında Dağlık Karabağ sorununun yattığı ileri sürüldü.Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Dağlık Karabağ’daki gelişmelerin muğlaklığı çerçevesinde AB yerine Rusya’yı seçtiği öne sürüldü.

«ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻՑ՝ ԴԵՊԻ ԲԱՑԱՐՁԱԿ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆ» ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄԸ`


"Hristiyan olduğu için mi?"

İstanbul Küçükçekmece Belediyesi 85 sözleşmeliden 84’ünü, kadroya aldı. Süryani ve Hristiyan olan 85. çalışan ise işten çıkarıldı. İstanbul Küçükçekmece Belediyesinde görevli 85 personelden 84’ü, kamudaki sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik yasadan yararlandırıldı. Bir kişinin ise sözleşmesi feshedildi. İşten çıkarılan tek isim mimar Ferit Kahraman’a, Süryani ve Hıristiyan olduğu için ayrımcılık yapıldığı öne sürüldü.

CHP'li Tanrıkulu: TBMM Özür Dilemeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 6-7 Eylül olaylarının hafızalarda yarattığı derin acının giderilmesinin o dönemin tarih önünde mahkûm edilmesinden geçtiğini belirterek, "Bu olay karşısında TBMM'nin tavır alması ve o iki gün boyunca yaşananlardan dolayı mağdur olmuş tüm yurttaşlardan özür dilemesi gerekmektedir" dedi. Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada, "Aradan yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen dün gibi taze duran bir yara olarak 6-7 Eylül olayları, hesaplaşılmadığı sürece peşimizi bırakmayacaktır" diyerek şöyle devam etti:"Yarattığı sosyo-politik tahribat ve Ermeni, Rum, Yahudi yurttaşların 6-7 Eylül 1955 ve sonrasında maruz kaldıkları ırkçı saldırılar hâlâ toplumsal barışın tesisi önünde bir set olarak durmaya devam etmektedir.

6/7 EYLÜL OLAYLARI VE SALKIM SALKIM ASILACAK ADAMLAR

Yervant Özuzun / yervanto@gmail.com
“Salkım salkım asılacak adamlar”: Aziz Nesin’in bir anı kitabının adı bu. Asılacak adamlar kim mi? Aziz Nesin, Asım Bezirci, Kemal Tahir, Nihat Sargın, Hulusi Dosdoğru, Hasan İzzettin Dinamo, Can Boratav ve diğerleri. Yani yazarı, çizeriyle, emekçisi, öğrencisiyle 47 kişilik bir liste. Ortak yanları mı? Siyasi şubece fişlenmiş birer solcu olmaları. Bu nedenle defalarca içeri girmiş çıkmışlıkları bulunmaları...Tarih 7 Eylül 1955’di. Azınlıklara yönelik 6/7 Eylül tertibinin ertesi günüydü. Başbakan öğleden sonra yaptığı radyo konuşmasında olayları fişli solcuların üstüne atmıştı. Ama hiçbirinin de olaylarla ilgileri yoktu. 

6-7 Eylül Olaylarını Basın Nasıl Gördü?

Elif Akgül / elif@bianet.org
6-7 Eylül 1955'te başta Rumlar olmak üzere azınlıklara yönelik saldırılar İstanbul Ekspres'in ikinci baskısından sonra başladı. bianet olarak dönemin gazetelerini ve olayları aktarış biçimlerini derledik. 6 Eylül 1955'te saat 13.00'te radyo Selanik'te bir bomba patladığı haberini geçti. İstanbul Ekspres ise akşam baskısına "Atamızın evi bomba ile hasara uğradı" manşeti ile çıktı. Ardından saat 19.00'da Pangaltı'da sahibi Rum olan Haylayf Pastanesi'ne başlayan 6-7 Eylül olaylarında 4 bin 214 ev, 1.004 işyeri, 73 kilise, bir sinagog, iki manastır, 26 okul ile aralarında fabrika, otel, bar gibi yerlerin bulunduğu 5 bin 317 mekân saldırıya uğradı.

