Etiketler

Ermeni Patrik Vekili Ateşyan: “Bundan Sonra İkinci Sınıf Vatandaş Olmayacağız”

Başmüzakereci ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, ofisinde Türkiye Ermeni Patrik Genel vekili Aram Ateşyan’ı kabul etti. Ziyareti sırasında konuşma yapan Ateşyan, şimdiye kadar ikinci sınıf vatandaş olduklarını ancak bundan sonra ikinci sınıf vatandaş olmayacaklarını söyledi... Ateşyan, “Dördüncü sene olarak kutladığımız Surp Haç yortusunu Akdamar Adası’nda yapıyoruz. İzlenimlerini aktarmak için Sayın Bakanımıza gelmiştim. Üçüncü sene olarak da Diyarbakır’da ayinimizi gerçekleştirdik. Bu iki yerde de huzur içinde yaptığımızı devletimizin ve hükümetimizin aldığı tedbirler sayesinde huzur içinde gerçekleştirdiğimiz ifade etmek için geldik... dedi

Dünya Gençler Satranç Şampiyonası Türkiye’nin Kocaeli kentinde başladı

Türkiye’nin Kocaeli kentinde başlayan 20 yaş altı gençlerin katıldığı Dünya Gençler Satranç Şampiyonasında Ermenistan’ı temsil eden büyük usta (GM) Sevak Ter-Sahakyan ilk turda Endonezya’lı Lütfi Ali Muhamad’a  yenildi. Uluslararası usta (IM)Vahe Bağdasaryan ise Güney Afrikalı Kreyg Bornheym’le berabere kaldı.

Delegation of California Officials and ANCA-WR to Travel to Armenia and Artsakh

After over 5 months of planning, a bipartisan delegation of prominent California elected officials and representatives from the Armenian National Committee of America - Western Region (ANCA-WR) will travel to Armenia and Artsakh this week to meet with influential figures across Armenia's and NKR's political spectrum and obtain first-hand understanding of the  rich and dynamic cultures.  The visit is scheduled to take place from September 15, 2013 to September 24, 2013.

Zirve mahkemesi Ergenekon, Balyoz ve JİTEM dosyalarını istedi

Eşref Akgün
Zirve Yayınevi’nde, 1’i Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya dün devam edildi... Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen JİTEM ve Musa Anter’in öldürülmesine ilişkin dava dosyalarındaki iddianamelerden birer suretinin talep edilmesini kararlaştırdı.

Hoşgörü ve Liderler

Nurettin Değirmenci
Müslüman toplumlarda asırlardır ezber eğitim egemendir. Ezber eğitim sonucu, egemen sağduyular-Doğru ya da yanlış- olduğu gibi sürdürülür. Bazı sağduyular, bilgelerin insanlara hediyesi olup; insanları vahşilikten uzaklaştırır. Bazı sağduyular, tabu haline gelmiştir; araştırılmaz, sorgulanmaz ve olduğu gibi sürdürülmesi istenir. Bu sağduyuları çatlatmak, sorgulamaya açmak bilgelerin görevidir. Sıradan yöneticiler, tabu haline gelmiş sağduyuların güçlenmesine çalışır ve kirli ilişkilerini tartışılmayan sağduyuların arkasına gizler. Türkiye’de, Ermeni Sorunu tabudur; tartışılmaz, konuşulmaz, araştırılmaz…

Ancient Passageway in Amsterdam Named “The Armenian Bridge”

An ancient Amsterdam bridge , which was a frequent passageway for Armenian merchants in the 17th century, has been named “Armenian Bridge”, thanks to the efforts of one man–60-yearold Nikolai Romashuk, keghart.com reports.

Dink Cinayeti Davasında Başladığımızdan Geri Noktadayız

Fethiye Çetin, İsmail Cem Halavurt ve Hakan Bakırcıoğlu düzenledikleri basın toplantısında 17 Eylül Salı günü yeniden görülmeye başlanacak olan Hrant Dink Cinayeti Davası'nı değerlendirdi.

