Etiketler

Azerilerden evini koruyn 106 yaşındaki yaşlı Ermeni kadının fotoğrafı Türk basınında yer aldı

Amerikalı gazeteci Arthur Brisban’ın «Bir fotoğraf binlerce kelimeye bedel» tarihi fotoğraflar dizisi Türk basınında yer aldı. Fotoğraf dizisinde yer alan ”106 yaşındaki Ermeni kadını evini koruyor″ başlıklı fotoğraf kimi basın araçlarında «Ermeni» kelimesi çıkarılarak verildi. Anılan fotoğrafın 1990 yılında Karabağ’da çekildiğini hatırlatalım.

Suriye krizi: Silahların ardında kimler var?

Suriye'de 1000 kadar silahlı muhalif grubun bulunduğu ve bunlara bağlı 100.000 savaşçının olduğu tahmin ediliyor. Bu grupların çoğu, dar bölgelerde varlık gösteren küçük gruplar. Fakat bazıları da ülke çapında kendilerine bağlı birlikleri olan ya da ortak amaçlar için diğer gruplarla ittifak oluşturan güçler.

Cenevre Belediyesi, Ermeni anıtı konusunda kararlı

İsviçre'nin Cenevre Büyükşehir Belediyesi, konfederasyon yönetiminin ricasına rağmen şehre sözde soykırım ile ilgili anıt dikilmesinde kararlı. 'Hatıranın Fenerleri' isimli anıt, 2011 yılında ihaleye verildi. Melik Ohanian ihaleyi kazanan sanatçı oldu. Ermeni Büyükelçi Charles Aznavour yerel basına yaptığı açıklamada anıtın 'bir ülkenin kınanması' olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. Aznavour'a göre Cenevre'de yapılacak olan anıt soykırıma uğramış bütün milletleri sembolize edecek.

"Türbanlı ve Ermeni vekiller olacak"

BDP lideri Demirtaş, HDP'nin genel seçimlerde barajı aşarak en az 70 milletvekili çıkaracağını, hatta bu milletvekilleri arasında, türbanlıların da, Ermeniler'in de olabileceğini söyledi. Washıngton'da bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'deki Kürtler'in bölüp- parçalama niyetleri bulunmadığını, 4 ülkede bulunan Kürtler'in arasındaki sınırların giderek anlamsızlaştılması gerektiğini, yeni sınırlara gerek olmadığını, AB gibi esnek sınırlara geçilmesini istediklerini söyledi. Demirtaş, HDP'nin genel seçimlerde barajı aşarak en az 70 milletvekili çıkaracağını, hatta bu milletvekilleri arasında, türbanlı ve Ermeniler'in de olabileceğini kaydetti. (İslam bayrağı altında toplanmaktan vazgeçmek gerekecek. HYETERT)

Ölmek yerine Müslümanlığı seçen 17 Ermeni, 2 yıl mahzende yaşamış

Müjgan Halis
Ölmek yerine Müslümanlığı seçen 17 Ermeni, 2 yıl mahzende yaşamış. Ermeni soykırımından 8 yıl sonra terk ettikleri memleketlerine 90 yıl sonra fotoğraflarıyla geri döndü. Ailenin üç torunu Prof. Dr. Armen T. Marsoobian, Haig Der Haroutiourian ve Rachel Dildilian dedelerinin çektikleri fotoğrafları, memleketleri Merzifon Taşhan’da hemşehrileriyle buluşturdu. Dönemin ünlü fotoğrafçı ailelerinden olan Dildilianların aile fotoğraflarıyla, çektikleri fotoğraflardan oluşan “Bir Ermeni Ailesinin Yitik Geçmişine Tanıklıklar” adlı sergi geçtiğimiz Mayıs ayında İstanbul’da Tütün Deposu’nda açılmıştı. 

St. James Armenian Church of Los Angeles Welcomes Celebrant H.B. Abp. Nourhan Manougian, Armenian Patriarch of Jerusalem

St. James Armenian Apostolic Church was very honored last Sunday, October 27, when the Solemn Celebration of the Divine Liturgy was presided by His Beatitude Nourhan Manougian, the Armenian Patriarch of Jerusalem.  This was the First Patriarchal Visit of His Beautitude to the Western Diocese.  His Beatitude was accompanied by The Very Rev. Fr. Norayr Kazazian, member of the Brotherhood of St. James, as the Celebrant.

"Müslüman Arkadaşlar, İyi ki Ermeniliğimizi Unutturmadınız"

Nilay Vardar nilay@bianet.org
Üçüncü kuşak Müslümanlaş(tırıl)mış Ermeni Gaffur Türkan, oğluna dedesinin ismi İbrahim'i koydu; çünkü dokuz yaşında Müslümanlaştırılan dedesinin gerçek ismini hiçbir zaman öğrenemedi."'Bak sen Ermenisin, senin kemiğin bile haramdır' diyen Müslüman arkadaşlar, iyi ki bize Ermeniliğimizi unutturmadınız. Bizler artık merak ediyoruz kimliğimizi. "Böyle anlatıyor, müslümanlaş(tırıl)mış Ermenilerin torunlarından Gaffur Türkan. Şimdi 48 yaşında, dört yıl önce vaftiz oldu, hem de 30 yıl sonra açılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde. (Vaftiz olup dinine dönen, çocuğunu Ermeni okuluna gönderen Ermenice öğrenmek isteyen herkese cemaat kalbini de kapılarını da açacaktır. HYETERT)

İki ateş arasında: Suriyeli Hristiyanlar

Elçin Poyrazlar
Gün geçmiyor ki haber bültenlerine Suriye'deki çatışmaların farklı bir tablosu yansımasın. Bu topraklarda şiddete maruz kalan farklı mezhep ve etnik kökenden pek çok insanın arzusu, güvenli yerlere sığınabilmek. Sünni ya da Kürt grupların yanı sıra Suriyeli Hristiyanlar da hiç azımsanmayacak sayılarda Suriye’yi terk ediyor.BBC’nin haberine göre Suriye’deki 1,75 milyonluk Hristiyan nüfusunun üçte biri sürülmüş ya da tıklayın ülkeyi terk etmiş. Bu insanların geçiş noktalarından biri de Türkiye.