Eylül'ün Vicdan Döken Rüzgarı

Güven Gürkan Öztan
Bildiğimiz İstanbul ve İzmir, 1955’in bir eylül vakti bitti. O gün kiliseler cemaatsiz, sokaklar kahkahasız, mezeler lezzetsiz, taş evler sessiz, şehirlerin ruhu öksüz kaldı... 1955’in 6-7 Eylül’ünde devletin körüğüyle esen milliyetçi-şoven rüzgar bu ülkenin vicdan yapraklarını da yere serdi; üzerinden hışımla postal tabanlı sivil gaddarlıklar geçti. Kimimiz şahit oldu kimimiz sadece okudu ya da dinledi ama netice aynı Eylül'de Aralık soğuğu… 6-7 Eylül öncesinde çok emare vardı aslında dondurucu rüzgarların gelişine dair. 1915 kıyımı, I. Dünya Savaşı sırasındaki tüm meşakkatli günler, yerinden edilenler, toprağından koparılanlar bu ülkenin ortak acılarıydı.

6-7 Eylül Olaylarında Basının Rolü

Apoyevmatini Gazetesi'nin sahibi Mihail Vasiliadis ve o dönemde Dünya Gazetesi'nin Ankara temsilcisi olan CHP İstanbul milletvekili Oktay Ekşi 6-7 Eylül Olaylarında basının rolü ve sonrasında basının nasıl etkilendiğini anlatıyorlar. Vasiliadis olayların bir anda patlak vermediğini, uzun yıllar boyunca süre gelen çeşitli politikaların son zinciri olduğunu anlatıyor. Bu süreçte azınlıklara karşı basının bir manipülasyon aracı olarak kullanıldığını söyleyen Vasiliadis Teşkilat-ı Mahsusa'nın da azınlık gazetelerini yakından takip ettiğini aktarıyor. Ekşi ise 6- 7 Eylül öncesinde, böylesi bir saldırının medyanın ön göremediğini, olayların ardından sıkıyönetim ilan edilmesiyle gazetelerin daha da fazla baskı gördüğünü söylüyor.

Ermeni tehcirsiz iktisat tarihi kitabı yazılır mı?

Süleyman Yaşar
Bizde Türkiye iktisat tarihi yazanlar Ermeni tehcirinden hiç bahsetmez. Piyasada dolaşan Türkiye iktisat tarihi kitaplarına bir göz atın hemen hiçbirinde, tehcir sonucu Ermeni mal varlığının ne olduğunu bulmak mümkün olmaz... Peki neden anlattık bütün bunları? Anlattık, çünkü haksız mal edinildiğini bildiği halde yazamayan, sebepsiz zenginleşenlerin kimler olduğunu söyleyemeyen bilim adamlarının bulunduğu bu ülkede Recep Tayyip Erdoğan adında bir Başbakan çıktı ve "devletin haksız el koyduğu azınlık vakıflarının mallarını sahiplerine iade edeceğim" dedi ve dediğini yaptı. Şimdi devletin el koyduğu Ermeni, Rum diğer azınlık vakıflarına ait mallar sahiplerine iade ediliyor. Fakat bu uygulamanın hemen ardından Başbakan Erdoğan'a beyaz Türkler şiddetle saldırmaya başladılar. Onu diktatör gibi göstermeye çalışıyorlar. Yazının devamı: http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yasar/2013/09/06/ermeni-tehcirsiz-iktisat-tarihi-kitabi-yazilir-mi

Ermenistan, hava savunmasını güçlendiriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
Ermenistan'ın, işgal ettiği Azerbaycan topraklarda hava savunma sistemini günlendireceği bildirildi.Azerbaycan basınında yer alan haberde, Ermenistan'ın işgal ettiği Dağlık Karabağ'da mevcut hasa savunma sisteminde yakın bir dönemde modernizasyona gideceği belirtildi. 2014 itibariyle başlanması beklenen yeni çalışmalar kapsamında bölgeye ek silah takviyesinde bulunulacak, mevcutlar ise modernize edilecek.

Jilting EU, Armenia Ties Knot With Moscow

By Naftali Bendavid And Laurence Norman Connect
European diplomats were stunned this week by word that Armenia, which had been heading toward strengthening ties with the European Union, will instead join a customs union led by Russia—handing the Kremlin a victory in its tug of war with Brussels for influence in the region. The question now is whether Armenia's move foreshadows similar decisions by other former Soviet republics.

Edirne'deki Kazı Çalışmalarında Ermeni ve Rum Mezar Taşları Bulundu

Edirne Ermeni Toplumu'nu konu alan bir kitap yazan Roy Arakelyan, kitabının hazırlık aşamasında rastladığı yeni bir gelişmeyi Paros okurlarıyla paylaştı.  (Yazan: Roy Arakelyen, Çeviren: Artun Atmaca & Dalita Küçükyan). Mayıs 2013'te Edirne'nin Yıldırım semtinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları esnasında, Ermeni ve Rumlara ait mezar taşları bulundu. Bu taşların Edirne'deki Ermeni ve Rum mezarlıklarına ait olduğunu kaynaklar da doğruluyor.

