Etiketler

Surp Haç Tıbrevank Sükran Ayini ve Sevgi Yemeği

24 Kasım Pazar günü, Kumkapı Meryam Ana Kilisesi ve Amira Bezciyan Salonunda

Davutoğlu’nun Washington ziyareti ve öksüz Ermeni halısı

Gönül Tol /  gonul.tol@aksam.com.tr
Ahmet Davutoğlu’nun Washington ziyareti üzerine düşünürken Foreign Policy dergisinde 1915’ten geriye kalan öksüz Ermeni kızların dokuduğu bir halıyla ilgili haberi gördüm. Haber Obama yönetiminin Türkiye’ye bakışına ışık tutması bakımından önemli bence... Halının Smithsonian Müzesi’ne sergilenmek üzere verilmemesinin sebebi Obama’nın Türkiye’ye baktığında büyük resmi görmesi. Suriye’de savaş devam ettikçe, İran ile nükleer müzakerelerde yol alınamadıkça, Irak’ta bombalar patlamaya devam ettikçe ‘öksüz Ermeni halısı’ Beyaz Saray’ın deposunda gün yüzü görmeden yıllanmaya devam edecek.

Ayasofya hem cami hem kilise olsun

Mutlu Tönbekici /  mutlu.tonbekici@gmail.com
Hiçbir fikrin, inancın, ideolojinin fanatiği olmadığım için anlamakta güçlük çektiğim bazı konular var. Bunların başında Ayasofya’nın yeniden cami yapılması konusu var. Ayasofya’da kılınacak bir namaz neden bir Müslüman için bu denli önemlidir açıkçası anlamıyorum... Benim teklifim şu: Ayasofya üçü birden olsun! Pazartesiden Perşembeye müze, Cuma günleri cami, cumartesi tatil, Pazar günleri da kilise. Yapılacak olan Perşembe gecesi halı sermek, cumartesi günü de sandalye yerleştirmek... Yani ucuz “mevzuat böyle. İbadethane dışında kullanılamaz” numarasıyla değil hakkaniyetle yaklaşalım. (Olacak şey değil ya. HYETERT)

CHP'li Erdemir, İnce'nin 'gayrimüslim ismi' açıklamaları için özür diledi

CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin “Atatürk olmasaydı, adınız Dimitri olurdu, Yorgo olurdu” sözlerinden ötürü özür diledi. Erdemir, “İncinen her bir yurttaşımızdan özür diliyorum” dedi... Erdemir sözlerine şöyle devam etti: "Sosyal demokrasiyi savunan tüm partiler gibi biz de istisnasız herkesin eşit yurttaş haklarına sahip olduğu ve kendini tam anlamıyla eşit yurttaş hissettiği bir ülke için mücadele ediyoruz. Tek bir yurttaşımızın dahi kendini ötekileştirilmiş ya da dışlanmış hissetmediği bir geleceği hedefliyoruz. Unutmamalıyız ki eşitlik ve sosyal içerme politikaları ancak dil ve söylem değişikliğiyle beraber yürütüldüğünde sonuç verebilir.”

Serj Sarkisyan: Azerbaycan cumhurbaşkanında sorun çözme arzusunu gördüm, ancak bu yeterli değil

Azerbaycan cumhurbaşkanında sorunu çözme arzusunu gördüm, ancak bu yeterli değil. Bu arzu bizde de mevcut. Ben şahsen sorunu mümkün olduğunca kısa zamanda çözümlenmesini arzu ediyorum. Ancak Azerbaycan cumhurbaşkanı hangi koşullarla sorunu çözmek istiyor ve ben hangi koşullarda sorunu çözmek istiyorum, işte tüm sorun burada. Ancak tekrar söylüyorum, buluşmayı olumlu olarak değerlendiriyorum. Dışişleri bakanlarımıza, Aralık ayı başında yeni yönergelerimiz zemininde bir müzakere aşamasına başlamaları talimatını verdik.

Kutsal Kilise’nin anahtarı Müslümanlara emanet

Mustafa Gün
Yakında TRT Haber’de ekrana gelecek 1 KM2 belgeselinde Kudüs’teki Kutsal Kabir Kilisesi’nin anahtarını koruyan ailenin hikâyesi de anlatılacak. Bir eliyle barış işareti yaparken, diğer elinde silah tutan bir çocuk düşünebilir misin bir karede? Aynı anda savaş ve barışı hayal edebilir misin 1 kilometrekarede? Kudüs’ün 1 kilometrekarelik surlarıyla çevrili Eski Kent ve Ramallah’ta tellerle çevrili 1 kilometrekarelik Mülteci Kampı arasında geçen hayatların kesiştiği yerde savaş ile barış bir arada...

Oğul Aktuna Ermeni patriği (Patrik Genel Vekili) ile görüştü

Ermenilerin ruhani lideri Başpiskopos Aram Ateşyan'ı ziyaret eden Aktuna, Ermeni yurttaşların sorunları hakkında bilgi aldı. Ermenilerin ruhani lideri Başpiskopos Aram Ateşyan'ı Kumkapı'daki  Patriklik makamında ziyaret eden Bakırköy Belediye Başkan Aday Adayı Oğul Aktuna, Ermeni vatandaşların sorunlarıyla ilgili bilgi aldı.Türkiye genelinde 70 bin Ermeni kökenli vatandaş olduğunu söyleyen Başpiskopos Ateşyan, 'Bunların 20 bini Bakırköy'de oturuyor. İlçenizde olan Ermeni  kökenli vatandaşların  sorunlarına vakıf olduğunuzu görmek bizleri mutlu etti' diye konuştu.