The Message of Blessing of the Catholicos of All Armenians at the WCC 10th Assembly in Busan, Korea

On October 30, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, extended his message to 4000 assembly participants during the opening ceremony blessing of the 10th assembly of the World Council of Churches in Busan, South Korea.

Abdülhamit Kırımlarının Canlı Bir Örneği: 1895 ARAPGİR

Derleme-çeviri: Hovsep Hayreni
Günümüzden 118 yıl önce, 1895'in son üç aylık kesitinde Sultan Hamid Ermeni halkına çok yoğun bir kan banyosu yaptırmıştı. O yıl kabul etmek zorunda kaldığı Ermeni reformlarını sabote etmenin yolu olarak kışkırttığı Müslüman ahaliyi, devlet güvenlik güçlerini ve Hamidiye alaylarını her tarafta Ermeni halkının üzerine salmıştı. 1894'te bu olayların öncüsü olan Sasun katliamı ve 1896'da artçı olarak devam eden Van, İstanbul, Egin katliamları yaşandı. Ama dönemin en büyük felaketi 1895 sonlarında toplam 10 vilayetin çok sayıda şehir, kasaba ve köylerini bir tür Cihad şeklinde saran zincirleme pogrom ve katliamlardı. Bunların yalnızca bir örneği olarak, 1895 Kasım ayı başlarında Ermeni yoğun nüfuslu Arapgir şehrinde yaşananları, yıldönümüne denk düşen günlerde vermek istiyorum.

İdari reform ve derin travma

Taner Akçam
Yerel yönetimler ile ilgili bir düzenleme pakette yer almadı. Bu tesadüf değildi. Çünkü 200 yıllık derin bir travma söz konusu. Travma, iki farklı fakat ilgili konuyla doğrudan alakalı. Birincisi, 1808 Sened-i İttifak antlaşması ve sonrası süreç. Antlaşmaya göre, İstanbul otoritesini yerel güçler (âyanlar) ile paylaşmak zorundaydı. Ama bu, dağılmanın başlangıcı olarak görüldü ve antlaşma yok sayıldı; büyük askerî seferler düzenlendi, cinayetler işlendi ve bu temelde merkezîleşme sağlandı. Korku o boyutlardaydı ki, Sened-i İttifak’ın orijinal metninin bile imha edildiği söylenir. Travmanın ikinci kaynağı, İmparatorluğun farklı etnik-din yapısı ile ilgilidir. Eğer ademimerkeziyetçilik uygulanacaksa, burada esas ne olacaktı?

France: Archibishop Norvan Zakarian leaves today

Paris - Jean Eckian 
It is today, November 1, 2013 , that takes effect the resignation of Archibishop Norvan Zakarian , Primate of the Armenian Apostolic Church of France (2007-2013).

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ

25 Հոկտեմμերին Ֆրանքֆուրթի մէջ գեղարուեստական յայտագիրով մը նշուեցաւ Հէսսէնի Հայ Մշակութային Միութեան հիմնադրութեան 25- ամեակը:  Յայտագրին  մաս կը 
կազմէին նկարչուհի Աննա Միքաէլեանի եւ քանդակագործ Իշխան Նազարեանի ցուցահանդէսը եւ Սէդա ԱմիրՔարաեանիԼուսինէ ԽաչատուրեանիԿորիւն ԱսատուրեանիՍերկէյ Խաչատուրեանի եւ Արեւիկ Պեկլարեանի համերգըՅոμելեանական հանդիսութեան ներկայ գտնուեցաւ նաեւ Առաջնորդ Գարեգին ԱրքեպսՊեքճեան

Şavarş Koçaryan: Türkiye Avrasya Gümrük Birliğine katılamaz

Türkiye’nin Avrasya Gümrük Birliğine üyeliği teknik olarak imkansız. Demeç bugün 31 Ekim’de Millet Meclisindeki konuşması esnasında Ermenistan Dışişleri Bakan yard. Şavarş Koçaryan’dan geldi. Koçaryan, Türkiye’nin halihazırda AB Gümrük Birliğine üye olduğunu, sonuç olarak aynı anda 2 gümrük birliğine üye olamayacağını belirtti.

1923'te 5 İzmirli kadın işçi delegesiydi

İzmir'de 1923'te ilk kez düzenlenen İktisat Kongresi'nde 5 İzmirli kadın, o zamanki adıyla amele (işçi) delegesi olarak yer almıştı. Türkiye'nin yüzü batıya dönük kenti İzmir'de yine bir ilk yaşanmıştı. Lozan Barış Görüşmeleri'nde en ateşli tartışmaların sürdüğü gün­lerde Mustafa Kemal 14 Ocak-20 Şubat 1923 tarihleri arasında 35 gün süren ünlü Batı Anadolu gezisinde idi. Bu gezinin en önemli olaylarından biri İzmir İktisat Kongresi oldu...Kongre, İkinci Kordon'da (eski Gümrük) o yıllarda Osmanlı Bankası depoları olarak kullanılan, Ermeni tüccar Aram Hamparsumyan'ın üzüm-incir işletmesi binasında toplandı.* (*Bugün Kestane Pazarı, 857. Sokak'taki otoparkın yerindeki yükselen bu tarihi bina 12 Eylül darbesinden sonra yıkıldı.)

Aliyev Ermeni «KillDim»inden hiddetlendi

Animasyon filmleri ustası Sahakyan’ların büyük popülarite kazanan ancak kim tarafından hazırlandığı bu güne dek saklanan animasyon filmi «KillDim» Azerbaycan’lılardan büyük tepki gördü. YouTube’ta yer alan animasyon film Azerbaycan’lı kullanıcıları hiddetlendirirken, Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev farklı vesilelerle unun devlet düzeyinde gerçekleştirilen kabul edilemez bir propaganda olduğunu iddia etmekte...