Geneva Exhibition Raises Awareness Of Armenian Genocide

Armradio.am -- The World Council of Churches (WCC) and the Armenian Apostolic Church are hosting a one-month exhibition on the Armenian genocide, ekklesia.co.uk reports.It will display information on the history of genocidal events in the Ottoman Empire which killed more than a million Christian Armenians between 1915 and 1923. Open to the public until 30 September 2013, the exhibition is being held at the Ecumenical Centre in Geneva,

Khaçveratz-Kutsal Haçın Özgürlük Yortusu / Տօն Վերացման Սրբոյ Խաչի <ԽԱՉՎԵՐԱՑ>

Dr.med.Sarkis Adam
Ermeni  Kilisesi , her sene , <Kutsal Haçın Bulunuşu>, <Kutsal Haçın Kudüs’te Zuhuru>, < Varak Kutsal  Haçı>(bu yortu  yalnızca Ermeni Kilisesi  tarafından  kutlanmaktadır, Varak, Van  gölü yakınlarında bulunan  bir dağın  adı).<Kutsal Haçın Özgürlük Yortusu> adları ile , kutsal Haça atfen  4 yortu  kutlar.  Varak  Kutsal Haçı  yortusu  dışındaki  diğer  üç  yortuyu aynı  zamanda , diğer Hıristiyan  kiliseleri de kutlamaktadırlar.

Iraklı Hristiyanların Kürt bölgesine göçü

Mahmut Hamsici
Ülkedeki Hristiyan toplumu ağırlıklı olarak Asuriler, Keldaniler, Süryaniler ve Ermeniler’den oluşuyor, Ortodoks ve Katolik mezhepleri bulunuyor ve Kürt bölgesi dışında Bağdat, Musul ve Basra gibi kentlerde yaşıyorlar... Erbil’de görüştüğümüz Keldani Kültür Toplum Merkezi Başkanı Bassam Abdul-Ahad bu göçün boyutuyla ilgili şunları söylüyor: “2003’teki Irak savaşından bu yana 50,000 ila 60,000 arasında Iraklı Hristiyan Kürdistan bölgesine geldi. Bundan önce Kürt bölgesinde yaklaşık 32,000 Hristiyan yaşardı. Göçlerle birlikte bu rakam 100,000’e çıktı. Sonra bu gelenlerin bir bölümü Avrupa ülkelerine gitti. Günümüzdeyse Kürdistan bölgesinde yaklaşık 70,000 Hristiyan yaşıyor.”

Hyetert Hyelist Yıl Dönümü Kutlaması

Değerli Hyetert Okurları, kardeş kuruluşlar olan Hyelist yahoo grup ile Hyetert gazetemizin kuruluş yıl dönümü 17 Eylül Salı akşamı, Ataköy İspirtohane Kültür Merkezi bahçesinde * kutlanacaktır. Bu yıl ilk kez bu toplantıya, Hyelist üyelerinin yanında, İstanbul'dan Hyetert okurlarını da davet etmek istiyoruz. Ancak imkanımız sınırlı olduğundan ilk başvuran elli kişiyi davet edebileceğiz. Kutlama saat 19.30'da başlayıp 22.00'da sona erecektir. Toplantıya katılım ücretsizdir. Ancak isteyen katılımcılar Ser Yardım Derneğine bağışta bulunabilecektir. Müracaat 14 Eylül Cumartesi saat 19.00 kadar: info@hyetert.com ya da  infohyetert@yahoogroups.com  

Stefan Füle: AB Ermenistan’ın kararına saygı duyuyor ve Erivan’a yönelik herhangi bir baskıya tahammül göstermez

AB Ermenistan’ın Gümrük Birliğine üyelik kararına ilişkin Ermenistan’ın hükümran kararına saygı duyuyor, ancak Ermenistan’a yönelik hiçbir olası baskıya tahammül göstermez. Beyanat, Doğu Ortaklığı Gayrıresmi  Diyaloğu çerçevesinde Erivan’da bulunan AB Genişlemeden Sorumlu Yüksek Temsilci Stefan Füle’den geldi.

Trabzonspor tesislerine, mescit ve kilise yapılıyor

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde yapılacak mescit ve kilise projesi hazır.Trabzonspor Yönetim Kurulu, Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde Müslüman ve Hristiyan oyuncuların ibadetlerini yerine getirmesi için mescit ve şapel (küçük kilise) yapma kararı aldı.

SEPTEMBRIANA

Cengiz Aktar
Septembriana 6-7 Eylül 1955, İstanbul Gayrimüslim Pogromu’nun Rumca adı. Aybaşı Atina’da İstanbul Evi’nde İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu’nun hazırladığı, dönemin İngilizce, Türkçe ve Yunanca gazetelerinin baş sayfalarından oluşan serginin açılışındaydım. Sergi münasebetiyle düzenlenen panel tıklım tıklımdı. Septembriana, 1964’e giden yolun kilometre taşlarından biridir. Mart 1964’te CHP hükümeti, 1930 tarihli İkamet, Ticaret ve Seyrisefain Mukavelenamesi’ni tek taraflı olarak iptal etti ve Yunanistan uyruklu İstanbul Rumları sınır dışı edilmeye başlandı.   