İklim ve pişmanlık

Markar Esayan
Bakın, 28 Şubat 1997 Postmodern Darbesi esnasında Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde bulunan emekli Korgeneral Çetin Saner, dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener hakkında söylediği o çirkin sözlerden ötürü mahkemede özür diledi... Yukarıdaki konuyla da ilgili olduğu için, Akşener'in, Balçiçek Pamir'e verdiği mülakattaki o bölümü hatırlatmak isterim: 'Ya pişmanlıklar?' 'Sadece iki tane' diyor. 'Demirel'in isteğiyle beni yağlı kazığa oturtma gözdağını veren üst düzey askeri açıklamadım. Bugün pişmanım. İkincisi ise Apo için kullandığım Ermeni dölü lafı. O lafın özrü yok. Ağzımdan çıktıktan sonra bana İngilizce dersi veren çok sevdiğim bir Ermeni teyzenin yüzü geldi gözümün önüne. 'Ne yaptın' dedim. Nasıl söyledin bunu Meral? Yakıştı mı? Öncelikle bir kadın olarak yakıştı mı?'

Türkolog: Ermenistan’a ilişkin Türkiye’nin adımları yaklaşan 2015’le bağlantılı


Türkiye, Ermenistan’la ilişkileri normalleştirme inisiyatifini yeniden canlandırmaya çalışıyor, bu bölgede Türkiye için oluşan elverişsiz koşullar ve başlıcası yaklaşan 2015’le bağlantılı. Açıklama bugün 21 Kasım’da düzenlenen basın toplantısında Türkolog Andranik İspiryan’dan geldi.

Ermeni Meselesinde Misyonerlerin Ve Yabancı Okulların Etkileri Konulu Konferans Verildi


İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Araştırmacısı Vahap Begeç, Batılı devletler bizzat kurdukları yabancı okullar ve her türlü yardım ve desteği sağladıkları -azınlık okulları- vasıtasıyla eğitim öğretim hizmetinin yanında, kendi emelleri doğrultusunda kullanmak istedikleri azınlıkları (Rumlar, Ermeniler, Yahudiler) etkileri altına almaya başlamışlar.Bunun neticesinde Fransızlar, Ermeni Okullarına dolayısıyla Katolik Okullarına, İngilizler Ermeni Okullarına dolayısıyla Protestan okullarına, Amerikalılar Ermeni (Protestan) okullarına, Ruslar Ortodoks Okullarına, Ermeni ve Rum Okullarına, Yunanlılar Rum Okullarına her türlü yardım ve desteği yapmışlardır” ifadelerini kullandı.

'90'lı yıllardaki katliamlar

Tarih, İHD’nin o yıllardaki çabalarını; hakikat ve adalet arayışını kaydetmiştir. ‘90’lı yıllar, daha önceki yıllarda yapılanlarla; 1915 Ermeni Soykırımı, Dersim soykırımı, 6-7 Eylül katliam ve yağmaları, ‘70’li ve ‘80’li yıllar katliamları ile (Sivas, Maraş, Çorum vb.)  yüzleşilemediği ve hesaplaşılamadığı için yaşanıyordu.‘90’lı yıllarla yüzleşilemediği ve  hesaplaşılamadığı için de bugün Roboskî’ler yaşanıyor. Roboskî’nin örtüsü kalkmalı ki bir daha katliamlar yaşanmasın. Biz bu köşeden siyasilere bir hatırlatmada bulunalım: Mağdurların adalet beklentisine cevap verilmeli; insan onuruna saygı temel olmalı!

“Sözde soykırım adımı, 100. yıl törenlerini sıkıntıya sokar”


Avustralya’da faaliyet gösteren Zaman Avustralya, The Daily Telegraph, Austrailan Financel Review, Sydney Morning Herald ve The Australian Gazeteleri’nin genel yayın yönetmenlerine kabulünde çeşitli sorulara cevap veren TBMM Başkanı Cemil Çiçek; "NSW Parlamentosu’nun sözde soykırım kararına çok şaşırdım. Bu adım ilişkilerimizi zehirleyen bir durumdur. 100. yıl törenleri sıkıntıya girer. Mesele siyasetçilerin değil, tarihçilerin ve bilim adamlarının işidir.” dedi.

Actress and Activist Arsinée Khanjian to Present at ANCA Grassroots


GLENDALE—Actress and activist Arsinée Khanjian will be part of the “Film & Arts” panel at ANCA Grassroots, with her presentation scheduled for Friday November 29 at 6 p.m., organizers announced over the weekend. Khanjian will join an impressive roster of filmmakers, musicians, artists and authors who will discuss advancing the Armenian Cause through film and the arts.

Thanksgiving Every Sunday

Thanksgiving, writes Diocesan Primate Archbishop Khajag Barsamian, is more than simply a pious tradition. It is one of our points of contact with Jesus Christ himself: a spirit that our Lord exemplified, and shared with those around him. It is, above all, a spirit that Jesus urges his followers to embrace, and act out in our daily lives. In the Armenian Church, Thanksgiving is a feeling that flows through every prayer—and especially through the Holy Badarak. Thanksgiving is something that happens every Sunday…

Presentation of the Mother-of-God to the Temple

Today the worldwide Armenian Church is celebrating the Feast of the Presentation of the Holy Mother-of-God to the Temple.Shortly after Mary was born, her parents Joachim and Anna took their daughter to the Temple of Jerusalem to be consecrated to God in thanksgiving for the gift of their child. 

Press Release

Former foreign minister Vartan Oskanian will speak today at the Atlantic Council Energy and Economic Summit, being held in Istanbul. This fifth annual conference has as its theme “Exploring the New Landscape,” and featured Turkish President Abdullah Gul as the opening speaker. Former US National Security Adviser Brent Scowcroft also participated, as did Turkish Prime Minister Ali Babacan. Former US Secretary of State Madeleine Albright is scheduled to speak.