Burak Bedikyan Circle Of Life Albümü ile Caz Dünyasından övgü alıyor


Art FromArmenia, Türk medyasının dikkat merkezinde

İstanbul’da 7-10 Kasım tarihlerinde Ermeni sanatçıların eserlerinin sergisi gerçekleştirilecek.Türkiye’den «Milliyet» gazetesinin verdiği  haberde şunlar kaydedilmekte : «Bölgesel sanatın keşfedilmesi ve Ermeni sanatçıların Türk sanatseverlerle buluşturulması amacıyla ilki 2010 senesinde gerçekleşen ve Contemporary İstanbul kapsamında büyük ilgi gören “Art From Armenia” sergisi, bu yıl yeni yapıtlarla tekrar yerli yabancı sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Merzifon'da Ermeni fotoğrafçıların sergisi açıldı

Amasya'nın Merzifon ilçesinde yaşayan Ermeni asıllı Dildilian kardeşlerin, 1872-1923 yıllarında bölgede çektikleri fotoğrafları torunları aile arşivinden gün yüzüne çıkardı.Amasya'nın Merzifon ilçesinde yaşayan ermeni asıllı Dildilian ailesinin, fotoğrafçılıkla uğraşan Tsolag ve Aram Dildilian kardeşler ile anneleri Hayganuş'un anılarını Dildilian kardeşlerin yeğeni Maritsa Medaksian, ailenin diğer kuşaklarına anlattı. Dildilian ailesinin 3'ncü kuşak torunu, ailede bulunan ve 1872-1923 yıllarında Sivas, Merzifon, Samsun, Konya ve Amasya’da çekilen 600'ün üzerindeki fotoğrafları aile koleksiyonundan çıkardı.

History, People, Religion - Saint Servatius The Armenian Bishop

Saint Servatius is a 4th century Christian bishop, one of the first to preach the Gospel in Western Europe. He is considered the founder of Christianity in the Netherlands and Belgium. Servatius (Servaas in Dutch and ‘Servats’* in Armenian, which means ‘Beloved one’) is a patron saint of the city of Maastricht (in Holland), and the towns of Schijndel (in Holland) and Grimbergen (in Belgium).
Bust of Saint Servatius in Maastricht Basilica (the Netherlands)

Beş Günlük Turabdin (Mardin) Gezi Notları

Zeynep Tozduman
Uzun zamandır gidemediğim acının ve gözyaşının ülkesi Turabdin ( Mardin ve civarı)’e, Batman hava limanına adım atarak başladı gezi hikâyemiz. Büyük bir heyecanla yüreğimin yurdunda, uçsuz bucaksız bozkırlarda yol alırken Hasan Keyf üzerinden geçtik. Burada kısa bir mola verip, kaçak ve yasadışı duygularla demlenen çayın tadında keyifsizliğe dönüşen Dicle ırmağının hüzünle akışını izlemek sol yanımı acıtıverdi birden. Yolumuz uzundu. Öncelik olarak günlerdir görsel basında ve medyada yer alan Mor Gabrie manastırına uğrayacaktık. Tam 2 yıldır gidemediğim, bu sürede özlemini çektiğim Mor Gabriel manastırını yeniden görecek olmanın heyecanıyla kalbim yerine sığmıyordu.

Mülksüzleştirilenlerden misiniz

Misal Adnan Yıldız
Mülksüzleştirme, bizlere - yani kamuya- ait olan kamusal alanlarımızı, bizlerin kararı sorulmadan kaybetmemiz demek. Bize ait olan arazilerin, binaların, meydanların, su kaynaklarının, sahillerin yine “bizler için” inşa ve/veya dönüşüm sürecine tabi tutulduğu söyleniyor, “kamu yararı”ndan bahsediliyor. Peki, gerçekten böyle mi? Örneğin, kuzey ormanlarının arazisinde havaalanı, köprü yapıldığında yeni bir “mülk”e mi sahip olacağız, yoksa ormanın katledilmesiyle mülksüzleşecek miyiz? Halihazırda kullanımda olan akarsular ve dereler üstüne hidro elektrik santral (HES) yapıldığında o bölgede yaşayan halkın suyu devlet ve özel sermaye ortaklığıyla zorla elinden alınıyor, yani mülksüzleştiriliyor. Ayrıca bu tesislerin işletmeleri 49 yıllığına özel şirketlere verildiğinde bu hala kamunun ve dolayısıyla halkın tesisi midir?

İsim değişiklikleri kabul edildi

Demokratikleşme paketinde yer alan değişikliklerden; Siirt'in Aydınlar İlçesinin ismini Tillo, Nevşehir Üniversitesi'nin isminin ise Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesini öngören düzenleme yasalaştı. (Umarız on binleri aşan ismi değişen bölgeler de kısa zamanda asıl ismine kavuşur.HYETERT)

"Marjinal gruplar Kürtlerin sırtından siyaset sahnesine taşınıyor"

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, HDP'nin, siyaset sahnesinde aktif olamayacak marjinal sol grupların temsilcilerini Kürtlerin sırtından siyaset sahnesine taşıma projesi olduğunu söyledi. Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Habertürk TV'de Didem Yılmaz'ın sorularını yanıtladı. Öcalan'ın isteğiyle kurulan HDP ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Yapıcıoğlu, HDP'nin, kendi partilerini kurmaları halinde siyaset sahnesinde aktif olamayacak marjinal sol grupların temsilcilerini Kürtlerin sırtından siyaset sahnesine taşıma projesi olduğunu söyledi.

The International Institute for Genocide and Human Rights Studies A Division of the Zoryan Institute

Armenian Genocide Museum Institute and Canadian Museum of Human Rights to Sign Official Memorandum of Understanding.  On November 7, Dr. Hayk Demoyan, Director of the Armenian Genocide Museum Institute (AGMI) in Yerevan, will visit Mr. Stuart Murray, President and CEO of the Canadian Museum for Human Rights (CMHR) in Winnipeg, to sign a historic Memorandum of Understanding (MOU). The objective of the MOU is to exchange knowledge and expertise, educational materials, and exhibitions with respect to human rights, share research and advice, cooperate to advance the academic study of human rights and reconciliation, the Armenian Genocide and its effects, and processes seeking justice and reconciliation, and work together to educate people on issues of human rights, in both national and global contexts.