Ermeni Meryem'in Şehit Torunu

Garip Avcı
"Ana" dedim. Bu kadına "Gavur Meryem" diyorsunuz, onun yanında da mı ona aynı şekilde sesleniyorsunuz ? Anam da: "Olur mu oğlum ? "Gavur" iyi bir şey değil ki yanında söyleyesin. Onun yanında "Meryem Bacı " diyoruz. Çünkü o bizim anamız yaşında. Fakat buraya kaçkaçta geldikleri için böyle deniyor. Aslında çok iyi ve bilgili bir kadın." dedi. Gavur Meryem'in oğlu Ali'nin üç torunundan biri Elazığ'ın Maden İlçesinde terör mücadelesinde şehit oldu. Yine Gavur Meryem'in gömüldüğü topraklarda defnedildi. Demem o ki, ana babanızın kim olduğundan ziyade bu memlekete hizmette yarış, insan sevgisi, barış içinde birarada yaşama ve demokrasi önemli. Öyle değil mi ?

Medeniyetler Birliği'nden Midyat'taki çete olayına tepki

Mardin’in Midyat ilçesinde Süryanilerin arsa ve tarlalarının çete tarafından ellerinden alınmasına tepki gösteren Mardin Medeniyetler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sait Söğüt, Midyat ilçesinde 'çete tehdidi' ile gündem oluşmasının, dillerin ve dinlerin kardeş şehri Mardin'i derinden sarstığını belirtti.

Pasadena Belediye Meclisi’nden Sözde Ermeni Soykırımı Anıtına Onay

TurkishNY.com - Sözde Ermeni soykırımı sırasında öldükleri iddia edilen kişilerin anılması adına California, Pasadena’da dikilmesi planlanan bir anıt teklifi, Pazartesi günü Pasadena Belediye Meclisi üyeleri tarafından oybirliğiyle onaylandı. Glendale News-Press’in haberine göre anıt teklifine onay verilmesi, söz konusu anıtın dikilmesini destekleyen Glendale’daki Ermeni Amerikalı liderleri çok sevindirdi.

Tarihi kilisede borç sıkıntısı

Süleyman Umut Gürhan
Yaklaşık 100 yıl sonra ibadete açılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi, restorasyon çalışmaları için harcanan 5 milyon liranın kalan 1.5 milyon lirasını tamamlamaya çalışıyor... Bakanlığa başvurduklarını belirten Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık, “Bize ‘Eğer burayı Kültür Bakanlığı’na devrederseniz restorasyonunu yaparız’ dediler. Bu durumda burası bir müze kilise olarak devam edecekti. Doğrusu bu, bizim pek istemediğimiz bir şeydi" dedi.

Ermeni Patrikliği Patrik Genelvekili Aram Ateşyan, Memleketi Silvanda

Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Genelvekili Başepiskopos Aram Ateşyan, memleketi Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'ni ziyaret etti. Ateşyan, 5 yaşındayken ailesiyle üzüntüyle ayrıldığı Silvan'a şimdi mutlu bir şekilde geldiğini söyledi. Aram Ateşyan önce Silvan Kaymakamlığı'nı ziyaret etti. Kaymakam Berkan Sönmezay, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, geçmişte bir çok dinin bir arada yaşadığı Silvan'ın hoşgörü ve sevginin göstergesi olduğunu söyledi. 

Barack Obama, Serj Sarkisyan’a mesaj yolladı

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, bugün 11 Eylül’de AGİT Minsk Grubu Amerikalı yeni eşbaşkanı James Warlick’i kabul etti. AGİT Minsk Grubu Amerikalı eşbaşkanı James Warlick, cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a , ABD başkanı Barack Obama’nın mesajını iletti.

1915 ve Öncesi: Kürt Tarih Yazımında İnkarcı Eğilimler Üzerine– 1. Bölüm

Hovsep Hayreni
Daha önceki bir yazımda 1915 soykırımına alet edilen Kürtler açısından tarihle yüzleşme gereğine karşı Eziz e Cewo'nun ileri sürdüğü argümanları eleştirmiştim [1]. Konuyu tamamlamak üzere aynı anlayıştan yazarların 1915'te yaşanan durum, öncesindeki gelişmeler ve Kürt-Ermeni ilişkilerine dair yorumlarını da irdeleyecektim. Bunu önceki yazımın ikinci bölümü olarak düşünüyordum, fakat kapsamını dikkate alarak şimdi ayrı bir başlıkla sunmayı tercih ediyorum.