Ermeni Diasporası Sözde Soykırımı Ders Kitaplarına Sokmak İçin Uğraşıyor

TurkishNY.com - 31 Ekim tarihinde Massachusetts Eyalet Yasama Meclisi Eğitim Ortak Komisyonu tarafından H.420 sayılı “Soykırım Eğitimine İlişkin Bir Yasa” başlıklı yasa tasarısına dair bir genel oturum yapıldı. Asbarez’in haberine göre Massachusetts Ermeni Ulusal Kongresi (Armenian National Committee of Massachusetts – ANC-MA) tarafından da desteklenen söz konusu yasa tasarısı, Massachusetts Eyalet Temsilcisi Jonathan Hecht (Demokrat – Watertown) tarafından sunuldu. Yasa tasarısı soykırım çalışmalarının, tüm devlet okullarının tarih müfredatına dahil edilmesini öngörüyor.

Tarihi Hıristiyan kasabasında ÖSO katliamı

İngiltere merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (HRW) önceki gün yapılan açıklamada Suriye yönetimine karşı savaşan dış destekli militanların Ekim ayında Humus’a bağlı tarihi Hıristiyan köyü Sadad’da sivilleri katlettiği belirtildi. HRW, militanların 21-28 Ekim tarihleri arasında Sadad’a düzenlediği saldırı sırasında sivil ayrımı yapmadıklarını, keskin nişancıların ya da topçuların ateşiyle çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

Two Events Featuring Genocide Denier Canceled In Australia

Professor Justin McCarthy, a well funded denier of the Armenian Genocide, has had two planned events in Sydney and Melbourne canceled on the grounds of his unwelcome denialist views... Executive Director of the Armenian National Committee of Australia (ANC Australia), Vache Kahramanian welcomed the independent decision taken by both institutions.“Justin McCarthy’s views have no place in Australia and no institution or venue should ever allow a genocide denier to utilise their stage,” said Kahramanian.“Genocide denial is the final act of genocide against victims and surviving generations. As a proud multicultural nation we should never allow the denigration of the memory of victims of genocide,” Kahramanian added. (McCarthy Mercenary. HYETERT)

Hayk Demoyan Discusses Developments at the Armenian Genocide Museum Institute

Dr. Hayk Demoyan, Director of the Armenian Genocide Museum Institute (AGMI) in Yerevan, was interviewed by Deborah Hay, Program Coordinator of the International Institute for Genocide and Human Rights Studies (A Division of the Zoryan Institute) on Nov. 11, 2013, during his recent trip to Canada.

Davutoğlu'ndan 'Ermenistan' açıklaması

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Bizim arzumuz, idealimiz, vizyonumuz Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözülmesidir” dedi. Bakan Davutoğlu, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile Pera Palas Otel’de bir araya geldi. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından Davutoğlu ve konuk bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Erivan’da gerçeklelecek KEİÖ Konsey oturumuna Türkiye ve Azerbaycan’ın katılım davetlerini teyid etti

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİÖ) Dışişleri Bakanları Konsey Oturumuna, Türkiye ve Azerbaycan Dışişleri bakanları da dahil olmak üzere tüm KEİÖ üyeleri davet edilmişlerdir. Açıklama NEWS.am muhabirinin Türkiye ve Azerbaycan heyetlerinin davet edilmesi konusunda yorumunu rica ettiği Ermenistan Dışişleri Bakanlığı basın sekreteri Tigran Balayan’dan geldi.

Din dersi inkılap tarihini de götürüyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine bu yıl ilk kez uygulamaya koyduğu yeni ortaöğretime geçiş sistemi kapsamında 6 dersten yapılacak merkezi sınavı dörde düşürecek. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile birlikte T.C. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi de sınav sisteminden çıkarılacak... Toplantıya katılan azınlık okullarının müdürlerinin ise bu sene uygulanacak merkezi sınavda din dersi almayan kendi öğrencilerinin haksızlığa uğrayacağını söylediği ve oluşacak mağduriyetin önlenmesini istediği iddia edildi... yeni liselere geçiş merkezi sınavının tanıtımının yapıldığı toplantıda, azınlık okullarında okuyan öğrencilerle gayrimüslim öğrencilerin, okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutuldukları için yeni sistemde din dersinden sınava girmeyeceği ve bu öğrencilerin yerleştirmeye esas olacak puanı üzerinde 5 temel dersin etkili olacağı açıklanmıştı.

Ermenistan Milli Satranç Takımı Antalya’da

Varşova’da gerçekleşen Avrupa Takımlararası Satranç Şampiyonasının sona ermesi sonrasında Ermenistan Erkek Milli Satranç Takımı Antalya’ya hareket etti. Ermeni milliler Antalya’da 24 Kasım-6 Aralık tarihlerinde Dünya Takımlararası Satranç Şampiyonasına katılacaklar. Şampiyonaya Rusya, Ukrayna, ABD, Hollanda, Türkiye, Almanya, Çin, Mısır ve Azerbaycan satranç milli takımları katılmaktalar.

Sıradaki açılım Ermenistan mı?

Murat Çelik / murat.celik@yuzyuze.com.tr
Yer Avusturya’nın başkenti Viyana.Masadaki konu, Türkiye ile Ermenistan arasındaki Zürih Protokolü’nün rafa kalkmasının da sebeplerinden biri olan “Dağlık Karabağ sorunu”. Masanın bir tarafında Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, diğer yanında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev var. Tabii, bu noktada gözden kaçırılmaması gereken detay, Aliyev’in bu masaya oturmadan hemen önce yaptığı resmi ziyaretin Ankara’ya olması.

Beş Yüz Yıl Sonra Yeniden Kilise Oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis beldesi Peksimet köyündeki 500 yıllık kilisenin restorasyon çalışmaları bitti.Turgutreis Belediyesi'nin iki yıllık çalışmaları sonunda, tarihi kilisenin onarım çalışmaları sona erdi.