Mafya Süryanilere çöktü

Kemal Gümüş
Midyat'taki Süryanilerin arsa ve tarlaları çete tarafından elinden alındı. 24 tapunun bir günde el değiştirdiği ortaya çıktı. Savcılık, belediye meclis kararlarında yolsuzluk tespit edince dava açtı. Bakanlık da soruşturma başlattı. Mardin'in Midyat ilçesinde yaşayan Süryani Anter Onar'ın suç duyurusu büyük bir soygun çetesini ortaya çıkardı. Şikayet üzerine soruşturmayı derinleştiren Midyat Cumhuriyet Savcılığı, çetenin hem Süryani vatandaşların mallarına el koyduğunu hem de belediye meclis kararlarında yolsuzluk yapıldığını ortaya çıkardı.

Ermeni heyet Yaşar Kemal'e evinde

Türk edebiyatının dev ismi Yaşar Kemal’e Ermenistan Kültür Bakanlığı’nın Krikor Naregatsi Nişanı takdim edildi.Ermenistan Kültür Bakanı temsilcisi Seyranuhi Geghamyan, milletvekili Aragats Akhoyan ile Batı Ermenileri Konseyi temsilcileri Vahan Melikian ve Sevag Ardzruni'nin yer aldığı bir heyet, bugün Türk edebiyatının dev ismi Yaşar Kemal’in Vaniköy’deki evinde ziyaret ederek, Ermenistan Kültür Bakanlığı’nın Krikor Naregatsi Nişanı’nı takdim etti. Heyet, Yaşar Kemal’e ayrıca 1975 yılında Ermenice basılan "İnce Memed" adlı romanı ile çeşitli hediyeler verdi.

Ermeni Mahallesi yenileniyor

Selim Türk
Muş'un Kale Mahallesi için yıkım kararı çıktı. Burası aynı zamanda eski bir Ermeni mahallesi. Mahallede hakkında yıkım kararı verilmiş 500 ev var. Bir yanda o karara direnenler ve tarihi dokuyu hiç değilse birkaç sokakta yaşatalım diyenler var bir yanda da fırsat bu fırsa deyip, kiliselerin, evlerin temelinde define arayanlar. Göksel Göksu ve Selim Türk'ün haberi.


Putin, Ermenistan'ı AB'den kopardı

Sarkisyan Rusya'nın güdümündeki Gümrük Birliği'ne üye olacaklarını açıkladı; Avrupa Erivan'a rest çekti. Beş yıllık entrika son buldu.Rusya ile Avrupa Birliyi arasında manevralarla zaman kazanmaya çalışan Serj Sarkisyan yönetimindeki Ermenistan nihayet tercihini yapmak zorunda kaldı.

Mezarları kıranın gerekirse kafasını kırarız

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK mezarları ile ilgili olarak konuştu. Demirtaş, PKK mezarları ile ilgili olarak "partililerimize talimat olarak belirtiyorum, mezarlar kutsaldır, mezarları kıranın gerekirse kafasını kırarız. Çok açık söylüyorum mezarlara yönelik kimin olursa olsun bir PKK'lının bir Müslüman’ın bir Ermenin, bir gayri Müslim’in olur kim saldırırsa, partimiz halkımız bu konuda en net tavrı göstersin." dedi

Berc Sedrakyan: AGBU Kutsal Ermeni Apostolik Kilisesiyle dayanışmasına devam etmekte

Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II, bugün 4 Eylül’de  Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de Ermeni Genel Hayri Birliği (AGBU)Bşk. Berc Sedrakyan’ı kabul etti ve ulus ve kilise dünyasına ilişkin farklı konuları değerlendirdi.

Turkey’s Kurds Seek Forgiveness For 1915 Armenian Tragedy

By: Amberin Zaman for Al-Monitor Turkey Pulse 
“The Armenian population is melting.”
This bleak assessment was pronounced by Sahak Mashalyan, an Armenian Orthodox priest, during a recent Sunday mass at the Asdvadzadzin church in Istanbul. Reeling off the statistics: 482 funerals, 236 baptisms and 191 weddings, the black-robed cleric solemnly intoned, “These figures point to a community … that is dying.”