A Relic of St. Vartan the Brave Arrives in New York

This week, New York became the permanent home to a unique piece of Armenia’s sacred history: a holy relic of St. Vartan the Brave. The relic is the gracious gift of His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, given to the Eastern Diocese in honor of the 45th anniversary of New York’s St. Vartan Armenian Cathedral. Diocesan Primate Archbishop Khajag Barsamian accepted the relic on behalf of the Diocese during his recent trip to the Mother See of Holy Etchmiadzin.

Վան Աղթամար Կղզիի Սուրբ Խաչ Եկեղեցին

Աղթամարի կղզին, Վան-Թաթվան մայրուղիի 50 ք.մ ի վրայ  լիճափին 4ք.մ  հեռաւորութեան վրայ կը գտնուի: Աղթամարի  Սուրբ Խաչ  եկեղեցին  Վասպուրականի թագաւոր Կակիգ .Ա. իշխանի օրով  կղերական ճարտարապետ Մանուէլ ի կողմէ կառուցած է:

We're making a difference.

Dear Friend, Supported by a remarkably diverse wave of activism by millions of our fellow Americans from across the U.S. political spectrum, the Armenian American community has done our part to help turn the tide (at least for now) against a U.S. attack on Syria. We know that military attacks would only make a bad situation worse, visiting additional suffering upon Armenians, Christians and all Syrians, and risking an even deeper and more severe crisis for Syria and the entire region. We've gotten traction and are making progress.

Surp Giragos Ermeni kilisesinde çözüm için dua

Diyarbakır'da bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen isim ayininde çözüm sürecinin devamı için dua edildi. Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, ayinde çözüm sürecinin başarıya ulaşması için dualar ettiklerini söyledi. Ateşyan, "Çözüm sürecinden sonra ülke huzurlu. Ağlayan annelerimiz yok. Öldürülmüş askerlerimiz, vatandaşlarımız yok. Bu büyük bir kazanç. Umuyorum ve dua ediyorum ki bu barış süreci başarıya ulaşır." dedi.

Bu Ülkede En Büyük Kıyamet

Zeynep Tozduman
Bu ülkede en büyük kıyamet, içindeki canavarı ehlileştirmeyip, insanlık suçu işlemektir. Bu ülkede en büyük kıyamet, yüzyıl önce hatta daha öncesi  biz seyirci kaldığımız için koptu/kopmaya da devam ediyor. Bu ülkede en büyük kıyamet, 1842- 1844’de Hakkâri’de Botan miri Kürt Bedirhan tarafından 10.000 Nasturi’nin katliama uğramasıdır. Bu ülkede en büyük kıyamet, 1894- 1896 Hamidiye alaylarının 200.000 İnsanı katledip, zorla Müslümanlaştırıldığında sessiz kalmaktır. Bu ülkede en büyük kıyamet, 1909 da Jön Türklerin iktidara geçer geçmez, Adana/Kilikya’da 30.000 Ermeni katledilirken görmemezlikten gelmektir. Bu ülkede en büyük kıyamet, 1914’ün ikinci yarısında Ege’de 250.000 Rum’u sürgün ederek mallarını talan etmektir. Bu ülkede en büyük kıyamet, 1915 de İttihat ve Terakki tarafından yaklaşık 1,5 Milyon insanı (Ermeni -Süryani-Pontus Rum ) salt Türk ve Müslüman olmadığı için öldürmektir.

ՄՏՈՐՈՒՄՆԵՐ ԵՊԻՍԿՈՊՈՍԱԿԱՆ ԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽՕՐԵԱԿԻՆ

Մայր Աթոռի պաշտօնական նոր հաղորդագրութեան համաձայն, Սեպտեմբեր 24-27, 2013-ին Ս. Էջմիածնի մէջ կայանալիք Եպիսկոպոսական Ժողովը այնքան ալ խոստմնալից չ՛երեւիր, ինչպէս գրած էի իմ նախորդ յօդուածիս մէջ, որովհետեւ մեր տարակարծութիւնները այնքան խոր են որ մէկ ժողովով կարելի պիտի չըլլայ լուծել տասնամեակներու աներեւակայելի խոր աւերներն ու վէրքերը, նամանաւանդ միասնականութեան աշխատանքի վերաբերեալ:   Նոյն ատեն, նախապատրաստական լուրջ աշխատանքներ ալ չկատարուեցան  արարողական մանր մունր փոփոխութիւններ մտցնելու ծիրէն անդին, նայելու որ Եկեղեցւոյ ընդհանուր բարեկարգութիւնը իր ամբողջական հասկացողութեամբ լրումին հասնի. բարեկարգութիւն մը, որուն մասին կը խօսուի եւ կը գրուի վերջին երկհարիւրամեակին:

6-7 Eylül’ün ‘huzur’lu şahitleri

Buket Davulcu -Atina
İstanbullu Rumların Atina’da kurduğu huzurevinde bir tarih yaşıyor. Celal Bayar’ın berberi Todori Gurlis’ten, Kore Gazisi Prodromos Mistiloğlu’ndan, 1955’te yaşanan talihsiz 6-7 Eylül olaylarını dinledik.  Eski Foça’da,  ‘İstanbul yolu’nun sonundayız. Uzunca bir yola verilmiş bu isim.  Varacağımız noktayı düşündüğümüzde çok manidar geliyor geçtiğimiz yer. Türkiye’de bir yerden bahsetmiyoruz.  Atina’da, İstanbul  Rumlarını ortak bir çatı altında toplayan huzurevindeyiz (Constantinopolitans’ rest Home). Rumlar, 6-7 Eylül olaylarından sonra anavatan dedikleri İstanbul’dan, atavatan Atina’ya göç etmek zorunda kalmış. Sadece onlar değil, hatıraları da gelmiş buraya ve kendi İstanbul’larını inşa etmişler.Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/gundem_6-7-eylulun-huzurlu-sahitleri_2133385.html


Diyarbakır Surp Giragos Kilisesinde büyük ayin icra edildi

Diyarbakır Surp. Giragos Ermeni Kilisesinin restorasyonu sonrasında  Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan riyasetinde 3. büyük ayin gerçekleştirildi. Diyarbakır’dan NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre; Diyarbakır’daki ayine aralarında Ermenistan’dan da yaklaşık 50 hacı olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden büyük sayıda Ermeni katıldı.Ayine Diyarbakır Belediye başkanı, Sur Belediye başkanı, ABD Adana II. Konsolosu, siyaset adamları ve aydınlar katıldılar.

Uluslararası Tavla Şampiyonası: Ermeni tavlacıların başarısı

«Vivaro» sponsorluğunda Ermeni tavlacıların da katıldığı Gürcistan’ın Çakvi kentinde sona eren Uluslararası Tavla Şampiyonası sona erdi. Çiftler Müsabakasında  Gor Nikoghosyan ve Artur Muradyan 3. oldular. Esas müsabakada Vazgen Matevosyan 3. olurken, «La Chance» Müsabakasının galibi Abraham Arşakyan oldu.

Bir devlet kendi tapu kayıtlarından neden korkar

Ömer Tansel
Taraf’tan Tuğba Tekerek’in yaptığı Türkiye’deki azınlık mallarına ilişkin röportajlar bundan 11 yıl önce üniversitede yaşadığım bir olayı hatırlattı bana. Ankara’da Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğrenciyken aynı bölümdeki arkadaşlarım Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün arşiv bölümünde bir projede yer alıyorlardı. O yıllarda yapılan bu çalışma 1914-1918 dönemine ait Osmanlıca tapu kayıtlarının günümüz Türkçesine dönüştürülmesini amaçlıyordu. Arkadaşlarımla yaptıkları işe dair konuştuğumda tedirgindiler, okudukları belgelerin devlet sırrı mahiyetinde olduğunu söylüyorlardı. Bahsi geçen belgeler Ermeni ve Rum vatandaşlara ait tapu kayıtlarıydı.Projeyi yönetenler arkadaşlarıma gördükleri belgelerin son derece önemli tapu kayıtları olduğunu ve bu bilgilerin bir şekilde dışarı çıkartılmasının “ulusal güvenlik sorunu” oluşturacağından söz etmişlerdi. 21 yaşında genç bir tarihçi olarak ben de o zaman şunu merak ettim. Bir devlet neden kendi tapu kayıtlarından bu derece korkar ve onları “ulusal güvenlik” kapsamında değerlendirir? Bu soru beni öncelikle dönemin Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez tarafından yayınlanan 29 Haziran 2001 tarihli bir bakanlık genelgesine götürdü. Bu genelgede Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden 6 Ağustos 1924 öncesine dair istenen belgelere ilişkin herhangi bir işlemin yapılmaması talimatı veriliyordu.Eğer böyle bir talep olursa bu talebi yapan kişinin kimliğinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bildirilmesi isteniyordu.

Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde ayin düzenlenecek.