Dünya Çocuk Hakları Günü

BM'in İnsan Hakları Bildirgesinin ve Çocuk Haklarına İlişkin Uluslararası Sözleşmenin kabul tarihi olan 20 Kasım Çocuk Hakları günü kabul edildi. İnsan Haklarının önemli bir bölümü olan çocuk haklarıyla ilgili ilk önemli çalışma Milletler Cemiyeti (Cemiyet-i Akvam) tarafından hazırlanan 1924 tarihli Cenevre Çocuk Hakları Bildirisidir. 
http://hyetert.blogspot.com/2012/11/dunya-cocuk-haklar-gunu.html

Türkiye Ermenileri Patrikliği Duyurusu

Patrikliğimiz Mali Komisyon Üyeleri tarafından hazırlanan açıklama metni aşağıda cemaatimizin dikkatine sunulur. AGOS Gazetesinin 15 kasım 2013 tarihli nüshasında PATRİKLİKTE MAAŞ MUAMMASI adı altında yayınlanan haberdeki bazı hususların aydınlatılması cemaatimizin bazı yanlış anlamalarına meydan verilmemesi açışından gerekli görülmüştür.

1921 Berlin Talat Paşa davasının tanığı Balakyan

Ragıp Zarkolu
Şu sıralarda, Amerikalı Şair ve Akademisyen Peter Balakian’ın editörlüğünü ve Ermeniceden İngilizceye çevirmenliğini yaptığı (*), büyük amcası Krikor Balakyan’ın “Ermeni Golgathası” adlı kitabının baskıya hazırlanması ile uğraşıyorum. Kitabın doğrudan Ermeniceden yapılan çevirisi zaten elimizdeydi. Fakat yayına hazırlarken karşılaştığımız sorunlar ve zorluklar Peter Balakin’ın bu harika edisyonu ile mümkün olabildi. Balakian’ın tanıklığı çok önemli, çünkü  24 Nisan ve sonrasında tutuklanan Ermeni aydınları arasında sağ kalabilen birkaç kişiden biri. Bunu da 1916 yılında Suriye çöllerine doğru yola düşürülen son Çankırı sürgünleri grubunda yer alması.

ABD Kongresi’nden Türkiye’ye Heybeliada Çağrısı

ABD Temsiciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi’ne bağlı Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komitesi, Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması çağrısına yer veren tasarıyı oy birliği ile kabul etti. Tasarıda azınlıklara yönelik reformlar memnuniyetle karşılanmakla birlikte Türkiye’den Ruhban Okulu’nun koşulsuz ve erteleme olmadan yeniden açılması talep ediliyor.

«Civilitas» Fonu İstanbul’da da faaliyet gösterecek

«Civilitas» Fonu 18 Kasım’da 150 civarı konuğun katıldığı bir etkinlikle İstanbul’da faaliyete başladığını duyurdu. Fon’dan konuya ilişkin yapılan duyuruda «Civilitas» Fonunun Internet üzerinden  on-line yayın yapan tv kanalı  CivilNet’in 6 ayı aşkın bir süredir İstanbul’dan  yayın yaptığı, Fonun İstanbul’daki varlığının Ermeni toplumunun kültürel yaşamı, toplumsal kuruluşlar yanısıra resmi ve uluslararası çevrelere ilişkin temalar olmak üzere buradaki olayları derinlemesine ve düzenli aktarma olanağı sağlayacağı kaydedildi.

'Hıristiyanlar Suriye'de kalın'

Suriye ordusu dün isyancıların Lübnan’a giriş çıkışta kullandıkları Kara kasabasında kontrolü ele geçirerek cephede stratejik bir başarıya imza atarken, Melkit Katolik Kilisesi Patriği Gregory Laham’dan da, Hıristiyanlara ve Avrupa ’ya önemli bir çağrı geldi. Papa Francis ile görüşmek üzere Vatikan’a gidişinden önce konuşan Patrik Laham, Suriyeli Hıristiyanlardan süren şiddete karşın ‘ülkeyi terk etmemelerini’ istedi: “Çocuklarıma sesleniyorum, ülkenizde kalın, gelecek zor olacak ama güzel olacak.” Laham ayrıca, “Yardımda bulunmak isteyen Avrupa ülkelerine sesleniyorum. Zor durumdaki insanlara yardım edin. Ancak Suriyeli Hıristiyanları göçe teşvik etmeyin” ifadelerini kullandı.

«İrades de Facto»:/ Aşotyan’ın önerisi: Ermenice resmi dil, Rusça çalışma dili olsun

«Rossotrudnichestvo» Başkanı Konstantin Kosochov’la buluştuğunu, Kosochov’un «Golos Rossii» radyo istasyonunda tanınmış programına katılarak ″Örneğin cüret ederek, tüm üye devlet dillerinin resmi sayıldığı AB deneyiminin alınmasının kötü olmayacağını söylememe izin veriniz. Şimdi Ermenice de Gümrük Birliği için resmi dil olarak belirlensin, Rusça ise çalışma dili olsun.″ dediğini yazmakta.

Şişli Spor Kulübünden Haberler:

Arman Manukyan Basketbol Turnuvası: Şişli Spor Kulübü tarihinde çok önemli bir yere sahip olan kulüpte 27 yıl Başkanlık yapmş olan Kulübün onursal başkanı rahmetli Arman Manukyan anısına düzenlenecek olan Basketbol turnuvası 25 Kasım Pazartesi günü başlayacak.

Sarkisyan-Aliyev müzakereleri normal geçti

Bugün 19 Kasım’da Ermenstan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve İlham Aliyev arasında Avusturya’nın başenti Viyana’da gerçekleştirilen müzakereler normal geçti. Müzakere çıkışı Özgürlük Radyosu (RFE/RL) muhabirinin, müzakerelerin nasıl geçtiğine ilişkin sorusuna Sarkisyan ″Normal″ yanıtını verdi ve aracına binerek uzaklaştı.