Oppose U.S. Airstrikes Against Syria

As the U.S. Congress considers potential U.S. actions against Syrian targets, please take a moment to add your voice to your fellow citizens in opposition to any escalation of violence in Syria. Send a free ANCA WebMail to your Senators and Representative NOW! Visit anca.org/syria, type in your name, address and email below and click "Send Message."

8 Eylül’de Peçenek anıtında buluşalım!

Baskın Oran
Hani 1951’de yıkımına girişilen, 2007’de de restore edilen Van Ahtamar Kilisesi var ya, ben orayı Ermeni kilisesi sanıyordum. Meğer Türk kilisesiymiş. Devlet bize yalan söylemiş. Şimdi hesap verecek. Yakında savcılarımız çok önemli üç dava açabilirler: 1) Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, bin küsur yıllık bir Türk anıtını 25 Haziran 1951’de yıkmaya fiilen girişmekten; 2) Başbakan Erdoğan hükümetine, bu Türk anıtını “Ermeni kilisesi” diye ilan ve restore ettirmekten; 3) Cumhuriyet döneminin bütün hükümetlerine, bu Türk anıtını yıkılmaya terk etmekten. Üç dava da, “Türklüğü alenen aşağılama”yı cezalandıran TCK Md. 301/1’den, tabii.

Rusyalı müftü: ''Esad rejimi düşerse Suriye'de Hıristiyanlığın sonu gelir”

RİA ajansının sorularını yanıtlayan Rusyalı din adamı, “Beşşar Esad yönetiminin düşmesi halinde, Suriye'deki Hıristiyan nüfus tamamen ortadan kalkar veya teröristler tarafından ülkeden kapı dışarı edilir” dedi.Orta Doğu'da Hıristiyanların varlığının, paradoksal gibi görünse de bölgede geleneksel, uygar İslam'ın korunmasının garantisi olduğunu söyleyen müftü, Orta Doğu'dan Hıristiyanların gidişinin, geleneksel İslam'ın da yok edilişinin başlangıcı anlamına geldiği fikrini dile getirdi.Irak'ta Hıristiyan nüfusun yok edildiğini veya ülkeyi terk etmeye zorlandığını belirten Salman, Gazze'de, Libya'da ve Mısır'da da bugün aynısının yapıldığını söyledi.

Aklınızı Şekillendirecek Bir Puzzle Oyunu

Oyun sektörü, ülkemizde her anlamda çok gelişti. Her türlü platformda yerli yapım oyunlar görebilmek artık mümkün. Mind Mould oyunu da, bu oyunlar arasında kendisine önemli yer edinecek bir oyun olarak piyasaya çıktı.
Türk ve Hollanda ortak yapımı bir oyun olan Mind Mould, iOS kullanıcıları için piyasaya sürüldü. Oyunun tasarımcıları Levon Sebuhyan ve Arman Kayhan adlı iki geliştirici. Mind Mould, gelişmekte olan Türkiye oyun sektörünün yeni üyesi olarak App Store’daki yerini aldı.

BM'den kaos uyarısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'ye yapılacak bir müdahalenin daha fazla kaosa yol açabileceğini bildirdi... Ban, güç kullanmanın, BM Şartı'na göre kendini savunma ve BMGK'nın onayı ile mümkün olabileceğini de vurguladı. Ban, gelecekte tekrar kimyasal silah kullanımının önüne geçilmesi için cezalandırıcı bir müdahalede bulunulması görüşünü de değerlendirerek, "Her türlü cezalandırıcı müdahalenin daha fazla kan dökülmesinin önlenmesi ve siyasi çözüm çabalarına yapacağı etkiyi göz önünde bulundurmalıyız. Suriye'de ve bölgedeki kaos hiç kimseye fayda vermez. Uluslararası aktörlerden Cenevre-2 konferansının bir an önce toplanması için çaba sarf etmelerini istiyorum" diye konuştu.

İsveç Dışişleri bakanı, Ermenistan’ın GB’ne girme kararını ″180 derece dönüş″ olarak nitelendirdi

Carl Bildt, «Twitter» sayfasındaki mesajında şunları kaydetti: «Anlaşıldığı kadarıyla Ermenistan’ın AB’yle Serbest Ticaret Bölgesi Tesisi Anlaşmasına yönelik müzakerelerini durduracak ve buna karşılık  Rusya’yla entegrasyona gidecek. Bu 180 derece dönüştür.»