Feriköy Surp Vartanants Kilisemizin ve Merametçiyan Okulumuzun Sevgi Yemeği

Sevgi Yemeği 3 Kasım 2013 Pazar Günü Patrik Genel Vekili Aram  Başepiskopos Ateşyan himayesinde gerçekleşecektir. Dini ayini müteakip "Nazar Şirinoğlu" salonunda verilecek olan sevgi yemeğimize katılmanız bizleri onurlandıracaktır.
Saygılarımızla.
S. VARTANANS KİLİSESİ YÖNETİM KURULU

Fransa’da Sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı Hazırlanıyor

TurkishNY.com - Fransa’da, sözde Ermeni soykırımının inkar edilmesinin suç sayılmasına yönelik yeni bir yasa tasarısı oluşturuluyor. Panorama.Am’ın haberine göre bu yönde yeni bir yasa tasarısı oluşturulduğu, Erivan’da yapılan bir basın konferansı sırasında Fransa’nın Ermenistan Büyükelçisi Henri Reynaud tarafından açıklandı. Reynaud, yasa tasarısının, Fransız Anayasası’yla uyumlu bir hale getiriliyor olduğunu da sözlerine ekledi.

ՀՐԱՒԷՐ

Ոգեկոչման հանդիսութիւն Բանաստեղծ, գրագէտ, դասախօս  Լեւոն Զաւէն Սիւրմէլեանի  Ներկայութեամբ  Թորգոմ Փօսթաճեանի   Ծնունդով Արաբկիրցի, Ուսուցիչ, Գրագէտ  ԱՄՆի Հայ Գրողներու Միութեան Նախագահ   Լ. Զ. Սիւրմէլեանի կտակակատար Ֆէրիգիւղ  Շիրինօղլու Սրահ   01 Նոյեմբեր 2013 Ուրբաթ, ժամը՝ 20.30 
Տնօրէնութիւն՝ Ազգ. Կեդրոնական Վարժարանի

Suriye’de Cihatçılar, Ermeni Surp Haç Kilisesini taciz ettiler

Radikal İslamcı terör grubu üyeleri, Suriye’nin Rakka kenti Tel-Abya banliyösünde  Ermeni Surp Haç Kilisesinin kubbe haçını çıkarıp, kutsal resimleri yaktılar. NEWS.am’in Suriye Ermeni toplumuna yakın kaynaktan edindiği bilgiye göre Rakka kenti Türkiye-Suriye sınırı yakınında bulunmakta. Surp Haç Kilisesinin 1915 Ermeni Soykırımından kurtulan Ermeniler tarafından 1923 yılında kurulduğunu kaydedelim.

İstanbul Valiliği'nde Cumhuriyet Bayramlaşması

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle İstanbul Valiliği'nde Cumhuriyet resepsiyonu düzenlendi... Kabul töreninde İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Fener Rum Patriği Bartholomeos, İstanbul Süryani Metropoliti Yusuf Çetin, Türkiye Musevilerinin hahambaşı İsak Haleva da hazır bulundu.

Turkey Returned Some Church Effects After the Genocide: We Demand the Rest

By Harut Sassounian / Publisher, The California Courier
This is the amazing tale of the Turkish government handing over to Istanbul’s Armenian Patriarchate in the 1920’s some of the church effects looted during the Genocide. According to attorney Loutfig Kouyoumjian’s book, Hay Hamankayin Antsoutartser: 1927-1950 [Armenian Community Happenings: 1927-1950], published in Istanbul in 1950, the Turkish government had turned over to the Armenian Patriarchate 64 large crates full of church effects. Kouyoumjian was a member of the Patriarchate’s Finance Committee.

Allah'ı Zikretmek Yalnız Müslümanların Değil Herkesin Hakkıdır

Biz Müslümanlar, tüm peygamber ve kutsal kitapları aynı Allah’ın gönderdiğine inanıp hepsine saygı göstermekteyken, farklı din mensuplarına Allah kelimesini kullanmalarını yasaklamak kabul edilebilecek, akıl ve mantıkla izah edilebilecek bir zihniyet değildir. Aksine, bırakın yasaklamayı, herkesin ortak asgari müştereklerde aynı kelimeleri kullanması bir güzellik, bir hoşluk ve hatta çokça talep edilecek bir durumdur. Gayri Müslim bir insanın Allah ismiyle Tanrı’ya seslenmesi samimi bir Müslümanın en çok isteyeceği şeylerden birisidir. Allah, Müslümanların Yahudi ve Hıristiyanlara  karşı nasıl konuşmaları gerektiğini “ bizim İlahımız da, sizin İlahınız da birdir” (29:46) ayetiyle Kuran’da açıkça teyit etmektedir.

Katolikler ve Ortdoxlar birleşebilir mi?

Ortodox öğretisini bu yönde ve Katolikleten hayli farklı mecrada teşekkül etmesinin gerisinde, kilise ile Hıristiyanlığı “resmi din” kabul eden Konstantin arasında sağlanmış bulunan ahid veya mutabakat yatmaktadır. Anlaşmaya göre patrik, Sezar’a itaat edecek, onun politikalarını ve siyasetini dinen tasvip edecek, bunun karşılığında Sezar, Hıristiyanları kendi alanlarında serbest bırakacak, dini inanışlarına, ibadetlerine, dini pratiklerine karışmayacaktır. Yine imparator, kilisenin tasvip etmediği inanışlar ortaya çıkarsa Sezar, yani dini koruyucu kanatları altına almış bulunan devlet bu sapkın inanç sahiplerine, fırka ve ayrılıkçılara karşı mücadele edip resmi din görüşünü koruyacaktır. Bu da gösteriyor ki, devletin resmi din görüşünü benimsemesi ve dini kendi kanatları altına alması uygulaması Bizans modelinin günümüze taşınmasıdır.
Katolikliklerle Ortodoxların birleşmesi tabii ki sanıldığı kadar kolay değildir, ama imkansız da değildir.