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev buluşması

Buluşma öncesinde her iki cumhurbaşkanı ABD Dışişleri Bakanı john Cerry’le telefon görüşmesinde bulundular. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Karabağ sorununun barışçı çözümüne yönelik sürece Birleşik Devletlerin tam desteğini ifade etti. Müzakere yoluyla barışçı çözümün alternatifi olmadığı ve temel ilkeler zemininde karşılıklı kabul edilebilir çözüm mekanizmaları bulunması gerektiğinin altını çizildi.

‘Ermeni Tarafı, Tüm Çabalarına Rağmen Soykırım Yalanını Dünyaya Benimsetemedi’

Avrasya İncelemeleri Merkezi’nin (AVİM) Direktörü, eski büyükelçi, diplomat Alev Kılıç, Turkishny.com’a Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM)’in faaliyetleri, Ermeni meselesi ve 2015 öncesinde yapılan hazırlıklar, Ermeni lobisinin ABD Kongresi üzerindeki etkisi, Türk – Ermeni ilişkileri, Karabağ sorunu ve Türkiyenin sıfır sorun siyasetine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İsveç'te sözde soykırım anıtı dikilmesi için teklif verildi haberi

İsveç'in başkenti Stockholm'ün en büyük ilçesi Botkyrka'ya sözde Ermeni ve Süryani Soykırımı anıtı dikilmesi için 2 ay önce, belediye meclisine gizlice tasarı sunulduğu ortaya çıktı. Süryani derneklerinin çatı kuruluşu 'Seyfo Komitesi' Başkanı Fehmi Behramo tarafından hazırlanan tasarı, Belediye Meclis üyeleri tarafından Ocak ayında görüşülmek üzere kabul edildi.

Սիվիլիթաս հիմնադրամ / Civilitas Foundation

Երկուշաբթի, նոյեմբերի 18-ին Սիվիլիթաս հիմնադրամը շուրջ 150 հյուրերի մասնակցությամբ ազդարարել է իր ներկայության մեկնարկը Ստամբուլում:

Ne yapmamalı?

Özdemir İnce
20 yıl önce bir apartman dairesinde yaşıyorduk. Beşinci katta biz oturuyorduk. Dördüncü katta erkek Ermeni, kadın Rum bir karma aile vardı. Haçik ve Meri iki harika insandı. Üçüncü katta, bir Bulgar aile yaşıyordu. Petre (Bedri) Bey müthiş yardımsever ve çok iyi bir ustaydı. İkinci katta oğluyla birlikte bir Yahudi hanım oturmakta idi. Çocuğa Ülker çocuk kitapları verirdi. Okumaya meraklıydı. Birinci kattaki tipik Türk-Müslüman aile dışında geriye kalanlar tam bir uyum içinde yaşamaktaydı. Birinci kattaki aile Türk ve Müslüman olduğu için kendini 2, 3 ve 4 katta yaşayan ailelerden üstün görüyordu. Oyunu biz bozuyorduk. Çünkü biz "Tipik Türk ve Müslüman" bir aile değildik. Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarıydık.

'Ayasofya'nın Işıkları'

Proje fotoğrafçısı Melih Sular, Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya Müzesini halen devam eden 'Ayasofya'nın Işıkları' projesi kapsamında fotoğrafladı. Ayasofya; mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği yönünden sanat dünyası açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. 

10 Days Left to Grassroots Weekend

Rumlar bitse de bu söylem bitmeyecek

Ayça Örer - ayca.orer@radikal.com.tr 
Foti Benlisoy'la "Atatürk sayesinde adımız Yorgo olmadı" sözünü konuştuk. Benlisoy'a göre, söylem değişse de sorun aynı: Milliyetçilik... “Atatürk olmasaydı adımız Yorgo olurdu” sağdan sola bütün siyasetçilerin ortaklaştığı bir cümle. Bu söylem birliğini neye bağlarsınız? Merkezi siyasetin değişik varyantları söz konusu azınlıklar olduğunda milliyetçiliğin farklı varyantlarına dönüşüyor. Başbakanın “Affedersiniz bana Rum bile dediler” ifadesiyle Muharrem İnce’nin ifadesi arasında fark koymak mümkün değil. ‘Gâvur’ olmaktan korkuyu dile getiren bir zihinsel altyapıyı dile getiriyorlar. Abdülhamit devrinden itibaren İslam’ın Türk milliyetçiliğin harcı olarak kullanıldığını görüyoruz. Gayrimüslimler ana ötekiyi, ana düşmanı oluşturuyor. Türk milliyetçiliğinin değişik versiyonların temelinde olan refleks bu. Benzer bir argüman farklı bir dille ifade edilebilir ama gayrimüslim karşıtlığının ortak bir payda olduğunu biliyoruz.

Almanya'daki Hıristiyan Bir Türk Vatandaş Koru'ya Sitem Etti

İspir Bayraktaroğlu, Papaz Elias Ezher’in yönettiği Pazar Ayini’nin bir kısmını da izleyen Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ve beraberindeki heyetten üç talepte bulundu. 23 Nisan’da Halep’te kaçırılan iki dini liderin bulunması konusunda yardım, dünyanın ilk kilisesi Antakya’daki St.Pierre’nin hafriyattan zarar görmesinin engellenmesi ve Hıristiyanlara eşit muamele şeklinde taleplerini sıralayan Bayraktaroğlu, "Biz Türk çocuğuyuz. Ricam bizleri eşit görmenizdir." dedi... Kilisedeki bir Hıristiyan vatandaş, konsolosluklarda kendilerine farklı muamele yapılabildiğinden yakınırken, bir diğer Hıristiyan vatandaşın "Biz Türk çocuğuyuz, bize ‘Gâvur’ denilmesin." talebi dikkat çekti.Bakan Yardımcısı Koru, Hıristiyan vatandaşlara farklı muameleye toleranslarının olmadığını vurguladı. 