Benim cici El Kaide'm!

Cüneyt Özdemir /cuneyt.ozdemir@radikal.com.tr
Başbakan'ın başdanışmanı Akdoğan dünyayı kara kara düşündüren Suriye'deki Esad sonrası el Kaide meselesi için bakın nasıl bir çözüm planı sunuyor... “Radikal örgüt fobisi pompalamak, Esed’in ekmeğine yağ sürer. Suriye halkı köklü bir medeniyet mirasına sahiptir, muhalif grup ve yapılar her geçen gün güçlenmektedir. Bunları fanatik veya radikal örgütler gibi göstermek büyük haksızlık olur. Siyasi normalleşmeye geçilebildiği andan itibaren halkın umumi efkârı makul bir yönetim çıkaracaktır. Türkiye’nin de içinde olduğu uluslararası toplumun katkısı buna zemin hazırlamak olabilir.” Bugüne kadar El Kaide ile teşriki mesai yapan ABD, Suriye/Pakistan başta olmak üzere hiçbir ülke bu ilişkiden sağ salim çıkamadı. Dünyanın en şanlı istihbarat örgütleri El Kaide’yi kontrol edebileceğini sanırken karşılarında düşman olarak buldular. Bütün dünyanın Esad rejimine yönelik müdahaleyi kilitleyen bir numaralı unsur olarak gördüğü El Nusra Cephesi ve El Kaide bağlantısı iç siyasetimizde neredeyse yokmuş gibi davranılıyor.

Kurdish Police Attack Assyrian Villagers

(AINA) -- More than thirty Kurdish policemen participated in assaulting Assyrians in the village of Dashtak, near Zakho on the Turkish border. The policemen attacked Assyrians who had fled from the village of Oznakh because of fighting between Kurds and Turks. According to witnesses, the police insulted and beat village elders who tried to mediate and diffuse the situation.

Կաթողիկոսի մասին զրպարտությունների ոճին, որի դրդապատճառներն ընկալելի են, պետք է վերջ տրվի.

Տեր Վահրամ
Համացանցում կրկին հղում անելով ԱՄՆ-ում բնակվող Արա Մանուկյանին. տեղեկությունն էր տարածվել, թե Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ամուսնացած է և աղջիկներ ունի: Մայր Աթոռի և Վեհափառի նկատմամբ հերթական ապատեղակտվություն տարածող  նյութի վերաբերյալ` Գարեգին Երկրորդ ամենայն հայոց կաթողիկոսի մամլո դիվանի պատասխանատու Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը Asekose.am-ին ասել է.

'Ermeni baharı kapıda' iddiası

Ermenistan'da Sarkisyan yönetimini devirecek bir ayaklanmanın olabileceği iddia ediliyor.Rus Pravda gazetesine açıklama yapan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, meydana gelecek ayaklanmada Sarkisyan yönetiminin devrilebileceğini öne sürdü.Dünya Bülteni'nden İbrahim Ali'nin haberine göre, Ermeni Sahra Komutanları Askeri Konseyi üyesi Suren Sarkisyan, Arap ülkelerinde yaşanan halk ayaklanmalarının benzerinin Ermenistan'da da uygulanması için batı ülkeleri tarafından senaryoların hazırlandığını ifade etti.

Putin'in Bakü Ziyareti Etkili Oldu, Ermenistan Gümrük Birliği'ne Giriyor

Moskova dışında bulunan Novo Ogaryovo devlet başkanlığı rezidansında gerçekleşen görüşme sonrası açıklanan ortak deklarasyonda Sarkisyan, Ermenistan'ın Rusya-Belarus-Kazakistan'ın oluşturduğu Gümrük Birliği'ne girmek istediğini, gelecekte kurulacak Avrasya Ekonomik Birliği'nde de yer alacağını açıkladı. Ortak deklarasyonda, Sarkisyan'ın bu amaca yönelik gerekli adımları atmaya hazır olduğu belirtilirken, Putin'in de Ermenistan'ın kararını desteklediği, sürecin hızlanması için yardımda bulunacağı kaydedildi.