Serj Sarkisyan, Abdullah Gül’ü «Cumhuriyet Bayramı» vesilesiyle kutladı

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye’li mevkidaşı Abdullah Gül’e kutlama mesajı yoladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Servisinden verilen bilgiye göre; başkan Sarkisyan Türk halkının «Cumhuriyet Bayramı»nı kutladı.
News from Armenia - NEWS.am

Ermeni milletvekili Gürcistan yeni cumhurbaşkanı gününde Javakheti’ye ilişkin tüm sözlerin tutulacağı umudunu taşıyor

Gürcistan yeni cumhurbaşkanı Georgi Margelashvili Ermenilerin tercih ettiği adaydı. Açıklama bugün 29 Ekim’de düzenlenen basın toplantısında Ermenistan Millet Meclisi üyesi, «Gürcistan Ermenileri Birliği» Başkanı Tacat Vardapetyan’dan geldi.

Soykırım Anıtı’nda hüzünlü bir kadın sesi Ermenistan Notları 3

Özlem Ertan  
Erivan’daki tepelerden birinde yer alan Soykırım Anıtı’nda Ermenice bir şarkının hüzünlü ezgileri yankılanıyor. Yeni bölümlerle genişleyecek olan müze ise 2015’e hazırlanıyor. Tepeye çıktıkça hava soğuyor. Isınmak için mantomun düğmelerini ilikliyorum. Ya, Erivan merkeziyle Soykırım Anıtı’nın bulunduğu tepe arasında hatırı sayılır bir sıcaklık farkı var, ya da ben öyle hissediyorum. Müzenin ve Ermenicede “Tsitsernakaberd” denen Soykırım Anıtı’nın bulunduğu tepeye varır varmaz bir kadın sesi duyuyoruz. Hüzünlü, bilindik bir Ermeni türküsünü, Dle Yaman’ı söylüyor kadın. Güzel ve duygulu sesi, tepede kırlangıçlar gibi kanat çırpıyor.

Ermeni Sanatçılardan Bir Şölen

Bölgesel sanatın keşfedilmesi ve Ermeni sanatçıların Türk sanatseverlerle buluşturulması amacıyla ilki 2010 senesinde gerçekleşen ve Contemporary İstanbul kapsamında büyük ilgi gören 'Art From Armenia' sergisi bu yıl tekrar yerli ve yabancı sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.. 7-10 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi B5 Kat'ında sanatseverlerle buluşacak sergide 6 Ermeni sanatçı Daron Mouradian, Vahram Davtian, Emil Kazaz, Armen Gevorgian, Ara Mikealian ve Ruben Grigorian'ın eserleri gösterilecek.

Metin Hülagü: Musul ve Kerkük'ü alabiliriz

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü'nün Bugün gazetesinden Seda Şimşek'e verdiği röportaj:... Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü, Abdülhamit tahttan indirilmeden önce Musul-Kerkük gibi petrol olan bölgeleri özel mülkiyeti haline getirdiğini söyledi. Uluslararası hukuka göre bu topraklar işgal edilse bile kişi mülkiyetine dokunulamayacağını belirten Hülagü, “Bu tür mallar geri alınabilir” dedi... Bizim için 2015’in bugünden bir farkı yok, bugün neyse 2015 de bizim için odur. Bu konuyla ilgili korkacak bir şey yok. O gün dile getirilebilecek iddialar bugün de zaten var, 2015’te bizim karşımıza kimse yeni bir iddia ile gelmeyecek. Zaten ellerinde bir şey olsa, buyurun kestiğinizin belgesi deyip, önümüze koyarlardı, varsa buyursun getirsinler. Soykırım yapıldığına dair herhangi bir belge yok, olsaydı bunu getirmek için 100 yıl beklemezlerdi. (Gösterilen belgeler yetmediyse, ancak pes diyebiliriz. Sayın Hülagü, Halaçoğlu'nu aratmıyor. HYETERT)

10 soruda 90 yıllık Cumhuriyet’in büyük günahları üzerine...

Hasan Cemal
İlk sorum: Cumhuriyet’i 90 yılda ne kadar demokratikleştirebildik?. Her yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet bayrağını övünçle sallarken, demokrasi ve hukuk devletini ne kadar umursadık? İkinci sorum: Bu ülkede demokrasi ve hukuk devleti 90 yıldır birinci sınıf olabildi mi? Olamadıysa neden? Bu açıdan, 90 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti kurulurken yapılan hataların payı nedir?

Bu sözlere inanmak için tutarlılık ararım

Mehmet Y. Yılmaz
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli’nin eleştirilerini yanıtlarken şöyle konuştu:“Bu ülkede Ermeni Ortodoks vatandaşlarım var mı? Var. Ermeni vatandaşım vergi ödüyor mu? Ödüyor. Onun da inancının gereğini yerine getiresini sağlamak senin görevindir.”Başbakan’ın bu gerçeği yüksek sesle söylemiş olması önemlidir.  Çünkü bu ülkede Yahudiler, Ermeniler, Rumlar, Süryaniler, sırf dinleri farklı olduğu için yıllardır ayrımcılığa uğruyorlar.Herkes gibi vergi veriyorlar, askerlik yapıyorlar, seçimlerde oy kullanma hakları var ama yıllardır “içimizdeki yabancılar” gibi muamele görüyorlar. Devletle işlerini Yabancılar Şubesi ve Dışişleri Bakanlığı ile görebiliyorlar, gerisini düşünün. 

Nefret ediyorum!

Murat Erdin
Nefret söylemini en aza indirebiliriz. Önce devlet politikasını gözden geçirmeli. Cumhuriyet tarihi nefret, ayırma ve ötekileştirme örnekleriyle dolu. Gayrimüslim vatandaşlarımızı ülkeden kaçırmaya yönelik 6-7 Eylül olayları bir devlet planıydı. Dersim olaylarında başlayan ve günümüze kadar süren Kürtlere yönelik ayrımcılık bir devlet politikasıdır. Devletin gözünde “makbul olmayan” vatandaşlara karşı yapılan tüm ayrımcılık Türkiye’de nefret söylemini körüklemiştir. Bugün bile Türkiye’de gayrimüslim bir üst düzey kamu görevlisi yoktur. Yahudi bir binbaşı gördünüz mü ? Astsubay bir Rum vatandaşımıza bile ben rastlamadım. Ya da Ermeni kökenli bir yurttaşımızın devlette genel müdür olduğu vaki değildir. Oysa Osmanlı devlet politikasında bu tür ayrımlar hiç olmamıştır. (Bu hiç doğru değil, 19. yüzyıla kadar bu ayırım çok daha sert şekilde uygulanmıştır. Ancak II Mahmut sonrası Tanzimat ile birlikte çok sınırlı da olsa bir farklılık olmuştur. HYETERT)

Հ.Հ ՍԵՒ ՕՐԸ 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ 1999 ի ԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹԵԱՆ ԶՈՀԵՐՈՒ ՅԻՇԱՏԱԿԻՆ.