Maritsa'nın avukatı: Zanlıyı koğuştan alın

Mustafa Kaya
Samatya'da geçen yıl bıçaklanarak öldürülen 85 yaşındaki Maritsa Küçük'ün ailesi, konuşmak isteyen cinayet zanlısının korkutulduğunu öne sürerek, zanlının tek kişilik bir yere alınmasını istedi. Küçük ailesinin avukatı Eren Keskin, "Dava açıldığında 1,5 sayfalık iddianame ile karşılaştık. Önceki olaylar araştırılmadı. Başka bir kadına ait DNA örneklerine rastlandı. Konuşmak isteyen cinayet zanlısı korkutuluyor. Zanlı o koğuşta kaldığı sürece konuşmaz. Devlet gerçeğin ortaya çıkması için zanlı Nazaryan'ı tek kişilik bir yere almalı" dedi.

‘Adım Zeynep Olsa, Bunlar Olmazdı’

Tolga Akyıldız /  tolga.akyildiz@milliyet.com.tr
Jehan Barbur, sözünü esirgemeyen bir kadın. “Cazcı, alternatif” diye anılmak istemiyor. Yaptığı müzikle Hıristiyan bir kadın olarak Türkiye’de var olmanın zor olduğuna inanıyor. Ancak heyecan ve inancını da koruyor... “Beğenmiyorsan git” yazıyorlar. Nereye gideceğim? Burası benim de ülkem. İsmim “Zeynep” olsa bunlar olmazdı. Hiçbir zaman “kocaman bir gönül”müş gibi dolaşmadım ortada... Bu ülkede benim gibi bir müzik yapıyorsan, bir de Hıristiyan’san, bir de kadınsan; sen düşün artık. Ben etrafımdan mutlu değilim. Süreli riyakârlık görüyorum çünkü.

Erivan’da Ermenistan ve Rusya Parlamentoları Ortak Oturumu gerçekleşti

Ermenistan Dışişleri Bakan yardımcısı Şavarş Koçaryan konuşmasında Gümrük Birliğine üyelik kararı sonrasında Ermenistan’da oluşan duruma değindi, atılan adımlardan bahsetti. Avrasya Ekonomi Yüksek Komisyonu tarafından Ermenistan’ın «Gümrük Birliği» üyeliği ″yol haritası″nın Aralık ayında onaylanmasının öngörüldüğü bilgisini verdi. Koçaryan, Ermenistan’ın bu yönde çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtti. Dışişleri Bakan yard. Ermenistan yasalarının Gümrük Birliği yasalarıyla uyumlaştırılması sorununa değindi. Koçaryan’ın kanaatince Erivan Şubat ayına kadar fiilen Gümrük Birliğine ve Ortak Ekonomik Alana üyelik anlaşmasını imzalamaya hazır olacak.

"Maritsa Küçük Cinayeti Soruşturması Genişletilmeli"

Beyza Kural / beyza@bianet.org
İnsan Hakları Derneğii İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon,  Samatya’da evinde öldürülen Maritsa Küçük davasına ilişkin bugün dernek şubesinde Maritsa Küçük’ün ailesinin de katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. Yargıdan sanık Murat Nazaryan'ın duruşmada anlattığı kendisini üç kişinin tehdit ederek eve götürdüğü bilgisinin üzerine gidilmesi, bahsettiği çetelerin araştırılması, cinayet soruşturmasının genişletilmesi, Samatya’daki diğer saldırılarla ilgili soruşturmanın bu dava ile birleşmesi ve korktuğunu söyleyen sanığa güvence verilerek yeni bilgiler alınmasının sağlanması istendi.

Hartford’s St. GeorgeCchurch Celebrates 60 Years

The St. George Church of Harford, Conn., celebrated its 60th consecration anniversary on Sunday, November 10, 2013. Diocesan Primate Archbishop Khajag Barsamian visited the parish on the occasion, celebrating the Divine Liturgy and presiding over a requiem service for the parish's founders, aided throughout by the parish pastor, the Rev. Fr. Gomidas Zohrabian.

Bu direnenleri biz hiç bilmezdik.

Sone Sasuni Sofia Agopyan / sasna_ergir@hotmail.com
Ermeni derken Türkiye’de herkes mi sadece İstanbul Ermenileri düşünüyor? İstanbul Ermenileri gibi her Pazar günü kiliseye gidebilen, cemaat okullarında anadilini öğretebilen , kendi ırktan olan çocuklarla arkadaşlık yapabilenler için Ermenilik farklı olabilir.  Ama Anadolu’da, mesela Sasun dağlarında Ermenilik direniş demektir.

Azerbaycan- Ermenistan ilişkilerinde flaş gelişme

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bir kez daha bir araya geliyor. Görüşmenin yeri ve zamanı hakkındaki bilgiyi Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı - Minsk Grubu Eşbaşkanı Amerikalı diplomat James Warlick  twitter hesabından verdi.

Varşova: Ermenistan-Azerbaycan:2-2

Polonya’nın başkenti Varşova’da sona yaklaşan Avrupa Takımlar ararsı Satranç Şampiyonası Erkekler Müsabakasında Ermenistan Milli Takımı, 9 turunda Azerbayan’la 2-2 berabere kaldı.