Tigran Sarkisyan: Halep’ten büyük göç bekleniyor

Başbakan Sarkisyan şunları kaydetti: ″Sorun şu ki bugün Suriye  sathında nakiller tehlike unsuru taşımakta. Biz olaylarda öylesi gelişmelere hazır olmalıyız ki, Suriye Ermenilerini kabul edebilelim, bu açık. Onlar bir şekilde abluka dışına çıkabilmeliler. Tüm senaryoları değerlendiriyoruz″.

Paros Eylül Sayısı Çıktı


6-7 Eylül Ayıbının 58. Yılı

Dr.med.Sarkis Adam / sarkis_adam@yahoo.de 
Osmanlı'nın İttihat ve Terakki zihniyetinin, Cumhurriyetin başlangıç dönemlerindeki  takipçisi olarak tanınan parti tarafından hazırlanan <<Azınlıklar Raporu>> nun Rumlarla ilgili bölümünde  şu ifadelere yer verilmektedir:<<Anadolu'da bugün,Rum yok denecek kadar azdır,hiçbir yerde ilerde bir tehlike teşkil edecek durumda değildir,binaenaleyh Rumlar için esaslı tedbir alınması gereken yerimiz İstanbul'dur.Bu hususta söylenecek tek söz İstanbul'un fethinin 500.yılı dönümüne kadar İstanbul'u tek Rumsuz hale getirmektir>>.

Moskova’daki Ana Mabed 17 Eylül’de açılacak

Moskova Ermeni Manastır kompleksinin açılış töreninin 17 Eylül’de  gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Moskova Ermeni Apostolik Kilisesi (EAK) Basın Servsinin verdiği bilgiye göre; anılan mabed, Ermenistan dışındaki en büyük Ermeni kilisesi olma özelliğini de taşımakta.

Ermeni ustanın yaptığı tarihi cami kurtarılıyor

Sivas'ta Osmanlı' döneminde Ermeni ustaya yaptırılan tarihi Hoca İmam Camii restore edilecek. Sivas'ta yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan tarihi Hoca İmam Camii, restore çalışmalarıyla yıkılmaktan kurtarılacak. Osmanlı'nın son dönemlerinde 1827'de şehrin önde gelenlerinden Hoca İmam tarafından Ermeni ustaya yaptırılan caminin duvarlarında meydana gelen çatlaklar, tarihi cami yıkılıyor mu? sorularını akıllara getirdi.

Alevi-Sünni, Kürt-Türk-Ermeni = Anadolu

Siyasi ve mezhepsel ayrışmaların planlı ve programlı olarak sahnelenmeye koyulmaya çalışıldığı şu günlerde Malatya’mı örneğinden yola çıkarak bazı çıkarsamalarda bulunacağım. Malatya diğer şehirler gibi değildir, hemen her bakımdan bu böyledir.  Her şehir kendine has kültürel dokusu, yaşam standardı, örf, adet,  gelenek ve görenekleriyle kıyaslanır.  Bu kıyaslamada söz konusu Malatya ise kıyas götürmez bir tezatlıkla farklılığını ortaya koyar.  Bırakın kent merkezini köylerde bile iki komşu köyün tutum ve davranışları ve adetleri farklılık gösterir. Tüm farklı etnik köken, dini cemaat ve hemen her siyasi çizgiden insanları bir arada ve iç içe bulabilirsiniz. Bu bakımdan toplumsal algılar da değişim göstermiştir.

Yaşar Kemal’e Ermenistan’dan nişan

Türk edebiyatının usta yazarı Yaşar Kemal’e, Ermenistan Kültür Bakanı temsilcisi Seyranuhi Geghamyan ve milletvekili Aragats Akhoyan’ın içinde yer aldığı bir heyet, Ermenistan Kültür Bakanlığı’nın Krikor Naregatsi Nişanı’nı takdim edecek. Heyet, yarın saat 11.00’de Yaşar Kemal’i Vaniköy’deki evinde ziyaret ederek, ünlü yazara nişanını teslim edecek. Ermenistan’dan gelen heyet, aynı günün akşamı Cezayir Restoran’da onurlarına düzenlenecek resepsiyona katılacak.