14 տարի առաջ, Նաիրի Ունանեանի գլխաւորութեամբ  խումբ մը  ահաբեկիչներՀ.Հ Ազգային Ժողովէն ներս խուժեցին եւ գնդակահարեցին  Հ.Հ  գործարդիր ու օրէնսդիր իշխանութեան առաջին դէմքերըսպաննեցին Հ.Հ Ազգային Ժողովի  Նախագահ Կարէն Տէմիրճեան, Վարչապետ Վազգէն Սարգիսեան, Ա.Ժ փոխնախագահ ,նախարարներ, ու պատգամաւորներ , ընդամէնը  ութը հոգի .եւ վիրաւորեցին  նաեւ այլ պատգամաւորներ ու նախարարներ:

St. Sahag and St. Mesrob Church Conors 50 Years in Wynnewood, Pa

In a gala anniversary weekend, the St. Sahag and St. Mesrob parish celebrated 50 years in its current church building in Wynnewood, PA. Through half a century of growth and activity, the castle-like church has been the focal point of community life for the West Philadelphia Armenian community, and a well-known and highly regarded presence in the surrounding society.

'İki metropolit her an serbest kalabilir'

Erhan Öztürk
Ayin çıkışı kaçırılan metropolitler İbrahim ve Yazıcı'nın Halep'te bir köyde tutulduğu öğrenildi. İbrahim'in yeğeni Jamil Diyarbekirli, "Bırakılmaları an meselesi" dedi

Yüz yıllık suskunluk kırılıyor


Serpil İlgün

1915 Ermeni soykırımından geriye kalanların nasıl ve hangi şartlarda kaldığı ya da kalabildiği konusu, uzun yıllardır suskunlukla karşılanan meselelerden biriydi. 
Hrant Dink’in de peşine düştüğü ve yanıtının bizi birbirimize yaklaştıracağını, böylelikle insanların birbirlerine kolay kolay hakaretler ederek aşağılamayacağını düşündüğü bu soru hafta sonu düzenlenecek ‘Müslümanlaş(tırıl)mış Ermeniler Konferansı’nda çeşitli yönleriyle masaya yatırılacak. Hrant Dink Vakfı, Malatya HAYDER ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile yapılacak konferansın düzenleme komitesinden Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayşe Gül Altınay’la konferansı, derin suskunluğun nedenlerini ve yol açtığı yaraları konuştuk.

Ermeni bu ülkede vergi vermiyor mu?

Abdullah Karakuş
MHP lideri Bahçeli’ye “Cahil cühela” diyen Erdoğan, devletin Ermeni’nin ateistin de hukukunu koruması gerektiğini söyledi...Erdoğan, “Dinsel milliyetçilik de yapmayacağız dedik.Yani Müslümanın da hukukunu koruyacağız. Hıristiyanın da Musevi’nin de hukukunu koruyacağız, hatta hatta ateistin de hukukunu koruyacağız’ dedi.... Diyor ki, çok enteresan ‘Cami yıkacakmış’ diyor. Öbür taraftan ‘Milletin vergileriyle Akdamar Kilisesi’ni yapıyor’ diyor. Cami yıkmak, gerekirse ifadesiyle kullanılmıştır ve onu yıkarken daha güzelini hemen yanında yaparız ifadesi konuşmamda vardır. Akdamar Kilisesi’ne gelince. Bu ülkede benim Ermeni Ortodoks vatandaşlarım var mı? Var. Bu vatandaşlarımın hukukunu korumak bizim görevimiz değil mi? Ama bunlar bu işin de cahili. Ülkemdeki Ermeni vatandaşım, ticaretle uğraşanı vergi ödüyor mu? Ödüyor. Onun da inancının gereğini yerine getirmesini, ibadet imkânını sağlamak senin görevindir. Bu iş cahil cühela ile olacak iş değil.( Bu ciddi bir paradigma değişikliği işarete, hadi hayırlısı. HYETERT)

Musa Dağ’a dönmek istiyorlar / Ermenistan Notları 2

Anadolu’nun güneyindeki Musa Dağ’dan Ermenistan’a göç edenlerin çocukları, Türkiye’ye gelmek, evlerini görmek istiyor. Köydeki müzede Musa Dağlıların tarihi, acıları gizli... Musa Dağ, Ermenice adıyla Musaler Köyü’nde, 1915’te 53 gün boyunca dağda ölüm kalım mücadelesi verenlerin torunlarıyla tanışacağım. Ama önce köye hâkim bir tepedeki anıta ve müzeye gitmek gerekiyor. Acele etmezsek biz vardığımızda kapanmış olacak çünkü. Sonunda, Ermenistan’daki Musa Dağ’a ulaşıyor ve üzerinde Vakıf (bugün Vakıflı), Yoğunoluk, Eriklikuyu (bugün Hacı Habip), Bitias (bugün Batıayaz), Kebusiye (bugün Kapısuyu), Damlacık ve Zeytunlu köylülerinin direnişini simgeleyen bir kabartmanın olduğu anıtı yakından görüyoruz. Anıtın önünde ataları Musa Dağlı olan bir çiftle, Gabriel ve Asdghig Panossian ile karşılaşıyoruz. 

CHP'nin Yol Vergisi ve Milli Koruma Kanunu

Ayşe Hür    hurayse@hotmail.com
"Trene dönerken köylülerle konuşma yaptık. Biri, her gün dört saat yürüdükten sonra maden kuyusuna geliyor, sekiz saat çalışıyormuş... Havzada kim bilir bunun gibi daha neler var?"Başbakan Erdoğan partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında âdet olduğu üzere tarihin tozlu raflarından ‘yol vergisi’ konusunu çıkardı ve CHP’yi kıyasıya eleştirdi. Yerim olmadığı için sözlerini tekrarlamıyorum ama peşinen söyleyeyim, Başbakan’ın söyledikleri doğru. Doğru ama eksik. Eksik çünkü, ‘yol vergisi’ denilen uygulama Osmanlı’dan mirastı ve ekonomik zorunluluklara ‘acil çözüm’ olarak 1920’lerden 1950’lere kadar sadece Türkiye’de değil Avrupa’da ve ABD’de de uygulanmıştı.