Ermeniler tarafından her yıl kiliselerin adına özgü düzenlenen ayin, bu yıl Diyarbakır'daki Surp Giragos Kilisesi'nde yarın yapılacak.  Çok sayıda kişinin katılacağı ayin için hazırlık çalışmalarına başladıklarını anlatan Surp Giragos Ermeni Kilesi Vakfı üyelerinden Pelin Ayık, Ortadoğu 'nun en büyük kilisesinde yarın  'Kilise ismi' adında ayin yapacaklarını söyledi. 

Ermeni oyunu!

Ermeni Lobisinin İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'nı almaması için Buenos Aires'te lobi çalışması yaptığı ortaya çıktı. Reklam panolarında 2020 adaylığına karşı hazırlanmış afişler hala duruyor. Bu kadarına pes doğrusu!... Yıllardır her platformda Türkiye aleyhine çalışmalarda bulunan Ermeni lobisinin yeni bir ayıbı daha ortaya çıktı. Buenos Aires'te 2020 olimpiyat adaylığı için Tokyo ve Madrid'le büyük bir çekişme içersine giren İstanbul'un 2020'yi almaması için çalışma yaptığı belirlendi.

French-Armenians of Marseille protest against a sponsorship deal between OM and Turkish Airlines

The prestigious French football club Olympique de Marseille (OM), signed on 30 August a partnership agreement with Turkish Airlines. In a statement issued by Coordination Council of Armenian Organizations in France (CCAF-South), the representation of Armenians of France noted that this partnership "between the Turkish national carrier Turkish Airlines and Olympique de Marseille raised the emotion and anger of the French-Armenians, all supporters of the club bearer of the good image of Marseille. They don't understand this alliance [...] representing the denialist Turkish state, heir and criminal accomplice of Armenian genocide !  [...] This sponsorship is unbearable.

Vali Doğan Başpiskopos Ateşyan’ı Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, Van Valisi Aydın Nezih Doğanı makamında ziyaret etti.Vali Aydın Nezih Doğan, Akdamar Adası'nda 8 Eylül Pazar günü yapılan 4'ncü ayin için Van'a gelen Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ve beraberindeki Rahip Zakeos Ohanyan'ı makamında kabul etti.

Olimpiyat, Ermeniler ve Messi...

Yazarımız Adem Yavuz Arslan Arjantin’deki 2020 olimpiyat izlenimleri ve perde arkası yaşanan olaylar ile ilgili yazısını köşesine taşıdı...Bir yanda başta Başbakan Erdoğan, Spor Bakanı Suat Kılıç olmak üzere aylardır yoğun bir tempoda çalışan heyet, öbür yanda 'İstanbul kaybetti Tayyip de kaybedecek' diye zevkten dört köşe olanlar.Onlara diyecek söz bulamıyorum. En azından emeğe saygıları olmalıydı. Ama yobazlık böyle bir şey işte. Salâvatla gömülmek isteyen İstanbul Ermeni'si. Arjantin'e ait başka konular da var ki yazmasam olmazdı.Birincisi Messi... Dünyanın tartışmasız futbol efsanesi. Perşembe gecesi bir grup futbol adamı ile üst sınıf bir restorana yemeğe gitmiştik.Yan masada Messi arkadaşlarıyla oturuyordu. Mütevazılığını biliyordum ama tanıdıkça anlatılanların hikaye olmadığını gördüm. Spor camiasının yakından tanıdığı, bir Türkiye Ermeni'si olan Noray Nakış ki Messi'nin kariyerinde önemli bir yere sahip, masamıza davet etti.

The Obama Invasion of Syria

Devlet beni hâlâ yabancı görüyor

Zeynep Miraç
Vingas devletin kendisini ‘Yabancılar Şubesi’ne yönlendirdiğini söyleyerek, ‘300 senedir, 400 senedir buradayım, bugün Avustralya’dan gelen adamla hiçbir farkım olmayacak mı?’ diye soruyor.

Ermenisin, disiplinsizsin!

Naif Karabatak
Ailesi için bir umuttu o. Uzman çavuş olarak adım attığı askeriyede, ailesinin geçimini temin edecekti. Önünde hiçbir engel yoktu. Vatani vazifesini Edirne'de tamamlamış, Uzman Çavuş olarak da hem iş sahibi olmuş, hem maaşa geçmişti. Ne bilsin ki, üç kuşak öncesinden atalarının inancının, onun ordudan atılmasına sebep olacağını.