Diyarbakır'da Soykırım anıtı dikilsin

Soykırım Araştırmalar Merkezi, Seyfo Center’in girişimiyle, uluslararası yüze yakın tanınmış kurum ve araştırmacının imzasının olduğu birer mektubu İsrail olmak üzere Ermenistan Cumhurbaşkanı ve Parlamentolarına göndererek Süryani Soykırımını tanımalarını istedi. Yaklaşık bir sene önce Sydney’de büyük bir Süryani Soykırımı anıtı dikilmişti. İkinci büyük anıt ise önümüzdeki Nisan ayında Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da dikilecektir. Fakat bunların en anlamlısı olacak ise soykırımın yaşandığı bölgelerden biri olan Diyarbakır’da böylesi bir anıtın dikilmesidir. Bunun için Seyfo Center başkanı Sabri Atman, Diyarbakır Belediye Başkanı Sayın Osman Baydemir’e bir mektup göndererek bu yöndeki taleplerini iletti.

İttihatçı ve Kemalistlerin Alevi-Bektaşi politikaları

Ayşe Hür / hurayse@hotmail.com
Baytar Nuri Dersimi'ye göre Bektaşi Türkmen aşiretlerinden bir 'Bektaşi Mücahiddin Alayı' kurulduysa da, Kızılbaş Kürtler böyle bir oluşuma ilgi göstermemişlerdi.
Sazı, nargilesi ve şarabıyla bir Alevi Kürt aşığı (19. yüzyıl gravürü, Mehmet Bayrak Arşivi) 

ԲԱՑ ՆԱՄԱԿ ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ ԵԿԵՂԵՑՒՈՅ ԶԱՒԱԿՆԵՐՈՒՆ

«Ուրախ լեր սուր  եկեղեցի, քանզի Քրիստոս արքայն երկնից այսօր պսակեաց զքեզ խաչիւն իւրով եւ զարդարեաց զամուրս քո սքանչելի փառօքն իւրովք։ Ուրախ եղիր սուրμ եկեղեցի, որովհետեւ երկինքի թագաւորը՝ Քրիստոս, այսօր իր խաչով քեզ պսակեց եւ իր սքանչելի փառքերով քեզ զարդարեց։ Խնդա յոյժ դուստր Սիովնի քանզի երկիրս երկինք եղեն այսօր վերստին քո նորոգմամ , եւ թագաւորն երկնաւոր հաճեցաւ նակիլ ի քեզ։»

1. EYLÜL. 2013 Hakkari Kato Dağı Barış Şenliği

Ser Çava Sayın Katılımcılar ve Değerli Bölge Halkı, Dünya Barış gününde, bir kez daha içinde bulunduğumuz geçici Barış Sürecinin heba edilmemesini diliyorum. Bunun için ortaya konulacak olan 2 yanlı güçlü ve onurlu irade, sadece kendi ülkemizde değil, bütün bölgede kalıcı bir barışın önünü açacaktır.
Ragıp Zarakolu

Suriye’de etnik ve dini temizlik harekatı yürütülüyor

İsveç’in en fazla ödül alan gazetecilerinden Ortadoğu Uzmanı Nuri Kino, ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırısının geri teperek, ülkede yaşayan Hıristiyan ile Alevilere karşı aşırı dinci grupların saldırılarına yol açabileceği uyarısında bulundu.  Kino, Suriye’de etnik ve dini bir temizlik harekatı yürütüldüğünü söyledi. İsveç Devlet Televizyonu’nun (Svt) “Tartışma” köşesinde yayımlanan makalesinde Nuri Kino, bağlantı halinde olduğu Suriye’deki Asurilerden gelen haber ve fotoğraflara dayanarak Hıristiyan azınlığın aşırı dinci grupların saldırılarına maruz kaldığını kaydediyor. Kino, Tabqa ilindeki Hıristiyanların evlerini terk etmeye zorlandıklarını belirtiyor.El Kaide ile ilişkili grupların Hıristiyan halka “Ya Müslüman olursunuz ya da burayı terk edersiniz” diyerek baskı yaptıklarını belirten Kino, Suriye’de etnik ve dini bir temizlik hareketi yürütüldüğünü ifade ediyor.

Ո'ւր են եպիսկոպոսները

Հայց. Եկեղեցին իր Գողգոթայի ճանապարհին է այսօրեւ մեր բոլոր Նուիրապետական Աթոռներու (Էջմիածին, Անթիլիաս, Երուսաղէմ, Պոլիս) եպիսկոպոսները անհասկնալի, ե՛ւ դատապարտելի, անտարբեր լռութեամբ մը կը դիտեն ժողովրդային պոռթկումները, փոխանակ բարձրաղաղակ յայտարարելու որ կա՛ն ու պիտի պաշտպանեն Եկեղեցւոյ պատիւն ու եկեղեցականութեան արժանապատուութիւնըԲարձրաշնորհ եւ Գերաշնորհ Հայրե՛ր, այլեւս հասած է ժամանակը որ ձեր գլուխները դուրս հանէք աւազէն, եւ տեսնէք թէ ինչպէ՛ս կը յօշոտուին ձեր հաւատացեալները:

Where is Turkey Headed? Congress Tackles Issue of Turkey’s Future as a Democratic Model

By Lilly Torosyan
On July 31, the Senate Committee on Foreign Relations, Subcommittee on European Affairs held a hearing on the future of Turkey after the recent protests in Gezi Park and Taksim Square. The tone of the hearing was mild in stark contrast to Erdogan’s authoritarian crackdown, which was barely mentioned by any of the speakers. His various human rights violations towards minority groups, including Jews, Armenians, Greeks, and Kurds, as well as women and homosexuals, were lightly touched upon during the two-hour session.

Baydemir'in Ermeni aşkı kıtalar aştı

Viyana'da Ermeni cemiyetlerinin onuruna verdiği yemekte konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır burçlarında Ermenilerin ve Ezidilerin alın terlerinin olduğunu öne sürerek bu kişileri Diyarbakır'a davet etti...  Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Ermeni ve Asuri-Süryani cemiyetlerinin önde gelenleri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir onuruna bir yemek verdi.Yemeğe Avusturya Ermeni Cemiyeti Başkanı Ali Taghian, Asuri-Süryani cemiyetinden Yusuf Güney, Viyana Belediye Meclis Üyesi Süryani Aslan Ergen ile Ermeni cemiyetinin önde gelen isimleri katıldı.(Ermeni cemaati başkanının ismi herhalde yanlış. Gerçi böyle bir haber yazandan da bu beklenir. HYETERT)

Obama operasyon talebini Kongreye resmen iletti

Kongre’ye gönderilen taslak tasarıda, Suriye rejiminin 21 Ağustos’ta Şam yakınlarında binden fazla Suriyelinin ölümüne neden olan kimyasal saldırı düzenlediği, bunun savaş kanunları ve uluslararası normların ihlali anlamına geldiği, "Syria Accountability" ve "Lebanese Sovereignty Restoration Act of 2003" düzenlemelerinde Kongre’nin Suriye’nin kitle imha silahı edinmesinin Ortadoğu’yu ve ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını tehdit ettiği gibi gerekçeler sunuldu.

Şifre skandalı doğruymuş!

Milli Eğitim Bakanlığı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri sitelerinde veri hırsızlığı buldu. Yüzlerce öğrenci ve velisinin kişisel bilgilerinin internet sitelerine sızmasının ardından başlayan, “e-okul sisteminin güvensizliği” tartışmasında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sistemdeki verilere ilişkin “geriye dönük inceleme” başlattı. Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, inceleme sonucunda il milli eğitim müdürlüklerini sitelerinde güvenlik açığı ve veri hırsızlığı bulundu. 

Siyasal elit ″nefesini tutmuş″ Sarkisyan-Putin buluşmasını bekliyor

Ermenistan siyasal eliti, Serj Sarkisyan’ın, amacı RF cumhurbaşkanıyla buluşma olan 3 Eylül’de Moskova ziyaretini ″nefesini tutmuş″ bekliyor. «168 Jam» gazetesindeki haberinde devamında şunlar kaydedilmekte: «ve Batı yanlıları ve Rusya yanlıları ve kendilerini ″Ermenistan merkezli″ olarak tanımlayanlar, bu ziyaret sonucunda, Ermenistan’ın AB’yle Ortaklık Anlaşmasını mı yoksa Gümrük Birliğine mi katılıp katılmayacağına en nihayetinde karar verileceğine eminler.

Türkiye’deki Ermeniler, geçmişlerini kutlamaya – ve anmaya – başladı

Zarif, gümüş bir çarık; elle işlenmiş bakır bir kase. Ermeni kökenli Silva Özyerli, İstanbul’da yemek masanın etrafına yayılan aileye ait bu ve diğer değerli eşyalar üzerinde parmağını sevgiyle gezdiriyor. Eşyalar, 2013′ün sonunda Özyerli’nin memleketi Diyarbakır’da yeni bir Ermeni kültürü müzesinde sergilenecek. Anadolu’da türünün ilk örneği olan Ermeni Müzesi, yeni restore edilen Surp Giragos kilise binasına (yukarıda) dahil olacak.