ԳԵՐՄԱՆԻՈՅ ՄԷՋ ՀԱՅ ՄՇԱԿՈՅԹԻ ՕՐԵՐ

Գերմանիոյ Զանազան Քաղաքներու մէջ  Տեղի ՏունենանԹարգմանչաց Տօնի Շրջագիծով  Հայ Համայնքներուն  Հիմնադրութեան Ամեակի Նշման Հանդիսութիւններ:

Reform ve ademimerkeziyetçilik

Taner Akçam
Birkaç yazıdır anlatmaya çalıştığım şu: Reform paketine, 19. yüzyıldan bu yana Osmanlı-Türk toplumunun yaşadığı reform macerası çerçevesinde yaklaşmak gerekir. Paketin ne olduğu ve nereye yöneldiği ancak böylesi uzun erimli bir tarih perspektifi ile anlaşılabilir. Ana iddiam paketin önündeki en önemli sorunun, zihniyet dünyamızla ilgili olduğu... Toplum olarak son 200 yılda oluşmuş zihniyet kalıplarını zorluyoruz. Thomas Kuhn’un paradigma kavramıyla anlattığı türden bir değişim kaçınılmaz gibi. Sorun, bu paradigma değişimini başarıp başaramayacağımız.

Ermeni okulunda ‘Andımız’ hatıraları

Aline Ozinian*
Türkiye’de doğan, yaşayan her çocuk bu ülkenin kutsallarını sevmeye meyillidir. Ama ne zaman sevebileceği bayrağı ona ceza diye taşıttırmaya çalışırsanız, Andımız dediğiniz sekiz mısra şey ile beyin yıkadığınızı düşünürseniz, tüm sembolleri bu çocuklar için işkence olarak görürseniz, o işin tadı kaçar. İlk önce Andımız, sonra İstiklal Marşı, daha sonra Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi... Ezberlenmeliydi, sırasıyla; ilkokul birinci sınıftan itibaren. Vatan toprağına göz diken “düşman” karşındaymış ve sen ona bir karış toprak bile vermeye tahammül edemeyecek bir askermişsin gibi söylenmeliydi. İnanarak, her seferinde daha yüksek, düşmanı denize döker gibi... Ne kadar yüksek ise sesin o kadar duyar ve korkardı çünkü düşman. Kimdi bu uzak düşman, o zaman bilmiyorduk; içimizdeymiş...

The Armenian obsession with churches

by Raffi Bedrosyan -
The new Moscow cathedral opened in September 2013. When someone visits Armenia for the first time, the tour itinerary invariably includes a multitude of churches and monasteries. Modern Armenia is the land of churches. Historic Armenia in Anatolia was also a land of churches, with nearly 4000 churches and monasteries. The Van Lake region alone had over 300 churches. The ancient City of Ani, dubbed the City of 1001 Churches, contained 40 churches.

HDP Parti Meclisini Belirledi

Serhat Korkmaz  korkmazserhat7@gmail.com
Birinci olağanüstü kongresini gerçekleştiren HDP, eş genel başkanlarını, parti meclisini, disiplin kurulu ile danışma kurulu üyelerini belirledi. Danışma kurulunda Tarık Ziya Ekinci, Vedat Türkali ve Pınar Öğünç gibi isimler yer alıyor. (PM'de iki Ermeni, Danışma kurulunda bir Ermeni tanıdık var. HYETERT)

Belge Uluslararası Yayıncılıktan Açıklama

Belge Uluslararası Yayıncılık olarak, bu yaz yaşadığımız su baskını ve bunun tam olarak önlenememesi nedeniyle yaşadığımız büyük sıkıntı sırasında bize yardımcı olan dostlarımıza teşekkür ederiz. Kitap stoklarımızın bütününün tehdit altında olduğu zor günlerimizde Belge Dostlarının sağladığı dayanışma sonucu, Yayınevimizin yeni bir yere taşınması için adım atabildik. Taşınmamız şu sırada tamamlanmış gibi. Öte yandan Belge Dostlarının buna neden olan uluslararası şirkete enternasyonal bir tepki koyması sonucu, uzlaşma ortamı sağlanabildi. Zararımızın bütünü karşılanmasa bile, yeni yayınlarımız ile yola devam etmemizin koşulları oluştu.

Nefret tasarısında üç kritik eksik

Mesut Hasan Benli
Pakette, nefret suçu tanımı yapılırken, ‘cinsel yönelim’, ‘etnik kimlik’ ve ‘uyruk’ kriterleri es geçildi. Tasarıda bir suçun nefret suçu sayılabilmesi için sadece ‘dil, ırk, milliyet, renk, engellilik, siyasi görüş, dini ve felsefi inanç veya cinsiyet nedeniyle’ işlenmesi şartı konuldu. Birçok Avrupa ülkesindeki tanımından farklı olarak ‘cinsel yönelim’, ‘etnik kimlik’ ve ‘uyruk’ nedeniyle işlenen suçlar, Türkiye ’de ‘nefret suçu’ sayılmayacak. Tasarıda kişinin milliyetine yönelik işlenen suçlar nefret suçu sayılıyor. Ancak Birleşmiş Milletler’e üye bir devletleri olmadığı için ‘millet’ olarak kabul edilmeyen etnik kimliklere yönelik hakaretler, normal suç sayılmış oldu. Örneğin Ermeniler millet sayıldığı için bu yönde işlenen suçlar ‘nefret’ kapsamında olacak. Ancak ‘Kürtler’ için bu yöndeki suçlarda normal cezalar işletilecek.

Başbakan Erdoğan, 'Öğrenci andının içeriği problemliydi'

Başbakan Erdoğan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, kaldırılan öğrenci andına değindi, andın içeriğinin problemli olduğunu ifade etti... Erdoğan, şunları kaydetti:"Andın içeriği problemliydi ama şekli içeriğinden çok daha problemliydi. Altı yaşındaki, 7 yaşındaki çocukların sıraya dizilip, 'hazır ol' komutuyla bir askeri disiplin görüntüsünde, aynı ağızdan bir metni okumaları açıkçası soğuk savaş dönemi kapalı rejimleri hatırlatan bir manzaraydı. İlkokulları, ortaokulları bu şekilde formatlamaya müsait olarak gören zihniyet, üniversitelere de aynı nazarla bakıyordu.

'Cami yıkıp, kilise açarsın'

MHP lideri Bahçeli, partisinin Samsun'daki mitinginde yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan'a yüklendi..."Sayın Erdoğan, bir yanda yol için cami yıkmayı göze alıyorsun, diğer yanda BOP yoklamasında yok yazılmamak için kilise açıyorsun. Bir yanda yol için cami yıkmayı kafaya takıyorsun, diğer yanda Akdamar Adası'nda, milletimizin vergileriyle kilise onarıyor ve tantanayla kurdelesini kesiyorsun. Bir yanda cami yaparak göz boyuyorsun, diğer yanda kiliselere, azınlık vakıflarına milletin toprağını kimseye sormadan, danışmadan keyfince bağışlıyorsun. Sayın Başbakan şunu unutma ki yol uğruna cami yıkıyorsan, yoldaşın cani başı için Cumhuriyeti havaya uçurmaktan da asla çekinmezsin. (Bu zihniyeti iyi tanıyalım. HYETERT)

Süryani Kilisesine Sözlü Tacizler Yapılıyor

Turabdin'de Midyat'a 20 km uzaklıkta bulunan Zaz köyündeki Süryani kilisesi (Mor Dimet) son zamanlarda kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından tehdit edilmektedir. İlk olay bir buçuk ay önce yaşandı. Üç kişilik bir grup, bir hafta boyunca köye değişik zamanlarda gelerek, kilisede ikamet eden rahip ve rahibenin isteği dışında kiliseye girmek istediler. Herhangi bir fiziki zarar olmaksızın sözlü tacizle ciddi bir tedirginlik yaratıldı. Olay jandarmaya bildirildi. Bu kişiler ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılamadı. 

'Bu koşullarda AB, Türkiye için hayal'

Yusuf Özkan Lahey
Hollanda heyeti, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda attığı adımları incelemek amacıyla 5 günlük bir ziyaret gerçekleştirdi... Hıristiyan Demokrat Parti'li (CDA) üye Pieter Omtzigt, ziyaretin temelini oluşturan AB'ye üyelikle konusunda da, "Şu an için Türkiye kesinlikle buna hazır değil" görüşünü dile getirdi. Hollandalı parlamenter, "demokrasi, adalet ve hukuk devleti" konularında Türkiye'nin ciddi eksiklikleri bulunduğuna inanıyor. Omtzigt'e göre, düşünce, inanç ve basın özgürlüğü ile ilgili sorunlar; hapisteki çok sayıda gazeteci de Türkiye açısından diğer olumsuz örnekler.

İki eşsiz klasik müzik konseri; Vladimir Spivakov ve Hasmik Papyan katılımıyla

Ermeni büyük kompozitör Aram Haçaturyan’ın 110. doğum yıldönümü Uluslararası Festivali çerçevesinde 10-11 Kasım’da Maestro Vladimir Spivakov yönetimindeki Rusya Ulusal Filarmoni Orkestrası Ermenistan’da konserler verecek. Konser 10 Kasım saat 19:00’da Aram Haçaturyan Konser Salonunda gerçekleştirilecek. Konser, Ermenistan Oda Orkestrasının kurucusu, tanınmış keman virtüözü, maestro Zareh Sahakyants’ın doğumunun 80. yılına ithaf edilmekte.

Vahagn Chakhalyan: Javakheti Ermenilerinin mezarlardan geçen yollara ihtiyacı yok

Gürcistan cumhurbaşkanı Mikhail Sahakaşvili’nin Ermeni kilisesine girmeye manen hakkı yok.  «Birleşik Javakheti» kurluşu başkanı Vahagn Chakhalyan’dan geldi... Chakhalyan, cumhurbaşkanıyla konuşma esnasında, Sahakaşvili gününde Gürcistan yönetiminin Javakheti’de gayrimeşru işlemlerler gerçekleştirdiğini söylediğini belirtti. Ermeni aktivist, Javakheti Ermeni okullarında Ermeni halkı tarihi ve Ermeni edebiyatı öğretiminin yasaklandığını, Ermenicenin statüsüne ilişkin konuştuğunu, mahkeme önünde Gürcüce bilmeyen Ermenilerin haklarının ihlal edildiğini konuştuğunu ifade etti. Chakhalyan ″Gürcistan’da Ermeni kiliselerinin durumuna ilişkin konuştuk. Ben Ermeni kilisesinin Tiflis’in ortasında bu güne dek restore onarılmadığını ve bir mabedin benzeri durumunun demokratik ülkeye yakışmasını kaydettim″ dedi

Chicago Centenarian Honored As One Of Armenian Mass-Slaughter's Last Survivors

By Jennifer Delgado -- Tribune reporter
Helen Paloian started her life without a home.
Orphaned as a young child in Armenia, Paloian — then Helen Kherdian — wandered the streets, begging for food and shelter. She witnessed Ottoman Turk soldiers raid her village and deport the locals, just before mass killings that many historians call the Armenian genocide began in 1915, her relatives said.
During those killings, she briefly found refuge in an Armenian church but fled when she learned Turkish soldiers planned to burn it. She later moved into an orphanage that relocated several times across the Middle East until a cousin found her and brought her to Racine, Wis., in the mid-1920s.

Patrik Bartholomeos, Selanik Şehri Fahri Hemşehrisi Seçildi

İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos, salı günü başlayan Yunanistan'ın Selanik şehri ziyaretini yarın tamamlayacak. Yoğun sevgi gösterisi ile karşılanan Patrik Bartholomeos'a Selanik şehrinin altın madalyonu takdim edildi. Bartholomeos'a Selanik şehrinin fahri hemşerisi beratı da verildi.