Burada, yerimizde kalacağız

Hilal Kaplan / hilal.kaplan@yenisafak.com.tr
6 Eylül 1955 gecesi, yağmacılar tarafından tahrip edilen yerlerden birisi de Embros (İleri) gazetesinin matbaasıydı. Aldığı zarardan ötürü sekiz gün yayın yapamayan gazetenin, tekrar yayına başladığı 15 Eylül 1955 günü yayımlanan başyazısı şöyleydi: 'Burada, yerimizde kalacağız. Kiliselerimizi yeniden yapmak, ölülerimizi gömmek, okullarımızı, iş yerlerimizi, evlerimizi toparlamak için düştüğümüz yerden doğrulacak ve yerimizde kalacağız. Doğduğumuz, büyüdüğümüz, dedelerimizin ve babalarımızın şimdi kırık dökük de olsa mezarlarının bulunduğu bu ülkede kalacağız, kırık mezarlardan, harabeye dönmüş kilise, okul, dükkân ve evlerimizden yeni bir dünya yaratacağız. Sebat ve cesaretle o harabelerin arasında yine yaşantımızı düzene koyacağız... 'Burada, yerimizde kalacağız' demişlerdi ama olmadı. Bugün Türkiye'de toplam 80.000 azınlık vatandaşımızın yaşadığı tahmin ediliyor. Rum nüfussa, bunun en küçük olan kısmına, yaklaşık 2.000 kişiye tekebül ediyor.

Ermeni Kilisesi'nde "Kent Müzesi" açılacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkan Ergün Ayık, kilisenin bir kısmının müze olması için daha önce protokol imzalamıştı. Protokol gereğince, Diyarbakır Ermeni Surp Küçük Kilisesi Hıdır İlyas bölümü, Surp Gregos Kiliseleri Vakfı tarafından bedelsiz olarak Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edildi. Kilisenin Ermenilere ait bilgi, belge ve etnografik malzemelerin temininde belediyeye yardımcı olacağı ve belediye tarafından düzenlenecek müze bölümü halkın ziyaretine açılacak.

Rusya, Ermenistan’a Dağlık Karabağ’ı tanıyacağı sözü vermiş olabilir

Amerika’nın Sesi Ermenice Servisine bir mülakat veren Amerikan Dış Politika Ulusal Komitesi adlı düşünce kuruluşunun Proje Direktörü David Phillips, Putin’in Ermenistan’ı AB yerine Rusya Gümrük Birliğine katılmaya ya mecbur bıraktığına dikkati çekerek ''Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a büyük sözler verdi, diyelim Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanıyacağı sözü verdi..’’ dedi.

Van'da dördüncü Ermeni ayini

Van'daki Akdamar Kilisesi'nde bu yıl dördüncüsü yapılan Ermeni ayini sona erdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen izinle ilki 2010 yılında yaptırılan ayinin dördüncüsü hoparlörden verilen çan sesiyle başladı. Din adamları ayini başlatmak üzere kiliseye girerken, iç mekan darlığından dolayı sadece 50 kişi içeri alınabildi.

Dördüncü Ermeni Ayini Sona Erdi

Van'daki Akdamar Kilisesi'nde bu yıl dördüncüsü yapılan Ermeni ayini sona erdi.Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen izin ile ilki 2010 yılında yaptırılan ayinin dördüncü de bugün yapıldı. Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan'ın yönettiği ve saat 11.00 gibi başlayan ayin, saat 14.00 sıralarında sona erdi. Ayinde konuşan Aram Ateşyan, ilk defa bir vaftiz yapıldığını söyledi. Dualara amin demek için geldiklerini belirten Ateşyan, "100 yıl sonra burada ilk kez vaftiz yaptık. Dedelerinin ve annelerinin Ermeni oluşundan onlar da özlerine dönmeye karar verdiler. Vaftiz olup Ermeni kilisesinin bir üyesi oldular. Ermenistan'dan bir doktorumuz burada vaftiz olmak istedi. Bizde kırmadık.( Sorun çıkmaması bizleri sevindirdi. Bir de şu  kilisenin isminin Surp Haç Ermeni kilisesi olduğunu öğretebilsek.HYETERT)

Çeteden Süryanilere ‘manastıra cami yaparız’ tehdidi

Kemal Gümüş/Mardin
Midyat’taki Süryanilerin evlerinin ve tarlalarının çete tarafından gasp edilmesi olayının ayrıntıları ortaya çıktı. Çetenin 1500 yıllık manastırın tapusunu ele geçirip “cami yaparız” şantajıyla fahiş fiyata satmaya çalıştığı öğrenildi. 1960 yılına kadar 1600 Süryani ailenin yaşadığı Midyat’ta şimdi 115 aile kaldı. Tefecilerin baskı ve tehditlerinin son yıllarda artması üzerine 15 Süryani aile Midyat’ı terk ederek yurt dışına göç etti.