Suriye Diyakolsluğu Ruhani Önderi: Suriye Hıristiyanları toplumun ayrılmaz bir parçası

Arap Sosyalist Yeniden Doğuş  Partisi yönetimi , geçtiğimiz hafta Şam’da havan topluya gerçekleştirilen saldırıda çocuklarını kaybeden 2 Ermeni aileye yardımda bulundu... Ermeni Apostolik Kilisesi Suriye Diyakosluğu ruhani önderi Piskopos Armaş Nalbandyan’sa, Suriye Hıristiyanlarının toplumun ayrılmaz bir parçası olduğunu, yurdun savunulması uğruna, barışçıl yaşamın yeniden tesisi mücadelesinde hayatlarını feda etmeye hazır olduklarını ifade etti.

Armenia StartUp Cup Awards Ceremony / Հայկ Ասրիյանց, Հայաստանում Armenia StartUp Cup մրցույթ

On November 18, USAID/EDMC and partners attended the Armenia StartUp Cup awards ceremony where the winners were announced, including a number of exciting support projects for them. The event kicked off the Global Entrepreneurship Week in Armenia!

Zaman: Eğitime Darbe, MEB: Haber Yalan

Zaman Gazetesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nda dershanelerin kapatılmasının yolunu açacak ve yüklü para cezaları içeren bir yasa taslağı hazırlandığını öne sürdü. Bakanlık haberi sert dille yalanladı... Taslak azınlık okulları için de yeni düzenleme getiriyor. Mevcut yasaya göre azınlık okullarına sadece kimliklerinde gayrimüslim olduğu yazanlar ile çifte vatandaş statüsündekiler gidebiliyor. Yeni düzenlemeyle azınlık okullarıyla ilgili kanunda geçen “…Bu okullarda yalnız kendi azınlığına mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çocukları okuyabilir” hükmü kaldırılıyor.Taslağın gerekçesinde yeni düzenleme toplumsal bütünleşme adına bu adımın atıldığı vurgulanıyor.

Ermeni Halısından Korkmak

Nadya Uygun
1925 yılının Aralık ayında, Noel'e yakın, Ghazir kentinden (Beyrut'a yakın) ABD’nin Beyaz Saray’ına çok özel bir hediye teslim edilir.  Ermeni soykırımından sağ kurtulabilen bu çocukların NER (Near East Relief) adlı kuruluşu bir minnet, bir teşekkür jestidir bu eşsiz sanat eseri. Bu sadece bir halı değil… 400 Ermeni yetimin minnet ve umutla dokuduğu, düşlerini, acılarını her düğüme yansıttığı bir tarihi eser, bir minnet ve acı simgesi! Ermeni tarihçilerin, akademisyenlerin ve konuyla ilgilenen aktivistlerin dileği, bu kadar önemli bir eserin neden 20 küsur yıldır bir depoya terk edilmiş oluşu? 

2013 Viyana Betnahrin Vakfı Barış Ödülü

''Ben bu ödülü başta ülkemizde ve dünyada özellikle 1915 soykırımında katledilen, gelecekleri yok edilen, tecavüze uğrayan, mezarları bile olmayan kefensiz ölülere ithaf ediyorum ''.2 Kasım 2013 yılı Viyana Bet Nahrin Vakfının düzenlemiş olduğu ödülü, Alman asıllı bir kadın olan, Süryani soykırımıyla ilk çalışmayı yapan hemcinsimle yani Gabriel Yonan ile paylaşmış olmaktan ötürü öncelikle onur duyduğumu belirtmek isterim. (Zeynep ve Gabriel hanımı yürekten kutluyoruz. HYETERT) 

Okyanus’ta Kaybolup Brezilya Sahillerine Tesadüfen Giden Osmanlı Gemileri

Brezilya’ya göç eden ilk Osmanlılar Brezilya’da “turcos” olarak adlandırılmaktaydı. 1892’den sonra kısmen sahip oldukları etnik köken ve geldikleri coğrafi bölgeye göre Suriyeli, Arap ve Türk olarak çağrılmaya başlanmışlardı.... Dışişleri Bakanlığı'nın Anadolu'nun insanlarıyla nerede olursa olsun temasa geçmek politikası, Latin Amerika Turkos'ları için de dikkate alındı. Dışişleri elçiliklere gönderdiği talimatla, "diaspora"nın ulusal günlere davet edilmesi politikasının örneği olarak, 2012'de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından El Turcolar ile ilgili girişimde bulunmuştu. Ermeni, Yahudi, Rum, Latin Amerika'daki El Turco'lar ve Arjantin'deki Araplar dahil Anadolu'dan giden herkesle temasa geçileceğini söylemişti. Paris'te düzenlenen "Suriye Halkını Dostları" konferansına giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "El Turco açılımını" kendisine eşlik eden gazetecilere anlatmıştı.

Soykırım iddialarına 1915’in 100’üncü yılında dev ‘külliyat’lı yanıt

Hakan Kurban
Tehciri başlatan Sevk ve İskan Kanunu’nun 100’üncü yıldönümünde, soykırım iddialarını dünya genelinde yaymayı ve çeşitli ülkelerde kanunlar çıkarmayı planlayan diasporaya karşı, akademik ve diplomatik çalışma yürütülecek. Türk Tarih Kurumu (TTK) ise dev bir külliyat hazırlığında... Projeye göre; Türk-Ermeni ilişkilerinin tarihsel süreçte geçirdiği evreler, farklı uzmanların kalemiyle ele alınıyor. Bu çerçevede, Tehcir Kanunu olarak bilinen Sevk ve İskân Kanunu’nun hangi amaçla çıkarıldığı, nasıl uygulandığı, neler yaşandığı, bugün ortaya atılan iddiaların temeli uzmanlar kanalıyla gözler önüne serilecek... Dünyanın dört bir yanından ünlü tarihçilerin katılacağı sempozyumlara da ağırlık verilecek. Bu kapsamda, dört yılda bir yapılan “Türk Tarih Kongreleri”nin 17’ncisi, 15-19 Eylül 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek. Kongrenin ana başlıklarından birinin, soykırım iddiaları olması öngörülüyor.

Son Leopar...

Bekir Coşkun / bcoskun@cumhuriyet.com.tr
Kendisine benzemeyen ne varsa öldürmek istiyor...  Bakıyor dört ayağı var... Öldürüyor... Kaç gündür o leoparı düşünüyorum... Muhtemelen o sonuncu leopardı... Sadece bu topraklarda yaşayan, yeryüzünün en muhteşem koca kedisi... Ayağında, eskiden kalma bir tabanca kurşunu ile oradan oraya attı kendini... Farklı olanı yok etmek tutkusu peşindeydi ve o bunu biliyordu... Tıpkı bu topraklarda yaşamış öbür farklılıklar gibi... Rumlar... Ermeniler... Aleviler... Süryaniler... Tüm yok edilmesi gerekenler gibi...

Türküm, doğruyum, çalışkanım

M. Serdar Kuzuloğlu
Bahçeşehir Üniversitesi tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen Radikalizm ve Aşırıcılık araştırmasının komşulukla ilgili sonuçlarından birkaçını hatırlatayım. Farklılıklara bakış açımızı da özetlesin. Türkiye nasıl zihnen bölünmüş görelim: Yahudi komşu istemem (Yüzde 64); Hırıstiyan komşu istemem (Yüzde 52); Amerikalı komşu istemem (Yüzde 43); Başka bir ırk ve renkten komşu istemem (Yüzde 26). Bu ‘arınma’ telaşı yaşanmış şeylere değil; algılara dayalı elbette. Hayatında bir Yahudi, Hristiyan ya da Amerikalı görmemiş, oturup sohbet etmemiş, tanımamış insanlar kafalarındaki algı tortularıyla kendilerine hapishane duvarları örüyor. Aynen Los Angeles’ta karşılaştığım Ermeni diasporası gibi. Birbirimizi tanıma fırsatı bile bulamadan düşmanlaşıyoruz. Ve bu bir reflekse dönüşüyor. Yahudi mi? Uzak dur! Ermeni mi? Ondan hayır gelmez! Süryani? Aman aman aman…

Avustralya ile Anzak krizi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in Ermeni soykırımına destek veren Avustralyalı milletvekillerinin 2015 yılında Çanakkale’deki Anzak anma törenlerine katılamayacağı iması tepki çekti... Basın mensuplarına tercüman aracılığıyla konuştuğu belirtilen Çiçek’in şöyle dediği öne sürüldü: “Eğer tarihçiler biraraya gelip Ermenilerin lehinde bir sonuca varıp “Türkler, siz yanlış yaptınız” derse  biz de ülke olarak bunu memnuniyetle kabul ederiz... Türkiye’de bizim Ermeni toplumuyla hiçbir sorunumuz yok. Sorunumuz, hâlâ bu tartışmanın propagandasını yapan Ermeni diasporasıyla”.

Muş'ta bir tarih yok ediliyor

Hrant Kasparyan / Taraf
İstanbul Feriköy’deki Surp Vartanants Kilisesi Salonu’nda dün yapılan etkinliğe katılan Ermeni Mimar ve Mühendisler Dayanışma Derneği üyesi mimar Zakarya Mildanoğlu slayt gösterimiyle Muş’taki tarihî Ermeni yapılarını ve yapıların bugünkü durumunu anlattı. Yaptığı konuşmada, aralarında sanat tarihçisi, mimar ve mühendislerin bulunduğu bir heyetle Muş’a gittiklerini belirten Mildanoğlu, bölgedeki çok sayıda Ermeni kilisesi ve manastırın durumunu yerinde incelediklerini, üzerinde haç sembolü bulunan, Ermenice yazılı, işlemeli taşların kilise ve manastırlardan sökülerek köy evleri ve kamu binalarının inşaatında kullanıldığını belirlediklerini söyledi.

Dersim Hadisesi isyan değil soykırım projesi!

Dersimi Yeniden İnşaa Cemiyeti Seyid Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 76.yıldönümü nedeniyle bir açıklama yayınladı. Cemiyet tarafından yayınlanan açıklamada Türk devletinin 76 yıl önce işlediği cinayet ve soykırımların hesabını hala vermediğinin kaydedildiği açıklamada Ermeni, Süryani, Rum ve Kürt halklarına karşı soykırımlara dikkat çekildi.

1915 öncesi İttihat Terakki ve Ermeniler (1)

Mehmet Bozkurt
Yıl 1914. Seçim çalışmaları var, listeler hazırlanıyor. Ermeni dini cemaatlar Taşnakçıları destekleme kararı alırken, Taşnak, İçişleri Bakanı Talat Paşa’yla pazarlığa oturuyor. 1914’ün Ağustos’unda toplanan Ermeni Taşnak Parti’sinin 8’inci kongresine İttihatçıların iki gözlemci gönderdikleri yakın tarih meraklılarının bilgisi dahilindedir. Yalnızca gözlemcilerin kimlikleri bile İttihatçıların bu kongreye verdikleri önemi göstermesi açısından önemlidir. Gözlemcilerden biri, sonradan, 922’de, Ermeni kurşunlarına hedef olacak olan İttihatçıların ideologlarından Dr. Bahattin Şakir Bey, öbürü 1913 Bab-ı Ali Baskını’nın düzenleyicilerinden, Teşkilat-ı Mahsusacı, tarihi belgelerde adının başına “büyük hatip” ibaresi düşülmüş olan Ömer Naci Bey’dir.

Armenia Fund will host the 16th International Telethon

Armenia Fund will host the 16th International Telethon on Thanksgiving Day, November 28, 2013 from 8am to 8pm PST. Proceeds from the Telethon will benefit the construction of the Vartenis to Martakert Highway – linking the northern regions of Armenia and Nagorno Karabakh. The highway will help link villages and cities and will promote socio-economic development, boost trade, and cooperation in both countries regions.