Arjantin'de Erdoğan'a 'Ermeni' protestosu

Buenos Aires Ermeni Gençlik Örgütü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine eylem yaptı... 500 kişilik bir grup, 2020 Olimpiyat seçimlerinin yapıldığı Hilton Oteli'nin önünde toplandı. Atatürk ve Erdoğan'ın resimlerinin bulunduğu ve üzerinde "Dünün soykırımcıları bugünün inkarcıları-Soykırımcı Türk devleti" yazılı bir pankart taşıyan göstericilere daha sonra Devrimci Barikat Oluşumu da katıldı. Gösteride Hrant Dink 'in yanı sıra, Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ile Mehmet Ayvalıtaş’ın resimleri de taşındı.

'6-7 Eylül olmasa Roboski de olmazdı'

Roboski aileleri ve dostları dün akşam saat 21:00 da 6-7 Eylül pogromu için sinevizyon gösterimi gerçekleştirdi. Roboski aileleri ve dostları adına Barış aktivisti İbrahim Yaylalı 6-7 Eylül pogromu üzerine değerlendirme yazısını okudu... "Roboski aileleri ve dostları adına, TC devletinin tarihi katliam ve provokasyonlarla doludur. Bunlardan biri de 6-7 eylül tarihinde gerçekleşmiştir. İstanbul’da 1955 yılında gerçekleşen bu büyük linç talan hareketi, başta Rum halkı olmak üzere diğer azınlıklara uygulanmıştır. Ben de aslında burada azınlık tanımlaması içerisinde yer alan Rum halkından bir bireyim. Biz de Karadeniz'de benzer şeyleri yaşadık. O süreçleri ve yaşananları iyi biliyorum..."

Kalimera Fener, Şalom Balat

Müge İplikçi / miplikci@gazetevatan.com
Mustafa Yoker, ‘Kalimera Fener, Şalom Balat’ adlı kitabında renkli çocukluğunun izini sürmüş. İstanbul’un azınlık kültürünün azınlıkların tasfiyesiyle nasıl değişmiş olduğunu tasvir ediyor ve çoğulluktan beslenen mahalle kültürünün coşkusunu bizlerle paylaşıyor. Kalaycılar, hallaçlar, bileyiciler, zerzevatçılar arasındaki çok kültürlülüğün keyfi bu! Sinagoglar, meyhaneler, şekerci dükkanları, eski eczanelerden yansıyan. Yazar mahalle düğünlerinin keyfini, Alaska ve Frigolu yazlık sinemaları, mahalle bekçilerini, arsalarda oynadıkları kukalı saklambaç, uzuneşek ve çelik çomağın keyfini, gazoz kapaklı oyunları, arap sabununun rahiyasını anlatıyor bize. 

Ermenistan, AB için kabul edilebilir olduğu ölçüde AB’yle işbirliğine devama hazır

Çalışma ziyareti çerçevesinde Vilnius’u ziyareteden Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan AB Dönem Bşk. Litvanya Dışişleri bakanı LinasLinkevicius’la 7 Eylül’de buluştu; buluşmada Gümrük Birliği üyeliğine ilişkin Ermenistan’ın kararı ve  bu bağlamda Ermenistan-AB ilişkilerinin önümüzdeki gelişimi ayrıntılı değerlendirildi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Servisinden verilen bilgiye göre; Edward Nalbandyan Ermenistan’ın, AB için  kabul edilebilir olduğu ölçüde ve bunun Ermenistan’ın Gümrük Birliği üyeliğiyle tezat olmamak üzere, AB’yle farklı yönlerde sıkı işbirliğine devam etmeye hazır olduğunu yeniden teyid etti.

ԳԵՐՄԱՆԱՑԻ ԳՐՈՂՆԵՐԸ ԾԱՆՈԹԱՆՈՒՄ ԵՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆ ՄՈԼՈՐԱԿԻՆ

Հարգելի բարեկամներ, սիրով ուղարկում ենք մի հոդված Գերմանիայի հայ համայնքի գրական-քաղաքական կյանքի մասին: ՀարգանքներովԳերմանահայոց Կենտրոնական Խորհրդի մամուլի հանձնախումբ: կամ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ և Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների քաղաքական արդի զարգացումների համատեքստում. Ս.թ. սեպտեմբերի 10-ին Գերմանիայի Բոխում քաղաքի կենտրոնական գրադարանում տեղի կունենա դր. Յոխեն Մանգելսենի << Հայաստան մոլորակը. ուխտագնացություն անծանոթ երկրում>> գրքի երկրորդ հրատարակության շնորհանդեսը: